Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
387 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 387 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

51ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:14 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και βεβαια πρεπει να δεις γεννες η φιλη μου εχει τελειωσει γιατρος και κανει ειδικοτητα τωρα και περασε απο πολλα νοσοκομεια και ειδικοτητες και απο μαιευτηριο και ειδε γεννες γιατι ετσι πρεπει!! για να ξερεις την γενικη ιατρικη και να πας για ειδικοτητα και να αποφασισεις και ολας γιατι θα πας

52ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:16 pm

eyelids


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
nikoleta έγραψε:
eyelids έγραψε:
Τοσο ομφαλοπλακουντιακο αιμα παει χαμενο που παει λογω της δικης τους αδιαφοριας/ελλειψης οργανωσης,οι ιδιωτικες τους πειραξαν;;;;;

Διάβασα με προσοχή τα όσα έγραψες και δεν μπορώ να πάρω θέση σε αυτά γιατί δεν είμαι ειδικός όπως εσύ. Δεν είναι όμως νόμιμο και αναφαίρετο δικαίωμα των γονιών να μη θέλουν να διαθέσουν γεννετικό υλικό του παιδιού τους είτε σε δημόσια είτε σε ιδιωτική τράπεζα; Γιατί δηλαδή όσοι κάναμε αυτήν την επιλογή πρέπει να είμαστε ή κατώτερου μορφωτικού επιπέδου ή να μην έχουμε την οικονομική άνεση για να το κάνουμε; Νομίζω ότι ο κάθε γονιός έχει δικαίωμα να αποφασίζει ακόμα και να γυρίσει την πλάτη σε αυτά που ακούει και δεν συμφωνώ καθόλου με τον χαρακτηρισμό αδιαφορία.
Νομιζω οτι παρεξηγησες τα λεγομενα μου.
Εγραψα το κειμενο πολυ γρηγορα,και ισως δεν ημουν οσο σαφης κ συγκεκριμενη επρεπε.

1-Καταρχην ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ειναι δικαιωμα του καθε γονιου να μη δωσει πουθενα βλαστοκυτταρα!!!! Δεν ισχυριστηκα πουθενα οτι σωνει ντε και καλα πρεπει να δωσει καποιος βλαστοκυτταρα.

2.Δεν ειπα οτι ολες οι γυναικες που γεννουν σε δημοσια ειναι αμορφωτες,οικονομικα αδυνατε,ελεος βρε!!!
Αλλα πολλες ειναι.Ε,ναι ρε κοριτσι μου σκεψου...Που γεννανε οι τσιγγανες και ολες οι αλλοδαπες;Σε ιδιωτικα ;
Οχι φυσικα!Σε δημοσιο θα γεννησουν ολες.Οποτε προφανως πολλες απο τις γυναικες που γεννουν σε δημοσια ειναι χαμηλου μορφωτικου και οικονομικα αδυναμες χωρις αυτο να σημαινει οτι εξισου πολλες ΔΕΝ ανηκουν σε αυτες τις κατηγοριες.Μην τα ερμηνευεις επιλεκτικα τα λογια μου και οπως θες.

3.Η αδιαφορια που ανεφερα πηγαινε στην ολη κλικα γιατρων κλπ που σχετιζονται με τη δημοσια και δε ξερω γω τι συμφεροντα εχουν και βριζουν συστηματικα και ισοπεδωτικα τις ιδιωτικες.
Αν δεν καταλαβες,το κειμενο μου ηταν εναντια σε αυτους και οχι στους γονεις που επιλεγουν να μη δωσουν ΟΠΑ πουθενα.
Ο θυμος μου βασιζεται στην κοινη λογικη και ειναι εναντιον του καθενα που ενω η δημοσια τραπεζα ειναι εντελως ανοργανωτη,την υποστηριζει σφοδρα και βγαζει δρακουμελ τις ιδιωτικες.Ας εκανε η δημοσια αυτα που προτεινα επανω ωστε να αποδειξει οτι οντως την ενδιαφερει να συλλεξει μεγαλο αριθμο μοσχευματων κι ας εβριζε μετα οσο ηθελε τις ιδιωτικες.
Οσο ομως ειναι τοσο αδιαφορη και ανοργανωτη δε μπορει να επιτιθεται τοσο σφοδρα με την πρωτη ευκαιρια στις ιδιωτικες.
Αυτο λεω.

53ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:22 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λες να ενημερωναν οι γιατροι στο δημοσιο και δεν το κανουν, ποιος σου ειπε οτι αυτοι που ειναι στα ιδιωτικα μαιευτηρια το κανουν, εγω ξερω παρα πολλες κοπελες που ψαχτηκαν μονες τους η πηραν απλα το φυλαδιακι που εχουν οι γιατροι εξω στην αναμονη και οταν ρωτησαν τον γιατρο τους για τα βλαστοκυταρα η απντηση ηταν κανε οτι θες, ειναι πειραματικα ακομα τα πραγαματα δεν μπορω να παρω θεση αρα γιατι μιλας μονο για τους δημοσιους γιατρους; ουτε οι αλλοι σε πολυ μεγαλο βαθμο δεν παιρνουν θεση

54ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:23 pm

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Eyelids, προσωπικά δεν με έπεισε η ίδια η δημόσια τράπεζα να γυρίσω τις πλάτες στις ιδιωτικές. Διάβασα για καιρό πολύ προσεκτικά πολλά και διάφορα, απόψεις και από τις δύο μεριές, ρώτησα γυναικολόγους, ρώτησα γονείς, είδα τι στο καλό γίνεται στο εξωτερικό.

Δεν ξέρω αν γίνεται από τη μεριά της αγώνας εναντίον των ιδιωτικών (λίγο δημόσιο vs ιδιωτικό σχολείο μου θυμίζει, χαχα), συμφωνώ, όμως, ότι είναι σχετικά "ανοργάνωτη" σε θέματα ενημέρωσης. Δεν το βρίσκω απαραίτητο, όμως, να υπάρχει ενημέρωση της τελευταίας στιγμής στην ετοιμόγεννη. Μου μοιάζει λίγο σαν να βολόδερνε στους διαδρόμους ενός νοσοκομείου ένας τύπος να ενημερώνει τους συγγενείς των ανθρώπων που είναι σε κόμα για τη δωρεά οργάνων...

Επιμένω, όμως... Θα ήθελα να μας πεις τη δική σου άποψη για τις ιδιωτικές εταιρείες στην Ελλάδα...

http://www.eimaimama.gr

55ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:23 pm

eyelids


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ρε κοριτσια πεσατε να με φατε!!!!
για ξαναδιαβαστε τα 2 μηνυματα μου πιο ηρεμα και θα δειτε οτι μονο αυτο για το οποιο με κατηγορειτε δε λεω!!!!!

ολιβια,
δεν ειπα οτι εκανα ειδικοτητα βρε κοριτσι μου,στο μαθημα της γυναικολογιας ενω ημουν φοιτητρια ειδα τις 25 γεννες.
επειδη μ αρεσε και το κυνηγησα.σιγα μη μας υποχρεωναν να δουμε 25 γεννες.μετα βιας ασχολουνται μαζι μας τα καθηγηταρια,δεν τα ξερεις;τα ξερεις.

σε ο,τι αφορα το μεγαλο αριθμο των ιδιωτικων,δεν αντιλεγω
αλλα βρε κοριτσια σας ξαναλεω! ξαναδιαβαστε τα οσα εγραψα με αλλη οπτικη γωνια...
δεν υποστηριζω πουθενα τις ιδιωτικες!
απλως σπαζομαι με τη δημοσια που αφηνει τοσα μοσχευματα να παν χαμενα!!!!!!και μετα της φταινε οι ιδιωτικες.
πως αλλιως να το πω.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την eyelids στις Σαβ Ιουν 19, 2010 1:25 pm, 2 φορές συνολικά

56ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:24 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και δεν γραφω αλλα, αλλα εχω ατομο μεσα σε ιδιωτικη τραπεζα και μου εχει πει δυο φωνηεντα τα οποια δεν μπορω να αναφερω, αυτα! και το ειπα μονο για τις ιδιωτικες που υπερασπιζεσαι με τοσο παθος

57ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:25 pm

maria2

maria2
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ,ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΠΡΑΞΑΜΕ ΜΕ ΚΙΝΗΤΡΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΑΣ!ΔΕΝ ΤΕΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΟΛΙΒΙΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΣΚΑΤΟ ΜΑΣ ΠΑΞΙΜΑΔΙ!ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΛΟΙ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΆΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ.ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΨΑΞΑΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΔΩΣΑΜΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΑΝ!!!!!!ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΧΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ,ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ,ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ!ΣΥΝ ΟΤΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΧΑΣΕΙ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΑΠΟ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ.....ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ!!!!!ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ !!!!!!!!ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΙΔΙΩΤΙΚΗ Ή ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ,ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΙΣΤΕΙ ΚΙΟΛΛΑΣ ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΟΙΝΟΣ ΘΝΗΤΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ!!!!
ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ....



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

58ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:28 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και επειδη εχει ξεφυγει η κουβεντα, εγω θα απαντησω στην κοπελα που ανοιξε το θεμα οτι αφου δεν κρατησε στο πρωτο παιδακι ας κρατησει απο το δευτερο η ας τα δωρισει στη δημοσια τραπεζα, με το καλο να γεννησεις ενα υγιες μωρακι

59ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:47 pm

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ
?

ΕΧΕΤΕ ΜΗΠΩς ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ?

60ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:52 pm

maria2

maria2
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ .ΑΠΌΣΟ ΞΕΡΩ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΟΥΝ ΓΙΑΤΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ!ΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΟΥΝ?



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

61ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 1:52 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παραθετω αυτο, εχει μεσα και τηλεφωνο για την δημοσια τραπεζα που ρωτησες

Θαυματουργό φάρμακο ή κερδοσκοπικό εμπόριο ελπίδας; Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η HCBB
22.01.09

Αναδημοσίευση από το περιοδικό ΠΑΙΔΙ, ΥΓΕΙΑ & ΑΝΑΤΡΟΦΗ, Εκδόσεις Α.Ν. ΜΑΤΣΑΝΙΩΤΗ ΑΕ, Τεύχος 47 (Δεκέμβριος 2008), σελ. 64-70.

Αίμα από τον πλακούντα που φυλάσσεται στις τράπεζες βλαστοκυττάρων:

Θαυματουργό φάρμακο ή κερδοσκοπικό εμπόριο ελπίδας;

Δημήτρης Αναγνωστάκης

Αναπληρωτής Καθηγητής Παιδιατρικής Πανεπιστημίου Αθηνών

Πάρα πολλές έγκυες γυναίκες έρχονται αντιμέτωπες με το δίλημμα: Να δώσω αμέσως μετά τον τοκετό για φύλαξη το αίμα από τον πλακούντα (που έτσι κι αλλιώς θα πεταχτεί) στις τράπεζες βλαστοκυττάρων ή όχι; Άραγε αυτή η φύλαξη του αίματος στις τράπεζες αυτές αποτελεί μια αξιόπιστη «βιολογική» ασφάλεια για τη μελλοντική υγεία του παιδιού μου, ή είναι ένα κερδοσκοπικό εμπόριο ελπίδας; Πριν απαντήσουμε στο δίλημμα ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Εδώ και αρκετά χρόνια οι ειδικοί γιατροί είχαν καταφέρει να αντιμετωπίσουν ικανοποιητικά αρκετά νοσήματα του αίματος (π.χ. λευχαιμίες) και γενετικά νοσήματα (π.χ. Μεσογειακή αναιμία) με τη λεγόμενη μεταμόσχευση στους ασθενείς μυελού των οστών που είχαν πάρει από υγιείς «δότες».

Η επιτυχία της μεταμόσχευσης οφείλεται στο γεγονός ότι στο μυελό των οστών από υγιείς δότες υπάρχουν πολλά ειδικά κύτταρα (τα λεγόμενα αρχέγονα αιμοποιητικά κύτταρα ΑΑΚ) τα οποία πολλαπλασιάζονται γρήγορα και που μεταμοσχευόμενα, ύστερα από κατάλληλη διαδικασία στον ασθενή-λήπτη, συντελούν στην αποκατάσταση της λειτουργίας του δικού του μυελού των οστών που ανεπρακεί. Μερικά από τα νοσήματα που αντιμετωπίζονται με μεταμόσχευση ΑΑΚ φαίνονται στον πίνακα 1.
Πίνακας 1
Νοσήματα που αντιμετωπίζονται με μεταμόσχευση Α.Α.Κ
Αιματολογικά
Γενετικά
Νεοπλασματικά
Απλαστική αναιμία
Πρωτοπαθείς ανοσοανεπάρκειες
Νευροβλάστωμα
Λευχαιμίες Μεσογειακή αναιμία
Μυελοδυσπλασίες Δρεπανοκύτταρική αναιμία
Λέμφωμα Αναιμία Fanconi

Μέχρι πριν από 2 δεκαετίες αποκλειστική πηγή ΑΑΚ ήταν ο μυελός των οστών από υγιείς εθελοντές ενήλικους δότες.

Το 1974 στο έγκυρο επιστημονικό περιοδικό Blood δημοσιεύθηκε μελέτη η οποία υποστήριζε ότι το αίμα του νεογνού και κυρίως το αίμα του ομφαλίου λώρου και του πλακούντα, αυτό που ονομάζεται ομφαλο-πλακουντιακό αίμα (ΟΠΑ) περιέχει μεγάλο αριθμό ΑΑΚ. Έτσι άρχισε εντατική έρευνα πάνω στην ιδιότητα αυτή του αίματος του ομφαλίου λώρου ή οποία κατάληξε το 1988 στην πρώτη επιτυχημένη μεταμόσχευση σε μικρό ασθενή με μία σοβαρή αναιμία (αναιμία Fanconi) από ομφαλικό αίμα του συμβατού αδελφού του.

Έκτοτε οι εξελίξεις υπήρξαν ραγδαίες και κατέδειξαν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και τα πλεονεκτήματα των ΑΑΚ του ΟΠΑ σε σχέση με τα αντίστοιχα κύτταρα από το μυελό των οστών που χρησιμοποιούνταν παλαιότερα για μεταμόσχευση.

Έτσι τα ΑΑΚ του ΟΠΑ:

1. Είναι πιο νεαρά και άωρα κύτταρα και επομένως επιζούν για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα .
2. Πολλαπλασιάζονται εκατονταδες φορές περισσότερο από τα κύτταρα του μυελού των οστών και
3. Επειδή είναι άωρα έχουν μικρότερη αντιγονικότητα που σημαίνει μικρότερη πιθανότητα να “απορριφθούν” από τον λήπτη.

Επιπλέον το ΟΠΑ έχει τρία ακόμα σημαντικά πλεονεκτήματα:

1. Συλλέγεται σχετικά εύκολα χωρίς κανένα κίνδυνο ή ταλαιπωρία για το δότη.
2. Εφ’ όσον προηγουμένως έχει ελεγχθεί η έγκυος που θα δώσει το ΟΠΑ, ο κίνδυνος μετάδοσης νόσων είναι ανύπαρκτος.
3. Εφ’ όσον τα κύτταρα του ΟΠΑ έχουν σχετικά μειωμένη αντιγονικότητα δεν απαιτείται πλήρης συμβατότητα μεταξύ δότη και λήπτη, προϋπόθεση απολύτως απαραίτητη στη μεταμόσχευση μυελού των οστών.

Τα παραπάνω οδήγησαν στην παραδοχή ότι το ΟΠΑ αποτελεί σημαντική εναλλακτική πηγή ΑΑΚ για μεταμόσχευση αντί των κυττάρων από τον μυελό των οστών. Και η παραδοχή αυτή με τη σειρά της οδήγησε στην ανάγκη δημιουργίας χώρων φύλαξης του ΟΠΑ. Έτσι δημιουργήθηκαν οι λεγόμενες Τράπεζες ΟΠΑ ή όπως κακώς ονομάζονται Τράπεζες βλαστοκυττάρων.

Οι τράπεζες αυτές διακρίνονται σε Δημόσιες και Ιδιωτικές. Στις Δημόσιες φυλάσσεται ανώνυμα το ΟΠΑ που δόθηκε από διάφορους δότες. Το αίμα αυτό δίνεται δωρεάν σε όποιο άτομο το έχει ανάγκη σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου.

Αντίθετα στις ιδιωτικές φυλάσσεται ΟΠΑ μετά από πληρωμή των γονέων για “ιδία” χρήση εντός της οικογένειας.

Οι πρώτες τράπεζες ιδρύθηκαν πριν από 20 περίπου χρόνια στις ΗΠΑ, στην Ιταλία και αλλού. Στη χώρα μας η πρώτη δημόσια τράπεζα άρχισε να λειτουργεί το 2004 και αποτελεί επιστημονική και ανθρωπιστική προσφορά του ιδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών. Η τράπεζα αυτή συνεργάζεται στενά με το Μαιευτήριο Μ. Ηλιάδη και το Μαιευτικό τμήμα του Νοσοκομείου Αττικό και επί πλέον δέχεται αίμα από οποιοδήποτε μαιευτήριο δημόσιο ή ιδιωτικό από κάθε πόλη της Ελλάδος, αφού έχει προηγηθεί συνεννόηση. Για τη σωστή συλλογή του αίματος αποστέλλεται στον υπεύθυνο μαιευτήρα το κατάλληλο υλικό (σάκος συλλογής κ.ά.) με σαφείς οδηγίες για τη σωστή λήψη, τη συντήρηση και την κατάλληλη μεταφορά του υλικού.

Διευθύντρια της Τράπεζας αυτής είναι η κα. Σταυροπούλου – Γκιόκα και τα τηλέφωνα επικοινωνίας είναι 210-6597341-2 και 6945320205, όπου δίνονται πρόθυμα πληροφορίες κάθε εργάσιμη μέρα 11.00-13.00.

Οι λειτουργίες μιας σωστής τράπεζας ΟΠΑ αναγράφονται στον πίνακα 2.
Πίνακας 2
Οι λειτουργίες της Τράπεζας ΟΠΑ συνίστανται:

1. Στην ενημέρωση και τον έλεγχο των μητέρων (ιστορικό, έλεγχος για ιογενείς κυρίως λοιμώξεις π.χ. ηπατίτιδα Β)
2. Στη συλλογή μονάδων ΟΠΑ (γίνεται μετά τον τοκετό και τη διατομή του ομφαλίου λώρου – ποσότητα που συλλέγεται συνήθως 80-120 ml)
3. Στον έλεγχο της καταλληλότητας της μονάδας (κατάλληλη αν περιέχει > 2.0x 107 A.A.K./kg αίματος.)
4. Στον έλεγχο της μονάδας για λοίμωξη και στην τυποποίηση των αντιγόνων HLA.
5. Στην κρυοσυντήρηση (τελικά το ΟΠΑ συντηρείται στους -196οC σε υγρό άζωτο).

Πρέπει να τονιστεί η ανάγκη για έλεγχο της καταλληλότητας της μονάδας που συλλέχθηκε. Κατάλληλη θεωρείται η μονάδα που περιέχει ικανοποιητικό αριθμό ΑΑΚ (>2,0x107 ΑΑΚ ανά kgr αίματος).

Η παγκόσμια πρακτική αλλά και η ελληνική έχει δείξει ότι 60-70% των μονάδων που συλλέγονται δεν έχουν ικανοποιητικό αριθμό ΑΑΚ, επομένως είναι ακατάλληλες και δεν οδηγούνται στο επόμενο στάδιο, την κρυοσυντήρηση.

Όσον αφορά στην κρυοσυντήρηση, σημειώνεται ότι είναι μία πολύπλοκη και ιδιαίτερα απαιτητική διαδικασία, κατά την οποία το ΟΠΑ σε διάφορες φάσεις ψύχεται σταδιακά, ώστε τελικά να φτάσει στους -196οC όπου και συντηρείται.

Υπολογίζεται ότι εάν το ΟΠΑ συντηρηθεί σωστά είναι κατάλληλο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για 20 χρόνια από τη συλλογή του.

Η χρήση του ΟΠΑ για μεταμόσχευση παρουσιάζει αύξηση διεθνώς. Στη χώρα μας στην ειδική μονάδα για παιδιά του Νοσοκομείου Παίδων «Η Αγία Σοφία» στα 15 χρόνια λειτουργίας της έχουν γίνει 430 μεταμοσχεύσεις ΑΑΚ. Από αυτές οι 23 έγιναν με χρήση ΟΠΑ σε παιδιά ηλικίας μικρότερης των 15 ετών.

Τα αποτελέσματα των μεταμοσχεύσεων ήταν από πολύ καλά (σε περιπτώσεις μεσογειακής αναιμίας) μέχρι ικανοποιητικά (σε περιπτώσεις λευχαιμίας).

Τα στοιχεία αυτά μου δόθηκαν με μεγάλη προθυμία από τον κ. Στέλιο Γραφάκο, Διευθυντή της μονάδας μεταμόσχευσης στο Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία» τον οποίο και ευχαριστώ.

Όπως φαίνεται από τα παραπάνω και στην Ελλάδα γίνονται τέτοιες μεταμοσχεύσεις και μάλιστα με επιτυχία που συγκρίνεται με την αντίστοιχη σημαντικών κέντρων του εξωτερικού.

Που υπάρχει λοιπόν το πρόβλημα και γιατί η έγκυος αντιμετωπίζει δίλημμα;

Το πρόβλημα βρίσκεται στην ύπαρξη των ιδιωτικών τραπεζών φύλαξης του αίματος δηλ. στις ιδιωτικές τράπεζες βλαστοκυττάρων. Η ιδιωτική φύλαξη στις τράπεζες αυτές αποτελεί απόφαση αρκετών γονέων, οι οποίοι κατακλυζόμενοι από όμορφα πολύχρωμα φυλλάδια στους χώρους αναμονής των διαφόρων Μαιευτηρίων, θεωρούν ότι με την ιδιωτική αυτή φύλαξη προσφέρουν μία “βιολογική” ασφάλεια στο παιδί τους.

Δυστυχώς γι’ αυτούς τα πράγματα δεν είναι έτσι, όπως προκύπτει τόσο από βιβλιογραφικά δεδομένα όσο και αξιόπιστους επιστημονικούς φορείς που έχουν ασχοληθεί με το θέμα.

Καταρχήν, πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι από τα νοσήματα τα οποία μπορούν να αντιμετωπιστούν με μεταμόσχευση ΑΑΚ (βλέπε πίνακα 1) πολύ λίγα αντιμετωπίζονται με τη λεγόμενη αυτόλογη μεταμόσχευση, δηλαδή με μεταμόσχευση από κύτταρα του ιδίου ατόμου που τα παραχώρησε. Με άλλα λόγια το ΟΠΑ που “έδωσε” για φύλαξη ένα παιδί μόνο σπάνια θα μπορέσει να χρησιμοποιηθεί αποτελεσματικά από το ίδιο το παιδί. Φυσικά το αίμα αυτό θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί από άλλο μέλος της οικογένειας του (ετερόλογη μεταμόσχευση).

Στον πίνακα 3 φαίνονται οι ενδείξεις για αυτόλογη και ετερόλογη μεταμόσχευση ΑΑΚ.
Πίνακας 3
Ενδείξεις για αυτόλογη και ετερόλογη μεταμόσχευση Α.Α.Κ.
Νόσος Ετερόλογη Αυτόλογη
Λευχαιμία Αποτελεσματική Αμφιλεγόμενη
Λεμφωμα Αποτελεσματική Αμφιλεγόμενη
Απλαστική Αναιμία Αποτελεσματική Δεν ενδείκνυται
Αιμοσφαιρινοπάθειες Αποτελεσματική Δεν ενδείκνυται
Μεταβολικά Νοσήματα Αμφιλεγόμενη Δεν ενδείκνυται
Πηγή: American Academy of Pediatrics

Συμπερασματικά τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα καταλήγουν στις παρακάτω διαπιστώσεις.(Netcord 4th edition Febr. 2008):

1. Η πιθανότητα να χρειαστεί ένα παιδί τα δικά του αποθηκευμένα κύτταρα του ΟΠΑ για μελλοντική μεταμόσχευση εκτιμάται ότι είναι 1: 100.000 έως 1: 200.000.
2. Μέχρι σήμερα έχει χρειαστεί να γίνουν διεθνώς ελάχιστες αυτόλογες μεταμοσχεύσεις ΟΠΑ από “ιδιωτική” φύλαξη.
3. H ιδιωτική φύλαξη είναι αποδεκτή μόνο για οικογένειες με σπάνια νοσήματα ή για οικογένειες με ανάγκη άμεσα διαθέσιμου ΟΠΑ σε κάποιο μέλος της οικογένειας.

Επίπλέον το κόστος λειτουργίας των τραπεζών συντήρησης ΟΠΑ είναι πολύ υψηλό και έτσι δημιουργούνται εύλογα ερωτήματα κατά πόσον οι ιδιωτικές αυτές τράπεζες, οι οποίες ασφαλώς λειτουργούν με γνώμονα το κέρδος, είναι σε θέση να συλλέξουν, να κατεργαστούν και να συντηρήσουν σωστά το ΟΠΑ ώστε να είναι κατάλληλο να χρησιμοποιηθεί όταν και εφ’ όσον χρειασθεί.

Για τους λόγους αυτούς ύστερα από αίτημα του τότε προέδρου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. Ρομάνο Πρόντι, η αρμόδια Ομάδα Ηθικής και Δεοντολογίας της Ε.Ε. γνωμοδότησε το 2004 με πολύ κομψό τρόπο ότι «Οι τράπεζες αυτές (δηλαδή οι ιδιωτικές) υπόσχονται περισσότερα απ’ ότι μπορούν να πραγματοποιήσουν. Οι δραστηριότητες τέτοιου είδους τραπεζών εγείρουν σοβαρές ηθικές επικρίσεις».

Τέλος ένας άλλος κίνδυνος που κρύβεται πίσω από τις ιδιωτικές αυτές τράπεζες είναι ότι η ανάπτυξή τους αναστέλλει, κατά κάποιο τρόπο, τη λειτουργία των δημοσίων τραπεζών και στερεί από τα κοινωφελή αυτά ιδρύματα μοσχεύματα που θα ήταν απολύτως απαραίτητα για τη σωτηρία ασθενών.

Για τούτο, η σημερινή θέση των αρμοδίων επιστημονικών φορέων είναι:

* ΝΑΙ στη φύλαξη του ΟΠΑ στις δημόσιες τράπεζες.
* ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑ στις ιδιωτικές τράπεζες.

62ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:00 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η μοναδική δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων

Της Λινας Γιανναρου

Χίλιες εξακόσιες «καταθέσεις» και μία «ανάληψη», η οποία πραγματοποιήθηκε μόλις χθες, μετράει η Ελληνική Τράπεζα Ομφαλοπλακουντιακού Αίματος (Ελ. Τρ. Οπ. Α.) που λειτουργεί από τα τέλη του 2004 στο Ιδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών. Είναι η μόνη δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων που διαθέτει η χώρα μας, στην οποία διατηρούνται κατεψυγμένες μονάδες ομφαλοπλακουντιακού αίματος, έτοιμες να χρησιμοποποιηθούν από οποιονδήποτε Ελληνα ή ξένο ασθενή που πάσχει από γενετική ή νεοπλασματική νόσο και χρειάζεται μεταμόσχευση αρχέγονων αιμοποιητικών κυττάρων.

Οπως εξηγεί στην «Κ» η διευθύντρια της Τράπεζας και διευθύντρια του Ανοσολογικού και Εθνικού Κέντρου Ιστοσυμβατότητας στο Γενικό Κρατικό Αθηνών, κ. Αικατερίνη Σταυροπούλου-Γκιόκα, η διαφορά με τις ιδιωτικές τράπεζες βλαστοκυττάρων (στη χώρα μας λειτουργούν περίπου 10 ιδιωτικές τράπεζες -εγχώριες, αλλά και «παραρτήματα» ξένων οργανισμών) είναι ότι η συλλογή του βιολογικού υλικού δεν γίνεται για «αυτόλογη» μεταμόσχευση, δηλαδή για αποκλειστική χρήση από το δότη. «Ουσιαστικά, πρόκειται για ένα δώρο των μητέρων που δέχονται να ληφθεί αίμα από τον ομφάλιο λώρο και τον πλακούντα του νεογέννητου μωρού τους στην ανθρωπότητα. Το μόσχευμα βρίσκεται στη διάθεση οποιουδήποτε το έχει ανάγκη», υπογραμμίζει.

Κατ’ εξαίρεση, η δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων μπορεί να συλλέξει αρχέγονα κύτταρα για χρήση από άτομο της οικογένειας του δότη, έπειτα βέβαια από πρωτοβουλία της ίδιας της οικογένειας. Αυτό συνέβη και στην περίπτωση του νεαρού που υποβλήθηκε χθες σε μεταμόσχευση στο «Αγ. Σοφία». «Τότε, είμαστε υποχρεωμένοι να κρατάμε τη μονάδα ομφαλοπλακουντιακού αίματος για τη συγκεκριμένη οικογένεια», λέει στην «Κ» η κ. Σταυροπούλου-Γκιόκα. Σε κάθε περίπτωση, η διαδικασία συλλογής των βλαστοκυττάρων από την Ελληνική Τράπεζα Ομφαλοπλακουντιακού Αίματος δεν σηματοδοτεί οικονομική επιβάρυνση για το δότη.

Από τις 1.600 μονάδες βλαστοκυττάρων, πάντως, που έχει συλλέξει έως σήμερα η Τράπεζα (σ. σ. η κάθε μονάδα αντιστοιχεί και σε έναν δότη), μόλις οι 680 έχουν αποθηκευθεί στις «θυρίδες» της. Κι αυτό γιατί, μόνον αυτές πληρούσαν τις απαραίτητες προδιαγραφές όπως αυτές που έχουν καθοριστεί από τους διεθνείς οργανισμούς πιστοποίησης. «Στις Εθνικές Τράπεζες είναι πολύ αυστηρή η διαδικασία επιλογής των μονάδων αίματος που τελικά θα καταψυχθούν. Είναι χαρακτηριστικό ότι απορρίπτεται περίπου το 55% των μονάδων που συλλέγονται σε καθημερινή βάση», συνεχίζει η ίδια.

Η κ. Σταυροπούλου-Γκιόκα εμφανίζεται δύσπιστη απέναντι στις ιδιωτικές τράπεζες βλαστοκυττάρων, οι οποίες φυλάσσουν τα κύτταρα για μελλοντική χρήση από τον ίδιο τον δότη (φυσικά, έναντι υψηλού τιμήματος, της τάξης των 1.800-2.000 ευρώ, με δυνατότητα μάλιστα... «ευκολιών», όπως διαφημίζεται στις ιστοσελίδες τους). Οπως λέει χαρακτηριστικά, «κανένα σοβαρό κέντρο και κανένας σοβαρός γιατρός δεν θα δεχθεί να λάβει μόσχευμα από τέτοιες τράπεζες, για τον επιπρόσθετο λόγο ότι δεν έχουν λάβει πιστοποίηση». Εάν ληφθεί υπόψη η συχνότητα των παιδικών λευχαιμιών, η πιθανότητα να χρειαστεί ένα παιδί τα βλαστικά κύτταρά του είναι περίπου μία στις 20.000

63ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:03 pm

eyelids


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Olivia έγραψε:Eyelids, προσωπικά δεν με έπεισε η ίδια η δημόσια τράπεζα να γυρίσω τις πλάτες στις ιδιωτικές.
Σιγα μη σε επειθε η δημοσια,βρε Ολιβια.Η δημοσια κοιμαται τον υπνο του δικαιου,αυτο δε λεω;;Κοιμαται κι οταν ξυπναει,βριζει τις ιδιωτικες Very Happy!Δε μπορει ομως να μη συμφωνεις μαζι μου οτι η Βουλγαρα και η τσιγγανουλα που δεν ξερουν τον xριστο τους κι ουτε ειχαν ακουσει ποτε για βλαστοκυτταρα,ισως και να τα εδιναν στη δημοσια αν ο γιατρος του δημοσιου στο οποιο 100% θα γεννησουν,υποχρεωτικα τους εξηγουσε το καλο που μπορει να βγει απο αυτο(καλο δεδομενου οτι το μοσχευμα θα χρησιμοποιηθει για τους λογους που συζηταμε κι οχι για διαφορα αλλα επιστημονικης-η οχι και τοσο επιστημονικης-φαντασιας που ανεφερε μια μαμα επανω)

Olivia έγραψε:Διάβασα για καιρό πολύ προσεκτικά πολλά και διάφορα, απόψεις και από τις δύο μεριές, ρώτησα γυναικολόγους, ρώτησα γονείς, είδα τι στο καλό γίνεται στο εξωτερικό.

Δεν ξέρω αν γίνεται από τη μεριά της αγώνας εναντίον των ιδιωτικών (λίγο δημόσιο vs ιδιωτικό σχολείο μου θυμίζει, χαχα), συμφωνώ, όμως, ότι είναι σχετικά "ανοργάνωτη" σε θέματα ενημέρωσης. Δεν το βρίσκω απαραίτητο, όμως, να υπάρχει ενημέρωση της τελευταίας στιγμής στην ετοιμόγεννη. Μου μοιάζει λίγο σαν να βολόδερνε στους διαδρόμους ενός νοσοκομείου ένας τύπος να ενημερώνει τους συγγενείς των ανθρώπων που είναι σε κόμα για τη δωρεά οργάνων...
Δε μιλαμε για την ετοιμογεννη απαραιτητα.9 μηνες πηγαινοερχεται η εγκυμονουσα στο γιατρο...

Olivia έγραψε:Επιμένω, όμως... Θα ήθελα να μας πεις τη δική σου άποψη για τις ιδιωτικές εταιρείες στην Ελλάδα...
Κοιτα,προσωπικα δεν εμπιστευομαι ουτε την ιδιωτικη ουτε τη δημοσια.
Αφενος δεν ξερω αν τα δειγματα θα τα χρησιμοποιησουν μονο γι αυτο που λενε αφετερου δεν ξερω κατα ποσο θα γινει σωστα η ληψη,η επεξεργασια και τελικα η συντηρηση.Ασε που καποια δειγματα ειναι oytws h allws ακυρα επειδη το αιμα ειναι μολυσμενο or sth.Επισης το διχιλιαρο( τοσο δεν ειναι; ) το θεωρω απαγορευτικο ποσο στις μερες μας.
Σου κοστιζει ο κουκος αηδονι ολη η ιστορια του new baby,να δωσεις και για βλαστοκυτταρα αλλα 2?Αθροιστικα ιναι πολλα τα λεφτα,Αρη.
Επισης,το αγγελουδακι στο κεφαλι μου μου λεει οτι η επιστημη αναπτυσσεται,τα βλαστοκυτταρα ειναι θεμα προληψης,τι πιο σημαντικο!
το διαβολακι λεει τοσα χρονια και καιρους πως ζουσαμε χωρις βλαστοκυτταρα plus ακομη δε γεννηθηκε κι εγω σκεφτομαι καρκινους,ελεος.

Δεν ξερω τι θα εκανα αν γενναγα αυτη τη στιγμη.Το συμπερασμα.
Σε ο,τι αφορα γενικοτερα το φαινομενο ιδιωτικες στην ελλαδα,εχω ακουσει οτι ειναι παρα πολλες συγκριτικα με τον πληθυσμο μας,επισης σκεφτομαι οτι εμφανιστηκαν σε χρονo dt κι αυτο ειναι ακομη πιο ανησυχητικο.
Πολλες απο αυτες δεν εχουν εγκαταστασεις συντηρησης κλπ εδω αλλα στενουν τα δειγματα στο εξωτερικο.To τι φτανει τελικα εκει,ενας θεος ξερει.
Καποιες ομως εχουν εγκαταστασεις εδω.
Αυτες να προτιματε αν τελικα επιλεξετε ιδιωτικη φυλαξη.
Επισης θα πρεπει να τσεκαρετε αν η εταιρεια εχει διαπιστευσεις εγχωριες και διεθνεις,περισσοτερες λεπτομερειες θα μπορουσατε να βρειτε αν βρισκατε το φεκ που αναφερεται παρακατω. ''Στις 24 Μαρτίου 2008, δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως το νομικό πλαίσιο που διέπει τις τράπεζες φύλαξης βλαστοκυττάρων και ανθρώπινων ιστών.

Το νομικό αυτό πλαίσιο θέτει τους όρους για την εναρμόνιση της Ελληνικής Νομοθεσίας προς την οδηγία 2004/23/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 31-3-2004 για τη θέσπιση προτύπων ποιότητας και ασφάλειας για τη δωρεά, την προμήθεια, τον έλεγχο, την επεξεργασία, τη συντήρηση, την αποθήκευση και τη διανομή ανθρώπινων ιστών και κυττάρων (EEL102/7.4.2004) και τις συναφείς προς αυτήν οδηγίες 2006/17/ΕΚ (EEL 38/9.2.2006) και 2006/86/ΕΚ (EEL 294/25.10.2006).''



Έχει επεξεργασθεί από τον/την eyelids στις Σαβ Ιουν 19, 2010 2:22 pm, 3 φορές συνολικά

64ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:15 pm

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Ένα άλλο θέμα που θέλω να τονίσω είναι ότι ένα μεγάλο ποσοστό των βλαστοκυττάρων καταλήγουν για τον Χ, Ψ λόγο άχρηστα. Η δημόσια σε ενημερώνει ότι το δείγμα που έδωσες δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Η ιδιωτική στο λέει; Ή τσεπώνει το 2χίλιαρο, σε αφήνει να νομίζεις ότι τα βλαστοκύτταρα του παιδιού σου είναι ok και φυλάσσονται και αν κούφια η ώρα τα χρειαστείς, σου κοπανάνε ένα "Ααααα... Τελικά δεν είναι κατάλληλα προς χρήση!";

http://www.eimaimama.gr

65ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:17 pm

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
νομιζω οτι σε παιρνουν τηλεφωνο..

66ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:17 pm

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
poso dikio exeis.....

67ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:18 pm

eyelids


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μιλουπακι έγραψε:λες να ενημερωναν οι γιατροι στο δημοσιο και δεν το κανουν, ποιος σου ειπε οτι αυτοι που ειναι στα ιδιωτικα μαιευτηρια το κανουν, εγω ξερω παρα πολλες κοπελες που ψαχτηκαν μονες τους η πηραν απλα το φυλαδιακι που εχουν οι γιατροι εξω στην αναμονη και οταν ρωτησαν τον γιατρο τους για τα βλαστοκυταρα η απντηση ηταν κανε οτι θες, ειναι πειραματικα ακομα τα πραγαματα δεν μπορω να παρω θεση αρα γιατι μιλας μονο για τους δημοσιους γιατρους; ουτε οι αλλοι σε πολυ μεγαλο βαθμο δεν παιρνουν θεση
αχ βρε κοριτσια δεν καταλαβαινομαστε.
τα ιδιωτικα νοσοκομεια ειναι μαγαζια καποιων και οι ιδιωτες γιατροι ειναι ελευθεροι επαγγελματιες.

μιλαω για το δημοσιο νοσοκομειο κ τους δημοσιους γιατρους γιατι το δημοσιο νοσοκομειο ειναι κρατικος οργανισμος και οι δημοσιοι γιατροι υπαλληλοι του κρατους.η δημοσια τραπεζα ειναι κρατικη!
αν ηθελε να επιτελεσει το εργο που επικαλειται με τοσο παθος και σφριγος οτι επιτελει καθε φορα που βγαζει παρανομες και αχρηστες τις ιδιωτικες,θα επρεπε να ξεκιναγε ολοκληρη εκστρατεια,οργανωση και συστηματικη ενημερωση τουλαχιστον στα δημοσια νοσοκομεια.
πολυ μυαλο θελει;

68ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:26 pm

maria2

maria2
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΓΡΑΠΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΞΑΝΑ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΣΟΥ ΔΕΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ!
ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ!!!!!!!!!ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙ ,ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ!!!!
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΟ DNA ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΑΙΜΑΤΑΚΙ ,ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ???????
ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ (ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ....ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ!)ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ!!!!!!



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

69ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:31 pm

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ενας φιλος του αντρα μου ειχε δωσει σε μια ιδιωτικη και αν θυμαμαι καλα τους ειχαν παρει τηλεγωνο μετα απο 2-3 μηνες και τους ειπαν οτι τελικα δεν ηταν καταλληλο το δειγμα

70ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:33 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Με την ιδια λογικη eyelids θα επρεπε στα νοσοκομεια να κανουν και ολοκληρη εκστρατεια για την δωρεα οργανων που παλι δεν το κανουν αλλα δεν μπορει να γινει υποχρεωτικη ουτε αυτη

71ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:34 pm

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Lena έγραψε:ενας φιλος του αντρα μου ειχε δωσει σε μια ιδιωτικη και αν θυμαμαι καλα τους ειχαν παρει τηλεγωνο μετα απο 2-3 μηνες και τους ειπαν οτι τελικα δεν ηταν καταλληλο το δειγμα

Kαι πήραν πίσω τα λεφτά να φανταστώ, ε;

http://www.eimaimama.gr

72ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:36 pm

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Olivia έγραψε:
Lena έγραψε:ενας φιλος του αντρα μου ειχε δωσει σε μια ιδιωτικη και αν θυμαμαι καλα τους ειχαν παρει τηλεγωνο μετα απο 2-3 μηνες και τους ειπαν οτι τελικα δεν ηταν καταλληλο το δειγμα

Kαι πήραν πίσω τα λεφτά να φανταστώ, ε;
σε εμενα παντως πρωτα εκαναν μετρηση του δειγματος και μετα τους πληρωσα . Και μαλιστα επειδη στην μια δεν ηταν τοσα πολλα τα βλαστοκυτταρα πληρωσα λιγοτερο.

73ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:40 pm

eyelids


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μιλουπακι έγραψε:Με την ιδια λογικη eyelids θα επρεπε στα νοσοκομεια να κανουν και ολοκληρη εκστρατεια για την δωρεα οργανων που παλι δεν το κανουν αλλα δεν μπορει να γινει υποχρεωτικη ουτε αυτη
τα απειρα δεν κανουν.και τι σημαινει αυτο, οτι εγω πρεπει να το τρωω αμασητο και να μην εκνευριζομαι-αντιδρω??

επισης!το ''υποχρωτικα'' που χρησιμοποιησα εγω στα ποστ μου,ειναι ξεκαθαρο οτι ειχε να κανει με την ενημερωση κι οχι με τη δωρεα.
να υποχρεουται ο γιατρος του δημοσιου νοσοκομειου να κανει ενημερωση στους μελλοντες γονεις για τη δημοσια τραπεζα ειπα.οχι να υποχρεουνται οι γονεις να δινουν αιμα!!!ειναι ξεκαθαρο,δεν καταλαβαινω γιατι μπερδευτηκες

74ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:43 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το ιδιο πραγμα λεμε καλη μου νομιζω σε επιασα, εχεις δικιο σε μερικα αλλα μην περνει φορα οχι σε ολα χαχαχα χιουμορ κανω, το κρατος σε πολλα ειναι μειον, εγω δεν εδωσα βλαστοκυτταρα πουθενα αλλα αν επρεπε να διαλεξω σε δημοσια θα εδινα

75ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ;; Σαβ Ιουν 19, 2010 2:45 pm

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Παιδιά, εγώ αποχωρώ γιατί στις 8 ξυπνάει η νεράιδα και έχουμε και βάφτιση!

Προσωπικά, ουδέποτε προσπάθησα να πείσω κάποιον να δωρίσει τα βλαστοκύτταρα. Απλά όσοι με ρωτούν τι τα έκανα, τους εξηγώ το σκεπτικό μου.

Άντε, αύριο περισσότερα! Καλό βράδυυυυυυυυ!!

http://www.eimaimama.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις