Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
419 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 419 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

26ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:00 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω κοριτσια δεν ειμαι ειδικος ουτε μπορω να πω οτι γνωριζω τοσο καλα το θεμα . Ναι εδωσα τα βλαστοκυτταρα και των δυο μου παιδιων σε μια ιδιωτικη τραπεζα φυλαξης υστερα και απο συζητηση που ειχα με ενα μακρυνο συγγενη του πατερα μου που δουλευει μεσα σε μια τετοια τραπεζα και μου ειπε οτι καλο θα ηταν να τα κρατησω γιατι η επιστημη προχωραει με μεγαλα αλματα και αν τωρα δεν ειναι τοσο αναπτυγμενος αυτος ο κλαδος στο μελλον προβλεπεται οτι θα μπορεσει να κανει θαυματα. Δεν ξερω αν ειναι απατη ή οχι απλα θεωρησα οτι το ωφειλα στα παιδια μου να κανω οτι καλυτερο μπορω για να διασφαλισω το μελλον τους οσο μπορω απο αποψη υγειας. Σεβομαι τις αποφασεις των αλλων γονιων να δωρισουν ή απλα να μην κρατησουν βλαστοκυτταρα γιατι μπορει πολυ απλα να το εψαξαν πολυ περισσοτερο απο εμενα και να ειδαν οτι οντως δεν υπαρχει λογος . Οπως εχω ξαναπει ο καθενας κανει οτι θεωρει ΚΑΛΥΤΕΡΟ για το ΠΑΙΔΙ του και δεν κρινω ουτε κατακρινω κανενα για τις αποψεις και τις πραξεις του. Σημασια εχει να ειναι ολα τα παιδια παντα καλα .

27ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:46 am

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=26439
ο τιτλος του θεματος ειναι "ΦΥΛΑΞΗ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ-ΑΠΑΤΗ?"
δεν εχω προσωπικη αποψη επι του θεματος,απλα σας το παραθετω

http://nov08mommies.forumotion.net

28ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:55 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
iaggelop έγραψε:
δεν θα διακινδυνευα ποτε την ζωη του μωρου μου επειδη υπαρχουν καλοθελητες που με την 1η ευκαιρια κατηγορουν την επιστημη για να δικαιολογισουν την τσιγγουνια τους!!Συγνωμη αν ειμαι λιγο αυστηρη αλλα αυτη ειναι η αποψη μου

Δεν εισαι αυστηρη, αγενης εισαι και σε σημειο που μιλας για γονεις οτι βαζουν την τσιγκουνια τους πανω απο τη ζωη των παιδιων τους και απαραδεκτη, αν διαβασες κανεις δεν ειπε για την επιστημη, ολοι ειπαν οτι ειναι σε πειραματικο σταδιο, πολυ και απο αυτους που τα κρατησαν, το θεμα θιχτηκε πιο πολυ για τις εταιρειες φυλαξης, εδω κοπελες ειπαν οτι τα βλαστοκυταρρα κανουν και για τα αδελφια, αλλες οτι δεν κανουν ακομα και οι ιδιες που τα κρατησαν ειναι συγκεχιμενες οι πληροφοριες τους. Δεν ειδα καποια κοπελα να προσπαθει να πεισει καποια αλλη να μην κρατησει βλαστοκυτταρα, η καθε μια ειπε τι εκανε και γιατι; τωρα γιατι εσυ απαντησες ετσι, θα εχεις τους δικους σου λογους, αλλα να κρινεις γονεις ως τσιγκουνες και στην ουσια να λες οτι δεν νοιαζονται για τα παιδια τους πανω απο τα λεφτα τους, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!

29ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 3:11 am

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια αποψη μου και ακουστε την καλα!! Η φυλαξη πρεπει να γινετε οπισδοιποτε σε ιδιωτικη τραπεζα ή σε δημοσια. Να ΓΙΝΕΤΕ ομως!! Οποια εχει τα λεφτα ας το κανει σε ιδιωτικη τραπεζα οποιας δεν της περιζευουν να τα ΔΩΡΙΣΕΙ!!!

30ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 3:30 am

oneirena

oneirena
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
afro81 έγραψε:Κοριτσια αποψη μου και ακουστε την καλα!! Η φυλαξη πρεπει να γινετε οπισδοιποτε σε ιδιωτικη τραπεζα ή σε δημοσια. Να ΓΙΝΕΤΕ ομως!! Οποια εχει τα λεφτα ας το κανει σε ιδιωτικη τραπεζα οποιας δεν της περιζευουν να τα ΔΩΡΙΣΕΙ!!!

Δεν τίθεται θέμα χρημάτων! Δεν τα ΔΩΡΙΖΕΙ κάποιος επειδή δεν του περισσεύουν χρήματα! Τα ΔΩΡΙΖΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ!
Είναι θέμα ενημέρωσης και προσωπικής επιλογής.
Κάποιοι τα δωρίζουν, κάποιοι άλλοι τα δίνουν για ιδιωτική φύλαξη.
ΕΙΝΑΙ αναφαίρετο Δικαίωμα του καθενός να πράξει εκείνο το οποίο θεωρεί καλύτερο.

31ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 4:36 am

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
στα περισσοτερα με εχει καλυψει πληρως η oneirena με τη φοβερη της απαντηση..

iaggelop νομιζω πως δεν ειναι οτι καλυτερο να λες σε μια μαμα που δεν εχει κρατησει βλαστοκυτταρα για τον α η β λογο οτι "το παιδι σου θα ΠΕΘΑΝΕΙ επειδη εσυ εισαι τσιγκουνα... τελοσπαντων δε θελω να επεκταθω για να μην εχουμε αλλα...

στη χωρα μας δεν υπαρχει νομικο πλαισιο που να προστατευει ουτε εμας ουτε το παιδι μας.. οσον αφορα στα βλαστοκυτταρα.. που ξερω εγω αν θα αρπαξουν μια ωραια μερα το παιδι μου επειδη ειναι συμβατο με τον χ κυριο εφοπλιστοπουλο η υπουργοπουλο που παρουσιασε ξαφνικα μια σοβαρη ασθενεια??

επισης η χωρα μας ειναι (αν κανω λαθος διορθωστε με παρακαλω) η μονη χωρα στην ευρωπη που εχει ιδιωτικες τραπεζες φυλαξης βλαστοκυτταρων.. γιατι αραγε????

32ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 4:37 am

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
επισης οπως λεει η ονειρενα δεν ειναι θεμα χρηματων το αν θα τα δωρισεις στη δημοσια τραπεζα...

33ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 5:08 am

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kala re koritsia den sas eipa kai kampoures...allwste ta forum iparxoun gia na leme tis apopseos mas...opws epeisis kai na sebomaste auta pou lene kapoioi pou isws kseroun kati parapanw logw spoudwn...pros 8eou den eipa oti opoia manoula den kratise bblastokitara 8a pai8anei to paidi tis...IMARTON

34ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 5:17 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tinker έγραψε:η φυλαξη βλαστοκυτταρων σε ιδιωτικη τραπεζα ειναι μεγαλη απατη!!!
οι δημοσιες τραπεζες ειναι καλυτερες!

συμφωνω απολυτα και δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας ειναι θεμα σωστης ενημερωσης και οτι καλυτερο για τα παιδια μας ...μπορει τα παιδια μας η εμεις να μην τα χρειαστουμε ποτε και να τα χρειαστει καποιοσ συνανθρωπος μας γιατι να μη βοηθησουμε?

35ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 6:45 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
sktv έγραψε:
elisa έγραψε:Και εγω που γέννησα το 2008 τα κράτησα σε ιδιωτική τράπεζα.
Να σας ρωτησω κατι?Σε λίγο καιρό που θα γεννήσω το 2ο παιδάκι μου πρέπει να ξανακρατησω τα βλαστοκύτταρα η ταιριάζουν τα βλαστοκύτταρα του 1ου παιδιού και στο 2ο?(γιατί κατι τέτοιο είχα ακούσει κάπου).
nomizw oti den kanoun dinei pithanotites 50%.alla an gnwrizei kp kt allo......

50% ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ, ΝΟΜΙΖΩ, ΚΑΙ 25% ΜΕ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ!

36ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 6:54 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΗ ΣΤΗ ΔΩΡΕΑ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΝ ΘΑ ΤΑ ΔΙΑΘΕΣΟΥΝ ΓΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ... ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!

37ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 7:27 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΤΟΥ "ΕΞΑΝΤΑ" ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΕΠΕΣΗΜΑΝΑ ΕΝΑ-ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ.
1. ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ!
2. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ (ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ,ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ), ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΑΛΛΕΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ DNA;;ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΓΟΝΕΙΣ ΔΩΡΙΖΟΥΝ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ...
ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΠΟ ΜΑΧΑΙΡΙ Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ...Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΦΥΛΑΕΙ.

38ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 7:45 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δείτε κι αυτό: Δωρεάν φύλαξη βλαστοκυττάρων από ιδιωτική τράπεζα φύλαξης!
http://www.biohellenika.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=211%3A2010-05-11-12-43-57&catid=16%3Arokslide&Itemid=106&lang=el

39ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 9:29 am

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
iaggelop έγραψε:kala re koritsia den sas eipa kai kampoures...allwste ta forum iparxoun gia na leme tis apopseos mas...opws epeisis kai na sebomaste auta pou lene kapoioi pou isws kseroun kati parapanw logw spoudwn...pros 8eou den eipa oti opoia manoula den kratise bblastokitara 8a pai8anei to paidi tis...IMARTON

Καταρχας είμαι της άποψης ότι τέτοιες εκφράσεις δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται γιατι ειδικά σε αυτό το φόρουμ μόνο μας σκοπός ειναι να βοηθάμε και να ακούμε η μία την άλλη... Στο θέμα μας τωρα... Δυστυχώς θα διαφωνήσω και εγω μαζι σου... Καταρχας το θέμα τσιγκουνιάς θεωρώ οτι δεν είναι άξιο αναφοράς... Η κάθε μανούλα το εχει ψάξει πολυ αυτο το θέμα και αν τα πράγματα ηταν αλλιώς και όλα αυτα δεν ήταν σε πειραματικό στάδιο και αποδεδειγμένα σε περίπτωση προβλήματος τα βλαστοκύτταρα θα εδειναν την λυση τότε δεν θα υπηρχε μανούλα η πατέρας που θα έκαναν τα πάντα ανεξάρτητα με την οικονομικη τους κατάσταση για να τα κρατήσουν...Ειναι στην κρίση του καθενός και καλο θα ηταν να ειμαστε πολύ προσεκτικοί στις διατυπώσεις μας για να μην πληγωθεί κάποια μανούλα απλα και μονο επειδή έπραξε το αντίθετο απο εμας!!!

40ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 9:39 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:
iaggelop έγραψε:kala re koritsia den sas eipa kai kampoures...allwste ta forum iparxoun gia na leme tis apopseos mas...opws epeisis kai na sebomaste auta pou lene kapoioi pou isws kseroun kati parapanw logw spoudwn...pros 8eou den eipa oti opoia manoula den kratise bblastokitara 8a pai8anei to paidi tis...IMARTON

Καταρχας είμαι της άποψης ότι τέτοιες εκφράσεις δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται γιατι ειδικά σε αυτό το φόρουμ μόνο μας σκοπός ειναι να βοηθάμε και να ακούμε η μία την άλλη... Στο θέμα μας τωρα... Δυστυχώς θα διαφωνήσω και εγω μαζι σου... Καταρχας το θέμα τσιγκουνιάς θεωρώ οτι δεν είναι άξιο αναφοράς... Η κάθε μανούλα το εχει ψάξει πολυ αυτο το θέμα και αν τα πράγματα ηταν αλλιώς και όλα αυτα δεν ήταν σε πειραματικό στάδιο και αποδεδειγμένα σε περίπτωση προβλήματος τα βλαστοκύτταρα θα εδειναν την λυση τότε δεν θα υπηρχε μανούλα η πατέρας που θα έκαναν τα πάντα ανεξάρτητα με την οικονομικη τους κατάσταση για να τα κρατήσουν...Ειναι στην κρίση του καθενός και καλο θα ηταν να ειμαστε πολύ προσεκτικοί στις διατυπώσεις μας για να μην πληγωθεί κάποια μανούλα απλα και μονο επειδή έπραξε το αντίθετο απο εμας!!!
και εγω θα συμφωνησω με την Βιβιαν οτι δεν ειναι θεμα τσιγγουνιας και δεν νομιζω οτι υπαρχουν γονεις που βαζουν τα χρηματα πανω απο τα παιδια τους.Ο καθενας πραττει οτι θεωρει καλυτερο και πιο σωστο για τα παιδια του. Ειναι κριμα να υποτιμαμε ανθρωπους γιατι εκαναν αυτο που εκριναν σωστο .

41ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 10:39 am

petros-maria


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πάντως η ευγένεια ούτε αγοράζεται, ούτε σπουδάζεται, ευτυχώς!

42ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 11:53 am

ladybeat

ladybeat
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
κορίτσια εγώ πάντως μετά την εκπομπή του εξάντα και μετά την ενημέρωση που μας έκαναν στην δημόσια τράπεζα..αποφάσισα να τα δώσω εκεί.
Οι ιδιωτικές σου υπόσχονται λαγούς με πετραχείλια που τις περισσότερες φορές δεν ισχύουν.
Και σκέφτηκα και να μην χρειαστούμε τα βλαστοκύτταρα του παιδιού μπορεί να τα χρειαστεί κάποιος άλλος και να σώσεις μια ζωή....

43ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 12:15 pm

poulitsa

poulitsa
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμείς είχαμε σκεφτεί να διαθέσουμε τα βλαστοκύτταρα της μικρής μας Δανάης στη δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων, να βοηθήσουμε κ άλλο κόσμο που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να πάει σε ιδιωτική εταιρεία. Μετά κόπων κ βασάνων βρήκαμε κάποιον να μιλήσουμε στο Παπανικολάου ( μένουμε στη Θεσσαλονίκη) κ δυστυχώς δεν μας βοήθησε καθόλου. Μας ενημέρωσε ότι η δημόσια τράπεζα είναι σε αρχικό στάδιο και δεν γνωρίζει ακριβώς τη διαδικασία... Φανταστείτε που πηγαίνουν τα βλαστοκύτταρα... τουλάχιστον πηγαίνανε (τώρα μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα αν κ δε νομίζω μέσα σε 4 μήνες...)
Αποφασίσαμε να πάμε σε ιδιωτική εταιρεία. Δεν το σκεφτήκαμε καν. Θα κάναμε ό,τι μπορούσαμε για να βοηθήσουμε τη boo-boo μας στο παρόν κ το μέλλον της. Εύχομαι να κάναμε το σωστό! Επίσης εύχομαι να μην το μάθουμε ποτέ, να μη χρειαστεί να τα χρησιμοποιήσουμε.
Γενικώς είμαστε υπέρ της προόδου στην επιστήμη κ υπέρ των νέων τεχνολογιών κ ας είναι σε πρώιμο στάδιο. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου χρειαστούν...
Η απόφαση είναι του ζευγαριού!

44ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 12:40 pm

eyelids


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Olivia έγραψε:
Δεν είναι ευγενικό αυτό που λες... εμείς δεν είμαστε τσιγγούνηδες, ούτε, όμως, μας περισσεύουν 2000 Ευρώ. Αν είχα πειστεί με όσα διάβασα και ήξερα ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα αυτά τα βλαστοκύτταρα να αξιοποιηθούν σωστά, θα έκανα το σκατό μου παξιμάδι (σόρρυ για την έκφραση) να βρω και δέκα χιλιάρικα.

Προσωπικά δεν πείστηκα (έχω σπουδάσει Ιατρική και πίστεψέ με, δεν είμαι από αυτούς που κατηγορούν την επιστήμη) και έτσι τα δωρίσαμε.

Μακάρι να μην χρειαστεί κανείς μας ποτέ να μάθει αν έκανε καλά που τα κράτησε ή τα δώρισε!
Γεια σε ολες κ ολους.

Ολιβια την Ιατρικη την τελειωσες,πηρες πτυχιο;
Aν ναι,θεωρω εντυπωσιακο το οτι την τελειωσες μεν,δε θες να την ασκησεις δε.Εκτος αν ταυχτοχρονα με τα οσα κανεις,εισαι σε και σε αναμονη για ειδικοτητα.
Απο καθαρη περιεργεια ρωταω,οποτε δεν υποχρεουσαι να απαντησεις.

Τελοσπαντων,στο θεμα μας.
Εχω κι εγω σπουδασει Ιατρικη.
Κι εχω σε ολες τις μαμαδες να πω τα εξης.

Mια εισαγωγη καταρχην...Η επιστημη λεει οτι εχει σωθει κοσμος απο βλαστοκυτταρα ομπφαλοπλακουντιακου αιματος.
Υπαρχουν βεβαια και αλλοι τροποι να ληφθουν βλαστοκυτταρα.Θα εχετε ακουσει για δοτες μυελου των οστων.Η διαδικασια αυτη ποναει ομως.Επισης βλαστοκυτταρα μπορουν να ληθουν απο περιφερικο αιμα αφου ο ενηλικας ακολουθησει μια φαρμακευτικη αγωγη για καποιες μερες-η φαρμακευτικη αγωγη ειναι αυξητικοoi παραγοντες οι οποιοι δεν ειναι κι οτι πιο αθωο.
Ειναι προφανες νομιζω οτι τα βλαστοκυτταρα του ομφαλοπλακουντιακου αιματος ειναι η καλυτερη περιπτωση αφου ο ομφαλιος λωρος κ ο πλακουντας κοβονται ουτως η αλλως σε καθε γεννα.Και συν αυτου τα βλαστοκυτταρα του ομφαλοπλακουντιακου αιματος ειναι προτιμοτερα εκεινων που παιρνονται με τις προαναφερθεισες δυο μεθοδους γιατι ειναι κυτταρα του εμβρυου και εχουν υποστει την ελαχιστη δυνατη διαφοροποιηση.

Και στο ζουμι...Οσοι βριζουν τις ιδιωτικες τραπεζες με προσχημα οτι ειναι πιο μεγαλοκαρδο να δωθουν τα βλαστοκυτταρα στη δημοσια ποσο μαλλον οταν αυτοι ειναι γιατροι και λοιποι του ιατρικου κ παραιατρικου κλαδου που σχετιζονται με τη δημοσια τραπεζα,ειναι υποκριτες.
Εκανα γυναικολογια σε ενα απο τα μεγαλυτερα γυναικολογικα δημοσια νοσοκομεια της Αθηνας.
Ειδα(επειδη μου αρεσε κι οχι επειδη με υποχρεωνε η σχολη μου) πανω απο 25 τυχαιες γεννες.Γυναικες ευκαταστατες,φτωχες,τσιγγανες,αλλοδαπες.Απ ολες ειχε ο μπαξες.Σε μονο μια παρθηκαν βλαστοκυτταρα.Σε ολες τις υπολοιπες περιπτωσεις τοσο εμβρυικο αιματακι-πλακουντες πηγαιναν κατευθειαν στα σκουπιδια.
Αν η δημοσια τραπεζα ηθελε να αυξησει τα δειγματα της θα μπορουσε καταρχην να ενημερωνει μεσω των γιατρων των δημοσιων νοσοκομειων ολες αυτες τις μανες για το τι παιζει και στη συνεχεια να τους προτεινει να ληφθει δειγμα δωρεαν για τη δημοσια τραπεζα.
Σκεφτειτε να γινοταν αυτο υποχρωτικα σε ολα τα δημοσια νοσοκομεια της χωρας.Απειρα δειγματα!Αν η εκαστοτε μητερα δηλωνε οτι εχει αποφασισει να τα δωσει σε ιδιωτικη τραπεζα,γουστο της και καπελο της και φυσικα δικαιωμα της.Θα ειχε ομως ακουσει και την ενημερωση με τα ματια της δημοσιας...
Πολλες γυναικες που γεννουν σε δημοσια,σας λεω με βεβαιοτητα οτι δεν ξερουν το χριστο τους σχετικα με τα βλαστοκυτταρα.Ουτε καν μπαινουν στη διαδικασια να ασχοληθουν με το θεμα ειτε επειδη ειναι χαμηλου μορφωτικου επιπεδου ειτε επειδη δεν εχουν οικονομικη ανεση ειτε επειδη κατι πηρε τ αυτι τους αλλα δεν τους ενδιεφερε.Αν ομως ο γιατρος του δημοσιου νοσοκομειου ως εκπροσωπος της δημοσιας τραπεαζας υποχρεωτικα τις ενημερωνε ,ενα σωρο θα εδιναν στη δημοσια τραπεζα!Ειμαι σιγουρη.

Αλλα δεν συμβαινει αυτο που περιεγραψα.Το μονο που συμβαινει ειναι να βριζουν ολοι αυτοι,οι σχετικη με τη δημοσια τραπεζα,πατοκορφα τις ιδιωτικες.

Τοσο ομφαλοπλακουντιακο αιμα παει χαμενο που παει λογω της δικης τους αδιαφοριας/ελλειψης οργανωσης,οι ιδιωτικες τους πειραξαν;;;;;

45ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 12:55 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
eyelids έγραψε:
Τοσο ομφαλοπλακουντιακο αιμα παει χαμενο που παει λογω της δικης τους αδιαφοριας/ελλειψης οργανωσης,οι ιδιωτικες τους πειραξαν;;;;;

Διάβασα με προσοχή τα όσα έγραψες και δεν μπορώ να πάρω θέση σε αυτά γιατί δεν είμαι ειδικός όπως εσύ. Δεν είναι όμως νόμιμο και αναφαίρετο δικαίωμα των γονιών να μη θέλουν να διαθέσουν γεννετικό υλικό του παιδιού τους είτε σε δημόσια είτε σε ιδιωτική τράπεζα; Γιατί δηλαδή όσοι κάναμε αυτήν την επιλογή πρέπει να είμαστε ή κατώτερου μορφωτικού επιπέδου ή να μην έχουμε την οικονομική άνεση για να το κάνουμε; Νομίζω ότι ο κάθε γονιός έχει δικαίωμα να αποφασίζει ακόμα και να γυρίσει την πλάτη σε αυτά που ακούει και δεν συμφωνώ καθόλου με τον χαρακτηρισμό αδιαφορία.

46ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 12:59 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι αλλα επισης ποσοι πλακουντες πανε οντως στα σκουπιδια; γιατι πολλοι πλακουντες χρησιμοποιουνται για διαφορα πειραματα και ακομα και για κρεμες, δεν ξερουμε που παει τι; ειναι ενα μεγαλο θεμα και ακρη δεν βγαινει, το μονο που εχω να πω ποιος σου ειπε οτι οι ανθρωποι που γεννανε σε δημοσια ειναι χαμηλου μορφωτικου επιπεδου, φτωχοι ή τσιγγανοι σορρυ αλλα αυτο δεν ειναι καθολου ετσι, εγω δεν ειχα ενημερωση για το πως γεννας στα δημοσια νομιζα οτι εισαι μαζι με αλλα 6 ατομα οπως και οταν νοσηλευεσαι σε ενα οποιοδηποτε νοσοκομειο, και γιαυτο δεν πηγα, μετα εμαθα τι παιζει με τα δημοσια μαιευτηρια και τωρα θα πηγαινα, οποτε μαλλον θα ειμαι χαμηλου μορφωτικου επιπεδου η φτωχια, ενω που πηγα στο ιδιωτικο κατατασομαι στους εξυπνους και τους πλουσιους πολυ καλο!!! επισης για την μεθοδο που περνεις βλαστοκυταρα απο το πρωτο δοντι που αλαζει το παιδι δεν το ανεφερες αλλα ξεχασα, ειπαμε χαμηλο επιπεδο δεν εχω ψαχτει καθολου κτλ

47ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:01 pm

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ετσι ειναι... εμεις ειμαστε οι τσιγκουνες οι φτωχες οι αμορφωτες και οι αδιαφορες....


καλα ρε κοριτσια δε μπορειτε να πειτε την αποψη σας με πιο ομορφο τροπο??

48ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:04 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
επισης εμενα μου βρομαει που μολις γραφτηκες δεν εβαλες περιοχη δεν εβαλες καποιο αβαταρ δεν συστηθηκες παρα ετρεξες το πρωτο μηνυμα να το γραψεις εδω οκ καλα εκανες εμενα δεν μου καθησε καλα ομως

49ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:08 pm

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μα θελει να μας βοηθησει! δε διαβασες με τι ενδιαφερον ρωτησε την ολιβια αν εβγαλε την ιατρικη? Razz

50ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:09 pm

Olivia

Olivia
Admin
Admin
eyelids έγραψε:
Ολιβια την Ιατρικη την τελειωσες,πηρες πτυχιο;
Aν ναι,θεωρω εντυπωσιακο το οτι την τελειωσες μεν,δε θες να την ασκησεις δε.Εκτος αν ταυχτοχρονα με τα οσα κανεις,εισαι σε και σε αναμονη για ειδικοτητα.
Απο καθαρη περιεργεια ρωταω,οποτε δεν υποχρεουσαι να απαντησεις.

Όχι δεν την έχω τελειώσει και μάλλον ούτε πρόκειται να την τελειώσω, γιατί -όσο εντυπωσιακό και να σου φανεί- δεν το έχω μέσα μου να γίνω γιατρός.

Και για να μην κάνω παράθεση όλα όσα έγραψες... Μια χαρά άποψη είχες για όλα... Εφόσον, όμως, το έχεις σπουδάσει το θέμα, θέλεις να μας λύσεις τις απορίες γύρω από τις ιδιωτικές εταιρείες; Γιατί είναι τόσες πολλές στην Ελλάδα; Μπορούν να αξιοποιηθούν όντως τα βλαστοκύτταρα από το ίδιο το παιδί; Αν όχι, τότε γιατί πλασάρουν φυλλαδιάκια με ατάκες όπως "το πιο πολύτιμο δώρο για το παιδί σας";

Και μια απορία έχω και εγώ, άσχετη με το θέμα. Γράφεις:

eyelids έγραψε:Ειδα(επειδη μου αρεσε κι οχι επειδη με υποχρεωνε η σχολη μου) πανω απο 25 τυχαιες γεννες.Γυναικες ευκαταστατες,φτωχες,τσιγγανες,αλλοδαπες.

Στην ειδικότητα δεν σας υποχρεώνουν να δείτε γέννες;;; Εδώ εμείς στη... βασική εκπαίδευση και είδαμε καμιά δεκαριά... Απο καθαρη περιεργεια ρωταω,οποτε δεν υποχρεουσαι να απαντησεις.

http://www.eimaimama.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις