Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
282 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 282 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 19 ... 29  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 29]

226αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 10 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Δευ Ιαν 23, 2012 2:46 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κ να συμπλωρωσω οτι υπαρχουν και εξαιρεσεις φυσικα που ειναι μια χαρα οικογενειαρχες..

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
joannoua3 έγραψε:Koritsia egw kserw den ta afineis me ton kathena...Yparxoune nipiagwgia k g pio megala mwra,,,oi lesxes p prwsexeoun oles tis ilikies...

Κόρη, αυτά υπάρχουν στην Κύπρο.

Δαμέ εν Ελλάδα! Very Happy
Εδώ είναι Ελλάδα! αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 10 215994

Εν τσιε έχουμεν έτσι πράματα στην Ελλάδα! Cool

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KRISTI 1 έγραψε:εγω θα πω το εξης...οταν περπαταω μονη σε ενα δρομο οταν εχει βραδιασει και δω αλβανο φοβαμαι παρα πολυ και μονο που βλεπω το προσωπο του..ειναι καπως αγριευτικα τα προσωπα τους..δεν μου συμβαινει το ιδιο αν δω ελληνα,κινεζο η μαυρο.και για τις κοπελες που λενε οτι ε πωσ να φερθουν ωραια αφου ερχονται στην ελλαδα περπατωντας 10 μερες τι δηλαδη αυτο δικαιολογει ολα αυτα που κανουν?ξερουν απο την αρχη τον τροπο που θα ερθουν,αρα τι,θεωρουν δεδομενο οτι θα φερθουν ετσι?αν ειναι να γλυτωσουμε ρε παιδια ολα αυτα που εκαναν και κανουν να το ξερουμε να τους πληρωνουμε αεροπλανο!οσον αφορα στα παιδια τα λυπαμαι..

το ίδιο μπορεί να πει καιι κάποιος για τους Ελληνες. και τι εννοείς?πως φέρονται?επειδή δεν έχουν που να μείνουν και στιβάζονται 10-10 σε ένα μικρό σπίτι που ένας έλληνας τους νοικιάζει?δε νομίζω ότι αν εμείς έπρεπε να περάσουμε αυτά που πέρασαν αυτοί και πηγαίναμε υπό αυτές τις συνθήκες κάπου θα έιμασταν σε καλύτερη μοίρα. και μη λέμε πολλά γιατί η έλλάδα δε ζει και τις καλύτερες εποχές και ο ρατσισμός εναντίον των ελλήνωνν έχει ήδη ξεκινήσει.κι εμάς τεμπέληδς και κλέφτες μας λένε. μας αρέσει αυτό?

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ma sovara bell m den exetai etsi pragmata???
Kalan k aman douleuei kapios ti mporei na kanei me auto to thema???
G na min anusixei g ta paidia ts???

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
joannoua3 έγραψε:Ma sovara bell m den exetai etsi pragmata???
Kalan k aman douleuei kapios ti mporei na kanei me auto to thema???
G na min anusixei g ta paidia ts???

Υπάρχουν βρεφονηπιακοι σταθμοί αλλά οι [περισσοτεροι ειναι ιδιωτικοι.

και εκει τα κρατανε τα παιδια μεχρι τις 3.30. Δεν ξερω, αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποια.

Μιλάω για επαρχία. Στην Αθήνα μπορει να τα κρατανε κ πεισσοτερο...

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mono auto eeee...
Duskoli zwi stin ellada telika...
Ax koritsia m poso lupame gmt...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
joannoua3 έγραψε:Mono auto eeee...
Duskoli zwi stin ellada telika...
Ax koritsia m poso lupame gmt...

Eμεις να δεις! Δυσκολη η ζωη.

????????


Επισκέπτης
[quote="τατιανα"]
stella7778 έγραψε:

αφου δεν την εχεις γνωρισει προσωπικα που τα ξερεις ολα αυτα?

μενει ακριβως απεναντι απο την πεθερα μου, τα μπαλκονια τους ειναι φατσα και την βλεπει.....

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια καλησπέρα..Βασικά θέλω να πω ότι τα παιδιά δεν φταίνε σε τίποτα για τις συνθήκες και την κάκιστη ανατροφή που τους δίνουν...Είδα ένα σκηνικό στην Φωκίονος 2 μέρες μετά την Πρωτοχρονιά, είχαμε πάει για καφέ με τον άντρα μου και γυρίζανε στις καφετεριες κάτι βουλγαρο-γυφτάκια να πουν τα κάλαντα...

Το ένα κοριτσάκι ήταν δεν ήταν 5-6 ετών και δεν έδινε κανείς τίποτα στις καφετέριες. Μετά από λίγο φύγαμε από το καφέ και το βλέπω να συνομιλεί έντονα με τον πατέρα του προφανώς, ο οποίος είχε ένα ακορντεόν και το έστειλε να συνεχίσει να λέει κάλαντα, η ώρα ήταν 3 το μεσημέρι, την ώρα που τα περισσότερα παιδάκια είναι στη ζεστασιά του σπιτιού τους και τρώνε μεσημεριανό ή κάνουν οτιδήποτε άλλο.

Εκνευρίστηκα, στεναχωρέθηκα γιατί είδα ότι ένα παιδάκι αγνό που θα έπρεπε να παίζει και να χαίρεται την ηλικία του, στην ουσία δούλευε... Μου ήρθε να πάρω το χαμόγελο του παιδιού, αλλά από την άλλη λέω και να το πάρω τι θα γίνει? και αν τον αγαπάει τον μπαμπά του και του το πάρουν? δεν ξέρω και πως λειτουργούν αυτά

235αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 10 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Δευ Ιαν 23, 2012 4:23 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arkoudaki έγραψε:
KRISTI 1 έγραψε:εγω θα πω το εξης...οταν περπαταω μονη σε ενα δρομο οταν εχει βραδιασει και δω αλβανο φοβαμαι παρα πολυ και μονο που βλεπω το προσωπο του..ειναι καπως αγριευτικα τα προσωπα τους..δεν μου συμβαινει το ιδιο αν δω ελληνα,κινεζο η μαυρο.και για τις κοπελες που λενε οτι ε πωσ να φερθουν ωραια αφου ερχονται στην ελλαδα περπατωντας 10 μερες τι δηλαδη αυτο δικαιολογει ολα αυτα που κανουν?ξερουν απο την αρχη τον τροπο που θα ερθουν,αρα τι,θεωρουν δεδομενο οτι θα φερθουν ετσι?αν ειναι να γλυτωσουμε ρε παιδια ολα αυτα που εκαναν και κανουν να το ξερουμε να τους πληρωνουμε αεροπλανο!οσον αφορα στα παιδια τα λυπαμαι..

το ίδιο μπορεί να πει καιι κάποιος για τους Ελληνες. και τι εννοείς?πως φέρονται?επειδή δεν έχουν που να μείνουν και στιβάζονται 10-10 σε ένα μικρό σπίτι που ένας έλληνας τους νοικιάζει?δε νομίζω ότι αν εμείς έπρεπε να περάσουμε αυτά που πέρασαν αυτοί και πηγαίναμε υπό αυτές τις συνθήκες κάπου θα έιμασταν σε καλύτερη μοίρα. και μη λέμε πολλά γιατί η έλλάδα δε ζει και τις καλύτερες εποχές και ο ρατσισμός εναντίον των ελλήνωνν έχει ήδη ξεκινήσει.κι εμάς τεμπέληδς και κλέφτες μας λένε. μας αρέσει αυτό?
και τι φταιει ο ελληνας που στοιβαζονται 10-10 σε ενα σπιτι?επιλογη τους ειναι...αναγκαστικη η μη δεν παυει να ειναι επιλογη τους...κανεις δεν τους υποσχεθηκε καλυτερη ζωη και αλλα τελικα να εγιναν.και οσο για το οτι μας αποκαλουν τεμπεληδες παντα μας ελεγαν ετσι και δεν μας ενοχλουσε παλιοτερα.τωρα με την οικονομικη κριση ξαφνικα μας ενοχλει πολυ...

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ Κ ΑΛΛΟΥ ΠΗΓΕ ΤΕΛΙΚΑ,ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝΟΙΧΤΙΚΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΟΧΙ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΗΡΘΑΝ Η ΑΛΒΑΝΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,Η ΠΑΚΙΣΤΑΝΙ Ι ΙΡΑΚΙΝΗ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ Η ΤΟ ΠΩς ΠΗΓΑΝ Η ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ .......ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΛΑ ΔΕΙΑΒΑΖΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Κ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ Κ ΕΜΕΙΣ ΣΑΜΠΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ Κ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΙ ΛΙΓΟ ΤΙ ΠΟΛΗ

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα η μάλλον να συμπληρώσω τι θα έκανα αν ο Σταύρος μου ερωτευόταν μια αλλοδαπή ; Οι επιλογές εδώ που μένουμε αν γνωρίσει κοπέλα απο εδώ είναι 4/10 αρκετά μεγάλες πιθανότητες -τα περισσότερα παιδιά έχουν γεννηθεί εδώ (τουλάχιστον όσα είναι στην ηλικία του Σταύρου ) τι θα έκανα; Δεν νομίζω να με ρώταγε και στην τελική δεν μου πέφτει και λόγος , τώρα κατά πόσο θα μπορέσουμε να συννενοηθούμε με τους συμπεθέρους αυτό είναι ένα άλλο θέμα , αλλά και πάλι σαν θέλει η νύφη και ο γαμπρός τύφλα να εχει ο πεθερός .Έχω μια φίλη η οποία λέει :καλός Αλβανός ο νεκρός Αλβανός "να όμως που η κόρη της που είναι στα 18 έχει σχέση με ένα παιδί το οποίο είναι απο την Αλβανία !Τα πρώτα εγκεφαλικά τα πάθανε και αυτή και ο άντρας της αλλά την έπιασα και της είπα να γνωρίσει το παιδί δεν μπορεί να βγάλει γνώμη μόνο από την καταγωγή . Το αποτέλεσμα είναι να δει ότι είναι ένα ευγενικό παιδί με τρόπους και προσέχει πολύ την κόρη της . Εν τω μεταξύ της είπα να περιμένει δεν είπε ότι θα τον παντρευτεί κιόλας είναι μικρά ακόμα αλλά ποτέ δεν ξέρεις .
Πάντως στην ερώτηση τι θα κάνατε αν το παιδί σας έπαιρνε αλλοδαπό να συμπληρώσω :αν ήταν αλβανίδα και είχε πεταχτά αυτιά απαραίτητα πλαστική Razz και κατα δεύτερο θέλει και ρώτημα; εδω οι περισσότερες πεθερές που έχουν γιους αντιδρούν με την οποιαδήποτε νύφη και βρίζουν να κάνουν ιστορίες φανατστείτε να της έρθει και έτοιμη στο πιάτο ;

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="florentiab"]
zennia έγραψε:
Και εμείς ως Έλληνες μεταναστεύσαμε στα πέρατα της γής αλλά πάντοτε με αξιοπρέπεια και πολύ δουλεια!!!!Δε μπήκαμε ποτέ παράνομα απο τα βουνά ή απο την θάλασσα σε καμία χώρα
[/quote



αυτό δεν είναι ακριβές. και βέβαια έχουν πάει παράνομα σε ξένες χώρες οι Έλληνες.
έχει επικρατήσει η άποψη οτι στην Γερμανία/Βέλγιο/Αμερική/Αυστραλία/Καναδάς πήγαν οι Ελληνες μετανάστες γιατί τους "ζήτησε" η χώρα. είναι αλήθεια αυτό και πάρα πολλοί πήγαν νόμιμα. όμως υπάρχουν και παααααρα πολλοί που πήγαν παράνομα.
επισης καλό θα ήταν να μιλήσετε με κάποιον έλληνα μετανάστη της δεκαετία του 60 για να σας πει πως τον αντιμετώπισαν και πόσο "ωραία" περνούσε.
επίσης είμαι σίγουρη πως δεν ήταν όλοι οι Ελληνες μετανάστες καλοί άνθρωποι και σίγουρα δεν ήταν όλοι τίμιοι.
η αποψή μου για το θέμα είναι οτι παντού υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι.
δεν θα ήθελα ποτέ να μου συμβεί αυτό το κακό και να πρέπει να ξεριζωθώ από τη χώρα μου για να πάω σε μία αλλη που θα μου συμπεριφέρονται σαν σκουπίδι. δεν πιστεύω οτι ξεκίνησε ένας Πακιστανός από τη χώρα του για να έρθει στην Ελλάδα για χάρη γούστου. στις περισσότερες περιπτώσεις ήταν θέμα ζωής και θανάτου.
όσον αφορά το αρχικό θέμα, να πω οτι δεν έχω πρόβλημα να κάνει παρέα το παιδί μου ούτε με μαύρο, ούτε με κίτρινο, ούτε με πορτοκαλί παιδάκι. απλά δεν με νοιάζει.
όταν ήμουν εγώ στο δημοτικό θυμάμαι πάρα πολύ καλά κάποια παιδιά με άσχημη συμπεριφορά, με κακές επιρροές από την οικογενειά τους που δεν θέλαμε να τα κάνουμε παρέα και δεν υπήρχε ούτε ένα παιδάκι μεταναστών στο σχολείο μας


Λίτσα συμφωνώ με αυτό και με όλα τα υπόλοιπα, ως συνήθως.

joannoua3 έγραψε:To lipon na sas pw k egw...
Oso k den ithela na apantisw se auto to thema epidi iksera ti tha ginotan...
Tora tha milisw k egw...
Epidi apantisate me lathos tropo stin BLACK BEAUTY...

NAI MENW SE XORIO... wmos exoun dei polla ma para polla ta matia m dustixws...

Eixen mia oikogeneia p emene se mia xwrafa sto xorio mas k malista sto aytokinito ts kimountan...

Mia mera perpatousa na paw na kanw kati...
K vlepw to gio tis oikogeneias autis na klevei pswmi apo mia giagia p kathotane stin karekla kopelles m akrivos ekei,,, wmos kimotane i giagioulla...
K t lew sygnwmi t agoriou ti kaneis ekei agapi m??? k ti m leei re koritsia i mama m peinase k m eipen na erthw edw na piasw auto to pswmi g na faei...

Eixa poli neuriasei ton epiasa ap to xeri k ton piga stin mama t tis lew to paidi s eklepsen to pswmi tis giagias pws to epitrepeis??? m leei koritsi m emeis edw piname k den exoume faein na fame ti theleis na kanoume???
tis lew ntropi ta moutra sas na klevete ton kosmo k na nwmizetai pws kanete kalo...Meta sunexizotan g kamia eudomada, meta lipane rouxa,,,ligi posotita leftwn ktl,,,k anavane fwties na vrazoune k alla polla...
Vre koritsia sto xorio 300 katikoi eimaste..an mas zitousan voitheia para na mas klevane tha voithousame tin katastasei wmos thelame na tous fugoume ap to xwrio...
Epidi eixan kanei to xwrio anw kato...edw sto xwrio voithame i mia oikogeneia tin alloi...
Zitisame apo ton kinotarxei na ts fugei...
K doksa ton theo fugane...

NA SAS PW AYTI I ISTORIA EINAI I PIO MIKRI P MPORW NAS SAS PW K MALLON I PIO ATHWA...
TA ALLA DEN THELW NA STA ANAFERW LOGO PIKRAS APO ORISMANES EDW...

An vlepetai pws mia oikogeneia einai apikindinoi i prokaloun fasaries mporitai na kanetai parapora ston kinotarxei sas...
K me to kalo tha vrethei mia lusi...

Black beauty kala ekanes k evales to thema...k na min se epireazei kamia me ta logia tis ta kaka...
Kathe MANA fwvate g to paidi tis k einai dikaiologimenoi...

Na s pw k kati allo black beauty polles edw einai me to meros s agapi m apla fwvounte na ekfrastoun logo tsakkomou kai kakes ekfraseis...


Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην ιστορία σου είναι ότι παρόλο που ξέρατε ότι υπάρχει αυτή η οικογένεια και δεν έχουν να φάνε, κανείς από τους 300 δεν πρόσφερε ένα ψωμί σε αυτά τα παιδιά, απαρά περιμένατε να σας το ζητήσουν. γιατί? Δεν το ξέρατε πως δεν έχουν? Ή ζητιάνοι θα γίνονταν μετά από αυτό ή κλέφτες! Δεν το περιμένατε? Δε δικαιολογώ την πράξη του παιδιού, αλλά ούτε και τη στάση τη δικιά σας, χωρίς παρεξήγηση.

joannoua3 έγραψε:Black beauty exeis apolito dikaiw agapi m...
Min se niazei sto ti lene astes ekei...ftanei na niwtheis kala esu me ton eauto s...K monaxa esu ksereis to kalo g to paidi s agapi m...

Oti theleis na kaneis...WPOS kanoun OLOI oti theloun...
H kathe mia mas eimaste diaforetikes sto xaraktira...Alles pio dunates k alles pio adunates...

Egw pisteuw exeis dikaiw g ton fovo s k kala kaneis,,, epidi POTE den ksereis sto ti einai ikanos na kanei o kathe ksenos stin xwra mas...
Εννοείται πως ο καθένας κάνει ότι θέλει. Αλλά αν κάποιον δεν τον νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι, τότε γιατί ζητάει την άποψή τους σε ένα φόρουμ? και δεν το λέω για σένα black beauty).

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι κατά τη γνώμη μου όταν κάποιος πάει σε μια ξένη χώρα για να ζήσει, πρέπει να προσπαθεί να προσαρμοστεί σε αυτή και να ζήσει όπως και οι κάτοικοί της. Πρέπει να μάθει τη γλώσσα και να ακολουθεί τις συνήθειές τους, και όχι να προσπαθεί να εφαρμόζει ό,τι κάνουν στη δική του χώρα, σε γενικές γραμμές στον τρόπο ζωης του, πχ. να ντύνεται όπως οι Έλληνες, να δουλεύει και να πληρωνει εισφορές, να προσαρμόζεται καπως στη νοοτροπία μας, και ας κρατάνε και όσα δικά τους έθιμα θέλουν και μπορούν. Για μένα αυτό κάνει τη διαφορά και εκεί θα ξεχώριζα μια οικογένεια που θα άφηνα την κόρη μου όχι να κάνει παρέα αλλά να πάει και στο σπίτι τους για παιχνίδι και να έχουμε και κοινωνικές και φιλικές σχέσεις. Η γκετοποίηση είναι που δε μου αρέσει καθόλου. Αυτό ισχύει και για τους Έλληνες του εξωτερικού.

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula ena paidi itane k 4 megaloi...
Oso p den ts prosferame tpt... Itane i prwti ts mera sto xwrio mas... k mas eixan diksei ta katorthomata ts...Ti theleis na eimaste k kollitoi???
Oloi oi katikoi fwvithikan...k oi perisoteroi sto xwrio mas einai megalis ilikias...
Sto telos mathame pws itane se allo xwrio prin apo to diko mas k olo ta idia eixan kanei...

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Συμφωνω με το Μαρινακι πως το θεμα αφορα τη συμπεριφορα μας οταν το παιδι μας συναναστρεφεται με αλλοδαπα παιδια...οποια και αν ειναι η γνωμη μας για τους αλλοδαπους,ειναι κριμα να στιγματιζουμε ενα παιδακι μονο και μονο για την καταγωγη του...εγω εχω γνωρισει πολλα παιδια αλλοδαπων που εχουν γεννηθει εδω και πραγματικα δε διαφερουν σε τιποτα απο τα δικα μας...ή μαλλον αρκετα απο αυτα διαφερουν οσον αφορα τη διψα τους για μαθηση,για προκοπη...ας θυμωσετε με αυτο που λεω αλλα στα σχολεια που εχω δουλεψει,το εχω δει πολλες φορες αυτο.Ειδικα με τους Αλβανους!Εχω γνωρισει καταπληκτικα παιδια Αλβανων που ειναι πρωτοι μαθητες στην ταξη,πανε στη δουλεια οταν εχουν διακοπες και εχουν μια ευγενεια και μια αξιοπρεπεια αξιοζηλευτη.Επισης ειναι περιποιημενα και καθαρα...εχουν βεβαια μια αλλη κουλρτουρα οσον αφορα τη θεση της γυναικας,παρατηρω εδω που μενω οτι οι Αλβανιδες οι περισσοτερες δεν μιλουν τα ελληνικα οπως οι ανδρες τους ,δεν οδηγουν και κανουν παρεα μεταξυ τους κατι που δεν ισχυει με τους ανδρες ,αλλα αυτο δε μας αφορα...οφειλεται στο οτι οι συζυγοι τις εχουν περιορισμενες και δε θελουν πολλες συναναστροφες με αλλον κοσμο,αλλα στα παιδια τους δεν ισχυει το ιδιο.Ακομα και οι κορες τους ειναι ελευθερες να πανε βολτες με τα αλλα παιδια,να σπουδασουν κτλ.Προφανως εχει να κανει με την αποψη τους για την παντρεμενη γυναικα.Ειναι σκληρος λαος,το αναγνωριζω,αλλα για να ειμαστε εντος θεματος δεν εχω βρει λογο μεχρι τωρα να μην αφηνω ενα Αλβανακι να ερχεται να παιζει με το παιδι μου.Και δε δεχομαι οτι αυτες ειναι εξαιρεσεις.Φυσικα σε μια μεγαλουπολη,μαζευεται πολυς κοσμος αναμεσα στους οποιους ζουν και ανθρωποι του υποκοσμου...αλλα ειναι ολοι αλλοδαποι;Κανενας Ελληνας δε δημιορυγει τετοια προβληματα;Και εδω ειχαμε ενα τετοιο κρουσμα με Αλβανο που ηταν μελος συμμοριας αλλα απομονωθηκε αμεσως απο τους αλλους και σηκωθηκε κι εφυγε...ποιος φταει πιο πολυ;Αυτος ή το κρατος που τον αφησε ελευθερο μετα απο αυτο που ειχε κανει;Δεν εχουμε υποδομες ουτε μεταναστευτικη πολιτικη ουτε δημοσια ταξη με αποτελεσμα να στοχοποιουνται ευκολα αθωοι ανθρωποι γιατι ενας συμπατριωτης τους διεπραξε ενα αδικημα ή εγκλημα.Δηλαδη Ελληνες που εμπορευονται ναρκωτικα δεν υπαρχουν;Που ειναι απατεωνες;Που ειναι μελη συμμοριων;;;Ολοι οι Ελληνες ειμαστε το ιδιο;;;Απλα αν ενας Ελληνας διαπραξει ενα εγκλημα θα πουν στην τηλεοραση "35χρονος διεπραξε αυτο..."αν ειναι ομως ξενος,θα τονιστει η καταγωγη του "Αλβανος,Ρουμανος εκανε αυτο..."...δεχομαι οτι εχει αυξηθει η εγκληματικοτητα με την ελευση των αλλοδαπων αλλα αυτο οφειλεται στην ελλειψη μεταναστευτικης πολιτικης και οχι στο οτι οι αλλοδαποι ειναι εγκληματιες απαντες!Και επειδη ξεφυγα και γω τελικα απο το θεμα,τα παιδακια ειναι παιδακια και φυσικα και γω δε θα θελα το παιδι μου να κανει παρεα με ενα αλλο του οποιου η οικογενεια δεν εγκρινεται,αλλα αυτο ειναι ασχετο απο την καταγωγη,εκτος εαν υπαρχει θεμα δημοσιας υγειας ή κατι συγκεκριμενο και σοβαρο (οπως με τους Ρομα απο τη Βουλγαρια που ανεφερα παραπανω) που θα με εκανε να μη θελω ενα παιδι ετσι κι αλλιως στο σπιτι μου...δηλαδη με κανενα Ελληνακι δεν ειχατε ποτε αντιρρηση να κανει παρεα το παιδι σας;

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arkoudaki έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:
black beauty έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:Eπειδη κι γω ειμαι μιση μιση,δεν θελω να μαθω την κορη μου ναναι ρατσιστρια,αλλα οσο ναναι ο ελληνας ειναι ρατσιστης,ισως να μν το δειχνει,αλλα καποια στιγμη θα το κανει.
Εγω δν ειμαι αντιθετη στο να κανει παρεα αν τα βρισκει με καποιο κοριτσακι,αν κι εχει αρκετα παιδακια που καταγονται απο αλλου,κι εχω να πω το εξης,ναι εχουν διαφορετικο τροπο σκεψης κι ανατροφης των παιδιων τους,που επειδη μας ξενιζει,μας φαινεται περιεργο,κι γιαυτο οπως η θεματογραφος πολλοι εχουν αμφιβολια,απο την αλλη ομως,στο σχολειο αντιμετωπισα προβληματα με ελληνοπουλα παρα με αλλοδαπα.Πχ η ελληνιδα μανα πεταγ κατω το μπουφαν της κορης μου γτ δν ηθελε να βαζει την τσαντα της κορης της στο ντουλαπι με τις αλλες κι πεταγε το μπουφαν της μικρης κατω για να κρεμαει τη τσαντα της κι αναγκαστηκαμε κι της μιλησαμε αγρια για να μν το κανει.
Αλλα αυτο που εμενα με κανει λιγο εχθρικη με καποιους ανθρωπους συγκεκριμενης καταγωγης ειναι οτι οι ιδιοι μεγαλωνουν τα παιδια τους ναναι λιγο καπως απεναντι μας,δλδ εχω δει λιγο αποσταση να το πω,δεεν ξερω πως ακριβως να το πω,παντως εχω δει να μας αντιμετωπιζουν κι να μας κοιταζουν καπως,σαν να φταιμε εμεις που αναγκαστηκαν να ξενιτευτουν κι να νευριαζουν που πρεπει να δουλευουν σε μμας για να ζησουν κ ολο αυτο δν τους αρεσει,αλλα ετσι ειναι η ζωη τι να κανουμε δν πρεπει κι αυτοι να μας κοιτανε ετσι αν δν θελουν την αναλογη αντιμετωπιση.

συμφωνω!Μα και εγω δεν αγιοποιησα τους δικους μας!Παντα υπαρχουν εξαιρεσεις!Ωριστε και εσυ εισαι μιση μιση οπως λες αλλα τα λογια σου δεν με προσβαλαν καθολου!Ετσι ειναι!


Καμια φορα ειναι κι το θεμα οτι θες να πεις καποια πραγματα κι δν βρισκεις τις καταλληλες λεξεις κι να ακουστει ωραια αυτο που θες να πεις.
Δν διαβασα ολες τις σελιδες,αλλα γενικως σε μερικα θεματα οπως ρατσισμος,θρησκεια,κτλ ειναι θεματα που παντα στις συζητησεις υπαρχουν εντασεις.

Απλα για μενα δν φταινε μονο εμεις που τους αντιμετωπιζουμε με ας το πουμε ρατσισμο,αλλα κι οι ιδιοι που λιγο πολυ το προκαλουνε με την σταση τους.Ερχονται εδω για εναν σκοπο κι μονο!Πιστευω οτι ισως ναναι κι λιγο υπεροπτες!
Εμεις δλδ οι λατινοι,που εχουμε αλλη νοοτροπια κι αλλιως φερομαστε στους ελληνες γτ μας θελουνε περισσοτερο?Γτ ο τροπος προσεγγισης μας ειναι πιο φιλικος αποτι των βαλκανικων χωρων.Οποτε δν φταινε μονο οι Ελληνες που καταντανε ισως κ αθελα ρατσιστες γτ κι εκεινοι προκαλουν!

Οπως για τις βραζιλιανες γτ τις λενε ευκολες κτλλ?Γτ μερικες που ηρθαν στην Αθηνα κυριως δημιουργησαν αυτη την εικονα κι αυτο εμεινε!

Θελω να καταληξω στο οτι ο καθενας πρεπει να προσεχιε τις κινησεις του για να μην παρεξηγηθει κι υπαρχουν συγκρουσεις.

έχετα σκεφτεί με τι συνθήκες έρχονται οι άνθρωποι που λέμε ότι δημιουργούν προβλήματα?άλλο να πάω ε΄γω μετνάστης στη γερμανία ή όπου αλλού έχοντας κάποια βάση οικονομική και τα μέσα να πάω νόμιμα κι άλλο πως έρχονται αυτοί οι άνθρωποι που δεν έχουν στο ήλιο μοίρα. δεν μπορώ να ζητήσω από κάποιον που έχει έρθει στην ελλάδα περπατώντας 10 μέρες να προσέχει την συμπεριφορά του γιατί ήρθε στη χώρα μου.


Βεβαιως κι το εχω σκεφτει κι παλι δν βρισκω κανενα ελαφρυντικο ως προς το φερσιμο τους σε συνανθρωπους που τους δεχτηκαν,που ανοιξαν τα σπιτια τους να δουλεψουν,που τους βοηθησαν κι πολλα αλλα,ισα ισα,που εφοσον βρηκαν καλυτερο τροπο ζωης θα επρεπε να μας φερονται πιο ωραια κι οχι να προκαλουνε με την σταση τους.Επειδη ειχαν αθλιες συνθηκες ζωης στην οποια χωρα εμεναν,δν φταιμε εμεις,οποτε γτ να δεχομαστε τετοια ρατσιστικη συμπεριφορα,την στιγμη που στην ουσια τους ταιζουμε κι τους ανοιξαμε τις πορτες για να μπουν κι να δοκιμασουν την τυχη τους????Φυσικα δν ειναι κι ολοι ετσι,κυριως απο τις βαλκανικες χωρες το εεχω παρατηρησει.




[quote="black beauty"]
manoula_24xr έγραψε:
black beauty έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:

Καμια φορα ειναι κι το θεμα οτι θες να πεις καποια πραγματα κι δν βρισκεις τις καταλληλες λεξεις κι να ακουστει ωραια αυτο που θες να πεις.
Δν διαβασα ολες τις σελιδες,αλλα γενικως σε μερικα θεματα οπως ρατσισμος,θρησκεια,κτλ ειναι θεματα που παντα στις συζητησεις υπαρχουν εντασεις.

Απλα για μενα δν φταινε μονο εμεις που τους αντιμετωπιζουμε με ας το πουμε ρατσισμο,αλλα κι οι ιδιοι που λιγο πολυ το προκαλουνε με την σταση τους.Ερχονται εδω για εναν σκοπο κι μονο!Πιστευω οτι ισως ναναι κι λιγο υπεροπτες!
Εμεις δλδ οι λατινοι,που εχουμε αλλη νοοτροπια κι αλλιως φερομαστε στους ελληνες γτ μας θελουνε περισσοτερο?Γτ ο τροπος προσεγγισης μας ειναι πιο φιλικος αποτι των βαλκανικων χωρων.Οποτε δν φταινε μονο οι Ελληνες που καταντανε ισως κ αθελα ρατσιστες γτ κι εκεινοι προκαλουν!

Οπως για τις βραζιλιανες γτ τις λενε ευκολες κτλλ?Γτ μερικες που ηρθαν στην Αθηνα κυριως δημιουργησαν αυτη την εικονα κι αυτο εμεινε!

Θελω να καταληξω στο οτι ο καθενας πρεπει να προσεχιε τις κινησεις του για να μην παρεξηγηθει κι υπαρχουν συγκρουσεις.

πολυ σωστα τα λες!Αυτο ειπα και εγω,οτι δεν ξυπνησαμε μια ωραια πρωια και ειπαμε αααα ενταξει εχω αμφιβολιες για αυτους ετσι γιατι γουσταρω,ολα γινονται για καποιο λογο!Οπως δεν ανεφερα για αλλες εθνικοτητες γιατι δεν ειδα να μας φερονται ασχημα!Ειπα για την συγκεκριμενη γιατι απο εκεινη παρατηρησα την μεγαλυτερη "κακη συμπεριφορα"

αν ημουν σε αλλη πολη με αλλες εθνικοτητες που προκαλουσαν προβληματα ε τοτε θα εκανα αναφορα για αλλους!

Γιατι δεν ειπα οτι εχω ενδοιασμους για κινεζους η σκανδιναβους η και εγω δεν ξερω τι αλλο?(οι οποιοι ειναι ευγενεστατοι οι ανθρωποι)

Γιατι εχουμε και κινεζους αρκετους,αλλα δεν μας δημιουργουν προβληματα!!!



Ακριβως ετσι!Συμφωνω μαζι σου!





Nena έγραψε:
arkoudaki έγραψε:...δεν μπορώ να ζητήσω από κάποιον που έχει έρθει στην ελλάδα περπατώντας 10 μέρες να προσέχει την συμπεριφορά του γιατί ήρθε στη χώρα μου.
Πόσο μα πόσο σύμφωνη με βρίσκεις!



Γτ οχι?Ξανα λεω,επειδη περασαν ασχημα κι οχι απλα ασχημα,εξαθλιωτικα πρεπει να την πληρωσουμε εμεις εδω?Οχι δν το δεχομαι,απο τη στιγμη που τους σεβομαστε,να δειχνουν τον αναλογο σεβασμο,που θα μπορουσε η κυβερνηση να τους διωξει μαζικα,η ακομα χειροτερα να μν ανοιξει τα συνορα καθολου!


Eχετε την διαφημηση με το παιδακι που τρεχει κ μιλαει για τον πατερα του? Σου σφιγγεται το στομαχι...



Γτ οχι?Ξανα λεω,επειδη περασαν ασχημα κι οχι απλα ασχημα,εξαθλιωτικα πρεπει να την πληρωσουμε εμεις εδω?Οχι δν το δεχομαι,απο τη στιγμη που τους σεβομαστε,να δειχνουν τον αναλογο σεβασμο,που θα μπορουσε η κυβερνηση να τους διωξει μαζικα,η ακομα χειροτερα να μν ανοιξει τα συνορα καθολου!









stella7778 έγραψε:κοριτσια αυτο το ρωτησα στη μαμα μου (ειναι 80 χρονω και τα θυμαται ολα επειδη τα εζησε) της ειπα τωρα λεμε τους αλβανους να φυγουν, οι ελληνες δεν πηραν τις δουλειες των γερμανων οταν πηγαν στη γερμανια? και μου ειπε οτι οι ελληνες δεν πηγαιναν σκαστοι απ τα συνορα, αλλα ειχε εξαγγειλλει η γερμανικη και η αυστραλιανη κυβερνηση οτι ηθελαν εργατικο δυναμικο, και ετσι πηγαν.....




Κι για ποιον λογο ερχονται παρανομα?
Αν ειναι τιμιοι ανθρωποι κι εχουν σκοπο να ενταχθουν σε μια αγνωστη κοινωνια κι να γινουν ενα με εμας,να τα κανουν ολα σωστα,κι να μην κλαιγονται μετα κι να μας χτυπανε οτι ηρθαν μεσα απο τα βουνα κτλ...
Οι υπολοιποι που ηρθαν νομιμα κτλ,γτ το εκαναν?

Εγω δν μπορω να μου μιλανε με υφακι,επειδη ηρθαν παρανομα κι περασαν δυσκολιες,σιγουρα ειχαν τους λογους τους για να ξενιτευτουν κι δν ειναι ευκολο,αλλα αυτο δν τους δινει κανενα προτερημα να μας φερονται ασχημα,στο κατω κατω,ανοιξαμε τα σπιτια μας κι τις καρδιες μας,εμπιστευτηκαμε τα παιδια μας κι πολλα αλλα,οποτε οχι δν δεχομαι καμια δικαιολογια ως προς την ασχημη κι υπεροπτικη συμπεριφορα,το μεγαλυτερο ποσοστο τους,ευθυνονται για τον ρατσισμο που δεχονται γτ οι ιδιοι δειχνουν ρατσισμο προς εμας κι στην ιδια μας την χωρα,ε οσο ναναι δν ειναι κι ωραιο.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μια συγκάτοικος μου μικρή κοπέλα δασκάλα φέτος έτυχε να διοριστεί σε ένα δημοτικό στο Ζεφύρι Αττικής το έχετε ακούσει; (έχει αθίγγανους -γίνετε διακίνηση ναρκωτικών μέρα μεσημέρι - έχουν πάρει η ίδιοι τον νόμο στα χέρια τους ) είναι η περιοχή που 2 χρόνια πριν μια 9χρονη ενω έπαιζε στην αυλή του σπιτιού της έπεσε κάτω απο σφαίρα που έφαγε όταν κάποιος έριχνε για να γλεντήσει....η κοπέλα λοιπόν αυτή πήγε στο σχολείο και πάει κάθε μέρα για 6-8 παιδιά . έχει τύχη να κάνει μάθημα και με 2 αλλά μου είπε :ακόμα και ένα παιδί να είναι εγώ θα μπω κανονικά .Τα Χριστούγεννα τα έβαλε και έκαναν ένα θεατρικό της είπε ο διευθυντής τη τα θες ; αφού δεν μιλούν η απάντηση της ήταν :θα κάνουμε βουβό θεατρικό . Κάποιος βρέθηκε και ασχολήθηκε με αυτά τα παιδιά , ας το σκεφτούμε λίγο καλύτερα :δεν μας είναι εύκολο να κάνουν παρέα με τα δικά μας δεν εγκρίνουμε το τρόπο που μεγάλωσαν η ο δικός τους τρόπος σκέψης είναι διαφορετικός ας κάνουμε κάτι εμείς για αυτά τα παιδιά ο καθένας μας ξεχωριστά χωρίσ την βοήθεια της πολιτείας . Πριν 4 χρόνια για 3 χρόνια (οικειοθελώς ) έκανα ιδιαίτερα σε μια κοπέλα απο το Πακιστάν δεν είχε κανένα να τη βοηθήσει το κορίτσι κατάφερε να προχωρήσει και να είναι μια καλή μαθήτρια και καλό παιδί . Το καλοκαίρι είχα πάρει τη μικρή Μένα ένα πανέμορφο Αιγυπτιακή μόλις 5 χρονών και της μάθαινα ελληνικά μια και ο πατέρας είναι εκεί η μανα δεν ξέρει και τα μεγαλύτερα παιδιά δυσκολεύτηκαν και φέτος στο νήπιο η γλώσσα της πάει ροδάνι . Της χάρισα μια κούκλα πορσελάνινη με αγκάλιασε και της έδωσε το όνομα μου . Τα παιδιά μόνο αγάπη θέλουν και ενδιαφέρον τίποτα παραπάνω

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="Rinoula"]
florentiab έγραψε:
zennia έγραψε:
Και εμείς ως Έλληνες μεταναστεύσαμε στα πέρατα της γής αλλά πάντοτε με αξιοπρέπεια και πολύ δουλεια!!!!Δε μπήκαμε ποτέ παράνομα απο τα βουνά ή απο την θάλασσα σε καμία χώρα
[/quote



αυτό δεν είναι ακριβές. και βέβαια έχουν πάει παράνομα σε ξένες χώρες οι Έλληνες.
έχει επικρατήσει η άποψη οτι στην Γερμανία/Βέλγιο/Αμερική/Αυστραλία/Καναδάς πήγαν οι Ελληνες μετανάστες γιατί τους "ζήτησε" η χώρα. είναι αλήθεια αυτό και πάρα πολλοί πήγαν νόμιμα. όμως υπάρχουν και παααααρα πολλοί που πήγαν παράνομα.
επισης καλό θα ήταν να μιλήσετε με κάποιον έλληνα μετανάστη της δεκαετία του 60 για να σας πει πως τον αντιμετώπισαν και πόσο "ωραία" περνούσε.
επίσης είμαι σίγουρη πως δεν ήταν όλοι οι Ελληνες μετανάστες καλοί άνθρωποι και σίγουρα δεν ήταν όλοι τίμιοι.
η αποψή μου για το θέμα είναι οτι παντού υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι.
δεν θα ήθελα ποτέ να μου συμβεί αυτό το κακό και να πρέπει να ξεριζωθώ από τη χώρα μου για να πάω σε μία αλλη που θα μου συμπεριφέρονται σαν σκουπίδι. δεν πιστεύω οτι ξεκίνησε ένας Πακιστανός από τη χώρα του για να έρθει στην Ελλάδα για χάρη γούστου. στις περισσότερες περιπτώσεις ήταν θέμα ζωής και θανάτου.
όσον αφορά το αρχικό θέμα, να πω οτι δεν έχω πρόβλημα να κάνει παρέα το παιδί μου ούτε με μαύρο, ούτε με κίτρινο, ούτε με πορτοκαλί παιδάκι. απλά δεν με νοιάζει.
όταν ήμουν εγώ στο δημοτικό θυμάμαι πάρα πολύ καλά κάποια παιδιά με άσχημη συμπεριφορά, με κακές επιρροές από την οικογενειά τους που δεν θέλαμε να τα κάνουμε παρέα και δεν υπήρχε ούτε ένα παιδάκι μεταναστών στο σχολείο μας


Λίτσα συμφωνώ με αυτό και με όλα τα υπόλοιπα, ως συνήθως.

joannoua3 έγραψε:To lipon na sas pw k egw...
Oso k den ithela na apantisw se auto to thema epidi iksera ti tha ginotan...
Tora tha milisw k egw...
Epidi apantisate me lathos tropo stin BLACK BEAUTY...

NAI MENW SE XORIO... wmos exoun dei polla ma para polla ta matia m dustixws...

Eixen mia oikogeneia p emene se mia xwrafa sto xorio mas k malista sto aytokinito ts kimountan...

Mia mera perpatousa na paw na kanw kati...
K vlepw to gio tis oikogeneias autis na klevei pswmi apo mia giagia p kathotane stin karekla kopelles m akrivos ekei,,, wmos kimotane i giagioulla...
K t lew sygnwmi t agoriou ti kaneis ekei agapi m??? k ti m leei re koritsia i mama m peinase k m eipen na erthw edw na piasw auto to pswmi g na faei...

Eixa poli neuriasei ton epiasa ap to xeri k ton piga stin mama t tis lew to paidi s eklepsen to pswmi tis giagias pws to epitrepeis??? m leei koritsi m emeis edw piname k den exoume faein na fame ti theleis na kanoume???
tis lew ntropi ta moutra sas na klevete ton kosmo k na nwmizetai pws kanete kalo...Meta sunexizotan g kamia eudomada, meta lipane rouxa,,,ligi posotita leftwn ktl,,,k anavane fwties na vrazoune k alla polla...
Vre koritsia sto xorio 300 katikoi eimaste..an mas zitousan voitheia para na mas klevane tha voithousame tin katastasei wmos thelame na tous fugoume ap to xwrio...
Epidi eixan kanei to xwrio anw kato...edw sto xwrio voithame i mia oikogeneia tin alloi...
Zitisame apo ton kinotarxei na ts fugei...
K doksa ton theo fugane...

NA SAS PW AYTI I ISTORIA EINAI I PIO MIKRI P MPORW NAS SAS PW K MALLON I PIO ATHWA...
TA ALLA DEN THELW NA STA ANAFERW LOGO PIKRAS APO ORISMANES EDW...

An vlepetai pws mia oikogeneia einai apikindinoi i prokaloun fasaries mporitai na kanetai parapora ston kinotarxei sas...
K me to kalo tha vrethei mia lusi...

Black beauty kala ekanes k evales to thema...k na min se epireazei kamia me ta logia tis ta kaka...
Kathe MANA fwvate g to paidi tis k einai dikaiologimenoi...

Na s pw k kati allo black beauty polles edw einai me to meros s agapi m apla fwvounte na ekfrastoun logo tsakkomou kai kakes ekfraseis...


Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην ιστορία σου είναι ότι παρόλο που ξέρατε ότι υπάρχει αυτή η οικογένεια και δεν έχουν να φάνε, κανείς από τους 300 δεν πρόσφερε ένα ψωμί σε αυτά τα παιδιά, απαρά περιμένατε να σας το ζητήσουν. γιατί? Δεν το ξέρατε πως δεν έχουν? Ή ζητιάνοι θα γίνονταν μετά από αυτό ή κλέφτες! Δεν το περιμένατε? Δε δικαιολογώ την πράξη του παιδιού, αλλά ούτε και τη στάση τη δικιά σας, χωρίς παρεξήγηση.

joannoua3 έγραψε:Black beauty exeis apolito dikaiw agapi m...
Min se niazei sto ti lene astes ekei...ftanei na niwtheis kala esu me ton eauto s...K monaxa esu ksereis to kalo g to paidi s agapi m...

Oti theleis na kaneis...WPOS kanoun OLOI oti theloun...
H kathe mia mas eimaste diaforetikes sto xaraktira...Alles pio dunates k alles pio adunates...

Egw pisteuw exeis dikaiw g ton fovo s k kala kaneis,,, epidi POTE den ksereis sto ti einai ikanos na kanei o kathe ksenos stin xwra mas...
Εννοείται πως ο καθένας κάνει ότι θέλει. Αλλά αν κάποιον δεν τον νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι, τότε γιατί ζητάει την άποψή τους σε ένα φόρουμ? και δεν το λέω για σένα black beauty).

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι κατά τη γνώμη μου όταν κάποιος πάει σε μια ξένη χώρα για να ζήσει, πρέπει να προσπαθεί να προσαρμοστεί σε αυτή και να ζήσει όπως και οι κάτοικοί της. Πρέπει να μάθει τη γλώσσα και να ακολουθεί τις συνήθειές τους, και όχι να προσπαθεί να εφαρμόζει ό,τι κάνουν στη δική του χώρα, σε γενικές γραμμές στον τρόπο ζωης του, πχ. να ντύνεται όπως οι Έλληνες, να δουλεύει και να πληρωνει εισφορές, να προσαρμόζεται καπως στη νοοτροπία μας, και ας κρατάνε και όσα δικά τους έθιμα θέλουν και μπορούν. Για μένα αυτό κάνει τη διαφορά και εκεί θα ξεχώριζα μια οικογένεια που θα άφηνα την κόρη μου όχι να κάνει παρέα αλλά να πάει και στο σπίτι τους για παιχνίδι και να έχουμε και κοινωνικές και φιλικές σχέσεις. Η γκετοποίηση είναι που δε μου αρέσει καθόλου. Αυτό ισχύει και για τους Έλληνες του εξωτερικού.

να αγιασει το στομα σου.

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειπα να μην μπω στη διαδικασια να απαντησω σε ενα θεμα με εντασεις ηδη αλλα θα πω τη γνωμη μου και σε οποιον αρεσει!ετσι κι αλλιως δε μπορει να αρεσουμε σε ολους σωστα?λοιπον ειναι το πιο ευκολο πραμα του κοσμου να βαζουμε ταμπελες σε εναν ανθρωπο ειδικα οταν αυτος ειναι σε μειονεκτικη θεση.αν πχ εδω στη χωρα μας τα πραγματα γινουν πιο σκατα απο τωρα ποια απο εμας δε θα πηγαινε με τα ποδια ως τη σερβια αν της ελεγαν οτι εκει το παιδι της θα ειχε ενα καλυτερο μελλον?το θεμα μου εμενα ειναι αλλο.ο αλλοδαπος κανει μια δουλεια πχ χτιστης,ως εδω ολα καλα.την ιδια δουλεια την κανει και καποιος ελληνας ναι?ο ελληνας εργολαβος ομως προτιμα να παρει τον αλλοδαπο για να του δωσει λιγοτερο μεροκαματο και να μην δωσει ενσημα.οκ μεχρι εδω?βλεπω λοιπον οτι εδω ο αλλοδαπος εχει την χειριστη αντιμετωπιση και αυτη ειναι η πρωτη εικονα που εισπρατει απο εμας!εν συνεχεια δε διαφωνω οτι πολλοι αλλοδαποι βρισκουν την ευκολη λυση της κλοπης ξενου μοχθου για να εξασφαλισουν τα προς το ζην.οπως το ιδιο κανουν και πολλοι ημεδαποι και μαλιστα σε χειριστο βαθμο.ημεδαπος δεν ειναι ο ψωμιαδης και ο καθε ψωμιαδης που πανω στην δικη μου τιμιοτητα κατακλεψε το δημοσιο και τωρα ο καθενας μας εχει απιστευτες συνεπειες που εχουν εκτροχιασει στην κυριολεξια τις οικογενειες μας?αν κανω λαθος σταματαω...οσο για τα παιδακια ας κανει παρεα με οποιο παιδακι θελει στο σχολειο,δε χρειαζεται να ανοιξω και το σπιτι μου στους γονεις του,υπαρχει και μια παιδικη χαρα που μπορουμε να παμε να παιξουνε.υστερα ειναι ευθυνη του καθενος μας να μη μαθαινουν τριτοι διαφορα στοιχεια για εμας.αν δλδ εγω βγω και πω στο φορουμ ή στο φεις οτι πωπω αυριο παμε να δωσουμε 50.000 ευρω για να παρουμε το ταδε τζιπ δεν ειναι σα να λεω ελα κι εσυ κατακαημενε ανεργε και παρε τα ολα εσυ που δεν εχεις να ταισεις το παιδι σου κι εγω σε προκαλω!δε λεω οτι ειναι σωστο αλλα γινεται ρε παιδια!μαθετε στα παιδια σας οσα ακουνε στο σπιτι να μη τα μεταφερουν σε κανεναν ελληνα ή οχι και τωρα το με ποιο παιδακι θα παιζουν κρυφτο στο σχολειο ουδολως με ενδιαφερει!!!!

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα η κορη μου ειναι μικρη κι ακομα δεν εχω αποψη εμπεριστατωμενη, αλλα ενας πολυ καλος φιλος που ειναι δασκαλος μου εχει πει οτι, τουλαχιστον στο σχολειο που δουλευει αυτος, τα ξενα παιδια ειναι πολυ τσαμπουκαλεμενα και εχουν κανει γκετο και χτυπανε και βριζουν τα ελληνακια που ειναι τελειως αρνια.

απο την αλλη ομως και εμεις οι ελληνες ειμαστε ρατσιστες κοριτσια και πολυ μαλιστα. ο αντρας μου ειναι γερμανος (τι να κανω? τον γνωρισα πολυ πριν την κριση!! χι χι) και πολλοι οταν βλεπουν την κορη μου λενε "καλως το γερμανακι", κατευθειαν ταμπελα. ελεος πια. μου την δινει πολυ αυτο.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνω Ευάκι.

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:συμφωνω Ευάκι.

κι εγω..

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πως πανε τα κοριτσια εδω?δεν εχω διαβασει τα τελευταια μνμ αλλα ελπιζω να ειναι ολα οκ!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπον συμφωνω με την Ποπη,και το ευακι αλλα και την τριλλυ!(μονο την τελευταια σελιδα δεν ειχα διαβασει,με τις αλλες κοπελες μιλησαμε το μεσημερι)


ελπιζω να εχετε ολες καταλαβει τον γενικο μου συλλογισμο!

αν εχετε διαβασει μονο μερικα μνμ μου σιγουρα δεν καταλαβατε πως σκεφτομαι!

το μονο μνμ που ηταν φαουλ για μενα νομιζω ειναι πολυ φανερο ποιο ηταν,ολα τα αλλα ηταν σεβαστα,γιατι εγω δεν ειπα κανεναν δουλο,ουτε υποβιβασα μειονεκτικα τον αλλοδαπο,ουτε εβγαλα μισος!Αντιθετα απο την συγκεκριμενη κοπελα που πηρα μια ωραιοτατη "ευχη" με ολη της την καρδια που μου απεδειξε πως εχω λογο να εχω τους ενδοιασμους μου!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="Rinoula"]
florentiab έγραψε:
zennia έγραψε:
Και εμείς ως Έλληνες μεταναστεύσαμε στα πέρατα της γής αλλά πάντοτε με αξιοπρέπεια και πολύ δουλεια!!!!Δε μπήκαμε ποτέ παράνομα απο τα βουνά ή απο την θάλασσα σε καμία χώρα
[/quote



αυτό δεν είναι ακριβές. και βέβαια έχουν πάει παράνομα σε ξένες χώρες οι Έλληνες.
έχει επικρατήσει η άποψη οτι στην Γερμανία/Βέλγιο/Αμερική/Αυστραλία/Καναδάς πήγαν οι Ελληνες μετανάστες γιατί τους "ζήτησε" η χώρα. είναι αλήθεια αυτό και πάρα πολλοί πήγαν νόμιμα. όμως υπάρχουν και παααααρα πολλοί που πήγαν παράνομα.
επισης καλό θα ήταν να μιλήσετε με κάποιον έλληνα μετανάστη της δεκαετία του 60 για να σας πει πως τον αντιμετώπισαν και πόσο "ωραία" περνούσε.
επίσης είμαι σίγουρη πως δεν ήταν όλοι οι Ελληνες μετανάστες καλοί άνθρωποι και σίγουρα δεν ήταν όλοι τίμιοι.
η αποψή μου για το θέμα είναι οτι παντού υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι.
δεν θα ήθελα ποτέ να μου συμβεί αυτό το κακό και να πρέπει να ξεριζωθώ από τη χώρα μου για να πάω σε μία αλλη που θα μου συμπεριφέρονται σαν σκουπίδι. δεν πιστεύω οτι ξεκίνησε ένας Πακιστανός από τη χώρα του για να έρθει στην Ελλάδα για χάρη γούστου. στις περισσότερες περιπτώσεις ήταν θέμα ζωής και θανάτου.
όσον αφορά το αρχικό θέμα, να πω οτι δεν έχω πρόβλημα να κάνει παρέα το παιδί μου ούτε με μαύρο, ούτε με κίτρινο, ούτε με πορτοκαλί παιδάκι. απλά δεν με νοιάζει.
όταν ήμουν εγώ στο δημοτικό θυμάμαι πάρα πολύ καλά κάποια παιδιά με άσχημη συμπεριφορά, με κακές επιρροές από την οικογενειά τους που δεν θέλαμε να τα κάνουμε παρέα και δεν υπήρχε ούτε ένα παιδάκι μεταναστών στο σχολείο μας


Λίτσα
συμφωνώ με αυτό και με όλα τα υπόλοιπα, ως συνήθως.

Φλώρα βασικά αλλά δεν πειράζει! Smile


joannoua3 έγραψε:To lipon na sas pw k egw...
Oso k den ithela na apantisw se auto to thema epidi iksera ti tha ginotan...
Tora tha milisw k egw...
Epidi apantisate me lathos tropo stin BLACK BEAUTY...

NAI MENW SE XORIO... wmos exoun dei polla ma para polla ta matia m dustixws...

Eixen mia oikogeneia p emene se mia xwrafa sto xorio mas k malista sto aytokinito ts kimountan...

Mia mera perpatousa na paw na kanw kati...
K vlepw to gio tis oikogeneias autis na klevei pswmi apo mia giagia p kathotane stin karekla kopelles m akrivos ekei,,, wmos kimotane i giagioulla...
K t lew sygnwmi t agoriou ti kaneis ekei agapi m??? k ti m leei re koritsia i mama m peinase k m eipen na erthw edw na piasw auto to pswmi g na faei...

Eixa poli neuriasei ton epiasa ap to xeri k ton piga stin mama t tis lew to paidi s eklepsen to pswmi tis giagias pws to epitrepeis??? m leei koritsi m emeis edw piname k den exoume faein na fame ti theleis na kanoume???
tis lew ntropi ta moutra sas na klevete ton kosmo k na nwmizetai pws kanete kalo...Meta sunexizotan g kamia eudomada, meta lipane rouxa,,,ligi posotita leftwn ktl,,,k anavane fwties na vrazoune k alla polla...
Vre koritsia sto xorio 300 katikoi eimaste..an mas zitousan voitheia para na mas klevane tha voithousame tin katastasei wmos thelame na tous fugoume ap to xwrio...
Epidi eixan kanei to xwrio anw kato...edw sto xwrio voithame i mia oikogeneia tin alloi...
Zitisame apo ton kinotarxei na ts fugei...
K doksa ton theo fugane...

NA SAS PW AYTI I ISTORIA EINAI I PIO MIKRI P MPORW NAS SAS PW K MALLON I PIO ATHWA...
TA ALLA DEN THELW NA STA ANAFERW LOGO PIKRAS APO ORISMANES EDW...

An vlepetai pws mia oikogeneia einai apikindinoi i prokaloun fasaries mporitai na kanetai parapora ston kinotarxei sas...
K me to kalo tha vrethei mia lusi...

Black beauty kala ekanes k evales to thema...k na min se epireazei kamia me ta logia tis ta kaka...
Kathe MANA fwvate g to paidi tis k einai dikaiologimenoi...

Na s pw k kati allo black beauty polles edw einai me to meros s agapi m apla fwvounte na ekfrastoun logo tsakkomou kai kakes ekfraseis...


Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην ιστορία σου είναι ότι παρόλο που ξέρατε ότι υπάρχει αυτή η οικογένεια και δεν έχουν να φάνε, κανείς από τους 300 δεν πρόσφερε ένα ψωμί σε αυτά τα παιδιά, απαρά περιμένατε να σας το ζητήσουν. γιατί? Δεν το ξέρατε πως δεν έχουν? Ή ζητιάνοι θα γίνονταν μετά από αυτό ή κλέφτες! Δεν το περιμένατε? Δε δικαιολογώ την πράξη του παιδιού, αλλά ούτε και τη στάση τη δικιά σας, χωρίς παρεξήγηση.

συμφωνώ μαζί σου. το σκέφτηκα κι εγώ αυτό.



joannoua3 έγραψε:Black beauty exeis apolito dikaiw agapi m...
Min se niazei sto ti lene astes ekei...ftanei na niwtheis kala esu me ton eauto s...K monaxa esu ksereis to kalo g to paidi s agapi m...

Oti theleis na kaneis...WPOS kanoun OLOI oti theloun...
H kathe mia mas eimaste diaforetikes sto xaraktira...Alles pio dunates k alles pio adunates...

Egw pisteuw exeis dikaiw g ton fovo s k kala kaneis,,, epidi POTE den ksereis sto ti einai ikanos na kanei o kathe ksenos stin xwra mas...
Εννοείται πως ο καθένας κάνει ότι θέλει. Αλλά αν κάποιον δεν τον νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι, τότε γιατί ζητάει την άποψή τους σε ένα φόρουμ? και δεν το λέω για σένα black beauty).

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι κατά τη γνώμη μου όταν κάποιος πάει σε μια ξένη χώρα για να ζήσει, πρέπει να προσπαθεί να προσαρμοστεί σε αυτή και να ζήσει όπως και οι κάτοικοί της. Πρέπει να μάθει τη γλώσσα και να ακολουθεί τις συνήθειές τους, και όχι να προσπαθεί να εφαρμόζει ό,τι κάνουν στη δική του χώρα, σε γενικές γραμμές στον τρόπο ζωης του, πχ. να ντύνεται όπως οι Έλληνες, να δουλεύει και να πληρωνει εισφορές, να προσαρμόζεται καπως στη νοοτροπία μας, και ας κρατάνε και όσα δικά τους έθιμα θέλουν και μπορούν. Για μένα αυτό κάνει τη διαφορά και εκεί θα ξεχώριζα μια οικογένεια που θα άφηνα την κόρη μου όχι να κάνει παρέα αλλά να πάει και στο σπίτι τους για παιχνίδι και να έχουμε και κοινωνικές και φιλικές σχέσεις. Η γκετοποίηση είναι που δε μου αρέσει καθόλου. Αυτό ισχύει και για τους Έλληνες του εξωτερικού.



και πάλι συμφωνώ


Ευάκι έγραψε:ειπα να μην μπω στη διαδικασια να απαντησω σε ενα θεμα με εντασεις ηδη αλλα θα πω τη γνωμη μου και σε οποιον αρεσει!ετσι κι αλλιως δε μπορει να αρεσουμε σε ολους σωστα?λοιπον ειναι το πιο ευκολο πραμα του κοσμου να βαζουμε ταμπελες σε εναν ανθρωπο ειδικα οταν αυτος ειναι σε μειονεκτικη θεση.αν πχ εδω στη χωρα μας τα πραγματα γινουν πιο σκατα απο τωρα ποια απο εμας δε θα πηγαινε με τα ποδια ως τη σερβια αν της ελεγαν οτι εκει το παιδι της θα ειχε ενα καλυτερο μελλον?το θεμα μου εμενα ειναι αλλο.ο αλλοδαπος κανει μια δουλεια πχ χτιστης,ως εδω ολα καλα.την ιδια δουλεια την κανει και καποιος ελληνας ναι?ο ελληνας εργολαβος ομως προτιμα να παρει τον αλλοδαπο για να του δωσει λιγοτερο μεροκαματο και να μην δωσει ενσημα.οκ μεχρι εδω?βλεπω λοιπον οτι εδω ο αλλοδαπος εχει την χειριστη αντιμετωπιση και αυτη ειναι η πρωτη εικονα που εισπρατει απο εμας!εν συνεχεια δε διαφωνω οτι πολλοι αλλοδαποι βρισκουν την ευκολη λυση της κλοπης ξενου μοχθου για να εξασφαλισουν τα προς το ζην.οπως το ιδιο κανουν και πολλοι ημεδαποι και μαλιστα σε χειριστο βαθμο.ημεδαπος δεν ειναι ο ψωμιαδης και ο καθε ψωμιαδης που πανω στην δικη μου τιμιοτητα κατακλεψε το δημοσιο και τωρα ο καθενας μας εχει απιστευτες συνεπειες που εχουν εκτροχιασει στην κυριολεξια τις οικογενειες μας?αν κανω λαθος σταματαω...οσο για τα παιδακια ας κανει παρεα με οποιο παιδακι θελει στο σχολειο,δε χρειαζεται να ανοιξω και το σπιτι μου στους γονεις του,υπαρχει και μια παιδικη χαρα που μπορουμε να παμε να παιξουνε.υστερα ειναι ευθυνη του καθενος μας να μη μαθαινουν τριτοι διαφορα στοιχεια για εμας.αν δλδ εγω βγω και πω στο φορουμ ή στο φεις οτι πωπω αυριο παμε να δωσουμε 50.000 ευρω για να παρουμε το ταδε τζιπ δεν ειναι σα να λεω ελα κι εσυ κατακαημενε ανεργε και παρε τα ολα εσυ που δεν εχεις να ταισεις το παιδι σου κι εγω σε προκαλω!δε λεω οτι ειναι σωστο αλλα γινεται ρε παιδια!μαθετε στα παιδια σας οσα ακουνε στο σπιτι να μη τα μεταφερουν σε κανεναν ελληνα ή οχι και τωρα το με ποιο παιδακι θα παιζουν κρυφτο στο σχολειο ουδολως με ενδιαφερει!!!!


κυρία Ευάκι τα είπατε μια χαρά! συμφωνώ σε όλα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 19 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις