Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
14 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 14 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 16]

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχω παραφερθει με τον γιο μου,2 φορες.Κ ελεγα παλιοτερα να μου κοπει το χερι. Κατανοω οτι μπορει να βρεθει εκτος οριων ενας γονιος,εκτος οριων λεγοντας να δωσεις 2 ξυλιες οχι να το σπασεις στο ξυλο. Αλλα ενηλικες ειμαστε κ πρεπει να αναγνωριζουμε ποτε βλαπτουμε το παιδι μας.Τα νευρα μας δεν ειναι δικαιολογια,πρεπει να κανουμε την αυτοκριτικη μας ετσι? Μονο φοβο δημιουργουμε,ουτε σεβασμο προς τους κανονες του σπιτιου,ουτε ενισχυουμε την αυτο πεποιθηση των παιδιων μας με το ξυλο.Αντιθετα, τα κανουμε "μαζεμενα",φοβισμενα.
Ουτε ειναι τροπος διαπαιδαγωγησης. Επισης δεν καταλαβαινω πως σκεφτονται αυτοι που μαθαινουν τα παιδια τους να χτυπανε. Εχω παραδειγμα στην οικογενεια του αντρα μου με το ανηψι του.Ειναι 7 χρονων κ θεωρει το ξυλο αντριλικι.Κ πουλαει αυτο το αντριλικι στα δικα μου μικρα που ειναι 3 κ 20 μηνων.Κ ο πατερας του τον ενθαρρυνει. Φυσικα δεν το ανεχομαι κ σε καμια περιπτωση δεν λεω στα μικρα μου αν σας χτυπησει πλακωστε τον. Τα μαθαινω να αμυνονται,να μην το δεχονται κ να ερχονατι να το λενε. Οπως επισης εχω κανει παρατηρηση στον μικρο-τραμπουκο κ στην μητερα του. Κ την επομενη που θα τα ξαναπειραξει εχω σκοπο να κανω μεγαλη κουβεντα με τους γονεις τους.
Επισης δεν θα δεχομουν να χτυπησει κανεις το παιδι μου,δασκαλος ή παππουδογιαγια. Οι γονεις που ανεφερα πιο πανω ειχαν περιστατικο αναλογο,η δασκαλα χτυπησε τον γιο τους.Αλλα απλα εκαναν μια κουβεντα με την δασκαλα....Δλδ τι μαθαινουν στο παιδι τους?Οτι η βια ειναι αποδεκτη,οτι αν σε χτυπησουν καλα εκαναν κ εσυ χτυπα..
Το λυπαμαι αυτο το παιδι.

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ κουκίδα μου συμφωνώ μαζί σου.
Με όλες συμφωνώ.
Απλά εκφράζω λίγο και την άλλη όψη του νομίσματος, έτσι για να δώσω "ώθηση" στη συζήτηση...
Μια φορά έδωσα μια φορά στο χεράκι της μικρής, και μόλις είδα τα ματάκια της να βουρκώνουν, ορκίστηκα πως δε θα το ξανακάνω. Ελπίζω να καταφέρω να κρατήσω τον όρκο που έδωσα...
Κι επαναλαμβάνω πως έχω φάει πολύυυυυ ξύλο στη ζωή μου. Και από γονείς και από αδέλφια, και από τον δάσκαλο, ακόμα και από τον πρώην μου...(καλά εκεί βάραγα κι εγώ χιχιχιχιχι!)

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και αν το δουμε κι αλλιως,η πεθερα μου τις εδινε τις μπατσες της στον αντρα μου κ τον αδερφο του,αλλα ενω ηταν αφοσιωμενη μανα,τα αγαπαει τα παιδια της,αν ρωτησεις τα παιδια της τωρα θα σου πουν οτι αυτο το θυμουνται ασχημα κ την κρινουν επισης ασχημα. Δεν θα θελα να φτασουν τα παιδια μου να πουν αυτο για εμενα. Θα το εφερα πολυ βαρεως..γι αυτο κ νιωθω ασχημα που εβγαλα τα νευρα μου στον μικρο. Κ νιωθω ακομα ασχημα γι αυτο. Τωρα κοπαναω τα επιπλα οταν μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι,κ παλι προσπαθω κ αυτο να μην το κανω μπροστα στα μικρα. (μεχρι στιγμης μετραμε απωλειες..ενα ασυρματο τηλεφωνο και ενα ντουλαπι.Τα ξεχαρβαλωσα κ μετα τα κοιταγαμε με τον αντρα μου κ λεγαμε φαντασου με αυτη την δυναμη να ειχα κοπανησει το παιδι μας....)

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:...Κατανοω οτι μπορει να βρεθει εκτος οριων ενας γονιος,εκτος οριων λεγοντας να δωσεις 2 ξυλιες οχι να το σπασεις στο ξυλο. Αλλα ενηλικες ειμαστε κ πρεπει να αναγνωριζουμε ποτε βλαπτουμε το παιδι μας.Τα νευρα μας δεν ειναι δικαιολογια,πρεπει να κανουμε την αυτοκριτικη μας ετσι? Μονο φοβο δημιουργουμε,ουτε σεβασμο προς τους κανονες του σπιτιου,ουτε ενισχυουμε την αυτο πεποιθηση των παιδιων μας με το ξυλο.Αντιθετα, τα κανουμε "μαζεμενα",φοβισμενα.
Ουτε ειναι τροπος διαπαιδαγωγησης.

Και στην περίπτωση της μανούλας στην εκκλησία δε διάβασα πουθενά να σηκώνει το χέρι της η γυναίκα....
Όσο για το σεβασμό και το φόβο, δε μπορώ παρά να συμφωνήσω, όπως επίσης και την αντίδραση (όπως το παιδάκι που μόλις μπήκε η μαμά μέσα στην εκκλησία την έγραψε)

Ο ανιψιός σου, είναι μάλλον από τα παιδάκια που είναι για μπούφλες...
Για να δούμε... θα του αρέσει εκείνου αν τον δέρνουν???

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:εχω παραφερθει με τον γιο μου,2 φορες.Κ ελεγα παλιοτερα να μου κοπει το χερι. Κατανοω οτι μπορει να βρεθει εκτος οριων ενας γονιος,εκτος οριων λεγοντας να δωσεις 2 ξυλιες οχι να το σπασεις στο ξυλο. Αλλα ενηλικες ειμαστε κ πρεπει να αναγνωριζουμε ποτε βλαπτουμε το παιδι μας.Τα νευρα μας δεν ειναι δικαιολογια,πρεπει να κανουμε την αυτοκριτικη μας ετσι? Μονο φοβο δημιουργουμε,ουτε σεβασμο προς τους κανονες του σπιτιου,ουτε ενισχυουμε την αυτο πεποιθηση των παιδιων μας με το ξυλο.Αντιθετα, τα κανουμε "μαζεμενα",φοβισμενα.
Ουτε ειναι τροπος διαπαιδαγωγησης. Επισης δεν καταλαβαινω πως σκεφτονται αυτοι που μαθαινουν τα παιδια τους να χτυπανε. Εχω παραδειγμα στην οικογενεια του αντρα μου με το ανηψι του.Ειναι 7 χρονων κ θεωρει το ξυλο αντριλικι.Κ πουλαει αυτο το αντριλικι στα δικα μου μικρα που ειναι 3 κ 20 μηνων.Κ ο πατερας του τον ενθαρρυνει. Φυσικα δεν το ανεχομαι κ σε καμια περιπτωση δεν λεω στα μικρα μου αν σας χτυπησει πλακωστε τον. Τα μαθαινω να αμυνονται,να μην το δεχονται κ να ερχονατι να το λενε. Οπως επισης εχω κανει παρατηρηση στον μικρο-τραμπουκο κ στην μητερα του. Κ την επομενη που θα τα ξαναπειραξει εχω σκοπο να κανω μεγαλη κουβεντα με τους γονεις τους.
Επισης δεν θα δεχομουν να χτυπησει κανεις το παιδι μου,δασκαλος ή παππουδογιαγια. Οι γονεις που ανεφερα πιο πανω ειχαν περιστατικο αναλογο,η δασκαλα χτυπησε τον γιο τους.Αλλα απλα εκαναν μια κουβεντα με την δασκαλα....Δλδ τι μαθαινουν στο παιδι τους?Οτι η βια ειναι αποδεκτη,οτι αν σε χτυπησουν καλα εκαναν κ εσυ χτυπα..
Το λυπαμαι αυτο το παιδι.

στο χρωματισμενο κομματι διαφωνω Λιτσακι... εγω μαθαινα στη Φωτεινη απο μικρη να μην χτυπαει να μην δαγκωνει κτλ .. της ελεγα αν την χτυπησουν να ερθει να μου το πει... το αποτελεσμα??? χτυπαγανε τη Φωτεινη εκεινη δεν αντιδρουσε γιατι ετσι ειχε μαθει και το παιδι μου τις ετρωγε χωρις λογο...και παει στο καλο αυτο να γινεται στο σπιτι εκει μπορει να μιλησει η μανα η εγω αλλα στο σχολειο??? ετσι της ειπα κι εγω οποιος σε χτυπαει θα τον χτυπας κι εσυ! ΜΟΝΟ σε αμυνα ομως! δεν θα σωσω εγω τον κοσμο! ας σκεφτουνε λιγο και οι αλλοι...

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ Κατερίνα μου, το είχες ξαναγράψει αυτό για τη Φωτεινούλα.
Είναι τόσο καλή η καρδούλα μου! (εκτός από όμορφη που δε χρειάζεται να το επαναλαμβάνουμε, αλλά είναι!)
Της έτρωγε τα πατατάκια η Μαρία της Αθηνάς και δεν έβγαλε κιχ το κοριτσάκι!! χαχαχαχα!
Δώσε της ένα φιλάκι!

Τα παιδιά μιμούνται συμπεριφορές.
Κι εμένα ο άντρας μου όταν τσαντίζεται βαράει πράματα. Του έχω πει να μην το κάνει και ειδικά μπροστά στο παιδί. Τι θα γίνει στο σπίτι κάθε φορά που θα κρανιώνεται η Θοδώρα? Θα μου τα γκρεμίζει όλα? Shocked
Και μετά εγώ ποιον θα πρέπει να δείρω? Αυτήν ή το Νίκο??? Shocked Shocked

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:
Απλά πιστεύω πως ο θυμός είναι ένα συναίσθημα όπως τα υπόλοιπα. Κάποιες φορές τον εξωτερικεύουμε και τον εκφράζουμε δίνοντας μια μπάτσα, όπως ακριβώς εξωτερικεύουμε τη χαρά μας δίνοντας ένα φιλί.
Δε βρίσκω τίποτα κατακριτέο σε αυτό.
Το να εξωτερικεύεις τη χαρα με φιλί δεν ειναι το ιδιο με το να εξωτερικεύεις το θυμό με το να δειρεις τον άλλο.
Και φυσικα έιναι κατακριτέο! Το να δειρεις τον άλλο, το οποιονδήποτε, ειναι κατακριτέο. Δε μιλάμε για εξτρίμ καταστάσεις, μιλάμε για τις απλές καθημερινές, που οι άλλοι μας βγάζουν απο τα ρουχα μας!
Ναι, κι εγω θελω να ξεσπασω δερνοντας. Πολυ κόσμο. Και τα παιδια μου επίσης. Ειναι περιτωσεις που νιώθω οτι με βγαζουν εκτος εαυτου, με τρελλαινουν, με κανουν να θελω να τα σπάσω όλα, καταλαβαινετε πιστευω.
Εχω κανει τα παντα. Εχω πεταξει μαξιλάρια, εγω κλειστει στο δωματιό μου, εχω φωνάξει, εχω σπάσει πιάτο, εχω κοπανησει τα ντουλαπια. Αν τυχει να δειρω το παιδι μια τετοια ωρα, θα του κανω ζημιά. Καλύτερα να τρομαξει με το ντουλάπι, παρα να φάει μια που θα του αφησει κουσούρι.
Κι επειτελους, λεμε οτι ειναι ανθρωπινο να θυμώνουμε. Και να ξεφύγουμε καμια φορά. Διαφωνω κάθετα όμως με το "όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος" που αναφερθηκε πιο πάνω. Διότι όπου δεν πιπτει λόγος, πιπτει παραδειγμα. Κι αν το παραδειγμα ειναι η ράβδος, ε, τοτε τι να πω..

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
litsakos έγραψε:εχω παραφερθει με τον γιο μου,2 φορες.Κ ελεγα παλιοτερα να μου κοπει το χερι. Κατανοω οτι μπορει να βρεθει εκτος οριων ενας γονιος,εκτος οριων λεγοντας να δωσεις 2 ξυλιες οχι να το σπασεις στο ξυλο. Αλλα ενηλικες ειμαστε κ πρεπει να αναγνωριζουμε ποτε βλαπτουμε το παιδι μας.Τα νευρα μας δεν ειναι δικαιολογια,πρεπει να κανουμε την αυτοκριτικη μας ετσι? Μονο φοβο δημιουργουμε,ουτε σεβασμο προς τους κανονες του σπιτιου,ουτε ενισχυουμε την αυτο πεποιθηση των παιδιων μας με το ξυλο.Αντιθετα, τα κανουμε "μαζεμενα",φοβισμενα.
Ουτε ειναι τροπος διαπαιδαγωγησης. Επισης δεν καταλαβαινω πως σκεφτονται αυτοι που μαθαινουν τα παιδια τους να χτυπανε. Εχω παραδειγμα στην οικογενεια του αντρα μου με το ανηψι του.Ειναι 7 χρονων κ θεωρει το ξυλο αντριλικι.Κ πουλαει αυτο το αντριλικι στα δικα μου μικρα που ειναι 3 κ 20 μηνων.Κ ο πατερας του τον ενθαρρυνει. Φυσικα δεν το ανεχομαι κ σε καμια περιπτωση δεν λεω στα μικρα μου αν σας χτυπησει πλακωστε τον. Τα μαθαινω να αμυνονται,να μην το δεχονται κ να ερχονατι να το λενε. Οπως επισης εχω κανει παρατηρηση στον μικρο-τραμπουκο κ στην μητερα του. Κ την επομενη που θα τα ξαναπειραξει εχω σκοπο να κανω μεγαλη κουβεντα με τους γονεις τους.
Επισης δεν θα δεχομουν να χτυπησει κανεις το παιδι μου,δασκαλος ή παππουδογιαγια. Οι γονεις που ανεφερα πιο πανω ειχαν περιστατικο αναλογο,η δασκαλα χτυπησε τον γιο τους.Αλλα απλα εκαναν μια κουβεντα με την δασκαλα....Δλδ τι μαθαινουν στο παιδι τους?Οτι η βια ειναι αποδεκτη,οτι αν σε χτυπησουν καλα εκαναν κ εσυ χτυπα..
Το λυπαμαι αυτο το παιδι.

στο χρωματισμενο κομματι διαφωνω Λιτσακι... εγω μαθαινα στη Φωτεινη απο μικρη να μην χτυπαει να μην δαγκωνει κτλ .. της ελεγα αν την χτυπησουν να ερθει να μου το πει... το αποτελεσμα??? χτυπαγανε τη Φωτεινη εκεινη δεν αντιδρουσε γιατι ετσι ειχε μαθει και το παιδι μου τις ετρωγε χωρις λογο...και παει στο καλο αυτο να γινεται στο σπιτι εκει μπορει να μιλησει η μανα η εγω αλλα στο σχολειο??? ετσι της ειπα κι εγω οποιος σε χτυπαει θα τον χτυπας κι εσυ! ΜΟΝΟ σε αμυνα ομως! δεν θα σωσω εγω τον κοσμο! ας σκεφτουνε λιγο και οι αλλοι...

Κατ το εχω κατα νου αυτο που λες.Προς το παρον που ειναι μικρα τα μαθαινω ετσι,στο μελλον δεν ξερω πως θα αντιδρασω κ εγω. Rolling Eyes Αν πανε σχολειο κ τα πλακωνει καποιο αλλο στις φαπες. Τωρα λεω πως θα πιασω την δασκαλα πρωτα. Κανονικα οι δασκαλοι ειναι στο προαυλιο με τα παιδια για να τα ελεγχουν.. Rolling Eyes αλλα κ παλι λεω δεν ξερω τι θα τους πω αν γινεται κατι τετοιο.Κραταω μικρο καλαθι Cool

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να σου πω Κατ,η Φωτεινη ειναι ενα γλυκυτατο πλασμα. Κ μπραβο σου/σας που την μεγαλωνετε ετσι. Κ για να φτασει να ειναι το παιδακι που ειναι τωρα εφτασε με την διαπαιδαγωγηση απο εσενα. Γι αυτο κ ειναι ηρεμη κ γλυκεια.

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Tziz έγραψε:
Απλά πιστεύω πως ο θυμός είναι ένα συναίσθημα όπως τα υπόλοιπα. Κάποιες φορές τον εξωτερικεύουμε και τον εκφράζουμε δίνοντας μια μπάτσα, όπως ακριβώς εξωτερικεύουμε τη χαρά μας δίνοντας ένα φιλί.
Δε βρίσκω τίποτα κατακριτέο σε αυτό.
Το να εξωτερικεύεις τη χαρα με φιλί δεν ειναι το ιδιο με το να εξωτερικεύεις το θυμό με το να δειρεις τον άλλο.
Και φυσικα έιναι κατακριτέο! Το να δειρεις τον άλλο, το οποιονδήποτε, ειναι κατακριτέο. Δε μιλάμε για εξτρίμ καταστάσεις, μιλάμε για τις απλές καθημερινές, που οι άλλοι μας βγάζουν απο τα ρουχα μας!

Για να φτάσεις στο σημείο να φιλήσεις αυτόν που έχεις απέναντί σου (γνωστό άγνωστο) η χαρά σου πρέπει να είναι τεράστια!
Το ίδιο ακριβώς και με το θυμό σου.

Επίσης όπως κάποιος θα πει ότι είναι κατακριτέο ή παράνομο το να χτυπάς, με την ίδια λογική μπορεί να πει ότι το να φιλάς είναι σεξουαλική παρενόχληση...

Ύστερα, μιλάμε γενικά και δεν έχουμε εξετάσει τους λόγους για τους οποίους σήκωσες το χέρι. Αν μου βρίσεις τη μάνα για παράδειγμα ή αν μου σκοτώσεις το παιδί μου, όχι απλά θα φας μπούφλες, αλλά θα σε στείλω εγώ εσένα 125μέτρα κάτω από τη γη, κι ας μπω φυλακή...
Κατακρίνετε με τώρα...
Είμαι έτοιμη να ακούσω την ετυμηγορία...

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γιατί λοιπόν το να φιλάς δεν είναι κακό ενώ το να χτυπάς είναι?

Γιατί το να σκοτώσεις έναν σκύλο είναι κακό (πατώντας τον το αυτοκίνητο) ενώ το να σκοτώνεις βόδια για να φας δεν είναι???

Και ποιος ξέρει τι είναι σωστό και τι λάθος, τι δίκαιο και τι άδικο?

Αν δεν εξετάσουμε τους λόγους, τους οποίους τον ωθούν να πράξει αυτά που πράττει...

Κι επειδή ξεφύγαμε, τα παιδιά είναι μικρά (σε μέγεθος εννοώ) και αδύναμα (στη μυική μάζα εννοώ).
Κι αυτός είναι ο ένας και μοναδικός λόγος για τον οποίο δεν πρέπει να τα χτυπάμε.
Είμαστε σαφώς πιο δυνατοί και πιο ισχυροί.
Το ψυχοσυναισθηματικό κομμάτι τώρα, είναι διαφορετική υπόθεση για τον καθένα μας. Ένα παιδάκι μπορεί να φάει τη μπάτσα του και να κάτσει στη γωνίτσα του κι ένα άλλο, να ανταποδώσει, ή να παρακούσει, ή ότι άλλο....
Είναι θέμα χαρακτήρα.

Και θα το δείτε αυτό, εσείς που έχετε παραπάνω από ένα παιδί. Και τα δύο εσείς τα μεγαλώνετε. Το ένα όμως μπορεί να είναι ο επαναστάτης, και το άλλο, το καλό και υπάκουο...

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Γιατί λοιπόν το να φιλάς δεν είναι κακό ενώ το να χτυπάς είναι?

Γιατί το να σκοτώσεις έναν σκύλο είναι κακό (πατώντας τον το αυτοκίνητο) ενώ το να σκοτώνεις βόδια για να φας δεν είναι???

Και ποιος ξέρει τι είναι σωστό και τι λάθος, τι δίκαιο και τι άδικο?

Αν δεν εξετάσουμε τους λόγους, τους οποίους τον ωθούν να πράξει αυτά που πράττει...

Κι επειδή ξεφύγαμε, τα παιδιά είναι μικρά (σε μέγεθος εννοώ) και αδύναμα (στη μυική μάζα εννοώ).
Κι αυτός είναι ο ένας και μοναδικός λόγος για τον οποίο δεν πρέπει να τα χτυπάμε.
Είμαστε σαφώς πιο δυνατοί και πιο ισχυροί.
Το ψυχοσυναισθηματικό κομμάτι τώρα, είναι διαφορετική υπόθεση για τον καθένα μας. Ένα παιδάκι μπορεί να φάει τη μπάτσα του και να κάτσει στη γωνίτσα του κι ένα άλλο, να ανταποδώσει, ή να παρακούσει, ή ότι άλλο....
Είναι θέμα χαρακτήρα.

Και θα το δείτε αυτό, εσείς που έχετε παραπάνω από ένα παιδί. Και τα δύο εσείς τα μεγαλώνετε. Το ένα όμως μπορεί να είναι ο επαναστάτης, και το άλλο, το καλό και υπάκουο...

Αλήθεια? Δηλαδή ο άντρας μου που είμαστε σχεδόν ίδιο ύψος και τα ίδια κιλά είναι εντάξει να με δέρνει όταν μαλώνουμε ή όταν τον νευριάζω?
Γενικά δεν είναι καλό να λύνουμε τις διαφορές μας με το ξύλο με κανέναν. Αλλά η παιδική ψυχή είναι ευαίσθητη...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Γιατί λοιπόν το να φιλάς δεν είναι κακό ενώ το να χτυπάς είναι?

.

καλα τωρα τι ρωτας ρε τζιζ...δεν ξερεις ποισ ειναι η διαφορα εσυ?

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Γιατί λοιπόν το να φιλάς δεν είναι κακό ενώ το να χτυπάς είναι?

Γιατί το να σκοτώσεις έναν σκύλο είναι κακό (πατώντας τον το αυτοκίνητο) ενώ το να σκοτώνεις βόδια για να φας δεν είναι???

Και ποιος ξέρει τι είναι σωστό και τι λάθος, τι δίκαιο και τι άδικο?

Αν δεν εξετάσουμε τους λόγους, τους οποίους τον ωθούν να πράξει αυτά που πράττει...

Κι επειδή ξεφύγαμε, τα παιδιά είναι μικρά (σε μέγεθος εννοώ) και αδύναμα (στη μυική μάζα εννοώ).
Κι αυτός είναι ο ένας και μοναδικός λόγος για τον οποίο δεν πρέπει να τα χτυπάμε.
Είμαστε σαφώς πιο δυνατοί και πιο ισχυροί.
Το ψυχοσυναισθηματικό κομμάτι τώρα, είναι διαφορετική υπόθεση για τον καθένα μας. Ένα παιδάκι μπορεί να φάει τη μπάτσα του και να κάτσει στη γωνίτσα του κι ένα άλλο, να ανταποδώσει, ή να παρακούσει, ή ότι άλλο....
Είναι θέμα χαρακτήρα.


Και θα το δείτε αυτό, εσείς που έχετε παραπάνω από ένα παιδί. Και τα δύο εσείς τα μεγαλώνετε. Το ένα όμως μπορεί να είναι ο επαναστάτης, και το άλλο, το καλό και υπάκουο...

καλα τζιζ,σορυ αλλα δεν στεκουν αυτα που λες. θα στο πω φιλικα "αρες μαρες κουκουναρες" ρε συ

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Αχ Κατερίνα μου, το είχες ξαναγράψει αυτό για τη Φωτεινούλα.
Είναι τόσο καλή η καρδούλα μου! (εκτός από όμορφη που δε χρειάζεται να το επαναλαμβάνουμε, αλλά είναι!)
Της έτρωγε τα πατατάκια η Μαρία της Αθηνάς και δεν έβγαλε κιχ το κοριτσάκι!! χαχαχαχα!
Δώσε της ένα φιλάκι!

Τα παιδιά μιμούνται συμπεριφορές.
Κι εμένα ο άντρας μου όταν τσαντίζεται βαράει πράματα. Του έχω πει να μην το κάνει και ειδικά μπροστά στο παιδί. Τι θα γίνει στο σπίτι κάθε φορά που θα κρανιώνεται η Θοδώρα? Θα μου τα γκρεμίζει όλα? Shocked
Και μετά εγώ ποιον θα πρέπει να δείρω? Αυτήν ή το Νίκο??? Shocked Shocked

ευχαριστω Αγγελικη κι εσυ να μου φιλησεις τη μαγουλου σου την ομορφη!!!

Υ.Γ τον Νικο δειρε αντεχει!χαχαχα


litsakos έγραψε:

Κατ το εχω κατα νου αυτο που λες.Προς το παρον που ειναι μικρα τα μαθαινω ετσι,στο μελλον δεν ξερω πως θα αντιδρασω κ εγω. Rolling Eyes Αν πανε σχολειο κ τα πλακωνει καποιο αλλο στις φαπες. Τωρα λεω πως θα πιασω την δασκαλα πρωτα. Κανονικα οι δασκαλοι ειναι στο προαυλιο με τα παιδια για να τα ελεγχουν.. Rolling Eyes αλλα κ παλι λεω δεν ξερω τι θα τους πω αν γινεται κατι τετοιο.Κραταω μικρο καλαθι Cool

ναι κι εγω ετσι την μαθαινα ΠΡΙΝ το σχολειο και δεν ειχα ουσιαστικο προβλημα..αλλα μετα αστα να πανε! κι εγω το ειπα στη δασκαλα και η κακομοιρα δεν μπορω να πω εκανε οτι μπορουσε ..30 παιδια εχει μεχρι να γυρισει το κεφαλι στο ενα κατι αλλο θα κανει το αλλο! ειναι λιγο δυσκολο! και να σου πω κατι εγω ΟΥΤΕ αυτο δεν ηθελα να κανει πιο πολυ ο αντρας μου της το ειπε φαντασου που αυτος ειναι τερας ψυχραιμιας και ηρεμος σε σημειο εκνευρισμου...

litsakos έγραψε:Να σου πω Κατ,η Φωτεινη ειναι ενα γλυκυτατο πλασμα. Κ μπραβο σου/σας που την μεγαλωνετε ετσι. Κ για να φτασει να ειναι το παιδακι που ειναι τωρα εφτασε με την διαπαιδαγωγηση απο εσενα. Γι αυτο κ ειναι ηρεμη κ γλυκεια.

ευχαριστω Λιτς μου να σαι καλα ειναι και ο χαρακτηρας της ετσι! παλια δεν το πιστευα αυτο ομως τωρα το βλεπω... ναι μεν παιζει ουσιαστικο ρολο το πως θα μαθουν οι γονεις τα παιδια αλλα και το παιδι εχει το "χαρακτηρα" του!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γιατί λοιπόν το να φιλάς δεν είναι κακό ενώ το να χτυπάς είναι?
Διοτι το να χτυπάς πονάει. Και σωματικά και ψυχολογικά.

Γιατί το να σκοτώσεις έναν σκύλο είναι κακό (πατώντας τον το αυτοκίνητο) ενώ το να σκοτώνεις βόδια για να φας δεν είναι???
Θα μπορουσα να απαντησω οτι το να σκοτωνεις για να φας ειναι νομος της φυσης. Αλλά και το να σκοτωσεις ενα βοδι για να το φας, ειναι κι αυτο βία.


Και ποιος ξέρει τι είναι σωστό και τι λάθος, τι δίκαιο και τι άδικο?
Θα έπρεπε να υπαρχει ενα εσωτερικο αισθημα δικαιου, ο ανθρωπος θα έπρεπε να μπορει να ξεχωρισει το καλο και το κακο.

Αν δεν εξετάσουμε τους λόγους, τους οποίους τον ωθούν να πράξει αυτά που πράττει...
Νομιζω οτι διαχωρίσαμε το "εν βρασμω" με τον τρόπο ζωης. Το να ξεφυγεις και να παραδεχτεις οτι πανω στα νευρα σου το έκανες, νομιζω ειναι κατανοητο απο όλες τις μαμαδες. Ακόμα κι αν δεν το βρισκουν σωστό, το κατανοουν. Όχι όμως το να το θεωρουν και ως φυσιολογικό τρόπο ζωής και ανατροφης!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tziz έγραψε:Γιατί λοιπόν το να φιλάς δεν είναι κακό ενώ το να χτυπάς είναι?

κακό είναι και αυτό. Φαντάσου να σου έρθει ένας άπλυτος άστεγος με 3 δόντια και να θέλει να σε φιλήσει

Γιατί το να σκοτώσεις έναν σκύλο
είναι κακό (πατώντας τον το αυτοκίνητο) ενώ το να σκοτώνεις βόδια για να φας δεν είναι???

και τα κοτόπουλα!!! Γιατί να σκοτώνουμε τα κοτόπουλα? Στο Ευρωπαικό Δικαστήριο θα σας πάω όλους! "το ξυλο βγηκε...σιγουρα απο τον παραδεισο;;" - Σελίδα 3 534787 "το ξυλο βγηκε...σιγουρα απο τον παραδεισο;;" - Σελίδα 3 534787

Και ποιος ξέρει τι είναι σωστό και τι λάθος, τι δίκαιο και τι άδικο?

Όλοι μας ρε συ ξέρουμε το σωστό και το λάθος... Αν έρθω με φόρα και χώσω το δάχτυλό μου στο μάτι σου είναι λάθος.-

Αν δεν εξετάσουμε τους λόγους, τους οποίους τον ωθούν να πράξει αυτά που πράττει...

Κι επειδή ξεφύγαμε, τα παιδιά είναι μικρά (σε μέγεθος εννοώ) και αδύναμα (στη μυική μάζα εννοώ).
Κι αυτός είναι ο ένας και μοναδικός λόγος για τον οποίο δεν πρέπει να τα χτυπάμε.
Είμαστε σαφώς πιο δυνατοί και πιο ισχυροί.
Το ψυχοσυναισθηματικό κομμάτι τώρα, είναι διαφορετική υπόθεση για τον καθένα μας. Ένα παιδάκι μπορεί να φάει τη μπάτσα του και να κάτσει στη γωνίτσα του κι ένα άλλο, να ανταποδώσει, ή να παρακούσει, ή ότι άλλο....
Είναι θέμα χαρακτήρα.

Όπως και θέμα χαρακτήρα είναι να μάθεις στο παιδί σου να αντιδρά δίκαια και όχι επιβάλλοντας τον εαυτό το στους άλλους ε? Ο νόμος της ζούγκλας ας μείνει στην ζούγκλα Very Happy

Και θα το δείτε αυτό, εσείς που έχετε παραπάνω από ένα παιδί. Και τα δύο εσείς τα μεγαλώνετε. Το ένα όμως μπορεί να είναι ο επαναστάτης, και το άλλο, το καλό και υπάκουο...

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Tziz έγραψε:Γιατί λοιπόν το να φιλάς δεν είναι κακό ενώ το να χτυπάς είναι?

κακό είναι και αυτό. Φαντάσου να σου έρθει ένας άπλυτος άστεγος με 3 δόντια και να θέλει να σε φιλήσει

Γιατί το να σκοτώσεις έναν σκύλο
είναι κακό (πατώντας τον το αυτοκίνητο) ενώ το να σκοτώνεις βόδια για να φας δεν είναι???

και τα κοτόπουλα!!! Γιατί να σκοτώνουμε τα κοτόπουλα? Στο Ευρωπαικό Δικαστήριο θα σας πάω όλους! "το ξυλο βγηκε...σιγουρα απο τον παραδεισο;;" - Σελίδα 3 534787 "το ξυλο βγηκε...σιγουρα απο τον παραδεισο;;" - Σελίδα 3 534787

Και ποιος ξέρει τι είναι σωστό και τι λάθος, τι δίκαιο και τι άδικο?

Όλοι μας ρε συ ξέρουμε το σωστό και το λάθος... Αν έρθω με φόρα και χώσω το δάχτυλό μου στο μάτι σου είναι λάθος.-

Αν δεν εξετάσουμε τους λόγους, τους οποίους τον ωθούν να πράξει αυτά που πράττει...

Κι επειδή ξεφύγαμε, τα παιδιά είναι μικρά (σε μέγεθος εννοώ) και αδύναμα (στη μυική μάζα εννοώ).
Κι αυτός είναι ο ένας και μοναδικός λόγος για τον οποίο δεν πρέπει να τα χτυπάμε.
Είμαστε σαφώς πιο δυνατοί και πιο ισχυροί.
Το ψυχοσυναισθηματικό κομμάτι τώρα, είναι διαφορετική υπόθεση για τον καθένα μας. Ένα παιδάκι μπορεί να φάει τη μπάτσα του και να κάτσει στη γωνίτσα του κι ένα άλλο, να ανταποδώσει, ή να παρακούσει, ή ότι άλλο....
Είναι θέμα χαρακτήρα.

Όπως και θέμα χαρακτήρα είναι να μάθεις στο παιδί σου να αντιδρά δίκαια και όχι επιβάλλοντας τον εαυτό το στους άλλους ε? Ο νόμος της ζούγκλας ας μείνει στην ζούγκλα Very Happy

Και θα το δείτε αυτό, εσείς που έχετε παραπάνω από ένα παιδί. Και τα δύο εσείς τα μεγαλώνετε. Το ένα όμως μπορεί να είναι ο επαναστάτης, και το άλλο, το καλό και υπάκουο...

Ρε κοτοπουλάκι!! Δε μπορώ να γελάσω είμαι στη δουλειά!!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tziz έγραψε:
Ρε κοτοπουλάκι!! Δε μπορώ να γελάσω είμαι στη δουλειά!!

Μνήσθιτί μου κύριε
Γιατί να γελάσεις καλέ?
Αχά! Σε τάπωσα ε?
ατςςς. το ήξερα!

Κατά βάση όμως είπα αυτά που ήθελα.
Μέικ χάγκς του λίτλ πίπολ! Ντου νοτ χέρτ δεμ!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:Αλήθεια? Δηλαδή ο άντρας μου που είμαστε σχεδόν ίδιο ύψος και τα ίδια κιλά είναι εντάξει να με δέρνει όταν μαλώνουμε ή όταν τον νευριάζω?
Γενικά δεν είναι καλό να λύνουμε τις διαφορές μας με το ξύλο με κανέναν. Αλλά η παιδική ψυχή είναι ευαίσθητη...

Φυσικά και όχι. Πάλι δεν είστε ίσοι αντίπαλοι. Η μυική του μάζα είναι μεγαλύτερη.
Η παιδική ψυχή εκτός από ευαίσθητη μπορεί να είναι παμπόνηρη, σκανταλιάρα, κλεπτομανής, βίαιη, ψεύτρα, εκδικητική κτλ κτλ...

Μια φορά μια γυφτοπούλα ζήτησε πατατάκια να φάει (τα είδε μέσα στο αυτοκίνητο που τα τρώγαμε) κι επειδή δεν της δώσαμε, άρχισε να κλωτσάει το αμάξι. Το πνίγεις? Κι ας είναι "παιδί"...

Σημείωση: Για να μην παρεξηγηθώ: Δεν είμαι καμιά που δέρνει κόσμο...
Σκέψεις και συναισθήματα εκφράζω...
ΣΚΕΦΤΗΚΑ να το πνίξω το κοριτσάκι. ΔΕΝ το έκανα.... Rolling Eyes

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Tziz έγραψε:
Ρε κοτοπουλάκι!! Δε μπορώ να γελάσω είμαι στη δουλειά!!

Μνήσθιτί μου κύριε
Γιατί να γελάσεις καλέ?
Αχά! Σε τάπωσα ε?
ατςςς. το ήξερα!

Κατά βάση όμως είπα αυτά που ήθελα.
Μέικ χάγκς του λίτλ πίπολ! Ντου νοτ χέρτ δεμ!

Κατά το:
Μέικ λαβ, νοτ γουόρ???

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:
Rinoula έγραψε:Αλήθεια? Δηλαδή ο άντρας μου που είμαστε σχεδόν ίδιο ύψος και τα ίδια κιλά είναι εντάξει να με δέρνει όταν μαλώνουμε ή όταν τον νευριάζω?
Γενικά δεν είναι καλό να λύνουμε τις διαφορές μας με το ξύλο με κανέναν. Αλλά η παιδική ψυχή είναι ευαίσθητη...

Φυσικά και όχι. Πάλι δεν είστε ίσοι αντίπαλοι. Η μυική του μάζα είναι μεγαλύτερη.
Η παιδική ψυχή εκτός από ευαίσθητη μπορεί να είναι παμπόνηρη, σκανταλιάρα, κλεπτομανής, βίαιη, ψεύτρα, εκδικητική κτλ κτλ...

Μια φορά μια γυφτοπούλα ζήτησε πατατάκια να φάει (τα είδε μέσα στο αυτοκίνητο που τα τρώγαμε) κι επειδή δεν της δώσαμε, άρχισε να κλωτσάει το αμάξι. Το πνίγεις? Κι ας είναι "παιδί"...

Σημείωση: Για να μην παρεξηγηθώ: Δεν είμαι καμιά που δέρνει κόσμο...
Σκέψεις και συναισθήματα εκφράζω...
ΣΚΕΦΤΗΚΑ να το πνίξω το κοριτσάκι. ΔΕΝ το έκανα.... Rolling Eyes

Εγώ πάντως δεν το βλέπω το παιδί μου έτσι. Άλλη γνώμη έχω για αυτό...

Άρα δύο άντρες είναι ok να δέρνονται όποτε διαφωνούν? Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Είναι σωστο να χτυπιόμαστε μεταξύ μας?

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Μέικ χάγκς του λίτλ πίπολ! Ντου νοτ χέρτ δεμ!
LOL! Και Λάικ!!!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
Tziz έγραψε:Γιατί λοιπόν το να φιλάς δεν είναι κακό ενώ το να χτυπάς είναι?

.

καλα τωρα τι ρωτας ρε τζιζ...δεν ξερεις ποισ ειναι η διαφορα εσυ?


Οκ όπως λέει και η Νένα, πονάς. Ενώ το φιλί σου δημιουργεί ευχάριστα συναισθήματα.

Nena έγραψε:Γιατί λοιπόν το να φιλάς δεν είναι κακό ενώ το να χτυπάς είναι?
Διοτι το να χτυπάς πονάει. Και σωματικά και ψυχολογικά.

Γιατί το να σκοτώσεις έναν σκύλο είναι κακό (πατώντας τον το αυτοκίνητο) ενώ το να σκοτώνεις βόδια για να φας δεν είναι???
Θα μπορουσα να απαντησω οτι το να σκοτωνεις για να φας ειναι νομος της φυσης. Αλλά και το να σκοτωσεις ενα βοδι για να το φας, ειναι κι αυτο βία.


Και ποιος ξέρει τι είναι σωστό και τι λάθος, τι δίκαιο και τι άδικο?
Θα έπρεπε να υπαρχει ενα εσωτερικο αισθημα δικαιου, ο ανθρωπος θα έπρεπε να μπορει να ξεχωρισει το καλο και το κακο.

Αν δεν εξετάσουμε τους λόγους, τους οποίους τον ωθούν να πράξει αυτά που πράττει...
Νομιζω οτι διαχωρίσαμε το "εν βρασμω" με τον τρόπο ζωης. Το να ξεφυγεις και να παραδεχτεις οτι πανω στα νευρα σου το έκανες, νομιζω ειναι κατανοητο απο όλες τις μαμαδες. Ακόμα κι αν δεν το βρισκουν σωστό, το κατανοουν. Όχι όμως το να το θεωρουν και ως φυσιολογικό τρόπο ζωής και ανατροφης!


Το εσωτερικό αίσθημα δικαίου ΥΠΑΡΧΕΙ Νένα μου. Με αυτή και μόνο τη λογική εγώ τουλάχιστον θα χειροδικούσα.
Με έθιξες? Με πόνεσες? ΘΑ ΤΙΣ ΦΑΑΑΑΣ!! Twisted Evil
χαχαχαχαχα!
Τώρα βέβαια -για να επιστρέψω στην αρχική κουβέντα γιατί πάλι ξεφεύγουμε- αν δε με αφήσεις να παρακολουθήσω τη λειτουργία... οκ... τότε υποκρίνομαι ότι είμαι καλή χριστιανή, αφού πρώτα πρώτα στο παιδί μου δε φέρομαι όπως θα έπρεπε...
Από τη μία να κάνεις το σταυρό σου και τις μετάνοιες σου και από την άλλη να σέρνεις/τραβολογάς/δέρνεις/βρίζεις/ντροπιάζεις/μαλώνεις το παιδί σου... Ωραία ε???

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:
Μια φορά μια γυφτοπούλα ζήτησε πατατάκια να φάει (τα είδε μέσα στο αυτοκίνητο που τα τρώγαμε) κι επειδή δεν της δώσαμε, άρχισε να κλωτσάει το αμάξι. Το πνίγεις? Κι ας είναι "παιδί"...


οχι δεν το πνιγεις καλη μου- δεν φταιει το παιδακι -ετσι το εμαθαν οι γονεις του- σαυτο το περιβαλλον μεγαλωνει- που προφανως ειναι βίαιο και δεν δειχνει κανενα σεβασμο στα μελη της οικογενειας- γιαυτο κ εκεινο κανει οτι βλέπει. την μανα του να μπουφλίσεις -οχι το παιδακι.
εμεις τα πονηρευουμε τα παιδια- δεν πονηρευουν απο μονα τους

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 16]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις