Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
19 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 19 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

stay-at-home mom

stay-at-home mom - Σελίδα 3 Vote_lcap51%stay-at-home mom - Σελίδα 3 Vote_rcap 51% [ 26 ]
stay-at-home mom - Σελίδα 3 Vote_lcap49%stay-at-home mom - Σελίδα 3 Vote_rcap 49% [ 25 ]
Σύνολο Ψήφων : 51


Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

51Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Τετ Ιουν 23, 2010 12:48 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:Κορίτσια όλα αυτά περί "full time mom" και " δεν θέλω να μην χάσω ούτε μια μέρα από τη ζωή του παιδιού μου" καλά είναι αλλά αν δεν βγαίνουν τα νούμερα του προϋπολογισμού τί γίνεται? Δηλαδή εγώ που γύρισα στη δουλειά όταν η μπέμπα μου ήταν 8 μηνών ήθελα να την πάω στον παιδικό και να είναι άρρωστη κάθε 2 εβδομάδα? Καμιά φορά δεν είναι επιλογή μας. Είναι ανάγκη. Επιπλέον ξέρω ότι όσες μένουν σπίτι δεν σταματούν ούτε λεπτό όμως δεν συγκρίνεται με το να δουλεύεις 8 ώρες και να πρέπει να κάνεις όλα αυτά που κάνετε εσείς όλη την ημέρα μέσα σε ένα απόγευμα!!! Συγγνώμη αν εκνευρίστηκα αλλά χθες έκανα δουλειές μέχρι τις 00:30 και ξυπνάω κάθε μέρα στις 6:30 (όπως και η μπέμπα μου εξάλλου) και όταν ακούω "προτίμησα" να σταματήσω τη δουλειά.... ΥΠΗΡΧΕ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

florentiab σιγουρα διαφερει αν θες να επιστρεψεις απο το να πρεπει,δεν το αμφισβητησε κανεις.Επιλογες μας ειναι ολα με βαση τις αναγκες μας,οικονομικες ειτε προσωπικες.


franita έγραψε:Σιγουρα ειναι δυσκολο να επιστρεψεις μετα απο απουσια..το βλεπω στη δικη μου περιπτωση..εχουν ηδη περασει σχεδον 2 χρονια (9 μηνες εγκυμοσυνης κ 14 μηνων το παιδι) κ δυσκολευομαι να βρω κατι στο επιπεδο μου...Το θελω πολυ, δε νομιζω οτι θα στερησω τιποτα απο το Σεμπαστιαν αν παει παιδικο..Επειδη θα επιστρεψω Δανια το φθινοπωρο, σκεφτομαι να τον βαλω στο παιδικο ακομα κ αν δεν εχω βρει δουλεια ακομα ωστε να μπαινει σε καποιο προγραμμα...Πιστευω οτι να ειμαστε γονεις δεν συρρικνωνει ολη μας την υπαρξη. Το να δημιουργεις σχεση εξαρτησης με το παιδι, οπως βλεπω πολλες μητερες που δεν εργαζονται να κανουν (διοτι το παιδι ειναι η παρεα τους, ο φιλος τους, η κοινωνικη τους ζωη) χρεωνεις το παιδι με την υποχρεωση να σε κανει ευτυχισμενο γιατι δεν εχεις τιποτα αλλο στη ζωη σου. Εργαζομαι και εχω καποιες δραστηριοτητες που δεν περιλαμβανουν το παιδι μου, δε σημαινει οτι το παραμελω...νομιζω τα εχουμε μπερδεψει λιγο στην Ελλαδα..

φρανιτα δεν ξερω αν ειναι μονο ελληνικο το ..φαινομενο,εχω την εντυπωση οτι η γυναικα αντιμετωπιζεται διαφορετικα οταν ειναι μητερα στο χωρο εργασιας της.Οι εργοδοτες και τα στερεοτυπα δεν διαφερουν και τοσο απο χωρα σε χωρα,αυτο που διαφερει σε καποιες χωρες (τις βορειες κυριως) ειναι τα δικαιωματα που κατοχυρωνει ενα κρατος για να προστατεψει την μητερα.Ασε που στην Ελλαδα το ποσοστο των γυναικων με πανεπιστημιακη εκπαιδευση ειναι υψηλο σε σχεση με αλλες χωρες,την Αγγλια π.χ. οπου εκει γεννανε ακομη και σε μικρη ηλικια για να παιρνουν επιδοματα,το χουν κανει επαγγελμα δλδ.

52Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Τετ Ιουν 23, 2010 12:55 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια καριερα και βολικο ωραριο δεν συμβαδιζουν!αλλο εργαζομαι λιγο προσπαθωντας να συμμετεχω στον οικογενειακο προυπολογισμο και να μεγαλωνω και το παιδι μου και αλλο κανω καριερα.Εκει θελει αφοσιωση,εργασια πολλων ωρων,απουσια απο το σπιτι για ταξιδια (σε καποιες δουλειες χρειαζεται και αυτο). Αυτο βλεπω εγω και με τρομαζει.Πριν ελειπα απο το σπιτι για πολλες ωρες,εκανα καποια ταξιδια για να ενημερωνομαι για την δουλεια μου,συνεχισα τις σπουδες επισης για να ενισχυσω την δουλεια μου (ασχετο αν δεν προκειται αν τις τελειωσω ποτε λογω ελλειψης χρονου). Στη σκεψη οτι θα κανω μια δουλεια που δεν με ενδιαφερει κατι παθαινω ,ισως χρειαστει να το κανω και αυτο.Δεν γκρινιαζω σε καμια περιπτωση,επιλογες μου ειναι ολα.

53Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Τετ Ιουν 23, 2010 2:51 am

tsiki

tsiki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πολλές φορές στην ζωή μας δεν έχουμε επιλογές αλλά πρέπει να ακολουθήσουμε ενα μονόδρομο.Μπορεί να θελουμε να δουλεψουμε και να μην μπορούμε ή να μην θελουμε να δουλέψουμε αλλα να πρέπει. Το σημαντικό είναι να μπορούμε να κανουμε το καλύτερο με αυτά που έχουμε. Δυστυχώς στην ζωή δεν κανουμε πάντα αυτό που θέλουμε Sad
Προσωπικά η δουλεια μου με γέμιζε και τώρα μου λείπει, νιώθω ότι εχασα λιγο τον εαυτό μου... Crying or Very sad

54Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Τετ Ιουν 23, 2010 2:54 am

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αχχχχχχχχχχχχχχ πονεμενη ιστορια....
Ζω στη Κυπρο και οι νομοι εδω περι μητροτητας ειναι ηλιθιοι! Γυρισα στη δουλεια οταν ο γιος ου ηταν 4.5 μηνων..... πικρααααααα Sad Και μετα σου λενε κανε παιδια!

55Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Τετ Ιουν 23, 2010 3:11 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω οταν παντρευτηκα ειχα παρει την αποφαση μου οτι θα κανω οικογενεια και θα μεινω σπιτι τελος, αλλιως ειπα θα δουλευα και δεν θα εκανα τοτε δουλευα σε κομμωτηριο και τα ωραρια τρελλα αργιες δεν παιζαν οποτε δεν γινοταν χωριο, δεν ειπα μονο θα μεινω για τα παιδια αλλα και για τον αντρα μου ηθελα να τον βλεπω να μην γυρνω και να ειμαι κουρασμενη να βλεπομαστε μονο το βραδυ για 2 ωρες κατακοποι και οι δυο, ηθελα να κανω ενα ευτιχισμενο σπιτι και δοξα το θεο με τον αντρα μου ειμαστε σουπερ, πολυτελειες δεν εχουμε με ενα μισθο ζουμε απλα δεν εχουμε ενοικιο η δανειο, ε πολυτελεια θεωρειται στις μερες μας αυτο τελικα χαχα, εγω θαυμαζω τις γυναικες που δουλευουν και τα προλαβαινουν ολα, εγω δεν μπορω να καταπιανομαι με πολλα δεν το εχω απο παιδι, ειμουν σταθερη σε ενα πραγμα, δεν μετανιωνω αν και τα νευρα χτυπανε ολη μερα με τα παιδια στο σπιτι αλλα τωρα που αρχιζει νηπια ο μικρος και μπαινει στο σχολειο ευχομα να ηρεμησει και ας εχουμε μετα διαβασμα. συγχαρητηρια σε οσες δουλευουν και τα προλαβαινουν ολα αλλα και σε οσες ειναι σπιτι και κουραζονται εξισου γιατι ειναι πολυ κουραστικο και αυτο και ας νομιζεις στην αρχη οτι αφου δεν δουλευεις θα εισαι πιο χαλαρα, η μαμα ειναι all time στο σπιτι παντα ελευθερη και δεν βρισκει χρονο για τον εαυτο της καθολου, πια δεν βγαζω τα φρυδια μου με το τσιμπιδακι φρυδιων δεν προλαβαινω βαζω λιγο κερι και χρατς σε δευτερολεπτα ετοιμη δεν παλευετε αλλιως, χαλαλι στα παιδακια μας πολλα ειπα

56Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Τετ Ιουν 23, 2010 4:06 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιλουπακι καπως ετσι σκεφτηκα και εγω οταν σταματησα να δουλευω.Και μεις αυτη τη στιγμη ζουμε με τον μισθο του αντρα μου,αλλα ειμαστε καλα.Καλα για τα δικα μας μετρα.Ανοιξα το θεμα οχι για να βρουμε ποια ειναι καλυτερη μαμα,ειλικρινα κοριτσια τετοιες συγκρισεις για το ποια ειναι καλυτερη μανα τις βρισκω ανοητες,δεν μπορεις να κρινεις τοσο απλα εναν ανθρωπο.Εμενα με ενδιαφερει να δω ποσες ειναι σπιτι με τα παιδια και ποσες εργαζονται.Και τελικα τι κοστος εχει να λειπεις και τι κοστος εχει να μενεις?Οσες απο μας εμειναν τελικα σπιτι να μην ξεχναμε οτι δυσκολευονται πολυ να επιστρεψουν στην δουλεια,για πολλους λογους.Και αυτο ηθελα να το ακουσω απο καποια που προσπαθει να "επανενταχτει' εργασιακα.Μου λειπουν και μενα πραγματα,οχι υλικα,αλλα με την εργασια καλυπτα και αλλα κενα μου,ψυχολογικα.Και εννοειται οτι οικονομικα επισης με ενδιαφερει αν αυξηθει το οικογ.εισοδημα.Μην χανομαστε στις συγκρισεις,να λεμε τις εμπειριες μας ειναι το θεμα.

57Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Τετ Ιουν 23, 2010 4:16 am

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ποσο θα ηθελα να μην δουλεύω και να ειμαι με το παιδακι μου δεν φανταζεστε αλλα αυτή τη πολυτελεια στις μέρες μας δεν την εχω δουλευω και γυριζω σπιτι με ενα κεφαλι καζανι και σαν τον βεγγο προσπαθω να τα κανω ολα :παιδικη χαρα τη μικρη ,απογευματινο ταισμα φτιαξιμο φαγητου για επομενη μερα,super market,σιδερομα,να κανω και γω κανα μπανιο (πολυτελεια)τακτοποιηση το σπιτι γιατι η βασιλικη τα πεταει ολα κατω κοκ Αν ειχα χρονο μεσα στην ημερα δεν θα ετρεχα ετσι.

58Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Τετ Ιουν 23, 2010 6:46 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ, ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ (3 ΜΗΝΕΣ) ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 9 ΜΗΝΕΣ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ! ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΚΟΥ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΝΤΑΝΤΑΔΕΣ!! ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ-ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΝΝΟΩ! ΒΕΒΑΙΑ, ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΞΕΔΙΝΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ, ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!
ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΗΔΗ ΚΑΙ ΓΙΑ 3ο ΠΑΙΔΑΚΙ!! ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΑ 30 ΜΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ! ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΤΥΧΕΡΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ!!

59Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Τετ Ιουν 23, 2010 7:02 am

mama marilenas


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγω ειμαι απο τις μαμαδες που δουλευουν.εχω δικη μου εταιρια και επειδη το επαγγελμα ειναι πιο πολυ εποχιακο τωρα το καλοκαιρι δουλευω 7-20:00.το τι τυψεις και στεναχωρια εχω που χανω ολη την μερα του παιδιου μου δεν φανταζεσται!δεν θα μπορουσα να μην δουλευω και ας ακουγεται εγωιστικο γιατι περα απο τους ευνοητους οικονομικους λογους η δουλεια μου προσφερει ψυχικη ισσοροπια(καλα οχι τωρα που ειμαι σαν τρελη στα νορμαλ μου ωραρια).αν ηξερα ομως οτι οικονομικα θα ημουν οκ νομιζω οτι θα την αφηνα την δουλεια.

60Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Τετ Ιουν 23, 2010 7:27 am

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω να πω ην αληθεια μου ειμαι ανεργη αυτο το καιρο αλλα θελω να βρω δουλεια δεν αντεχω να καθομαι σπιτι απραγη δεν νιωθω καλα μολις γεννησω κ μεγαλωσει κανα 2μηνο το παιδι θα βγω στο ψαξιμο

http://www.gatospito.com

61Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Τετ Ιουν 23, 2010 7:34 am

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
το ιδανικό θα ήταν να ήμουν σπίτι, και να μεγάλωνα τη μπέμπα μου αποκλειστικά, και σε πλήρη απασχόλησή.
αλλα οι καιροι ειναι δύσκολοι. χρειάζεται να δουλεύουν δύο για να τα βγάλουν πέρα. αγχώνομαι πολύ για τη μέρα που θα επιστρέψω στη δουλειά, αλλα ειναι κατι που δεν μπορώ να το αποφύγω όχι γιατί δεν θέλω αλλα γιατί δεν μπορώ.
χαιρομαι τις μητέρες που αποφασίζουν να μην επιστρέψουν στην εργασία τους λόγω του παιδιού τους και του νέου τους ρόλου ως μητέρες, αλλα αν δεν επιστρέψω στη δουλειά, το μωρό μου θα πεινάσει!

http://lovinghorses.pblogs.gr/

62Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Τετ Ιουν 23, 2010 8:08 am

Goofy-mom

Goofy-mom
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Στην δική μας περίπτωση η απόφαση ήταν κοινή με τον σύζυγο!!! Είχαμε πει ότι όταν θα γεννηθεί ο μικρός καλό θα είναι,μιας και είναι το πρώτο μας, να μην πάω για δουλειά και να κάτσω να το απολαύσω!!! Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή μου έλειπε η κοινωνική επαφή και η δουλειά μου (καθώς ο μικρός ήταν πολύ ήσυχο μωρό) αλλά στην συνέχεια το συνήθισα και έγινα μια full time mom,καλή νοικοκυρά και σύζυγος πάνω από όλα!!! Τώρα που έρχεται δε και το δεύτερο μέλος όλα μου φαίνονται πιο εύκολα και πιο απλά!!! Ζω την κάθε στιγμή με τον μικρό μου που είναι τώρα 7 μηνών και χαίρομαι και κάθε στιγμή της εγκυμοσύνης μου πράγμα που δεν συνέβη στην πρώτη!!!Πιστεύω όμως ότι μακροπρόθεσμα θα επιστρέψω στην δουλειά μου...θα μεγαλώσουν τα μικρά θα πάνε σχολείο και δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου μόνο του σε ένα σπίτι να μαγειρεύω και να κάνω δουλειές περιμένοντας..... Θα δείξει βέβαια!! Το μέλλον είναι πολύ πιο κοντά από όσο φανταζόμαστε...Καλή δύναμη κορίτσια!!!1

63Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Τετ Ιουν 23, 2010 8:19 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
sktv έγραψε:
nikoleta έγραψε:. Νομίζω ότι η κάθε μαμά από τη μία έχει την άποψή της για το θέμα αν δηλαδή θέλει ή δε θέλει να δουλέψει και από την άλλη αν μπορεί ή δε μπορεί να το κάνει. Δεν κρινόμαστε ούτε για τις επιλογές μας ούτε για τις ανάγκες μας εδώ! Απλά την άποψή μας λέμε...
kai oses theloun kai den mporoun ti ginetai?????
xerw ena swro pou pernoun ti suntaxi tou patera tous gia na megalwsoun to paidi tous k na min pane autoi gia douleia!!!!! Mad
Φαντάζομαι ότι οι περισσότερες που θέλουν αλλά δεν μπορούν υποχρεωτικά γυρνάνε στη δουλειά. Το παράδειγμα που ανέφερες δεν το αμφισβητώ αλλά εγώ δε θα το έκανα ποτέ. Αν μπορούσα να σταματήσω τη δουλειά θα το έκανα αν όχι δε θα μπορούσα να επιβαρύνω άλλους για τη δική μου οικογένεια. Απλά εγώ δεν κατακρίνω ούτε αυτές που κάθονται στο σπίτι (κι εγώ αυτό κάνω) ούτε αυτές που γυρνάνε στη δουλειά ακόμα και αν είναι από επιλογή και όχι από ανάγκη αυτό εννοούσα με το post.

64Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Τετ Ιουν 23, 2010 9:48 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ηρεμηστε καλε κανεις δεν κατακρινει τον αλλο, και εμενα η μαμα μου δινει λεφτα απο την συνταξη της, αλλα η μαμα μου μενει μαζι μας την φιλοξενο απο οταν παντρευτηκαμε και σε λιγο καιρο θα ειναι ετοιμο το σπιτι της οποτε μοιραζομαστε καποια εξοδα τα οποια θελει και τα δινει για τα εγγονια της κανεις δεν την υποχρεωσε, και παρολο που την εχω εδω μου εχει δηλωσει οτι δεν μπορει να τα κρατησει αν ηθελα εγω να παω να δουλεψω δεν αντεχει, οποτε να μην κρινουμε ετσι απλα τι κανουν οι αλλοι, τωρα για τις συνταξεις που αναφερε μια κοπελα μπορει να ξερει καποιον που το κανει πολυ ασχημα και περνει απο γονιο του λεφτα δεν ξερω δυστιχως υπαρχουν και ατομα που απαιτουν πραγματα για να εχουν την βολη τους, οποτε μην αρπαζεστε ο καθενας μιλα σιγουρα με βαση τι βλεπει και τι εμεπιριες εχει απο γυρω του

65Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Τετ Ιουν 23, 2010 3:52 pm

KLEOPATRA

KLEOPATRA
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
και εγω ειμαι μια απο τις μαμαδες που γυρισα στη δουλεια απο τις σαραντα μερες αλλα με ιδανικες συνθηκες....η μαμα μου και η πεθερα μου το παιδι(εναλαξ για να το χορταινουν ολοι και με δυο τετραωρα στην αρχη)μετα τους εξι μηνες κανονικα δουλιτσα...κουραζομαι αλλα δεν το εχω μετανοιωσει.κανω κατι που αγαπω πολυ,ξεφευγω απο το σπιτι(ρουτινα που με σκοτωνει)και
πιστευω οτι βοηθαω το μανωλακι στην απεξαρτηση απο τη μαμα....οσο αυτο ειναι δυνατο...μηπως καποιες μανουλες θα επρεπε να κοιταξουν λιγο και αυτο το κομμματι..?επιπλεον βοηθαω στα οικονομικα του σπιτιου...και ξαναλεω για να μην ειμαι αχαριστη..ειχα ιδανικες συνθηκες να το κανω...

66Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 12:31 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγώ πιστεύω ότι και οι δυο πλευρές έχουν δίκιο ,οταν κάνουν πραγματικά αυτό που θελουν και μπορουν ,αλλα....
εχω φιλες (3)που αποφασισαν να μεινουν σπιτι με τα παιδακια τους και κοριτσια τα χουν κανει νευροσπαστα τα παιδακια
εχουν συνεχεια νευρα ,γκρινιαζουν οτι ειναι ολο κλεισμενες σπιτι ,δεν εχουν τι να κανουν και ξεσπανε στα παιδια ...δεν σας λεω οτι ειναι ο κανονας αλλα τιποτα δεν ειναι ονειρικο .και οι 2 φασεις εχουν τα προβληματα τους αλλα καποιες μαμαδες τελικα δεν ξερουν τι θελουν πραγματικα και αυτο εχει να κανει με το ατομο και οχι με το να εισαι μαμα

67Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 12:36 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι παιζει ρολο και αυτο που λες, εγω παντα ειμουν σπιτογατα οποτε και ολο στο σπιτι να ειμαι δεν με χαλαει 1 φορα το μηνα να παω καπου μου αρκει, παντως δεν ειναι μονο οτι εχουν νευρα επειδη ειναι κλεισμενες στο σπιτι, παιζει και αυτο βεβαια αλλα οταν εχεις ενα παιδι στο σπιτι απο το πρωι ως το βραδυ και ειναι και καπεταν φασαριας πιστεψε με δεν θελει πολυ να σαλταρεις μεσα στη μερα!!

68Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 12:40 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το ξερω ..αλλα οταν μου επρηζαν τα αυτια και καλα ποτε θα γινεις μανα?και στα καπακια να ουρλιαζουν στα παιδια ,δεν αντεξα της την ειπα....να γινω μανα για να γινω υστερικη σαν και σενα?
ε εεεεεε δεν αντεξα...ο μικρος απλα ειανι περιεργος οπως οαλ τα παιδακια πιστευω ..αλλλα μην το φωναζεις ΖΩΟΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ..ΝΤΡΟΠΗ για τετοια λεω εγω
(αυτες απο τα 28-30 και καλα εκαναν ,εγω το αποφασισα τωρα στα 36 )

69Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 12:43 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ε ναι ενταξει το ζωον ειναι και βαρυ να λες στο παιδι δεν το συζητω ελεος, εγω πιστευω οτι τους φταινε και αλλα στη ζωη τους και ξεσπανε στα παιδια εκεινη την ωρα τι να πεις!!

70Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 2:41 am

ioannaki

ioannaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια είμαι από τις μανούλες που δουλεύουν...Φυσικά χεριάζομαι τα χρήματα και δουλεύω, αλλά και να μην τα χρειαζόμουν, πάλι θα δούλευα...
Το ότι κάνεις ένα παιδί, δε σημαίνει ότι παρατάς όλα σου τα ενδιαφέροντα και ζεις μόνο για το παιδί...Έπρεπε να γυρίσω στη δουλειά όταν η Ιωάννα μου ήταν 3 μηνών...Έκλεισε η επιχείρηση που εργαζόμουν, πουλήθηκε και με ξαναπήραν όταν η κόρη μου ήταν 6,5 μηνών...Ναι ήμουν κοντά της 24 ώρες το 24ωρο...Κι όμως βαριόμουν..Με έπιανε τρέλα!!!!!!Ένιωθα άχρηστη....Ο ρόλος της καλής νοικοκυράς εμένα δε μου πάει καθόλου!!!!!!!!Δεν τον αντέχω!
Πας στη δουλειά σου, νιώθεις δημιουργική, βλέπεις κόσμο, συζητάς, ξεσκάς ρε παιδί μου...
Εγώ δουλεύω 11 το πρωί με 7-8 το βράδυ...ίσως και πιο αργά...Τη βλέπω την κόρη μου από τις 9 μέχρι να φύγω και από τις 7 ως τις 10 που κοιμάται...Περνάμε χρόνο μαζί, πηγαίνουμε στο πάρκο, γνωρίζω όόόό΄λες τις μαμάδες των άλλων παιδιών και κάνουμε και παρέα...Τα Σ/Κ είμαστε συνέχεια μαζί που δε δουλεύω...
Η κόρη μου μεγαλώνει με την πεθερά μου..Δεν έχω κανένα πρόβλημα...Την προσέχει καλύτερα και από μενα..Και φυσικά του χρόνου θα την πάω και παιδικό...Είναι αρκετά ανεξάρτητη και κοινωνική και χαίρομαι που δεν κρέμεται από πάνω μου..Δεν μπορώ να βλέπω παιδάκια που δεν πλησιάζουν άνθρωπο και θέλουν μόνο τη μαμά τους...
Αυτή είναι η αποψή μου...Κι επειδή μεγάλωσα με μαμά που δε δούλευε, τη θεωρούσα και λίγο δεδομένη..Ήθελα να μου λείπει λίγο η μαμά μου...

71Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 2:43 am

sevaki

sevaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
και εγώ πολύ θα ήθελα να είμαι σπίτι με τον μικρό μου ! αλλά δυστυχώς δεν γίνεται ! βέβαια η δουλειά μου έχει κάνει καλό σε πολλά πράγματα αλλά πολύ θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να δουλεύω επιλεκτικά όποτε θέλω εγώ ! πολλά ζητάω ε ???? flower

72Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 2:59 am

sevaki

sevaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
αυτό το ένιωσα και εγώ με τη δική μου μαμά ! και εμένα η μαμά δεν δούλευε και όντως ήθελα να μου λείψει λίγο ! απίστευτο ! αυτό που παρατήρησα κι εγώ όσον αφορά στη δουλεία είναι οτι αυτή η επαφή με τον κόσμο και η ανοχή που πρεπει να δείξεις με έχει κάνει πιο ήρεμη και ανεκτική σε πολλά πράγματα stay-at-home mom - Σελίδα 3 893968

73Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 3:15 am

ioannaki

ioannaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Έτσι είναι φασολάκι!!!!Την είχα συνέχεια τη μαμά, δε μου έλειπε ποτέ...Σαν παιδί ήθελα να μείνω και λίγο με τη γιαγιά..Αλλά όταν με άφηνε εκεί η μαμά μου, σπάραζα στο κλάμα... Very Happy Very Happy

74Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 3:20 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παιδια νοικοκυρα δεν ειμαι καλως ή κακως.Κανω αυτα που πρεπει για τα μικρα για να ναι καθαρα και σωστα ταισμενα.Αλλα βαριεμαι απιστευτα τις δουλειες του σπιτιου....αν κ προσπαθω να μαθω στα παιδια (στον γιο μου που καταλαβαινει περισσοτερα) να ναι τακτικος.Επειδη ειδα στη ζωη μου οτι η αταξια δεν βοηθαει,αντιθετα δημιουργει προβληματα.Θα θελα να ανι παιδια με ταξη,οσο αυτονομα γινεται,να συμμετεχουν στις δουλειες του σπιτιου (δεν σκοπευω να μεινω για παντα σπιτι,και δεν σκοπευω να εχω τον γιο μου ολοκληρο αντρα και να του φτιαχνω εγω τα πραγματα του).Εγω εχω μονο την πεθερα μου για βοηθεια -δεν ζει η μαμα μου- ειναι μια χαρα ανθρωπος αλλα εχουμε διαφορετικο τροπο σκεψης,οποτε δεν θα θελα να μου μεγαλωσει τα παιδια.Δεν ειναι το μοντελο που εγω θα επελεγα.Οσο για την κλεισουρα,τη δεχομαι αν και δεν ειμαι σπιτογατος,καποιες φορες πιεζομαι πολυ αλλα αφου το επελεξα δεν με παιρνει να ξεσπαω σε αλλους.Ειμαι σιγουρη οτι αν δουλευα θα μουν πιο ανεκτικη σε πολλα πραγματα,πιο ξεκουραστη νομιζω δεν θα ναι ποτε καμια μανα,αλλα ειναι αλλη η ευθυνη κ το αγχος της δουλειας κ αλλη η ευθυνη 24ωρη ενος παιδιου.Η δουλεια στο κατω κατω ας παει στα κομματια αλλα για το παιδι δεν θα μπορουσα ποτε να το πω αυτο.Απο οτι διαβαζω τελικα ολες κουραζονται ,και οι δυο καταστασεις εχουν τα συν κ τα πλην τους.

75Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 3:37 am

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πάντως βρε κορίτσια εγώ που είχα τη μαμά μου στο σπίτι δεν την θεωρούσα δεδομένη και όποτε έπρεπε να πιάσει δουλεία και έλειπε από το σπίτι μου έλειπε, ακόμα και σε μεγαλύτερη ηλικία!
και τα παιδιά μιας φίλης μου που δούλευε κανονικά, και τα μεγάλωνε η πεθερά της έκλαιγαν τα κακόμοιρα όταν μεγάλωσαν λίγο και μάλιστα την παρακάλαγαν να μην πηγαίνει για δουλειά, το ένα είχε γυρίσει και της είχε πει ότι όταν μεγαλώσει θα δουλεύει εκείνο για να μένει στο σπίτι η μαμά του!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις