Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
72 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 72 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 10]

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:ναι..είναι γεγονός ότι πολλά βιβλία είναι αμφιλεγόμενα -ειδικά ως προς το κοινό στο οποίο απευθύνονται- οπως ας πουμε ο 'μικρος πρίγκηπας'- ή 'η φαρμα των ζωων'
περνιούνται για παιδικά βιβλία - αλλα ουσιαστικά τα μηνύματα που περνούν είναι για πιό ώριμα μυαλα -ας το πουμε.
γιαυτο κ οταν τα διαβαζουμε σε μεγαλυτερη ηλικία τα βλέπουμε με 'άλλη ματιά'.

την φαρμα δεν την εχω διαβασει αλλα οσον αφορα στον μικρο πριγκηπα δεν εχω παρα να συμφωνησω μαζι σου. μου το ειχε αγορασει η μητερα μου οταν ημουν μικρη και οχι μονο δεν το εκτιμησα, δεν μου αρεσε κιολας.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ουτε σε εμενα είχε αρέσει ο 'μικρος πρίγκηπας'- δεν είχα καταλάβει το παραμικρό! Very Happy Very Happy

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ πόσο καιρό έχω να διαβάσω ένα βιβλίο! Πόσο μου έχει λείψει! Έχω να διαβάσω βιβλίο εδώ και 4 χρόνια... Αυτά που μου έχουν μείνει και θυμάμαι και τους τίτλους -πράγμα σπάνιο είναι τα εξής:

"Διψασμένη Ορτανσία", all time classic και οι περισσότεροι φαντάζομαι το έχουν διαβάσει...

"Ευτυχώς που γεννηθηκα άσχημη", βιβλίο σε μέγεθος τόμου και καθόλου βαρετό κατά την γνώμη μου. Κρατάει μέρες...

"Ο γιος της βροχής", συμπαθητικό θα έλεγα.

Και τώρα θυμήθηκα ένα παραμύθι που είχα διαβάσει πιο παλιά (μεγάλη ήμουν Laughing ) και μου άρεσε πάρα πολύ! Λέγεται "οι πέτρες" -αν δεν κάνω λάθος- και από τότε λάτρεψα τους ημιπολύτιμους λίθους.

Συγγραφείς όπως καταλαβαίνετε δεν έχω συγκρατήσει... Smile

Μου άρεσε και "ο αρκτικός κύκλος" του Dan Brown. Eίχε γρίφους και κρατάει το ενδιαφέρον ζωντανό όπως και τα άλλα του βιβλία αλλά αυτό νομίζω είναι το καλύτερο.

vivliolatreia

vivliolatreia
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
trilly έγραψε:

2) ο μπρουτζινος καβαλαρης. ααααααχ, πολυ συναισθημα!

ότι χειρότερο έχω διαβάσει είναι αυτό, το τρίτο μέρος δεν το διάβασα, αρνήθηκα!!! ωραίο το συναίσθημα και πολύ περισσότερο τα ιστορικά δεδομένα, αλλά υπήρχε μία χυδαιότητα, ίσως η μετάφραση να μην βοήθησε ... δεν είμαι σεμνότυφη απλά ο "τρόπος" που δοθήκανε κάποιες καταστάσεις, για μένα, κατέστρεφαν την γοητεία του βιβλίου.

http://www.ksanthompoumpouras.blogspot.com

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Α, και το "φιλί του δράκου" μου άρεσε.

Εγώ κορίτσια με τον αλχημιστή του coehlo δεν τα πήγα καλά... Μπορώ να πω πως δεν με άγγιξε καθόλου. Ενώ η λέξη αλχημία μου λέει πολλά, νιώθω ότι πήρα λιγότερα από το βιβλίο από όσα περίμενα. Γούστα είναι αυτά βέβαια. Το διάβασα σε μία περίοδο που όλοι το είχαν διαβάσει και είχα ακούσει τα καλύτερα και είχα πολύ υψηλές απαιτήσεις, χααχααχα!

Άσχετο: Πολύ μικρή διάβαζα τα βιλία "εγώ και η κλάρα" και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι τον τίτλο (τι πρωτότυπο) με μια παρέα παιδιών και λίγο μεγαλύτερη διάβασα "τα στενά παπούτσια", "ο άσπρος μπιμ με το μαύρο αυτί" και ένα άλλο από αυτά που θυμάμαι που λέγεται αν δεν κάνω λάθος "η μικρή μάγισσα".

noni


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
florentiab έγραψε:από ότι καταλαβαίνω είμαι μάλλον η μοναδική που δεν της αρέσει η Δημουλίδου tongue
Μπα δεν είσαι η μόνη ... Μ΄ αρέσουν της Αλιέντε
Όλα του Κούντερα
Το άρωμα επίσης καταπληκτικό

Matilda


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κορίτσια εγω τον τελευταίο μήνα κόλλησα με τα βιβλία της Mayer (Λυκόφως, Νέα σελήνη, Έκλειψη, Χαραυγή, η σύντομη δεύτερη ζωή της Μπρι Τάνερ καθώς και το Midnight sun) εχω πάθει πλάκα τα έχω διαβάσει ήδη 2 φορές το ένα καλύτερο από το άλλο φοβερή γραφή δεν μπορείς να ξεκολλήσεις!!! Πρόσφατα διάβασα τα Δακρυα του Θεού της Δημουλίδου μου φάνηκε υπερβολικό και εχω ξεκινήσει" Η κόρη τησ καλύτερησ μου φίλης" το οποίο μου είπαν ότι είναι πολύ καλο...

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Matilda έγραψε:Κορίτσια εγω τον τελευταίο μήνα κόλλησα με τα βιβλία της Mayer (Λυκόφως, Νέα σελήνη, Έκλειψη, Χαραυγή, η σύντομη δεύτερη ζωή της Μπρι Τάνερ καθώς και το Midnight sun) εχω πάθει πλάκα τα έχω διαβάσει ήδη 2 φορές το ένα καλύτερο από το άλλο φοβερή γραφή δεν μπορείς να ξεκολλήσεις!!! Πρόσφατα διάβασα τα Δακρυα του Θεού της Δημουλίδου μου φάνηκε υπερβολικό και εχω ξεκινήσει" Η κόρη τησ καλύτερησ μου φίλης" το οποίο μου είπαν ότι είναι πολύ καλο...


εγω ειμαι στο τελευταιο βιβλιο της τετραλογιας στη χαραυγη και δεν εχω καταφερει να το τελειωσω δεν ξερω αλλα δεν με τραβαει να διαβασω τελευταια ενω διαβαζα πολυ!! σας εχει τυχει?

Matilda


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Την Χαραυγή την διάβασα σε 4 μέρες την πρώτη μέρα που το πήρα ξεκίνησα το βραδάκι μέχρι να με πάρει ο ύπνος και μέχρι τις 5 δεν μπορούσα να σταματήσω! Τώρα και εγώ έχω ξεκινήσει μια βδομάδα ένα βιβλίο 400 σελίδες και είμαι στην μέση... Κανονικά θα έπρεπε να το είχα διαβάσει ίσως φταίει ο καιρός ή η διάθεση εμένα με κούραζε λιγάκι ο Τζέικομπ στην Χαραυγή. Εγω είμαι με τα φεγγάρια μου κα΄ποιες φορές θέλω να βλέπω ταινίες και κάποιες φορές θέλω να διαβάζω.

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Matilda έγραψε:Την Χαραυγή την διάβασα σε 4 μέρες την πρώτη μέρα που το πήρα ξεκίνησα το βραδάκι μέχρι να με πάρει ο ύπνος και μέχρι τις 5 δεν μπορούσα να σταματήσω! Τώρα και εγώ έχω ξεκινήσει μια βδομάδα ένα βιβλίο 400 σελίδες και είμαι στην μέση... Κανονικά θα έπρεπε να το είχα διαβάσει ίσως φταίει ο καιρός ή η διάθεση εμένα με κούραζε λιγάκι ο Τζέικομπ στην Χαραυγή. Εγω είμαι με τα φεγγάρια μου κα΄ποιες φορές θέλω να βλέπω ταινίες και κάποιες φορές θέλω να διαβάζω.

ε οχι βρε matilda μονο ο τζεικομπ δεν με κουραζει το χρυσο μου!!!!!!
χαχαχααχχαχα πλακα κανω Razz Razz Razz

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μερικές επιλογές κι από εμένα:

Μυστική Ιστορία της Ντόνα Ταρτ
Ο Κόμης Μοντεχρίστος του Δουμά
Ο Μεγάλος Γκάτσμπυ του Φιτζέραλντ
Never Let me go του Ισιγκούρο
Ανεμοδαρμένα Ύψη της Έμιλυ Μπροντέ
Middlesex του Τζέφρυ Ευγενίδης
La reina del Sur του Arturo Perez Reverte
Του Πασκάλ Μπρυκνέρ συνήθως μου αρέσουν όλα.
Του Μουρακάμι επίσης.

Η Αλιέντε μου άρεζε πολύ, σε κάποια φάση την σταμάτησα και διάβασα το Πάουλα πρόσφατα που είναι
καταπληκτικό.

Με τους έλληνες συγγραφείς δεν τα πάω και πολύ καλά αλλά υπάρχουν μερικά βιβλία που μου αρέσουν.

Σάββατο Βράδυ στην άκρη της πόλης της Σώτης Τριανταφύλλου

Η μυρωδιά τους με κάνει να κλάιω του Κουμανταρέα

Μπαρ Φλωμπερ του Αλέξη Σταμάτη

Λατρευω το διάβασμα και θα μπορούσα να γράφω για βιβλία για ώωωωρες.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elenidek έγραψε:θυμήθηκα ακόμη ένα που το εχω αλλαξει τα φώτα. ειναι το καπλανι της βιτρίνας της Αλκη Ζεη. το είχα δανειστει από τη βιβλιοθηκη που είχαμε όταν ήμουν κοριτσακι στην πολη μας και μεχρι να το διαβάσω έκλεισε. και ποτε δεν μου το ζητησαν πισω. ετσι μου ξεμεινε κιολας. και ενα που μου το δανειστηκε μια και ποτε δεν το γυρισε και χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο γι αυτο ειναι το μη μου λες αντιο. μηπως ξερει καμια σας καμια σελιδα για να κατεβαζουμε βιβλια? δε γινεται να αγοραζω συνεχεια και δεν εχουμε δανειστικη βιβλιοθηκη



αχ τι μου θύμισες τώρα! ΤΟ ΚΑΠΛΑΝΙ
ΤΗς ΒΙΤΡΙΝΑΣ. τέλειο!


υπάρχει κάποια σελίδα με βιβλία. μου έχει κατεβάσει ο άνδρας μου κάμποσα αλλά μου είναι αδύνατον να διαβάσω από τον υπολογιστή. θέλω να νιώθω το χαρτί στα χέρια μου και να μυρίζω τις σελίδες.
θα τον ρωτήσω το απόγευμα και θα σας πω.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την florentiab στις Τρι Ιουλ 26, 2011 11:21 pm, 1 φορά

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:Α, και το "φιλί του δράκου" μου άρεσε.

Εγώ κορίτσια με τον αλχημιστή του coehlo δεν τα πήγα καλά... Μπορώ να πω πως δεν με άγγιξε καθόλου. Ενώ η λέξη αλχημία μου λέει πολλά, νιώθω ότι πήρα λιγότερα από το βιβλίο από όσα περίμενα. Γούστα είναι αυτά βέβαια. Το διάβασα σε μία περίοδο που όλοι το είχαν διαβάσει και είχα ακούσει τα καλύτερα και είχα πολύ υψηλές απαιτήσεις, χααχααχα!

Άσχετο: Πολύ μικρή διάβαζα τα βιλία "εγώ και η κλάρα" και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι τον τίτλο (τι πρωτότυπο) με μια παρέα παιδιών και λίγο μεγαλύτερη διάβασα "τα στενά παπούτσια", "ο άσπρος μπιμ με το μαύρο αυτί" και ένα άλλο από αυτά που θυμάμαι που λέγεται αν δεν κάνω λάθος "η μικρή μάγισσα".


βάλε με κι εμένα στο κλαμπ. δεν μου αρέσει καθόλου ο Κοέλιο.
εγώ θυμάμαι την Πολυάννα. την διάβαζε καμιά σας;

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτό που θέλω να διαβάσω και δεν το βρίσκω (όποτε έχω θυμηθεί να το ψάξω) είναι το ΜΟΜΠΥ ΝΤΙΚ. ακούω και ξανακούω γι αυτό το βιβλίο και θέλω να το διαβάσω.

το χειρότερο που μου έχει συμβεί σχετικά με βιβλίο είναι όταν δάνεισα ένα βιβλίο δερματόδετο, πρώτη έκδοση στα ελληνικά και δεν το πήρα ποτέ πίσω. ήταν της μητέρας μου. έχουν περάσει 18 χρόνια κι ακόμα εκνευρίζομαι όταν το θυμάμαι.
ήταν το BONJOUR TRISTESSE / ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΛΙΨΗ της Σαγκάν. φόρτωσα τώρα που το θυμήθηκα!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
από τότε δανείζω βιβλία με το σταγονόμετρο και τα ζητάω πίσω μετά από λίγες εβδομάδες.

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Matilda έγραψε:Την Χαραυγή την διάβασα σε 4 μέρες την πρώτη μέρα που το πήρα ξεκίνησα το βραδάκι μέχρι να με πάρει ο ύπνος και μέχρι τις 5 δεν μπορούσα να σταματήσω! Τώρα και εγώ έχω ξεκινήσει μια βδομάδα ένα βιβλίο 400 σελίδες και είμαι στην μέση... Κανονικά θα έπρεπε να το είχα διαβάσει ίσως φταίει ο καιρός ή η διάθεση εμένα με κούραζε λιγάκι ο Τζέικομπ στην Χαραυγή. Εγω είμαι με τα φεγγάρια μου κα΄ποιες φορές θέλω να βλέπω ταινίες και κάποιες φορές θέλω να διαβάζω.

Εγώ τώρα το ξαναδιαβάζω για τέταρτη φορά...Έχω φάει άγριο κόλλημα και να φανταστείς πως στην αρχή πείραζα την κολλητή μου που είχε ξετρελαθεί με αυτά τα βιβλία.Είχα δει πρώτα τις ταινίες και δεν μου πολυάρεσαν αλλά τώρα τις βλέπω με άλλο μάτι..Ανυπομονώ να βγουν και οι άλλες δύο ταινίες και αν το έπαιρνε απόφαση η συγγραφέας να τα συνεχίσει, θα τα έπαιρνα πρώτη...Τόσο φαν έγινα....

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:αυτό που θέλω να διαβάσω και δεν το βρίσκω (όποτε έχω θυμηθεί να το ψάξω) είναι το ΜΟΜΠΥ ΝΤΙΚ. ακούω και ξανακούω γι αυτό το βιβλίο και θέλω να το διαβάσω.
Μομπυ Ντικ!!! Κι εγω θελω να το διαβασω αυτο! Very Happy Very Happy
Επίσης θελω να διαβασω και τη "Θεια Κωμωδία" του Δαντη, αλλά ακόμα δεν το έχω αγοράσει καν..
Ο αντρας μου έχει σχεδόν όλα του Καζαντζάκη, ξεκίνησα να διαβάζω το "Ο φτωχούλης του θεού" αλλά μου φάνηκε κάπως...βαρετο να το πω??? Ομοίως και ο "Δον Κιχώτης".. Αυτα τα αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας μου φάνηκαν.. βερμπαλιστικά ρε παιδάκι μου... Εχω φάει τρελλό δούλεμα απο τον άντρα μου Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Μικρή διάβαζα τους Μυστικούς 7, και τους Διάσημους 5 (Secret 7, Famous 5) παρεΐτσες παιδιών που λύνουν μυστήρια! Αυτο όμως που είχα κυριολεκτικά διαλύσει από το πολύ διάβασμα ήταν το "20000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα". Τοπ!!!! Cool

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
florentiab έγραψε:αυτό που θέλω να διαβάσω και δεν το βρίσκω (όποτε έχω θυμηθεί να το ψάξω) είναι το ΜΟΜΠΥ ΝΤΙΚ. ακούω και ξανακούω γι αυτό το βιβλίο και θέλω να το διαβάσω.
Μομπυ Ντικ!!! Κι εγω θελω να το διαβασω αυτο! Very Happy Very Happy
Επίσης θελω να διαβασω και τη "Θεια Κωμωδία" του Δαντη, αλλά ακόμα δεν το έχω αγοράσει καν..
Ο αντρας μου έχει σχεδόν όλα του Καζαντζάκη, ξεκίνησα να διαβάζω το "Ο φτωχούλης του θεού" αλλά μου φάνηκε κάπως...βαρετο να το πω??? Ομοίως και ο "Δον Κιχώτης".. Αυτα τα αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας μου φάνηκαν.. βερμπαλιστικά ρε παιδάκι μου... Εχω φάει τρελλό δούλεμα απο τον άντρα μου Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Μικρή διάβαζα τους Μυστικούς 7, και τους Διάσημους 5 (Secret 7, Famous 5) παρεΐτσες παιδιών που λύνουν μυστήρια! Αυτο όμως που είχα κυριολεκτικά διαλύσει από το πολύ διάβασμα ήταν το "20000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα". Τοπ!!!! Cool

όταν ήμουν μικρή δεν τα διάβαζα καθόλου αυτά τα αστυνομικά/μυστηρίου. μετά ανακάλυψα τη χάρη τους.
είμαι τυχερή γιατί και η μαμά μου είναι βιβλιοφάγος και έχει πολλά ωραία βιβλία από την εφηβεία της τα οποία διάβαζα όταν ήμουν μικρή.
ΤΖΕΗΝ ΕΥΡ, ΧΩΡΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ, ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΡΙΕΣ κ.α.

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μήπως έχει διαβάσει κάποια από εσάς το Colorado kid του Stephen King για να μου πει αν έχει πολύ σχέση με το Haven?Η σειρά είναι απίθανη αλλά δεν θέλω να το πάρω με τη λογική ότι θα μοιάζει πολύ με το βιβλίο και να απογοητευτώ μετά αν και ο συγγραφέας με τρελαίνει.

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
florentiab έγραψε:
Nena έγραψε:
florentiab έγραψε:αυτό που θέλω να διαβάσω και δεν το βρίσκω (όποτε έχω θυμηθεί να το ψάξω) είναι το ΜΟΜΠΥ ΝΤΙΚ. ακούω και ξανακούω γι αυτό το βιβλίο και θέλω να το διαβάσω.
Μομπυ Ντικ!!! Κι εγω θελω να το διαβασω αυτο! Very Happy Very Happy
Επίσης θελω να διαβασω και τη "Θεια Κωμωδία" του Δαντη, αλλά ακόμα δεν το έχω αγοράσει καν..
Ο αντρας μου έχει σχεδόν όλα του Καζαντζάκη, ξεκίνησα να διαβάζω το "Ο φτωχούλης του θεού" αλλά μου φάνηκε κάπως...βαρετο να το πω??? Ομοίως και ο "Δον Κιχώτης".. Αυτα τα αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας μου φάνηκαν.. βερμπαλιστικά ρε παιδάκι μου... Εχω φάει τρελλό δούλεμα απο τον άντρα μου Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Μικρή διάβαζα τους Μυστικούς 7, και τους Διάσημους 5 (Secret 7, Famous 5) παρεΐτσες παιδιών που λύνουν μυστήρια! Αυτο όμως που είχα κυριολεκτικά διαλύσει από το πολύ διάβασμα ήταν το "20000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα". Τοπ!!!! Cool

όταν ήμουν μικρή δεν τα διάβαζα καθόλου αυτά τα αστυνομικά/μυστηρίου. μετά ανακάλυψα τη χάρη τους.
είμαι τυχερή γιατί και η μαμά μου είναι βιβλιοφάγος και έχει πολλά ωραία βιβλία από την εφηβεία της τα οποία διάβαζα όταν ήμουν μικρή.
ΤΖΕΗΝ ΕΥΡ, ΧΩΡΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ, ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΡΙΕΣ κ.α.

Η Τζέην Έυρ είναι πολύ ωραίο βιβλίο...

LILI


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια ένα βιβλίο που πρέπει να διαβάσετε όλες και θα ρίξετε πολύ γέλιο αλλά και θα πείτε α!! δεν είμαι μόνο εγώ είναι το "Τι Τραβάμε και εμείς οι μάνες" Κατερίνα Μανανεδάκη.

Περιγραφή
Θέλεις να γίνεις μάνα, αλλά δεν ξέρεις τι σε περιμένει; Είσαι μάνα με μωρό και δεν καταλαβαίνει κανείς τον πόνο σου; Μεγάλωσες παιδιά και θέλεις να θυμηθείς αυτά που πέρασες; Αυτό το βιβλίο είναι για σένα!Aστείο και καυστικό αλλά ταυτόχρονα τρυφερό και ανθρώπινο! Μια ρεαλιστική καταγραφή της σύγχρονης πραγματικότητας! Δεν το συζητώ. Πρέπει οπωσδήποτε να γίνεις μάνα. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία από τα παιδιά, σου λένε οι άλλες μάνες πριν μπεις στο club και σε κάνουν να αγωνιάς και να αναρωτιέσαι: «Εγώ πότε θα γίνω μάνα; Πότε επιτέλους θα αποκτήσω ένα μωρό;» Καλά, δεν ξέρεις τι χάνεις συνεχίζουν με χαμόγελο. Η εγκυμοσύνη είναι υπέροχη εμπειρία, η γέννα παιχνιδάκι και το μωρό σου σίγουρα θα είναι άγγελος. Θα ζήσεις στον παράδεισο και θα έχεις και τον άντρα σου να σε βοηθάει στα δύσκολα! Κι όσο για τη δουλειά σου; Μην ανησυχείς, βρε κουτό. Όλα συνδυάζονται αν το θέλεις...! Μια συνωμοσία ροζ πανευτυχίας που ξεσκεπάζεται όταν, δυστυχώς, είναι πια πολύ αργά! Όταν έχεις αποκτήσει μια τεράστια κοιλιά σαν φάλαινα, όταν γεννάς, αν και θα προτιμούσες να πατήσεις σε αναμμένα κάρβουνα, και όταν το μωρό ουρλιάζει ρυθμικά, σε κοιτάζει με αγωνία και εσύ αδυνατείς να καταλάβεις τι θέλει και κυρίως γιατί το ζητάει από εσένα! Κι όλα αυτά την ώρα που η στρίγκλα διευθύντριά σου απαιτεί τα ΠΑΝΤΑ, ενώ ο... στοργικός πατέρας που θα στεκόταν στο πλευρό σου... σφυρίζει αδιάφορα! Ένα απίστευτα χιουμοριστικό βιβλίο, που καταρρίπτει το μύθο της ιδανικής μητέρας, της υπέροχης συζύγου και της τέλειας εργαζόμενης, που, μεταξύ μας, ΔΕΝ υπάρχει! Οι «αληθινές» γυναίκες έχουν μαύρους κύκλους στα μάτια, δε χωράνε μετά τη γέννα στο καλό τους τζιν και τα νεύρα τους είναι μονίμως χάλια, γιατί κανείς δεν καταλαβαίνει... Τι τραβάμε κι εμείς οι μάνες!!!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
LILI έγραψε:Κορίτσια ένα βιβλίο που πρέπει να διαβάσετε όλες και θα ρίξετε πολύ γέλιο αλλά και θα πείτε α!! δεν είμαι μόνο εγώ είναι το "Τι Τραβάμε και εμείς οι μάνες" Κατερίνα Μανανεδάκη.

Περιγραφή
Θέλεις να γίνεις μάνα, αλλά δεν ξέρεις τι σε περιμένει; Είσαι μάνα με μωρό και δεν καταλαβαίνει κανείς τον πόνο σου; Μεγάλωσες παιδιά και θέλεις να θυμηθείς αυτά που πέρασες; Αυτό το βιβλίο είναι για σένα!Aστείο και καυστικό αλλά ταυτόχρονα τρυφερό και ανθρώπινο! Μια ρεαλιστική καταγραφή της σύγχρονης πραγματικότητας! Δεν το συζητώ. Πρέπει οπωσδήποτε να γίνεις μάνα. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία από τα παιδιά, σου λένε οι άλλες μάνες πριν μπεις στο club και σε κάνουν να αγωνιάς και να αναρωτιέσαι: «Εγώ πότε θα γίνω μάνα; Πότε επιτέλους θα αποκτήσω ένα μωρό;» Καλά, δεν ξέρεις τι χάνεις συνεχίζουν με χαμόγελο. Η εγκυμοσύνη είναι υπέροχη εμπειρία, η γέννα παιχνιδάκι και το μωρό σου σίγουρα θα είναι άγγελος. Θα ζήσεις στον παράδεισο και θα έχεις και τον άντρα σου να σε βοηθάει στα δύσκολα! Κι όσο για τη δουλειά σου; Μην ανησυχείς, βρε κουτό. Όλα συνδυάζονται αν το θέλεις...! Μια συνωμοσία ροζ πανευτυχίας που ξεσκεπάζεται όταν, δυστυχώς, είναι πια πολύ αργά! Όταν έχεις αποκτήσει μια τεράστια κοιλιά σαν φάλαινα, όταν γεννάς, αν και θα προτιμούσες να πατήσεις σε αναμμένα κάρβουνα, και όταν το μωρό ουρλιάζει ρυθμικά, σε κοιτάζει με αγωνία και εσύ αδυνατείς να καταλάβεις τι θέλει και κυρίως γιατί το ζητάει από εσένα! Κι όλα αυτά την ώρα που η στρίγκλα διευθύντριά σου απαιτεί τα ΠΑΝΤΑ, ενώ ο... στοργικός πατέρας που θα στεκόταν στο πλευρό σου... σφυρίζει αδιάφορα! Ένα απίστευτα χιουμοριστικό βιβλίο, που καταρρίπτει το μύθο της ιδανικής μητέρας, της υπέροχης συζύγου και της τέλειας εργαζόμενης, που, μεταξύ μας, ΔΕΝ υπάρχει! Οι «αληθινές» γυναίκες έχουν μαύρους κύκλους στα μάτια, δε χωράνε μετά τη γέννα στο καλό τους τζιν και τα νεύρα τους είναι μονίμως χάλια, γιατί κανείς δεν καταλαβαίνει... Τι τραβάμε κι εμείς οι μάνες!!!

αυτο μου το δανεισε η κουνιάδα μου μολις γεννησα!χαχα αλλα δεν το εχω διαβασει ακομη. πρεπει να εχει πλακα ε?

LILI


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Απίστευτο γέλιο !!! Η κουνιάδα μου το άρχισε μέσα στο αεροπλάνο που ταξίδευε για γερμανία είχε ρίξει τέτοιο γέλιο που όλο το αεροπλάνο την κοίταγε !!!!!!

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν ξερω πιο να πρωτογραψω!
Ερωτας αγαπη κλαμα ΤΑ ΠΙΟ ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ EVER:
Πολλινα Σιμονς "Ο μπρουντζινος καβαλαρης" η συνεχεια του "Τατιανα και Αλεξανντερ" και η συνεχεια του "Οι κηποι της τατιανας" (Τριλογια)
Ενα βιβλιο με υιοθεσιες δικο της παλι ειναι το "Τα κοκκινα φυλλα"
Ευσταθίου Ευαγγελία"Μ' άλλα λόγια σ' αγαπώ" ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ...ΠΟΛΥ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΑΣ!
Ντόνελι Τζένιφερ "τΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑΚΙ", "τΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ" ΚΑΙ "ΤΟ ΑΓΡΙΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ" τριλογια, Απιστευτα φανταστικη!
Πιο αναλαφρα επισης ερωτικα ιστορικα μυθυστοριματα:
Ζιλμπερ Σινουε "Η Αιγυπτια" και "Η κορη του Νειλου"¨(ειναι συνεχεια του πρωτου)
"Η Σταυρωμενη Βασσιλισσα"
Ο Σινουε αν και αντρας γραφει απιστευτα. Μου θυμιζει Φρεντυ Γερμανο στο "Γυναικα απο βελουδο"
Βινταλ Λορανς"Οι εραστες της Γραναδας" ενας αραβας σουλτανος και μια χριστιανη αρχοντοπουλα ΤΕΛΕΙΟ!
******************************

Αλλα φανταστικα βιβλια που τ;α εχω διαβασει εδω και χρονια και μου εχουν αφησει υπεροχες αναμηνσεις:
Γκαμπριελ Γκαρθια Μαρκες "100 χρονια μοναξιας" & "Ο ερωτας στα χρονια της χολερας"
Θερβαντες "Δον Κιχωτης"
Faber Michel "Το αλικο και το λευκο"
Ildefonso Falcones de Sierra, "Η παναγια της Θαλασσα" ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ!

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
didumomama έγραψε:
florentiab έγραψε:
Nena έγραψε:
florentiab έγραψε:αυτό που θέλω να διαβάσω και δεν το βρίσκω (όποτε έχω θυμηθεί να το ψάξω) είναι το ΜΟΜΠΥ ΝΤΙΚ. ακούω και ξανακούω γι αυτό το βιβλίο και θέλω να το διαβάσω.
Μομπυ Ντικ!!! Κι εγω θελω να το διαβασω αυτο! Very Happy Very Happy
Επίσης θελω να διαβασω και τη "Θεια Κωμωδία" του Δαντη, αλλά ακόμα δεν το έχω αγοράσει καν..
Ο αντρας μου έχει σχεδόν όλα του Καζαντζάκη, ξεκίνησα να διαβάζω το "Ο φτωχούλης του θεού" αλλά μου φάνηκε κάπως...βαρετο να το πω??? Ομοίως και ο "Δον Κιχώτης".. Αυτα τα αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας μου φάνηκαν.. βερμπαλιστικά ρε παιδάκι μου... Εχω φάει τρελλό δούλεμα απο τον άντρα μου Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Μικρή διάβαζα τους Μυστικούς 7, και τους Διάσημους 5 (Secret 7, Famous 5) παρεΐτσες παιδιών που λύνουν μυστήρια! Αυτο όμως που είχα κυριολεκτικά διαλύσει από το πολύ διάβασμα ήταν το "20000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα". Τοπ!!!! Cool

όταν ήμουν μικρή δεν τα διάβαζα καθόλου αυτά τα αστυνομικά/μυστηρίου. μετά ανακάλυψα τη χάρη τους.
είμαι τυχερή γιατί και η μαμά μου είναι βιβλιοφάγος και έχει πολλά ωραία βιβλία από την εφηβεία της τα οποία διάβαζα όταν ήμουν μικρή.
ΤΖΕΗΝ ΕΥΡ, ΧΩΡΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ, ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΡΙΕΣ κ.α.

Η Τζέην Έυρ είναι πολύ ωραίο βιβλίο...

Μικρες Κυριες...το λατρευω και το διαβαζω ανετα 100φορες!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
momirene έγραψε: "Ο ερωτας στα χρονια της χολερας"



εκπληκτικό! γυριστηκε κ σε ταινια.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 10]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις