Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
385 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 385 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

76ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:46 pm

KLEOPATRA

KLEOPATRA
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κοπελες και εγω πηρα πριν δεκαπεντε μηνες που γεννησα και επειδη δουλευω στον τομεα της μαιευτικης θα σας πω οτι πιστευω οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση!!!!!!!και εγω ομως στο δευτερο θα ηθελα να τα δωσω σε δημοσια τραπεζα...

77ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:46 pm

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[/quote]
αχ βρε κοριτσια δεν καταλαβαινομαστε.
τα ιδιωτικα νοσοκομεια ειναι μαγαζια καποιων και οι ιδιωτες γιατροι ειναι ελευθεροι επαγγελματιες.

μιλαω για το δημοσιο νοσοκομειο κ τους δημοσιους γιατρους γιατι το δημοσιο νοσοκομειο ειναι κρατικος οργανισμος και οι δημοσιοι γιατροι υπαλληλοι του κρατους.η δημοσια τραπεζα ειναι κρατικη!
αν ηθελε να επιτελεσει το εργο που επικαλειται με τοσο παθος και σφριγος οτι επιτελει καθε φορα που βγαζει παρανομες και αχρηστες τις ιδιωτικες,θα επρεπε να ξεκιναγε ολοκληρη εκστρατεια,οργανωση και συστηματικη ενημερωση τουλαχιστον στα δημοσια νοσοκομεια.
πολυ μυαλο θελει;[/quote]


Δεν μπορώ να καταλάβω ποιός ακριβως σου είπε ότι όποιοι γονεις δωρίζουν τα βλαστοκύτταρα του παιδιου τους στην Δημόσια Τράπεζα το κάνουν επειδή η δημόσια τράπεζα βγάζει τις ιδιώτικές εταιρίες αχρηστες;; Πιστεύεις ότι οι γονείς που έχουν οι ακόμα και αυτοί που δεν έχουν ιατρικές γνώσεις(μιας και το κάναμε καραμέλα αυτο με την μόρφωση σήμερα) παίζουν ελαφρά τι καρδία με την ζωη του παιδιού τους;; Το εγραξα και παραπάνω και καλο θα ηταν να το διαβάσεις ειναι δικαίωμα του καθενος να κάνει αυτο που θέλει... Και το ξαναγραφω καλο θα ήταν να είμαστε πολυ προσεκτικοι με τα λεγόμενα μας και να μην πληγώνουμε και προσβάλλουμε κόσμο απλα και μόνο επειδή δεν πιστέυει η δεν έκανε ότι καναμε εμεις!!!

78ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 3:00 pm

eyelids


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
λοιπον τελευταιο αυτο και σας καληνυχτω

ολιβ,ρωτησες καπου πριν(δεν το βρισκω τωρα)αν τελικα μπορουν να χρησιμοποιηθουν τα κυτταρα για να σωθει το ιδιο το παιδι

μαλλον οχι.τα λοιπα μελη της οικογενειας ομως θα μπορουσαν.

εξηγω χοντρικα...
αν ενα διχρονο εμφανισει λευχαιμια,
δεν εχει νοημα να χρησιμοποιησουμε τα βλαστοκυτταρα του,αφου υπαρχει αυξημενη πιθανοτητα να εμφανισουν κι αυτα σε καποια φαση λευχαιμια.

αν ομως το διχρονο εχει λευχαιμια και ο δεκαεξαχρονος γιος χαιρει ακρας υγειας,τα βλαστοκυτταρα του υγιους δεκαεξαχρονου μπορουν να χρησιμοποιηθουν ως μοσχευμα για το αρρωστο διχρονο.το γεγονος οτι ειναι του αδερφου κι οχι καποιου ξενου αυξανει την πιθανοτητα να ταιριαξουν σχεδον γαντι.

αυτα σε ο,τι αφορα κυτταρα αιμοποιητικης γραμμης

στο μελλον βεβαια λενε οτι απο τα βλαστοκυτταρα θα φτιαχνουμε οργανα κ ιστοριες γι αγριους αλλα απ οσο ξερω αυτα δεν ειναι τα βλαστοκυτταρα που δινουν κ παιρνουν αυτον τον καιρο,ειναι αλλο ειδος κυτταρων πιο αρχεγονα που εχουν να κανουν με το εμβρυο στις αρχικα σταδια δημιουργιας του-πως θα τα παιρνουν δεν ξερω affraid



Έχει επεξεργασθεί από τον/την eyelids στις Σαβ Ιουν 19, 2010 3:11 pm, 1 φορά

79ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 3:09 pm

eyelids


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ειπα τελευταιο αλλα τελικα μ αυτα που διαβασα αναθεωρω,this is the last one.

διαβαζω τα σχολια κ τις απαντησεις σας στα λεγομενα μου και ειλικρινα απορω!

νομιζω οι ευαισθησιες σας(δικαιολογημενες η μη,δεν εχει σημασια) μερικων σας κανουν να μη βλεπετε καθαρα τα λεγομενα των αλλων

αν ειναι για καθετι που λεω να πρεπει να εξηγω καμια δεκαρια φορες,δεν εχει και πολυ νοημα η συζητηση.

καλη σας συνεχεια.

ΥΓ ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του...

80ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 3:20 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω γενικα μπερδευτικα πιο πολυ μια λενε οτι κανει για το ιδιο το παιδι και οχι σε πολυ μεγαλο βαθμο για τα αδελφια μια λενε μονο για τα αδελφια, παλια λεγαν και για τους γονεις, οταν το ξεκαθαρισετε οσες δωσατε η δωσετε στο μελλον τελικα διαφωτιστε μας γιατι σηριαλ εχει καταντησει

81ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 3:26 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παντως αυτο που εγραψες πιο πανω οτι αν ενα παιδι νοσησει αν παρει τα δικα του θα ξανανοσησει το ειχα σκεφτει εγω με το κοινο μου μυαλο και ας μην εχω τελειωσει ιατρικη και το ειχα γραψει πιο πανω οταν εγραψα τι εκανα εγω

82ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 3:35 pm

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νομιζω οι ευαισθησιες σας(δικαιολογημενες η μη,δεν εχει σημασια) μερικων σας κανουν να μη βλεπετε καθαρα τα λεγομενα των αλλων

αν ειναι για καθετι που λεω να πρεπει να εξηγω καμια δεκαρια φορες,δεν εχει και πολυ νοημα η συζητηση.

καλη σας συνεχεια.

ΥΓ ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του...[/quote]

Το ότι δεν έχεις τρόπους το προσπερνώ.... Ίσως η ευαισθησία μας να προέρχεται απο το οτι με την ζωη των παιδιών μας δεν παίζουμε και το ψάξαμε όλες πολυ πριν πάρουμε την αποφαση μας....

83ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 3:37 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βιβιανα μου ειναι απλο κοπελα μου οι τροποι δεν μαθαινονται στα πανεπιστημια, και δεν εχουν να κανουν με την μορφωση του καθενος, εχει αποδεικτει πολακις!!!!!

84ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 5:01 pm

maria2

maria2
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Olivia έγραψε:
Lena έγραψε:ενας φιλος του αντρα μου ειχε δωσει σε μια ιδιωτικη και αν θυμαμαι καλα τους ειχαν παρει τηλεγωνο μετα απο 2-3 μηνες και τους ειπαν οτι τελικα δεν ηταν καταλληλο το δειγμα

Kαι πήραν πίσω τα λεφτά να φανταστώ, ε;

ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΑΦΟΥ ΔΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΔΩΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ.ΧΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΑ 300 EURO ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΔΕΙΓΜΑΤΟΣ.




[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

85ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 9:30 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
maria έγραψε:
Olivia έγραψε:
Lena έγραψε:ενας φιλος του αντρα μου ειχε δωσει σε μια ιδιωτικη και αν θυμαμαι καλα τους ειχαν παρει τηλεγωνο μετα απο 2-3 μηνες και τους ειπαν οτι τελικα δεν ηταν καταλληλο το δειγμα

Kαι πήραν πίσω τα λεφτά να φανταστώ, ε;

ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΑΦΟΥ ΔΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΔΩΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ.ΧΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΑ 300 EURO ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΔΕΙΓΜΑΤΟΣ.
Εγώ δε θα το έλεγα καθόλου -μόνο 300 €- δηλαδή και να μην έχω δείγμα κρατημένο και να έγω δώσει γ...σιάτικα 300 €;

86ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 9:40 pm

maria2

maria2
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
nikoleta έγραψε:
maria έγραψε:
Olivia έγραψε:
Lena έγραψε:ενας φιλος του αντρα μου ειχε δωσει σε μια ιδιωτικη και αν θυμαμαι καλα τους ειχαν παρει τηλεγωνο μετα απο 2-3 μηνες και τους ειπαν οτι τελικα δεν ηταν καταλληλο το δειγμα

Kαι πήραν πίσω τα λεφτά να φανταστώ, ε;

ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΑΦΟΥ ΔΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΔΩΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ.ΧΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΑ 300 EURO ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΔΕΙΓΜΑΤΟΣ.
Εγώ δε θα το έλεγα καθόλου -μόνο 300 €- δηλαδή και να μην έχω δείγμα κρατημένο και να έγω δώσει γ...σιάτικα 300 €;


ΔΕΝ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ Γ....ΜΙΣΙΑΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ!!!!!!!!!!!!ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΚΡΙΝΑ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!!!!!!ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?????????

87ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 9:56 pm

oneirena

oneirena
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Έχω ήδη γράψει την άποψή μου πάνω στο θέμα ιδιωτικής vs δημόσιας τράπεζας βλαστοκυττάρων.
έχω περιστατικό πραγματικό (συνέβη πριν απο 2 χρόνια)που παιδάκι 7 χρονών έπασχε απο σακχαρώδη διαβήτη έγινε καλά απο βλαστοκύτταρα. ΑΛΛΑ!!!Ήταν τα βλαστοκύτταρα απο το δευτερο του αδερφάκι, που πρώτα ελέγθηκε η συμβατότητα μόλις γεννήθηκε το παιδί. (οι γονείς πήραν την απόφαση να κάνουν και τρίτο παιδί για να σώσουν το πρώτο τους). Δεν ήταν αυτόλογη μεταμόσχευση- πράγμα για το οποίο σε κοροϊδεύουν οι ιδιωτικές τράπεζες. Εξάλλουν -φαντάζομαι εγώ με το μικρό μυαλό μου- αν κάθε μέρα γίνονταν αυτόλογες μεταμοσχεύσεις η κάθε τράπεζα θα είχε τα περιστατικά με τονισμένα και κεφαλαία γράμματα στα φυλλάδια της.

Όσο για τους γιατρούς στα δημόσια νοσοκομεία, επειδή έχω δουλέψει σε δημόσιο νοσοκομείο στη διοίκηση, ξέρω πως στις εφημερίες γίνεται χαμός. Δεν πας να γεννήσεις με ραντεβού. Και ο γιατρός δεν έχει μόνο εσένα. Ξέρω πολλές κοπέλες που γέννησαν σε ιδιωτικές και δεν είχαν ιδέα τι είναι τα βλαστοκύτταρα. Φταίει και εκεί ο γιατρός που δεν την ενημέρωσε??

Και επειδή ειπώθηκε σχόλιο για άτομα χαμηλού μορφωτικού επιπέδου που πηγαίνουν στα νοσοκομεία, όσες φορές έτυχε να εξυπηρετήσω κάποιον για να βρεί μια κλινική μου μιλούσε με τέτοια ευγένεια που δεν την συναντάω συχνά στη ζωή μου.

88ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 9:58 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
maria έγραψε:ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΟ DNA ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΑΙΜΑΤΑΚΙ ,ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ???????
ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ (ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ....ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ!)ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ!!!!!!
Το αιματάκι Μαρία μου δε θεωρείται γεννετικό υλικό ούτε μπορεί να χρησιμοοιηθεί για μεταμοσχεύσεις. Αν ήταν έτσι όλοι δωρητές θα ήμασταν! Εγώ προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτική... Με το καλό σου εύχομαι να έρθει και το 2ο μωράκι που τόσο λαχταράς! ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 337404 ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 386913

89ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 10:05 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
maria έγραψε:
nikoleta έγραψε:
maria έγραψε:
Olivia έγραψε:
Lena έγραψε:ενας φιλος του αντρα μου ειχε δωσει σε μια ιδιωτικη και αν θυμαμαι καλα τους ειχαν παρει τηλεγωνο μετα απο 2-3 μηνες και τους ειπαν οτι τελικα δεν ηταν καταλληλο το δειγμα

Kαι πήραν πίσω τα λεφτά να φανταστώ, ε;

ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΑΦΟΥ ΔΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΔΩΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ.ΧΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΑ 300 EURO ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΔΕΙΓΜΑΤΟΣ.
Εγώ δε θα το έλεγα καθόλου -μόνο 300 €- δηλαδή και να μην έχω δείγμα κρατημένο και να έγω δώσει γ...σιάτικα 300 €;


ΔΕΝ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ Γ....ΜΙΣΙΑΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ!!!!!!!!!!!!ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΚΡΙΝΑ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!!!!!!ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?????????
Όχι όχι δε θέλω να παρεξηγηθώ! Δεν κατακρίνω τους γονείς... ίσα ίσα που εκείνοι κάνουν ότι νομίζουν καλύτερο! Απλά τα χαρακτηρίζω έτσι γιατί τα πληρώνεις χωρίς να επωφελείσαι σε τίποτα. Οι γονείς καλά κάνουν απλά οι τράπεζες δε θα έπρεπε να χρεώνουν ούτε τα 300 € σε περίπτωση που το δείγμα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Μην αντιδράς έτσι, εντελώς καλοπροαίρετα το είπα.

90ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 10:54 pm

sophia

sophia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γιατι χαλατε τη ζαχαρενια σας βρε κοριτσια???Ας κανει η καθε μια οτι θελει και οτι θεωρει σωστο!!Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε καποια θεματα(θηλασμος-βλασ/ρα) πρεπει να πλακωνονται οι μανουλες!!Η καθεμια οτι τη φωτισει ο Θεουλης!!

91ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 11:49 pm

ShicShuel

ShicShuel
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
http://exandas.ert.gr/el/kentriko-eksantas/featured-documentaries/to-polytimo-kyttaro

Για αρχή δες αυτό, θα σε βοηθήσει σίγουρα...
Εμείς το ψάξαμε πάρα πολυ..... Τα κύτταρα του αίματος ομφάλιου λώρου ονομάζονται ομφαλοπλακουντιακά και χρησιμεύουν μόνο για αρρώστιες του αιμοποιητικού συστήματοσ... Τα λεγομενα μεσεγχυματικά είναι αυτά που ο κόσμος ονομάζει βλαστοκύτταρα..τα οποία προς το παρόν δε χρησιμεύουν σε τίποτα απολύτως!!! Εμείσ λοιπόν καναμε δςρεά το αίμα του ομφάλιου λώρου στην Κρατική Τράπεζα Φύλαξης - Ακαδημία Αθηνών... Αν σε ενδιαφέρει να πας να ακούσεις το σεμινάριο θα σου λύσει όλες τις απορίες! Απ'όσο ξέρω πάντως ΜΟΝΟ στην Ελλλάδα υπάρχουν ιδιωτικές τράπεζες φύλαξης... όλες οι άλλες χώρες έχουν δημόσιες... από την Ελλήνικη Κρατική τράπεζα πάνε όλα τα στοιχεία σε μια παγκόσμια βαση δεδομένων και μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τον οποιονδήποτε τα χρειαστεί ποτέ... Και φυσικά και όλοι έχουμε το ίδιο δικαίωμα να χρησιμοποιήσουμε καποιο από αυτά αν ποτέ χρειαστεί..φτου φτου..

Επίσης....γέννησα πριν μια βδομάδα... όταν είχα πάει στο νοσοκομείο για την τελευταία μου εβδομαδιαία επίσκεψη, μου δώσαν ένα φυλλάδιο από διαφήμιση ιδιωτικής τράπεζας η οποία κανει πλέον "δώρο" τα 20 χρόνια φύλαξης... Δηλαδή εως τώρα τα 2000-3000 € που ηθέλαν ως δια μαγείας τώρα τα κάνουν δώρο ξαφνικά?????




ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 35468

92ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 11:53 pm

ShicShuel

ShicShuel
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΑΑΑΑ και επίσης καμία τράπεζα δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι ο αριθμός κυττάρων που έχουν περισυλλεγεί είναι επαρκής για οποιαδήποτε χρήση..... μπορεί δηλαδη να ειναί εξ' αρχης αχρηστο το δείγμα και απλά να χρησιμοποιηθεί για έρευνα - πράγμα που εμένα πχ δεν με νοιάζει - αν είναι να βοηθήσει η δωρεά μου, ας γίνει. Οι ιδιωτικές τράπεζες δεχονται τα χρήματα χωρίς εσύ ποτέ να ξέρεις αν όντως υπάρχει αυτό που με τόση αγωνία έχεις κρατήσει..... Smile)

Φιλια πολλα

93ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Κυρ Ιουν 20, 2010 3:52 am

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Lena έγραψε:
στη χωρα μας δεν υπαρχει νομικο πλαισιο που να προστατευει ουτε εμας ουτε το παιδι μας.. οσον αφορα στα βλαστοκυτταρα.. που ξερω εγω αν θα αρπαξουν μια ωραια μερα το παιδι μου επειδη ειναι συμβατο με τον χ κυριο εφοπλιστοπουλο η υπουργοπουλο που παρουσιασε ξαφνικα μια σοβαρη ασθενεια??

ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτα με το θεμα της νομοθεσιας δεν υπαρχει δυστυχως!

Lena έγραψε:επισης η χωρα μας ειναι (αν κανω λαθος διορθωστε με παρακαλω) η μονη χωρα στην ευρωπη που εχει ιδιωτικες τραπεζες φυλαξης βλαστοκυτταρων.. γιατι αραγε????

Ιδιωτικες τραπεζες φυλαξης αιματος ομφαλιου λωρου υπαρχουν στην Ευρωπη - Αγγλια,Γερμανια,Ρουμανια κτλ μονο που εκει υπαρχει νομοθεσια και πανω απο ολα ΕΛΕΓΧΟΣ!! Οπως επισης ιδιωτικες τραπεζες υπαρχουν και στην Αμερικη και την Αυστραλια.

94ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Κυρ Ιουν 20, 2010 4:18 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eyelids έγραψε:
Olivia έγραψε:
Δεν είναι ευγενικό αυτό που λες... εμείς δεν είμαστε τσιγγούνηδες, ούτε, όμως, μας περισσεύουν 2000 Ευρώ. Αν είχα πειστεί με όσα διάβασα και ήξερα ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα αυτά τα βλαστοκύτταρα να αξιοποιηθούν σωστά, θα έκανα το σκατό μου παξιμάδι (σόρρυ για την έκφραση) να βρω και δέκα χιλιάρικα.

Προσωπικά δεν πείστηκα (έχω σπουδάσει Ιατρική και πίστεψέ με, δεν είμαι από αυτούς που κατηγορούν την επιστήμη) και έτσι τα δωρίσαμε.

Μακάρι να μην χρειαστεί κανείς μας ποτέ να μάθει αν έκανε καλά που τα κράτησε ή τα δώρισε!
Γεια σε ολες κ ολους.

Ολιβια την Ιατρικη την τελειωσες,πηρες πτυχιο;
Aν ναι,θεωρω εντυπωσιακο το οτι την τελειωσες μεν,δε θες να την ασκησεις δε.Εκτος αν ταυχτοχρονα με τα οσα κανεις,εισαι σε και σε αναμονη για ειδικοτητα.
Απο καθαρη περιεργεια ρωταω,οποτε δεν υποχρεουσαι να απαντησεις.

Τελοσπαντων,στο θεμα μας.
Εχω κι εγω σπουδασει Ιατρικη.
Κι εχω σε ολες τις μαμαδες να πω τα εξης.

Mια εισαγωγη καταρχην...Η επιστημη λεει οτι εχει σωθει κοσμος απο βλαστοκυτταρα ομπφαλοπλακουντιακου αιματος.
Υπαρχουν βεβαια και αλλοι τροποι να ληφθουν βλαστοκυτταρα.Θα εχετε ακουσει για δοτες μυελου των οστων.Η διαδικασια αυτη ποναει ομως.Επισης βλαστοκυτταρα μπορουν να ληθουν απο περιφερικο αιμα αφου ο ενηλικας ακολουθησει μια φαρμακευτικη αγωγη για καποιες μερες-η φαρμακευτικη αγωγη ειναι αυξητικοoi παραγοντες οι οποιοι δεν ειναι κι οτι πιο αθωο.
Ειναι προφανες νομιζω οτι τα βλαστοκυτταρα του ομφαλοπλακουντιακου αιματος ειναι η καλυτερη περιπτωση αφου ο ομφαλιος λωρος κ ο πλακουντας κοβονται ουτως η αλλως σε καθε γεννα.Και συν αυτου τα βλαστοκυτταρα του ομφαλοπλακουντιακου αιματος ειναι προτιμοτερα εκεινων που παιρνονται με τις προαναφερθεισες δυο μεθοδους γιατι ειναι κυτταρα του εμβρυου και εχουν υποστει την ελαχιστη δυνατη διαφοροποιηση.

Και στο ζουμι...Οσοι βριζουν τις ιδιωτικες τραπεζες με προσχημα οτι ειναι πιο μεγαλοκαρδο να δωθουν τα βλαστοκυτταρα στη δημοσια ποσο μαλλον οταν αυτοι ειναι γιατροι και λοιποι του ιατρικου κ παραιατρικου κλαδου που σχετιζονται με τη δημοσια τραπεζα,ειναι υποκριτες.
Εκανα γυναικολογια σε ενα απο τα μεγαλυτερα γυναικολογικα δημοσια νοσοκομεια της Αθηνας.
Ειδα(επειδη μου αρεσε κι οχι επειδη με υποχρεωνε η σχολη μου) πανω απο 25 τυχαιες γεννες.Γυναικες ευκαταστατες,φτωχες,τσιγγανες,αλλοδαπες.Απ ολες ειχε ο μπαξες.Σε μονο μια παρθηκαν βλαστοκυτταρα.Σε ολες τις υπολοιπες περιπτωσεις τοσο εμβρυικο αιματακι-πλακουντες πηγαιναν κατευθειαν στα σκουπιδια.
Αν η δημοσια τραπεζα ηθελε να αυξησει τα δειγματα της θα μπορουσε καταρχην να ενημερωνει μεσω των γιατρων των δημοσιων νοσοκομειων ολες αυτες τις μανες για το τι παιζει και στη συνεχεια να τους προτεινει να ληφθει δειγμα δωρεαν για τη δημοσια τραπεζα.
Σκεφτειτε να γινοταν αυτο υποχρωτικα σε ολα τα δημοσια νοσοκομεια της χωρας.Απειρα δειγματα!Αν η εκαστοτε μητερα δηλωνε οτι εχει αποφασισει να τα δωσει σε ιδιωτικη τραπεζα,γουστο της και καπελο της και φυσικα δικαιωμα της.Θα ειχε ομως ακουσει και την ενημερωση με τα ματια της δημοσιας...
Πολλες γυναικες που γεννουν σε δημοσια,σας λεω με βεβαιοτητα οτι δεν ξερουν το χριστο τους σχετικα με τα βλαστοκυτταρα.Ουτε καν μπαινουν στη διαδικασια να ασχοληθουν με το θεμα ειτε επειδη ειναι χαμηλου μορφωτικου επιπεδου ειτε επειδη δεν εχουν οικονομικη ανεση ειτε επειδη κατι πηρε τ αυτι τους αλλα δεν τους ενδιεφερε.Αν ομως ο γιατρος του δημοσιου νοσοκομειου ως εκπροσωπος της δημοσιας τραπεαζας υποχρεωτικα τις ενημερωνε ,ενα σωρο θα εδιναν στη δημοσια τραπεζα!Ειμαι σιγουρη.

Αλλα δεν συμβαινει αυτο που περιεγραψα.Το μονο που συμβαινει ειναι να βριζουν ολοι αυτοι,οι σχετικη με τη δημοσια τραπεζα,πατοκορφα τις ιδιωτικες.

Τοσο ομφαλοπλακουντιακο αιμα παει χαμενο που παει λογω της δικης τους αδιαφοριας/ελλειψης οργανωσης,οι ιδιωτικες τους πειραξαν;;;;;

εγω γενησα σε δημοσιο μαιευτηριο και ενημερωθηκα για την δωρεα στη δημοσια τραπεζα απο το ιδιο μαιευτηριο,το Ελενα Βενιζελου.

95ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Κυρ Ιουν 20, 2010 4:23 am

Crazy

Crazy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
sophia έγραψε:Γιατι χαλατε τη ζαχαρενια σας βρε κοριτσια???Ας κανει η καθε μια οτι θελει και οτι θεωρει σωστο!!Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε καποια θεματα(θηλασμος-βλασ/ρα) πρεπει να πλακωνονται οι μανουλες!!Η καθεμια οτι τη φωτισει ο Θεουλης!!

Συμφωνώ απόλυτα!!
Αυτή η αντιπαράθεση με χαρακτηρισμούς και πικρόχολα σχόλια έχει κανένα νόημα;;;

Το να είσαι γονιός είναι μια ιδιότητα που δεν έρχεται με οδηγίες χρήσης, τυποποιημένες και με διασφάλιση ποιότητας ISO!!

Όλοι οι γονείς θέλουν το καλύτερο για τα παιδιά τους. Κι αυτό σημαίνει ότι σύμφωνα με τα κριτήριά τους, τις δυνατότητές τους, τις εμπειρίες τους και την πληροφόρηση που έχουν, παίρνουν για κάθε θέμα την ανάλογη απόφαση. Και οι περισσότεροι προσπαθούν μέχρι εκεί που μπορούν για το καλύτερο!

Από τη στιγμή που γίνεσαι γονιός καλείσαι καθημερινά να παίρνεις αποφάσεις για μια άλλη ζωή. Από την πιπίλα και το βρακί που θα φορέσει, μέχρι το σε τι σχολείο θα το στείλεις μετά από 5-6 χρόνια! Μήπως ν'αρχίσουμε να κατηγορούμε ως άχρηστους ή τσιγκούνηδες τους γονείς που δεν στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικό σχολείο;;;

Λοιπόν, παρακαλώ πολύ να σκέφτεστε ψύχραιμα κάθε φορά που ετοιμάζεστε να κρίνετε την απόφαση ενός άλλου γονιού για το δικό του παιδί.
Κάπου παρακάτω, κάποιος άλλος θα κρίνει ή θα σχολιάσει τις δικές σας αποφάσεις...

Ναι, είμαστε ελεύθεροι να εκφράζουμε την άποψή μας εφόσον μας ζητηθεί, αλλά πάντα με μέτρο, ευγένεια και καλοπροαίρετα.

Εξάλλου, μην ξεχνάτε... η παρουσία μας σ'αυτό το φόρουμ έχει έναν κοινό παρονομαστή: τα παιδιά μας. Κι έναν κοινό στόχο: το καλύτερο για τα παιδιά μας.

96ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Κυρ Ιουν 20, 2010 4:48 am

EviK

EviK
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ShicShuel έγραψε:http://exandas.ert.gr/el/kentriko-eksantas/featured-documentaries/to-polytimo-kyttaro

Για αρχή δες αυτό, θα σε βοηθήσει σίγουρα...
Εμείς το ψάξαμε πάρα πολυ..... Τα κύτταρα του αίματος ομφάλιου λώρου ονομάζονται ομφαλοπλακουντιακά και χρησιμεύουν μόνο για αρρώστιες του αιμοποιητικού συστήματοσ... Τα λεγομενα μεσεγχυματικά είναι αυτά που ο κόσμος ονομάζει βλαστοκύτταρα..τα οποία προς το παρόν δε χρησιμεύουν σε τίποτα απολύτως!!! Εμείσ λοιπόν καναμε δςρεά το αίμα του ομφάλιου λώρου στην Κρατική Τράπεζα Φύλαξης - Ακαδημία Αθηνών... Αν σε ενδιαφέρει να πας να ακούσεις το σεμινάριο θα σου λύσει όλες τις απορίες! Απ'όσο ξέρω πάντως ΜΟΝΟ στην Ελλλάδα υπάρχουν ιδιωτικές τράπεζες φύλαξης... όλες οι άλλες χώρες έχουν δημόσιες... από την Ελλήνικη Κρατική τράπεζα πάνε όλα τα στοιχεία σε μια παγκόσμια βαση δεδομένων και μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τον οποιονδήποτε τα χρειαστεί ποτέ... Και φυσικά και όλοι έχουμε το ίδιο δικαίωμα να χρησιμοποιήσουμε καποιο από αυτά αν ποτέ χρειαστεί..φτου φτου..

Επίσης....γέννησα πριν μια βδομάδα... όταν είχα πάει στο νοσοκομείο για την τελευταία μου εβδομαδιαία επίσκεψη, μου δώσαν ένα φυλλάδιο από διαφήμιση ιδιωτικής τράπεζας η οποία κανει πλέον "δώρο" τα 20 χρόνια φύλαξης... Δηλαδή εως τώρα τα 2000-3000 € που ηθέλαν ως δια μαγείας τώρα τα κάνουν δώρο ξαφνικά?????




ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 35468
Parakoloutho tin sizitisi kai de ithela na apantiso giati den mou arese to ifos merikon mamadon Any way...Auto pou ithela na po oti o kathe enas einai eleutheros na kanei oti thelei leme tis apopseis mas tis empiries mas kai einai sebastes ......ego loipon tha simfoniso me tin fili "ShicShuel" etsi einai ta pragmata se kamia Europaiki xora den iparxei idiotiki Trapeza filakseis kai stin Italia prosfata apagoreutika se emas na doume pote tha ginei auto......

97ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Κυρ Ιουν 20, 2010 5:21 am

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
EviK έγραψε:
ShicShuel έγραψε:http://exandas.ert.gr/el/kentriko-eksantas/featured-documentaries/to-polytimo-kyttaro

Για αρχή δες αυτό, θα σε βοηθήσει σίγουρα...
Εμείς το ψάξαμε πάρα πολυ..... Τα κύτταρα του αίματος ομφάλιου λώρου ονομάζονται ομφαλοπλακουντιακά και χρησιμεύουν μόνο για αρρώστιες του αιμοποιητικού συστήματοσ... Τα λεγομενα μεσεγχυματικά είναι αυτά που ο κόσμος ονομάζει βλαστοκύτταρα..τα οποία προς το παρόν δε χρησιμεύουν σε τίποτα απολύτως!!! Εμείσ λοιπόν καναμε δςρεά το αίμα του ομφάλιου λώρου στην Κρατική Τράπεζα Φύλαξης - Ακαδημία Αθηνών... Αν σε ενδιαφέρει να πας να ακούσεις το σεμινάριο θα σου λύσει όλες τις απορίες! Απ'όσο ξέρω πάντως ΜΟΝΟ στην Ελλλάδα υπάρχουν ιδιωτικές τράπεζες φύλαξης... όλες οι άλλες χώρες έχουν δημόσιες... από την Ελλήνικη Κρατική τράπεζα πάνε όλα τα στοιχεία σε μια παγκόσμια βαση δεδομένων και μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τον οποιονδήποτε τα χρειαστεί ποτέ... Και φυσικά και όλοι έχουμε το ίδιο δικαίωμα να χρησιμοποιήσουμε καποιο από αυτά αν ποτέ χρειαστεί..φτου φτου..

Επίσης....γέννησα πριν μια βδομάδα... όταν είχα πάει στο νοσοκομείο για την τελευταία μου εβδομαδιαία επίσκεψη, μου δώσαν ένα φυλλάδιο από διαφήμιση ιδιωτικής τράπεζας η οποία κανει πλέον "δώρο" τα 20 χρόνια φύλαξης... Δηλαδή εως τώρα τα 2000-3000 € που ηθέλαν ως δια μαγείας τώρα τα κάνουν δώρο ξαφνικά?????




ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 35468
Parakoloutho tin sizitisi kai de ithela na apantiso giati den mou arese to ifos merikon mamadon Any way...Auto pou ithela na po oti o kathe enas einai eleutheros na kanei oti thelei leme tis apopseis mas tis empiries mas kai einai sebastes ......ego loipon tha simfoniso me tin fili "ShicShuel" etsi einai ta pragmata se kamia Europaiki xora den iparxei idiotiki Trapeza filakseis kai stin Italia prosfata apagoreutika se emas na doume pote tha ginei auto......

Με συγχωρητε αλλα κανετε λαθος. Υπαρχουν σε αρκετες ευρωπαικες χωρες ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ τραπεζες φυλαξης αιματος ομφαλιου λωρου! Σας παραθετω τη σελιδα:
http://parentsguidecordblood.org/content/usa/banklists/listuk.shtml

98ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Κυρ Ιουν 20, 2010 5:26 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Crazy έγραψε:Αυτή η αντιπαράθεση με χαρακτηρισμούς και πικρόχολα σχόλια έχει κανένα νόημα;;;

Το να είσαι γονιός είναι μια ιδιότητα που δεν έρχεται με οδηγίες χρήσης, τυποποιημένες και με διασφάλιση ποιότητας ISO!!

Όλοι οι γονείς θέλουν το καλύτερο για τα παιδιά τους. Κι αυτό σημαίνει ότι σύμφωνα με τα κριτήριά τους, τις δυνατότητές τους, τις εμπειρίες τους και την πληροφόρηση που έχουν, παίρνουν για κάθε θέμα την ανάλογη απόφαση. Και οι περισσότεροι προσπαθούν μέχρι εκεί που μπορούν για το καλύτερο!

Από τη στιγμή που γίνεσαι γονιός καλείσαι καθημερινά να παίρνεις αποφάσεις για μια άλλη ζωή. Από την πιπίλα και το βρακί που θα φορέσει, μέχρι το σε τι σχολείο θα το στείλεις μετά από 5-6 χρόνια! Μήπως ν'αρχίσουμε να κατηγορούμε ως άχρηστους ή τσιγκούνηδες τους γονείς που δεν στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικό σχολείο;;;

Λοιπόν, παρακαλώ πολύ να σκέφτεστε ψύχραιμα κάθε φορά που ετοιμάζεστε να κρίνετε την απόφαση ενός άλλου γονιού για το δικό του παιδί.
Κάπου παρακάτω, κάποιος άλλος θα κρίνει ή θα σχολιάσει τις δικές σας αποφάσεις...

Ναι, είμαστε ελεύθεροι να εκφράζουμε την άποψή μας εφόσον μας ζητηθεί, αλλά πάντα με μέτρο, ευγένεια και καλοπροαίρετα.

Εξάλλου, μην ξεχνάτε... η παρουσία μας σ'αυτό το φόρουμ έχει έναν κοινό παρονομαστή: τα παιδιά μας. Κι έναν κοινό στόχο: το καλύτερο για τα παιδιά μας.
Τα είπες όλα σε ένα μήνυμα, καθαρά και όμορφα!

99ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Κυρ Ιουν 20, 2010 5:46 am

EviK

EviK
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nikoleta έγραψε:
Crazy έγραψε:Αυτή η αντιπαράθεση με χαρακτηρισμούς και πικρόχολα σχόλια έχει κανένα νόημα;;;

Το να είσαι γονιός είναι μια ιδιότητα που δεν έρχεται με οδηγίες χρήσης, τυποποιημένες και με διασφάλιση ποιότητας ISO!!

Όλοι οι γονείς θέλουν το καλύτερο για τα παιδιά τους. Κι αυτό σημαίνει ότι σύμφωνα με τα κριτήριά τους, τις δυνατότητές τους, τις εμπειρίες τους και την πληροφόρηση που έχουν, παίρνουν για κάθε θέμα την ανάλογη απόφαση. Και οι περισσότεροι προσπαθούν μέχρι εκεί που μπορούν για το καλύτερο!

Από τη στιγμή που γίνεσαι γονιός καλείσαι καθημερινά να παίρνεις αποφάσεις για μια άλλη ζωή. Από την πιπίλα και το βρακί που θα φορέσει, μέχρι το σε τι σχολείο θα το στείλεις μετά από 5-6 χρόνια! Μήπως ν'αρχίσουμε να κατηγορούμε ως άχρηστους ή τσιγκούνηδες τους γονείς που δεν στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικό σχολείο;;;

Λοιπόν, παρακαλώ πολύ να σκέφτεστε ψύχραιμα κάθε φορά που ετοιμάζεστε να κρίνετε την απόφαση ενός άλλου γονιού για το δικό του παιδί.
Κάπου παρακάτω, κάποιος άλλος θα κρίνει ή θα σχολιάσει τις δικές σας αποφάσεις...

Ναι, είμαστε ελεύθεροι να εκφράζουμε την άποψή μας εφόσον μας ζητηθεί, αλλά πάντα με μέτρο, ευγένεια και καλοπροαίρετα.

Εξάλλου, μην ξεχνάτε... η παρουσία μας σ'αυτό το φόρουμ έχει έναν κοινό παρονομαστή: τα παιδιά μας. Κι έναν κοινό στόχο: το καλύτερο για τα παιδιά μας.
Τα είπες όλα σε ένα μήνυμα, καθαρά και όμορφα!
Poli sosta !!!!!!!!!Simfono apolita!!!

100ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 4 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Κυρ Ιουν 20, 2010 7:14 am

γουργουριτσας

γουργουριτσας
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω κοριτσακια δεν εχωγεννησει ακομα γενναω τον οκτωβριο και με το θεμα βλαστοκυτταρων δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα κανω γιατι οσο και να το παιζουμε οι περισσοτερες και οι περισσοτεροι large απο θεμα οικονομικο ολοι σκεφτομαστε το γεγονος οτι ολες οι ιδιωτικες τραπεζες βλαστοκυταρων σε ξεζουμιζουν στην κυριολεξια...........
εγω κοριτσακια μου οφειλω να ομολογησω οτι το οικονομικο το σκεφτομαι ναι το παραδεχομαι και ξερετε γιατι το σκεφτομαι; γιατι δεν ειναι δυνατον μια ιδιωτικη τραπεζα να σου ζηταει 2000 ευρω για την φυλαξη;δεν σκεφτονται οτι κι εσυ δουλευεις και τα βγαζεις αυτα ταχρηματα με κοπο και ιδρωτα;
δεν αντιλεγω στο οτι ο καθε γονιος θελει το καλυτερο για το παιδι του και οτι δεν θα κανει τσιγκουνιες απλα θεωρω απαραδεκτα τα ποσα πο σου ζητανε......
οσο γι αυτο που ειπε μια φιλη πιο πανω οτι στα δημοσια πανε γυναικες χαμηλου επιπεδου και τσιγκουνες δεν συμφωνω καθολου.....εχω συναντησει σε ιδιωτικα νοσοκομεια οχι απλα χαμηλου επιπεδου αλλα υπο το μηδεν.....
απλα πιστευω οτι οι περισσοτερες γυναικες γενναμε στο νοσοκομειο που ειναι ο γιατρος μας τον οποιον εμπιστευομαστε....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις