Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
131 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 131 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Neraidoni έγραψε:το μόνο που θα ήθελα να πω είναι ότι όταν δημιουργούμε την δική μας οικογένεια, πρέπει να είμαστε ικανοί και πρόθυμοι να την φροντίζουμε και να διασφαλίζουμε την ενότητα της με κάθε τρόπο και να παραγκωνίζουμε όποιον προσπαθεί να σπάσει τους δεσμούς της, ακόμα και εάν αυτοί είναι οι ίδιοι μας οι γονείς..

..ξερεις κατι ομως αυτο ακριβως ειναι το προβλημα...αλλα να σου κανει κατι καποιος ξενος και απλα να τον παραγκωνισεις και να μην του μιλας, και αλλο οι γονεις και οι συγγενεις. ..ναι μεν δεν ειναι καλο να ανακξατευονται αλλα δεν ειναι ευκολο ουτε σωστο να πεις δεν θα τους ξαναμιλησω ποτε!
..αγωνιζομαστε να τους δωσουμε να καταλαβουν..αλλα οπως πολλες κοπελες ειπαν στην τατιανα και η ιδια λεει..πως αυτες κοιλοπονεσαν και περασαν τα χιλια μυρια για να φερουν στον κοσμο το παιδι τους..και γιαυτο δεν δεχονατι κουβεντα..

ε το ιδιο θα μπορουν να λενε και οταν γινουν πεθερες,,,το ιδιο αισθανεται η πεθερα της τατιανας αυτη τη στιγμη(χωρις να θελω να τη δικαιολογησω) ..σου λεει εγω περασα τοσα να μεγαλωσω ενα παιδι...και ερχεται μια ΄΄ξενη΄΄ η νυφη και δεν θελει ουτε το ονομα μου να βαλει..!

αυτο γιατι το λεω...απλα οτι χρειαζεται κατανοηση και χρονος για να συνηθησουν τα πεθερικα στην νεα κατασταση..οτι το ΄΄παιδακι΄΄ τους δεν ειναι πλεον δικο τους..οτι εχει αλλη οικογενεια..
οποτε καλο ειναι σε κατι θεματα απλα οπως ενα ονομα...να βαλουμε νερο στο κρασι μας..ωστε να μαλακωσει λιγο η καρδια των πεθερικων..και σε αλλα σοβαρα παταμε ποδι..

αυτα εχω συμπερανει εγω απο τα 6 χρονια που η πεθερα μου μου κανει το βιο αβιοτο!!

baby-m

baby-m
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
η λεξη χουνερι εχει μια πιο ευρυτερη εννοια και νομιζω πως με αυτην την εννοια ειπωθηκε δεν νομιζω πως καποια κοπελα θελει το κακο της αλλης εδω.Και θα μιλησω και εγω προσωπικα για εμενα.
Και αντρας μου υποστηριζε την οικογενεια του σε σημειο που οι δικαιολογιες ξεπερνουσαν την φαντασια αλλα οταν εκεινο το βραδυ με πηρε το ασθενοφορο μπροστα στα ματια του τοτε καταλαβε.....τι περναγα μεσα μου...ηταν και για τους δυο μας ενα χουνερι ...την αλλη μερα στο νοσοκομειο εκλαιγε σαν το μωρο και μου ελεγε πως τωρα καταλαβε ποιος εχει προταιρεοτητα ...πως τιποτα δεν αξιζει να χαλασει το σπιτι μας και πως οτι μα οτι κι αν γινει το απολυτο θυμα θα ειναι το παιδακι μας..Απο τοτε αλλαξαν ολα!!!

Κοριτσια στους δυο τριτος δεν χωραει...οποιος κι αν ειναι αυτος!!!

Ουτε αυτος χωραει ουτε και η γνωμη του!![i]

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
koritsia distixos i eftixos den ftaine i petheres gia ola afta alla oi adres kai mono.to exo ksanapei polles fores.an o adras einai se thesi na iperaspistei tin oikogeneia tou kai na valei oria ola einai ok.giati an o adras tis tatianas kai sigmoni pou xreisimopoio to onoma sou apo tin arxi iposteirize tin ginaika tou akoma kai sta pio apla pragmata tote kai i adidrasi tis tha itan pio iremi kai logiki.AN vlepeis pos ao allos einai me to meros sou kai se ipologizei tote kaneis kai ipoxoriseis rixneis kai ligo ton egoismo sou kai ola kala alla an iparxei mia monimi iperaspisi mono tis mamas tou kai tou mpampa tou tote se kanei na stekesai apenadi se thesi epithesis.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cassiani έγραψε:koritsia distixos i eftixos den ftaine i petheres gia ola afta alla oi adres kai mono.to exo ksanapei polles fores.an o adras einai se thesi na iperaspistei tin oikogeneia tou kai na valei oria ola einai ok.giati an o adras tis tatianas kai sigmoni pou xreisimopoio to onoma sou apo tin arxi iposteirize tin ginaika tou akoma kai sta pio apla pragmata tote kai i adidrasi tis tha itan pio iremi kai logiki.AN vlepeis pos ao allos einai me to meros sou kai se ipologizei tote kaneis kai ipoxoriseis rixneis kai ligo ton egoismo sou kai ola kala alla an iparxei mia monimi iperaspisi mono tis mamas tou kai tou mpampa tou tote se kanei na stekesai apenadi se thesi epithesis.

Συμφωνώ και εγώ σε αυτό. Δηλαδή δεν νομίζω ότι φταίει μόνο ένα όνομα. Μάλλον η Τατιάνα και η κάθε Τατιάνα (για να μην παρεξηγηθώ) δεν έχει νιώσει την ασφάλεια από τον άντρα της. Δεν νομίζω δηλαδή ότι μια γυναίκα ξυπνάει ξαφνικά ένα πρωί και της γυρνάει το μάτι και λέει "δεν θα βγάλω το όνομα του πεθερού μου". Μάλλον τα έχει μαζέψει και σε αυτούς αλλά και στον άντρα της.

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τατιανα μου γλυκο μου κοριτσι αυτο ειναι πολυ λεπτο θεμα και μονο συ εχεις της απαντησεις και ξερεις τι περνας .το χαρακτηρα του αντρα σου .τα πεθερικα σου εμεις εχουμε μονο εικονες εχουμε απο τις δικες σου εμπειριες .και δεν μπορουμε να πουμε αυτο θα εκανα εκεινο .γιατι το ξερουμε καλα οποιος ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια ξερει μιλαω γενικως για ολα τα πραγματα .εσυ θα κανεις αυτο που σε ευχαριστει και δημιουργει ηρεμια στην οικογενεια σου και στο παιδι σου πρωτα απο ολα.καπιοες αποψεις λεμε μονο και δεν μπορουμε να χαρακτηρισουμε κανενα πως ειναι γιατι δεν γνωριζουμε μονο εσυ γνωριζεις

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ετσι ειναι δεν ειναι δυνατον ολον αυτον τον καιρο να υποστηριζα και να ελεγα ναι ο γιος μου θα παρει το ονομα του πεθερου μου..Και μια μερα ετσι μου ηρθε κι αλλαξα αποψη,...αηταν η μερα που βρεθηκα με την αλλη και μου ειπε οτι απαιτει οτι ειμαι αντιχριστη οτι ειμαι ετσι κ γιουβετσι και κοκορετσι...Και ο αλλος καθοταν και αγναντεβε τα ροζ συννεφακια...Εκει τα πηρα,αλλωστε παιρνει το επιθετο,τους φτανει νομιζω..Και πολυ τους ειναι μετα απο ολα αυτα...Του το ειπα οτι στην αναγνωριση που μας ρωτησε η συμβολαιογραφος και μου το επαιξε "δε με νοιαζει" επρεπε να αφησω το δικο μου επωνυμο,να δεις εκει γλεντια...Να δουμε πως θα συνεχιζοταν η "ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ"
Δε χεζομαστε ολες ομαδικως λεω εγω????
Σημερα η νονα μας θα μου πει κατι που σκεφτηκε και θα με βγαλει λεει απο ολη αυτην την πιεση,για να δουμε η γλυκεια μου γιατι θα πηδηχτω απο το ισογειο...

????????


Επισκέπτης
bou-boukitsa έγραψε:
tatijana έγραψε:
refaki έγραψε:


ευχομαι παντως ολα καλα να πανε και αν ο λογος που σκεφτεσαι να χωρισεις ειναι το ονομα πραγματικα δεν αξιζει...

Οχι δεν αξιζει να ειναι διπλα μου ενας μαμακιας....

Ασχετο,να ερθω καλαματα να ζουλοκοπησω το μουτρακι της κορης σου ετσι οπως κοιταει στη φωτο??????

sorry τατιανα μου αλλα ΟΛΟΙ οι αντρες ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ...νομιζεις πως αν χωρησεις και κανεις αλλη σχεση θα ειναι καλυτερος?..και αντε σου λεω εγω πως θα ειναι λιγοτερο μαμακιας..καποιο αλλο προβλημα θα υπαρχει...σιγουρα ..οι σχεσεις δεν ειναι ποτε στρωμενες με ροδοπεταλα οπως στις ταινειες...αν σε καθε δυσκολια σηκωνομαστε να φυγουμε δεν βγαινει τιποτα...! το νοημα ειναι να κατσεις εκει να παλεψεις .

και ειχες πει καλυτερα να σε φοβουνται παρα να σε λυπουνται...
ε αμα χωρησεις η πεθερα θα σε φοβαται?..οχι..μαλλον θα σε λυπαται...ασε που θα χρειαστει μετα να εχεις πολυ περισσοτερες σχεσεις και διαλογο με τον πρων σου για να κανονισετε τα της κηδεμονιας...και μια ζωη τοτε θα του βαζει λογια η πεθερα..γιατι εσυ δεν θα εισαι πλεον διπλα του...εκει ειναι που θα την εχεις στο κεφαλι σου ολη σου τη ζωη!!

ποτε δεν ειναι αργα να ριξεις νερο στο κρασι σου...στη μαχη πολλες φορες πρεπει να υποχωρησουμε για να κερδισουμε αργοτερα τον πολεμο..!

Συμφωνω!!! Σιγα που θα της εκανα τη χαρη να τον χωρισω!!!!!
Παντως για το ονομα ειναι βλακεια να τσακωνεστε!! Και εγω τον πεθερο μου θα βγαλω, αλλα οχι επειδη πρεπει,αλλα επειδη ΘΕΛΩ!! Εχει πεθανει δυστυχως και τον αγαπουσα/αγαπω παρα παρα πολυ σαν πατερα μου. Και πολλα που χαιρομαι εγω σημερα ειναι απο δικο του κοπο!! Να φανταστειτε οταν παντρευτηκα ηταν πολυ αρρωστος στο κρεββατι και πηγα απο πανω του και του ειπα οτι θα βγαλω το ονομα του στο παιδι αμα μεινω εγκυος. Δε ξερω αν με καταλαβε, αλλα εγω ενοιωσα πολυ ομορφα. Βλεπετε η συνυφαδα που μολις ειχε γεννησει τον γιο, δε μπορουσε (οχι δεν ηθελε!!) να του δωσει το ονομα του!! Εγω ομως θα το κανω με μεγαλη χαρα,παρολο που ειναι πολυ κλασικο ονομα και δε με τρελαινει!!!

Το μονο που μου τη δινει με τα ονοματα ειναι να στα επιβαλλουν. Ενταξει,εγω το ειπα απο μονη μου,ο αντρας μου χαρηκε πολυ και ειλικρινα μετα απο 3 αποβολες και τοση ταλαιπωρια θεωρουσαμε πολυ ανουσιο να τσακωνομαστε για το ονομα,αλλα μου τη δινουν οι γυρω (δεν εχουμε πει ακομα πως θα το βγαλουμε),ξερετε τα ψου ψου ψου πισω απο την πλατη, που χωνονται και κανουν κουμαντο στο πως θα βγαλω το ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ!!!! Μεχρι και ο πατερας της συνυφαδας εχει λογο.. πρεπει να βγαλω τον πεθερο μου... η κορουλα σου γιατι δε τον εβγαλε φιλαρακο;;; Που θα κανουν κουμαντο σε εμενα!!!
Και δοξα τω θεω τη πεθερα μου δε τη νοιαζει καθολου πως θα το βγαλουμε (ναι, το μονο καλο που εχει!!). Λεει γερο να ειναι πανω απ ολα το παιδακι μου. Ουτε που εχει αναφερει για το ονομα!!! Και ασχολουνται οι τριγυρω!!!!! Ειδικα η γιαγια μου εχει λυσσαξει!!! Αλλα δε τους κανω τη χαρη... Παντα λεω ''ας ειναι γερο και θα δουμε'' και φυσικα αρχιζει η αιωνια συζητηση για το πως ''πρεπει'' να το βγαλω!!!Αφου σκεφτομαι ετσι για πλακα να τους λεω οτι θα το βγαλω Αναξαγορα, μονο και μονο για να δω το υφος τους. Αλλα σκεφτομαι οτιθα με πρηζουν μετα!! Χαχαχα Ένα σοι να τραβάς τα ....μαλλιά σου * και μη χειρότερα!! - Σελίδα 4 679259 Ένα σοι να τραβάς τα ....μαλλιά σου * και μη χειρότερα!! - Σελίδα 4 679259 Ένα σοι να τραβάς τα ....μαλλιά σου * και μη χειρότερα!! - Σελίδα 4 679259

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
tatijana έγραψε:Ετσι ειναι δεν ειναι δυνατον ολον αυτον τον καιρο να υποστηριζα και να ελεγα ναι ο γιος μου θα παρει το ονομα του πεθερου μου..Και μια μερα ετσι μου ηρθε κι αλλαξα αποψη,...αηταν η μερα που βρεθηκα με την αλλη και μου ειπε οτι απαιτει οτι ειμαι αντιχριστη οτι ειμαι ετσι κ γιουβετσι και κοκορετσι...Και ο αλλος καθοταν και αγναντεβε τα ροζ συννεφακια...Εκει τα πηρα,αλλωστε παιρνει το επιθετο,τους φτανει νομιζω..Και πολυ τους ειναι μετα απο ολα αυτα...Του το ειπα οτι στην αναγνωριση που μας ρωτησε η συμβολαιογραφος και μου το επαιξε "δε με νοιαζει" επρεπε να αφησω το δικο μου επωνυμο,να δεις εκει γλεντια...Να δουμε πως θα συνεχιζοταν η "ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ"
Δε χεζομαστε ολες ομαδικως λεω εγω????
Σημερα η νονα μας θα μου πει κατι που σκεφτηκε και θα με βγαλει λεει απο ολη αυτην την πιεση,για να δουμε η γλυκεια μου γιατι θα πηδηχτω απο το ισογειο...



σιγουρα δεν ξυπνησες ενα πρωι και τα ειδες ολα μαυρα και οτι δεν θελεις .και ολα αυτα που σου ειπε σιγουρα ολες ετσι θα αισθανομασταν .ευχομαι η νονα του να βρει την λυση και να ηρεμησεις επιτελους

????????


Επισκέπτης
bou-boukitsa έγραψε:
andith έγραψε:ε οχι ρε κοριτσια!τι σημαινει να μη χωρισει για ενα ονομα?εγω απο ολα τα ποστ της τατιανας εχω καταλαβει οτι το προβλημα ειναι οτι δεν υπολογιζει τη γνωμη της κ αποφασιζει με τους γονεις του!ειπαμε κ οι γονεις οικογενεια ειναι κ να τους ζητησεις τη συμβουλη τους οταν χρειαζεται,οχι να τη καβαλησουνε κιολας!καντου ενα χουνερι να ρθει να στρωσει,εκανα κ γω του δικου μου ενα(οχι για ονομα για αλλους λογους)κ ηρθε κ εστρωσε απο πισω μου τρεχει τωρα!!

δεν παει ετσι..γιατι να χωρισει για ενα ονομα...δεν ειναι κανα σοβαρο προβλημα,ουτε σημαινει πως αν θελουν αυτο τα πεθερικα θα κανουν και στο μελλον οτι θελουν..υποθεσεις ειναι αυτα...στο κατω κατω η τατιανα αρχικα ειχε συμφωνησει για το ονομα..φυσικο ειναι τωρα ο αλλος να αντιδραει..
και οταν λες καντου χουνερι ..ποιος ειπε οτι ολοι οι ανθρωποι τα ανεχονται αυτα...εγω αν και ειμαι υπερβολικα ηρεμος ανθρωπος αν ο αλλος μου εκανε κατι τετοι να με ΄΄φοβερισει΄΄ και καλα απλα θα τον αφηνα να φυγει...σορρυ κιολας αλλα δεν σημαινει πως θα τρεξει απο πισω της...αρα τσαμπα θα το χαλασει το σπιτι της..
ειναι θεμα εγωισμου και των δυο ..τιποτα αλλο!!
καποιος ομως πρεπει να υποχωρησει ..και οπως λενε το σπιτι το κραταει η γυναινα!!!!!!!! οποτε αν θελησει να χωρησει θα υποστει και τις συνεπειες..
εγω πιστευω πως ΄΄φταινε΄΄ πολλες κοπελες απο το φορουμ που με ευκολια λενε ...η θα κανει ο αντρας σου αυτο που θες εσυ η δεν αξιζει να ειναι διπλα σου΄΄..ε δεν παει ετσι...δεν ειανι ολοι οι αντρες ΄΄μ@@@@κες'' να τους χωρευεις στο ταψι!!

θα τα καναν αυτα οι ιδιες????

Συμφωνω!! Και σχετικα με το ονομα...ειλικρινα... οσο δικαιωμα εχουμε εμεις να βγαλουμε τους δικους μας, αλλο τοσο εχουν και οι αντρες μας!!! Και ναι, εμεις κοιλοποναμε,αλλα και εκεινοι τρωνε τη ζωη τους στη δουλεια και στο αγχος για να ζουμε εμεις μια χαρα!!! Βλεπω τον δικο μου, μου λεει να βρει και δευτερη δουλεια. Ε, δεν ειναι και λιγο αυτο. Ειλικρινα δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να σκοτωνονται καποιοι για το ονομα. Υπαρχουν τοσα αλλα προβληματα!!!
Θυμαμαι η μαμα μου ειχε πει οτι θα μου δωσει το ονομα της μαμας της. Ολοι συμφωνησαν. Ε,μολις γεννηθηκα αρχισαν ολοι να με φωναζουν με το ονομα της πεθερας της. Της λεω λοιπον εγω (που σιχαινομαι και το ονομα μου!!!), γιατι δεν επεμενες να βγαλεις την αλλη γιαγια που δε την εβγαλε κανεις; Και μου απανταει ''εμενα με ενοιαζε να ειστε εσεις καλα, δεκαρα δεν εδινα για το ονομα'' και την κοιταζα σαν ουφο. Τωρα,μετα απο 3 αποβολες, εγινε το θαυμα μου!!Τωρα καταλαβα τι εννοουσε η μαμα μου. Μονο το παιδακι μου με νοιαζει να ειναι καλα. Δε δινω δεκαρα για το ονομα και απο μονη μου ειπα να βγαλω του πεθερου χωρις καν να συζητησω... Να ειναι καλα η οικογενεια μου !!!!!Ειδικα με τοσα προβληματα στη καθημερινοτητα, με χαλια ολα στο κρατος και χωρις να ξερουμε αν θα εχουμε να φαμε αυριο, σιγα μη σκασω για το ονομα!!!!

????????


Επισκέπτης
andith έγραψε:Κοριτσια συγνωμη δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με καμια αλλα οταν καποιος ανθρωπος δεν καταλαβαινει κατι με το καλο,προφανως κ χρειαζεται κατι να τον ταρακουνησει!ισως η λεξη χουνερι που χρησιμοποιησα να μην ητανε σωστη!επισης τι σημαινει ζητα σαν ανταλλαγμα να σε παντρευτει,τι ειναι?αν τη θελει τη παντρευεται!κ το τελευταιο που ηθελα να σχολιασω,δεν κραταει η γυναικα το σπιτι κ οι δυο το κρατανε!μαζι δε το φτιαξανε?μαζι να το κρατησουν!εγω τατιανα μου ευχομαι να τα ζυγησεις ολα σωστα κ να αποφασισεις οτι ειναι καλυτερο για το παιδι,για σενα κ για τον αντρα σου!

Και εγω ετσι πιστευα αλλα με τα χρονια καταλαβα οτι μονο αν τους τα περασεις με γλυκα και ναζι αυτα που θες θα σε ακουσουν!!! Με τσαμπουκαδες, πεισμωνουν περισσοτερο και μετα στο ''φυλανε'' και οταν ερθει η καταλληλη στιγμη ....
Χαλαρα θελει και συζητηση. Με ωραιο τροπο ολοι καταλαβαινουν, με απειλες πεισμωνουν και κανουν το αντιθετο. Ετσι ειμαι και εγω... με το καλο θα σου κανω τα παντα, αμα με ζορισεις και μου το πας με τσαμπουκα,δε θα το κανω που να χτυπιεσαι κατω (ευτυχως ο αντρας μου το εχει καταλαβει και μου κανει ολο γλυκες και του κανω ολα τα χατηρια!!!!)... Χαλαρα κοριτσια... Γυναικες ειμαστε... Ολο ναζι και γλυκες....

????????


Επισκέπτης
Neraidoni έγραψε:το μόνο που θα ήθελα να πω είναι ότι όταν δημιουργούμε την δική μας οικογένεια, πρέπει να είμαστε ικανοί και πρόθυμοι να την φροντίζουμε και να διασφαλίζουμε την ενότητα της με κάθε τρόπο και να παραγκωνίζουμε όποιον προσπαθεί να σπάσει τους δεσμούς της, ακόμα και εάν αυτοί είναι οι ίδιοι μας οι γονείς..

..ξερεις κατι ομως αυτο ακριβως ειναι το προβλημα...αλλα να σου κανει κατι καποιος ξενος και απλα να τον παραγκωνισεις και να μην του μιλας, και αλλο οι γονεις και οι συγγενεις. ..ναι μεν δεν ειναι καλο να ανακξατευονται αλλα δεν ειναι ευκολο ουτε σωστο να πεις δεν θα τους ξαναμιλησω ποτε!
..αγωνιζομαστε να τους δωσουμε να καταλαβουν..αλλα οπως πολλες κοπελες ειπαν στην τατιανα και η ιδια λεει..πως αυτες κοιλοπονεσαν και περασαν τα χιλια μυρια για να φερουν στον κοσμο το παιδι τους..και γιαυτο δεν δεχονατι κουβεντα..

ε το ιδιο θα μπορουν να λενε και οταν γινουν πεθερες,,,το ιδιο αισθανεται η πεθερα της τατιανας αυτη τη στιγμη(χωρις να θελω να τη δικαιολογησω) ..σου λεει εγω περασα τοσα να μεγαλωσω ενα παιδι...και ερχεται μια ΄΄ξενη΄΄ η νυφη και δεν θελει ουτε το ονομα μου να βαλει..!

αυτο γιατι το λεω...απλα οτι χρειαζεται κατανοηση και χρονος για να συνηθησουν τα πεθερικα στην νεα κατασταση..οτι το ΄΄παιδακι΄΄ τους δεν ειναι πλεον δικο τους..οτι εχει αλλη οικογενεια..
οποτε καλο ειναι σε κατι θεματα απλα οπως ενα ονομα...να βαλουμε νερο στο κρασι μας..ωστε να μαλακωσει λιγο η καρδια των πεθερικων..και σε αλλα σοβαρα παταμε ποδι..

αυτα εχω συμπερανει εγω απο τα 6 χρονια που η πεθερα μου μου κανει το βιο αβιοτο!![/quote]

Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect



Έχει επεξεργασθεί από τον/την etoile! στις Τετ Ιουλ 06, 2011 5:30 am, 1 φορά

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:


Συμφωνω!! Και σχετικα με το ονομα...ειλικρινα... οσο δικαιωμα εχουμε εμεις να βγαλουμε τους δικους μας, αλλο τοσο εχουν και οι αντρες μας!!! Και ναι, εμεις κοιλοποναμε,αλλα και εκεινοι τρωνε τη ζωη τους στη δουλεια και στο αγχος για να ζουμε εμεις μια χαρα!!! Βλεπω τον δικο μου, μου λεει να βρει και δευτερη δουλεια. Ε, δεν ειναι και λιγο αυτο. Ειλικρινα δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να σκοτωνονται καποιοι για το ονομα. Υπαρχουν τοσα αλλα προβληματα!!!
Θυμαμαι η μαμα μου ειχε πει οτι θα μου δωσει το ονομα της μαμας της. Ολοι συμφωνησαν. Ε,μολις γεννηθηκα αρχισαν ολοι να με φωναζουν με το ονομα της πεθερας της. Της λεω λοιπον εγω (που σιχαινομαι και το ονομα μου!!!), γιατι δεν επεμενες να βγαλεις την αλλη γιαγια που δε την εβγαλε κανεις; Και μου απανταει ''εμενα με ενοιαζε να ειστε εσεις καλα, δεκαρα δεν εδινα για το ονομα'' και την κοιταζα σαν ουφο. Τωρα,μετα απο 3 αποβολες, εγινε το θαυμα μου!!Τωρα καταλαβα τι εννοουσε η μαμα μου. Μονο το παιδακι μου με νοιαζει να ειναι καλα. Δε δινω δεκαρα για το ονομα και απο μονη μου ειπα να βγαλω του πεθερου χωρις καν να συζητησω... Να ειναι καλα η οικογενεια μου !!!!!Ειδικα με τοσα προβληματα στη καθημερινοτητα, με χαλια ολα στο κρατος και χωρις να ξερουμε αν θα εχουμε να φαμε αυριο, σιγα μη σκασω για το ονομα!!!!

Κι εγω δουλευω δε καταλαβα....Και δουλευω και το σπιτι εχω και κοιλοπονεσα...Και θα ερθουν τα πεθερικα να απαιτουν οταν ηταν αποντες στα πιο σοβαρα θεματα του γιου τους???Και κατ'επεκταση σε μενα που εκαναν κακο γιατι εβλεπα τον αντρα μου τοτε να στεναχωριεται στο φουλ ε, οχι....Να σκεφτει κι αυτος εμενα...Και ξανα λεω δεν ειναι το ονομα ειναι η ολη συμπεριφορα ολων...Τι ειμαι η μηχανη αναπαραγωγης??

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:.Εκει τα πηρα,αλλωστε παιρνει το επιθετο,τους φτανει νομιζω..Και πολυ τους ειναι μετα απο ολα αυτα....

λοιπον αυτη η κοπελα που το ανεφερε πρωτη αυτο....θυμαμαι πολυ καλα πια ειναι αλλα δεν εχει νοημα να το λεμε....τεσπα φοβερο μεν επιχειρημα....(δεν τους φτανει το επωνυμο ..θελουν και το ονομα..)...αλλά θα κλεισει πολλά σπιτια!!!
αν με ακούει....

παρτο πιιισωωωωωωωωωωωω γιατι θα παρεις πολυ κοσμο στο λαιμο σου!!

φιλικα παντα

????????


Επισκέπτης
tatijana έγραψε:Ετσι ειναι δεν ειναι δυνατον ολον αυτον τον καιρο να υποστηριζα και να ελεγα ναι ο γιος μου θα παρει το ονομα του πεθερου μου..Και μια μερα ετσι μου ηρθε κι αλλαξα αποψη,...αηταν η μερα που βρεθηκα με την αλλη και μου ειπε οτι απαιτει οτι ειμαι αντιχριστη οτι ειμαι ετσι κ γιουβετσι και κοκορετσι...Και ο αλλος καθοταν και αγναντεβε τα ροζ συννεφακια...Εκει τα πηρα,αλλωστε παιρνει το επιθετο,τους φτανει νομιζω..Και πολυ τους ειναι μετα απο ολα αυτα...Του το ειπα οτι στην αναγνωριση που μας ρωτησε η συμβολαιογραφος και μου το επαιξε "δε με νοιαζει" επρεπε να αφησω το δικο μου επωνυμο,να δεις εκει γλεντια...Να δουμε πως θα συνεχιζοταν η "ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ"
Δε χεζομαστε ολες ομαδικως λεω εγω????
Σημερα η νονα μας θα μου πει κατι που σκεφτηκε και θα με βγαλει λεει απο ολη αυτην την πιεση,για να δουμε η γλυκεια μου γιατι θα πηδηχτω απο το ισογειο...

Κοριτσι μου γλυκο εχεις απολυτο δικιο!!! Απλα το βασικο ειναι οτι απο ολο αυτο εσυ χαλιεσαι πιο πολυ και το μωρακι σου που σε βλεπει νευριασμενη!!! Αστο να παει στα κομματια και πατα ποδι σε τιποτα πιο σοβαρο, που να επηρεαζει αμεσα τη ζωη σου και τη καθημερινοτητα σου. Εκει θα τους δειξεις οτι εσυ αποφασιζεις, οχι απο ενα ονομα!!!

????????


Επισκέπτης
tatijana έγραψε:
etoile! έγραψε:


Συμφωνω!! Και σχετικα με το ονομα...ειλικρινα... οσο δικαιωμα εχουμε εμεις να βγαλουμε τους δικους μας, αλλο τοσο εχουν και οι αντρες μας!!! Και ναι, εμεις κοιλοποναμε,αλλα και εκεινοι τρωνε τη ζωη τους στη δουλεια και στο αγχος για να ζουμε εμεις μια χαρα!!! Βλεπω τον δικο μου, μου λεει να βρει και δευτερη δουλεια. Ε, δεν ειναι και λιγο αυτο. Ειλικρινα δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να σκοτωνονται καποιοι για το ονομα. Υπαρχουν τοσα αλλα προβληματα!!!
Θυμαμαι η μαμα μου ειχε πει οτι θα μου δωσει το ονομα της μαμας της. Ολοι συμφωνησαν. Ε,μολις γεννηθηκα αρχισαν ολοι να με φωναζουν με το ονομα της πεθερας της. Της λεω λοιπον εγω (που σιχαινομαι και το ονομα μου!!!), γιατι δεν επεμενες να βγαλεις την αλλη γιαγια που δε την εβγαλε κανεις; Και μου απανταει ''εμενα με ενοιαζε να ειστε εσεις καλα, δεκαρα δεν εδινα για το ονομα'' και την κοιταζα σαν ουφο. Τωρα,μετα απο 3 αποβολες, εγινε το θαυμα μου!!Τωρα καταλαβα τι εννοουσε η μαμα μου. Μονο το παιδακι μου με νοιαζει να ειναι καλα. Δε δινω δεκαρα για το ονομα και απο μονη μου ειπα να βγαλω του πεθερου χωρις καν να συζητησω... Να ειναι καλα η οικογενεια μου !!!!!Ειδικα με τοσα προβληματα στη καθημερινοτητα, με χαλια ολα στο κρατος και χωρις να ξερουμε αν θα εχουμε να φαμε αυριο, σιγα μη σκασω για το ονομα!!!!

Κι εγω δουλευω δε καταλαβα....Και δουλευω και το σπιτι εχω και κοιλοπονεσα...Και θα ερθουν τα πεθερικα να απαιτουν οταν ηταν αποντες στα πιο σοβαρα θεματα του γιου τους???Και κατ'επεκταση σε μενα που εκαναν κακο γιατι εβλεπα τον αντρα μου τοτε να στεναχωριεται στο φουλ ε, οχι....Να σκεφτει κι αυτος εμενα...Και ξανα λεω δεν ειναι το ονομα ειναι η ολη συμπεριφορα ολων...Τι ειμαι η μηχανη αναπαραγωγης??

Άλλο εννοουσα με ολο αυτο,αλλα αλλο καταλαβες και εχασες την ουσια. Ναι, και εμεις δουλευουμε,αλλα δε πιστευω με τιποτα οτι εχουμε τοσο αγχος οσο οι αντρες σε σχεση με τη δουλεια. Εκεινοι απο τη φυση τους ειναι ''κουβαλητες'' . Εγω απλα ηθελα να σου τονισω οτι δε κανουμε μονο εμεις πραγματα για το μωρο μονο και μονο επειδη κοιλοποναμε 9 μηνες. Κανουν και εκεινοι.Και εχουν τα ιδια δικαιωματα πανω στο παιδι!!! Αλλα δε το συνεχιζω αλλο γιατι θελει μεγαλη αναλυση και δε νομιζω και να καταλαβεις τι εννοω γιατι εισαι πολυ θυμωμενη, αλλωστε πηρες και την αποφαση σου... Ευχομαι να κανεις το καλυτερο για σενα!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="etoile!"][quote="tatijana"]
etoile! έγραψε:




. Εγω απλα ηθελα να σου τονισω οτι δε κανουμε μονο εμεις πραγματα για το μωρο μονο και μονο επειδη κοιλοποναμε 9 μηνες. Κανουν και εκεινοι.Και εχουν τα ιδια δικαιωματα πανω στο παιδι!!! Αλλα δε το συνεχιζω αλλο γιατι θελει μεγαλη αναλυση και δε νομιζω και να καταλαβεις τι εννοω γιατι εισαι πολυ θυμωμενη, αλλωστε πηρες και την αποφαση σου... Ευχομαι να κανεις το καλυτερο για σενα!


δυστηχως θα συμφωνησω και εγω!..νομιζω οτι τσαμπα συζηταμε γιατι ειναι οντως θυμωμενη και αποφασισμενη....

και οπως αυτος ακουει τους γονεις του και επιμενει για το ονομα ...νομιζω και εσυ τατιανα ακουσες τους δικους σου που λεγαν καλυτερα να σε φοβουνται παρα να σε λυπουνται...
αν δεν σκεφτοσουν αυτο θα εισουν πιο διαλακτικη...

οποτε το προβλημα ειναι οτι και οι δυο ακουσατε τις πατρικες σας οικογενειες ..και τωρα ειναι ενας πολεμος οικογενειων...

τσαμπα και αδικο ολο αυτο ...
και κριμα..!

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οχι δεν ειμαι νευριασμενη ειμαι πολυ λυπημενη και πολυ στεναχωρημενη και πιεσμενη...και ειλικρινα δε ξερω τι θα κανω..Γιαυτο τα λεω σε σας και μου φευγει ολο αυτο που νιωθω...Μιλησαμε τη Δευτερα και για το μονο που συμφωνησαμε ειναι οτι αν θελουν οι δικοι του να τα βρουμε για να βλεπουν το παιδι ας ερθουν αυτοι κατα δω και να μου πουν οτι εχουν να μου πουν...Κι απο κει και περα βλεπουμε παως θα παει...Αλλα ειμαι πολυ στεναχωρημενη..Οχι νευριασμενη..

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:Οχι δεν ειμαι νευριασμενη ειμαι πολυ λυπημενη και πολυ στεναχωρημενη και πιεσμενη...και ειλικρινα δε ξερω τι θα κανω..Γιαυτο τα λεω σε σας και μου φευγει ολο αυτο που νιωθω...Μιλησαμε τη Δευτερα και για το μονο που συμφωνησαμε ειναι οτι αν θελουν οι δικοι του να τα βρουμε για να βλεπουν το παιδι ας ερθουν αυτοι κατα δω και να μου πουν οτι εχουν να μου πουν...Κι απο κει και περα βλεπουμε παως θα παει...Αλλα ειμαι πολυ στεναχωρημενη..Οχι νευριασμενη..

Κάτι είναι και αυτό Τατιάνα μου. Που ξέρεις μπορεί να γίνει κανένα θαύμα και να σου ζητήσουν συγνώμη πράγμα που το εύχομαι...

baby-m

baby-m
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
tatijana έγραψε:.Εκει τα πηρα,αλλωστε παιρνει το επιθετο,τους φτανει νομιζω..Και πολυ τους ειναι μετα απο ολα αυτα....

λοιπον αυτη η κοπελα που το ανεφερε πρωτη αυτο....θυμαμαι πολυ καλα πια ειναι αλλα δεν εχει νοημα να το λεμε....τεσπα φοβερο μεν επιχειρημα....(δεν τους φτανει το επωνυμο ..θελουν και το ονομα..)...αλλά θα κλεισει πολλά σπιτια!!!
αν με ακούει....

παρτο πιιισωωωωωωωωωωωω γιατι θα παρεις πολυ κοσμο στο λαιμο σου!!

φιλικα παντα


ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ ...ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΓΩ ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝΑ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ !!!
ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑΛΕΣ ΠΩς Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΣΠΙΤΙΑ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΣ ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΤΙΚΑ !!


bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
baby-m έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
tatijana έγραψε:.Εκει τα πηρα,αλλωστε παιρνει το επιθετο,τους φτανει νομιζω..Και πολυ τους ειναι μετα απο ολα αυτα....

λοιπον αυτη η κοπελα που το ανεφερε πρωτη αυτο....θυμαμαι πολυ καλα πια ειναι αλλα δεν εχει νοημα να το λεμε....τεσπα φοβερο μεν επιχειρημα....(δεν τους φτανει το επωνυμο ..θελουν και το ονομα..)...αλλά θα κλεισει πολλά σπιτια!!!
αν με ακούει....

παρτο πιιισωωωωωωωωωωωω γιατι θα παρεις πολυ κοσμο στο λαιμο σου!!

φιλικα παντα


ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ ...ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΓΩ ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝΑ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ !!!
ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑΛΕΣ ΠΩς Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΣΠΙΤΙΑ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΣ ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΤΙΚΑ !!



κατι μεταξυ αστειου και σοβαρου...αλλα δεν το ελεγα για σενα ...εχει ξαναειπωθει σε αλλο θεμα της τατιανας που ελεγε πως δεν θελει να βγαλει το ονομα του πεθερου της,,,
δεν εννοουσα εσενα..σορρυ!

απλα εννοουσα πως αυτο σαν επιχειρημα δεν πιανει σε ολους τους αντρες..δεν ξερω αλλα αν μου το λεγαν εμενα θα το επερνα πολυ στραβα...το να το παρει πισω ηταν αστειο....
τεσπα οποιος εχει τα γεννια εχει τα χτενια λενε..
οποτε ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει

baby-m

baby-m
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αααα οκ θορρυ λοιπον !!!

καθε ιστορια ειναι μοναδικη αλλα στεναχωριεμαι οταν βλεπω τις δυο πλευρες ως θεατης η μια να ποναει,να πηγωνεται , να προσπαθει για το καλητερο,να απογοητευεται ,να θυμωνει,να ελπιζει και παλι να πληγωνεται και φτου και απο την αρχη και η αλλη πλευρα απλα να πεισμωνει...

Μου κανει λιγο .... καυγα στο δρομο 10 ντουλαπες εναντιον ενος κακομοιρη.
ΕΕ ...ειναι λιγο αδικο.

Ειδικα οτεν ο αλλος δεν θελει ουτε τη μεση λυση.
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ Ο ΑΜΟΙΒΑΙΟΣ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ ΟΕΟ??


ΤΑΤΙΑΝΑΚΙ ΜΟΥ σε νιωθω...αλλα πιστευω πως σε αυτη τη φαση ο θυμος ειναι κακος συμβουλος κυριος για εσενα την υγεια σου και μετα το σπιτι σου.Δωστε χρονο λιγο να ξεσπασει και μετα με ψυχραιμια οση σου επεμεινε δηλαδη το πιανεται και παλι απτην αρχη...λιγο να καθαρισει το μυαλο σας ...

ξερεις οτι εγω προσωπικα αν και σε ξερω λιγο ειμαι μαζι σου!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ρε κορίτσια...
Διάβασα όλες τις σελίδες και όλα τα ποστς....

Έχω να πω τα εξής:
Φυσικά και δε θέλουμε να "κλείσουν σπίτια" εδώ πέρα...
Ούτε να βάζουμε τα ζευγάρια να τσακώνονται...
Ούτε βγάζουμε πάντα τις πεθερές κακές...
Ούτε και τους άντρες μας...

Ύστερα:
Φυσικά και έχει σημασία το όνομα γιατί με ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ θα φωνάζεις το παιδί σου για το υπόλοιπο της ζωής σου!
Φυσικά και έχει σημασία το πόσο σημασία σου δίνει ο άντρας σου και πόσο σε σέβεται. Αν η Τατιάνα κάνει πίσω τώρα, θα κάνει για πάντα, γιατί ο άντρας της πάντα θα χρησιμοποιεί τις ίδιες δικαιολογίες...

Μπουμπουκίτσα μου καλά κάνεις και "προωθείς" αυτές τις απόψεις και πολύ σωστή σε βρίσκω σε κάποια κομμάτια.
Δεν ισχύει όμως το ίδιο για όλους...

Θα σου πω για μένα που είχα πριν έναν άντρα που "δε σήκωνε χουνέρια" και που μια ζωή έκανε ότι του έλεγε ο μπαμπάς του... Συνέχεια με "καβαλούσε" σε όλα (μιας και φοβόμουν μην τον χάσω τρομάρα μου!) και φτάσαμε μέχρι και ξύλο να παίζουμε...
Ξέρεις τι έγινε στο τέλος?
Μάζεψα τα πραγματάκια μου κι έφυγα.
Και ναι τώρα μπορεί να έχω μια πεθερά να μου σπάει τα νεύρα, αλλά ο άντρας μου κάνει πάντα αυτό που θα αποφασίσουμε μαζί!
Κι όταν του έθεσα την ερώτηση που έκανε η Κατερίνα780 "τελικά ποια είναι η οικογένειά τους?" εκείνος μου απάντησε "εσύ και η μπουμπούκα", δε μου είπε "εσύ η μπουμπούκα μας και οι γονείς μου"!

Αυτό που θέλω να πω είναι πως συμφωνώ με την andith, κρίνοντας πάντα για τον καθένα διαφορετικά...
Εγώ τότε δεν είχα παιδί, αλλά και παιδί να είχα, μη νομίζεις, μάλλον το ίδιο θα έκανα γιατί αυτή είμαι εγώ...
Η Τατιάνα, θα πρέπει να σκεφτεί την ανατροφή και την ευτυχία του παιδιού πρώτα κι ύστερα όλα τα άλλα.

Κι αυτή η έκφραση "βάλε νερό στο κρασί σου" για μένα είναι η περισσότερο αποτυχημένη έκφραση ever! Μου το έλεγαν κι εμένα τότε, και ξέρετε τι τους έλεγα? Από το τόοοοοοσο νερό που έχω βάλει, έχει πάψει πια να είναι κρασί...
Και φοβάμαι μην έτσι καταντήσει και η Τατιάνα αργότερα. Γιατί για σκέψου να βάλει το όνομα και να έρχεται η πεθερά μετά επίσκεψη και να λέει "Κωνσταντινούλη μου!" (αυτό δεν είναι το όνομα?) με ύφος και επιδειξιομανία, η Τατιάνα τι θα πρέπει να κάνει? Να βγάζει αφρούς????

Σόρρυ για μεγάλο ποστ.
Επίσης, απαντάω αντιδραστικά γιατί είμαι αντιδραστική από τη φύση μου...
Δε θέλω να παρεξηγηθώ...
Τουλάχιστον από εσάς που κάπως γνωριζόμαστε τόσο καιρό εδώ μέσα...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Ρ


Μπουμπουκίτσα μου καλά κάνεις και "προωθείς" αυτές τις απόψεις και πολύ σωστή σε βρίσκω σε κάποια κομμάτια.
Δεν ισχύει όμως το ίδιο για όλους...

καλε ποιες αποψεις ΄΄προωθω΄΄???



Ξέρεις τι έγινε στο τέλος?
Μάζεψα τα πραγματάκια μου κι έφυγα.


απλα οπως ειπες και εσυ δεν ειχες παιδι...και ναι μεν μπορει να εκανες το ιδιο αν ειχες οπως λες ..αλλα μπορει να το σκεφτοσουν και διαφορετικα αν ειχες παιδι και ησουν παντρεμενη..εγω νομιζω δε θα εφευγες με την ιδια ευκολια...


παρεξηγηση φυσικσ κ δεν υπαρχει
.

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ εγω δε ξερω τι να πω!νομιζω πως ειναι τοσο διαφορετικα και τοσο ιδια ολα αυτα τα προβληματα που σχεδον καθε σπιτι εχει...το εχω πει και στην τατιανα οτι αφου στην εγκυμοσυνη συμφωνησανε στο κωνσταντινος-σωτηρης το σωστο ηταν να συνεχισει ετσι και να περασει το μηνυμα οτι η κοινη γραμμη οριζεται απο το ζευγαρι και στην τελικη το ονομα του πεθερου μπαινει γιατι το ηθελε ο αντρας της γιατι ειναι του πατερα του.το αν η πεθερα κοπτεται ποσως μας ενδιαφερει...βεβαια εχουν μπλεχτει λιγο και οι γονεις της τωρα και πραγματικα ειναι σαν πολεμος οικογενειων και εδω να θεσω το ερωτημα:που ειναι οι 3 οικογενειες που υπηρχαν?οι γονεις του,οι γονεις της και η τατιανα με τον αντρα της?εγω σε καμια περιπτωση δε θα εφευγα απο το σπιτι ΜΟΥ!!!οποιος θελει οριστε να παει στη μανουλα του...και εφοσον συζητηθουν καποια πραγματα καλως να επιστρεψει με ορους που θα τηρουνται και δε θα ειναι λογια του αερα!γιατι συζυγος σημαινει "μαζι στον ιδιο ζυγο" οχι ο ενας μαγκας να καβαλαει τον αλλο που βογκαει κατω απο τον ζυγο.....

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:

συζυγος σημαινει "μαζι στον ιδιο ζυγο" οχι ο ενας μαγκας να καβαλαει τον αλλο που βογκαει κατω απο τον ζυγο.....

Με αποστομωσες....Κοριτσακια μου 1000 ευχαριστω για ολες οσες εκαναν τον κοπο και διαβασαν και εγραψαν και ασχοληθηκαν με το θεμα μου...Τωρα θα πρεπει εγω να παρω τις αποφασεις μου..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις