Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
344 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 344 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

26Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 4:26 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Nena έγραψε:Ναι, αλλά η λέξη "σουβλάκι" παραπέμπει σε αυτο που εχεις ένα ξυλάκι στη μέση και κομμάτια κρέας γύρω γυρω. Δεν με ενοχλει που το λένε καλαμάκι, στην ουσία το ξυλάκι του σουβλακίου ειναι καλαμάκι. Με ενοχλει που η λέξη "σουβλάκι" χρησιμοποιείται για να δηλώσει το "σαντουιτς".
Εμείς εδω λέμε "ενα σουβλάκι πιτα" εννοώντας οτι θέλουμε το σουβλάκι (καλαμάκι κατ'εσάς) σε πίτα.

Τοστ = sth toasted = κάτι ψημένο...
Ι rest my case...

Νομίζω πως άθελά μου σε εκνεύρισα?
Δεν θα ήθελα να γίνει κάτι τέτοιο, γιατί δεν με νοιάζει και τόσο πολύ να μάθω πως να ζητάω σουβλάκι εκεί. Το πολύ πολύ να έρθω σε μαμαδοσυνάντηση και να μου το παραγείλετε εσείς Razz

Ναι, εδώ λέμε σουβλάκι και εννοούμε το σαντουιτς & έτσι μας φαίνεται σωστό, Δεν υπάρχει περίπτωση να πούμε σαντουιτς και να εννοούμε σουβλάκι γιατί δεν είναι (για εμάς εδώ), so what? Τι ίδιο πράγμα δε θα φάμε? Very Happy

και ναι, ξέρω τι σημαίνει το toast, απλά λέω πως το ψωμί που κάνουμε αυτού του είδους το σαντουιτς λέγεται έτσι. Εδώ άλλωστε ψωμί του τοστ το λέμε & έτσι το γράφει και στη συσκευασία. Τα άλλα είδη ψωμιού όμως έχουν άλλη ονομασία, σωστά?


Κοίτα, ο καθένας από τη μεριά του έχει δίκιο γιατί έτσι έχει μάθει να τα λέει. Δεν σημαίνει όμως πως αυτό που έχουμε μάθει είναι και το σωστό. Ναι μεν το τετράγωνο ψωμάκι το ζητάμε "ψωμί του τοστ" όμως δεν είναι απαραίτητο να το φάμε toasted, ψημένο δηλαδή. Η αλήθεια είναι πως μέχρι τώρα δεν μου είχε περάσει από το μυαλό αυτή η σκέψη, από τη στιγμή όμως που το ανέφερε η Κουκίδα το σκέφτηκα και νομίζω πως είναι λιγάκι αυτονόητο. Η λέξη τοστ βγήκε από την αγγλική που σημαίνει ψήνω, συνεπώς ο,τιδήποτε είναι ψημένο είναι τοστ (είτε είναι μπαγκέτα, είτε στρογγυλό, είτε τετράγωνο ψωμάκι) και ό,τι είναι άψητο είναι σάντουιτς. Τώρα βέβαια, δε σημαίνει ότι εσύ πρέπει να το ζητάς έτσι, είπαμε, έτσι τα μάθαμε έτσι τα λέμε, απλά λέμε ποιο είναι το σωστό. Δε χρειάζεται να εκνευρίζεται κανείς. Very Happy

27Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 4:30 am

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ax autes oi lekseis..... Thimithika mia mera pou eixa paei to gio mou stin nona tou, k bgenei i mana tis ekso k leei , 'bre kalos to arsizi" . Emina kokalo. Gurnao me ena ufos k rotao tin koumpara mou , ton ebrise tora? Ton eipe ar@@.... ? Ebalan oloi ta gelia. Mou eksigisan mera oti simenei zoiros, zaboliaris.
To markoutso = lastixo nerou.
giaprakia-ntolmadakia.
kanotiera= esoteriko fanelaki.
Ououou einai toses polles pou den tis thimame , mono ta eukola ksero.

28Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 4:32 am

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΡΩΤΟΥΛΗ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ ΜΕΝΕΙΣ????ΧΑΧΑΧ Η ΚΑΝΟΤΙΕΡΑ ΚΑΝΕΙ ΘΡΑΥΣΗ!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΜΑΡΚΟΥΤΣΟ.. Κ ΧΟΛΕΝΤΡΑ???????????Κ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!

29Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 4:33 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Νομίζω πως άθελά μου σε εκνεύρισα?
Ζητώ συγγνώμη αν φάνηκε κάπως πιο έντονο αυτο που έγραψα, η αλήθεια είναι ότι ειχα στο μυαλό μου μια συγκεκριμένη φάση με ένα συγκεκριμένο άτομο και άθελά μου απαντουσα σ'αυτην.. Με είχε εκνευρίσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ομολογώ, και στ'αλήθεια, ουτε εμένα με νοιάζει (αρκει να συμφωνειτε μαζι μου tongue ). Για να κλείσω, σουβλάκι=καλαμάκι, και δεν έχω πρόβλημα με αυτο. Αλλά εφόσον ζητάς σουβλάκι, θα πρέπει να περιμένεις να έχει και το "πραγμα με το ξυλάκι και το κρέας". Αυτο εννοώ καλε! Ο γύρος είναι διαφορετικός Δεν ειναι σουβλάκι.
Εγινα κατανοητη??? (η αλήθεις ειναι οτι βλέπω τη φάτσα της συγκεκριμένης γκομενας να μου μιλάει απαξιωτικά σχετικά με την άποψη που για το σουβλάκι, και τα παιρνω. Σταματάω εδω.)

Το τυρι και το κασέρι, ναι, εχετε δίκιο, εμεις εδώ όλα τα κιτρινα τυριά τα λέμε κασέρια, και τη φέτα τη λέμε τυρι. Επίσης, τοστ λέμε το ψημένο σάντουιτς, ειτε ειναι σε ψωμάκι του τοστ, ειτε σε ψωμάκι σαντουιτς, ειτε σε φραντζόλα. Αν πχ θέλουμε μια μπαγκέτα ψημένη λέμε "μια μπαγκέτα τοστ".

Το με και το σε δεν το πολυχρησιμοποιουσα, μέχρι που ξεκίνησα να το κάνω απο αντιδραση σε ορισμένα άτομα όπως η πιο πάνω που αναφέρω. Μέχρι και με λλλ ξεκίνησα να μιλλλλλλλάω.. cyclops cyclops

Ποντιακά μιλάω αρκετα, κυρίως με τις ξαδέλφες μου, καλατσεύουμε = συζητάμε.

Μια φορά ειχα πει σε κάποιον "αμαν πια, γκουντουρτισες με αυτο" και δεν πήρε χαμπάρι τι έλεγα!
Γκουντουρτισες = έσκασες, επιμένεις, συνεχίζεις

το φανελάκι το λετε εσεις "κασκορσε"???

30Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 4:39 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:
Ζητώ συγγνώμη αν φάνηκε κάπως πιο έντονο αυτο που έγραψα, η αλήθεια είναι ότι ειχα στο μυαλό μου μια συγκεκριμένη φάση με ένα συγκεκριμένο άτομο και άθελά μου απαντουσα σ'αυτην.. Με είχε εκνευρίσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ομολογώ, και στ'αλήθεια, ουτε εμένα με νοιάζει (αρκει να συμφωνειτε μαζι μου tongue ). Για να κλείσω, σουβλάκι=καλαμάκι, και δεν έχω πρόβλημα με αυτο. Αλλά εφόσον ζητάς σουβλάκι, θα πρέπει να περιμένεις να έχει και το "πραγμα με το ξυλάκι και το κρέας". Αυτο εννοώ καλε! Ο γύρος είναι διαφορετικός Δεν ειναι σουβλάκι.

Έλα καλέ που θα ζητήσεις συγνώμη! Σιγά! Laughing Laughing

Κατά τα άλλα, λυπάμαι, δεν καταλαβαίνω καμμία ανάλυση Razz Razz . Πρέπει να έρθω να φάμε & να μου τα εξηγείς ένα ένα (είμαι οπτικός τύπος) pig

Εγώ είμαι Αθηναία και δεν ξέρω καμμία λέξη περίεργη... Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 534787 αλλά απολαβάνω τις δικές σας!

31Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 4:41 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamavino, τρομερά τα ζακυνθινά! Μερικά από αυτά τα λέμε κι εμείς.

Επίσης, η γιαγιά του άντρα μου όταν αστράφτει λέει "φλιτράει"! Θα τον ρωτήσω να μου πει κι άλλα και θα σας πω!

Όσο για το σουβλάκι μπορώ να πω κι εγώ την άποψή μου; Μη με δείρετε όμως μετά, ε!!!

Λοιπόν, εγώ θεωρώ ότι το "σουβλάκι" προέρχεται από τη λέξη "σούβλα". Το καλαμάκι λοιπόν στο οποίο είναι περασμένα τα κομμάτια του κρέατος είναι μια μικρή σούβλα, γι' αυτό και το λέμε σουβλάκι. Άρα είναι κάτι τελείως διαφορετικό από την πίτα γύρο. Αυτό είναι η προσωπική μου άποψη, δεν το λέω για να κάνω κανέναν να αλλάξει γνώμη, καλά; Μη μου την πέσετε όλες μαζί γιατί μετά θα κλαίω!

32Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 4:44 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πού και να ξεκινήσυμε να αναλύουμε τη μπουγάτσα με τυρι! θα σφαχτούμε!!!!!
Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 311356 Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 186566

33Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 4:48 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χαχαχαχα καλοοοοοοοοοο
οπως και να την επεξηγουν η μπουγατσα "τα σπαειιιιιιιιι"

34Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 4:50 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Λατρεύω μπουγάτσα!
Επίσης λατρεύω ανέκδοτα με μπουγάτσα!!!!!!! Razz Razz Razz Razz

35Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 4:54 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χαχαχαχ, μπουγατσα με στουπι, μπουγατσα με τουρίστα, μπουγατσα με λιλι... Razz Razz

36Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 4:56 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Χαχαχαχ, μπουγατσα με στουπι, μπουγατσα με τουρίστα, μπουγατσα με λιλι... Razz Razz

affraid
μπουγάτσα με λιλί?
Δε το ξέρω..
Αλλά το μπουγάτσα με τουρίστα δεν το συζητώ, ακόμα γελάω όποτε το ακούω. Laughing Laughing Laughing



37Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 4:59 am

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
maryloo έγραψε:χαχα! Ειστε φοβερές! Very Happy

Για να βοηθήσω την κατασταση με τα σουβλάκια - καλαμάκια.
Εμείς λοιπόν στην Κρήτη όταν θέλουμε καλαμάκι το ζητάμε απλά καλαμάκι. Εαν το θέλουμε με πίτα τυλιχτό, το ζηταμε σουβλάκι! Τόσο απλό! Εαν θέλουμε πίτα με γύρο λέμε απλά γυρόπιτα!

Μια φιλενάδα αγαπημένη από Θεσσαλονίκη την γυρόπιτα την λέει σαντουιτς! Και το κανονικό σαντουιτς βρε κοπελιά μου της λέω πως το λέτε;;; Laughing Laughing Κάνετε ολόκληρη περιγραφή ψωμί-τυρι-ζαμπόν;

Α! Με την ευκαιρία.... την φετα την λέμε φέτα ενώ όλα τα κίτρινα τυριά που οι περισσότεροι τα λένε κασερια, εμείς τα λέμε τυρια!

Το λάδι στο τηγάνι...τσιτσιρίζει!

Μπρόσκερας: κάτι που το έχεις ευκαιρο, σε εμφανες σημείο... πχ: έχε μπρόσκερας το πορτοφόλι σου να μην το ξεχάσεις.

Σβολώθηκα: επεσα και χτυπησα ασχημα




Έχουμε μπόλικες λέξεις και ακόμα πιο πολλές διαλέκτους εδώ στην Κρήτη.Έχω μια φίλη χανιώτισα που αν πιάσουμε τα δικά μας η κάθε μια, δεν βγάζουμε άκρη.
Α, τη φράση "τσίμπα μου το φάλι" την έχω ακούσει "σήκωσε μου τα φυλώστιχα"(δεν ξέρω πως γράφονται αυτά τα φυλώστιχα) και σε ένα άλλο χωριό και αυτό κοντινό στο δικό μου τη λένε κάτι με αστέρα (πάντα την ξεχνάω)...Εσείς πως την λέτε?

38Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 5:06 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι μεις εδω στην Ροδο λεμε πολλες λεξεις διαφορετικες οπως ειπε η ερωτουλης μερικες,δν μουρχονται αλλες,αλλα οταν πχ δουμε κατι περιεργο η κατι που σε αφηνει αφωνο,λεμε συνηθως μάάναααα τι εκανες....

Τα τυρια το θεωρω πολυ λαθος να το λενε πανω μονο τη φετα κ τα αλλα κασερια.Κασερι ειναι το συγκεκριμενο,φετα ειναι το συγκεκριμενο,ΟΛΑ μαζι λεγονται ΤΥΡΙΑ.
Εχω φιλους απο Θεσσαλονικη κ παμε 1 φορα μετα το καφενα φαμε κατι,κι λενε δν παμε να φαμε κανα σαντουιτς,κι λεω γω,α παμε ξερω ενα τρομερο σαντουιτσαδικο,κι μολις παμε παραγγελνουμε κι παιρνουν αυτιο κ λενε 2απολα.Κι τους κανει σαντουιτς,κι οτν το ειδαν λενε που ειναι το κρεας,κι γελουσαμε 1 ωρα.

Ο αντρας μου τ εδω κ εκει τα λεει(που κ που) δωθε κειθε,η πανωθε κατωθε,δλδ πανω κατω.


Οσο αφορα το τοστ ειναι οτι ψωμι ψηνεται,κι το ψωμι του τοστ αναγραφεται τοστ,λανθασμενα,γτ κανονικα λεγεται ψωμι φορμας γτ ψηνεται σε φορμα κι παιρνει το τετραγωνο σχημα.

Καρκαθο=ακαθαρσια
πιταρουδια=ρεβυθοκεφτεδες
ψιμιθι=κουλουρι με σουσαμι
μαιδια=λεφτα
λολος=τρελος

εμπλασες=εφαγες τουμπα η εριξες κατι που κρατουσες κατω

κασση=βρωμια
κοφτω=τρεχω(πχ αν δν προλαβες το λεωφορειο λεμ τωρα κοφτο μ τα ποδια η αν δινεις πληροφοριες λες πας δεξια κ το κοφτο ολο ευθεια)

λαμενω=περιμενω

αυτες μουρχονται τωρα.

39Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 5:11 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Nena έγραψε:Χαχαχαχ, μπουγατσα με στουπι, μπουγατσα με τουρίστα, μπουγατσα με λιλι... Razz Razz

affraid
μπουγάτσα με λιλί?
Δε το ξέρω..
Αλλά το μπουγάτσα με τουρίστα δεν το συζητώ, ακόμα γελάω όποτε το ακούω. Laughing Laughing Laughing

μπουγάτσα με λιλί = προφυλακτικό... Razz

40Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 5:13 am

Σούλα

Σούλα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν κατάφερα να τα διαβάσω όλα όσα γράφετε γι αυτό να με συγχωρέσετε αν το έχει πει κάποια και το ξαναλέω..
εγώ είμαι από Σέρρες και μια ξαδέλφη μου είναι παντρεμένη με Πελοπονήσιο αλλά μένουν στην Αθήνα..
μια φορά που ήμουν εκεί τους λέω :
θα κάνω παπαλούτσες..και έχουν μείνει και οι δυο με το στόμα ανοιχτό λες και τους είπα κάτι τρομέρο(η ξαδέλφη μου είναι από χαλκιδική και δεν το ήξερε ούτε αυτή)
Παπαλούτσες λέμε το Ποπ-κορν
αλλά το λένε και Πατλάκια..

41Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 5:18 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χαχαχαααα τελεια ολα!!

καλε κοριτσια- αμα ζητησω μια φραπεδια και ξεχασουν να μου φερουν καλαμακι- πως να το ζητησω για να μην καταληξω με σουβλακι καλαμακι-γυρο πιτα σαντουιτς μεσα στο φραπε μου? ? Razz Razz
εχω καταμπερδευτει!!!!
Razz Razz Razz Razz

42Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 5:20 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:χαχα επκληκτικές εκφράσεις!
εσας το λαδι στο τηγανι τι κανει οταν ζεστενεται? εμας τσιρτσιρίζει,
ενας φιλος απο την Κομοτηνη μας κοροιδευε που το λεγαμε ετσι- και μας ελεγε οτι το λαδι φουρλαντάει! Razz
αν και καταγωμαι απο κομοτηνη(λιγο πιο εξω) το φουρλανταει πρωτη φορα το ακουω.

43Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 5:24 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:

μπουγάτσα με λιλί = προφυλακτικό... Razz

χαχαχαχα καλόοοο Laughing Laughing Razz

koukida έγραψε:χαχαχαααα τελεια ολα!!

καλε κοριτσια- αμα ζητησω μια φραπεδια και ξεχασουν να μου φερουν καλαμακι- πως να το ζητησω για να μην καταληξω με σουβλακι καλαμακι-γυρο πιτα σαντουιτς μεσα στο φραπε μου? ? Razz Razz
εχω καταμπερδευτει!!!!
Razz Razz Razz Razz

χαχαχαχαχαχα! Razz Razz Razz
χαχαχαχαχα
έλιωσα στο γέλιο λέμε Very Happy Very Happy



44Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 5:28 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η πεθερα μου στην κατερινη λεει διαφορα.οταν η μεγαλη μου ηταν σε ηλικια για να μπουσουλισει με ρωταει η μικρη "μπαγκιζει"? Rolling Eyes Rolling Eyes τι να κανει??? να μπουσουλισει εννοουσε. τα ποπ κορν τα λενε παπαρδελες και παπαδουλες.εμεις πατλακια.επισης εμεις λεμε το μανο "οζα".οταν ειμασταν μυτιληνη πηγα στα hondos και με ρωταει η κοπελια"τι θα θελατε"μια οζα της λεω Rolling Eyes Rolling Eyes "τι???"

45Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 5:30 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:χαχαχαααα τελεια ολα!!

καλε κοριτσια- αμα ζητησω μια φραπεδια και ξεχασουν να μου φερουν καλαμακι- πως να το ζητησω για να μην καταληξω με σουβλακι καλαμακι-γυρο πιτα σαντουιτς μεσα στο φραπε μου? ? Razz Razz
εχω καταμπερδευτει!!!!
Razz Razz Razz Razz
χαχαχαχαχαχα πεθανα στο γελιο.

46Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 5:32 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Χαχαχαχ, μπουγατσα με στουπι, μπουγατσα με τουρίστα, μπουγατσα με λιλι... Razz Razz
τι σημαινουν ολα αυτα?αν και βορεια και εγω δεν τα εχω ξανακουσει.

47Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 5:33 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:χαχαχαααα τελεια ολα!!

καλε κοριτσια- αμα ζητησω μια φραπεδια και ξεχασουν να μου φερουν καλαμακι- πως να το ζητησω για να μην καταληξω με σουβλακι καλαμακι-γυρο πιτα σαντουιτς μεσα στο φραπε μου? ? Razz Razz
εχω καταμπερδευτει!!!!
Razz Razz Razz Razz


Άσε Κουκίδα, αν πάθεις τέτοιο χουνέρι την έβαψες!!!

Πάντως για την μπουγάτσα που είπε η Νένα εγώ στην αρχή είχα καταμπερδευτεί. Εμείς μπουγάτσα λέμε μόνο την πίτα με κρέμα. Όταν είχα πάει Φλώρινα να σπουδάσω είχαμε βγει ένα βράδι με άντρα μου (τότε βέβαια δεν ήταν άντρας μου ακόμα) και γυρνώντας μου λέει: Έχω τρελή όρεξη για μπουγάτσα, πάμε να φάμε; Πάμε, λέω εγώ. Όταν πάμε εκεί ακούω τον άντρα μου να λέει μια μπουγάτσα με κρέμα. Σκέφτομαι εγώ, γιατί; με τι άλλο θα μπορούσε να είναι; Με ρωτάει: εσύ τι θέλεις; Λέω κι εγώ μια μπουγάτσα θέλω. Με τι μου λέει; Και τον ρωτάω, τι εννοείς; Μου λέει, θέλεις με κρέμα, με τυρί, με κιμά... Σκέφτομαι εγώ, α πολύ ψαγμένη κουζίνα έχουν εδώ πάνω, πολύ γκουρμεδιά! Λέω, ας δοκιμάσω μια με τυρί. Τις παίρνουμε και πάμε σπίτι να φάμε. Τρώω, τρώω, πουθενά η κρέμα που φανταζόμουν πως θα έχει μέσα, μόνο τυρί. Του λέω: Ρε μωρό μου, μπερδεύτηκαν, τυρόπιτα μου έδωσαν. Μου λέει, τι τυρόπιτα λες; Μπουγάτσα είναι αυτό. Και του λέω: Καλέ τι μπουγάτσα, βλέπεις πουθενά κρέμα εσύ; Γιατί εγώ μόνο τυρί βλέπω!

Δεν χρειάζεται να σας περιγράψω τι γέλιο έριξε! Μετά μου εξήγησε ότι οι βόρειοι μπουγάτσα εννοούν το φύλλο και όχι τη γέμιση. Ήμουν και μικρούλα τότε, δεν είχα ακούσει τίποτα περί μπουγάτσας για να είμαι υποψιασμένη... Ρεζίλι έγινα!

48Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 5:34 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Α! Α! Α! Τις τηγανίτες εσείς τις λέτε και λαλαγγίτες;

49Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 5:37 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
koukida έγραψε:χαχαχαααα τελεια ολα!!

καλε κοριτσια- αμα ζητησω μια φραπεδια και ξεχασουν να μου φερουν καλαμακι- πως να το ζητησω για να μην καταληξω με σουβλακι καλαμακι-γυρο πιτα σαντουιτς μεσα στο φραπε μου? ? Razz Razz
εχω καταμπερδευτει!!!!
Razz Razz Razz Razz


Άσε Κουκίδα, αν πάθεις τέτοιο χουνέρι την έβαψες!!!

Πάντως για την μπουγάτσα που είπε η Νένα εγώ στην αρχή είχα καταμπερδευτεί. Εμείς μπουγάτσα λέμε μόνο την πίτα με κρέμα. Όταν είχα πάει Φλώρινα να σπουδάσω είχαμε βγει ένα βράδι με άντρα μου (τότε βέβαια δεν ήταν άντρας μου ακόμα) και γυρνώντας μου λέει: Έχω τρελή όρεξη για μπουγάτσα, πάμε να φάμε; Πάμε, λέω εγώ. Όταν πάμε εκεί ακούω τον άντρα μου να λέει μια μπουγάτσα με κρέμα. Σκέφτομαι εγώ, γιατί; με τι άλλο θα μπορούσε να είναι; Με ρωτάει: εσύ τι θέλεις; Λέω κι εγώ μια μπουγάτσα θέλω. Με τι μου λέει; Και τον ρωτάω, τι εννοείς; Μου λέει, θέλεις με κρέμα, με τυρί, με κιμά... Σκέφτομαι εγώ, α πολύ ψαγμένη κουζίνα έχουν εδώ πάνω, πολύ γκουρμεδιά! Λέω, ας δοκιμάσω μια με τυρί. Τις παίρνουμε και πάμε σπίτι να φάμε. Τρώω, τρώω, πουθενά η κρέμα που φανταζόμουν πως θα έχει μέσα, μόνο τυρί. Του λέω: Ρε μωρό μου, μπερδεύτηκαν, τυρόπιτα μου έδωσαν. Μου λέει, τι τυρόπιτα λες; Μπουγάτσα είναι αυτό. Και του λέω: Καλέ τι μπουγάτσα, βλέπεις πουθενά κρέμα εσύ; Γιατί εγώ μόνο τυρί βλέπω!

Δεν χρειάζεται να σας περιγράψω τι γέλιο έριξε! Μετά μου εξήγησε ότι οι βόρειοι μπουγάτσα εννοούν το φύλλο και όχι τη γέμιση. Ήμουν και μικρούλα τότε, δεν είχα ακούσει τίποτα περί μπουγάτσας για να είμαι υποψιασμένη... Ρεζίλι έγινα!
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα να με πεθανετε θελετε σημερα?τι γελιο εχω ριξει!θα ξυπνησω και τα παιδια.

50Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 5:38 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Α! Α! Α! Τις τηγανίτες εσείς τις λέτε και λαλαγγίτες;
αλλο οι τηγανιτες αλλο οι λαλαγγιτες που πολυ θα ηθελα να εχω τωρα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις