Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 16]

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νένα είπες την μαγική κουβέντα :ήθελε να δείξει μια εικόνα για τον έξω κόσμο " ειλικρινά πολλές μαμάδες το κάνουν αυτό , δείχνουν μια εικόνα διαφορετική απο αυτή που θα έκαναν αν ήταν στο σπίτι τους .
Εγώ μπορώ να την δικαιολογήσω μόνο στο ότι ήταν το ξέσπασμα της στιγμής αλλά σίγουρα δεν κέρδισε τίποτα από όλο αυτό εκτός απο το να έρθει εκτός εαυτού και να γίνει και θέαμα . Να ρωτήσω και κάτι ; πόσες από εμάς εδώ μέσα θα δεχτούν ότι κάποιες φορές της βρέχουν στα παιδιά τους και ότι ξεφεύγουν; λίγες , ελάχιστες και ξέρετε γιατί ; αμέσως θα αρχίσει η κριτική οπότε λέμε όλες ρίχνουμε δυο στον πωπω και τίποτα άλλο.
Και βέβαια αυτό που γράφω δεν σημαίνει ότι πρέπει να πούμε Μπράβο σε κάποια μαμά που ξεφεύγει αλλά να την βοηθήσουμε να αλλάξει συμπεριφορά .
Για μένα η μαρτυρία της κοπέλας που της τράβαγε ο πατέρας της τα μαλλιά τα λέει όλα , προσωπικά παίρνω από αυτό το μήνυμα που μου δίνει ένα παιδί το οποίο τιμωρήθηκε με άσχημο τρόπο .

ksapphire

ksapphire
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Βανια , αυτο που ειπες...λιγες θα παραδεχτουν οτι τις βρεχουν στα παιδια τους.Γνωριζω κοπελα , που εξω ολο λεει οτι δεν χτυπαει το παιδι της ποτε και μια φορα που πηγα σπιτι της , απροειδοποιητα για να της δωσω κατι, ειχε τον μικρο και τον σαπιζε.Εχω να της μιλησω απο τοτε. Δεν μου αρεσε! Εγω εχω δωσει στον ποπο και στα χερακια , αλλα ποτε στο προσωπο. Ειμαι πολυ της φωνης, ξες το ΜΗ το δικο μου παγωνει τον μικρο μου που ειναι 2,5 ετων. Δεν ξερω ομως τι ειναι σωστο τελικα. Βλεπω ομως οτι με την αγριαδα , σταματαει να κανει κατι που δεν ειναι σωστο ενω με την ηρεμια και τον διαλογο απλα το ξανακανει...
scratch

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ksapphire έγραψε:Βανια , αυτο που ειπες...λιγες θα παραδεχτουν οτι τις βρεχουν στα παιδια τους.Γνωριζω κοπελα , που εξω ολο λεει οτι δεν χτυπαει το παιδι της ποτε και μια φορα που πηγα σπιτι της , απροειδοποιητα για να της δωσω κατι, ειχε τον μικρο και τον σαπιζε.Εχω να της μιλησω απο τοτε. Δεν μου αρεσε! Εγω εχω δωσει στον ποπο και στα χερακια , αλλα ποτε στο προσωπο. Ειμαι πολυ της φωνης, ξες το ΜΗ το δικο μου παγωνει τον μικρο μου που ειναι 2,5 ετων. Δεν ξερω ομως τι ειναι σωστο τελικα. Βλεπω ομως οτι με την αγριαδα , σταματαει να κανει κατι που δεν ειναι σωστο ενω με την ηρεμια και τον διαλογο απλα το ξανακανει...
scratch
σταματαει να κανει κατι γιατι φοβαται και τρομαζει- οχι γιατι εχει καταλαβει το σωστο κ το λαθος.
εγω δεν θα ηθελα να με τρεμει το παιδι μου κ ας ειχε αποτελεσμα.
επισης δεν ξυπναμε μια μερα και αρχιζουμε τον διαλογο ενω μεχρι χθες φωναζαμε χωρις να εξηγουμε- αυτα απο την αρχη γινονται- τωρα το παιδι σου εμαθε στις φωνες- γιαυτο δεν πιανει η ηρεμια.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ksapphire αρχικά καλώς ήρθες είναι η πρώτη φορά που μιλάμε. Έχεις απόλυτο δίκιο ότι πολλές προσπαθούν να το παίξουν τέλειες μητέρες αλλά ξεχνάν ότι είναι ανθρώπινο να βρίσκεσαι κάποιες στιγμές εκτός εαυτού.
Όσο αφορά την γνωστή σου μήπως θα έπρεπε να την πιάσεις και να μιλήσετε; ξέρεις καμιά φορά μπορεί αν πλησιάσεις ένα άνθρωπο να του δώσει να καταλάβει το λάθος του.Όσο αφορά εσένα είναι μικρούλικο το παιδάκι σου αλλά είναι στην ηλικία που μπορείς να βάλεις όρια. Ξέρεις έχω κάνει και εγώ το λάθος να φωνάζω τότε που ο Σταύρος μου δεν μιλούσε ακόμα και έκανε χαζομάρες , είχα φτάσει σε σημείο να μην μπορώ να ελέγχω τον εαυτό μου , τότε μας μίλησε η ψυχολόγος και μου είπε το εξής :αν κάνει κάτι το οποίο δεν το θεωρείς σωστό κατεβαίνεις στο ύψος του και με ήρεμη αλλά απόλυτη φωνή χωρίς να γελάς του λες ότι αυτό δεν μπορεί να το κάνει .Στην αρχή θα σε παρακούσει και θα το ξανακάνει μετά εσύ θα το ξανακάνεις και θα του επισημάνεις ότι δεν μπορεί να το κάνει αυτό και θα του εξηγήσεις τους λόγους επίσης θα αναφέρεις ότι στην επόμενη παρατήρηση θα τον βάλεις στην καρέκλα σκέψης και θα του στερήσεις κάτι που θέλει αλλά για λίγο.
Μην νιώθεις άσχημα το θέμα είναι να καταλάβεις σιγά σιγά την μεταξύ σας επικοινωνία

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτό που έκανε η κυρία είναι κακοποίηση. Το να δέρνεις το παιδί σου είναι παράνομο... εκτός από ηθικά κατακριτέο.
Και όχι, δε δέρνουν όλοιοι γονείς τα παιδιά τους. Τα δέρνουν όσοι έφαγαν ξύλο όταν ήταν παιδιά. Οι γονέις μου δεν με χτυπούσαν κι έτσι το θεωρώ απαράδεκτο!
Δε λέω, θα νευριάσουμε και θα μαλώσουμε το παιδί, αλλά μέχρι εκεί. Είναι καθήκον μας να συγκρατούμε τον εαυτό μας και να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας όσο πιο σωστά μπορούμε.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
koukida έγραψε:[


[/color]
καλα τωρα τι πραγματα ειναι αυτα? ειπα εγω οτι ειμαι καλυτερη μαμα απο αλλες? δεν αποδεχομαι την χειροδικια σε καμια των περιπτωσεων- και αυτο ηθελα να τονισω.
επισης ανεφερα την εμπειρια μου στην ταξη γιατι σχετιζεται απολυτα με την υπομονη και το γεγονος οτι καλλιεργείται- μαθαινεται.
το αλλο που ανεφερες ως 'θεμα τυχης' δεν το καταλαβα...


το οτι μπορει να αποδειχτεις καλυτερη δεν το ειπα ειρωνικα...σοβαρα μιλαω...μπορει επειδη δουλευεις με παιδακια οπως λες ..να ειχες τον τροπο να ηρεμουσες ενα παιδακι που θα χτυπιοταν και δεν θα σηκωνοταν να το ΄΄συνοδεξεις΄΄ εξω.....,
ενω η περισσοτερες θα το σηκωνσν αγκαλια ..να το πανε εξω να ηρεμησει..
αυτο εννοουσα..

θεμα τυχης εννοω..πως οταν φετος η μικρη μου ειχε στην ταξη ενα παιδακι που δαγκωνε συνεχεια..και με το καλο δεν ακουγε...ουτε μετα απο τιμωρια ακουγε..αλλα το ξανακανε η δασκαλα του εδωσε μια...
οταν ρωτησαμε ολοι γιατι μας ειπε πως τοσα χρονια δεν της εχει ξανατυχει τετοιο παιδι τοσο ατιθασο..και δεν ηξερε πως αλλιωσ να αντιδρασει για να το κανει να καταλαβει...επιασες αυτο που ηθελα να πω?
[/quote]

Και κατάλαβε? Δηλάδή τώρα δε δαγκώνει γιατί δεν πρέπει να δαγκώνουμε ή γιατί φοβάται μην τις φάει? Νομίζω ότι έχει σημασία.

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
koukida έγραψε:
ksapphire έγραψε:Βανια , αυτο που ειπες...λιγες θα παραδεχτουν οτι τις βρεχουν στα παιδια τους........
Ειμαι πολυ της φωνης, ξες το ΜΗ το δικο μου παγωνει τον μικρο μου που ειναι 2,5 ετων. Δεν ξερω ομως τι ειναι σωστο τελικα. Βλεπω ομως οτι με την αγριαδα , σταματαει να κανει κατι που δεν ειναι σωστο ενω με την ηρεμια και τον διαλογο απλα το ξανακανει...
scratch
σταματαει να κανει κατι γιατι φοβαται και τρομαζει- οχι γιατι εχει καταλαβει το σωστο κ το λαθος.
εγω δεν θα ηθελα να με τρεμει το παιδι μου κ ας ειχε αποτελεσμα.
επισης δεν ξυπναμε μια μερα και αρχιζουμε τον διαλογο ενω μεχρι χθες φωναζαμε χωρις να εξηγουμε- αυτα απο την αρχη γινονται- τωρα το παιδι σου εμαθε στις φωνες- γιαυτο δεν πιανει η ηρεμια.

τα παιδια μου ειναι 3 κ 6 χρονων.. δεν φανταζεστε ποσες φορες- καθημερινα- τους μιλαω ομορφα κ ηρεμα για καποια πραγματα που "δεν" πρεπει να κανουν, οπως να χτυπιουνται, να πεταει ο ενας στον αλλον πραγματα, να τσακωνονται, κτλ, κτλ, κτλ... αλλα δεν ακουνε ποτε?? και δεν ειναι μικρα-κατων των 2 δηλαδη οπως αναφερθηκε..
η υπομονη πολλες φορες εξαντλειται!! εγω θα παραδεχτω ειλικρινα οτι δεν χτυπαω καθολου μα καθολου τα παιδια μου, δεν θελω κ δεν δεν μπορω να τα χτυπησω! το μονο ευκολο ειναι να χτυπησεις ενα μικρο παιδι.. αλλα το δυσκολο ειναι να κερδισεις τον σεβασμο κ την αγαπη του!! ειναι τοσο αδικο, ειναι ανυπερασπιστα πλασματακια, γιατι να το κανουμε αυτο? ειμαι πολυ κατα της βιας στα παιδια! κι εγω, ειμαι δυστυχως της τακτικης να φωναζω, και πολλες φορες να τσιριζω απο τα νευρα μου, στα παιδια μου..αλλα το κανω, επειτα απο πολλες ηρεμες παρατηρησεις! ναι, ουτε κι αυτο δεν ειναι σωστο το ξερω, τα κανει αντιδραστικα κ αυτος ο τροπος, αλλα τουλαχιστον ειναι λιγοτερο ακινδυνος.. και τουλαχιστον καποιες φορες ειναι αποτελεσματικος!

ksapphire

ksapphire
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αγαπητη Κουκιδα δεν αρχισα να μιλαω αυστηρα στο παιδι μου απο την στιγμη που γεννηθηκε! Και ουτε με φοβαται, γιατι δεν του φωναζω καθε μερα. Απλα οταν κανει κατι, οπου μπορει να χτυπησει και να πονεσει η να βλαψει καποιο αλλο παιδακι η την αδελφη του με αυτο που κανει, ναι θα του βαλω την φωνη. Αλλιως απλα το ξανακανει. Βανια σε ευχαρισω πολυ για την απαντηση σου και πιστεψτε με , εχω 2 παιδια , δεν εχω καμια βοηθεια απο Παππουδες και Γιαγιαδες γιατι ειμαστε μακρια τους αυτη τη εποχη και τα κανω ολα μονη μου με τον ανδρα μου.Και ναι νευριαζω αλλα δεν ξεσπαω στα παιδια μου αλλα προσπαθω να τα συμμαζεψω μονο για τον παραπανω λογο. να μην σπασει κανα κεφαλι με τα τρελα που κανει καθε μερα.

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μια μερα τυχαια ειδα στον δρομο μια μαμα να στρωχνει το καροτσι και να βριζει το παιδακι της "Τι ηθελα και σε εκανα, μου σπας τα νευρα, παλι το εβγαλες, κολοπαιδο"...πολλα ειπε το στομα της. Ηταν εξαλλη, εκτος εαυτου. και ολα αυτα γιατι το παιδι εβγαζε το παπουτσι του. το εδειρε φυσικα σε εξαλλη κατασταση, εκεινο να κλαιει...
Το λυπηθηκα δεν μπορειτε να φανταστητε ποσο. Με ειδε και δεν ντραπηκε και συνεχισε. Αν δεν ημουν εγκυος θα την αρπαζα πολυ ασχημα αλλα να σας πω την αμαρτια μου την φοβηθηκα.

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εχτες ο γιος μου 3 ετων με εβγαλε απο τα ρουχα μου αφου εκλειγα απο τα νευρα μου. Εκλεγε 15 λεπτα με ηστερια χωρις λογο. Ξυπνησε και ενω εγω τον ειχα αγκαλια αρχισε η γκρινια και το κλαμα. Τον πηρα τον πηγα στο δωματιο του και του ειπα "κατσε εδω και κλαψε οσο θες γιατι εγω δεν μπορω να σε ακουω αλλο, κουραστηκα"
Μολις τον πηγα το εκοψε αμεσως το κλαμα. Του ειπα οτι με στεναχωρει με αυτο που κανει και ετσι κι εγω δεν θα παιξω μαζι του σημερα. Πηρα ενα βιβλιο και διαβαζα στο σαλονι, ηρθε διπλα μου αρχισε να μου λεει ελα να παιξουμε, του λεω παλι οτι τον αγαπω πολυ αλλα ειμαι στεναχωρημενη μαζι του (εξηγησα τον λογο) και κατεβασε τα μουτρα του και εκατσε διπλα μου χωρις να μιλαει. και οσες φορες μου ελεγε να παιξουμε ή γιατι δεν παιζουμε του εξηγουσα τον λογο. Δεν ξερω αν κανω καλα αλλα δεν μπορω να φωναζω ουτε να δερνω.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοιταξτε να δειτε δεν ειμαστε ολοι το ιδιο δυνατοι χαρακτηρες και καθε μια χειριζεται αλλιως την καθε "δυσκολη" στιγμη,μακαρι να ειχαμε ολες την καταλληλη ψυχραιμια την καταλληλη στιγμη αλλα αυτο δεν ειναι εφικτο παντα!Οταν μια μαμα δουλευει(αρα κουραζεται) και το παιδι της ειναι αρκετα μεγαλο ωστε να καταλαβαινει καποια βασικα πραγματα,πρεπει να μαθει τροπους και να εκτιμαει αυτα που κανουν οι γονεις του,αυτο θα το βοηθησει και στην μετεπειτα ζωη του,πρεπει να μαθει πως υπαρχουν ορια!Σε μερικα παιδια πιανει ο ηρεμος τροπος σε αλλα δεν πιανει και πρεπει να δρασουμε διαφορετικα!Για εσας που μπορειτε να ειστε παντα ηρεμες απλα μπραβο σας αλλα πιστευω οτι δεν πρεπει να κατακρινονται οι υπολοιπες!Οπως ειπε και η Βανια το οτι θα μαλωσεις το παιδι σου δεν σημαινει οτι δεν το αγαπας και ουτε σε κανει αυτο λιγοτερο μητερα!Εγω συνηθως της φωναζω οταν φοβαμαι να μην παθει κατι κακο!πχ οταν περπαταμε δεν προσεχει να δει αν περναει αμαξι και εγω φοβαμαι πολυ!

Η δε αληθεια ειναι πως οταν φωναζουμε το πιο σιγουρο ειναι οτι εκεινη την ωρα τα παιδια δεν καταλαβαινουν λεξη απο αυτα που λεμε γιατι τα λεμε ενω ειμαστε σε συγχυση,σκεφτειτε εμας, να μας μαλωνει το αφεντικο μας,δεν νομιζω να καταλαβουμε και πολλα απλα θα μας "αδειασει" και θα μετραμε τις ωρες να τελειωσει η δουλεια!

Εγω οταν ειμαι αναστατωμενη επειδη δεν θελω να της μιλησω ασχημα και μετα να το μετανιωσω προσπαθω να μεινω για λιγο μονη να ηρεμησω(γιατι πανω στα νευρα μας λεμε και βλακειες)αλλα ελα που επιμενει και με ρωταει τι εχεις?Αυτο συμβαινει και με τους μεγαλους,αν εισαι αναστατωμενος,θελεις να ηρεμησεις και δεν σε αφηνουν!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν λεω υπαρχουνε στιγμες που το "προβλημα" λυνεται ηρεμα αλλα υπαρχουν και στιγμες που τα παιδια παιρνουν καποια πραγματα στο χαβαλε και εσυ δεν εχεις ωρα για παιχνιδι ε τοτε πρεπει να αντιδρασεις γρηγορα και δεν εχεις πολλες επιλογες απο το να γινεις πολυ αυστηρη!
Αφηστε που παιδια με παιδια διαφερουν αλλα ειναι πιο υπακουα απο καποια αλλα και αλλα πιο δραστηρια απο αλλα!

Και κατι τελευταιο, μην ξεχναμε πως (ναι μεν απο εμας παιρνουν τις πρωτες βασεις για τον χαρακτηρα τους)οταν βγουν εξω και εχουν επαφες με τον εξω κοσμο, επηρεαζονται παρα πολυ απο ξαδερφια,φιλους,σχολειο,παππουδογιαγιαδες και κ.ο.κ και ερχεται μετα η "κακια" της ιστοριας να βαλει ταξη!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
momirene έγραψε:Εχτες ο γιος μου 3 ετων με εβγαλε απο τα ρουχα μου αφου εκλειγα απο τα νευρα μου. Εκλεγε 15 λεπτα με ηστερια χωρις λογο. Ξυπνησε και ενω εγω τον ειχα αγκαλια αρχισε η γκρινια και το κλαμα. Τον πηρα τον πηγα στο δωματιο του και του ειπα "κατσε εδω και κλαψε οσο θες γιατι εγω δεν μπορω να σε ακουω αλλο, κουραστηκα"
Μολις τον πηγα το εκοψε αμεσως το κλαμα. Του ειπα οτι με στεναχωρει με αυτο που κανει και ετσι κι εγω δεν θα παιξω μαζι του σημερα. Πηρα ενα βιβλιο και διαβαζα στο σαλονι, ηρθε διπλα μου αρχισε να μου λεει ελα να παιξουμε, του λεω παλι οτι τον αγαπω πολυ αλλα ειμαι στεναχωρημενη μαζι του (εξηγησα τον λογο) και κατεβασε τα μουτρα του και εκατσε διπλα μου χωρις να μιλαει. και οσες φορες μου ελεγε να παιξουμε ή γιατι δεν παιζουμε του εξηγουσα τον λογο. Δεν ξερω αν κανω καλα αλλα δεν μπορω να φωναζω ουτε να δερνω.



και εγώ το ίδιο κάνω όταν είμαι στο σπίτι και λειτουγεί! Smile

όταν την πιάνει κρίση θυμού και είμαστε έξω, απλά την κρατάω αγκαλιά και την αφήνω να ηρεμήσει. είναι όμως εξουθενωτικό και καμιά φορά επικίνδυνο.

προχθες δεν είχε κοιμηθεί για μεσημερι και είχαμε πάει σε μια παράσταση. όλη την ώρα ήταν άψογη αλλά όταν φεύγαμε προφανώς από κούραση άρχισε να φωνάζει και να κλαίει ασταμάτητα. δεν ησύχαζε με τίποτα, δεν προχωρούσε, δεν ήθελε να την κρατάω από το χέρι και βρισκόμασταν στην Πατησίων. αναγκαστικά την πήρα αγκαλιά και προχωρήσαμε έτσι. γενικά ήμουν ήρεμη αλλά κάποια στιμγή της πάτησα μια φωνή αλλά και πάλι δεν ηρέμησε.

καταλήγω οτι το μόνο που μπορείς να κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις είναι υπομονή και ηρεμία. είναι πολύ δύσκολο, το καταλαβαίνω, αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση για μένα

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:Δεν λεω υπαρχουνε στιγμες που το "προβλημα" λυνεται ηρεμα αλλα υπαρχουν και στιγμες που τα παιδια παιρνουν καποια πραγματα στο χαβαλε και εσυ δεν εχεις ωρα για παιχνιδι ε τοτε πρεπει να αντιδρασεις γρηγορα και δεν εχεις πολλες επιλογες απο το να γινεις πολυ αυστηρη!
Αφηστε που παιδια με παιδια διαφερουν αλλα ειναι πιο υπακουα απο καποια αλλα και αλλα πιο δραστηρια απο αλλα!



συμφωνώ οτι πρέπει να είμαστε λίγο αυστηροί, αλλά είναι διαφορετικό πράγμα η αυστηρότητα από τις φωνές ή τη βία-λεκτική ή σωματική

ksapphire

ksapphire
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
black beauty, αυτο το τελευταιο που ειπες ειναι τοσο μα τοσο σωστο

Και κατι τελευταιο, μην ξεχναμε πως (ναι μεν απο εμας παιρνουν τις πρωτες βασεις για τον χαρακτηρα τους)οταν βγουν εξω και εχουν επαφες με τον εξω κοσμο, επηρεαζονται παρα πολυ απο ξαδερφια,φιλους,σχολειο,παππουδογιαγιαδες και κ.ο.κ και ερχεται μετα η "κακια" της ιστοριας να βαλει ταξη!

Γιατι αντε τωρα να πεισεις το παιδι οτι η λεξη Μακακας που ακουει εξω απ ολο τον κοσμο , ειναι κακη και οτι δεν πρεπει να την λεει. Εμεις στο σπιτι δεν την λεμε ουτε για αστειο Embarassed

Ασε οι Γιαγιαδες και Παππουδες...ασ μην το παισουμε καθολου Mad

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμένα μου φάνηκε ακραία η εικόνα του αρχικού ποστ. Την έφερα στο μυαλό μου και ναι, ήταν άσκηση βίας και δεν τη δικαιολογώ. Όμως, επειδή έφαγα πολύ, πάρα πολύ ξύλο όταν ήμουν μικρή, θα θυμάμαι τη μαμά μου σαν μια ημίτρελη που δεν μπορούσε να συγκρατήσει τα νεύρα της. Και επειδή στην αρχή, όταν ήταν τα δύο πρώτα παιδιά μου ήταν πολύ μικρά, φοβόμουν μην αναπαράγω αυτήν τη συμπεριφορά, προσπάθησα να βρω τρόπους να αντιμετωπίζω τη φόρτιση, χωρίς βία.
Κάποτε οι γονείς μας δεν ήξεραν, έκαναν αυτά που είχαν ζήσει μικροί. Σήμερα, δεν υπάρχει δικαιολογία, πάρα μόνο για παθολογικές καταστάσεις. Σήμερα μπορούμε να ενημερωθούμε και να βοηθηθούμε.

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θα σχολιάσω μόνο το αρχικό ποστ μιας και δεν κατάφερα να διαβάσω όλα τα υπόλοιπα για πιο ολοκληρωμένη εικόνα (μόνο μερικά).

Είμαι κατά της βίας στα μικρά παιδιά και ΕΙΔΙΚΆ όταν αυτή ασκείται ΔΗΜΟΣΙΑ.
Δημιουργεί τεράστια τραύματα στο παιδί και στο πως αντιλαμβάνεται/αντιδρά (σ)τον υπόλοιπο κόσμο...

Παρόλαυτά, έχω δει μερικά σκασμένα να βγάζουν το λάδι των γονιών τους, ενώ εκείνοι ήταν και υπομονετικοί και μέσα στη γλύκα, που πολύ ευχαρίστως εγώ η ίδια θα τους έριχνα ξυλιές μέχρι να καταλάβουν...
Οι παλιοί έλεγαν "όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος".

Κουκίδα, επειδή έτυχε να "περάσω" κάποια από τα ποστς σου, θα μου επιτρέψεις να αναφέρω πως, η τάξη (αίθουσα διδασκαλίας) και η δασκάλα απέχουν εκατομμύρια χιλιόμετρα από το σπίτι και τη μαμά μας....
Οκ, η υπομονή "μαθαίνεται" όπως λες, αλλά δεν είμαστε όλες δασκάλες, ούτε κάνουμε μαθήματα διαλογισμού και αυτοσυγκέντρωσης, ούτε λειτουργούμε μέσα σε τάξη, ούτε διαχειριζόμαστε/εκπαιδεύουμε ΞΕΝΑ παιδιά. Μόνο τα δικά μας. Γιαυτό ο καθένας επιλέγει, τον τρόπο που του είναι πιο "βολικός" (ας μου επιτραπεί η έκφραση - δε βρίσκω άλλη λέξη τώρα)

Τες πα, για μένα δεν ήταν λάθος της μανούλας ο τρόπος που χειρίστηκε το παιδάκι (εκείνη ξέρει καλύτερα), αλλά το γεγονός ότι εξαρχής δεν έπρεπε να το πάρει μαζί της στην εκκλησία....

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Θα σχολιάσω μόνο το αρχικό ποστ μιας και δεν κατάφερα να διαβάσω όλα τα υπόλοιπα για πιο ολοκληρωμένη εικόνα (μόνο μερικά).

Είμαι κατά της βίας στα μικρά παιδιά και ΕΙΔΙΚΆ όταν αυτή ασκείται ΔΗΜΟΣΙΑ.
Δημιουργεί τεράστια τραύματα στο παιδί και στο πως αντιλαμβάνεται/αντιδρά (σ)τον υπόλοιπο κόσμο...

Παρόλαυτά, έχω δει μερικά σκασμένα να βγάζουν το λάδι των γονιών τους, ενώ εκείνοι ήταν και υπομονετικοί και μέσα στη γλύκα, που πολύ ευχαρίστως εγώ η ίδια θα τους έριχνα ξυλιές μέχρι να καταλάβουν...
Οι παλιοί έλεγαν "όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος".

Κουκίδα, επειδή έτυχε να "περάσω" κάποια από τα ποστς σου, θα μου επιτρέψεις να αναφέρω πως, η τάξη (αίθουσα διδασκαλίας) και η δασκάλα απέχουν εκατομμύρια χιλιόμετρα από το σπίτι και τη μαμά μας....
Οκ, η υπομονή "μαθαίνεται" όπως λες, αλλά δεν είμαστε όλες δασκάλες, ούτε κάνουμε μαθήματα διαλογισμού και αυτοσυγκέντρωσης, ούτε λειτουργούμε μέσα σε τάξη, ούτε διαχειριζόμαστε/εκπαιδεύουμε ΞΕΝΑ παιδιά. Μόνο τα δικά μας. Γιαυτό ο καθένας επιλέγει, τον τρόπο που του είναι πιο "βολικός" (ας μου επιτραπεί η έκφραση - δε βρίσκω άλλη λέξη τώρα)

Τες πα, για μένα δεν ήταν λάθος της μανούλας ο τρόπος που χειρίστηκε το παιδάκι (εκείνη ξέρει καλύτερα), αλλά το γεγονός ότι εξαρχής δεν έπρεπε να το πάρει μαζί της στην εκκλησία....



το να χτυπάς παιδιά είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το θεμα δεν ειναι να μην εκνευριζομαστε, εννοειται πώς θα βγαλουμε καπνους ωρες ωρες με τα παιδια μας και θα θελουμε να τα σπασουμε όλα.
Το θεμα ειναι να μην ξεσπάσουμε στα παιδια μας.
Όσο για το πόσο απέχουν η ταξη με το σπίτι, συμφωνω οτι ενα παιδι καθεται πιο ησυχα στο σχολειο απο ότι στο σπίτι. Αλλά τι γινεται με 25 παιδια? όσο ησυχα κ να καθονται, δεν υπάρχουν λετε στιγμές που βγαζουν το λάδι των δασκάλων?? Να πεσει ραβδος κι εκει?

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:

Κουκίδα, επειδή έτυχε να "περάσω" κάποια από τα ποστς σου, θα μου επιτρέψεις να αναφέρω πως, η τάξη (αίθουσα διδασκαλίας) και η δασκάλα απέχουν εκατομμύρια χιλιόμετρα από το σπίτι και τη μαμά μας....
Οκ, η υπομονή "μαθαίνεται" όπως λες, αλλά δεν είμαστε όλες δασκάλες, ούτε κάνουμε μαθήματα διαλογισμού και αυτοσυγκέντρωσης, ούτε λειτουργούμε μέσα σε τάξη, ούτε διαχειριζόμαστε/εκπαιδεύουμε ΞΕΝΑ παιδιά. Μόνο τα δικά μας. Γιαυτό ο καθένας επιλέγει, τον τρόπο που του είναι πιο "βολικός" (ας μου επιτραπεί η έκφραση - δε βρίσκω άλλη λέξη τώρα)

Τες πα, για μένα δεν ήταν λάθος της μανούλας ο τρόπος που χειρίστηκε το παιδάκι (εκείνη ξέρει καλύτερα), αλλά το γεγονός ότι εξαρχής δεν έπρεπε να το πάρει μαζί της στην εκκλησία....

σιγουρα- αν δεν εφαρμοζεις στο παιδι σου αυτα που διαβαζες τοσα χρονια και εφαρμοζεις στην ταξη- και γυρνωντας σπίτι -γινεσαι αλλος ανθρωπος- φυσικα κ δεν μετραει.
ειναι κ θεμα προσωπικοτητας κ κατα ποσο εκμεταλλευεσαι για καλό την όποια εμπειρία εχεις- απ'οπου κ αν ερχεται.

δλδ η εμπειρια που εχει μια νταντα- δεν μετραει? μια βρεφονηπιοκόμος?

την εμπειρια που τυχον εχει καποιος σε ενα ασχετο θεμα- ας πουμε ειναι λογιστης - δεν την εφαρμοζει στα οικονομικα του σπιτιου του?
τελωςπαντων ο καθεις με τις αποψεις του κ τους ορίζοντες του.....

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
το να χτυπάς παιδιά είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ

Το να χτυπάς οποιονδήποτε είναι παράνομο....
Δεν εξετάζουμε τι λέει ο νόμος όμως...
Δεν είμαστε δικηγόροι, ούτε δικαστές...

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:
florentiab έγραψε:
το να χτυπάς παιδιά είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ

Το να χτυπάς οποιονδήποτε είναι παράνομο....
Δεν εξετάζουμε τι λέει ο νόμος όμως...
Δεν είμαστε δικηγόροι, ούτε δικαστές...

ναι δεν ειμαστε αλλα το σωστο να λεγεται

kira

kira
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
το ξύλο βγήκε απευθειας από την κόλαση!!!!Αυτό είναι σίγουρο!!!!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω εχω να συμπληρωσω κατι.
ο κοσμος παει μπροστα- οχι πισω- ανοιγουμε τα ματια μας- ενημερωνομαστε- το ιντερνετ για παραδειγμα ειναι τικγα σε συμβουλες και προσφερει ενημερωση απο ειδικους- υπάρχει βιβλιογραφια- οτι θες το χεις μπροστα σου.


δεν μιλαμε για την μια φορα που θα δωσεις μια στον ποπο ή που θα βαλεις τις φωνες γιατι τα νευρα σου ειναι πανω απο το κεφαλι σου.αυτο συμβαινει.
αλλα οχι και να λεμε οτι καποια παιδια το θελουν το ξυλο τους.κανενα παιδι δεν αξιζει τετοια συμπεριφορα.
το ξυλο και οι απειλες ειναι ο ευκολος αλλα ο λάθος δρομος-
ε πως να το κανουμε δλδ..

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Το θεμα δεν ειναι να μην εκνευριζομαστε, εννοειται πώς θα βγαλουμε καπνους ωρες ωρες με τα παιδια μας και θα θελουμε να τα σπασουμε όλα.
Το θεμα ειναι να μην ξεσπάσουμε στα παιδια μας.
Όσο για το πόσο απέχουν η ταξη με το σπίτι, συμφωνω οτι ενα παιδι καθεται πιο ησυχα στο σχολειο απο ότι στο σπίτι. Αλλά τι γινεται με 25 παιδια? όσο ησυχα κ να καθονται, δεν υπάρχουν λετε στιγμές που βγαζουν το λάδι των δασκάλων?? Να πεσει ραβδος κι εκει?

Σαφώς και όχι. Και στο λέει κάποια που έχει φάει πολύυυυυυ ξύλο από δάσκαλο (ούτε καν δασκάλα).
Απλά πιστεύω πως ο θυμός είναι ένα συναίσθημα όπως τα υπόλοιπα. Κάποιες φορές τον εξωτερικεύουμε και τον εκφράζουμε δίνοντας μια μπάτσα, όπως ακριβώς εξωτερικεύουμε τη χαρά μας δίνοντας ένα φιλί.
Δε βρίσκω τίποτα κατακριτέο σε αυτό.
Το τι επιπτώσεις έχει όμως αυτό σε ένα παιδί και μάλιστα ΜΙΚΡΌ (ΠΡΟ-νηπιακής ηλικίας) είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο που σηκώνει πολύυυυυ ανάλυση....

koukida έγραψε:
σιγουρα- αν δεν εφαρμοζεις στο παιδι σου αυτα που διαβαζες τοσα χρονια και εφαρμοζεις στην ταξη- και γυρνωντας σπίτι -γινεσαι αλλος ανθρωπος- φυσικα κ δεν μετραει.
ειναι κ θεμα προσωπικοτητας κ κατα ποσο εκμεταλλευεσαι για καλό την όποια εμπειρία εχεις- απ'οπου κ αν ερχεται.

δλδ η εμπειρια που εχει μια νταντα- δεν μετραει? μια βρεφονηπιοκόμος?

την εμπειρια που τυχον εχει καποιος σε ενα ασχετο θεμα- ας πουμε ειναι λογιστης - δεν την εφαρμοζει στα οικονομικα του σπιτιου του?
τελωςπαντων ο καθεις με τις αποψεις του κ τους ορίζοντες του.....

Έτσι όπως το θέτεις τώρα, συμφωνώ.
Ο θηριοδαμαστής τι θα έκανε???

Αλλά αυτό σου λέω κι εγώ. Ότι δεν είμαστε δασκάλες (ή θηριοδαμαστές, λογιστές κτλ), ούτε έχουμε διαβάσει όλες βιβλία και είμαστε μορφωμένες.
Η εμπειρία οκ, έρχεται με τα χρόνια.
Και γιαυτό βλέπετε μανούλες να έχουν διαφορετική αντιμετώπιση στο 2ο παιδί από αυτήν που είχαν στο 1ο. Δεν κάνουν τα ίδια λάθη.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 16]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις