Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
195 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 195 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

...katerina...

...katerina...
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Γιτι ρε κοιτσια τα ρου χα που ψωνιζουμε απο τα μαγαζια τι ειναι καλυτερα?πληρωνουμε βιτρινα κ εταιρια ..και ολα ειναι η τουρκικα η κινεζικα..κ τιποτα αλλο!!

Εμενα οι γονεις μου εργαζονται στη Λαικη..και εχω ψωνισει παρα παρα πολλα..ολα μου τα πετσετακια κουρτινες κουζινικα τα παντα ειναι απο την λαικη..δεν εχουν καμια αδιαφορα απο τα μαγαζια..ολοι απο τις ιδιες βιοτεχνιες τα παιρνουν..ειδικα τα μαγαζια με τα πιο οικονομικα ρουχα ειναι ακριβως τα ιδια..ταχω δει κ τα χω αγορασει..
ακομη δεν εχω ψωνισει για το μωρο μου γιατι απλα δεν εχω παει ακομη στη Λαικη..ομως πιο πριν που εχει παρει η μαμα μου κ η αδερφη μου της ανηψιας μου ειναι μια χαρα κ απο ποιοτητα πολυ καλυτερα κ απο τζαμπο..κ απο μαγαζια!!και καποια στιγμη που θα παω κθα μου αρεσει κατι θα του το παρω..που ειναι το κακο?ειναι ντροπη?
Το οτι θα επιλεξει να γεννησει καποια κοπελα σε ιδιωτικη κλινικη εχει να κανει κ με τον γιατρο..και με το ιστορικο της..εμενα πχ ειναι στο Λητω οπου κ να ηταν σε εκεινον θα πηγαινα δεν θα αλλαζα γιατρο ακομη κ αν χρειαζοταν να τον πληρωσω σε δοσεις οπως κ εχω κανει..ακομη δεν τον εχω εξοφλησει..κ το λητω το πληρωσα με δανεικα..μπροστα σε ολα αυτα που περασα για να κανω αυτο το μωρο το να χρωσταω κατι πραπανω γι αυτο δεν με νοιαζει καθολου..

Μην τα χαρακτηριζουμε ετσι ολα..για ολα υπαρχουν αιτιες..

Σούλα

Σούλα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν μπορώ να διαβάσω όλες τις απαντήσεις και θα πω για μένα μόνο..
Με έχει επηρεάσει πολύ θα έλεγα όλο αυτό με την κρίση ,με τους μισθούς να πέφτουν ενώ όλα πήραν τον ανήφορο!πας στο σούπερ και τρέμει η καρδούλα σου!!
Όμως περισσότερο με πειράζει που δεν μας υποστηρίζουν τα γουρούνια οι πολιτικοί,βλέπουν τον κοσμάκι να πεινάει και δεν τους νοιάζει καθόλου..μας πουλάν σαν κρέας και εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα!
με τρομάζει όλο αυτό το άγνωστο που μας περιμένει,θα είναι φτώχεια,θα είναι πόλεμος,θα είναι μετανάστευση,δεν ξέρω πάντος με τρομάζει πολύ!!
Σήμερα έλεγε μια κυρία στην τηλεόραση πως Τρόικα και κυβέρνηση σκοτώνουν τον Ελλινισμό..είχε δίκιο!
θέλουν να μας εξαφανήσουν..
Να το καταφέρουν δεν νομίζω,ο Έλληνας τα καταφέρνει πάντα,όμως πιστεύω πως θα δούμε άσχημα πράγματα..και δεν στεναχωριέμαι για εμένα αλλά για τα παιδάκια που θα περάσουν άσχημα παιδικά χρόνια.

όσο για ρούχα από την λαική δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάρω και για εμένα αλλά και για το μωρό!!μι αχαρά είναι!!
κοιτάξτε να μην δεν μπορούμε ούτε από εκεί να πάρουμε και μετά θα τα βλέπουμε σαν ρούχα από τον Foka Very Happy

...katerina...

...katerina...
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Nena έγραψε:
mama katerina έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:...απο την λαικη δεν θα επερνα ουτε καλτσα για το μωρο !! μετα λεμε για κριση ; αυτα δεν μπορω να τα ακουω !!


Γιατί το λες αυτό; Κι εγώ ψωνίζω από τη λαϊκή, δεν είναι τόσο τραγικό. Άλλωστε όλα τα ρούχα πριν τα φορέσεις τα πλένεις.

Ελενα την αντιφαση του να γενναει σε ενα ιδ.νοσοκομειο και να σκαει 4-5χιλ και τα ρουχα να τα παιρνει απο τη λαικη αυτο εννοει η Βαρβαρα! κατα τα αλλα η λαικη μια χαρα ειναι!


Αν το εξέλαβες έτσι Κατερινα, οκ, εγω το εκλαμβάνω ως θέμα ποιότητας/κυρους αγορων/αποφυγής μπαναλισμου κτλ. Αν δεν ειναι ετσι, πάω πάσο. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατι να στοχοποιούμε το φθηνο.
Και ακομα κι αν η Βαρβάρα εννοεί την αντίθεση του να γεννας σε ιδιωτικό αλλά να παιρνεις ρουχα απο τη λαϊκή, για ποιο λόγο να το θεωρουμε αντιφαση??? Εφόσον τα λεφτα μου δεν μου φτάνουν ωστε να εχω τις πολυτέλειες όπου πάω, αναγκαστικά θα θέσω προτεραιότητες. Για άλλον προτεραιότητα ειναι το να εχει ακριβα ρουχα, και θα θυσιάσει κάποιες εξόδους πχ. Για άλλον ειναι το να βγαίνει μια φορά το μήνα και να κερνάει ενα τσουρμο φίλους, και θα θυσιάσει από κάπου αλλού. Για την συγκεκριμένη κοπέλα, προτεραιοτητα ειναι το να γεννησει κάπου όπου εμπιστεύεται και νιώθει ασφάλεια, και θα "θυσιάσει" τα ακριβα φορμάκια και τις σαλιάρες μάρκας, θα εξοικονομήσει κάποια χρήματα παιρνοντάς τα απο τη λαϊκή. Πού ακριβώς ειναι το κακο?
Στην τελική, ο καθένας διαθέτει τα λεφτά του όπου ο ίδιος θέλει. Και γιατι αν κάποιος επιλέγει να "ξοδεύει" κάποια περισσότερα χρηματα σε έναν συγκεκριμένο σκοπό, εξοικονομώντας απο κάπου αλλού, να θεωρειται αυτο απόδειξη πλούτου????

Ακριβως!!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:να σας πω κατι ;; εχω μια φιλη μου η οποια ειναι εγκυος και θα γεννησει στο ιασω αλλα επειδη ο αντρας της ειναι δημοσιος υπαλληλος και του εχουν κοψει πολλα απο τον μισθο του θα αγορασει οοοολλλλλαααααα τα μωρουδιακα απο την λαικη !! ε ενταξει τωρα αυτο δεν μπορω να μη το σχολιασω !! ελεος δηλ ! απο την λαικη δεν θα επερνα ουτε καλτσα για το μωρο !! μετα λεμε για κριση ; αυτα δεν μπορω να τα ακουω !!

εγώ σε αυτό που λες διαφωνω τελείως!! και εγω θα το έκανα αυτό!. αν και δεν εχει τυχει να ψωνισω απο την λαικη...
Θα γεννησει στο ιασω γιατι θελει μια αξιοπρεπη αντιμετοπιση στην πιο σημαντικη στιγμη της ζωης της...άνθρωπο φερνει στον κόσμο!! εχω παει και σε δημοσιο και η κατασταση δεν ειναι καλη...απο αναγκη πας...ουτε ειναι ωραιο να μην εχεις το γιατρο σου ..να σε κοιταει ο καθε ασχετος που εφημερευει και να σε ξεγενναει παλι καποιος ασχετος στην τυχη...
Τα ρουχα ομως δεν εχουν να κανουν....θελεις να γεννησεις σαν ανθρωπος αλλα στην καθημερινη σου ζωη κανεις οικονομια ...λογικο μου φαινεται...τα χρηματα τα κραταμε για καποιες ιδιαιτερες στιγμες η μεγαλες αναγκες...οπως η γεννα..

δεν ειπαμε να πας σε εφυμερια , γεννησα σε δημοσια νοσοκομεια και γεννησα ηταν αξιπρεπεστατα ολα , ειχα το δωματιο μου και εχω τις καλητερες εντυπωσεις !! και δεν γεννησα σαν ζωο σαν ανθρωπος γεννησα

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια μην ειμαστε υπερβολικες και τρελαθω τωρα.και τα δημοσια νοσοκομεια μια χαρα νοσοκομεια ειναι.δηλαδη στα ιδιωτικα τι νομιζετε πως σας προσφερουν περισσοτερο;

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πως ειναι να γεννας σε εφημερια αραγε?
μια φιλη θα γεννησει ετσι σε ενα μηνα στο ελενα
και αλλη μια κοπελιτσα απο εδω

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:πως ειναι να γεννας σε εφημερια αραγε?
μια φιλη θα γεννησει ετσι σε ενα μηνα στο ελενα
και αλλη μια κοπελιτσα απο εδω

ε ενταξει δεν θα το εκανα ποτε !! τωρα οσες το κανουν θα εχουν τους λογους τους !! και μην νομιζεται πως δεν θα πληρωσουν !!

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ενταξει υπαρχουν και ανθρωποι που δεν μπορουν να κανουν διαφορετικα,δεν ειναι κατακριτεο
και η μαμα μου ετσι με γεννησε στο ελενα.
αλλα αναρωτιεμαι απλα αν φοβουνται τιποτα αλλο

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλο θα ειναι να μην κρινουμε κανεναν ο καθενας οπως βολευεται.εγω απο αγχος και μονο δε θα αντεχα να με ξεγεννησει ενας αγνωστος γιατρος αλλα κατα τα αλλα μια χαρα περασα στο δημοσιο νοσοκομειο.

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:ενταξει υπαρχουν και ανθρωποι που δεν μπορουν να κανουν διαφορετικα,δεν ειναι κατακριτεο
και η μαμα μου ετσι με γεννησε στο ελενα.
αλλα αναρωτιεμαι απλα αν φοβουνται τιποτα αλλο


μωρε και εμενα ετσι με γεννησε στο τζανειο δεν κατακριναμε απλα ειπα πως δεν το κανουν για να μην πληρωσουν !!
μια κοπελια ρουμανα πληρωσε 400 ευρω στο δωματιο με αλλες 5 ( τον γιατρο δεν το πληρωσε πηγε σε εφυμερια) και εγω εδωσα 280 ευρω σε μονοκλινο γιατι εκανα καισαρικη

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:να σας πω κατι ;; εχω μια φιλη μου η οποια ειναι εγκυος και θα γεννησει στο ιασω αλλα επειδη ο αντρας της ειναι δημοσιος υπαλληλος και του εχουν κοψει πολλα απο τον μισθο του θα αγορασει οοοολλλλλαααααα τα μωρουδιακα απο την λαικη !! ε ενταξει τωρα αυτο δεν μπορω να μη το σχολιασω !! ελεος δηλ ! απο την λαικη δεν θα επερνα ουτε καλτσα για το μωρο !! μετα λεμε για κριση ; αυτα δεν μπορω να τα ακουω !!

mamavivo έγραψε:πως ειναι να γεννας σε εφημερια αραγε?
μια φιλη θα γεννησει ετσι σε ενα μηνα στο ελενα
και αλλη μια κοπελιτσα απο εδω


στο ελενα δεν εχει κ μεγαλη διαφορα. Λιγοι γιατροι/λιγες νοσοκομες- πολλες γυναικες, μια απλη καθημερινη μερα Razz

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
απλα σκεφτομαι κοπελες που μπορει να μην εχουν αλλη επιλογη και να πηγαινουν ετσι.και πρωτη εγκυμοσυνη.Θα ειναι τρομαγμενες λογικα για το τι θα αντιμετωπισουν.
μακαρι ολες οι μανουλες να εχουν παντα καλες γεννες ,ακομα και ετσι.

και ποτε δεν λες ποτε.

Ποτε δεν ξερεις αν καποια στιγμη βρεθεις σε αυτην την θεση .

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:απλα σκεφτομαι κοπελες που μπορει να μην εχουν αλλη επιλογη και να πηγαινουν ετσι.και πρωτη εγκυμοσυνη.Θα ειναι τρομαγμενες λογικα για το τι θα αντιμετωπισουν.
μακαρι ολες οι μανουλες να εχουν παντα καλες γεννες ,ακομα και ετσι.

και ποτε δεν λες ποτε.

Ποτε δεν ξερεις αν καποια στιγμη βρεθεις σε αυτην την θεση .


ασχετα απο το αν ειναι δημοσιο ή ιδιωτικο,ποτε δεν ξερεις οντως τι θα προκυψει. Ψαχνεις καλα ομως πού θα πας κ γιατι πας εκει που πας.

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σωστο και αυτο !!!

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:να σας πω κατι ;; εχω μια φιλη μου η οποια ειναι εγκυος και θα γεννησει στο ιασω αλλα επειδη ο αντρας της ειναι δημοσιος υπαλληλος και του εχουν κοψει πολλα απο τον μισθο του θα αγορασει οοοολλλλλαααααα τα μωρουδιακα απο την λαικη !! ε ενταξει τωρα αυτο δεν μπορω να μη το σχολιασω !! ελεος δηλ ! απο την λαικη δεν θα επερνα ουτε καλτσα για το μωρο !! μετα λεμε για κριση ; αυτα δεν μπορω να τα ακουω !!

εγώ σε αυτό που λες διαφωνω τελείως!! και εγω θα το έκανα αυτό!. αν και δεν εχει τυχει να ψωνισω απο την λαικη...
Θα γεννησει στο ιασω γιατι θελει μια αξιοπρεπη αντιμετοπιση στην πιο σημαντικη στιγμη της ζωης της...άνθρωπο φερνει στον κόσμο!! εχω παει και σε δημοσιο και η κατασταση δεν ειναι καλη...απο αναγκη πας...ουτε ειναι ωραιο να μην εχεις το γιατρο σου ..να σε κοιταει ο καθε ασχετος που εφημερευει και να σε ξεγενναει παλι καποιος ασχετος στην τυχη...
Τα ρουχα ομως δεν εχουν να κανουν....θελεις να γεννησεις σαν ανθρωπος αλλα στην καθημερινη σου ζωη κανεις οικονομια ...λογικο μου φαινεται...τα χρηματα τα κραταμε για καποιες ιδιαιτερες στιγμες η μεγαλες αναγκες...οπως η γεννα..

ας μην πιασουμε τη συζητηση παλι ιδιωτικου-δημοσιου γιατι ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα τα πραγματα ..κι εγω ανθρωπο γεννησα στο δημοσιο -και μαλιστα 2- και δεν πηγα απο αναγκη αλλα απο επιλογη! η κατασταση ητανε μια χαρα και αμα με αξιωσει ο θεος να κανω και αλλο θα το εκανα παλι σε δημοσιο για πολλους και διαφορους λογους που θα τους κρατησω για μενα οπως και η κοπελα που θα γεννησει στο ιασω που ειναι ιδιωτικο...

Nena έγραψε:
mama katerina έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:...απο την λαικη δεν θα επερνα ουτε καλτσα για το μωρο !! μετα λεμε για κριση ; αυτα δεν μπορω να τα ακουω !!


Γιατί το λες αυτό; Κι εγώ ψωνίζω από τη λαϊκή, δεν είναι τόσο τραγικό. Άλλωστε όλα τα ρούχα πριν τα φορέσεις τα πλένεις.

Ελενα την αντιφαση του να γενναει σε ενα ιδ.νοσοκομειο και να σκαει 4-5χιλ και τα ρουχα να τα παιρνει απο τη λαικη αυτο εννοει η Βαρβαρα! κατα τα αλλα η λαικη μια χαρα ειναι!


Αν το εξέλαβες έτσι Κατερινα, οκ, εγω το εκλαμβάνω ως θέμα ποιότητας/κυρους αγορων/αποφυγής μπαναλισμου κτλ. Αν δεν ειναι ετσι, πάω πάσο. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατι να στοχοποιούμε το φθηνο.
Και ακομα κι αν η Βαρβάρα εννοεί την αντίθεση του να γεννας σε ιδιωτικό αλλά να παιρνεις ρουχα απο τη λαϊκή, για ποιο λόγο να το θεωρουμε αντιφαση??? Εφόσον τα λεφτα μου δεν μου φτάνουν ωστε να εχω τις πολυτέλειες όπου πάω, αναγκαστικά θα θέσω προτεραιότητες. Για άλλον προτεραιότητα ειναι το να εχει ακριβα ρουχα, και θα θυσιάσει κάποιες εξόδους πχ. Για άλλον ειναι το να βγαίνει μια φορά το μήνα και να κερνάει ενα τσουρμο φίλους, και θα θυσιάσει από κάπου αλλού. Για την συγκεκριμένη κοπέλα, προτεραιοτητα ειναι το να γεννησει κάπου όπου εμπιστεύεται και νιώθει ασφάλεια, και θα "θυσιάσει" τα ακριβα φορμάκια και τις σαλιάρες μάρκας, θα εξοικονομήσει κάποια χρήματα παιρνοντάς τα απο τη λαϊκή. Πού ακριβώς ειναι το κακο?
Στην τελική, ο καθένας διαθέτει τα λεφτά του όπου ο ίδιος θέλει. Και γιατι αν κάποιος επιλέγει να "ξοδεύει" κάποια περισσότερα χρηματα σε έναν συγκεκριμένο σκοπό, εξοικονομώντας απο κάπου αλλού, να θεωρειται αυτο απόδειξη πλούτου????

συμφωνω απλα ειπα πως το πηρα εγω απο τα λεγομενα της Βαρβαρας και η Βαρβαρα το σχολιασε βασει των δικων της προτεραιοτητων.. εννοειται πως δεν ειναι κακο η καθε κοπελα κρινει μονη της τι ειναι καλυτερο για εκεινη και το παιδι της..και τα ρουχα της λαικης οπως ειπα πιο πανω τα θεωρω μια χαρα ..βρηκα βαμβακερα φορμακια μαρκας παρακαλω με 5 ευρω για τη μικρη τελεια!!! και δεν ειναι μονο τα ρουχα αλλα και τα τροφιμα...λαχανικα και φρουτα ΜΟΝΟ απο λαικη!!!!!!!

...katerina...

...katerina...
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμενα παντως αν ο γιατρος μου ηταν και σε δημοσιο θα πηγαινα ..

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:
mamavivo έγραψε:πως ειναι να γεννας σε εφημερια αραγε?
μια φιλη θα γεννησει ετσι σε ενα μηνα στο ελενα
και αλλη μια κοπελιτσα απο εδω

ε ενταξει δεν θα το εκανα ποτε !! τωρα οσες το κανουν θα εχουν τους λογους τους !! και μην νομιζεται πως δεν θα πληρωσουν !!


κορίτσια όλα σχετικά είναι...καιμεγώ ετσι έλεγα πως δεν θα μπορουσα ποτε να παω να γεννησω σε εφημερια στη τυχη....και τελικα εγινε απο μονο του..
σε ιδιωτικο μαλιστα νοσοκομειο-κλινικη...σπανε τα νερα...παω εκει ..περνω τηλ το γιατρο μου να ερθει οπως μου ειχε πει αλλωστε....και τελικα δεν ηρθε...με αφησε στα κρυα του λουτρου!!...με ξεγεννησε η κοπελα που εφημερευε και μαλιστα φυσιολογικα(πρην ειχα κανει καισαρικη)....οποτε αν και αρχικα ειχα νευριασει μετα ελεγα δοξα το Θεό που δεν ήρθε!!!θα μου ειχε κανει καισαρική με τη μια!!
καμια φορά κάθε εμπόδιο για καλό που λένε!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="mama katerina"]
bou-boukitsa έγραψε:

ας μην πιασουμε τη συζητηση παλι ιδιωτικου-δημοσιου γιατι ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα τα πραγματα ..κι εγω ανθρωπο γεννησα στο δημοσιο -και μαλιστα 2- και δεν πηγα απο αναγκη αλλα απο επιλογη! η κατασταση ητανε μια χαρα και αμα με αξιωσει ο θεος να κανω και αλλο θα το εκανα παλι σε δημοσιο για πολλους και διαφορους λογους που θα τους κρατησω για μενα οπως και η κοπελα που θα γεννησει στο ιασω που ειναι ιδιωτικο...

[


δεν το εννοούσα έτσι κατερινα μου!! σορρυ να φανηκε κάπωσ...προσπαθησα με υπερβολη να πω πως δεν εχει σχεση το νοσοομειο με το αν εχεις λεφτα να δινεις για ρουχα και αλλα διαφορα...

επίσης εχω γνωστη που αλλαξε τον τελευταιο μηνα γιατρο για να γεννησει σε δημοσιο ...μη χαλασει λεφτα και καλα...και μετα εχει το μωρο ντυμενο με μαρκες...τα μεγαλκα στα πιο ακριβα ιδιωτικα κλπ...αλλα την γεννα δεν την υπολογιζε...παραπονιοταν ομως μετα πως δεν την προσεξαν...αυτα ειναι αντιθεσεις που δεν κατανοω

κατα τα αλλα και εγω στο πρωτο που γεννησα στο μητερα εχω μεγαλα παραπονα...ενω υστερα που γεννησα επαρχια σε κατι κλινικουλες ολα πηγαν τελεια γιατι ειχα καλους γιατρους...

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="bou-boukitsa"]
mama katerina έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:

ας μην πιασουμε τη συζητηση παλι ιδιωτικου-δημοσιου γιατι ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα τα πραγματα ..κι εγω ανθρωπο γεννησα στο δημοσιο -και μαλιστα 2- και δεν πηγα απο αναγκη αλλα απο επιλογη! η κατασταση ητανε μια χαρα και αμα με αξιωσει ο θεος να κανω και αλλο θα το εκανα παλι σε δημοσιο για πολλους και διαφορους λογους που θα τους κρατησω για μενα οπως και η κοπελα που θα γεννησει στο ιασω που ειναι ιδιωτικο...

[


δεν το εννοούσα έτσι κατερινα μου!! σορρυ να φανηκε κάπωσ...προσπαθησα με υπερβολη να πω πως δεν εχει σχεση το νοσοομειο με το αν εχεις λεφτα να δινεις για ρουχα και αλλα διαφορα...

επίσης εχω γνωστη που αλλαξε τον τελευταιο μηνα γιατρο για να γεννησει σε δημοσιο ...μη χαλασει λεφτα και καλα...και μετα εχει το μωρο ντυμενο με μαρκες...τα μεγαλκα στα πιο ακριβα ιδιωτικα κλπ...αλλα την γεννα δεν την υπολογιζε...παραπονιοταν ομως μετα πως δεν την προσεξαν...αυτα ειναι αντιθεσεις που δεν κατανοω

κατα τα αλλα και εγω στο πρωτο που γεννησα στο μητερα εχω μεγαλα παραπονα...ενω υστερα που γεννησα επαρχια σε κατι κλινικουλες ολα πηγαν τελεια γιατι ειχα καλους γιατρους...

οχι δεν υπαρχει θεμα απλα ακουστηκε καπως! δεν ξερω αλλα εγω ποτε δεν σκεφτηκα ετσι δλδ να παω στο δημοσιο να μην χαλασω λεφτα για να παρω ρουχα-μαρκες ναι σκεφτηακα και το οικονομικο αλλα για αλλους λογους αλλωστε και στο δημοσιο με δικο σου γιατρο παλι λεφτα χαλας απλα λιγοτερα.. εμενα σαν Κατερινα μου εμπνεει μεγαλυτερη εμπιστοσυνη το δημοσιο ισως επειδη εχω δουλεψει σε δημοσιο νοσοκομειο.. ειναι καθαρα πως το βλεπει ο καθενας με τα βιωματα του..αλλα ομολογω κι εγω πως δεν θα πηγαινα σε εφημερια να γεννησω

φιλακια μπουμπουκιτσα μου Πόσο με επηρρέασε η οικονομική κρίση - Σελίδα 4 417472

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν έχω διαβάσει όλα τα σχόλια, διαβασα μόνο τα τελευταία
επέλεξα να γεννήσω στο Αλεξάνδρα. δεν εμπιστεύομαι καθόλου τα ιδιωτικα μαιευτήρα της Αθήνας. δεν το αναλύω περισσότερο γιατί δεν είναι το θέμα μας.
η γιατρός που είχα ήταν σε ιδιωτικό και φυσικά την άλλαξα μόλις έμαθα πως είμαι έγκυος και βρήκα γυναικολόγο που είναι στο Αλεξάνδρα.
πήγα με το βιβλιάριο του ΙΚΑ και πλήρωσα μόνο τη διαφορά του δωματίου. επέλεξα να πάω σε δίκλινο. ο γιατρός μου δεν μου ζήτησε ούτε ένα ευρώ (ομολογώ οτι δεν το περίμενα)
αν δεν είχα λεφτά δεν θα είχα ούτε γιατρό. θα γεννούσα στην εφημερία. δεν λέω οτι το επιλέγω αλλά τι να κάνουμε; στο κάτω κάτω νομίζετε οτι αν πάτε στο μαιευτήριο χωρίς δικό σας γυναικολόγο οι γιατροί της εφημερίας θα σας αφήσουν να πεθάνετε ή θα το παλέψουν λιγότερο; δεν το δέχομαι αυτό. δυστυχώς έχει συμβεί άπειρες φορές και το αντίστροφο. δηλαδή ο δικός σου γιατρός να μην το παλέψει όσο πρέπει γιατί θέλει να πάει διακοπές.
έχω φορέσει άπειρα πράγματα από τη λαϊκή και δεν έπαθα τίποτα. παραδόξως ζω ακόμη. οι άνθρωποι που ψωνίζουν από το παζάρι ρούχα κατά κανόνα ήδη αισθάνονται άσχημα και θα προτιμούσαν να ψωνίζουν από ένα ωραίο μαγαζί, επομενως δεν χρειάζεται να τους κάνουμε να νιωθουν ακόμα πιο άσχημα. σε αυτή την κατάσταση που είναι αυτοί σήμερα μπορεί να βρεθούμε εμείς αύριο. δεν είναι καθόλου απίθανο.
προσωπικά η οικονομική κρίση δεν μας έχει ακουμπήσει. εννοώ εμένα, τον άνδρα μου και το παιδί μου. τι να το κάνω όμως όταν ο αδελφός μου δεν έχει δουλειά ένα χρόνο τώρα, η αδελφή μου έχει φάει τρελλή μείωση και ο πατέρας μου σε λίγο θα παίρνει τη μισή σύνταξη από αυτή που δικαιούται.
σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι την άποψη οτι τώρα θα μάθουμε να ζούμε με λιγότερα και καλύτερα. όχι ρε παιδιά γιατί να έχω λιγότερα δηλαδή; επειδή κάποιοι άλλοι θέλουν να πλουτίζουν εις βάρος μας. και στο κάτω κάτω τι έξαλλη ζωή έκανα για να την περιορίσω; επειδή πήγαινα κάθε χρόνο 15 μέρες διακοπές και 5-6 θέατρα το χρόνο; σε πόσα λιγότερα να μάθω δηλαδή;


supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αυτό που εμένα με στεναχωρεί και με καταβάλλει είναι αυτός ο φόβος...ο φόβος για το αύριο και για το τι θα συμβεί. Και η αίσθηση ότι δεν θα βγούμε ποτέ από αυτο το τέλμα για τον απλούστατο λόγο ότι σε αυτή τη χώρα δεν τιμωρείται κανένας υπεύθυνος για την κατάντια που ζούμε σήμερα. Τόσα σκάνδαλα...τόσες κομπίνες...κανένας δεν ήταν ένοχος; Τα παιδιά μας θα πληρώνουν ακόμη τα σπασμένα όταν μεγαλώσουν...

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
επειδη λοιπον ολα ειναι βασει προτεραιοτητων , για ολες εμας τις μαμαδες εχουν προτεραιοτητα τα παιδια μας !! ειναι λοιπον καλυτερα να βαλει ενα ρουχο ποιοτικο στο πολυ ευαισθητο δερματακι του παρα να γεννηθει σε μια σουπερ ντουπερ κλινικη ! αλωστε και στο σπιτι μπορεις να γεννησεις αν θες ! τωρα αν αρχισουμε να αναλυουμε για τις αλλεργιες που εχουν κανει την εμφανιση τους στα μωρα και οι δερματιτιδες που τα ταλαιπωρουν που πιθανον να προερχονται απο καποια φανελακια αμφιβολου ποιοτητας θα με λετε υπερβολικη !

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε: εχω μια φιλη μου η οποια ειναι εγκυος και θα γεννησει στο ιασω αλλα επειδη ο αντρας της ειναι δημοσιος υπαλληλος και του εχουν κοψει πολλα απο τον μισθο του θα αγορασει οοοολλλλλαααααα τα μωρουδιακα απο την λαικη !! ε ενταξει τωρα αυτο δεν μπορω να μη το σχολιασω !! ελεος δηλ ! απο την λαικη δεν θα επερνα ουτε καλτσα για το μωρο !!

κοιτα καιγω δεν ψωνισα αποκει κατι για το μωρο αλλα δεν το βλεπω ετσι. εγω εχει τυχει να παρω καλτσες που λες..οκσυμφωνω απολυτα οτι δεθα βρει καμια τρελλη ποιοτητα. οχι ομως οτι δε φοριουντε. Ο λογος πλεον που δεθα πηγαινα αποκει ειναι οτι βρισκω φθηνα και πολυ πιο ποιοτικα στα μαγαζια πλεον.
αν το ψαξεις και τα τζαμπο για μενα ιδια ποιοτητα της λαικης εχουν. τωρα δε ψωνιζω ουτε αποκει..οχι τιποτα αλλα θελει μεταφορικο μεσω. παω μιαχαρα στην αγορα και ψωνιζω.
καιεδω να πω πως οντως τα μαγαζια ακομα καιτα ακριβα δηλ εχουν κατεβασει πολυ τις τιμες! αρα συμφερει τωρα μετην κριση να παρουμε κατι παραπανω πριν ξανανεβουν οι τιμες Wink

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε: ειναι λοιπον καλυτερα να βαλει ενα ρουχο ποιοτικο στο πολυ ευαισθητο δερματακι του παρα να γεννηθει σε μια σουπερ ντουπερ κλινικη !

πως εισαι σιγουρη ομως οτι το 'ποιοτικο ρουχο' του καταστηματος δεν περιεχει χημικά και αλλα τοξικα που μαλλον σαυτα αναφερεσαι φιλη μου.
και πως ξερεις οτι δεν ειναι προϊον απο sweat shops της Ινδιας και του Πακισταν ή της Κινας (ας πούμε) το ρουχαλακι/παπουτσακι του σουπερ ντούπερ καταστήματος?

στην λαικη εχω βρει στοκ ρουχα απο αλυσιδες καταστηματων που ψωνιζουν ολοι.
τι το κακο δλδ εχει αυτη η ποιοτητα? απο το ιδιο εργοστασιο δεν βγηκαν?

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
και πως ξερεις οτι δεν ειναι προϊον απο sweat shops της Ινδιας και του Πακισταν ή της Κινας (ας πούμε) το ρουχαλακι/παπουτσακι του σουπερ ντούπερ καταστήματος?
Μα ειναι ουτως ή άλλως, όλες οι μεγάλες φίρμες πλέον λένε Made in Taiwan, Made in China, Made in Corea κτλ κτλ. Τα φορμάκια που ειναι 100% βαμβακι πχ, γιατι να τα πληρώσω 10 ευρω οταν στη λαική εχουν 2?

Ομοιως, εχω δει παπούτσι στη λαϊκή με 10-15 ευρω, και ΤΟ ΙΔΙΟ παπουτσι στην Ερμου με 95.. τα συμπερασματα δικά σας.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις