Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
374 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 374 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 41]

126Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 3:46 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sassaX έγραψε:καλημερα κοριτσια!
μαρια πως λεγεται το βιβλιο να το παρω κ γω?να διαβασω κ κατι χρησιμο γτ το χω ξεφτιλισει με τα μυθιστορηματα
α!πηρα τη γιατρο χθες να τη ρωτησω για τα γκουχου γκουχου κ μου λεει πως ειναι απο τα σαλια γτ βγαζει δοντια να αυξησω τον ορο κ να καθεται ορθια οσο μπορω

Ειναι το "προικισμενα μωρα εμνευσμενοι γονεις. Για μια αλλη προσχολικη ηλικια" Μου αρεσει παρα πολυ! Θα σου φανει πολυ χρησιμο!

irene12 έγραψε:κορίτσια έπεσε η μπουμπού μου από το κρεββάτι..............πέθανα......

Ωχ την καημενη τη μπομπου! Και τη μαμα. Αν εφαγε κιολας μην ανησυχεις. Εγω θα το ξυπνουσα προληπτικα αν περνουσε τις 2 ωρες υπνου. Αν και πιστευω πως δεν ειναι τιποτα.

Mama Pupa έγραψε:Κοριτσια καλημερα!!!
Irene περαστικα σας!!!!Ελπιζω το πεσιματακι να ηταν ασημαντο!!
Τι να κανω που δεν τρωει τη φρουτοκρεμα??????Σφραγιζει το στομα και μουγκριζει θυμωμενη!!Το ρυζαλευρο το τρωει, το φρουτο οχι!!
Πειτε καμια ιδεα!!

Το ρυζαλευρο ειναι αγευστο δηλ γευση συνηθισμενη. Τα φρουτα ειναι αρκετα γλυκα και χρειαζεται χρονο. Υπομονη, θα τη μαθει τη γευση!

αγγελικημαρια έγραψε:καλημερα! irene πως ειναι το νινι? φανταζομαι τη τρομαρα πηρες! σασσα το βιβλιο λεγεται <για μια αλλη προσχολικη ηλικια>του στελιου παπαβεντση. ειναι μικρο ευαναγνωστο κ γενικα μου αρεσε κ μενα πολυ. βερακι κ εγω πολλες φορες νομιζω οτι καποια μηνυματα μου ξεφευγουν Very Happy
ειπα που λετε στον γιαννη για τη θεια κ την αρκουδα....χθες ταπογευμα συναντησε τη θεια κ επειδη ειχε προβλημα το καλοριφερ της περασε να το δει.εκει που μιλουσαν του λεει η θεια ποσο ομορφο ειναι το παιδι μας κ λεει ο γιαννης<ο καθε γονιος ομορφο το βλεπει το παιδι του >ναι λεει η θεια...ειναι και χοντρουλικο κ απαντα ο γιαννης<καλυτερα αρκουδα παρα γαιδουρα>δεν απαντησε η θεια...της πηρε και 50 ευρω για την επισκεψη(ενω δε παιρνει τοσα) κ το βουλωσε! το ευχαριστηθηκα tongue tongueπουπα τι φρουτο δινεις???

Μπραβο στον αντρα σου!!! Τελεια απαντηση!

Mama Pupa έγραψε:Αλικη σου εστειλα πμ! Της δινω αχλαδι και μπανανα με λιγο ζεστο νερο για να αλεθονται καλα και λιγο ρυζαλευρο για να πηζει αφου της αρεσει κιολας. Αλλα....Το μηλο ουτε να το βλεπει...

Ουτε εμενα ετρωγε μηλο! Ουτε καν μαζι με αλλα φρουτα! Εφαγε μετα το χρονο! Δεν πειραζει, αν δε θελει μη βαζεις. Ρωτα τον παδιιατρο αν σου επιτρεπει να βαλεις αβοκαντο! Ο γιος μου ξαφνικα περυσι σταματησε να τρωει φρουτα. Δεν τα πολυσυμπαθουσε απο την αρχη γιατι ηταν γλυκα. Το αβοκαντο εσπασε τη γλυκα και εφτιαχνε μια βελουτε φρουτοκρεμα που ο γιος μου ετρωγε μεχρι την τελευταια κουταλια! Ειναι στην εποχη του τωρα! Στον ΑΒ αγοραζω αβοκαντο Κρητης!

αγγελικημαρια έγραψε:μολις με δεχτεις γινεσαι μελος.. εμενα παλι τη μπανανα δε καλοεφαγε.δε ξερω κανα κολπο...κατσε να μπει η μαρια να μας πει Very Happy

Μη βαλεις μπανανουλα. Χρησιμη αλλα οχι απαραιτητη. Περιττη αν εχετε προβλημα με δυσκοιλιοτητα. Δοκιμαστε την σε λιγο καιρο παλι!

Κοριτσια, το λεει και ο Παπαβεντσης στο βιβλιο του: το φαγητο πρεπει να ειναι απολαυση και οχι εξαναγκασμος. Αγαλι-αγαλι γινεται η αγουριδα μελι!

127Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 3:48 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dora. έγραψε: Να ρωτήσω κάτι ρε κορίτσια? Μέχρι πότε βάζουμε τα μικρά μας να ρευτούν?
Κανα δυο μέρες τώρα, άλλοτε ρεύεται κ άλλοτε όχι. Εσείς σε συνδυασμό με την κρέμα τι κάνετε?!

Με την κρεμα δε χρειαζεται να την ρευεις. Με το γαλα μονο, ειδικα αν εχετε παλινδρομηση.

128Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 4:00 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Περιστατικο σημερα περιμενοντας το ασανσερ της πολυκατοικιας μας. Περιμενουμε μαζι με μια γιαγια κοντα στα 60-65. Ο Γιαννης φοραει βαμβακερο μπλουζακι και απο πανω πλεκτο χοντρο γιλεκακι. Εξω χαρα Θεου. Λεει στο Γιαννη: "να φορας το μπουφαν σου γιατι κανει κρυο". Δεν απαντω. Το ξαναλεει. Της απαντησα (κακως), οτι μολις βγηκε απο το αυτοκινητο. Και λεει "ετσι κρυωνουν! Εμενα ο εγγονος μου ειναι συνεχεια αρρωστος". Επειδη ηθελα να κοψω την αστοχη και ενοχλητικη συζητηση το εριξα στην τρελη και της απαντησα με νοημα: "το ΔΙΚΟ μου παιδι ειναι ανθεκτικο! Δεν κρυωνει!" Χαχαχα, ζητω η τρελααα! Το βουλωσε μετα. Αν της απαντουσα σοβαρα θα της ελεγα πως ισως λογω τετοιων υπερβολων αρρωσταινει συνεχεια ο εγγονος της, αλλα ειμαι σιγουρη πως δε θα καταλαβαινε. Αμαν πια με την αδιακρισια σε πρωτη φαση και επειτα με την ξερολιαση και το κατοχικο συνδρομο!

129Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 4:20 am

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Χα!Χα!Μαρια ωραια απαντηση!Οπως και ο αντρας της Ντορας!Σωστοοοοοοος!!!
Σαν την ξαδερφη μου με την πεθερα της που την ειχε φαει απο τοτε που γεννησε:"Το μωρο ειναι αδυνατο, τελειως πετσι και κοκκαλο θα το κανεις σαν και του λογου σου", κι αυτο καθε μερα, καθε 5 λεπτα με χρι που δεν αντεξε και οταν της ξαναειπε "τσιχλα ειναι, απο σενα πηρε" της απανταει: "Ευτυχως που δεν πηρε απο σενα να μη χωραει στις πορτες!!!!!" Χα!Χα!Χα!

130Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 4:24 am

νατακως


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλο μεσημερι κοριτσακια.
επιτελους κοιμηθικε, εβαλα και το φαγητο μου και να'μαι.....
ντορα περαστικα σου και καλα αποτελεσματα με τη μικρη.
ιρενε σιδερενια η μπουμπου. το πρωτο και το τελευταιο σας ευχομαι να ειναι αυτο.
εγω ειδα εσας που σας πεφτουν και την αλλαζω στο πατωμα. βαζω το στρωματακι της αλλαξιερας κατω και ολα καλα. γιατι αντε τα δικα σας πεφτουν απο καναπεδες και κρεβατια. εγω την ειχα πανω στη συρταριερα-αλλαξιερα. δε λεει να πεσει απο τοσο ψηλα....
αλικη για την "αρκουδα" τα ειπαν ολα τα κοριτσια. αλλα το καλυτερο το εκανε ο αντρουλης σου. μπραβο του!!!!!!!!
για το καθησματακι που λετε.... μεγαλη πληγη ανοιξατε. κι εμενα εχει αρχισει και ζοριζεται, ειναι λιγο στεναχωρο, πρεπει ν'αρχισω να ψαχνω κι εγω.
σας βλεπω που "παλευετε" να φανε τις κρεμουλες και σκεφτομαι τι με περημενει.... παντως ειναι μια η μικρη μου..... χθες που ειχα κοσμο, οπως σας ειπα, τους κοιταζε ολους που τρωγανε. την ειχα αγκαλια και κανει η κουνιαδα μου να της δωσει μια πιρουνια με γλυκο. να τη βλεπατε πως εσκυψε να βαλει το πιρουνι στο στομα!!!!! ας ελπισω να τρωει τις κρεμουλες γιατι το ρυζαλευρο... κολλησαμε στα 50 γρμ, με το ζορι. την αλλη βδομαδα που εχουμε εμβολιο θα δουμε τι θα μας πει.
Μαρια γιατι η γιαγια δεν τα λεει αυτα στη νυφη/κορη που ο εγγονος ειναι συνεχεια αρρωστος????? μαλλον δεν την παιρνει και ηρθε να κανει την εξυπνη σε σενα.
πουπα σωστη η ξαδερφη!!!!!!

131Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 4:25 am

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Οσο για τα φρουτα, θα ρωτησω Μαρια την παιδιατρο για το αβοκαντο, γιατι να μην κανει? Μακαρι να βοηθησει. θα της κοψω και την μπανανα. Προβλημα με κακακια ευτυχως δεν εχουμε τωρα μαλιστα που αρχισαμε τις στερες κανουμε και 2 φορες τη μερα.
Με το ρεψιμο παντα ειχα προβλημα, οταν κοιμαται και πινει γαλα κοιμισμενη δε ρευεται με τιποτα γιαυτο τη νυχτα στριφογυριζει πολυ και καταλαβαινω οτι μαλλον εχει δυσπεψια αλλα τι να κανω? Οταν ειναι ξυπνια ρευεται, δεν εχω θεμα.
Ντορακι τι εχει το νινι? Δυσκοιλιοτητα?

132Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 4:25 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mama Pupa έγραψε:Χα!Χα!Μαρια ωραια απαντηση!Οπως και ο αντρας της Ντορας!Σωστοοοοοοος!!!
Σαν την ξαδερφη μου με την πεθερα της που την ειχε φαει απο τοτε που γεννησε:"Το μωρο ειναι αδυνατο, τελειως πετσι και κοκκαλο θα το κανεις σαν και του λογου σου", κι αυτο καθε μερα, καθε 5 λεπτα με χρι που δεν αντεξε και οταν της ξαναειπε "τσιχλα ειναι, απο σενα πηρε" της απανταει: "Ευτυχως που δεν πηρε απο σενα να μη χωραει στις πορτες!!!!!" Χα!Χα!Χα!

Χαχαχαχα! Τελειο! Μηπως ηθελε να δωσει στο παιδι καμια σοκολατινα να το παχυνει;; Αχαχα!

133Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 4:27 am

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αυτο το κατοχικο συνδρομο ειναι απιστευτο παντως!!!!!

134Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 4:32 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νατασα μπορει να τα λεει και εκει δεν ξερω! Μακαρι να εχει και η νυφη/κορη γλωσσα-παπουτσι και να την βαζει στη θεση της!

Το οτι το παιδακι σου εδειξε ενδιαφερον για να φαει απο το πηρουνι, σημαινει πως ειναι πανετοιμο για την εισαγωγη κι αλλων γευσεων! Ολα καλα θα πανε! Το ρυζαλευρο δεν της αρεσει. Δεν πειραζει καθολου! Λιγο αργοτερα θα βρεις τροπους να τρωει δημητριακα.

135Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 4:47 am

mariela


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κορίτσια γειά σας,

Μόλις αρχίσαμε και μεις την κρέμα βανίλια-ρυζάλευρο και πρέπει να ξεκινήσουμε και τα φρούτα σύντομα. Εσεις τους δίνετε φρουτόκρεμα του σουπερμάρκετ ή την φτιάχνετε μόνες σας?

136Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 4:57 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mama Pupa έγραψε:Αυτο το κατοχικο συνδρομο ειναι απιστευτο παντως!!!!!

Οπως τα λες! Και το χειροτερο ειναι οτι αυτη η γιαγια εκτος απο το υπερβολικο ντυσιμο μπορει να κανει αλλα χειροτερα.

Μια και ανεφερα τη σοκολατινα, θυμηθηκα περιστατικο που μου διηγηθηκε η κουνιαδα μου. Καραφλιαστε μαζι μου.

Εχει παει που λετε η κουνιαδα μου με τον αντρα της σε καφετερια. Σε κοντινο τραπεζι ειναι μια 65χρονη γιαγια με την περιπου 1 χρονων εγγονη της και μια φιλη της. Εχουν κατσει σε χωρο καπνιζοντων και καπνιζουν και οι 2 σαν τα φουγαρα πανω απο το παιδι! Σε λιγο ερχονται τα γλυκα που ειχαν παραγγειλει, 2 παστες. Η γιαγια τρωει και τι κανει λετε; Ταιζει με το κουταλι της το εγγονακι της παστα! 65 χρονων στομα με 5000 σαπια δοντια η μασελα και τρισεκατομμυρια μικρωβια ΚΑΙ μετα απο τοσα τσιγαρα μεταφερει μικροβια σε ενα μωρουδιακο καθαρο και φρεσκο στοματακι με μερικα νεογηλα δοντακια... Αυτο το παιδι, μεχρι τα 4 δεν θα εχει δοντια αν ολα αυτα γινονται συνεχεια. και δε μιλησα ακομα για την ποιοτητα της τροφης.. Και αφου τελειωνει η παστα, η γιαγια με το κουταλι ΤΗΣ -μην ξεχνιομαστε- δινει στο παδιι να δοκιμασει και απο την παστα της φιλης της...
ποσο δυσκολο ηταν να ζητησει ενα τριτο κουταλακι για τη μικρη και να της δωσει να δοκιμασει απο την αλλη πλευρα της παστας, την μη μαγαρισμενη; Τι μανια εχουν αυτες οι ηλικιες με το να ταιζουν τα παιδια σοκολατα και βλαβερες τροφες; Μηπως το εχει συστημα τελικα; Εννοω γλυκαινει το παδιι για να καθεται μαζι της και να μη θελει να σηκωθει για να εξερευνησει το περιβαλλον -αρα ειναι και ανετη η γιαγια να συζητησει με τη φιλη της. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. Ποια μανα ανυποψιαστη ισως, της το εμπιστευτηκε αραγε... Αλλα ξεχασα. Ξερουν απο παιδια γιατι μεγαλωσαν παιδια. Κολλημενα μυαλα.

137Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 4:59 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mariela έγραψε:Κορίτσια γειά σας,

Μόλις αρχίσαμε και μεις την κρέμα βανίλια-ρυζάλευρο και πρέπει να ξεκινήσουμε και τα φρούτα σύντομα. Εσεις τους δίνετε φρουτόκρεμα του σουπερμάρκετ ή την φτιάχνετε μόνες σας?

Γεια σου!!! Μονη σου θα τη φτιαχνεις! Αυτες του σ/μ εχουν πολυ χαμηλη περιεκτικοτητα σε φρουτα! Καλη αρχη!

138Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 5:00 am

mariela


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
MariaM έγραψε:
mariela έγραψε:Κορίτσια γειά σας,

Μόλις αρχίσαμε και μεις την κρέμα βανίλια-ρυζάλευρο και πρέπει να ξεκινήσουμε και τα φρούτα σύντομα. Εσεις τους δίνετε φρουτόκρεμα του σουπερμάρκετ ή την φτιάχνετε μόνες σας?

Γεια σου!!! Μονη σου θα τη φτιαχνεις! Αυτες του σ/μ εχουν πολυ χαμηλη περιεκτικοτητα σε φρουτα! Καλη αρχη!

Σε ευχαριστώ πολύ!!

139Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 5:10 am

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ποποπο Μαρια τρελαινομαι και που το διαβαζω! Αν θυμασαι οταν εγραφα την ιστορια μου με την οικογενεια του ανδρος, εγραψα κι αυτο. Οτι ο πεθερος μου με την μικρη του κουνιαδου μου, τοτε ηταν 2 και ο πεθερος 70, έτρωγαν παγωτο με ενα κουταλι, μια κουταλια ο ενας και μια ο αλλος!Και εξακολουθουν να τρωνε οενας με το κουταλι του αλλου! Οταν το ειδα αυτο τοτε φρικαρα τελειως, το ειπα στον δικο μου και απαντησε " εχει μανα, αφου η μανα της το επιτρεπει δεν υπαρχει θεμα!!!" Αν ειναι ποτε δυνατον, αντι να πιασει τον πατερα του και να τον βαλει στη θεση του!!Επισης το μικρο αυτο,-μενουν ολοι μαζι πανω-κατω γιαυτο και γινεται μπαχαλο-το εχουν τελειως καταστρεψει. Του δινουν ολη μερα σοκολατες απο το πρωι που ξυπναει, πατατακια και κρεας, συγκεκριμενα λουκανικα χωριατικα, καθοτι τους αρεσουν ιδιαιτερως τα κοψιδια!Με αποτελεσμα να εχει κοψει τελειως τις φυτικες ινες, φρουτα, χορταρικα, να εχει στουμπωσει το παιδακι απτη δυσκοιλιοτητα και μολις ερχεται το βραδυ να μην κοιμαται απο την πολυ γλυκοζη που εχει φαει ολη μερα!!! Επισης εχει αποκτησει εξαρτηση απο τη σοκολατα και σε ασχετες ωρες χτυπαει την πορτα και φωναζει για σοκολατα!!!Μιλαμε για εγκληματικη συμπεριφορα, θα επρεπε για μενα να παρεμβαινει το κρατος σε τετοιες περιπτωσεις, αυτοι υποθηκευουν το ιδιο το μελλον και την υγεια του καυμενου του μικρου!!

Α! Για πειραμα, εδωσα στη μικρη ετοιμη φρουτοκρεμα σε βαζακι και μονο που δεν εκανε εμετο!!!Ουτε να τη βλεπει!!!

140Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 5:25 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mama Pupa έγραψε:Ποποπο Μαρια τρελαινομαι και που το διαβαζω! Αν θυμασαι οταν εγραφα την ιστορια μου με την οικογενεια του ανδρος, εγραψα κι αυτο. Οτι ο πεθερος μου με την μικρη του κουνιαδου μου, τοτε ηταν 2 και ο πεθερος 70, έτρωγαν παγωτο με ενα κουταλι, μια κουταλια ο ενας και μια ο αλλος!Και εξακολουθουν να τρωνε οενας με το κουταλι του αλλου! Οταν το ειδα αυτο τοτε φρικαρα τελειως, το ειπα στον δικο μου και απαντησε " εχει μανα, αφου η μανα της το επιτρεπει δεν υπαρχει θεμα!!!" Αν ειναι ποτε δυνατον, αντι να πιασει τον πατερα του και να τον βαλει στη θεση του!!Επισης το μικρο αυτο,-μενουν ολοι μαζι πανω-κατω γιαυτο και γινεται μπαχαλο-το εχουν τελειως καταστρεψει. Του δινουν ολη μερα σοκολατες απο το πρωι που ξυπναει, πατατακια και κρεας, συγκεκριμενα λουκανικα χωριατικα, καθοτι τους αρεσουν ιδιαιτερως τα κοψιδια!Με αποτελεσμα να εχει κοψει τελειως τις φυτικες ινες, φρουτα, χορταρικα, να εχει στουμπωσει το παιδακι απτη δυσκοιλιοτητα και μολις ερχεται το βραδυ να μην κοιμαται απο την πολυ γλυκοζη που εχει φαει ολη μερα!!! Επισης εχει αποκτησει εξαρτηση απο τη σοκολατα και σε ασχετες ωρες χτυπαει την πορτα και φωναζει για σοκολατα!!!Μιλαμε για εγκληματικη συμπεριφορα, θα επρεπε για μενα να παρεμβαινει το κρατος σε τετοιες περιπτωσεις, αυτοι υποθηκευουν το ιδιο το μελλον και την υγεια του καυμενου του μικρου!!

Α! Για πειραμα, εδωσα στη μικρη ετοιμη φρουτοκρεμα σε βαζακι και μονο που δεν εκανε εμετο!!!Ουτε να τη βλεπει!!!

Καλα και η μανα αυτου του παιδιου τι λεει; Shocked Shocked Shocked Το κακομοιρο το παιδακι... Τι ανευθυνοτητα!

Μπραβο στη μικρη! Αυτα τα βαζακια ειναι εσχατη λυση σε περιπτωση αναγκης για να μη μενει το παιδι νηστικο, πχ αν πατε εκδρομη και δεν εχεις δυνατοτητα να λιωσεις τα φρουτα καπου. Αν και ξερω κοπελα που στην καφετερια εβγαζε πιατακι και τριφτη επανω στο τραπεζι, ετριβε φρουτακια και ταιζε το παιδι της! Την παραδεχομαι αλλα δεν ξερω αν θα το εκανα. Λενε οτι δεν εχουν συντηρητικα αλλα δυσκολευομαι να το πιστεψω. Εδω στιβεις χυμο πορτοκαλι και αν αργησεις να τον πιεις ειναι πικρα! Το φρεσκο ειναι αναντικαταστατο! Ξερει η μπουμπου σου! Δωσε της χρονο και θα μαθει να τρωει και φρουτα και απ ολα! Wink

141Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 5:36 am

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η μανα αυτου του παιδιου εχει βολευτει γιατι ασχολουνται αλλοι και οχι αυτη. Επισης η ΑΓΝΟΙΑ σε κανει αναισθητο και επικινδυνο....
Σκεφτομαι τη μικρη μου. Αν πηγαινει εκει περα τι θα της δινουν???? Γιαυτο με ζωνουν τα φιδια....

142Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 5:41 am

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MARIELA κ εγω μονη σου θα σου πω να τη κανεις, 5 λεπτα υποθεση ειναι κ εισαι ησυχη γι αυτο που τρωεει το παιδακι σου.
κοριτσια οι ιστοριες σας ειναι απιστευτες Very Happy
ντορα περαστικα σου κ ολα καλα να πανε με τη μικρη . εμεις κοιμηθηκαμε 2 ωριτσες κ τωρα χουζουρευει να ξυπνησει.ποσο την χαιρομαι αυτη τη βδομαδα που δε δουλευω.εχω τρομερες τυψεις ρε κοριτσια που θα την αφησω παλι. αχ!κοινωνια ατιμη! 4 μηνες εμειναν δε θα περασουν???το καλοκαιρι θα ειμαστε αγκαλιτσα ολη μερα Very Happyνα σας πω κ το αλλο!τωρα νιωθω οτι την αγαπαω πιο πολυ απο πριν!

143Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 5:48 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mama Pupa έγραψε:Η μανα αυτου του παιδιου εχει βολευτει γιατι ασχολουνται αλλοι και οχι αυτη. Επισης η ΑΓΝΟΙΑ σε κανει αναισθητο και επικινδυνο....
Σκεφτομαι τη μικρη μου. Αν πηγαινει εκει περα τι θα της δινουν???? Γιαυτο με ζωνουν τα φιδια....

Ωχ... Θα επιβληθεις οσο γινεται. Αν γινεται επεβαλε και την παρουσια σου. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο!

Ξερω κοπελα -απο την πλευρα των πεθερικων της- που ειναι παρουσα και ελεγχει τα παντα. Βεβαια τη λενε σκυλα αλλα καλα τους κανει! Αυτη ειχε την ατυχια να πεθανει ο αντρας της. Ομως ετσι εχει τα πεθερικα στην αποσταση που τους αρμοζει (γιατι ειναι και αυτοι ... ξερεις πως) και αποφασιζει εκεινη για το παιδι. Τα γλυκα ειναι βλαβερα, το εχουμε εμπεδωσει. Η σοκολατα ομως ειναι επικινδυνη γιατι ευθυνεται για αλλεργιες και συχνα προκαλλει πονοκεφαλους σε πολυ μικρα παιδια. Ο δικος μου δεν την εχει γνωρισει ακομα και θα κανει καιρο, τουλαχιστον 1 χρονο ακομα.

144Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 6:49 am

zouzou11

zouzou11
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
γεια σας κοριτσια τι κανετε?εμεις βηχουμε λιγο απο χθες και το απογευμα θα παμε στην παιδιατρο.

irene περαστικα σας.ελπιζω ολα καλα να ειναι.και σε καταλαβαινω πως νοιωθεις.

Veraki δε πειραζει ολα καλα.

αλικη η θεια τι να πω?οτι να΄ναι ειναι.μπραβο ομως στον αντρα σου.

dora ευχαριστω για το πμ.βασικα το διαβασα και κατι δε μου καλοαρεσε.

145Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 6:49 am

fofi

fofi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσακια μου γλυκα χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε..ειμαστε πλεον σπιτι μας πηγε ο μπαμπας μας για δουλεια ειχε αδειουλα κ ξανα μανα στα ιδια.Αλικη μου με συγκινησε πολυ το κειμενο σου νιωθω το ιδιο με σενα.Να πω κ εγω ενα μεγαλο ευχαριστω στην Μαρια.Και χαιρομαι πραγματικα πολυ που ειμαι σε αυτην την ομαδα.Βερακι καλοριζικο το δοντακι σας.Περαστικα στα αρρωστα μωρακια κ μανουλες αν θυμαμαι καλα.Εμεις εχουμε 5 μερες που τρωμε κρενα την τρωει ολη κ δειχνει να του αρεσει.Την αλλη εβδομαδαεχουμε εμβολιο.Δεν θυμαμαι αν σας ειπα δεν βγαζουμε ουτε σταλα γαλα..

146Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 6:51 am

fofi

fofi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Οσο για την φρουτοκρεμα συμφωνω κ εγω οτι καλυτερα ειναι τα φρεσκα φρουτα κ να εχεις μια του εμποριου σε περιπτωση που ξεμεινεις ή πρεπει να εισαι καπου εξω απο το σπιτι.

147Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 6:53 am

Veraki

Veraki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mωλις διαβασα Μαρια το περιστατικο με το μπουφαν με την γρια!!!

ΜΩΡΕ ΜΑΡΙΑ το φχαριστηθηκα και εγω ετσι που της το πες!ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αυτο ειναι ΤΟ θεμα μου!εγω το μωρο μου το θελω σκληραγογημενο!τη μερα λιγο-ελαχιστο καλοριφερ,μπουφαν???δεν εχει καν!ΑΝ το ωγαλω βολτα θα ειναι επειδη θελω να απολαυσει τον ηλιο,σιγα μη του βαλω και μπουφαν να καντηλιασει. εσωρουχο,πουκαμισοΚΑΙ ζακετα και στα ποδαρακια τον υπνοσακο.σε πολυ σπανιες περπτωσεις κουβερτουλα στα ποδια.

Εχω που λετε την πεθερα μου:βαλτου καλτσες¨ουι ουι ουι παγος το χερτακι του παιδιου!να τον ντηνεισ καλα μη βγενει ετσι!της ΤΑΔΕ ειναι αρωστο 2 μηνες , της ΤΑΔΕ περνει κορτιζονη(οπου ΤΑΔΕ οι κουνιαδες μου)
οι οποιες το σπιτι το εχουν μερα νυχτα στους 25 βαθμους κελσιου παρακαλω(εγκλημα για μενα) και πραγματικα ειναι μονημος αρωστα.εξω τα βγαζουν υπερβολικα σπανια.και εκει διαφονω ,το παιδι θελει ηλιο,καθαρο αερα,αλλαγη παραστασεων. η πεθερα μου¨που το πας το παιδι με τετοιο κρυο????

εδω θα μαστε να τα λεμε ,να μου το θυμηθητε θα σφαχτουμε πολυ αγρια κοντοζυγωνει!

(παω να συνεχισω να σας διαβασω ολες)

148Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 9:06 am

Sof


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γεια σας κοριτσια τι κανετε λοιπον μετα απο ολα αυτα που διαβασα το αποφασισα!!!!θα βαλω καμερες σε οποιον κρατησει απο φεβρουαριο το μωρουλακι μου!!!!πως θα παω για δουλεια??????οεο????

149Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 9:16 am

sassaX

sassaX
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ουφ κοιμηθηκε ο μπά'ι'λος οπως τον λεει η πεθερα μου(ειναι μυτιλινια κ σημαινει σβουρα)νωρις αλλα δεν πειραζει...
πωπω αυτο με τις γιαγιαδες μου ανεβασε το αιμα στο κεφαλι
ασχετο εχω βαλει γιγαντες απο τις 5 το αβραστο εχουν κ θελω να τους κανω κ φουρνατους παλι καλα που ο ανδρας μου θα πεινασει σε καμια ωρα προλαβαινω δεν προλαβαινω...

150Μανουλες Ιουλιου Ν.4! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μανουλες Ιουλιου Ν.4! Τρι Ιαν 03, 2012 9:18 am

dora.

dora.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mama Pupa έγραψε:
Με το ρεψιμο παντα ειχα προβλημα, οταν κοιμαται και πινει γαλα κοιμισμενη δε ρευεται με τιποτα γιαυτο τη νυχτα στριφογυριζει πολυ και καταλαβαινω οτι μαλλον εχει δυσπεψια αλλα τι να κανω? Οταν ειναι ξυπνια ρευεται, δεν εχω θεμα.
Ντορακι τι εχει το νινι? Δυσκοιλιοτητα?

Λες για τις εξετάσεις που θα κάνουμε? Όταν ήταν ημερών εμφάνισε αλλεργία στο γάλα και τώρα που μπαίνουμε στον 6ο θα μας δει η αλλεργιολόγος ξανά για πρόκληση γάλακτος και μας έδωσε να κάνουμε κ κάποιες αιματολογικές εξετάσεις (για αλλεργίες) και κοπράνων για να δει αν περιέχουν αίμα.

Κορίτσια αυτό που λέτε για τα "κρεμμύδια" είναι τραγικό! Η μάνα μου μας μεγάλωσε με μια μπαλκονόπορτα (στην κουζίνα) πάντα λίγο ανοιχτή και δεν πάθαμε τίποτα,ίσα ίσα.
Το Σάββατο που είχα πάει στον κουνιάδο μου,η γυναίκα του είχε το καλοριφερ αναμμένο όόλο το πρωί,δεν είχε κρύο έξω. Έχουν ένα κοριτσάκι ενός έτους. Ρε κορίτσια αρρώστησα! Κυριολεκτικά και μεταφορικά! Υποψιάζομαι οτι έτσι την πάτησα. Φεύγοντας από εκεί είχε βάλει λίγο κρύο και φόραγα ανοιχτή μπλούζα(και το μπουφάν μου φυσικά),την τόση διαφορά θερμοκρασίας την ένιωσα απευθείας στο λαιμό.

Όσο για το φαγητό συμφωνώ απόλυτα μαζί σας! Αυτή την κουβέντα είχα με τον άντρα μου προχθές! Τα γονίδια μας είναι στρουμπουλά! Δεν θέλω να τα αναπτύξει νωρίς! Κάποια στιγμή θα γνωρίσει τη ζάχαρη,τα γλυκά,τη σοκολάτα ας είναι όσο πιο αργά γίνεται! Κ έρχομαι πάλι στην συννυφάδα μου, ενός έτους η μικρή και τρώει κρουασάν και γαριδάκια,με μέτρο όπως λέει. Ήταν 8 μηνών κ πιπίλιζε πίτσα,για να μάθει τις γεύσεις! Προχθές λοιπόν της είχε βάλει να φάει μακαρόνια με τυρί και η μικρή τα μισά τα πέταξε κάτω,έπαιζε με το φαί της και έφαγε λίγα. Μονολογεί κάποια στιγμή "αν ήταν κρουασαν πως θα το είχες φάει?!" .Μου 'ρθε να της πω το παιδί φταίει?? 8 μηνων κ ήθελες να μάθει τις γεύσεις,ορίστε τώρα!

Όταν έρθει η ώρα θα τσακωθώ κ εγώ με πολύ κόσμο!!

Σοφία κάμερες και αυστηρό πρόγραμμα! Ράους!! όπως είπε κ η Μαρία για την κοπέλα, ας γίνεσαι κακία!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις