Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
62 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 62 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 8]

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ανοιξα αυτό το θέμα,(έψαξα στο φόρουμ και δεν βρήκα κάτι ανάλογο) γιατί σκέφτομαι ότι η οικονομική κρίση μας έχει κάνει να σκεφτόμαστε ακόμα και για ένα παιδί πόσο μαλλον για τρία. Ειδικά όταν ο ένας από τους δύο είναι άνεργος,οι μισθοί συνεχώς μειώνονται, μετράμε και το κάθε ευρώ αν μας φτάνει να περάσουμε τον μήνα μας. Εγώ έχω δύο παιδάκια, ένα που πάει τετάρτη δημοτικού και πληρώνουμε φροντιστήριο αγγλικών, συνδρομή στους προσκόπους (τον γράψαμε για να απασχολείται τα Σάββατα) και ο μικρός που ακόμα πάει νήπιο.Κάποιες φορές περνάει από το μυαλό μου η σκέψη για τρίτο, όμως μου φαίνεται τρομερά δύσκολο να φτάσω σε αυτήν την πιθανότητα.Θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας σκέψεις Rolling Eyes

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλησπερα εγω εχω μια κορουλα 16 μηνων θελω πολυ να την κανω ενα αδερφακι και το σκευτομαστε παρα πολυ....εχουμε ακομα καιρο αλλα ποτε δεν ξερεις εαν φτασεις σε σημειο να εισαι ετοιμοσ οικονομικα καλα,μονο στιν ιδεα οτι θα μεινω με ενα στεναχωριεμαι δεν θελω.εμενα μονο ο αντρας μου δουλευει ψαχνω και εγω αλλα τιποτα,παντος εμενα η γνωμη μου ειναι ποτε δεν θα υπαρχει καταληλη στιγμη για να κανεις 1ο 2ο 3ο μωρακι,η καταλκηλη στιγμη ειναι τωρα,ποτε δεν θα ειμαστε οικονομικα καλα,εαν δεν βρω μεχρι το καλοκαιρι εμεις θα βαλουμε μπρος και με ενα μισθο βγενουμε για ολους εχει ο θεος

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ έχω ήδη 3 κορίτσια και βάλαμε τελεία!!! Είναι ζόρι τα 3 παιδιά κ αργότερα έχουν πολλά έξοδα... το 1ο σου, όμως είναι αρκετά μεγάλο (ήδη πάει 4η δημ=γύρω στα 10) κ θα έχει διαφορά με το μωρό 11 χρόνια το μίνιμουμ, αυτό το σκέφτηκες;;;; Θα μοιάζει με δικό του παιδί!! Δεν σου λέω να μην κάνεις(ποια είμαι εγώ άλλωστε;;!!), αλλά σκέψου το απ'όλες τις πλευρές...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγώ έχω τρία...και σκέφτομαι σοβαρά για τέταρτο..παρόλο που ειμαστε με ένα μισθό αυτη τη στιγμή..

από την άλλη ποτέ κανενας δεν μετάνοιωσε που έκανε ενα παιδι ..αλλά πολοί μετανοιωσαν που δεν δικόμασαν..

οι εξωσχολικές δραστηριότητες δεν πρέπει να σε προβληματίζουν,,καταρχήν φαντάζομαι ότι από ρούχα..κούνιες κλπ θα τα έχεις όλα ..έτσι?

επίσης επειδή ακριβώς το μεγάλο σου πάει ήδη δημοτικό μέχρι να μεγαλώσει και το καινούριο μωρό..αυτό ουσιαστικά θα τελειώνει..οπότε δεν θα έχεις ταυτόχρονα φροντιστήρια κλπ..

από την άλλη δεν νομίζω οτι μπαλέτα, πισίνες...γυμναστικές.κλπ προσφέρουν κάτι παραπάνω σε ένα παιδί..εγώ θα τα έκοβα χωρίς δεύτερη σκέψη αν αυτό μου εξασφάλιζε άλλο ένα παιδάκι,..

δεν το λέω για εσένα ,προς Θεού, αλλά πχ. αντί για τους προσκόπους που πληρώνεις θα μπορούσες να το πας κατηχητικό ..θα ακούσει και 5 χρήσιμα πράγματα,,θα παίξει..θα πάει εκδρομούλες..θα κάνει φίλους..και δεν πληρώνεις μία!..

η κατάσταση στην χώρα μας δεν πρόκειται να φτιάξει την επόμενη δεκαετία τουλάχιστον..μόνο χειρότερα μπορεί να πάει...τι θα σκύψουμε όλοι το κεφάλι και δεν θα κάνουμε άλλα παιδιά??σιγά μην τους κάνουμε την χάρη!


υ.γ. ...cinderella 11 χρονιά δεν είναι τόσο πολλά ώστε να ήταν σαν παιδί του που λες..υπάρχουν αδέρφια που έχουν και 20 χρόνια διαφορά και είναι αγαπημένα και μια χαρά..δεν είναι λόγος αυτός να μην κάνεις παιδί..

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
zoyzoynitsa moy έγραψε:καλησπερα εγω εχω μια κορουλα 16 μηνων θελω πολυ να την κανω ενα αδερφακι και το σκευτομαστε παρα πολυ....εχουμε ακομα καιρο αλλα ποτε δεν ξερεις εαν φτασεις σε σημειο να εισαι ετοιμοσ οικονομικα καλα,μονο στιν ιδεα οτι θα μεινω με ενα στεναχωριεμαι δεν θελω.εμενα μονο ο αντρας μου δουλευει ψαχνω και εγω αλλα τιποτα,παντος εμενα η γνωμη μου ειναι ποτε δεν θα υπαρχει καταληλη στιγμη για να κανεις 1ο 2ο 3ο μωρακι,η καταλκηλη στιγμη ειναι τωρα,ποτε δεν θα ειμαστε οικονομικα καλα,εαν δεν βρω μεχρι το καλοκαιρι εμεις θα βαλουμε μπρος και με ενα μισθο βγενουμε για ολους εχει ο θεος

Καμάρι μου! κούκλα η κόρη σου ζουζουνίτσα! εγώ έχω 2 κόρες 2,2 ετών και 8 μηνών. θέλουμε πολύ και τρίτο αλλά...μόνο γιατρούς, εξετάσεις,μαιευτήρια κλπ είναι δύσκολο. εγώ γυρίζω στη δουλειά 16/01 και ξέρω οτι 16/7 θα με διώξουν...και λέω...καλύτερα δύο και να μεγαλώσουν πιο άνετα παρά τρία και πολύ στριμωγμένα...πολλές φορές όμως πιάνω τον εαυτό μου να μην το πιστεύει αυτό που λέει..θέλω πολύ ρε γ#@$*^το...αλλά ξέρω οτι για τα επόμενα 10? χρόνια...κλάφτα Χαράλαμπε οπότε...απλά σε καμία περίπτωση δεν θα έκανα μόνο 1 παιδί.βλέπω την αδερφή της μαμάς μου που δεν έτυχε να κάνει οικογένεια και τώρα έχει μόνο εμάς!δύσκολο πράγμα η μοναξιά!σκέψου να ήταν μοναχοπαίδι!γιαυτό βουρ για το δεύτερο κορίτσια και για τρίτο...οτι πει ο Θεός...(και η τρόϊκα!)...καλές γιορτές σε όλους!

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ είμαι έγκυος στο δεύτερο...για τρίτο δεν το σκέφτομαι και λόγω οικονομικών αλλα και λόγω ηλικιας πλέον...αλλά αν μου τυχαινε θα το θεωρούσε θεΪκο σημαδι...

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ έγραψε:
zoyzoynitsa moy έγραψε:καλησπερα εγω εχω μια κορουλα 16 μηνων θελω πολυ να την κανω ενα αδερφακι και το σκευτομαστε παρα πολυ....εχουμε ακομα καιρο αλλα ποτε δεν ξερεις εαν φτασεις σε σημειο να εισαι ετοιμοσ οικονομικα καλα,μονο στιν ιδεα οτι θα μεινω με ενα στεναχωριεμαι δεν θελω.εμενα μονο ο αντρας μου δουλευει ψαχνω και εγω αλλα τιποτα,παντος εμενα η γνωμη μου ειναι ποτε δεν θα υπαρχει καταληλη στιγμη για να κανεις 1ο 2ο 3ο μωρακι,η καταλκηλη στιγμη ειναι τωρα,ποτε δεν θα ειμαστε οικονομικαβθεος

Καμάρι μου! κούκλα η κόρη σου ζουζουνίτσα! εγώ έχω 2 κόρες 2,2 ετών και 8 μηνών. θέλουμε πολύ και τρίτο αλλά...μόνο γιατρούς, εξετάσεις,μαιευτήρια κλπ είναι δύσκολο. εγώ γυρίζω στη δουλειά 16/01 και ξέρω οτι 16/7 θα με διώξουν...και λέω...καλύτερα δύο και να μεγαλώσουν πιο άνετα παρά τρία και πολύ στριμωγμένα...πολλές φορές όμως πιάνω τον εαυτό μου να μην το πιστεύει αυτό που λέει..θέλω πολύ ρε γ#@$*^το...αλλά ξέρω οτι για τα επόμενα 10? χρόνια...κλάφτα Χαράλαμπε οπότε...απλά σε καμία περίπτωση δεν θα έκανα μόνο 1 παιδί.βλέπω την αδερφή της μαμάς μου που δεν έτυχε να κάνει οικογένεια και τώρα έχει μόνο εμάς!δύσκολο πράγμα η μοναξιά!σκέψου να ήταν μοναχοπαίδι!γιαυτό βουρ για το δεύτερο κορίτσια και για τρίτο...οτι πει ο Θεός...(και η τρόϊκα!)...καλές γιορτές σε όλους!
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ,ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΤΥΧΑ....ΕΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΔΙΩΞΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΝ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΣΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΣΟΥΠ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΣΟΥ,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΛΕΜΕ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΕΜΒΟΛΙΑ +ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ+ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΓΕΝΝΑ+ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΟΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΤΑ ΦΟΡΕΜΑΤΑΚΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΧΙΧΙΧΙΧ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΓΑΛΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΠΗΓΑΝ ΣΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΛΑΞΑΝ ΚΑΙ Η ΤΙΜΕΣ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ...ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΣΤΩ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΚΑΝΕΝΑ ΦΡΑΓΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΤΙΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΕΛΑ ΕΛΑ,ΔΕΝ ΘΑ ΜΑς ΑΦΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟ ΕΙΝΑΙ!

argiroula

argiroula
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κορίτσια καλημέρα και εγώ την ίδια σκέψη έχω!!!!Έχω δυο κόρες 8 και 5 χρονών και εγώ και ο άντρας μου κάνουμε εμπορικά επαγγέλματα και είμαστε πάρα πολύ στενά!!!Κάθε μέρα προσπαθούμε για το καλύτερο και μόνο οι μηνιαίοι λογαριασμοί μας τρώνε σχεδόν όλα τα έσοδά μας!!!Σκεφτόμουν πολύ σοβαρά με τον νέο χρόνο να μπει μπρος ένα τρίτο αλλά τώρα που το καλοσκέφτομαι πολύ δύσκολα!!!και όχι για τα καθημερινά!Γιατί αυτά λίγο πολύ βολεύονται όλα στα τρία θα κόβονται!!!Αλλά κυρίως αυτό που σκέφτομαι είναι τα έξοδα της γέννας και του γιατρού!Τόσα λεφτά μαζεμένα που να τα μαζέψω?????

joannakuba

joannakuba
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
το έχω στην κοιλίτσα Wink Wink

Βέβαια να πώ την αλήθεια..είναι απο το δεύτερο γάμο μου...

Αν δεν ήταν....δεν θα το έπαιρνα εύκολα απόφαση και οι λόγοι...ΚΑΘΑΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ Crying or Very sad

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κι εγω περιμενω το 3ο μου παιδακι, δεν το σκεφτηκαμε καθολου απο οικονομικης αποψης γιατι δεν θα το αποφασιζαμε. Πιστευω πως αν θελεις κατι πραγματικα μπορεις ολα να τα καταφερεις!!!Απο τα παιδια μας δεν λειπει τιποτα, προτιμω να στερηθω εγω αλλα εκεινα να τα εχουν ολα. και αυτο με γεμιζει!!!

stefaniandreas

stefaniandreas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλησπερα!εγω μολις εκανα το πρωτο μου παιδακι οποτε δεν μπορω να σου πω για το 3ο.θελω δευτερο και θα κανω γιατι δε θελω να μεινει μονο του το παιδι και δε βλεπω να φτιαχνει η οικονομικη κατασταση.αλλα εγραψα για να σου πω να μη σε προβληματιζουν τα 11 χρονια διαφορας.εγω με τα μικρα μου τα αδερφια εχω 16 και 17 και ειμαστε μια χαρα!

http://stefxon@gmail.com

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πριν 2 μαηνες εκανα το 3ο! ακομα δεν μας φαινετε ζορι καθολου. σε κανενα θεμα.
τα αλλα μου ειναι 5 και 7 χρονων.

sotiria-giannitsa

sotiria-giannitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλησπέρα σας .Εχω ηδη 3 παιδακια 9,8 και 6 ετων.με τον αντρα μου ειμαστε στην προσπαθεια για τεταρτο παιδακι.δυστυχως ειχα 2 αποβολες μια στις 9 εβδομαδες και μια στην 5 εβδομαδα σχεδον αμεσως.αλλα δεν το βαζουμε κατω.........

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
sotiria-giannitsa έγραψε:καλησπέρα σας .Εχω ηδη 3 παιδακια 9,8 και 6 ετων.με τον αντρα μου ειμαστε στην προσπαθεια για τεταρτο παιδακι.δυστυχως ειχα 2 αποβολες μια στις 9 εβδομαδες και μια στην 5 εβδομαδα σχεδον αμεσως.αλλα δεν το βαζουμε κατω.........

εννοείται πως δεν θα το βάλετε κάτω!όλα θα πάνε καλάάάάά! και χαίρομαι που υπάρχουν τέτοιες μανούλες!4ο!ΟΥΑΟΥ! Εγώ αν και θέλω τρίτο το σκέφτομαι πάρα πολύ και...με κάνετε και ντρέπομαι!

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zoyzoynitsa moy έγραψε:καλησπερα εγω εχω μια κορουλα 16 μηνων θελω πολυ να την κανω ενα αδερφακι και το σκευτομαστε παρα πολυ....εχουμε ακομα καιρο αλλα ποτε δεν ξερεις εαν φτασεις σε σημειο να εισαι ετοιμοσ οικονομικα καλα,μονο στιν ιδεα οτι θα μεινω με ενα στεναχωριεμαι δεν θελω.εμενα μονο ο αντρας μου δουλευει ψαχνω και εγω αλλα τιποτα,παντος εμενα η γνωμη μου ειναι ποτε δεν θα υπαρχει καταληλη στιγμη για να κανεις 1ο 2ο 3ο μωρακι,η καταλκηλη στιγμη ειναι τωρα,ποτε δεν θα ειμαστε οικονομικα καλα,εαν δεν βρω μεχρι το καλοκαιρι εμεις θα βαλουμε μπρος και με ενα μισθο βγενουμε για ολους εχει ο θεος
το ποσο πολυ συμφωνω με αυτην την φραση.και εγω το ιδιο λεω.
εγω παντα ηθελα να κανω 3 παιδια.προς το παρον εχω δυο ακι θελω να κανω και τριτο,αλλα λιγο αργοτερα.
τα 11 χρονια και εμενα δεν μου φενονται πολλα.
καποια ειπε οτι λογο ηλικιας δεν θα κανει 3ο και ειναι 33 μονο.δηλαδη εγω να μην το σκεφτομαι?τι εχει η ηλικια σου?

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:[
καποια ειπε οτι λογο ηλικιας δεν θα κανει 3ο και ειναι 33 μονο.δηλαδη εγω να μην το σκεφτομαι?τι εχει η ηλικια σου?


σορρυ που θα το πω ...αλλά αυτά είναι απλά δικαιολογίες..μια χαρά κάνεις παιδί και στα 30 και τα 35 και τα 40....
αλλά για όποια δεν θέλει είναι μια πρώτης τάξεως δικαιολογία...όπως και αυτή΄με τα χρόνια διαφοράς των παιδιών..που το ακούω και από συγγενείς συνέχεια...
ας πουν καλύτερα δεν θέλω άλλο ..και όχι δεν θέλω γιατί είμαι μεγάλη..η γιατί ήδη έχει μεγαλώσει το άλλο μου παιδί..κλπ κλπ...

να έχουμε το θάρρος της γνώμης μας!!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:[
καποια ειπε οτι λογο ηλικιας δεν θα κανει 3ο και ειναι 33 μονο.δηλαδη εγω να μην το σκεφτομαι?τι εχει η ηλικια σου?

σορρυ που θα το πω ...αλλά αυτά είναι απλά δικαιολογίες..μια χαρά κάνεις παιδί και στα 30 και τα 35 και τα 40....
αλλά για όποια δεν θέλει είναι μια πρώτης τάξεως δικαιολογία...όπως και αυτή΄με τα χρόνια διαφοράς των παιδιών..που το ακούω και από συγγενείς συνέχεια...
ας πουν καλύτερα δεν θέλω άλλο ..και όχι δεν θέλω γιατί είμαι μεγάλη..η γιατί ήδη έχει μεγαλώσει το άλλο μου παιδί..κλπ κλπ...

να έχουμε το θάρρος της γνώμης μας!!
Μπουμπουκιτσα μου, συμφωνω οτι πολλές φορές προβαλλεται αυτο σαν δικαιολογία, αλλά πρώτον δεν νομιζω να μας πεφτει λόγος το πόσα παιδια θα κάνει ο άλλος και γιατι (και φυσικά το τι δικαιολογια θα δωσει), και δευτερον και κυριοτερον, εχω την εντυπωση οτι πολλές απο αυτες τις γυναικες εχουν φάει πλύση εγκεφάλου σχετικά με το ποια ηλικια ειναι καταλληλη για παιδια, πόσα παιδια ειναι αρκετα, πόση διαφορα πρεπει να εχουν μεταξυ τους και άλλα τετοια γλαφυρα.

Μπορεις να το δεις και μεσα στο φορουμ ακομα.. Καταλαβαινεις τι εννοω, φανταζομαι... Rolling Eyes

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:[
καποια ειπε οτι λογο ηλικιας δεν θα κανει 3ο και ειναι 33 μονο.δηλαδη εγω να μην το σκεφτομαι?τι εχει η ηλικια σου?

σορρυ που θα το πω ...αλλά αυτά είναι απλά δικαιολογίες..μια χαρά κάνεις παιδί και στα 30 και τα 35 και τα 40....
αλλά για όποια δεν θέλει είναι μια πρώτης τάξεως δικαιολογία...όπως και αυτή΄με τα χρόνια διαφοράς των παιδιών..που το ακούω και από συγγενείς συνέχεια...
ας πουν καλύτερα δεν θέλω άλλο ..και όχι δεν θέλω γιατί είμαι μεγάλη..η γιατί ήδη έχει μεγαλώσει το άλλο μου παιδί..κλπ κλπ...

να έχουμε το θάρρος της γνώμης μας!!
Μπουμπουκιτσα μου, συμφωνω οτι πολλές φορές προβαλλεται αυτο σαν δικαιολογία, αλλά πρώτον δεν νομιζω να μας πεφτει λόγος το πόσα παιδια θα κάνει ο άλλος και γιατι (και φυσικά το τι δικαιολογια θα δωσει), και δευτερον και κυριοτερον, εχω την εντυπωση οτι πολλές απο αυτες τις γυναικες εχουν φάει πλύση εγκεφάλου σχετικά με το ποια ηλικια ειναι καταλληλη για παιδια, πόσα παιδια ειναι αρκετα, πόση διαφορα πρεπει να εχουν μεταξυ τους και άλλα τετοια γλαφυρα.

Μπορεις να το δεις και μεσα στο φορουμ ακομα.. Καταλαβαινεις τι εννοω, φανταζομαι... Rolling Eyes

συμφωνώ απόλυτα!!..φυσικά και δεν μας πέφτει λόγος πόσα παιδιά θα κάνει ο καθένας,,,αλλά όχι να βγουν και από πάνω ..αν καταλαβαίνεις τι εννοώ..

τώρα και σε αυτό που λες πως έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου ..πάλι θα συμφωνήσω...σίγουρα συμβαίνει και αυτό...αλλά σίγουρα είναι και εύκολη+καλη δικαιολογία..

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχω ηδη 2 κοριτσια!3 και 2 αντιστοιχα!θελω πολυ ενα ακομα παιδακι!δεν ξερω αν θα το κανω σε ενα η σε 5 χρονια!ξερω μονο οτι το θελω!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ηθελα ενα ακομη παιδακι αλλα να το ειχα ηδη !! βλεπω μια κοπελια στο σχολειο που φερνει ενα στο νηπιο ενα στην πρωτη και ενα στο καροτσι και τα εχει παιξει τελειως ! δεν θα ηθελα να ημουν στην θεση της σημερα ! εαν μπορουσε καποιος να μου πει οτι θα κανω αγορακι μπορει και να το ξανασκεφτομουν !!

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:ηθελα ενα ακομη παιδακι αλλα να το ειχα ηδη !! βλεπω μια κοπελια στο σχολειο που φερνει ενα στο νηπιο ενα στην πρωτη και ενα στο καροτσι και τα εχει παιξει τελειως ! !!
σαν εμενα! γιατι ταχει παιξει? απο κουραση? α σημερα πηγα τον μπομπιρα σχολειο να παρουμε τα αδερφακια. ειχε πλακα! στον δρομο ευτυχως επιαναν το καροτσι και με ακουγαν γιατι εδω πανω δεν εχουμε και δρομους και ηταν δυσκολο. αλλα κατα ταλλα εγω τουλαχιστον δεν εχω κανενα προβλημα..

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermama έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:ηθελα ενα ακομη παιδακι αλλα να το ειχα ηδη !! βλεπω μια κοπελια στο σχολειο που φερνει ενα στο νηπιο ενα στην πρωτη και ενα στο καροτσι και τα εχει παιξει τελειως ! !!
σαν εμενα! γιατι ταχει παιξει? απο κουραση? α σημερα πηγα τον μπομπιρα σχολειο να παρουμε τα αδερφακια. ειχε πλακα! στον δρομο ευτυχως επιαναν το καροτσι και με ακουγαν γιατι εδω πανω δεν εχουμε και δρομους και ηταν δυσκολο. αλλα κατα ταλλα εγω τουλαχιστον δεν εχω κανενα προβλημα..

ναι αλλα σημερα δεν εβρεχε !! εκεινη και οταν τα πηγαινει και οταν τα παιρνει απο το σχολειο εχει μαζι το μωρο της !!εχει τυχει να εχει πυρετο το μωρακι και να το βγαζει γιατι δεν γινεται αλλιως δεν εχει κανεναν να το αφησει !! καταλαβες ; και επειδη και εγω βλεπω αυτην την κατασταση λεω ασε καλητερα ! αν βεβαια μου τυχει ( λιγο δυσκολο ) εννοειτε πως θα το κρατησω ! και θα τα λουστω !

Ada

Ada
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτή η ερώτηση "παίζει" πολύ τον τελευταίο καιρό κ στο γραφείο και μεταξύ συγγενών μου που ήδη έχουν παιδιά.Συνήθως ακολουθείται από την ατάκα "εγώ αν ήταν τώρα μ αυτήν την κρίση να κάνω το πρώτο δε θα το αποφάσιζα".Κουνάω το κεφάλι κ καταπίνω τα λόγια μου γιατί εγώ θέλω τώρα να κάνω το πρώτο μου κ τώρα που χτύπησε το καμπανάκι μου δε μπορώ να το σταματήσω κρίση ξεκρίση ...

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το αν καποιες δεν ειναι συμφιλιωμενες με την ηλικια τους, δε σημαινει οτι το ιδιο πρεπει να κανουν ολοι...και για να εξηγουμαι...ειμαι 33 και οταν γεννησω θα ειμαι 33 μισο...επειδη εκανα το πρωτο παιδι με καισαρικη, θα κανω με την ιδια μεθοδο και το δευτερο, οποτε αν θελω να κανω τριτο πρεπει να περιμενω το λιγοτερο μια διετια οποτε θα ειμαι 35...για μενα αν μπορεις φυσικα καλο ειναι μια γυναικα να κανει παιδια οσο νωριτερα γινεται για πολλους λογους.Το ιδιο λεει και η επιστημη.Φυσικα και δε σημαινει οτι αν μεινουμε εγκυες σε μεγαλυτερη ηλικια, το πεταμε, αλλα εφοσον υπαρχει αντισυλληψη και οικογενειακος προγραμματισμος καλο ειναι να βαζουμε τα ορια μας και να αποδεχομαστε την ηλικια μας...γρια δεν ειμαι φυσικα,αλλα δεν ειμαι και 23...ακομα και για το συνδρομο down και καθε λογης χρωμοσωμικες ανωμαλιες
αυξανονται οι πιθανοτητες αναλογα την ηλικια...αν αυτο πειραζει καποιες, δεν παυει να ειναι η αληθεια.Εφοσον εχω κανει ηδη 2 παιδια μπορω να σκεφτω με αυτον τον τροπο...μια κοπελα που δεν εχει αποκτησει οικογενεια στα 35 και το θελει πραγματικα, εχει δικαιωμα να το κανει,οπως και μια που θελει να κανει 6 ή 7 παιδια, αν εχει και τη δυνατοτητα να τα ζησει φυσικα...

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και κατι που ξεχασα να συμπληρωσω...δεν μου κανε κανεις πλυση εγκεφαλου,οπως αναφερεται παραπανω, ειναι καθαρα δικη μου πεποιθηση με την οποια εχετε δικαιωμα να διαφωνειτε αλλα και γω να την πιστευω και την εκφραζω.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις