Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
343 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 343 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

76Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 9:55 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θυμήθηκα κι άλλα!

Γκοσομαχάω=αγκομαχάω

Δεν το παρηγοράω=δεν μπορώ να το χωνέψω (όχι το φαγητό, είναι μεταφορική έκφραση)

Συζήτηση μεταξύ εμού (και του ιδίου! Χαχαχαχα!) και της κουνιάδας μου.

Κ=Έλενα με τι ισιώνεις τα μαλλιά σου;

Ε=Έχω σίδερο (και ψαλίδι ισιώματος το λέμε). Εσύ;

Κ=Με τη μασιά. (Εννοούσε το ίδιο ακριβώς πράγμα. Εμείς όμως μασιά λέμε αυτήν την τσιμπίδα του τζακιού που τη χρησιμοποιούμε για να ανακατεύουμε τις στάχτες! Φανταστείτε λοιπόν την έκπληξή μου όταν άκουσα να μου λέει αυτό το πράγμα!Shocked Shocked Shocked )

77Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 11:39 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Θυμήθηκα κι άλλα!

Γκοσομαχάω=αγκομαχάω

Δεν το παρηγοράω=δεν μπορώ να το χωνέψω (όχι το φαγητό, είναι μεταφορική έκφραση)

Συζήτηση μεταξύ εμού (και του ιδίου! Χαχαχαχα!) και της κουνιάδας μου.

Κ=Έλενα με τι ισιώνεις τα μαλλιά σου;

Ε=Έχω σίδερο (και ψαλίδι ισιώματος το λέμε). Εσύ;

Κ=Με τη μασιά. (Εννοούσε το ίδιο ακριβώς πράγμα. Εμείς όμως μασιά λέμε αυτήν την τσιμπίδα του τζακιού που τη χρησιμοποιούμε για να ανακατεύουμε τις στάχτες! Φανταστείτε λοιπόν την έκπληξή μου όταν άκουσα να μου λέει αυτό το πράγμα!Shocked Shocked Shocked )

elena και εδω μασιά το λεμε!! Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 215994

78Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 11:59 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
elena25 έγραψε:Θυμήθηκα κι άλλα!

Γκοσομαχάω=αγκομαχάω

Δεν το παρηγοράω=δεν μπορώ να το χωνέψω (όχι το φαγητό, είναι μεταφορική έκφραση)

Συζήτηση μεταξύ εμού (και του ιδίου! Χαχαχαχα!) και της κουνιάδας μου.

Κ=Έλενα με τι ισιώνεις τα μαλλιά σου;

Ε=Έχω σίδερο (και ψαλίδι ισιώματος το λέμε). Εσύ;

Κ=Με τη μασιά. (Εννοούσε το ίδιο ακριβώς πράγμα. Εμείς όμως μασιά λέμε αυτήν την τσιμπίδα του τζακιού που τη χρησιμοποιούμε για να ανακατεύουμε τις στάχτες! Φανταστείτε λοιπόν την έκπληξή μου όταν άκουσα να μου λέει αυτό το πράγμα!Shocked Shocked Shocked )

elena και εδω μασιά το λεμε!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Καλέ το ξέρω! Η οικογένεια του άντρα μου είναι Καβαλιώτες! Δε με προσέχεις Κουκίδα, δε με προσέχεις και με πληγώνεις βαθύτατα...

79Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 12:08 pm

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΧΩ ΛΙΩΣΕΙ ΣΤΟ ΓΕΛΙΟ!ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΣΟΥΒΛΑΚΟΤΟΣΤ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ,ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ! Razz
ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ,ΚΑΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΠΕΤΑΩ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΣΟΚ... Laughing
ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ:
-μπουτσώνω=βάζω(αληθεια λέω μη γελάτε!)
-ένι βόλει=αυτό μας έλειπε
-μια ολιά=λίγο
-σαμιόμυτθας=σαύρα
ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΑΠΟ Π,ΤΟ Π ΠΡΟΦΕΡΕΤΑΙ Ψ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ "ΠΙΑΣΕ ΤΟ ΠΙΑΤΟ" ΤΟ ΛΕΜΕ ΨΑΣΕ ΤΟ ΨΑΤΟ...ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΑ!

80Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 12:37 pm

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οι ποντιοι επισης τις "μπαλακια" τα λενε και κάκαλα.

81Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 12:47 pm

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Λέμε και "κιαμέ ή κιαμήντα" και σημαίνει ναι...
Όντε σου λέω πράμα: όταν σου λέω κάτι...
Μία βρισιά Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 667478 Γρόθος και είναι ο μ@λ@κ@ς...
Απόπαε: από εδώ...(δεν το κουνώ αποπαε αν δεν μου πέψουνε το απολυτήριο απ'το τάγμα:Δεν το κουνώ από δω πέρα αν δεν μου στείλουνε το απολυτήριο απ'το τάγμα....Σειρήνες στο Αιγαίο...χιχι)
Ξάνοιξε με:κοίτα με..
Ήντα θες:τι θές...

Και άλλα που τα χρησιμοποιούμε καθημερινά και δεν μου έρχονται γιατί πολύ απλά για μένα είναι φυσιολογικά...Από την Cretavenus διαβάζουμε κάθε μέρα και κάτι κρητικό...Γεια σου μπρε Κρήτη αθάνατη!!!!
Very Happy

82Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 2:25 pm

ολγα μ

ολγα μ
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="elena25"]
elenitsa1987 έγραψε:
elena25 έγραψε:
elenitsa1987 έγραψε:
Αχ κι εμενα το ελεγε αυτο η γιαγια μου,οπως και βαλε τη κατσουλα σου(κουκουλα),παω να πλυνω τα γκια(πιατα) και αλλα πολλα...παρεπιπτοντως ειναι απο αη γιωργη η γιαγια μου,νομιζω ειναι κοντα στη φιλλιπιαδα!


Ναι, είναι πολύ κοντά!

Τα γκια δεν τα ήξερα είναι η αλήθεια, αλλά την κατσούλα την ξέρω, τη λέει ο παππούς μου!

Εσείς ξέρετε τι θα πει η λέξη "γκεύω;"
γεια σας κι απο εμενα γκευω σημενει βουταω το ψωμι μου στο φαγητο Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 328109 καθοτι αρτινια και εγω σου χω κι αλλα
παπαρδελες=ποπκορν
χλιαρι=κουταλι
απστουμσες=αναποδογυρισες
ανατσουτσουροσες=ανατριχιασες
ααα και κατι αλλο πραζ αν τραω???????????

83Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 2:58 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="ολγα μ"]
elena25 έγραψε:
elenitsa1987 έγραψε:
elena25 έγραψε:
elenitsa1987 έγραψε:
Αχ κι εμενα το ελεγε αυτο η γιαγια μου,οπως και βαλε τη κατσουλα σου(κουκουλα),παω να πλυνω τα γκια(πιατα) και αλλα πολλα...παρεπιπτοντως ειναι απο αη γιωργη η γιαγια μου,νομιζω ειναι κοντα στη φιλλιπιαδα!


Ναι, είναι πολύ κοντά!

Τα γκια δεν τα ήξερα είναι η αλήθεια, αλλά την κατσούλα την ξέρω, τη λέει ο παππούς μου!

Εσείς ξέρετε τι θα πει η λέξη "γκεύω;"
γεια σας κι απο εμενα γκευω σημενει βουταω το ψωμι μου στο φαγητο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] καθοτι αρτινια και εγω σου χω κι αλλα
παπαρδελες=ποπκορν
χλιαρι=κουταλι
απστουμσες=αναποδογυρισες
ανατσουτσουροσες=ανατριχιασες
ααα και κατι αλλο πραζ αν τραω???????????


Κι άλλη πατριώτισσα;;; Ουιιιι! Γεμίσαμε το φόρουμ Ηπειρώτισες γιεμ'. Δεν πραζ', τήρα όσο θες! Τήρα και μετά έλα να μουχαμπετίσουμε μια στάλα!

84Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 4:11 pm

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
AKa έγραψε:Η καταγωγή μου είναι από Βόλο, οπότε έχω ακούσει πολλά από τον μπαμπά και από παππού-γιαγιά!

"Ξετσαουλιάσ'κα": Όταν χασμουριέσαι πολύ, ανοίγει τόσο πολύ το στόμα που σου "σπάνε" τα τσαούλια!

"Απστουμίθ'κα": Σκόνταψα, έπεσα.

"Πού πάς με τη νεφραμιά έξω?": Όταν φοράς κοντή μπλούζα και φαίνεται κοιλίτσα.

"Μπούλουστου": Βούλωστο! Razz

"Πιστίλι": Μας το έλεγε η γιαγιά όταν γυρίζαμε σπίτι ιδρωμένα!

"Λεφούσι": Όταν βλέπαμε πολλά π.χ.μυρμήγκια μαζεμένα, η γιαγιά έλεγε λεφούσι!

"Σκ'λί βακούφ'κο": Δεν θυμάμαι τι σημαίνει ακριβώς! Embarassed

Ακόμα και τώρα πετάω διάφορα τέτοια στο γραφείο και με κοιτάνε σαν εξωγήινη! Very Happy

Γεια σου βρε κορίτσι!!! Κι εγώ από Βόλο είμαι αλλά τέτοιες λέξεις δεν τις έχουμε εδώ στην πόλη!!! Διαβάζουνε και οι Αθηναίοι και μετά μας λένε και "βλάχους". Επειδή συνηθίζεται οι γιαγιάδες-παπούδες να έχουνε μεγαλώσει σε χωριά (π.χ η δική μου είναι από Σοφάδες Καρδίτσας) και λέει μπόλικες τέτοιες λέξεις. Αλλά μέσα στον Βόλο δεν μιλάμε έτσι. Και με το παρντόν κι όλας μην με παρεξηγήσεις !!!!

85Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 4:45 pm

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καταρχάς το φουιτ, όταν το είπα σε μια παρέα εδώ στην αθήνα έπεσε τρελό γέλιο και μου φάνηκε περίεργο που γέλασαν Shocked , είναι από θεσ/νικη η καταγωγή μου. Επίσης, η πεθερά μ που είναι στη Ρόδο μου λέει μια μέρα 'έκανα το μπλίτρι' και την κοίταζα καλά καλά, μετά μου είπαν ότι είναι η λάντζα..Επίσης στην Ρόδο λένε χλωρό τον χαζό! Η γιαγιά μου στην Θεσ/νικη λέει μη πατάς καταγής (δλδ ξυπόλυτη) και σε ένα χωριό στον Πύργο Ηλείας, έλεγαν τα ρούχα σκουτιά!

86Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 8:42 pm

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elenitsa1987 έγραψε:τσαουλια δε ξερω ακριβως τι σημαινει αλλα ειναι η περιοχη εκει στο σαγονι,για παραδειγμα λεμε ΄΄εφαγα μια μπουνια και μου σπασαν τα τσαουλια!΄΄.
εμεις στη αρτα λεμε τα αθλητικα παπουτσια ΄΄τενακια΄΄.δε ξερω αν υπαρχει και στη πρεβεζα αυτο.
ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΙΣΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?
ΑΚΟΥΓΑ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΛΕΕΙ 'ΣΤΟΝ ΤΣΩΚΟ ΜΟΥ'. ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΩΣ... ΓΙΑΓΙΑ ΤΙ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ?? Embarassed

87Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 8:51 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:

Καλέ το ξέρω! Η οικογένεια του άντρα μου είναι Καβαλιώτες! Δε με προσέχεις Κουκίδα, δε με προσέχεις και με πληγώνεις βαθύτατα...

συμπάθα με Ελενάκι μου εχω ελαφρυντικό- το κεφάλι μου δεν ηταν 'σόι' χθες!(για να βαλω κ μια φραση να αρμόζει με το θεμα! Laughing

88Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 10:19 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Α! Α! Α! Τις τηγανίτες εσείς τις λέτε και λαλαγγίτες;

Λαγγιτες τις λεμε εμεις!Κ εγω ετσι λεω τους λουκουμαδες στον αντρα μου "να φτιαξω λαγγιτες?" (τον πρωτο καιρο κοιταγε λιγο σαν ουφο)

blackrose έγραψε:Ιδω στου χουριω,ουοπ θα παιενς θα σι κοιτουν ουλοι .τι φκιανς ,τι αγουραζς,τι βρακι φουρας θα θελν να μαθιεν!Καθι μιερα στις βιραντσ καθουντι οι μανιες και κουτσομπολευν!Κι αμα ιεχ κανα γαμου....οοοουυυιιιι μανουλαμ τι γιεντε χαμος!ντυνουντι ουολες σαν τσ θιτσες κι τριεχν να προυλαβν τραπειζ να φανι,μιεχρι κι του τραπειζ τσ νυφης κουντευν να πιασν για να φαν!!!!!

Ιγω που λες...ιεχω και την πεθραμ...ουιιι χουριατσα σι λεου!! Καται στην αυλη παν κατ ουλ μερα..και σαν πεσει η νυχτα λεει πως μαργωσε(κρυωσε) και βαν την καλτσα ως απαν!!!!

ουι μανουλαμ.....να ρθει ταχια η μερα λεω να φυγω Παναγιτσαμ!!!!






(Μην προσβληθειτε οι οσες καταγεστε απο χωρια....ολοι ενα μεγαλο χωριο ειμαστε Wink )

μιλαμε με πηγες στο χωριο!!Οι μανιες?χαχαχα!απο που εισαι? Very Happy

89Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 10:28 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
litsakos έγραψε:
elena25 έγραψε:Κοριτσάκια μου, με τον άντρα μου έχουμε κάνει πάρα πολλές φορές αυτή τη συζήτηση και ρίχνουμε τρελό γέλιο! Για να καταλάβετε, εγώ κατάγομαι από την Πρέβεζα και ο άντρας μου από την Καβάλα, και στην ομιλία μας έχουμε πολλές διαφορές. Για παράδειγμα, εσείς λέτε τη λέξη: αναφανταλιάστηκα; (σκόνταψα και έπεσα κάτω). Ή τη λέξη: απιστωμίστηκα; (έπεσα)

Μήπως ξέρετε τι σημαίνει η λέξη: τσαούλια;



Επίσης δεν ξεχνάω πόσες φορές έχουμε μπερδευτεί με το τυρί και το κασέρι!

Αν θέλετε λοιπόν, πείτε και εσείς διάφορα τέτοια που λέτε στον τόπο σας!



Υ.Γ:Την πρώτη φορά που μου είπε τη φράση "έπαθα φούιτ" νόμιζα πως μου μιλούσε γαλλικά!

ε ναι μαναμ,ξιτσαουλιασκα!!!χαχαχα!

κασερι λενε στα Τρικαλα ολα τα κιτρινα τυρια,οχι πως δεν τα ξερουμε ετσι???!! Laughing

AKa έγραψε:Η καταγωγή μου είναι από Βόλο, οπότε έχω ακούσει πολλά από τον μπαμπά και από παππού-γιαγιά!

"Ξετσαουλιάσ'κα": Όταν χασμουριέσαι πολύ, ανοίγει τόσο πολύ το στόμα που σου "σπάνε" τα τσαούλια!

"Απστουμίθ'κα": Σκόνταψα, έπεσα.

"Πού πάς με τη νεφραμιά έξω?": Όταν φοράς κοντή μπλούζα και φαίνεται κοιλίτσα.

"Μπούλουστου": Βούλωστο! Razz

"Πιστίλι": Μας το έλεγε η γιαγιά όταν γυρίζαμε σπίτι ιδρωμένα!

"Λεφούσι": Όταν βλέπαμε πολλά π.χ.μυρμήγκια μαζεμένα, η γιαγιά έλεγε λεφούσι!

"Σκ'λί βακούφ'κο": Δεν θυμάμαι τι σημαίνει ακριβώς! Embarassed

Ακόμα και τώρα πετάω διάφορα τέτοια στο γραφείο και με κοιτάνε σαν εξωγήινη! Very Happy

νεφραμια το ξερω!

koukida έγραψε:ε ναι για!! Razz

η γιαγια μου ελεγε το 'σαματις' αντι του 'μήπως'
σε μια επικαιρη προταση θα ελεγε-
'πως θα πληρωσουμε- σαματις εχουμε λεφτα??'

επισης λεμε 'γιαλαντζι' κατι που δεν ειναι αυθεντικό!
τι αλλο...θα θυμηθω..

και το σαματις,το λεει και η γιαγια μου και ολες οι θειες μου!και το γιαλαντζι!

σταματαω,θα δω τα υπολοιπα μετα και θα βαλω και δικα μου!

Παιενω τωρα σιαπαν στου Μαρους',εχω δλιες να φκιακου! Laughing


Χαχαχαχαχαχαχχαχα!

Ούι κουρτσάκιμ' πού θα πας ικεί απάν; Άι, τράβα τώρα και ματαέλα γλήγουρα!

Γληγουραααα!!! Laughing Laughing
Κοσιευσα γληγουρα elena25,ειχα και να φουκαλισω το σπιτι,να ταισω τα κουτσκα Razz Laughing

πως γουσταρω να ακουω στο χωριο να μιλανε ετσι!!
Η γιαγια μου ειναι βλαχα απο την Ναουσα,αυτη και αν δεν την καταλαβαινω οταν μιλαει (αν βρει κανενα βλαχο ξεδιπλωνει το ταλεντο της γιατι στο χωριο μας δεν εχει βλαχους).


α,και στο χωριο οταν τα παιρνουν κρανιο οι γριες σου πετανε και ενα "στη φοτλα μ'"!!!(ειναι το "πιπι" που λεει κ η παιδιατρος μας χαχα)

και μαθαινω κ αρβανιτικα τελευταια (πεθερα) οπου η "φοτλα" λεγεται "τσουτσι"(ετσι φωναζουν την κορη μου η πεθερα μου κ οι αδερφες της)

90Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 10:31 pm

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια,πολλές απ'τις λέξεις που λέτε,τις λέμε και στην Κέρκυρα.
Τις έχω ακούσει από τις γιαγιάδες μου και πολλές άγνωστες, για μένα,λέξεις τις λένε και οι γονείς μου.
Ας πούμε ,τα γκια-τα πιάτα,τα σκουτιά-ρούχα,το ροκετί-ζακέτα,μιάτζιμιας-μονομιάς,θα σε κρεμάσω από την κόρδα-από την λάμπα,στο ταβάνι...και πολλές πολλές άλλες!!!!
Έχει πλάκα, πολλές φορές δεν καταλαβαίνω γρι τι μου λένε και κάθε φορά τους λέω...μετάφραση παρακαλώ!!!
Αν θυμηθώ κι άλλες θα σας πω!!!

91Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 10:33 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το παρατραβηξα...3ο ποστ Rolling Eyes ενα ενα τα σκεφτομαι.

Ο αντρας μου ειναι Αθηναιος και οποτε παμε πανω σε μας τα καλοκαιρια καθεται για καφε με τις φιλες της γιαγιας μου (τι να κανει ο ερμος,δεν εχει κ τιποτα αλλο στο χωριο) και δεν καταλαβαινει Χριστο! Καποια φαση μια γειτονσα μιλαγε για τα γιδια της και ελεγε οτι μετεφεραν το γαλα στις "γαζες",οπου γαζες ειναι αυτα τα μεταλλικα δοχεια για το γαλα,ο τυπος ειχε κολλησει γιατι νομιζε οτι κατι επαθαν τα γιδια και τους εβαλαν γαζες και ματωσαν και...και....χαχαχαχχα!csi τα γιδια!γελαω μονη μου χαχαχ!

92Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 10:54 pm

mamita

mamita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
λοιπον, ακουστε με προσοχή!!κερκυραικο ιδιωμα

Αγγελοκρουστηκα, εστραβωστομησα= φοβηθηκα

γουλοι= πετρες
μπονορα= νωρις
κουκουμα= μπρικι
σκουρα = πατζουρια
αλησμονησα= ξεχασα

93Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 11:02 pm

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamita έγραψε:λοιπον, ακουστε με προσοχή!!κερκυραικο ιδιωμα

Αγγελοκρουστηκα, εστραβωστομησα= φοβηθηκα

γουλοι= πετρες
μπονορα= νωρις
κουκουμα= μπρικι
σκουρα = πατζουρια
αλησμονησα= ξεχασα



Ω,ναι!!!!Όλα τα ξέρω!!!!Μπράβο,βρε Μαμίτα!!!!!Και τώρα θυμήθηκα μια φράση της μικρής μου ξαδέρφης...πάω να πλύνω τα μούτρα μου γιατί έπεσα και χτύπησα τσου γούλους!!!!!χαχαχαχα!!!!!
Και η πλάκα είναι ότι και στις εκθέσεις του δημοτικού,που γράφει....γράφει έτσι!!!!Με τον άντρα μου τις διαβάζουμε κάθε καλοκαίρι και παθαίνουμε πλάκα!!!!!Κι εγώ εντάξει,μερικά τα πιάνω...εκείνος όμως θέλει μετάφραση!!!!

94Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 11:12 pm

mamita

mamita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
το τρελο γελιο το εχω ριξει με τον αντρα μου και τις συννενοησεις μας. Στην κερκυρα οταν για παραδειγμα μια νοικοκυρα ειναι πολυ καλη χρησιμοποιουν το επιθετο ¨σιχαμενη¨με καλη εννοια ομως δηλαδη ¨Ααααααααα ειναι πολυ καθαρη η σιχαμενη¨και το επιθετο δεν εχει την εννοια την αντικειμενικη. ετσι ειχε φτιαξει η πεθερα μου λαχανοντολμαδες και τους ειχε κανει τελειους και γυρναω στον αντρα μου και λεω¨πω τη σιχαμενη τελειους τους εκανε¨και με κοιταει με βλεμμα μ@@435κα και μου λεει¨πως ειπες τη μανα μου¨Σιγα ρε μαστα, μετα του εξηγησα και ακομη γελαμε

95Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 11:17 pm

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Α,και να μην ξεχάσω τα κορυφαία.....βουρλίζομαι-τρελλαίνομαι,στράιστρο-τσάντα,ζάμπα-βατράχι,αναριτσιένω-ανατριχιάζω.
Και τώρα μίλαγα με την μαμά μου και μου λέει...η ανηψιά σου,εδώ στο χωριό...ραντεύει.Τι ειν'τούτο,πάλι,της λέω??Αλωνίζει,έχει αλητέψει!!!!!
Τελικά,μερικές λέξεις έχουν περάσει και στην γενιά την δική μας και μ'αρέσει πολύ!!!Οι νέοι στο χωριό μας έχουν κρατήσει πολλές εκφράσεις.

96Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 11:18 pm

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαμίτα,κερκυραία είσαι?????

97Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 11:21 pm

mamita

mamita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αλικακι έγραψε:Μαμίτα,κερκυραία είσαι?????

ναι αλικακι, απλα μενω θεσσαλονικη, βερα κερκυραια εσυ?

98Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 11:25 pm

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamita έγραψε:
αλικακι έγραψε:Μαμίτα,κερκυραία είσαι?????

ναι αλικακι, απλα μενω θεσσαλονικη, βερα κερκυραια εσυ?


Έλα βρε συντοπίτισσα!!!Πως και δεν είχαμε γνωριστεί?????Και γω Κερκυραία και από τους δυο γονείς,απλά μένουμε Αθήνα,προς το παρόν!!!!!!

99Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 11:47 pm

mamita

mamita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αλικακι έγραψε:
mamita έγραψε:
αλικακι έγραψε:Μαμίτα,κερκυραία είσαι?????

ναι αλικακι, απλα μενω θεσσαλονικη, βερα κερκυραια εσυ?


Έλα βρε συντοπίτισσα!!!Πως και δεν είχαμε γνωριστεί?????Και γω Κερκυραία και από τους δυο γονείς,απλά μένουμε Αθήνα,προς το παρόν!!!!!!

ντροπη μας και αισχος φιλη. και ο αντρας σου κερκυραιος? εμενα οχι.

100Εσείς το λέτε;;; - Σελίδα 4 Empty Απ: Εσείς το λέτε;;; Παρ Σεπ 23, 2011 11:56 pm

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamita έγραψε:
αλικακι έγραψε:
mamita έγραψε:
αλικακι έγραψε:Μαμίτα,κερκυραία είσαι?????

ναι αλικακι, απλα μενω θεσσαλονικη, βερα κερκυραια εσυ?


Έλα βρε συντοπίτισσα!!!Πως και δεν είχαμε γνωριστεί?????Και γω Κερκυραία και από τους δυο γονείς,απλά μένουμε Αθήνα,προς το παρόν!!!!!!

ντροπη μας και αισχος φιλη. και ο αντρας σου κερκυραιος? εμενα οχι.


Όχι,ούτε εμένα,αλλά μετά από τόσα χρονια μαζί...αν τον ρωτήσεις Κερκυραίος λέει ότι είναι χαχα!!!!!Όπως και τον γιο μου,τα πεθερικά,Κερκυραίο τον λένε(μιας και συνελλήφθει εκεί)!!
Εμείς είμαστε από βόρεια,εσύ????

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις