Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
180 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 180 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 18 ... 29  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 29]

????????


Επισκέπτης
κοριτσια αυτο το ρωτησα στη μαμα μου (ειναι 80 χρονω και τα θυμαται ολα επειδη τα εζησε) της ειπα τωρα λεμε τους αλβανους να φυγουν, οι ελληνες δεν πηραν τις δουλειες των γερμανων οταν πηγαν στη γερμανια? και μου ειπε οτι οι ελληνες δεν πηγαιναν σκαστοι απ τα συνορα, αλλα ειχε εξαγγειλλει η γερμανικη και η αυστραλιανη κυβερνηση οτι ηθελαν εργατικο δυναμικο, και ετσι πηγαν.....

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[/quote]
να σε ρωτήσω κάτι, τι εννοείς δε θα την ενθαρρύνεις?γιατί θα την ενθαρρύνεις να κάνει παρέα με κάποιο άλλο παιδάκι?τα παιδιά από μόνα τους διαλέγουν. το θέμα νομίζω είναι αν έχουν κάνει αυτή την επιλογή τι κάνουμε εμείς,ή κατάλαβα λάθος?
[/quote]

εννοω οτι ουτε θα της πω ασχημα σχολια ωστε να την αποτρεψω να κανει παρεα με αυτα τα παιδακια αλλα ουτε και θα της πω κανεις καλα που κανεις παρεα με αυτα τα παιδακια!

Οπως της λεω να μην ακουει τα αλλα παιδακια που κοροιδευουν καποιο παιδι γιατι ειναι πιο γεματουλικο,το ιδιο της λεω και για τα ξενα παιδακια!Δηλαδη κραταω μια ουδετερη σταση!Δεν θελω να την κανω να σκεφτεται ρατσιστικα!Οπως αν δω οτι κανει παρεα με παιδακια που χτυπανε,θα την αποτρεψω να κανει παρεα μαζι τους,γιατι θελω να την προστατεψω!(και δεν εχει να κανει με εθνικοτητα αυτο)Πολλες φορες μου λεει που τα ξενα παιδακια δυσκολευονται στην ορθογραφια και της το εχω εξηγησει γιατι συμβαινει αυτο,δεν τα κοροιδευσα οπως θα κανανε αλλοι!

τατιανα

τατιανα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
βανια έγραψε:Ο πεθερός μου είναι απο την Κωνσταντινούπολη διώχτηκαν από εκεί με το χειρότερο τρόπο άφησαν σπίτι -περιουσία μια ολόκληρη ζωή . Όσα χρόνια έμεναν στην Κωνσταντινούπολη τους αποκαλούσαν Γκιαούρηδες και όταν ήρθαν στην Ελλάδα ήταν οι Τουρκόσποροι .... Καμιά απο τις δύο χώρες δεν τους δέχτηκε .. ο πεθερός μου έχει το χαρτί της βάφτισης τους απο το Πατριαρχείο , όταν χρειάστηκε να βγει σε σύνταξη το ελληνικό κράτος δεν του αναγνώριζε τα ένσημα που είχε δουλέψει στη ΔΕΗ (στην πόλη) του είπαν :Είστε έλληνας κύριε; Υπάλληλος του ΙΚΑ αν είναι δυνατόν οι ίδιοι οι έλληνες να αμφιβάλλουν αν είναι έλληνας κάποιος που έχει γεννηθεί στην Κωνσταντινούπολη ; Ο πεθερός μου ένας αγαθός άνθρωπος της λέει με παράπονο:πόσοι Έλληνες έχουν αυτό το χαρτί; και της δείχνει το χαρτί απο το Πατριαρχείο;Η θλίψη και ο πόνος δεν έχει φύγει ακόμα παρόλο που έχει κάνει οικογένεια μου έλεγε :εμείς κόρη μου δεν ανήκαμε σε κανένα λαό είμαστε ξένοι πάντα ....

ακριβως το ιδιο εζησε και ο πατερας μου που ειναι ποντιος και ο παππους του εξοριστικε στο καζακσταν,εκει ηταν παντα ο ελληνας και τον κοροιδευανε στο σχολειο γιαυτο και ονειρο του ηταν να γυρισει στην "πατριδα" τρομαρα του..στην οποια οταν ηρθαμε γιναμε ρωσακια και ρωσοποντιοι!και εδω να τονισω οτι ο πατερας μου ειχε ελληνικη υπηκοοτητα απο εκει κιολας και οταν ηρθε πηρε φυσικα αμεσως ταυτοτητα..μπηκε σε ενα προγραμμα για παλινοστουντες και με την προυποθεση να μετακομισει στην καβαλα ειπαν θα δωσουν σπιτι, και εδω απανταω σε καποια προηγουμενα σχολια που λεχθηκαν πως πηραν αλλοδαποι δανεια ατοκα και τετοια..δεν τα πηραν αλλοδαποι αλλα ελληνες που ηταν εξοριστη καποτε οπως ο πατερας μου.Και ναι πηρε σπιτι και ο αδερφος μου πηρε σπιτι με ατοκο δανειο και ξερετε τι λενε ολοι? οτι ειμαστε ξενοι και πως το κρατος μας ευνοησε τοσο (η χρηματοδοτηση εγινε απο την ΕΕ οχι απο το ελληνικο κρατος)
Εγω μενω στο σπιτι του αδερφου μου και η γειτονισα απο κατω μου μας μισει για τους παραπανω λογους!
Δεν ειχα σκοπο να τα πω ολα αυτα αλλα τα λεω γιατι βαρεθηκα τοσα χρονια να μας συγκρινουν με οικονομικους μεταναστες και αλλοδαπους..

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stella7778 έγραψε:κοριτσια αυτο το ρωτησα στη μαμα μου (ειναι 80 χρονω και τα θυμαται ολα επειδη τα εζησε) της ειπα τωρα λεμε τους αλβανους να φυγουν, οι ελληνες δεν πηραν τις δουλειες των γερμανων οταν πηγαν στη γερμανια? και μου ειπε οτι οι ελληνες δεν πηγαιναν σκαστοι απ τα συνορα, αλλα ειχε εξαγγειλλει η γερμανικη και η αυστραλιανη κυβερνηση οτι ηθελαν εργατικο δυναμικο, και ετσι πηγαν.....
Εξαγωγη σκλάβων δηλαδη..
Δε νομιζω να διαφερει απο την κατασταση που αντιμετωπίζουν οι μεταναστες εδω, νόμιμοι και μη...

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Ξερω οτι οι συγκεκριμενοι ηρθαν για να βρουνε δουλεια και δεν εφυγαν εξαιτιας πολεμων στην χωρα τους!
Κι εγω σκεφτομαι σοβαρα να αφήσω τα πάντα πίσω μου και να φυγω στο εξωτερικό για δουλεια. Ποιο ακριβώς ειναι το πρόβλημα? Δεν ειναι η εύρεση εργασίας αρκετα δυνατη αιτία για να ξενιτευτει κάποιος? Για ποιον άλλο λόγο θα αφησει τη χωρα του και όλα όσα ξερει και αγαπα, αν οχι για να βρει ένα καλυτερο αύριο??

πφφφ κοριτσια δεν καταλαβαινετε τι γραφω?καποιες παραπανω ειπανε οτι δικαιολογητε που καποιοι δεν εχουνε καλη συμπεριφορα γιατι δεν ξερουμε υπο ποιες συνθηκες(πχ πολεμους) φυγανε απο την χωρα τους!

Και εγω ειπα οτι δεν μπορω να δικαιολογησω το να σκοτωσουνε η να κακοποιησουνε τα θυματα τους,θα δικαιολογησω που κλεψανε γιατι δεν βρηκανε αλλο τροπο να θρεψουνε τις οικογενειες τους! Αλλα αυτο το παραπανω οχι δεν μπορω να το δικαιολογησω,ας κλεψουνε αφου το εχουν αναγκη αλλα ας μην κανουν κακο!

????????


Επισκέπτης
Nena έγραψε:
stella7778 έγραψε:κοριτσια αυτο το ρωτησα στη μαμα μου (ειναι 80 χρονω και τα θυμαται ολα επειδη τα εζησε) της ειπα τωρα λεμε τους αλβανους να φυγουν, οι ελληνες δεν πηραν τις δουλειες των γερμανων οταν πηγαν στη γερμανια? και μου ειπε οτι οι ελληνες δεν πηγαιναν σκαστοι απ τα συνορα, αλλα ειχε εξαγγειλλει η γερμανικη και η αυστραλιανη κυβερνηση οτι ηθελαν εργατικο δυναμικο, και ετσι πηγαν.....
Εξαγωγη σκλάβων δηλαδη..
Δε νομιζω να διαφερει απο την κατασταση που αντιμετωπίζουν οι μεταναστες εδω, νόμιμοι και μη...
τουλαχιστον δεν μπορουσε κανεις να τους πει γιατι πηγαν αφου το κρατος τους ειχε ζητησει εργατες....

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stella7778 έγραψε:κοριτσια αυτο το ρωτησα στη μαμα μου (ειναι 80 χρονω και τα θυμαται ολα επειδη τα εζησε) της ειπα τωρα λεμε τους αλβανους να φυγουν, οι ελληνες δεν πηραν τις δουλειες των γερμανων οταν πηγαν στη γερμανια? και μου ειπε οτι οι ελληνες δεν πηγαιναν σκαστοι απ τα συνορα, αλλα ειχε εξαγγειλλει η γερμανικη και η αυστραλιανη κυβερνηση οτι ηθελαν εργατικο δυναμικο, και ετσι πηγαν.....

και επισης δεν νομιζω να ειχαν τοσο τεραστιο ποσοστο μεταναστων οπως εμεις!!Αλλα εκει φταιει και το κρατος μας!

????????


Επισκέπτης
εγω να ενισχυσω το αρχικο ερωτημα για να μου πειτε
τι θα κανατε αν το παιδι σας αυριο μεθαυριο ηθελε να παντρευτει ενα ατομο απο αυτες τις χωρες????

????????


Επισκέπτης
[quote="black beauty

και επισης δεν νομιζω να ειχαν τοσο τεραστιο ποσοστο μεταναστων οπως εμεις!!Αλλα εκει φταιει και το κρατος μας![/quote]

ακομα που ειστε.......το μακεδονια παλλας στη θεσσαλονικη το πηρανε τουρκοι, το λιμανι της θεσσαλονικης το πηραν κινεζοι, σε λιγα χρονια θα ειμαστε εμεις τα κινεζακια των κινε<ζων και τοτε να μας δω.....

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stella7778 έγραψε:
Nena έγραψε:
stella7778 έγραψε:κοριτσια αυτο το ρωτησα στη μαμα μου (ειναι 80 χρονω και τα θυμαται ολα επειδη τα εζησε) της ειπα τωρα λεμε τους αλβανους να φυγουν, οι ελληνες δεν πηραν τις δουλειες των γερμανων οταν πηγαν στη γερμανια? και μου ειπε οτι οι ελληνες δεν πηγαιναν σκαστοι απ τα συνορα, αλλα ειχε εξαγγειλλει η γερμανικη και η αυστραλιανη κυβερνηση οτι ηθελαν εργατικο δυναμικο, και ετσι πηγαν.....
Εξαγωγη σκλάβων δηλαδη..
Δε νομιζω να διαφερει απο την κατασταση που αντιμετωπίζουν οι μεταναστες εδω, νόμιμοι και μη...
τουλαχιστον δεν μπορουσε κανεις να τους πει γιατι πηγαν αφου το κρατος τους ειχε ζητησει εργατες....


καλά κι εδώ δεν τους ζητήσαμε αλλά δεν σημαίνει οτι δεν τους χρειαζόμασταν ούτε οτι δεν τους εκμεταλευτήκαμε

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:
litsakos έγραψε:
black beauty έγραψε:
συμφωνω!Χαιρομαι που ακουγονται και οι 2 πλευρες και δεν εχουμε παρωπιδες!!Και εγω εχω υποστηριξει απο την αρχη αυτου του θεματος και τις 2 πλευρες!

Black beauty δεν χρειαζεται να γραφεις οτι υποστηριζεις και τις δυο πλευρες, δεν χρειαζεται να απολογεισαι σε ολο το θεμα, εγω θα προτιμουσα να διαβασω πιο αναλυτικα τι φοβασαι (μπορει να συμμεριζομαι τους φοβους σου),να υπαρχει αντιλογος. Ανοιξες ενα πολυ ενδιαφερον θεμα, και γραφονται ενδιαφερουσες αποψεις.Ισως θα πρεπε να αρκεστουμε σε αυτο,για χαρη του διαλογου.

συγγνωμη αν κουραζω αλλα εχω την εντυπωση οτι καποιες κοπελες μεινανε στην ανησυχια μου και στην καχυποψια μου και οχι και σε αλλα πραγματα που παραδεχομαι!!Γενικα δεν ειμαι απολυτη και αυτο νομιζω φαινεται απο τα οσα γραφω!

Οχι δεν λεω οτι γινεσαι κουραστικη, με παρεξηγησες, λεω οτι ειναι σαφης η θεση σου δεν χρειαζεται να απολογεισαι,γιατι το θεμα σου αυτο που συζηταμε και οι αλλες που ανταποκριθηκαμε στην απορια σου δεν ειναι αν θεωρουμε καπως εσενα προσωπικα. Οσο το τι θεωρουμε οτι γινεται και απο πηγαζουν οι ανησυχιες μας. Για να μην παει προσωπικα το θεμα γι αυτο στα εγραψα αυτα.Ελπιζω να μην με παρεξηγησεις.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:
Nena έγραψε:
Ξερω οτι οι συγκεκριμενοι ηρθαν για να βρουνε δουλεια και δεν εφυγαν εξαιτιας πολεμων στην χωρα τους!
Κι εγω σκεφτομαι σοβαρα να αφήσω τα πάντα πίσω μου και να φυγω στο εξωτερικό για δουλεια. Ποιο ακριβώς ειναι το πρόβλημα? Δεν ειναι η εύρεση εργασίας αρκετα δυνατη αιτία για να ξενιτευτει κάποιος? Για ποιον άλλο λόγο θα αφησει τη χωρα του και όλα όσα ξερει και αγαπα, αν οχι για να βρει ένα καλυτερο αύριο??

πφφφ κοριτσια δεν καταλαβαινετε τι γραφω?καποιες παραπανω ειπανε οτι δικαιολογητε που καποιοι δεν εχουνε καλη συμπεριφορα γιατι δεν ξερουμε υπο ποιες συνθηκες(πχ πολεμους) φυγανε απο την χωρα τους!

Και εγω ειπα οτι δεν μπορω να δικαιολογησω το να σκοτωσουνε η να κακοποιησουνε τα θυματα τους,θα δικαιολογησω που κλεψανε γιατι δεν βρηκανε αλλο τροπο να θρεψουνε τις οικογενειες τους! Αλλα αυτο το παραπανω οχι δεν μπορω να το δικαιολογησω,ας κλεψουνε αφου το εχουν αναγκη αλλα ας μην κανουν κακο!


Το να σκοτωσεις καποιος δεν λογιζεται ως "κακη συμπεριφορα", λογιζεται ως εγκλημα. Και ειναι εγκλημα ειτε το κανει έλληνας, ειτε αλβανος, ειτε άγγλος.
Το λαθος ξεκιναει απο τη στιγμή που συνδεουμε την εθνικότητα με την εγκληματική συμπεριφορα. Αυτο εννοω.
Και οσο για την κακη συμπεριφορα, εννοουμε οτι δεν μπορεις να περιμενεις απο καποιον ο οποιος εχει να φαει 5 μερες, εχει περπατησει εκατονταδες χιλιομετρα ξυπολητος, κι εχει αντιμετωπισει του κόσμου τις κακουχιες, να σου φερεται με το σεις και με το σας, ή ακομα και το να ειναι πλυμένος.
Και ειδικα οτα ερχεται σε μια χωρα που εξαρχης τον θεωρει μίασμα.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nena στις Δευ Ιαν 23, 2012 1:43 am, 1 φορά

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τατιανα έγραψε:
βανια έγραψε:Ο πεθερός μου είναι απο την Κωνσταντινούπολη διώχτηκαν από εκεί με το χειρότερο τρόπο άφησαν σπίτι -περιουσία μια ολόκληρη ζωή . Όσα χρόνια έμεναν στην Κωνσταντινούπολη τους αποκαλούσαν Γκιαούρηδες και όταν ήρθαν στην Ελλάδα ήταν οι Τουρκόσποροι .... Καμιά απο τις δύο χώρες δεν τους δέχτηκε .. ο πεθερός μου έχει το χαρτί της βάφτισης τους απο το Πατριαρχείο , όταν χρειάστηκε να βγει σε σύνταξη το ελληνικό κράτος δεν του αναγνώριζε τα ένσημα που είχε δουλέψει στη ΔΕΗ (στην πόλη) του είπαν :Είστε έλληνας κύριε; Υπάλληλος του ΙΚΑ αν είναι δυνατόν οι ίδιοι οι έλληνες να αμφιβάλλουν αν είναι έλληνας κάποιος που έχει γεννηθεί στην Κωνσταντινούπολη ; Ο πεθερός μου ένας αγαθός άνθρωπος της λέει με παράπονο:πόσοι Έλληνες έχουν αυτό το χαρτί; και της δείχνει το χαρτί απο το Πατριαρχείο;Η θλίψη και ο πόνος δεν έχει φύγει ακόμα παρόλο που έχει κάνει οικογένεια μου έλεγε :εμείς κόρη μου δεν ανήκαμε σε κανένα λαό είμαστε ξένοι πάντα ....

ακριβως το ιδιο εζησε και ο πατερας μου που ειναι ποντιος και ο παππους του εξοριστικε στο καζακσταν,εκει ηταν παντα ο ελληνας και τον κοροιδευανε στο σχολειο γιαυτο και ονειρο του ηταν να γυρισει στην "πατριδα" τρομαρα του..στην οποια οταν ηρθαμε γιναμε ρωσακια και ρωσοποντιοι!και εδω να τονισω οτι ο πατερας μου ειχε ελληνικη υπηκοοτητα απο εκει κιολας και οταν ηρθε πηρε φυσικα αμεσως ταυτοτητα..μπηκε σε ενα προγραμμα για παλινοστουντες και με την προυποθεση να μετακομισει στην καβαλα ειπαν θα δωσουν σπιτι, και εδω απανταω σε καποια προηγουμενα σχολια που λεχθηκαν πως πηραν αλλοδαποι δανεια ατοκα και τετοια..δεν τα πηραν αλλοδαποι αλλα ελληνες που ηταν εξοριστη καποτε οπως ο πατερας μου.Και ναι πηρε σπιτι και ο αδερφος μου πηρε σπιτι με ατοκο δανειο και ξερετε τι λενε ολοι? οτι ειμαστε ξενοι και πως το κρατος μας ευνοησε τοσο (η χρηματοδοτηση εγινε απο την ΕΕ οχι απο το ελληνικο κρατος)
Εγω μενω στο σπιτι του αδερφου μου και η γειτονισα απο κατω μου μας μισει για τους παραπανω λογους!
Δεν ειχα σκοπο να τα πω ολα αυτα αλλα τα λεω γιατι βαρεθηκα τοσα χρονια να μας συγκρινουν με οικονομικους μεταναστες και αλλοδαπους..

εγω παντως αναφερθηκα στους σημερινους αλλοδαπους και οχι σε αυτους που αναφερεις.Απλα το ξεκαθαριζω!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stella7778 έγραψε:εγω να ενισχυσω το αρχικο ερωτημα για να μου πειτε
τι θα κανατε αν το παιδι σας αυριο μεθαυριο ηθελε να παντρευτει ενα ατομο απο αυτες τις χωρες????


τι θα μπορούσα να κάνω;
τίποτα!
δεν θα ήθελα η νύφη μου (αν είχα γιο) να γράφει σε φόρουμ για μένα στις θανάσιμες πεθερές! Smile

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
To thema exei paei allou...
Kai den einai sto thema to kanoniko...
To thema itan gia ton fovw ton paidiwn mas kai i antimetwpisi me paidakia allodapa....
Den itane gia polemous g douleies ktl...

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stella7778 έγραψε:εγω να ενισχυσω το αρχικο ερωτημα για να μου πειτε
τι θα κανατε αν το παιδι σας αυριο μεθαυριο ηθελε να παντρευτει ενα ατομο απο αυτες τις χωρες????

εγω απαντησα ηδη παραπανω αφου μια ευγενεστατη κοπελα μου ευχηθηκε να παθω αυτο που με τοση καχυποψια εξεφρασα!

Οτι δηλαδη δεν θα στεκομουν εμποδιο αν ηταν για την ευτυχια της!

τατιανα

τατιανα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
black beauty έγραψε:

εγω παντως αναφερθηκα στους σημερινους αλλοδαπους και οχι σε αυτους που αναφερεις.Απλα το ξεκαθαριζω!

δεν το ειπα για σενα αλλα για καποια αλλα σχολια που εγιναν πανω στο συγκεκριμενο θεμα.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
joannoua3 έγραψε:To thema exei paei allou...
Kai den einai sto thema to kanoniko...
To thema itan gia ton fovw ton paidiwn mas kai i antimetwpisi me paidakia allodapa....
Den itane gia polemous g douleies ktl...



απλά εξελίχθηκε η κουβέντα. αναμενόμενο νομίζω

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
joannoua3 έγραψε:To thema exei paei allou...
Kai den einai sto thema to kanoniko...
To thema itan gia ton fovw ton paidiwn mas kai i antimetwpisi me paidakia allodapa....
Den itane gia polemous g douleies ktl...
Ναι αλλά όλα ξεκινανε απο το ότι τα παιδακια ειναι τεκνα αλλοδαπών. Κανείς δεν εχει κατι προσωπικο με τα παιδακια (ελπίζω δηλαδη) αλλά η εθνικότητα των γονιων τους και το γιατι ειναι εδω ειναι αυτη που δημιουργει την παρουσα αντιπαράθεση.

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Stella m otan megalousoun apofasizoun monoi ts k dialegoun monoi ts... exoun dikoi ts zwi...
Ekei den tha ts steriseis tin agapi p niothoun se mauro kokkino i kitrino allodapo...
Edw wmos milame g ta mikra paidakia...
Sto ti tha kaname g to kalo ts i oxi...

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
black beauty έγραψε:
Nena έγραψε:
Ξερω οτι οι συγκεκριμενοι ηρθαν για να βρουνε δουλεια και δεν εφυγαν εξαιτιας πολεμων στην χωρα τους!
Κι εγω σκεφτομαι σοβαρα να αφήσω τα πάντα πίσω μου και να φυγω στο εξωτερικό για δουλεια. Ποιο ακριβώς ειναι το πρόβλημα? Δεν ειναι η εύρεση εργασίας αρκετα δυνατη αιτία για να ξενιτευτει κάποιος? Για ποιον άλλο λόγο θα αφησει τη χωρα του και όλα όσα ξερει και αγαπα, αν οχι για να βρει ένα καλυτερο αύριο??

πφφφ κοριτσια δεν καταλαβαινετε τι γραφω?καποιες παραπανω ειπανε οτι δικαιολογητε που καποιοι δεν εχουνε καλη συμπεριφορα γιατι δεν ξερουμε υπο ποιες συνθηκες(πχ πολεμους) φυγανε απο την χωρα τους!

Και εγω ειπα οτι δεν μπορω να δικαιολογησω το να σκοτωσουνε η να κακοποιησουνε τα θυματα τους,θα δικαιολογησω που κλεψανε γιατι δεν βρηκανε αλλο τροπο να θρεψουνε τις οικογενειες τους! Αλλα αυτο το παραπανω οχι δεν μπορω να το δικαιολογησω,ας κλεψουνε αφου το εχουν αναγκη αλλα ας μην κανουν κακο!


Το να σκοτωσεις καποιος δεν λογιζεται ως "κακη συμπεριφορα", λογιζεται ως εγκλημα. Και ειναι εγκλημα ειτε το κανει έλληνας, ειτε αλβανος, ειτε άγγλος.
Το λαθος ξεκιναει απο τη στιγμή που συνδεουμε την εθνικότητα με την εγκληματική συμπεριφορα. Αυτο εννοω.
Και οσο για την κακη συμπεριφορα, εννοουμε οτι δεν μπορεις να περιμενεις απο καποιον ο οποιος εχει να φαει 5 μερες, εχει περπατησει εκατονταδες χιλιομετρα ξυπολητος, κι εχει αντιμετωπισει του κόσμου τις κακουχιες, να σου φερεται με το σεις και με το σας, ή ακομα και το να ειναι πλυμένος.
Και ειδικα οτα ερχεται σε μια χωρα που εξαρχης τον θεωρει μίασμα.

μα δεν εννοοσα αυτους!Εννοω αυτους που εχουν φτιαξει κατα καποιο τροπο της ζωη τους εδω!

Νομιζω οτι παρερμηνευονται τα λογια μου,δεν ξερω,η δεν διαβαζονται προσεκτικα αυτα που εχω γραψει!

????????


Επισκέπτης
παιδια δεν ξερω....οταν πηγαινα εγω δημοτικο ειχαμε μια ειδικη πτερυγα αλλοδαπων, δεν τα βαζανε μαζι μας τα παιδακια, ειχα κανει εναν πολυ καλο φιλο απο ΑΓ. Δομινικο, ενωναμε τα χερια μας ασπρο- μαυρο και φωναζαμε ΠΑΟΚΑΡΑ....τοτε δε φοβομασταν....μετα με ολα αυτα, τους φονους, τις κλεψιες, ο κοσμος τρομαξε ας μην το αρνηθουμε...το μονο παρηγορο ειναι οτι τα παιδια μας συναναστρεφονται με παιδακια που εχουν γεννηθει εδω οποτε ειναι δευτερη γενιαμ μεταναστων και ειναι λιγο πιο ανθρωπινη η ζωη τους ... αλλα ολοι ειναι καπως κουμπωμενοι....πχ περυσι ειπα να καλεσω το παιδακι απ την αλβανια στο παρτυ μας αφου ειναι κολλητος τους γιου μου και η πεθερα μου ειπε "ε οχι και να βαλεις τους αλβανους σπιτι σου" και επαναλαμβανω ειναι ποοοολυ καλο παιδακι!!!!! εγω που δεν το καλεσα (γιατι η μαμα του ηθελε να ερθουν 4 ατομα αν καλουσα το γιο της και δεν ειχα τη δυνατοτητα) ειμαι ρατσιστρια και η πεθερα μου που το βαζει σπιτι της και δινει στα δικα μου goody's και σ εκεινο μια φετα ψωμι δεν ειναι???? δεν ξερω νομιζω τα εχουμε αναγαγει ολα σε ρατσισμο πλεον....φοβος ειναι πιο πολυ



Έχει επεξεργασθεί από τον/την stella7778 στις Δευ Ιαν 23, 2012 1:53 am, 2 φορές συνολικά

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
joannoua3 έγραψε:Stella m otan megalousoun apofasizoun monoi ts k dialegoun monoi ts... exoun dikoi ts zwi...
Ekei den tha ts steriseis tin agapi p niothoun se mauro kokkino i kitrino allodapo...
Edw wmos milame g ta mikra paidakia...
Sto ti tha kaname g to kalo ts i oxi...

συμφωνω!!!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τατιανα έγραψε:
black beauty έγραψε:

εγω παντως αναφερθηκα στους σημερινους αλλοδαπους και οχι σε αυτους που αναφερεις.Απλα το ξεκαθαριζω!

δεν το ειπα για σενα αλλα για καποια αλλα σχολια που εγιναν πανω στο συγκεκριμενο θεμα.

οκ τατιανα μου!

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena m to thema einai pws kaneis den kserei ti kanei o allos mesa sto spiti t...
K nai sigoura tha exeis kapia fwvia an ekeino to paidi einai entaksei me to diko sou paidi...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 18 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις