Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
291 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 291 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6, 7, 8 ... 18 ... 29  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 29]

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και τι να δικαιολογησω την συμπεριφορα τους να σκοτωνουν δηλαδη αυτο μου λετε κοριτσια?

οι πακιστανοι δηλαδη πως ερχονται ετσι "αθωοι" και δεν προκαλουν προβληματα?(τουλαχιστον στην πολη μου)και αυτοι ερχονται απο πολεις που εχουν πολεμους!!

αναφερομαι στην νενα και στο αρκουδακι!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
joannoua3 έγραψε:Φλωρα μου εχω γραψει οπια παει εναντιο μου επιδι εχω παρει το μεροσ τισ black beauty...
Για τον φοβω που εχουμε...
Εχω αλλο ενα πραγμα να τουσ πω στο τι μου εχει συμβει στιν ζωι...
Και εκει δεν θα εχουν να πουν κατι κακο και ασχιμο,,,απλα θα μεινουν με το στομα ανιχτο αν πω αυτο που μου συνεβει...


ok
ευχαριστώ αλλά δεν τα κατέχω τα γκρικλις

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν πιραζει καλι μου... Very Happy Very Happy Very Happy

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παντως επειδη τυχαινει να εχω στην πολυκατοικια μας αλλοδαπους,βλεπω πως πολλα πραγματα δεν σεβονται!Και αυτοι δεν ηρθαν οπως λετε λογω πολεμου αλλα για ενα καλυτερο αυριο!Γιατι λοιπον δεν εχουν καλη συμπεριφορα ε?

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="toutounaki"
Το θεμα ειναι πολυπλοκο και χρειαζεται προσοχη, σε καθε περιπτωση η Ελλαδα εχει αργησει αδικαιολογητα να προσαρμοστει στα δεδομενα των καιρων και να πραξει αυτο που επιβαλλεται. Αυτα απο μενα:-)[/quote]


συμφωνώ μαζί σου

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:[quote="toutounaki"
Το θεμα ειναι πολυπλοκο και χρειαζεται προσοχη, σε καθε περιπτωση η Ελλαδα εχει αργησει αδικαιολογητα να προσαρμοστει στα δεδομενα των καιρων και να πραξει αυτο που επιβαλλεται. Αυτα απο μενα:-)


συμφωνώ μαζί σου
[/quote]

συμφωνω και εγω σε αυτο!

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Sumfonw k egw se auto...k i kypros koroyes m...

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καποιοι ειναι καπως.. δε σας διαβασα ολες αλλα θα πω την αποψη μου. υπηρχει μια ''φουρνια'' πριν καμια 20ετια που ηρθαν και ηταν οι περισσοτεροι οκ. οικογενειαρχες που εψαχναν κατι καλητερο. μετα απο αυτους ειδα αυτοι που ηρθαν να ειναι λιγο πιο.... παραξενοι. οχι πολυ οκ απο το ματι κιολας που τους εβλεπες. σην πρωτη φουρνια που ειπα εμεις εχουμε φτιαξει συγγενεια.ηρθε μια οικογενεια που εμενε απεναντη μας. ηταν μια χαρα. οι κορες ειναι στην ηλικια μου και ακομα ειναι οι κολητες μου. οι γονεις μου τοτε βαφτισαν τους γονεις τους και μολις ντυθηκαν τους παντρεψα εγω. ειναι απο ολες τις αποψεις μια χαρα οικογενεια. και τα παιδια μου παιζουν με ξενα παιδακια.βλεπω τωρα πχ λιγο πιο κατω απομας μια αλλη οικογενεια που.... ειναι αυτο που λεμε. κανουν μπαμ! σου μιλανε και καλα αλλα εχουν ζηλια και κακια στο βλεμα τους. ενας θεος ξερει γιατι. θεωρουν την ελλαδα ασυλο. και ειδικα τωρα λεω σε μια κοπελα.. τι νομιζεις? σε λιγο θα ερθουμε εμεις σε σας μηπως βρουμε κατι καλητερο.. και φυσικα λεει οχι! εδω ειναι καλα! αν ειμαι ρατσιστρια??? χμμμ με απολυτη ειλικρινια θα πω πως (δυστηχως δηλ..) ανηκω στην κατηγορια που λενε ''οχι δεν ειμαι ρατσιστρια πχ σε εναν ρωσο η αλβανο αρκει να μην μπει στο σπιτι μου''
αν δηλ μου φερει η κορη μου καποιον ξενο δε θα με πειραξει ο ιδιος γιατι η νεα γενια πλεον ειναι μια χαρα και δεν διαφερουν σε κατι αλλα θα με πειραξε οι αποπισω απο αυτον που δε θα ξερω τι θαναι..

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Υπαρχουν περιοχες στην Αθηνα που δεν τολμαω να πατησω το ποδι μου ,περιοχες οπως ο Αγιος Παντελεημωνας. Δεν θα περπατησω βραδυ στην Ευρυπιδου (εκει οι ανηλικες Αφρικανες κανουν πιατσα,τις παρατανε χωρις εσωρουχο με ενα φανελακι,κοριτσακια 15,16 χρονων,μπορει και μικροτερα),στην Σοφοκλεους ,στην Πλατεια Θεατρου,στην Γερανιου (εκει ειναι τα ναρκωτικα των Ελληνων βεβαια). Εμενα αυτο με φοβιζει,με ανησυχει και οχι το γειτονοπουλο το Αλβανακι που ειναι μοδιστρα η μαμα του. Δεν μπορω να δεχτω οτι επιτρεπουμε το Trafficking ανηλικων στο κεντρο της πρωτευουσας!!!Δλδ πιο φανερα δεν γινεται!Και ο Δημαρχος Αθηναιων να ενδιαφερεται αν στα παγκακια κοιμουνται αστεγοι/αποροι ανθρωποι.Ποσο υποκριτικο ειναι ολο αυτο? Και να γνωριζουμε γιατι δεν ειναι μυστικο οτι ολοκληρες περιοχες (οπως ο Αγ.Παντελεημωνας,το Μεταξουργειο) αφηνονται στο ελεος της μαφιας για να αναγκασουν τους Ελληνες ιδιοκτητες να πουλησουν οσοσ οσο τα σπιτια τους και να φυγουν,γιατι? Για να τα αγορασουν Ελληνικες κατασκευαστικες ή μεσιτικες εταιρειες τσαμπα??!!Εκει γιατι δεν αντιδρουμε? Κλεινουν τις επιχειρησεις τους οι Ελληνες γιατι φοβουνται,αγοραστηκε απο Κινεζους εμπορους (?) ολοκληρο τετραγωνο στο κεντρο συμπτωματικα την ιδια περιοδο που ειχαμε τις επισημες επισκεψεις απο την Κινα για συμφωνιες επαγγελματικες στην χωρα μας.
Λοιπον, δεν θα ηθελα να κατηγορησω την Black beauty και την οποια black beauty εκφραζει την ανησυχια της αλλα θεωρω οτι υπαρχουν σκοπιμοτητες και αυτες καλλιεργουν τετοιες ανησυχιες. Θα επρεπε να αναρωτηθουμε μηπως εμεις οι ιδιοι με την ανοχη μας επιτρεπουμε στο διεφθαρμενο κρατος μας (ειμαστε μερος του Κρατους) να κανει τις συναλλαγες του εις βαρος μας και εις βαρος εξαθλιωμενων φτωχων μεταναστων,επιτρεποντας στο οργανωμενο εγκλημα (απο αλλες χωρες και απο την δικη μας) να δρα ανενοχλητο γιατι ετσι εξυπηρετουνται τα συμφεροντα "καποιων"?


τα είπες υπέροχα. συμφωνώ απόλυτα

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
black beauty έγραψε:παντως επειδη τυχαινει να εχω στην πολυκατοικια μας αλλοδαπους,βλεπω πως πολλα πραγματα δεν σεβονται!Και αυτοι δεν ηρθαν οπως λετε λογω πολεμου αλλα για ενα καλυτερο αυριο!Γιατι λοιπον δεν εχουν καλη συμπεριφορα ε?

τι εννοείς δεν ήρθαν λόγω πολέμου, ήταν μιαχαρά στη χώρα τους και έιπαν δεν ξενιτευόμαστε να είμαστε καλύτερα?και βέβαι είναι λάθος να κρίνουμε γενικά, προφανώς υπάρχουν άνθρωποι και άνθρωποι. όσο ρατσιστικό είναι να μην τους θέλουμε άλλο τόσο είναι και να τους θεωρούμε όλους άγιους και καλούς. τα πάντα είναι θέμα ανθρώπου αλλά και θέμα συνθηκών

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
toutounaki έγραψε:Αρα Φλωρεντια μου, συμφωνουμε στο οτι, δυστυχως εμεις εχουμε πιο σοβαρα προβληματα απο τις χωρες αυτες και σε αυτο συντελει κυριως η έλλειψη υποδομης. Καποιες κοπελες πιο πανω ανεφεραν -και πολυ σωστα- οτι η εξαθλιωση εχει σα συνεπεια την παρανομια. Αυτη ομως η εξαθλιωση πηγαζει απο την παντελη ελλειψη κρατικης οργανωσης. Π.χ στην Ελλαδα και αυτο ειμαι σε θεση να το ξερω λογω δουλειας, υπαρχει τεραστιο προβλημα με παρανομα κυκλωματα, βιομηχανιες εκδοσης πλαστων πιστοποιητικων κ.λ.π Στις ΗΠΑ ομως για παραδειγμα, μπορει βεβαιως να εμφανιζονται μεμονωμενα περιστατικα η και πιο εκτεταμενα, σαφως ομως δε θα εχουν προβληματα αναλογων διαστασεων, για τον απλουστατο λογω οτι εχουν πολυ καλυτερη κρατικη δομη και οργανωση. Αυτο το έγραψα σε σενα οχι για να διαφωνησω με την ουσια των οσων ειπες (αντιθετα συμφωνω με τη βαση της συλλγιστικης σου), αλλα για να υπογραμμισω πως η Ελλαδα δεν έχει σχεδον καμια σχεση με τις χωρες στις οποιες αναφερθηκαμε, γιατι εκ των πραγματων εμεις αντιμετωπιζουμε το θεμα απο αλλη βαση, δυστυχως και βρεθηκαμε πολυ πιο πελαγωμενοι και προβληματισμενοι απο τους Καναδους λ.χ. Συνεπως, ειναι λιγο αναντιστοιχο να λεμε ότι λ.χ ο Βελγος αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα με τον Ελληνα που αντιμετωπιζει ο Ελληνας με τον Πακιστανο. Επισης να πω και το αλλο: οσο και αν η θρησκεια δεν ειναι μετρο για την αξιολογηση του ανθρωπου, ομως συνηθως οι προερχομενοι απο μουσουλμανικες χωρες, αρνουνται σε πολυ μεγαλυτερα ποσοστα την αφομοιωση τους απο τις κοινωνιες που εντασσονται και αυτο ειναι ενα προαπαιτουμενο και για την κοινωνια που θα τους δεχθει, οπως λεει και η μανούλα 24 χρ πιο πάνω. Το θεμα ειναι πολυπλοκο και χρειαζεται προσοχη, σε καθε περιπτωση η Ελλαδα εχει αργησει αδικαιολογητα να προσαρμοστει στα δεδομενα των καιρων και να πραξει αυτο που επιβαλλεται. Αυτα απο μενα:-)

You have a point! Smile

Nena έγραψε:
arkoudaki έγραψε:...δεν μπορώ να ζητήσω από κάποιον που έχει έρθει στην ελλάδα περπατώντας 10 μέρες να προσέχει την συμπεριφορά του γιατί ήρθε στη χώρα μου.
Πόσο μα πόσο σύμφωνη με βρίσκεις!

Eχετε την διαφημηση με το παιδακι που τρεχει κ μιλαει για τον πατερα του? Σου σφιγγεται το στομαχι...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
litsakos έγραψε:Υπαρχουν περιοχες στην Αθηνα που δεν τολμαω να πατησω το ποδι μου ,περιοχες οπως ο Αγιος Παντελεημωνας. Δεν θα περπατησω βραδυ στην Ευρυπιδου (εκει οι ανηλικες Αφρικανες κανουν πιατσα,τις παρατανε χωρις εσωρουχο με ενα φανελακι,κοριτσακια 15,16 χρονων,μπορει και μικροτερα),στην Σοφοκλεους ,στην Πλατεια Θεατρου,στην Γερανιου (εκει ειναι τα ναρκωτικα των Ελληνων βεβαια). Εμενα αυτο με φοβιζει,με ανησυχει και οχι το γειτονοπουλο το Αλβανακι που ειναι μοδιστρα η μαμα του. Δεν μπορω να δεχτω οτι επιτρεπουμε το Trafficking ανηλικων στο κεντρο της πρωτευουσας!!!Δλδ πιο φανερα δεν γινεται!Και ο Δημαρχος Αθηναιων να ενδιαφερεται αν στα παγκακια κοιμουνται αστεγοι/αποροι ανθρωποι.Ποσο υποκριτικο ειναι ολο αυτο? Και να γνωριζουμε γιατι δεν ειναι μυστικο οτι ολοκληρες περιοχες (οπως ο Αγ.Παντελεημωνας,το Μεταξουργειο) αφηνονται στο ελεος της μαφιας για να αναγκασουν τους Ελληνες ιδιοκτητες να πουλησουν οσοσ οσο τα σπιτια τους και να φυγουν,γιατι? Για να τα αγορασουν Ελληνικες κατασκευαστικες ή μεσιτικες εταιρειες τσαμπα??!!Εκει γιατι δεν αντιδρουμε? Κλεινουν τις επιχειρησεις τους οι Ελληνες γιατι φοβουνται,αγοραστηκε απο Κινεζους εμπορους (?) ολοκληρο τετραγωνο στο κεντρο συμπτωματικα την ιδια περιοδο που ειχαμε τις επισημες επισκεψεις απο την Κινα για συμφωνιες επαγγελματικες στην χωρα μας.
Λοιπον, δεν θα ηθελα να κατηγορησω την Black beauty και την οποια black beauty εκφραζει την ανησυχια της αλλα θεωρω οτι υπαρχουν σκοπιμοτητες και αυτες καλλιεργουν τετοιες ανησυχιες. Θα επρεπε να αναρωτηθουμε μηπως εμεις οι ιδιοι με την ανοχη μας επιτρεπουμε στο διεφθαρμενο κρατος μας (ειμαστε μερος του Κρατους) να κανει τις συναλλαγες του εις βαρος μας και εις βαρος εξαθλιωμενων φτωχων μεταναστων,επιτρεποντας στο οργανωμενο εγκλημα (απο αλλες χωρες και απο την δικη μας) να δρα ανενοχλητο γιατι ετσι εξυπηρετουνται τα συμφεροντα "καποιων"?


τα είπες υπέροχα. συμφωνώ απόλυτα

Να διορθωσω..στην ΕυρΙπιδου!Το σκοτωσα,ντροπη μου ειναι και αρχαιος ημων προγονος ο Ευριπιδης! Razz

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:
Λοιπον αν τα δικα σας παιδακια τυχαινει και κανουνε παρεα με αλλοδαπα παιδακια,τι κανετε φοβαστε,τα απομακρυνετε?


τωρα διαβασα τουλαχιστον το πρωτο ερωτημα του θεματος!
εγω οπως ειπα οχι δεν τα απομακρυνω. αρκει να ξερω με ποιο παιδακι κανει παρεα γιανα ξερω τα χουγια του που λεμε.. υπαρχει ενα κοριτσακι απεναντη απο μας.(μενω ανωπολη και εχει παλια σπιτια τριγυρω και επειδη ειναι φθηνα τα νοικιαζουν ξενοι..
λοιπον οι οικογενεια ειναι μια χαρα. μαλιστα ειχα βαλεικαι θεμα εδω και του βρηκα διαφορα για το νεο τους μωρακι. κρεβατακι καροτσακι κτλ.. πηγαινουμε και ερχοντε καμια φοραγια καφε. δε τον θεωρω κακο. το κοριτσακι ειναι πολυ καλο και ευγενικο.δεν γιναμε κολητες αλλα περναμε ωραια και παιζουν και τα παιδακια μας.
ολα εχουν μετρο αλλα δε θαλεγα πχ στην κορη μου, μη παιζεις με αυτο το παιδακι γιατι ειναι ξενο..

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermama έγραψε:καποιοι ειναι καπως.. δε σας διαβασα ολες αλλα θα πω την αποψη μου. υπηρχει μια ''φουρνια'' πριν καμια 20ετια που ηρθαν και ηταν οι περισσοτεροι οκ. οικογενειαρχες που εψαχναν κατι καλητερο. μετα απο αυτους ειδα αυτοι που ηρθαν να ειναι λιγο πιο.... παραξενοι. οχι πολυ οκ απο το ματι κιολας που τους εβλεπες. σην πρωτη φουρνια που ειπα εμεις εχουμε φτιαξει συγγενεια.ηρθε μια οικογενεια που εμενε απεναντη μας. ηταν μια χαρα. οι κορες ειναι στην ηλικια μου και ακομα ειναι οι κολητες μου. οι γονεις μου τοτε βαφτισαν τους γονεις τους και μολις ντυθηκαν τους παντρεψα εγω. ειναι απο ολες τις αποψεις μια χαρα οικογενεια. και τα παιδια μου παιζουν με ξενα παιδακια.βλεπω τωρα πχ λιγο πιο κατω απομας μια αλλη οικογενεια που.... ειναι αυτο που λεμε. κανουν μπαμ! σου μιλανε και καλα αλλα εχουν ζηλια και κακια στο βλεμα τους. ενας θεος ξερει γιατι. θεωρουν την ελλαδα ασυλο. και ειδικα τωρα λεω σε μια κοπελα.. τι νομιζεις? σε λιγο θα ερθουμε εμεις σε σας μηπως βρουμε κατι καλητερο.. και φυσικα λεει οχι! εδω ειναι καλα! αν ειμαι ρατσιστρια??? χμμμ με απολυτη ειλικρινια θα πω πως (δυστηχως δηλ..) ανηκω στην κατηγορια που λενε ''οχι δεν ειμαι ρατσιστρια πχ σε εναν ρωσο η αλβανο αρκει να μην μπει στο σπιτι μου''
αν δηλ μου φερει η κορη μου καποιον ξενο δε θα με πειραξει ο ιδιος γιατι η νεα γενια πλεον ειναι μια χαρα και δεν διαφερουν σε κατι αλλα θα με πειραξε οι αποπισω απο αυτον που δε θα ξερω τι θαναι..

συμφωνω!Χαιρομαι που ακουγονται και οι 2 πλευρες και δεν εχουμε παρωπιδες!!Και εγω εχω υποστηριξει απο την αρχη αυτου του θεματος και τις 2 πλευρες!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arkoudaki έγραψε:
black beauty έγραψε:παντως επειδη τυχαινει να εχω στην πολυκατοικια μας αλλοδαπους,βλεπω πως πολλα πραγματα δεν σεβονται!Και αυτοι δεν ηρθαν οπως λετε λογω πολεμου αλλα για ενα καλυτερο αυριο!Γιατι λοιπον δεν εχουν καλη συμπεριφορα ε?

τι εννοείς δεν ήρθαν λόγω πολέμου, ήταν μιαχαρά στη χώρα τους και έιπαν δεν ξενιτευόμαστε να είμαστε καλύτερα?και βέβαι είναι λάθος να κρίνουμε γενικά, προφανώς υπάρχουν άνθρωποι και άνθρωποι. όσο ρατσιστικό είναι να μην τους θέλουμε άλλο τόσο είναι και να τους θεωρούμε όλους άγιους και καλούς. τα πάντα είναι θέμα ανθρώπου αλλά και θέμα συνθηκών

οχι αυτο το λεω επειδη τους δικαιολογησατε και ειπατε να μην απαιτουμε να συμπεριφερθουν καλα εφοσον εχουν ερθει απο χωρες που ειχαν πολεμο.Ξερω οτι οι συγκεκριμενοι ηρθαν για να βρουνε δουλεια και δεν εφυγαν εξαιτιας πολεμων στην χωρα τους!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ο πεθερός μου είναι απο την Κωνσταντινούπολη διώχτηκαν από εκεί με το χειρότερο τρόπο άφησαν σπίτι -περιουσία μια ολόκληρη ζωή . Όσα χρόνια έμεναν στην Κωνσταντινούπολη τους αποκαλούσαν Γκιαούρηδες και όταν ήρθαν στην Ελλάδα ήταν οι Τουρκόσποροι .... Καμιά απο τις δύο χώρες δεν τους δέχτηκε .. ο πεθερός μου έχει το χαρτί της βάφτισης τους απο το Πατριαρχείο , όταν χρειάστηκε να βγει σε σύνταξη το ελληνικό κράτος δεν του αναγνώριζε τα ένσημα που είχε δουλέψει στη ΔΕΗ (στην πόλη) του είπαν :Είστε έλληνας κύριε; Υπάλληλος του ΙΚΑ αν είναι δυνατόν οι ίδιοι οι έλληνες να αμφιβάλλουν αν είναι έλληνας κάποιος που έχει γεννηθεί στην Κωνσταντινούπολη ; Ο πεθερός μου ένας αγαθός άνθρωπος της λέει με παράπονο:πόσοι Έλληνες έχουν αυτό το χαρτί; και της δείχνει το χαρτί απο το Πατριαρχείο;Η θλίψη και ο πόνος δεν έχει φύγει ακόμα παρόλο που έχει κάνει οικογένεια μου έλεγε :εμείς κόρη μου δεν ανήκαμε σε κανένα λαό είμαστε ξένοι πάντα ....

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ο πόλεμος είναι μόνο μια αιτία. π.χ στο πακιστάν δεν έχουν πόλεμο ή στην ινδία αλλά ζουν εξαθλιωμένα.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermama έγραψε:
black beauty έγραψε:
Λοιπον αν τα δικα σας παιδακια τυχαινει και κανουνε παρεα με αλλοδαπα παιδακια,τι κανετε φοβαστε,τα απομακρυνετε?


τωρα διαβασα τουλαχιστον το πρωτο ερωτημα του θεματος!
εγω οπως ειπα οχι δεν τα απομακρυνω. αρκει να ξερω με ποιο παιδακι κανει παρεα γιανα ξερω τα χουγια του που λεμε.. υπαρχει ενα κοριτσακι απεναντη απο μας.(μενω ανωπολη και εχει παλια σπιτια τριγυρω και επειδη ειναι φθηνα τα νοικιαζουν ξενοι..
λοιπον οι οικογενεια ειναι μια χαρα. μαλιστα ειχα βαλεικαι θεμα εδω και του βρηκα διαφορα για το νεο τους μωρακι. κρεβατακι καροτσακι κτλ.. πηγαινουμε και ερχοντε καμια φοραγια καφε. δε τον θεωρω κακο. το κοριτσακι ειναι πολυ καλο και ευγενικο.δεν γιναμε κολητες αλλα περναμε ωραια και παιζουν και τα παιδακια μας.
ολα εχουν μετρο αλλα δε θαλεγα πχ στην κορη μου, μη παιζεις με αυτο το παιδακι γιατι ειναι ξενο..

ουτε και εγω θα της ελεγα κατι τετοιο,απλα δεν την ενθαρυνω κιολας!Οπως ανεφερα και πολυ παραπανω,την αφηνω να κανει παρεα μαζι της στο σχολειο,αλλα και εξω να την συναντησουμε φυσικα και θα την αφησω να παιξει μαζι της!Και φυσικα αν μπορουσα να βοηθησω σε κατι εναν αλλοδαπο δεν θα με σταματουσε η εθνικοτητα του!!Οπως αλλωστε το κανω οταν συναναστρεφομαι μαζι τους στην δουλεια!Εχω δει και τις 2 πλευρες παντως και μαλλον εχει να κανει και απο ποιο μερος της αλβανιας καταγονται,εκει εχω καταληξει!Εχω δει καποιους κουτοπονηρους στην δουλεια αλλα και καποιους αλλους πολυ φιλησυχους και διακριτικους!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:
συμφωνω!Χαιρομαι που ακουγονται και οι 2 πλευρες και δεν εχουμε παρωπιδες!!Και εγω εχω υποστηριξει απο την αρχη αυτου του θεματος και τις 2 πλευρες!

Black beauty δεν χρειαζεται να γραφεις οτι υποστηριζεις και τις δυο πλευρες, δεν χρειαζεται να απολογεισαι σε ολο το θεμα, εγω θα προτιμουσα να διαβασω πιο αναλυτικα τι φοβασαι (μπορει να συμμεριζομαι τους φοβους σου),να υπαρχει αντιλογος. Ανοιξες ενα πολυ ενδιαφερον θεμα, και γραφονται ενδιαφερουσες αποψεις.Ισως θα πρεπε να αρκεστουμε σε αυτο,για χαρη του διαλογου.

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μπραβο litsakos, αυτο ηθελα να πω κι εγω, αλλα εσύ το εξήγησες καλύτερα με τα εύστοχα παραδείγματά σου. cheers cheers
Έτσι είναι, δυστυχώς... Η κρατική ανικανότητα και σκοπιμότητα που κάποιοι έχουν εκμεταλλευόμενοι την κρατική αβελτηρία μας έχουν φέρει σε αυτό το χάλι. Και τί θα κάνει μετά ο πολίτης; Το πιο πιθανό να ανησυχίσει... Και δεν είναι το γειτονόπουλο, όπως λες, γιατί εκεί τα πράγματα είναι απλά: κάνω παρέα με το καλό γειτονόπουλο, αποφεύγω το κακό ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ. Είναι η ουσία του προβλήματος που κάνει τζιζ...
Όσο για τον Ευριπίδη, άσε και γω ξαναδιάβασα το μήνυμά μου κι έφριξα όταν είδα το "για τον απλουστατο λογω" affraid affraid αλλά παρέθεσες το μήνυμά μου πριν προλάβω να το επεξεργαστώ, τρομάρα μου!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:Ο πεθερός μου είναι απο την Κωνσταντινούπολη διώχτηκαν από εκεί με το χειρότερο τρόπο άφησαν σπίτι -περιουσία μια ολόκληρη ζωή . Όσα χρόνια έμεναν στην Κωνσταντινούπολη τους αποκαλούσαν Γκιαούρηδες και όταν ήρθαν στην Ελλάδα ήταν οι Τουρκόσποροι .... Καμιά απο τις δύο χώρες δεν τους δέχτηκε .. ο πεθερός μου έχει το χαρτί της βάφτισης τους απο το Πατριαρχείο , όταν χρειάστηκε να βγει σε σύνταξη το ελληνικό κράτος δεν του αναγνώριζε τα ένσημα που είχε δουλέψει στη ΔΕΗ (στην πόλη) του είπαν :Είστε έλληνας κύριε; Υπάλληλος του ΙΚΑ αν είναι δυνατόν οι ίδιοι οι έλληνες να αμφιβάλλουν αν είναι έλληνας κάποιος που έχει γεννηθεί στην Κωνσταντινούπολη ; Ο πεθερός μου ένας αγαθός άνθρωπος της λέει με παράπονο:πόσοι Έλληνες έχουν αυτό το χαρτί; και της δείχνει το χαρτί απο το Πατριαρχείο;Η θλίψη και ο πόνος δεν έχει φύγει ακόμα παρόλο που έχει κάνει οικογένεια μου έλεγε :εμείς κόρη μου δεν ανήκαμε σε κανένα λαό είμαστε ξένοι πάντα ....


!!!!Ποσο καταλαβαινω αυτα που λες!!και εμενα οι γιαγιαδες και οι παππουδες μου ηρθαν εδω εξαιτιας ολων αυτων των κακων συνθηκων αλλα δεν εκαναν κακο σε κανεναν,παλεψαν,δουλεψαν και εκαναν υπερηφανο τον ποντιακο λαο!!

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
black beauty έγραψε:
supermama έγραψε:
black beauty έγραψε:
Λοιπον αν τα δικα σας παιδακια τυχαινει και κανουνε παρεα με αλλοδαπα παιδακια,τι κανετε φοβαστε,τα απομακρυνετε?


τωρα διαβασα τουλαχιστον το πρωτο ερωτημα του θεματος!
εγω οπως ειπα οχι δεν τα απομακρυνω. αρκει να ξερω με ποιο παιδακι κανει παρεα γιανα ξερω τα χουγια του που λεμε.. υπαρχει ενα κοριτσακι απεναντη απο μας.(μενω ανωπολη και εχει παλια σπιτια τριγυρω και επειδη ειναι φθηνα τα νοικιαζουν ξενοι..
λοιπον οι οικογενεια ειναι μια χαρα. μαλιστα ειχα βαλεικαι θεμα εδω και του βρηκα διαφορα για το νεο τους μωρακι. κρεβατακι καροτσακι κτλ.. πηγαινουμε και ερχοντε καμια φοραγια καφε. δε τον θεωρω κακο. το κοριτσακι ειναι πολυ καλο και ευγενικο.δεν γιναμε κολητες αλλα περναμε ωραια και παιζουν και τα παιδακια μας.
ολα εχουν μετρο αλλα δε θαλεγα πχ στην κορη μου, μη παιζεις με αυτο το παιδακι γιατι ειναι ξενο..

ουτε και εγω θα της ελεγα κατι τετοιο,απλα δεν την ενθαρυνω κιολας!Οπως ανεφερα και πολυ παραπανω,την αφηνω να κανει παρεα μαζι της στο σχολειο,αλλα και εξω να την συναντησουμε φυσικα και θα την αφησω να παιξει μαζι της!Και φυσικα αν μπορουσα να βοηθησω σε κατι εναν αλλοδαπο δεν θα με σταματουσε η εθνικοτητα του!!Οπως αλλωστε το κανω οταν συναναστρεφομαι μαζι τους στην δουλεια!Εχω δει και τις 2 πλευρες παντως και μαλλον εχει να κανει και απο ποιο μερος της αλβανιας καταγονται,εκει εχω καταληξει!Εχω δει καποιους κουτοπονηρους στην δουλεια αλλα και καποιους αλλους πολυ φιλησυχους και διακριτικους!

να σε ρωτήσω κάτι, τι εννοείς δε θα την ενθαρρύνεις?γιατί θα την ενθαρρύνεις να κάνει παρέα με κάποιο άλλο παιδάκι?τα παιδιά από μόνα τους διαλέγουν. το θέμα νομίζω είναι αν έχουν κάνει αυτή την επιλογή τι κάνουμε εμείς,ή κατάλαβα λάθος?

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
black beauty έγραψε:
συμφωνω!Χαιρομαι που ακουγονται και οι 2 πλευρες και δεν εχουμε παρωπιδες!!Και εγω εχω υποστηριξει απο την αρχη αυτου του θεματος και τις 2 πλευρες!

Black beauty δεν χρειαζεται να γραφεις οτι υποστηριζεις και τις δυο πλευρες, δεν χρειαζεται να απολογεισαι σε ολο το θεμα, εγω θα προτιμουσα να διαβασω πιο αναλυτικα τι φοβασαι (μπορει να συμμεριζομαι τους φοβους σου),να υπαρχει αντιλογος. Ανοιξες ενα πολυ ενδιαφερον θεμα, και γραφονται ενδιαφερουσες αποψεις.Ισως θα πρεπε να αρκεστουμε σε αυτο,για χαρη του διαλογου.

συγγνωμη αν κουραζω αλλα εχω την εντυπωση οτι καποιες κοπελες μεινανε στην ανησυχια μου και στην καχυποψια μου και οχι και σε αλλα πραγματα που παραδεχομαι!!Γενικα δεν ειμαι απολυτη και αυτο νομιζω φαινεται απο τα οσα γραφω!

????????


Επισκέπτης
μεγαλο θεμα οι τουρκοσποροι.... κι εμας ετσι μας λενε τα πεθερικα μου, επειδη ειμαι ποντια λενε οτι ειμαι τουρκαλα, αν μαγειρεψει κατι η μαμα μου στα παιδια (οχι ποντιακο, οτι αλλο) τους λεει ¨μαθατε να τρωτε τουρκικα φαγητα" κι εμενα μου εχει πει καταμουτρα οτι αυτοι μιλανε ελληνικα γιατι ειναι σαρακατσανοι ενω εμεις μιλαμε τουρκικα.....μια μερα τα πηρε η μανα μου και της λεει "ειχαμε στο χωριο μας σαρακατσανους, οπου πανε τ αρνια και τα γιδια, ουτε σπιτια ουτε τιποτα, νομαδες, σαν τσιγγανοι και οποιανου γυναικα βρισκανε το βραδυ, του αδερφου του κουμπαρου, ολα καλα ε???΄" και λεει ο πεθερος μου "ναι ναι συμπεθερα"......δε γινοταν με τοσες προσβολες να καθομαστε να την τρωμε....στο κατω κατω εμας μας εδιωξαν οι τουρκοι με τις χειροτερες συνθηκες, γενοκτονια εγινε, κι αυτοι βοσκανε εδω ανεμελοι, και μολις καταλαβαν οτι θα γινει μπαμ την κανανε Σερβια, μεινανε εκει παρακαλω οι καλοι ελληνες, γεννηθηκε και ο πεθερος μου εκει, ηρθε εδω 16 χρονω, ακομα να μιλαει καλα καλα δεν ξερει, αλλα ειναι πιο ελληνας απο μας.....και μας λεει τουρκους! εχουμε ενα τραγουδι που λεει ¨στον ποντο ημουν ελληνας και στην ελλαδα ξενος".....ειναι κριμα μεσα σε ενα λαο να υπαρχουν τετοιες διχονοιες....το 2012.......παντως δεν ηξερα οτι εχετε τετοια θεματα με τους μεταναστες, εμας στην περιοχη μου ειναι ολοι πολυ νοικοκυρηδες και φιλησυχοι και καλες οικογενειες, δεν ειχαμε εκτροπα.....καταλαβαινω ομως κι αυτους που εχουν δει εκτροπα.....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την stella7778 στις Δευ Ιαν 23, 2012 1:29 am, 2 φορές συνολικά

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ξερω οτι οι συγκεκριμενοι ηρθαν για να βρουνε δουλεια και δεν εφυγαν εξαιτιας πολεμων στην χωρα τους!
Κι εγω σκεφτομαι σοβαρα να αφήσω τα πάντα πίσω μου και να φυγω στο εξωτερικό για δουλεια. Ποιο ακριβώς ειναι το πρόβλημα? Δεν ειναι η εύρεση εργασίας αρκετα δυνατη αιτία για να ξενιτευτει κάποιος? Για ποιον άλλο λόγο θα αφησει τη χωρα του και όλα όσα ξερει και αγαπα, αν οχι για να βρει ένα καλυτερο αύριο??

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6, 7, 8 ... 18 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις