Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

stay-at-home mom

stay-at-home mom - Σελίδα 4 Vote_lcap51%stay-at-home mom - Σελίδα 4 Vote_rcap 51% [ 26 ]
stay-at-home mom - Σελίδα 4 Vote_lcap49%stay-at-home mom - Σελίδα 4 Vote_rcap 49% [ 25 ]
Σύνολο Ψήφων : 51


Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

76Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 3:57 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπορώ να σας πω και από την πλευρά της μαμάς μου κάτι. Στις αρχές δούλευε, όμως μετά σταμάτησε και έμεινε στο σπίτι. Όταν μεγαλώσαμε εγώ και τα αδέλφια μου κόντεψε να τρελαθεί. Ήταν συνέχεια μόνη της γιατί εμείς είχαμε ανεξαρτητοποιηθεί-όπως μας έμαθε εξάλλου- και τρωγόταν με τα ρούχα της. Δεν είχε τι να κάνει. Στο τέλος βρήκε δουλειά στα 48 της πωλήτρια για 6ωρο για να ξεσκάει και ηρέμησε.

77Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 4:05 am

Cleopatra


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια καλό μεσημέρι.
Ανήκω στις μαμάδες που αποφάσισαν να σταματήσουν τη δουλειά για να μέινουν στο σπίτι με το μικρό τους. Ενώ είχα επιστρέψει στη δουλειά κανονικά και είχαμε συμφωνήσει σε μειωμένο ωράριο,δεν τηρήθηκε καμία από τι συμφωνίες μας με τους εργοδότες μου. Κατέληξα να δουλεύω 8-9 ώρες καθημερινά,1 ώρα κάθε απόγευμα από το σπίτι και κανα 3ωρο τα σαββατοκύριακα (τους έστελνα τη δουλειά με μειλ).
Ειλικρινά έφτασα στα όριά μου!Τα βάλαμε λοιπόν κάτω με τον άντρα μου και είδαμε ότι τα λεφτά που έπαιρνα,βγαίνουν άνετα από τη δική του δουλειά (με 2-3 ώρες εργατοώρες επιπλέον από τον ίδιο) αλλά με εμένα στο σπίτι να μεγαλώνω το κορίτσι μας.Έτσι αποφάσισα να σταματήσω.Ναι μου λείπουν κάποια πράγματα,όπως το να νιώθω ότι προσφέρω στα οικονομικά του σπιτικού μας.Το να μπορώ να αγοράζω κάτι για εμένα ή για το μωρό χωρίς να επιβαρύνω τον άντρα μου.Από την άλλη όμως,χαίρομαι το παιδί μου.Εάν έλειπα στη δουλειά,θα έπρεπε να το αφήσω στην πεθερά μου.Είναι πολύ καλή γυναίκα και θα το πρόσεχε σαν τα μάτια της.Όμως έχουμε εκ διαμέτρου αντιθετες απόψεις για τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών.
Τώρα αφήνω 1 στο τόσο τη μικρή στη γιαγιά,για να βοηθάω όσο μπορώ τον άντρα μου στη δουλειά του,αλλά και για να αλλάζει παραστάσεις το παιδί.Επίσης, το ότι είμαι μαμά στο σπίτι δεν σημαίνει ότι όλη μέρα είμαι Μαίρη Παναγιωταρά.Έχω τα ενδιαφέροντα μου,με τα οποία ασχολούμαι πια το βραδάκι όταν το μωρό κοιμάται.
Ειλικρινά θαυμάζω όλες τις κοπέλες που επιστρεφουν στη δουλειά γιατί δεν μπορούν να κάνουν κι αλλιώς.Και ξέρω ότι αν παραστεί ανάγκη να βγω στην αγορά εργασίας,θα το κάνω το δίχως άλλο και σε οποιαδήποτε θέση,προκειμένου να προσφέρω στην οικογένεια.
Απλά στην προκειμένη περίοδο,η προσφορά μου στο σπίτι μας είναι μέσα σε αυτό.Και θα ήθελα να τονίσω ότι αυτό συμβαίνει,επειδή υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να το κάνω.
Η αλήθεια πάντως είναι ότι αν έκανα μια δουλειά καριέρας,δεν ξέρω πώς θα μου φαινόταν αυτή η παραμονή μου στο σπίτι.Ίσως να ένιωθα κάποιου είδους καταπίεση.

78Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 4:14 am

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Goofy-mom έγραψε:Στην δική μας περίπτωση η απόφαση ήταν κοινή με τον σύζυγο!!! Είχαμε πει ότι όταν θα γεννηθεί ο μικρός καλό θα είναι,μιας και είναι το πρώτο μας, να μην πάω για δουλειά και να κάτσω να το απολαύσω!!! Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή μου έλειπε η κοινωνική επαφή και η δουλειά μου (καθώς ο μικρός ήταν πολύ ήσυχο μωρό) αλλά στην συνέχεια το συνήθισα και έγινα μια full time mom,καλή νοικοκυρά και σύζυγος πάνω από όλα!!! Τώρα που έρχεται δε και το δεύτερο μέλος όλα μου φαίνονται πιο εύκολα και πιο απλά!!! Ζω την κάθε στιγμή με τον μικρό μου που είναι τώρα 7 μηνών και χαίρομαι και κάθε στιγμή της εγκυμοσύνης μου πράγμα που δεν συνέβη στην πρώτη!!!Πιστεύω όμως ότι μακροπρόθεσμα θα επιστρέψω στην δουλειά μου...θα μεγαλώσουν τα μικρά θα πάνε σχολείο και δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου μόνο του σε ένα σπίτι να μαγειρεύω και να κάνω δουλειές περιμένοντας..... Θα δείξει βέβαια!! Το μέλλον είναι πολύ πιο κοντά από όσο φανταζόμαστε...Καλή δύναμη κορίτσια!!!1


Και μενα η ιστορια μου ειναι παρόμοια με της Ελενης (στο εχω ξαναπει πολλα κοινα εχουμε εμεις οι δυο χιχιχι!!!).. Και εμενα το να σταματησω την δουλεια ηταν κοινη αποφαση... Τοσο εγω όσο και ο συζυγος μου θελαμε να αφοσιωθω στο μπεμπη μας να μην χασω στιγμη του...Αυτο βεβαια ηταν εφικτο αφουη δουλεια του μας καλυπτει και με το παραπάνω.. Θα ξαναγυριζα στην δουλεια μολις μεγαλωνε ο μικρος βεβαια τωρα ειμαι πάλι εγκυος οποτε αυτο θα καθυστερησει αρκετα....

79Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 4:16 am

ioannaki

ioannaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Litsakos δεν το συζητώ...Η full time mom είναι η πιο δύσκολη και κουραστική δουλειά του κόσμου....Εγώ δύσκολα θα μπορούσα να το κάνω....
Εγώ μπορεί να είμαι κατά στο να σταματάει η μαμά τη δουλειά για χάρη των παιδιών της, αλλά δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο θαυμάζω τις μανούλες αυτές που κουράζονται όλη μέρα τόόόόόσο πολύ!!!!

80Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 4:24 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ.ΣΕ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ΚΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΜΙΣΘΟΣ.ΑΛΛΑ ΤΟΣΟ ΕΓΩ ΟΣΟ ΚΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΚΡΟ ΩΡΑΡΙΟ.ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ (ΕΧΩ 9ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ,ΚΑΠΑΚΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ,ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗ!),Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ 07.00-13.00. ΟΠΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ.
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΩΡΑΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΖΟΡΙΚΟ,ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΝΕ ΣΧΟΛΕΙΟ,ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΠΑΛΕΤΟ,ΑΓΓΛΙΚΑ...ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΜΕΡΑ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ!!

81Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 5:01 am

puccarina

puccarina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
4 Σεπτεμβρίου γυρίζω και εγώ στην δουλειά και υπάρχουν μέρες που το σκέφτομαι και με πιάνει κατάθλιψη και άλλες που λέω πότε θα έρθει η ώρα. Δεν εργάζομαι για να έχουμε φαί στο πιάτο μας αλλά για να έχουμε ποιότητα ζωής και όταν λέω ποιότητα δεν εννοώ πολυτέλεια...Πιστεύω όμως και εγώ πως μια εργαζόμενη μαμά κουράζεται περισσότερο γιατί όλες τις δουλειές που κάνει μια full time μαμά θα τις κάνει κορίτσια και η εργαζόμενη είτε της αρέσει είτε όχι...συν το οχτάωρο στην δουλειά. Απλά η full time μαμά έχει 8 ώρες παραπάνω όχι να ξεκουραστεί αλλά να παίξει με το παιδί της να ακούσει την γκρίνια του να ικανοποιήσει τις ανάγκες του και αυτό κάποιες μέρες είναι πιο κουραστικό ψυχολογικά απο 8 ώρο σε νταμάρι...Ελπίζω να καταφέρω όταν γυρίζω απο την δουλειά να ασχολούμε με το αγοράκι μου δημιουργικά και παράλληλα να καθαρίζω που θα μου πάει θα τον βρώ τον τρόπο αλλιώς θα ψάξω για καμιά μαγική κάπα να γίνω super woman...Για μένα το ιδανικό θα ήταν να δουλεύω 6 ώρες την ημέρα, όχι βάρδιες και να είχα κοντά μου είτε την μαμά μου είτε την πεθερά μου αλλά τι είναι ιδανικό σε αυτό τον κόσμο???Τη δουλειά μου πάντως δεν θα την άφηνα όχι γιατί αγαπάω λιγότερο το Δημητράκη αλλά γιατί θέλω να βγάζω τα δικά μου λεφτά (ίσως και απο βίτσιο) με κάνει να νοιώθω καλά και όταν εγώ είμαι καλά ο Δημητράκης είναι τρίκαλα!!!! Ηρωίδες για μένα όλες οι μανούλες και αυτές που δεν δουλεύουν και αυτές που δουλευούν!!! Laughing

82Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 5:09 am

sevaki

sevaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
το μυστικό είναι το πρόγραμμα για τα καταφέρεις , αλλά με το μωρό πάντα βγαίνεις εκτός προγράμματος ! εμε΄να μου πήρε καιρό για να οργανωθώ αλλά νομίζω οτι τώρα έχω βάλει μια σειρά στο σπίτι . υπήρχαν φορές που ξεκινούσα να συμμαζεύω το σπίτι μετά τις 12 το βράδυ ! stay-at-home mom - Σελίδα 4 93981

83Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 6:20 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
puccarina έγραψε: Απλά η full time μαμά έχει 8 ώρες παραπάνω όχι να ξεκουραστεί αλλά να παίξει με το παιδί της να ακούσει την γκρίνια του να ικανοποιήσει τις ανάγκες του και αυτό κάποιες μέρες είναι πιο κουραστικό ψυχολογικά απο 8 ώρο σε νταμάρι...

αυτο ξαναπεστο!

84Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 6:32 am

ioanna

ioanna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΕΓΩ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΜΗ ΔΟΥΛΕΥΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΤΗΣ ΚΟΡΕΣ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ Ή ΟΧΙ .ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΩΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΓΩ.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΤΟΜΟ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΝΤΑΝΤΑ.

85Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 7:00 am

Goofy-mom

Goofy-mom
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Vivian έγραψε:Και μενα η ιστορια μου ειναι παρόμοια με της Ελενης (στο εχω ξαναπει πολλα κοινα εχουμε εμεις οι δυο χιχιχι!!!).. Και εμενα το να σταματησω την δουλεια ηταν κοινη αποφαση... Τοσο εγω όσο και ο συζυγος μου θελαμε να αφοσιωθω στο μπεμπη μας να μην χασω στιγμη του...Αυτο βεβαια ηταν εφικτο αφουη δουλεια του μας καλυπτει και με το παραπάνω.. Θα ξαναγυριζα στην δουλεια μολις μεγαλωνε ο μικρος βεβαια τωρα ειμαι πάλι εγκυος οποτε αυτο θα καθυστερησει αρκετα....

Vivian έχουμε τόσα κοινά που έχω αρχίσει και φοβάμαι...χαχαχαχα Μήπως είμαι εσύ??? Ή μήπως είσαι εγώ?? Άμα είναι και το δεύτερο κορίτσι σαν το δικό σου να μου πεις πως θα την βγάλεις για να έχουν και αυτά το ίδιο όνομα όπως τα πρώτα!!!! χαχαχα

86Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 7:08 am

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Goofy-mom έγραψε:
Vivian έγραψε:Και μενα η ιστορια μου ειναι παρόμοια με της Ελενης (στο εχω ξαναπει πολλα κοινα εχουμε εμεις οι δυο χιχιχι!!!).. Και εμενα το να σταματησω την δουλεια ηταν κοινη αποφαση... Τοσο εγω όσο και ο συζυγος μου θελαμε να αφοσιωθω στο μπεμπη μας να μην χασω στιγμη του...Αυτο βεβαια ηταν εφικτο αφουη δουλεια του μας καλυπτει και με το παραπάνω.. Θα ξαναγυριζα στην δουλεια μολις μεγαλωνε ο μικρος βεβαια τωρα ειμαι πάλι εγκυος οποτε αυτο θα καθυστερησει αρκετα....

Vivian έχουμε τόσα κοινά που έχω αρχίσει και φοβάμαι...χαχαχαχα Μήπως είμαι εσύ??? Ή μήπως είσαι εγώ?? Άμα είναι και το δεύτερο κορίτσι σαν το δικό σου να μου πεις πως θα την βγάλεις για να έχουν και αυτά το ίδιο όνομα όπως τα πρώτα!!!! χαχαχα

Ελενάκι μου μάλλον Εριθέλγη θα την βγάλω την μικρη.... Σ' αρέσει;;;; χιχιχι

87Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 8:14 am

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
polu oraio onoma...me to kalo...........

88Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 8:18 am

xoxlidaki

xoxlidaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
florentiab έγραψε:Μπορώ να σας πω και από την πλευρά της μαμάς μου κάτι. Στις αρχές δούλευε, όμως μετά σταμάτησε και έμεινε στο σπίτι. Όταν μεγαλώσαμε εγώ και τα αδέλφια μου κόντεψε να τρελαθεί. Ήταν συνέχεια μόνη της γιατί εμείς είχαμε ανεξαρτητοποιηθεί-όπως μας έμαθε εξάλλου- και τρωγόταν με τα ρούχα της. Δεν είχε τι να κάνει. Στο τέλος βρήκε δουλειά στα 48 της πωλήτρια για 6ωρο για να ξεσκάει και ηρέμησε.

και στη δική μου μαμα αυτό έγινε και μπορώ να πω οτι υπέφερε αρκετα, ακόμα και τώρα μπορώ να πω. Και ο λογος είναι οτι δεν ήταν οικονομικά ανεξάρτητη, οούτε και τώρα πραγμα που εκμεταλλεύεται ο πατερας μου ακόμα και σήμερα. Αν και δεν μας έλειψε ποτε τίποτα από το σπίτι πιστεύω αν υποχωρούσε λιγο ο πατερας μου και βοηθούσε στο σπιτι δεν θα χρειαζόταν η μητερα μου να σταματήσει οταν έκανε το δευτερο παιδί, την αδερφή μου. Σε εμενα δουλευε αλλα ποτε δεν μου έλειψε. Ηταν μολις 32 ετων οταν 8 μηνων έγκυος έχασε τη μανα της και ο πατερας μου τη σταματησε απο τη δουλειά...ακόμα το μετανιώνει που δεν πατησε ποδι τοτε. Αν ειχε συνεχίσει δεν θα είχε βαλτώσει. Το θέμα είναι πιστευω οτι στην Ελλάδα δεν υπαρχει νομοθεσία που να ευνοεί τις εργαζομενες μητερες και πολλές φορες και οι σύζυγοι δεν είναι διατεθιμένοι να βοηθήσουν ουσιαστικά στο σπίτι και να αναλάβουν και αυτοι καποιες αρμοδιοτητες στο σπιτι οταν πχ. η μαμα απασχολειται το απογευμα καπου

89Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 8:24 am

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
areti1 έγραψε:polu oraio onoma...me to kalo...........

Σ'ευχαριστώ πολυ Αρετη μου... Και εσύ να χαιρεσε το παιδακι σου!!!

90Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 8:27 am

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
euxaristo polu.....

91Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 9:00 am

marianna

marianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
xoxlidaki έγραψε:Το θέμα είναι πιστευω οτι στην Ελλάδα δεν υπαρχει νομοθεσία που να ευνοεί τις εργαζομενες μητερες και πολλές φορες και οι σύζυγοι δεν είναι διατεθιμένοι να βοηθήσουν ουσιαστικά στο σπίτι και να αναλάβουν και αυτοι καποιες αρμοδιοτητες στο σπιτι οταν πχ. η μαμα απασχολειται το απογευμα καπου

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

92Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 9:10 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμένα η μικρή μου είναι πολύ μωράκι ακόμα, δε θέλω να την αφήσω τόσο νωρίς, πιστεύω με έχει ανάγκη..
ναι μεν δεν έχουμε χρήματα ούτε για να βγάλουμε ολόκληρα τα έξοδα της βάφτισης μόνοι μας, αλλά προτιμώ να στερηθώ για να είμαι δίπλα της μέχρι να δώ ότι θα μπορεί να προσαρμοστεί σε έναν παιδικό σταθμό.
πιστεύω γύρω στα 2 να γίνει αυτό.
Πάντως κακά τα ψέματα, δε νομίζω ότι υπάρχει εύκολη επιλογή ανάμεσα στα δύο
νομίζω ότι θα τα συνδυάσω με part time δουλειά..
Ώρες ώρες νιώθω ότι με καταπλακώνουν οι υποχρεώσεις, ότι ακόμα κι αν είμαι χάλια άρρωστη πρέπει να είμαι εκεί για το παιδί, για το σπίτι, ότι δε μπορώ να δράσω ανεξάρτητα και να φύγει το μυαλό μου λίγο από τη ρουτίνα.
Αλλά αν έρθει η ώρα να φύγω για κάποια υποχρέωση χωρίς το μωρό, τότε το σκέφτομαι συνέχεια και μου λείπει όταν το δω τρελαίνομαι
Αλλά πιστεύω ότι η μαμά που έχει βιώσει εργασιακό χώρο, ή έχει επαγγελματικές φιλοδοξίες, ή έστω ανατράφηκε να είναι πιο ανεξάρτητη από το παλιό παραδοσιακό πρότυπο της Ελληνίδας μάνας δύσκολα μπορεί να αντέξει ως το νηπιαγωγείο να είναι stay-at-home mom

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

93Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 11:38 am

ntintina

ntintina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
wow! κάποιες μένουν σε large γειτονιές.... στη δική μου στα δυτικά όλες δουλεύουν απο ανάγκη....

94Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 11:42 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τι σχεση εχει η περιοχη τωρα βρε ντιντινα; νομιζω εχουμε αρχισει και ξεφευγουμε απο το θεμα, που ηταν απλα πληροφοριακα ποιες μαμαδες δουλευουν και ποιες ειναι σπιτι

95Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 11:52 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
και εγώ από ανάγκη θα δουλέψω και μένω ΒΠ
οπότε, μάλλον οι ταμπέλες είναι λίγο χαζές σε τέτοια θέματα Wink

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

96Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 12:06 pm

ntintina

ntintina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
τι να κανω βρε Μιλουπακι?ακουω φιλιπινεζες κ απορώ...μα που μένω?εμεις δεν εχουμε τετοια...βεβαια δεν εχουμε ουτε παιδικές χαρές...όϊμε που αγορασα σπιτι?ναναι καλά ο βρεφονηπιακος που παει,τουλαχιστον εκει εχει παιδακια γ να παιζει....γτ εγω γυρναω κομματια απο τη δουλεια κ δεν ειμαι κ στην καλυτερη ψυχολογικη κατασταση....τι φταίει το έρμο με την τρελλή μάνα που έμπλεξε?

97Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 12:12 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ενταξει βρε ντιντινα ουτε εγω εχω δει φιλιπινεζες στις κουνιες που πανε τα δικα μου αλλα ξενους εχω πετυχει και εγω, οπως και πολλες γιαγιαδες για ντανταδες να πω την αληθεια δεν εχω δει, εκτος αν τις περναω για μαμαδες

98Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 10:33 pm

WINNIE


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΕΤΕ ΣΕ ΟΛΑ ΔΙΚΙΟ,ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΩΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑΑΦΗΣΩ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΑΚΟ ΜΟΥ(ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΝΤΑΝΤΑ ΤΟΣΑ ΑΚΟΥΜΕ) Smile

99Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 11:23 pm

mariamb


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Διαβάζοντάς σας...πρέπει να είμαι από τις εξαιρέσεις...που αρχικά τουλάχιστον ήθελα να γυρίσω στη δουλειά μου! Είμαι νηπιαγωγός σε δημόσιο νηπιαγωγείο, οπότε είχα το προνόμιο να έχω ένα χρόνο άδεια για να μεγαλώσω την μικρή μου. Να σημειώσω ότι δουλεύω από μικρή ηλικία και μου αρέσει να ασχολούμαι με πολλά πράγματα. 6 μήνες λοιπόν μετά την γέννηση ήμουν στα πρόθυρα να επιστρέψω στην τάξη μου και με σταμάτησε ο προϊστάμενός μου. Μου έλειπε η δουλειά μου και με είχε επηρεάσει το γεγονός ότι για πρώτη φορά στη ζωή μου έπρεπε να αφιερωθώ σε ένα και μόνο θέμα: στο μωρό μου!! Μετά βέβαια έστρωσε η κατάσταση και όταν τελικά έλεηξε η άδεια την άφησα με ανάμεικτα συναισθήματα.
Βέβαια θεωρώ ότι είναι σημαντικό ότι το νηπιαγωγείο είναι κοντά στο σπίτι και ότι το ωράριο είναι μέχρι τις 12.30. Μετά μεταφέρω το νηπιαγωγείο στο σπίτι...και ακολουθώ full πρόγραμμα με παραμύθια, τραγούδια, κατασκευές κτλ...Η δουλειά μου είναι μέρος της ζωής μου και με γεμίζει ενέργεια και θετική διάθεση...έτσι ώστε να λειτουργώ καλύτερα και στο σπίτι.

100Ψηφοφορία Απ: stay-at-home mom Πεμ Ιουν 24, 2010 11:25 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πάντως αυτό το θέμα αφορά όλες. Το παρακολουθώ εδώ και μέρες και δεν τελειώνει με τίποτα.
Θέλω ακόμη να πω να μην φοβάστε τους παιδικούς σταθμούς. Εγώ την πήγα 8 μηνών στην αρχή για δύο-τρεις ώρες την ημέρα και έκλαιγε. (ήμουν να με κλαίνε οι ρέγγες) Μετά από μία εβδομάδα σταμάτησε να κλαίει και παρακολουθούσε τα άλλα παιδάκια. Τώρα πια με χαιρετάει και μου στέλνει φιλάκια όταν την αφήνω. Βέβαια θέλει πολύ ψάξιμο σε ποιον παιδικό θα την αφήσεις, αλλά αυτό είναι για άλλο θέμα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις