Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
80 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 80 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 10]

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:
florentiab έγραψε:αυτό που θέλω να διαβάσω και δεν το βρίσκω (όποτε έχω θυμηθεί να το ψάξω) είναι το ΜΟΜΠΥ ΝΤΙΚ. ακούω και ξανακούω γι αυτό το βιβλίο και θέλω να το διαβάσω.
Μομπυ Ντικ!!! Κι εγω θελω να το διαβασω αυτο! Very Happy Very Happy
Επίσης θελω να διαβασω και τη "Θεια Κωμωδία" του Δαντη, αλλά ακόμα δεν το έχω αγοράσει καν..
Ο αντρας μου έχει σχεδόν όλα του Καζαντζάκη, ξεκίνησα να διαβάζω το "Ο φτωχούλης του θεού" αλλά μου φάνηκε κάπως...βαρετο να το πω??? Ομοίως και ο "Δον Κιχώτης".. Αυτα τα αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας μου φάνηκαν.. βερμπαλιστικά ρε παιδάκι μου... Εχω φάει τρελλό δούλεμα απο τον άντρα μου Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Μικρή διάβαζα τους Μυστικούς 7, και τους Διάσημους 5 (Secret 7, Famous 5) παρεΐτσες παιδιών που λύνουν μυστήρια! Αυτο όμως που είχα κυριολεκτικά διαλύσει από το πολύ διάβασμα ήταν το "20000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα". Τοπ!!!! Cool
Τα αριστουργηματα της Παγκοσμιας λογοτεχνιας κι εγω δεν τα ειχα...ομως οταν εκανα μαθημα στο Πανεπιστημιο "Λογοτεχνια Ισπανιας και Λατινικης Αμερικης" αλλαξα γνωμη. βασικα δεν τα καταλαβαινουμε και τα βαριομαστε οχι γιατι ειμαστε χαζες αλλα γιατι δεν ξερουμε τι κρυβεται πισω απο το καθε βιβλιο. Πχ αν διαβασεις το "100 χρονια μοναξιας" μιλαει για μια οικογενεια στην ουσια που εχει χαρακτιρηστικο της μια ουρα. Εχουν ουρα σαν του γουρουνιου. αυτο και μονο εμας τους Δυτικους μας ξενιζει. Γιατι αυτο το βιβλιο ανηκει στην κατηγορια "Μαγικος ρεαλισμος" οπου παιδια πετανε και αγγελοι με φτερα πεφτουν στην γη και δεν ξερεςι γιατι και οπως ηρθαν φευγουν. Αυτη ειναι μια πραγματικοτητα, μια κουλτουρα ξενη σε μας. Εμεις εχουμε τους βρικολακες τους δρακους και τις πριγκιπισσες. Ο Δον Κιχωτης ειναι ενας τυπος που απο το να διαβαζει ιστοριες με ιπποτες και τα κατορθωματα τους στην ουσια αρχιζει να ζει το δικο του παραμυθι "ο τρελος του χωριου" και στο τελος της ζωης του γυριζει στην πραγματικοτητα και νοιωθει χαλια συνιδητοποιοντας το.

τεσπα...ουτε εγω μπορω να διαβασω το "Εγκλημα και τιμωρια" 2 φορες το ξεκινησα και το παρατησα" καμια φορα ειανι και θεμα σε τι φαση συναισθηματικη βρισκομαστε. Very Happy

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
noni έγραψε:
florentiab έγραψε:από ότι καταλαβαίνω είμαι μάλλον η μοναδική που δεν της αρέσει η Δημουλίδου tongue
Μπα δεν είσαι η μόνη ... Μ΄ αρέσουν της Αλιέντε
Όλα του Κούντερα
Το άρωμα επίσης καταπληκτικό
Κι εμενα μου αρεσει αλλα δεν θα τρεξω να αγορασω βιβλιο της. Ενω για καποιους θα σκισω τα βρακια μου χαχαχαχα
πχ Μπουκαϊ που εβγαλε τωρα ενα παιδικο "Ο αλυσοδεμενος ελεφαντας"
Από τότε που ήμουν μικρός είχα μια απορία: Πώς γίνεται ένα ζώο τόσο δυνατό όσο ο ελέφαντας του τσίρκου να κάθεται αλυσοδεμένος σ' ένα τόσο δα ξυλαράκι, καρφωμένο στην άμμο;

Ο "Αλυσοδεμένος Ελέφαντας" είναι μία από τις δημοφιλέστερες ιστορίες του Χόρχε Μπουκάι, όπου ο διάσημος Αργεντινός ψυχίατρος εξηγεί - για πρώτη φορά στα πολύ μικρά παιδιά - το λόγο για τον οποίο ζούμε όπως ζούμε και τη δυνατότητά μας να αλλάξουμε, φτάνει να το θελήσουμε...

Όπως ο ελέφαντας της ιστορίας, έτσι και όλοι εμείς παραμένουμε υποσυνείδητα δεμένοι με τις ψυχολογικές μας αλυσίδες από την πιο τρυφερή μας ηλικία, τραυματίζοντας την αυτοεκτίμηση και την εμπιστοσύνη προς τον εαυτό μας. Στη φάση της ανάπτυξης, το συνεχές "ΜΗ" καταλήγει ολέθριο για την ανάγκη μας να ανακαλύψουμε και να εξερευνήσουμε τον παιδικό μας κόσμο, και φράσεις όπως: "Δεν τα κάνουμε αυτά στην οικογένειά μας", "Δεν αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσεις", "Κανείς δεν τα κατάφερε σ' αυτό που πας να κάνεις", καταπνίγουν κάθε δημιουργική διάθεση.

Πώς μπορεί κανείς να αντιδράσει; Σε συνεργασία με τον φίλο του και διάσημο αργεντινό ζωγράφο και εικονογράφο Γκούστι, ο Μπουκάι προσαρμόζει αριστοτεχνικά την ιστορία του δημιουργώντας ένα παιδικό βιβλίο που μπορεί να προβληματίσει, να απελευθερώσει και να συγκινήσει τους πιο ευαίσθητους αναγνώστες: τα παιδιά.

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
AntoniaA. έγραψε:Συνήθως διαβάζω μόνο ξένους συγγραφεις από τη λογοτεχνία τρόμου (π.χ. Stephen King, Barker κλπ.). Αν όμως δε μπορείς να διαβάσεις κάτι τέτοιο τότε σου προτείνω κάτι σε στυλ αστυνομικού αλλά λίγο πιο σκοτεινό: "Η Κλάρα στο μισοσκόταδο" - Jose Carlos Somoza: Άμστερνταμ, 2006. Η λεγόμενη υπερδραματική τέχνη, η οποία συνίσταται στη χρήση ανθρώπινων μοντέλων ως καμβάδων, βρίσκεται στο απόγειο της παντοδυναμίας της σε διεθνές επίπεδο, κάνοντας τις πιο προωθημένες μορφές καλλιτεχνικής έκφρασης να φαντάζουν ξεπερασμένες και η πιο φιλόδοξη έκθεση του πιο μυστηριώδους εκπροσώπου της, του Ολλανδού Μπρούνο Βαν Τυς, είναι στα σκαριά. Και ξαφνικά ένα νεαρό μοντέλο, ένα 14χρονο κορίτσι που ήταν ο "ανθρώπινος καμβάς" στο έργο "Ξεπαρθένεμα" στη Βιέννη, πέφτει θύμα φρικτής δολοφονίας.
Καλή Ανάγνωση πάντως ότι και να διαλέξεις Very Happy
Λοιπον αυτο δεν το ειχα υποψην μου! Θα τολιμισω να διαβασω και τετοιο ειδος Very Happy

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
vivliolatreia έγραψε:κορίτσια αυτό είναι το blog μου και αφορά τα βιβλία!!! θα βρείτε και τον διαγωνισμό που κάνουμε κάθε μήνα με δώρο ΈΝΑ ΒΙΒΛΙΟ !!!!
ελάτε στην παρέα μας !!!

http://vivliolatreia.blogspot.com/
Δικο σου ειναι? Ειμαι μελος εδω και πολυ καιρο! Μπραβο σου!!!!!

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
florentiab έγραψε:
MariaM έγραψε:Α, και το "φιλί του δράκου" μου άρεσε.

Εγώ κορίτσια με τον αλχημιστή του coehlo δεν τα πήγα καλά... Μπορώ να πω πως δεν με άγγιξε καθόλου. Ενώ η λέξη αλχημία μου λέει πολλά, νιώθω ότι πήρα λιγότερα από το βιβλίο από όσα περίμενα. Γούστα είναι αυτά βέβαια. Το διάβασα σε μία περίοδο που όλοι το είχαν διαβάσει και είχα ακούσει τα καλύτερα και είχα πολύ υψηλές απαιτήσεις, χααχααχα!

Άσχετο: Πολύ μικρή διάβαζα τα βιλία "εγώ και η κλάρα" και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι τον τίτλο (τι πρωτότυπο) με μια παρέα παιδιών και λίγο μεγαλύτερη διάβασα "τα στενά παπούτσια", "ο άσπρος μπιμ με το μαύρο αυτί" και ένα άλλο από αυτά που θυμάμαι που λέγεται αν δεν κάνω λάθος "η μικρή μάγισσα".


βάλε με κι εμένα στο κλαμπ. δεν μου αρέσει καθόλου ο Κοέλιο.
εγώ θυμάμαι την Πολυάννα. την διάβαζε καμιά σας;
χαχαχα Κοελο κι εγω χαλια! Δεν το τελειωσα ποτε τον Αλχιμιστη. Εχω το Πεμπτο βουνο αλλα δεν το διαβασα και διαβασα 2 φορες το "Κατω στον ποταμο Πιεδρα εκατσα κι εκλαψα" για να καταλαβω την θυλικη πλευρα του Θεπου. Και στα Ισπανικα διαβασα το "11 λεπτα"...αδιαφορο. Για μενα τελος ο κυριος Smile

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η αληθεια ειναι οτι τα βιβλία του Κοέλο κα ιειδικά ο Αλχημιστης ειναι αποκλειστικά αλληγορικό. ενα παραμυθι με συμβολισμούς- και θελει αποκωδικοποίηση- σίγουρα παιζει ρολο και σε τι διαθεση εισαι για να το απολαυσεις ή να το παρατήσεις!

γενικα- μαρεσει να γνωρίζω 5 πραγματα για το υφος του συγγραφεα και την περιοδο που γραφτηκε ενα βιβλίο -για να το κατανοησω καλύτερα.

επίσης τα βιβλία του Κέρουακ μαρεσουν.
'Στο Δρόμο' ειναι ενα βιβλίο που θεωρείται ενα απο τα 100 καλυτερα της παγκόσμιας λογοτεχνιας.
τσάρκες- αλητεία- τζαζ-ποτό και επανάσταση χωρίς αιτία.
η γενιά των Beat.

οπως το πάμε θα γράψουμε τα άπαντα της βιβλιοθήκης μας... Very Happy

και εγω με την εγκυμοσυνη εμπλεξα με τα μαμαδίστικα και εχω καιρό να διαβάσω.

θελω να το ξαναπιάσω ομως το βιβλίο- γιατι παρατηρω στον εαυτό μου σημαντικές βελτιωτικες αλλαγες όποτε το ανοιγω το άτιμο.
με ξεσηκωσατε τωρα. Very Happy

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Διαβαζα απο το δημοτικο οτι βιβλιο κυκλοφορουσε στην βιβλιοθηκη. Αργοτερα εβγαλα καρτα στην δανειστικη. Τωρα σκεφτομαι οτι αν τα ειχα αυτα τα βιβλια δεν θα χωρουσα στο σπιτι. Βεβαια στεναχωριεμαι γιατι δεν τα αγορασα ποτε αλλα...τα ριμαδια τα λεφτα δεν φτανουν. δεν πειραζει ομως...τωρα αγοραζω βιβλια στον μικρο μου και φροντιζω να μην τα χαλαει ωστε να τα διαβασουν και τα μελλοντικα αδερφια του Smile

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τωρα το ειδα το θεμα αυτο πως μου ξεφυγε;;; Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Λατρευω τα βιβλια θεωρω πως ειναι η καλυτερη συντροφια!!

Ξεκιναωωωωωωω!!

1) Να ζεις, ν' αγαπας και να μαθαινεις -ΛΕΟ ΜΠΟΥΣΚΑΛΙΑ (το λατρευω)!!

2) Μικρος πριγκιπας!!! (γιαυτο το βιβλιο απλα δεν υπαρχουν λόγια)

3) Ενα παιδι μετραει τ' αστρα- ΛΟΥΝΤΕΜΗΣ...

4) Ο μικρος Νικόλας!!(τελειοοο)

5) Ο Κοκκινος Βραχος - ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟΣ

6)Η Παναγιά της Θάλασσας- ΙΛΔΕΦΟΝΣΟ ΦΑΛΚΟΝΕΣ (δεν ειναι γνωστο αλλα ειναι υπεροχο)

7)Σκοτεινος Τοπος - ΤΖΙΛΙΑΝ ΦΛΙΝ

Cool Το αρωμα!!

9) Εντεκα λεπτα- Paulo Coelho


Θα επιστεψω χιχιχιχι!!!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:
3) Ενα παιδι μετραει τ' αστρα- ΛΟΥΝΤΕΜΗΣ...

!

I love you I love you Respect

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
MariaM έγραψε:Α, και το "φιλί του δράκου" μου άρεσε.

Εγώ κορίτσια με τον αλχημιστή του coehlo δεν τα πήγα καλά... Μπορώ να πω πως δεν με άγγιξε καθόλου. Ενώ η λέξη αλχημία μου λέει πολλά, νιώθω ότι πήρα λιγότερα από το βιβλίο από όσα περίμενα. Γούστα είναι αυτά βέβαια. Το διάβασα σε μία περίοδο που όλοι το είχαν διαβάσει και είχα ακούσει τα καλύτερα και είχα πολύ υψηλές απαιτήσεις, χααχααχα!

Άσχετο: Πολύ μικρή διάβαζα τα βιλία "εγώ και η κλάρα" και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι τον τίτλο (τι πρωτότυπο) με μια παρέα παιδιών και λίγο μεγαλύτερη διάβασα "τα στενά παπούτσια", "ο άσπρος μπιμ με το μαύρο αυτί" και ένα άλλο από αυτά που θυμάμαι που λέγεται αν δεν κάνω λάθος "η μικρή μάγισσα".


βάλε με κι εμένα στο κλαμπ. δεν μου αρέσει καθόλου ο Κοέλιο.
εγώ θυμάμαι την Πολυάννα. την διάβαζε καμιά σας;


εγω! εγω την διαβαζα μικρη! τι μου θυμισες τωρα!

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
momirene απο μπουκαι τα εχω διαβασει ολαα. ωραιος ειναι αν και νομιζω οτι λιγο επαναλαμβανεται. για το καινουριο του παιδικο βιβλιο δεν ειχα υποψη. ευχαριστω για την πληροφορια. θα το αναζητησω σιγουρα.

επισης ενα ενδιαφερον βιβλιο για γονεις αλλα και εκπαιδευτικους ειναι το "μανιφεστο της χαρουμενης παιδικης ηλικιας¨του carl honore.

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
Vivian έγραψε:
3) Ενα παιδι μετραει τ' αστρα- ΛΟΥΝΤΕΜΗΣ...

!

I love you I love you Respect

Κουκιδιτσα μου ενα απο τα πιο υπεροχα βιβλια που εχω διαβασει!

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επισης....

1)Ανεμοδαρμενα υψη

2)Το χειρογραφο της Πραγας

3)Λογια της πλωρης

Επανερχομαι παλι χαχαχαχαχα με βαλατε και ξεσκονιζω την αγαπημενη μου βιβλιοθηκη!!!!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:Επισης....
...Το χειρογραφο της Πραγας...
Κι αυτο μου αρεσε, γενικα τη βρισκω με κωδικες και συνωμοσίες και μυστήρια..
Μετα τον "Κωδικα Ντα Βιντσι" και τους Πεφωτισμένους, είχα αγοράσει ότι αντίστοιχο βιβλίο κυκλοφορούσε στην αγορα, φυσικα αγόρασα και τα άλλα δύο του Νταν Μπράουν (μη χασω το κελεπούρι), τον Αρκτικό κύκλο κ το Ψηφιακό οχυρο (αυτο μου αρεσε αρκετα, αν και είναι ολα στο ιδιο στυλ - ένα μυστικό, μια συνωμοσία, μια οργάνωση, μια δολοφονία κτλ) και το τελευταίο του, το Χαμενο συμβολο μου φανηκε μεγάλη π@π@ρ@.. Επίσης αγόρασα το "Οχτω" της Καθριν Νέβιλ (με παρόμοιο θέμα) και ακόμα κλαίω τα λεφτά μου Sad Sad
το "Χειρόγραφο της Πράγας" μου φάνηκε καλύτερο και πιο ενδιαφέρον από τις συνωμοσιολογίες του Νταν Μπράουν.

Επίσης, εξαιρετικά βρίσκω πολλά βιβλία του Τσιφόρου, είχα μικρή την Ελληνική Μυθολογία, στην οποία ο Τσιφόρος είναι ξεκαρδιστικός, και την προτείνω ανεπιφύλακτα - ασε που μέσα από τον κωμικό τρόπο αφήγησης σου μένουν και 5-6 στοιχεία για τη μυθολογία. Πριν 2-3 χρόνια μια εφημερίδα είχε βγάλει τα βιβλία του και τα πήραμε όλα, καμια 30ρια βιβλία, τα οποία φεύγουν σαν νεράκι τα περισσότερα. έχει έναν πολύ ωραίο τρόπο αφήγησης, ειδικά όταν ασχολείται με ιστορία. Νομίζω ότι θα προτιμούσα να διαβάζω την Ιστορία της Αθήνας/Αγγλίας/Γαλλίας/Αμερικής κτλ του Τσιφόρου, παρά την ιστορία που είχαμε στην τρίτη λυκείου, πιο πολλά πράγματα θα μου έμεναν..

Επιπροσθέτως, πρέπει να μετακομίσουμε σε νεο σπίτι διότι δεν υάρχουν αρκετοι τοίχοι για να βάλουμε ραφια για τα βιβλία μας.. Rolling Eyes Ακόμα έχω πολλά στο πατρικό μου, και ο άντρας μου στο δικό του, τα οποία κάποια στιγμή θέλουμε να μεταφέρουμε εδώ, αλλά δεν έχουμε χώρο.. Rolling Eyes

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το πρώτο 'χοντρό' βιβλίο που διάβασα ήταν η 'Χάιντι-η μικρούλα των βουνών' σε ηλικία 8 χρονών.
Και συνέχισα με την 'η Χάιντι μεγαλώνει', 'η Χάιντι μαμά', 'η Χάιντι γιαγιά'.
Διάβαζα Πολυάννα αν και δε θυμαμαι πολλά.
Από τα αγαπημένα τότε ήταν 'η μικρή πριγκίπισσα'.
Διάβαζα πάάάάάρα πολύ Ιούλιο Βερν:
-ταξίδι στο κέντρο της γης
-20.000 λεύγες κάτω από την θάλασα
-η πλωτή πολιτεία
-ο γύρος του κόσμου σε 80 μέρες
-από τη Γη στη Σελήνη
-ο δεκαπεντάχρονος πλοίαρχος
κι άλλα πολλά που μου διαφεύγουν

Είχα ρουφήξει τις περιπέτειες των 'μυστικών 7'. Μ' άρεζαν περισσότερο από τους '5 φίλους' που διάβαζε ο αδερφός μου.

Θύμηθηκα άλλο ένα βιβλίο που μου είχε κάνει εντύπωση 'Αμάντα-το κορίτσι της γης' του Τομ Ρόμπινς.

Ωραίο είναι και Ααργκ!-Αδιάφοροι Ροκ Ρυθμοί Για Γρήγορα Κέρδη του Ντάγκλας Άνταμς. Ανάλαφρο και διασκεδαστικό. Ό,τι πρέπει για καλοκαίρι.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:

Επίσης, εξαιρετικά βρίσκω πολλά βιβλία του Τσιφόρου, είχα μικρή την Ελληνική Μυθολογία, στην οποία ο Τσιφόρος είναι ξεκαρδιστικός, και την προτείνω ανεπιφύλακτα - ασε που μέσα από τον κωμικό τρόπο αφήγησης σου μένουν και 5-6 στοιχεία για τη μυθολογία.

Νένα δεν παιζεται το βιβλίο αυτο!! πολυ γελιο- κ εγω σαν παιδι τη διαβαζα με την αδερφη μου παρεα και γελουσαμε παρα πολυ- το εχουμε διαβασει τοσες φορες -που το βιβλίο εχει διαλυθει! απίστευτος ο Τσιφόρος! Razz Razz Razz


ο Κωδικας Ντα Βιντσι μου έρεσε πολυ - το ρουφάς στην κυριολεξια- θα εχω υποχη μου 'το χειρόγραφο της Πραγας' που αναφερατε -θα το διαβασω!

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
koukida έγραψε:
Vivian έγραψε:
3) Ενα παιδι μετραει τ' αστρα- ΛΟΥΝΤΕΜΗΣ...

!

I love you I love you Respect

το πρωτο λογοτεχνικο βιβλιο που study καπου στην εφηβεια μου και το λατρεψα!!!! Respect Respect Respect

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια τα κλασικα εικονογραφημενα τα θυμαστε? τα επερνα σαν τρελλη μικρη, τα εχω ολα.

νενα, ο τσιφορος οντως δεν υπαρχει. με χιουμορ, σου μενουν και πραγματα ομως

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
desT έγραψε:Τώρα μόλις θυμήθηκα ένα ωραίο βιβλίο που το διάβασα πριν πολλά πολλά χρόνια (περίπου 15)...
'Σαν νερό για ζεστή σοκολάτα' της Λάουρα Εσκιβέλ, απλά υπέροχο!
Το συστήνω σε όλες.


πωπω, τι μου θύμισες τώρα..!!
λατρεμένο βιβλίο, το είχα αγοράσει όταν πήγαινα λύκειο..

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αναλυτικά για το βιβλίο που έχει έχει συνεπάρει τον τελευταίο καιρό, είχα γράψει στο μπλογκ μου, κι επειδή θέλω να καταλάβετε πόσο πολύ μου άρεσε σας δίνω το λινκ

prozak

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αυτές τις μέρες διαβάζω το κοιμητήριο της Πράγας, του Ουμπέρτο Έκο..
Κλασσικός Έκο θα έλεγα, βαρύ βιβλίο και δεν εννοώ στο μέγεθος, που έτσι κι αλλιώς είναι τεράστιο..
Αργό στη πλοκή, με αναλυτικές περιγραφές, δεν είναι βιβλίο που θα το πάρεις στην παραλία...
Άσε που με ξετρελαίνει η ιδέα ότι τα πρωτόκολλα δεν είναι παρά η προσπάθεια ενός παραχαράκτη να βγάλει περισσότερα χρήματα...!!!

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
prozak έγραψε:
desT έγραψε:Τώρα μόλις θυμήθηκα ένα ωραίο βιβλίο που το διάβασα πριν πολλά πολλά χρόνια (περίπου 15)...
'Σαν νερό για ζεστή σοκολάτα' της Λάουρα Εσκιβέλ, απλά υπέροχο!
Το συστήνω σε όλες.


πωπω, τι μου θύμισες τώρα..!!
λατρεμένο βιβλίο, το είχα αγοράσει όταν πήγαινα λύκειο..

Πολύ ωραία και η ταινία.
Αν και χάνει κάπως όπως όλες οι ταινίες που βασίζονται στα βιβλία. Παρόλα αυτά την έχουν αποδώσει πολύ ωραία.

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
desT έγραψε:
prozak έγραψε:
desT έγραψε:Τώρα μόλις θυμήθηκα ένα ωραίο βιβλίο που το διάβασα πριν πολλά πολλά χρόνια (περίπου 15)...
'Σαν νερό για ζεστή σοκολάτα' της Λάουρα Εσκιβέλ, απλά υπέροχο!
Το συστήνω σε όλες.


πωπω, τι μου θύμισες τώρα..!!
λατρεμένο βιβλίο, το είχα αγοράσει όταν πήγαινα λύκειο..

Πολύ ωραία και η ταινία.
Αν και χάνει κάπως όπως όλες οι ταινίες που βασίζονται στα βιβλία. Παρόλα αυτά την έχουν αποδώσει πολύ ωραία.

δεν την έχω δει..
βασικά δεν πολυβλέπω ταινίες, προτιμώ τα βιβλία.. ειδικά αν μία ταινία βασίζεται σε βιβλίο, είναι σχεδόν βέβαιο ότι δε θα τη δω..!!
εκτός από το Χάρρι Πότερ Razz


πάντως αφού τη συστήσεις θα τη ψάξω να την κατεβάσω

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
prozak έγραψε:αναλυτικά για το βιβλίο που έχει έχει συνεπάρει τον τελευταίο καιρό, είχα γράψει στο μπλογκ μου, κι επειδή θέλω να καταλάβετε πόσο πολύ μου άρεσε σας δίνω το λινκ

prozak

Είχα δει τη διαφήμιση στα άλλα βιβλία της Meyer, αλλά με την περιγραφή σου πραγματικά με έπεισες. Θα είναι το επόμενο στη λίστα μου.

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
desT έγραψε:

Είχα δει τη διαφήμιση στα άλλα βιβλία της Meyer, αλλά με την περιγραφή σου πραγματικά με έπεισες. Θα είναι το επόμενο στη λίστα μου.


ελπίζω πραγματικά να σου αρεσει..
εμένα μου είχε λείψει πολύ να διαβάσω ενα καλογραμμένο βιβλίο...
η εγώ γερνάω κ παραξενεύω, ή τα τελευταία χρόνια τα βιβλία γράφονται στο πόδι...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 10]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις