Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
330 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 330 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17 ... 29  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 29]

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MAJA έγραψε:πρεπει να ντρεπεσαι για αυτα που γραφεις!!!
μιλαμε για παιδακια!!!!! αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 5 966307
και γραφεις και ανετα,εγω στην κορη μου λεω να παιζει με τα ελληνακια!!!!!ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΗ!!!!!!!!
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΕ Η ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΦΤΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟΔΑΠΟ,ΑΠ'ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ!!!
οχι οτι θα περασει ασχημα αλλα να μαθηεις εσυ "κυρα" μου να σεβεσε !!!

Maja σε ποια αναφερεσαι?τι κακια ειναι ατυη?

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
black beauty έγραψε:
MAJA έγραψε:πρεπει να ντρεπεσαι για αυτα που γραφεις!!!
μιλαμε για παιδακια!!!!! αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 5 966307
και γραφεις και ανετα,εγω στην κορη μου λεω να παιζει με τα ελληνακια!!!!!ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΗ!!!!!!!!
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΕ Η ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΦΤΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟΔΑΠΟ,ΑΠ'ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ!!!
οχι οτι θα περασει ασχημα αλλα να μαθηεις εσυ "κυρα" μου να σεβεσε !!!

Maja σε ποια αναφερεσαι?τι κακια ειναι ατυη?

Σε άλλη σελίδα είπε αναφέρεται στην κοπέλα που άνοιξε το θέμα...

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Στη σελίδα 4

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zennia έγραψε:Δεν είχα σκοπό να απαντήσω στο θέμα κορίτσια αλλά μετά απο την απάντηση της maja με πνίγει το δίκαιο.Κατ αρχήν με την ΟΜΟΡΦΗ απάντηση σου αγαπητή φίλη αποδικνύεις σε όλες τις υπόλοιπες τί είδους επίπεδο έχεις και κατ επέκταση αυτό το μεταλαμπαδεύεις και στα παιδάκια σου δυστυχώς.Είμαστε προκατελειμένοι σαν λαός απέναντι στους αλλοδαπούς λόγω της εγκληματικότητας,της πορνείας,των ένοπλων ληστειών,των συμβολαίων θανάτου,των σπειρών,των συμοριών,των μαφιών που πολλαπλασιάστηκαν στην χώρα μας μετά την ανεξέλεγκτη μετανάστευση αλλοδαπών.Και εμείς ως Έλληνες μεταναστεύσαμε στα πέρατα της γής αλλά πάντοτε με αξιοπρέπεια και πολύ δουλεια!!!!Δε μπήκαμε ποτέ παράνομα απο τα βουνά ή απο την θάλασσα σε καμία χώρα.Ούτε δημιουργήσαμε σπείρες.Εχετε ακούσει ποτέ για Ελληνική μαφία????Όμως εγώ εχω ακούσει στην Ελλάδα μας για Ρουμανική,Αλβανική,Ρωσική.....ΤΟΝΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΑ!!!!Αλλά ο καθένας ας αναρωτηθεί πως ήταν η Ελλαδίτσα μας πρίν...Και βέβαια είχαμε εγκληματικότητα αλλά περιορισμένη.Τώρα τα πράγματα έχουν γίνει ανεξελεκτα πια.Και εγώ πάντως είμαι πολύ επιφυλακτική για την συναναστροφή του παιδιού μου με αλλοδαπά παιδάκια.Και όντως τα παιδιά είναι αθώες ψυχούλες.Μα σκεφτήτε την διαπεδαγώγηση τους!!!!Συγνώμη για τον χείμαρο των σκέψεων μου,αλλά δεν άντεξα με την επίθεση της κυρίας.(Εμείς εδώ στην Ελλάδα λέμε κυρία και όχι κυρά)

και εγω σε παραδεχομαι!!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι το ειδα μετα!Σε ευχαριστω μπελλ!Τα διαβαζω σιγα σιγα!

Παντως αυτη δεν ειναι συμπεριφορα για να μας πεισει το αντιθετο απο οσα δυσανασχετουμε,λες και την εβρισα η εδειξα να τους μισω!Κριμα!Και να εχει δικιο ετσι το χανει!

Τελοσπαντων δεν βαριεσαι καλη καρδια!

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MAJA έγραψε:
art86 έγραψε:δεν θελω να ανακατευτω και ουτε να κανω το συνηγορο κανενος αλλα μονο που διαβασα το μνμ λυπαμαι...αν δεις παραπανω θα δεις οτι διαφωνω και εγω αλλα καθε αποψη ειναι σεβαστη και δεν ειμαστε εδω για να κρινουμε κανεναν ...κυρα μου?τι θα πει κυρα μου?και ξανα λεω σε πολλα πραγματα διαφωνησα και εγω αλλα ο τροπος σου σορυ αλλα ηταν απαραδεκτος

δεν μιλησα σεσενα κυρα μου,στην κοπελα που ανοιξε το θεμα!!!!!!


Βlack Beauty σε σένα αναφερόταν!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MAJA έγραψε:
zennia έγραψε:Ευχαριστώ μανούλες.Νομίζω πως και η μανούλα black beauty που άνοιξε το θέμα κάπως έτσι θα σκεφτόταν και η ίδια και θα είχε τους ενδοιασμούς της.Δεν άντεξα με έπνιξε το δίκαιο!Να τονίσω όμως πως υπάρχουν και εξαιρέσεις.Ελάχιστες ίσως αλλά υπάρχουν.Το διακυνδυνεύεις όμως ως μάνα να συναναστραφεί το μωρό σου που προσπαθείς με νύχια και με δόντια να το παραδόσεις σωστό και ολοκληρωμένο άνθρωπο στην κοινωνία να σου παραστρατήσει απο κακή συναναστροφή.Ε όχι!!!!Γιατί να βάλω τα χέρια μου και να βγάλω τα μάτια μου????Δεν χρειάζεται να πώ περισσότερα η απάντηση της φίλης MAJA μας κατατόπισε απόλυτα και μας ενθάρυνε για ακόμη μια φορά τους φόβους και ενδοιασμούς μας.ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΑΙΔΕΙΑ(οχι αυτή που διδάσκεται στις αίθουσες του σχολείου.Αυτή που η κάθε μανούλα καλλιεργεί στο παιδί της).


ΚΥΡΑ μου,με παιδεια- ζεις σε ΕΕ,ΔΕΝ ΖΕΙΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ,σε καθε χωρα του κοσμου υπαρχουν και θα υπαρχουν αλλοδαποι,και δεν σου φταινε αυτοι για εγκληματικότητα,πορνεία, ληστειες,κτλ αυτα υπαρχουν παντου!!!
το τι κανει ο καθε ελληνας στο εξωτερικο δεν το ξερεις εσυ,
εγω ειχα την ευκαιρια και γνωρισα ελληνκη να μην πω τι(στην γερμανια) Razz γιαυτο μην μιλας,τραβιομουνα 10 χρονια στα δικαστιρια για κατι ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑΚΙΑ,που με κατακλεψανε εξω απο το σπιτι μου!!!!!και το επιπεδο μου ας το,δεν θα το φτασεις εσυ ποτε!!!γυρισα ολο το κοσμο εσυ μαλλον την μιτη σου εξω απο χωριο σου δεν εβγαλες!!!!
συνεχιζεις τις προσβολλες,γιατι?οπως εσυ εχεις τους ενδοιασμους σου για τους ελληνες ετσι εχουμε και καποιες σαν εμας!Ποιο ειναι το προβλημα?

Ολες ειπαμε οτι υπαρχουν και εξαιρεσεις!κριμα λυπαμαι!!!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
NantiaN έγραψε:
black beauty έγραψε:αυτους τους αποκαλουμε οπως λες βορειοηπειρωτες και συνηθως εχουν πολυ καλυτερους τροπους απο τους υπολοιπους αλβανους!
Δεν ξερω που στν Αθηνα μενετε εσεις οι υπολοιπες ομως εδω που μενω εγω μπορω να σας πω πολυ πιο ευκολα.. Μεγαλωσα στα Κ.Πατησια πηγα σχολειο στα διδακτηρια Νομικου η αλλιως 8ο γυμασιο και λυκειο στα ΤΕΕ Γαλατσιου οσοι ξερετε απ αυτες τις περιοχες καταλαβαινετε!!Στην ταξη μου η καλυτερη μαθητρια ΑΛΛΟΔΑΠΗ και το αξιζε το αξιζε γτ δεν ειχε γονεις να της πληρωνουν φροντηστιρια μονο δυο ματια που ειχε βγαλει στο διαβασμα!!Οι αλλοδαποι δουλεψαν σε δουλειες που οι Ελληνες δεν εριξαν την μυτη τους να δουλεψουν κοιμοντουσαν σε σπιτια πιο μικρα απ την κρεββατοκαμαρα που ειχα εγω (το γνωριζω εκ πειρας) γιανα μπορεσουν να συντηρισουν την οικογενια τους..και μαλιστα ημανα ενος πολυ καλου μου φιλου καθηγητρια μαθηματικων στην χωρα της κ ο πατερας του πολιτικος μηχανικος!!!καλη τους ωρα πηγανε παλι πισω στην Αλβανια πλεον... Ομως οχιδιακρισεις στα παιδια οχι ειναι μικροβιο..... και κατι που ξεχασα ΟΧΙ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ ειναι κακοωβουλη στον πιο μεγαλο τους βαθμο......

ρε κοριτσια νομιζω μερικες δεν διαβαζετε ολα οσα γραφουμε οι υπολοιπες!Αν διαβασετε προσεκτικοτερα θα δειτε οτι και εγω ειπα πως τους παραδεχομαι για αυτο το πραγμα,και οποτε ακουω ασχημα σχολια μειονεκτηκοτητας νευριαζω και τους υποστηριζω κιολας!Σας παρακαλω μην βαζετε λογια στο στομα μας,και μην παρερμηνευετε οσα λεμε!

Παει μου κολλησε η ρετσινια!Δεν πειραζει καλη καρδια οπως ειπα!

Δεν το λεω μονο για σενα αλλα γενικοτερα!

Ποτε μου δεν εχω φερθει ασχημα σε αυτους τους ανθρωπους,εχει τυχει να δουλεψω και με μερικους και ισα ισα τους βοηθουσα!

Δεν πειραζει,καποιες εχουν βγαλει ηδη τα δικα τους συμπερασματα αλλα εχω βγαλει και εγω τα δικα μου!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
art86 έγραψε:γιατι ρε κοριτσια εγω δηλαδη που ζω σε χωριο τι παει να πει...οτι ειμαι χαμηλοτερου επιπεδου...?το επιπεδο απο αλλου φαινεται...απο τον τροπο μου μιλασ σε ανθρωπους ας πουμε...απο το να δεχεσαι μια γνωμη διαφορετικη απο την δικη σου ας πουμε...εγω ας πουμε δεν θα μιλουσα ποτε οπως η μαγια-και δεν την αποκαλω κυρα οπως εκανε αυτη εμενα-επιδη καποιος εχει διαφορετικη γνωμη απο μενα....η μαγια θα μου απαντησει και εδεχομενως θα με βρισει αλλα εγω δεν θα απαντησω....ΑΥΤΑ

α μπραβο κοπελα μου!Μην στεναχωριεσαι,εσυ μια χαρα τα ειπες!

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
black beauty έγραψε:Γεια σας και παλι!

Λοιπον εκτος απο τοσα που εχω γραψει τα οποια σκεφτομαι ανα διαστηματα θελω να προσθεσω και αυτο εδω!
Η χωρα μας πλεον εχει παρα πολλους αλλοδαπους!Πολλα παιδακια εχουν γεννηθει και εδω!

Θελω να ακουσω τις γνωμες σας πανω σε αυτο το θεμα,(χωρις ομως τσακωμους σας παρακαλω) ας πει οποιος θελει την γνωμη του κοσμια!

Λοιπον αν τα δικα σας παιδακια τυχαινει και κανουνε παρεα με αλλοδαπα παιδακια,τι κανετε φοβαστε,τα απομακρυνετε?
Εγω για να πω την αληθεια μου, ψιλοφοβαμαι,ειμαι λιγο καχυποπτη γιατι πολλες φορες βλεπω οτι ειναι πιο πονηρα,και αποθαρρυνω την κορη μου!Βεβαια δεν προσπαθω να της περασω ρατσιστικες αποψεις!Ξερετε πως ειναι τα παιδακια ακουνε και απο αλλα και βγαζουν αμεσως συμπερασμα,εγω προσπαθω να της δωσω να καταλαβει οτι ειναι και αυτοι ανθρωποι απλα προτιμω να κανει παρεα με τα ελληνακια!

Κανω λαθος που ανησυχω κοριτσια?Εσεις τι λετε?ποια ειναι η γνωμη σας?


Εμενα ο γιος μου ειναι πολυ μικρος ακομα...εμεις στην περιοχη εχουμε μεγαλο ποσοστο Ρομα Βουλγαρων και παρολο που εχει παιδακια καλοκαρδα,ειναι απομομονωμενα απο τα δικα μας λογω των απαραδεκτων συνθηκων υγιεινης στις οποιες ζουν.Να τονισω ομως κατι...το εχω εκφρασει και δημοσια στον τοπο μου,δεν τους θεωρω καθολου υπευθυνους τους ιδιους για ολο αυτο...οι ντοπιοι εχουν εκμεταλλευτει αυτην τους την κουλτουρα για να εχουν φτηνο εργατικο δυναμικο και τους νοικιαζουν "καταλυματα" χωρις τρεχουμενο νερο και τουλατετες και τους στοιβαζουν ανα 15αρια μεσα.Ο,τι και να ναι αυτοι, τους κανονες τους βαζουμε εμεις,κι ενω κατα καιρους γινονται συνελευσεις και συστασεις,μια ουσιαστικη παρεμβαση απο τις αρχες δεν εχει γινει.
Τωρα οσον αφορα αλλες εθνικοτητες ,οπως Αλβανοι,δεν εχω κανενα προβλημα μαζι τους...ειναι διαφορετικοι απο μας ενταξει,εδω μεσα στην Ελλαδα ειναι οι ανθρωποι διαφορετικοι,δε θα ειναι οι αλλοδαποι;Αλλα εχω γνωρισει στη δουλεια μου ολα αυτα τα χρονια καταπληκτικα παιδια Αλβανων,ειναι πεντακαθαροι,αξιοπρεπεις,με διαθεση να ενταχθουν στην κοινωνια σε αντιθεση με τους Βουλγαρους Ρομα που ανεφερα παραπανω που ζουν με εναν τελειως διαφορετικο τροπο.
Το αν υπαρχουν παιδια Αλβανων που εμφανιζουν αποκλινουσες συμπεριφορες,αυτο δε λεει πολλα,γιατι υπαρχουν και δικα μας παιδια που κανουν το ιδιο.Το αν μου εφερνε ο γιος μου μια Αλβανιδα για νυφη,θα με επηρεαζε οσο θα με επηρεαζε οποιαδηποτε Ελληνιδα...θα κοιταγα το χαρακτηρα της,τις επιδιωξεις της,το αν ειναι εργατικη και αγαπα το παιδι μου και οχι την καταγωγη...φυσικα και θελουν προσοχη ως ενα σημειο οι παρεες με αλλοδαπους για ενα και μονο λογο ομως...εναν αλλοδαπο δεν μπορεις να τον ψυχολογησεις οπως εναν Ελληνα με την ιδια ευκολια,γιατι ερχεται απο αλλη κουλτουρα κι εχει αλλες αντιδρασεις απο μας στα γεγονοτα...αλλα χοντρες καταστασεις του στυλ αποκλινουσες συμπεριφορες κτλ.φαινονται ,δεν ειναι τοσο τρομερο...και ειδικα στα παιδια,καλο ειναι να τους φερομαστε οπως και στα δικα μας γιατι πολλα απο αυτα δεν εχουν τιποτα κοινο με την Αλβανια περα απο την καταγωγη και θελουν πολυ να ενταχθουν στην κοινωνια μας και να ζησουν μαζι μας και ειναι κριμα αξιολογα παιδια να τα διωχνουμε με τα κομπλεξ μας και με το να τους αποδιδουμε πραξεις της μαφιας...ειναι αδικο και γελοιο!Και ας μην ξεχναμε οτι και μεις σιγα σιγα διαμορφωνομαστε σε λαο μεταναστων,ο,τι δε μας αρεσει να μας κανουν,δεν πρεπει να το κανουμε και μεις.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Kastallia στις Κυρ Ιαν 22, 2012 11:07 pm, 1 φορά

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω αν ημουν στην θεση σου θα προσπαθουσα να με υπερασπιστω αλλα χωρις να προσβαλλω τον αλλο και χωρις να του ευχηθω κατι με μισος!

Και να συνεβαινε αυτο που ευχηθηκες μεσα απο την καρδια σου,δεν θα εμπαινα εμποδιο στο δρομο του παιδιου μου αν γνωριζα οτι θα ηταν ευτυχισμενη!

Η συμπεριφορα σου ομως μου αποδεικνυει πως εχω δικιο να δυσανασχετω!Κριμα και παλι γιατι εγω νομιζω πως ζητησα να πειτε την γνωμη σας κοσμια,οπως τις ειπανε τοσα κοριτσια χωρις να νιωσω αυτο που ενιωσα οταν διαβασα το δικο σου ποστ!Δεν πειραζει εγω σου ευχομαι να εισαι παντα ευτυχισμενη και ας με πικρανες με τα λογια σου!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την black beauty στις Κυρ Ιαν 22, 2012 11:25 pm, 1 φορά

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ βρε κοριτσια ειδατε πουθενα να τους φερομαι ετσι οπως λετε?

Νομιζω οτι παρεξηγηθηκαν τα λογια μου!

ετσι ειναι οι ρατσιστες?οι ρατσιστες τους εχουν μισος,ειναι στην αλλη ακρη,εσεις βλεπετε κατι τετοιο απο μενα,αν το βλεπετε λυπαμαι αλλα κανετε λαθος!

Ηθελα να αναφερω τους συλλογισμους μου,αυτο συμβαινει οτι το ψαχνω μεσα μου και οτι δεν ειμαι απολυτη!!

Παντως πειτε μου ποια αλλη χωρα κανει αυτο που κανουμε εμεις?Να δινει πολλες φορες προτεραιοτητα σε ξενους πολιτες ε?

εσεις δεν κοιτατε πρωτα να φροντισετε τα δικα σας παιδια και μετα των ξενων-γειτονων?Ετσι και η Ελλαδα θα επρεπε πρωτα να φροντιζει το καλο των Ελληνων-των παιδιων της και μετα των υπολοιπων.Το θεωρειτε ρατσιστικο αυτο?Εγω το θεωρω δικαιο παντως!Νομιζω οτι ημουν οσο πιο ξεκαθαρη επρεπε στα ποστ μου!Δεν νομιζω να απαξιωσα τους ανθρωπους αυτους η να τους χλεβασα ισα ισα που τους παραδεχομαι σε πολλα πραγματα!Κριμα ομως μερικες μαλλον κρατησανε μονο τα αρνητικα!κριμα!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zennia έγραψε:Ευχαριστώ μανούλες.Νομίζω πως και η μανούλα black beauty που άνοιξε το θέμα κάπως έτσι θα σκεφτόταν και η ίδια και θα είχε τους ενδοιασμούς της.Δεν άντεξα με έπνιξε το δίκαιο!Να τονίσω όμως πως υπάρχουν και εξαιρέσεις.Ελάχιστες ίσως αλλά υπάρχουν.Το διακυνδυνεύεις όμως ως μάνα να συναναστραφεί το μωρό σου που προσπαθείς με νύχια και με δόντια να το παραδόσεις σωστό και ολοκληρωμένο άνθρωπο στην κοινωνία να σου παραστρατήσει απο κακή συναναστροφή.Ε όχι!!!!Γιατί να βάλω τα χέρια μου και να βγάλω τα μάτια μου????Δεν χρειάζεται να πώ περισσότερα η απάντηση της φίλης MAJA μας κατατόπισε απόλυτα και μας ενθάρυνε για ακόμη μια φορά τους φόβους και ενδοιασμούς μας.ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΑΙΔΕΙΑ(οχι αυτή που διδάσκεται στις αίθουσες του σχολείου.Αυτή που η κάθε μανούλα καλλιεργεί στο παιδί της).

εσυ κοπελα μου με επιασες ακριβως πως τα εννοουσα οσα ελεγα!Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="zennia"]
Και εμείς ως Έλληνες μεταναστεύσαμε στα πέρατα της γής αλλά πάντοτε με αξιοπρέπεια και πολύ δουλεια!!!!Δε μπήκαμε ποτέ παράνομα απο τα βουνά ή απο την θάλασσα σε καμία χώρα
[/quote



αυτό δεν είναι ακριβές. και βέβαια έχουν πάει παράνομα σε ξένες χώρες οι Έλληνες.
έχει επικρατήσει η άποψη οτι στην Γερμανία/Βέλγιο/Αμερική/Αυστραλία/Καναδάς πήγαν οι Ελληνες μετανάστες γιατί τους "ζήτησε" η χώρα. είναι αλήθεια αυτό και πάρα πολλοί πήγαν νόμιμα. όμως υπάρχουν και παααααρα πολλοί που πήγαν παράνομα.
επισης καλό θα ήταν να μιλήσετε με κάποιον έλληνα μετανάστη της δεκαετία του 60 για να σας πει πως τον αντιμετώπισαν και πόσο "ωραία" περνούσε.
επίσης είμαι σίγουρη πως δεν ήταν όλοι οι Ελληνες μετανάστες καλοί άνθρωποι και σίγουρα δεν ήταν όλοι τίμιοι.
η αποψή μου για το θέμα είναι οτι παντού υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι.
δεν θα ήθελα ποτέ να μου συμβεί αυτό το κακό και να πρέπει να ξεριζωθώ από τη χώρα μου για να πάω σε μία αλλη που θα μου συμπεριφέρονται σαν σκουπίδι. δεν πιστεύω οτι ξεκίνησε ένας Πακιστανός από τη χώρα του για να έρθει στην Ελλάδα για χάρη γούστου. στις περισσότερες περιπτώσεις ήταν θέμα ζωής και θανάτου.
όσον αφορά το αρχικό θέμα, να πω οτι δεν έχω πρόβλημα να κάνει παρέα το παιδί μου ούτε με μαύρο, ούτε με κίτρινο, ούτε με πορτοκαλί παιδάκι. απλά δεν με νοιάζει.
όταν ήμουν εγώ στο δημοτικό θυμάμαι πάρα πολύ καλά κάποια παιδιά με άσχημη συμπεριφορά, με κακές επιρροές από την οικογενειά τους που δεν θέλαμε να τα κάνουμε παρέα και δεν υπήρχε ούτε ένα παιδάκι μεταναστών στο σχολείο μας.




joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
To lipon na sas pw k egw...
Oso k den ithela na apantisw se auto to thema epidi iksera ti tha ginotan...
Tora tha milisw k egw...
Epidi apantisate me lathos tropo stin BLACK BEAUTY...

NAI MENW SE XORIO... wmos exoun dei polla ma para polla ta matia m dustixws...

Eixen mia oikogeneia p emene se mia xwrafa sto xorio mas k malista sto aytokinito ts kimountan...

Mia mera perpatousa na paw na kanw kati...
K vlepw to gio tis oikogeneias autis na klevei pswmi apo mia giagia p kathotane stin karekla kopelles m akrivos ekei,,, wmos kimotane i giagioulla...
K t lew sygnwmi t agoriou ti kaneis ekei agapi m??? k ti m leei re koritsia i mama m peinase k m eipen na erthw edw na piasw auto to pswmi g na faei...

Eixa poli neuriasei ton epiasa ap to xeri k ton piga stin mama t tis lew to paidi s eklepsen to pswmi tis giagias pws to epitrepeis??? m leei koritsi m emeis edw piname k den exoume faein na fame ti theleis na kanoume???
tis lew ntropi ta moutra sas na klevete ton kosmo k na nwmizetai pws kanete kalo...Meta sunexizotan g kamia eudomada, meta lipane rouxa,,,ligi posotita leftwn ktl,,,k anavane fwties na vrazoune k alla polla...
Vre koritsia sto xorio 300 katikoi eimaste..an mas zitousan voitheia para na mas klevane tha voithousame tin katastasei wmos thelame na tous fugoume ap to xwrio...
Epidi eixan kanei to xwrio anw kato...edw sto xwrio voithame i mia oikogeneia tin alloi...
Zitisame apo ton kinotarxei na ts fugei...
K doksa ton theo fugane...

NA SAS PW AYTI I ISTORIA EINAI I PIO MIKRI P MPORW NAS SAS PW K MALLON I PIO ATHWA...
TA ALLA DEN THELW NA STA ANAFERW LOGO PIKRAS APO ORISMANES EDW...

An vlepetai pws mia oikogeneia einai apikindinoi i prokaloun fasaries mporitai na kanetai parapora ston kinotarxei sas...
K me to kalo tha vrethei mia lusi...

Black beauty kala ekanes k evales to thema...k na min se epireazei kamia me ta logia tis ta kaka...
Kathe MANA fwvate g to paidi tis k einai dikaiologimenoi...

Na s pw k kati allo black beauty polles edw einai me to meros s agapi m apla fwvounte na ekfrastoun logo tsakkomou kai kakes ekfraseis...

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν θα ήθελα ποτέ να μου συμβεί αυτό το κακό και να πρέπει να ξεριζωθώ από τη χώρα μου για να πάω σε μία αλλη που θα μου συμπεριφέρονται σαν σκουπίδι. δεν πιστεύω οτι ξεκίνησε ένας Πακιστανός από τη χώρα του για να έρθει στην Ελλάδα για χάρη γούστου. στις περισσότερες περιπτώσεις ήταν θέμα ζωής και θανάτου.
όσον αφορά το αρχικό θέμα, να πω οτι δεν έχω πρόβλημα να κάνει παρέα το παιδί μου ούτε με μαύρο, ούτε με κίτρινο, ούτε με πορτοκαλί παιδάκι. απλά δεν με νοιάζει.
όταν ήμουν εγώ στο δημοτικό θυμάμαι πάρα πολύ καλά κάποια παιδιά με άσχημη συμπεριφορά, με κακές επιρροές από την οικογενειά τους που δεν θέλαμε να τα κάνουμε παρέα και δεν υπήρχε ούτε ένα παιδάκι μεταναστών στο σχολείο μας.
Φλωρεντία, για άλλη μια φορα
Respect Respect Respect Respect


Κάποια μανούλα ειχε γράψει οτι δεν εχει ακούσει για Ελληνική μαφία, αλλά εχει ακουσει για Ρωσική, Αλβανική, Ρουμανική, κτλ κτλ. Να παραθέσω σχετικό λίνκ
http://www.olathessaloniki.com/2012/01/blog-post_18.html
Αν αυτο δεν ειναι ελληνική μαφία τότε τί είναι??? Επειδη όλοι οι εμπλεκόμενοι ειναι Ελληνες και άτομα υπεράνω υποψίας??? Αλλιώς σε εκβιάζει ο Ελληνας και αλλιώς ο Ρωσος??

Δεν με ενδιαφέρει η εθνικότητα των φίλων των παιδιών μου. Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν αρκετά προβλήματα λόγω των μεταναστών, αλλά ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, δεν είναι θέμα δικό τους. Ειναι θεμα κρατικής μέριμνας. Εχω ξαναπει, πως αν ο μεταναστης δεν εχει κανενα λόγο να κλέψει, δεν θα κλέψει. Σκεφτείτε το λίγο. Δεν μας πειράζουν οι πλούσιοι μετανάστες, βεβαιως βεβαιως. Δεν μας πειράζουν οι Άγγλοι, Γάλλοι, Γερμανοι? Μόνο οι Πακιστανοι, και οι Αλβανοι?

Και κλείνοντας να αναφέρω οτι το σύνολο των χρημάτων απο παράβολα που έχουν πληρώσει οι μετανάστες για την παραμονή τους ειναι σχεδον τετραπλάσιο απο τους φόρους που εχουν πληρώσει οι Έλληνες εφοπλιστές.
http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=621553

Αυτα.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το ξερω!Ειμαι σιγουρη για αυτο που λες!!!Χαιρομαι τοσο που καποιες πιασανε το νοημα ολων αυτων που γραφω!Σε ευχαριστω και σενα!

Δυστυχως εχω δει σε πολλα θεματα οτι γινεται αυτο που λες,παντα απαντανε συγκεκριμενα ατομα,και πιστευω οτι θελουν πολλες αλλες να απαντησουν αλλα επειδη ξερουν που θα οδηγησει η συζητηση τις προσπερνανε και απαντανε σε πιο λαιτ θεματα!

Το να κολλας ταμπελες σε ενα ατομο ειναι το πιο ευκολο!

Και να πω και κατι αλλο, καποιος που ειναι μεγαλωμενος σε χωριο πολλες φορες ξερει να μιλαει πολυ καλυτερα απο καποιον της πολης!Δεν εχει να κανει ουτε με εκπαιδευση,ουτε με το ποσο φτωχικα μεγαλωσε,αυτο βγαινει απο μεσα σου!Αν εισαι ανθρωπος η οχι!!


Αναφερομαι στην Τζοαννα!

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
florentia, ειμαι εγγονι μεταναστων απο τις ΗΠΑ. Τα αδελφια του πατερα μου ζουν ολα στην Αυστραλια, η αδελφη της μητερας μου στο Βελγιο. Ο συζυγος μου ειναι αλλοδαπος.
Μετα τον πολεμο του 40, οι οικογενειες των γονιων μου σκορπιστηκαν στα περατα της γης. Αυτο το λεω για να μη φανει οτι κρινω με 2 μετρα και 2 σταθμα. Οι χωρες που αναφερεις, ειναι απο παραδοση χωρες υποδοχης μεταναστων. Δηλαδη, εστω και αν καποιος εισελθει σε αυτες παρανομα, υπαρχουν μηχανισμοι ελεγχου των συνορων που εμεις εδω ποτε δεν ειχαμε, οπως και διαδικασιες νομιμοποιησης, σαφως πιο οργανωμενες απ ο,τι εχουμε εμεις εδω που μεχρι προσφατα ημασταν χωρα προέλευσης μεταναστων και πιθανοτατα να ξαναγινουμε. Το Βελγιο, οι ΗΠΑ, η Γερμανια, ο Καναδας κ.λ.π ειναι χωρες με οργανωμενη ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ έχουν προγραμματα ενταξης των μεταναστων στις κοινωνιες τους, γνωριζουν τους κανονες της προσφορας και της ζητησης και τους εφαρμοζουν κατι που εμεις εδω μολις τωρα προσπαθουμε να φτιαξουμε. Αυτη η έλλειψη υποδομης ήταν εξαρχης ενας απο τους λογους που το προβλημα δυστυχως επιδεινωθηκε γρηγορα. Συμφωνω οτι ειναι πρωτιστως θεμα ανθρωπου η συμπεριφορα και οχι καταγωγης, ομως κακα τα ψεμματα όταν υπαρχει και ελλειψη υποδομης, η κατασταση, δυστυχως, γινεται ακομα χειροτερη και ο νοων νοειτω.

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Προσωπικά ούτε εμένα θα με πείραζε αν τα παιδιά μου κάνανε παρέα με αλλοδαπά παιδάκια. Αν τα βρίσκανε μεταξύ τους και παίζανε ωραία χωρίς να τσακώνονται και αν ήξερα ότι οι οικογένειές τους ήταν σοβαροί άνθρωποι, οικογενειάρχες κλπ δε θα είχα πρόβλημα..
Και να αναφέρω μια προσωπική εμπειρία:
Πρίν ακόμα κάνουμε παιδιά με τον άντρα μου ένα καλοκαίρι πήγαμε ολιγοήμερες διακοπές με ένα ζευγάρι αλβανών (ο άντρας μου με τον σύζυγο κάνανε πολύ καλή παρέα) που είχανε δυο κοριτσάκια 7 και 5 ετών. Σας πληροφορώ ότι δεν έχω γνωρίσει πιο ευγενικά πλάσματα στη ζωή μου!! Σου μιλούσανε στον πληθυντικό και δεν είχαν δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα ούτε σε εμάς αλλά ούτε και στους γονείς τους (από άποψη γκρίνιας κλπ)! Η μαμά τους μου έλεγε ότι τα Σαββ/κα δανειζόντουσαν βιβλία απ' τη βιβλιοθήκη του σχολείου και τα διαβάζανε στο σπίτι για να εξασκούνται στα ελληνικά!! Τώρα βέβαια είναι πρώτες μαθήτριες!

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Black beauty exeis apolito dikaiw agapi m...
Min se niazei sto ti lene astes ekei...ftanei na niwtheis kala esu me ton eauto s...K monaxa esu ksereis to kalo g to paidi s agapi m...

Oti theleis na kaneis...WPOS kanoun OLOI oti theloun...
H kathe mia mas eimaste diaforetikes sto xaraktira...Alles pio dunates k alles pio adunates...

Egw pisteuw exeis dikaiw g ton fovo s k kala kaneis,,, epidi POTE den ksereis sto ti einai ikanos na kanei o kathe ksenos stin xwra mas...

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εννοειται πως αν δεν βλεπω καποια ασχημη συμπεριφορα δεν θα επεμβαινα!Αλλωστε συμβαινει το ιδιο και με τα ελληνακια,αν δω οτι καποιο δεν φερεται οπως πρεπει,ε δεν θελω να κανει παρεα με αυτο!Οπως πολλα αγορακια χτυπανε τα αλλα παιδακια!Δεν εχει να κανει με την εθνικοτητα!

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nena έγραψε:
δεν θα ήθελα ποτέ να μου συμβεί αυτό το κακό και να πρέπει να ξεριζωθώ από τη χώρα μου για να πάω σε μία αλλη που θα μου συμπεριφέρονται σαν σκουπίδι. δεν πιστεύω οτι ξεκίνησε ένας Πακιστανός από τη χώρα του για να έρθει στην Ελλάδα για χάρη γούστου. στις περισσότερες περιπτώσεις ήταν θέμα ζωής και θανάτου.
όσον αφορά το αρχικό θέμα, να πω οτι δεν έχω πρόβλημα να κάνει παρέα το παιδί μου ούτε με μαύρο, ούτε με κίτρινο, ούτε με πορτοκαλί παιδάκι. απλά δεν με νοιάζει.
όταν ήμουν εγώ στο δημοτικό θυμάμαι πάρα πολύ καλά κάποια παιδιά με άσχημη συμπεριφορά, με κακές επιρροές από την οικογενειά τους που δεν θέλαμε να τα κάνουμε παρέα και δεν υπήρχε ούτε ένα παιδάκι μεταναστών στο σχολείο μας.
Φλωρεντία, για άλλη μια φορα
Respect Respect Respect Respect


Κάποια μανούλα ειχε γράψει οτι δεν εχει ακούσει για Ελληνική μαφία, αλλά εχει ακουσει για Ρωσική, Αλβανική, Ρουμανική, κτλ κτλ. Να παραθέσω σχετικό λίνκ
http://www.olathessaloniki.com/2012/01/blog-post_18.html
Αν αυτο δεν ειναι ελληνική μαφία τότε τί είναι??? Επειδη όλοι οι εμπλεκόμενοι ειναι Ελληνες και άτομα υπεράνω υποψίας??? Αλλιώς σε εκβιάζει ο Ελληνας και αλλιώς ο Ρωσος??

Δεν με ενδιαφέρει η εθνικότητα των φίλων των παιδιών μου. Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν αρκετά προβλήματα λόγω των μεταναστών, αλλά ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, δεν είναι θέμα δικό τους. Ειναι θεμα κρατικής μέριμνας. Εχω ξαναπει, πως αν ο μεταναστης δεν εχει κανενα λόγο να κλέψει, δεν θα κλέψει. Σκεφτείτε το λίγο. Δεν μας πειράζουν οι πλούσιοι μετανάστες, βεβαιως βεβαιως. Δεν μας πειράζουν οι Άγγλοι, Γάλλοι, Γερμανοι? Μόνο οι Πακιστανοι, και οι Αλβανοι?

Και κλείνοντας να αναφέρω οτι το σύνολο των χρημάτων απο παράβολα που έχουν πληρώσει οι μετανάστες για την παραμονή τους ειναι σχεδον τετραπλάσιο απο τους φόρους που εχουν πληρώσει οι Έλληνες εφοπλιστές.
http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=621553

Αυτα.

Nena πολύ συγκινητικό το βιντεάκι που παρέθεσες και νομίζω ότι τα λέει όλα Wink

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε ευχαριστω Τζοαννα!

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
black beauty έγραψε:αχ βρε κοριτσια ειδατε πουθενα να τους φερομαι ετσι οπως λετε?

Νομιζω οτι παρεξηγηθηκαν τα λογια μου!

ετσι ειναι οι ρατσιστες?οι ρατσιστες τους εχουν μισος,ειναι στην αλλη ακρη,εσεις βλεπετε κατι τετοιο απο μενα,αν το βλεπετε λυπαμαι αλλα κανετε λαθος!

Ηθελα να αναφερω τους συλλογισμους μου,αυτο συμβαινει οτι το ψαχνω μεσα μου και οτι δεν ειμαι απολυτη!!

Παντως πειτε μου ποια αλλη χωρα κανει αυτο που κανουμε εμεις?Να δινει πολλες φορες προτεραιοτητα σε ξενους πολιτες ε?

εσεις δεν κοιτατε πρωτα να φροντισετε τα δικα σας παιδια και μετα των ξενων-γειτονων?Ετσι και η Ελλαδα θα επρεπε πρωτα να φροντιζει το καλο των Ελληνων-των παιδιων της και μετα των υπολοιπων.Το θεωρειτε ρατσιστικο αυτο?Εγω το θεωρω δικαιο παντως!Νομιζω οτι ημουν οσο πιο ξεκαθαρη επρεπε στα ποστ μου!Δεν νομιζω να απαξιωσα τους ανθρωπους αυτους η να τους χλεβασα ισα ισα που τους παραδεχομαι σε πολλα πραγματα!Κριμα ομως μερικες μαλλον κρατησανε μονο τα αρνητικα!κριμα!

Ο ρατσισμός δεν εέχει να κάνει μόνο με το μίσος αλλά και με την αντιμετώπιση. δηλαδή, αν εξ αρχής επειδή κάποιος είναι ξένος έιμαστε επιφυλακτικοί είδος ρατσισμού είναι κι αυτό, αυτό το λέω χωρίς παρεξήγηση, επειδή πολλές φορές λειτουργούμε αυθόρμητα.
Απλά νομίζω ότι το θέμα είναι πιο μεγάλο. ας σκεφτούμε πως και γιατί αυτοί οι άνθρωποι ήρθαν εδώ. είχαν νομίζετε καμιά όρεξη να αφήνουν τη χώρα τους και να ξενιτεύονται?και τον χαρακτήρα του ανθρώπου τον διαμορφώνουν και οι συνθήκες. αν δηλαδή πεινάς κι εσύ και τα παιδιά σου αλλάζεις σαν άνθρωπος, λογικό δεν είναι?για σκεφτείτα να πείναγαν τα παιδιά σας μέχρι σε ποιο σημείο θα φτάνατε? Κατά την άποψή μου από τη στιγμή που μπαίνει σα δίλλημα αν θα αφήσουμε τα παιδιά μας να κάνουνε παρές με κάπιον ξένο, έχουμε ήδη πέσει στην παγίδα του ρατσισμού χωρίς να το θέλουμε

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eπειδη κι γω ειμαι μιση μιση,δεν θελω να μαθω την κορη μου ναναι ρατσιστρια,αλλα οσο ναναι ο ελληνας ειναι ρατσιστης,ισως να μν το δειχνει,αλλα καποια στιγμη θα το κανει.
Εγω δν ειμαι αντιθετη στο να κανει παρεα αν τα βρισκει με καποιο κοριτσακι,αν κι εχει αρκετα παιδακια που καταγονται απο αλλου,κι εχω να πω το εξης,ναι εχουν διαφορετικο τροπο σκεψης κι ανατροφης των παιδιων τους,που επειδη μας ξενιζει,μας φαινεται περιεργο,κι γιαυτο οπως η θεματογραφος πολλοι εχουν αμφιβολια,απο την αλλη ομως,στο σχολειο αντιμετωπισα προβληματα με ελληνοπουλα παρα με αλλοδαπα.Πχ η ελληνιδα μανα πεταγ κατω το μπουφαν της κορης μου γτ δν ηθελε να βαζει την τσαντα της κορης της στο ντουλαπι με τις αλλες κι πεταγε το μπουφαν της μικρης κατω για να κρεμαει τη τσαντα της κι αναγκαστηκαμε κι της μιλησαμε αγρια για να μν το κανει.
Αλλα αυτο που εμενα με κανει λιγο εχθρικη με καποιους ανθρωπους συγκεκριμενης καταγωγης ειναι οτι οι ιδιοι μεγαλωνουν τα παιδια τους ναναι λιγο καπως απεναντι μας,δλδ εχω δει λιγο αποσταση να το πω,δεεν ξερω πως ακριβως να το πω,παντως εχω δει να μας αντιμετωπιζουν κι να μας κοιταζουν καπως,σαν να φταιμε εμεις που αναγκαστηκαν να ξενιτευτουν κι να νευριαζουν που πρεπει να δουλευουν σε μμας για να ζησουν κ ολο αυτο δν τους αρεσει,αλλα ετσι ειναι η ζωη τι να κανουμε δν πρεπει κι αυτοι να μας κοιτανε ετσι αν δν θελουν την αναλογη αντιμετωπιση.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις