Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
98 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 98 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 6]

melina_st

melina_st
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημερα κυριες μου!
Παιρνω γνωμες για το θεμα που με απασχολει.
Εχω την εντυπωση οτι ειμαστε μαλλον η τελευταια γενια που προλαβε να γνωρισει το στερεοτυπο :"ο μπαμπας μου ηταν ο πρωτος ανδρας που γνωρισε η μαμα μου". Φανταζομαι ολες λιγο πολυ,ειχαμε παρελθον πριν το γαμο. Η απορια μου ειναι η εξης: τι κανουμε με τα πειστηρια του παρελθοντος (φωτογραφιες, αναμνηστικα,κλπ);;; Τα κλεινουμε στο χρονοντουλαπο της ιστοριας; Τα πεταμε; Τα αφηνουμε καπου που το παιδι μπορει να τα βρει, και τοτε το συζηταμε σαν κατι απολυτα φυσιολογικο; Εγω δεν εχω κρατησει αναμνησεις απ ολες τις σχεσεις μου. Απο την πρωτη μου αγαπη ομως, αυτη που με σημαδεψε, εχω, και δε θελω να τις αποχωριστω. Μου φαινεται αδιανοητο να πεταξω καποια γραμματα και αντικειμενα. Με το συζυγο μου το εχω συζητησει, του φαινεται λιγο παραλογο ολο αυτο, αλλα δεν εχει προβλημα. Μου εθεσε ομως τον προβληματισμο, πως θα το εξηγησω στο παιδι οταν ερθει η ωρα. Εσεις το εχετε αντιμετωπισει;

lidiaki

lidiaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Eγω τα τις παλιες μου αναμνησεις τις εχω αφησει στο πατρικο μου , στο παλιο μου δωματιο ....μεσα σε ενα ομορφο κουτι !!!

https://www.facebook.com/#!/maria.triviza

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ είχα ένα κουτί με γράμματα, δώρα, αναμνηστικά και διάφορα άλλα τα οποία πέταξα όταν έμεινα έγκυος.
Απο φωτογραφίες πέταξα τα 3/4 απο αυτές που είχα. Είναι κάποιες που δεν θέλω να τις πετάξω και όχι γιατί είναι άτομα μέσα που δεν θέλω να ξεχάσω αλλά γιατί είναι απο μέρη που έχω πάει ή απο σημαντικά γεγονότα της ζωής μου. Δεν είναι προσβλητικές για τον άντρα μου αλλά δεν γίνεται να πετάξω και όλο μου το παρελθόν.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω ειμαι της αποψης πως πρεπει να ΄΄ξεφορτώνεσαι΄΄ τα πάντα απο το παρελθόν....αν θες κρατα τα στο μυαλο σου...αλλα να εχεις και ΄΄αποδειξεις΄΄ να μπορει να βρει το παιδι οπως λες ..εμενα δεν μου αρεσει..τι παραδειγμα περνει?

επισης μου κανει εντυπωση που το δεχεται ο αντρας σου?..δηλαδη εχει κρατησει και αυτος αναμνηστικα απο τις πρωην??

agapaki


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΞΩ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΟΥ,ΜΟΥ ΑΝΙΚΕΙ,ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ Κ ΕΤΣΙ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΚΟΥΤΙ Κ ΤΑ ΑΦΗΣΑ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΜΟΥ!!

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΕΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑ. ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΚΑΤΑΧΩΝΙΑΣΜΕΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΝΤΟΥΛΑΠΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ...ΟΥΤΕ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τίποτα δεν κρατάω- δεν εχουν να μου πουν τιποτα αυτες οι αναμνησεις. το παρελθον παντα το 'εσβηνα' για να προχωρήσω μπροστα.
Ειδικά οταν γνωρισα τον άντρα μου δεν υπήρχε περίπτωση να εχουν κατι να μου προσφερουν τα αναμνηστικά μιας προηγουμενης σχεσης.
Ειλικρινα- μετα τον αντρα μου δεν υπάρχει τίποτα αξιομνημόνευτο! Very Happy

melina_st

melina_st
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
bou-boukitsa έγραψε:εγω ειμαι της αποψης πως πρεπει να ΄΄ξεφορτώνεσαι΄΄ τα πάντα απο το παρελθόν....αν θες κρατα τα στο μυαλο σου...αλλα να εχεις και ΄΄αποδειξεις΄΄ να μπορει να βρει το παιδι οπως λες ..εμενα δεν μου αρεσει..τι παραδειγμα περνει?

επισης μου κανει εντυπωση που το δεχεται ο αντρας σου?..δηλαδη εχει κρατησει και αυτος αναμνηστικα απο τις πρωην??



ε τι παραδειγμα θα παρει βρε bou-boukitsa, να εχει μια φυσιολογικη ζωη, τι αλλο;; το παρελθον μας μας ανηκει συμφωνω με το agapaki και πιστευω οτι το παιδι πρεπει να μαθει να το σεβεται. ο αντρας μου ειναι της δικης σου φιλοσοφιας και δεν κραταει τιποτα..

????????


Επισκέπτης
Εγω ειμαι μαλλον η εξαιρεση... Ο αντρας μου ηταν ο πρωτος μου... Αλλα ειχα και ψιλοχαζοσχεσουλες πριν, απο τις οποιες δεν κρατησα τιποτα, δε νομιζω οτι υπηρχε λογος αφου βρηκα τον αντρα της ζωης μου....
Φυσικα δε θα δεχομουν να ειχε κρατησει και εκεινος κατι απο την πρωην του και ευτυχως τα πεταξε ολα.
Θεωρω οτι τα πετας πρωτα για σενα και τον αντρα σου (τι νοημα εχει να τα κρατησεις;;Wink και μετα για το παιδι, που οπως λες μπορει να τα ανακαλυψει. Αν θες να τα κρατησεις τοοοσο πολυ, γιατι δε τα βαζεις στο παταρι;;;;

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω πριν απο τον αντρα μου ειχα μια πολυ ομορφη σχεση...Ο εφηβικος μου ερωτας... Ηταν πολυ ομορφη περιοδος της ζωης σου μου γιατι ζουσαμε εναν αθώο και ξεγνοιαστο ερωτα! Ημουν πραγματια γουλ ερωτευμενη με τον πρωην μου κι αυτος μαζι μου. Καμια εγνοια! Ολη μας η ζωη ήταν ταξιδια σε νησια, στο εξωτερικό.Ουτε δουλευαμε τοτε, ουτε παιδια ουτε σκυλια ουτε οικονομικα προβληματα... Μια ξεγνοιαστη εποχη. Ειχαμε περασει πολυ ομορφες στιγμες που μ αρεσει να τις αναπολω.Αυτο που εχω τωρα με τον αντρα μου δεν συγκρινεται σε καμια περοιπτωση με εκεινη τη σχεση. Και με τον αντρα μου ερωτευθηκαμε αγαπηθηκαμε αποκτησαμε την μπεμπουλα μας. .. Ειναι ο συντροφος μου τωρα και για παντα και δεν τον αλλαζω ουτε βαζω πανω απο εκεινον κανενα αλλο. Αλλα γιατι να σβησω τοσες ομορφες αναμνησεις. Ηταν ενα κομματι της ζωης μου πολυ ομορφο. Συμφωνω οτι δεν θα ηθελα να πεσει στα χερια της κορης μου το κουτι με τις αναμνησεις απο εκεινη τη σχεση κι ετσι το εχω κρατησει στο πατρικό μου. Ειναι ενα κουτι με απειρα γραμματα, καρτες και μικροδωράκια. Ομορφα και αθώα.

Despoinaki

Despoinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:τίποτα δεν κρατάω- δεν εχουν να μου πουν τιποτα αυτες οι αναμνησεις. το παρελθον παντα το 'εσβηνα' για να προχωρήσω μπροστα.
Ειδικά οταν γνωρισα τον άντρα μου δεν υπήρχε περίπτωση να εχουν κατι να μου προσφερουν τα αναμνηστικά μιας προηγουμενης σχεσης.
Ειλικρινα- μετα τον αντρα μου δεν υπάρχει τίποτα αξιομνημόνευτο! Very Happy

Πόσο πολύ +φωνώ κουκιδίτσα μου...!!!

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω τα εχω σε ενα μπαουλακι στο σπιτι μου,εκει εβαλα και του αντρα μου,γραμματα,φωτογραφιες δωρα ολα.ειναι το παρελθον μας γιατι να το πεταξουμε?ηταν ομορφες στιγμες και αυτες.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
melina_st έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:εγω ειμαι της αποψης πως πρεπει να ΄΄ξεφορτώνεσαι΄΄ τα πάντα απο το παρελθόν....αν θες κρατα τα στο μυαλο σου...αλλα να εχεις και ΄΄αποδειξεις΄΄ να μπορει να βρει το παιδι οπως λες ..εμενα δεν μου αρεσει..τι παραδειγμα περνει?

επισης μου κανει εντυπωση που το δεχεται ο αντρας σου?..δηλαδη εχει κρατησει και αυτος αναμνηστικα απο τις πρωην??


ε τι παραδειγμα θα παρει βρε bou-boukitsa, να εχει μια φυσιολογικη ζωη, τι αλλο;; το παρελθον μας μας ανηκει συμφωνω με το agapaki και πιστευω οτι το παιδι πρεπει να μαθει να το σεβεται. ο αντρας μου ειναι της δικης σου φιλοσοφιας και δεν κραταει τιποτα..




εννοουσα πως ειναι σαν να τους λες πως ειναι απαραιτητο να εχει διαφορες σχεσεις πριν παντρευτει...αλλα εστω και μια στα χιλια μπορει να παντρευτει την πρωτη του αγαπη...η κατι τετοιο τελοσπαντων...αν ξερει απο την αρχη πως ολα τελειωνουν και μενουν μονο αναμνησεις δεν ειναι πολυ πεζο για ενα παιδι? δεν του σκοτωνεις το ρομαντισμο?...χρειαζεται να το κανουμε εμεις αυτο στα παιδια μας?..το κανει η ιδια η ζωη!

melina_st

melina_st
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εννοουσα πως ειναι σαν να τους λες πως ειναι απαραιτητο να εχει διαφορες σχεσεις πριν παντρευτει...αλλα εστω και μια στα χιλια μπορει να παντρευτει την πρωτη του αγαπη...η κατι τετοιο τελοσπαντων...αν ξερει απο την αρχη πως ολα τελειωνουν και μενουν μονο αναμνησεις δεν ειναι πολυ πεζο για ενα παιδι? δεν του σκοτωνεις το ρομαντισμο?...χρειαζεται να το κανουμε εμεις αυτο στα παιδια μας?..το κανει η ιδια η ζωη!
[/quote]

εχεις πολυ δικιο σ αυτο... δεν ειχε περασει απο το μυαλο μου..

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Όσο είναι μικρά τα παιδιά μπορείς να τα παραμυθιάσεις.
Πιστεύετε ότι όταν μεγαλώσουν θα πιστέψουν ότι ο μοναδικός έρωτας της ζωής μας είναι ο μπαμπάς τους;
Με ρώτησε τις προάλλες η κόρη μου (ή οποία είναι λέει ερωτευμένη) πότε ερωτεύτηκα. Η κόρη μου είναι 6 χρονών. Η απάντηση μου ήταν και ότι ερωτεύτηκα όταν γνώρισα τον μπαμπά και μετά τον παντρεύτηκα... ε, δε νομίζω ότι θα την έχαφτε αυτή την απάντηση στα 15-16 της.

Η δικές μου αναμνήσεις (οι οποίες δεν είναι πολλές, διότι είμαι 15 χρόνια μαζί με τον άντρα μου) είναι στο υπόγειο σε ένα μπαμπού μπαουλάκι. Θα τις πετούσα αλλά κράτησε ο άντρας μου τις δικές του (μου τις έχει δείξει κιόλας) επομένως αποφάσισα γι' αυτόν και μόνο τον λόγο να τις κρατήσω.
Εξάλλου δεν βρίσκω λόγο να διαγράφω έτσι το παρελθόν μου. Ούτε το δικό του.
Ξέρω ότι η απόλυτη αγάπη της ζωης του είμαι ΕΓΩ! (ναι, ναι μην κοροϊδεύεται το ξέρω). οι προηγουμενες σχεσεις της μαμας 875502

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Βρε κορίτσια δε νομίζω το να κρατάμε πράγματα από το παρελθόν δίνουμε καλό η κακό παράδειγμα στα παιδιά μας. Τους δίνουμε μια βάση σαν γονείς από κει και πέρα διαμορφώνουν το χαρακτήρα τους. Εγώ είχα μια σχέση 10 χρόνων σχεδόν μια ζωή με έναν υπέροχο άνθρωοπο που μόνο καλά έχω να θυμάμαι. Κάποια στιγμή κουράστηκα και την τελείωσα. Είχα φωτογραφίες, γράμματα από το στρατό δωράκια κλπ. Τα είχα αφήσει στο πατρικό μου το οποίο όταν πουλήθηκε δεν πρόλαβα να τα πάρω και η βλαμμένη η καινούργια τα πέταξε. Δε νομίζω ότι θα κρατήσει καμία καμιά φώτο να φιλιέται παθιασμένα με τον πρώην ή να είναι γυμνός ή δεν ξέρω τι άλλο ή κανά περίεργο δώρο. Απλά πραγματάκια. Τον άντρα μου τον λατρεύω είναι τέλειος μαζί μου και τέλειος πατέρας το σημαντικότερο. Το να έχουμε και οι δύο κάποιες αναμνήσεις από το παρελθόν δεν λέει τίποτα. Δηλαδή αν έχω του πρώην σημαίνει ότι τον νοσταλγώ και θέλω να είμαι μαζί του? Μη τρελαθούμε. Δεν είπαμε να κάνουμε και παρέα όλοι μαζί και να λέω στα παιδιά μου ο πατέρας σας και ο πρώην γκομενός μου. Παρόλο που σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται κι αυτό. Τι πρέπει να λέω στα παιδιά μου στον γιο μου εσύ σαν άντρας πρέπει να είσαι γ@μ....λας σαν τον πατέρα σου και στην κόρη μου εσύ σαν γυναίκα πρέπει να είσαι παρθενοπιπίτσα σαν τη μαμά σου? Όταν υπάρχουν τα θεμέλια της οικογένειας δύσκολα αλλάζει το παιδί.

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
lidiaki έγραψε:Eγω τα τις παλιες μου αναμνησεις τις εχω αφησει στο πατρικο μου , στο παλιο μου δωματιο ....μεσα σε ενα ομορφο κουτι !!!


και εγώ αυτό έχω κάνει όχι γιατί δεν ήθελα να τα πάρω μαζί μου αλλά ετσι μου άρεσε η ιδέα του να μείνουν εκεί....

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγώ από την άλλη ήμουν "τυχερή" αφού όταν τελείωσε η προηγούμενη σχέση μου, μετά απο 6 χρόνια που τσακωνόμασταν και τα ξαναβρίσκαμε σχεδόν σε καθημερινή βάση, και δεδομένου ότι τελείωσε πολύ άσχημα, ο πρώην μου ζήτησε να του επιστρέψω το δαχτυλίδι καθώς και κάποια άλλα ακριβούτσικα πραγματάκια που μου είχε κάνει δώρο...

ε, εγώ του επέστρεψα τα πάντα, 3 σακούλες σκουπιδιών γεμάτες με κουκλάκια, ρούχα, φωτογραφίες κτλ κτλ

οπότε δεν έχω δίλημμα τι να κάνω με τις αναμνήσεις μου

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:εγω τα εχω σε ενα μπαουλακι στο σπιτι μου,εκει εβαλα και του αντρα μου,γραμματα,φωτογραφιες δωρα ολα.ειναι το παρελθον μας γιατι να το πεταξουμε?ηταν ομορφες στιγμες και αυτες.

πόσο πολύ συμφωνούμε ακριβώς το ίδιο το παρελθον είναι κομάτι δικόμας και ακόμα και το παρελθόν του άντρα μας είναι σεβαστό δεν νιώθω ότι με μειώνει σαν άτομο το αντίθετο με ανεβάζει επειδή ναι ίσως κάποτε να ήταν με κάποια άλλη κοπέλα αλλα τωρα είμαι εγω δίπλα του δεν νι'ώθω καμιά ανασφάλεια άλλωστε το ξέρει ότι μετά απο μένα το ΧΑΟΣ

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν βλέπω κανέναν λόγο να πετάξεις τα αναμνηστικά αν δε θες, ούτε να τα κρατησεις αν δεν τα θελεις. Από τη φύση μου δεν πετάω και πολλά πράγματα (δυστυχως) οποτε έχω κρατήσει αρκετά ενθύμια από προηγούμενες σχέσεις.

Ο αντρας μου δεν ήταν ο πρώτος μου και το ξέρει. Ουτε εγω ήμουν η πρώτη του και το ξέρω. Εγω ημουν 23 κι αυτος 25 οταν τα φτιάξαμε, θα ηταν χαζο να είχαμε την απαίτηση να μην είχαμε κανεναν δεσμό πριν. Αυτό που μετράει για μένα είναι το τι έγινε ΑΦΟΥ τα φτιάξαμε, όχι πριν.

Τα αναμνηστικά τα έχω κρατήσει όλα σε μια ομορφη τσαντουλα, στην οποία έχω γράμματα και φωτογραφίες όχι μονο απο προηγουμενες σχέσεις, αλλά και απο φίλους, καρτες που μου έκαναν στα γενέθλια μου, καρτ-ποσταλ, γράμματα και διάφορα, που αντιπροσωπεύουν το παρελθον μου και έβαλαν το λιθαράκι τους ΟΛΑ για να γίνω αυτο που είμαι τώρα.

Όχι, δεν θα ήθελα να τα βρει το παιδί μου. Για τον απλούστατο λόγο ότι είναι απολύτως προσωπικά και δεν μου αρέσει να διαβάζουν τα γράμματά μου, όπως δεν θα μου άρεσε να διαβάσουν το ημερολόγιό μου. Αν με ρωτήσει το παιδί μου κάποια μέρα, πιθανότατα να καθήσω και να του πω τα πάντα, προσαρμόζοντάς τα ανάλογα με την ηλικία του βέβαια. Αλλά δεν θα ήθελα να διαβάσει αυτα που έγραφα εγώ σε κάποιον, ή αυτα που μου έγραφε αυτός όταν ημουν 19-20-21. Δεν θέλω να διαβάσει ούτε κάν τα γράμματα που έστελνα στον αντρα μου όταν ημασταν μακρια (3μισι χρονια απόστασης ηταν αυτα, τα γραμματα ειναι απειρα).

Γι'αυτο το λόγο τα έχω κρατημένα σε μέρος όπου δεν μπορουν να τα βρουν (προς το παρόν πιο πολύ για να μην τα καταστρέψουν, μια και δεν ξέρουν να διαβάζουν και να καταλάβουν) και σιγά σιγά θα τους μάθω (ελπίζω) να σεβονται τα προσωπικά πράγματα και χωρους των άλλων. Ακόμα κι αν αυτος ο άλλος είναι η μαμα.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
melina_st έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:εγω ειμαι της αποψης πως πρεπει να ΄΄ξεφορτώνεσαι΄΄ τα πάντα απο το παρελθόν....αν θες κρατα τα στο μυαλο σου...αλλα να εχεις και ΄΄αποδειξεις΄΄ να μπορει να βρει το παιδι οπως λες ..εμενα δεν μου αρεσει..τι παραδειγμα περνει?

επισης μου κανει εντυπωση που το δεχεται ο αντρας σου?..δηλαδη εχει κρατησει και αυτος αναμνηστικα απο τις πρωην??


ε τι παραδειγμα θα παρει βρε bou-boukitsa, να εχει μια φυσιολογικη ζωη, τι αλλο;; το παρελθον μας μας ανηκει συμφωνω με το agapaki και πιστευω οτι το παιδι πρεπει να μαθει να το σεβεται. ο αντρας μου ειναι της δικης σου φιλοσοφιας και δεν κραταει τιποτα..
Εγω έχω αγοράκι αλλά και κόρη να είχα η να αποκτήσω κάποια στιγμή είμαι υπερ των σχέσεων ο άνθρωπος είναι καλό να έχει μέτρο συγκρισης να δοκιμάζετε και να δοκιμάζει δε θα ηθελα με τίποτα τη δοκιμή αυτη να τη κάνει όταν θα έχει ηδη παντρευτεί η να έχει παιδιά . Η ηθική δεν μετριετε απο πόσες σχέσεις κάνεις ουτε απο το να μιλάς ανοιχτά .




εννοουσα πως ειναι σαν να τους λες πως ειναι απαραιτητο να εχει διαφορες σχεσεις πριν παντρευτει...αλλα εστω και μια στα χιλια μπορει να παντρευτει την πρωτη του αγαπη...η κατι τετοιο τελοσπαντων...αν ξερει απο την αρχη πως ολα τελειωνουν και μενουν μονο αναμνησεις δεν ειναι πολυ πεζο για ενα παιδι? δεν του σκοτωνεις το ρομαντισμο?...χρειαζεται να το κανουμε εμεις αυτο στα παιδια μας?..το κανει η ιδια η ζωη!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giouli73 έγραψε: Δε νομίζω ότι θα κρατήσει καμία καμιά φώτο να φιλιέται παθιασμένα με τον πρώην ή να είναι γυμνός ή δεν ξέρω τι άλλο ή κανά περίεργο δώρο. Απλά πραγματάκια .

Razz Razz
ωραία τα λες.
τωρα άσχετο που εγω δεν κρατάω τπτ πριν τον αντρα μου γιατι δεν το χω αναγκη- δεν βρισκω το κακο στο να κρατησει καποιος ενθυμια. τα φυλάς καπου προσεκτικά να μην πεσουν στα χερια του παιδιου (που τους αρεσει ωστοσο να σκαλίζουν) και ολα οκ Very Happy

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να σας πω και τη γνώμη μιας μεγαλύτερης; Της μαμάς μου.
Ο μπαμπάς μου ήταν μεγάλος γυναικάς και "διεθνούς φήμης" και συναναστράφηκε με ωραίες γυναίκες.(μεταξύ μας ήταν και τρελό μωρό ο μπαμπάκας μου χα χα) Να φανταστείτε μιλάει άπταιστα αγγλικά ενώ δεν τα έχει διδαχτεί ποτέ του, μόνο και μόνο απο τις γκόμενες που είχε (συγνώμη για την έκφραση) Όταν η μαμά μου τον παντρεύτηκε (χα χα ο κακομοίρης έμπλεξε με ελληνίδα και τον τύλιξε χα χα) ήταν 18 χρονών και απο τη ζήλεια της πήρε ένα κουτάκι που είχε με φωτογραφίες και γράμματα άναψε μια φωτιά στο νεροχύτη και του τα έκαψε όλα. Τώρα λέει πως το έχει μετανοιώσει πάρα πολύ και οτι αν είχε το μυαλό που έχει τώρα δεν θα το έκανε ποτέ αυτό γιατί όλα αυτά ήταν κημίλια.

minubaki

minubaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
egw eimai ths apopshs na kaneis auto pou niwtheis... an pisteueis oti theleis na ta krathseis k den theleis na ta apoxwristeis tote na ta krathseis...
an pali theleis na ta petakseis tote peta ta...!!!
apla se periptwsh pou ta krathseis den einai aparaithto na ta exeis se koinh thea opou mporoun na ta vroun ta paidia aurio methaurio... mporeis na ta krupseis k na ta valeis se ena shmeio opou den mporei kaneis na ta vrei eukola,h se ena koutaki pou kleidwnei k sto pataraki an exeis h opws polles kopeles eipan sto patriko tous!!!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
φυσικά και τα έχω κρατήσει. είναι η ζωή μου. δεν αφορά κανέναν άλλο εκτός από εμένα. γράμματα, ενθύμια, ημερολόγια τα έχω μέσα σε ένα κουτί.
οτιδήποτε κι αν έχω κάνει πριν γνωρίσω το στεφάνι μου δεν τον αφορά.
το ίδιο ισχύει και γι αυτόν. έχει κρατήσει γράμματα που αντάλλαζε με τους 2 μακροχρόνιους δεσμούς που είχε πριν από μενα αλλά και διάφορα αναμνηστικά. στη μετακόμιση έτυχε να ανοίξει το κουτί που τα έχει μπροστά μου και διαβάζαμε μαζί τα γράμματα που έστελνε τότε στις φίλες του. ήταν πολύ ωραίο. σαν να γνώριζα τον άνδρα μου πως ήταν πριν τον γνωρίσω.

τα μόνα που χρησιμοποιώ είναι κάτι κοσμήματα που μου είχε πάρει ένα καλόπαιδο που με ήθελε. σιγά μην τα πέταγα!!!! Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις