Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
8 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 8 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 7]

76Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 8:24 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
mama katerina έγραψε:

δεν λέμε οτι είναι έκτρωση κανονική αλλα δρα σαν "μέσο εκτρωτικό" ειδικά στο τρίτο σκέλος... δεν είναι το ίδιο αν μια κοπέλα κάνει έκτρωση με το να πάρει το χάπι.... κι εγω απο γιατρό το είχα βρεί αμα το ξαναβρώ θα σου πω απο που


μάλλον πρέπει να αναλύσουμε τι διαφορά έχει η έκτρωση και το εκτρωτικό μέσο, γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω
νομίζα οτι είναι το ίδιο πράγμα Shocked


η νένα μιλάει για διακοπή γονιμοποίησης όχι για διακοπή κύησης
είναι τελείως διαφορετικό πράγμα

τώρα αν κάποιος θεωρεί έμβρυο ένα γονιμοποιημένο ωάριο είναι ένα άλλο θέμα


Φλω εμένα η αποψή μου είναι οτι η ζωή αρχιζει απο όταν γίνεται η γονιμοποίηση γιαυτό οτιδήποτε τη διακόπτει για μένα είναι εκτρωτικό μέσο... και η άποψη της Νένας με καλύπτει απόλυτα όσες φορές και αν την διαβάσω... το χάπι μπορεί να έιναι μέσο αντισυλληψης στα 2 πρώτα σκέλη(που πάλι δεν συμφωνώ να φτάνει κάποιος στο σημείο να παίρνει το συγκεκριμένο χάπι για αντισύλληψη) αφου γίνεται όμως η γονιμοποίηση είναι εκτρωτικο..

elena25 έγραψε:

Θέλω να καταλήξω ότι λόγω των διαφορετικών απόψεων για το πότε ένα έβρυο αρχίζει να θεωρείται άνθρωπος με ψυχή, οι απόψεις για το χάπι διίστανται.

Για παράδειγμα, είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι το ΧΕΜ δεν σημαίνει έκτρωση. Για κάποιον όμως που πιστεύει ότι με το γονιμοποιημένο ωάριο ξεκινάει η ανθρώπινη ζωή, έχει δηλαδή δημιουργηθεί ένας άνθρωπος και δεν είναι απλά δύο κύτταρα που πολλαπλασιάζονται, το ΧΕΜ θεωρείται "μέσο εκτρωτικό". Δεν λέω πως αυτή η άποψη είναι η σωστή. Απλά επειδή αυτό το θέμα είναι και φιλοσοφικό-θρησκευτικό-κοινωνιολογικό κάθε άνθρωπος έχει και διαφορετική άποψη.

συμφωνώ... μόνο που ΕΓΩ σαν Κατερίνα πιστεύω πως είναι σωστή...

φιλικά πάντα εε? αχαχαχαχα Razz

77Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 8:49 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
florentiab έγραψε:
mama katerina έγραψε:

δεν λέμε οτι είναι έκτρωση κανονική αλλα δρα σαν "μέσο εκτρωτικό" ειδικά στο τρίτο σκέλος... δεν είναι το ίδιο αν μια κοπέλα κάνει έκτρωση με το να πάρει το χάπι.... κι εγω απο γιατρό το είχα βρεί αμα το ξαναβρώ θα σου πω απο που


μάλλον πρέπει να αναλύσουμε τι διαφορά έχει η έκτρωση και το εκτρωτικό μέσο, γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω
νομίζα οτι είναι το ίδιο πράγμα Shocked


η νένα μιλάει για διακοπή γονιμοποίησης όχι για διακοπή κύησης
είναι τελείως διαφορετικό πράγμα

τώρα αν κάποιος θεωρεί έμβρυο ένα γονιμοποιημένο ωάριο είναι ένα άλλο θέμα


Φλω εμένα η αποψή μου είναι οτι η ζωή αρχιζει απο όταν γίνεται η γονιμοποίηση γιαυτό οτιδήποτε τη διακόπτει για μένα είναι εκτρωτικό μέσο... και η άποψη της Νένας με καλύπτει απόλυτα όσες φορές και αν την διαβάσω... το χάπι μπορεί να έιναι μέσο αντισυλληψης στα 2 πρώτα σκέλη(που πάλι δεν συμφωνώ να φτάνει κάποιος στο σημείο να παίρνει το συγκεκριμένο χάπι για αντισύλληψη) αφου γίνεται όμως η γονιμοποίηση είναι εκτρωτικο..

elena25 έγραψε:

Θέλω να καταλήξω ότι λόγω των διαφορετικών απόψεων για το πότε ένα έβρυο αρχίζει να θεωρείται άνθρωπος με ψυχή, οι απόψεις για το χάπι διίστανται.

Για παράδειγμα, είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι το ΧΕΜ δεν σημαίνει έκτρωση. Για κάποιον όμως που πιστεύει ότι με το γονιμοποιημένο ωάριο ξεκινάει η ανθρώπινη ζωή, έχει δηλαδή δημιουργηθεί ένας άνθρωπος και δεν είναι απλά δύο κύτταρα που πολλαπλασιάζονται, το ΧΕΜ θεωρείται "μέσο εκτρωτικό". Δεν λέω πως αυτή η άποψη είναι η σωστή. Απλά επειδή αυτό το θέμα είναι και φιλοσοφικό-θρησκευτικό-κοινωνιολογικό κάθε άνθρωπος έχει και διαφορετική άποψη.

συμφωνώ... μόνο που ΕΓΩ σαν Κατερίνα πιστεύω πως είναι σωστή...

φιλικά πάντα εε? αχαχαχαχα Razz


και χωρίς παρεξήγηση; Laughing
θα το δεχθώ αν μου φτιάξεις σουφλέ! Laughing

78Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 9:00 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
mama katerina έγραψε:
florentiab έγραψε:
mama katerina έγραψε:

δεν λέμε οτι είναι έκτρωση κανονική αλλα δρα σαν "μέσο εκτρωτικό" ειδικά στο τρίτο σκέλος... δεν είναι το ίδιο αν μια κοπέλα κάνει έκτρωση με το να πάρει το χάπι.... κι εγω απο γιατρό το είχα βρεί αμα το ξαναβρώ θα σου πω απο που


μάλλον πρέπει να αναλύσουμε τι διαφορά έχει η έκτρωση και το εκτρωτικό μέσο, γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω
νομίζα οτι είναι το ίδιο πράγμα Shocked


η νένα μιλάει για διακοπή γονιμοποίησης όχι για διακοπή κύησης
είναι τελείως διαφορετικό πράγμα

τώρα αν κάποιος θεωρεί έμβρυο ένα γονιμοποιημένο ωάριο είναι ένα άλλο θέμα


Φλω εμένα η αποψή μου είναι οτι η ζωή αρχιζει απο όταν γίνεται η γονιμοποίηση γιαυτό οτιδήποτε τη διακόπτει για μένα είναι εκτρωτικό μέσο... και η άποψη της Νένας με καλύπτει απόλυτα όσες φορές και αν την διαβάσω... το χάπι μπορεί να έιναι μέσο αντισυλληψης στα 2 πρώτα σκέλη(που πάλι δεν συμφωνώ να φτάνει κάποιος στο σημείο να παίρνει το συγκεκριμένο χάπι για αντισύλληψη) αφου γίνεται όμως η γονιμοποίηση είναι εκτρωτικο..

elena25 έγραψε:

Θέλω να καταλήξω ότι λόγω των διαφορετικών απόψεων για το πότε ένα έβρυο αρχίζει να θεωρείται άνθρωπος με ψυχή, οι απόψεις για το χάπι διίστανται.

Για παράδειγμα, είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι το ΧΕΜ δεν σημαίνει έκτρωση. Για κάποιον όμως που πιστεύει ότι με το γονιμοποιημένο ωάριο ξεκινάει η ανθρώπινη ζωή, έχει δηλαδή δημιουργηθεί ένας άνθρωπος και δεν είναι απλά δύο κύτταρα που πολλαπλασιάζονται, το ΧΕΜ θεωρείται "μέσο εκτρωτικό". Δεν λέω πως αυτή η άποψη είναι η σωστή. Απλά επειδή αυτό το θέμα είναι και φιλοσοφικό-θρησκευτικό-κοινωνιολογικό κάθε άνθρωπος έχει και διαφορετική άποψη.

συμφωνώ... μόνο που ΕΓΩ σαν Κατερίνα πιστεύω πως είναι σωστή...

φιλικά πάντα εε? αχαχαχαχα Razz


και χωρίς παρεξήγηση; Laughing
θα το δεχθώ αν μου φτιάξεις σουφλέ! Laughing

ναι ναι θα φτιάξω οτι θέλετε..αρκεί να σας δω Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 417472

79Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 10:03 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ομολογω οτι το θεμα που ειχε ανοιχτει παλιοτερα ητο απο αυτα που θα ηθελα να μην αναφερθω ποτε ξανα. Κι αυτο διοτι, εξαιτιας μιας βλακειας (συγκεκριμενου ατομου εννοω) παρασυρθηκα (και το καταλογιζω στον εαυτο μου) να πω οτι το χαπι ειναι εκτρωτικο, κατι που δεν το πίστευα ουτε τοτε, απλα ειχα εκνευριστει τοσο με την αναισθητη στάση της άλλης κοπελας. Το παραδεχομαι το συγκεκριμενο λαθος, και ομολογω οτι δεν θα έπρεπε να το ειχα κανει - και ειδικα επειδη το εκανα επιτηδες και πάνω στον εκνευρισμό μου.

Λοιπον, εκτρωτικο δεν το θεωρω γιατι δεν ειναι - ΔΕΝ τερματιζει εγκυμοσυνη, αλλά τερματιζει την πιθανοτητα ενα γονιμοποιημενο ωαριο να εμφυτευτει. Ασχετως αν αυτη θα ηταν και η φυσιολογική του πορεία, διοτι αρκετα γονιμοποιημενα ωαρια δεν εμφυτεύονται τελικα στη μητρα.

Στην περιπτωση που θεωρεις οτι ο ανθρωπος ειναι το γονιμοποιημενο κυτταρο, μπορεις να το θεωρησεις οτι τερματιζεις μια ανθρωπινη ζωη. Αν πάλι θεωρεις οτι ο ανθρωπος δεν υφισταται πριν την εμφυτευση ή οποιοδηποτε μετέπειτα σταδιο, προφανως δεν εχεις αυτην την ανησυχία.

80Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 10:30 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεια σας,φιλικα παντα και χωρις παρεξηγηση,αντιο σας...

81Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 10:47 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:Γεια σας,φιλικα παντα και χωρις παρεξηγηση,αντιο σας...
Κατά το "αντίο, εχθρικά και παρεξηγήσιμα" που ειναι συνηθως... Razz Razz Razz

82Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 10:55 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:Γεια σας,φιλικα παντα και χωρις παρεξηγηση,αντιο σας...

σορυ για το μικρο ποστ δεν ειπες Razz Razz


Ηρθα να ...φωτισω την κουβεντα.
Ας συνεχισει η συζητηση χωρις να αναλυουμε τι ηθελε να πει η Ελενα,τι λετε? Ζητησε την γνωμη μας, δεν ηθελε ερευνες σαν απαντηση γιατι και δεν ειναι δικες μας ερευνες Razz και οντως μετα δεν προχωραει η κουβεντα. Επιστημονικα μιλησαν οι κοπελες που το αντικειμενο τους τους επιτρεπει να απαντησουν επιστημονικα σε αποριες μας,η Νενα σιγουρα,υποθετω και η γεωργια 02/07/10 (συγγνωμη γεωργια δεν γνωριζω με τι ασχολεισαι,δεν χρειαζεται εννοειται να απαντησεις,κανω μια υποθεση για να ξεμπλεξω την κουβεντα)και οι αλλες μιλαμε συμφωνα με αυτο που νιωθουμε κ γνωριζουμε.

83Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 11:11 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
tatijana έγραψε:Γεια σας,φιλικα παντα και χωρις παρεξηγηση,αντιο σας...

σορυ για το μικρο ποστ δεν ειπες Razz Razz


Σωστα...εκτελεστε με με κουταλακι του γλυκου λοιπον.... Razz

84Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 11:16 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:
litsakos έγραψε:
tatijana έγραψε:Γεια σας,φιλικα παντα και χωρις παρεξηγηση,αντιο σας...

σορυ για το μικρο ποστ δεν ειπες Razz Razz


Σωστα...εκτελεστε με με κουταλακι του γλυκου λοιπον.... Razz

Δεν κανω εκτελεσεις!Λαμπες αλλαζω,αν ξεμεινεις πες μου Very Happy

85Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 11:17 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:


Ηρθα να ...φωτισω την κουβεντα.
Ας συνεχισει η συζητηση χωρις να αναλυουμε τι ηθελε να πει η Ελενα,τι λετε?

Εγώ συμφωνώ, η Έλενα δεν ξέρω τι πιστεύει!

Ζητησε την γνωμη μας, δεν ηθελε ερευνες σαν απαντηση γιατι και δεν ειναι δικες μας ερευνες Razz και οντως μετα δεν προχωραει η κουβεντα. Επιστημονικα μιλησαν οι κοπελες που το αντικειμενο τους τους επιτρεπει να απαντησουν επιστημονικα σε αποριες μας,η Νενα σιγουρα,υποθετω και η γεωργια 02/07/10 (συγγνωμη γεωργια δεν γνωριζω με τι ασχολεισαι,δεν χρειαζεται εννοειται να απαντησεις,κανω μια υποθεση για να ξεμπλεξω την κουβεντα)και οι αλλες μιλαμε συμφωνα με αυτο που νιωθουμε κ γνωριζουμε.

Να πω για μια τελευταία φορά ότι ήθελα να μιλήσουμε και για τις θέσεις τις επιστήμης και για το πώς νιώθουμε εμείς για αυτές τις θέσεις.

Εγώ όμως στην τελική έδωσα απλά το έναυσμα για μια συζήτηση, δε σημαίνει ότι πρέπει να κολλήσουμε κάπου και να παρεξηγούμαστε κιόλας επειδή η συζήτηση ξεφεύγει λίγο από το θέμα.

86Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 11:23 am

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν το εχω σκεφτει και παρα πολυ καλα,αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ προτιμοτερο απο μια εκτρωση....

87Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 11:28 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:Δεν το εχω σκεφτει και παρα πολυ καλα,αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ προτιμοτερο απο μια εκτρωση....


Συμφωνώ.

Είναι τελείως διαφορετικά.

88Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 12:29 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Ομολογω οτι το θεμα που ειχε ανοιχτει παλιοτερα ητο απο αυτα που θα ηθελα να μην αναφερθω ποτε ξανα. Κι αυτο διοτι, εξαιτιας μιας βλακειας (συγκεκριμενου ατομου εννοω) παρασυρθηκα (και το καταλογιζω στον εαυτο μου) να πω οτι το χαπι ειναι εκτρωτικο, κατι που δεν το πίστευα ουτε τοτε, απλα ειχα εκνευριστει τοσο με την αναισθητη στάση της άλλης κοπελας. Το παραδεχομαι το συγκεκριμενο λαθος, και ομολογω οτι δεν θα έπρεπε να το ειχα κανει - και ειδικα επειδη το εκανα επιτηδες και πάνω στον εκνευρισμό μου.

Λοιπον, εκτρωτικο δεν το θεωρω γιατι δεν ειναι - ΔΕΝ τερματιζει εγκυμοσυνη, αλλά τερματιζει την πιθανοτητα ενα γονιμοποιημενο ωαριο να εμφυτευτει. Ασχετως αν αυτη θα ηταν και η φυσιολογική του πορεία, διοτι αρκετα γονιμοποιημενα ωαρια δεν εμφυτεύονται τελικα στη μητρα.

Στην περιπτωση που θεωρεις οτι ο ανθρωπος ειναι το γονιμοποιημενο κυτταρο, μπορεις να το θεωρησεις οτι τερματιζεις μια ανθρωπινη ζωη. Αν πάλι θεωρεις οτι ο ανθρωπος δεν υφισταται πριν την εμφυτευση ή οποιοδηποτε μετέπειτα σταδιο, προφανως δεν εχεις αυτην την ανησυχία.

αυτό δεν το περίμενα απο σενα φωτεινέ παντογνώστη μου Razz .. μου επιτρέπεις να συμφωνώ με την παλιά σου άποψη??

89Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 12:36 pm

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="elena25"]Γεωργία, καλή μου, καταλαβαίνω ότι μπερδεύτηκες και εσύ και τα κορίτσια.

Έκανα μια ερώτηση στην αρχή για να ξεκινήσουμε μια συζήτηση η οποία με ενδιαφέρει πολύ. Δεν είπα πουθενά ότι θέλω να μιλήσουμε μόνο για το επιστημονικό ή μόνο για το φιλοσοφικό κομμάτι. Ήθελα να μιλήσουμε και για τα δύο. Πειράζει αυτό;;;

Ξεκίνησε λοιπόν η κουβέντα με την ανάλυση των επιστημονικών δεδομένων και πάνω σε αυτά (μιας και δεν είναι το αντικείμενό μου) είχα κάποιες απορίες. Τις εξέφρασα. Και μαζί με αυτές συνέδεσα και το φιλοσοφικό κομμάτι. Τα αντιπαρέθεσα δηλαδή. Πειράζει μήπως;;;

Όσο για τις έρευνες που ζήτησα, τις ζήτησα γιατί με ενδιαφέρουν και υπέθεσα πως για να με παραπέμψει κάποια κοπέλα σε μια έρευνα, θα μπορώ να συζητήσω μαζί της τις απορίες που ίσως θα έχω.

Με ενδιέφερε να μάθω αν η επιστήμη έχε καταλήξει κάπου όσον αφορά το ερώτημα που έθεσα στην αρχή και επίσης με ενδιέφερε να μάθω και την προσωπική άποψη των κοριτσιών. Πού είναι το κακό ως εδω;;;;

Δεν μπορούμε να κάνουμε δηλαδή μια σύνθετη συζήτηση;

Μόνο η φασολάδα πειράζει Έλενα μου. Καλά εκανες και το ξεκαθάρισες όμως γιατι εμένα προσωπικά με μπέρδεψες, σε σημείο να μην ξέρω αν σου απαντάω σε ότι ρωτάς. Και βέβαία πρέπει να κάνουμε σύνθετες συζητήσεις γιατι έτσι γινόμαστε σοφότερες. Και είμαστε εδω για να λύνουμε απορίες, και για να θέτουμε τις δικίες μας πάντα καλοπροαίρετα.. Laughing

Όσο για το ΧΕΠ, η άποψη μου είναι ότι είναι μέσο αντισύλληψης όπως όλα τα άλλα, απλά για πιο "εκτακτες" περιστάσεις. Αλλά πραγματικά νομίζω κορίτσια ότι έχει υπερεκτιμηθει πάρα πολύ, (ίσως επειδή κάποιες είναι μανούλες ή άλλες προσπαθούν), το θέμα της γονιμοποίησης, εκεί η επιστήμη επισημαίνει όπως πολυ σωστα είπε η Νένα, ότι αν δεν υπάρχει ΕΜΦΥΤΕΥΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΡΑ ΟΥΤΕ ΕΚΤΡΩΣΗ. Ξερω ότι είναι σκληρό αλλά είναι ΑΛΗΘΕΙΑ, ξέρετε όμως πόσες "εκτρώσεις", (με την λογική αυτων που δεν συμφωνούν), κάνει από μόνο του ένα σώμα μιας γυναίκας που προσπαθεί να κάνει παιδί, ειδικά αν λόγω κάποιου θέματος δεν τα καταφέρνει κιόλας. Μην κλείνετε τα μάτια στην αλήθεια. (πω πω, σαν ιεροκήρυκας ακούστηκα!!!!) Wink Γιατί δεν έχει νόημα, αυτο θα συνεχίσει να ισχύει, αλλά πείτε απλά αυτό που λέει η Ελενα (ΘΕΑ!!!): επειδη πιστευω οτι η γη ειναι επίπεδη δεν σημαίνει ότι ισχύει... Laughing

90Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 2:17 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:

Επιστημονικα μιλησαν οι κοπελες που το αντικειμενο τους τους επιτρεπει να απαντησουν επιστημονικα σε αποριες μας,η Νενα σιγουρα,υποθετω και η γεωργια 02/07/10 (συγγνωμη γεωργια δεν γνωριζω με τι ασχολεισαι,δεν χρειαζεται εννοειται να απαντησεις,κανω μια υποθεση για να ξεμπλεξω την κουβεντα)και οι αλλες μιλαμε συμφωνα με αυτο που νιωθουμε κ γνωριζουμε.

Να πω την αλήθεια δεν νομίζω πως καμία μπορεί να μιλήσει αντικειμενικά επιστημονικά...
γιατί π.χ. η lilliput που είναι μαία η κοπέλα πιστεύει ότι η ζωή ξεκινά 5 εβδομάδα ..αρα το χάπι επόμενης μέρας για αυτήν δεν είναι εκτρωτικό...
τι πάει να πει πως επειδή είναι μαία το ξέρει αυτό..? όχι ..απλά έτσι πιστεύει...

δεν υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις σε αυτά τα θέματα ...έχουν μόνο ηθικό υπόβαθρο που είναι διαφορετικό για τον καθένα...!!

91Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 2:43 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:Να πω την αλήθεια δεν νομίζω πως καμία μπορεί να μιλήσει αντικειμενικά επιστημονικά...
γιατί π.χ. η lilliput που είναι μαία η κοπέλα πιστεύει ότι η ζωή ξεκινά 5 εβδομάδα ..αρα το χάπι επόμενης μέρας για αυτήν δεν είναι εκτρωτικό...
τι πάει να πει πως επειδή είναι μαία το ξέρει αυτό..? όχι ..απλά έτσι πιστεύει...
δεν υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις σε αυτά τα θέματα ...έχουν μόνο ηθικό υπόβαθρο που είναι διαφορετικό για τον καθένα...!!

Επιστημονικα δεν μπορουν να απαντησουν οσον αφορα το θεμα ζωη/ψυχη κτλ. Δεχομαστε οτι για τον καθενα ειναι διαφορετικο το σημειο όπου ξεκινα η ανθρωπινη υπόσταση, και αναλογα χαρακτηριζει ο καθένας το σημείο στο οποίο διακόπτεται η μετέπειτα εξέλιξη του.

Όσον αφορα όμως το θεμα εκτρωση, ναι, μπορουν/μπορουμε να μιλησουμε με βαση επιστημονικα δεδομενα. Διοτι η εκτρωση ειναι η ηθελημενη διακοπη μιας ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑΣ εγκυμοσύνης, εμφυτευμένου ωαρίου. Αν δεν διακοπτεις εγκυμοσυνη, δεν προκαλεις έκτρωση. Τοσο απλά.

Το αν το θεωρεις λάθος, ή ανηθικο, ειναι υποκειμενικο, όπως ειπες. Εχεις καθε δικαιωμα να εισαι αντιθετη με το χαπι διοτι τερματιζει μια ζωη, ή διοτι το θεωρεις φονο, ή αμαρτια, συμφωνα με τα δικα σου πιστεύω. Και κανεις δεν θα μπορέσει να σε αντικρουσει σε αυτο.
Αλλά δεν ειναι εκτρωση. FACT.

92Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 3:06 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το χάπι «της επόμενης μέρας»: Επείγουσα αντισύλληψη ή/και επείγουσα έκτρωση!!!


Ο μηχανισμός δράσης του φαρμάκου είναι άγνωστος κατά ένα μεγάλο ποσοστό! Ωστόσο, υπάρχουν μελέτες που υποδεικνύουν τους κάτωθι αναφερόμενους μηχανισμούς δράσης:
 Εμποδίζοντας την ωορρηξία (απελευθέρωση ωαρίου από τις ωοθήκες) αν αυτή δεν έχει ολοκληρωθεί πριν την επαφή
 Εμποδίζοντας τη γονιμοποίηση του ωαρίου που έχει ήδη απελευθερωθεί στη σάλπιγγα
 Εμποδίζοντας το γονιμοποιημένο ωάριο ή αλλιώς ανθρώπινο έμβρυο να εμφυτευθεί στη μήτρα

Ο τελευταίος μηχανισμός επιτυγχάνεται με δύο μεθόδους, είτε βλάπτοντας το ενδομήτριο, ώστε να αποτυγχάνεται η εμφύτευση του εμβρύου , είτε με αφομοίωση του εμβρύου από το σώμα, μετά την προσκόλλησή του στη μήτρα . Βάσει των μηχανισμών αυτών πολύ σωστά κάποιοι επιστήμονες δηλώνουν ότι το «χάπι της επόμενης μέρας» πρέπει να ταξινομηθεί ως φάρμακο που μπορεί να προκαλέσει έκτρωση . Την άποψη αυτή έρχεται να ισχυροποιήσει το ΝΕΟ ΧΑΠΙ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΜΕΡΑΣ (Ulipristal Acetate-δραστική ουσία) που αποτρέπει την κύηση ακόμα και αν ληφθεί 5 μέρες μετά τη σύλληψη . Υπενθυμίζω ότι το γονιμοποιημένο ωάριο-ανθρώπινο έμβρυο χρειάζεται 3-4 μέρες για να ταξιδέψει από τη σάλπιγγα στη μήτρα και να εμφυτευθεί. Τα χάπια που χορηγούνται μέχρι τώρα έχουν χρονικό περιθώριο δράσης 3 ημέρες.

Χάδλα-Σκαρλάτου Παναγιώτα
Βιολόγος, Γενετική και Μοριακή Βιολογία
MSc Πληροφορική Επιστημών Ζωής

http://anti-aisthitika.blogspot.com/2011/05/blog-post_06.html

93Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 3:27 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ενώ μέχρι πριν λίγο με είχε καλύψει η εκδοχή των κοριτσιών, διάβασα το άρθρο και ταλαντεύομαι πάλι...

Δεν το ήξερα ότι βγήκαν καινούρια ΧΕΜ. 5 μέρες μετά το ατύχημα είναι διαφορά πάντως...

94Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 3:28 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μέθοδοι έκτρωσης πριν την εγκατάσταση του εμβρύου στη μήτρα

Παρ΄ ότι αυτές οι μέθοδοι δεν προκαλούν την αφαίρεση του εμβρύου από την μήτρα (διότι το γονιμοποιημένο ωάριο δεν έχει ακόμα εμφυτευθεί εκεί), πρέπει να συμπεριληφθούν στις μεθόδους έκτρωσης, διότι προξενούν την διακοπή της νέας ζωής του γονιμοποιημένου ωαρίου και την αποβολή του. Συνεπώς, πρέπει να θεωρηθεί εσφαλμένος και ο όρος «επείγουσα αντισύλληψη» που συνήθως χρησιμοποιείται για το χάπι της επόμενης ημέρας, εφ΄ όσον δεν πρόκειται για αντισύλληψη.

Λεβο-νοργεστρέλη: (πρώτες 48 ώρες) Το ‘χάπι της επόμενης ημέρας΄, με την εμπορική ονομασία Norlevό, είναι ένα ορμονικό παρασκεύασμα με βάση τη λεβο-νοργεστρέλη που είναι ορμόνη η λήψη της οποίας: α) καθιστά μή πρόσφορο το ενδομήτριο στην εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου και β) δρα αρνητικά στην επίτευξη ωοθυλακιορρηξίας. Έτσι αποφεύγεται η κύηση, υπό την προϋπόθεση να ληφθεί το χάπι μέσα σε χρονικό διάστημα 48 ωρών από την πιθανή σύλληψη. Ας σημειωθεί ότι εν γένει δεν εμποδίζει την σύλληψη και γι΄ αυτό δεν μπορεί να καταταγεί στα αντισυλληπτικά.

Ενδομήτριο σπείραμα (σπιράλ): (πρώτες 48 ώρες) Είναι συνθετικό και τοποθετείται στην μήτρα όπου και παραμένει μόνιμα. Έχει διάρκεια ζωής, ανάλογα με τον τύπο 1-5 έτη. Πολλοί νομίζουν ότι είναι ένα κοινό αντισυλληπτικό, όμως δεν εμποδίζει την σύλληψη αλλά, όπως και το χάπι της επόμενης ημέρας, εμποδίζει την εμφύτευση του ήδη γονιμοποιημένου ωαρίου στην μήτρα.



πηγές http://healthierworld.gr, www.unborn.gr

95Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 3:36 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Ενώ μέχρι πριν λίγο με είχε καλύψει η εκδοχή των κοριτσιών, διάβασα το άρθρο και ταλαντεύομαι πάλι...

Δεν το ήξερα ότι βγήκαν καινούρια ΧΕΜ. 5 μέρες μετά το ατύχημα είναι διαφορά πάντως...

σε τι ταλαντευεσαι??..δεν κατάλαβα..?!

πάντως εγώ πιστεύω αυτά που παρέθεσε και η μαμα-κατερίνα..και οτι χαπι επόμενης και σπιραλ εχουν εκτρωτική δράση..


τώρα Νένα γράφεις

Το αν το θεωρεις λάθος, ή ανηθικο, ειναι υποκειμενικο, όπως ειπες. Εχεις καθε δικαιωμα να εισαι αντιθετη με το χαπι διοτι τερματιζει μια ζωη, ή διοτι το θεωρεις φονο, ή αμαρτια, συμφωνα με τα δικα σου πιστεύω. Και κανεις δεν θα μπορέσει να σε αντικρουσει σε αυτο.
Αλλά δεν ειναι εκτρωση. FACT.


αλλά η τελευταία φράση δεν είναι έκτρωση fact????...
αυτό λεμε πως δεν μπορείς να το πεις σαν fact γιατί υπάρχουν και επιστημονικές τεκμηριώσεις για το αντίθετο...εξαρτάται από την ηθική συνείδηση του επιστήμονα και το πνευματικό του υπόβαθρο πως θα τα εξηγήσει..

96Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 3:44 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να σου πω Μπουμπουκίτσα μιας και με ρωτάς.

Μέχρι χθες το μεσημέρι, πίστευα κι εγώ πως όταν το ΧΕΜ αποτρέπει το ήδη γονιμοποιημένο ωάριο να εμφυτευθεί στη μήτρα δρα ως εκτρωτικό μέσο. Μετά είχα μια συζήτηση με μια φίλη μου και όταν της είπα αυτό που πίστευα βγήκε από τα ρούχα της, έγινε έξαλλη, μόνο που δε με έβρισε. Είπα λοιπόν να ξεκαθαρίσω μέσα μου πότε θεωρείται έμβρυο, ζωή, άνθρωπος το γονιμοποιημένο ωάριο για να δω αν όντως είχα δίκιο.

Με βάση λοιπόν αυτά που μου είπαν χθες τα κορίτσια, αναθεώρησα την άποψή μου και κατέληξα στο συμπέρασμα πως δεν είναι εκτρωτικό μέσο εφόσον δεν τερματίζει εγκυμοσύνη.

Τώρα όμως με τα άρθρα που παρέθεσε η Κατερίνα, έχω πάλι αμφιβολίες και τείνω προς την αρχική μου άποψη.

97Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 3:57 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Να σου πω Μπουμπουκίτσα μιας και με ρωτάς.

Μέχρι χθες το μεσημέρι, πίστευα κι εγώ πως όταν το ΧΕΜ αποτρέπει το ήδη γονιμοποιημένο ωάριο να εμφυτευθεί στη μήτρα δρα ως εκτρωτικό μέσο. Μετά είχα μια συζήτηση με μια φίλη μου και όταν της είπα αυτό που πίστευα βγήκε από τα ρούχα της, έγινε έξαλλη, μόνο που δε με έβρισε. Είπα λοιπόν να ξεκαθαρίσω μέσα μου πότε θεωρείται έμβρυο, ζωή, άνθρωπος το γονιμοποιημένο ωάριο για να δω αν όντως είχα δίκιο.

Με βάση λοιπόν αυτά που μου είπαν χθες τα κορίτσια, αναθεώρησα την άποψή μου και κατέληξα στο συμπέρασμα πως δεν είναι εκτρωτικό μέσο εφόσον δεν τερματίζει εγκυμοσύνη.

Τώρα όμως με τα άρθρα που παρέθεσε η Κατερίνα, έχω πάλι αμφιβολίες και τείνω προς την αρχική μου άποψη.

σίγουρα καποιες κοπέλες που το έχουν πάρει μπορεί να αντιδράσουν.. σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ πως είναι ιδιο με την έκτρωση που γίνεται όταν υπάρχει εμβρυο(δλδ μετά την εμφύτευση) αλλα δεν πάυει να υπάρχει εκτρωτική δράση στο ΧΕΜ και στο σπιραλ

98Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 4:21 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεωργία02/07/10 έγραψε:
ξέρετε όμως πόσες "εκτρώσεις", (με την λογική αυτων που δεν συμφωνούν), κάνει από μόνο του ένα σώμα μιας γυναίκας που προσπαθεί να κάνει παιδί, ειδικά αν λόγω κάποιου θέματος δεν τα καταφέρνει κιόλας.


Δεν μπορώ να επιμείνω πάνω στη δράση του ΧΕΜ γιατί μιλάω καθαρά για το πώς το βλέπω εγώ το θέμα, συναισθηματκά αν θέλεις.

Αλλά έχω μια ένσταση σε αυτό που λες. Όταν το σώμα της γυναίκας για κάποιο λόγο "διώχνει" το γονιμοποιημένο ωάριο ή το έμβρυο, αυτό λέγεται αποβολή, σωστά; Με τον όρο "έκτρωση" εννοούμε όταν τερματίζουμε εμείς μια εγκυμοσύνη. Οπότε βασισμένη σε αυτό διαφωνώ με αυτό που λες.

Αν κάνω κάπου λάθος όμως διορθώστε με.

99Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 10:52 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η διαφωνία μας είναι στο οτι οι επιστήμονες και κάποιες από εμάς δεν θεωρούμε έβρυο το γονιμοποιημένο ωάριο, ενώ η εκκλησία και κάποιες άλλες από εμάς το θεωρούν. δεκτή η αποψή τους με την παραπάνω διευκρίνιση.
εγώ δεν το θεωρώ εκτρωτικό γιατί για να γίνει έκτρωση θα πρέπει να υπάρχει εμφυτευμένο ωάριο και όχι απλά γονιμοποιημένο. φαντάζομαι οτι και η δική μου άποψη δεκτή είναι έτσι; Smile

αν δεχθούμε οτι το γονιμοποιημένο ωάριο είναι και έβρυο τότε είναι σαν να λεώ σε όλες αυτές τις γυναίκες που αγωνιούν να αποκτήσουν παιδί μέσω εξωσωματικής οτι κάθε φορά που δεν χρησιμοποιούν τα γονιμοποιημένα ωαριά τους τότε κάνουν έκτρωση. δεν είναι λίγο τραβηγμένο αυτό;

αν μία γυναίκα αποφασίσει να πάρει το χάπι της επόμενης ημέρας 5 μέρες μετά το όποιο ατύχημα έχει μερίδιο ευθύνης. λέγεται επόμενης μέρες γιατί πρέπει να λαμβάνεται το πολύ 72 ώρες μετά και όχι όποτε μας βολεύει.

100Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 4 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 11:52 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
γεωργία02/07/10 έγραψε:
ξέρετε όμως πόσες "εκτρώσεις", (με την λογική αυτων που δεν συμφωνούν), κάνει από μόνο του ένα σώμα μιας γυναίκας που προσπαθεί να κάνει παιδί, ειδικά αν λόγω κάποιου θέματος δεν τα καταφέρνει κιόλας.


Δεν μπορώ να επιμείνω πάνω στη δράση του ΧΕΜ γιατί μιλάω καθαρά για το πώς το βλέπω εγώ το θέμα, συναισθηματκά αν θέλεις.

Αλλά έχω μια ένσταση σε αυτό που λες. Όταν το σώμα της γυναίκας για κάποιο λόγο "διώχνει" το γονιμοποιημένο ωάριο ή το έμβρυο, αυτό λέγεται αποβολή, σωστά; Με τον όρο "έκτρωση" εννοούμε όταν τερματίζουμε εμείς μια εγκυμοσύνη. Οπότε βασισμένη σε αυτό διαφωνώ με αυτό που λες.

Αν κάνω κάπου λάθος όμως διορθώστε με.
Απ'ό,τι ξέρω δεν είναι αποβολή αν απλά εξουδετερωθεί το γονιμοποιημένο ωάριο, Αποβολή είναι αν έχει γίνει εμφύτευση.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις