Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
378 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 378 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 11]

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:Βρε κορίτσια, γιατί πάλι έτσι; Και είναι τόσο ωραίο το θέμα!

Άντε πάλι...
Τι έπαθε το θέμα καλέ?
Αν δεις είναι μια συζήτηση ενηλίκων.
Έχουν τηρηθεί όλοι οι κανόνες καλής συμπεριφοράς, άρα που στον κόρακα το βλέπετε το πρόβλημα?

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
manoula_24xr έγραψε:
chicken έγραψε:
didumomama έγραψε:Κοριτσάκια μου διαφωνείτε και καλά κάνετε γιατί ο καθένας μας είναι διαφορετικός αλλά μην μαλώνετε άλλο...
Ωραία δεν ήταν τόσο καιρό????
Φιλικά σε όλες σας το λέω!!!!

ΕΡΕΥΝΑ : ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ - Σελίδα 6 417472 ΕΡΕΥΝΑ : ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ - Σελίδα 6 417472 ΕΡΕΥΝΑ : ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ - Σελίδα 6 417472 ΕΡΕΥΝΑ : ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ - Σελίδα 6 417472 ΕΡΕΥΝΑ : ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ - Σελίδα 6 417472 ΕΡΕΥΝΑ : ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ - Σελίδα 6 417472 ΕΡΕΥΝΑ : ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ - Σελίδα 6 417472 ΕΡΕΥΝΑ : ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ - Σελίδα 6 417472 ΕΡΕΥΝΑ : ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ - Σελίδα 6 417472 ΕΡΕΥΝΑ : ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ - Σελίδα 6 417472

Δεν μαλώνουμε καλή μου, διαφωνούμε!
Έλεος πια σε κάθε συζήτηση με αυτή την καραμέλα
(Τίποτα προσωπικό μαζι σου, αυτό που λες σχολιάζω)


Μα αυτο ειναι το προβλημα,οτι επειδη διαφωνειτε καταληγετε να μαλωνετε,κι μερικες το εχουμε βαρεθει πια,ασπρο η μια μαυρο η μια κ τελειωσε.Γιατι να συνεχιζετε κ να χανετε στην τελικη η ουσια του θεματος.
Εδω λεμε ελεος

που μαλώσαμε καλή μου? που?
δείξε μου σε παρακαλώ γιατί αδυνατώ να το δω

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
elena25 έγραψε:Βρε κορίτσια, γιατί πάλι έτσι; Και είναι τόσο ωραίο το θέμα!

Άντε πάλι...
Τι έπαθε το θέμα καλέ?
Αν δεις είναι μια συζήτηση ενηλίκων.
Έχουν τηρηθεί όλοι οι κανόνες καλής συμπεριφοράς, άρα που στον κόρακα το βλέπετε το πρόβλημα?



Από αυτά που είδα εδώ και αρκετές σελίδες το θέμα γυρνά γύρω από το ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. Το ζήτημα δεν είναι να αποδείξουμε κάτι η μια στην άλλη ούτε να κάνουμε η μια την άλλη να αλλάξει γνώμη για αυτό που πιστεύει. Άλλωστε και η Νόπη ζήτησε την προσωπική σας γνώμη ως θηλάζουσες μητέρες (ή μη θηλάζουσες).

Με το μήνυμά μου δεν επιτέθηκα σε καμία κοπέλα (ζητώ συγνώμη αν φάνηκε έτσι), απλά εξωτερίκευσα το συναίσθημα που μου προκλήθηκε διαβάζοντας τα ποστς και βλέποντας την ενόχληση κάποιων μελών.

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση και συγνώμη αν παρεξηγήθηκε το μήνυμά μου.

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κλαιω απο τα γελια κοπελια !! κατι τετοιες σαν εσενα πορωμενες εχουν κανει μαμαδες να νιωθουν ενοχες που δεν θηλασαν ..... διαβαστε τι γραφετε και αν επιτειθεστε η οχι !!μου αρεσει που σας πειραξε το θαυμαστικο στην λεξη δημοκρατια !! τι να σας πω ;;; μαθετε να συνομιλειτε και να δεχεστε οτι δεν εχουν ολοι την ιδια αποψη με εσας !!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
chicken έγραψε:
elena25 έγραψε:Βρε κορίτσια, γιατί πάλι έτσι; Και είναι τόσο ωραίο το θέμα!

Άντε πάλι...
Τι έπαθε το θέμα καλέ?
Αν δεις είναι μια συζήτηση ενηλίκων.
Έχουν τηρηθεί όλοι οι κανόνες καλής συμπεριφοράς, άρα που στον κόρακα το βλέπετε το πρόβλημα?



Από αυτά που είδα εδώ και αρκετές σελίδες το θέμα γυρνά γύρω από το ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. Το ζήτημα δεν είναι να αποδείξουμε κάτι η μια στην άλλη ούτε να κάνουμε η μια την άλλη να αλλάξει γνώμη για αυτό που πιστεύει. Άλλωστε και η Νόπη ζήτησε την προσωπική σας γνώμη ως θηλάζουσες μητέρες (ή μη θηλάζουσες).

Με το μήνυμά μου δεν επιτέθηκα σε καμία κοπέλα (ζητώ συγνώμη αν φάνηκε έτσι), απλά εξωτερίκευσα το συναίσθημα που μου προκλήθηκε διαβάζοντας τα ποστς και βλέποντας την ενόχληση κάποιων μελών.

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση και συγνώμη αν παρεξηγήθηκε το μήνυμά μου.

παρτε παραδειγμα απο την ελενα τωρα φοβαται να εκφραστει η κοπελα μην τυχον την παρεξηγησει κανενας τι να πω πια ;;;;;

ελενα μην ασχολησε καποιες στραβοξυπνησαν μαλλον και εχουν ορεξη !

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
valerakievelinaki έγραψε:κλαιω απο τα γελια κοπελια !! κατι τετοιες σαν εσενα πορωμενες εχουν κανει μαμαδες να νιωθουν ενοχες που δεν θηλασαν ..... διαβαστε τι γραφετε και αν επιτειθεστε η οχι !!μου αρεσει που σας πειραξε το θαυμαστικο στην λεξη δημοκρατια !! τι να σας πω ;;; μαθετε να συνομιλειτε και να δεχεστε οτι δεν εχουν ολοι την ιδια αποψη με εσας !!

Τώρα μάλιστα! Αυτά είναι επιχειρήματα!
Εμένα λες πορωμένη η τη Νένα?
Κοπέλα μου αυτό είναι διάλογος! Διάλογος ενηλίκων. Το να αντικρούω την άποψή σου δεν είναι επίθεση.
Αν είχες και εσύ επιχειρήματα θα έβλεπες πως γινεται ένας υγιής διάλογος.
Αλλα τι σου λέω τώρα, εσύ μόνο να κλαίς απο τα γέλια και να ειρωνευεσαι μπορείς.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:κλαιω απο τα γελια κοπελια !! κατι τετοιες σαν εσενα πορωμενες εχουν κανει μαμαδες να νιωθουν ενοχες που δεν θηλασαν ..... διαβαστε τι γραφετε και αν επιτειθεστε η οχι !!μου αρεσει που σας πειραξε το θαυμαστικο στην λεξη δημοκρατια !! τι να σας πω ;;; μαθετε να συνομιλειτε και να δεχεστε οτι δεν εχουν ολοι την ιδια αποψη με εσας !!
Συμφωνω με το οτι η πόρωση υπερ του θηλασμου προκαλει ενοχές σε αυτες που δεν καταφεραν να θηλάσουν, και στ'αληθεια δεν ειναι αυτος ο σκοπος εδω.
Αλλά και το να μην αποδεχομαστε και τις αρετες του θηλασμου οδηγει σε μαμαδες που δεν θηλάζουν.

Ουτε εγω θελω να το παιξω πορωμένη, δε με παιρνει άλλωστε, και μην το παιρνεις σαν προσωπική επίθεση το οτι θέλω να συζητησω περαιτέρω την διαφορετική άποψή σου. Αυτο ειναι η δημοκρατία κοπελιά, οχι το να πιστεύουμε οτι όλοι μας επιτιθενται επειδη διαφωνουν.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:
chicken έγραψε:
elena25 έγραψε:Βρε κορίτσια, γιατί πάλι έτσι; Και είναι τόσο ωραίο το θέμα!

Άντε πάλι...
Τι έπαθε το θέμα καλέ?
Αν δεις είναι μια συζήτηση ενηλίκων.
Έχουν τηρηθεί όλοι οι κανόνες καλής συμπεριφοράς, άρα που στον κόρακα το βλέπετε το πρόβλημα?



Από αυτά που είδα εδώ και αρκετές σελίδες το θέμα γυρνά γύρω από το ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. Το ζήτημα δεν είναι να αποδείξουμε κάτι η μια στην άλλη ούτε να κάνουμε η μια την άλλη να αλλάξει γνώμη για αυτό που πιστεύει. Άλλωστε και η Νόπη ζήτησε την προσωπική σας γνώμη ως θηλάζουσες μητέρες (ή μη θηλάζουσες).

Με το μήνυμά μου δεν επιτέθηκα σε καμία κοπέλα (ζητώ συγνώμη αν φάνηκε έτσι), απλά εξωτερίκευσα το συναίσθημα που μου προκλήθηκε διαβάζοντας τα ποστς και βλέποντας την ενόχληση κάποιων μελών.

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση και συγνώμη αν παρεξηγήθηκε το μήνυμά μου.

Έλενά μου δεν μπορώ να σου απαντήσω τώρα, φωνάζει το βλαστάρι μου, θα το κάνω όμως για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις Very Happy

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ηθελες να ξεσπασεις καπου ;;; ενταξει ολοι εχουμε τα προβληματα μας δεν λεω ....μερικες φορες ομως το παρακανουμε και δεν με ξερεις και απο χτες !!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:παρτε παραδειγμα απο την ελενα τωρα φοβαται να εκφραστει η κοπελα μην τυχον την παρεξηγησει κανενας τι να πω πια ;;;;;

ελενα μην ασχολησε καποιες στραβοξυπνησαν μαλλον και εχουν ορεξη !
Ναι, φοβαται να διαφωνησει μηπως κάποιος το πάρει σαν προσωπική επίθεση...

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω δε νιωθω ενοχες που δε θηλασα τον γιο μου κι οχι γιατι για λογους υγειας δεν μπορεσα να τον θηλασω αλλα και αυτο να μην υπηρχε -θεμα υγειας- παλι δε θα θηλαζα....Και κανεις και καμια δε θα μπορεσει να μου δημιουργησει ενοχες...Το παιδι μου μια χαρα θα το μεγαλωσω και την στοργη μου θα παρει και την αγαπη μου και το δεσιμο μου...
Το οτι πολλα παιδια αρρωσταινουν σημερα με το παραμικρο ειναι γιατι πολλες κανουν σαν υστερικες και δεν αφηνουν τα παιδια τους ελευθερα..Πεφτει το παιχνιδι κατω?Ααααα,πρεπει να το πλυνουμε για να μη παθει τιποτα το παιδι μας...Εχει μυξακια?Δε τα βγαζουμε εξω για να μην αρρωστησουν...Ας μη τα ριχνουμε λοιπον στον θηλασμο που δε κανουν καποιες γυναικες...


valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:Εγω δε νιωθω ενοχες που δε θηλασα τον γιο μου κι οχι γιατι για λογους υγειας δεν μπορεσα να τον θηλασω αλλα και αυτο να μην υπηρχε -θεμα υγειας- παλι δε θα θηλαζα....Και κανεις και καμια δε θα μπορεσει να μου δημιουργησει ενοχες...Το παιδι μου μια χαρα θα το μεγαλωσω και την στοργη μου θα παρει και την αγαπη μου και το δεσιμο μου...
Το οτι πολλα παιδια αρρωσταινουν σημερα με το παραμικρο ειναι γιατι πολλες κανουν σαν υστερικες και δεν αφηνουν τα παιδια τους ελευθερα..Πεφτει το παιχνιδι κατω?Ααααα,πρεπει να το πλυνουμε για να μη παθει τιποτα το παιδι μας...Εχει μυξακια?Δε τα βγαζουμε εξω για να μην αρρωστησουν...Ας μη τα ριχνουμε λοιπον στον θηλασμο που δε κανουν καποιες γυναικες...



ετσι ειναι ! ειδικα στα πρωτα παιδια φοβομαστε μην τυχον πιασουν τιποτα και το βαλουν στο στομα κλπ

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το να λεμε τα οφελη του θηλασμου δεν σημαινει αυτοματα πως κατηγορουμε μια μανουλα που δεν θηλασε αυτο πρεπει να κατανοησουμε ολες.. ειτε αρεσει ειτε δεν αρεσει δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το να θηλασεις το παιδι σου... τι να κανουμε τωρα να μην το λεμε για να μην πληγωθει καποια που δεν θηλασε? (βαζω κι εμενα μεσα) δικαιωμα της και σεβαστοι οι λογοι που δεν το εκανε αλλα η αληθεια πρεπει να λεγεται και οχι αυτη να ονομαζεται "επιθεση"

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:
tatijana έγραψε:Εγω δε νιωθω ενοχες που δε θηλασα τον γιο μου κι οχι γιατι για λογους υγειας δεν μπορεσα να τον θηλασω αλλα και αυτο να μην υπηρχε -θεμα υγειας- παλι δε θα θηλαζα....Και κανεις και καμια δε θα μπορεσει να μου δημιουργησει ενοχες...Το παιδι μου μια χαρα θα το μεγαλωσω και την στοργη μου θα παρει και την αγαπη μου και το δεσιμο μου...
Το οτι πολλα παιδια αρρωσταινουν σημερα με το παραμικρο ειναι γιατι πολλες κανουν σαν υστερικες και δεν αφηνουν τα παιδια τους ελευθερα..Πεφτει το παιχνιδι κατω?Ααααα,πρεπει να το πλυνουμε για να μη παθει τιποτα το παιδι μας...Εχει μυξακια?Δε τα βγαζουμε εξω για να μην αρρωστησουν...Ας μη τα ριχνουμε λοιπον στον θηλασμο που δε κανουν καποιες γυναικες...



ετσι ειναι ! ειδικα στα πρωτα παιδια φοβομαστε μην τυχον πιασουν τιποτα και το βαλουν στο στομα κλπ

Εμενα ο δικος μου ειναι το πρωτο μου μωρακι,ειναι 8,5 μηνων.Απο 40 ημερων του εκοψα την αποστειρωση,γιατι εβαζε τα χερια του μεσα στο στομα λογω ουλων που τον ενοχλουσαν...
Ας μη τα ισοπεδωνουμε ολα πια...Καλος ειναι ο θηλασμος αλλα μη κατακρινουν και μας που δε θηλασαμε...Για τον χ-ψ λογο...

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:
tatijana έγραψε:Εγω δε νιωθω ενοχες που δε θηλασα τον γιο μου κι οχι γιατι για λογους υγειας δεν μπορεσα να τον θηλασω αλλα και αυτο να μην υπηρχε -θεμα υγειας- παλι δε θα θηλαζα....Και κανεις και καμια δε θα μπορεσει να μου δημιουργησει ενοχες...Το παιδι μου μια χαρα θα το μεγαλωσω και την στοργη μου θα παρει και την αγαπη μου και το δεσιμο μου...
Το οτι πολλα παιδια αρρωσταινουν σημερα με το παραμικρο ειναι γιατι πολλες κανουν σαν υστερικες και δεν αφηνουν τα παιδια τους ελευθερα..Πεφτει το παιχνιδι κατω?Ααααα,πρεπει να το πλυνουμε για να μη παθει τιποτα το παιδι μας...Εχει μυξακια?Δε τα βγαζουμε εξω για να μην αρρωστησουν...Ας μη τα ριχνουμε λοιπον στον θηλασμο που δε κανουν καποιες γυναικες...



ετσι ειναι ! ειδικα στα πρωτα παιδια φοβομαστε μην τυχον πιασουν τιποτα και το βαλουν στο στομα κλπ

Εμενα ο δικος μου ειναι το πρωτο μου μωρακι,ειναι 8,5 μηνων.Απο 40 ημερων του εκοψα την αποστειρωση,γιατι εβαζε τα χερια του μεσα στο στομα λογω ουλων που τον ενοχλουσαν...
Ας μη τα ισοπεδωνουμε ολα πια...Καλος ειναι ο θηλασμος αλλα μη κατακρινουν και μας που δε θηλασαμε...Για τον χ-ψ λογο...

ειμαστε η μονη χωρα που αποστειρωνει μεχρι τον 6ο! στην αγγλια μεχρι το 3μηνο και με το ζορι !!και εγω δεν αποστειρωσα τιποτα

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:

παρτε παραδειγμα απο την ελενα τωρα φοβαται να εκφραστει η κοπελα μην τυχον την παρεξηγησει κανενας τι να πω πια ;;;;;

ελενα μην ασχολησε καποιες στραβοξυπνησαν μαλλον και εχουν ορεξη !


Νομίζω πως αυτά που έγραψα παρεξηγήθηκαν. Δε φοβάμαι σε καμία περίπτωση να πω τη γνώμη μου. Ζήτησα συγνώμη γιατί κατανοώ ότι ο γραπτός λόγος δεν μπορεί να αποδοθεί πάντα σωστά ώστε να δώσει στον άλλο να καταλάβει ακριβώς τι εννοεί και πώς το εννοεί αυτό που έχει γράψει ο συγγραφέας του ποστ. Και Βαρβάρα, συγνώμη αλλά δεν συμμερίζομαι σε καμία περίπτωση την ειρωνεία στην τελευταία σου πρόταση.

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ααααα ελενα !!! δεν συμεριζεσαι ;;; δηλ μου επιτειθεσαι ;; Razz Razz Razz

love


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
αχχ εγω μαλλον νιωθω ενοχες που δεν θυλασα!
ειχε ικτερο το μωρο και στο νοσοκομειο δεν με αφησανε να θυλασω ααα!!και επισης με το που γεννηθηκε του δωσανε ξενο γαλα..
εμεινα στο νοσοκομειο 6 μερες και μετα αλλες τρεις μερες στο σπιτι δεν θυλαζα λογο ικτερου.
εβγαζα με το θυλαστρο το πολυ 30μλ για 15 μερες μετα τα 30 γινανε 20 μετα 10μλ..
εν το μεταξυ ηθελα απεγνωσμενα να κανω τσιγαρο απο την αλλη ομως ηθελα να θηλασω..
τελικα εκανα τσιγαρο κ δεν ξαναθηλασα..
το θεμα μου ειναι ομως οτι εγω δεν ηξερα τιποτα για τον θηλασμο !!
δεν ειχα διαβασει τιποτα οσο ημουν εγκυος..θεωρουσα οτι, α!!ενταξει ειμαι εγκυος κ μετα θα θηλασω!!
δεν ηξερα οτι κοβετε το γαλα..
νομιζα οτι κοβετε με χαπι!!

και εκει την πατησα δεν ετρωγα πολυ
εως καθολου..
επινα φραπε
και στο τελος εκανα κ τσιγαρο..
απο τον φοβο μου οτι καπνισα δεν ξαναθηλασα..

τωρα που τα σκεφτομαι ομως ειναι αργα,αν και διαβασα καπου οτι μπορεις το πολυ αν περασουν 3 μηνες απο τη γεννηση να ξανα αρχισεις το θηλασμο ομως θελει πολυ προσπαθεια!!

και επισης μπορουσα να συνεχισω τον θηλασμο αν καποιος μου ελεγε οτι πρεπει να τρωω σωστα,να μη πινω φραπε 2-3 την ημερα..
και εστω να μπορουσα να κανω ενα τσιγαρο τη μερα!!

και ξερετε γιατι εχω μετανιωσει?
γιατι ηθελα πραγματικα να θηλασω
και οχι επειδη ηξερα τα οφελη δεν ηξερα αν ειναι τοσο καλο το μητρικο γαλα,για αρρωστιες αντισωματα ,κλπ.
αλλα γιατι μολις επινε γαλα απο μενα το μωρο εγω εκλαιγα απο συγκινηση μου αρεσε παρα πολυ αυτη η επαφη...
και δεν θα τη ξεχασω ποτε...ειναι το 2ο πραγμα μετα τη γεννηση του γιου μου που με εκανε να αισθανθω τοση συγκινηση!!
μακαρι να μου ερχοτανε παλι γαλα!!!


αλλα τι να κανω δεν πειραζει(ετσι λεω δεν το νιωθω) στο επομενο νινι τουλαχιστον θα ξερω!!!



valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
love έγραψε:αχχ εγω μαλλον νιωθω ενοχες που δεν θυλασα!
ειχε ικτερο το μωρο και στο νοσοκομειο δεν με αφησανε να θυλασω ααα!!και επισης με το που γεννηθηκε του δωσανε ξενο γαλα..
εμεινα στο νοσοκομειο 6 μερες και μετα αλλες τρεις μερες στο σπιτι δεν θυλαζα λογο ικτερου.
εβγαζα με το θυλαστρο το πολυ 30μλ για 15 μερες μετα τα 30 γινανε 20 μετα 10μλ..
εν το μεταξυ ηθελα απεγνωσμενα να κανω τσιγαρο απο την αλλη ομως ηθελα να θηλασω..
τελικα εκανα τσιγαρο κ δεν ξαναθηλασα..
το θεμα μου ειναι ομως οτι εγω δεν ηξερα τιποτα για τον θηλασμο !!
δεν ειχα διαβασει τιποτα οσο ημουν εγκυος..θεωρουσα οτι, α!!ενταξει ειμαι εγκυος κ μετα θα θηλασω!!
δεν ηξερα οτι κοβετε το γαλα..
νομιζα οτι κοβετε με χαπι!!

και εκει την πατησα δεν ετρωγα πολυ
εως καθολου..
επινα φραπε
και στο τελος εκανα κ τσιγαρο..
απο τον φοβο μου οτι καπνισα δεν ξαναθηλασα..

τωρα που τα σκεφτομαι ομως ειναι αργα,αν και διαβασα καπου οτι μπορεις το πολυ αν περασουν 3 μηνες απο τη γεννηση να ξανα αρχισεις το θηλασμο ομως θελει πολυ προσπαθεια!!

και επισης μπορουσα να συνεχισω τον θηλασμο αν καποιος μου ελεγε οτι πρεπει να τρωω σωστα,να μη πινω φραπε 2-3 την ημερα..
και εστω να μπορουσα να κανω ενα τσιγαρο τη μερα!!

και ξερετε γιατι εχω μετανιωσει?
γιατι ηθελα πραγματικα να θηλασω
και οχι επειδη ηξερα τα οφελη δεν ηξερα αν ειναι τοσο καλο το μητρικο γαλα,για αρρωστιες αντισωματα ,κλπ.
αλλα γιατι μολις επινε γαλα απο μενα το μωρο εγω εκλαιγα απο συγκινηση μου αρεσε παρα πολυ αυτη η επαφη...
και δεν θα τη ξεχασω ποτε...ειναι το 2ο πραγμα μετα τη γεννηση του γιου μου που με εκανε να αισθανθω τοση συγκινηση!!
μακαρι να μου ερχοτανε παλι γαλα!!!


αλλα τι να κανω δεν πειραζει(ετσι λεω δεν το νιωθω) στο επομενο νινι τουλαχιστον θα ξερω!!!




και βεβαια δεν πειραζει !! εχει την μαμα του και αυτο φτανει !!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
love έγραψε:...

αλλα τι να κανω δεν πειραζει(ετσι λεω δεν το νιωθω) στο επομενο νινι τουλαχιστον θα ξερω!!!


Δεν πειράζει love, και εγώ μαζί σου! Ξέρεις είναι μεγάλος ο αριθμός των γυναικών που καπου το έχασαν στο πρώτο αλλά την βρήκαν την άκρη στο δεύτερο! Wink

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:..
Ας μη τα ισοπεδωνουμε ολα πια...Καλος ειναι ο θηλασμος αλλα μη κατακρινουν και μας που δε θηλασαμε...Για τον χ-ψ λογο...

Δεν κατακριθηκε καμια Τατιάνα μου, και εννοειται πώς δεν ειναι αυτος ο σκοπός, διότι ουτως ή άλλως είναι λάθος. Απλά, κάθε συζητηση με θέμα το θηλασμό καταλήγει με μαθηματική ακρίβεια σε κόντρα μεταξύ ατόμων που (φαινονται να) ειναι υπέρμαχοι του θηλασμου και ατόμων που (φαινονται να) ειναι γεματα ενοχές που δεν καταφεραν να θηλάσουν όσο ηθελαν και περασαν στο άλλο άκρο, αυτο δηλαδη του να είναι μεχρι και αντίθετοι στο θηλασμό.
Το να μην θηλασει μια μαμα δεν το κατακρίνω προσωπικά, ξαναπα, γιατι ουτως ή άλλως δεν με παιρνει. Κατακρίνω όμως το να προσπαθείς τόσο πολύ να μην ταχθείς υπέρ της μιας ακραίας άποψης, που να καταλήγεις τελικά να τάσσεσαι με την εκ διαμέρτου αντίθετη κι επίσης ακραία άποψη..

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
love έγραψε:...
αλλα τι να κανω δεν πειραζει(ετσι λεω δεν το νιωθω) στο επομενο νινι τουλαχιστον θα ξερω!!!
Δεν πειράζει love, και εγώ μαζί σου! Ξέρεις είναι μεγάλος ο αριθμός των γυναικών που καπου το έχασαν στο πρώτο αλλά την βρήκαν την άκρη στο δεύτερο! Wink
Νομιζω πως οι περισσότερες εδω μέσα κάπως έτσι είμαστε! ΕΡΕΥΝΑ : ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ - Σελίδα 6 417472

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
love έγραψε:αχχ εγω μαλλον νιωθω ενοχες που δεν θυλασα!
ειχε ικτερο το μωρο και στο νοσοκομειο δεν με αφησανε να θυλασω ααα!!και επισης με το που γεννηθηκε του δωσανε ξενο γαλα..
εμεινα στο νοσοκομειο 6 μερες και μετα αλλες τρεις μερες στο σπιτι δεν θυλαζα λογο ικτερου.
εβγαζα με το θυλαστρο το πολυ 30μλ για 15 μερες μετα τα 30 γινανε 20 μετα 10μλ..
εν το μεταξυ ηθελα απεγνωσμενα να κανω τσιγαρο απο την αλλη ομως ηθελα να θηλασω..
τελικα εκανα τσιγαρο κ δεν ξαναθηλασα..
το θεμα μου ειναι ομως οτι εγω δεν ηξερα τιποτα για τον θηλασμο !!
δεν ειχα διαβασει τιποτα οσο ημουν εγκυος..θεωρουσα οτι, α!!ενταξει ειμαι εγκυος κ μετα θα θηλασω!!
δεν ηξερα οτι κοβετε το γαλα..
νομιζα οτι κοβετε με χαπι!!

και εκει την πατησα δεν ετρωγα πολυ
εως καθολου..
επινα φραπε
και στο τελος εκανα κ τσιγαρο..
απο τον φοβο μου οτι καπνισα δεν ξαναθηλασα..

τωρα που τα σκεφτομαι ομως ειναι αργα,αν και διαβασα καπου οτι μπορεις το πολυ αν περασουν 3 μηνες απο τη γεννηση να ξανα αρχισεις το θηλασμο ομως θελει πολυ προσπαθεια!!

και επισης μπορουσα να συνεχισω τον θηλασμο αν καποιος μου ελεγε οτι πρεπει να τρωω σωστα,να μη πινω φραπε 2-3 την ημερα..
και εστω να μπορουσα να κανω ενα τσιγαρο τη μερα!!

και ξερετε γιατι εχω μετανιωσει?
γιατι ηθελα πραγματικα να θηλασω
και οχι επειδη ηξερα τα οφελη δεν ηξερα αν ειναι τοσο καλο το μητρικο γαλα,για αρρωστιες αντισωματα ,κλπ.
αλλα γιατι μολις επινε γαλα απο μενα το μωρο εγω εκλαιγα απο συγκινηση μου αρεσε παρα πολυ αυτη η επαφη...
και δεν θα τη ξεχασω ποτε...ειναι το 2ο πραγμα μετα τη γεννηση του γιου μου που με εκανε να αισθανθω τοση συγκινηση!!
μακαρι να μου ερχοτανε παλι γαλα!!!


αλλα τι να κανω δεν πειραζει(ετσι λεω δεν το νιωθω) στο επομενο νινι τουλαχιστον θα ξερω!!!




Μη νοιώθεις ενοχές καλή μου, κρίμα είναι να αισθάνεσαι άσχημα για κάτι που δεν μπορούσες να αποτρέψεις.
Οποιαδήποτε απορία έχεις, ακόμα και τώρα, πολύ ευχαρίστως να σου τη λύσω ή (επειδή δεν ξέρω και πολλά, μόνο απο προσωπική εμπειρία) να σε παραπέμψω κάπου που να ξέρουν για να μη βρεθείς ξανά στην θέση να κάνεις κάτι που δεν θέλεις.
Να χαίρεσαι το μωράκι σου & όταν πρώτα ο Θεός κάνεις το δεύτερό σου, εδώ θα είμαστε να τα λέμε ΕΡΕΥΝΑ : ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ - Σελίδα 6 417472

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω μια που λετε για εμπειριες θα σας πω τις δικες μου...στο πρωτο μου παιδι ο θηλασμος ηταν κατι σαν καταναγκασμος και απογνωση μαζι...καταναγκασμος γιατι ολοι πεσαν πανω μου και ειδικα η μανα μου που μου μετεδωσε τις ενοχες της που δε θηλασε τα παιδια της και επεσα στο τρυπακι του "να θηλασω για το καλο του παιδιου" και κανεις δεν ασχοληθηκε με την δικη μου καταθλιψη...μετραγα τις μερες τα λεπτα τα δευτερολεπτα...εκλαιγα καθε γουλια που εκανε εμετο το μωρο με απογνωση...λες και χαναμε εκατομμυρια στο χρηματιστηριο...κι αυτο ολο μεχρι τον 6ο μηνα...μετα που μπηκαν οι τροφες και ημουν σιγουρη οτι το παιδι χορτιανε και δεν ειχα αυτο το αγχος μου αρεσε...στους 9 μηνες σταματησα επρεπε να επιστρεψω στη δουλεια...στην μικρη θηλασα πολυ πιο ευκολα στο σωματικο κομματι αλλα στο ψυχικο υπηρχε παλι αυτος ο καταναγκασμος,να την θηλασω οπως τον μεγαλο,να μην το αδικησω αν οντως ο θηλασμος εχει τοσα οφελη.........αλλα τουλαχιστον θηλασα με πιο ηρεμη ψυχικη διαθεση...αν με το καλο κανω τριτο ευχομαι αν εχω γαλα να μη νιωσω ξανα αυτο τον καταναγκασμο και αυτη την απογνωση,το αγχος χορταινει δε χορταινει?αλλιως καλυτερα να μην εχω...και προπαντως εχω να πω οτι δε με θηλασε ποτε η μανα μου και δεν εχω αρρωστησει ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!ουτε την αγαπω λιγοτερο.......

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:εγω μια που λετε για εμπειριες θα σας πω τις δικες μου...στο πρωτο μου παιδι ο θηλασμος ηταν κατι σαν καταναγκασμος και απογνωση μαζι...καταναγκασμος γιατι ολοι πεσαν πανω μου και ειδικα η μανα μου που μου μετεδωσε τις ενοχες της που δε θηλασε τα παιδια της και επεσα στο τρυπακι του "να θηλασω για το καλο του παιδιου" και κανεις δεν ασχοληθηκε με την δικη μου καταθλιψη...μετραγα τις μερες τα λεπτα τα δευτερολεπτα...εκλαιγα καθε γουλια που εκανε εμετο το μωρο με απογνωση...λες και χαναμε εκατομμυρια στο χρηματιστηριο...κι αυτο ολο μεχρι τον 6ο μηνα...μετα που μπηκαν οι τροφες και ημουν σιγουρη οτι το παιδι χορτιανε και δεν ειχα αυτο το αγχος μου αρεσε...στους 9 μηνες σταματησα επρεπε να επιστρεψω στη δουλεια...στην μικρη θηλασα πολυ πιο ευκολα στο σωματικο κομματι αλλα στο ψυχικο υπηρχε παλι αυτος ο καταναγκασμος,να την θηλασω οπως τον μεγαλο,να μην το αδικησω αν οντως ο θηλασμος εχει τοσα οφελη.........αλλα τουλαχιστον θηλασα με πιο ηρεμη ψυχικη διαθεση...αν με το καλο κανω τριτο ευχομαι αν εχω γαλα να μη νιωσω ξανα αυτο τον καταναγκασμο και αυτη την απογνωση,το αγχος χορταινει δε χορταινει?αλλιως καλυτερα να μην εχω...και προπαντως εχω να πω οτι δε με θηλασε ποτε η μανα μου και δεν εχω αρρωστησει ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!ουτε την αγαπω λιγοτερο.......

Ουτε εγω ειχα αρρωστησει ποτε...Αρρωστησα μια και καλη... Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz

Και ναι κι εγω την αγαπαω την μαμα μου οπως και ο γιος μου θα αγαπαει εμενα που δεν τον θηλασα..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 11]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις