Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
221 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 221 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 39 από 40]

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αααα ειπα να μπω και με πηραν τα ζουμια με τις ιστοριες σας! θα σας γραψω και γω τη δικη μου.(αν λογω προγραατισμενης καισ. δεν θα εχει αγωνια.. Smile

8,30πμ- εγω ετοιμη σε σπορ ντυσιμο και τρελλη απο ευτυχια που εφτασε η μερα μπηκα στο αμαξι με τον αντρα μου (εφοσον εχει αφησει τα παιδια τα αλλα σχολειο, αλλη σιγκινηση εδω οταν εφευγαν..) και τους γονεις μου.
8,45πμ- εχουμε κανει τα χαρτια για την εισαγωγη με το αμορε και ερχοντε και με περνουν. με βαζουν σε ενα δωματιο πανω και ερχετε μια νοσοκομα οπου μου δινει μια ωραιοτατη μπλε ποδια και παντοφλιτσες. βγαζω τα παντα και τη φοραω. μου μετραει πιεση καιμου βαζει ορο. παμε σε αλλο δωματιακι και γινετε το ξυρισμα και το κλυσμα.(πρωτη φορα δεν το καταλαβα καθολου) ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ-ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 20011 !!! - Σελίδα 39 328109
9 και κατι εφοσον εχω κανει τις υποχρεωσεις μου οσο μπορουσα στην τουαλετα ερχετε ενας τελειος αφασια τυπος που τον ειχα δει και τις αλλες φορες να με παρει κατω στα χειρουργεια!λεει στον αντρα μου να παρει το ανσασερ του κοινου και να κατεβει να μας προλαβει στο αλλο ανσασερ που καταβαιναμε εμεις να μου δωσει ενα φιλακι!!!καπου εκει ηταν και οι γονεις μου αλλα οσο ναναι πρωταγωνιστες ειμασταν εμεις. αφηστε που αν κοιτουσα και πολυ τη μαμα θα εβλεπα οτι ηδη εκλαιγε απο σιγκινηση και μετα και γω και χαμος!
παω τελικα στο δωματιο της αναμονης και μου βαζπυν πιεσομετρο να με μετραει.ηταν και αλλες εκει που ειχαν γεννησει κοπελες εκ των οποιοων η μια πονουσε τρελλα και ξερνουσε Shocked .
και τωρα τα καλα.... Very Happy
9,35 σχεδον. εχω παει στο χειρουργειο και καθομαι στο κρεβατι. εμπαιναν εβγαιναν νοσοκομες και γω χαζευα τα παντα εκει μεσα. τριτη φορα πλεον δεν ειχα καθολου φοβο και το απολαυσα. εβλεπα καθε αντικειμενο και καθε μηχανημα πως ειναι και αναρωτιομουν τι να κανει.καποια στιγμη μπαινει μεσα να με χαιρετησει ο παιδιατρος ο οποιος τον ειχα ζαητησει εγω να ειναι εκει εκεινη τη μερα γιατι τον ξερω απο τα αλλα μου παιδια. αμεσως ενιωσα παρα πολυ οικεια.ερχετε και αναισθησιολογος. μου κανει την επισκληριδιο και με ξαπλωνουν. μου δενουν τα χερια και καλα αλλα το αριστερο λυθηκε! καλητερα γιατι δε μαρεσεινα μη μπορω νατα κουνω. ερχετε και οι γιατρος μου και ξεκινανε να με ετοιμαζουν. βαζουν το γνωστο κουρτινακι και με αληφουν με ιωδιο η αυτο το κοκκινο τελος παντων.ενιωθα ακομα και λεω λες να ξεκινησουν χωρις να με εχει πιασει η ναρκωση??? Laughing τελικα μια χαρα με ειχε πιασει. ξεκινανε και γω παλι κοιτουσα τριγυρω!
11,10 νιωθω λιγο πιεση στην κοιλια και ακουω το πιο υπεροχο κλαμα!!!!!!!!!ηταν ο μικρουλης μου! ενα αντρακι που μολις βγηκε απο μεσα μου! ημουν τρελλα ευτυχισμενη και σιγκινημενη! αρχισαν να τρεχουν τα δακρυα και να μη σταματουν! μετρουσα τα δευτερολεπτα μεχρι που ηρθε απο αριστερα μου η νοσοκομα αγκαλια με τον πριγκιπα μου και μου λεει να τος! μετα λεει ''ενα φιλακι απο τη μανουλα!'' και μου τον φερνει κοντα! τον φιλησα στο κεφαλακι! πρωτη φορα το εκαναν αυτο.. η αισθηση απο τοδερμα του δεν ηθελα να φυγει! προσπαθουσα να νιωσω τα χειλια μου. και αρχισα να κανω την κινηση που κανουμε στο κραγιον οταν φοραμε η οταν εχουμε φιληθει με εναν υπεροχο αντρα, νατα πιεζω προς τα μεσα στο στομα γιανα νιωσω το δερματακι του ξανα και ξανα.τον ειχε παρει ο παιδιατρος και μετα ακουω που λεει 3,100!!!ηρθε και με φιλησε στο μετωπο και μου λεει Αθηνα μου να σου ζησει! ειναι υπεροχος! απο κει και μετα ηρεμησα σε ολα και επιασα συζητηση με τη γιατρο μου οσο με εραβε για την πλαστικη στηνκοιλια Cool Laughing
καποια στιγμη ανεβηκα στο δωματιο και ντυθηκα ακομα ουτε πονουσα ουτε τιποτα μονο ελαμπα απο ευτυχια και αυτο το λεω ακομα και γω η ιδια που με ειδα μετα στο βιντεο! μετα απο χειρουργειο ημουν σαν να ειχα βγει απο αισθητικο!
ηρθαν οι δικοι μου και ακολουθησε η γνωστη φαση με αγκαλιες φιλια δακρυα κοκ..
αργοτερα που βγηκαν αυτοι ηρθε ο παιδιατρος και μου ειπε τα νεα...... ειναι θερμοκοιτηδα!
αυτο ηταν...... φανατζομαι θα ειχα χλομιασει αποτομα!!!!ουτε καν στο στομα μου ειχα τη γευση του. ενιωσα απαισια γιατι τα ειχα περασει και στον αλλο μου γιο και τωρα ανηπομωνουσα να ερθει γρηγορα την αγκαλιστα μου.να μη πω λεπτομεριες μετα ηρθε ο αντρας μου και με πηγαν να τον δω λιακι γιατι θα τον μετεφεραν στο ιπποκρατιο (καθαρα δικη μας αποφαση λογω οικονομικου )
οταν πηγα να σηκωθω νομιζα οτι ημουν καλα αλλα το αριστερο μου ποδι δεν το ενιωθα με αποτελεσμα παραλιγο να πεφτα. χτυπησα ομως στο κρεβατι τον ποπο! να μια μελανια!!!!! τεσπα... πηγα τον ειδα τον χαιδεψα στο μπρατσακι του και γυρισα στο δωματιο. μετα... ημουν μια χαρα γενικα και μια χααααλιααααα.....


σας το χαλασα στο τελος ε.... τη συνεχεια την ξερετε οταν βγηκα! μαζι την περνουσαμε!!! δε θυμαμαι αν ποτε σας το εγραψα.
ολα τα μην που γραφατε την ημερα που θα γεννουσα και μετα τα εχω κρατημενα και θα μπουν στα ενθυμια του μωρου! ειμαστε τοσο ξενες αντικειμενικα αλλα και τοσο γνωστες! σας εχω πολυ δικα μου ατομα γιατι περασα παρεα σας τις πιο ωραιες στιγμες!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!


ΟΥΦΦΦΦΦ.... ΦΤΑΝΕΙ!!! Laughing ΑΥΤΑΑΑ

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΠΟΠΟΟΟΟΟ! τωρα ειδα ποσο εγραψα. πηγαινε το χερι μονο του... σορρυυυυυ Embarassed

vasoulaki

vasoulaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
geia sas koritsia!!!ego den prolava na diavaso tis istories sas giati o mpempis mas exei grinioyla simera k mpika sta klefta.tora tha ton kanoume k mpanaki. Very Happy
kat kouklaki o gios k moiazei me ton diko mou poli.afou ton edeiksa ston adra mou k epathe tin plaka tou.kaltsoules vazoume k emeis gia na eine zesta ta podarakia mesa apo tin formoula.

stefaniandreas

stefaniandreas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αχ αθηνα με συγκινησες!!!!!!!!εγω τη δικη μου δε λεει να τη γραψω.17 ωρες ηταν αυτες.και δεν ηταν και πολυ ευχαριστη.δυσκολο να ξερεις τι γινεται εκει κατω απο εμπειρια , να ακους και να μη βλεπεις

http://stefxon@gmail.com

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vasoulaki έγραψε:kaltsoules vazoume k emeis gia na eine zesta ta podarakia mesa apo tin formoula.
καιμεις!


stefaniandreas τι εννοεις? να ακους και να μη βλεπεις? στην καισαρικη?

stefaniandreas

stefaniandreas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
supermama έγραψε:
vasoulaki έγραψε:kaltsoules vazoume k emeis gia na eine zesta ta podarakia mesa apo tin formoula.
καιμεις!


stefaniandreas τι εννοεις? να ακους και να μη βλεπεις? στην καισαρικη?
ναι.ακουγα τι λεγανε,ηξερα που υπηρχε το προβλημα αλλα δεν μπορουσα να δω απο το πανι.οποτε τα 10 λεπτα μου φαινοταν αιωνας.ασε που κρατησε 1,5 ωρα περιπου η καισαρικη μου

http://stefxon@gmail.com

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ααα κατι εχασα... δεν ξερω το στορυ σου. εγω παλι που εχω δει καισαρικες απειρες στο youtube και τα φανταζομουνα εκεινη την ωρα η ανωμαλη! Laughing

λοιπον.. κατι αλλο. ολη μερα θηλαζω καθε 2ωρο. ειδα στο γαλα μας τον ενδεικτικο πινακα που εχει και λεει με βαση το βαρος ποσο τρωει. εδινα 150 αλα λεει 180. το καταβριχθιζει οταν δινω. και λεω σιγα μην εχω 180 ειδικα στις 2 ωρες...
και ερωτω:αν δινω και ξενο για να αφηνω να γεμιζω λιγο, θα πετυχει η θα καταλαβει το στηθος οτι αριαωνω θηλασμους με αποτεσμα να ξεκινησει αποθηλασμος??? Rolling Eyes

stefaniandreas

stefaniandreas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δεν την εχω γραψει την ιστορια μου γιατι ειναι μεγαλη!!!
νομιζω οτι αν δεν τον βαλεις θα μειωθει η ποσοτητα χωρις να ειμαι σιγουρη

http://stefxon@gmail.com

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αν θηλαζω στις 4 ωρες πχ ειναι οκ. αλλα εχω δωσει ξενο σιγα μη θελει... ξερωγω... θα το τεσταρω. ελεγα να μπουμε στον 4ο μωρε και μετα σιγα σιγα να κοβω.. τεσπα. θα δειξει. τωρα που θα μπει 3ο σταματαω αποστειρωτη σιγα σιγα.. φτανει

tomaraki

tomaraki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Λοιπον η δικη μου ιστοριουλα ξεκινα καπως ετσι.....
Τελευταια επισκεψη στο γιατρο ηταν στις 21/12 εκει κανονιζουμε να μπω στις 29/12 γιατι ο πλακουντας μας ειχε ωριμασει ...χαλαρη λοιπον εγω λεω.:ωραια θα κανουμε Χριστουγεννα σπιτι μας !!
26/12 ξυπναμε ....με πονακια ..λεω :Γιορτη ειχα χθες θα κουραστηκα γι'αυτο! Ελα μου ντε που τα πονακια δεν παιρναγαν ....παιρνω τηλ τον γιατρο μου !! Μην ανυσηχεις δεν ειναι τιποτα ..ελα ομως την Τεταρτη να σε δω πριν μπεις..οκ! Παιρνανε οι μερες και παω την Τεταρτη στο γιατρο ..ωστοσο τα πονακια δεν ειχαν εξαφανιστει ...Με κοιταζει και μου λεει Ευη εχουμε διαστολη ..Ο τραχηλος εχει μαλακωσει εαν δεν συμβει τιποτα το βραδακι το πρωι 6 ωρα στο μαιευτηριο!!Οκ !!Ξυπναμε το πρωι και παω κουναμενη σιναμενη στο Ιασω ...με ολη την συνοδεια μαζι ...!!Μπαινω μεσα κανω τα γνωστα ...με κοιτα η προισταμενη ααα!! μου λεει σε σενα δεν θα βαλουμε υποθετο αλλα ορο κατευθειαν ...αν και το παιδι ειναι αρκετα ψηλα !!!Μαλιστα λεω ...με πανε στις ωδινες και μου βαζουν τον ορο ...και ξεκινανε τα οργανα !!! Να ποναω και να λεω σας παρακαλω καντε μου την επισκληριδιο ..τιποτα !!! Να με εχει φαει η απορια μα γιατι δεν μου την κανουν !!
Σκαει μυτη ο γιατρος κατα τις 9 ..γιατρε να κανουμε αυτη την επισκληριδιο ?? ΟΧΙ !! Μου απαντα !!
Θα κοψουμε τον τοκετο και το παιδι ειναι πολυ ψηλα !! Αν γινει παμε για καισαρικη !!! ΟΦου !!!Και τι κανουμε ?? Θα το παλεψουμε ...μου λεει !!
11:00 Αφου οι πονοι ειχαν βαρεσει κοκκινο !! Μου κανουν επιτελους την επισκληριδιο !!! Αχχχχ !!!Ανακουφιση !!!!!!Μεχρι της 13:30 Ειχε γινει μεσα στο δωματιακη της τρελλης !!!
ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ !! Ο αντρας μου ειχε πιασει συζητηση με γιατρο στην αρχη για τα πολιτικα ...και στην συνεχεια οι δυο τους με τις μαιες να κανουν πλακα !!! Και στη μεση εγω ...να αναρωτιεμαι ...Υπαρχει μια εγκυμονουσα που γενναει !!HEllo!!!
13:30 ο γιατρος μου ανακοινωνει οτι εαν μεχρι τις 17 δεν κατεβει ο μικρος παμε για καισαρικη !! Παω μου λεει να δω τις ασθενεις μου και ερχομαι!!Ο αντρας μου παω να κανω ενα τσιγαρακι και ερχομαι!!Οι μαιες εφυγαν και αυτες!! Μονη στο δωματιακη!! Κατα τις 14 με πιανει ενα κοψιμο στη κοιλια ..μια πιεση!!! Φωναζω την μαια και τις λεω ..θελω να κανω κακα μου!! Embarassed Embarassed
Αποκλειεται !!!!!!! Για να σε δω κοιτα ....Μα εσυ γεννας !!!!!!! Την επομενη φορα που θα το νιωσεις ...βαθια ανασα και σφιξου ...καλε εδω θα γεννησω...????????Ο γιατρος ????Ο αντρας μου!!!!!!Θα τους φωναξουμε εσυ αυτο που ειπαμε !!Ερχεται και δευτερη μαια !! Κοριτσια το νιωθω παλι ...μου σηκωνουν τα ποδια και με μια φωνη και οι 2 ...σπρωξε !!!Και ακουω!!
Α, ενα μαλλιαρο κεφαλακι ...οριστε???
Ευη σταματα παμε χειρουργιο ...ο γιατρος ετρεχε πανικοβλητος ...ο αντρας μου το ιδιο με την απορια ..γιατρε τι κανουμε καισαρικη ?? Οχι , γενναμε φυσιολογικα και να τρεχουν στο διαδρομο!!!Μπαινουμε στο χειρουργιο...Ευη ερχεται παλι ο πονος σπρωξε !!!! Σταματα !!Και βλεπω τα πιο ομορφα ματια να με κοιταζουν ...και μαζι με αυτα τα δικα μου να δακρυζουν!!!Μεχρι να μου τον δωσουν ...πρεπει να ειχε σταματησει η αναπνοη μου !!! Μολις τον πηρα στην αγκαλια μου ...ενιωσα ολα τα συναοσθηματα αγαπης που ειχα!!! Αυτη ειναι η δικια μου ιστοριουλα ..λιγο αστεια μα ειναι η πιο γλυκια και η πιο δυνατη εμπειρια της ζωης μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

stefaniandreas

stefaniandreas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τομαρακι τι γλυκεια ιστοριουλα!!!αχ!να μας ζησουν!!!!!!!!!!!!!!
αθηνα και γω τωρα που θα παμε στον παιδιατρο για το πρωτο μας εμβολιο θελω να τον ρωτησω για την αποστειρωση.λογικα αφου μου ειπε οτι απο τον 3ο να βαζω το παιδι να παιζει στο πατωμα με το σκυλι θα σταματησω και να αποστειρωνω

http://stefxon@gmail.com

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tomaraki έγραψε:Θα κοψουμε τον τοκετο και το παιδι ειναι πολυ ψηλα !! Αν γινει παμε για καισαρικη !!!

τελεια η ιστορια σου!
αυτο που λες εδω εννοεις ''αν γινει'' η επισκληριδιος?

lamproula

lamproula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
α ξεχασα να σας πω χθες οτι πηγε η μαια να μου σπασε τα νερα αλλα νερα δεν ειχα καθολου,πρεπει να εφευγαν σιγα σιγα τις προηγουμενες μερες,καλο και αυτο!

tattooed_snowhite

tattooed_snowhite
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερααααααα πωπω κοριτσια συγκινηθηκα με τις ιστοριες σας, τι ωραιες στιγμες ~~~ να σας γραψω και τη δικη μου ....

λοιπον 7 Δεκεμβρη ξυπναω στις 6 το πρωι με φοβερο πονο στην μεση... και τρομερη ορεξη για.. ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ! Laughing
κανω το σπιτι ολο τζαμι, αδειαζω ντουλαπια, μαγειρευω, σε καποια φαση με περνει ο αδερφος μου τηλ. (μενει σε αλλη πολη) και μου λεει ''Σωτηρια ποτε να ερθω, περιπου ποτε γεννας?'' και του απαντω '' ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ εχουμε ακομαααααα''

μετα απο μια ωρα γυρω στις 5.30 το απογευμα, καθομασταν με τον αντρα στον καναπε και λεγαμε ανεκδοτα αρχιζα να γελαω τοσο πολυ που σε καποια φαση του λεω
'' αγαπη μου βοηθαμε λιγο να σηκωθω να παω τουαλετα γιατι θα κατουρηθω απ τα γελια''

με σηκωνει (ποναγα κιολλας ΠΟΛΥ στη μεση) απ το χερι και παμε προς την τουαλετα, σταματαμε απ'εξω και με πιανει νευρικο γελιο! γελαει και αυτος πολυ! τον βλεπω να γελαει και γελαω ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ και νιωθω να κατουριεμαι πανω μου!
τρεχαν στα ποδια μου! τα εβλεπα και συνεχιζα να γελαω και εγω και αυτος!

σε καποια φαση συνηδητοποιω οτι δεν μπορω να το σταματησω! και μεχρι να το σκεφτω καλα καλα τρεχαν και αλλα!!!!!!

μου κοβετε το γελιο και του λεω '' Δημητρη σταματα! νομιζω μου σπασαν τα νερα!''

τρεχω στο ντους πεταω ρουχα παππουτσια και μπανιαριζομαι μια στα γρηγορα!
βαζω καθαρα ρουχα, και οστωσω προσπαθουσα να καταλαβω ΑΝ ΜΟΥ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ Η ΑΝ ΚΑΤΟΥΡΗΘΗΚΑ ΑΠ ΤΑ ΓΕΛΙΑ! Laughing

περνω το γιατρο και του λεω, ''hello νομιζω μου σπασαν τα νερα, τι να κανω?''
περνα απ την κλινικη να σε δω μου λεει!

χωρις αγχος και πανικο , παμε με τον αντρα μου στην κλινικη, ΕΝΤΕΛΩς ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟΙ'' (ημουν στην 36w 6d) και σκεφτομουν οτι τζαμπα ηρθαμε , και θα γινω και ΡΕΖΙΛΙ που κατουρηθηκα απ τα γελια Razz Razz

ερχετε η μαια με εξεταζει με τον τροπο που ολες ξερουμε Razz στραβομουτσουνιαζει , και μου λεει ΄΄ σου σπασαν τα νερα,ο τραχηλος ψηλα και κλειστος, σε μια ωρα θα γινεις μανα! σε ετοιμαζω για καισαρικη''
εμεινα κοκκαλο εκεινη την ωρα, και κατι αλλα ελεγε αλλα δεν ακουγα τιποτα, ενα κενο στα ματια μου και στο μυαλο μου , σαν να παγωσε ο χρονος!
δεν προλαβα να νιωσω τιποτα! ουτε χαρα, ουτε φοβο!

ερχετε και ο γιατρος με ετοιμαζουν , μπαινω χειρουργειο και ξεκιναμε την διαδικασια για την επισκληρηδιο,πρωτο τσιμπημα... ξεφησουσε η αναισθησιολογος, δευτερο τσιμπημα... τριτο τσιμπημα... ξαπλωνω και περιμενουμε... αρχιζει και με ρωταει αν νιωθω, οτι με τσιμπαει σε διαφορα σημεια του σωματος (ξερετε)
ξεκιναμε? ξεκιναμε!

με το που με ακουμπησε το νυστερι και αρχιζε να με κοβει, σπαρταρουσα απο τον πονο! τα ενιωσα ολα,νομιζα θα σβησω! το τελευταιο πραγμα που θυμαμαι ηταν εμενα να σπαρταραω και το μωρο μεσα μου να χτυπιεται και να εχει ανεβασει παλμους, μετα σκοταδι..

ανοιγω τα ματια μου , κοιταω το ρολοι απεναντι και σκεφτομαι ''γαμω το κερατο μου ολικη μου εκαναν?''
ρωταω που ειναι το μωρο και αν ειναι καλα, μου τα μασαγαν λιγο στην αρχη (αργησε να παρει αναπνοη οταν γεννηθηκε , και ζοριστηκαν)

με πανε στο δωματιο με περιμενε ο αντρας μου εκει, ηθελα να τον ρωτησω για το μωρο και δεν μου εβγαινε φωνη απ την ναρκωση...
το μωρο μου ηταν καλα, βγηκε λιγο μικρουλα και μου την κρατησαν 4 μερες στην θερμοκητιδα, δεν την φιλησα και δεν την κρατησα καθολου αυτες τις 4 μερες,χαιδευα την κοιλια μου και ενιωθα κενο,αλλα προσπαθουσα να σκεφτω θετικα και οτι ολα πηγαν καλα και οτι εγινα μανουλα αλλα οι ρουφιανες οι ορμονες ειχαν αλλα σχεδια...

τελος... την 4η μερα μου την φερνουν αγγαλια! κοιταζομαστε και νααααα τα ζουμια η μανα!
ερχετε η μαια και με βοηθαει να τη βαλουμε λιγο στηθος, με το που επιασε θηλη και αρχιζε να πινει, ολα εσβησαν γυρω μου, ημασταν μονο εγω και αυτη στον κοσμο! I love you I love you I love you

συγνωμη για το μεγαλο ποστ, την ιστορια μου θα την θυμαμαι λιγο γλυκοπικρα, εγινα ομως μανουλα και αυτο δεν θα αλλαξει ποτε!
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Shocked καλε τατου! ξεκινησες καισαρικη χωρις ναρκωση δηλ? μετα σε επιασε στη διαρκεια????

tattooed_snowhite

tattooed_snowhite
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι δεν με επιασε η επισκλ. και οταν τρελλαθηκα απ τον πονο , μου πατησανε μια ολικη, καπακι Rolling Eyes

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stefaniandreas έγραψε:αθηνα και γω τωρα που θα παμε στον παιδιατρο για το πρωτο μας εμβολιο θελω να τον ρωτησω για την αποστειρωση.λογικα αφου μου ειπε οτι απο τον 3ο να βαζω το παιδι να παιζει στο πατωμα με το σκυλι θα σταματησω και να αποστειρωνω

εγω βρε κοριτσια πραγματικα δε ξερω γιατι αλλα ποτε μα ποτε δεν εκανα τετοιες ερωτησεις στον παιδιατρο. δε ρωτησα ποτε να σταματησω αποστειρωση, δε ρωτησα ποσο γαλα να πινει. διαβασα το κουτι..
τα υπολοιπα ολα μα ολα τα εκανα καθαρα απο δικια μου αποψη και λογικη και απο ενστικτο. τωρα ισως σας φαινετε καπως αλλα τελικα ολα οηγαν τελεια.

πχ αποστειρωνω επειδη το μωρο βγηκε απο ενα τελειως αοστειρωμενο και σιγκεκριμενο μερος (τη μητρα) και χρειαζεται περιοδο προσαρμογης(μεχρι 3-4 μηνες δηλ). αν το κανω αυτο για πολυ καιρο πιστευω πως μονο κακο του κανω γιατι το συνηθιζω ετσι και θα ειναι πιο ευαισθητο σε οτιδηποτε.
αλλη λογικη μου παλι ειναι οτι εφοσον καποια στιγμη ξεκιναει κρεμες μετα τον 4ο δηλ αποστειρωνουμε και κουταλακια και πιατακια κτλ???
και τελος κατα τον 6ο το βαζουμε σιγα σιγα οπουδηποτε. σερνετε μπουσουλαει... εεε τι σοι αποστειρωση θαναι μετα? εκτος αν το βαζουμε σε ειδικο δωματιο... Wink
ανθρωπακια ειναι μωρε. καποια φαση πρεπει να μπουν στο κλιμα μας κανονικοτατα

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τατου..κταλαβα! καιμενα στο πρωτο με ειχε πιασει μεν αλλα μαλλον οχι τελειως. ειχα δοση επισκληριδιου για φτ που ειναι πιο λιγη. δεν πονουσα αλλα ενιωθα τις κινησεις τους. φρικαρα. τελικα αν θυμαμαι καλα εγω ζητησα και μου εκαναν ολικη! μετα φυσικα μαστουρα!! ολα γυριζαν

tattooed_snowhite

tattooed_snowhite
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αθηνουλα και γω καπως ετσι ''λειτουργω'' με το ενστικτο, ρωταω μονο βασικα τον παιδιατρο,αμα μπω στο τρυπακι να ψαχνομαι για τα παντα, παει θα με δεσουν με ζουρλομανδεια Laughing
νομιζω η φυση ξερει τι κανει και η μανα θα παιξει σωστα τον ρολο της I love you

πολυ πονος στην καισαρικη, διοτι να σημειωσω ημουν 4 μερες ΧΩΡΙΣ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ , γιατι ειμαι αλλεργικη σε πολλα φαρμακα , και μεχρι να βρω τηλεφωνικος τον χειρουργο που μου εκανε προπερσυ την γαστροπλαστικη να ρωτησουμε ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟ, τουσ ειχα φαει ολους τους πονουσ

Kat&son

Kat&son
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα κορίτσια! Χτες δεν πρόλαβα να σας γράψω γιατί είχαμε μαραθώνιο θηλασμου με τον μπεμπη -ήθελε μαμ κάθε μια ώρα κ έτρωγε με το ύφος που αποκαλούμε με τον άντρα μου το "δίχως αυριο" η "βουρ στον πατσα"όχι με όρεξη κ μετα χαλαρά όπως συνήθως κ επι 45 λεπτά το βυζι !! Υποψιαζομαι αναπτυξιακό άλμα μιας κ είμαστε 20 ημερών τώρα( πωπω απίστευτο μου φαίνεται) ευτυχώς το βράδυ κοιμήθηκε απ τις 1030 μέχρι τις 4 κ μετα ξύπνησε 7 γιατί φοβόμουν πως θα πηγαίναμε ανα ώρα κ το βράδυ!! Χτύπησα κ ένα ωραίο προφιτερολ το βράδυ κ στανιαρα!! Ευχαριστιεμαι γλυκά τώρα που δεν έχω έννοια το ζαχαρο. Εντωμεταξυ τρελή πείνα τώρα με τον θηλασμο να μην σας πω πιο πολυ κ απ την εγκυμοσύνη κ μου "μυρίζουν" κ πράγματα που πάλι στην εγκυμοσύνη δεν είχα ιδιαίτερες επιθυμίες. Να τώρα μου ρθε να φτιάξω ένα κεηκ να μυρίσει κ όλο το Σπιτι !! Πείτε καμία ιδέα οι γλυκατζουδες;; Στο επόμενο post θα σας γράψω κ γω την ιστορία μου!!

maraki-baby


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Kat&son έγραψε:Καλημερα κορίτσια κατάφερα ελπίζω να βάλω φωτο να δειτε το καμαρι μου που ετοιμάζεται για πρωθυπουργός!!!Δοκιμαζω να σας βαλω μερικες ακόμα!!Εντωμεταξύ απο οταν γεννηθηκε αυτο το παιδί κάτι μου θυμιζε και ειχε σκάσει να βρω τι και σήμερα το πρωί το βρήκα!!!Είναι ο φωτεινούλης αγκαλίτσας μου!!Διάβαζα τα παλια σας posts χτες και αργοπορημένα σχολιάζω τα εξής
α) Ακόμα και εγώ που τα πάω προς το παρών σχετικά καλά με το θηλασμό παραδέχομαι πως είναι παλούκι, πως μπορούν μερικές γυναίκες να κατακρίνουν δεν μπορώ να καταλάβω, αλλά μπορώ και σαν παιδοψυχολόγος να σας καθυσηχάσω οτι ούτε στην συναισθηματική ανάπτυξη και ψυχολογική υγεία του παιδιού έχει διαφορά αν δώσεις ξένο με το αν θηλάσεις, το πιο σημαντικό για το παιδί είναι το να ξέρει πως η μαμά είναι εκεί δίπλα του και οι αγκαλιές. Οτι και να λένε μερικοι οι αγκαλιές δεν κακομαθαίνουν το παιδί είναι βασικό στοιχείο για την συναισθηματική του σταθερότητα.
Δεύτερον, για να καταλάβω, τους βάζετε καλτσούλες μέσα απο το φορμακι; Εγώ νομιζα οτι αν δεν εχει ποδαράκια το φορμάκι μόνο. Περι βαφτισης εμείς δεν εχουμε αποφασίσει ακόμα ξέρουμε το όνομα Ηλίας οπως ο πεθερός μουκαι τη νονά που είναι η κολλητή μου που μας πάντρεψε κιολας, λέμε μήπως το κάνουμε 20 Ιουλίου που είναι του Προφήτη Ηλία αλλά δεν έχουμε καταλήξει. Πάντως εγώ δεν θα ήθελα πολυ κόσμο και νταβαντούρι , στο γάμο είχαμε 500 άτομα (βλ όλο το χωριό) και προτιμώ να είμαστε λίγοι και καλοι.
Προσπαθω να βαλω κιαλλες φωτο για να δουμε αν θα τα καταφέρω!![img][/img]

kat akouw synexws apo tous syggeneis pe8erika klp oti tin kakoma8ainw pou tin krataw agkalia..pou tin koimizw arketa syxna stin agkalia mou k polles fores tin afinw na koimatai panw mou...telika toso tragiko la8os kanw?????????mou aresei na tin ais8anomai konta mou..k nomizw pws ta vrefi ayto exoyn anagki..na myrizoun ti manoula tous...ti les san pio eidiki panw se ayto?

Kat&son

Kat&son
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Maraki-baby ειδικά μέχρι να γίνει το παιδί 1 χρόνων που αναπτύσσεται ο συναισθηματικής δεσμός με τη μητέρα κ η αίσθηση της συναισθηματικής ασφαλείας οι αγκαλιές μόνο καλό κάνουν στο παιδι- όσο πιο μικρό είναι το βρέφος δε άρα κ τόσο πιο ανωριμος ο εγκέφαλος του, τόσο μεγαλύτερη σημασία έχει να αισθάνεται πως η Μαμα είναι εκεί ανα πάσα ώρα κ στιγμή - Η πολλή αγάπη δεν έβλαψε κανέναν!! Σήμερα υπάρχουν κ μελέτες που δείχνουν ότι στο μωρό κάνει κακό (προκαλεί πολύ στρες που αλλάζει τη δομή του εγκεφάλου του) να τα αφήνεις να κλαίνε , τα μωρα χρειαζονται αμεσότητα ανταπόκρισης σε αυτο βασίζεται η αίσθηση επιβίωσης του. Αυτά για το μωρό .Τώρα το αν το παιδι μάθει στις αγκαλιές κ αυτά που λένε οι συγγενείς το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να ταλαιπωρηθούν οι γονείς ... Αυτά !!! Πολύ επιστημονική η απάντηση μου δεν μπορείς να πεις !!!

kikitso

kikitso
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΠΑΝΕΜΟΡΦΕΣ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ ΤΗΣ 3ης ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ.
ΑΘΗΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ!
1η ΦΟΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΚΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΙΟ ΚΑΛΑ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΛΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ.ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΤΑ ΞΕΚΟΛΛΑΣ; ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ,ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΟΥΜΕ,ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΣΑΖΑΚΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ,ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ,ΟΥΤΟΣ Η'ΑΛΛΩΣ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ.
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΚΟΥΡΑΣΑ.

tomaraki

tomaraki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
supermama έγραψε:
tomaraki έγραψε:Θα κοψουμε τον τοκετο και το παιδι ειναι πολυ ψηλα !! Αν γινει παμε για καισαρικη !!!

τελεια η ιστορια σου!
αυτο που λες εδω εννοεις ''αν γινει'' η επισκληριδιος?

Ναι!!! Για την επισκληριδιο μου ελεγε !! Εκτος αν ηταν κατι αλλο και δεν μου το ειπε για να μην με πιασει πανικος!!!!

tattooed_snowhite έγραψε:καλημερααααααα πωπω κοριτσια συγκινηθηκα με τις ιστοριες σας, τι ωραιες στιγμες ~~~ να σας γραψω και τη δικη μου ....

λοιπον 7 Δεκεμβρη ξυπναω στις 6 το πρωι με φοβερο πονο στην μεση... και τρομερη ορεξη για.. ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ! Laughing
κανω το σπιτι ολο τζαμι, αδειαζω ντουλαπια, μαγειρευω, σε καποια φαση με περνει ο αδερφος μου τηλ. (μενει σε αλλη πολη) και μου λεει ''Σωτηρια ποτε να ερθω, περιπου ποτε γεννας?'' και του απαντω '' ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ εχουμε ακομαααααα''

μετα απο μια ωρα γυρω στις 5.30 το απογευμα, καθομασταν με τον αντρα στον καναπε και λεγαμε ανεκδοτα αρχιζα να γελαω τοσο πολυ που σε καποια φαση του λεω
'' αγαπη μου βοηθαμε λιγο να σηκωθω να παω τουαλετα γιατι θα κατουρηθω απ τα γελια''

με σηκωνει (ποναγα κιολλας ΠΟΛΥ στη μεση) απ το χερι και παμε προς την τουαλετα, σταματαμε απ'εξω και με πιανει νευρικο γελιο! γελαει και αυτος πολυ! τον βλεπω να γελαει και γελαω ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ και νιωθω να κατουριεμαι πανω μου!
τρεχαν στα ποδια μου! τα εβλεπα και συνεχιζα να γελαω και εγω και αυτος!

σε καποια φαση συνηδητοποιω οτι δεν μπορω να το σταματησω! και μεχρι να το σκεφτω καλα καλα τρεχαν και αλλα!!!!!!

μου κοβετε το γελιο και του λεω '' Δημητρη σταματα! νομιζω μου σπασαν τα νερα!''

τρεχω στο ντους πεταω ρουχα παππουτσια και μπανιαριζομαι μια στα γρηγορα!
βαζω καθαρα ρουχα, και οστωσω προσπαθουσα να καταλαβω ΑΝ ΜΟΥ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ Η ΑΝ ΚΑΤΟΥΡΗΘΗΚΑ ΑΠ ΤΑ ΓΕΛΙΑ! Laughing

περνω το γιατρο και του λεω, ''hello νομιζω μου σπασαν τα νερα, τι να κανω?''
περνα απ την κλινικη να σε δω μου λεει!

χωρις αγχος και πανικο , παμε με τον αντρα μου στην κλινικη, ΕΝΤΕΛΩς ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟΙ'' (ημουν στην 36w 6d) και σκεφτομουν οτι τζαμπα ηρθαμε , και θα γινω και ΡΕΖΙΛΙ που κατουρηθηκα απ τα γελια Razz Razz

ερχετε η μαια με εξεταζει με τον τροπο που ολες ξερουμε Razz στραβομουτσουνιαζει , και μου λεει ΄΄ σου σπασαν τα νερα,ο τραχηλος ψηλα και κλειστος, σε μια ωρα θα γινεις μανα! σε ετοιμαζω για καισαρικη''
εμεινα κοκκαλο εκεινη την ωρα, και κατι αλλα ελεγε αλλα δεν ακουγα τιποτα, ενα κενο στα ματια μου και στο μυαλο μου , σαν να παγωσε ο χρονος!
δεν προλαβα να νιωσω τιποτα! ουτε χαρα, ουτε φοβο!

ερχετε και ο γιατρος με ετοιμαζουν , μπαινω χειρουργειο και ξεκιναμε την διαδικασια για την επισκληρηδιο,πρωτο τσιμπημα... ξεφησουσε η αναισθησιολογος, δευτερο τσιμπημα... τριτο τσιμπημα... ξαπλωνω και περιμενουμε... αρχιζει και με ρωταει αν νιωθω, οτι με τσιμπαει σε διαφορα σημεια του σωματος (ξερετε)
ξεκιναμε? ξεκιναμε!

με το που με ακουμπησε το νυστερι και αρχιζε να με κοβει, σπαρταρουσα απο τον πονο! τα ενιωσα ολα,νομιζα θα σβησω! το τελευταιο πραγμα που θυμαμαι ηταν εμενα να σπαρταραω και το μωρο μεσα μου να χτυπιεται και να εχει ανεβασει παλμους, μετα σκοταδι..

ανοιγω τα ματια μου , κοιταω το ρολοι απεναντι και σκεφτομαι ''γαμω το κερατο μου ολικη μου εκαναν?''
ρωταω που ειναι το μωρο και αν ειναι καλα, μου τα μασαγαν λιγο στην αρχη (αργησε να παρει αναπνοη οταν γεννηθηκε , και ζοριστηκαν)

με πανε στο δωματιο με περιμενε ο αντρας μου εκει, ηθελα να τον ρωτησω για το μωρο και δεν μου εβγαινε φωνη απ την ναρκωση...
το μωρο μου ηταν καλα, βγηκε λιγο μικρουλα και μου την κρατησαν 4 μερες στην θερμοκητιδα, δεν την φιλησα και δεν την κρατησα καθολου αυτες τις 4 μερες,χαιδευα την κοιλια μου και ενιωθα κενο,αλλα προσπαθουσα να σκεφτω θετικα και οτι ολα πηγαν καλα και οτι εγινα μανουλα αλλα οι ρουφιανες οι ορμονες ειχαν αλλα σχεδια...

τελος... την 4η μερα μου την φερνουν αγγαλια! κοιταζομαστε και νααααα τα ζουμια η μανα!
ερχετε η μαια και με βοηθαει να τη βαλουμε λιγο στηθος, με το που επιασε θηλη και αρχιζε να πινει, ολα εσβησαν γυρω μου, ημασταν μονο εγω και αυτη στον κοσμο! I love you I love you I love you

συγνωμη για το μεγαλο ποστ, την ιστορια μου θα την θυμαμαι λιγο γλυκοπικρα, εγινα ομως μανουλα και αυτο δεν θα αλλαξει ποτε!
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven

Καλα χιονατουλα ...μεγαλη φρικη !! Να νιωθεις να σε κοβουν!!!!!!!Παναγια μου !! Αλλα εφοσον ολα πηγαν καλα ...και εσυ και η μπουμπου σου εισαστε καλα ! Τα εχεις ξεχασει ηδη ...με την πρωτη αγκαλιτσα!!

maraki-baby


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Kat&son έγραψε:Maraki-baby ειδικά μέχρι να γίνει το παιδί 1 χρόνων που αναπτύσσεται ο συναισθηματικής δεσμός με τη μητέρα κ η αίσθηση της συναισθηματικής ασφαλείας οι αγκαλιές μόνο καλό κάνουν στο παιδι- όσο πιο μικρό είναι το βρέφος δε άρα κ τόσο πιο ανωριμος ο εγκέφαλος του, τόσο μεγαλύτερη σημασία έχει να αισθάνεται πως η Μαμα είναι εκεί ανα πάσα ώρα κ στιγμή - Η πολλή αγάπη δεν έβλαψε κανέναν!! Σήμερα υπάρχουν κ μελέτες που δείχνουν ότι στο μωρό κάνει κακό (προκαλεί πολύ στρες που αλλάζει τη δομή του εγκεφάλου του) να τα αφήνεις να κλαίνε , τα μωρα χρειαζονται αμεσότητα ανταπόκρισης σε αυτο βασίζεται η αίσθηση επιβίωσης του. Αυτά για το μωρό .Τώρα το αν το παιδι μάθει στις αγκαλιές κ αυτά που λένε οι συγγενείς το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να ταλαιπωρηθούν οι γονείς ... Αυτά !!! Πολύ επιστημονική η απάντηση μου δεν μπορείς να πεις !!!

σευχαριστω για την απαντηση...συμφωνω οτι οι γονεισ μπορει να ταλαιπωριουνται λιγο παραπανω...αλλα θεωρω πως καποια στιγμη μεγαλωνοντας κ το παιδι απο μονο του θα θελησει να αυτονομηθει..το εχω δει κ με τα ανηψακια μου που τωρα στα 2 ετη θελουν να ειναι ανεξαρτητα...
ολα με μετρο συμφωνο κ με αυτο κικιτσο....εχεις δικιο..απλα αυτα που ακουω συνεχεια αστην να κλαψει δεν ξερω ειναι κοντρα στο δικο μου καθαρα ενστικτο...δεν λεω οτι ειναι κ το σωστο...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 39 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις