Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
180 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 180 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 24 ... 29  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 19 από 29]

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οκ Λιτσα!

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:
νενα βλεπετε οτι και εσεις τα παιρνετε προσωπικα?Ετσι και εμεις σχολιαζουμε οτι δεν βλεπετε τι γραφουμε,και η κοπελα εχει ξαναπει πως δεν τους εχει βαλει ολους στο ιδιο τσουβαλι!Αρα το ερωτημα σου εδω νομιζω ειναι ακυρο.

Ρε Μαρια τι θα πει εσεις και εμεις;;

Γιατι εγω δεν βλεπω πονηρα οτι συνφωνεις με το μπεμπινι και την βανια και εσυ βλεπεις πονηρα που συμφωνουν τα αλλα κοριτσια!

Θα φοβομαστε δηλαδη να συμφωνησουμε με την αποψη που ειναι οικεια σε εμας για να μην μας πει καποιος ΄΄εσεις΄΄;;;;

Συμφωνω και εγω λοιπον σε ολα με την Νενα, την Φλώρα, την Κουκιδα την Λιτσα μα πιοοοο πολυ με την Κασταλλια!!!

Με καλυψε σε ολα!!

Να σας πω κατι; Και οι Ελληνες εχουν υπαρξει μεταναστες κυριως στην Γερμανια θα μας αρεσε να ειχαν την αντιμετωπηση που εχουν απο μια μεριδα ανθρωπων οι αλλοδαποι που ερχοντε στην χωρα μας; Ειναι αδικο! Ολοι αυτοι η ανθρωποι ερχοντε εδω με την ελπιδα ενος καλυτερου αυριο!!

Κανουν δουλιες που εμεις οι Ελληνες δεν καταδεχομαστε να κανουμε..

Και τα λεω αυτα ουσα Ελληνιδα για οποιον εχει απορια!

Δυστυχως οπως εξελίσσονται τα πραγματα στην χωρα μας ισως καποιοι απο εμας χρειαστει να ζησουν σε αλλη χωρα μακαρι να μην αντιμετωπησουμε την κακια και τον ρατσισμο!!!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:
βανια έγραψε:

δεν ανάφερα ότι προηγούνται αλλά ότι είναι ταυτόχρονα μαζί με μας . Μένω στο Ολυμπιακό χωριό το σπίτι το πήραμε μέσω ΟΕΚ έγινε κλήρωση και έπρεπε να έχεις εισφορές στον ΟΕΚ μόνο έτσι μπορούσες να μπεις στην κλήρωση . Κάποιοι αλλοδαποί επειδή έχουν χρόνια στην Ελλάδα και τους κάνουν κρατήσεις κανονικά μπήκαν στη κλήρωση . Ξέρεις τι έγινε; πήραν κάποιοι αλλοδαποί και Έλληνες με χρόνια υπηρεσίας και εισφοράς έμειναν απ έξω ,πόσο δίκιο το βλέπεις Φλώρα αυτό; εγώ καθόλου ξέρεις πόσο άσχημο είναι να βλέπεις στην κλήρωση να είναι μέσα στις 2200 κατοικίες να έχουν πάρει σπίτια 400 αλλοδαπές οικογένειες και να είναι απ έξω Ελληνικές οικογένειες ; ας έπαιρναν οι Έλληνες και μετά ας κοίταζαν τους αλλοδαπούς . Και στα νήπια και στους παιδικούς σταθμούς και μάλιστα αυτούς που είναι μέ το πρόγραμμα (κόλλησα δεν θυμάμαι ) γιατί να έχουν βάλει μέσα αλλοδαπούς ; θα ήθελες το παιδάκι σου να είναι εκτός ενω σου λέω πάλι είχες όλες τις προϋποθέσεις και να είναι μέσα ένα αλλοδαπό το οποίο και εκείνο έχει όλες τις προϋποθέσεις εκτός απο μια βασική :δεν είναι Έλληνας


πολυ αδικο!!Σε αυτο αντιτιθεμαι και εγω!Ε μετα εχουν αδικο οι ελληνες να αρχισουν να σκεφτονται διαφορα?[/quote]

Για σταθείτε βρε κορίτσια, όταν τους παίρνουμε τα λεφτά από τις εισφορές είναι καλά?

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:
litsakos έγραψε:

Το δικο μου παιδακι ειναι εκτος ενω το γειτονακι μας απο την Αλβανια ειναι εντος. Δεν θεωρω οτι μου φαγε καμια θεση...μου την εφαγε ομως η αλλη γειτονισα που δηλωσε εργαζομενη ενω δεν ειναι και πηρε την θεση...ουτε εγω εργαζομαι (εμμισθα γιατι ως μανα εργαζομαι κ παραεργαζομαι!). Αυτο δεν σε ενοχλει εσενα? Οτι θεωρουν την Ελληνιδα μητερα στο σπιτι ανεργη και αεργη??Αλλη παραμετρος ,θεμα ισοτητας..
Βανια σχολιασα μια παντηση σου για τους τσιγγανους και τους κυπριους, θα ηθελα να διαβασω την απαντηση σου.Αν δεν θες κατανοητο,το γραφω σε περιπτωση που δεν το διαβασες.

ειπε ψεμματα?!ε ναι εκει εχεις δικιο!

κοιτα Λιτσα εδω δεν αναγνωριζεται η εργασια μας στο σπιτι απο τους αντρες μας,περιμενεις να αναγνωριστει απο αλλους?χχχεχε

ψεμματα ειπε.
μωρε ας διεκδικουμε εμεις να αναγνωριστει απο την πολιτεια κ να εχουμε παροχες κ μετα θα το συνηθισουν κ οι υπολοιποι.
Τωρα μου ρθε κατι ασχετο με τους αλλοδαπους αλλα θα σκασω αν δεν το πω.Διαβασα οτι στην Νορβηγια (παλι εκει Razz ) τα ποσοστα κακοποιησης (ενδοοικογενειακη βια)των γυναικων ειναι πολυ υψηλα.Των παντρεμενων γυναικων κυριως,Και μου κανε εντυπωση γιατι στις Σκανδιναβικες χωρες τα θαματα ισοτητας τους απασχολουν σοβαρα.Λοιπον η εξηγηση που εδιναν καποιοι ειδικοι του θεματος ηταν οτι ακριβως λογω των παροχων ισοτητας ηταν αναμενομενη η αντιδραση των αντρων...κ ελεγαν οτι θα διαρκεσει καποια χρονια μεχρι να δεχτει ο αντρας οτι ειναι ισος σε ολα τα θεματα με την γυναικα ...μου κανε τοσο πολυ εντυπωση! Shocked
ισως γι αυτο ειμαστε σε αυτη την θεση εδω οι γυναικες...ειναι τοσο μπροστα η πολιτικη μας σκεψη σε αυτη τη χωρα κ θελουν να μας προστατευσουν...Rolling Eyes

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βιβιαν αυτο που παρεθεσες το εγραψα γιατι καποια κοπελα ειχε γραψει οτι ο καθενας απανταει οπου θελει(και αυτο ειναι σεβαστο)

αλλα ειχε πει και η νενα να μην τα παιρνουμε προσωπικα,και με αυτο ηθελα να της πω πως ολες υπαρχει περιπτωση να παρουμε προσωπικα κατι που λεει μια αλλη κοπελα!

Δεν μπορω να βρω που ειναι αυτο το σχολιο της νενας,αλλα εγραψε κατι και για αυτο εγραψα το σχολιο που παρεθεσες!Απλα με το που το διαβασα αυτο μου ηρθε στο μυαλο!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:ναι βρε Λιτσα αλλα σε αυτο το θεμα συζηταμε περι αλλοδαπων,δεν συζηταμε για το ποσο φταιει η πολιτεια η ο καθε ελληνας για την καταντια μας

Νομιζω αυτο ειναι το σημειο στο οποιο "χανομαστε" σε αυτο το θεμα και μιλαμε σε 2 επιπεδα τοση ωρα.
Ειναι αλληλενδετα αυτα. Δεν μπορεις να απομονωσεις ενα γεγονος,δεν θα ειμαστε αντικειμενικοι ετσι.Στοσυνολο πρεπει να τα εξεταζουμε αν θελουμε να εχουμε αντικειμενικη αποψη.ΔΔεν θα εχουμε κατ'αναγκη την ιδια αποψη.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και επισης Βιβιαν εγω δεν συμφωνω μονο με συγκεκριμενα ατομα,αλλα με αποψεις πολλων ατομων,και αυτο μου εκανε ολο εντυπωση!(δεν λεω οτι ειπες εσυ τετοιο πραγμα)

και φυσικα μπορεις να σκεφτεις ανετα οτι εγω μπορει να συμφωνω πονηρα με τις κοπελες που λες!

Αν με εχεις παρακολουθησει σε ολο το φορουμ νομιζω θα καταλαβεις οτι δεν ειμαι τετοιο ατομο!Απλα σαν παρατηρητης σε πολλα,δυστυχως με κανουν και σκεφτομαι διαφορα στο μυαλο μου και δεν αναφερομαι μονο στις κοπελες που εχουν συμμετεχει σε αυτο το θεμα!Μπορει να ειναι λαθος μου αυτες οι σκεψεις αλλα τι να κανω,τις εχω σκεφτει!

Οπως και ο καθενας μπορει να πιστεψει οτι θελει συμφωνα με αυτα που γραφω!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:
black beauty έγραψε:
βανια έγραψε:

δεν ανάφερα ότι προηγούνται αλλά ότι είναι ταυτόχρονα μαζί με μας . Μένω στο Ολυμπιακό χωριό το σπίτι το πήραμε μέσω ΟΕΚ έγινε κλήρωση και έπρεπε να έχεις εισφορές στον ΟΕΚ μόνο έτσι μπορούσες να μπεις στην κλήρωση . Κάποιοι αλλοδαποί επειδή έχουν χρόνια στην Ελλάδα και τους κάνουν κρατήσεις κανονικά μπήκαν στη κλήρωση . Ξέρεις τι έγινε; πήραν κάποιοι αλλοδαποί και Έλληνες με χρόνια υπηρεσίας και εισφοράς έμειναν απ έξω ,πόσο δίκιο το βλέπεις Φλώρα αυτό; εγώ καθόλου ξέρεις πόσο άσχημο είναι να βλέπεις στην κλήρωση να είναι μέσα στις 2200 κατοικίες να έχουν πάρει σπίτια 400 αλλοδαπές οικογένειες και να είναι απ έξω Ελληνικές οικογένειες ; ας έπαιρναν οι Έλληνες και μετά ας κοίταζαν τους αλλοδαπούς . Και στα νήπια και στους παιδικούς σταθμούς και μάλιστα αυτούς που είναι μέ το πρόγραμμα (κόλλησα δεν θυμάμαι ) γιατί να έχουν βάλει μέσα αλλοδαπούς ; θα ήθελες το παιδάκι σου να είναι εκτός ενω σου λέω πάλι είχες όλες τις προϋποθέσεις και να είναι μέσα ένα αλλοδαπό το οποίο και εκείνο έχει όλες τις προϋποθέσεις εκτός απο μια βασική :δεν είναι Έλληνας


πολυ αδικο!!Σε αυτο αντιτιθεμαι και εγω!Ε μετα εχουν αδικο οι ελληνες να αρχισουν να σκεφτονται διαφορα?

Για σταθείτε βρε κορίτσια, όταν τους παίρνουμε τα λεφτά από τις εισφορές είναι καλά?[/quote]

Ευλογο ερωτημα. Rolling Eyes

????????


Επισκέπτης
παιδια ας μην μπλεκουμε συγκεκριμενες περιπτωεις

litsakos έγραψε:


Το δικο μου παιδακι ειναι εκτος ενω το γειτονακι μας απο την Αλβανια ειναι εντος. Δεν θεωρω οτι μου φαγε καμια θεση...μου την εφαγε ομως η αλλη γειτονισα που δηλωσε εργαζομενη ενω δεν ειναι και πηρε την θεση...

δλδ το αλβανακι δε σε πειραζει να σου παρει τη θεση αλλα το ελληνακι σε πειραζει??? κι αν του αλλοδαπου παιδιου η μανα καθαριζει σπιτια (στανταρ) και βγαζει ενα 50αρικο τη μερα, και ο μπαμπας του εχει επισης δουλεια σε οικοδομες και βγαζει αλλο ενα χιλιαρικο το μηνα, παλι τους θεωρεις υποδεεστερους σου και οτι πρεπει να τυγχανουν ιδιαιτερης μεταχειρισης??? παιδια πολλοι απ τους αλλοδαπους πλεον βγαζουν πιο πολλα απο μας......ας μη γελιομαστε...καλα κανουν βεβαια απ τη στιγμη που τα δουλευουν να τα παρουν, αλλα μην τους βλεπετε μονιμως σαν πεινασμενους, με πολλους που εχω μιλησει ονειρευονται ποτε θα διοικησουν εκεινοι την ελλαδα και θα μας κανουν οτι τους κανουμε......
και χωρις παρεξηγηση θα αποχωρησω απο το θεμα γιατι κατ εμε εχει παρει προσωπικες διαστασεις και δε θελω να μπλεχτω........καλη συνεχεια

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:βιβιαν αυτο που παρεθεσες το εγραψα γιατι καποια κοπελα ειχε γραψει οτι ο καθενας απανταει οπου θελει(και αυτο ειναι σεβαστο)

αλλα ειχε πει και η νενα να μην τα παιρνουμε προσωπικα,και με αυτο ηθελα να της πω πως ολες υπαρχει περιπτωση να παρουμε προσωπικα κατι που λεει μια αλλη κοπελα!

Δεν μπορω να βρω που ειναι αυτο το σχολιο της νενας,αλλα εγραψε κατι και για αυτο εγραψα το σχολιο που παρεθεσες!Απλα με το που το διαβασα αυτο μου ηρθε στο μυαλο!
Μαρια, εννοουσα να μην τα παιρνεις εσυ προσωπικα όλα τα γραφόμενα και οτι δεν χρειαζεται να απαντας σε κάθε ποστ. Ουτε να επεξηγεις τι ηθελε να πει η καθεμια. Τελος πάντων, αφου το λύσαμε αυτο, ας επικεντρωθουμε στο θέμα μας.

Επαναλαμβανω πως η θέση της πολιτείας με την όλη κατάσταση ειναι αλληλενδετα. Και το οτι η κουβεντα "ξεφευγει" σε αυτα, δεν σημαινει οτι ξεστρατιζει, αλλά το οτι στην ουσία πηγαίνουμε στις βαθύτερες πτυχές του προβλήματος.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ρινουλα καποια κοπελα ειχε αναφερει αρκετα πιο πανω οτι εμεις οι ελληνες πληρωνουμε για στεγαστικα δανεια για 30 χρονια ενω για τους αλλοδαπους ειναι ατοκα!

Εγω απο αυτον τον διαχωρισμο ενοχλουμαι!

Ειμαι συμφωνη να εχουν δικαιωματα αλλα να εκτελουν και τις εισφορες που εκτελουν ολοι οι ελληνες!

Οπως συμφωνω για το ποσοστο των αλλοδαπων που ανεφερε καποια κοπελα πραπανω που μπορουν να μπουν σε καποια δημοσια υπηρεσια!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η θέση μου απέναντι στους αλλοδαπούς είναι η εξής :απο τη στιγμή που δεν με ενοχλούν και προσαρμόζονται σε ένα ήρεμο τρόπο ζωής δεν με πειράζει . Το παιδί μου κάθε μέρα είναι με αλλοδαπούς και κάνει παρέα , στο σπίτι μου θα έρθουν να παίξουν και έχω πιει και καφέ με μητέρα απο την Αλβανία και έχω και φιλικές σχέσεις με κάποιες οικογένειες . Ρηνούλα πληρώνουν οι αλλοδαποί εισφορές και πολύ καλά λες αλλά δεν είναι οι ίδιες με τις δικές μας . Ο κάθε αλλοδαπός που έρχεται μετά από παραμονή 5 χρόνων στην Ελλάδα αποκτούν δικαιώματα στις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες τα χρόνια είναι περισσότερα , αλήθεια ένας Έλληνας πότε αποκτάει δικαιώματα αν πάει σε κάποια χώρα ; (δεν το ξέρω ) . Για να φύγει ένας Έλληνας και να πάει να εργαστεί σε κάποια άλλη χώρα πρέπει να έχει κάποια δικαιολογητικά χωρίς αυτά δεν μπορεί αντίθετα εδω έρχονται και δουλεύουν . Και πάλι αναφέρω ότι δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους αυτούς αλλά με το σύστημα .

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stella7778 έγραψε:παιδια ας μην μπλεκουμε συγκεκριμενες περιπτωεις

litsakos έγραψε:


Το δικο μου παιδακι ειναι εκτος ενω το γειτονακι μας απο την Αλβανια ειναι εντος. Δεν θεωρω οτι μου φαγε καμια θεση...μου την εφαγε ομως η αλλη γειτονισα που δηλωσε εργαζομενη ενω δεν ειναι και πηρε την θεση...

δλδ το αλβανακι δε σε πειραζει να σου παρει τη θεση αλλα το ελληνακι σε πειραζει??? κι αν του αλλοδαπου παιδιου η μανα καθαριζει σπιτια (στανταρ) και βγαζει ενα 50αρικο τη μερα, και ο μπαμπας του εχει επισης δουλεια σε οικοδομες και βγαζει αλλο ενα χιλιαρικο το μηνα, παλι τους θεωρεις υποδεεστερους σου και οτι πρεπει να τυγχανουν ιδιαιτερης μεταχειρισης??? παιδια πολλοι απ τους αλλοδαπους πλεον βγαζουν πιο πολλα απο μας......ας μη γελιομαστε...καλα κανουν βεβαια απ τη στιγμη που τα δουλευουν να τα παρουν, αλλα μην τους βλεπετε μονιμως σαν πεινασμενους, με πολλους που εχω μιλησει ονειρευονται ποτε θα διοικησουν εκεινοι την ελλαδα και θα μας κανουν οτι τους κανουμε......
και χωρις παρεξηγηση θα αποχωρησω απο το θεμα γιατι κατ εμε εχει παρει προσωπικες διαστασεις και δε θελω να μπλεχτω........καλη συνεχεια
Στελλα, η Λιτσα εγραψε οτι δεν την πειράζει που το Αλβανακι που η μαμα του δουλευει μπηκε στον παιδικο αντι του γιου της. Αλλά την πειράζει που το Ελληνακι που η μαμα του δεν δουλεέυει μπηκε στον παιδικο ενω είχε δηλώσει ψευδη στοιχεία. εγω αυτο κατάλαβα. Και σε μένα εχει συμβει αυτο το δευτερο. Κι ας δουλευα.
Και δεν "τυχαίνουν ιδιαιτερης μεταχείρισης", τυχαίνουν "ιδιας μεταχειρισης" με τους Ελληνες. Αλλιως πώς θα τους ενσωματωσεις? Ή προτιμάς να ειναι πάντα γκετο?

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stella7778 έγραψε:παιδια ας μην μπλεκουμε συγκεκριμενες περιπτωεις

litsakos έγραψε:


Το δικο μου παιδακι ειναι εκτος ενω το γειτονακι μας απο την Αλβανια ειναι εντος. Δεν θεωρω οτι μου φαγε καμια θεση...μου την εφαγε ομως η αλλη γειτονισα που δηλωσε εργαζομενη ενω δεν ειναι και πηρε την θεση...

δλδ το αλβανακι δε σε πειραζει να σου παρει τη θεση αλλα το ελληνακι σε πειραζει???
Του ΑλβανακΙου η μητερα δεν καθαριζει σπιτια, εχει αλλη εργασια και πληρωνει φορους στο κρατος ΜΑΣ.Του ΕλληνακΙου η μητερα ειναι στο σπιτι με το παιδι και παρανομησε εις βαρος μου κ των αλλων για να παρει τη θεση το παιδακι της.Καταλαβαινεις την διαφορα?Η παρανομια με ενοχλει,οχι η καταγωγη.
κι αν του αλλοδαπου παιδιου η μανα καθαριζει σπιτια (στανταρ) και βγαζει ενα 50αρικο τη μερα, και ο μπαμπας του εχει επισης δουλεια σε οικοδομες και βγαζει αλλο ενα χιλιαρικο το μηνα, παλι τους θεωρεις υποδεεστερους σου και οτι πρεπει να τυγχανουν ιδιαιτερης μεταχειρισης???

Οταν λες παλι?Που αλλου το επανελαβα αυτο που γραφεις?Δεν εχω εκφρασει γνωμη για τις ιδιαιτερες παροχες αν υπαρχουν

παιδια πολλοι απ τους αλλοδαπους πλεον βγαζουν πιο πολλα απο μας......ας μη γελιομαστε...καλα κανουν βεβαια απ τη στιγμη που τα δουλευουν να τα παρουν, αλλα μην τους βλεπετε μονιμως σαν πεινασμενους, με πολους που εχω μιλησει ονειρευονται ποτε θα διοικησουν εκεινοι την ελλαδα και θα μας κανουν οτι τους κανουμε......
Αυτοι χριζουν ψυχιατρικης βοηθειας
και χωρις παρεξηγηση θα αποχωρησω απο το θεμα γιατι κατ εμε εχει παρει προσωπικες διαστασεις και δε θελω να μπλεχτω........καλη συνεχεια

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:Η θέση μου απέναντι στους αλλοδαπούς είναι η εξής :απο τη στιγμή που δεν με ενοχλούν και προσαρμόζονται σε ένα ήρεμο τρόπο ζωής δεν με πειράζει . Το παιδί μου κάθε μέρα είναι με αλλοδαπούς και κάνει παρέα , στο σπίτι μου θα έρθουν να παίξουν και έχω πιει και καφέ με μητέρα απο την Αλβανία και έχω και φιλικές σχέσεις με κάποιες οικογένειες . Ρηνούλα πληρώνουν οι αλλοδαποί εισφορές και πολύ καλά λες αλλά δεν είναι οι ίδιες με τις δικές μας . Ο κάθε αλλοδαπός που έρχεται μετά από παραμονή 5 χρόνων στην Ελλάδα αποκτούν δικαιώματα στις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες τα χρόνια είναι περισσότερα , αλήθεια ένας Έλληνας πότε αποκτάει δικαιώματα αν πάει σε κάποια χώρα ; (δεν το ξέρω ) . Για να φύγει ένας Έλληνας και να πάει να εργαστεί σε κάποια άλλη χώρα πρέπει να έχει κάποια δικαιολογητικά χωρίς αυτά δεν μπορεί αντίθετα εδω έρχονται και δουλεύουν . Και πάλι αναφέρω ότι δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους αυτούς αλλά με το σύστημα .

συμφωνω

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:Ο κάθε αλλοδαπός που έρχεται μετά από παραμονή 5 χρόνων στην Ελλάδα αποκτούν δικαιώματα στις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες τα χρόνια είναι περισσότερα , αλήθεια ένας Έλληνας πότε αποκτάει δικαιώματα αν πάει σε κάποια χώρα ;
Αυτο ειναι θέμα και πολιτική της κάθε χωρας ξεχωριστα. Δεν εχει να κάνει με τους Ελληνες συγκεκριμένα. Αν η πολιτικη μιας χωρας ειναι να αποκτας δικαιωματα στα 10 χρονια, τότε ότι εθνικοτητας και να εισαι σε 10 χρονια θα εχεις πολιτικα δικαιωματα. Εμένα πάντως, μετα απο 6 χρονια παραμονης σε ξένο κράτος, μου εστειλαν αίτηση αν θέλω να γραφτω στους εκλογικους καταλόγους...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:Η θέση μου απέναντι στους αλλοδαπούς είναι η εξής :απο τη στιγμή που δεν με ενοχλούν και προσαρμόζονται σε ένα ήρεμο τρόπο ζωής δεν με πειράζει . Το παιδί μου κάθε μέρα είναι με αλλοδαπούς και κάνει παρέα , στο σπίτι μου θα έρθουν να παίξουν και έχω πιει και καφέ με μητέρα απο την Αλβανία και έχω και φιλικές σχέσεις με κάποιες οικογένειες . Ρηνούλα πληρώνουν οι αλλοδαποί εισφορές και πολύ καλά λες αλλά δεν είναι οι ίδιες με τις δικές μας . Ο κάθε αλλοδαπός που έρχεται μετά από παραμονή 5 χρόνων στην Ελλάδα αποκτούν δικαιώματα στις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες τα χρόνια είναι περισσότερα , αλήθεια ένας Έλληνας πότε αποκτάει δικαιώματα αν πάει σε κάποια χώρα ; (δεν το ξέρω ) . Για να φύγει ένας Έλληνας και να πάει να εργαστεί σε κάποια άλλη χώρα πρέπει να έχει κάποια δικαιολογητικά χωρίς αυτά δεν μπορεί αντίθετα εδω έρχονται και δουλεύουν . Και πάλι αναφέρω ότι δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους αυτούς αλλά με το σύστημα .

5 χρονια ειναι στην ΕΕ.

edit: Αναφερεσαι στην ιθαγενεια ή στην αδεια για νομιμη διαμονη?

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:Η θέση μου απέναντι στους αλλοδαπούς είναι η εξής :απο τη στιγμή που δεν με ενοχλούν και προσαρμόζονται σε ένα ήρεμο τρόπο ζωής δεν με πειράζει . Το παιδί μου κάθε μέρα είναι με αλλοδαπούς και κάνει παρέα , στο σπίτι μου θα έρθουν να παίξουν και έχω πιει και καφέ με μητέρα απο την Αλβανία και έχω και φιλικές σχέσεις με κάποιες οικογένειες . Ρηνούλα πληρώνουν οι αλλοδαποί εισφορές και πολύ καλά λες αλλά δεν είναι οι ίδιες με τις δικές μας . Ο κάθε αλλοδαπός που έρχεται μετά από παραμονή 5 χρόνων στην Ελλάδα αποκτούν δικαιώματα στις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες τα χρόνια είναι περισσότερα , αλήθεια ένας Έλληνας πότε αποκτάει δικαιώματα αν πάει σε κάποια χώρα ; (δεν το ξέρω ) . Για να φύγει ένας Έλληνας και να πάει να εργαστεί σε κάποια άλλη χώρα πρέπει να έχει κάποια δικαιολογητικά χωρίς αυτά δεν μπορεί αντίθετα εδω έρχονται και δουλεύουν . Και πάλι αναφέρω ότι δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους αυτούς αλλά με το σύστημα .

Τι εννοείς δεν είναι ίδιες? πληρώνουν άλλο ΙΚΑ και έχουν άλλο αφορολόγητο ας πούμε?

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
με πολους που εχω μιλησει ονειρευονται ποτε θα διοικησουν εκεινοι την ελλαδα και θα μας κανουν οτι τους κανουμε...... αυτό ήδη έχει γίνει στην περιοχή που ανάφερα :Αγιος Παντελεήμων Αχαρναί έχουν κάνει την περιοχή δική τους και μάλιστα πολλοί Έλληνες που είχαν σπίτια εκεί έχουν φύγει στην συγκεκριμένη περιοχή δεν κάνει τίποτα η ελληνική αστυνομία .Η συγκεκριμένη περιοχή είναι που έγινε και το σκηνικό με το παλικάρι με την κάμερα .
Και δεν είναι η μόνη :διαβάστε την περίπτωση του ηθοποιού Ζαχαρία Ρόχα που Κούρδοι μπήκαν στο σπίτι του και τον μαχαίρωσαν ...
http://www.inews.gr/135/zacharias-rochas-eimai-xenos-sto-idio-mou-to-spiti.htm

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
black beauty έγραψε:Δεν ξερω Φλωρα εγω το θεωρω παντως αδικο να ευνοουνται σε πολλα πραγματα οι ξενοι και οχι πρωτα οι ελληνες!Νομιζω οτι συμβαινει μονο στην δικη μας χωρα ολο αυτο!Δεν θα ειχα καμια ενσταση αν η ελλαδα εδινε σε καθε ελληνα οτι δικαιουταν και μετα αν ειχε και αλλους πορους να δωσει και στους ξενους!

οχι,δεν συμβαινει μονο στη χωρα μας,αν και δεν καταλαβαινω τον ορο ευνοειται, καθως επισης καλο θα ηταν να ρωτατε πριν κρινετε ποιος ευνοειται και ποιος οχι,τα επιδοματα των μεταναστων,αλλοδαπων κλπ ειναι απο κονδυλια της ευρωπαικης ενωσης,θα ηθελα επισης να ρωτησω ποια επιδοματα εννοειτε και που ευνοουνται για να καταλαβω κ γω!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την andith στις Τρι Ιαν 24, 2012 5:55 am, 1 φορά

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:με πολους που εχω μιλησει ονειρευονται ποτε θα διοικησουν εκεινοι την ελλαδα και θα μας κανουν οτι τους κανουμε...... αυτό ήδη έχει γίνει στην περιοχή που ανάφερα :Αγιος Παντελεήμων Αχαρναί έχουν κάνει την περιοχή δική τους και μάλιστα πολλοί Έλληνες που είχαν σπίτια εκεί έχουν φύγει στην συγκεκριμένη περιοχή δεν κάνει τίποτα η ελληνική αστυνομία .Η συγκεκριμένη περιοχή είναι που έγινε και το σκηνικό με το παλικάρι με την κάμερα .
Και δεν είναι η μόνη :διαβάστε την περίπτωση του ηθοποιού Ζαχαρία Ρόχα που Κούρδοι μπήκαν στο σπίτι του και τον μαχαίρωσαν ...
http://www.inews.gr/135/zacharias-rochas-eimai-xenos-sto-idio-mou-to-spiti.htm

Κατι αντοιστιχο με ελληνες εγκληματιες δεν εχουμε ε;;

Το περιμενα!

Επισης εγω ξερω πολλους ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αξιολογους και καθολου εκδικητικούς!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:Κατι αντοιστιχο με ελληνες εγκληματιες δεν εχουμε ε;;
Πώς, αμεεεε. τους ψηφίσαμε κιολας...

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
https://www.youtube.com/watch?v=Glny4jSciVI

αφιερωμενο μανουλες

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
από όσο έχω μιλήσει Ρηνούλα με την φίλη μου απο το Πακιστάν ναι έχουν κάποιες διαφορές δεν ξέρω καλά είναι σε άλλη κλίμακα . Τα επιδόματα που παίρνουν αν δείτε έχω ανάρτηση σχετική ανακοίνωση στις πρώτες σελίδες.
Να πω όμως και κάτι που είναι προς τιμή κάποιων αλλοδαπών :απέναντι μου η οικογένεια αυτή των Πακιστανών έχει 2 αγόρια τα οποία και τα δύο έχουν πάει φαντάροι σε αντίθεση με κάποιους "ΈΛΛΗΝΕΣ" που την κάνουν ....
κορίτσια αυτό το θέμα δεν τελειώνει ποτέ αλλά τουλάχιστον το πήγαμε καλά αυτή τη φορά Cool ( με εξαίρεση ενός μέλους )
Σαφώς και υπάρχουν Βίβιαν και μπορεί και να κάνουν και χειρότερα αλλά το θέμα της black είναι οι αλλοδαποί γιατί και εμείς οι Έλληνες είμαστε κάτι φιντανάκια .
Χτες που περάσαμε από επιτροπή για τ μικρό ήταν μια κυρία με την 16 χρονη κόρη της η το οποίο πάει στην Σιβιτανίδιο επειδή λοιπόν η κοπέλα δεν ήθελα να μπει σε συγκεκριμένη παρέα (ένα κοριτσάκι χαμηλών τόνων ) πήγε μια άλλη με την παρέα της και την πλάκωσαν στο ξύλο μέχρι που η μία έβαλε τα χέρια της μέσα στο στόμα της κοπέλας και της το έσχισε (η κοπέλα παρακολουθείτε από ψυχιατρική ομάδα , και να μην βιαστούμε δεν ήταν αλλοδαπές αλλά ελληνίδες

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mamavivo έγραψε:https://www.youtube.com/watch?v=Glny4jSciVI

αφιερωμενο μανουλες

Τέλειο!! Κούκλος ο jamie foxx!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 19 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 24 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις