Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
129 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 129 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 17  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 17]

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="etoile!"]Εγω εχω ζησει κατι που απο τη μια μου φαινεται εξωπραγματικο, απο την αλλη νομιζω οτι το παθαινα απο το αγχος που ειχα τοτε στη ζωη μου, λογω των αποβολων, γιατι μολις εμεινα εγκυος και πηγαν ολα καλα δε το ξαναεπαθα!!

Ξυπνουσα το πρωι, αλλα δε μπορουσα να ανοιξω τα ματια μου, οσο και αν προσπαθουσα. Παραλληλα ενοιωθα κατι σαν πνευματα στο δωματιο και καποιες φορες εβλεπα τον εαυτο μου απο πανω. Ηταν πολυ τρομακτικό κοριτσια. Αφου με εβλεπα να προσευχομαι κιολας, για να φυγουν τα πνευματα...

Αυτο που ενιωσες πρεπει να ηταν η μωρα που λεει και η abouna....Πολυυυυυ τρομακτικο θεμα κι αυτο.. Εχω μια φιλη που της ερχοτανε συνεχεια η μωρα... Της ερχοτανε μεταξυ υπνου και ξυπνιου... την παρελυε, δεν μπορουσε να κουνησει τίποτα....αλλες φορες ενιωθε να την δαγκωνει κιολας ή να τη βαραει... Υπαρχουν λογια που πρεπει να πεις και φευγει αμεσως!

abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
stefy έγραψε:
abouna έγραψε:οχι απλως εχω χασει τον υπνο μου....ασε που ειμαι μοναχοπαιδι και δεν ειχα παρεα στο δωματιο.τωρα που ειμαι παντρεμενη εχω τουλαχιστον παρεα οταν πεταγομαι απο τον υπνο! εχω δει διαφορες σκιες,εχω παθει μωρα πολλες φορες,εχω προφητευσει γεγονοτα(και αλλοι με λενε γρουσουζα αλλα εγω εξηγω οτι ειμαι διορατικη) το μονο που μου λειπει κ θελω πολυ να δω ειναι νεραιδα! πιστευω οτι οταν βρεθω στο καταλληλο μερος θα την δω και τοτε θα εχω πολλα να σας διηγηθω Very Happy

Αχχχχ ελα ενα βραδυ σπιτι μου να μεινουμε μαζι!!!!!!!!!!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

ανετα!!!!!!!! οταν ημουν μικρη ηθελα να πηγαινω στις φιλες μου να κοιμαμαι,συνηθως τα σ/κ και οι γονεις μου με μαλωναν.μου ελεγε ο πατερας μου:αμαν τι σου αρεσει στα ξενα σπιτια!!!
εμενα μου αρεσε η παρεα ομως και ακομα και τωρα,οποτε μπορει να ερθω κ σπιτι σου καμια φορα Sleep

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η προσευχή είναι η εξής:

Μόρα - Μόρα κακαβού μέτρα τα'στρα του'ρανού, την φακή του κιλού, τα βότσαλα της θαλάσσης και τις πέτρες της γης και μετά έλα σε'μένα

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
abouna έγραψε:
stefy έγραψε:
abouna έγραψε:οχι απλως εχω χασει τον υπνο μου....ασε που ειμαι μοναχοπαιδι και δεν ειχα παρεα στο δωματιο.τωρα που ειμαι παντρεμενη εχω τουλαχιστον παρεα οταν πεταγομαι απο τον υπνο! εχω δει διαφορες σκιες,εχω παθει μωρα πολλες φορες,εχω προφητευσει γεγονοτα(και αλλοι με λενε γρουσουζα αλλα εγω εξηγω οτι ειμαι διορατικη) το μονο που μου λειπει κ θελω πολυ να δω ειναι νεραιδα! πιστευω οτι οταν βρεθω στο καταλληλο μερος θα την δω και τοτε θα εχω πολλα να σας διηγηθω Very Happy

Αχχχχ ελα ενα βραδυ σπιτι μου να μεινουμε μαζι!!!!!!!!!!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

ανετα!!!!!!!! οταν ημουν μικρη ηθελα να πηγαινω στις φιλες μου να κοιμαμαι,συνηθως τα σ/κ και οι γονεις μου με μαλωναν.μου ελεγε ο πατερας μου:αμαν τι σου αρεσει στα ξενα σπιτια!!!
εμενα μου αρεσε η παρεα ομως και ακομα και τωρα,οποτε μπορει να ερθω κ σπιτι σου καμια φορα Sleep

Κι εγω ετσι ημουν γιατι κι εγω ειμαι μοναχοπαιδι. Κι τωρα που αντρας μου ειναι στο πολεμικο ναυτικο ειμαι πολλα βραδια μονη με την μπεμπα. Θα ηθελα πολυ να εχω παρεουλα και να μιλαμε ολο το βραδυ για τετοια!!!

abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
stefy έγραψε:Η προσευχή είναι η εξής:

Μόρα - Μόρα κακαβού μέτρα τα'στρα του'ρανού, την φακή του κιλού, τα βότσαλα της θαλάσσης και τις πέτρες της γης και μετά έλα σε'μένα
ευχαριστωωωωωωωω! πως δεν μου το ειπε κανεις μεχρι τωρα?????? θα το λεω καθε βραδυ γιατι ειναι φρικη οταν το παθαινω! ευχαριστω Οτι πιο paranormal εχετε ζησει...... - Σελίδα 3 875502

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για οσους δεν ξερουν τι ειναι η Μορα:


Η Μόρα είναι ένα ανεξάρτητο πνεύμα. Σύμφωνα με τις περιγραφές είναι μία γυναίκα μαυροφορεμένη, η οποία εμφανίζεται στον ύπνο κάποιου συνήθως όταν κοιμάται ανάσκελα, του κρατάει τα χέρια και προσπαθεί να του πάρει την ανάσα.

Για την ακρίβεια, δεν μπορείς να κουνήσεις ούτε το μικρό σου δαχτυλάκι και ο πόνος στο στήθος σου όπου κάθεται, σου κόβει την ανάσα σε σημείο που αισθάνεσαι ότι αργοπεθαίνεις και όντως αργοπεθαίνεις, εκτός αν την νικήσεις. Αν την γλιτώσεις, για τις επόμενες περίπου 3 μέρες εξακολουθείς να αισθάνεσαι έναν αρκετά ενοχλητικό οξύ πόνο στο στήθος και δεν μπορείς να πάρεις βαθιά ανάσα. Από τα λεγόμενα ανθρώπων που έχουν σπάσει τα πλευρά τους, υποθέτω ότι το συναίσθημα είναι παρόμοιο.

Εμφανίζεται με πολλές μορφές η πιο συνηθισμένη είναι αυτή της άσχημης γριάς, αλλά πολύ είναι αυτοί που την έχουν δει σαν όμορφη κοπέλα ή ακόμα και με την μορφή φωτεινής σφαίρας ή μικροσκοπικού νάνου κ.α.

Η Μόρα φοράει ένα μαύρο σκουφάκι, ο μύθος λέει πως όποιος καταφέρει να της το πάρει θα έχει τρεις ευχές (κάτι παρόμοιο με τον μύθο των Νεράιδων), στην περίπτωση που η Μόρα καταφέρει να του το ξαναπάρει πίσω τότε αυτός πεθαίνει. Από όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα μόνο ένας είχε καταφέρει να της πάρει το σκουφάκι, η ευχή του ήταν, η Μόρα να γίνει πραγματική γυναίκα. Έτσι κι έγινε, αυτός παντρεύτηκε αυτή την γυναίκα και έκανε παιδία μαζί της. Φρόντισε να κρύψει το σκουφάκι κάπου πολύ καλά. Ώσπου μια μέρα η Μόρα ξαναβρίσκει το σκουφάκι της και μετά εξαφανίστηκε πάλι.

Λίγα λόγια για τον μύθο. Μία εκδοχή είναι ότι η Μόρα είναι η Λίλιθ (Lilith) η πρώτη γυναίκα του Αδάμ, ή μια από της τρεις κόρες της. Όπως αναφέρουν τα γνωστικά κείμενα και τα απόκρυφα της Παλαιάς Διαθήκης η Λίλιθ αποχώρισε από τον Παράδεισο για δύο πιθανούς λόγους:

1- Ήταν εκείνη που μύησε τον Αδάμ (μετά από προτροπή του Σατανά) στην απόλαυση του σεξ. Ήταν δηλαδή εκείνη που του δίδαξε ότι το σεξ δεν είναι μόνο για αναπαραγωγή αλλά και για ευχαρίστηση και αυτό εξόργισε τον Θεό και την εξόρισε. 2- Ο Αδάμ προσπάθησε να βιάσει την Λίλιθ, κι εκείνη τρομαγμένη έφυγε από τονΠαράδεισο.

Ο Αδάμ, λυπήθηκε για την φυγή της Λίλιθ και ζήτησε από τον Θεό να του τηνφέρει πίσω. Εκείνος έστειλε τους 3 αγγέλους να την βρούν και να την φέρουν πίσω, όπου την βρήκαν κάπου στην Μεσοποταμία. Την παρακάλεσαν επανειλημμένα να επιστρέψει αλλά εκείνη αρνήθηκε. Τους είπε επίσης ότι για τους αιώνες των αιώνων, θα επισκέπτεται τα μικρά παιδιά στον ύπνο τους και θα τα πνίγει, για να εκδικηθεί. Οργισμένοι οι άγγελοι, την απείλησαν ότι θα ξεσηκώσουν την θάλασσα να την πνίξουν. Η Λίλιθ άρχισε να κλαίει και να τους παρακαλάει να την λυπηθούν. Όντως οι άγγελοι υπέκυψαν στα παρακάλια της και εκείνη για «ανταμοιβή» ορκίστηκε ότι δεν θα πειράζει τα παιδιά που θα έχουν τα ονόματα των 3 αυτών αγγέλων γραμμένα πάνω στην κούνια τους (εξ' ου και το χαρτί/περγαμηνή).

Τώρα, γιατί την άφησαν να φύγει παρόλο που δεν πήρε τον λόγο της πίσω (ότι δηλαδή θα εκδικηθεί), είναι ένα ερώτημα χωρίς απάντηση. Αλλά η Βίβλος βρίθει από τέτοια ερωτήματα έτσι κι αλλιώς. Για να ολοκληρώσω την ιστορία, στην συνέχεια λέγεται ότι ο Σατανάς την έκανε γυναίκα του και αρχόντισσα όλων των σκοτεινών υπάρξεων. Λέγεται επίσης ότι η Λίλιθ είναι και το πρώτο Βαμπίρ. Από τότε στοιχειώνει τα όνειρα των ανδρών και κάνει έρωτα μαζί τους, επιτίθεται στις έγκυες γυναίκες και τελικά τις σκοτώνει. Σύμφωνα με τα κείμενα εμφανίζεται και αυτή μαυροφορεμένη.

Μία πιο ορθολογική εξήγηση είναι πως η Μώρα είναι "ψυχικός βρικόλακας" δηλαδή μια σκεπτομορφή που δημιουργεί κάποιος και την στέλνει στον ύπνό κάποιου άλλου. Μία μορφή ενέργειας που προσπαθεί να πάρει την ενέργεια του θύματος (ή το αίμα του όπως γνωρίζουμε στις γνωστές ιστορίες με του βρικόλακες) και τελικά το θύμα πεθαίνει. Μία μορφή Voodoo ή κάτι τέτοιο.

Το να προστατευτεί κάποιος από την Μόρα είναι πολύ δύσκολο. Για προστασία υπάρχουν πολλά ξόρκια, αλλά λέγεται ότι το πιο αποτελεσματικό είναι να γράψεις σε ένα χαρτί τα ονόματα των τριών αγγέλων που έστειλε ο Θεός να την καταδιώξουν (την Λίλιθ) όταν έφυγε από τον Παράδεισο, ο Σανβί, ο Σανσαβί και ο Σαμενγκελάφ. Τα ονόματά τους γράφονται κατά προτίμηση σε ενοχιανή ή αγγελικανή γραφή, με καθαγιασμένη πένα σε παρθένα περγαμηνή. Την περγαμηνή την βάζεις πάνω από το κρεβάτι. Υπάρχει και μία προσευχή που σε προστατεύει. Η προσευχή αυτή δεν έχει γραφτεί σε κανένα βιβλίο και η διάδοσή της γίνετε από στόμα σε στόμα εδώ και πολλούς αιώνες. Η προσευχή είναι η εξής:

Μόρα - Μόρα κακαβού μέτρα τα'στρα του'ρανού, την φακή του κιλού, τα βότσαλα της θαλάσσης και τις πέτρες της γης και μετά έλα σε'μένα

Tην προσευχή αυτή την λες τρεις φορές όταν πέσεις για ύπνο και ως που να τα μετρήσει όλα αυτά η Μόρα, εσύ έχεις ξυπνήσει.

Πάντως, άπαξ και σε επισκεφτεί, κανένα ξόρκι δεν πρόκειται να πιάσει. Το μόνο που θα σε σώσει είναι το θάρρος και το θράσος. Πρέπει να την κοιτάξεις ίσια στα μάτια και να της δείξεις ότι δεν την φοβάσαι.

Η Μόρα δεν εμφανίζεται μόνο μία φορά αλλά για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ή ακόμα και για μια ολόκληρη ζωή. Γνωρίζουμε ακόμα ότι το φαινόμενο αυτό είναι κληρονομικό και μπορεί να εμφανιστεί σε άτομα της ίδια οικογένειας και στους απογόνους τους.


Μύθος ή πραγματικότητα; Κανείς δεν ξέρει. Εκατοντάδες άτομα τα οποία δεν σχετίζονται καθόλου με τον κόσμο του απόκρυφου έχουν αναφέρει παρόμοια περιστατικά σαν αυτό της Μόρα.

Κατα την αποψη μου δεν ξερω αν ειναι πνευμα η οχι ή αν ειναι η λιλιθ αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι συμβαινει σε παρα πολλα ατομα τα οποια ειναι μια χαρα στο μυαλο τους.Εχει τυχει να εχω και ενα γνωστο που η θεια του εχει συχνες τετοια φαινομενα και οι διηγησεις της ειναι πραγματι ανατριχιαστηκες.

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
abouna έγραψε:
stefy έγραψε:Η προσευχή είναι η εξής:

Μόρα - Μόρα κακαβού μέτρα τα'στρα του'ρανού, την φακή του κιλού, τα βότσαλα της θαλάσσης και τις πέτρες της γης και μετά έλα σε'μένα
ευχαριστωωωωωωωω! πως δεν μου το ειπε κανεις μεχρι τωρα?????? θα το λεω καθε βραδυ γιατι ειναι φρικη οταν το παθαινω! ευχαριστω Οτι πιο paranormal εχετε ζησει...... - Σελίδα 3 875502

Να την λες 3 φορες πριν κοιμηθεις.

abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
λοιπον για να ελαφρυνω λιγο το κλιμα θυμηθηκα κατι που εκανα στο γυμνασιο... Very Happy η κολλητη μου φιλη εμενε απεναντι μου ειμασταν ολη μερα μαζι αλλα ειχε πολυ αυστηρους γονεις,πολυ ομως! σχολαγαμε στις 14:00, 14:15 επρεπε να εχουμε γυρισει! καμια φορα ομως καθυστερουσαμε...εεε κανενα ομορφο αγορι,λιγο κουτσομπολιο παραπανω....ξερετε! με εβαζε να της "προφητευω" τι θα γινει στο σπιτι,ναι ακουγεται τρελο αλλα ακομα κ τωρα το θυμομαστε..δεν ειχα πεσει εξω ποτε! της ελεγα ακριβως τι θα της πουν,ποτε ελειπαν οι γονεις της και θα τη γλιτωνε,ποτε θα εμπαινε τιμωρια,ολα ακριβως!μου αρκουσαν 2 λεπτα να συγκεντρωθω και να δω εικονα του σπιτιου....
ξερω οτι πολλοι με κοροιδευουν η μου λενε να παω στα 090....να λεω το μελλον χαχαχαχα αλλα εγω ειμαι παιδι του Θεου και πιστευω πως αυτος με εκανε ετσι "ιδιαιτερη". εχω γεννηθει Σαββατο 28η Οκτωβριου!
φυσικα να μην αναφερω την τυχη που ειχα στα αγορια,ηξερα να αποφευγω τις κακοτοπιες,ποτε καποιος δεν ειναι σωστος,τι σκεφτεται κτλ
δεν θελω να σας τρομαξω αλλα ανοιξατε το θεμα και με απελευθερωσατε Very Happy

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχχχχ αν γνωριζομασταν ισως μου ελεγες κι εμενα αν θα φτιαξουν ποτε 1-2 πραγματα που βασανιζουν στη ζωη μου..

Εμενα η γιαγια μου (σας τα χω πρηρξρι με τη γιαγια μου ε?) ελεγε το φλυτζανι και επεφτε μεσα στα παντα ! Εγω ημουν αρκετα μικρη τοτε για να ασχοληθω να μου μαθει αλλα πρεπει να το χω κι εγω. Οσες φορες εχω δει ετσι για πλακα με μια φιλη μου το φλυτζανι της εχω πεσει μεσα! Δεν της ειπα πολλα πραγματα μην φτανταστειτε... 2-3 πραγματακια αλλα ολα επαληθευτηκαν.

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Έχω κάτι αλλά μην με κράξετε....Σκεφτόμουν να το γράψω ή όχι.Ας το πάρει το ποτάμι λοιπόν....
Όταν γέννησα και μέχρι να σαραντήσω "έβλεπα" πράγματα...Όταν ήμουν τελείως μόνη στο σπίτι ή όταν ο Μάνος κοιμόταν και ήμουν ολομόναχη στο σαλόνι.Έβλεπα σκιές περίεργες.Φοβόμουν πάρα πολύ...Μόλις πήρα την ευχή όμως δεν ξαναείδα τίποτα.Δεν το έλεγα σε κανένα γιατί θα με κορόιδευαν και στη μάνα μου γιατί θα φοβόταν.Μετά που πήρα την ευχή και όλα καλά το είπα στη μάνα μου και εκείνη μου είπε πως το ξέρει και το έχει δει αλλά δεν ήθελε να με τρομάξει γι αυτό δεν μου το έλεγε.Το έχετε πάθει ποτέ?Αχ μην με κράξετε... Embarassed

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γιατι να σε κραξουμε καλε? Αυτο λεμε τοση ωρα. Οτι σε καποιους ανθρωπους οπως η abouna αυτα ειναι καθημερινότητα! Τωρα δεν ξερω πως συνδεεται με την ευχη που πρηρες και σταματησες να τα βλεπεις αυτα. Αλλα αφου το ηξερε και η μητερα σου κατι εχει παρει απο εκεινη μαλλον κι εσυ...

love


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
πριν 11 χρονια εχασα τον μπαμπα μου..
ενα χρονο πριν πεθανει ο μπαμπας μου ειχε πεθανει κ η μαμα του κ γιαγια μου..

λοιπον...παμε στα μνηματα επειδη εκλεινε χρονο η γιαγια ,,για να καθαρισουμε και να αναψουμε κερακι.αφου αναβω το κερακι ο μπαμπας μου θυμιατιζε και εγω αρχισα να κοιταω γυρω-γυρω και καποια στιγμη κολλαει το βλεμμα μου κατω σε ενα ταφο που ειχε γρασιδι ακομα,,, και κανω τις εξης σκεψεις.

***αααα!!!αυτος ο ταφος ειναι κενος!δεν εχουνε θαψει κανεναν ακομη,,,ποιον θα θαψουνε αραγε????***
φευγουμε απο κει κ παμε στο σπιτι...
το βραδυ επειδη ειχα στο μυαλλο μου την σκεψη που εκανα βλεπω ονειρο οτι ταχα θαψανε μια γυναικα εκει! ξυπναω το πρωι,,, το βραδακι κατα τις 8 αρχιζω και καθαριζω το σπιτι κ σκεφτομαι παλι (χωρις να το θελω)

##ας καθαρισω το σπιτι γιατι αν ειναι να πεθανει καποιος να ειναι καθαρο##

το βραδυ πεθανε ο μπαμπας μου... τον θαψανε στον ταφο αυτο που ειχα φαει το κολλημα,, σχεδον 5 μερες διαφορα με το που εκλεισε χρονο η γιαγια μου κ ο ταφος διπλα στις γιαγια...
(σεπτεμριο πεθανε η γιαγια στην γιορτη της , ο μπαμπας μου,, εχω γιορτη, και γενενεθλια,, ολα αυτα τον σεπτεμβριο και μετα φοβομουν καθε χρονο για την υπολοιπη οικογενεια,μαμα,αδερφια,,) Sad Οτι πιο paranormal εχετε ζησει...... - Σελίδα 3 534787


abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
να σε κραξουμε????? ισα ισα που νιωθω καλυτερα! εννοειται πως στην περιοδο της λοχειας ειχα τις πιο πολλες "επισκεψεις" ειδικα καποιες φορες που αποκοιμηθηκα στον καναπε και δεν ηταν ακνεις εκει,παθαινα παντα μορα! μπρρρρρ..

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
stefy έγραψε:Γιατι να σε κραξουμε καλε? Αυτο λεμε τοση ωρα. Οτι σε καποιους ανθρωπους οπως η abouna αυτα ειναι καθημερινότητα! Τωρα δεν ξερω πως συνδεεται με την ευχη που πρηρες και σταματησες να τα βλεπεις αυτα. Αλλα αφου το ηξερε και η μητερα σου κατι εχει παρει απο εκεινη μαλλον κι εσυ...

Μάλλον είναι τα κακά πνεύματα και τότε είμαστε πιο ευάλωτες και με την ευχή μας προστατεύει ο Θεός...Δεν ξέρω αλλά αυτό μου φαίνεται πιο λογικό...Αν είναι λογικό όλο αυτό.

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
abouna έγραψε:να σε κραξουμε????? ισα ισα που νιωθω καλυτερα! εννοειται πως στην περιοδο της λοχειας ειχα τις πιο πολλες "επισκεψεις" ειδικα καποιες φορες που αποκοιμηθηκα στον καναπε και δεν ηταν ακνεις εκει,παθαινα παντα μορα! μπρρρρρ..

Χαίρομαι που δεν είμαι μόνη!!!!Αν και ευτυχώς τη μόρα δεν την έχω δει ποτέ..Αν κάνεις το σταυρό σου το βράδυ πάλι την βλέπεις?

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
love έγραψε:πριν 11 χρονια εχασα τον μπαμπα μου..
ενα χρονο πριν πεθανει ο μπαμπας μου ειχε πεθανει κ η μαμα του κ γιαγια μου..

λοιπον...παμε στα μνηματα επειδη εκλεινε χρονο η γιαγια ,,για να καθαρισουμε και να αναψουμε κερακι.αφου αναβω το κερακι ο μπαμπας μου θυμιατιζε και εγω αρχισα να κοιταω γυρω-γυρω και καποια στιγμη κολλαει το βλεμμα μου κατω σε ενα ταφο που ειχε γρασιδι ακομα,,, και κανω τις εξης σκεψεις.

***αααα!!!αυτος ο ταφος ειναι κενος!δεν εχουνε θαψει κανεναν ακομη,,,ποιον θα θαψουνε αραγε????***
φευγουμε απο κει κ παμε στο σπιτι...
το βραδυ επειδη ειχα στο μυαλλο μου την σκεψη που εκανα βλεπω ονειρο οτι ταχα θαψανε μια γυναικα εκει! ξυπναω το πρωι,,, το βραδακι κατα τις 8 αρχιζω και καθαριζω το σπιτι κ σκεφτομαι παλι (χωρις να το θελω)

##ας καθαρισω το σπιτι γιατι αν ειναι να πεθανει καποιος να ειναι καθαρο##

το βραδυ πεθανε ο μπαμπας μου... τον θαψανε στον ταφο αυτο που ειχα φαει το κολλημα,, σχεδον 5 μερες διαφορα με το που εκλεισε χρονο η γιαγια μου κ ο ταφος διπλα στις γιαγια...
(σεπτεμριο πεθανε η γιαγια στην γιορτη της , ο μπαμπας μου,, εχω γιορτη, και γενενεθλια,, ολα αυτα τον σεπτεμβριο και μετα φοβομουν καθε χρονο για την υπολοιπη οικογενεια,μαμα,αδερφια,,) Sad Οτι πιο paranormal εχετε ζησει...... - Σελίδα 3 534787



Εμεις ετσι εχουμε τον Μαρτιο...Λεμε να περασει ο Μαρτης και τη βγαλαμε την χρονια.... Πω πω. ... ειδες τι ειναι ο ανθρωπινος νους ομως ε? Η εκτη αισθηση....

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βρε κοριτσια....με έχετε φοβήσει με αυτό το θέμα....παπαπα.... pale pale pale pale pale pale pale

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:Βρε κοριτσια....με έχετε φοβήσει με αυτό το θέμα....παπαπα.... pale pale pale pale pale pale pale

Ωραίο δεν είναι όμως??????????

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τι μορα ουτε κι εγω την εχω δει ... δοξα το Θεο... γιατι πραγματικα τη φοβαμαι παρα πολυ. Ισως επειδη δεν κοιμαι ανασκελα. Η λενε οτι σου πρωτοερχεται ειτε επιδη ερχοταν παλαιοτερα και σε καποιο συγγενη σου ή στην στελενι καποιος που σε μισει θανασιμα. Ετσι εχω ακουσει τουλαχιστον. Ο σταυρος δεν εχω ακουσει να βοηθαει. Δηλαδη η φιλη μου φορουσε το σταυρο της και παρολα αυτα της ερχοτανε... Αυτα τα λογια λες πριν κοιμηθεις για να μην σου ρθει.

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ασε bouboukitsa κι εγω οσο γουσταρω αυτες τις συζητησεις τοσο τις; φοβαμαι κιολας. ΑΛλα θελω ν ακουσω κι αλλες ιστοριες ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΚΙ ΑΛΛΕΣ!!!

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
stefy έγραψε:Τι μορα ουτε κι εγω την εχω δει ... δοξα το Θεο... γιατι πραγματικα τη φοβαμαι παρα πολυ. Ισως επειδη δεν κοιμαι ανασκελα. Η λενε οτι σου πρωτοερχεται ειτε επιδη ερχοταν παλαιοτερα και σε καποιο συγγενη σου ή στην στελενι καποιος που σε μισει θανασιμα. Ετσι εχω ακουσει τουλαχιστον. Ο σταυρος δεν εχω ακουσει να βοηθαει. Δηλαδη η φιλη μου φορουσε το σταυρο της και παρολα αυτα της ερχοτανε... Αυτα τα λογια λες πριν κοιμηθεις για να μην σου ρθει.

Δεν την είχα ξανακούσει παλιότερα.Τον Βραγχνά έχω ακουστά (μπορεί να είναι και το ίδιο γιατί τέτοια λένε και γι αυτόν).Ούτε κι εγώ κοιμάμαι ανάσκελα πάντως..

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω αυτον δεν το εχω ξανακουσει. Αλλα φανταζομαι οτι απο μερος σε μερος ισως το ονομαζουν διαφορετικα.

Που λες ειχα και 2 φιλες που ηταν διδυμες αδερφες. Η μια ειχε κανει μια πολυ απλη επεμωαση... σκωληκοειδιτιδας αν θυμαμαι. Αλλα μου ειχαν πει οτι την ωρα της επεμβασης η αλλη που ηταν απ εξω ενιωσε το νυστερι στην κοιλια της και ηξερε οτι εκεινη τη στιγμη αφαιρουν την σκωληκοειδιτιδα απο την αδερφή της.

AKa


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Όταν ήμουν μικρή, αλληλογραφούσα με μία φίλη μου από το χωριό. Μπορεί να περνούσαν και μήνες μέχρι να μου γράψει, όμως κάθε φορά που έβλεπα στον ύπνο μου ότι ερχόταν γράμμα της, το πρωί με περίμενε στο γραμματοκιβώτιο! Smile

Πριν από 7-8 χρόνια, ταξίδευα για Κρήτη και κατά τις 2 το βράδυ, ενώ βρισκόμασταν μεσοπέλαγα, ανέβηκα στο κατάστρωμα και καθόμουν σε μια καρέκλα και χάζευα. Ξαφνικά βλέπω μια μαύρη φιγούρα να τρέχει και λέω "Μα καλά, τι τρέχει αυτός?" και σηκώνομαι από την καρέκλα να δω πού πάει. Με το που σηκώνομαι, αυτή η φιγούρα έχει εξαφανιστεί. Κοιτάω γύρω μου και συνειδητοποιώ ότι μάλλον κανένας άλλος δεν είχε δει αυτή την φιγούρα. Επιτόπου μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο, κατέβηκα κατευθείαν στο σαλόνι και δεν ξανασηκώθηκα μέχρι να φτάσουμε Κρήτη! Razz

Αλλά το πιο τρομακτικό το έπαθα πριν 2-3 χρόνια. Την ώρα που κοιμάμαι μπρούμυτα, νιώθω ότι μέσα στο στρώμα μου είναι μία γυναίκα και έχει ακριβώς την στάση που έχω κι εγώ. Δηλαδή νιώθω το στήθος της να εφάπτεται με το δικό μου, την παλάμη της να ακουμπάει την δική μου, τα πόδια της τα δικά μου κ.ο.κ. Έχω ανατριχιάσει ολόκληρη, θέλω να ουρλιάξω και δεν βγαίνει φωνή και τελικά ξυπνάω με τους παλμούς να έχουν φτάσει στα ύψη! Ακόμα θυμάμαι την αίσθηση αυτής της γυναίκας και ανατριχιάζω... Rolling Eyes

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
stefy έγραψε:Εγω αυτον δεν το εχω ξανακουσει. Αλλα φανταζομαι οτι απο μερος σε μερος ισως το ονομαζουν διαφορετικα.

Που λες ειχα και 2 φιλες που ηταν διδυμες αδερφες. Η μια ειχε κανει μια πολυ απλη επεμωαση... σκωληκοειδιτιδας αν θυμαμαι. Αλλα μου ειχαν πει οτι την ωρα της επεμβασης η αλλη που ηταν απ εξω ενιωσε το νυστερι στην κοιλια της και ηξερε οτι εκεινη τη στιγμη αφαιρουν την σκωληκοειδιτιδα απο την αδερφή της.

Πω πω...τι λες τώρα???Το νυστέρι?Ένιωσε πόνο ή απλά σαν αίσθηση?
Έχει τύχει στις δικές μου να χτυπήσει η μία και να κλαίει η άλλη ή να μαλώνω τη μία και να πιάνει το παράπονο την άλλη αλλά αυτό που λες με τρέλανε!!!! Shocked

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οχι πονο... μονο το νυστερι. Γιατι και η αδερφη της ηταν με ναρκωση δεν ενιωθε ουτε εκεινη πονο.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 17]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 17  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις