Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
46 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 46 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 34 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 28 από 40]

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλεσω το μαζι με τα αλλα φρουτα μαζι ή δωστο χυμο

mangio

mangio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια σας κορίτσια!!
Πωπω λιώνω με τη μανταρινοσυζήτηση Laughing !! Γραμματική και γω του βγάζω την πέτσα με τις ίνες και ό,τι μένει το τρώω εγώ Razz !!
Βρε μανούλες, αφού κανει που κάνει πολύ κρύο σήμερα, γιατί κάνετε ακόμα πιο κρύες τις σελίδες με την πεθεροσυζήτηση ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 4872 !! Ετσι κάνουν τα καλά κορίτσια Very Happy ???Αλλά θα μου πείτε , από το να τα λέγατε κατάμουτρα.......!!!
Αχ οι πεθερές γενικώς ΟΤΑΝ και ΑΝ καταλάβουν ποτέ ότι τα παιδιά ΜΑΣ δεν είναι δικά ΤΟΥΣ, τότε μπορεί λίιιιγο τα πράγματα να διορθωθούν Twisted Evil !!
Αλλάζω θέμα! Φρούτα του δίνω και γω τα κλασικά, αλλά ακομα και μεις αλεσμενη, για να τρώει περισσότερη.Μονο μπανάνα κ αχλάδι τρώει και κομματάκια.
Καλά ρε συ Αγγελική, ποπ κορν Shocked ??Ημαρτον δηλαδή!!
Αυτό το θερμόμετρο εξ αποστάσεως που λέτε βγαίνει και σε ρουφηκτήρι Laughing ??
Κορίτσια σήμερα θα χαλαρώσω!! θα αφήσω το μικρό στο μπαμπα και εγώ θα πάω με τη μαμα μου βόλτα!! Ναι ναι με τέτοιον καιρό, σε ένα μαγαζί θα μπούμε εξάλλου Wink !!
Γι' αυτό σας αφήνω, αν και ήθελα κι άλλα να γράψω αλλά δεν θυμάμαι τι!!
καλο απόγευμα!!!!!!

mangio

mangio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Α!! Οταν ρώτησα αν τα φιλάτε τα παιδιά σας όλη την ώρα, δεν περίμενα να μου πείτε κάτι άλλο Razz !!! Είμαστε οοοολες...!!! Αρκεί να τα φιλάμε μόνο εμεις και ο μπαμπάς ε???
Και γω βέβαια δίνω φιλάκια στο στόμα!! Οταν του λέω δώσε μου φιλάκι στο στόμα με φιλάει και αυτός.Πρεπει να το κόψουμε λέτε ή....έχουμε καιρό Rolling Eyes ??

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mangio έγραψε:Α!! Οταν ρώτησα αν τα φιλάτε τα παιδιά σας όλη την ώρα, δεν περίμενα να μου πείτε κάτι άλλο Razz !!! Είμαστε οοοολες...!!! Αρκεί να τα φιλάμε μόνο εμεις και ο μπαμπάς ε???
Και γω βέβαια δίνω φιλάκια στο στόμα!! Οταν του λέω δώσε μου φιλάκι στο στόμα με φιλάει και αυτός.Πρεπει να το κόψουμε λέτε ή....έχουμε καιρό Rolling Eyes ??
εγω κοριτσια τα φιλαω τα παιδια μου,δε λεω αλλα οχι συνεχεια.τον αντρα μου δεν τον αφηνω να τις φιλαει γιατι βαζει ολο το μαγουλο στο στομα και γινομαι εξαλη Twisted Evil .εχω γενικα ενα θεμα με τα φιλια.ακομα και απο συγγενεις,παρτο,φιλα το αλλα με κλειστο το στομα και χωρις σαλια.αν δω κατι περιεργο τις σκουπιζω.καλα η μεγαλη σκουπιζεται απο μονη της(απο μενα το πηρε αυτο και εγω μικρη ετσι εκανα και να μην πω οτι το κανω ακομα. Razz )
οταν ηταν η μεγαλη μου 7μηνων ειμασταν στην πεθερα και εκει ηταν μια φιλη της υπερβολικα βαμενη για πρωινη ωρα με πολυ σκουρα κραγιον.ειχαμε το μωρα πανω στο γραφειο και γυρναει αυτη σε καποια στιγμη και μου λεει"αν δεν ημουν βαμενη θα το φιλουσα.μην κοιτας που δεν το φιλαω,επειδη ειμαι βαμενη δεν το κανω" Shocked Shocked Shocked Shocked
λες και την ειπα εγω φιλα το καλε γιατι δεν το φιλας?

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγω τη φιλαω συνεχεια και οποτε βρω ευκαιρια της ριχνω και κανα φιλακι στο στομα.ο αντραςμου τις ριχνει ρουφηχτα και με εκνευριζει πολυ

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσιααααααα έχω πεθάνειιιιιιιιι με τη μανταρινοσυζήτηση, είστε άπαιχτες!!!!!!! Laughing Laughing Laughing
Πάντως, δεν αποκλείεται να το φάει και σε κομματάκια μη-αλεσμένο η μικρή σου Γραμματικούλα μου! Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις!
Η δικιά μου από φρούτα τρώει τώρα πορτοκάλι (τελικά της αρέσει πολύ!), μανταρίνι και μπανάνα. Κανένα από αυτά αλεσμένο, και για την ακρίβεια τη μπανάνα απλώς της την ξεφλουδίζουμε και τη δαγκώνει μόνη της κανονικά!

Όσο για τα φιλιά, ποια μανούλα δε φιλάει τα ζουζουνάκια της; Άλλες λιγότερο, άλλες περισσότερο. Εγώ θέλω να τη φάω, όχι απλώς τη φιλάω, αλλά τώρα που είμαι κρυωμένη το αποφεύγω και μου είναι πολύ δύσκολο ρε γμτ! Αλλά τελευταία, έρχεται και με φιλάει κι αυτή! Καλά, εκεί τρελαίνομαι!!!!!!!!!!!!!!

Το γρουσουζέψαμε το θέμα του ύπνου και τελικα η ζουζουνίτσα μου ξύπνησε κατά τις 2πμ και ήθελε να παίξει μέχρι τις 4! Αλλά νομίζω πως φταίει που την έβαλα σε υπνόσακο με τα πόδια μέσα (γιατί κανονικά κοιμάται σε υπνόσακο-φορμάκι) και προσπάθησε να τουμπάρει μέσα στον ύπνο της αλλά δεν τα κατάφερε... Τελικά την ξαναέβαλα στον παλιό υπνόσακο και να δούμε πότε θα τον πλύνουμε κι αυτόν!!!

Μπρρρρ πολύ κρύο αυτές τις μέρες και δεν μπορούμε να βγάλουμε καμιά βόλτα τα μικρούλια μας, θα μου ξεσαλλώσει πάλι μέσα στο σπίτι...!

Α, το θερμόμετρο, το ξέχασα! Κι εγώ είμαι από τις... τρελές που καταλαβαίνουν το αν έχει πυρετό ακουμπώντας της και ακόμα καλύτερα φιλώντας την στο μετωπάκι της. Και περιέργως πάντα πέφτω μέσα. Είτε σε εκείνη, είτε στον αντρούλη μου. Μόνο σε μένα δε μπορώ να το εφαρμόσω, για ευνόητους λόγους! Laughing Φυσικά, τσεκάρω και με το θερμόμετρο (ένα ψηφιακό μετώπου αλλά μας το διέλυσε η μικρή και τώρα ξανασκέφτομαι για άλλο). Αλήθεια, στη μασχάλη τους το φοράτε; Και πώς κάθονται ακίνητα; Γιατί στη δικιά μου αδύνατο να το πετύχω αυτό... Rolling Eyes Σωτηρία μου είναι αξιόπιστο το θερμόμετρο μετώπου που έχεις εσύ;

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 417472

mangio

mangio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λίγο πριν φυγω ήθελα Τρελομαμά να σου πω ότι δε σε γρουσουζεψα εγω για τον υπνο Crying or Very sad !! Με την καλή έννοια σε ζήλεψα Crying or Very sad !! Μακάρι να είναι τυχαίο ε?? Αντε από αύριο να βρει το ρυθμό της πάλι ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 654316 !!!
Φιλιά στα ζουζούνια σας!!!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mangio έγραψε:Λίγο πριν φυγω ήθελα Τρελομαμά να σου πω ότι δε σε γρουσουζεψα εγω για τον υπνο Crying or Very sad !! Με την καλή έννοια σε ζήλεψα Crying or Very sad !! Μακάρι να είναι τυχαίο ε?? Αντε από αύριο να βρει το ρυθμό της πάλι ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 654316 !!!
Φιλιά στα ζουζούνια σας!!!

Σώπα βρε συ, έτσι το είπα, χαχα! Αφού όπως πρόσθεσα μετά, η μικρή πρέπει να ξύπνησε γιατί προσπάθησε να στρίψει στον ύπνο της, έτυχε να είμαι από πάνω της και την είδα. Ναι, ελπίζω πως αύριο θα κοιμηθεί πάλι σαν πουλάκι!!!!
Φιλάκια γλυκιά μου mangio!!!! ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 417472

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mangio έγραψε:Γεια σας κορίτσια!!
Πωπω λιώνω με τη μανταρινοσυζήτηση Laughing !! Γραμματική και γω του βγάζω την πέτσα με τις ίνες και ό,τι μένει το τρώω εγώ Razz !!
Βρε μανούλες, αφού κανει που κάνει πολύ κρύο σήμερα, γιατί κάνετε ακόμα πιο κρύες τις σελίδες με την πεθεροσυζήτηση ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 4872 !! Ετσι κάνουν τα καλά κορίτσια Very Happy ???Αλλά θα μου πείτε , από το να τα λέγατε κατάμουτρα.......!!!
Αχ οι πεθερές γενικώς ΟΤΑΝ και ΑΝ καταλάβουν ποτέ ότι τα παιδιά ΜΑΣ δεν είναι δικά ΤΟΥΣ, τότε μπορεί λίιιιγο τα πράγματα να διορθωθούν Twisted Evil !!
Αλλάζω θέμα! Φρούτα του δίνω και γω τα κλασικά, αλλά ακομα και μεις αλεσμενη, για να τρώει περισσότερη.Μονο μπανάνα κ αχλάδι τρώει και κομματάκια.
Καλά ρε συ Αγγελική, ποπ κορν Shocked ??Ημαρτον δηλαδή!!
Αυτό το θερμόμετρο εξ αποστάσεως που λέτε βγαίνει και σε ρουφηκτήρι Laughing ??
Κορίτσια σήμερα θα χαλαρώσω!! θα αφήσω το μικρό στο μπαμπα και εγώ θα πάω με τη μαμα μου βόλτα!! Ναι ναι με τέτοιον καιρό, σε ένα μαγαζί θα μπούμε εξάλλου Wink !!
Γι' αυτό σας αφήνω, αν και ήθελα κι άλλα να γράψω αλλά δεν θυμάμαι τι!!
καλο απόγευμα!!!!!!

Πωπω, βρε κορίτσια κάνω δυο μέρες να μπω και γεμίζετε 5 σελίδες... ΜΠΡΑΒΟ!!!
Λοιπόν απο που να αρχίσω... η πολυλογού...!!
1. Γραμματική ελπίζω η μικρή να είναι καλά!! Εκτός από τα φρούτα, δοκίμασε χαμομήλι KINTERTE, είναι για την δυσκιλιότητα, και πολλά υγρά...
2. Το θερμόμετρο είναι μια θλιβερή ιστορία ειδικά με τις επανοτές ιώσεις, αυτό με τις υπέρυθρες δεν το ήξερα, θα με σώσει.
3. Αν σας έχουν κουφάνει οι πεθερές σας τότε ένα θα σας πω, ευτυχώς που ο καλός θεούλης δεν με ανάγκασε να την έχω στο δρόμο μου, ο αντρας μου δεν την θέλει, και όσες φορές με δικιά Μου επιμονή της άφησα το παιδί (για να βλέπει το παιδί και τις δυο γιαγιάδες, όχι μόνο την μάνα μου), το πήρα ΑΡΡΩΣΤΟ!! Mad Mad Σε 24 ώρες δεν του είχε αλλάξει ούτε φανελάκι, και ας το πήγαινα με μια βαλίτσα ρούχα, έλεγε δεν ίδρωσε, αυτός που ιδρώνει και στον ύπνο του?!! το άφησε να κυλιέται στα πατώματα με τα σκυλιά (δεν με πειράζει έχω και εγώ) και πριν κοιμηθεί, αυτή πιτσάμες έβαλε αλλά ο μικρός, όπως τον πήγα τον πήρα, και άντε αυτο να το καταπιώ αλλά για το θεο Mad σας την τελευταία φορά τον πήγα με λίγο βήχα και μυξούλες, της άφησα ορό να του βάλει, και με πήρε στις 2 την νύχτα να μου ότι το παιδί δεν κοιμάται και ότι ακούστε.... πήρε το 166 τι να κάνει και της είπαν να του βάλει φυσιολογικό ορό και με πήρε να με ρωτήσει πως να τον βάλει??? Άφησε το παιδί με τις μύξες όλη την μέρα, ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 679259 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 679259 το καημένο δεν μπορούσε να πάρει ανάσα πως να κοιμηθεί, ΄ήθελα να πάω να το πάρω, αλλά ο αντρας μου με επεισε να μην πάω, και ότι αν έχει πρόβλημα είναι τόσο δειλή που θα μας πάρει, εννοείται ότι δεν κοιμήθηκα όλη νύχτα, και όταν την πήρα στις 8.30 το πρωί μου είπε (τα θυμάμαι και ανεβαίνει η πίεση μου) ότι ο μικρός ανέβασε 38 πυρετό το βράδυ και αντι να με πάρει πήρε πάλι το 166 και της είπαν να του δωσει αντιπυρετικό, Τραβούσα τα μαλλιά μου, με πήρε να μου ρωτήσει πως μπαίνει ο ορός και όχι πόσο σιρόπι να δώσει..Ευτυχώς έδωσε λιγότερο... χωρίς καν να ρωτήσει αν το έχει ξαναπάρει... Και σαν να μην έφτανε αυτό ξέρετε τι μου είπε όταν πήγα να τον πάρω... ότι αν έβλεπε ότι το μωρό δεν ήταν καλά θα τον πήγαινε στο πρώτο νοσοκομείο που εφημέρευε και δεν θα ξυπνούσε ΚΑΝΕΝΑ!!! (ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΝΕΝΑΣ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ...!!!) Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Δεν έκανα καβγά, δεν είπα τίποτα, την ευχαρίστησα που τον κράτησε, της ζήτησα συγνώμη για την αναστάτωση και έφυγα, πάνε 2 μήνες και δεν την ξαναμίλησα από τότε...
Συγνώμη για το μεγάλο post και ίσως να κολούσε σε άλλη ενότητα, αλλά το έστειλα για να πέρνετε κουράγιο με τις πεθερές σας... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!!

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mangio έγραψε:Α!! Οταν ρώτησα αν τα φιλάτε τα παιδιά σας όλη την ώρα, δεν περίμενα να μου πείτε κάτι άλλο Razz !!! Είμαστε οοοολες...!!! Αρκεί να τα φιλάμε μόνο εμεις και ο μπαμπάς ε???
Και γω βέβαια δίνω φιλάκια στο στόμα!! Οταν του λέω δώσε μου φιλάκι στο στόμα με φιλάει και αυτός.Πρεπει να το κόψουμε λέτε ή....έχουμε καιρό Rolling Eyes ??

Mangio μου, κι εγώ αυτή την απορία έχω. Μέχρι πότε κάνει να την φιλάω στο στόμα ??? Βέβαια ευτυχώς όλους του άλλους τους φιλάει στο μάγουλο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Μάλλον όμως πρέπει να το κόψουμε γιατί τώρα ήδη καταλαβαίνουν πολλά τα ζουζούνια μας.
Όσο για το ποπ κορν τι να πω?? Τώρα λέει που μεγάλωσε η μικρή να την πηγαίνουμε σπίτι της όταν θα θέλουμε με τον άντρα μου να πηγαίνουμε καμιά βόλτα. Δεν τρελάθηκα. Αυτή είναι πολύ αφηρημένη και μπορεί να αφήσει καμιά πόρτα ανοιχτή και να βγει στο δρόμο το μικρό μου. Τι λες τώρα??? Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα που να χτυπιέται από κάτω.
Φιλάκια στο γαμπρούλη μου ε και πολλά!!!! Laughing Laughing Laughing

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
crazymommy έγραψε:Κορίτσιααααααα έχω πεθάνειιιιιιιιι με τη μανταρινοσυζήτηση, είστε άπαιχτες!!!!!!! Laughing Laughing Laughing
Πάντως, δεν αποκλείεται να το φάει και σε κομματάκια μη-αλεσμένο η μικρή σου Γραμματικούλα μου! Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις!
Η δικιά μου από φρούτα τρώει τώρα πορτοκάλι (τελικά της αρέσει πολύ!), μανταρίνι και μπανάνα. Κανένα από αυτά αλεσμένο, και για την ακρίβεια τη μπανάνα απλώς της την ξεφλουδίζουμε και τη δαγκώνει μόνη της κανονικά!

Όσο για τα φιλιά, ποια μανούλα δε φιλάει τα ζουζουνάκια της; Άλλες λιγότερο, άλλες περισσότερο. Εγώ θέλω να τη φάω, όχι απλώς τη φιλάω, αλλά τώρα που είμαι κρυωμένη το αποφεύγω και μου είναι πολύ δύσκολο ρε γμτ! Αλλά τελευταία, έρχεται και με φιλάει κι αυτή! Καλά, εκεί τρελαίνομαι!!!!!!!!!!!!!!

Το γρουσουζέψαμε το θέμα του ύπνου και τελικα η ζουζουνίτσα μου ξύπνησε κατά τις 2πμ και ήθελε να παίξει μέχρι τις 4! Αλλά νομίζω πως φταίει που την έβαλα σε υπνόσακο με τα πόδια μέσα (γιατί κανονικά κοιμάται σε υπνόσακο-φορμάκι) και προσπάθησε να τουμπάρει μέσα στον ύπνο της αλλά δεν τα κατάφερε... Τελικά την ξαναέβαλα στον παλιό υπνόσακο και να δούμε πότε θα τον πλύνουμε κι αυτόν!!!

Μπρρρρ πολύ κρύο αυτές τις μέρες και δεν μπορούμε να βγάλουμε καμιά βόλτα τα μικρούλια μας, θα μου ξεσαλλώσει πάλι μέσα στο σπίτι...!

Α, το θερμόμετρο, το ξέχασα! Κι εγώ είμαι από τις... τρελές που καταλαβαίνουν το αν έχει πυρετό ακουμπώντας της και ακόμα καλύτερα φιλώντας την στο μετωπάκι της. Και περιέργως πάντα πέφτω μέσα. Είτε σε εκείνη, είτε στον αντρούλη μου. Μόνο σε μένα δε μπορώ να το εφαρμόσω, για ευνόητους λόγους! Laughing Φυσικά, τσεκάρω και με το θερμόμετρο (ένα ψηφιακό μετώπου αλλά μας το διέλυσε η μικρή και τώρα ξανασκέφτομαι για άλλο). Αλήθεια, στη μασχάλη τους το φοράτε; Και πώς κάθονται ακίνητα; Γιατί στη δικιά μου αδύνατο να το πετύχω αυτό... Rolling Eyes Σωτηρία μου είναι αξιόπιστο το θερμόμετρο μετώπου που έχεις εσύ;

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 417472

Αλίκη μου γεια σου. Μην στεναχωριέσαι για το θέμα του ύπνου καλέ. Και της συνυφάδας μου (άσχετο δεν με έχει πάρει τηλ για Καλή Χρονιά αλλά δεν την παίρνω κι εγώ) που είναι 21 μηνών και κοιμάται πάντα σερί από τότε που γεννήθηκε, ένα βράδυ ξύπνησε κατά τις 04.00 νομίζω και ήθελε κι αυτός παιχνίδια. Ίσως να είναι φάση ανάπτυξης. Τόσα πολλά που διαβάζω πλέον έγινα και συμβουλάτορας τρομάρα μου Razz Razz Razz

Εμένα φρουτάκια δεν τρώει καθόλου. Της έδινα αχλάδι το πρωί κανονικά όχι αλεσμένο, το έτρωγε το μισό αλλά τις τελευταίες μέρες δεν το θέλει. Από μπανάνα να μην την δει ζωγραφιστή όπως και το μανταρίνι επίσης. Πορτοκάλια που να βρεις γλυκά ?? Έιχε φέρει ο κουμπάρος μας μια φορά από Σπάρτη και ήτανε λές και είχανε ζάχαρη !! Που να τα βρεις αυτά όμως !!!

Σήμερα δοκίμασα να της δώσω σε μπουκάλι γυάλινο να δοκιμάσει το γάλα της νεστλε το νεσλακ +1, αλλά δεν το έπινε ούτε αυτό. Τελικά μόνο από το φρέσκο πίνει λίγο αλλά ούτε 50ml. Οπότε έχω αγχωθεί λίγο με αυτό το θέμα και με τα φρούτα. Τι να σου πει και η παιδίατρος άμα το παιδί δεν τρώει??

Όσο για τα θερμόμετρα, έδωσα στην μάνα μου του υδραργύρου γιατί φοβάμαι για το παιδί, και πήρα ηλεκτρονικό που μπαίνει στη γλώσσα, στην μασχάλη και στον πωπό νομίζω, αλλά γίνεται πανικός Αλίκη μου. Μόλις πάω να της το βάλω στη μασχάλη, τρελαίνεται στο κλάμα. Στον πωπό δεν το συζητώ αλλά αυτό το μετώπου ακριβούτσικο μου φαίνεται και δεν ξέρω αν είναι και αξιόπιστο. Πάντως κι εγώ ακριβώς όπως εσύ. Δυο φορές που μου έχει κάνει πυρετό ως τώρα, από το μέτωπο που την φίλισα το κατάλαβα με την μία. Μετά της έβαλα θερμόμετρο και βεβαιώθηκα. Αμα φιλάς το παιδάκι σου πολύ, έχει και ένα καλό γιατί καταλαβαίνεις πότε είναι πιο ζεστό Wink

Φιλιά στην Δανάη !!!

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
γεωργία02/07/10 έγραψε:
mangio έγραψε:Γεια σας κορίτσια!!
Πωπω λιώνω με τη μανταρινοσυζήτηση Laughing !! Γραμματική και γω του βγάζω την πέτσα με τις ίνες και ό,τι μένει το τρώω εγώ Razz !!
Βρε μανούλες, αφού κανει που κάνει πολύ κρύο σήμερα, γιατί κάνετε ακόμα πιο κρύες τις σελίδες με την πεθεροσυζήτηση ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 4872 !! Ετσι κάνουν τα καλά κορίτσια Very Happy ???Αλλά θα μου πείτε , από το να τα λέγατε κατάμουτρα.......!!!
Αχ οι πεθερές γενικώς ΟΤΑΝ και ΑΝ καταλάβουν ποτέ ότι τα παιδιά ΜΑΣ δεν είναι δικά ΤΟΥΣ, τότε μπορεί λίιιιγο τα πράγματα να διορθωθούν Twisted Evil !!
Αλλάζω θέμα! Φρούτα του δίνω και γω τα κλασικά, αλλά ακομα και μεις αλεσμενη, για να τρώει περισσότερη.Μονο μπανάνα κ αχλάδι τρώει και κομματάκια.
Καλά ρε συ Αγγελική, ποπ κορν Shocked ??Ημαρτον δηλαδή!!
Αυτό το θερμόμετρο εξ αποστάσεως που λέτε βγαίνει και σε ρουφηκτήρι Laughing ??
Κορίτσια σήμερα θα χαλαρώσω!! θα αφήσω το μικρό στο μπαμπα και εγώ θα πάω με τη μαμα μου βόλτα!! Ναι ναι με τέτοιον καιρό, σε ένα μαγαζί θα μπούμε εξάλλου Wink !!
Γι' αυτό σας αφήνω, αν και ήθελα κι άλλα να γράψω αλλά δεν θυμάμαι τι!!
καλο απόγευμα!!!!!!

Πωπω, βρε κορίτσια κάνω δυο μέρες να μπω και γεμίζετε 5 σελίδες... ΜΠΡΑΒΟ!!!
Λοιπόν απο που να αρχίσω... η πολυλογού...!!
1. Γραμματική ελπίζω η μικρή να είναι καλά!! Εκτός από τα φρούτα, δοκίμασε χαμομήλι KINTERTE, είναι για την δυσκιλιότητα, και πολλά υγρά...
2. Το θερμόμετρο είναι μια θλιβερή ιστορία ειδικά με τις επανοτές ιώσεις, αυτό με τις υπέρυθρες δεν το ήξερα, θα με σώσει.
3. Αν σας έχουν κουφάνει οι πεθερές σας τότε ένα θα σας πω, ευτυχώς που ο καλός θεούλης δεν με ανάγκασε να την έχω στο δρόμο μου, ο αντρας μου δεν την θέλει, και όσες φορές με δικιά Μου επιμονή της άφησα το παιδί (για να βλέπει το παιδί και τις δυο γιαγιάδες, όχι μόνο την μάνα μου), το πήρα ΑΡΡΩΣΤΟ!! Mad Mad Σε 24 ώρες δεν του είχε αλλάξει ούτε φανελάκι, και ας το πήγαινα με μια βαλίτσα ρούχα, έλεγε δεν ίδρωσε, αυτός που ιδρώνει και στον ύπνο του?!! το άφησε να κυλιέται στα πατώματα με τα σκυλιά (δεν με πειράζει έχω και εγώ) και πριν κοιμηθεί, αυτή πιτσάμες έβαλε αλλά ο μικρός, όπως τον πήγα τον πήρα, και άντε αυτο να το καταπιώ αλλά για το θεο Mad σας την τελευταία φορά τον πήγα με λίγο βήχα και μυξούλες, της άφησα ορό να του βάλει, και με πήρε στις 2 την νύχτα να μου ότι το παιδί δεν κοιμάται και ότι ακούστε.... πήρε το 166 τι να κάνει και της είπαν να του βάλει φυσιολογικό ορό και με πήρε να με ρωτήσει πως να τον βάλει??? Άφησε το παιδί με τις μύξες όλη την μέρα, ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 679259 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 679259 το καημένο δεν μπορούσε να πάρει ανάσα πως να κοιμηθεί, ΄ήθελα να πάω να το πάρω, αλλά ο αντρας μου με επεισε να μην πάω, και ότι αν έχει πρόβλημα είναι τόσο δειλή που θα μας πάρει, εννοείται ότι δεν κοιμήθηκα όλη νύχτα, και όταν την πήρα στις 8.30 το πρωί μου είπε (τα θυμάμαι και ανεβαίνει η πίεση μου) ότι ο μικρός ανέβασε 38 πυρετό το βράδυ και αντι να με πάρει πήρε πάλι το 166 και της είπαν να του δωσει αντιπυρετικό, Τραβούσα τα μαλλιά μου, με πήρε να μου ρωτήσει πως μπαίνει ο ορός και όχι πόσο σιρόπι να δώσει..Ευτυχώς έδωσε λιγότερο... χωρίς καν να ρωτήσει αν το έχει ξαναπάρει... Και σαν να μην έφτανε αυτό ξέρετε τι μου είπε όταν πήγα να τον πάρω... ότι αν έβλεπε ότι το μωρό δεν ήταν καλά θα τον πήγαινε στο πρώτο νοσοκομείο που εφημέρευε και δεν θα ξυπνούσε ΚΑΝΕΝΑ!!! (ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΝΕΝΑΣ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ...!!!) Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Δεν έκανα καβγά, δεν είπα τίποτα, την ευχαρίστησα που τον κράτησε, της ζήτησα συγνώμη για την αναστάτωση και έφυγα, πάνε 2 μήνες και δεν την ξαναμίλησα από τότε...
Συγνώμη για το μεγάλο post και ίσως να κολούσε σε άλλη ενότητα, αλλά το έστειλα για να πέρνετε κουράγιο με τις πεθερές σας... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!!

Καλά εσύ κοπέλα μου μας περνάς με χίλια δεν λέω. Αυτή η ρημάδα η εμπιστοσύνη όταν δεν υπάρχει και όταν αφορά τα παιδία μας, με τρελαίνει. Το καλό είναι ότι την έχετε ξαποστείλει. Εμένα έρχεται αναγκαστικά και μου το κρατάει μια φορά το μήνα για να κατέβω πρωί να πάω τράπεζες και πληρωμές.

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Angie_77 έγραψε:
γεωργία02/07/10 έγραψε:
mangio έγραψε:Γεια σας κορίτσια!!
Πωπω λιώνω με τη μανταρινοσυζήτηση Laughing !! Γραμματική και γω του βγάζω την πέτσα με τις ίνες και ό,τι μένει το τρώω εγώ Razz !!
Βρε μανούλες, αφού κανει που κάνει πολύ κρύο σήμερα, γιατί κάνετε ακόμα πιο κρύες τις σελίδες με την πεθεροσυζήτηση ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 4872 !! Ετσι κάνουν τα καλά κορίτσια Very Happy ???Αλλά θα μου πείτε , από το να τα λέγατε κατάμουτρα.......!!!
Αχ οι πεθερές γενικώς ΟΤΑΝ και ΑΝ καταλάβουν ποτέ ότι τα παιδιά ΜΑΣ δεν είναι δικά ΤΟΥΣ, τότε μπορεί λίιιιγο τα πράγματα να διορθωθούν Twisted Evil !!
Αλλάζω θέμα! Φρούτα του δίνω και γω τα κλασικά, αλλά ακομα και μεις αλεσμενη, για να τρώει περισσότερη.Μονο μπανάνα κ αχλάδι τρώει και κομματάκια.
Καλά ρε συ Αγγελική, ποπ κορν Shocked ??Ημαρτον δηλαδή!!
Αυτό το θερμόμετρο εξ αποστάσεως που λέτε βγαίνει και σε ρουφηκτήρι Laughing ??
Κορίτσια σήμερα θα χαλαρώσω!! θα αφήσω το μικρό στο μπαμπα και εγώ θα πάω με τη μαμα μου βόλτα!! Ναι ναι με τέτοιον καιρό, σε ένα μαγαζί θα μπούμε εξάλλου Wink !!
Γι' αυτό σας αφήνω, αν και ήθελα κι άλλα να γράψω αλλά δεν θυμάμαι τι!!
καλο απόγευμα!!!!!!

Πωπω, βρε κορίτσια κάνω δυο μέρες να μπω και γεμίζετε 5 σελίδες... ΜΠΡΑΒΟ!!!
Λοιπόν απο που να αρχίσω... η πολυλογού...!!
1. Γραμματική ελπίζω η μικρή να είναι καλά!! Εκτός από τα φρούτα, δοκίμασε χαμομήλι KINTERTE, είναι για την δυσκιλιότητα, και πολλά υγρά...
2. Το θερμόμετρο είναι μια θλιβερή ιστορία ειδικά με τις επανοτές ιώσεις, αυτό με τις υπέρυθρες δεν το ήξερα, θα με σώσει.
3. Αν σας έχουν κουφάνει οι πεθερές σας τότε ένα θα σας πω, ευτυχώς που ο καλός θεούλης δεν με ανάγκασε να την έχω στο δρόμο μου, ο αντρας μου δεν την θέλει, και όσες φορές με δικιά Μου επιμονή της άφησα το παιδί (για να βλέπει το παιδί και τις δυο γιαγιάδες, όχι μόνο την μάνα μου), το πήρα ΑΡΡΩΣΤΟ!! Mad Mad Σε 24 ώρες δεν του είχε αλλάξει ούτε φανελάκι, και ας το πήγαινα με μια βαλίτσα ρούχα, έλεγε δεν ίδρωσε, αυτός που ιδρώνει και στον ύπνο του?!! το άφησε να κυλιέται στα πατώματα με τα σκυλιά (δεν με πειράζει έχω και εγώ) και πριν κοιμηθεί, αυτή πιτσάμες έβαλε αλλά ο μικρός, όπως τον πήγα τον πήρα, και άντε αυτο να το καταπιώ αλλά για το θεο Mad σας την τελευταία φορά τον πήγα με λίγο βήχα και μυξούλες, της άφησα ορό να του βάλει, και με πήρε στις 2 την νύχτα να μου ότι το παιδί δεν κοιμάται και ότι ακούστε.... πήρε το 166 τι να κάνει και της είπαν να του βάλει φυσιολογικό ορό και με πήρε να με ρωτήσει πως να τον βάλει??? Άφησε το παιδί με τις μύξες όλη την μέρα, ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 679259 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 679259 το καημένο δεν μπορούσε να πάρει ανάσα πως να κοιμηθεί, ΄ήθελα να πάω να το πάρω, αλλά ο αντρας μου με επεισε να μην πάω, και ότι αν έχει πρόβλημα είναι τόσο δειλή που θα μας πάρει, εννοείται ότι δεν κοιμήθηκα όλη νύχτα, και όταν την πήρα στις 8.30 το πρωί μου είπε (τα θυμάμαι και ανεβαίνει η πίεση μου) ότι ο μικρός ανέβασε 38 πυρετό το βράδυ και αντι να με πάρει πήρε πάλι το 166 και της είπαν να του δωσει αντιπυρετικό, Τραβούσα τα μαλλιά μου, με πήρε να μου ρωτήσει πως μπαίνει ο ορός και όχι πόσο σιρόπι να δώσει..Ευτυχώς έδωσε λιγότερο... χωρίς καν να ρωτήσει αν το έχει ξαναπάρει... Και σαν να μην έφτανε αυτό ξέρετε τι μου είπε όταν πήγα να τον πάρω... ότι αν έβλεπε ότι το μωρό δεν ήταν καλά θα τον πήγαινε στο πρώτο νοσοκομείο που εφημέρευε και δεν θα ξυπνούσε ΚΑΝΕΝΑ!!! (ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΝΕΝΑΣ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ...!!!) Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Δεν έκανα καβγά, δεν είπα τίποτα, την ευχαρίστησα που τον κράτησε, της ζήτησα συγνώμη για την αναστάτωση και έφυγα, πάνε 2 μήνες και δεν την ξαναμίλησα από τότε...
Συγνώμη για το μεγάλο post και ίσως να κολούσε σε άλλη ενότητα, αλλά το έστειλα για να πέρνετε κουράγιο με τις πεθερές σας... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!!

Καλά εσύ κοπέλα μου μας περνάς με χίλια δεν λέω. Αυτή η ρημάδα η εμπιστοσύνη όταν δεν υπάρχει και όταν αφορά τα παιδία μας, με τρελαίνει. Το καλό είναι ότι την έχετε ξαποστείλει. Εμένα έρχεται αναγκαστικά και μου το κρατάει μια φορά το μήνα για να κατέβω πρωί να πάω τράπεζες και πληρωμές.

Αν την είχα ανάγκη angie μου, δεν θα έπεφτα να πεθάνω... εγω ακόμα και μετά από 8 χρόνια που έχω πάρει και τον γιο της της μιλάω στον πληθυντικό, γιατί έτσι ξεκίνησα και μου είχαν μάθει και γιατί ποτέ ούτε η ίδια μου ζήτησε να αλλάξω, αλλά αν έπρεπε (επειδή ο άντρας μου την έχει χεσμ@@νη) θα ξεχνούσα τα γαλλικά και το πιάνο και θα ξεκαθάριζα τα πράγματα... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Αλλά άσε μας εμάς...
Η μικρούλα σου τι κάνει, τελειώσατε με τα δοντάκια, η θα σε δούμε με την μέση εσένα (χτύπα ξυλο), στο καρότσι και την μικρή στην αγκαλιά να κόβεις βόλτες. Παντως τώρα που το κάνω εικόνα δεν είναι και γαμώ μια εφευρεση καρότσι για γονείς που έχουν μωρά στην αγκαλιά για βόλτες μέσα στο σπίτι... Θα εσωζε κόσμο...
Τί είπα ο άνθρωπος??? Μεγάλες ιδέες σε μικρές ώρες...

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Sot2010 έγραψε:
Angie_77 έγραψε:

Αν ήταν να παρεξηγιόμαστε Σωτηρία μου επειδή δίνουμε την γνώμη μας και την συμβουλή μας, πάει χαθήκαμε Razz Razz Razz
Όλες αυτές τις απορίες που έχεις όσον αφορά το καροτσάκι, τις έχω κι εγώ ακριβώς!!!! Μα δεν θέλει να απλωθεί και να τεντωθεί αναριωτιέμαι !!! Μέχρι και πριν μερικούς μήνες την έβαζα μόνο στο καροτσάκι γιατί δεν ηθελε με τίποτα στην κούνια. Τώρα εκεί την κοιμίζω και όταν ξυπνάει κατά τις 07,30 το πρώι δεν θέλει άλλο και την βάζω στο καροτσάκι. Εκτός αν κάτι την ενοχλεί ή βγάζει δόντι, κοιμάται μόνο στο καροτσάκι.
Οσον αφορά τα ξυπνήματα της, τι να κάνω. Ας πούμε στην καλύτερη μπορεί να κοιμηθεί στις 00.00 και να ξυπνήσει στις 03.00 αλλά μετά ξυπνάει στο δίωρο ή και κάθε ώρα. Δεν θέλει να κοιμάται πολύ το παιδί μου λέμε Laughing Laughing Laughing
Φιλάκια πολλά !!!

Υ.Γ κοιμήθηκε 00.20 και ξύπνησε 00.50 !! Την έβαλα ξανά στο στήθος και την ξάπλωσα στην κούνια της πάλι. Τι να πώ και τι να κάνω???

Καλημέρα Angie μου! Διάβασα προσεκτικά το post σου και θέλω να σου πω τη δική μου εμπειρία! Εγώ θήλασα μόνο 5 μήνες. Μετά κόπηκε μόνο του. Όσο θήλαζα το ζουζούνι μου ξυπνούσε πολλές φορές τα βράδια και μόλις τον έβαζα στο στήθος ξανακοιμόταν και όλα καλά! Κάποια στιγμή συζητώντας με μια φίλη μου που έχει δύο παιδιά και ήξερε κάτι παραπάνω απο μένα, μου λέει "Βρε μήπως να δοκίμαζες να του δώσεις πιπίλα γιατί μάλλον έχει το στήθος σου για πιπίλα;". Απο εκείνη τη μέρα κοιμάμαι τα βράδια! Την πιπίλα ευτυχώς την έπαιρνε μόνο το βράδυ και όχι όλη την υπόλοιπη μέρα και εδώ και καιρό την έχει κόψει εντελώς!
Η κοράκλα σου πίνει γάλα το βράδυ ή μόνο ηρεμεί που βρίσκεται στη ζεστασιά της μανούλας; Σκέψου το λίγο μήπως και μπορέσεις να ξεκουραστείς λίγο βρε κοριτσάκι μου!
Φιλιά! Smile

Καλή λύση η πιπίλα Σωτηρία μου αλλά εμένα την έφτυνε από νεογέννητο. Δεν την ήθελε ούτε αργότερα που ξαναδοκίμασα. Μόνο την μέρα μπορεί να της την δώσω για λίγο να την δαγκώσει για τα δοντάκια που την ανακουφίζει το καουτσούκ, και αυτό ήταν. Για ύπνο δεν το συζητώ. Ούτε νερό θέλει τα βράδια όταν ξυπνάει. Άλλος χαμός.
Η μικρή επειδή δεν τρώει πολύ φαγητό γενικότερα (8990 είμαστε από κιλά) και κάποιες από τις φορές που θηλάζει πίνει και γάλα. Όσο έχω δηλαδή τώρα πια. Αλλά περισσότερο το έχει για παρηγοριά, ζεστασιά, αγκαλίτσα, κλπ.
Το βράδυ από τις 22.00 περίπου και μέχρι να κοιμηθεί 00.00-01.00, έρχεται στο στηθος κάθε 20 λεπτά ίσως και περισσότερο. Για παιχνίδι. Και έτσι την κοιμίζω. Πάνω στο στήθος το οποίο θέλει όλη την μέρα!!
Πηρα και το "κοιμήσου παιδί μου" αλλά δεν το εφάρμοσα γιατί ξέρω απο τώρα ότι αν την ακουω να κλαίει πολύ και συνέχεια θα ενδώσω και δεν κάνει. Πιστεύω κάποια στιγμή να σταματήσει να θηλάζει τόσο πολύ.

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
γεωργία02/07/10 έγραψε:
Angie_77 έγραψε:
γεωργία02/07/10 έγραψε:
mangio έγραψε:Γεια σας κορίτσια!!
Πωπω λιώνω με τη μανταρινοσυζήτηση Laughing !! Γραμματική και γω του βγάζω την πέτσα με τις ίνες και ό,τι μένει το τρώω εγώ Razz !!
Βρε μανούλες, αφού κανει που κάνει πολύ κρύο σήμερα, γιατί κάνετε ακόμα πιο κρύες τις σελίδες με την πεθεροσυζήτηση ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 4872 !! Ετσι κάνουν τα καλά κορίτσια Very Happy ???Αλλά θα μου πείτε , από το να τα λέγατε κατάμουτρα.......!!!
Αχ οι πεθερές γενικώς ΟΤΑΝ και ΑΝ καταλάβουν ποτέ ότι τα παιδιά ΜΑΣ δεν είναι δικά ΤΟΥΣ, τότε μπορεί λίιιιγο τα πράγματα να διορθωθούν Twisted Evil !!
Αλλάζω θέμα! Φρούτα του δίνω και γω τα κλασικά, αλλά ακομα και μεις αλεσμενη, για να τρώει περισσότερη.Μονο μπανάνα κ αχλάδι τρώει και κομματάκια.
Καλά ρε συ Αγγελική, ποπ κορν Shocked ??Ημαρτον δηλαδή!!
Αυτό το θερμόμετρο εξ αποστάσεως που λέτε βγαίνει και σε ρουφηκτήρι Laughing ??
Κορίτσια σήμερα θα χαλαρώσω!! θα αφήσω το μικρό στο μπαμπα και εγώ θα πάω με τη μαμα μου βόλτα!! Ναι ναι με τέτοιον καιρό, σε ένα μαγαζί θα μπούμε εξάλλου Wink !!
Γι' αυτό σας αφήνω, αν και ήθελα κι άλλα να γράψω αλλά δεν θυμάμαι τι!!
καλο απόγευμα!!!!!!

Πωπω, βρε κορίτσια κάνω δυο μέρες να μπω και γεμίζετε 5 σελίδες... ΜΠΡΑΒΟ!!!
Λοιπόν απο που να αρχίσω... η πολυλογού...!!
1. Γραμματική ελπίζω η μικρή να είναι καλά!! Εκτός από τα φρούτα, δοκίμασε χαμομήλι KINTERTE, είναι για την δυσκιλιότητα, και πολλά υγρά...
2. Το θερμόμετρο είναι μια θλιβερή ιστορία ειδικά με τις επανοτές ιώσεις, αυτό με τις υπέρυθρες δεν το ήξερα, θα με σώσει.
3. Αν σας έχουν κουφάνει οι πεθερές σας τότε ένα θα σας πω, ευτυχώς που ο καλός θεούλης δεν με ανάγκασε να την έχω στο δρόμο μου, ο αντρας μου δεν την θέλει, και όσες φορές με δικιά Μου επιμονή της άφησα το παιδί (για να βλέπει το παιδί και τις δυο γιαγιάδες, όχι μόνο την μάνα μου), το πήρα ΑΡΡΩΣΤΟ!! Mad Mad Σε 24 ώρες δεν του είχε αλλάξει ούτε φανελάκι, και ας το πήγαινα με μια βαλίτσα ρούχα, έλεγε δεν ίδρωσε, αυτός που ιδρώνει και στον ύπνο του?!! το άφησε να κυλιέται στα πατώματα με τα σκυλιά (δεν με πειράζει έχω και εγώ) και πριν κοιμηθεί, αυτή πιτσάμες έβαλε αλλά ο μικρός, όπως τον πήγα τον πήρα, και άντε αυτο να το καταπιώ αλλά για το θεο Mad σας την τελευταία φορά τον πήγα με λίγο βήχα και μυξούλες, της άφησα ορό να του βάλει, και με πήρε στις 2 την νύχτα να μου ότι το παιδί δεν κοιμάται και ότι ακούστε.... πήρε το 166 τι να κάνει και της είπαν να του βάλει φυσιολογικό ορό και με πήρε να με ρωτήσει πως να τον βάλει??? Άφησε το παιδί με τις μύξες όλη την μέρα, ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 679259 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 28 679259 το καημένο δεν μπορούσε να πάρει ανάσα πως να κοιμηθεί, ΄ήθελα να πάω να το πάρω, αλλά ο αντρας μου με επεισε να μην πάω, και ότι αν έχει πρόβλημα είναι τόσο δειλή που θα μας πάρει, εννοείται ότι δεν κοιμήθηκα όλη νύχτα, και όταν την πήρα στις 8.30 το πρωί μου είπε (τα θυμάμαι και ανεβαίνει η πίεση μου) ότι ο μικρός ανέβασε 38 πυρετό το βράδυ και αντι να με πάρει πήρε πάλι το 166 και της είπαν να του δωσει αντιπυρετικό, Τραβούσα τα μαλλιά μου, με πήρε να μου ρωτήσει πως μπαίνει ο ορός και όχι πόσο σιρόπι να δώσει..Ευτυχώς έδωσε λιγότερο... χωρίς καν να ρωτήσει αν το έχει ξαναπάρει... Και σαν να μην έφτανε αυτό ξέρετε τι μου είπε όταν πήγα να τον πάρω... ότι αν έβλεπε ότι το μωρό δεν ήταν καλά θα τον πήγαινε στο πρώτο νοσοκομείο που εφημέρευε και δεν θα ξυπνούσε ΚΑΝΕΝΑ!!! (ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΝΕΝΑΣ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ...!!!) Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Δεν έκανα καβγά, δεν είπα τίποτα, την ευχαρίστησα που τον κράτησε, της ζήτησα συγνώμη για την αναστάτωση και έφυγα, πάνε 2 μήνες και δεν την ξαναμίλησα από τότε...
Συγνώμη για το μεγάλο post και ίσως να κολούσε σε άλλη ενότητα, αλλά το έστειλα για να πέρνετε κουράγιο με τις πεθερές σας... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!!

Καλά εσύ κοπέλα μου μας περνάς με χίλια δεν λέω. Αυτή η ρημάδα η εμπιστοσύνη όταν δεν υπάρχει και όταν αφορά τα παιδία μας, με τρελαίνει. Το καλό είναι ότι την έχετε ξαποστείλει. Εμένα έρχεται αναγκαστικά και μου το κρατάει μια φορά το μήνα για να κατέβω πρωί να πάω τράπεζες και πληρωμές.

Αν την είχα ανάγκη angie μου, δεν θα έπεφτα να πεθάνω... εγω ακόμα και μετά από 8 χρόνια που έχω πάρει και τον γιο της της μιλάω στον πληθυντικό, γιατί έτσι ξεκίνησα και μου είχαν μάθει και γιατί ποτέ ούτε η ίδια μου ζήτησε να αλλάξω, αλλά αν έπρεπε (επειδή ο άντρας μου την έχει χεσμ@@νη) θα ξεχνούσα τα γαλλικά και το πιάνο και θα ξεκαθάριζα τα πράγματα... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Αλλά άσε μας εμάς...
Η μικρούλα σου τι κάνει, τελειώσατε με τα δοντάκια, η θα σε δούμε με την μέση εσένα (χτύπα ξυλο), στο καρότσι και την μικρή στην αγκαλιά να κόβεις βόλτες. Παντως τώρα που το κάνω εικόνα δεν είναι και γαμώ μια εφευρεση καρότσι για γονείς που έχουν μωρά στην αγκαλιά για βόλτες μέσα στο σπίτι... Θα εσωζε κόσμο...
Τί είπα ο άνθρωπος??? Μεγάλες ιδέες σε μικρές ώρες...

Χα χα χα χα με έκανες και γέλασα βραδυάτικα να σαι καλά. Δεν ξέρω και το ονομα σου. Η μικρη δεν ξαναγκρίνιαξε άλλο βράδυ αλλά της έχει μεινει μετά τον θηλασμο τον τελευταίο, να με σηκώνει όρθια να την κάνω βόλτες. Ευτυχώς είναι σχεδόν κοιμησμένη εκείνη την ώρα οπότε κοιμάται γρήτορα πάλι καλά. Καλό το καρότσι αλλά η δικιά μου δεν θέλει με τίποτα στον κόσμο να κάθομαι σου λέω. Όταν πηγαίναμε στην εκκλησία για να την μεταλλάβουμε, ήθελε να στέκομαι όλη την ώρα όρθια (με το τακούνι, ευτυχώς χαμηλό) και να μην κάθομαι. Ούτε στον μπαμπά αγκαλιά ήθελε. Οπότε ούτε το καροτσάκι θα μας βοηθούσε εμάς.

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκια μου,καλημέρα!!!

Γραμματική και Βιβή,απλά άπαιχτες!!!!χαχαχαχα!!!!Κάνατε πολύ κόσμο να γελάσει με τα μανταρίνια!!!!!!

Γραμματική,αν βλέπεις και δεν κάνει κακά η μικρή σου,εγώ θα σου πρότεινα να κόψεις τελείως την μπανάνα και εκτός από τα φρουτάκια να δώσεις σημασία και στο μεσημεριανό.
Έχει τύχει και σε εμάς να μην έχει κάνει καθόλου κακά και μόλις φάει φαγητούλι να κάνει αμέσως!

Γεωργία,είπαμε να μην ξεκόψεις το παιδί από την μία του γιαγιά αλλά τι το'θελες και εσύ να πας το παιδί εκεί για ολονύχτιο???
Υπάρχουν κι άλλες ώρες της ημέρας να το καμαρώσει!!!Ας πούμε λίγο το πρωί ή το απόγευμα..να το δει και να φύγετε μαζί!!

Αλικάκι μου,εγώ για να του βάλω θερμόμετρο θα τον πάρω αγκαλίτσα και θα τον κρατήσω έτσι ώστε η μασχάλη του να ακουμπάει πάνω μου.Τον πιέζω,κιόλας,και σαν πιο δυνατή,δεν κουνιέται!!!
Αν πάει να κουνηθεί,αρχίζω τα τραγουδάκια ή τα παραμύθια ή θα κρατάω το κινητό μου να παίζει τραγούδια ή τώρα τελευταία του λέω να κάνει ησυχία για να ακούσουμε το μπιπ-μπιπ.
Αλήθεια,πως πας με το κρύωμα???Εγώ λίγο καλύτερα κι ευτυχώς δεν φαίνεται να τον κόλλησα!!



Άντζι μου,δοκίμασε κι άλλους τρόπους να πίνει το γαλατάκι.Βάλε καλαμάκι ή βάλε μέσα μπισκοτάκια να τα πιάνετε μαζί με το κουταλάκι.
Πάρε άμα είναι και κάνα φανταχτερό ποτηράκι με αυτά τα ωραία στριφογυριστά καλαμάκια και δοκίμασε.
Κάνε το παιχνίδι,μπας και κάτσει να πιεί λιγουλάκι.

special φιλάκια στην νυφούλα μου και σε όλα τα παιδάκια!!
Επανέρχομαι με νέο ποστ και τα νέα μας για να μην σας κουράζω με "σεντόνια"

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Που λέτε,κορίτσια,είχα βάλει κάτω από την κούνια του μικρού 2 φυλαχτά.

Τις προάλλες μας χάρισαν άλλο ένα και έτσι που το είδα με την παραμάνα θεώρησα καλό να τα καρφιτσώσω όλα μαζί πάνω στο στρώμα.

Ε,λοιπόν,χτες ο μικρός μου,όταν ξύπνησε,με φώναξε,πηγαίνω και τι να δω???

Είχε βγάλει το σεντόνι,το σελτεδάκι το μεγάλο,είχε ξεπαραμανιάσει τα φυλαχτά και προφανώς έπαιζε με την παραμάνα όπου έκανε μια ωραιότατη και μεγάλη γρατζουνιά κοντά στο μάτι του!!!

Προφανώς,πριν 4-5 μέρες που τα έβαλα με παρατήρησε,τα είχε στο μυαλό του και είπε..."μωρέ,τι να έκρυψε η μάνα μου από κει κάτω????"

Προσοχή,σας το λέω τώρα που την πάτησα!!Μην βάζετε παραμάνες και γενικά τίποτα άλλο κάτω από τα σκεπάσματα!!!

Εγώ τα έβαλα πάνω στις τάβλες,τώρα,και κάτω από το στρώμα.Δεν πιστεύω να μπορέσει να το σηκώσει!!!!


Επίσης,με αφορμή μια συζήτηση με την Γραμματική,χτες στο "τι σκέφτεστε" περί φαγητού μεσημεριανού,σκέφτηκα να λέμε κάθε μέρα εκτός από τα νέα μας και τι θα φάνε ή τι φάγανε τα παιδιά μας.
Έτσι θα παίρνουμε ιδέες και γιατί όχι να ανταλλάσουμε και συνταγές.
Τι λέτε????
Εγώ σήμερα θα του μαγειρέψω φακές!!!

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:ρε σεις κοριτσια βρηκα ενα φανταστικο μπουφαν για τη μικρη μου στα μπενετον στην αγγλια αλλα εδω ελλαδα δεν το βρισκω πουθενα.θελω να της παρω για του χρονου φουσκωτο μπουφαν αλλα μακρυ να καλυπτει και τον κολο να σας βαλω και το λινκ να το δειτε.πειτε καμια ιδεα που μπορω να βρω τετοιο μπουφαν.
http://www.benetton.com/kids/toddler/aw11_toddler_look_22/


Σχεδόν ίδιο πήρε η νύφη μου της ανηψιάς μου από τα benetton στην Νέα Σμύρνη.Αν το πάρεις και πιο μεγάλο νούμερο,όπως λέει και η Maya,τότε θα είναι οκ!!!
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις σβάρνα όσα πιο πολλά καταστήματα benetton μπορείς και κάποιο παρόμοιο,αν όχι το ίδιο,θα βρεις!!!

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πηρα σε ολα τα μπενετον δεν το βρηκα πουθενα κοριτσια.μονο σε ενα το βρηκα αλλα ηταν για κοριτσακι 6 χρονων.ειμαι να σκασω.

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τελικα εκανε η μικρη χτες κακα 2 φορες αλλα ηταν σφιχτα και τις 2 φορες.απο σημερα θα της κοψω τη μπανανα να δω τι γινεται.για τομεσημεριανο που μου ειπες να προσεξω αλικακι τι νακανω;της βαζω παντα σχεδον μεσα κολοκυθι τι αλλο να της δημιουργει δυσκυλιοτητα απο τα μεσηεμρινα;πχ προχτες εφαγε φασολακια που αλλες φορες με τα φασολακια δεν σταματαει να κανει κακα.τι ναπω ελπιζω να ειναι φαση.

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γραμματική μου,εννοώ να της δίνεις πιο πολύ λαδερά φαγητά αν βλέπεις και δεν κάνει και να αποφεύγεις μακαρονικά και τέτοια στεγνά φαγητά..
Χμμμ,της έδωσες φασολάκια και δεν έκανε ε??Να της διατηρείς όλην την εβδομάδα τέτοια διατροφή γιατί μπορεί με μία μέρα να μην γίνεται δουλειά.
Αλλά μπορεί να είναι και φάση και να περάσει!!!

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:Γραμματική μου,εννοώ να της δίνεις πιο πολύ λαδερά φαγητά αν βλέπεις και δεν κάνει και να αποφεύγεις μακαρονικά και τέτοια στεγνά φαγητά..
Χμμμ,της έδωσες φασολάκια και δεν έκανε ε??Να της διατηρείς όλην την εβδομάδα τέτοια διατροφή γιατί μπορεί με μία μέρα να μην γίνεται δουλειά.
Αλλά μπορεί να είναι και φάση και να περάσει!!!

αυριο θα της κανω τα σκετα λαχανικα που μου ελεγες να αγορασω να δω τι γινεται.της βαζω ζυμαρικα αλλα παντα με λαδερο μαζι εννοω κοκκινιστο.

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:
αλικακι έγραψε:Γραμματική μου,εννοώ να της δίνεις πιο πολύ λαδερά φαγητά αν βλέπεις και δεν κάνει και να αποφεύγεις μακαρονικά και τέτοια στεγνά φαγητά..
Χμμμ,της έδωσες φασολάκια και δεν έκανε ε??Να της διατηρείς όλην την εβδομάδα τέτοια διατροφή γιατί μπορεί με μία μέρα να μην γίνεται δουλειά.
Αλλά μπορεί να είναι και φάση και να περάσει!!!

αυριο θα της κανω τα σκετα λαχανικα που μου ελεγες να αγορασω να δω τι γινεται.της βαζω ζυμαρικα αλλα παντα με λαδερο μαζι εννοω κοκκινιστο.

Ναι,μωρέ,αλλά δεν είναι το ίδιο!!
Κάνε της 1 εβδομάδα μόνο λαχανικά,άλλαζε λίγο την μορφή του φαγητού για να μην το βαρεθεί και βλέπεις.
Ας πούμε το κοκκινιστό κρέας συνόδευσέ το με λαχανικά και όχι με μακαρόνια!
Ή ψιλόκοψε ντοματούλα ωμή...αλλά νομίζω εσείς τρώτε μόνο αλεσμένα,σωστά???
Ε,βάλτα στο μούλτι.Κρέας και ντομάτα,ή κοτόπουλο με λαχανικά ή ντομάτα.
Θα βρεις εσύ τους συνδιασμούς!!

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα κοριτσιααααα

τιτικα μην αγχω θα επανελθει η μικρη με τα κακα.κοωε μηλο και μπανανα ,ρυζι,κοτοπουλο και δωστης οτιδηποτε αλλο.

εμεις σημερα θα φαμε μοσχαρακι κοκκινιστο με αρακα.,πατατα μιαμ μιαμ.
τους μαγειρευετε ξεχωριστα εσεις?
εγω τα εχω κοψει αυτα απο 14 μηνων σχεδον.

καλα για τα φυλαχτα που λεει η αλικη εμεις τα εχουμε ανακαλυψει κανα διμηνο τωρα...οποτε φυγανε απο εκει σουμπιτα.επισης ο ηρεμος αυτος ανθρωπακος που λεγετε διονυσης εχτες τραβηξε ενα καλσον απο την απλωστρα και του ηρθε κολλαρω ολη η απλωστρα...απλα σηκωθηκε ξεραθηκε στα γελια Very Happy και ηθελε ....επαναληψη!! Very Happy !την σηκωσα και πηγα και την εβαλα στην κρεβατοκαμαρα μου..

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:
grammatiki έγραψε:
αλικακι έγραψε:Γραμματική μου,εννοώ να της δίνεις πιο πολύ λαδερά φαγητά αν βλέπεις και δεν κάνει και να αποφεύγεις μακαρονικά και τέτοια στεγνά φαγητά..
Χμμμ,της έδωσες φασολάκια και δεν έκανε ε??Να της διατηρείς όλην την εβδομάδα τέτοια διατροφή γιατί μπορεί με μία μέρα να μην γίνεται δουλειά.
Αλλά μπορεί να είναι και φάση και να περάσει!!!

αυριο θα της κανω τα σκετα λαχανικα που μου ελεγες να αγορασω να δω τι γινεται.της βαζω ζυμαρικα αλλα παντα με λαδερο μαζι εννοω κοκκινιστο.

Ναι,μωρέ,αλλά δεν είναι το ίδιο!!
Κάνε της 1 εβδομάδα μόνο λαχανικά,άλλαζε λίγο την μορφή του φαγητού για να μην το βαρεθεί και βλέπεις.
Ας πούμε το κοκκινιστό κρέας συνόδευσέ το με λαχανικά και όχι με μακαρόνια!
Ή ψιλόκοψε ντοματούλα ωμή...αλλά νομίζω εσείς τρώτε μόνο αλεσμένα,σωστά???
Ε,βάλτα στο μούλτι.Κρέας και ντομάτα,ή κοτόπουλο με λαχανικά ή ντομάτα.
Θα βρεις εσύ τους συνδιασμούς!!

παντα της βαζω ντοματα στο φαγητο απλα θα κοψω τα ζυμαρικαπου λες για λιγες μερες και τη μπανανα που αυτη πιστευω κανει το προβλημα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 28 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 34 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις