Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
292 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 292 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 28 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 15 από 41]

inakriti


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κατερινιω μου εχεις δικιο αλλα καλο ειναι να ξερει στο περιπου ... ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΔΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ Η ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΟΣ... ΜΟΝΟ Η ΕΓΚΥΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΞΕΙ ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ...

kat3r1na

kat3r1na
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
inakriti έγραψε:ΕΜΜΗ ειναι απλο ...



ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ... Ή ΟΣΕΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ μεχρι να σπασουν τα νερα που λεει ο λογος ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι τους πληρωνει ο εργοδοτης και δεν παιρνουν τπτ απο ικα ΑΛΛΑ ΧΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ

είσαι σίγουρη οτι ισχύει αυτό?Δε βλέπω να υπάρχει κάποια σχέση ανάμεσα στους δύο φορείς...

kat3r1na

kat3r1na
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
inakriti έγραψε:κατερινιω μου εχεις δικιο αλλα καλο ειναι να ξερει στο περιπου ... ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΔΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ Η ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΟΣ... ΜΟΝΟ Η ΕΓΚΥΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΞΕΙ ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ...

Συμφωνώ απόλυτα,γαυτό και είπα να μάθει ακριβώς από την επιθεώρηση εργασίας.Ή από τις παροχές του ικα,αλλά σιγά μη σηκώσει κανείς εκεί το τηλέφωνο!

Παρεμπιπτόντως,κι εγώ λογίστρια είμαι! Very Happy

inakriti


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kat3r1na έγραψε:
inakriti έγραψε:κατερινιω μου εχεις δικιο αλλα καλο ειναι να ξερει στο περιπου ... ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΔΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ Η ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΟΣ... ΜΟΝΟ Η ΕΓΚΥΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΞΕΙ ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ...

Συμφωνώ απόλυτα,γαυτό και είπα να μάθει ακριβώς από την επιθεώρηση εργασίας.Ή από τις παροχές του ικα,αλλά σιγά μη σηκώσει κανείς εκεί το τηλέφωνο!

Παρεμπιπτόντως,κι εγώ λογίστρια είμαι! Very Happy

εγω παντως στην λογιστρια μας ...της τα μαθαινω εγω ... δυστυχως υπαρχουν λογιων και λογιων λογιστες ... αλλα μωρε καμια φορα ειναι και επιτηδες με συνεργασια εργοδοτων ...χωρις παρεξηγηση καταλαβαινεις τι εννοω !!!


και οχι μονο οι λογιστες ολα τα επαγγελματα σε αυτο που ονομαζεται ΕΛΛΑΔΑ

xara64

xara64
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τι να πω βρε κοριτσια ειναι για πολλες κλωτσιες οι ανθρωποι ποιοι ανθρωποι δηλαδη τα ΖΩΑ ηθελα να πω,δεν εχει μεινει κ κατι θα τα κοψουν ολα στο τελος!! Εγκυούλες Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου 2012 Νο 12!!! - Σελίδα 15 679259 Εγκυούλες Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου 2012 Νο 12!!! - Σελίδα 15 679259

Βικακι δεν πειραζει κοριτσαρα μου αλλα να τα αποφευγεις κ λιγο αυτα τα 'βρωμικα' κ για σενα κ για το νινι!!
αντε πανε σπιτακι να ξεκουραστεις κ εσυ λιγακι!! Εγκυούλες Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου 2012 Νο 12!!! - Σελίδα 15 417472 Εγκυούλες Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου 2012 Νο 12!!! - Σελίδα 15 417472

inakriti


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kat3r1na έγραψε:
inakriti έγραψε:ΕΜΜΗ ειναι απλο ...



ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ... Ή ΟΣΕΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ μεχρι να σπασουν τα νερα που λεει ο λογος ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι τους πληρωνει ο εργοδοτης και δεν παιρνουν τπτ απο ικα ΑΛΛΑ ΧΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ

είσαι σίγουρη οτι ισχύει αυτό?Δε βλέπω να υπάρχει κάποια σχέση ανάμεσα στους δύο φορείς...

ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΗ Very Happy ΓΙΑ ΔΕΣ ΕΔΩ:

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας

COPY PASTE APO OAED ...ΔΕΣ ΟΛΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΔΩ
http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

inakriti


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΙΝΗ - ΕΛΕΝΑ - ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝΝ ...ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ

ΑΝ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ !!!

Λοιπόν, μόλις μπεις στον έβδομο μήνα, τα ψέμματα τελείωσαν, το μωράκι σου είναι πολύ κοντά, οφείλεις να σταματήσεις την εργασία σου 56 μέρες πριν την ΠΗΤ (πιθανή ημερομηνία τοκετού).
Οπότε ξεκίνα να συγκεντρώνεις τα δικαιολογητικά του πρώτου σου επιδόματος, εδώ:

Α. Επίδομα κυοφορίας /τοκετού – δικαιολογητικά:
- Ταυτότητα
- ΑΦΜ
- ΑΜΚΑ
- Βεβαίωση γιατρού του ΙΚΑ για την πιθανή ημερομηνία τοκετού
- Ένσημα των 2 προηγούμενων ετών (ζήτα τα από τον εργοδότη σου επικυρωμένα από το ΙΚΑ)
- Βιβλιάριο ασθενείας (ατομικό και οικογενειακό, αν έχεις)
- Υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη για την ημερομηνία διακοπής της εργασίας σου
- Υπεύθυνη δήλωση δική σου που να γράφεις την ημερομηνία διακοπής της εργασίας σου και πως δεν θα εργαστείς κατά την άδειά σου.
Πρόσεξε:
- για να το δικαιούσαι πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια απο την ΠΗΤ
- μια που θα είσαι στο ΙΚΑ πήγαινε στο τμήμα παροχών και ζήτησε μια εξουσιοδότηση έτσι ώστε τις πρώτες μέρες που θα γεννήσεις να μπορεί να εισπράξει ο σύζυγος ή η μαμά σου το επόμενο επίδομα. icon wink Επιδόματα τοκετού – Όλα τα δικαιολογητικά!

Β. Επίδομα λοχείας – δικαολογητικά:
- Ληξιαρχική πράξη γέννησης του μωρού
- Βεβαίωση μαιευτηρίου με την ημερομηνία γέννησης
- Ταυτότητα
- ΑΦΜ
- ΑΜΚΑ
- Βιβλιάριο ασθενείας ατομικό και οικογενειακό, καθώς και του συζύγου (εάν είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ)
- Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν εισέπραξες άλλο βοήθημα (θα το βρεις στο τμήμα παροχών του ΙΚΑ)
Πρόσεξε:
- η άδειά σου αφού γεννήσεις είναι ακόμη 63 ημέρες.
- για να το δικαιούσαι πρέπει να έχεις εργαστεί τουλάχιστον 50 μέρες τον προηγούμενο χρόνο και να έχεις συνολικά 200 ένσημα στο ΙΚΑ, χωρίς να ενδιαφέρει πότε τα συγκέντρωσες.

Γ. Συμπληρωματικό επίδομα τοκετού από τον ΟΑΕΔ – δικαιολογητικά:
- Βεβαίωση από τον εργοδότη (ειδικό έντυπο που ήδη διαθέτει και στο συμπληρώνει επιτόπου)
- Βιβλιάριο ασθενείας ατομικό και οικογενειακό, καθώς και του συζύγου (εάν είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ)
- Βεβαίωση ΙΚΑ
-ΑΜΚΑ
- ΑΦΜ
- Ταυτότητα
Πρόσεξε:
- Αυτό το επίδομα δίνεται μόνο εάν οι εργοδοτικές παροχές και του ΙΚΑ, δεν καλύπτουν τις αποδοχές που θα έπαιρνες εάν εργαζόσουν αυτό το διάστημα. Καλό είναι λοιπόν, να συμβουλευτείς τον εργοδότη σου.
- Έχεις 3 μήνες από την πληρωμή σου από το ΙΚΑ για να καταθέσεις την αίτηση συμπληρωματικού επιδόματος.

Δ. 6άμηνο μητρότητας ΟΑΕΔ – δικαιολογητικά:
- Βεβαίωση πληρωμής από το ΙΚΑ
- Ένσημα των τελευταίων δύο ετών
- Βιβλιάριο υγείας
- ΑΦΜ
- Φωτοτυπία της πρώτης σελίδας βιβλιαρίου της Εθνικής Τράπεζας (στο όνομά σου)
- Φωτοτυπία ταυτότητας
- Βεβαίωση εργοδότη (έντυπο που ήδη διαθέτει ή παίρνεις εσύ από τον ΟΑΕΔ και στο συμπληρώνει επί τόπου)
Πρόσεξε:
- Και για αυτό το επίδομα πρέπει να κάνεις αίτηση μέσα σε 3 μήνες από την πληρωμή του επιδόματος τοκετού.

emilou

emilou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kat3r1na έγραψε:
emilou έγραψε:
inakriti έγραψε:
emilou έγραψε:ηθελα να ρωτησω κατι αν ξερει καμια σας να με βοηθησει...

πως ειναι υποχρεωμενος ο εργοδοτης να σε πληρωσει τους 4 μηνες των αδειων τοκετου και λοχειας...

απ οτι λιγο εχω καταλαβει τον πρωτο μηνα σε πληρωνει για τις 25 πρωτες μερες σαν να εισαι σε αναρρωτικη (δηλαδη καποιο ποσοστο) και τους υπολοιπους μηνες δεν σε πληρωνει...

στην δικια μου την περιπτωση που εχω παρει ηδη πανω απο 1 μηνα αναρρωτικη φανταζομαι οτι γι αυτους τους 4 μηνες δεν πρεπει να με πληρωσει καθολου... τα λεω καλα?? εχω μπερδευτει πολυ, και το κακο ειναι οτι δεν τα ξερουν και καλα στο λογιστηριο της εαιριας και πρεπει να τους τα πω εγω Twisted Evil


τεσσερις μηνες εννοεις τους μηνες βαση νομου που δικαιουσσε αδεια τοκετου (56 μερες πριν γεννησεις)και την αδεια λοχειας (63μερες αφου γεννησεις) ?
ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥς ΜΗΝΕΣ στους πληρωνει το ικα-εοπυυ και ισοδυναμουν με τεσσερις μισθους σου ... ειναι το επιδομα τοκετου και λοχειας ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΛΕΓΑΜΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΥΠΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ...οπως επισης και το βοηθημα τοκετου περιπου 1000 ευρω που δινει το ικα κατευθειαν στο νοσοκομειο που γεννας για εξοδα νοσηλειας ...και αυτο Out


τουλαχιστον ρε κοριτσια να το προλαβουμε εμεις ... ειναι αμαρτια ... αλλο να εχει καταργηθει και να το ξερω πριν μεινω εγκυος και αλλο να υπολογιζεις και σε αυτα τα επιδοματα για να τα φερεις βολτας και τελευταια στιγμη να τα κοψουν

ΑΝ ΤΑ ΚΟΨΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ 88 ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ τοτε ειναι που δεν πρεπει να πληρωσουμε εφοριες και χαρατσια !!!!


ναι αυτους εννοω, αλλα η απορια μου ειναι τι κανει ο εργοδοτης (σχετικα με το τι θα κανει το ικα ο θεος βοηθος!!!), γιατι σε εμας κατα διαστηματα εχουν δημιουργησει μεγαλα προβληματα σε εγκυες κοπελες, επειδη δεν τα ξερουν καλα συνεχιζαν και τις πληρωναν κανονικα γι αυτους τους 4 μηνες με αποτελεσμα να χανουν το συμπληρωματικο επιδομα του οαεδ, και μετα απο ενα χρονο περιπου οταν επεστρεφαν στην δουλεια τους ζητησαν τα ποσα αυτα πισω!!!!!!!!

και θα επαναλάβω,είναι δουλειά του λογιστηρίου,ή έστω αυτού που σας βγάζει τη μισθοδοσία.Αφού είσαι σε εταιρεία,σίγουρα η μισθοδοσία βγαίνει από κάποιο πρόγραμμα.Δεν είναι υποχρεωμένος ο εργαζόμενος να γνωρίζει ποια είναι η υποχρέωση του εργοδότη..


αχ εχεις απολυτο δικιο... το προβλημα σε εμας ειναι το εξης: δουλευω σε τραπεζα! αλλα ειμαι με συμβαση ιδιωτικου υπαλληλου! το λογιστηριο ειναι κοινο με αυτο των τραπεζικων... οποτε δεν εχουν ασχοληθει και πολυ με τα του ικα γιατι οι ιδιωτικοι ειμαστε πολυ λιγοι! οποτε σε καποιες τετοιες περιπτωσεις οπως ειναι η εγκυμοσυνη ή οι αναρρωτικες αρχικα μας πληρωνουν σαν να ειμαστε τραπεζικοι (που εχουν διαφορετικες παροχες απο το ταμειο τους) και στην συνεχεια προσπαθουν να διορθωσουν τα λαθη τουσ!!! με αποτελεσμα να πρεπει εμεις εκ των προτερων να τους κυνηγαμε για να μην εχουμε προβλημα μετα!!!

emilou

emilou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
α μπραβο Ινα πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου....

πολυ μεγαλο παιδεμα ολα αυτα... ουφ

kat3r1na

kat3r1na
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
inakriti έγραψε:
kat3r1na έγραψε:
inakriti έγραψε:κατερινιω μου εχεις δικιο αλλα καλο ειναι να ξερει στο περιπου ... ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΔΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ Η ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΟΣ... ΜΟΝΟ Η ΕΓΚΥΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΞΕΙ ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ...

Συμφωνώ απόλυτα,γαυτό και είπα να μάθει ακριβώς από την επιθεώρηση εργασίας.Ή από τις παροχές του ικα,αλλά σιγά μη σηκώσει κανείς εκεί το τηλέφωνο!

Παρεμπιπτόντως,κι εγώ λογίστρια είμαι! Very Happy

εγω παντως στην λογιστρια μας ...της τα μαθαινω εγω ... δυστυχως υπαρχουν λογιων και λογιων λογιστες ... αλλα μωρε καμια φορα ειναι και επιτηδες με συνεργασια εργοδοτων ...χωρις παρεξηγηση καταλαβαινεις τι εννοω !!!


και οχι μονο οι λογιστες ολα τα επαγγελματα σε αυτο που ονομαζεται ΕΛΛΑΔΑ
Τι παρεξήγηση παιδί μου,έτσι ακριβώς είναι.Συνήθως οι λογιστές είναι τα τσιράκια των αφεντικών,όπως οι μηχανικοί ή οι δικηγόροι.Υποχρεωμένος δεν είναι κάποιος να γνωρίζει τα πάντα,αλλά οφείλει να σκιστεί να ψάξει και να μάθει,όταν το ζήτημα αφορά τη δική του αρμοδιότητα.Κι εγώ δε το γνωρίζω το εν λόγω πχ,γιατί δε βγάζω εγώ μισθοδοσία στη δουλειά,έχουμε εξωτερικό συνεργάτη..

Iokasti27


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
inakriti έγραψε:
Iokasti27 έγραψε:Καλημερα κοριτσια! Δεσποινα καλα αποτελεσματα.. Εγω δευτερα θα τις κανω κ την καμπυλη ( αν κ νομιζω οτι με αργησε για την καμπυλη λιγο)
Επιτελους δροσισε!!
Ινα στις 56 μερες προν το τοκετο μετραω μονο τις εργασιμες;; Πηρα να κλεισω ραντεβου με γυναικολογο Σημερα κ δε μου κλεισαν γιατι ειναι νωρις ειπαν..

Απο το Ικα ... τωρα που εφτιαξα παλι την τελευταια αναρρωτικη στο κεντρο μανας μου ειπαν για να μην κανω λαθος στις 56 μερες οτι εγω που εχω ΠΗΤ 30/9 η εναρξη της αδειας τοκετου ξεκιναει στις 5/08 αρα αν μετραω καλα δεν μετρανε την ημερα της ΠΗΤ για δες το και εσυ ... και
εμενα μου ειπαν να μπει ο Αυγουστος και να παω να μην εμφανιστω νωριτερα ...


Τλκ εκλεισα ραντεβου σε αλλο κεντρο μανας παιδιου... Τουλαχιστον να εχω ετοιμη τη βεβαιωση.. Για το επιδομα οπως λες θα παω κ εγω τον αυγουστο..

kat3r1na

kat3r1na
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
inakriti έγραψε:
kat3r1na έγραψε:
inakriti έγραψε:ΕΜΜΗ ειναι απλο ...



ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ... Ή ΟΣΕΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ μεχρι να σπασουν τα νερα που λεει ο λογος ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι τους πληρωνει ο εργοδοτης και δεν παιρνουν τπτ απο ικα ΑΛΛΑ ΧΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ

είσαι σίγουρη οτι ισχύει αυτό?Δε βλέπω να υπάρχει κάποια σχέση ανάμεσα στους δύο φορείς...

ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΗ Very Happy ΓΙΑ ΔΕΣ ΕΔΩ:

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας

COPY PASTE APO OAED ...ΔΕΣ ΟΛΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΔΩ
http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

χεχε,εμένα πειράζει που εξακολουθεί να μου φαίνεται παράλογη η σύνδεση..???????Δλδ,τί τον νοιάζει τον οαεδ αν εγώ επιδοτήθηκα ή όχι από το ίκα.Εξάλλου και τα δυο επιδόματα,πληρωμένα από εμένα και τις κρατήσεις μου είναι...Ρε ουστ..

emilou

emilou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
xara64 έγραψε:τι να πω βρε κοριτσια ειναι για πολλες κλωτσιες οι ανθρωποι ποιοι ανθρωποι δηλαδη τα ΖΩΑ ηθελα να πω,δεν εχει μεινει κ κατι θα τα κοψουν ολα στο τελος!! Εγκυούλες Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου 2012 Νο 12!!! - Σελίδα 15 679259 Εγκυούλες Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου 2012 Νο 12!!! - Σελίδα 15 679259

Βικακι δεν πειραζει κοριτσαρα μου αλλα να τα αποφευγεις κ λιγο αυτα τα 'βρωμικα' κ για σενα κ για το νινι!!
αντε πανε σπιτακι να ξεκουραστεις κ εσυ λιγακι!! Εγκυούλες Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου 2012 Νο 12!!! - Σελίδα 15 417472 Εγκυούλες Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου 2012 Νο 12!!! - Σελίδα 15 417472


εχεις δικιο... εχουμε που εχουμε υπογεννητικοτητα στην ελλαδα, κοβουν και τα επιδοματα... να δω πως περιμενουν να κανουμε παιδια... Twisted Evil

inakriti


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Και εγω ρε αγαπη μου δεν τα ηξερα και ουτε λογιστρια ειμαι ... μια απλη εγκυος ειμαι και επρεπε να τα ψαξω και να μαθω ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΚΩΛΟ Very Happy ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΩΡΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ...χωρις να εχω ενοχλησει ποτε κανεναν εργοδοτη-λογιστη-ικα κτλ ...

αλλα τον κωλο μας τον πιανουν sorry κιολας .... τωρα εμαθα και οποιος εχει κωλο να μου πει απο την δουλεια καμια βλακεια και θα στον φτιαξω ....

βεββαια τωρα με αυτα που ακουγονται Κατερινα μου βλεπω οτι θα μας κοπει για αλλη μια φορα η μαγκια και ΘΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΙΑΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ... αυτος δεν ειναι κωλος ειναι ... αντε μην πω

Εγκυούλες Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου 2012 Νο 12!!! - Σελίδα 15 667478

inakriti


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ελενα την βεβαιωση για την ΠΗΤ σου στην δινει ο γιατρος που σε παρακολουθει στην εγκυμοσυνη και την δινεις οταν θα πας στο ραντεβου ... και σου φτιαχνουν ενα αλλο χαρτι .... ΜΗΝ ΠΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΡΑΓΗ

emilou

emilou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kat3r1na έγραψε:
inakriti έγραψε:
kat3r1na έγραψε:
inakriti έγραψε:ΕΜΜΗ ειναι απλο ...



ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ... Ή ΟΣΕΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ μεχρι να σπασουν τα νερα που λεει ο λογος ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι τους πληρωνει ο εργοδοτης και δεν παιρνουν τπτ απο ικα ΑΛΛΑ ΧΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ

είσαι σίγουρη οτι ισχύει αυτό?Δε βλέπω να υπάρχει κάποια σχέση ανάμεσα στους δύο φορείς...

ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΗ Very Happy ΓΙΑ ΔΕΣ ΕΔΩ:

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας

COPY PASTE APO OAED ...ΔΕΣ ΟΛΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΔΩ
http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

χεχε,εμένα πειράζει που εξακολουθεί να μου φαίνεται παράλογη η σύνδεση..???????Δλδ,τί τον νοιάζει τον οαεδ αν εγώ επιδοτήθηκα ή όχι από το ίκα.Εξάλλου και τα δυο επιδόματα,πληρωμένα από εμένα και τις κρατήσεις μου είναι...Ρε ουστ..

το εξαμηνο του οαεδ οντως δεν εχει σχεση με τα επιδοματα που θα παρεις απο το ικα ή την πληρωμη απο τον εργοδοτη,

αυτο που εχει σχεση ειναι μονο το συμπληρωμα που θα παρεις απο τον οαεδ για τους 4 μηνες τοκετου-λοχειας. ο οαεδ θεωρητικα σου συμπληρωνει το ποσο που υπολειπετε ωστε να φτασεις για αυτους τους 4 μηνες το ποσο που θα επερνες αν δουλευες κανονικα (σας μπερδεψα?)

ANNAST

ANNAST
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βρε κοριτσια να σας ρωτησω κ εγω τωρα κατι?εγω επισημα δεν εργαζομαι,ειμαι με τον αντρα μου στο μαγαζι,εχουμε οικογενειακο βιβλιαριο,ειμαι δηλαδη στο βιβλιαριο του αντρα μου στο τεβε.θα παρω κατι η μια σκ@τουλα? Rolling Eyes

inakriti


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΜΜΗ δεν με μπερδεψες καθολου απλα επιμενω ... οτι ειναι προυποθεση αφηνω μια πιθανοτητα επειδη το θετεις ... αλλα κοιτα :

2. Δικαιούχοι της ειδικής παροχής:
Μητέρες ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ με σχέση εξαρτημένης εργασίας, ορισμένου ή αορίστου χρόνου, με πλήρη ή μερική απασχόληση, οι οποίες έχουν λάβει άδεια μητρότητας (τοκετού και λοχείας), ή ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια.

5. Πόση είναι η διάρκεια της άδειας;
6 μήνες, εκ των οποίων μπορεί να γίνει χρήση του συνόλου ή τμήματος, χωρίς όμως να υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς ή χρήσης της σε άλλη χρονική στιγμή.

6. Προϋποθέσεις χορήγησης:
α) Να έχει ενεργή εργασιακή σχέση (δηλ. να είναι εργαζόμενη)
β) Να έχει λάβει επιδόματα μητρότητας (κύησης & λοχείας) από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

emilou

emilou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ANNAST έγραψε:βρε κοριτσια να σας ρωτησω κ εγω τωρα κατι?εγω επισημα δεν εργαζομαι,ειμαι με τον αντρα μου στο μαγαζι,εχουμε οικογενειακο βιβλιαριο,ειμαι δηλαδη στο βιβλιαριο του αντρα μου στο τεβε.θα παρω κατι η μια σκ@τουλα? Rolling Eyes

κατι δικαιουσαι... το εκανε προσφατα μια γνωστη μου αλλα δεν ξερω ποσα ακριβως πηρε, μαλλον στο τεβε πρεπει να ρωτησεις να σου πουν σιγουρα (λεμε τωρα!), μηπως πρεπει να ετοιμασεις και τιποτα χαρτια να τους πας!

inakriti


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ANNAST έγραψε:βρε κοριτσια να σας ρωτησω κ εγω τωρα κατι?εγω επισημα δεν εργαζομαι,ειμαι με τον αντρα μου στο μαγαζι,εχουμε οικογενειακο βιβλιαριο,ειμαι δηλαδη στο βιβλιαριο του αντρα μου στο τεβε.θα παρω κατι η μια σκ@τουλα? Rolling Eyes

χααχαχχαα μια σκαατουλα ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΛΕΣ


ΚΡΙΜΑ ΟΣΑ ΕΜΑΘΑ ... ΔΙΑΤΡΙΒΗ ΕΚΑΝΑ ΣΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ... ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΩ ΝΕΡΟ ΘΑ ΦΑΩ ΣΚΑΤΟΥΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ

και σοβαρα τωρα αλλα για τεβε δεν εχω ιδεα !!!!

emilou

emilou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
inakriti έγραψε:ΕΜΜΗ δεν με μπερδεψες καθολου απλα επιμενω ... οτι ειναι προυποθεση αφηνω μια πιθανοτητα επειδη το θετεις ... αλλα κοιτα :

2. Δικαιούχοι της ειδικής παροχής:
Μητέρες ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ με σχέση εξαρτημένης εργασίας, ορισμένου ή αορίστου χρόνου, με πλήρη ή μερική απασχόληση, οι οποίες έχουν λάβει άδεια μητρότητας (τοκετού και λοχείας), ή ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια.

5. Πόση είναι η διάρκεια της άδειας;
6 μήνες, εκ των οποίων μπορεί να γίνει χρήση του συνόλου ή τμήματος, χωρίς όμως να υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς ή χρήσης της σε άλλη χρονική στιγμή.

6. Προϋποθέσεις χορήγησης:
α) Να έχει ενεργή εργασιακή σχέση (δηλ. να είναι εργαζόμενη)
β) Να έχει λάβει επιδόματα μητρότητας (κύησης & λοχείας) από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ


Ινακι μαλλον ετσι θα ειναι... οτι θα επρεπε να λυνουμε και τετοιους γριφους σ αυτη την περιοδο της ζωης μας δεν το περιμενα...

μεχρι το τελος τηε εγκυμοσυνης θα πρεπει να μας δωσουν τουλαχιστον απο ενα πτυχιο ιατρικης και λογιστικης!!

kat3r1na

kat3r1na
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
inakriti έγραψε:
kat3r1na έγραψε:
inakriti έγραψε:ΕΜΜΗ ειναι απλο ...



ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ... Ή ΟΣΕΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ μεχρι να σπασουν τα νερα που λεει ο λογος ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι τους πληρωνει ο εργοδοτης και δεν παιρνουν τπτ απο ικα ΑΛΛΑ ΧΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ

είσαι σίγουρη οτι ισχύει αυτό?Δε βλέπω να υπάρχει κάποια σχέση ανάμεσα στους δύο φορείς...

ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΗ Very Happy ΓΙΑ ΔΕΣ ΕΔΩ:

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας

COPY PASTE APO OAED ...ΔΕΣ ΟΛΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΔΩ
http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

Ινάκι λύθηκε το μυστήριο..Οι "συμπληρωματικές παροχές του οαεδ" δεν είναι το λεγόμενο 6μηνο.Είναι μια μικρή διαφορά που προκύπτει από το επίδομα του ικα και τον μισθό σου.Αυτή τη διαφορά,την πληρωνόμαστε από τον οαεδ.Αυτες είναι οι συμπληρωματικές αμοιβές και είναι προφανώς προϋπόθεση για να τα πάρεις,να έχεις επιδοτηθεί από το ικα,γιατί αλλιώς παίρνεις κανονικά μισθό από το boss και καθαρίζεις.

Το 6μηνο δεν εντάσσεται στις συμπληρωματικές παροχές μητρότητας.
Είναι ξεχωριστή παροχή, "Ειδική παροχή Προστασίας μητρότας".



Έχει επεξεργασθεί από τον/την kat3r1na στις Τετ Ιουλ 18, 2012 2:15 am, 2 φορές συνολικά

emilou

emilou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
inakriti έγραψε:
ANNAST έγραψε:βρε κοριτσια να σας ρωτησω κ εγω τωρα κατι?εγω επισημα δεν εργαζομαι,ειμαι με τον αντρα μου στο μαγαζι,εχουμε οικογενειακο βιβλιαριο,ειμαι δηλαδη στο βιβλιαριο του αντρα μου στο τεβε.θα παρω κατι η μια σκ@τουλα? Rolling Eyes

χααχαχχαα μια σκαατουλα ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΛΕΣ


ΚΡΙΜΑ ΟΣΑ ΕΜΑΘΑ ... ΔΙΑΤΡΙΒΗ ΕΚΑΝΑ ΣΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ... ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΩ ΝΕΡΟ ΘΑ ΦΑΩ ΣΚΑΤΟΥΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ

και σοβαρα τωρα αλλα για τεβε δεν εχω ιδεα !!!!


τελικα αυτο ειναι το μονο βεβαιο!!

emilou

emilou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Για να αλλαξουμε λιγο κλιμα...

χτες εριξα πολυ γελιο με τον αντρα μου... ειχε μαζευτει ο μπεμπης στην αριστερη πλευρα της κοιλιας και πεταγε παρα πολυ και απο τα δεξια φαινοταν αδεια!! μολις το δειχνω στον αντρα μου πανικοβληθηκε, πως στριμωχτηκε ετσι το παιδι και τετοια... μου λεει ξαπλωσε καπως να του δωσεις χωρο!!! βρε του λεω αυτος το διαλεξε να παει εκει.. ξερει τι κανει...

εχουν πλακα παντως οι αντρες πως τρομαζουν Very Happy

inakriti


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
χχααχχχααχ ετσι ακριβως κανουν ολοι ...μες την υπερβολη μην παθει κατι το παιδι ... το στριμωχνουμε κιολας ... ποιος στριμωχνει ποιον ?!!! Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 15 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 28 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις