Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
474 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 474 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 34  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 34]

126Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Παρ Ιουν 08, 2012 6:29 am

kat3r1na

kat3r1na
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν ξερω αν η Καννελη επραξε με σκοπιμοτητα που πεταξε την εφημεριδα στον τραμπουκο.Ξερω ομως πως κι εγω σε μια αντιστοιχη κατασταση επιθεσης,θα επαιρνα θεση,οσο αψυχολόγητο και αν ηταν αυτο,οσο και αν δε με επαιρνε,ακομα και αν κινδυνευα.Το ξερω γιατι το εχω κανει κ τις εχω φαει.Με την ιδια λογικη,θα επρεπε να επαινεσουμε τον Παυλοπουλο που εμεινε στην θεση του χαζογελωντας,ως τερας ψυχραιμιας..Απο εκει κ περα,ο καθενας εχει την πολιτικη,ενιοτε και την κομματικη του ταυτοτητα.Ανεξαρτητος δεν ειναι κανεις.ειτε επηρεαζεται απο μμε,ειτε απο συγγενεις,ειτε απο κομματα,ειτε απο δημοσιογραφους.Μια υγειής πολιτικη συζητηση δεν εβλαψε ποτε.Το να προσπαθησουμε να παραθεσουμε κομματικα μανιφεστα μεσα σε ενα φορουμ,ειναι τοσο απολυτα γενικευμενο που θα καταντησει στειρο κ ανευ σημασιας..

127Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Παρ Ιουν 08, 2012 6:50 am

evigiorgos

evigiorgos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η διαφορά μεταξύ ιδιοφυΐας και βλακείας είναι ότι η ιδιοφυϊα έχει όρια...

128Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Παρ Ιουν 08, 2012 6:55 am

kat3r1na

kat3r1na
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ανημέρωτοι είμαστε ή παραπληροφορημένοι?
Τί πρόσβαση θεωρείτε ότι έχουμε στην γνώση και την πληροφορία?

129Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Παρ Ιουν 08, 2012 7:00 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ο καθένας διατηρεί το δικαίωμα των επιλογών του, σε θεμιτά πλαίσια. Τα συμπεράσματα προκύπτουν αξιολογώντας όχι μόνο τη στιγμή της επίθεσης, αλλά και τη μετέπειτα στάση των εμπλεκομένων. Δεν επαινώ τον Παυλόπουλο που θα μπορούσε να κάνει κάποια δήλωση εκείνη τη στιγμή, αλλά την έκανε ...μετά (αν σηκωνόμουν θα τον.... έδερνα cyclops ), επαινώ όμως (με βάση τον δικό μου τρόπο του σκέπτεσθαι) τη Δούρου, η οποία παρέμεινε ψύχραιμη και επέλεσε να λύσει το ποινικο μέρος της υπόθεσης καταθέτοντας μήνυση και παραπέμποντας την υπόθεση στο μέρος που την αφορούσε, στην αρμόδια δικαιοσύνη και όχι στα media. Δεν ξέρω, εάν η ίδια θα μπορούσα να είμαι τόσο ψύχραιμη αν μου πετούσαν ένα ποτήρι νερό στο πρόσωπο, θα ήθελα όμως να μπορώ να είμαι έτσι (άποψή μου πάντα). Άλλωστε προσωπικό μου μόττο είναι το 'ποτέ μην παίρνεις αποφάσεις όταν είσαι θυμωμένος και ποτέ μη δίνεις υποσχέσεις όταn είσαι ευτυχισμένος'. Ενίοτε το τηρώ, αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα.
Τώρα σε σχέση με την έκφραση συγκεκριμένων πολιτικών θέσεων που έγραψε μια κοπέλα πιο πάνω, εννοείται, ότι ο καθένας μπορεί να έχει (και πρέπει να έχει) τις όποιες αποψεις επιθυμεί και είναι σεβαστές, αρκεί να τις εκφράζει στον κατάλληλο κατά την κρίση του, τόπο και χρόνο.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την toutounaki στις Παρ Ιουν 08, 2012 7:08 am, 2 φορές συνολικά

130Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Παρ Ιουν 08, 2012 7:05 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kat3r1na έγραψε:Ανημέρωτοι είμαστε ή παραπληροφορημένοι?
Τί πρόσβαση θεωρείτε ότι έχουμε στην γνώση και την πληροφορία?

Καλή ερώτηση! Οι πηγές ενημέρωσης ποικίλλουν και δεν είναι πάντα αθώος ο τρόπος που προβάλλεται ένα γεγονός (θυμάστε την ιστορία του κορμοράνου στον Κόλπο όπως την προέβαλε το CNN;). Άλλωστε ας μη ξεχνάμε και ότι τα μμε είναι εμπορική επιχείρηση βάσει νόμου. Η ελέυθερη σκέψη όμως δεν τιθασσεύεται και νομίζω, ότι ο καθένας μπορεί και δικαιούται να αξιολογήσει τις πληροφορίες που λαμβάνει, ώσπου να φτάσει σε κάποια έλλογα συμπεράσματα.

131Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Παρ Ιουν 08, 2012 7:08 am

kat3r1na

kat3r1na
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
toutounaki έγραψε:Ο καθένας διατηρεί το δικαίωμα των επιλογών του, σε θεμιτά πλαίσια. Τα συμπεράσματα προκύπτουν αξιολογώντας όχι μόνο τη στιγμή της επίθεσης, αλλά και τη μετέπειτα στάση των εμπλεκομένων. Δεν επαινώ τον Παυλόπουλο που θα μπορούσε να κάνει κάποια δήλωση εκείνη τη στιγμή, αλλά την έκανε ...μετά (αν σηκωνόμουν θα τον έδερνα), επαινώ όμως (με βάσει τον δικό μου τρόπο του σκέπτεσθαι) τη Δούρου, η οποία παρέμεινε ψύχραιμη και επέλεσε να λύσει το ποινικο μέρος της υπόθεσης καταθέτοντας μήνυση και παραπέμποντας την υπόθεση στο μέρος που την αφορούσε στην αρμόδια δικαιοσύνη και όχι στα media. Δεν ξέρω, εάν η ίδια θα μπορούσα να είμαι τόσο ψύχραιμη αν μου πετούσαν ένα ποτήρι νερό στο πρόσωπο, θα ήθελα όμως να μπορώ να είμαι έτσι (άποψή μου πάντα). Άλλωστε προσωπικό μου μόττο είναι το 'ποτέ μην παίρνεις αποφάσεεις όταν είσαι θυμωμένος και ποτέ μη δίνεις υποσχέσεις όταμ είσαι ευτυχισμένος'. Ενίοτε το τηρώ, αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα.
Τώρα σε σχέση με την έκφραση συγκεκριμένων πολιτικών θέσεων που έγραψε μια κοπέλα πιο πάνω, εννοείται, ότι ο καθένας μπορεί να έχει (και πρέπει να έχει) τις όποιες αποψεις επιθυμεί και είναι σεβαστές, αρκεί να τις εκφράζει στον κατάλληλο κατά την κρίση του, τόπο και χρόνο.

Δε θα διαφωνήσω έτσι όπως το θέτεις..Προσωπική μου άποψη είναι ότι η Καννέλη ενίοτε λαϊκίζει,και αρκετές φορές ο τρόπος που μιλάει μου είναι αντιπαθής,ανεξάρτητα με το αν συμφωνω ή όχι με αυτα που λέει.Πιστεύω όμως ότι δεν το έκανε για να τραβήξει δημοσιότητα στο πρόσωπό της,όπως θεωρώ ότι η Δούρου δεν επέδειξε ψυχραιμία εκείνη τη στιγμή.Νομίζω πως και οι δυο σοκαρίστηκαν,και απλά αντέδρασαν εντελώς αντίθετα.Εξάλλου αν πρόσεξες στο βίντεο,η στιγμη που της πέταξε το νερό,ε δεν ήταν και ιδιαίτερα φορτισμένη ώστε να προμηνύει τέτοια εξέλιξη...!Τέλος πάντων,λίγη σημασία έχει το συγκεκριμένο...!

132Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Παρ Ιουν 08, 2012 7:21 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν μπορεί να είναι κανείς στο μυαλό κανενός, εγώ απλώς έκρινα και με βάση το video και με βάση τη μετέπειτα στάση και των δύο. Λογικό κρίνω το ότι σοκαρίστηκαν (και ποιός δε θα σοκαριζόταν δηλαδή), αλλά ο τρόπος που το χειρίστηκαν σε μένα έδειξε ότι η Κανέλλη, ήθελε να 'δείξει' προς τα έξω τη στάση στο διάλογο του Κασιδιάρη και δεν παρέλειψε να το κάνει αναφερόμενη επί τη ευκαιρία και στις θέσεις του κόμματός της. Άλλωστε ας μη ξεχνάμε ότι είναι άνθρωπος ευφυής και με βαθιά γνώση των μμε (η δουλειά της είναι) και αυτό ανεξάρτητα από τις όποιες πολιτικές της θέσεις και από το αν είναι συμπαθής ή όχι(άλλωστε μπορεί κάποιες φορές να συμφωνούμε με κάτι σωστό που θα πει ο άλλος, ανεξάρτητα αν μας εκφράζει γενικότερα).
Η ουσία βέβαια δεν είναι αυτή, όπως πολύ σωστά λες, η ουσία είναι αλλού. Και όπως ειπώθηκε σωστά πιο πάνω (εσύ νομίζω το είπεςWink η βία είχε ήδη βγει στο δρόμο και είχε μπει στα σπίτια μας μέσω των τηλεοπτικών δεκτών πολύ νωρίτερα (απλώς τώρα, οι πρωταγωνιστές ήταν γνωστοί και μέλη του ελληνκού κοινοβουλίου). Δεν ξέρω μήπως αρχίσαμε να τη συνηθίζουμε κιόλας θεωρώντας την δεδομένη.... affraid

133Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Παρ Ιουν 08, 2012 9:23 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γιατι μια φιλοναζιστικη παραταξη δεν ειναι παρανομη (ειμαστε χωρα που εχει θυματα απο τον ναζισμο). Τι περιμενουν για να κριθει παρανομη? Ποσους να μαχαιρωσουν ακομα? Και πώς ενω εκκρεμει δικη εις βαρος του καποιος γινεται βουλευτης? Θα υπαρχει πλαισιο νομικο -προφανως- για να επιτρεπεται αλλα πραγματικα απορω.


Ελεγχομενη θεωρω οτι ειναι η προσβαση που εχουμε στην γνωση και στην πληροφορια. Εχουμε και facebook politics πια Very Happy και φοβαμαι οτι πολλοι αρκουνται σε αυτο για να λαβουν γνωση σχετικα με την πολιτικη κατασταση μιας χωρας.

134Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Παρ Ιουν 08, 2012 9:29 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kat3r1na σκεφτομουν αυτο που εγραψες αρκετα πιο πισω για την αποδοχη της βιας οταν προερχεται απο τον λαο, σαν μεσο για να αποδοθει δικαιοσυνη, στα πλαισια μιας επαναστασης. Εχω στο μυαλο μου σημερα την υποθεση με την αυτοδικια του νεαρου στην Παιανια. Και σκεφτομουν πως νομιμοποιειται η βια οταν προερχεται απο πολλους αλλα διωκεται οταν προερχεται απο εναν. Υπαρχει ενα παραδοξο ,τι λετε εσεις? Οχι η βια γενικα, στα πλαισια της αυτοαμυνας στην 2η περιπτωση.Γενικα με απασχολει αυτο, ειναι πιο εντονο με αφορμη αυτο το γεγονος.

135Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Παρ Ιουν 08, 2012 10:24 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Υποθέτω ότι στο καταστατικό του κόμματός τους (αν και δεν το διάβασα ποτέ) δεν θα αναγράφονται ρητά στόχοι και σκοποί που ρητά στοχεύουν στην κατάλυση του πολιτευματος ή στην τέλεση εγκλημάτων, γιαυτό τυπικά δεν γίνεται να τους απαγορευτεί η συμμετοχή στις εκλογές. Εάν βέβαια αργότερα ο Άρειος Πάγος διαπιστώσει (εκ των υστέρων) ότι από τη δραστηριότητα ενός κόμματος, καταλύεται το Πολίτευμα της Δημοκρατίας, μπορεί να μην ανακηρύξει τους συνδυασμούς υποψηφίων του κόμματος αυτού.
Τώρα για τα κωλύματα εκλογιμότητας απ όσο θυμάμαι το Σύνταγμα , δεν αναφέρεται σε ποινικά αδικήματα όπως συμβαίνει λ.χ με τους δημοσίους υπαλλήλους, αλλά σε κωλύματα διορισμού (π.χ δημόσιοι υπάλληλοι ή λειτουργοί κ.λ.π), αρκεί ο υποψήφιος βουλευτής να έχει την ικανότητα του εκλέγειν δηλαδή να μην έχει στερηθεί τα πολιτικά του δικαιώματα λόγω αμετάκλητης ποινικής καταδίκης οπου προβλέπεται.

Τώρα για την Παιανία που λες, εδώ δεν είναι ακριβώς άμυνα βάσει του ορισμού που δίνει ο Ποινικός Κώδικας γιατί ο νεαρός σκότωσε τον δράστη εκτός πλέον της οικίας του (δηλαδή δεν συντρέχει το παρούσα και άδικη επίθεση με τους ορισμους του νομου) και υπάρχει δυσαναλογία με το μέσο απόκρουσης (μαχαίρι με όπλο). Σε κάθε περίπτωση για σοβαρά εγκλήματα, όπως είναι η ανθρωποκτονία δεν μπορεί ν' αποφανθεί ο εισαγγελέας της δίωξης (προδικασία) για την συνδρομή των λόγων άρσης του αδίκου ή του καταλογισμού, γιατί αυτή είναι κρίση που ανήκει κυριαρχικά στο δικαστηριο, δηλαδή το Μικτο Ορκωτο Δικαστηριο και αυτο το προβλέπει η Ποινική Δικονομία γιατι η κύρια διαδικασία είναι αναλυτική, πιο κατατοπιστική και γιαυτό πολύ πιο δίκαιη. Η δίωξη δεν προδικάζει σε καμμία περίπτωση την απόφαση του δικαστηρίου που μπορεί να είναι και απαλλακτική. Βεβαια να προσθεσω ότι για την παραπομπη στο δικαστηριο θα μεσολαβησει απόφαση του δικαστικου συμβουλίου και εκεί πάλι η πρόταση του εισαγγελέα και η απόφαση του συμβουλίου μπορεί να είναι πιο επιεικής από τη δίωξη (βαρυτερη δεν μπορεί να είναι ετσι κι αλλιως)



Έχει επεξεργασθεί από τον/την toutounaki στις Παρ Ιουν 08, 2012 10:38 am, 1 φορά

136Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Παρ Ιουν 08, 2012 10:30 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Η επανάσταση πάλι είναι πρωτογενής άσκηση συντακτικής εξουσίας δηλαδή δεν αφορά συγκεκριμένο ποινικό αδίκημα, εντός της παρούσας έννομης τάξης, αλλά αποτελεί ανατροπή της και προσαρμογή της σε νέα δεδομένα. Πριν την κατάλυση αυτή, ίσως βέβαια συγκεκριμένες πράξεις που περιγραφονται ως ειδικά ποινικα αδικηματα να διωχθουν ως τετοια στα πλαίσια της προηγουμενης εννομης ταξης, εννοείται όσο αυτή ισχυει.

ΥΓ Μ' αρεσει που μπαινω εδω για να ξεχνάω τη δουλεια μου, αλλά τι τα θέλω; επαγγελματικη διαστροφή Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 679259 Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 679259

137Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Παρ Ιουν 08, 2012 12:30 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αν πω οτι δεν με καλυψες νομικα θα ειναι ψεμα Laughing
Το παραδοξο ειναι εκει ακομα βεβαια. Smile

138Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Παρ Ιουν 08, 2012 10:23 pm

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Είπα κι εγώ πολλά και κουραστικά ως συνηθως Very Happy
Δε διώκεται σε καμμια περιπτωση η άμυνα, αλλά η ανθρωποκτονία. Το εάν συντρέχει άμυνα ή όχι (που είναι λόγος αθώωσης όπως και άλλοι λ.χ άρση του καταλογισμού, αν ο δραστης δεν μπορουσε να συνειδητοποιησει τι κανει κ.λ.π), είναι ιδιαίτερη νομική έννοια που μόνο από το δικαστήριο μπορεί να κριθεί. Και αυτό είναι λογικό, γιατί αν σε κάθε περίπτωση απάντησης σε επίθεση, δεν είχαμε απαλλαγή με δικαστική αποφαση, αλλα εξ αρχής μη άσκηση δίωξης,εκτός του ότι πρόκειται για πολυ λεπτο νομικό ζήτημα, θα νομιμοποιείτο η αυτοδικία που σημαίνει αναγνωρίζουμε πως δεν υπάρχει νομος και τον παιρνουμε ο καθενας στα χερια του με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

139Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Σαβ Ιουν 09, 2012 3:15 am

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
markella_p έγραψε:
kat3r1na έγραψε:
Nena έγραψε:
kat3r1na έγραψε:..Πάντως να προσθέσω και κάτι άλλο.Σήμερα έπεσε ξύλο σε ένα τηλεοπτικό πάνελ.Μέχρι και χτες το βράδυ,μαχαίρωναν μετανάστες στα τρένα και στα λεωφορεία,και περνούσε κάθε μέρα στα ψιλά των ειδήσεων και των εφημερίδων.Το ότι μέχρι χτές δε μιλούσαμε (για να μην πω οτι υπάρχει και κόσμος που ένοιωσε ανακούφιση με τις επιθέσεις αυτές),δεν οδήγησε επι της ουσίας στη βιαιοπραγία Live και χωρίς κουκούλα?
Δεν εχεις αδικο σε αυτο - παρόλα αυτα απο τη στιγμη που βγηκε η ΧΑ εχει μαλλιασει η γλωσσα μας στο φορουμ, σε γκρουπ, με σχολια, ποστς και λοιπα, να λέμε οτι αυτοι οι άνθρωποι ειναι δολοφονοι, ειναι φασιστες, ειναι βαθυτατα αντιδημοκρατες, ειναι ναζιστες.
ΤΟ ΛΕΓΑΜΕ, εχουμε καυγαδισει ουκ ολιγες φορες για το αν εχουν δικαιωμα εκπροσωπησης, για το αν καλα παθαινουν οι μεταναστες που τις τρωνε απο τους Χρυσαυγιτες, κι εχουμε τσακωθει απειρες φορες, κυριως στις μαμαδες.
Η διαφορα ειναι οτι τωρα "ξυπνησαν" (?????) τα καναλια και οι μεγαλοδημοσιογραφοι. Και πάλι δεν ξερω, μπορει και όχι.

Νένα όντως,δεν έπεσε όλος ο κόσμος απο τα σύννεφα,αναφορικά με το τί είναι η Χ.Α.Αν θες και την προσωπική μου εμπειρία,εν έτει 1997 έφυγα από κατάληψη του σχολείου μου με συνοδεία του συλλόγου των καθηγητών,μετά από απειλές "τοπικών" ακροδεξιών,οι οποίες είχαν γραφτεί με σπρέυ σε όλο το κτήριο.
Πρέπει όμως να δούμε και τα εξής:
-Αυτό το 7% που τους ψήφισε,είναι όλοι τους φασίστες, χιτλερικοί,ρατσιστές?
-Ποιος ο ρόλος των καναλιών,των δημοσιογράφων,των δημοσκόπων,που από το πουθενά παρουσίασαν αυτους τους ανθρώπους σαν τους φορείςι της κάθαρσης που χρειάζεται η χώρα?
και τέλος
-Εμείς πότε επιτέλους θα αναλάβουμε τις ευθύνες μας για αυτή την κατάσταση..?

πιστευω πως το 7% που τους ψηφισε δεν ειναι φασιστοειδη ολοι τους. αυτο φνηκε καταρχην απο την πτωση τους στις δημοσκοπησεις. και θα φανει ακομα περισσοτερο με το ποσοστο που θα παρουν στις εκολες την 17ης Ιουνιου. πιστευω....


Ετσι νομιζω και εγω. Ξερω ανθρωπους που ψηφισαν ΧΑ με μια διαθεση αντιδρασης-τιμωριας απεναντι στα κομματα της Βουλης, χωρις να ασπαζονται την ιδεολογια της ομαδας αυτης. Αυτοι οι ανθρωποι ομως σοκαριστηκαν απο την εικονα των μελων του κομματος μετα τις εκλογες και σιγουρα δεν θα τους ξαναψηφισουν

140Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Σαβ Ιουν 09, 2012 3:30 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Νενεν έγραψε:
markella_p έγραψε:
kat3r1na έγραψε:
Nena έγραψε:
kat3r1na έγραψε:..Πάντως να προσθέσω και κάτι άλλο.Σήμερα έπεσε ξύλο σε ένα τηλεοπτικό πάνελ.Μέχρι και χτες το βράδυ,μαχαίρωναν μετανάστες στα τρένα και στα λεωφορεία,και περνούσε κάθε μέρα στα ψιλά των ειδήσεων και των εφημερίδων.Το ότι μέχρι χτές δε μιλούσαμε (για να μην πω οτι υπάρχει και κόσμος που ένοιωσε ανακούφιση με τις επιθέσεις αυτές),δεν οδήγησε επι της ουσίας στη βιαιοπραγία Live και χωρίς κουκούλα?
Δεν εχεις αδικο σε αυτο - παρόλα αυτα απο τη στιγμη που βγηκε η ΧΑ εχει μαλλιασει η γλωσσα μας στο φορουμ, σε γκρουπ, με σχολια, ποστς και λοιπα, να λέμε οτι αυτοι οι άνθρωποι ειναι δολοφονοι, ειναι φασιστες, ειναι βαθυτατα αντιδημοκρατες, ειναι ναζιστες.
ΤΟ ΛΕΓΑΜΕ, εχουμε καυγαδισει ουκ ολιγες φορες για το αν εχουν δικαιωμα εκπροσωπησης, για το αν καλα παθαινουν οι μεταναστες που τις τρωνε απο τους Χρυσαυγιτες, κι εχουμε τσακωθει απειρες φορες, κυριως στις μαμαδες.
Η διαφορα ειναι οτι τωρα "ξυπνησαν" (?????) τα καναλια και οι μεγαλοδημοσιογραφοι. Και πάλι δεν ξερω, μπορει και όχι.

Νένα όντως,δεν έπεσε όλος ο κόσμος απο τα σύννεφα,αναφορικά με το τί είναι η Χ.Α.Αν θες και την προσωπική μου εμπειρία,εν έτει 1997 έφυγα από κατάληψη του σχολείου μου με συνοδεία του συλλόγου των καθηγητών,μετά από απειλές "τοπικών" ακροδεξιών,οι οποίες είχαν γραφτεί με σπρέυ σε όλο το κτήριο.
Πρέπει όμως να δούμε και τα εξής:
-Αυτό το 7% που τους ψήφισε,είναι όλοι τους φασίστες, χιτλερικοί,ρατσιστές?
-Ποιος ο ρόλος των καναλιών,των δημοσιογράφων,των δημοσκόπων,που από το πουθενά παρουσίασαν αυτους τους ανθρώπους σαν τους φορείςι της κάθαρσης που χρειάζεται η χώρα?
και τέλος
-Εμείς πότε επιτέλους θα αναλάβουμε τις ευθύνες μας για αυτή την κατάσταση..?

πιστευω πως το 7% που τους ψηφισε δεν ειναι φασιστοειδη ολοι τους. αυτο φνηκε καταρχην απο την πτωση τους στις δημοσκοπησεις. και θα φανει ακομα περισσοτερο με το ποσοστο που θα παρουν στις εκολες την 17ης Ιουνιου. πιστευω....


Ετσι νομιζω και εγω. Ξερω ανθρωπους που ψηφισαν ΧΑ με μια διαθεση αντιδρασης-τιμωριας απεναντι στα κομματα της Βουλης, χωρις να ασπαζονται την ιδεολογια της ομαδας αυτης. Αυτοι οι ανθρωποι ομως σοκαριστηκαν απο την εικονα των μελων του κομματος μετα τις εκλογες και σιγουρα δεν θα τους ξαναψηφισουν

Αυτό το τελευταίο, το πιστεύω κι εγώ. Και όχι μονο για τη ΧΑ που είναι ένα μάλλον ακραίο παράδειγμα (νομίζω, ήδη δημοσκοπικά τουλάχιστον κατέβηκαν τα ποσοστά τους από το 7 στο 4 %). Γενικά από ψηφο εμπιστοσύνης, όπως κανονικά θα έπρεπε, καταλήξαμε στην ψήφο διαμαρτυρίας (το μη χειρον, βέλτιστον). Αναρωτιεμαι πόσοι στ' αλήθεια ψηφίζουμε όχι γιατί εγκρίνουμε το προγραμμα και τις προγραμματικες δηλωσεις του Α ή του Β κόμματος, αλλά για να μη βγει το (χειροτερο) Γ κόμμα.

141Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Σαβ Ιουν 09, 2012 3:34 am

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
markella_p έγραψε:
Nena έγραψε:Κοιταξτε, δεν επικροτω τη βια. Εννοειται αυτο.

Παρόλα αυτα, αλλιως θα δω τον συνταξιουχο των 400 ευρω που πεταει το γιαουρτι στο κεφαλι του υπουργου, και αλλιως τον ανεγκεφαλο οπαδο που δερνει τον οπαδο αντίθετης ομάδας.
Αλλιως θα δω τον ανεργο που μουτζωνει τη βουλη, και αλλιως το φασιστοειδες κοπροσκυλο που δεν ξερει να μιλαει και πεταει νερα και μπάτσες δεξια αριστερα, επειδη τον ειπαν φασιστα.

Άλλη ειναι η βια που πηγαζει απο αγανακτηση, και άλλη αυτη που πηγαζει απο μισος. Το αποτελεσμα ειναι το ιδιο βεβαια, μια βιαιη εκδηλωση. Αλλά η διαφορα ειναι οτι την αναγακτηση μπορουμε να την στρεψουμε σε εποικοδομητικη συμπεριφορα. Το μισος οχι.

Respect Respect Respect Respect Respect Respect

Ποσο μα ποσο σωστα το τοποθετησες...

142Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Σαβ Ιουν 09, 2012 4:01 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπεμπινι 1 έγραψε:Εστω οτι εχετε δικιο οσες λετε οτι πασοκ,οχι ν.δ,οχι χ.α.
πειτε μας ποιο κομμα πιστευετε οτι ειναι αξιο να μας κυβερνησει και γιατι?
Αιτιολογηστε γιατι το κομμα που υπερασπιζεστε πιστευετε οτι αν ανεβει στην εξουσια δε θα κανει τα ιδια και χειροτερα?
Μπεμπινι το θεμα δεν ειναι ποιος εχει δικιο και ποιος εχει αδικο. Τις συνεπειες της κρισης τις πληρωνουμε όλοι, δεξιοι, αριστεροι, κεντρωοι, ΠΑΣΟΚοι, ΝΔτες, Συριζαιοι και λοιποι. Και αν δεις, τα περισσοτερα νεοδημιουργηθεντα κομματα δεν ανηκουν σε μια ιδεολογικη/κομματικη παραταξη, τα περοσσοτερα ειναι εκπρόσωποι αγανακτισμενων πολιτων που νιωθουν οτι φτασαν στα ορια τους.
Η αληθεια ειναι οτι αν δεν δεις πώς συμπεριφερεται ενα κομμα στην εξουσια, δεν μπορεις να ξερεις πώς ακριβως θα κινηθει ως κυβερνηση. Κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια οτι αν βγει ο Συριζα πχ θα κάνει ΟΛΑ οσα ειπε. Μπορεις να κρινεις την τοποθετηση ενος κομματος με βαση τις προεκλογικες του δηλωσεις, αλλά η αληθεια ειναι οτι ψηφιζεις το κομμα που προεκλογικα συμφωνει περισοτερο με τα δικα σου πιστευω, κι ελπίζοντας για το καλυτερο. Αν πχ τασσεσαι κατα του Μνημονιου, δεν βλεπω το λογο να ψηφισεις ΝΔ, ή αν εισαι οπαδος του Ευρω δεν βλεπω γιατι να ψηφισεις κομματα που υποστηριζουν την επιστροφη στη δραχμη.
Δεν ξερω αν η ερωτηση σου ειναι γιατι να ψηφισουμε ενα άλλο κομμα και οχι ΠΑΣΟΚ/ΝΔ/ΧΑ. Προσωπικα, ΠΑΣΟΚ/ΝΔ τασσονται υπερ του μνημονιου, οποτε θεωρω οτι δεν με αντιπροσωπευουν (και για απειρους άλλους λογους), και διαφωνω οριζοντιως, καθετως και πλαγίως με την νεοναζιστικη ιδεολογια της ΧΑ. Μπορει να μην υπάρχει ενα κομμα που να με αντιπροσωπευει πληρως, ξερω όμως οτι αυτα (ΠΑΣΟΚ/ΝΔ/ΧΑ) ειναι κομματα που δεν με αντιπροσωπευουν ουτε στο ελαχιστο.

143Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Δευ Ιουν 11, 2012 1:12 am

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Νομίζω ότι αντιμετωπίζουμε λανθασμένα το θέμα της ψήφου αναφορικά με την επιλογή κόμματος και τα κριτήρια που θέτουμε. Το θέμα είναι γιατί ψηφίζουμε αυτό που ψηφίζουμε και τι περιμένουμε μετά. Προσωπική μου άποψη είναι ότι η ψήφος από μόνη της ακόμα κι αν συνοδέυεται από την άνοδο της επιλογής μας στην εξουσία από μόνη της δε λύνει τα προβλήματα. Το θέμα είναι η καθημερινή δράση και η απονομιμοποίηση των όποιων μέτρων στην πράξη. Τι εννοώ? ότι και ο ΣΥΡΙΖΑ να βγει αυτό δε σημαίνει ότι οι αγώνες, οι πορείες και οι διεκδικήσεις για μια αξιοπρεπή ζωή πρέπει να σταματήσουν γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ θα μας λύσει τα προβλήματα. Η εξουσία δεν πρέπει να αφήνεται να ασκείται χωρίς τη διαρκή επίβλεψη και πίεση του λαού

144Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Δευ Ιουν 11, 2012 2:06 am

kat3r1na

kat3r1na
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:kat3r1na σκεφτομουν αυτο που εγραψες αρκετα πιο πισω για την αποδοχη της βιας οταν προερχεται απο τον λαο, σαν μεσο για να αποδοθει δικαιοσυνη, στα πλαισια μιας επαναστασης. Εχω στο μυαλο μου σημερα την υποθεση με την αυτοδικια του νεαρου στην Παιανια. Και σκεφτομουν πως νομιμοποιειται η βια οταν προερχεται απο πολλους αλλα διωκεται οταν προερχεται απο εναν. Υπαρχει ενα παραδοξο ,τι λετε εσεις? Οχι η βια γενικα, στα πλαισια της αυτοαμυνας στην 2η περιπτωση.Γενικα με απασχολει αυτο, ειναι πιο εντονο με αφορμη αυτο το γεγονος.
Litsako,η επαναστατική διαδικασία δν αποσκοπεί στο να αποδώσει δικαιοσύνη,αλλά στο να ανατρέψει την υπάρχουσα τάξη πραγμάτων.Το ζητούμενο πιστεύω της όλης διαδικασίας λοιπόν,δεν είναι το αν νομιμοποιείται ή όχι (εξάλλου δε νομιμοποιείται,οι εκάστοτε κατασταλτικοί μηχανισμοί πάντα φέρονται εναντίων της)αλλά το κατά πόσο είναι αναπόφευκτη ή όχι.. Και για να το κάνω πιο συγκεκριμένο,αν ο ελληνικός λαός αποφασίσει κάποτε να αλλάξει την ισχύουσα κοινωνικοοικονομική κατάσταση,θα ήταν ευχής έργον η ελληνική αρχουσα τάξη να έλεγε "οκ παιδιά,σας κατανοώ απόλυτα,σας δίνω την εξουσία και σηκώνομαι και φεύγω".Μια χαρά θα περνουσαμε όλοι,και μάλιστα χωρίς να ανοίξει ρουθούνι.Επειδή όμως αυτό ιστορικά δεν έγινε ποτέ,μιλάμε για την αναγκαιότητα μια βίαιης ανατροπής..

145Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Δευ Ιουν 11, 2012 3:35 am

γουργουριτσας

γουργουριτσας
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
demmy29 έγραψε:Της Κανέλη της χρειάζονται χαστούκια επειδή είναι κομμουνίστρια? Ξέρετε έχω και ένα φίλο γκέι. Επίσης, είναι γείτονάς μου ένας άνθρωπος από Αφγανιστάν, μήπως τους χρειάζονται κι αυτών χαστούκια? Αυτές οι κοπέλες εδώ στο φόρουμ που ψήφισαν Χρυσή Αυγή από άποψη και όχι από άγνοια θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους με φασιστικές αντιλήψεις σε μια χώρα που το Δίστομο κάηκε ολοσχερώς απο δαύτους και άλλα χωριά ξεκληρίστηκαν. Ανιστόριτοι άνθρωποι!Διαβάστε και λίγο ιστορία!

και ποιος σου ειπε εσενα οτι επειδη επιρκοτουμε το οτι της εδωσε 2 σφαλιαριτσες ψηφισαμε και Χρυση Αυγη; ΕΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΕΕΕΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΟΣ

146Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Δευ Ιουν 11, 2012 3:37 am

γουργουριτσας

γουργουριτσας
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
vasiliapap07 έγραψε:
γουργουριτσας έγραψε:σιγα καλε πως κανετε ετσι; λιγο νερακι της εριξε της γυναικας καλοκαιρακι ειναι χαχαχα απο την αρχη της εκπομπης η Δουρου ητανε προκλητικη απεναντι του και συνεχεια τον εβριζε ...αυτο ειναι το επιπεδο του Συριζα; που θελουμε και να κυβερνησει κιολας;
δεν συμφωνω με το θεμα ξυλου αλλα απο την αλλη συγγνωμη κιολας κοριτσια μου της κανελλη καλα της εκανε ...οταν η κανελλη εβριζε ασυστολα κανενας δεν την κατεκρινε ολοι λεγανε ΜΠΡΑΑΑΑΑΑΑΒΟ ΤΗΣ .....τωρα δηλ τι τους πειραξε μια 2 σφαλιαριτσες που εφαγε; και στην τελικη δεν χτυπησε γυναικα ετσι οπως λενε Rolling Eyes Rolling Eyes θεωρειτε τι κανελλη γυναικα; ε μην τρελαθουμε τελειως
το ξερω οτι τωρα θα βγειτε πολλες να με κραξετε αλλα προσωπικα ειπα την αποψη μου μια που εχουμε δημοκρατια
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ... ΔΕΝ ΕΠΙΚΡΟΤΩ ΤΗΝ ΒΙΑ ΟΥΤΕ ΔΕΧΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ... ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ!!!ΚΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕ ¨ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΑ!!!¨ Ε, ΜΑ ΤΗΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ 2-3 ΣΦΑΛΙΑΡΙΤΣΕΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!

ΒΑΣΙΛΕΙΑ μου μην λες τετοια εδω μεσα γιατι θα σου πουνε και σενα οτι τρως σφαλιαριτσες απο τον αντρα σου Twisted Evil Twisted Evil Laughing Laughing

147Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Δευ Ιουν 11, 2012 3:39 am

γουργουριτσας

γουργουριτσας
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
vasiliapap07 έγραψε:Συγγνώμη αλλά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σας πείραξε η μία σφαλιαρά δύο βουλευτών στην τηλεόραση και λέτε όλο βία, βία βία εκεί... Λοιπόν για να μάθετε...
Bία είναι... να μην μπορείς να σπουδάσεις το παιδί σου γιατί δεν έχεις χρήματα μετά τις περικοπές στο μισθό σου.
Βία είναι... να πεθαίνει ο πατέρας σου γιατί δεν έχεις λεφτά να του βάλεις μια ιδιωτική νοσοκόμα σε ένα διαλυμένο νοσοκομείο.
Βία είναι... να παίρνεις σύνταξη 400 ευρώ και να δίνεις τα 200 ευρώ
στο τηλέφωνο, νερό και ρεύμα.
Βία είναι... να βλέπεις το γείτονα σου να ψάχνει στα σκουπίδια για να φάει.
Βία είναι... να σου χρεώνουν την αποτυχία μια πολιτικής που εσύ ποτέ δεν επέλεξες (αφού δεν σε ρώτησαν).
Βία είναι...να σε πετάν στον δρόμο, γιατί ο μισθός σου είναι -μετά από 3 πτυχία- πάνω από 500 ευρώ.
Βία είναι... να σου αλλάζουν τους φορολογικούς κανόνες κάθε μήνα.
Βία είναι... να βλέπεις τους κλέφτες να τρώνε αστακούς ενώ εσύ να ψάχνεις ψιλά στην τσέπη σου για ένα κουλούρι των 50 λεπτών.
Βία είναι... να σου λένε ότι είσαι κοπρίτης ενώ κάνεις 2 εργασίες για να επιβιώσεις.
Και τέλος βία είναι να ξεπουλάν την χώρα σου... και εσύ να πρέπει να κάνεις την πάπια.
και ΒΙΑ είναι να σου γ@μ@νε την ζωη εσένα και της χώρας σου...

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ ΠΕΣ ΤΑ

148Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Δευ Ιουν 11, 2012 3:45 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αναιμακτη επανασταση ειχαν κανει οι Τσεχοσλοβακοι το 88-89, που ανετρεψαν το κομουνιστικο καθεστως της χωρας και οδηγησαν σε εκλογες και στη διαιρεση του κρατους σε Τσεχια και Σλοβακια.
Και εδω η όλη φαση, παρολο που ετοιμαζοταν χρονια, πυροδοτηθηκε απο τις αντιστοιχες εξελιξεις σε Σοβιετικη Ενωση, σε (πρωην) Ανατολικη Γερμανια κτλ.

"...Στις 20 Νοεμβρίου, ο αριθμός των διαδηλωτών ξεπερνά τους 200.000 (την προηγούμενη ημέρα) και φτάνει στους 500.000. Στις 27 Νοεμβρίου, μια γενική απεργία παραλύει τη χώρα για δύο ώρες. Περιτριγυρισμένο από την κατάρρευση των κομμουνιστικών καθεστώτων σε ολόκληρη την περιοχή της σοβιετικής αυτοκρατορίας και λόγω των μεγάλων διαδηλώσεων, το Κομμουνιστικό Κόμμα της Τσεχοσλοβακίας ανακοινώνει στις 28 Νοεμβρίου ότι εγκαταλείπει την πολιτική εξουσία. Μετά από απαίτηση του, η Ομοσπονδιακή Συνέλευση ψηφίζει την κατάργηση του άρθρου του συντάγματος σύμφωνα με το οποίο το Κομμουνιστικό κόμμα είναι κυρίαρχο στην κοινωνία και το κράτος..."
(απο Wikipedia)


Προφανως λοιπόν, οσο υπάρχουν ισχυρες ευρωπαϊκές χωρες (κυβερνησεις μαλλον) που θα υποστηριζουν την παρουσα κατασταση (κυβερνησεις-υποχειρια, μνημονια, ατελειωτοι δανεισμοι, εξωφρενικα επιτοκια κτλ κτλ) το βλεπω λίγο δυσκολο να αλλάξει...
Οποτε, ή περιμενουμε να αλλάξει η υπολοιπη Ευρωπη, για να κολλησουμε κι εμεις μαζι της, ή παιρνουμε το ρισκο μονοι μας και ο,τι γινει.

149Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Δευ Ιουν 11, 2012 3:47 am

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γουργουριτσας έγραψε:
vasiliapap07 έγραψε:Συγγνώμη αλλά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σας πείραξε η μία σφαλιαρά δύο βουλευτών στην τηλεόραση και λέτε όλο βία, βία βία εκεί... Λοιπόν για να μάθετε...
Bία είναι... να μην μπορείς να σπουδάσεις το παιδί σου γιατί δεν έχεις χρήματα μετά τις περικοπές στο μισθό σου.
Βία είναι... να πεθαίνει ο πατέρας σου γιατί δεν έχεις λεφτά να του βάλεις μια ιδιωτική νοσοκόμα σε ένα διαλυμένο νοσοκομείο.
Βία είναι... να παίρνεις σύνταξη 400 ευρώ και να δίνεις τα 200 ευρώ
στο τηλέφωνο, νερό και ρεύμα.
Βία είναι... να βλέπεις το γείτονα σου να ψάχνει στα σκουπίδια για να φάει.
Βία είναι... να σου χρεώνουν την αποτυχία μια πολιτικής που εσύ ποτέ δεν επέλεξες (αφού δεν σε ρώτησαν).
Βία είναι...να σε πετάν στον δρόμο, γιατί ο μισθός σου είναι -μετά από 3 πτυχία- πάνω από 500 ευρώ.
Βία είναι... να σου αλλάζουν τους φορολογικούς κανόνες κάθε μήνα.
Βία είναι... να βλέπεις τους κλέφτες να τρώνε αστακούς ενώ εσύ να ψάχνεις ψιλά στην τσέπη σου για ένα κουλούρι των 50 λεπτών.
Βία είναι... να σου λένε ότι είσαι κοπρίτης ενώ κάνεις 2 εργασίες για να επιβιώσεις.
Και τέλος βία είναι να ξεπουλάν την χώρα σου... και εσύ να πρέπει να κάνεις την πάπια.
και ΒΙΑ είναι να σου γ@μ@νε την ζωη εσένα και της χώρας σου...

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ ΠΕΣ ΤΑ

Φυσικα και ειναι βια ολα αυτα, δεν ειπε κανεις οχι. αλλα βια ειναι ΚΑΙ οι δυο σφαλιαρες υποψηφιων βουλευτων στην τηλεοραση.

150Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 6 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Δευ Ιουν 11, 2012 4:09 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτο το πραγμα, που σου τη λενε με τροπο "σας πειραξαν οι σφαλιαρες και δεν σας πειραζουν ολα τα υπολοιπα..." εχω ξαναγραψει οτι ειναι εξαιρετικα αδυναμο επιχειρημα, ε?
Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 34]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 34  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις