Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
293 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 293 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 23 ... 29  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 18 από 29]

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:θα συμφωνήσω με τη φράση που έγραψε κάποια κοπελιά νομίζω η Έλενα η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες ..και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη . Οι υπόλοιποι λαοί ανεξαρτήτου χρώματος -θρησκείας είναι φιλοξενούμενοι και εμείς σαν φιλόξενος λαός πρέπει να συμπεριφερθούμε ανάλογα . Μέχρι εκεί όμως δεν μου αρέσει να έχει προνόμια να παίρνει επιδόματα και εγώ να τα χάνω . Στο ότι παίρνουν βέβαια τα επιδόματα οι άνθρωποι αυτοί δεν μου φταίνε η ίδιοι αλλά το ελληνικό κράτος που τα δίνει , θα είναι τουλάχιστον ανόητο να πω ότι αν και εγω βρεθώ σε μια ξένη χώρα και μου δίνουν κάποιο επίδομα θα το παίξω ανώτερη και δε θα το πάρω ; Από την άλλη δηλαδή τη θα πρέπει να πω :ξέρετε επειδή κάποιοι άνοιξαν τα σύνορα και ήρθατε και σας υποσχέθηκαν δουλειές και άλλα και επειδή δεν τα βλέπετε αυτό σας δίνει το δικαίωμα να κλέβετε να βιάζετε να σκοτώνετε και το λέω αυτό επειδή η πιο συχνή δικαιολογία που ακούς από το στόμα τους είναι αυτή . Αν δεν σου αρέσει σήκω φύγε πήγαινε στη χώρα σου , πολλές φορές μας λένε κάποιες Αλβανίδες :εμείς στη χώρα μας έχουμε αυτό το καλό ενώ εσείς άντε λοιπόν αφού θέλεις άντε στο καλό . Και ξαναλέω έχω φίλη απο την αλβανία και απο το Πακιστάν . Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στην περιοχή που μένω η επιλογή στα προ νήπια είχε γίνει και επιλέχτηκαν και τα αλλοδαπά . Προτεραιότητα στους Έλληνες .Είναι κρίμα να έχουν σπίτι από το ΟΕΚ οι αλλοδαποί και όχι οι Έλληνες . Όσο για τα επεισόδια που δημιουργούν αν έχετε την τύχη η ατυχία να μένετε σε οικισμούς που τους έχουν κάνει δικούς του θα καταλαβαίνατε τους προβληματισμούς . Μια βόλτα μέχρι τον Άγιο Παντελεήμων (Αχαρναί ) θα καταλάβετε πόσο εύκολα μπορεί να επηρεαστεί κάποιος , και ξαναλέω δεν είναι όλοι έτσι

αυτα υποστηριζω και εγω κοπελα μου!Αυτο θελω να ακουγονται και τα θετικα και τα αρνητικα!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:
Kastallia έγραψε:Παιδια,θα το πω τωρα,χωρις καμια διαθεση να μαλωσω,εξαλλου ξερετε οτι σας συμπαθω πολυ...νιωθω οτι η κουβεντα εχει γινει προσωπικη μεταξυ 3 -4 ατομων και ο,τι γραφουν οι υπολοιπες περνα στο ντουκου...και δεν αναφερομαι σε μενα μονο. Προσεξτε γιατι μεχρι να το ξανανανοιξω το απογευμα μυριζομαι να εχουν προστεθει 10 σελιδες με γερο καυγα...φιλια σε ολες σας,καλη ορεξη!!!! I love you I love you

νομιζω πως εχεις δικιο!

Ναι και εγω νομιζω πως εχει δικιο!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:μα τοτε γιατι με ρωτησες παραπανω αφου το καταλαβες βρε κουκιδα και εξηγησα τους λογους που απορησα νομιζω!(σε αλλη σελιδα)


οκ παμε παρακατω αφου το βλεπετε ετσι...


εχω καταλαβει τα εξης-->
θεωρεις οτι καποια μελη σχολιαζουν ΜΟΝΟ καποια ποστ (κατ'εμενα δικαιωμα τους) - οτι δεν διαβασαν όλα τα ποστ (δικαίωμα τους) -ότι δεν σε υπερασπίστηκαν οταν σου εγινε επίθεση απο την κοπέλα που παρενέβη και σε αποκάλεσε 'κυρά μου' (επίσης δικαίωμα τους μιας και ετσι αποφευχθηκε καυγας και διατηρησε το θεμα ενα καλο επίπεδο- οσο καυτο και αν ειναι).

το οτι το λες συνεχεια καθε 2-3 ποστ με εβαλε σε σκεψεις μηπως θες να πεις και τιποτα αλλο και δεν το κανεις ανοιχτα. εννοω μηπως σε ενοχλει και τιποτα αλλο που ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ> γιαυτο σε ρωτησα!!!!!!!!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:θα συμφωνήσω με τη φράση που έγραψε κάποια κοπελιά νομίζω η Έλενα η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες ..και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη . Οι υπόλοιποι λαοί ανεξαρτήτου χρώματος -θρησκείας είναι φιλοξενούμενοι και εμείς σαν φιλόξενος λαός πρέπει να συμπεριφερθούμε ανάλογα . Μέχρι εκεί όμως δεν μου αρέσει να έχει προνόμια να παίρνει επιδόματα και εγώ να τα χάνω . Στο ότι παίρνουν βέβαια τα επιδόματα οι άνθρωποι αυτοί δεν μου φταίνε η ίδιοι αλλά το ελληνικό κράτος που τα δίνει , θα είναι τουλάχιστον ανόητο να πω ότι αν και εγω βρεθώ σε μια ξένη χώρα και μου δίνουν κάποιο επίδομα θα το παίξω ανώτερη και δε θα το πάρω ; Από την άλλη δηλαδή τη θα πρέπει να πω :ξέρετε επειδή κάποιοι άνοιξαν τα σύνορα και ήρθατε και σας υποσχέθηκαν δουλειές και άλλα και επειδή δεν τα βλέπετε αυτό σας δίνει το δικαίωμα να κλέβετε να βιάζετε να σκοτώνετε και το λέω αυτό επειδή η πιο συχνή δικαιολογία που ακούς από το στόμα τους είναι αυτή . Αν δεν σου αρέσει σήκω φύγε πήγαινε στη χώρα σου , πολλές φορές μας λένε κάποιες Αλβανίδες :εμείς στη χώρα μας έχουμε αυτό το καλό ενώ εσείς άντε λοιπόν αφού θέλεις άντε στο καλό . Και ξαναλέω έχω φίλη απο την αλβανία και απο το Πακιστάν . Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στην περιοχή που μένω η επιλογή στα προ νήπια είχε γίνει και επιλέχτηκαν και τα αλλοδαπά . Προτεραιότητα στους Έλληνες .Είναι κρίμα να έχουν σπίτι από το ΟΕΚ οι αλλοδαποί και όχι οι Έλληνες . Όσο για τα επεισόδια που δημιουργούν αν έχετε την τύχη η ατυχία να μένετε σε οικισμούς που τους έχουν κάνει δικούς του θα καταλαβαίνατε τους προβληματισμούς . Μια βόλτα μέχρι τον Άγιο Παντελεήμων (Αχαρναί ) θα καταλάβετε πόσο εύκολα μπορεί να επηρεαστεί κάποιος , και ξαναλέω δεν είναι όλοι έτσι


αν και είπα να μην γράψω άλλο.....
ποιος σας είπε οτι προηγούνται οι αλλοδαποί και που;
όσον αφορά τα σπίτια που δίνει η εργατική κατοικία, για να έχεις δικαίωμα συμμετοχής στην κλήρωση πρέπει να πληρείς κάποιες προϋποθέσεις. λέει κάπου οτι προηγούνται όσοι δεν έιναι Ελληνες;;;;;; θα με τρελάνετε;
όσον αφορά τους παιδικούς σταθμούς, λέει κάπου οτι προηγούνται τα παιδιά αλλοδαπών;;;;; θα με τρελάνετε;

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βανια, εδω θα πρεπει να μου εξηγησεις ποιον ακριβως θεωρεις Ελληνα. Αυτον που γεννηθηκε στην Ελλάδα απο αλλοδαπους γονεις, εχει πάει σχολειο στην Ελλάδα κι εχει ελληνική παιδεια και γλωσσα και λέει οτι αισθανεται Ελληνας παρόλο που ειναι μαυρος? Ή αυτον που γεννηθηκε στην Αμερική, απο Ελληνες γονεις, δεν ξέρει γρι ελληνικά αλλά παρόλα αυτα εχει ελληνικο διαβατηριο??? Ή μήπως τη Νανα Μουσχουρη???
Η ελληνικοτητα ειναι κατι που ειναι στο αίμα μας για παράδειγμα? Ή αποκτιέται??

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καταλαβες καλα εκτος απο ενα κομματι!Δεν ηθελα να με υπερασπειστειτε απλα απορησα που το συγκεκριμενο ποστ περασε ασχολιαστο απο εσας!
(αναφερομαι στην ΚΟΥΚΙΔΑ)
Δεν λεω να το κατακρινετε η να με υπερασπιστειτε(και αυτο το εγραψα σε αλλη σελιδα)βαρεθηκα να λεω τα ιδια και τα ιδια

Επισης σε αλλη σελιδα υποστηριξα πως αν αλλο μελος ελεγε κατι πολυ ασχημο θα τον κατακρινατε και δεν νομιζω να περναγε απαρατηρητο,τωρα καταλαβες που το παω?(δεν ξερω αυτη η εντυπωση μου εχει δημιουργηθει απο οσα λετε)

ρε κοριτσια τα λεω και τα ξαναλεω συνεχεια και γινομαι κουραστικη!Για αυτο επιμενω να λεω πως δεν εχετε διαβασει ολα τα ποστ για αυτο δεν εχετε ολικη αντιληψη το πως σκεφτομαστε καποιες!Δεν ξερω δεν ειμαι ξεκαθαρη σε αυτα που γραφω?

????????


Επισκέπτης
[quote="florentia

ναι προηγουνται παντου
σε ολες τα φεκ αν δεις πρωτα ειναι οι πολυτεκνοι και μετα οι μεταναστες......

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να βαλω και αλλη μια ερωτηση? (απο μαζοχισμο συνεχιζω να γραφω σε αυτο το θεμα..).Τι κανετε αφου σας ενοχλει ολο αυτο?Πως διεκδικειτε το δικαιωμα σας?
Επισης πως διεκδικειτε το οτι ως μητερες οι παροχες μητροτητας που εχουμε ειναι ανυπαρκτες,ενω αν ηταν καποια απο εμας μεταναστρια στην Νορβηγια στο τελευταιο κατσικοχωρι παιρνει αρκετα χρηματα (εχω μια φιλη μου παραδειγμα γι αυτο το αναφερω)? Που το παιδι της και την ιδια την ξεναγησαν οι δασκαλοι στο σχολειο που θα παει (δεν μιλανε Νορβηγικα να σημειωσω ουτε οι γονεις ουτε τα παιδια,τωρα ξεκινησαν μαθηματα).
Λοιπον εκει τη πηραν απο το χερακι στην πρωτη αναγνωριστικη επισκεψη που εκανε για να δει σχολειο και σπιτι, την ξεναγησαν σε ενα σχολειο με αιθουσες για μουσικη,για πειραματα,κλειστα γυμναστηρια (οκ εχει ψωφοκρυο), πισινα....στο κατσικοχωρι ετσι? Και της ειπαν να μην ανησυχει για το παιδι της θα το βοηθησουν εκεινοι να ενταχθει στο καινουριο του σπιτι.Θα μαθει της ειπαν την γλωσσα οπως και οι αλλοι μεταναστες εκει.
Ισως παιζει ρολο οτι ο συζηγος της δεν πηγε να τυλιξει σουβλακια αλλα εχει δουλεια καριερας....και παλι...
και ναι και εκει εχουν ρατσιστικα κροσματα για τους ιδιους λογους,και πολλα προβληματα σαν χωρα αλλα εχουν και γυρω στις 60.000 ευρω κατα κεφαλη για κοινωνικες παροχες...Το αντιλαμβανεστε?Οσο περιπου χρωσταει το καθε ελληνοπουλο στο ΔΝΤ τοσα και περισσοτερα εχει το Νορβηγοπουλο για παροχες προνοιας!!!

edit: Το εν λογω παιδακι θα παει 1η δημοτικου εκει.Οταν η φιλη μου πηγε στο νηπιο εδω στην Αθηνα να δει που στον κορακα θα κανει μαθημα το παιδι της η διευθυντρια της ειπε το αμιμητο "οτι βλεπεις παιρνεις,και αν σ αρεσει!"....
Να συγκρινουμε συμπεριφορες και παιδεια?



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Τρι Ιαν 24, 2012 5:22 am, 2 φορές συνολικά

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν ξερω Φλωρα εγω το θεωρω παντως αδικο να ευνοουνται σε πολλα πραγματα οι ξενοι και οχι πρωτα οι ελληνες!Νομιζω οτι συμβαινει μονο στην δικη μας χωρα ολο αυτο!Δεν θα ειχα καμια ενσταση αν η ελλαδα εδινε σε καθε ελληνα οτι δικαιουταν και μετα αν ειχε και αλλους πορους να δωσει και στους ξενους!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την black beauty στις Τρι Ιαν 24, 2012 4:38 am, 1 φορά

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:Δεν ηθελα να με υπερασπειστειτε απλα απορησα που το συγκεκριμενο ποστ περασε ασχολιαστο απο εσας!
περασε ασχολιαστο βρε καλο μ ου γιατι ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν ήμουν στο φόρουμ οταν εξελίχθηκε έτσι η συζητηση- και όταν επεστρεψα -επιασα το θεμα απο κει που με πηγε το refresh του υπολογιστη!!!!!!!!!!
και καπως ετσι ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ!!! οριστε- απολογήθηκα!!!!

και ναι- την κατακρίνω την συμπεριφορα της κοπέλας απέναντι σου- ηταν αγενέστατη!!!
οκ?

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Να βαλω και αλλη μια ερωτηση? (απο μαζοχισμο συνεχιζω να γραφω σε αυτο το θεμα..).Τι κανετε αφου σας ενοχλει ολο αυτο?Πως διεκδικειτε το δικαιωμα σας?
Επισης πως διεκδικειτε το οτι ως μητερες οι παροχες μητροτητας που εχουμε ειναι ανυπαρκτες,ενω αν ηταν καποια απο εμας μεταναστρια στην Νορβηγια στο τελευταιο κατσικοχωρι παιρνει αρκετα χρηματα (εχω μια φιλη μου παραδειγμα γι αυτο το αναφερω)? Που το παιδι της και την ιδια την ξεναγησαν οι δασκαλοι στο σχολειο που θα παει (δεν μιλανε Νορβηγικα να σημειωσω ουτε οι γονεις ουτε τα παιδια,τωρα ξεκινησαν μαθηματα).
Λοιπον εκει τη πηραν απο το χερακι στην πρωτη αναγνωριστικη επισκεψη που εκανε για να δει σχολειο και σπιτι, την ξεναγησαν σε ενα σχολειο με αιθουσες για μουσικη,για πειραματα,κλειστα γυμναστηρια (οκ εχει ψωφοκρυο), πισινα....στο κατσικοχωρι ετσι? Και της ειπαν να μην ανησυχει για το παιδι της θα το βοηθησουν εκεινοι να ενταχθει στο καινουριο του σπιτι.Θα μαθει της ειπαν την γλωσσα οπως και οι αλλοι μεταναστες εκει.
Ισως παιζει ρολο οτι ο συζηγος της δεν πηγε να τυλιξει σουβλακια αλλα εχει δουλεια καριερας....και παλι...
και ναι και εκει εχουν ρατσιστικα κροσματα για τους ιδιους λογους,και πολλα προβληματα σαν χωρα αλλα εχουν και γυρω στις 60.000 ευρω κατα κεφαλη για κοινωνικες παροχες...Το αντιλαμβανεστε?Οσο περιπου χρωσταει το καθε ελληνοπουλο στο ΔΝΤ τοσα και περισσοτερα εχει το Νορβηγοπουλο για παροχες προνοιας!!!

edit: Το εν λογω παιδακι θα παει 1η δημοτικου εκει.Οταν η φιλη μου πηγε στο νηπειο εδω στην Αθηνα να δει που στον κορακα θα κανει μαθημα το παιδι της η διευθυντρια της ειπε το αμιμητο "οτι βλεπεις παιρνεις,και αν σ αρεσει!"....
Να συγκρινουμε συμπεριφορες και παιδεια?

ουδεν σχόλιο.........ειναι αυτονόητο.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ας το θεωρησω λοιπον συμπτωση ολο αυτο....δεν ξανααναφερομαι

συνεχιστε την συζητηση

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρια μου, μην ανησυχεις τόσο με το συντονισμο της συζητησης. Αν κάποιο μέλος γραψει κάτι που εννοηθηκε αλλιώς απο τον τρόπο που προοριζόταν να εννοηθει, θα το αναφερει το ίδιο. Μη νιωθεις υπεύθυνη για τα ποστς της καθεμιας, όλες εχουν επίγνωση του τι γραφουν.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
edit: Το εν λογω παιδακι θα παει 1η δημοτικου εκει.Οταν η φιλη μου πηγε στο νηπειο εδω στην Αθηνα να δει που στον κορακα θα κανει μαθημα το παιδι της η διευθυντρια της ειπε το αμιμητο "οτι βλεπεις παιρνεις,και αν σ αρεσει!"....
Να συγκρινουμε συμπεριφορες και παιδεια?

ουδεν σχόλιο.........ειναι αυτονόητο.[/quote]

καλα οτι καποιοι ελληνες σε διαφορες υπηρεσιες δεν εχουν παιδεια και δεν ξερουν να φερθουν νομιζω το βλεπουμε καθημερινα



Έχει επεξεργασθεί από τον/την black beauty στις Τρι Ιαν 24, 2012 4:45 am, 1 φορά

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stella7778 έγραψε:[quote="florentia

ναι προηγουνται παντου
σε ολες τα φεκ αν δεις πρωτα ειναι οι πολυτεκνοι και μετα οι μεταναστες......

Και οι ατεκνες φιλες κ φιλοι μου θεωρουν αδικο να προηγουμαστε οσοι ειμαστε παντρεμενοι καταρχας και με παιδια,να εχουμε περισσοτερες ευκολιες (ποιες ευκολιες...τεσπα). Το θεωρουν αδικο αφου εργαζονται,ειναι επισης Ελληνες και φορολογουνται.Εκει τι να πεις?

black beauty έγραψε:Δεν ξερω Φλωρα εγω το θεωρω παντως αδικο να ευνοουνται σε πολλα πραγματα οι ξενοι και οχι πρωτα οι ελληνες!Νομιζω οτι συμβαινει μονο στην δικη μας χωρα ολο αυτο!Δεν θα ειχα καμια ενσταση αν η ελλαδα εδινε σε καθε ελληνα οτι δικαιουταν και μετα αν ειχε και αλλους πορους να δωσει και στους ξενους!

Αυτο πρεπει να το διεκδικησουμε. Δεν ξερω ποσα περιθωρια εχουμε πια μετα το ΔΝΤ .....τα παιδια μας τα λυπαμαι για αυτο που θα τους παραδωσουμε παντως....

Εμενα προσωπικα μου φαινεται κατα κυριο λογο συμπλεγματικη αυτη η συμπεριφορα,δεν ξερω αν θα την χαρακτηριζα ρατσιστικη (πρωτη φορα γραφω αυτη τη λεξη by the way...). Ειναι σαν να εχεις εναν καρχαρια εναν ξιφια και ενα χρυσοψαρο. Μας βαζω στην θεση του ξιφια ( Laughing ). Επειδη φοβομαστε να τα βαλουμε με τον καρχαρια που αυτος μας καταδιωκει στην τελικη παμε να φαμε το χρυσοψαρο -που δεν προκειται να μας χορτασει σε καμια περιπτωση!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
βανια έγραψε:θα συμφωνήσω με τη φράση που έγραψε κάποια κοπελιά νομίζω η Έλενα η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες ..και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη . Οι υπόλοιποι λαοί ανεξαρτήτου χρώματος -θρησκείας είναι φιλοξενούμενοι και εμείς σαν φιλόξενος λαός πρέπει να συμπεριφερθούμε ανάλογα . Μέχρι εκεί όμως δεν μου αρέσει να έχει προνόμια να παίρνει επιδόματα και εγώ να τα χάνω . Στο ότι παίρνουν βέβαια τα επιδόματα οι άνθρωποι αυτοί δεν μου φταίνε η ίδιοι αλλά το ελληνικό κράτος που τα δίνει , θα είναι τουλάχιστον ανόητο να πω ότι αν και εγω βρεθώ σε μια ξένη χώρα και μου δίνουν κάποιο επίδομα θα το παίξω ανώτερη και δε θα το πάρω ; Από την άλλη δηλαδή τη θα πρέπει να πω :ξέρετε επειδή κάποιοι άνοιξαν τα σύνορα και ήρθατε και σας υποσχέθηκαν δουλειές και άλλα και επειδή δεν τα βλέπετε αυτό σας δίνει το δικαίωμα να κλέβετε να βιάζετε να σκοτώνετε και το λέω αυτό επειδή η πιο συχνή δικαιολογία που ακούς από το στόμα τους είναι αυτή . Αν δεν σου αρέσει σήκω φύγε πήγαινε στη χώρα σου , πολλές φορές μας λένε κάποιες Αλβανίδες :εμείς στη χώρα μας έχουμε αυτό το καλό ενώ εσείς άντε λοιπόν αφού θέλεις άντε στο καλό . Και ξαναλέω έχω φίλη απο την αλβανία και απο το Πακιστάν . Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στην περιοχή που μένω η επιλογή στα προ νήπια είχε γίνει και επιλέχτηκαν και τα αλλοδαπά . Προτεραιότητα στους Έλληνες .Είναι κρίμα να έχουν σπίτι από το ΟΕΚ οι αλλοδαποί και όχι οι Έλληνες . Όσο για τα επεισόδια που δημιουργούν αν έχετε την τύχη η ατυχία να μένετε σε οικισμούς που τους έχουν κάνει δικούς του θα καταλαβαίνατε τους προβληματισμούς . Μια βόλτα μέχρι τον Άγιο Παντελεήμων (Αχαρναί ) θα καταλάβετε πόσο εύκολα μπορεί να επηρεαστεί κάποιος , και ξαναλέω δεν είναι όλοι έτσι


αν και είπα να μην γράψω άλλο.....
ποιος σας είπε οτι προηγούνται οι αλλοδαποί και που;
όσον αφορά τα σπίτια που δίνει η εργατική κατοικία, για να έχεις δικαίωμα συμμετοχής στην κλήρωση πρέπει να πληρείς κάποιες προϋποθέσεις. λέει κάπου οτι προηγούνται όσοι δεν έιναι Ελληνες;;;;;; θα με τρελάνετε;
όσον αφορά τους παιδικούς σταθμούς, λέει κάπου οτι προηγούνται τα παιδιά αλλοδαπών;;;;; θα με τρελάνετε;

δεν ανάφερα ότι προηγούνται αλλά ότι είναι ταυτόχρονα μαζί με μας . Μένω στο Ολυμπιακό χωριό το σπίτι το πήραμε μέσω ΟΕΚ έγινε κλήρωση και έπρεπε να έχεις εισφορές στον ΟΕΚ μόνο έτσι μπορούσες να μπεις στην κλήρωση . Κάποιοι αλλοδαποί επειδή έχουν χρόνια στην Ελλάδα και τους κάνουν κρατήσεις κανονικά μπήκαν στη κλήρωση . Ξέρεις τι έγινε; πήραν κάποιοι αλλοδαποί και Έλληνες με χρόνια υπηρεσίας και εισφοράς έμειναν απ έξω ,πόσο δίκιο το βλέπεις Φλώρα αυτό; εγώ καθόλου ξέρεις πόσο άσχημο είναι να βλέπεις στην κλήρωση να είναι μέσα στις 2200 κατοικίες να έχουν πάρει σπίτια 400 αλλοδαπές οικογένειες και να είναι απ έξω Ελληνικές οικογένειες ; ας έπαιρναν οι Έλληνες και μετά ας κοίταζαν τους αλλοδαπούς . Και στα νήπια και στους παιδικούς σταθμούς και μάλιστα αυτούς που είναι μέ το πρόγραμμα (κόλλησα δεν θυμάμαι ) γιατί να έχουν βάλει μέσα αλλοδαπούς ; θα ήθελες το παιδάκι σου να είναι εκτός ενω σου λέω πάλι είχες όλες τις προϋποθέσεις και να είναι μέσα ένα αλλοδαπό το οποίο και εκείνο έχει όλες τις προϋποθέσεις εκτός απο μια βασική :δεν είναι Έλληνας

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:....... Ειναι σαν να εχεις εναν καρχαρια εναν ξιφια και ενα χρυσοψαρο. Μας βαζω στην θεση του ξιφια ( Laughing ). Επειδη φοβομαστε να τα βαλουμε με τον καρχαρια που αυτος μας καταδιωκει στην τελικη παμε να φαμε το χρυσοψαρο -που δεν προκειται να μας χορτασει σε καμια περιπτωση!

ετσι.....

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι βρε Λιτσα αλλα σε αυτο το θεμα συζηταμε περι αλλοδαπων,δεν συζηταμε για το ποσο φταιει η πολιτεια η ο καθε ελληνας για την καταντια μας!Το ξερω οτι πολλοι ελληνες βλεπουν το δεντρο και οχι το δασος αλλα τουλαχιστον στο θεμα μας εδω μεσα δεν νομιζω να υποστηριξε καποια κοπελα κατι τετοιο,απλα οτι σιγουρα αν δεν υπηρχε τοσο μεγαλο πληθος μεταναστων δεν θα υπηρχε και τοση εγκληματικοτητα,μα κανω λαθος?Δεν ειπαμε οτι φταινει αυτοι για ολα μας τα προβληματα!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:
florentiab έγραψε:
βανια έγραψε:θα συμφωνήσω με τη φράση που έγραψε κάποια κοπελιά νομίζω η Έλενα η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες ..και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη . Οι υπόλοιποι λαοί ανεξαρτήτου χρώματος -θρησκείας είναι φιλοξενούμενοι και εμείς σαν φιλόξενος λαός πρέπει να συμπεριφερθούμε ανάλογα . Μέχρι εκεί όμως δεν μου αρέσει να έχει προνόμια να παίρνει επιδόματα και εγώ να τα χάνω . Στο ότι παίρνουν βέβαια τα επιδόματα οι άνθρωποι αυτοί δεν μου φταίνε η ίδιοι αλλά το ελληνικό κράτος που τα δίνει , θα είναι τουλάχιστον ανόητο να πω ότι αν και εγω βρεθώ σε μια ξένη χώρα και μου δίνουν κάποιο επίδομα θα το παίξω ανώτερη και δε θα το πάρω ; Από την άλλη δηλαδή τη θα πρέπει να πω :ξέρετε επειδή κάποιοι άνοιξαν τα σύνορα και ήρθατε και σας υποσχέθηκαν δουλειές και άλλα και επειδή δεν τα βλέπετε αυτό σας δίνει το δικαίωμα να κλέβετε να βιάζετε να σκοτώνετε και το λέω αυτό επειδή η πιο συχνή δικαιολογία που ακούς από το στόμα τους είναι αυτή . Αν δεν σου αρέσει σήκω φύγε πήγαινε στη χώρα σου , πολλές φορές μας λένε κάποιες Αλβανίδες :εμείς στη χώρα μας έχουμε αυτό το καλό ενώ εσείς άντε λοιπόν αφού θέλεις άντε στο καλό . Και ξαναλέω έχω φίλη απο την αλβανία και απο το Πακιστάν . Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στην περιοχή που μένω η επιλογή στα προ νήπια είχε γίνει και επιλέχτηκαν και τα αλλοδαπά . Προτεραιότητα στους Έλληνες .Είναι κρίμα να έχουν σπίτι από το ΟΕΚ οι αλλοδαποί και όχι οι Έλληνες . Όσο για τα επεισόδια που δημιουργούν αν έχετε την τύχη η ατυχία να μένετε σε οικισμούς που τους έχουν κάνει δικούς του θα καταλαβαίνατε τους προβληματισμούς . Μια βόλτα μέχρι τον Άγιο Παντελεήμων (Αχαρναί ) θα καταλάβετε πόσο εύκολα μπορεί να επηρεαστεί κάποιος , και ξαναλέω δεν είναι όλοι έτσι


αν και είπα να μην γράψω άλλο.....
ποιος σας είπε οτι προηγούνται οι αλλοδαποί και που;
όσον αφορά τα σπίτια που δίνει η εργατική κατοικία, για να έχεις δικαίωμα συμμετοχής στην κλήρωση πρέπει να πληρείς κάποιες προϋποθέσεις. λέει κάπου οτι προηγούνται όσοι δεν έιναι Ελληνες;;;;;; θα με τρελάνετε;
όσον αφορά τους παιδικούς σταθμούς, λέει κάπου οτι προηγούνται τα παιδιά αλλοδαπών;;;;; θα με τρελάνετε;

δεν ανάφερα ότι προηγούνται αλλά ότι είναι ταυτόχρονα μαζί με μας . Μένω στο Ολυμπιακό χωριό το σπίτι το πήραμε μέσω ΟΕΚ έγινε κλήρωση και έπρεπε να έχεις εισφορές στον ΟΕΚ μόνο έτσι μπορούσες να μπεις στην κλήρωση . Κάποιοι αλλοδαποί επειδή έχουν χρόνια στην Ελλάδα και τους κάνουν κρατήσεις κανονικά μπήκαν στη κλήρωση . Ξέρεις τι έγινε; πήραν κάποιοι αλλοδαποί και Έλληνες με χρόνια υπηρεσίας και εισφοράς έμειναν απ έξω ,πόσο δίκιο το βλέπεις Φλώρα αυτό; εγώ καθόλου ξέρεις πόσο άσχημο είναι να βλέπεις στην κλήρωση να είναι μέσα στις 2200 κατοικίες να έχουν πάρει σπίτια 400 αλλοδαπές οικογένειες και να είναι απ έξω Ελληνικές οικογένειες ; ας έπαιρναν οι Έλληνες και μετά ας κοίταζαν τους αλλοδαπούς . Και στα νήπια και στους παιδικούς σταθμούς και μάλιστα αυτούς που είναι μέ το πρόγραμμα (κόλλησα δεν θυμάμαι ) γιατί να έχουν βάλει μέσα αλλοδαπούς ; θα ήθελες το παιδάκι σου να είναι εκτός ενω σου λέω πάλι είχες όλες τις προϋποθέσεις και να είναι μέσα ένα αλλοδαπό το οποίο και εκείνο έχει όλες τις προϋποθέσεις εκτός απο μια βασική :δεν είναι Έλληνας

Το δικο μου παιδακι ειναι εκτος ενω το γειτονακι μας απο την Αλβανια ειναι εντος. Δεν θεωρω οτι μου φαγε καμια θεση...μου την εφαγε ομως η αλλη γειτονισα που δηλωσε εργαζομενη ενω δεν ειναι και πηρε την θεση...ουτε εγω εργαζομαι (εμμισθα γιατι ως μανα εργαζομαι κ παραεργαζομαι!). Αυτο δεν σε ενοχλει εσενα? Οτι θεωρουν την Ελληνιδα μητερα στο σπιτι ανεργη και αεργη??Αλλη παραμετρος ,θεμα ισοτητας..
Βανια σχολιασα μια παντηση σου για τους τσιγγανους και τους κυπριους, θα ηθελα να διαβασω την απαντηση σου.Αν δεν θες κατανοητο,το γραφω σε περιπτωση που δεν το διαβασες.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:

δεν ανάφερα ότι προηγούνται αλλά ότι είναι ταυτόχρονα μαζί με μας . Μένω στο Ολυμπιακό χωριό το σπίτι το πήραμε μέσω ΟΕΚ έγινε κλήρωση και έπρεπε να έχεις εισφορές στον ΟΕΚ μόνο έτσι μπορούσες να μπεις στην κλήρωση . Κάποιοι αλλοδαποί επειδή έχουν χρόνια στην Ελλάδα και τους κάνουν κρατήσεις κανονικά μπήκαν στη κλήρωση . Ξέρεις τι έγινε; πήραν κάποιοι αλλοδαποί και Έλληνες με χρόνια υπηρεσίας και εισφοράς έμειναν απ έξω ,πόσο δίκιο το βλέπεις Φλώρα αυτό; εγώ καθόλου ξέρεις πόσο άσχημο είναι να βλέπεις στην κλήρωση να είναι μέσα στις 2200 κατοικίες να έχουν πάρει σπίτια 400 αλλοδαπές οικογένειες και να είναι απ έξω Ελληνικές οικογένειες ; ας έπαιρναν οι Έλληνες και μετά ας κοίταζαν τους αλλοδαπούς . Και στα νήπια και στους παιδικούς σταθμούς και μάλιστα αυτούς που είναι μέ το πρόγραμμα (κόλλησα δεν θυμάμαι ) γιατί να έχουν βάλει μέσα αλλοδαπούς ; θα ήθελες το παιδάκι σου να είναι εκτός ενω σου λέω πάλι είχες όλες τις προϋποθέσεις και να είναι μέσα ένα αλλοδαπό το οποίο και εκείνο έχει όλες τις προϋποθέσεις εκτός απο μια βασική :δεν είναι Έλληνας[/quote]


πολυ αδικο!!Σε αυτο αντιτιθεμαι και εγω!Ε μετα εχουν αδικο οι ελληνες να αρχισουν να σκεφτονται διαφορα?

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:ναι βρε Λιτσα αλλα σε αυτο το θεμα συζηταμε περι αλλοδαπων,δεν συζηταμε για το ποσο φταιει η πολιτεια η ο καθε ελληνας για την καταντια μας!Το ξερω οτι πολλοι ελληνες βλεπουν το δεντρο και οχι το δασος αλλα τουλαχιστον στο θεμα μας εδω μεσα δεν νομιζω να υποστηριξε καποια κοπελα κατι τετοιο,απλα οτι σιγουρα αν δεν υπηρχε τοσο μεγαλο πληθος μεταναστων δεν θα υπηρχε και τοση εγκληματικοτητα,μα κανω λαθος?Δεν ειπαμε οτι φταινει αυτοι για ολα μας τα προβληματα!

Σε παρακαλώ κουκλα μου γλυκεια- μπορεις να μιλας για τον εαυτο σου και να μην εκπροσωπείς τα υπόλοιπα μέλη??

ο καθενας γραφει την αποψη ΤΟΥ. Συντονιστες δεν χρειαζομαστε Smile

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:ναι βρε Λιτσα αλλα σε αυτο το θεμα συζηταμε περι αλλοδαπων,δεν συζηταμε για το ποσο φταιει η πολιτεια η ο καθε ελληνας για την καταντια μας!Το ξερω οτι πολλοι ελληνες βλεπουν το δεντρο και οχι το δασος αλλα τουλαχιστον στο θεμα μας εδω μεσα δεν νομιζω να υποστηριξε καποια κοπελα κατι τετοιο,απλα οτι σιγουρα αν δεν υπηρχε τοσο μεγαλο πληθος μεταναστων δεν θα υπηρχε και τοση εγκληματικοτητα,μα κανω λαθος?Δεν ειπαμε οτι φταινει αυτοι για ολα μας τα προβληματα!

Ειπα εγω οτι κανεις λαθος εδω η καπου αλλου σε αυτο το θεμα? Τοσες φορες ανεφερα οτι φοβαμαι ΚΑΙ εγω οπως και οι αλλες μαμαδες που γραφουν.Και κατανοω την φοβια σου.
Και κανα δυο φορες ακομα οτι αυτοι που ζουν στο κεντρο της Αθηνας ζουν κυριολεκτικα ενα δραμα οι ανθρωποι. Τις σκεψεις μου γραφω για το τι μπορει αν προκαλεσε ολη αυτη την κατασταση και γραφω και τους προβληματισμους μου. Τοσο απλα.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:

Το δικο μου παιδακι ειναι εκτος ενω το γειτονακι μας απο την Αλβανια ειναι εντος. Δεν θεωρω οτι μου φαγε καμια θεση...μου την εφαγε ομως η αλλη γειτονισα που δηλωσε εργαζομενη ενω δεν ειναι και πηρε την θεση...ουτε εγω εργαζομαι (εμμισθα γιατι ως μανα εργαζομαι κ παραεργαζομαι!). Αυτο δεν σε ενοχλει εσενα? Οτι θεωρουν την Ελληνιδα μητερα στο σπιτι ανεργη και αεργη??Αλλη παραμετρος ,θεμα ισοτητας..
Βανια σχολιασα μια παντηση σου για τους τσιγγανους και τους κυπριους, θα ηθελα να διαβασω την απαντηση σου.Αν δεν θες κατανοητο,το γραφω σε περιπτωση που δεν το διαβασες.

ειπε ψεμματα?!ε ναι εκει εχεις δικιο!

κοιτα Λιτσα εδω δεν αναγνωριζεται η εργασια μας στο σπιτι απο τους αντρες μας,περιμενεις να αναγνωριστει απο αλλους?χχχεχε

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αναλογα με το ποσοστο των μεταναστων που ζουν νομιμα βγαινει και το ποσοστο των θέσεων για τους μετανάστες.
Πχ, αν μια υπηρεσία θελει 200 άτομα, και το ποσοστο των μεταναστων ειναι στο 10% στη χωρα μας, αυτο σημαινει οτι, τηρουμένων των αναλογιών, οι 20 θα πρεπει να ειναι αλλοδαποί, εφόσον πληρούν τις προϋποθεσεις.

Το οτι η συζητηση μπορει να πηγαινει σε πολιτικές ευθυνες ειναι λάθος? Πόσο ευθυνονται πραγματικά οι πολιτικοι, και πόσο ο απλός λαός?

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κουκιδα αμα νιωσει καποιο μελος οτι τον εκπροσωπω και ενοχληται μπορει να το πει και μονο του!Και αυτο που γραφω πανω ειναι αποψη μου!

Συγγνωμη εγραψα λαθος δεν εννοουσα ολες τις κοπελες αλλα τις κοπελες που εχουνε τις επιφυλλαξεις τους οσον αφορα τους μεταναστες!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 18 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 23 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις