Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
14 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 14 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 7]

51Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 3:41 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λίτσα το χάπι αυτό μπορεί μια γυναίκα να το πάρει μέσα σε 72 ώρες από τη στιγμή που συμβαίνει το "ατύχημα" ας το πούμε.

Κορίτσια, δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να πάει εκεί η κουβέντα, ούτε είμαι καμία πωρωμένη ούτε ο σκοπός μου ήταν να μιλήσω για τις εκτρώσεις.

Θα σας πω τη θεωρία μου και θέλω να μου πείτε αν είναι λάθος ή σωστή. Όχι για να αμφισβητήσω τα λεγόμενά σας, αλλά για να δω κι εγώ αν τα ξέρω καλά ή όχι.

Πιστεύω πως υπό κανονικές συνθήκες, ένα γονιμοποιημένο ωάριο, θα κολλούσε στα τοιχώματα της μήτρας. Με το χάπι λοιπόν, το αποτρέπουμε. (αν το πάρουμε τόσο αργά και έχει γίνει πια η γονιμοποιήση, γιατί αν το πάρουμε στις πρώτες 24 ώρες δε νομίζω να υπάρχει θέμα) Αυτή η πράξη λοιπόν πώς λέγεται;

Πήγε αλλού το θέμα, ok, δε θα το πάω παραπέρα απλά προσπαθούσε η φίλη να αποδείξει ότι έχω λάθος σκέψεις. Ζήτησα λοιπόν να μου πείτε τη γνώμη σας γενικά. Ίσως επειδή εγώ είχα κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου ενώ εσείς όχι να τα έκανα σαλάτα. Τι να πω;



Έχει επεξεργασθεί από τον/την elena25 στις Πεμ Δεκ 29, 2011 3:38 pm, 1 φορά

52Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 3:46 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Λίτσα το χάπι αυτό μπορεί μια γυναίκα να το πάρει μέσα σε 72 ώρες από τη στιγμή που συμβαίνει το "ατύχημα" ας το πούμε.

Κορίτσια, δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να πάει εκεί η κουβέντα, ούτε είμαι καμία πωρωμένη (το χάπι το έχω πάρει και εγώ, δεν το κατακρίνω) ούτε ο σκοπός μου ήταν να μιλήσω για τις εκτρώσεις.

Θα σας πω τη θεωρία μου και θέλω να μου πείτε αν είναι λάθος ή σωστή. Όχι για να αμφισβητήσω τα λεγόμενά σας, αλλά για να δω κι εγώ αν τα ξέρω καλά ή όχι.

Πιστεύω πως υπό κανονικές συνθήκες, ένα γονιμοποιημένο ωάριο, θα κολλούσε στα τοιχώματα της μήτρας. Με το χάπι λοιπόν, το αποτρέπουμε. (αν το πάρουμε τόσο αργά και έχει γίνει πια η γονιμοποιήση, γιατί αν το πάρουμε στις πρώτες 24 ώρες δε νομίζω να υπάρχει θέμα) Αυτή η πράξη λοιπόν πώς λέγεται;

Πήγε αλλού το θέμα, ok, δε θα το πάω παραπέρα απλά προσπαθούσε η φίλη να αποδείξει ότι έχω λάθος σκέψεις. Ζήτησα λοιπόν να μου πείτε τη γνώμη σας γενικά. Ίσως επειδή εγώ είχα κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου ενώ εσείς όχι να τα έκανα σαλάτα. Τι να πω;

Γιτι ρε συ τα εκανες σαλατα? Μια χαρα συζητηση γινεται. Το χαπι το ανεφερα γιατι το ακουω συχνα,αλλα δεν γνωριζα την δραση του ακριβως,καταλαβαινω τι αποτελεσμα εχει,αλλα ηθελα να ακουσω τι κανει. Δεν γραφω καν για το αν ειναι εκτρωση ή οχι...υπαρχει νομικο πλαισιο -οπως λενε- που καλυπτει αυτες τις πραξεις,οποτε μονο "φιλοσοφικα" μπορουμε να μιλησουμε.
Και μου φανηκε χρησιμη η εξηγηση της Νενας, μου ελυσε αποριες σχετικα με την δημιουργια.

53Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 3:54 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
Γιτι ρε συ τα εκανες σαλατα? Μια χαρα συζητηση γινεται. Το χαπι το ανεφερα γιατι το ακουω συχνα,αλλα δεν γνωριζα την δραση του ακριβως,καταλαβαινω τι αποτελεσμα εχει,αλλα ηθελα να ακουσω τι κανει. Δεν γραφω καν για το αν ειναι εκτρωση ή οχι...υπαρχει νομικο πλαισιο -οπως λενε- που καλυπτει αυτες τις πραξεις,οποτε μονο "φιλοσοφικα" μπορουμε να μιλησουμε.
Και μου φανηκε χρησιμη η εξηγηση της Νενας, μου ελυσε αποριες σχετικα με την δημιουργια.


Κοίτα, ούτε εγώ θεωρώ πως παίρνοντας το χάπι κάνεις έκτρωση με την έννοια του όρου. Απλά το θεωρώ ως μέσο που αποτρέπει μια κύηση που υπό ιδανικές συνθήκες θα τελειοποιούνταν. Οπότε δεν το θεωρώ και ως κάτι τόσο απλό όσο το προφυλακτικό ή το αντισυλληπτικό ας πούμε. Απλά, έχει επικρατήσει η έννοια "εκτρωτικό μέσο" όταν μιλάνε για το χάπι. Τουλάχιστον έτσι το έχω ακούσει εγώ πολλές φορές να το αποκαλλούν.

Αλλά το θέμα μου δεν ήταν αυτό αρχικά. Αλλού πήγε απλά.

54Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 4:13 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:

Κοίτα, ούτε εγώ θεωρώ πως παίρνοντας το χάπι κάνεις έκτρωση με την έννοια του όρου. Απλά το θεωρώ ως μέσο που αποτρέπει μια κύηση που υπό ιδανικές συνθήκες θα τελειοποιούνταν. Οπότε δεν το θεωρώ και ως κάτι τόσο απλό όσο το προφυλακτικό ή το αντισυλληπτικό ας πούμε. Απλά, έχει επικρατήσει η έννοια "εκτρωτικό μέσο" όταν μιλάνε για το χάπι. Τουλάχιστον έτσι το έχω ακούσει εγώ πολλές φορές να το αποκαλλούν.

Αλλά το θέμα μου δεν ήταν αυτό αρχικά. Αλλού πήγε απλά.

κι εγώ αυτή τη γνώμη εχω για το χάπι οσο για τα υπόλοιπα..απλοποιήστε βρε παιδιά απλοποιήστε...σας έχασα

55Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 5:10 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεωργία02/07/10 έγραψε:Ελενα μου δεν θα νιώθεις ποτέ ενοχές για το πως θα πεις αυτό που πιστεύεις, αν εσύ πιστεύεις ότι το χάπι αυτό αποτελεί εκτρωτικό μέσο, τότε καλά κάνεις και μας το λές, γιατι τώρα τουλάχιστον εγω κατάλαβα που το πας... Wink

μπορείς να μου εξηγήσεις και μένα που το πάει γιατί δεν κατάλαβα? διαβάζεις κι εσύ ανάμεσα στι γραμμές? ...

Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημα σου δεν προκειται ποτέ να δοθεί επιστημονικά, γιατι όπως σου έγραψα στην πρώτη μου απάντηση είναι η υποκειμενική άποψη του κάθε ατόμου είτε είναι ειδικός είτε οχι μπροστά στο "ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ"
Δηλαδή τι ψάχνεις να σου πούμε πότε ξεκινάει η ζωή του ανθρώπου? Γιατι θα πρέππει να απαντήσεις πρώτα τι εννοείς ΖΩΗ και τι εννοείς ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Τόση ώρα σου εξηγούμε επιστημονικά τι είναι ζωή- ζωντανός οργανισμός κ.α. Αλλα εκεί που το πας δεν υπάρχουν απαντήσεις γλυκιά μου, και γι αυτο μην ψάχνεις ούτε υποστηρικτές ούτε κατακριτές στην επιστήμη. Στο ερώτημα σου υπάρχει μόνο η γνώμη του κάθενος, ΛΥΠΑΜΑΙ! ;

αυτό ζήτησε..γνώμες... ούτε υποστηρικτές ούτε κατακριτές..πως κατάλαβες τώρα κάτι τέτοιο? ..συζήτηση γίνεται..απλή ανταλλαγή απόψεων ..αν ήθελε να διαβάσει μονο επιστημονικές απαντήσεις θα έψαχνε στο google χωρίς να ανοιχτεί θέμα.. τόσο απλο..

56Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 2:46 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θες και εσυ απλα ρε Κατερινα...στις 3 το ξημερωμα τςτςτς.. Razz

57Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 3:12 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Θες και εσυ απλα ρε Κατερινα...στις 3 το ξημερωμα τςτςτς.. Razz

τι να κάνω ρε Λιτς δεν κατάλαβα που το πάει αυτή η άτιμη η Έλενα...

58Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 3:55 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πολύ δύσκολο θέμα για να υπάρχει δεδομένη απάντηση. Και γω λοιπόν πιστεύω ότι ζωή υπάρχει από τη στιγμή της σύλληψης, ψυχή όμως υπάρχει? Δλδ και ένα φυτό έχει ζωή, αλλά δεν έχει ψυχή έτσι δεν είναι??? Μπορεί ακόμα και η ψυχή να μπαίνει στο σωμα του παιδιού με την πρώτη ανάσα όταν έρχεται στον κόσμο...μπορεί οι κινήσεις που κάνει μέσα στην κοιλιά, που ακούει που αισθάνεται να είναι απλώς αντανακλαστικές και φυσιολογικές αντιδράσεις εφόσον μέσα στη μήτρα γίνεται η δημιουργία και ανάπτυξη του νευρικού συστήματος


Αλλά ποιος ξέρει στα αλήθεια τι συμβαίνει τελικά?

Όσο για το χάπι της επόμενης ημέρας, δεν θεωρώ ότι λειτουργεί ως εκτρωτικό σε καμία περίπτωση...όπως γνωρίζετε όλες απλά εμποδίζει την εμφύτευση ενός τυχόν γονιμοποιημένου ωαρίου στην μήτρα, δλδ εμποδίζει τη σύλληψη, επομένως και την ζωή...άρα δεν τίθεται θέμα έκτρωσης και τέτοια στη συγκεκριμένη περίπτωση...

Εκτρωτικό χάπι υπάρχει και δεν έχει σχέση με το χάπι της επομενης ημέρας!

Και οι γιατροί δεν το έχουν και σε ιδιαίτερη εκτίμηση να ξέρετε, γιατί είναι σαν να παίρνεις αντισυλληπτικά ενός έτους μαζεμένα! ψιλοτρελαίνει και τις ορμόνες...

59Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 4:50 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
τι να κάνω ρε Λιτς δεν κατάλαβα που το πάει αυτή η άτιμη η Έλενα...


Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

mommy12585 έγραψε:Πολύ δύσκολο θέμα για να υπάρχει δεδομένη απάντηση. Και γω λοιπόν πιστεύω ότι ζωή υπάρχει από τη στιγμή της σύλληψης, ψυχή όμως υπάρχει? Δλδ και ένα φυτό έχει ζωή, αλλά δεν έχει ψυχή έτσι δεν είναι??? Μπορεί ακόμα και η ψυχή να μπαίνει στο σωμα του παιδιού με την πρώτη ανάσα όταν έρχεται στον κόσμο...μπορεί οι κινήσεις που κάνει μέσα στην κοιλιά, που ακούει που αισθάνεται να είναι απλώς αντανακλαστικές και φυσιολογικές αντιδράσεις εφόσον μέσα στη μήτρα γίνεται η δημιουργία και ανάπτυξη του νευρικού συστήματος


Αλλά ποιος ξέρει στα αλήθεια τι συμβαίνει τελικά?

Όσο για το χάπι της επόμενης ημέρας, δεν θεωρώ ότι λειτουργεί ως εκτρωτικό σε καμία περίπτωση...όπως γνωρίζετε όλες απλά εμποδίζει την εμφύτευση ενός τυχόν γονιμοποιημένου ωαρίου στην μήτρα, δλδ εμποδίζει τη σύλληψη, επομένως και την ζωή...άρα δεν τίθεται θέμα έκτρωσης και τέτοια στη συγκεκριμένη περίπτωση...

Εκτρωτικό χάπι υπάρχει και δεν έχει σχέση με το χάπι της επομενης ημέρας!

Και οι γιατροί δεν το έχουν και σε ιδιαίτερη εκτίμηση να ξέρετε, γιατί είναι σαν να παίρνεις αντισυλληπτικά ενός έτους μαζεμένα! ψιλοτρελαίνει και τις ορμόνες...

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Δεν το έθεσα σωστά. Δεν θεωρώ πως με το να πάρεις το χάπι κάνεις έκτρωση. Και το ξαναλέω, δεν είμαι καμία πωρωμένη.
Αν το ψάξεις όμως, από κάποιους επιστήμονες θεωρείται "μέσο εκτρωτικό" με την έννοια του ότι εμποδίζει μια εγκυμοσύνη που υπό άλλες συνθήκες θα εξελισσόταν κανονικά.

Πάντως, έχεις δίκιο, είναι άλλο το χάπι της έκτρωσης και άλλο το χάπι της επόμενης μέρας.




Έχει επεξεργασθεί από τον/την elena25 στις Πεμ Δεκ 29, 2011 3:39 pm, 1 φορά

60Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 5:25 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αργησα να το δω το θεματάκι...

ομολογω οτι προς το τέλος σας έχασα...

ας πω και εγώ την άποψή μου...

λοιπόν εγώ πιστεύω πως με την σύλληψη υφίσταται και η ψυχή ..άρα και ο άνθρωπος..και ας μην είναι σχηματισμένο το σώμα του..

ο άνθρωπος δεν είναι ο σχηματισμός...τα 2 χερια ,2 ποδοα κλπ..αλλά η ψυχή του..

γιαυτό και οι ανάπηροι άνθρωποι ειναι και αυτοι που είναι ΄΄φυτά '' στην εντατική ..άνθρωποι και αυτοί...και οι κλινικά νεκροί ακόμη έχουν ψυχή και είναι άνθρωποι..
τώρα το έμβρυο επειδή δεν το βλέπουμε δεν του δίνουμε την ίδια αξια με ένα γεννημένο άνθρωπο,(,εξού και είναι πιο εύκολο να αποφασίσει κάποια διακοπή κύησης ..)

επιστημονικές απαντησεις υπάρχουν προς όλες τις κατευθύνσεις και επιλεγεί ο καθένας ότι νομίζει η ότι τον βολεύει..

πάντως παλιότερα δεν πίστευαν καν οτι καταλαβαίνει το έμβρυο στην μήτρα και τα τελευταία χρόνια εχει δημιουργηθεί ολόκληρη επιστήμη για το πως επηρεάζει η ζωή μεσα στην μήτρα την μετέπειτα ζωή μας..


νομίζω οτι αυτη η συζήτηση δεν εχει σωστή και λάθος απάντηση ...αλλά ο καθένας ανάλογα με τα πιστεύω του ηθικα,κοινωνικά,θρησκευτικά...απαντάει και εδώ αναλόγως..

61Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 5:42 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η σύλληψη δεν είναι η γονιμοποίηση, είναι η εμφύτευση!
Άρα το χάπι της επόμενης ημέρας δεν είναι έκτρωση. Αποτρέπει μια εγκυμοσύνη από το να ξεκινήσει.
Το αν είναι ηθικό ή όχι είναι ένα άλλο θέμα.

Δε νομίζω ότι οι επιστήμονες θεωρούν το χάπι της επόμενης ημέρας έκτρωση. Αυτό μάλλον άποψη της Εκκλησίας είναι νομίζω (σεβαστή φυσικά).

62Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 6:04 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αν θεωρησουμε το χαπι της επομενης μερα 'εκτρωτικο' τοτε και στα εργαστηρια εξωσωματικης θα εχουν συμβαλει οι γιατροι σε εκατομμυρια εκτρωσεις χωρις να το ξερουν- το ιδιο και οι υποψηφιοι γονεις- μιας και τα γονιμοποιημενα ωαρια ενος ζευγαριου που αναπτυσσονται στο εργαστηριο, ξεπερνουν πολλες φορες και τον αριθμό των 10. δεν αναπτυσσονται όμως όλα, και ακομη λιγότερα 'σκαλωνουν' στη μητρα της υποψηφιας μαμας.

μου ακουγεται πολυ τραβηγμενο το να θεωρουμε εκτρωση την χρηση ενος χαπιου που αποτρεπει μια εγκυμοσυνη- πριν καν συμβει.
ειναι σαν να μου λεει καποιος
μην τρως λεμονια, γιατι κανουν κακο στο αναπαραγωγικο συστημα, αρα ειναι εκτρωτικά!
Shocked

63Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 6:14 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγώ το χάπι της επόμενης μέρας το θεωρώ "μέσο εκτρωτικό" γιατί πολύ απλά όταν έχει γίνει η γονιμοποίηση εμποδίζει την εμφύτευση άρα και την εγκυμοσύνη...δεν είναι τυχαίο που δίνεται σε έκακτη ανάγκη. ΔΕΝ είναι σίγουρα μεσο αντισύλληψης γιαυτόν ακριβώς το λόγο δεν μπορείς να το πάρεις πολλές φορές

64Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 6:18 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το χαπι της επομενς ημερας το παιρνεις σε περιπτωση που εχει συμβει καποιο "ατυχημα".αρα δεν ειναι σιγουρο οτι εχει γινει γονιμοποιηση απλα το παιρνεις για το ενδεχομενο εγκυμοσυνης.εγω λοιπον δεν το θεωρω μεσο εκτρωτικο απο τη στιγμη που ποτε δε μαθεις αν οντως ειχε γονιμοποιηθει το ωαριο ή οχι και το βασικοτερο δεν ειχε προλαβει καν να μπει στη μητρα.

65Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 6:19 am

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ελενα μου αν δεν κάνω λάθος αυτά τα έγραψες όταν άνοιξες την συζήτηση:
1.
Μετά από μια συζήτηση η οποία κατέληξε λίγο άσχημα, θα ήθελα να σας ρωτήσω, εσείς πότε πιστεύετε πως υπάρχει ζωή; Από τη στιγμή της γονιμοποίησης ή από τη στιγμή της εμφύτευσης του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα; Ή μήπως από όταν αρχίζει να χτυπάει η καρδιά του εμβρύου;
2.
Αυτό που ρωτάω στην ουσία είναι αν έχει αποδειχθεί επιστημονικά ότι πριν την ανάπτυξη ορισμένων οργάνων το έμβρυο δεν έχει συναίσθηση να το πω; Συνείδηση; Δεν ξέρω αν κάνω κατανοητά αυτά που θέλω να πω...
3.
Υπάρχουν κάποιες έρευνες που μπορείς να με παραπέμψεις; Ή είναι αποκλειστικά και μόνο η προσωπική σου γνώμη αυτή;
4.
Και στις έρευνες δεν μπορώ να εκφράσω τις απορίες μου, δεν μπορεί να υπάρξει ανταλλαγή απόψεων, είναι απλά κάτι που το διαβάζω και αυτό είναι. Τίποτα παραπάνω.
5.
Μήπως αυτά τα κύτταρα όμως επιτελούν τις λειτουργίες που θα επιτελέσουν αργότερα τα ανεπτυγμένα όργανα; Γιατί, και χωρίς να έχει δημιουργηθεί πνεύμονας ας πούμε, το έμβρυο αναπνέει με κάποιο τρόπο, σωστά; Άρα, μήπως υπάρχουν και οι λειτουργίες που αργότερα θα ελέγχει ο εγκέφαλος απλά δεν υπάρχει εγκέφαλος ακόμα. Καταλάβατε τι εννοώ ή λέω ασυναρτησίες;
6.
Η αλήθεια είναι πως έχω διαβάσει ελάχιστα βιβλία ή έρευνες πάνω θέματα βιολογίας γιατί από ένα σημείο και μετά χάνομαι, δεν μπορώ να παρακολουθήσω γιατί χρησιμοποιούν όλο και πιο περίπλοκους όρους (και καλά κάνουν βέβαια). Οπότε έχω πολλά κενά πάνω σε αυτά τα θέματα.


Έλενα μου η αλήθεια είναι ότι χτες σας έχασα κατά την 1.30 am. Δεν αρπάχτηκα σίγουρα όπως ζήτησε η Νένα απλά όπως θα δεις και από αυτά που γράφεις παραπάνω, είναι λογικό να μας μπέρδεψες. Στην αρχή μας ζητάς τι πιστεύουμε, μετά σου λέμε, και μας ζητάς την επιστημονική απόδειξη, σου λέμε ότι ξέρει η κάθεμια, και μετά μας λές θέλεις έρευνες, ενώ συγχόνως μας λες ότι οι έρευνες ειναι κάτι που απλά διαβάζεις και όταν έχεις απορίες δεν μπορείς να τις λύσεις. Η Νένα νομίζει ότι πατρονάρω, αλλά αυτο δεν ισχύει. Όταν μια κοπέλα σε ρώτησε Έλενα αν είναι το θέμα επιστιμονικό ή ηθικό είπες και τα δύο, αλλα μέχρι τότε μιλούσαμε μόνο για επιστήμη. Εγω προσωπικά προσπάθησα να στο εξηγήσω και από τις δύο πλευρές, και αυτό που είπα είναι ότι δεν μπορείς να βρεις υποστιρικτές και κατακριτες στην επιστήμη και όχι αναμεσά μας. Εδώ με εμάς μπορείς να βρεις και τα δύο αλλα όπως είπε πολύ σωστά η Νένα, μπορούμε μέχρι αύριο να σου μιλάμε για βιολογία και εμβρυογέννηση, αλλά εσυ στο τέλος αφου τα εξαντλήσαμε αυτά μας ζήτησες την γνώμη μας.
Αρα για να το ξεκαθαρίσουμε, δεν θέλεις να σου λύσουμε απορίες που έχεις από αυτα που έχεις διαβάσει, ούτε να σου πούμε μέχρι που έχει φτάσει η επιστήμη στο ερώτημά σου, θέλεις απλά την γνώμης για το πότε πιστεύουμε ότι μπαίνει ουσιατικά η ψυχή μέσα στον άνθρωπο και ξεκινάει η ζωή του??? Rolling Eyes
Ξεκαθαρισετο please για τελευταια φορά γιατι εγώ διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα post σου για να μην ξαναγράψω κάτι και παρεξηγηθώ, και δεν βγάζω άκρη. Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 667478

66Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 6:36 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεωργία, καλή μου, καταλαβαίνω ότι μπερδεύτηκες και εσύ και τα κορίτσια.

Έκανα μια ερώτηση στην αρχή για να ξεκινήσουμε μια συζήτηση η οποία με ενδιαφέρει πολύ. Δεν είπα πουθενά ότι θέλω να μιλήσουμε μόνο για το επιστημονικό ή μόνο για το φιλοσοφικό κομμάτι. Ήθελα να μιλήσουμε και για τα δύο. Πειράζει αυτό;;;

Ξεκίνησε λοιπόν η κουβέντα με την ανάλυση των επιστημονικών δεδομένων και πάνω σε αυτά (μιας και δεν είναι το αντικείμενό μου) είχα κάποιες απορίες. Τις εξέφρασα. Και μαζί με αυτές συνέδεσα και το φιλοσοφικό κομμάτι. Τα αντιπαρέθεσα δηλαδή. Πειράζει μήπως;;;

Όσο για τις έρευνες που ζήτησα, τις ζήτησα γιατί με ενδιαφέρουν και υπέθεσα πως για να με παραπέμψει κάποια κοπέλα σε μια έρευνα, θα μπορώ να συζητήσω μαζί της τις απορίες που ίσως θα έχω.

Με ενδιέφερε να μάθω αν η επιστήμη έχε καταλήξει κάπου όσον αφορά το ερώτημα που έθεσα στην αρχή και επίσης με ενδιέφερε να μάθω και την προσωπική άποψη των κοριτσιών. Πού είναι το κακό ως εδω;;;;

Δεν μπορούμε να κάνουμε δηλαδή μια σύνθετη συζήτηση;

Ναι, με ενδιαφέρει το κομμάτι της επιστήμης πάρα πολύ. Και έχω διαβάσει αρκετά. Απλά από ένα σημείο και μετά χάνομαι και θα ήθελα να έχω τον επιστήμονα που έχει γράψει το κάθε τι που διαβάζω απέναντί μου για να μου τα εξηγήσει λίγο απλούστερα ώστε να τα καταλάβω. Δεν αμφισβητώ αυτά που έχει γράψει. Αυτό εννοούσα όταν είπα πως στις έρευνες δεν υπάρχει ανταλλαγή απόψεων. Ίσως χρησιμοποίησα λάθος λέξη. Αλλά από όλα όσα έχω πει φαντάζομαι φαίνεται αν αποδέχομαι τα αποτελέσματα των ερευνών. Σωστά;

Τώρα το τι πιστεύω εγώ στο φιλοσοφικό κομμάτι είναι άλλο εντελώς. Εγώ και ο καθένας, μπορούμε να πιστεύουμε πολλά με βάσει διάφορα κριτήρια. Αυτό δε σημαίνει όμως πως επειδή εγώ ίσως πιστεύω πως η γη είναι επίπεδη, αυτό ισχύει κιόλας.

Αν δεν έγινα πάλι κατανοητή, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εξηγήσω. Crying or Very sad

67Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 6:56 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:εγώ το χάπι της επόμενης μέρας το θεωρώ "μέσο εκτρωτικό" γιατί πολύ απλά όταν έχει γίνει η γονιμοποίηση εμποδίζει την εμφύτευση άρα και την εγκυμοσύνη...δεν είναι τυχαίο που δίνεται σε έκακτη ανάγκη. ΔΕΝ είναι σίγουρα μεσο αντισύλληψης γιαυτόν ακριβώς το λόγο δεν μπορείς να το πάρεις πολλές φορές



δίδεται σε έκτακτη ανάγκη λόγω των συστατικών του. η συχνή χρήση χαπιού επόμενης μέρας δεν επιτρέπεται γιατί μπορεί να προκαλέσει προβλήματα υγείας τις γυναίκες. όπως κάθε φάρμακο έχει κι αυτό την επικινδυνότητα του.
το αν είναι εκτρωτικό ή όχι αυτό δεν είναι άποψη κανενός. είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΡΩΤΙΚΟ ΜΕΣΟ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕΣΟ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗΣ,
είναι ένα χάπι που μπορεί να το λάβει μία γυναίκα σε εξαιρετικές περιπτώσεις και μόνο για πολύ λίγες φορές στη ζωή της.
το χάπι της επόμενης μέρας δεν διακόπτει μία κύηση, απλά την αποτρέπει. φυσικά αν δεν το πάρεις δεν σημαίνει οτι έχεις μείνει έγκυος.

τα παρακάτω τα αντέγραψα από την ιστοσελίδα του νοσοκομείου Αλεξάνδρα
http://www.antisyllipsi.org.gr/htm/index.aspx?pageid=14#epigousa

Αντισύλληψη Ανάγκης ή Επείγουσα αντισύλληψη ή το Χάπι της Επόμενης Ημέρας, είναι το φάρμακο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί μετά από σεξουαλική επαφή η οποία πραγματοποιήθηκε χωρίς προφύλαξη ή όπου απέτυχε η αντισυλληπτική μέθοδος (π.χ. έσπασε το προφυλακτικό) με σκοπό να αποτρέψει πιθανή εγκυμοσύνη.

Πώς δρα η αντισύλληψη ανάγκης
Η συσκευασία περιέχει ένα χάπι με δραστικό συστατικό. Ανάλογα με την φάση του κύκλου στην οποία βρίσκεις όταν χρησιμοποιήσεις την αντισύλληψη ανάγκης, το χάπι μπορεί να δρα:
•εμποδίζοντας τις ωοθήκες από το να απελευθερώσουν ένα ωάριο
•προλαμβάνοντας το σπερματοζωάριο από το να γονιμοποιήσει ωάριο που πιθανόν έχει απελευθερωθεί ή
•εμποδίζοντας ένα γονιμοποιημένο ωάριο από το να προσκολληθεί στην εσωτερική στοιβάδα της μήτρας σας
Η αντισύλληψη ανάγκης σταματά την κύηση πρίν την έναρξή της. Δεν είναι έκτρωση, δεν δρα εάν είστε ήδη έγκυος. Επομένως είναι αναποτελεσματικό σε διαπιστωμένη κύηση, έναντι της οποίας δεν έχει καμία δυνατότητα δράσης και δεν πρέπει να λαμβάνεται.


68Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 7:12 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
όσον αφορά το αρχικό θέμα για μένα υπάρχει ζωή από τη στιγμή της σύλληψης, αλλά άνθρωπος είναι από τη στιγμή που αρχίζουν και λειτουργούν καρδιά και νευρικό σύστημα
δεν είναι το ίδιο να ατυχήσει μια εγκυμοσύνη στις πρώτες εβδομάδες και το ίδιο να χάσεις ένα μωρό στο τέλος της εγκυμοσύνης.

69Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 7:18 am

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεια σας κοριτσια δεν θα απαντησω στο θεμα διοτι δεν ξερω κ πολλα!!!απλα γιατι νομιζω οτι αυτη η συζητηση εχει ξαναγινει γτ ιδιο θεμα ετσι μου φενεται με αλλη κοπελα !!!! Shocked Shocked μπωρει να κανω κ λαθος αλλα στο παραλθον πρεπει να ειχε ανοιχτη κ αλλο τετοιο θεμα...ευχομαι χρονια πολλα σε ολες σας φιλια ελενακη μου...

70Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 7:27 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
mama katerina έγραψε:εγώ το χάπι της επόμενης μέρας το θεωρώ "μέσο εκτρωτικό" γιατί πολύ απλά όταν έχει γίνει η γονιμοποίηση εμποδίζει την εμφύτευση άρα και την εγκυμοσύνη...δεν είναι τυχαίο που δίνεται σε έκακτη ανάγκη. ΔΕΝ είναι σίγουρα μεσο αντισύλληψης γιαυτόν ακριβώς το λόγο δεν μπορείς να το πάρεις πολλές φορές



δίδεται σε έκτακτη ανάγκη λόγω των συστατικών του. η συχνή χρήση χαπιού επόμενης μέρας δεν επιτρέπεται γιατί μπορεί να προκαλέσει προβλήματα υγείας τις γυναίκες. όπως κάθε φάρμακο έχει κι αυτό την επικινδυνότητα του.
το αν είναι εκτρωτικό ή όχι αυτό δεν είναι άποψη κανενός. είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΡΩΤΙΚΟ ΜΕΣΟ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕΣΟ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗΣ,
είναι ένα χάπι που μπορεί να το λάβει μία γυναίκα σε εξαιρετικές περιπτώσεις και μόνο για πολύ λίγες φορές στη ζωή της.
το χάπι της επόμενης μέρας δεν διακόπτει μία κύηση, απλά την αποτρέπει. φυσικά αν δεν το πάρεις δεν σημαίνει οτι έχεις μείνει έγκυος.

τα παρακάτω τα αντέγραψα από την ιστοσελίδα του νοσοκομείου Αλεξάνδρα
http://www.antisyllipsi.org.gr/htm/index.aspx?pageid=14#epigousa

Αντισύλληψη Ανάγκης ή Επείγουσα αντισύλληψη ή το Χάπι της Επόμενης Ημέρας, είναι το φάρμακο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί μετά από σεξουαλική επαφή η οποία πραγματοποιήθηκε χωρίς προφύλαξη ή όπου απέτυχε η αντισυλληπτική μέθοδος (π.χ. έσπασε το προφυλακτικό) με σκοπό να αποτρέψει πιθανή εγκυμοσύνη.

Πώς δρα η αντισύλληψη ανάγκης
Η συσκευασία περιέχει ένα χάπι με δραστικό συστατικό. Ανάλογα με την φάση του κύκλου στην οποία βρίσκεις όταν χρησιμοποιήσεις την αντισύλληψη ανάγκης, το χάπι μπορεί να δρα:
•εμποδίζοντας τις ωοθήκες από το να απελευθερώσουν ένα ωάριο
•προλαμβάνοντας το σπερματοζωάριο από το να γονιμοποιήσει ωάριο που πιθανόν έχει απελευθερωθεί ή
•εμποδίζοντας ένα γονιμοποιημένο ωάριο από το να προσκολληθεί στην εσωτερική στοιβάδα της μήτρας σας
Η αντισύλληψη ανάγκης σταματά την κύηση πρίν την έναρξή της. Δεν είναι έκτρωση, δεν δρα εάν είστε ήδη έγκυος. Επομένως είναι αναποτελεσματικό σε διαπιστωμένη κύηση, έναντι της οποίας δεν έχει καμία δυνατότητα δράσης και δεν πρέπει να λαμβάνεται.



απάντηση μου απο παλιό "καυτό" ίδιο θέμα..

Το αντισυλληπτικό, χάπι της επόμενης μέρας έχει τις ακόλουθες δράσεις:

Εμποδίζει την ωορρηξία
Εμποδίζει τη γονιμοποίηση
Εμποδίζει την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα

εφοσον εχει γινει η γονιμοποιηση του ωαριου εμποδιζει την εμφυτευση του στη μητρα!
επομενως φυσικα και επηρεαζει την εγκυμοσυνη αφου τη διακοπτει! γι αυτο αλλωστε και υπαρχει..αυτη ειναι η λειτουργεια του,να διακοψει τη γονιμοποιηση!
αρα ειναι μεσο ''εκτρωτικο'' και οχι προληψης..απο την στιγμη που γονιμοποιηθει το ωαριο καθε ενεργεια που διακοπτει την αναπτυξη του εντασσεται στο πλαισιο της εκτρωσης.


οπως επίσης το σπιράλ που είναι σίγουρα εκτρωτικό ...

και αυτή ήταν η απάντηση της Νένας που συμφωνώ 1000% ...

Κάτι που δρα πριν τη γονιμοποίηση (σύλληψη), αμποδίζοντάς την να λάβει χώρα, είναι αντι-συλληπτικό.
Κάτι που δρα μέτα τη γονιμοποίηση είναι εκτρωτικό.

Το προφυλακτικό δρά εμποδίζοντας την επαφη του σπέρματος με το ωαριο, αρα εμποδίζοντας τη γονιμοποίηση (σύλληψη), αρα ειναι αντισυλληπτικό.

Το χάπι της επόμενης μέρας δρα κ με τους δυο τρόπους αρα ειναι και αντισυλληπτικό και εκτρωτικό, ανάλογα με την εκαστοτε δράση του.

Το σπιράλ πάλι δρα αφού έχει γίνει η γονιμοποίηση, εμποδίζοντας την εμφύτευση, άρα είναι εκτρωτικό.


τα έκανα copy γιατί βαρέθηκα να γραφω κατεβατα...

71Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 7:30 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χωρίς να επεκταθώ αυτή τη στιγμή, για μένα η ζωή ξεκινά απ'τη στιγμή που αρχίζει να χτυπά και η καρδιά του εμβρύου την 4η με 5η εβδομάδα.
Επομένως, για μένα πάλι, το ΧΕΠ δεν αποτελεί εκτρωτικό μέσο.

72Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 7:35 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:


απάντηση μου απο παλιό "καυτό" ίδιο θέμα..

Το αντισυλληπτικό, χάπι της επόμενης μέρας έχει τις ακόλουθες δράσεις:

Εμποδίζει την ωορρηξία
Εμποδίζει τη γονιμοποίηση
Εμποδίζει την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα

εφοσον εχει γινει η γονιμοποιηση του ωαριου εμποδιζει την εμφυτευση του στη μητρα!
επομενως φυσικα και επηρεαζει την εγκυμοσυνη αφου τη διακοπτει! γι αυτο αλλωστε και υπαρχει..αυτη ειναι η λειτουργεια του,να διακοψει τη γονιμοποιηση!
αρα ειναι μεσο ''εκτρωτικο'' και οχι προληψης..απο την στιγμη που γονιμοποιηθει το ωαριο καθε ενεργεια που διακοπτει την αναπτυξη του εντασσεται στο πλαισιο της εκτρωσης.


οπως επίσης το σπιράλ που είναι σίγουρα εκτρωτικό ...

και αυτή ήταν η απάντηση της Νένας που συμφωνώ 1000% ...

Κάτι που δρα πριν τη γονιμοποίηση (σύλληψη), αμποδίζοντάς την να λάβει χώρα, είναι αντι-συλληπτικό.
Κάτι που δρα μέτα τη γονιμοποίηση είναι εκτρωτικό.

Το προφυλακτικό δρά εμποδίζοντας την επαφη του σπέρματος με το ωαριο, αρα εμποδίζοντας τη γονιμοποίηση (σύλληψη), αρα ειναι αντισυλληπτικό.

Το χάπι της επόμενης μέρας δρα κ με τους δυο τρόπους αρα ειναι και αντισυλληπτικό και εκτρωτικό, ανάλογα με την εκαστοτε δράση του.

Το σπιράλ πάλι δρα αφού έχει γίνει η γονιμοποίηση, εμποδίζοντας την εμφύτευση, άρα είναι εκτρωτικό.


τα έκανα copy γιατί βαρέθηκα να γραφω κατεβατα...

η Νένα γράφει ότι γράφει και στην ιστοσελίδα του νοσοκομείου εκτός από το παρακάτω.
άμα δεν έχει γίνει εμφύτευση στη μήτρα πως υπάρχει εγκυμοσύνη;;;;;;;; θα με τρελάνετε καλέ;
δηλαδή στις εξωσματικές που γονιμοποιούνται 8-9-10 ωάρια και τελικά εμφυτεύονται μόνο 2-3 τα υπόλοιπα είναι έκτρωση;
εγώ παρέθεσα αυτά που διαβάζω από τους πανεπιστημικούς γυναικολόγους

73Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 7:46 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν ήξερα ότι υπήρχε ήδη αυτό το θέμα! Συγνώμη που δεν έγραψα εκεί και άνοιξα καινούριο!

Φλω, πάνω σε αυτό που λες για τα γονιμοποιημένα ωάρια της εξωσωματικής, για την εκκλησία αυτό όσο τραβηγμένο και να ακούγεται θεωρείται έκτρωση. Φυσικά και δε συμμερίζομαι αυτή την άποψη, απλά την αναφέρω.

Θέλω να καταλήξω ότι λόγω των διαφορετικών απόψεων για το πότε ένα έβρυο αρχίζει να θεωρείται άνθρωπος με ψυχή, οι απόψεις για το χάπι διίστανται.

Για παράδειγμα, είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι το ΧΕΜ δεν σημαίνει έκτρωση. Για κάποιον όμως που πιστεύει ότι με το γονιμοποιημένο ωάριο ξεκινάει η ανθρώπινη ζωή, έχει δηλαδή δημιουργηθεί ένας άνθρωπος και δεν είναι απλά δύο κύτταρα που πολλαπλασιάζονται, το ΧΕΜ θεωρείται "μέσο εκτρωτικό". Δεν λέω πως αυτή η άποψη είναι η σωστή. Απλά επειδή αυτό το θέμα είναι και φιλοσοφικό-θρησκευτικό-κοινωνιολογικό κάθε άνθρωπος έχει και διαφορετική άποψη.

Για την επιστήμη πάντως, αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι πως δεν χωράει αμφισβήτηση πάνω στο θέμα αυτό. Το ΧΕΜ δεν είναι έκτρωση.

74Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 7:47 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
mama katerina έγραψε:


απάντηση μου απο παλιό "καυτό" ίδιο θέμα..

Το αντισυλληπτικό, χάπι της επόμενης μέρας έχει τις ακόλουθες δράσεις:

Εμποδίζει την ωορρηξία
Εμποδίζει τη γονιμοποίηση
Εμποδίζει την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα

εφοσον εχει γινει η γονιμοποιηση του ωαριου εμποδιζει την εμφυτευση του στη μητρα!
επομενως φυσικα και επηρεαζει την εγκυμοσυνη αφου τη διακοπτει! γι αυτο αλλωστε και υπαρχει..αυτη ειναι η λειτουργεια του,να διακοψει τη γονιμοποιηση!
αρα ειναι μεσο ''εκτρωτικο'' και οχι προληψης..απο την στιγμη που γονιμοποιηθει το ωαριο καθε ενεργεια που διακοπτει την αναπτυξη του εντασσεται στο πλαισιο της εκτρωσης.


οπως επίσης το σπιράλ που είναι σίγουρα εκτρωτικό ...

και αυτή ήταν η απάντηση της Νένας που συμφωνώ 1000% ...

Κάτι που δρα πριν τη γονιμοποίηση (σύλληψη), αμποδίζοντάς την να λάβει χώρα, είναι αντι-συλληπτικό.
Κάτι που δρα μέτα τη γονιμοποίηση είναι εκτρωτικό.

Το προφυλακτικό δρά εμποδίζοντας την επαφη του σπέρματος με το ωαριο, αρα εμποδίζοντας τη γονιμοποίηση (σύλληψη), αρα ειναι αντισυλληπτικό.

Το χάπι της επόμενης μέρας δρα κ με τους δυο τρόπους αρα ειναι και αντισυλληπτικό και εκτρωτικό, ανάλογα με την εκαστοτε δράση του.

Το σπιράλ πάλι δρα αφού έχει γίνει η γονιμοποίηση, εμποδίζοντας την εμφύτευση, άρα είναι εκτρωτικό.


τα έκανα copy γιατί βαρέθηκα να γραφω κατεβατα...

η Νένα γράφει ότι γράφει και στην ιστοσελίδα του νοσοκομείου εκτός από το παρακάτω.
άμα δεν έχει γίνει εμφύτευση στη μήτρα πως υπάρχει εγκυμοσύνη;;;;;;;; θα με τρελάνετε καλέ;
δηλαδή στις εξωσματικές που γονιμοποιούνται 8-9-10 ωάρια και τελικά εμφυτεύονται μόνο 2-3 τα υπόλοιπα είναι έκτρωση;
εγώ παρέθεσα αυτά που διαβάζω από τους πανεπιστημικούς γυναικολόγους

δεν λέμε οτι είναι έκτρωση κανονική αλλα δρα σαν "μέσο εκτρωτικό" ειδικά στο τρίτο σκέλος... δεν είναι το ίδιο αν μια κοπέλα κάνει έκτρωση με το να πάρει το χάπι.... κι εγω απο γιατρό το είχα βρεί αμα το ξαναβρώ θα σου πω απο που

75Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Πεμ Δεκ 29, 2011 8:02 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:

δεν λέμε οτι είναι έκτρωση κανονική αλλα δρα σαν "μέσο εκτρωτικό" ειδικά στο τρίτο σκέλος... δεν είναι το ίδιο αν μια κοπέλα κάνει έκτρωση με το να πάρει το χάπι.... κι εγω απο γιατρό το είχα βρεί αμα το ξαναβρώ θα σου πω απο που


μάλλον πρέπει να αναλύσουμε τι διαφορά έχει η έκτρωση και το εκτρωτικό μέσο, γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω
νομίζα οτι είναι το ίδιο πράγμα Shocked


η νένα μιλάει για διακοπή γονιμοποίησης όχι για διακοπή κύησης
είναι τελείως διαφορετικό πράγμα

τώρα αν κάποιος θεωρεί έμβρυο ένα γονιμοποιημένο ωάριο είναι ένα άλλο θέμα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις