Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
112 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 112 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 7]

1ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 1:26 pm

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Να ξεκαθαρίσω τα πράγματα....εγώ θηλάζω 11 μηνες τώρα και το λέω με μεγάλη περηφάνεια! Από την πρώτη στιγμή το είχα στο μυαλό μου και δεν το εβαλα κάτω, το πάλεψα τις δύσκολες στιγμές και τα κατάφερα....

Σήμερα λοιπόν συνάντησα μια έγκυο σε ενα μικροβιολογικο εργαστηριο που πήγα, εκεινη ήταν για την εξεταση καμπύλης ζαχαρου. είχα τη μικρη μαζί μου και η κουβεντα το εφερε και της είπα ότι τη θηλάζω και τη ρωτησα αν σκεφτεται να θηλασει και η απάντηση της ήταν: Εγώ φοβαμαι να θηλάσω, α πα πα!
Δυστυχως δεν ειχα το χρόνο να της αλλαξω γνώμη όμως τη λυπηθηκα γιατι δεν γνωριζει τιποτα και το σπουδαιοτερο ειναι οτι λυπαμαι το μωρακι και όλα τα μωρακια που τους στερουν το δικαιωμα τους στο θηλασμό!
ο θήλασμος έχει μόνο πλαιονεκτηματα τόσο για τη μάνα όσο και για το παιδί, ο θηλασμός δεν είναι μόνο θρέψη είναι και πολλά αλλα που τα ανακαλύπτεις καθώς μεγαλωνει το παιδι. όλες οι γυναικες μπορούν να εχουν γάλα ανεξαρτητου μεγέθους στήθους ή ανατομεια των θυλών (εισεχουσες ή εξεχουσες), αρκει να το θέλουν και να μην φοβουνται επειδή τις φοβησαν.
Ζουμε στο 2010 ενημερωση δεν υπάρχει από την τηλεοραση ή απο τον οικογενειακο και φιλικο κύκλο μας αλλα όποια θέλει μπορει να βρει πληροφορίες και σε βιβλια και στο διαδικτυο!

2ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 1:33 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τι να πω εντυπωση μου κανει, να λεει οτι φοβαται καλα τι σκατα της ειπαν της κοπελας τι να πω κριμα να μην προσπαθουσε τουλαχιστον

3ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 1:35 pm

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δυστυχως αυτό συμβαίνει! δεν ξερω με ποια επιχειρηματα φοβιζουν τις νεες μητερες, αλλά φταίει και γενικ΄τοερα το ότι δεν υπάρχει ενημέρωση σε θέματα θηλασμού.
αν ακούνε μόνο τις μητέρες και τον περίγυρο, τότε η ενημέρωση όχι μόνο θαναι μονομερής αλλά και λανθασμένη!
αραγε γνωριζει για τα μαθηματα ανωδυνου τοκετού;
κι εγώ είχα λυπηθεί στο δωμάτιο που ήμουν με άλλες τρεις νέες μαμάδες όταν γέννησα, οι δύο έδωσαν κατευθείαν ξένο γάλα και η άλλη και ξένο και δικό της. και η δικαιολογία; δεν χορταίνει το μωρό, εννοείται πως θα πιει και ξένο γάλα! κι αυτό το άκουσα από τις μανάδες τους και τους λοιπούς συγγενείς!
ειναι τοσα τα ωφέλη για το παιδάκι και τη μητέρα, που θυμώνω πραγματικά με την παραπληροφόρηση που υπάρχει γενικότερα για το θηλασμό! Mad

http://lovinghorses.pblogs.gr/

4ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 1:36 pm

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
poso dikio exeis...omologw oti ki egw mexri kai mia wra meta pou gennisa den eixa idea gia ton thilasmo...
zitisa amesws apo ton giatro mou na mou dwsei xapakia gia na stamatisei to gala..kai na fantasteis oti eixa teleies thiles kai mpoliko gala pou eree apo tis prwtes meres..pigaina na kanw mpanio kai estaze mesa stin mpaniera...den mporousa na to stamatisw...
na nai kala omws oi maies kai h theia mou (maia episis) pou mou milisan kai mou exigisan pposo simantiko einai...thymamai poso ponese thn prwth fora alla kai tin ikanopoiish pou pira amesws meta otan eida to mpempaki mou xortato na nystazei...
akoma niwthw typseis pou den eixa enim,erwthei pio prin...ma ti exw pathei simera kai grafw ateleiwta post???
ok...skawww.........

5ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 1:37 pm

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
..κι εμένα μου κάνει εντύπωση, εδώ άλλες κοπέλες παρακαλάνε να έχουν γάλα για να θηλάσουν!!

6ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 1:40 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αθη μου φταινε και οι ιδιες εγω οταν γεννησα τον γιο μου ειμουνα πρωταρα δεν ειχε γεννηση κανεις γυρω μου απο γνωστους και η μανα μου με ειχε κανει εφταμηνιτικη και δεν θηλασε γιατι ημουν σε θερμοκοιτιδα, ενημερωση απο ιντερνετ δεν ειχα αλλα ειχα ενα βιβλιο που ελεγε διαφορα για μωρα, ουτε καν πωα βλεπεις τα μωρα στο μαιευτηριο ηξερα νομιζα απο τις ταινιες οτι υπαρχουν οι αιθουσες με τα τζαμια που κοιτας απεξω, λοιπον οταν ο γιος μου ηταν στην μοναδα κατω επεμενα να τον θηλασω και δεν με αφησαν κατεβασα λοιπον το δικο μου γαλα και ας ηταν πρωτογαλα ακομα με το θηλαστρο και του εδωσα, ουτε οτι δεν χορταινει τολμησαν να μου πουν ουτε τιποτα και ας ηταν ελιποβαρες ο μικρος το δικο μου γαλα το ηπιε, οποτε φταιμε και εμεις λιγο αν δεν πληροφορουμαστε ενα απλο βιβλιο να παρουμε εγκυμοσυνης καποια βασικα πραγματα θα τα μαθουμε

7ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 1:42 pm

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
DEN THN RWTISES TI ENNOOUSAI ME TO OTI FOVATAI????PROFANWS MHN XALASEI TO STITHOS THS ISWS?????

8ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 1:55 pm

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
όχι η κόπέλα δεν φοβόταν για το στήθος της ( αυτό έτσι και αλλιώς θα πέσει θηλάσεις δεν θηλάσεις)
δεν ήθελε ουτε φυσιολογικα να γεννησει για να μην πονέσει!
2 ξεδερφες της που ειχαν θηλασει ποναγαν οι θηλες τους και δεν θελει να το παθει και εκεινη!
να σας πω κάτι οι θηλές πονάνε όταν δεν βάζεις σωστά το παιδί στο στήθος, πρέπει να το βγάλεις και να το ξαναβάλεις σωστά.
επίσης αν ανοιξουν λίγο οι θηλές εκει μπροστα μπροστά μπορεις για 2-3 μέρες να χρησειμοποιησεις ψευτικες θηλές ( δοξα να εχει αυτος που τις εφηυρε) και μετά όλα καλά!
επίσης ο πονος δεν διαρκει μερα - νυχτα για μερες, είναι σαν ένα τσιμπηματακι που διαρκει μεχρι να αρχισει το μικρο να πίνει γαλατακι, μετά δεν νιωθεις κατι εκτος απο αγαπη για το παιδι σου!!

9ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 2:00 pm

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
http://mitrikosthilasmos.blogspot.com/2010/02/blog-post_11.html#comment-form
Υπάρχει αυτό το πολυ ωραίο μπλοκ για όσες ενδιαφέρονται να ενημερώνονται για τον μητρικο θηλασμό!

10ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 2:00 pm

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
re paidia egw ekana paidi sta 20 kai piga san to provato gia sfagi...na fantasteis oute pou mou perase apo to myalo oti isws ponesw poly h oti kati mporei na symvei...
nirvana baby!!
den xerw pws ginetai alla apla den to eixa skeftei...
den eixa katalavei ti eprokeito na ginei....helloooooo to mwro pernaei oooooolo apo kei mesa.... yiouhouuu!!!!
opote pira thn prwti kryada kai katalavaineis...pesame apo to synnefaki...

11ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 2:02 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α καλα αμα δεν ηθελε και φυσιολογικο τοκετο για να μην πονεσει βαφτα μαυρα, μετα θα λεει δεν σηκωνομαι να ταισω το βραδυ γιατι δεν θελω να ξενυχταω, ημαρτον δηλ παιδι θα φερει στον κοσμο τι θα γινει αν πονεσει και λιγο, μακαρι οταν γινει μανα να αλλαξει μυαλα

12ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 2:07 pm

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ooops....giati den xeroun na ftiaxnoun tost?.................. ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! 911307 ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! 911307 ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! 911307 ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! 911307

13ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 2:10 pm

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
PONEI STHN ARXH , META OTA NSUNITHISEIS DEN PONA PIA KATHOLOU, MONO AN VGALEI DONTAKIA K SE DAGWNEI OPWS O DIKOS MOU PIA K TO KOPSAME.....ASE POU OUTWS H ALLWS TWRA TO ZHTA GIA NA PAIKSEI K OXI GIA NA FAEI...

14ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 3:37 pm

stroymfita

stroymfita
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ 40ΝΤΗΣΩ ΝΑ ΤΟΝ ΘΥΛΑΣΩ ΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΘΥΛΕΣ ΤΙ ΜΕ ΞΕΝΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΟΟΛΗ Η ΓΕΙΤΩΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΚΟΨΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟΘΑΡΗΝΘΗΚΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ Crying or Very sad ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ ΠΟΛΛΥ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΠΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΗΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΜΠΡΟ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΕΙ ΠΙΣΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΜΗΔΕΝ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΟΥΝ ΠΩΣ ΝΑ ΘΥΛΑΣΩ ΚΑΙ ΟΛΟ ΣΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΡΕΤΖΟΣ

15ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 3:46 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
στρουμφιτα παιζει ρολο και το μωρο, εμενα ο γιος μου ηταν μικρος και δεν επιανε ετσι του εδινα με θηλαστρο και παρολο που δεν ειχα θηλασει και δεν ασχοληθηκα με στασεις θηλασμου και τετοια παρα μονο ελαχιστα την μικρη την εβαλα κανονικα να θηλασει και δεν ειχε κανενα προβλημα ουτε στο να πιασει ουτε να με δυσκολεψει ηταν ευκολο μωρο, κριμα που δεν τα καταφερες την δευτερη φορα, να το πουμε και αυτο καθε φορα με αλλο μωρο δεν σημαινει οτι θα ειναι σαν την πρωτη τουλαχιστον δοκιμασες, τι να πω γιαυτες που δεν δοκιμαζουν καν δεν το καταλαβαινω, ειναι αποδεκτο να προσπαθησεις και να μην μπορεσεις για διαφορους λογους αλλα να μην προσπαθησεις καθολου και να πεις δεν θελω ειλικρινα αυτα τα κοριτσια δεν μπορω να τα καταλαβω, ενταξει και ο θηλασμος ειναι μανικι στην αρχη ποναει το στηθος πρειζεται κτλ αλλα πριν καν να ξερεις να λενε δεν θελω ουτε να δοκιμασω τι να πω αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου

16ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 3:51 pm

stroymfita

stroymfita
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μιλουπακι έγραψε:στρουμφιτα παιζει ρολο και το μωρο, εμενα ο γιος μου ηταν μικρος και δεν επιανε ετσι του εδινα με θηλαστρο και παρολο που δεν ειχα θηλασει και δεν ασχοληθηκα με στασεις θηλασμου και τετοια παρα μονο ελαχιστα την μικρη την εβαλα κανονικα να θηλασει και δεν ειχε κανενα προβλημα ουτε στο να πιασει ουτε να με δυσκολεψει ηταν ευκολο μωρο, κριμα που δεν τα καταφερες την δευτερη φορα, να το πουμε και αυτο καθε φορα με αλλο μωρο δεν σημαινει οτι θα ειναι σαν την πρωτη τουλαχιστον δοκιμασες, τι να πω γιαυτες που δεν δοκιμαζουν καν δεν το καταλαβαινω, ειναι αποδεκτο να προσπαθησεις και να μην μπορεσεις για διαφορους λογους αλλα να μην προσπαθησεις καθολου και να πεις δεν θελω ειλικρινα αυτα τα κοριτσια δεν μπορω να τα καταλαβω, ενταξει και ο θηλασμος ειναι μανικι στην αρχη ποναει το στηθος πρειζεται κτλ αλλα πριν καν να ξερεις να λενε δεν θελω ουτε να δοκιμασω τι να πω αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου



ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΣΤΑ ΒΡΑΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ ΑΛΛΑ ΛΕΕΙ Η ΚΟΠΕΛΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΚΑΙΣΑΡΗΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΕΣΕΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΟΝΤΩΣ ΑΝΑΡΟΤΙΕΜΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΙΝΑΕΙ ΘΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ????? ΕΓΩ ΕΙΜΟΥΝΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ 16 ΩΡΕΣ ΝΑ ΣΠΡΩΧΝΩ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΣΦΥΝΩΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΕΦΤΑΝΕ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΗΓΑΝΕ ΚΑΤΕΥΘΙΑΝ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ Η ΚΟΥΚΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ????? drunken scratch

17ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 6:59 pm

Irene S


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κι εγώ δυσκολεύτηκα να θηλάσω πάρα πολύ...Από την αρχή το μπουμπούκι μου ήταν λαίμαργο και δεν είχε υπομονή να συνεργαστεί μαζί μου και τσίριζε σαν υστερικό όταν πεινούσε!!! Αφού την τελευταία μέρα στην κλινική έκλαιγε τόσο πολύ που είχε ξεσηκώσει όλο τον όροφο!!!Δεν του έκανα όμως την χάρη να τα παρατήσω... Επειδή δεν μπορούσε να πιάσει τη θηλή (είχα επίπεδες θηλές) το έβγαζα με θήλαστρο από την κλινική μέχρι και που έγινε 7,5 μηνών. Δεν φοβήθηκα ποτέ τον πόνο (και η αλήθεια είναι ότι στην προσπάθεια μου να το βάλω να θηλάσει μου είχε ματώσει τις θηλές και υπέφερα) το μόνο που είχα στο μυαλό μου είναι ότι δεν θα πάω στην εύκολη λύση και ότι θα τα καταφέρω. Και όντως έτσι έγινε...
Όσον αφορά την συγκεκριμένη μέλλουσα μαμά που φοβάται να θηλάσει και να γεννήσει πώς θα τα βγάλει πέρα αν το μωρό βγει γκρινιάρικο και δεν κοιμάται τις πρώτες μέρες, έχει πονάκια και θα το βλέπει να υποφέρει και αργότερα βγάζει δόντια και δεν θα
ξέρει πως να ηρεμήσει το παιδί της?
Τι να πω? Ελλιπής - λανθασμένη ενημέρωση. Το καλύτερο είναι να μιλάμε με τους ειδικούς και τις μαμάδες που τα κατάφεραν να θηλάσουν και όχι με αυτές που τα παράτησαν (και αυτό δεν ισχύει μόνο για το θηλασμό)

18ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 7:32 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Επιτρέψτε μου να θεωρώ ότι η κοπέλα αυτή το χρησιμοποιεί ως δικαιολογία και ας γίνω κακιά... Έχω ακούσει πολλά, συγκεκριμένα μία κοπέλα που πριν γεννήσει έλεγε ότι δε θα θηλάσει γιατί ''σιγά μη χάσω τα μπάνια μου στη θάλασσα... θα το αφήνω στη μαμά μου και θα φεύγω!''. Όταν γέννησε φυσικά δε θήλασε γιατί ''δεν είχα γάλα'' (ναι καλά μας έπεισες!). Δεν κατακρίνω μία γυναίκα που προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε αλλά από την εγκυμοσύνη;;; Μπορεί να μην έχει εμπειρία αλλά ας προσπαθήσει να δει μόνη της πως θα είναι αφού σίγουρα ξέρει πόσο καλό θα είναι για το μωρό της. Κι εγώ δεν είχα ιδέα για το θηλασμό πριν γεννήσω αλλά οι μαίες και ο γιατρός μου με βοήθησαν πολύ και μάλιστα με επίπεδες θηλές χρησιμοποιούσα 3 μήνες ψευδοθηλές αφού η μικρή μου δεν έπιανε όσο το στήθος ήταν σκληρό. Τι έγινε δηλαδή αν παιδευτείς και λίγο ή πονέσεις; Παιδί κάνεις στο κάτω κάτω όχι μουσακά!

19ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 10:56 pm

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καταλαβαινω να εχει δοκιμασει καποια μαμα να θηλασει και να εχει μια αποψη αλλα μια μαμα που δεν εχει θηλασει ποτε δεν ξερει αν ποναει η αν δεν ποναει τι να πω ;;; μια θυμαμαι μου ειχε πει οτι αηδιαζει να βλεπει παιδια στο στηθος των μαμαδων τους το θεωρει ασχημο !! ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! 606100 δηλ εμενα που θηλαζω 4 χρονια φανταζεσται πως θα με βλεπει εε ;; και ειναι ξαδρφη του αντρα μου και εχουμε επαφες !!

20ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 11:17 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
valerakievelinaki έγραψε:καταλαβαινω να εχει δοκιμασει καποια μαμα να θηλασει και να εχει μια αποψη αλλα μια μαμα που δεν εχει θηλασει ποτε δεν ξερει αν ποναει η αν δεν ποναει τι να πω ;;; μια θυμαμαι μου ειχε πει οτι αηδιαζει να βλεπει παιδια στο στηθος των μαμαδων τους το θεωρει ασχημο !! ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! 606100 δηλ εμενα που θηλαζω 4 χρονια φανταζεσται πως θα με βλεπει εε ;; και ειναι ξαδρφη του αντρα μου και εχουμε επαφες !!
Ντροπή σου λοιπόν που κάνεις τέτοιο έγκλημα... αηδία... Στην πυρά!!!

21ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 11:21 pm

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να το παρουμε σοβαρα τωρα υπαρχουν γυναικες που δεν τους αρεσει καθλου η ιδεα του θηλασμου και απο το μαιευτηριο ακομα παιρνουν το χαπι ειναι ομως και αυτες αξιες μαμαδες !!! αλωστε τα παιδια μας μας αγαπουν ειτε τα θηλασουμε ειτε οχι !! δεν θυμουνται αυτην την φαση και στα ματια τους δεν ειμαστε στηθη ειμαστε τα παντα για αυτα !!

22ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 11:31 pm

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ax bre koritsia k mena einai mia gnwsti mou egkuos sto 2o paidaki tis k tis lew tha thilaseis se auto?(sto prwto den thilase giati moupe etsi tin sumboulepse o giatros tis den eixe thiles ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! 679259 ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! 679259 )oxi bebaia mou pe ase pou tha niwthw les k eimai agelada ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! 679259 !!!den mporousa na pistepsw auto pou akousa!!!!bebaia den mporw na tis allaxw gnwmi!!!

k mia akomi kopela pou otan emathe oti itan egkuos dilwse sti gunaikologo tis oti tha kanei kaisariki giati den mporei fusiologiko toketo!

kamia enimerwsi ma kamia!!!!!k meta mou to paizoun exupnoi oti xeroun ta panta!to ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! 679259 tha xtupane!!!! ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! 966307

23ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τρι Ιουλ 13, 2010 11:46 pm

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κατερινιό θα συμφωνήσω μαζί σου...
Πιστεύω όμως ότι ο θηλασμός πρέπει να σταματάει γύρω στους 6 μήνες...γιατί το παιδί ότι είναι να πάρει από το μητρικό γάλα το έχει πάρει...
Από εκεί και πέρα έχει ξεκινήσει να τρώει...έχει βγάλει δόντια και η όλη διαδικασία γίνεται πιο δύσκολη...
Εγώ θήλασα και τα δύο μου τα παιδιά έως 4 μηνών....μετά έπιασα δουλειά...

24ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 1:01 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
valerakievelinaki έγραψε:να το παρουμε σοβαρα τωρα υπαρχουν γυναικες που δεν τους αρεσει καθλου η ιδεα του θηλασμου και απο το μαιευτηριο ακομα παιρνουν το χαπι ειναι ομως και αυτες αξιες μαμαδες !!! αλωστε τα παιδια μας μας αγαπουν ειτε τα θηλασουμε ειτε οχι !! δεν θυμουνται αυτην την φαση και στα ματια τους δεν ειμαστε στηθη ειμαστε τα παντα για αυτα !!


Αφού είμαστε τα παντα για αυτά ας τους δωσουμε τα πάντα και οχι αυτά που μας βολευουν και μας εξυπηρέτουν!!

δεν αμφισβητώ ότι όλες είναι καλές μάνες και ότι όλες αγαπουν τα παιδάκια τους, αυτό είναι σίγουρο!!

ξερω επίσης ότι είναι δύσκολο από την μια στιγμή στην αλλη να αλλαζει η ζωή τους εντελλώς....όμως υποτιθεται ότι ήταν επιλογη αυτό το πλάσμα να έρθει στη ζώη και το μονο που θέλει είναι ασφάλεια, τροφη, αγάπη, ζεστασιά και τη μυρωδια της μανας του.
Το ξερετε ότι το πρωτογαλο έχει την ιδια γευση-αρωμα με το αμνιακο υγρό?

25ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 1:07 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δυστυχώς μερικές δεν το καταλαβαίνουν...
Εγώ θυμάμαι όταν είχα πάει στο γιατρό του ΙΚΑ στο τμήμα Μητέρας και Παιδιού για να μου γράψει άδεια τοκετού ήταν μια μητέρα η οποία είχε προγραμματίσει να γεννήσει με καισαρική γιατί φοβόταν να γεννήσει φυσιολογικά....
Μήπως δεν πρέπει να επεμβαίνουμε??

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις