Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
82 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 82 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 10]

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Despoinaki έγραψε:Το Τριανταφυλλάκι-εκδοσεις ωκεανιδα
ενα καλογραμμενο και πληρες βιβλιο που αξιζει να διαβαστει.το ενδιαφερον αμειωτο σε ολες τις σελιδες σα να βλεπεις ταινια.
το συστηνω ανεπιφυλακτα.
λιγα λογια για το βιβλιο:

Πώς ένα τριανταφυλλάκι έγινε σύμβολο επιτυχίας κι άνοιξε το δρόμο στο όνειρο.

Ανατολικό Λονδίνο 1888. Ένα μέρος όπου ληστές, μπράβοι, πόρνες και συνηθισμένοι άνθρωποι ονειρεύονται μια καλύτερη ζωή, κι όπου τις νύχτες τριγυρίζει ο Τζακ ο Αντεροβγάλτης.

Εκεί, δίπλα στα νερά του Τάμεση, μια έξυπνη και θαρραλέα κοπέλα τολμάει να κάνει όνειρα για μια ζωή μακριά από τις ετοιμόρροπες αποβάθρες, τα βρομερά σοκάκια και τη θλίψη της φτωχογειτονιάς.

Η Φιόνα Φίνεγκαν αγωνίζεται μαζί με τον αγαπημένο της για ένα καλύτερο αύριο. Η σκληρή ζωή όμως θα τους χωρίσει. Εκείνη θα βρεθεί στη Νέα Υόρκη, εκείνος θα μείνει πίσω στο Λονδίνο. Κυνηγημένοι από τα φαντάσματα του παρελθόντος, θρηνώντας αγαπημένους νεκρούς, θα προκόψουν κι οι δυο, και μέσ’ από μια θανάσιμη αναμέτρηση με το παρελθόν, θ’ ανοίξουν δρόμο για το μέλλον.

Το Τριανταφυλλάκι θα ακολουθήσουν δύο ακόμη βιβλία, με τα οποία θα ολοκληρωθεί αυτή η τριλογία της Τζένιφερ Ντόνελι


μολις αγορασα το δευτερο της τριλογιας με τιτλο τριανταφυλλο του χειμωνα θα γραψω εντυπωσεις μολις το ολοκληρωσω

ΛΕΥΚΗ ΟΡΧΙΔΕΑ
ΚΑΙΤΗ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ

«Ήθελα να σου πάρω ένα ρολόι για να θυμάσαι κάθε ώρα και λεπτό πόσο σ’ αγαπώ». Ο Μάρκος έσυρε το δάχτυλό του στην πλατινένια αλυσίδα. «Στο ρολόι αυτό βρίσκεται όλη η αγάπη μου – όλη, ακούς;». Σε μια ονειρική παραλία ανθίζουν το καλοκαίρι οι λευκές ορχιδέες της άμμου. Και στο εύφορο κτήμα δίπλα στην ακτή μεγαλώνουν τέσσερις αχώριστοι φίλοι: ο Νικηφόρος και η Έλλη, δίδυμα αδέλφια, παιδιά του κτηματία· η Φιλιώ, κόρη του θυρωρού του κτήματος· κι ο Αντώνης, γιος ενός φτωχού ψαρά. Οι ακατάλυτοι δεσμοί που τους ένωσαν από τα παιδικά τους χρόνια τούς συνοδεύουν στα πρώτα εφηβικά σκιρτήματα, αλλά και ως ενηλίκους, όταν η Έλλη αποφασίζει να θυσιάσει τον μεγάλο έρωτα της ζωής της για να διασφαλίσει το μέλλον του αδελφού της, ενώ η Φιλιώ υποφέρει βουβά από τον χωρίς ανταπόδοση έρωτά της για τον Νικηφόρο. Αμείλικτα παιχνίδια της μοίρας και ραδιουργίες αδίστακτων ανθρώπων οδηγούν σε χωρισμούς, προδοσίες και ατυχήματα με τραγικές συνέπειες∙ ωστόσο, σε κάθε σκληρή δοκιμασία υπάρχει πάντα ένα ανεκτίμητο στήριγμα: η αγάπη σε όλες τις μορφές της – ερωτική, αδελφική, φιλική, μητρική. Γιατί η αληθινή αγάπη είναι σαν τη λευκή ορχιδέα: ριζωμένη γερά στην άμμο, αψηφά τα καταστροφικά στοιχεία της φύσης και τα αδέξια ποδοπατήματα των ανθρώπων κι ανθίζει ξανά με το πρώτο φιλί της άνοιξης.

ΑΘΗΝΑ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΟΜΟΡΦΗ
ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΑΚΑΣΗΣ

Στα τέλη του 19ου αιώνα, η Αθηνά ήταν μόλις 18 χρόνων, μια πανέξυπνη και δυναμική κοπέλα, κόρη του φημισμένου Καπετάν Βαγγέλη Καληβωκά. Όταν ο πατέρας και τα αδέρφια της χάθηκαν στη θάλασσα, μαζί τους χάθηκε και η ανεμελιά της ηλικίας της. Η Αθηνά αναγκάστηκε ν’ αφήσει πίσω τον τόπο της. Η μοίρα την οδήγησε σε τόπους μακρινούς, στη Βενετία, στη Ρωσία, ακόμη και στην Αίγυπτο. Γνώρισε ανθρώπους απλούς και ταπεινούς αλλά και βασιλιάδες, πολιτικούς και καλλιτέχνες. Από τους Ρομανόφ και τον Νιζίνσκι μέχρι τον Παύλο Μελά και τον Βενιζέλο, η Αθηνά κέρδισε το θαυμασμό και την εκτίμηση όλων ως μια γυναίκα μοναδική, γοητευτική, υπέροχη μα πάνω απ'' όλα Ελληνίδα. Η ιστορία της είναι μια ιστορία αληθινή. Κι αυτό την κάνει πραγματικά συγκλονιστική!

Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ
ΕΛΕΝΗ ΤΣΑΜΑΔΟΥ

Τη συμβουλή της μάνας της Μεσημέρι κάτω από συκιά μην κοιμηθείς, έρχονται τα ξωτικά και σου παίρνουν τη λαλιά, δεν την άκουσε η Ανέζω... Κάτω από τη συκιά κοιμήθηκε στη λάβρα του μεσημεριού. Σαν ήρθε όμως το ξωτικό δεν της πήρε τη μιλιά? το κορμί και την καρδιά της ζήτησε και πήρε, σφραγίζοντας έτσι τη μοίρα της και τη μοίρα των επόμενων γενιών. Ανέζω, Σοφούλα, Τζούλη, Γιώργης, Μένης, Κωστής, Τάσης· γυναίκες και άντρες σε διαφορετικές εποχές, σε διαφορετικές κοινωνίες. Έρωτες χωρίς μέλλον και χαμένα όνειρα, προδοσίες και μίση, πλέκουν τον ιστό της ζωής τους. Με φόντο την ελληνική επαρχία στα τέλη του 19ου αιώνα, την Αμερική των πρώτων μεταναστών, την Αθήνα του Μεσοπολέμου και την Ελλάδα της Κατοχής, ξετυλίγεται μια συγκλονιστική ιστορία!

ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΠΟΤΑΜΙ
ΛΕΝΑ ΜΑΝΤΑ

"...Η ζωή είναι σαν το ποτάμι που κυλάει αυτή τη στιγμή μπροστά μας. Εύκολα σε παρασύρει και σε τραβάει όπου εκείνο πηγαίνει. Όπως ένα ποτάμι δε γυρίζει πίσω, έτσι κι εσείς, αν σας παρασύρει, δε θα μπορέσετε να γυρίσετε... να προσέχετε πάντα το ποτάμι... Μη σας παρασύρει...". Η Μελλισάνθη, η Ιουλία, η Ασπασία, η Πολυξένη και η Μαγδαληνή μεγαλώνουν με τη μητέρα τους σ' ένα χωριό στον Όλυμπο, δίπλα σ' ένα ποτάμι. Αυτό που επιθυμούν και οι πέντε είναι να γνωρίσουν τη ζωή μακριά από το πατρικό τους. Και θα το καταφέρουν! Η μοίρα θα τις στείλει στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα, κάνοντας το όνειρο πραγματικότητα. Μόνο που καμιά φορά, τα όνειρα γίνονται εφιάλτες που στοιχειώνουν και κυνηγούν... Πέντε γυναίκες, πέντε ζωές συγκλονιστικές, γεμάτες έρωτα και ανατροπές, ενώ το σπίτι δίπλα στο ποτάμι περιμένει υπομονετικά αυτό που ξέρει ότι θα συμβεί... Πολλαπλές ανατυπώσεις και χιλιάδες αντίτυπα από ένα βιβλίο που συγκλονίζει!

ΘΕΑΝΩ: Η ΛΥΚΑΙΝΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ
ΛΕΝΑ ΜΑΝΤΑ

Κωνσταντινούπολη… Ιστανμπούλ… Βασιλεύουσα…
Με όποιο όνομα κι αν την πεις, μία είναι η Πόλη• μαγική, μοναδική, υπέροχη, βαφτισμένη στα μυστήρια της Ανατολής!
Στον τόπο αυτό γεννιέται η Θεανώ. Μια κοπέλα που κουβαλάει μέσα της κάτι από τη μαγεία της Πόλης και κάτι από το ανυπότακτο πνεύμα της. Η Θεανώ θα μεγαλώσει, θ’ αγαπήσει και θα παντρευτεί. Τη νύχτα της 6ης Σεπτεμβρίου 1955, θα βρεθεί μέσα στη δίνη των Σεπτεμβριανών. Μια μαύρη σελίδα στην Ιστορία των Ελλήνων της Πόλης γράφεται με το αίμα πολλών. Θύμα της αγριότητας των Τούρκων και η Θεανώ. Όταν θα συνέλθει, τίποτε δε θα είναι πια όπως παλιά. Μια λύκαινα θα γεννηθεί εκείνο το βράδυ και όποιος από δω κι εμπρός την πλησιάσει για να της κάνει κακό, θα γίνει κομμάτια από τα κοφτερά της δόντια.
Δέκα χρόνια μετά, η Θεανώ θα ζήσει τον εφιάλτη της απέλασης στην Ελλάδα και τον πόνο του ξεριζωμού, και θα έρθει αντιμέτωπη με το ρατσισμό και την καχυποψία. Η λύκαινα θα ξυπνήσει και πάλι, και όσοι έφταιξαν θα πληρώσουν ακριβά. Ή μήπως θα πληρώσουν και αθώοι;
Μια ιστορία για μια γυναίκα που βίωσε την αγάπη και το μίσος, κι έγινε αγρίμι για χάρη των αγαπημένων της.

ΕΡΩΤΑΣ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ
ΛΕΝΑ ΜΑΝΤΑ

Κλαίλια… Ένα όνομα-σταθμός στη ζωή της. Η μητέρα της λάτρεψε την ηρωίδα του Ξενόπουλου και της έδωσε, λίγο προτού φύγει από τη ζωή, το όνομά της. Μαζί όμως της δώρισε χωρίς να το θέλει και τη μοίρα της λαμπερής κοντεσίνας. Υπήρχε και για κείνην ένας Παύλος∙ βαθιά, απόλυτα ερωτευμένος∙ για μια ζωή. Αλλά η Κλαίλια ήθελε να γνωρίσει τον έρωτα όπως ζωντάνευε μέσα στις σελίδες των βιβλίων. Και βρήκε τον Ντένη της στο πρόσωπο του Νικηφόρου.

Χρόνια μετά, μόνη και κλεισμένη στον εαυτό της, ανάμεσα σε βράχια και σπασμένα όστρακα, εξακολουθεί να ζει παρέα με θύμησες που πληγώνουν και επιθυμίες που κοιμούνται. Μα ξαφνικά ένα μικρό κορίτσι μπαίνει στη ζωή της. Και… τι παράξενο… έχουν το ίδιο όνομα!

Μια ιστορία ρομαντική, όπως τα τρυφερά κοριτσίστικα όνειρα. Μια γυναίκα που αναδύεται από το σκοτεινό πέλαγος του έρωτα, για να αντικρίσει, ώριμη πια, τον εκτυφλωτικό ήλιο της αγάπης!

Τα δάκρυα του Θεού
Συγγραφείς: Χρύσα Δημουλίδου

Περιγραφή:

Λένε πως εμάς τις πουτάνες, κάθε φορά που ο Θεός μάς βλέπει δακρύζει... Δακρύζει από ντροπή, μια και σε μας δεν περισσεύει. Mα αν ο Θεός δακρύζει, ο Θάνατος μας χρωστάει!
Oνομάζομαι Eυγενία Φράνκου και είμαι πλέον ογδόντα χρονών. Tα τελευταία τριάντα χρόνια ζω σε μια μικρή γραφική πόλη της Bόρειας Eλλάδας, όπου χαίρω απέραντου σεβασμού, όχι μόνο από την οικογένειά μου, αλλά και από όλους τους κατοίκους. Kανείς δε γνωρίζει ότι πίσω από το αξιότιμο όνομά μου κρύβεται το Tζενάκι, η Tζενάρα, η μαντάμ Tζένη, που πολλά χρόνια πριν ήταν το πρώτο όνομα της Tρούμπας.
Tι; Δε γνωρίζετε την Tρούμπα; A, τότε, φίλτατε, πρέπει να είστε πολύ νέος. Πάρα πολύ νέος. Oι γονείς σας όμως σίγουρα θυμούνται αυτή τη γειτονιά του Πειραιά, που κάποτε υπήρξε θρύλος.
Kι ενώ πίστευα ότι είχα λησμονήσει το παρελθόν μου, εκείνο, καθώς φαίνεται, δε με ξέχασε και μετά από τόσα χρόνια χτύπησε ξαφνικά την πόρτα μου, δημιουργώντας το μεγαλύτερο δίλημμα της ζωής μου: να φανερώσω ποια πραγματικά είμαι ή να κομματιάσω την ερωτευμένη καρδιά της εγγονής μου, του μόνου ανθρώπου που αγάπησα όσο τίποτε άλλο στον κόσμο... εκτός από εκείνον...

ΤΟ ΜΕΛΙ ΕΓΙΝΕ ΚΕΝΤΡΙ
ΚΑΡΑΤΖΑ ΚΑΛΗ

Τα πικρά βοτάνια στάξανε δηλητήριο μέσα στο παλιό αρχοντικό. Οι γκρίζες σκιές του χθες ρούφηξαν το μέλι της ζωής και τρύπησαν τα σωθικά τους με το κεντρί του μίσους.

Αυτός που στοίχειωσε τους τοίχους και πλάνεψε καρδιές ήρθε και τ' άλλαξε όλα για τη Βασιλική, για το κορίτσι με τα σμαραγδένια μάτια. Κι έφυγε για μακρινό ταξίδι να κάνει τ' όνειρό της αληθινό. Ο όρκος του Ιπποκράτη έγινε σκοπός ζωής.

Θυσίασε δικά της κομμάτια να μη φανούν, να μη μιλήσουν ώσπου τα βήματά της έφτασαν πέρα στην Αφρική· εκεί όπου γνώρισε το μεγάλο έρωτα· εκεί όπου απάλυνε τον πόνο.

Κι όταν ο χρόνος σταμάτησε το παραμύθι που την τύλιξε, θέλησε να ξεβάψει τα μελανά σημάδια που συννέφιαζαν για πάντα τα μάτια εκείνων των γυναικών. Σιωπές. Γυναίκες που έσερναν χρόνια την ύπαρξή τους ανάμεσα στους κανόνες της αξιοπρέπειας και στην απειλή του φόβου. Ήταν η υπόσχεση για τη φίλη της· ήταν καθήκον γι' αυτά που πέρασε η ίδια.





τα ωραιοτερα βιβλια ,....ποσο συμφωνω οπως και το ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ,ΤΗΣ Δημουλίδου

LILI


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Είμαι και εγώ βιβλιοφάγος και φαν της Μαντά όλα τα έχω διαβάσει και είναι υπέροχα. Μόλις τελείωσα ένα καινούριο Το θρόισμα της λεύκας- Φανη Πανταζή καταπληκτικό το τελείωσα σε 2 μέρες εννοείται ότι ξενύχτησα!! Επίσης από καινούρια είναι και της Πετροπούλου το Αδειες Κυριακές. Τώρα από πιό παλιά Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι, Λευκή ορχιδέα, Δράκος στο χιόνι και αλλα πολλά όταν τα θυμηθώ θα το γραψω.

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τη λευκη ορχιδεα κι εγω σε 2 μερες τη διαβασα.. αναλαφρο, δροσερο, καλοκαιρινο, αισιοδοξο!!! Τα δακρυα του Θεου της Δημουλιδου, που διαδραματιζεται στην Τρουμπα. Καταπληκτικο, και πολυυυυυ κλαμα στο τελος..

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μιας και πιασατε Δημουλιδου, το 'Μην πυροβολειτε τη νυφη' πολυυυυυ γελιο!!! Διαβαζεται πολυ ευχαριστα. Αγαπημένη μου είναι και η Αλκυόνη Παπαδάκη με το 'σκισμένη ψαθάκι' και γενικά όλα της τα βιβλία..

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
"Ποτε χωρίς την κόρη μου'. Διαδραματίζεται στην Τεχεράνη και περιγράφει τις συνθήκες ζωής εκεί ιδιαίτερα για τις γυναίκες . Και δεν το συζητώ για το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ 'Ευτυχως που δε γεννηθηκα ομορφη' του Καρακάση. Νομίζω είναι το αγαπημένο μου βιβλίο, το έχω διαβάσει 100 φορές.. σε συναρπάζει..

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
* ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ,Φ.ΝΤΟΣΤΟΓΙΕΦΣΚΙ
*ΛΕΥΚΗ ΟΡΧΙΔΕΑ, Κ.ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ
*Όλα της Μαντά, αλλά δεν έμεινα διόλου ευχαριστημένη από τα 2 τελευταία της(ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΣΙΓΑΡΟ κ ΧΩΡΙΣ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ)
*1972, ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ, Ν.Μουρατίδης
*ΑΓΑΠΩ ΘΑ ΠΕΙ ΧΑΝΟΜΑΙ, Ρ.Ρ.Ζαϊρη
*ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΟΡΑΛΛΙ, Ρ.Ρ.Ζαϊρη
*ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΥΡΙΟ, Μ.Τζιρίτα
*Όλα του Κοέλο
Και τώρα διαβάζω το "ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ Σ ΑΓΑΠΩ" του Λουίς Λεάντε, αλλά δεν έχω να πω κ τα καλύτερα....
Επίσης, άφησα μισοτελειωμένο το SHOEBOX, αν καμία το διάβασε, ας μου πει τί είχε μέσα το κουτί???
Α!! Αν καμιά διάβασε το CASTA DIVA να μου πει, αν αξίζει να το πάρω!!!!!
study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ααα ξεχασα να αναφερω 2 αγαπημενα
προκειται για ενα βιβλίο που έκλαιγα στο τέλος απο την αγωνία-
'ο Συλλέκτης' του John Fowles.



και ξεχασα να αναφερω το 'Αρωμα' του Πατρίκ Ζισκίντ- ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το βιβλίο.. I love you I love you

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
koukida έγραψε: ααα ξεχασα να αναφερω 2 αγαπημενα
προκειται για ενα βιβλίο που έκλαιγα στο τέλος απο την αγωνία-
'ο Συλλέκτης' του John Fowles.



και ξεχασα να αναφερω το 'Αρωμα' του Πατρίκ Ζισκίντ- ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το βιβλίο.. I love you I love you


Το "Άρωμα" είναι βασισμένο στην ταινία με τον δολοφόνο που έψαχνε το τέλειο άρωμα?Αν ναι, δεν ήξερα ότι ήταν βασισμένο σε βιβλίο και θα με ενδιέφερε....

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
koukida έγραψε:
και ξεχασα να αναφερω το 'Αρωμα' του Πατρίκ Ζισκίντ- ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το βιβλίο.. I love you I love you

θα συμφωνήσω απόλυτα..πολύ καλύτερο από την ταινία!!

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Like a Star @ heaven έρωτας σαν βροχή
Like a Star @ heaven αγαπώ θα πει χάνομαι
Like a Star @ heavenΑθηνά.. ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη
Like a Star @ heaven η γη των ονείρων
Like a Star @ heaven η βαθιά άκρη του ωκεανού

flower flower flower flower
και εκατοντάδες ακόμα..... δε περνάει ούτε μία ημέρα που δε διαβάζω, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Ιουλ 26, 2011 8:52 am, 1 φορά

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Λατρεμενο απο τα εφηβικα μου χρονια η Αστραδενητης Ευγενιας Φακινου. Διαβαζω πολυ Ξενοπουλο, Ζυρανα Ζατελη και Λενα Μαντα . Κορυφαιο βιβλιο παραλιας για ΠΟΛΥΥΥ γελιο Το ημερολογιο της Μπριτζετ Τζοουνς, Μπρος γκρεμος και πισω ραφι!!!!!!!!

Despoinaki

Despoinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
didumomama έγραψε:
koukida έγραψε: ααα ξεχασα να αναφερω 2 αγαπημενα
προκειται για ενα βιβλίο που έκλαιγα στο τέλος απο την αγωνία-
'ο Συλλέκτης' του John Fowles.



και ξεχασα να αναφερω το 'Αρωμα' του Πατρίκ Ζισκίντ- ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το βιβλίο.. I love you I love you


Το "Άρωμα" είναι βασισμένο στην ταινία με τον δολοφόνο που έψαχνε το τέλειο άρωμα?Αν ναι, δεν ήξερα ότι ήταν βασισμένο σε βιβλίο και θα με ενδιέφερε....

Ναι, σε αυτό το βιβλίο βασίζεται!!!

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Despoinaki έγραψε:
didumomama έγραψε:
koukida έγραψε: ααα ξεχασα να αναφερω 2 αγαπημενα
προκειται για ενα βιβλίο που έκλαιγα στο τέλος απο την αγωνία-
'ο Συλλέκτης' του John Fowles.



και ξεχασα να αναφερω το 'Αρωμα' του Πατρίκ Ζισκίντ- ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το βιβλίο.. I love you I love you


Το "Άρωμα" είναι βασισμένο στην ταινία με τον δολοφόνο που έψαχνε το τέλειο άρωμα?Αν ναι, δεν ήξερα ότι ήταν βασισμένο σε βιβλίο και θα με ενδιέφερε....

Ναι, σε αυτό το βιβλίο βασίζεται!!!

Ευχαριστώ!!!! βιβλια που σας εχουν συναρπασει - Σελίδα 2 417472

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νενεν έγραψε:Λατρεμενο απο τα εφηβικα μου χρονια η Αστραδενητης Ευγενιας Φακινου. Διαβαζω πολυ Ξενοπουλο, Ζυρανα Ζατελη και Λενα Μαντα . Κορυφαιο βιβλιο παραλιας για ΠΟΛΥΥΥ γελιο Το ημερολογιο της Μπριτζετ Τζοουνς, Μπρος γκρεμος και πισω ραφι!!!!!!!!


η Λένα Μαντά είναι φοβερή!!!! I love you όλα τα βιβλία της είναι υπέροχα!!!!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cinderella έγραψε:
koukida έγραψε:
και ξεχασα να αναφερω το 'Αρωμα' του Πατρίκ Ζισκίντ- ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το βιβλίο.. I love you I love you

θα συμφωνήσω απόλυτα..πολύ καλύτερο από την ταινία!!

οντως το βιβλίο ειναι κλάσης ανωτερο απο την ταινια!! διαβαστε το!
εγω ενιωθα μεσα απο τις περιγραφες τα αρωματα και τις μυρωδιες που περιεγραφε..
απλά συγκλονιστικό

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
"To άρωμα" το έχουν προτείνει και σε μένα, δεν έτυχε ακόμα να το διαβάσω, είναι ομως το επόμενο στη λίστα μου! προς το παρον διαβάζω το "Σεργιος και Βάκχος" του Καραγάτση, ένα ανάλαφρο φαινομενικά αλλά αρκετά "ψαγμένο" βιβλίο που κατα κάποιο τρόπο διακωμωδεί την κατάσταση στην Εκκλησία (και δυστυχώς έχει δίκιο..).
Το "Όνομα του ρόδου" και το "Εκκρεμές του Φουκώ" είναι κλασικά αγαπημένα - γενικά γουστάρω μια δόση μυστηρίου και καμια θεωρία συνομωσιας πού και πού Razz Μόνο που ο Έκο είναι σχετικά δυσνόητος, ειδικά στο Εκκρεμές κρατούσα σημειώσεις γιατι χανομουν Shocked και μερικά βιβλία του τα βρήκα ΑΝΥΠΟΦΟΡΑ ("Η μυστηριώδης φλόγα της βασίλισσας Λοάννα" - βαρετότατοοοοοοοοοοο Rolling Eyes )
Επίσης εχω ΟΛΑ τα βιβλία της Αγκαθα Κριστι, τα περισσότερα στα αγγλικά, και λατρεύω τον Πουαρω και "his little grey cells". Αν σας αρέσουν τα αστυνομικά ειναι κ ότι πρέπει για το καλοκαίρι Very Happy
Ο "Μικρός Νικόλας" είναι must για κάθε σπίτι με παιδιά (και χωρίς παιδιά εδώ που τα λέμε Razz )

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maya έγραψε:Μιας και πιασατε Δημουλιδου, το 'Μην πυροβολειτε τη νυφη' πολυυυυυ γελιο!!! Διαβαζεται πολυ ευχαριστα. Αγαπημένη μου είναι και η Αλκυόνη Παπαδάκη με το 'σκισμένη ψαθάκι' και γενικά όλα της τα βιβλία..

οντως απο τα καλυτερα βιβλια θα ελεγα.πολυ εξυπνα χιουμοριστικο

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:"To άρωμα" το έχουν προτείνει και σε μένα, δεν έτυχε ακόμα να το διαβάσω, είναι ομως το επόμενο στη λίστα μου! προς το παρον διαβάζω το "Σεργιος και Βάκχος" του Καραγάτση, ένα ανάλαφρο φαινομενικά αλλά αρκετά "ψαγμένο" βιβλίο που κατα κάποιο τρόπο διακωμωδεί την κατάσταση στην Εκκλησία (και δυστυχώς έχει δίκιο..).
Το "Όνομα του ρόδου" και το "Εκκρεμές του Φουκώ" είναι κλασικά αγαπημένα - γενικά γουστάρω μια δόση μυστηρίου και καμια θεωρία συνομωσιας πού και πού Razz Μόνο που ο Έκο είναι σχετικά δυσνόητος, ειδικά στο Εκκρεμές κρατούσα σημειώσεις γιατι χανομουν Shocked και μερικά βιβλία του τα βρήκα ΑΝΥΠΟΦΟΡΑ ("Η μυστηριώδης φλόγα της βασίλισσας Λοάννα" - βαρετότατοοοοοοοοοοο Rolling Eyes )
Επίσης εχω ΟΛΑ τα βιβλία της Αγκαθα Κριστι, τα περισσότερα στα αγγλικά, και λατρεύω τον Πουαρω και "his little grey cells". Αν σας αρέσουν τα αστυνομικά ειναι κ ότι πρέπει για το καλοκαίρι Very Happy
Ο "Μικρός Νικόλας" είναι must για κάθε σπίτι με παιδιά (και χωρίς παιδιά εδώ που τα λέμε Razz )




Αυτό με τις σημειώσεις το έκανα κι εγώ!!!!

Στον Καραγάτση έχω λατρεία. Ότιδήποτε κι αν έχω διαβάσει μου άρεσε πολύ.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
από ότι καταλαβαίνω είμαι μάλλον η μοναδική που δεν της αρέσει η Δημουλίδου tongue

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
Nena έγραψε:"To άρωμα" το έχουν προτείνει και σε μένα, δεν έτυχε ακόμα να το διαβάσω, είναι ομως το επόμενο στη λίστα μου! προς το παρον διαβάζω το "Σεργιος και Βάκχος" του Καραγάτση, ένα ανάλαφρο φαινομενικά αλλά αρκετά "ψαγμένο" βιβλίο που κατα κάποιο τρόπο διακωμωδεί την κατάσταση στην Εκκλησία (και δυστυχώς έχει δίκιο..).
Το "Όνομα του ρόδου" και το "Εκκρεμές του Φουκώ" είναι κλασικά αγαπημένα - γενικά γουστάρω μια δόση μυστηρίου και καμια θεωρία συνομωσιας πού και πού Razz Μόνο που ο Έκο είναι σχετικά δυσνόητος, ειδικά στο Εκκρεμές κρατούσα σημειώσεις γιατι χανομουν Shocked και μερικά βιβλία του τα βρήκα ΑΝΥΠΟΦΟΡΑ ("Η μυστηριώδης φλόγα της βασίλισσας Λοάννα" - βαρετότατοοοοοοοοοοο Rolling Eyes )
Επίσης εχω ΟΛΑ τα βιβλία της Αγκαθα Κριστι, τα περισσότερα στα αγγλικά, και λατρεύω τον Πουαρω και "his little grey cells". Αν σας αρέσουν τα αστυνομικά ειναι κ ότι πρέπει για το καλοκαίρι Very Happy
Ο "Μικρός Νικόλας" είναι must για κάθε σπίτι με παιδιά (και χωρίς παιδιά εδώ που τα λέμε Razz )




Αυτό με τις σημειώσεις το έκανα κι εγώ!!!!



και εγώ!!!!!!χαχαχα

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
didumomama έγραψε:... Λυκόφως, Νέα Σελήνη, Έκλειψη και Χαραυγή (και τα άλλα 2 που αφορούν τα Twillight, αυτό με την Μπρι Τάνερ και το Midnight sun) ...

Ωπ, μου ξέφυγε το Midnight sun! Πότε βγήκε αυτό;

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
desT έγραψε:
didumomama έγραψε:... Λυκόφως, Νέα Σελήνη, Έκλειψη και Χαραυγή (και τα άλλα 2 που αφορούν τα Twillight, αυτό με την Μπρι Τάνερ και το Midnight sun) ...

Ωπ, μου ξέφυγε το Midnight sun! Πότε βγήκε αυτό;

Δυστυχώς δεν έχει βγει γιατί η συγγραφέας δεν το έχει τελειώσει.Αν μπεις στην επισημη σελίδα της και συγκεκριμένα στο http://www.stepheniemeyer.com/midnightsun.html μπορείς να το κατεβάσεις και να το διαβάσεις.Είναι το πρώτο βιβλίο και καλά είναι η πλευρά του Έντουαρτ..Μου άρεσε αλλά δυστυχώς σε κόβει γρήγορα.Μακάρι να το τελειώσει...

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
florentiab έγραψε:
Nena έγραψε:....Μόνο που ο Έκο είναι σχετικά δυσνόητος, ειδικά στο Εκκρεμές κρατούσα σημειώσεις γιατι χανομουν Shocked και μερικά βιβλία του τα βρήκα ΑΝΥΠΟΦΟΡΑ ("Η μυστηριώδης φλόγα της βασίλισσας Λοάννα" - βαρετότατοοοοοοοοοοο Rolling Eyes )
Αυτό με τις σημειώσεις το έκανα κι εγώ!!!!
και εγώ!!!!!!χαχαχα

Μα δε γινόταν αλλιώς, συνέχεια γυρνούσα πίσω στο βιβλίο για να δω ποιος είναι αυτος ο νέος χαρακτήρας, τι έκανε, τι σχεση εχει με τον άλλο χαρακτήρα, τις χρονολογίες (που είναι και πολλές τρομάρα τους..). Ο Εκο εχει βγαλει τωρα τελευταία και το "Κοιμητήριο της Πράγας", το οποίο το έχω αγοράσει (μη χάσω Razz ) και να δω ποτε θa το διαβασω... Το εχει διαβασει καμια σας???
Ασχετο με Εκο και "ψαγμένη" λογοτεχνία, περσι διάβασα το "Beautiful creatures" και καπάκι το "Beautiful darkness" και σε κανενα τριμηνο/τετράμηνο θα βγει και το τρίτο βιβλίο της πενταλογίας. Αν και δεν είμαι λατρης των black novels, ομολογώ ότι μου αρεσε και δε βλεπω την ωρα να διαβασω και το επόμενο!

Φλωρεντία, εγω Δημουλίδου δεν έχω διαβάσει καθόλου, δεν έτυχε! Mόνο σαν ονομα την εχω ακουστα, ούτε ενα βιβλίο της δεν ξέρω!!

Κι επειδή από μικρή τρελλαινομουν για ιατροδικαστική, διαβάζω ό,τι βγαίνει από Patricia Cornwell και Kathy Reichs (σε βιβλία της τελευταίας στηριζόταν η τηλεοπτική σειρά "Bones").
Και για καλοκαίρι και τραλαλι-τραλαλο (δεν προσφέρεται και για πολύ βαθυστόχαστα νοήματα ο καύσωνας με τους 45 βαθμούς υπο σκιάν) πριν καμια 10ρια χρονια στην Αγγλια ειχε προσφορα το Cosmopolitan ενα βιβλίο, ενα chick-lit, βιβλίο για κοπέλες δηλαδη. Λεγοταν "Amanda's wedding" της Jenny Colgan, και ηταν ξεκαρδιστικο! Το διαβαζω πού και πού, το λατρεύω!! Και αντίστοιχα ηταν και τα Shopaholic series της Louise Bagshaw. Ό,τι πρεπει για το καλοκαιρι!

filina

filina
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!! ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:
1. ΒΑΛΣ ΜΕ ΔΩΔΕΚΑ ΘΕΟΥΣ - ΛΕΝΑ ΜΑΝΤΑ
2. ΛΕΥΚΗ ΟΡΧΙΔΕΑ - ΚΑΙΤΗ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ
3. ΟΙ ΜΟΥΣΕΣ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ - ΝΙΚΟΛ ΑΝΝΑ ΜΑΝΙΑΤΗ
4. ΤΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑΚΙ - ΤΖΕΝΙΦΕΡ ΝΤΟΝΕΛΛΙ
5. ΤΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ - ΤΖΕΝΙΦΕΡ ΝΤΟΝΕΛΛΙ
6. Ο ΓΥΡΙΣΜΟΣ - ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΧΙΣΛΟΠ
ΑΥΤΑ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΡΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΧΛΩΜΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΠΑΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ! ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
filina έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!! ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:
1. ΒΑΛΣ ΜΕ ΔΩΔΕΚΑ ΘΕΟΥΣ - ΛΕΝΑ ΜΑΝΤΑ
2. ΛΕΥΚΗ ΟΡΧΙΔΕΑ - ΚΑΙΤΗ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ
3. ΟΙ ΜΟΥΣΕΣ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ - ΝΙΚΟΛ ΑΝΝΑ ΜΑΝΙΑΤΗ
4. ΤΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑΚΙ - ΤΖΕΝΙΦΕΡ ΝΤΟΝΕΛΛΙ
5. ΤΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ - ΤΖΕΝΙΦΕΡ ΝΤΟΝΕΛΛΙ
6. Ο ΓΥΡΙΣΜΟΣ - ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΧΙΣΛΟΠ
ΑΥΤΑ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΡΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΧΛΩΜΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΠΑΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ! ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!

εχω ακουσει για το τριανταφυλλακι θα ειναι το επομενο που θα διαβασω...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 10]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις