Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
10 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 10 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 7]

126Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 5:38 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ πάντως κορίτσια συμφωνώ με την Κατερίνα και θα σας εξηγήσω γιατί.

Λέμε πως δεν μπορούμε να ξέρουμε αν έχει γίνει σύλληψη οπότε δεν ξέρουμε τι θα γινόταν αν δεν παίρναμε το χάπι. Ωραία. Μπορεί να μη γινόταν τίποτα. Μπορεί όμως και να γινόταν, σωστά;

Από τη στιγμή που γίνεται η σύλληψη υπό κανονικές συνθήκες το ζυγωτό θα συνέχιζε και θα γινόταν η εμφύτευση. Μπορεί και να μη γινόταν αλλά αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Από τη στιγμή λοιπόν που δεν σταματάει από μόνη της η πορεία και η εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου και κάνουμε εμείς μια ενέργεια που τη σταματάει, πώς λέγεται αυτή η πράξη;

127Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 5:39 am

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το προηγούμενο βράδυ είχε γίνει το "ατύχημα".Απλά μόλις είχαν αρραβωνιαστεί τα παιδιά.Πάντως χαίρομαι που δεν μου το έδωσαν όπως και αυτοί άλλωστε.Τα φοβάμαι λίγο αυτά τα χάπια, όχι ότι τα αντισυλληπτικά που παίρνω εγώ είναι πιο αθώα, αλλά εκείνα έχουν βαριά δόση μέσα για να κάνουν το σκοπό τους..
Μεγάλη συζήτηση πάντως....

128Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 5:40 am

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
elena25 έγραψε:Εγώ πάντως κορίτσια συμφωνώ με την Κατερίνα και θα σας εξηγήσω γιατί.

Λέμε πως δεν μπορούμε να ξέρουμε αν έχει γίνει σύλληψη οπότε δεν ξέρουμε τι θα γινόταν αν δεν παίρναμε το χάπι. Ωραία. Μπορεί να μη γινόταν τίποτα. Μπορεί όμως και να γινόταν, σωστά;

Από τη στιγμή που γίνεται η σύλληψη υπό κανονικές συνθήκες το ζυγωτό θα συνέχιζε και θα γινόταν η εμφύτευση. Μπορεί και να μη γινόταν αλλά αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Από τη στιγμή λοιπόν που δεν σταματάει από μόνη της η πορεία και η εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου και κάνουμε εμείς μια ενέργεια που τη σταματάει, πώς λέγεται αυτή η πράξη;

Ετεροχρονισμένη πρόληψη ίσως;

129Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 5:42 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
didumomama έγραψε:

Ετεροχρονισμένη πρόληψη ίσως;


Μα δεν είναι όμως πρόληψη, αφού κάτι έχει γίνει. Πρόληψη είναι το προφυλακτικό και το αντισυλληπτικό.

130Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 5:43 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:Βρε κορίτσια, δε συμφωνούμε ότι διαφωνούμε πάνω στο χάπι γιατί η συζήτηση κάνει κύκλους? Καθεμιά λέει τη γνώμη της και όλα καλά...



βρε Rinoula εχει ανοιχτει ενα θεμα και κανουμε συζητηση.. γιατι πρεπει να σταματησει καποιος να μιλαει?? συμφωνουμε οτι διαφωνουμε, απλα καταθετουμε κι αλλες διαφορες αποψεις κακο ειναι??

didumomama έγραψε:
elena25 έγραψε:Εγώ πάντως κορίτσια συμφωνώ με την Κατερίνα και θα σας εξηγήσω γιατί.

Λέμε πως δεν μπορούμε να ξέρουμε αν έχει γίνει σύλληψη οπότε δεν ξέρουμε τι θα γινόταν αν δεν παίρναμε το χάπι. Ωραία. Μπορεί να μη γινόταν τίποτα. Μπορεί όμως και να γινόταν, σωστά;

Από τη στιγμή που γίνεται η σύλληψη υπό κανονικές συνθήκες το ζυγωτό θα συνέχιζε και θα γινόταν η εμφύτευση. Μπορεί και να μη γινόταν αλλά αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Από τη στιγμή λοιπόν που δεν σταματάει από μόνη της η πορεία και η εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου και κάνουμε εμείς μια ενέργεια που τη σταματάει, πώς λέγεται αυτή η πράξη;

Ετεροχρονισμένη πρόληψη ίσως;

πεστο κι ετσι..εγω δεν το θεωρω προληψη αυτο...προληψη θεωρω τους ασφαλεις τροπους αντισυλληψης...

Ελενα οταν ερθεις θα σου βαλω το dvd να δεις... οταν γινεται η συλληψη εχει αρχισει η διαδιακασια αναπτυξης ενος ανθρωπου ...εχουν καθοριστει τα ΠΑΝΤΑ απο την αρχη......

131Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 5:47 am

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μην παρεξηγηθώ.Εννοείται πως δεν το θεωρώ πρόληψη αυτό.Σαν τι μας το έχουν παρουσιάσει λέω.Ξέρω κοπέλα που το παίρνει κάθε πότε λίγο σαν να είναι καραμέλα ρε γ@μώτο.

132Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 5:48 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
didumomama έγραψε:
elena25 έγραψε:Εγώ πάντως κορίτσια συμφωνώ με την Κατερίνα και θα σας εξηγήσω γιατί.

Λέμε πως δεν μπορούμε να ξέρουμε αν έχει γίνει σύλληψη οπότε δεν ξέρουμε τι θα γινόταν αν δεν παίρναμε το χάπι. Ωραία. Μπορεί να μη γινόταν τίποτα. Μπορεί όμως και να γινόταν, σωστά;

Από τη στιγμή που γίνεται η σύλληψη υπό κανονικές συνθήκες το ζυγωτό θα συνέχιζε και θα γινόταν η εμφύτευση. Μπορεί και να μη γινόταν αλλά αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Από τη στιγμή λοιπόν που δεν σταματάει από μόνη της η πορεία και η εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου και κάνουμε εμείς μια ενέργεια που τη σταματάει, πώς λέγεται αυτή η πράξη;

Ετεροχρονισμένη πρόληψη ίσως;

Καταλαβαινω πώς το λες Ελενα, αλλα το ιδιο θα μπορουσαμε να πουμε και για το προφυλακτικο, οτι αν δεν υπηρχε, πιθανοτατα να καταληγαμε σε εγκυμοσυνη.

Το χαπι της επομενης ημερας δεν δινεται οταν υπάρχει εμφυτευση διοτι δεν ειναι αποτελεσματικο. Δεν επηρεαζει δλδ το εμφυτευμενο εμβρυο. Σε ενα πολύ μικρο ποσοστό, ίσως να επηρεαστει το εμβρυο απο την αποτομη αλλαγη των ορμονων και να προκληθει αποβολη απο μονη της, παρόλα αυτα δεν θα βασιζομασταν στην δραση του γιαυτο το σκοπο.
Για ανωμαλίες και για τερατογενεσεις δεν εχει γίνει κάποια συνδεση του χαπιου αυτου με τις εν λόγω ανωμαλίες.

133Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 5:50 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
didumomama έγραψε:Μην παρεξηγηθώ.Εννοείται πως δεν το θεωρώ πρόληψη αυτό.Σαν τι μας το έχουν παρουσιάσει λέω.Ξέρω κοπέλα που το παίρνει κάθε πότε λίγο σαν να είναι καραμέλα ρε γ@μώτο.

αυτο ειναι το ασχημο οτι το παιρνουν κοπελες σαν καραμελα για "αντισυλληψη" και αυτο μπορει τους δημιουργησει πολλα προβληματα.. το χαπι αυτο ΔΕΝ κανει καλο..

134Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 5:51 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:Ελενα οταν ερθεις θα σου βαλω το dvd να δεις... οταν γινεται η συλληψη εχει αρχισει η διαδιακασια αναπτυξης ενος ανθρωπου ...εχουν καθοριστει τα ΠΑΝΤΑ απο την αρχη......
Κατερινα, δεν το αμφισβητησαμε ποτέ αυτο!
Η πληροφορία για το τι θα γινουμε ειναι ηδη γραμμενη στο γονιμοποιημενο ωαριο, και με εξαιρεση τα σημεια που διαμορφώνονται μερικώς απο το περιβάλλον (κυρίως του χαρακτήρα) όλα τα υπόλοιπα ειναι καθορισμένα.
Ελπίζω να μην αφησα αμφιβολίες για το αν το υποστηρίζω αυτο!!!

135Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 5:52 am

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mama katerina έγραψε:
didumomama έγραψε:Μην παρεξηγηθώ.Εννοείται πως δεν το θεωρώ πρόληψη αυτό.Σαν τι μας το έχουν παρουσιάσει λέω.Ξέρω κοπέλα που το παίρνει κάθε πότε λίγο σαν να είναι καραμέλα ρε γ@μώτο.

αυτο ειναι το ασχημο οτι το παιρνουν κοπελες σαν καραμελα για "αντισυλληψη" και αυτο μπορει τους δημιουργησει πολλα προβληματα.. το χαπι αυτο ΔΕΝ κανει καλο..

Και της το έχω πει άπειρες φορές και το κάνει πάλι.Να ήταν και με έναν σύντροφο μόνο στα κομμάτια, αν εξαιρέσεις το κακό π[ου θα της κάνει από μόνο του...Αν όμως ο κάθε ένας από αυτούς έχει κάτι;Μα αν το κοριτσάκι είναι άμυαλο τι του λες;22 χρονών είναι.Ούτε μικρή μα ούτε και μεγάλη.

136Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 6:04 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
didumomama έγραψε:
mama katerina έγραψε:
didumomama έγραψε:Μην παρεξηγηθώ.Εννοείται πως δεν το θεωρώ πρόληψη αυτό.Σαν τι μας το έχουν παρουσιάσει λέω.Ξέρω κοπέλα που το παίρνει κάθε πότε λίγο σαν να είναι καραμέλα ρε γ@μώτο.

αυτο ειναι το ασχημο οτι το παιρνουν κοπελες σαν καραμελα για "αντισυλληψη" και αυτο μπορει τους δημιουργησει πολλα προβληματα.. το χαπι αυτο ΔΕΝ κανει καλο..

Και της το έχω πει άπειρες φορές και το κάνει πάλι.Να ήταν και με έναν σύντροφο μόνο στα κομμάτια, αν εξαιρέσεις το κακό π[ου θα της κάνει από μόνο του...Αν όμως ο κάθε ένας από αυτούς έχει κάτι;Μα αν το κοριτσάκι είναι άμυαλο τι του λες;22 χρονών είναι.Ούτε μικρή μα ούτε και μεγάλη.

σε αυτο που λες συμφωνω γιαυτο και το προφυλακτικο ειναι μεσον αντισυλληψης αλλα και προληψης σεξουαλικων μεταδιδομενων νοσηματων... και 22 χρονων μια χαρα ενηλικας ειναι....

137Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 6:06 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
mama katerina έγραψε:Ελενα οταν ερθεις θα σου βαλω το dvd να δεις... οταν γινεται η συλληψη εχει αρχισει η διαδιακασια αναπτυξης ενος ανθρωπου ...εχουν καθοριστει τα ΠΑΝΤΑ απο την αρχη......
Κατερινα, δεν το αμφισβητησαμε ποτέ αυτο!
Η πληροφορία για το τι θα γινουμε ειναι ηδη γραμμενη στο γονιμοποιημενο ωαριο, και με εξαιρεση τα σημεια που διαμορφώνονται μερικώς απο το περιβάλλον (κυρίως του χαρακτήρα) όλα τα υπόλοιπα ειναι καθορισμένα.
Ελπίζω να μην αφησα αμφιβολίες για το αν το υποστηρίζω αυτο!!!

Οχι ενταξει απλα εγω στηριζω ΚΑΙ σε αυτο τη γνωμη που εχω

138Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 6:06 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:

Καταλαβαινω πώς το λες Ελενα, αλλα το ιδιο θα μπορουσαμε να πουμε και για το προφυλακτικο, οτι αν δεν υπηρχε, πιθανοτατα να καταληγαμε σε εγκυμοσυνη.

Νομίζω πως είναι τελείως διαφορετικό το ένα με το άλλο ρε συ. Δεν αποτρέπεις κάτι εκεί, ούτε τερματίζεις εγκυμοσύνη (το λέω εγκυμοσύνη με βάση αυτό που είπες πριν).

139Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 6:09 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλα δεν θα μαλωσουμε τωρα... Rolling Eyes

140Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 6:12 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ, γιατί;;;; Έλα ρε συ να ρίξουμε έναν καβγά! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αλλά γιατί να μαλώσουμε; Εξαπέλυσα κοτσάνα;

141Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 6:15 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
Nena έγραψε:

Καταλαβαινω πώς το λες Ελενα, αλλα το ιδιο θα μπορουσαμε να πουμε και για το προφυλακτικο, οτι αν δεν υπηρχε, πιθανοτατα να καταληγαμε σε εγκυμοσυνη.

Νομίζω πως είναι τελείως διαφορετικό το ένα με το άλλο ρε συ. Δεν αποτρέπεις κάτι εκεί, ούτε τερματίζεις εγκυμοσύνη (το λέω εγκυμοσύνη με βάση αυτό που είπες πριν).

Αποτρεπεις και παλι εγκυμοσυνη, αν αυτο εννοεις. Ειναι λιγο tricky να ασχολουμαστε με το "τι θα μπορουσε να γινει αν..." γιαυτο ειναι καλυτερα να ασχολουμαστε με τι συμβαίνει την συγκεκριμενη στιγμη.

Και μια και το βρηκα, παραθετω το παρακατω:
Abortion: In medicine, an abortion is the premature exit of the products of conception (the fetus, fetal membranes, and placenta) from the uterus.
Προϋποθετει ενδομήτρια υπάρξη.

142Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 6:17 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!


Nena έγραψε:Καλα δεν θα μαλωσουμε τωρα... Rolling Eyes


γιατι ρε Νενα και εχω βγαλει το ξιφος... Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 186566

ε ωχι κε να τσακοθουμαι ραι Ναινα...
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

143Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 6:23 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
elena25 έγραψε:
Nena έγραψε:

Καταλαβαινω πώς το λες Ελενα, αλλα το ιδιο θα μπορουσαμε να πουμε και για το προφυλακτικο, οτι αν δεν υπηρχε, πιθανοτατα να καταληγαμε σε εγκυμοσυνη.

Νομίζω πως είναι τελείως διαφορετικό το ένα με το άλλο ρε συ. Δεν αποτρέπεις κάτι εκεί, ούτε τερματίζεις εγκυμοσύνη (το λέω εγκυμοσύνη με βάση αυτό που είπες πριν).

Αποτρεπεις και παλι εγκυμοσυνη, αν αυτο εννοεις. Ειναι λιγο tricky να ασχολουμαστε με το "τι θα μπορουσε να γινει αν..." γιαυτο ειναι καλυτερα να ασχολουμαστε με τι συμβαίνει την συγκεκριμενη στιγμη.

Και μια και το βρηκα, παραθετω το παρακατω:
Abortion: In medicine, an abortion is the premature exit of the products of conception (the fetus, fetal membranes, and placenta) from the uterus.
Προϋποθετει ενδομήτρια υπάρξη.

εγώ πάντως δεν λέω αυτό .. αλλα οκ δεν θα το συνεχίσω για να μην επαναλαμβάνομαι...

πρεπει να παω σουπερ μαρκετ!!!!!!! χαχαχαχα

144Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 6:25 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καταλαβαινω τι θες να πεις, αλλα στην περιπτωση σου θα πρεπει να ξαναορισεις τη λεξη "εκτρωση" για να ειναι σωστος ο συλλογισμός.
Καλα ψωνια!!!

145Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 7:48 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Καταλαβαινω τι θες να πεις, αλλα στην περιπτωση σου θα πρεπει να ξαναορισεις τη λεξη "εκτρωση" για να ειναι σωστος ο συλλογισμός.
Καλα ψωνια!!!


Όντως η λέξη έκτρωση όταν μιλάμε για ΧΕΜ και τέτοια δεν ισχύει...γιατί απόσο ξέρω εάν έχει γίνει εμφύτευση και πάρει μετά το χάπι η Χ κοπέλα, δεν μπορεί να αποτρέψει την κύηση η οποία υπάρχει κ τέλος.. αυτό που είπε η μαμα κατερίνα για την σύλληψη ότι όλα είναι καταγεγραμμένα από την αρχή ισχύει, αλλά και ενα ωαριο και ένα σπερματοζωάριο από μόνα τους έχουν επάνω καταγεγραμμένα τα πάντα, όλα είναι θέμα DNA, αυτό όμως δεν λέει κάτι, ούτε αν γίνει γονιμοποίηση ενός ωαρίου αλλά δεν εμφυτευθεί στη μήτρα υπάρχει εγκυμοσύνη, άρα δεν υπάρχει και έκτρωση με τη λήψη του χεμ...όπως και να έχει καλύτερα είναι εάν συμβεί ένα ατύχημα να πάρει χαπι επόμενης μέρας, παρά να κάνει μετά έκτρωση, είναι εντελώς διαφορετικό..

146Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 7:54 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
Rinoula έγραψε:Βρε κορίτσια, δε συμφωνούμε ότι διαφωνούμε πάνω στο χάπι γιατί η συζήτηση κάνει κύκλους? Καθεμιά λέει τη γνώμη της και όλα καλά...



βρε Rinoula εχει ανοιχτει ενα θεμα και κανουμε συζητηση.. γιατι πρεπει να σταματησει καποιος να μιλαει?? συμφωνουμε οτι διαφωνουμε, απλα καταθετουμε κι αλλες διαφορες αποψεις κακο ειναι??

.

Γιατί στο θέμα αυτό συμμετέχουμε 5-6 κοπέλες που επαναλαμβάνουμε καθεμιά την άποψή της, ενώ οι απόψεις αυτές έχουν διαφορές στη βάση τους. Ουσιαστικά η διαφωνία είναι ακριβώς το αρχικό ερώτημα, πότε ξεκινάει η εγκυμοσύνη και η ανθρώπινη ζωή. Κάποιες πιστεύουν με τη γονιμοποίηση, άλλες με την εμφύτευση και από εκεί ξεκινάνε όλα. Αυτό θα κρίνει αν το χάπι είναι έκτρωση ή όχι. Δεν μπορεί να πείσει η μία την άλλη γιατί οι απόψεις είναι εκ διαμέτρου αντίθετες. Επομένως καθεμιά επιμένει (και καλά κάνει) αλλά έτσι άκρη δε βγαίνει! Στο τέλος οι περισσότερες τέτοιες συζητήσεις καταλήγουν σε καβγα.
Τη γνώμη μου είπα, δε σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσετε να μιλάτε!

147Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 8:28 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Καταλαβαινω τι θες να πεις, αλλα στην περιπτωση σου θα πρεπει να ξαναορισεις τη λεξη "εκτρωση" για να ειναι σωστος ο συλλογισμός.
Καλα ψωνια!!!

εγω Νενα ειπα πως το βλεπω δεν νομιζω πως πρεπει να ξαναορισω κατι..

Rinoula έγραψε:
mama katerina έγραψε:
Rinoula έγραψε:Βρε κορίτσια, δε συμφωνούμε ότι διαφωνούμε πάνω στο χάπι γιατί η συζήτηση κάνει κύκλους? Καθεμιά λέει τη γνώμη της και όλα καλά...



βρε Rinoula εχει ανοιχτει ενα θεμα και κανουμε συζητηση.. γιατι πρεπει να σταματησει καποιος να μιλαει?? συμφωνουμε οτι διαφωνουμε, απλα καταθετουμε κι αλλες διαφορες αποψεις κακο ειναι??

.

Γιατί στο θέμα αυτό συμμετέχουμε 5-6 κοπέλες που επαναλαμβάνουμε καθεμιά την άποψή της, ενώ οι απόψεις αυτές έχουν διαφορές στη βάση τους. Ουσιαστικά η διαφωνία είναι ακριβώς το αρχικό ερώτημα, πότε ξεκινάει η εγκυμοσύνη και η ανθρώπινη ζωή. Κάποιες πιστεύουν με τη γονιμοποίηση, άλλες με την εμφύτευση και από εκεί ξεκινάνε όλα. Αυτό θα κρίνει αν το χάπι είναι έκτρωση ή όχι. Δεν μπορεί να πείσει η μία την άλλη γιατί οι απόψεις είναι εκ διαμέτρου αντίθετες. Επομένως καθεμιά επιμένει (και καλά κάνει) αλλά έτσι άκρη δε βγαίνει! Στο τέλος οι περισσότερες τέτοιες συζητήσεις καταλήγουν σε καβγα.
Τη γνώμη μου είπα, δε σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσετε να μιλάτε!

δεν προσπαθω να πεισω κανεναν προσπαθω ομως να κατανοηθει τι εννοω και αυτο δεν νομιζω πως το εχω καταφερει..ειλικρινα αν νομιζετε πως θελω να ξεκινησω καυγα σταματαω τωρα...ειναι το τελευταιο που θελω να γινει

148Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 8:43 am

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια μην μου συγχύζεστε Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy !Θα σας πώ και εγώ την γνώμη μου μιας και τα έχω κάνει και τα δύο!
Λοιπόν το ΧΕΜ το πήρα μια φόρα και μου είχε πεί η φαρμακοποιός οτι το πολύ 2 φορές πρέπει να το πάρω στη ζωή μου!Δεν είναι εκτρωτικό με την έννοια του οτι διακόπτεις μια εγκυμοσύνη!Γιατί πολύ απλά δεν καταλήγουμε καν σε γονιμοποίηση!
Η έκτρωση απο την άλλη είναι μια "χυδαία" πράξη η οποία διακόπτει μια εγκυμοσύνη!Στέλνεις ένα εμβρυάκι στον ουρανό!Αργησα όμως το κατάλαβα και το έχω μετανιώσει οικτρά!Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω!Ας μην ξεφεύγω απο το θέμα!

149Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 8:52 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
Nena έγραψε:Καταλαβαινω τι θες να πεις, αλλα στην περιπτωση σου θα πρεπει να ξαναορισεις τη λεξη "εκτρωση" για να ειναι σωστος ο συλλογισμός.
Καλα ψωνια!!!

εγω Νενα ειπα πως το βλεπω δεν νομιζω πως πρεπει να ξαναορισω κατι..

Rinoula έγραψε:
mama katerina έγραψε:
Rinoula έγραψε:Βρε κορίτσια, δε συμφωνούμε ότι διαφωνούμε πάνω στο χάπι γιατί η συζήτηση κάνει κύκλους? Καθεμιά λέει τη γνώμη της και όλα καλά...



βρε Rinoula εχει ανοιχτει ενα θεμα και κανουμε συζητηση.. γιατι πρεπει να σταματησει καποιος να μιλαει?? συμφωνουμε οτι διαφωνουμε, απλα καταθετουμε κι αλλες διαφορες αποψεις κακο ειναι??

.

Γιατί στο θέμα αυτό συμμετέχουμε 5-6 κοπέλες που επαναλαμβάνουμε καθεμιά την άποψή της, ενώ οι απόψεις αυτές έχουν διαφορές στη βάση τους. Ουσιαστικά η διαφωνία είναι ακριβώς το αρχικό ερώτημα, πότε ξεκινάει η εγκυμοσύνη και η ανθρώπινη ζωή. Κάποιες πιστεύουν με τη γονιμοποίηση, άλλες με την εμφύτευση και από εκεί ξεκινάνε όλα. Αυτό θα κρίνει αν το χάπι είναι έκτρωση ή όχι. Δεν μπορεί να πείσει η μία την άλλη γιατί οι απόψεις είναι εκ διαμέτρου αντίθετες. Επομένως καθεμιά επιμένει (και καλά κάνει) αλλά έτσι άκρη δε βγαίνει! Στο τέλος οι περισσότερες τέτοιες συζητήσεις καταλήγουν σε καβγα.
Τη γνώμη μου είπα, δε σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσετε να μιλάτε!

δεν προσπαθω να πεισω κανεναν προσπαθω ομως να κατανοηθει τι εννοω και αυτο δεν νομιζω πως το εχω καταφερει..ειλικρινα αν νομιζετε πως θελω να ξεκινησω καυγα σταματαω τωρα...ειναι το τελευταιο που θελω να γινει

Είπα κάτι για σένα προσωπικά? Ή για καμία άλλη? Έβαλα και το εαυτό μου μέσα αν το πρόσεξες...
Μια γνώμη είπα με βάση αυτά που διαβάζω. Για ποιο λόγο αρπαζεσαι?

150Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 6 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Παρ Δεκ 30, 2011 8:59 am

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συγνώμη!
Το δικό μου το πόστ το αφήνετε ασχολίαστο Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked ?Σαν δεν ντρέπεστε γαιδάρες Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz !!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις