Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
422 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 422 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24, 25, 26  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 23 από 26]

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνώ

pantofla


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
manoula_24xr έγραψε:Μετα που διαβασα οοοοολες τις αποψεις εχω να πω οτι συμφωνω με την Ευα,στο 2011 δν δεχομαι οτι καποια κοπελα δν μπορει να προφυλαξει τον εαυτο της απο μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη.Ολες οι γυναικες που θεωρουνε τον εαυτο τους ωριμο για να εχει σεξουαλικες σχεσεις ειναι αρκετα ωριμο ωστε να προφυλαχτει κ απο μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη.Κ επισης δν δεχομαι στο 2011 να πει καποια α δν ειμαι ετοιμη,εφοσον μανδαμ δν εισαι ετοιμη γτ ανοιξες τα ποδαρακια σου χωρις καποια προστασια?Συμφωνω οτι καμια μας δν ξερει τι μπορει μετα ισως κ απο πολλα χρονια να περναει καποια που να εκανε αυτη την απανθρωπη πραξη.Γτ οπως κ να εχι το να αφαιρεις την ζωη ενος αγεννητου ανθρωπου χωρις να εχει την δυναμη να προστατευθει,το λιγοτερο που μπορω να το χαρακτηρισω ειναι απανθρωπο..Πληρωνει η καθεμια με διαφορετικο τροπο,αλλα να το πω χυμα?Ας προσεχες κ καλα να παθεις που τωρα τα πληρωνεις,γτ εφοσον ξερουμε οτι ειναι λαθος γτ το εκανες,ας προσεχες.Η δημιουργια ενος ανθρωπου ειναι μια ευλογια κ ενα θαυμα γτ το στελνει ο Θεος.Αποκει κ περα εαν σου τυχει σε λαθος στιγμη της ζωης σου,εχει αναρωτηθει καμια αν ειναι δοκιμασια του Θεου?Μηπως σε βαζει σαυτο το διλλημα για να δει την αντιδραση της καθε γυναικας κ να κρινει αποτι γινει?Εγω ετσι το βλεπω,κι ας με χαρακτηρισουνε θεουσα,αλλα οταν βλεπεις καποια κ κανει κ 10 παιδια,αλλα εχουνε κ τρωνε κ πινουνε κι δν τους λειπει τπτ,αυτο δν σημαινει οτι ο Θεος τους αγαπαει κ επικροτει την πραξη των ανθρωπων που δν εκαναν εκτρωση κι τους συμπαραστεκεται στις δυσκολιες?
Αποτι διαβασα πολλες προερχονται απο πολυτεκνη οικογενεια,κ δν ακουσα καμια να λεει ααα πεινασα δν ειχα να φαω η να πιω νερο,ολες ειχαν κ ας ηταν κ μεταχειρισμενα,η χαρα της ζωης βρισκεται στα καινουρια παπουτσια κ αφορετα ρουχα,η στο να περνας υπεροχα με τα παιδια σου η αδερφια σου κ να ειστε ευτυχισμενοι κ με λιγοτερα υλικα αγαθα?Αρα καταληγω οτι ειναι ευλογια μια ζωη οπως κ να ερθει στην ζωη.Οταν βλεπεις ενα νεογεννητο πλασματακι μπορεις να πεις οτι δν ειναι ενα θαυματακι,δν ειναι μια ευλογια?

Σορρυ για το μεγαλο ποστ.ξεχαστηκα.

Σε κάτι τέτοια ποστ αναφερόμουν. Και μάλλον έχει γίνει μια παρεξήγηση από την αρχή του θέματος. Κανείς δεν έιπε, ούτε οι κοπέλες που είναι υπέρ των εκτρώσεων, ότι αποτελεί μέθοδος αντισύλληψης. Προφανώς και πρέπει οι γυναίκες να παίρμουν τα μέτρα τους για την υγεία τους και όχι μόνο. Εδώ μιλάμε για την περίπτωση που συμβεί ένα ατύχημα , κάτι κατά λάθος. Ήόπως είπε μια κοπέλα , μια παρόρμηση που άνθρωποι είμαστε και αυτά συμβάινουν. Το τι θά έκανε κάθε μια σε μια τέτοια παρίπτωση είναι προσωπική επιλογή. Εγώ επέλεξα να μην κρατήσω το παιδί, άλλη στη θέση μου θα το κρατούσε και είναι απόλυτα σεβαστό. Τ ο θέμα της έκτρωση και η νομιμοποίησής της δεν έχει να κάνει μόνο με αυτό. Έχει να κάνει και με περιπτώσεις βιασμού ή κοριτσιών πολυ΄μικρών σε ηλικία αλλά και με γυναίκες που έχουν πρόβληματα υγείας και μια εγκυμοσύνη θα έθετε τη ζωή τους σε κίνδυνο. Και εγώ πιστέυω ότι η γυναίκα έχει δικαίωμα να ορίζει το σώμα της και να αποφασίσει πότε θα φέρει ένα παιδί στον κόσμο γιατί είναι πολύ σημαντικό οι γονείς να έχουν συνειδητοποιήσει τι θα πει κάνω οικογένεια. Όσο για τον χαρακτηρισμό δολοφόνος εγώ δεν μπορώ να τον δεχτώ. Το θεωρώ απαράδεκτο, για κάτι που ο νόμος έχει αποφασίσει, να κατηγορούμε με τόση ευκολία ανθρώπους απλά και μόνο επειδή δε θα κάναμε κάτι ανάλογο στη θέση τους.

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:

Εντάξει είναι γεγονός ότι μερικές παρασύρονται όπως είπα επειδή η άποψη που εκφράζεται είναι πολύ αντίθετη με αυτή που υποστηρίζουν οι ίδιες. Όμως δεν νομίζω ότι αυτό αποτελεί πρόβλημα γιατί στο τελος βρίσκονται οι ισορροπίες και τελικά συμφωνούμε σε ένα πράγμα. Ότι καθεμία μπορεί να διατηρήσει την άποψή της και έχει το δικαίωμα να την εκφράζει. Απλά θα ξαναπώ 2 πράγματα. Αφενώς όταν εκφράζεται μια άποψη είναι λογικό να γίνει αντικείμενο συζήτησης, οπότε αν δεν είμαστε εξαρχής διατεθιμένες να μπουμε σε διαδικασία συζήτησης καλό είναι να το αναβάλουμε και να πούμε την άποψή μας όταν θα έχουμε και την διάθεση να την συζητήσουμε. Αλλιώς εκνευριζόμαστε γιατί κάποιοι σχολιάζουν την άποψή μας και θυμώνουμε και έτσι αντιδράμε επιπόλαια και παράλογα. Και το δεύτερο που θέλω να πω πάλι και ας γίνω κουραστική είναι ότι πρέπει να αποφεύγονται οι χαρακτηρισμοί. Αλλιώς αποπροσανοτολίζεται η συζήτηση.

συμφωνω κι εγω και να το θυμομαστε ολες αυτο πριν αναφερουμε λεξεις οπως κακοηθης και εριστικη γιατι χωρις ο αλλος να σε εχει βρισει αυτο ειναι επιθεση..μπορουμε να συζητησουμε και χωρις αυτα..

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
pantofla έγραψε:...Τ ο θέμα της έκτρωση και η νομιμοποίησής της δεν έχει να κάνει μόνο με αυτό. ..

Νομίζω πως δεν μιλάμε για απαγόρευση των εκτρώσεων με νόμο. Αυτό όσο κατά και να είμαι εγώ προσωπικά στις εκτρώσεις δεν νομίζω πως θα ήταν σωστή κίνηση. Το θέμα των εκτρώσεων είναι ηθικό, θρησκευτικό... δεν ξέρω τι άλλα αλλά όχι πολιτικό. Δεν νομίζω πως θα ταίριαζε να ενταχθεί στους νόμους του κράτους.
Και εδώ θα επιστρέψω σε μια φράση που ειπώθηκε στην αρχή. Δεν φταίνε αυτοί που κάνουν έκτρωση. Νομίζω πως αυτοί αποτελούν τα εξιλαστήρια θύματα. Φταίει ο τρόπος που ως κοινωνία αντιμετωπίζουμε την ζωή και αυτό που θα επρεπε να αλλάξει στο μέλλον θα ήταν μόνο αυτό. Να μην θεωρείται με λίγα λόγια ότι μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη καταστρέφει την ζωή της εγκύου και να υπάρχει υποστήριξη από το περιβάλλον σε ότι εκείνη αποφασίσει από μόνη της χωρίς επιρροές (και απειλές τολμώ να πω). Γενικά να σκεφτόμαστε πιο θετικά και πιο αισιόδοξα και να μην βιαζόμαστε να κάνουμε προβλέψεις για το μέλλον που πάντα παραμένει άγνωστο και αβέβαιο.

pantofla


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σ΄αυτό συμφωνώ. Για θρησκευτικό δεν ξέρω γιατί εγώ προσωπικά δεν πιστεύω. Προφανώς και η απόφαση πρέπει να είναι αποτέλεσμα σκέψης και όχι πίεσης. Αλλά κακά τα ψέματα το να κάνεις ένα παιδί σημαίνει τεράστιες αλλαγές που δεν μπορούν όλοι να αντιμετωπίσουν. Εδώ εγώ που ήθελά παιδί πολλές φορες, λόγω κούρασης, έχω σκεφτεί μήπως δεν ήμουν έτοιμη ακόμα. Πόσο μάλλον όταν είσαι 19 χρονών και ακλώς ή κακώς θα χάσεις πολλά πράγματα της ηλικίας σου. Σ' αυτό που θα έπρεπε να συμφωνήσουμ όλες και να το κάνουμε στα παιδιά μας χωρίς ταμπού είναι η σωστή ενημέρωση για τον έρωτα χωρίς ταμπού. Τι σημαίνει χαίρομαι τον έρωτα αλλά προστατεύω τον εαυτό μου και τους γύρω μου. Εγώ πάντως στην κόρη μου θα της δώσω προφυλακτικά! Να μην θεωρεί ότι αυτό είανι θέμα του άντρα

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
pantofla έγραψε:Σ΄αυτό συμφωνώ. Για θρησκευτικό δεν ξέρω γιατί εγώ προσωπικά δεν πιστεύω. Προφανώς και η απόφαση πρέπει να είναι αποτέλεσμα σκέψης και όχι πίεσης. Αλλά κακά τα ψέματα το να κάνεις ένα παιδί σημαίνει τεράστιες αλλαγές που δεν μπορούν όλοι να αντιμετωπίσουν. Εδώ εγώ που ήθελά παιδί πολλές φορες, λόγω κούρασης, έχω σκεφτεί μήπως δεν ήμουν έτοιμη ακόμα. Πόσο μάλλον όταν είσαι 19 χρονών και ακλώς ή κακώς θα χάσεις πολλά πράγματα της ηλικίας σου. Σ' αυτό που θα έπρεπε να συμφωνήσουμ όλες και να το κάνουμε στα παιδιά μας χωρίς ταμπού είναι η σωστή ενημέρωση για τον έρωτα χωρίς ταμπού. Τι σημαίνει χαίρομαι τον έρωτα αλλά προστατεύω τον εαυτό μου και τους γύρω μου. Εγώ πάντως στην κόρη μου θα της δώσω προφυλακτικά! Να μην θεωρεί ότι αυτό είανι θέμα του άντρα

Φυσική και ένα παιδί είναι ευθύνες,αυτό όλες το γνωρίζουμε. Όμως εγώ εστιάζω ότι η απόφαση πρέπει να είναι καθαρά προσωπική. Και εννοείται πως συμφωνώ απίστευτα για την ενημέρωση και για τα προφυλακτικά. Καλό είναι εμείς σαν γονείς να ξεπεράσουμε τα ταμπού και να μιλήσουμε για αυτό το θέμα στα παιδιά μας και να μην θεωρούμε ότι "είναι μικρά ακόμα" όταν καταλάβουμε πως δείχνουν ενδιαφέρον για το άλλο φύλο. Γιατί τις πληροφορίες που ψάχνουν θα τις βρουν αλλού και δεν θα είναι πλήρεις. Θα ενημερωθούν μόνο για το "διασκεδαστικό" μέρος και όχι για τους "κανόνες ασφαλείας". Εγώ προσωπικά αν τύχει μια εγκυμοσύνη στο δικό μου παιδί ή στην κοπέλα του γιου μου θα στηρίξω την όποια απόφαση ακόμα και αν είναι ανήλικο, αφού το ενημερώσω για τις δυσκολίες και τις ευθύνες χωρίς όμως να το τρομακρατήσω. Απλά δεν θέλω να γυρίσει και να μου πει μάνα γιατί δεν μου είπες πόσο δύσκολο είναι. Μάλλον αυτή την ενημέρωση θα την κάνω πολύ πριν γίνει το "κακό". Εξάλλου η εγκυμοσύνη είναι το λίγότερο. Αν κολλήσει κάποια αρρώστια τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα. Εκεί πραγματικά καταστρέφονται ζωές.

pantofla


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ειδικά όσες έχουμε κορίτσια που θεωρείται ακόμα ταμπού.Κι αυτό πιστεύω κ εγώ ότι οι αρρώστιες είναι που πρέπει να προσέχουμε. Δυστυχώς οι γυναίκες τα τραβάμε αυτά. Το λέω από προσωπική πείρα με κονδυλώματα με τα οποία ο άντρας δεν παθαίνει τίποτα η γυμαίκα όμως ταλαιπωρείται μια ζωη. Κ εγώ που είμαι υπέρ της έκτρωσης δε θα πίεζα ποτέ κανέναν πόσο μα΄λλον το παιδί μου να κάνει κάτι τέτοιο.Γιατί κάποιοι άνθρωποι είναι έτοιμοι και στα 19 τους να κάνουν παιδιά. Απλά κ εγώ θα την ενημέρωνα πλήρως για το τι σημαίνει μαι τέτοια απόφαση

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:
pantofla έγραψε:Σ΄αυτό συμφωνώ. Για θρησκευτικό δεν ξέρω γιατί εγώ προσωπικά δεν πιστεύω. Προφανώς και η απόφαση πρέπει να είναι αποτέλεσμα σκέψης και όχι πίεσης. Αλλά κακά τα ψέματα το να κάνεις ένα παιδί σημαίνει τεράστιες αλλαγές που δεν μπορούν όλοι να αντιμετωπίσουν. Εδώ εγώ που ήθελά παιδί πολλές φορες, λόγω κούρασης, έχω σκεφτεί μήπως δεν ήμουν έτοιμη ακόμα. Πόσο μάλλον όταν είσαι 19 χρονών και ακλώς ή κακώς θα χάσεις πολλά πράγματα της ηλικίας σου. Σ' αυτό που θα έπρεπε να συμφωνήσουμ όλες και να το κάνουμε στα παιδιά μας χωρίς ταμπού είναι η σωστή ενημέρωση για τον έρωτα χωρίς ταμπού. Τι σημαίνει χαίρομαι τον έρωτα αλλά προστατεύω τον εαυτό μου και τους γύρω μου. Εγώ πάντως στην κόρη μου θα της δώσω προφυλακτικά! Να μην θεωρεί ότι αυτό είανι θέμα του άντρα

Φυσική και ένα παιδί είναι ευθύνες,αυτό όλες το γνωρίζουμε. Όμως εγώ εστιάζω ότι η απόφαση πρέπει να είναι καθαρά προσωπική. Και εννοείται πως συμφωνώ απίστευτα για την ενημέρωση και για τα προφυλακτικά. Καλό είναι εμείς σαν γονείς να ξεπεράσουμε τα ταμπού και να μιλήσουμε για αυτό το θέμα στα παιδιά μας και να μην θεωρούμε ότι "είναι μικρά ακόμα" όταν καταλάβουμε πως δείχνουν ενδιαφέρον για το άλλο φύλο. Γιατί τις πληροφορίες που ψάχνουν θα τις βρουν αλλού και δεν θα είναι πλήρεις. Θα ενημερωθούν μόνο για το "διασκεδαστικό" μέρος και όχι για τους "κανόνες ασφαλείας". Εγώ προσωπικά αν τύχει μια εγκυμοσύνη στο δικό μου παιδί ή στην κοπέλα του γιου μου θα στηρίξω την όποια απόφαση ακόμα και αν είναι ανήλικο, αφού το ενημερώσω για τις δυσκολίες και τις ευθύνες χωρίς όμως να το τρομακρατήσω. Απλά δεν θέλω να γυρίσει και να μου πει μάνα γιατί δεν μου είπες πόσο δύσκολο είναι. Μάλλον αυτή την ενημέρωση θα την κάνω πολύ πριν γίνει το "κακό". Εξάλλου η εγκυμοσύνη είναι το λίγότερο. Αν κολλήσει κάποια αρρώστια τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα. Εκεί πραγματικά καταστρέφονται ζωές.




συμφωνο απολυτα και τι ωραια να ανταλαζουμε ετσι αποψεις χωρις να χανουμε την ψυχραιμια μας .λεω βαζω και τοευατο μου μεσα να μετραμε μεχρι
το τρια μεχει να γραψουμε χαχα ολα καλα ο καθενας εχει την αποψη του σεβαστη απο ολους κατα εμενα οτι αποψη να εχω εγω .ειμαστε ελεθευροι να υποστηριζουμε αυτο που θελουμε .και δυστυχως οταν μιλαμε υποθετικα ποτε δεν μπορουμε να μπουμε στην ουσια του προβλημα τος .μονο υποθεσεις .φιλακια σε ολα τα κοριτσια

τζενη

τζενη
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ.ΕΝΙΩΣΑ ΑΒΟΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΑ,ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΠΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΚΑΘΩΣ ΕΛΕΓΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΨΕΣ,ΣΚΛΗΡΕΣ,ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΕΣ.ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΩΣ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΚΤΗ.ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΘΕΜΑ,ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ.ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΗΘΥΖΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΛΥΠΑΜΑΙ ΟΤΙΜΙΛΗΣΑ ΑΣΧΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΘΕΩΡΩ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΟ ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΜΕ ΑΝΑΡΜΟΣΤΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ...ΜΗ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΕΣ ΩΣ ΒΡΙΣΙΕΣ...ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ,ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ,ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ ΕΞΙΣΟΥ.ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΒΡΙΣΕΣ.

aggelina25

aggelina25
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
to ti kanei o kafthe ena s stin zwh tou einai dikaioma tou an esy theleis na to kaneis einai dikaoma sou an egw den thelw na to kanw einai diko moy dikaioma k se kamia periptosh h gynaikes pou kanoun polla paidia einai kouneles h einai dikaioma toys opws k dikaioma einai h gynaikes pou den theloyn na kanoun paidia

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τζενη έγραψε:ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ.ΕΝΙΩΣΑ ΑΒΟΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΑ,ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΠΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΚΑΘΩΣ ΕΛΕΓΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΨΕΣ,ΣΚΛΗΡΕΣ,ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΕΣ.ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΩΣ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΚΤΗ.ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΘΕΜΑ,ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ.ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΗΘΥΖΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΛΥΠΑΜΑΙ ΟΤΙΜΙΛΗΣΑ ΑΣΧΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΘΕΩΡΩ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΟ ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΜΕ ΑΝΑΡΜΟΣΤΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ...ΜΗ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΕΣ ΩΣ ΒΡΙΣΙΕΣ...ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ,ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ,ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ ΕΞΙΣΟΥ.ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΒΡΙΣΕΣ.

τζενη αν πας πισω στα ποστ θα δεις πως ΕΣΥ ξεκινησες να βριζεις..τωρα το οτι διαβαζουμε καποιες αποψεις που ειναι αντιθετες απο τις δικες μας δεν μας δινει αυτοματα το δικαιωμα να βριζουμε!!! διαφωνιες παντα θα υπαρχουν και οπως ειπε και η μαρια καποιες ισως θα υποστηριξουνε λιγο πιο εντονα τη γνωμη τους αυτο δεν ειναι κακο οταν η διαφωνια μενει στα πλαισια της συζητησης! οταν ξεκινας κ λες ειστε υποκριτριες κουραστικες και θεουσες τι συζητηση να γινει μετα???
ο καθενας εχει τη γνωμη του ακομη και να θελει να την επιβαλει οπως λες ας το κανει και εσυ μπορεις ΝΑ ΜΗΝ την υιοθετησεις μεγαλες γυναικες ειμαστε δεν νομιζω να επηρεαζεται η μια απο την αλλη οταν η καθεμια εχει τη γνωμη της ...ναι θα διαβασω τις αποψεις θα σκεφτω και την αλλη πλευρα αλλα η γνωμη μου ειναι γνωμη μου και δεν μπορει κανεις να μου επιβαλει τη δικη του!!! τοσο απλο! γιατι να βριζουμε??? δεν ξερω αν καταλαβες αλλα ειπες πολλα και ασχημα πραγματα και αυτο δεν κολακευει εσενα και δικιο να ειχες το εχασες!

τζενη

τζενη
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΝΤΥΣΥΛΛΗΨΗ,ΕΙΧΑΝ ΣΥΧΝΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΜΕ ΤΟΝ ΟΙΚ.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ.Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ,ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΧΗ.ΤΟ ΧΑΠΙ ΜΟΝΟ ΠΑΡΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 90 ΤΙΣ ΕΚΑΤΟ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΜΩΣ ΟΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ.ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΜΕΘΟΔΟ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.ΕΚΕΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΛΛΗΜΑ,ΑΝ ΕΧΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΚΤΡΩΣΗ,ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ 21 ΜΕΡΑ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ.ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΜΒΡΙΟΥ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ,ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ,ΕΧΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΘΑ ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ Η ΙΔΙΑ study ΟΣΟ ΓΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ mama katerina,ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΥΝΗΜΑ.ΑΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΕΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ.ΑΣ ΤΑ ΒΡΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥΣ

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τζενη έγραψε:ΟΣΟ ΓΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ mama katerina,ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΥΝΗΜΑ.ΑΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΕΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ.ΑΣ ΤΑ ΒΡΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥΣ

λυπαμαι αυτο δεν ειναι απαντηση οφειλεις τουλαχιστον ενα συγνωμη για τις βρισιες που ειπες και οχι απλα ενα "λυπαμαι που μου βγαλατε αυτη την συμπεριφορα" μονη σου την εβγαλες

τζενη

τζενη
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΑΝ ΕΝΙΩΣΕΣ ΕΣΥ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΑ Κ ΑΒΟΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ Κ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΠ ΤΙΣ ΒΡΙΣΙΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑΝ Ή Κ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ Κ ΔΙΑΒΑΖΑΝ ΤΑ ΞΙΠΑΣΜΕΝΕΣ ΣΚΥΛΕΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΓΑΜ...Κ ΟΛΑ Τ ΑΛΛΑ..Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΕ ΠΑΝΥΓΗΡΙΑ Κ ΕΤΣΙ ΔΕ ΜΙΛΗΣΕ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ Κ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΠΛΑ ΜΑΝΑ 5 ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΠΩΣ Ν ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΝΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥΣ Κ ΤΗΝ ΥΠΟΛΗΨΗ ΤΟΥΣ Κ ΝΑ ΜΗ ΠΕΦΤΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΛΛΩΝ..

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να μπώ κι εγώ στη συζήτηση (μη χασω) Razz
Αυτο που θα ήθελα κυρίως να πω είναι ότι αν εμένα η διαμορφωμένη γνώμη μου είναι η Α, τότε πιθανότατα θα παραμείνει σταθερή, κι εννοώ ότι αν πχ θεωρώ την έκτρωση δολοφονία, τότε θα την θεωρώ δολοφονία γενικά, και όχι μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις (εξαιρούνται οι λόγοι υγείας). Δεν θα ειναι δηλαδη "όλες όσες κάνουν έκτρωση είναι φόνισσες, αλλά εσυ δεν είσαι διότι σε ξέρω από το φόρουμ".
Επίσης, άλλο το "πιστεύω ότι η έκτρωση είναι φόνος" και άλλο το "είσαι φόνισσα γιατι έκανες έκτρωση".
(να τονίσω ότι οι λέξεις που χρησιμοποίησα δεν αντικατοπτρίζουν τη γνώμη που έχω, είμαι αντίθετη με τις εκτρώσεις αλλά δεν το προχωράω περισσότερο)
Καλό θα είναι δηλαδή να λαμβάνουμε όλες μας (και βάζω και τον εαυτό μου μεσα) υπόψη το γεγονός ότι όλες οι γνώμες είναι υποκειμενικές, ακόμα κι αν τις ασπάζεται η πλειοψηφία.
Τζενη, συμφωνώ πως το θέμα ίσως να σε έκανε να νιώσεις πως σε στησαμε στον τοίχο, όμως δεν είναι έτσι. Δεν υπήρχε αυτη η πρόθεση εξαρχής. Αλλά όπως είπα και σε καποιο άλλο θέμα, όταν ο άλλος υποστηρίζει βίαια την άποψή του και με χαρακτηρίζει "καπως" λόγω της δικής μου άποψης, τότε θα επιτεθώ κι εγώ, κι ας μην είχα αυτην τη πρόθεση, κι ας μην ήμουν τόσο παθιασμένη με τη δική μου άποψη.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="τζενη"]ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΝΤΥΣΥΛΛΗΨΗ,ΕΙΧΑΝ ΣΥΧΝΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΜΕ ΤΟΝ ΟΙΚ.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ.Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ,ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΧΗ.ΤΟ ΧΑΠΙ ΜΟΝΟ ΠΑΡΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 90 ΤΙΣ ΕΚΑΤΟ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΜΩΣ ΟΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ.ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΜΕΘΟΔΟ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.ΕΚΕΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΛΛΗΜΑ,ΑΝ ΕΧΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΚΤΡΩΣΗ,ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ 21 ΜΕΡΑ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ.ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΜΒΡΙΟΥ.

μεχρι εδω συμφωνουμε όλες νομιζω!!!


ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ,ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ,ΕΧΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΘΑ ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ Η ΙΔΙΑ :quote]


εδω και μονο διαφωνησαμε (καποιες)...γιατι οκ δεν θαελεγα οτι ειναι δικαιωμα σου...αλλα ναι εχεις αυτην την επιλογη ...
αλλα μονη σου λες οτι απο 21 μερα χρυπα η καρδια του ..οποτε αποφασιζεις για ΤΗΝ ΖΩΗ του εμβριου.....
ε αυτο το να αποφασιζεις για μια ζωη καποιοι δεν το θεωρουν σωστο...και εσυ νομιζω πως το πηρες προσωπικα παραπανω απο οσο θα επρεπε.....οταν λενε γιατι σκοτωνεις ενα εμβριο ..δεν το λεει ο αλλος για να σε βρισει ..ουτε εσενα ουτε κανεναν..ουτε να σε κρινει..ουτε να σου βαλει τυψεις.....απλα σου λεει με απλα λογια στην καθομιλουμενη το ιδιο που εσυ ειπες πιο ΄΄επισστιμονικα΄΄ ...λεγοντας..αποφασιζεις για την ζωη του εμβριου...
νομιζω πως τσαμπα παρεξηγηθηκαν οσες το θεωρουν δικαιωμα τους..
αυτα ..παντα φιλικα και χωρις διαθεση για ΄΄πολεμο΄΄

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τζενη έγραψε:ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ


αφου δεν θελεις να ληξει τοτε τι συνεχιζεις να γραφεις στο θεμα??? για να κανεις διαλογο χρειαζεσαι αλλον ενα αλλα εσυ με αυτη τη συμπεριφορα μαλλον θα μιλας μονη σου! οσο για τα συμπερασματα παλι μονη σου εκτειθεσαι!
ποσο κριμα...

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν μπηκα ολη μερα επητιδες γιατι ειμαι και εγκυος και τα νευρα μου ειναι ειναι τεντωμενα! Θα πω ενα πραγμα! Τζενη πραγματικα ευχομαι να μην εισαι μητερα και να ειναι και αυτο ψεμματα (οπως και πολλα αλλα που εχει πει)! Αν ημουν παιδι σου θα ντρεπομουν πολυ για σενα! Θα μπορουσα να σε χαρακτηρισω (οπως εκανες εσυ με σε ανθρωπους που αγαπω εδω μεσα) αλλα 1ον δεν αξιζεις καν τον κόπο και 2ον ειμαι μια εγκυος θεουσα με 2 υπεροχα παιδακια και δεν κανει!

Μπηκες σε ενα θεμα απο το πουθενα και αρχισες να βριζεις! Εμεις κοπελα μου εδω μεσα μπορει να διαφωνουμε αλλα γνωριζομαστε καιρο, εχουμε μοιραστει γεννες, χαρες, λυπες και σεβομαστε η μια την αλλη!

Κοριτσια μου να ξερετε οτι σας εκτιμω πολυ και οταν μπαινουν τετοια σκουπιδια εδω μεσα καταλαβαινω ακομα πιο πολυ ποσο ξεχωριστες ειστε!

αγαπη 25

αγαπη 25
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τζενη έγραψε:ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ.ΕΝΙΩΣΑ ΑΒΟΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΑ,ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΠΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΚΑΘΩΣ ΕΛΕΓΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΨΕΣ,ΣΚΛΗΡΕΣ,ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΕΣ.ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΩΣ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΚΤΗ.ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΘΕΜΑ,ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ.ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΗΘΥΖΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΛΥΠΑΜΑΙ ΟΤΙΜΙΛΗΣΑ ΑΣΧΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΘΕΩΡΩ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΟ ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΜΕ ΑΝΑΡΜΟΣΤΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ...ΜΗ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΕΣ ΩΣ ΒΡΙΣΙΕΣ...ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ,ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ,ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ ΕΞΙΣΟΥ.ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΒΡΙΣΕΣ.


τζενη σε παρακαλω δειξε ενα μηνυμα που ειμαστα ακομψες σκληρες και προσβλητικες!!αν εμεις ειμασταν ολα αυτα που λες τοτε εσυ τι εισαι??θεωρεις οτι αυτα που ειπες ηταν σωστα??και την αποτομη και σκληρη πλευρα ενος ανθρωπου δεν μπορει να την βγαλει καποιος που δεν ξερει και ειδικα μεσω διαδυκτιου!και συνεχιζεις να εισαι επιθετικη σπου ειπε καποια πραγματα η μαμα κατερινα και αμεσως περασες στην αντεπιθεση..λοιπον αλλα γραφεις και αλλα πρατεις τελικα!!

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
παρακολουθώ και εγώ χωρίς να γράφω μετά από την πρώτη μέρα γιατί κατάλαβα πως αυτό το θέμα θα σηκώσει πολλές εντάσεις μιας και είμαστε άλλες μαμάδες, άλλες στην προσπάθεια και άλλες έχουν κάνει έκτρωση ή διακοπή κύησης από άλλους λόγους.
Και εγώ δεν είμαι υπέρ της έκτρωσης, χωρίς να είμαι απόλυτη σε αυτό και επίσης πιστεύω ότι κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα στο σώμα της. Το έμβρυο έχει ζωή μέσα σε μία ζωντανή γυναίκα με τις χ ψ ανάγκες.
Νομίζω πως το μήνυμα που θα έπρεπε να περνάμε εδώ να είναι υπέρ της αντισύλληψης και της ενημέρωσης γιατί πολλές γυναίκες διαβάζουν το ποστ, είτε με αντυσυλληπτικα, με σπιράλ, προφυλακτικο κτλ.
Επίσης διαφωνώ στο κομμάτι ότι η έκτρωση είναι φόνος, γιατί αυτόματα αυτή η δήλωση κατατάσσει τη γυναίκα που το κάνει δολοφόνο και μετά από αυτό θεωρώ και λίγο υποκριτικό το ναι μεν είναι φόνος, αλλά δε θίγουμε τη γυναίκα που έκανε έκτρωση και ήταν επιλογή της κτλ.
Σαν μαμάδες ή γυναίκες είμαστε πολύ ευαίσθητες στο θέμα της ζωής του εμβρύου, αλλά αυτό δεν νομιμοποιεί σε καμία περίπτωση τα ξεκατινιάσματα.
πάνω από ευαίσθητες προς τα έμβρυακαι με σεβασμό στη ζωή τους ας είμαστε και προς τους εαυτούς μας και προς τους συνανθρώπους μας.
Θεωρώ έλλειψη αυτοσεβασμού το να μιλάει κάποιος τόσο άκομψα και να γίνεται τόσο επιθετικός λεκτικά είτε μέσα στο φόρουμ ή σε όποιοδήποτε άλλο μέρος. το ότι δεν βλέπει η μία την άλλη απένατί της δεν πρέπει να μας δίνει και την ελευθερία να μην υπολογίζουμε κανέναν και τίποτα.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MAROULOU έγραψε:πα

Επίσης διαφωνώ στο κομμάτι ότι η έκτρωση είναι φόνος, γιατί αυτόματα αυτή η δήλωση κατατάσσει τη γυναίκα που το κάνει δολοφόνο και μετά από αυτό θεωρώ και λίγο υποκριτικό το ναι μεν είναι φόνος, αλλά δε θίγουμε τη γυναίκα που έκανε έκτρωση και ήταν επιλογή της κτλ.


maroulou θα χρησιμοποιησω τα λογια σου σαν αφορμη χωρις ομως να απευθυνομαι απλα σε σενα οκ?..χωρις παρεξηγηση...

Πως λοιπον να χαρακτηρίσουμε το ΄΄δικαιωμα΄΄ μιας γυναικας να αποφασισει για την ζωη ενος αγεννητου μωρου η εμβρυου?????πως με μια λεξη??

Επισης λετε πως ειναι υποκριτικο να λεμε την εκτρωση φονο και να μην θελουμε να θιξουμε την κοπελα που το εκανε...
αλλα
δεν ειναι το ιδιο υποκριτικο να κανουμε εκτρωση και να μη θελουμε να το ακουμε με πιο απλα λογια και οχι περιφρασεις που μας ΄΄χαιδευουν τα αυτια΄΄???

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επίσης διαφωνώ στο κομμάτι ότι η έκτρωση είναι φόνος, γιατί αυτόματα αυτή η δήλωση κατατάσσει τη γυναίκα που το κάνει δολοφόνο και μετά από αυτό θεωρώ και λίγο υποκριτικό το ναι μεν είναι φόνος, αλλά δε θίγουμε τη γυναίκα που έκανε έκτρωση και ήταν επιλογή της κτλ.
Αν αναφερεσαι στο κομματι που εγραψα παραπανω, τονιζω
Α. πως χρησιμοποίσα τις λέξεις σαν παράδειγμα, και δεν ειναι η γνώμη μου, και
Β. ήθελα να τονίσω τη διαφορά μεταξύ του "πιστευω πως αυτο είναι ..." και του "αυτο είναι...". Το πρώτο δηλώνει υποκειμενική άποψη, σεβαστή και διαπραγματευσιμη, το δευτερο δηλώνει μια αντικειμενική και καθολική αλήθεια, συνήθως απόλυτη (ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται στο γραπτό λόγο).
Όσες θεωρούν την έκτρωση φόνο, γνώμη τους και δικαίωμά τους, όσες δεν την θεωρούν φόνο, πάλι γνώμη τους και δικαίωμά τους. Να μην ξεχνάμε όμως ότι όλες οι απόψεις έχουν και αντίλογο, και αυτό ακριβώς κάνουμε εδώ μέσα. Ακούμε (διαβάζουμε δλδ) διαφορετικές απόψεις. Αλλιώς, αν όλες οι απόψεις ηταν ίδιες, θα υπήρχε απλά ο τίτλος και θα βάζαμε όλες like από κάτω.

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
MAROULOU έγραψε:πα

Επίσης διαφωνώ στο κομμάτι ότι η έκτρωση είναι φόνος, γιατί αυτόματα αυτή η δήλωση κατατάσσει τη γυναίκα που το κάνει δολοφόνο και μετά από αυτό θεωρώ και λίγο υποκριτικό το ναι μεν είναι φόνος, αλλά δε θίγουμε τη γυναίκα που έκανε έκτρωση και ήταν επιλογή της κτλ.


maroulou θα χρησιμοποιησω τα λογια σου σαν αφορμη χωρις ομως να απευθυνομαι απλα σε σενα οκ?..χωρις παρεξηγηση...

Πως λοιπον να χαρακτηρίσουμε το ΄΄δικαιωμα΄΄ μιας γυναικας να αποφασισει για την ζωη ενος αγεννητου μωρου η εμβρυου?????πως με μια λεξη??

Επισης λετε πως ειναι υποκριτικο να λεμε την εκτρωση φονο και να μην θελουμε να θιξουμε την κοπελα που το εκανε...
αλλα
δεν ειναι το ιδιο υποκριτικο να κανουμε εκτρωση και να μη θελουμε να το ακουμε με πιο απλα λογια και οχι περιφρασεις που μας ΄΄χαιδευουν τα αυτια΄΄???

τοτε μπουμουκίτσα χωρίς παρεξήγηση και από μένα γιατί μόνο να ανταλλάξω απόψεις θέλω θεωρείς ότι η γυναίκα που κάνει έκτρωση είναι δολοφόνος;
και πως χαρακτηρίζουμε τη γυναίκα που μέσα σε επιθυμητή εγκυμοσύνη τινάζει χαλιά και αποβάλει; η που κάνει κάτι γενικότερα ριψοκίνδυνο με αποτέλεσμα να χάσει το μωρό; τον άντρα που δε βοηθάει στο σπίτι η γυναίκα εξαντλείται παθαίνει αιμοραγία κτλ...

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nena έγραψε:
Επίσης διαφωνώ στο κομμάτι ότι η έκτρωση είναι φόνος, γιατί αυτόματα αυτή η δήλωση κατατάσσει τη γυναίκα που το κάνει δολοφόνο και μετά από αυτό θεωρώ και λίγο υποκριτικό το ναι μεν είναι φόνος, αλλά δε θίγουμε τη γυναίκα που έκανε έκτρωση και ήταν επιλογή της κτλ.
Αν αναφερεσαι στο κομματι που εγραψα παραπανω, τονιζω
Α. πως χρησιμοποίσα τις λέξεις σαν παράδειγμα, και δεν ειναι η γνώμη μου, και
Β. ήθελα να τονίσω τη διαφορά μεταξύ του "πιστευω πως αυτο είναι ..." και του "αυτο είναι...". Το πρώτο δηλώνει υποκειμενική άποψη, σεβαστή και διαπραγματευσιμη, το δευτερο δηλώνει μια αντικειμενική και καθολική αλήθεια, συνήθως απόλυτη (ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται στο γραπτό λόγο).
Όσες θεωρούν την έκτρωση φόνο, γνώμη τους και δικαίωμά τους, όσες δεν την θεωρούν φόνο, πάλι γνώμη τους και δικαίωμά τους. Να μην ξεχνάμε όμως ότι όλες οι απόψεις έχουν και αντίλογο, και αυτό ακριβώς κάνουμε εδώ μέσα. Ακούμε (διαβάζουμε δλδ) διαφορετικές απόψεις. Αλλιώς, αν όλες οι απόψεις ηταν ίδιες, θα υπήρχε απλά ο τίτλος και θα βάζαμε όλες like από κάτω.

δε μιλούσα Νένα σε εσένα συγκεκριμένα. το έχω διαβάσει πολλές φορές αυτό και σε αυτό το ποστ και σε άλλα και καταλαβαίνω πως είναι άποψη πολλών γυναικών

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 23 από 26]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24, 25, 26  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις