Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
16 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 16 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 7]

26Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 2:13 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
koukida έγραψε:τελικα είναι θεμα επιστημόνικο ή ηθικό? Rolling Eyes


Εννοείς πώς το έθεσα εγώ;

οχι καλε -εννοω οπως εξελισσεται η κουβεντα. να δωσουμε βαση στο κυτταρο ή στη συνειδηση ?

27Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 2:14 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και στα δύο ρε συ.

28Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 2:15 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:θα πω μια σκεψη μου..κρατηθειτε ( Razz)
θα το φιλοσοφησω βραδυατικα

εχουμε την ταση να θεωρουμε ως κατι 'αξιο' να υπαρχει και με δικαιώματα για όσο μοιαζει με την δικη μας εικόνα (χερια/ποδια/ματια/κινηση κτλπ).
-->το κατα ποσο αυτο ειναι 'σωστό' ειναι ενα θεμα.

επισης οσο πιο κοντα στη δημιουργία του ειναι ενας ανθρωπος- τον αντιμετωπιζουμε σαν να μην εχει κατοχυρώσει ακομη το δικαιωμα στη ζωη.

το ιδιο κανουμε και οταν πλησιαζει στο τελος της ζωης του. το δικαιωμα στη ζωη λες και αρχιζει να ξεφτιζει- ποσες φορες εχουμε ακουσει ή εχουμε πει- 'ε την εζησε τη ζωη του'...και λυπόμαστε λιγότερο για το χαμο του-
το ιδιο κανουμε και για ενα έμβρυο (αναφερομαι στις περιπτωσεις που ηθελημενα τερματιζουμε μια κυηση)
λες και εχουμε το δικαιωμα ή την ικανοτητα να καθορισουμε το 'πότε' αξίζει να 'μεινει' καποιος ή να 'φυγει'...

είναι ο κύκλος της ζωης παραξενος..


(τα πολλα 'αυτακια' μπαινουν γιατι τα θετω ολα σε φιλοσοφικη βαση)

με πιανετε μωρε?? Razz

ω ναι!

Πριν γινω μαμα, ειχα την αποψη οτι η ζωη ξεκινα οταν αρχιζει να λειτουργει ο εγκεφαλος .
Απο την στιγμη που εγινα μανα,και γεννησα,και ειδα τι ειχα μεσα μου αλλαξα θεωρηση. Εχω συνδεσει το εμβρυο (κ των πρωτων ημερων) με ανθρωπο και δεν μπορει να μου αλλαξει αυτη η εικονα.

29Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 2:18 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χωρίς να έχω γίνει μαμά και χωρίς να μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι εννοεί η Λίτσα, συμφωνώ μαζί της.

Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ.

30Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 2:19 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μεχρι ενα σημειο μπορει να δωσει απαντησεις η επιστημη. Πχ το ωαριο ειναι ζωντανο κυτταρο αλλα δεν θεωρειται θανατος του ωαριου η περιοδος επειδη χανεται ενα ωαριο. (βεβαια η περιπτωση του ωαριου ως ζων κυτταρο ειναι λιγο περιπλοκη, αλλά ας μην ασχοληθουμε με αυτο τωρα, ειναι και αργα, εχω τσουξει κ ενα ποτηρακι κρασι Razz )

ΑΠο εκει και περα ειναι υποκειμενικο και εμπλεκονται και θεματα ηθικης. Καποιος που θεωρει ανθρωπο το πλάσμα που εχει χτυπο καρδιας δεν ειναι περισσοτερο ή λιγοτερο λαθος απο καποιον που θεωρει οτι η ζωη αρχιζει με τη γονιμοποίηση.
Απλά οι επιστημονες κάπου πρεπει να θεσουν ένα όριο, γιαυτο και δημιουργουνται παρεξηγησεις.

31Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 2:21 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:

ω ναι!

Πριν γινω μαμα, ειχα την αποψη οτι η ζωη ξεκινα οταν αρχιζει να λειτουργει ο εγκεφαλος .
Απο την στιγμη που εγινα μανα,και γεννησα,και ειδα τι ειχα μεσα μου αλλαξα θεωρηση. Εχω συνδεσει το εμβρυο (κ των πρωτων ημερων) με ανθρωπο και δεν μπορει να μου αλλαξει αυτη η εικονα.

ναι, ετσι που το εθεσες- εχω να πω οτι κ εγω- επειδη αναποφευκτα ηξερα το μωρο μου απο οταν ακομη μετρουσαμε την ύπαρξη της σε 4..8 και πάει λέγοντας κυτταρακια- -δεν θα μπορουσα να μην το θεωρησω ανθρωπο απο εκεινη την στιγμη και περα.

32Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 2:23 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καταλαβαίνω τι λες Νένα. Αλλά δεν ξέρω αν για παράδειγμα η επιστήμη μου έλεγε ότι "ζωή θεωρείται από τη στιγμή που χτυπάει η καρδιά του εμβρύου" εμένα θα με κάλυπτε. Δε λέω πως θα το αμφισβητούσα, απλά θα έπρεπε να με πείσει με επιχειρήματα για να πω "ok δεν υπάρχουν περιθώρια αμφισβήτησης".

Κάποια στιγμή πάντως αν βρεις χρόνο θα ήθελα να μου εξηγήσεις αυτό που λες για το ωάριο.Very Happy Μη μου αφήνεις κενά σε παρακαλώ!

33Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 2:23 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε: ειναι και αργα, εχω τσουξει κ ενα ποτηρακι κρασι Razz )

ΑΠο εκει και περα ειναι υποκειμενικο και εμπλεκονται και θεματα ηθικης. Καποιος που θεωρει ανθρωπο το πλάσμα που εχει χτυπο καρδιας δεν ειναι περισσοτερο ή λιγοτερο λαθος απο καποιον που θεωρει οτι η ζωη αρχιζει με τη γονιμοποίηση.
Απλά οι επιστημονες κάπου πρεπει να θεσουν ένα όριο, γιαυτο και δημιουργουνται παρεξηγησεις.

και εγω μπυρες τσούζω...!!! Razz

συμφωνω με την σκεψη σου Νενοπομ

34Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 2:30 pm

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αυτο που ενοούσα βρε Νένα μου δεν είπα ότι δεν είναι ζωντανό κύτταρο, αυτό εξυπακούεται, ζωντανά είναι και τα κύτταρα όπως είπες σε όλο μας το σώμα, αλλά δεν αποτελούν απο μόνα τους ζωή με την έννοια της εξέλιξης που το ρώτησε η Έλενα. Δηλαδή ένα κύτταρο όπως της γονιμοποίησης, τις περισσότερες φορές λόγω εκφυλισμού, δεν είναι γραμμένο στο DNA του να εξελιχθεί σε έμβρυο. Μπορεί να είναι ζωντανό όσο είναι κύτταρο, μέχρι το θάνατο του αλλά δεν θεωρείτε περισσότερο ΖΩΗ από μια πεσμένη τρίχα.
Επίσης Ελενα μου, τόση ώρα (κυρίως η Νένα, αλλα και εγώ), σου εξηγούμε την επιστιμονική άποψη, την ίδια θα βρεις και σε έρευνες, αν όμως συναισθηματικά δεν είσαι έτοιμη να την δεκτείς, τότε όυτε εμείς μπορούμε να βοηθήσουμε αλλά ούτε και οι έρευνες. Γιατι σημασία δεν έχει το πόρισμα των ερευνών ή τα αποτελέσματα αλλά πως τα ερμηνεύει ο καθένας. Και εκεί μπαίνει το συναίσθημα. Παρόλαυτα αν έχεις καμιά απορία ρώτα, και ψάξτην λίγο, με έρευνες πάνω στην βιολογία. Wink

35Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 2:31 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Καταλαβαίνω τι λες Νένα. Αλλά δεν ξέρω αν για παράδειγμα η επιστήμη μου έλεγε ότι "ζωή θεωρείται από τη στιγμή που χτυπάει η καρδιά του εμβρύου" εμένα θα με κάλυπτε. Δε λέω πως θα το αμφισβητούσα, απλά θα έπρεπε να με πείσει με επιχειρήματα για να πω "ok δεν υπάρχουν περιθώρια αμφισβήτησης".
Νομιζω οτι το εξηγησαμε οτι η ζωη ξεκιναει με το γονιμοποιημενο ωαριο, και επιστημονικα δεν υπαρχει αμφισβητηση. Απλα το θεμα ειναι πότε θεωρουμε οτι αυτη η μαζα κυτταρων ειναι ανθρωπος, ετσι? Γιατι εγω σε αυτο απαντουσα τοση ωρα... Shocked

36Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 2:42 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεωργία02/07/10 έγραψε:
Επίσης Ελενα μου, τόση ώρα (κυρίως η Νένα, αλλα και εγώ), σου εξηγούμε την επιστιμονική άποψη, την ίδια θα βρεις και σε έρευνες, αν όμως συναισθηματικά δεν είσαι έτοιμη να την δεκτείς, τότε όυτε εμείς μπορούμε να βοηθήσουμε αλλά ούτε και οι έρευνες. Γιατι σημασία δεν έχει το πόρισμα των ερευνών ή τα αποτελέσματα αλλά πως τα ερμηνεύει ο καθένας. Και εκεί μπαίνει το συναίσθημα. Παρόλαυτα αν έχεις καμιά απορία ρώτα, και ψάξτην λίγο, με έρευνες πάνω στην βιολογία. Wink
Δεν νομιζω να εξηγησαμε επιστημονικα ποτε ενα εμβρυο θεωρειται ανθρωπος, διοτι ουτε η ιδια η επιστημη το εχει εξακριβωσει. Αυτο που μπορει να πει μονο η επιστημη ειναι πότε εχει περισσοτερα ανθρωπινα χαρακτηριστικα απο οτι χαρακτηριστικα που μοιάζουν με τα εμβρυα οποιουδηποτε άλλου ειδους.
Εγω τουλαχιστον εγραψα την δικη μου γνωμη οσον αφορα το πότε ενα εμβρυο ειναι ανθρωπακι - δεν στηριζεται σε επιστημονικα δεδομενα, τουλαχιστον οχι στην άποψη αυτη καθαυτη. Δεν εχω διαβασει κανενα βιβλιο που να λεει οτι "ανθρωπος θεωρειται ο οργανισμος που εχει εγκεφαλο και νιωθει". Γνωριζω αρκετα για την εμβρυογενεση, πουθενα δεν εχω δει ομως να γινεται αυτος ο διαχωρισμος. Εχω απλα σχηματισει μια βασιμη υποθεση. Θα μπορουσα ανετα να εχω καποια άλλη γνωμη, βασισμένη πάνω στα ιδια επιστημονικα δεδομενα.

37Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 2:45 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια, χαλαρά! Μη με δείρετε, καλά;

Νομίζω πως δεν κάνω κατανοητά τα λεγόμενά μου.

Κατανοώ ότι ζωή θεωρείται και ένα κύτταρο. Δεν ήταν αυτό όμως το θέμα μου, ούτε το αμφισβήτησα κάπου, σωστά; Μιλάω για τη ζωή που δημιουργείται με το έμβρυο, όχι γενικά και αόριστα για τη ζωή στη φύση.

Επίσης κατανοώ ότι η ζωή ξεκινάει με τη γονιμοποίηση του ωαρίου.

Πολλοί όμως αυτό ακριβώς το αμφισβητούν! Και πάνω σε αυτό ήθελα να συζητήσω μαζί σας.

Για μένα προσωπικά, αν μείνω με το καλό έγκυος θα θεωρώ ότι κυοφορώ έναν άνθρωπο, άσχετα με το αν έχει σχηματιστεί ή όχι. Αυτό είναι το ηθικο-συναισθηματικό κομμάτι το οποίο αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Για παράδειγμα είπε η Νένα ότι έχει αντίθετη άποψη πάνω σε αυτό. Σεβαστό. Θα ήθελα να ακούσω και τους επιστημονικούς λόγους που την οδηγούν σε αυτά τα συμπεράσματα αλλά και τους ηθικούς. Και γενικά να γίνει κουβέντα!

Παράλληλα, θα ήθελα να ακούσω και τις θέσεις τις επιστήμης. Και φυσικά και δε θα τις αμφισβητήσω, δεν είμαι ανόητη.

Ελπίζω να το εξήγησα καλύτερα τώρα.

38Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 2:52 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Κορίτσια, χαλαρά! Μη με δείρετε, καλά;

Νομίζω πως δεν κάνω κατανοητά τα λεγόμενά μου.

Κατανοώ ότι ζωή θεωρείται και ένα κύτταρο. Δεν ήταν αυτό όμως το θέμα μου, ούτε το αμφισβήτησα κάπου, σωστά; Μιλάω για τη ζωή που δημιουργείται με το έμβρυο, όχι γενικά και αόριστα για τη ζωή στη φύση.

Επίσης κατανοώ ότι η ζωή ξεκινάει με τη γονιμοποίηση του ωαρίου.

Πολλοί όμως αυτό ακριβώς το αμφισβητούν! Και πάνω σε αυτό ήθελα να συζητήσω μαζί σας.

Ποιοι το αμφισβητουν αυτο Ελενα? Και ποτε ισχυριζονται οτι ξεκιναει η ζωη?

Για μένα προσωπικά, αν μείνω με το καλό έγκυος θα θεωρώ ότι κυοφορώ έναν άνθρωπο, άσχετα με το αν έχει σχηματιστεί ή όχι. Αυτό είναι το ηθικο-συναισθηματικό κομμάτι το οποίο αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Για παράδειγμα είπε η Νένα ότι έχει αντίθετη άποψη πάνω σε αυτό. Σεβαστό. Θα ήθελα να ακούσω και τους επιστημονικούς λόγους που την οδηγούν σε αυτά τα συμπεράσματα αλλά και τους ηθικούς. Και γενικά να γίνει κουβέντα!

Παράλληλα, θα ήθελα να ακούσω και τις θέσεις τις επιστήμης. Και φυσικά και δε θα τις αμφισβητήσω, δεν είμαι ανόητη.

Ελπίζω να το εξήγησα καλύτερα τώρα.

39Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 2:57 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω ημουν μια χαρα πιο πριν, αλλα τωρα μπερδευτηκα. Νομιζα οτι ειχα εξηγησει την αποψη μου, και επισης οτι ειχα εξηγησει και για ποιο λογο πιστευω οτι πιστευω.
Κατανοώ ότι ζωή θεωρείται και ένα κύτταρο. Δεν ήταν αυτό όμως το θέμα μου, ούτε το αμφισβήτησα κάπου, σωστά; Μιλάω για τη ζωή που δημιουργείται με το έμβρυο, όχι γενικά και αόριστα για τη ζωή στη φύση.

Μιλας για δυο ειδων ζωες? Τη ζωη με τη βιολογικη εννοια, και τη ζωη με την κοινωνιολογικη/ανθρωπολογικη εννοια? Ετσι? Εγω αυτο καταλαβαινα. (ειπαμε, φταιει και το κρασι drunken )

40Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 3:00 pm

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχ! Μάλλον δεν θα βγάλουμε άκρη σήμερα, κρίμα και εγώ δεν έχω πιει καθόλου.

Νένα μου έγραψα:
Γιατι σημασία δεν έχει το πόρισμα των ερευνών ή τα αποτελέσματα αλλά πως τα ερμηνεύει ο καθένας. Και εκεί μπαίνει το συναίσθημα.

Και απάντησες:
Εχω απλα σχηματισει μια βασιμη υποθεση. Θα μπορουσα ανετα να εχω καποια άλλη γνωμη, βασισμένη πάνω στα ιδια επιστημονικα δεδομενα.

Νομίζω ότι λέμε ακριβώς το ίδιο, ίδια επιστημονικά δεδομένα διαφορετικές αποψεις. ΓΙΑΤΙ? Το σκέφτηκες γιατι έχεις την άποψη που έχεις και όχι κάποια άλλη?

Μου κάνει εντύπωση που λές ότι δεν έχεις βρει κανένα διαχωρισμό ενώ έχεις διαβάσει εμβρυο γένεση. Σίγουρα δεν θα βρεις πουθενά "ανθρωπος θεωρειται ο οργανισμος που εχει εγκεφαλο και νιωθει"
Αλλά δεν έχεις βρει πότε ένα κύτταρο θεωρείται έμβρυο? Πότε ένα έμβρυο αποκτά νευρώνες, πως αναπτύσσεται ένα έμβρυο?! Και αυτο εξηγήσεις τόση ώρα στην Έλενα μαζί με την άποψη σου, αυτο εννούσα όταν έγραψα:

Επίσης Ελενα μου, τόση ώρα (κυρίως η Νένα, αλλα και εγώ), σου εξηγούμε την επιστιμονική άποψη, την ίδια θα βρεις και σε έρευνες.

Και για να την πέσω γιατι νύσταξα..
Στις πιο πολλές επιστημονικές μελέτες Νένα μου γίνεται αυτό που κάνεις μπλέκουν την γνώση με την άποψη. Δεν είπα ότι είσαι ειδήμων, όμως όπως είπες και η ιδια έχεις επιστημονικές γνώσεις, που όπως βλέπω η Ελενα εκτιμά.
Wink

41Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 3:07 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα λέω πολύ μπερδεμένα, ε;

Δεν ξέρω αν θα μπορέσω πάλι να το εξηγήσω αλλά θα προσπαθήσω.

"Ζωή" θεωρείται και ένα λουλούδι, ένα κύτταρο, η αμοιβάδα, ένα βακτήριο. Αυτοί όλοι είναι ζωντανοί οργανισμοί, σωστά;

Εγώ μιλάω για τη ζωή ενός ανθρώπου.

Κάποιοι επιστήμονες υποστηρίζουν ότι η ζωή ξεκινάει με τη σύλληψη, άλλη με το χτύπο της καρδιάς, άλλοι με τη γέννηση, όταν το έμβρυο δεν έχει ανάγκη τη μητέρα για να αναπτυχθεί.

Και να σας πω και ένα παράδειγμα για να κάνω κατανοητά τα λόγια μου.

Μιλούσα με μια φίλη για το χάπι της επόμενης μέρας. (Βασικά δεν ήθελα να το πω πριν για να μη δημιουργηθούν εντάσεις). Για τις λειτουργίες του γενικά.

Αυτό λοιπόν το χάπι, εμποδίζει την ωορηξία, εμποδίζει τη γονιμοποίηση του ωαρίου και εμποδίζει την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα. Σωστά;

Εκείνη λοιπόν δε δεχόταν με τίποτα πως αυτό το χάπι στην τρίτη περίπτωση λειτουργεί ως εκτρωτικό μέσο. Γιατί δε θεωρεί πως η ζωή ξεκινάει με τη σύλληψη ενώ εγώ έχω αντίθετη γνώμη.

Επειδή λοιπόν οι γνώσεις μου πάνω σε αυτό το θέμα είναι ελλειπείς και δε μου αρέσει να λέω αρλούμπες, είπα να ρωτήσω μπας και κάνω κάπου λάθος σε αυτά που έλεγα πριν στην κοπέλα.

Ελπίζω να μην τα έκανα χειρότερα τώρα...Rolling Eyes

42Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 3:13 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχω παθει κοκομπλοκο!
με μπερδεψατε- κατερευσε το συστημα! Razz

η ζωη ξεκιναει παντα απο εμβρυακη μορφη και μεγαλωνει /εξελισεται μεσα στο χρονο (παντου στη φυση και σε ολα τα επιπεδα- αρα το ιδιο ισχυει κ για τον ανθρωπο. οποτε δεν γινεται να ισχυει κατι διαφορετικο για τα υπολοιπα ζωα/φυτα)-
( δεν θα αναφερθω σε κυτταρα και dna γιατι δεν το κατεχω καθολου)- οπως το αντιλαμβανομαι εκφραζω το σκεπτικο μου.

εμεις τι θελουμε να δουμε? το ποτε ξεκιναει η ζωη?
αυτο ηταν το αρχικο ερωτημα
Μετά από μια συζήτηση η
οποία κατέληξε λίγο άσχημα, θα ήθελα να σας ρωτήσω, εσείς πότε
πιστεύετε πως υπάρχει ζωή; Από τη στιγμή της γονιμοποίησης ή από τη
στιγμή της εμφύτευσης του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα; Ή μήπως από
όταν αρχίζει να χτυπάει η καρδιά του εμβρύου;

το απαντησαμε νομιζω....ε?

43Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 3:18 pm

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ελενα μου δεν θα νιώθεις ποτέ ενοχές για το πως θα πεις αυτό που πιστεύεις, αν εσύ πιστεύεις ότι το χάπι αυτό αποτελεί εκτρωτικό μέσο, τότε καλά κάνεις και μας το λές, γιατι τώρα τουλάχιστον εγω κατάλαβα που το πας... Wink
Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημα σου δεν προκειται ποτέ να δοθεί επιστημονικά, γιατι όπως σου έγραψα στην πρώτη μου απάντηση είναι η υποκειμενική άποψη του κάθε ατόμου είτε είναι ειδικός είτε οχι μπροστά στο "ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ"
Δηλαδή τι ψάχνεις να σου πούμε πότε ξεκινάει η ζωή του ανθρώπου? Γιατι θα πρέππει να απαντήσεις πρώτα τι εννοείς ΖΩΗ και τι εννοείς ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Τόση ώρα σου εξηγούμε επιστημονικά τι είναι ζωή- ζωντανός οργανισμός κ.α. Αλλα εκεί που το πας δεν υπάρχουν απαντήσεις γλυκιά μου, και γι αυτο μην ψάχνεις ούτε υποστηρικτές ούτε κατακριτές στην επιστήμη. Στο ερώτημα σου υπάρχει μόνο η γνώμη του κάθενος, ΛΥΠΑΜΑΙ! Wink

44Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 3:22 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:εχω παθει κοκομπλοκο!
με μπερδεψατε- κατερευσε το συστημα! Razz

η ζωη ξεκιναει παντα απο εμβρυακη μορφη και μεγαλωνει /εξελισεται μεσα στο χρονο (παντου στη φυση και σε ολα τα επιπεδα- αρα το ιδιο ισχυει κ για τον ανθρωπο. οποτε δεν γινεται να ισχυει κατι διαφορετικο για τα υπολοιπα ζωα/φυτα)-
( δεν θα αναφερθω σε κυτταρα και dna γιατι δεν το κατεχω καθολου)- οπως το αντιλαμβανομαι εκφραζω το σκεπτικο μου.

εμεις τι θελουμε να δουμε? το ποτε ξεκιναει η ζωη?
αυτο ηταν το αρχικο ερωτημα
Μετά από μια συζήτηση η
οποία κατέληξε λίγο άσχημα, θα ήθελα να σας ρωτήσω, εσείς πότε
πιστεύετε πως υπάρχει ζωή; Από τη στιγμή της γονιμοποίησης ή από τη
στιγμή της εμφύτευσης του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα; Ή μήπως από
όταν αρχίζει να χτυπάει η καρδιά του εμβρύου;

το απαντησαμε νομιζω....ε?


Ναι ρε συ Κούκι, το απαντήσαμε, απλά η συζήτηση πήγε λίγο παρακάτω, μου μίλησαν τα κορίτσια με επιστημονικά δεδομένα και επειδή δεν έχω σπουδάσει κάτι παρόμοιο, είχα κάποιες απορίες.

Δεν ξέρω τι έδωσα να καταλάβετε, ίσως φαίνομαι τελείως ανόητη με τις ερωτήσεις που κάνω και ίσως επαναλαμβάνομαι.

45Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 3:24 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Τα λέω πολύ μπερδεμένα, ε;

Δεν ξέρω αν θα μπορέσω πάλι να το εξηγήσω αλλά θα προσπαθήσω.

"Ζωή" θεωρείται και ένα λουλούδι, ένα κύτταρο, η αμοιβάδα, ένα βακτήριο. Αυτοί όλοι είναι ζωντανοί οργανισμοί, σωστά;

Εγώ μιλάω για τη ζωή ενός ανθρώπου.

Κάποιοι επιστήμονες υποστηρίζουν ότι η ζωή ξεκινάει με τη σύλληψη, άλλη με το χτύπο της καρδιάς, άλλοι με τη γέννηση, όταν το έμβρυο δεν έχει ανάγκη τη μητέρα για να αναπτυχθεί.

Και να σας πω και ένα παράδειγμα για να κάνω κατανοητά τα λόγια μου.

Μιλούσα με μια φίλη για το χάπι της επόμενης μέρας. (Βασικά δεν ήθελα να το πω πριν για να μη δημιουργηθούν εντάσεις). Για τις λειτουργίες του γενικά.

Αυτό λοιπόν το χάπι, εμποδίζει την ωορηξία, εμποδίζει τη γονιμοποίηση του ωαρίου και εμποδίζει την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα. Σωστά;

Εκείνη λοιπόν δε δεχόταν με τίποτα πως αυτό το χάπι στην τρίτη περίπτωση λειτουργεί ως εκτρωτικό μέσο. Γιατί δε θεωρεί πως η ζωή ξεκινάει με τη σύλληψη ενώ εγώ έχω αντίθετη γνώμη.

Επειδή λοιπόν οι γνώσεις μου πάνω σε αυτό το θέμα είναι ελλειπείς και δε μου αρέσει να λέω αρλούμπες, είπα να ρωτήσω μπας και κάνω κάπου λάθος σε αυτά που έλεγα πριν στην κοπέλα.

Ελπίζω να μην τα έκανα χειρότερα τώρα...Rolling Eyes

Να ρωτησω κατι σχετικα με το χαπι της επομενης μερας? Ποια ειναι η δραση του?Ποτε ξεκιναει ?Διακοπτει ενα γονιμοποιημενο ωαριο?Η συλληψη δεν γινεται κανα δυο μερες μετα?Αυτο το παιρνουμε μεσα στο πρωτο 24ωρο σωστα?Αρα δενε χει γινει συλληψη.

Επιστημονικα \Ελενα δεν μπορω να σου απαντησω (δεν μου το ζητησες κιολας,ασε που δεν ειναι κ το αντικειμενο μου Laughing )

46Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 3:26 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ελενα μου η επιστημη σαυτο το κομματι δεν νομιζω να δωσει καμια περαιτερω εξηγηση.. ειναι ηθικο το ερωτημα περισσοτερο. αλλα αν μπορεινα εξηγηθει κ ετσι εχει καλως.
τα λεμε αυριο
καληνυχτα!

47Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 3:26 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεωργια μου, δεν καταλαβαινω γιατι αρπαζεσαι! Νομιζω οτι διατυπωσα τη γνωμη μου χωρις να προσβαλλω καποιον. Αν σε προσεβαλλα, ζητω συγγνωμη, δεν ειχα αυτον το σκοπο.

Εγραψα την απαντηση μου διοτι ετσι οπως εγραψες εσυ τη δικη σου με παρερμηνεψες. Το παρακατω που εγραψες
Επίσης Ελενα μου, τόση ώρα (κυρίως η Νένα, αλλα και εγώ), σου εξηγούμε την επιστιμονική άποψη, την ίδια θα βρεις και σε έρευνες, αν όμως συναισθηματικά δεν είσαι έτοιμη να την δεκτείς, τότε όυτε εμείς μπορούμε να βοηθήσουμε αλλά ούτε και οι έρευνες.
φαινεται σαν να λεει "αυτη ειναι η επιστημονικη και αληθινη αποψη, αλλα εσυ δεν θελεις να τη δεχτεις". δε λεω οτι αυτο εννοουσε, απλα ετσι μου φαινεται εμενα.
Επειδη λοιπόν μου φανηκε "καπως" αηυτο, επανεξηγησα την ΔΙΚΗ ΜΟΥ αποψη.

Αλλά δεν έχεις βρει πότε ένα κύτταρο θεωρείται έμβρυο? Πότε ένα έμβρυο αποκτά νευρώνες, πως αναπτύσσεται ένα έμβρυο?! Και αυτο εξηγήσεις τόση ώρα στην Έλενα μαζί με την άποψη σου, αυτο εννούσα όταν έγραψα:

Γλυκεια μου, δεν εχεις καταλαβει τον προβληματισμο της Ελενας. Δεν ρωταει επιστημονικα πότε θεωρειται εμβρυο, διοτι ΠΡΟΦΑΝΩΣ οι επιστημονες θα εχουν κανει εναν διαχωρισμο. Και αυτο εξηγησα στο πρωτο μου ποστ. Οτι απο τη στιγμη της συλληψης ο οργανισμος εχει ζωη. Και σιγα σιγα αποκτα πιο ανθρωπινα χαρακτηριστικα. Εγω προσωπικα θεωρω οτι απο τη στιγμη που ενας οργανισμος νιωθει/αισθανεται, τοτε τον καταλογιζω στους ανθρωπους. Οταν λες
ότι λέμε ακριβώς το ίδιο, ίδια επιστημονικά δεδομένα διαφορετικές αποψεις. ΓΙΑΤΙ? Το σκέφτηκες γιατι έχεις την άποψη που έχεις και όχι κάποια άλλη?
τελικα λεμε το ιδιο ή οχι??? Βιολογικα ειναι ζωη το ζυγωτο. Κοινωνιολογικα δεν ειναι. και αυτο προσπαθουμε να αναλυσουμε ΤΟΣΗ ωρα Shocked Shocked Shocked

Στις πιο πολλές επιστημονικές μελέτες Νένα μου γίνεται αυτό που κάνεις μπλέκουν την γνώση με την άποψη.

Δεν καταλαβα, αυτο ειναι πατροναρισμα?

Ελενα, για να ερθουμε και λιγο στο θεμα που ειπες στο τελος, για να γινει εκτρωση πρεπει να υπαρχει εγκυμοσυνη. Το Χαπι δεν τερματιζει εγκυμοσυνη, αρα δεν θεωρειται εκτρωτικο. Αποβαλλει ενα πιθανο γονιμοποιημενο ωαριο, εμποδιζοντας το να γαντζωθει στη μητρα.
Το χαπι ομως τερματιζει μια ζωη, με τη βιολογικη εννοια. Τερματιζει ενα γονιμοποιημενο ωαριο - ή μαλλον ελαχιστοποιει τις πιθανοτητες που εχει να εξελιχθει σε εμφυτευμένο ωαριο, μετα σε εμβρυο και μετα σε νεογνο κτλ κτλ.

Τελικα δε φταιει το κρασι καλε!

48Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 3:29 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεωργία02/07/10 έγραψε:Ελενα μου δεν θα νιώθεις ποτέ ενοχές για το πως θα πεις αυτό που πιστεύεις, αν εσύ πιστεύεις ότι το χάπι αυτό αποτελεί εκτρωτικό μέσο, τότε καλά κάνεις και μας το λές, γιατι τώρα τουλάχιστον εγω κατάλαβα που το πας... Wink

Βασικά, πάντα προσέχω πώς θα πω αυτό που θα πω γιατί δε θέλω να φέρνω τον άλλο σε δύσκολη θέση και να τον προσβάλλω. Δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ, εγώ μπορεί να πιστεύω πως η γη είναι επίπεδη, τι σημαίνει, ότι θα γυρνάω από εδώ και από εκεί και θα το λέω; Το συζητώ γιατί θέλω να κάνω έναν όμορφο διάλλογο που θα μου λύσει κάποιες απορίες και θα διορθώσει τις τυχόν λάθος θεωρίες μου. Δεν το πάω κάπου το θέμα, από την αρχή η ερώτησή μου ήταν αυτή. Και δεν έχει να κάνει με την έκτρωση ή το χάπι της επόμενης μέρας. Έφερα το παράδειγμα αυτό για να καταλάβετε την αφορμή για τα ερωτήματά μου και να κάνω κατανοητό τον εαυτό μου σε εσάς.

Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημα σου δεν προκειται ποτέ να δοθεί επιστημονικά, γιατι όπως σου έγραψα στην πρώτη μου απάντηση είναι η υποκειμενική άποψη του κάθε ατόμου είτε είναι ειδικός είτε οχι μπροστά στο "ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ"
Δηλαδή τι ψάχνεις να σου πούμε πότε ξεκινάει η ζωή του ανθρώπου? Γιατι θα πρέππει να απαντήσεις πρώτα τι εννοείς ΖΩΗ και τι εννοείς ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Τόση ώρα σου εξηγούμε επιστημονικά τι είναι ζωή- ζωντανός οργανισμός κ.α. Αλλα εκεί που το πας δεν υπάρχουν απαντήσεις γλυκιά μου, και γι αυτο μην ψάχνεις ούτε υποστηρικτές ούτε κατακριτές στην επιστήμη. Στο ερώτημα σου υπάρχει μόνο η γνώμη του κάθενος, ΛΥΠΑΜΑΙ! Wink

Καταλαβαίνω τι λέμε τόση ώρα. Απλά πάνω στις επιστημονικού περιεχομένου απαντήσεις που μου δώσατε είχα κάποιες απορίες και τις εξέφρασα. Ξαναλέω, δεν το πάω κάπου. Κάνω απλά μια συζήτηση.

49Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 3:32 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Γεωργια μου, δεν καταλαβαινω γιατι αρπαζεσαι! Νομιζω οτι διατυπωσα τη γνωμη μου χωρις να προσβαλλω καποιον. Αν σε προσεβαλλα, ζητω συγγνωμη, δεν ειχα αυτον το σκοπο.

Εγραψα την απαντηση μου διοτι ετσι οπως εγραψες εσυ τη δικη σου με παρερμηνεψες. Το παρακατω που εγραψες
Επίσης Ελενα μου, τόση ώρα (κυρίως η Νένα, αλλα και εγώ), σου εξηγούμε την επιστιμονική άποψη, την ίδια θα βρεις και σε έρευνες, αν όμως συναισθηματικά δεν είσαι έτοιμη να την δεκτείς, τότε όυτε εμείς μπορούμε να βοηθήσουμε αλλά ούτε και οι έρευνες.
φαινεται σαν να λεει "αυτη ειναι η επιστημονικη και αληθινη αποψη, αλλα εσυ δεν θελεις να τη δεχτεις". δε λεω οτι αυτο εννοουσε, απλα ετσι μου φαινεται εμενα.
Επειδη λοιπόν μου φανηκε "καπως" αηυτο, επανεξηγησα την ΔΙΚΗ ΜΟΥ αποψη.

Αλλά δεν έχεις βρει πότε ένα κύτταρο θεωρείται έμβρυο? Πότε ένα έμβρυο αποκτά νευρώνες, πως αναπτύσσεται ένα έμβρυο?! Και αυτο εξηγήσεις τόση ώρα στην Έλενα μαζί με την άποψη σου, αυτο εννούσα όταν έγραψα:

Γλυκεια μου, δεν εχεις καταλαβει τον προβληματισμο της Ελενας. Δεν ρωταει επιστημονικα πότε θεωρειται εμβρυο, διοτι ΠΡΟΦΑΝΩΣ οι επιστημονες θα εχουν κανει εναν διαχωρισμο. Και αυτο εξηγησα στο πρωτο μου ποστ. Οτι απο τη στιγμη της συλληψης ο οργανισμος εχει ζωη. Και σιγα σιγα αποκτα πιο ανθρωπινα χαρακτηριστικα. Εγω προσωπικα θεωρω οτι απο τη στιγμη που ενας οργανισμος νιωθει/αισθανεται, τοτε τον καταλογιζω στους ανθρωπους. Οταν λες
ότι λέμε ακριβώς το ίδιο, ίδια επιστημονικά δεδομένα διαφορετικές αποψεις. ΓΙΑΤΙ? Το σκέφτηκες γιατι έχεις την άποψη που έχεις και όχι κάποια άλλη?
τελικα λεμε το ιδιο ή οχι??? Βιολογικα ειναι ζωη το ζυγωτο. Κοινωνιολογικα δεν ειναι. και αυτο προσπαθουμε να αναλυσουμε ΤΟΣΗ ωρα Shocked Shocked Shocked

Στις πιο πολλές επιστημονικές μελέτες Νένα μου γίνεται αυτό που κάνεις μπλέκουν την γνώση με την άποψη.

Δεν καταλαβα, αυτο ειναι πατροναρισμα?

Ελενα, για να ερθουμε και λιγο στο θεμα που ειπες στο τελος, για να γινει εκτρωση πρεπει να υπαρχει εγκυμοσυνη. Το Χαπι δεν τερματιζει εγκυμοσυνη, αρα δεν θεωρειται εκτρωτικο. Αποβαλλει ενα πιθανο γονιμοποιημενο ωαριο, εμποδιζοντας το να γαντζωθει στη μητρα.
Το χαπι ομως τερματιζει μια ζωη, με τη βιολογικη εννοια. Τερματιζει ενα γονιμοποιημενο ωαριο - ή μαλλον ελαχιστοποιει τις πιθανοτητες που εχει να εξελιχθει σε εμφυτευμένο ωαριο, μετα σε εμβρυο και μετα σε νεογνο κτλ κτλ.

Τελικα δε φταιει το κρασι καλε!

Ενταξει...καταλαβα τι κανει το χαπι Razz ειχα απορια τοσο καιρο που το ακουω.

50Ποια είναι η γνώμη σας;  - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια είναι η γνώμη σας; Τετ Δεκ 28, 2011 3:36 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Ελενα, για να ερθουμε και λιγο στο θεμα που ειπες στο τελος, για να γινει εκτρωση πρεπει να υπαρχει εγκυμοσυνη. Το Χαπι δεν τερματιζει εγκυμοσυνη, αρα δεν θεωρειται εκτρωτικο. Αποβαλλει ενα πιθανο γονιμοποιημενο ωαριο, εμποδιζοντας το να γαντζωθει στη μητρα.
Το χαπι ομως τερματιζει μια ζωη, με τη βιολογικη εννοια. Τερματιζει ενα γονιμοποιημενο ωαριο - ή μαλλον ελαχιστοποιει τις πιθανοτητες που εχει να εξελιχθει σε εμφυτευμένο ωαριο, μετα σε εμβρυο και μετα σε νεογνο κτλ κτλ.

Τελικα δε φταιει το κρασι καλε!

ετσι,
αφου δεν εχει καν σκαλωσει στη μητρα -αρα και η πιθανοτηα να εξελιχθει/
αναπτυχθει δεν υπαρχει (σωστα?)
εχει προδιαγεγραμμενο χρονο ζωης
(εφοσον δεν γατζωθει στη μητρα για να τραφει)

αρα -το χαπι δεν σκοτωνει --παρα εμποδιζει- ότι κανει κ το προφυλακτικο
(εδω σε πρωιμο σταδιο- δεν εχει υπαρξει καν επαφη σπερματος με ωαριο).

αρα δεν υφισταται εκτρωση με την χρηση του χαπιου.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις