Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
75 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 75 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 8]

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Συμφωνώ απόλυτα.
Γιαυτό δεν το αποφασίζω για δεύτερο παιδί Rolling Eyes για τρίτο Shocked
Αν και εμείς έχουμε κεραμίδι, όλα τα άλλα?
Δηλαδή μέχρι στιγμής, είμαι σπάταλη με το τι θα βάλει & με τι θα παίξει και με τι θα φάει η μικρή, αν όμως πρέπει να μοιραστούν στα δύο θα φτάνουν? Θα μπορώ να προσφέρω στα παιδιά μου την ίδια ποιότητα ζωής που θα είχαν σαν μοναχοπαίδια? Δεν μιλάω μόνο για υλικά αγαθά, ακόμα και ο χρόνος μου μαζί τους, η κούρασή μου, τα νεύρα μου δεν θα πολλαπλασιαστούν?
Το να κάνεις παιδιά, κατά την γνώμη μου είναι το εύκολο κομμάτι, μετά όμως?

Είναι θέμα αντίληψης.
Εγώ θεωρώ απαραίτητο για ένα παιδί να έχει ένα αδερφάκι τουλάχιστον. Είναι και αυτό μέσα στην ποιότητα ζωής που αναφέρεις.
Αύριο μεθαύριο όταν πια δεν θα ζούμε εμείς (ξέφυγα τώρα ε; ) τα παιδιά θα έχουν το ένα τον άλλο να στηρίζουν (τουλάχιστον έτσι γίνεται συνήθως, εκτός από κάποιες εξαιρέσεις).

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
desT έγραψε:

Είναι θέμα αντίληψης.
Εγώ θεωρώ απαραίτητο για ένα παιδί να έχει ένα αδερφάκι τουλάχιστον. Είναι και αυτό μέσα στην ποιότητα ζωής που αναφέρεις.
Αύριο μεθαύριο όταν πια δεν θα ζούμε εμείς (ξέφυγα τώρα ε; ) τα παιδιά θα έχουν το ένα τον άλλο να στηρίζουν (τουλάχιστον έτσι γίνεται συνήθως, εκτός από κάποιες εξαιρέσεις).

Έχω μια αδερφή 2 χρόνια μικρότερη. Την λατρεύω. Δεν μπορώ να διανοηθώ μέρα να μην την δω ή να μην της μιλήσω 452 φορές στο τηλέφωνο.
Είναι πάρα μα πάρα πολύ σημαντικά τα αδέρφια στην ζωή μας, όμως αν κάποιος δεν θέλει ή δεν αισθάνεται έτοιμος, ή δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στο μεγάλωμα δύο παιδιών είναι σίγουρο οτι το πρώτο παιδί δεν θα περάσει καλά σαν μοναχοπαίδι?
Δεν ξέρω και εγώ μπερδεμένα τα λέω γιατί ουσιαστική απόφαση δεν έχω πάρει ακόμα. Δεν ξέρω αν θέλω δεύτερο ή όχι Rolling Eyes Rolling Eyes

Πάντως αν κάνω δεύτερο θα κάνω και τρίτο και τέταρτο Razz Razz Razz

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Πάντως αν κάνω δεύτερο θα κάνω και τρίτο και τέταρτο Razz Razz Razz

Ενδιάμεσο δεν υπάρχει δηλαδή;
Ή όλα ή τίποτα ε;
Δεν παίζεσαι! Very Happy

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
desT έγραψε:
chicken έγραψε:
Πάντως αν κάνω δεύτερο θα κάνω και τρίτο και τέταρτο Razz Razz Razz

Ενδιάμεσο δεν υπάρχει δηλαδή;
Ή όλα ή τίποτα ε;
Δεν παίζεσαι! Very Happy

xaxaxaxxaxa
Λες γιαυτό να μη μου εκάθεται ο σύζυγος?
Μα μα αν είναι να κάνεις παιδιά, ε κάνεις παιδιά! Όσο περισσότερα, τόσο το καλύτερο! Razz Razz

4 The record, εγώ πάντως μια χαρά καλυμμένη είμαι ως μαμά με το βλαστάρι μου. Είναι ζωηρή η μουσούδα, αλλά τι να την κάνω που είναι και μαλαγάνα και με ρίχνει αμέσως. Ίδια ο πατέρας της παιδί μου.
Φαντάζεσαι λοιπόν να έχω 3 παιδιά (ένα ο άντρας μου και τα άλλα δύο) που να μην μπορώ να τα μαλώσω? Θα ξαναρχίσω το κάπνισμα για να μου φέρνουνε τσιγάρα στο Δαφνί Razz Razz

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μακάρι όλες όσες θέλουν παιδάκι, είτε ένα ή και περισσότερα σύντομα να το αποκτήσουν. Κάπου διάβασα ότι αν κάνω τρίτο, θα μοιάζει σαν παιδί του μεγάλου μου,που πηγαίνει Δ' δημοτικού. Συγνώμη,κιόλας αλλά μου φαίνεται πολυ ακραίο αυτό και υπερβολικό.Ξέρω κοπέλα που έχει ένα γιο 14 χρονών και σε λίγες μέρες γεννάει το δεύτερο. Αν διάβαζει κάτι τέτοιο πώς θα αισθανόταν; Ή δεν έπρεπε να το κρατήσει και να πει ότι αφού έχω τόσο μεγάλο παιδί γιατί να το κάνω; Να σκεφτώ τα έξοδα,ότι ο άντρας μου είναι άνεργος τώρα και είναι δύσκολα τα πράγματα, το δέχομαι.Ότι βγάζουμε τα δίνουμε μόνο για τα παιδιά και για το φαγητό.Είναι όμως μέρες που μου περνάει από το μυαλό, βέβαια δεν γίνεται κατά παραγγελία, άστε και που ο άντρας μου δεν είναι ιδιαίτερα θετικός με όλα όσα συμβαίνουν. Φοβάμαι όμως μήπως αργότερα το μετανιώσω, γιατί συνήθως μετανιώνουμε για ότι δεν κάνουμε και όχι για ότι κάνουμε.
Βρε λέτε να τον βάλω κάτω τον άντρα μου και να μην προβληματίζομαι άλλο;


Αφήστε που έχω 3 αδερφές, είμαστε συνολικά 4. Very Happy

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kalispera...ego exo 2 paidakia kai niotho iperplires...den iparxei megaliteri oloklirosi na xereis oti to paidi sou exei aderfaki einai para poli simantiko kommati gia thn zoi tous oxi mono otan einai mikra alla kai sto mellon....gia na eimai eilikrinis omos den tha ekna trito paidi ...an kai ekana ta paidakia m mikri se ilikia ,ta megalono monh xoris kamia voitheia kai theoro oti den tha boro na afosiotho ousiastika me ena trito paidaki,ase pou ston mikro mou otan hmoun egios eixa pathei apokolisi kai tha eprepe na hmoun sto krevati omos den eixa kapoion na me voithisei kai eixa kai ena paidi 4 eton p me xreiazotan ,pragmatika kathe vradi eklaiga gt den ixera an tha apovallo h tha genniso apo ton 4 mhna ...ena allos paragontas kai o simantikoteros einai kai o oikonomikos oxi oso einai mikra gt den fenetai ,kathos megalonoun omos analoga me thn hilikia tou iparxoun kai ta analoga endiaferonta opos kai oi analoges apaitiseis...alla na sas eimai eilikrinis thaumazo tis ginaikes p exoun 3 -4-5 paidia kai ta megalonoun olomonaxes ,mporei na mhn exoun thn oikonomikh dinatothta gia na prexoun ilika agatha alla apo sinaisthimatika agatha einai plires kai ayto einai to simantikotero,kati pou th simeron imera xexname kai den tha prepe... Very Happy

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κάπου διάβασα ότι αν κάνω τρίτο, θα μοιάζει σαν παιδί του μεγάλου μου,που πηγαίνει Δ' δημοτικού. Very Happy [/quote]

Ξερω 2 περιπτωσεις οπου στην πρωτη η γυναικα εκανε τριτο παιδι 49-50 ετων, επιασε στην τελευταια περιοδο της ζωης της και μαλιστα νομισε οτι ειχε εμμηνοπαυση και τελικα ηταν εγκυος.Το παιδακι ειναι τωρα 4 ετων και εχει δυο αδερφους κοντα στα 25-30.Και η αλλη περιπτωση με πιο νεα μαμα που ομως ουσα μικροπαντρεμενη ειχε δυο κορες ενηλικες και εκανε και την τριτη και τωρα ειναι και μαμα νηπιου και γιαγια.Ειδικα στην πρωτη περιπτωση η γυναικα ηθελε αρχικα να κανει αμβλωση,αλλα δεν την αφησε ο ανδρας της...τωρα τα βλεπεις, πανεξυπνα και πανεμορφα κοριτσακια και λες : "ΓιΑ φαντασου να μην υπηρχαν..." Αλλα στην αρχη ηταν ενα σοκ γι'αυτες ειδικα για τη μεγαλυτερη που περπατανε στο δρομο και την περνουν για γιαγια και οχι για μαμα...η ζωη μας επιφυλασσει εκπληξεις!!!

lia-ka

lia-ka
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γεια σας,εγω εχω δυο αγορακια και ειμαι σε εντατικες προσπαθειες θα αποφασίζατε για τρίτο παιδί; - Σελίδα 3 215994 θα αποφασίζατε για τρίτο παιδί; - Σελίδα 3 215994 για τριτο!χιχιχι...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lia-ka έγραψε:γεια σας,εγω εχω δυο αγορακια και ειμαι σε εντατικες προσπαθειες θα αποφασίζατε για τρίτο παιδί; - Σελίδα 3 215994 θα αποφασίζατε για τρίτο παιδί; - Σελίδα 3 215994 για τριτο!χιχιχι...

με το καλό σου εύχομαι!!!!

αχ και εγώ θέλω τέταρτο..αλλά με έχει επηρεάσει και η κρίση...,μια λέω το θέλω τώρα αμέσως!!!!
μετά δειλιάζω και λέω πως θα τα ζήσω???\
...αλλά πάλι σκέφτομαι πως κανείς δεν χάνεται!!!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το αν ένα ζευγάρι αποκτήσει παιδιά από τη στιγμή που μπορούν ιατρικά είναι καθαρά δικό τους θέμα , και σίγουρα παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες . Λόγοι οικονομικοί- ψυχολογικοί - οικογενειακή μπορεί να σε αφήσουν ή όχι να αποκτήσεις 2 η 3 παραπάνω παιδιά . Βασικά πιστεύω ότι παντρεύεσαι για να κάνεις οικογένεια να αποκτήσεις παιδί τώρα αν υπάρχουν γυναίκες που δεν θέλουν είναι δικό τους θέμα , εμένα μου ακούγεται κάπως αλλά δεν μπορώ να ανακατευτώ . Λατρεύω τα παιδιά και παλιά έλεγα ότι ήθελα 2 παιδάκια ακόμα και 3 θεωρώ το 3 παιδί ισορροπία για την ελληνική οικογένεια .Όμως τα πράγματα δεν έρχονται όπως τα θέλουμε πάντα έχω ένα παιδάκι και αυτή τη στιγμή ο άντρας μου είναι άνεργοσ και χωρίς επίδομα από τον ΟΑΕΔ από τη δική μου δουλειά ότι βγάζω είναι αποκλειστικά και μόνο για τα έξοδα του Σταύρου . Ζούμε με την αποζημίωση και έχουμε και ένα δάνειο και μία δόση σπιτιού να πληρώνουμε και τις λογοθεραπείες του Σταύρου . Για μένα το δεύτερο παιδί αυτή τη στιγμή είναι απαγορευτικό , μπορεί για κάποια άλλη να το ρίσκαρε .
Είμαι 41 χρονών έκανα το Σταύρο μου στα 34 δεν έκατσε μέσα στα επόμενα χρόνια το επόμενο και η αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα επειδή το ένα παιδί με καλύπτει εννοώ ότι αφού έχω ένα δεν με καίει ιδιαίτερα . Όσο αφορά αυτά που δίνεις σε ένα παιδί επειδή ακούω απο πολλούς ότι τα παιδιά θέλουν αγάπη θα πω ότι τα παιδιά σαφώς και θέλουν αγάπη αλλά μόνο με αγάπη δεν γίνονται ολοκληρωμένες προσωπικότητες . Ένα παιδί πέρα από τον γιατρό του -τα εμβόλια του (που πες ότι αυτά τα κάνεις με τον ασφαλιστικό φορέα ) θέλει και την ξένη γλώσσα μεγαλώνοντας και ένα άθλημα και ένα παιχνίδι ίσως κάποιοι να τα θεωρούν περιττά για μένα όμως είναι μέσα στο πρόγραμμα. Μετά είναι το άλλο αν μια οικογένεια εργάζεται πόσο χρόνο έχει αυτή μητέρα να ασχολείται με τα 3 παιδιά ; σε αυτό βέβαια θα απαντήσουν οι κοπέλες που έχουν 3 παιδιά . Υπάρχει και η παράμετρος αν έχεις βοήθεια . υπάρχουν γυναίκες που έχουν τις γιαγιάδες και τα αφήνουν εκεί συνέχεια και μετά λένε μεγαλώνουν παιδιά . Όπως και να έχει ένα είναι το σίγουρο τα παιδιά είναι ευτυχία αλλά ευθύνη και στις δύσκολες στιγμές που ζούμε ο καθένας αποφασίσει με βάση τα προσωπικά του δεδομένα .

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνω με αρκετα Post,θεωρω ηρωιδες τις κοπελες που κανουν τοσα πολλα παιδακια και ειδικα στην εποχη μας!Δεν ξερω πιστευω οτι ειναι και στον ανθρωπο αυτο.Και εγω δεν θα ηθελα να ειμαι συνεχεια μες το αγχος για να τα προλαβω ολα και οταν δεν εχεις και βοηθεια σου βγαινει ο πατος!Εγω συμφωνω να γινεται μια γυναικα μαμα οταν αυτη το νιωθει ετοιμη και οχι οταν "πρεπει" γιατι οταν θα ειναι ετοιμη μεσα της θα δωσει και αυτα που πρεπει στα παιδακια της!
Η καθε μια ξερει καλυτερα τον εαυτο της,αν μια γυναικα μπορει να κανει 3 και 4 .... και μπορει να τα κανει ευτυχισμενα να το κανει!Προσωπικα νευριαζω παρα πολυ οταν μου λενε ενα ισον κανενα!Το οτι εχεις ενα παιδι δεν σημαινει οτι δεν σε γεμιζει σαν ανθρωπο η οτι δεν θα ειναι ευτυχισμενο η οτι θα το σημαδεψεις για μια ζωη!
Και αν εχεις πολλα παιδια και τους στερεις βασικα πραγματα ειναι καλυτερα?Για αυτο λεω ας μην κρινουμε τον αλλο,οταν ενας ανθρωπος ξερει πολυ καλα τις αντοχες του και νιωθει οτι δεν μπορει να ανταπεξερθει σε κατι απλα δεν το κανει!Ειναι καλο να εχουν αδερφακια τα παιδακια μας αλλα οπως μπορει ο καθενας,θα εχει λογο για τις επιλογες του!!!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:ηθελα ενα ακομη παιδακι αλλα να το ειχα ηδη !! βλεπω μια κοπελια στο σχολειο που φερνει ενα στο νηπιο ενα στην πρωτη και ενα στο καροτσι και τα εχει παιξει τελειως ! δεν θα ηθελα να ημουν στην θεση της σημερα ! εαν μπορουσε καποιος να μου πει οτι θα κανω αγορακι μπορει και να το ξανασκεφτομουν !!

ουτε και εγω θα ηθελα να ημουν στην θεση της!!!

Nena έγραψε:Το πόσο ευκολο ειναι για καποιον να κάνει ενα παιδι, ειτε ειναι πρωτο ή δευτερο ή τριτο, το ξέρει μόνο αυτος ο ιδιος.
Το πόσο καλά ειναι οικονομικά, το πόσο καλά ειναι ψυχολογικά, το πόση βοήθεια έχει, το πού μένει, το τι ανεσεις εχει, το τι συνήθειες έχει, το τι δουλεια κάνει, το τι ονειρα εχει, το τι κάνει επαγγελματικά, όλα αυτα παιζουν ρόλο για το αν θα παρει την αποφαση για πρωτο-δευτερο-τριτο παιδι.
Μου φαινεται τουλαχστον αστειο να προσπαθουμε να "πεισουμε" καποιον για το ορθο της μιας ή της άλλης απόφασης. Ακόμα και στην ιδια κατασταση με μενα να ειναι καποιος, εχει άλλη ψυχοσύνθεση. Το "δεν θελω να κανω παιδι τωρα" μπορει να κρυβει πολλά απο πίσω. Και φυσικά ο άλλος δεν ειναι υποχρεωμένος να μας λογοδοτησει...

δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο
florentiab έγραψε:
Kastallia έγραψε:

Το δευτερο ειναι καλο να γινεται και το καταλαβαινεις οταν το πρωτο φτασει 2,5+ ετών,που θελει παρα πολυ την παρεα των παιδιων και νιωθει μονο του...ο ανδρας μου ειναι μοναχοπαιδι και μου το'λεγε απο παλια πως το μονο παραπονο που εχει απο τους γονεις του ειναι οτι δεν του χαρισαν εναν αδερφο-η. Το ιδιο μου'λεγε και ο πεθερος και η πεθερα μου:"Μην κανετε τη βλακεια που καναμε εμεις και μην αφησετε αυτο το παιδι μονο του".Και δεν ειναι μονο η παιδικη ηλικια...και σαν μεγαλος ο ανδρας μου ειναι αποκλειστικα υπευθυνος πλεον για τους γονεις του...εννοειται και γω φυσικα, αλλα θα ηταν αλλιως να ειχε εναν αδελφο να μοιραζεται τις δυσκολιες...τωρα εχουν πεσει ολα πανω του.Απο κει και περα το τριτο σιγουρα ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων...



και το δεύτερο είναι προσωπικό θέμα του καθενός.
για μένα δεν είναι αρκετός λόγος να κάνω δεύτερο παιδί μόνο και μόνο για να έχει παρεά το πρώτο.
και το πρώτο ακόμα είναι προσωπικό θέμα. δεν είναι απαραίτητο να θέλουν όλοι να κάνουν παιδιά
συμφωνω επισης!
litsakos έγραψε:
Nena έγραψε:Εγω θα ηθελα 4 παιδια, αν τα πραγματα ηταν ελαφρως καλυτερα, οικονομικα κυριως. Ακόμα κι αν ενας απο τους δυο μας ειχε μια σταθερη δουλεια, θα το σκεφτομασταν πιο ευκολα.
Έτσι όπως ειναι η κατάσταση τωρα, πιθανον να μην σκεφτομουν για δευτερο αν δεν το ειχα ηδη.
Και οταν λεμε για οικονομικο, σαφως και δεν εννοουμε το τριτο ζευγαρι ugg, ή τη Σόφη την καμηλοπάρδαλη, να εξηγουμαστε...

αχαχαχχαχα ρε Νενοπουλο!χαχαχαχα
ε μα!Αυτο ειναι το ζητουμενο μας οταν λεμε να μπορουμε οικονομικα? Λεμε να μπορουμε να εχουμε το φαι τους,τα ζεστα κ καθαρα τους ρουχαλακια,ενα κεραμιδι πανω απο την κεφαλα μας (Βασιλακης Καϊλας speaking)!Να μπορουμε να τα παμε σε ενα γιατρο,να εχουν φαρμακα .
Θα διαφωνησω με την αγαπητη bouboukitsa εδω, οι καλλιτεχνικες δραστηριοτητες ,ο αθλητισμος για μενα ειναι ζητουμενα.Θα εκανα παιδι και χωρις αυτα,αλλα δεν διανοουμαι να θεωρησω την παιδεια μια βλακεια...γιατι η τεχνη ειναι παιδεια,ο αθλητισμος ειναι παιδεια,ολα αυτα που προαγουν μας κανουν καλυτερους ανθρωπους για το συνολο αλλα κυριως μας ανοιγουν τα στραβα μας!
Και στην Ινδια γεννοβολανε αβερτα και ποσες χιλιαδες παιδακια ζουν σε χαρτοκουτα...δεν θα ηθελα για το παιδι μου ενα τετοιο μελλον ζοφερο,ουτε για τα παιδια ολου του κοσμου...

chicken έγραψε:
litsakos έγραψε:

αχαχαχχαχα ρε Νενοπουλο!χαχαχαχα
ε μα!Αυτο ειναι το ζητουμενο μας οταν λεμε να μπορουμε οικονομικα? Λεμε να μπορουμε να εχουμε το φαι τους,τα ζεστα κ καθαρα τους ρουχαλακια,ενα κεραμιδι πανω απο την κεφαλα μας (Βασιλακης Καϊλας speaking)!Να μπορουμε να τα παμε σε ενα γιατρο,να εχουν φαρμακα .
Θα διαφωνησω με την αγαπητη bouboukitsa εδω, οι καλλιτεχνικες δραστηριοτητες ,ο αθλητισμος για μενα ειναι ζητουμενα.Θα εκανα παιδι και χωρις αυτα,αλλα δεν διανοουμαι να θεωρησω την παιδεια μια βλακεια...γιατι η τεχνη ειναι παιδεια,ο αθλητισμος ειναι παιδεια,ολα αυτα που προαγουν μας κανουν καλυτερους ανθρωπους για το συνολο αλλα κυριως μας ανοιγουν τα στραβα μας!
Και στην Ινδια γεννοβολανε αβερτα και ποσες χιλιαδες παιδακια ζουν σε χαρτοκουτα...δεν θα ηθελα για το παιδι μου ενα τετοιο μελλον ζοφερο,ουτε για τα παιδια ολου του κοσμου...

Συμφωνώ απόλυτα.

Γιαυτό δεν το αποφασίζω για δεύτερο παιδί Rolling Eyes για τρίτο Shocked
Αν και εμείς έχουμε κεραμίδι, όλα τα άλλα?
Θα μπορώ να προσφέρω στα παιδιά μου την ίδια ποιότητα ζωής που θα είχαν σαν μοναχοπαίδια? Δεν μιλάω μόνο για υλικά αγαθά, ακόμα και ο χρόνος μου μαζί τους, η κούρασή μου, τα νεύρα μου δεν θα πολλαπλασιαστούν?
Το να κάνεις παιδιά, κατά την γνώμη μου είναι το εύκολο κομμάτι, μετά όμως?
επισης συμφωνω!!!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Προσωπικα νευριαζω παρα πολυ οταν μου λενε ενα ισον κανενα!Το οτι εχεις ενα παιδι δεν σημαινει οτι δεν σε γεμιζει σαν ανθρωπο η οτι δεν θα ειναι ευτυχισμενο η οτι θα το σημαδεψεις για μια ζωη!
Πόσο συμφωνώ με αυτό που λες ειλικρινά δεν καταλαβαίνω με ποιο σκεπτικό το λένε αν πούμε ότι λέγεται επειδή ένα παιδί που μεγαλώνει χωρίς αδέρφια μπορεί να μην έχει ένα στήριγμα στις δύσκολες στιγμές μπορώ να πω ότι υπάρχουν και αδέρφια που δεν έχουν καθόλου σχέσεις . Αν πάλι λέγεται και καλά ότι οι γονείς που έχουν ένα παιδί αν πάθει κάτι χάνεται όλος του ο κόσμος πιστέυω ότι η ένα έχεις η 3 η 5 το ίδιο νιώθεις ίσως βέβαια το λένε ότι όταν έχεις παιδιά μπορείς να ελπίζεις ... σε αυτό ναι θα συμφωνήσω .Απο την άλλη δεν είναι απόλυτο ότι αν έχεις ένα θα το κάνεις κακομαθημένο αυτό είναι και στο παιδί αλλά και στους γονείς ... Δεν ξέρω μάλλον είναι μια φράση που λέγεται έτσι χωρίς να την σκεφτούν ιδιαίτερα .

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαλλον τι να πω,παντως μου ακουγεται πολυ ασχημη εκφραση,οπως πολλες φορες υποστηριζουν οτι εμεις που εχουμε ενα ειμαστε πολυ εγωιστες και θελουμε να παιρναμε ωραια και για αυτο δεν θελουμε πολλα παιδια!Εγω προσωπικα προτιμω να εχω ενα η δυο και να ειμαι σωας τας φρενας παρα νευροσπασμα και να κοντευω να καταληξω στο δαφνι,(και να εχω δυο παιδια η παραπανω που να μην προλαβαινω να ασχοληθω μαζι τους)!!!
Για να μην παρεξηγηθω οι κοπελες που εχουν παραπανω απο ενα δεν σημαινει οτι δεν τα καταφερνουν σε οσα ανεφερα παραπανω αλλα επειδη εχω δει και περιπτωσεις απο την αναποδη για αυτο το αναφερω!Και να μην εχει αδερφακια το μοναχοπαιδι θα εχει αλλα παιδακια να παιζει(πχ ξαδερφακια)οταν μεγαλωσει θα κανει και αυτο δικη του οικογενεια και δεν θα ειναι μονο του!Το οτι εχει καποιος αδερφια δεν σημαινει οτι θα εχει σιγουρα στηριξη απο αυτα οταν μεγαλωσει!Πολλες φορες μπαινουν τα περιουσιακα στην μεση και γινεται ο χαμος!
Προτιμω να εχω ενα παιδι η δυο και να λενε να η μαμα μου ασχολιοταν μαζι μας απο το να εχω 2 και 3 παιδια και να λενε ναι θυμαμαι την μαμα να ειναι παντα στρεσαρισμενη να τα προλαβει ολα,μια μαμα να ωρυεται,μια μαμα που δεν ειχε χρονο για μενα,τον μπαμπα μες στο αγχος πως να πληρωσει τα εξοδα μας κοκ!

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Συμφωνω μαζι σας πως σε κανεναν δεν πεφτει λογος τι θα κανουμε...η περιβοητη φραση (ενα ισον κανενα)ειναι περα για περα σπαστικη και προσβλητικη ειδικα για το παιδι που εχουμε και τσαντιζομαι και γω αφανταστα οταν το ακουω...προσωπικα παντως μεχρι περσι τετοια εποχη δεν ηθελα να κανω δευτερο...οχι για τους λογους που λετε,αλλα επειδη στην εγκυμοσυνη λογω διαφορων προβληματων αλλαζει δραστικα η ζωη μου,δεν ηθελα να ξαναπερασω την ιδια φαση ξανα,μου αρεσει να ειμαι δραστηρια,να κινουμαι πολυ,κτλ.Τελικα πηρα αποφαση το καλοκαιρι για το δευτερο και πιστεψτε με...γινονται διαφορα με το γιο μου και δεν το μετανιωσα παρολη την κουραση,την ακινησια που για μενα ειναι θανατος και τα νευρα...εχω παροπλιστει αλλα θα κανω υπομονη γιατι αξιζει...βεβαια εσεις ζειτε ισως σε αστικα κεντρα και τα παιδια σας εχουν ευκαιριες για πολλες δραστηριοτητες να περναν το χρονο τους και να μη νιωθουν μοναξια...εδω δεν ειναι ετσι.Και σπαραζει η καρδια μου καθε φορα που βλεπει ογιος μου να περνουν παιδια εξω απο το σπιτι και να τους φωναζει απεγνωσμενα ή να σερνεται κατω να εκλιπαρει να μη φυγουν αμα φευγουν να πανε σπιτια τους...αφηστε το!Τωρα για τριτο...οχι δεν θα το επελεγα πλεον και για οικονομικους λογους και για οσα περιγραφετε πολυ σωστα,αλλα -θα το ξαναπω και ας αντιδρασουν καποιες-ειμαι 33 και γεννω με καισαρικη (δευτερη)...αν παω 35+ για να κανω το τριτο,ενταξει γινεται,αλλα δεν ειναι και το ιδανικο ετσι;Οποτε ειτε ειναι δικαιολογιες ειτε οχι για μενα ειναι ενας παραγοντας που θα τον λαμβανα υποψη...αλλα αν διαβασετε λιγο παραπανω παραθετω δυο περιπτωσεις χωριανων μας που καναν το τριτο σε πολυ μεγαλυτερη ηλικια και με ηδη 2 μεγαλα παιδια...Η ΖΩΗ ΕΧΕΙ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κασταλια πιστεψε και εγω θελω δευτερο,το σκεφτομαι πολλες φορες αλλα κατι με σταματαει δεν ξερω!Θα χαιρομουν πχ να το ειχα τωρα!Παντως θελω απλα δεν το παιρνω αποφαση ακομη,ειμαι και λιγο φοβιτσιαρα με οσα ακουω!Με αγχωνει το γεγονος οτι την μια μερα εχουμε και την αλλη μπορει να μην εχουμε!!!


και εγω ειμαι της αποψης οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο λογω του οτι εισαι και πιο υγιης και λογω του οτι εχεις και περισσοτερες αντοχες!Οσο περνανε τα χρονια αλλαζει ο οργανισμος μας και εμεις δεν ειμαστε τοσο ηρεμοι οσο ειμασταν στα ....Αλλα και παλι ειναι θεμα ζωης,οργανισμου κτλ κτλ!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το Σεπτέμβριο είχα μια καθυστέρηση 18 ημερών είχα πολύ άγχος για το αν ήμουν έγκυος επειδή με προβλημάτιζε το οικονομικό αλλά και η ηλικία που λεει η Κασταλία. Ευτυχώς που τελικά δεν ήμουν γιατί θα είχα μεγάλο πρόβλημα . Δεν ξέρω εγω το πρωί θέλω να σηκωθώ και να χαμογελάω και όχι να λέω ΟΥΦ και να προσθέσω επίσης το ότι εγω έχω ένα αλλά κάνει για 3 και στη φάση που είμαι και έχει μεγαλώσει θέλω να κάνω και άλλα πράγματα και ένα μωρό αυτή τη στιγμή θα μου ανάτρεπε τα σχέδια , βέβαια αν ερχόταν θα το αγαπούσα και άλλαζα το πλάνο της ζωής μου

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εχεις δικιο Βανια...ειναι αναφαιρετο δικαιωμα μας να θελουμε να κανουμε πραγματα...ναι ο προορισμος της γυναικας μπορει να ειναι η μητροτητα,αλλα ειμαστε και ανθρωποι,εχουμε προσωπικοτητα και ενδιαφεροντα...εξαλλου,αν μια γυναικα δεν κανει παιδια ,παυει να ειναι γυναικα;Εγω θαυμαζω τις γυναικες που εχουν τα κοτσια να πουν 'δε θελω παιδια,γιατι θελω να κανω αλλα πραγματα" και οχι αυτες που κανουν πολλα χωρις να εχουν συνειδητοποιησει την ευθυνη τους και τα αφηνουν να μεγαλωσουν στο ελεος του Θεου...οπως θαυμαζω και περισσοτερο αυτες που εχουν 2-3 ή και πολλα και μπορουν ταυτοχρονα να διατηρουν τη ζωντανια και την ηρεμια τους...αλλα δεν ειμαστε ολες ετσι και δεν μπορει κανεις να μας υποχρεωσει να γινουμε αν δε μας βγαινει.Τα λεω αυτα γιατι καμια φορα οι αποψεις μας γινονται στοχος απο αλλες γυναικες που εχουν αναθρεψει περισσοτερα και μας αποκαλουν εγωιστριες και τεμπελες...και δεν εννοω στο φορουμ,εννοω στον εξω κοσμο..."για κοιτα την ταδε που εχει 4 κοπελια και τα μεγαλωνει χωρις βοηθεια,εσυ τι εισαι;".Καλα κανει και μπραβο της!Εγω ειμαι αλλη,δεν ειμαι αυτη...

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:Εχεις δικιο Βανια...ειναι αναφαιρετο δικαιωμα μας να θελουμε να κανουμε πραγματα...ναι ο προορισμος της γυναικας μπορει να ειναι η μητροτητα,αλλα ειμαστε και ανθρωποι,εχουμε προσωπικοτητα και ενδιαφεροντα...εξαλλου,αν μια γυναικα δεν κανει παιδια ,παυει να ειναι γυναικα;Εγω θαυμαζω τις γυναικες που εχουν τα κοτσια να πουν 'δε θελω παιδια,γιατι θελω να κανω αλλα πραγματα" και οχι αυτες που κανουν πολλα χωρις να εχουν συνειδητοποιησει την ευθυνη τους και τα αφηνουν να μεγαλωσουν στο ελεος του Θεου...οπως θαυμαζω και περισσοτερο αυτες που εχουν 2-3 ή και πολλα και μπορουν ταυτοχρονα να διατηρουν τη ζωντανια και την ηρεμια τους...αλλα δεν ειμαστε ολες ετσι και δεν μπορει κανεις να μας υποχρεωσει να γινουμε αν δε μας βγαινει.Τα λεω αυτα γιατι καμια φορα οι αποψεις μας γινονται στοχος απο αλλες γυναικες που εχουν αναθρεψει περισσοτερα και μας αποκαλουν εγωιστριες και τεμπελες...και δεν εννοω στο φορουμ,εννοω στον εξω κοσμο..."για κοιτα την ταδε που εχει 4 κοπελια και τα μεγαλωνει χωρις βοηθεια,εσυ τι εισαι;".Καλα κανει και μπραβο της!Εγω ειμαι αλλη,δεν ειμαι αυτη...

ποσο πολυ συμφωνω δεν ξερεις,ετσι ακριβως ειναι!Λες και ξερεις τι τραβαει ο καθενας!

kefati


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια σας!
Πρώτη φορά γράφω σε αυτό το φόρουμ. Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι απόψεις πραγματικά. Εγώ έχω δύο παιδιά, το ένα στο νηπιαγωγείο και το άλλο στην πρώτη και εδώ και τρία χρόνια περίπου ανυπομονώ και για τρίτο. Το "πρόβλημα" είναι ότι ο άντρας μου δεν θέλει θα αποφασίζατε για τρίτο παιδί; - Σελίδα 3 534787 , γιατί σκέφτεται ότι θα ξεκινήσουμε από την αρχή (ξενύχτια κλπ..). Αφού εγώ τα περνάω στην ουσία όλα αυτά, τι πρόβλημα έχει.. Είμαι σίγουρη ότι εάν κάναμε και τρίτο θα ξετρελαινόταν, όπως και με τα άλλα δύο. Δεν τον έχω καταφέρει ακόμα...Έχετε καμιά ιδέα πώς να τον πείσω...???? pale Sad Rolling Eyes

kefati


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
....κανείς???.... Sad Sad Sad

Aurora

Aurora
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Mόνο με μια βαθειά και ειλικρινή συζήτηση
Εξήγησέ του πώς νιώθεις και άφησέ τον να σου πεί την άποψη του.
Οικονομικά αντέχετε ένα τρίτο παιδί?

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kefati έγραψε:Γεια σας!
Πρώτη φορά γράφω σε αυτό το φόρουμ. Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι απόψεις πραγματικά. Εγώ έχω δύο παιδιά, το ένα στο νηπιαγωγείο και το άλλο στην πρώτη και εδώ και τρία χρόνια περίπου ανυπομονώ και για τρίτο. Το "πρόβλημα" είναι ότι ο άντρας μου δεν θέλει θα αποφασίζατε για τρίτο παιδί; - Σελίδα 3 534787 , γιατί σκέφτεται ότι θα ξεκινήσουμε από την αρχή (ξενύχτια κλπ..). Αφού εγώ τα περνάω στην ουσία όλα αυτά, τι πρόβλημα έχει.. Είμαι σίγουρη ότι εάν κάναμε και τρίτο θα ξετρελαινόταν, όπως και με τα άλλα δύο. Δεν τον έχω καταφέρει ακόμα...Έχετε καμιά ιδέα πώς να τον πείσω...???? pale Sad Rolling Eyes

Για να τον πείσεις λίγο δύσκολο το βρίσκω. Πες του απλά πώς αισθάνεσαι και εξήγησέ του τους λόγους. Σκέψου ότι τελικά αν δεν κάνεις τρίτο παιδάκι, μπορεί να σου μείνει απωθημένο και ίσως μια μέρα να σου "βγει" αρνητική διάθεση απέναντί του.Συνήθως μετανιώνουμε για τα πράγματα που δεν κάνουμε και όχι για αυτά που κάνουμε. Πάντως είναι λίγο δύσκολη κατάσταση όταν ο ένας θέλει και ο άλλος όχι, γιατί υπάρχει καταπίεση και έρχεται γκρίνια και φαγωμάρα μεταξύ του ζευγαριού.

Ας απαντήσουν και οι μανούλες με τρία παιδάκια, πώς καταφέρατε τους άντρες σας κορίτσια;;; Wink

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πολυ θα ηθελα τριτο(αν ερθει βεβαια πρωτα το δευτερο) γιατι κ εγω σε τριτεκνη οικογενεια μεγαλωσα κι ηταν πολυ ομορφα αλλα οικονομικα δε το αντεχουμε...

goldy213

goldy213
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
το πρώτο φέρνει την μεγαλύτερη χαρά του κόσμου,το δεύτερο την ισορροπία και το τρίτο την ολοκλήρωση.Πίστεψτε με

http://www.leptomeria.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις