Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
11 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 11 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 7]

51ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:36 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
δεν ειμαι ρατσιστρια, δεν λεμε κατι εδω για εκεινες που δεν θηλασαν λεμε οτι δεν υπαρχει ενημερωση για το θεμα αυτο και καποιες φοβουνται να δοκιμασουν να θηλασουν!

52ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:38 am

mamamaria


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μιλουπακι το προβλημα το ειχαμε συνεχομενα τρεις μερες(ειμαι και απο νησι και εκεινη την μερα ειχε και απεργια τα καραβια για να φειγουμε) και ετρωγα τα ιδια που ετρωγα και τηις πρωτες μερες που γυρισαμε στο σπιτι ο παιδιατροε επαθε την πλακα του με τα αποτελεσματα απο την καλλιεργεια που καναμε!!!ξερω γω ετυχε τι να πω παντως η αληθεια ειναι για το οτι ποναει θυλασμος δεν ποναει και ειναι ωραια αισθηση να χεις το μωρο σου να το ταιζεις κατι απο σενα αλλα... τι να πω η τυχη μου το χει εμενα!!

53ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:40 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κατερινιω το συγκεκριμενο σαιτ λυπαμαι, αλλα δεν προκειται να το ανοιξω, οσο για την αγλαια, ευχαριστω δεν θα παρω, διαβασα που συμβουλευε μια κοπελα στην αναγκη να χωρισει με τον αντρα της και να σκοτωθουνε αρκει να συνεχισει να θηλαζει, η κοπελα θηλαζε ηδη 1 χρονο περιπου, και οι εκφρασεις της στις συμβουλες της , μονο κοσμιες δεν ηταν , μεχρι και βρισιες εγραψε, ενα τετοιο ατομο τοσο πορωμενο και χωρις επιπεδο( αυτη ειναι η γνωμη μου και δεν αλαζει μετα απο τις απαντησεις της που διαβασα για το θεμα που σου ειπα) δεν με ενδιαφερει τι λεει, επισης οπως σου ειπα πολλα πραγματα στα παιδια μου κατεριψαν πολλους τετοιους απολυτους κανονες, παντα υπαρχει η εξαιρεση και εγω την εχω δει.
και επειδη εχω δουλειες φευγω δεν προκειται να κανω αντιπαραθεση μαζι σου γιατι εγω εχω την δικια μου αποψη και απλα την λεω, δεν με ενδιαφερει να πισω κανεναν, οπως και δεν μου αρεσει να φανατιζονται και να προσπαθουν να με πεισουν οι αλλοι.

54ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:44 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
απλα να ξερεις οτι γινεται να θηλασει μια που δεν εχει γεννησει.....να μην λες σε αλλους οτι δεν γινεται για τι πολλοι διαβαζουν εδω μεσα και παιρνουν λαθος πληροφοριες! και δεν το λεει μονο το συγκεκριμενο σαϊτ απλα δεν εχω ωρα να ψαχνω τωρα.....

55ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:45 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μιλουπακι έγραψε:κατερινιω το συγκεκριμενο σαιτ λυπαμαι, αλλα δεν προκειται να το ανοιξω, οσο για την αγλαια, ευχαριστω δεν θα παρω, διαβασα που συμβουλευε μια κοπελα στην αναγκη να χωρισει με τον αντρα της και να σκοτωθουνε αρκει να συνεχισει να θηλαζει, η κοπελα θηλαζε ηδη 1 χρονο περιπου, και οι εκφρασεις της στις συμβουλες της , μονο κοσμιες δεν ηταν , μεχρι και βρισιες εγραψε, ενα τετοιο ατομο τοσο πορωμενο και χωρις επιπεδο( αυτη ειναι η γνωμη μου και δεν αλαζει μετα απο τις απαντησεις της που διαβασα για το θεμα που σου ειπα) δεν με ενδιαφερει τι λεει, επισης οπως σου ειπα πολλα πραγματα στα παιδια μου κατεριψαν πολλους τετοιους απολυτους κανονες, παντα υπαρχει η εξαιρεση και εγω την εχω δει.


.
και επειδη εχω δουλειες φευγω δεν προκειται να κανω αντιπαραθεση μαζι σου γιατι εγω εχω την δικια μου αποψη και απλα την λεω, δεν με ενδιαφερει να πισω κανεναν, οπως και δεν μου αρεσει να φανατιζονται και να προσπαθουν να με πεισουν οι αλλοι.


Πες βρε Μιλουπάκι...δεν σημαίνει ότι υπάρχει στο ιντερνετ είναι και σωστό...πρέπει να ρωτάμε και τον γυναικολόγο ή τον παιδίατρο μας..

56ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:47 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
KATERINIO έγραψε:απλα να ξερεις οτι γινεται να θηλασει μια που δεν εχει γεννησει.....να μην λες σε αλλους οτι δεν γινεται για τι πολλοι διαβαζουν εδω μεσα και παιρνουν λαθος πληροφοριες! και δεν το λεει μονο το συγκεκριμενο σαϊτ απλα δεν εχω ωρα να ψαχνω τωρα.....

Ρώτησε το γυναικολόγο σου...
Ο θηλασμός είναι επακόλουθω της εγκυμοσύνης και του τοκετού...
Εάν ήταν διαφορετικά τότε όσες δεν μπορούσαν να θηλάσουν θα έβαζαν τις μαμάδες τους, τις αδερφές του κτλ...
Δεν είναι τόσο απλά...

57ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:48 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμένα πάντως βρε κορίτσια η παιδίατρος που είχα τότε μου είπε να δώσω και ξένο συμπλήρωμα γιατί το παιδί είχε πάρει ελάχιστα γραμμάρια (νόμίζω 150) μέσα στο μήνα αντί για κιλό που έπρεπε. Δεν ξέρω αν έκανα καλά ή αν έπρεπε να επιμεινω (παρά τις άπειρες μη αλκοολούχες μπίρες που είχα πιει τότε), πάντως ξέρω ότι (όπως και με την καισαρική) όταν λέει κάτι ο γιατρός σου και φοβάσαι για την υγεία του παιδιού, δεν το ψάχνεις περαιτέρω...

58ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:51 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
gogo έγραψε:
KATERINIO έγραψε:απλα να ξερεις οτι γινεται να θηλασει μια που δεν εχει γεννησει.....να μην λες σε αλλους οτι δεν γινεται για τι πολλοι διαβαζουν εδω μεσα και παιρνουν λαθος πληροφοριες! και δεν το λεει μονο το συγκεκριμενο σαϊτ απλα δεν εχω ωρα να ψαχνω τωρα.....

Ρώτησε το γυναικολόγο σου...
Ο θηλασμός είναι επακόλουθω της εγκυμοσύνης και του τοκετού...
Εάν ήταν διαφορετικά τότε όσες δεν μπορούσαν να θηλάσουν θα έβαζαν τις μαμάδες τους, τις αδερφές του κτλ...
Δεν είναι τόσο απλά...


...και ναι, δε συμφωνώ ούτε με το φανατισμό ούτε με το να μην ψάχνεσαι αρκετά, αλλά για να μην αδικούμε και το Κατερινιώ, υπάρχουν γυναίκες που λόγω ορμονικών διαταραχών παράγουν γάλα και χωρίς να ειναι λεχώνες. Συμβαίνει να είμαι μία από αυτές (ειρωνικό μιας και το γάλα μου ήταν ανεπαρκές για το μωρό μου). Βέβαια η ποσότητα είναι μικρή, αλλά δεν ξέρω τι θα γινόταν αν έβαζα παιδί στο στήθος μου. Ίσως και να μπορούσα να το θηλάσω κανονικά με τον καιρό.

59ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:51 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης το σώμα σας προετοιμάζεται για την παραγωγή του γάλακτος είτε σκοπεύετε να θηλάσετε είτε όχι. Oι μαστοί σιγά - σιγά αυξάνονται σε μέγεθος και βάρος (περίπου κατά το 1/3). Η θηλή γίνεται μεγαλύτερη και η θηλαία άλως σκουρότερη και μεγαλύτερη. Μετά τον τοκετό και την έξοδο του πλακούντα αρχίζει η παραγωγή του γάλακτος - το πύαρ είναι το πρώτο γάλα που παίρνει το νεογέννητο. Έχει χρώμα λεμονοκίτρινο, η ποσότητά του είναι μικρή, αλλά η αξία του μοναδική. Μετά την τρίτη περίπου μέρα μετά τον τοκετό το πύαρ γίνεται μεταβατικό γάλα και μετά την έβδομη με δέκατη μέρα γίνεται ώριμο γάλα. Το χρώμα του είναι προς το άσπρο, παράγεται σε μεγαλύτερη ποσότητα και δίνει περισσότερη ενέργεια. Ο μηχανισμός παραγωγής γάλακτος μπορεί να επηρεαστεί από το άγχος, το φόβο, την υπερένταση και την κούραση αλλά μπορεί ακόμη να ενεργοποιηθεί και μόνο με το άκουσμα του μωρού, το κοίταγμα ή και με τη σκέψη αυτού. Όσο περισσότερο το βρέφος θηλάζει τόσο περισσότερο γάλα θα παραχθεί. Το μέγεθος του μαστού δεν έχει καμία σχέση με την ικανότητα παραγωγής γάλακτος.

60ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 3:01 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lianikos έγραψε:
gogo έγραψε:
KATERINIO έγραψε:απλα να ξερεις οτι γινεται να θηλασει μια που δεν εχει γεννησει.....να μην λες σε αλλους οτι δεν γινεται για τι πολλοι διαβαζουν εδω μεσα και παιρνουν λαθος πληροφοριες! και δεν το λεει μονο το συγκεκριμενο σαϊτ απλα δεν εχω ωρα να ψαχνω τωρα.....

Ρώτησε το γυναικολόγο σου...
Ο θηλασμός είναι επακόλουθω της εγκυμοσύνης και του τοκετού...
Εάν ήταν διαφορετικά τότε όσες δεν μπορούσαν να θηλάσουν θα έβαζαν τις μαμάδες τους, τις αδερφές του κτλ...
Δεν είναι τόσο απλά...


...και ναι, δε συμφωνώ ούτε με το φανατισμό ούτε με το να μην ψάχνεσαι αρκετά, αλλά για να μην αδικούμε και το Κατερινιώ, υπάρχουν γυναίκες που λόγω ορμονικών διαταραχών παράγουν γάλα και χωρίς να ειναι λεχώνες. Συμβαίνει να είμαι μία από αυτές (ειρωνικό μιας και το γάλα μου ήταν ανεπαρκές για το μωρό μου). Βέβαια η ποσότητα είναι μικρή, αλλά δεν ξέρω τι θα γινόταν αν έβαζα παιδί στο στήθος μου. Ίσως και να μπορούσα να το θηλάσω κανονικά με τον καιρό.


ΕΙΧΕΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ....
ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΓΑΛΑ....
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ....

61ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 3:03 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κατερινακι, την αποψη μου ειπα γιατι να με διαβασει καποια και να επηρεαστει, αφου και εσυ ειπες την δικια σου και εβαλες και αρθρο, επαναγαλακτισμος το λεει και η ιδια η λεξη επιστροφη του γαλατος του γαλατος που το σωμα μας ειχε αρχισει λογο ορμονων που γεννησαμε να παραγει, μια γυναικα που δεν γεννησε ποτε και δεν εμεινε εγκυος ειναι πολυ δυσκολο ως ακατορθωτο να εχει γαλα, εκτος αν παραληλα παρει και χαπακια με τις καταλληλες ορμονες, εμενα αυτη ειναι η δικια μου γνωμη και δεν την αλαζω οσα αθρα και να διαβασω, αν δεν το δω στην πραξη δεν θα πειστω, γιατι ειμαι της πραξης, τα αθρα λενε και οτι οταν ενα παιδι εχει παλινδρομηση το καλυτερο ειναι συχνη και πολλοι θηλασμοι, και ομως εχω προσωπικη εμπειρια και πιστεψε με δεν ειναι κανονας, σε μερικες πιανει σε αλλες οχι, λυπαμαι που δεν ακολουθω πιστα τα αρθρα που βαζουν περι θηλασμου, θα μπορουσα να το κανω, ειμαι καπνιστρια και αρθρο ελεγε οτι μεχρι 5 τσιγαρα μπορεις να καπνιζεις και να θηλαζεις θα με εξυπηρετουσε πληρες λοιπον να το υιοθετουσα αλλα δεν το εκανα προτιμησα οσο θηλαζα να καπνιζω ενα τσιγαρο και αφου ειχα τελειωσει το θηλασμο απλα για να μην λαλησω, το παιδι μου σπαραζε στο κλαμα απο την παλινδρομηση και μονο με αντιαναγωγικο γαλα σταματουσε το μαρτυριο του, και οχι με συχνους θηλασμους, δηλ τι επρεπε να κανω να ακολουθω πιστα αυτα που λεγονται και οχι αυτα που βιωνω και βλεπω; σορυ αλλα οι εμπειριες μου αλλα μου εδειξαν, γιαυτο σε ολα αυτα υπαρχει και ενα αλλα.......... γιατι υπαρχουν και εξαιρεσεις και τιποτα δεν ειναι σωστο και κανονας για ολα

62ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Ανεβαίνει το θερμόμετρο! Τετ Ιουλ 14, 2010 3:20 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εν γνώσει μου θα βγω εκτός θέματος και θα ρωτήσω: Για ποιο λόγο ανεβαίνουν οι τόνοι στις συζητήσεις μας; Το eimaimama είναι το πρώτο φόρουμ στο οποίο έχω γίνει μέλος και δεν γνωρίζω αν είναι κάτι που συνηθίζεται. Αλλά νομίζω ότι όλες διαθέτουμε τη στοιχειώδη ωριμότητα ώστε να εκφράζουμε τη γνώμη μας χωρίς να θίγουμε ή να προσβάλλουμε την άλλη. Συμφωνείτε;

63ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 3:22 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
http://mitrikosthilasmos.blogspot.com/2010/06/2.html
Αληθινη ιστορία θηλασμού

64ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 3:24 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
lianikos έγραψε:Εν γνώσει μου θα βγω εκτός θέματος και θα ρωτήσω: Για ποιο λόγο ανεβαίνουν οι τόνοι στις συζητήσεις μας; Το eimaimama είναι το πρώτο φόρουμ στο οποίο έχω γίνει μέλος και δεν γνωρίζω αν είναι κάτι που συνηθίζεται. Αλλά νομίζω ότι όλες διαθέτουμε τη στοιχειώδη ωριμότητα ώστε να εκφράζουμε τη γνώμη μας χωρίς να θίγουμε ή να προσβάλλουμε την άλλη. Συμφωνείτε;

Θα συμφωνήσω μαζί σου...
Αλλά πιστεύω ότι οι τόνοι ανεβούν όταν κάποιοι άνθρωποι είναι παθιασμένοι με κάποιο θέμα...
Πιστεύω ότι μερικές φορές μέσα από την αντιδικεία και τη διαφωνία βγαίνουν πράγματα...

65ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 3:34 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Litsako συμφωνω μαζι σου και ναι ειναι συνηθες στα φορουμ σε θεμα θηαλσμου ιδιως γινονται πολλες σφαγες και προσβολες το εχω δει, εχω φυγει απο φορουμ γιαυτο το λογο γιατι σιχαθηκα να με κανουν εναν αλλο ανθρωπο απο αυτο που ειμαι, ειμαι πολυ υπερ του θηλασμου εχω βοηθησει κοπελες να θηλασουν προσωπικα και οχι δημοσια και δεν μου αρεσει οταν φανατισμενα ατομα με εκαναν να γραφω τις διαφορετικες μου αποψεις ή οποια αποψη εχω και να νομιζουν οτι ειμαι κατα του θηλασμου, εφτασα σε σημειο να διαβαζω θηλασμο και να μην ανοιγω το θεμα να γραψω, εφτασαν να γραφουν ασχημα μεσα και να το καμουφλαρουν οτι ειναι για το καλο του αλλου, ο τροπος ομως που εκφραζονταν δεν ειχαν καταλαβει οτι πολλες κοπελες που ηταν υπερ του θηλασμου τις εκαναν να λενε δεν μας παραταται, και το ξερω πολυ καλα γιατι το ακουσα απο χιλιαδες στοματα, δεν καταλαβαινουν οτι με το φανατισμο και την πιεση αντι να βοηθησουν μονο τα αντιθετα αποτελεσματα θα κανουν οπως και ξερω πολλες κοπελες που δεν ρωτουσαν για θηλαστρο ή για θηλασμο γιατι θα ειχαν επιθεση, αυτο το πραγμα δεν θελω να συμβει και στο δικο μας φορουμ γιατι ενας μονο θα βγει χαμενος κοπελες που θελουν να θηλασουν και δεν θα ρωτανε γιατι θα φοβουνται τις αντιδρασεις

66ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 3:38 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μιλουπακι έγραψε:Litsako συμφωνω μαζι σου και ναι ειναι συνηθες στα φορουμ σε θεμα θηαλσμου ιδιως γινονται πολλες σφαγες και προσβολες το εχω δει, εχω φυγει απο φορουμ γιαυτο το λογο γιατι σιχαθηκα να με κανουν εναν αλλο ανθρωπο απο αυτο που ειμαι, ειμαι πολυ υπερ του θηλασμου εχω βοηθησει κοπελες να θηλασουν προσωπικα και οχι δημοσια και δεν μου αρεσει οταν φανατισμενα ατομα με εκαναν να γραφω τις διαφορετικες μου αποψεις ή οποια αποψη εχω και να νομιζουν οτι ειμαι κατα του θηλασμου, εφτασα σε σημειο να διαβαζω θηλασμο και να μην ανοιγω το θεμα να γραψω, εφτασαν να γραφουν ασχημα μεσα και να το καμουφλαρουν οτι ειναι για το καλο του αλλου, ο τροπος ομως που εκφραζονταν δεν ειχαν καταλαβει οτι πολλες κοπελες που ηταν υπερ του θηλασμου τις εκαναν να λενε δεν μας παραταται, και το ξερω πολυ καλα γιατι το ακουσα απο χιλιαδες στοματα, δεν καταλαβαινουν οτι με το φανατισμο και την πιεση αντι να βοηθησουν μονο τα αντιθετα αποτελεσματα θα κανουν οπως και ξερω πολλες κοπελες που δεν ρωτουσαν για θηλαστρο ή για θηλασμο γιατι θα ειχαν επιθεση, αυτο το πραγμα δεν θελω να συμβει και στο δικο μας φορουμ γιατι ενας μονο θα βγει χαμενος κοπελες που θελουν να θηλασουν και δεν θα ρωτανε γιατι θα φοβουνται τις αντιδρασεις


ΚΑΛΕ, LITSAKOS EINAI ΑΛΛΗ , ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ LIANIKOS!! ΔΗΛΑΔΗ LIA - NIKOS (εγώ και ο άντρας μου)

67ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 3:40 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σορρυ βρε κοριτσι μου σε εσενα ελεγα χαχαχα

68ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 3:42 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μιλουπακι έγραψε:σορρυ βρε κοριτσι μου σε εσενα ελεγα χαχαχα


Καταλαβαίνω, καταλαβαίνω, δε συγχίστηκες και λίγο σήμερα!! Laughing Laughing Laughing

69ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 3:44 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν συγχιστηκα απλα εχω την κορη μου αγκαλια και δυσκολα εγραφα, don't worry εχω παθει ανοσια

70ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 4:16 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lianiko να μην νιωθεις τυψεις, θηλασες τοσο μπορουσες για μενα εισαι μια θηλαζουσα μανουλα, σιγα μην βαλουμε χρονομετρο για το ποια ειναι θηλαζουσα και ποια οχι, το εχω δει και αυτο χαχαχαχαχα, οσες καινουργιες σε φορουμ εχουν να δουν τα ματια σας ουυυ, ελπιζω το φορουμακι μας να δειξει οτι εχει επιπεδο, οπως εχει αποδειξει ως τωρα

71ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 4:23 am

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μιλουπακι έγραψε:ελπιζω το φορουμακι μας να δειξει οτι εχει επιπεδο, οπως εχει αποδειξει ως τωρα
makari!!!!se genikes grammes pantws kala ta pame!

72ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 4:58 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πριν 11 μήνες γεννησα το κοριτσακι μου και καταφερα να το θηλασω με αυτα που διαβασα απο το βιβλιο της παιδιατρου Αννας Πατσουρου, η οποια ειναι και πιστοποιημενη συμβουλος θηλασμου! η Αλήθεια είναι οτι ναι παθιαστικα με το θεμα και γι' αυτο τα καταφερα γιατι θελει παθος και θαρρος. Ειμαι περηφανη γι' αυτό.
χαιρομαι οταν θηλάζουν τα μωρακια γιατι ειναι ενα δικαιωμα τους που δεν εχουν την δυναμη να το διεκδικησουν!
Ανοιξα αυτη την κουβεντα απλα για να βοηθησω οποια κοπελα θελει με βάση την εμπειρια και τη γνωση μου.
δεν ειχα σκοπο να δημιουργησω τυψεις σε καμια μανα που δεν καταφερε να το κανει ουτε ειπα κατι κακο νομιζω.
μαλλον η κουβεντα χαθηκε στο οτι εγω θηλαζω 11 μηνες και στο θεμα του επαναγαλακτισμου (στο οποιο και εγω δεν εχω δει με τα ματια μου, το εχω διαβασει και δεν γινεται απο τη μια μερα στην αλλη μπορει να παρει και 4,5, ή 6 μηνες και εχει μια επιπονη διαδικασια, το ανεφερα αν υπαρχει ενδιαφερομενη να το ψαξει και οχι να ανεβουν οι τονοι της συζητησης)
Πιστευα οτι σε αυτη τη συζητηση μονο τα πλεονεκτηματα επρεπε να κουβεντιασουμε τελικα και να εστιασουμε το θεμα γυρω απο τα ομορφα συναισθηματα που νιωθουμε οταν θηλαζουμε μπας και παροτρεινουμε καμια καινουργια μανουλα που φοβαται........
Αν παλι ειμαι παρισακτη καλυτερα να μου πειτε ευθαιως......

73ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 5:07 am

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μη δω εδώ μέσα σκοτωμους γύρω από αυτό το θέμα please!!! Δεν αντέχω!! Όλες οι μαμάδες Καλές είμαστε μπράβο μας και οι θηλαζουσες και οι μη θηλαζουσες... Αλλού κορίτσια είναι τα προβλήματα. Όταν βλέπω εκείνη την διαφήμιση για τα παιδάκια από Αφρικη και για αναδοχους γονείς μαυριζει η ψυχή μου... Όλα τα καλά έχουμε μανουλες μην μου συγκρινεστε...φιλακια!!!

74ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 5:13 am

κατιουλα

κατιουλα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Αχ και γω φοβομουνα στο δευτερο γιο μου γιατι στον πρωτο δεν ειχα ιδεα απο θηλασμο,δεν ειχα καλη θηλη κ το προσωπικο της κλινικης(αν κ καινουργια κ μεγαλη)δε με βοηθησε καθολου!Αποτελεσμα να παθω μαστιτιδα κ να υποφερω για μερες,το μωρο να κλαιει!!!!!Στο δευτερο γιο μου στην αρχη ειπα οτι δε προκειτε να θηλασω ξανα μετα απο αυτο που περασα.Αλλα με τη βοηθεια του θηλαστρου δημιουργηθηκε η θηλη,με συμπαρασταση του παιδιατρου,κ των μαιων στην κλινικη απο την πρωτη στιγμη τα καταφερα.Στην αρχη ηταν πολυ δυσκολα αλλα μετα ηταν το πιο φυσιολογικο πραγμα στον κοσμο!τελικα ο μικρος μου θηλασε για 5 μηνες,μετα μου κοπηκε γιατι αρρωστησα κ πηρα πολυ αντιβιωση.αν αποφασισεις να θηλασεις πρεπει να εισαι ετοιμη να αφιερωθεις απολυτα σε αυτο!καλη τυχη στις νεες μανουλες![b] I love you I love you

75ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 5:15 am

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
gogo έγραψε:Κατερινιό θα συμφωνήσω μαζί σου...
Πιστεύω όμως ότι ο θηλασμός πρέπει να σταματάει γύρω στους 6 μήνες...γιατί το παιδί ότι είναι να πάρει από το μητρικό γάλα το έχει πάρει...
Από εκεί και πέρα έχει ξεκινήσει να τρώει...έχει βγάλει δόντια και η όλη διαδικασία γίνεται πιο δύσκολη...
Εγώ θήλασα και τα δύο μου τα παιδιά έως 4 μηνών....μετά έπιασα δουλειά...
σαφως και μπορεις να πιστευεις οτι θελεις
αλλα για του λογου το αληθες σου παραθετω
Υπάρχουν δέκα λόγοι για τους οποίους ο μητρικός θηλασμός συνεχίζει να είναι ανεκτίμητος και αναντικατάστατος για ένα παιδί άνω των έξι μηνών:
1. Ο θηλασμός μετά τους έξι μήνες της ζωής του μωρού προστατεύει ακόμα περισσότερο μητέρα και παιδί από χρόνια σωματικά και ψυχικά νοσήματα.
Όλες οι ευεργετικές επιδράσεις του μητρικού θηλασμού είναι δοσοεξαρτώμενες. Πιο απλά, ένα παιδί που θήλασε για δώδεκα μήνες έχει μικρότερο κίνδυνο να πάθει σακχαρώδη διαβήτη σε σχέση με ένα άλλο που θήλασε για έξι μήνες. Μια μητέρα που θηλάζει το δύο χρονών κοριτσάκι της προστατεύεται πληρέστερα από τον καρκίνο μαστού σε σύγκριση με εκείνη που σταμάτησε τη γαλουχία στους έξι μήνες. Το ίδιο ισχύει για το δείκτη νοημοσύνης του παιδιού, για τη φλεγμονώδη νόσο του εντέρου, για τη λευχαιμία και το λέμφωμα, για την παχυσαρκία, τη χοληστερίνη, το άσθμα, τις αλλεργίες, τη δυσανεξία στη γλουτένη, την υγεία των δοντιών, την σωστή διαμόρφωση του προσώπου, το συναισθηματικό δέσιμο με τους γονείς, τον καρκίνο των ωοθηκών στη μητέρα, την παχυσαρκία της μητέρας, το μεταβολικό προφίλ της μητέρας και για πολλές άλλες καταστάσεις.
Τα νήπια που θηλάζουν είναι υγιή παιδιά με γερά δόντια, χωρίς τερηδόνα, που γίνονται πολύ ανεξάρτητα, συναισθηματικά ασφαλή, έξυπνα νήπια και φτιάχνουν πλήρεις σχέσεις με άλλους ανθρώπους.
2. O θηλασμός μετά τους έξι μήνες συμβάλλει σημαντικά στη θρέψη του παιδιού.
Ο θηλασμός κατά το δεύτερο χρόνο της ζωής – πρόσληψη μητρικού γάλακτος κατά μέσο όρο 450ml την ημέρα με ελεύθερο, ανεμπόδιστο θηλασμό κατά απαίτηση του παιδιού– προσφέρει στο παιδί, μεταξύ άλλων, το 30% της απαιτούμενης ενέργειας, το 45% των πρωτεινών που χρειάζεται, το 35% των απαιτήσεων σε ασβέστιο, το 75% των αναγκών σε βιταμίνη Α, το 95% της βιταμίνης Β12 και το 60% της αναγκαίας ποσότητας βιταμίνης C. Το γάλα της μαμάς γίνεται σταδιακά λιγότερο σε ποσότητα αλλά πιο παχύ και χορταστικό. Είναι πολύ πλούσιο σε ωφέλιμα λιπαρά, ουσίες εντελώς απαραίτητες για τη ραγδαία ανάπτυξη του εγκεφάλου κατά τη νηπιακή ηλικία. Μπορεί να μας φαίνεται ότι το μητρικό γάλα είναι πλέον «λίγο», τα φαινόμενα όμως απατούν. Περιέχει κατά μέσο όρο 50% περισσότερο λίπος, ενώ υπάρχουν γεύματα που η περιεκτικότητά του σε λίπος φτάνει το 28% – σαν ένα πολύ παχύ τυρί! Συγκρίνετέ το με τα επεξεργασμένα γάλατα αγελάδας για βρέφη για αντίστοιχη ηλικία, που περιέχουν κυρίως κορεσμένα λιπαρά σε συγκέντρωση έως 3%. Τα μωρά έως δύο ετών πρέπει να παίρνουν μεγάλες ποσότητες λιπαρών και περιορισμός σε λιπαρά δικαιολογείται μόνο μετά τα δύο πρώτα χρόνια της ζωής τους.
Το μωρό μετά τους έξι μήνες χρειάζεται να γνωρίσει σταδιακά τις στερεές τροφές. Ο θηλασμός δεν αντικαθιστά τα καινούργια τρόφιμα, το φαγητό του μωρού, αλλά το συμπληρώνει. Πολλοί γονείς δεν κατανοούν ότι ο απογαλακτισμός δεν σημαίνει αποθηλασμό, αλλά σταδιακή αύξηση της πρόσληψης τροφών πέραν των γαλακτοκομικών με σταδιακή μείωση της πρόσληψης μητρικού γάλακτος. Το ξένο γάλα δεύτερης βρεφικής ηλικίας δεν είναι καθόλου απαραίτητο για το εννέα μηνών βρέφος που τρώει κατά τη διάρκεια της ημέρας κρεατάκι, πατατούλα και μπρόκολο, θηλάζοντας τις υπόλοιπες ώρες. Το φρέσκο αγελαδινό γάλα όπως και τα γαλακτοκομικά γενικότερα είναι ένα χρήσιμο – αλλά όχι κυρίαρχο – κομμάτι σε μια μεγαλύτερη ποικιλία τροφίμων για το 18 μηνών παιδί που κατά τα άλλα συνεχίζει να θηλάζει τη μάνα του.
«Μα είναι μέρες που ο ενός έτους Άκης θηλάζει συνέχεια χωρίς να τρώει τίποτα». Εντελώς φυσιολογικό. Κάθε γονιός που έχει εμπειρία από βρέφη και νήπια γνωρίζει το στοιχειώδες, ότι η όρεξή τους δεν είναι καθόλου σταθερή, ότι συχνά επιστρέφουν στο γάλα, είτε είναι μητρικό είτε ξένο, όποτε αρρωστήσουν, βγάλουν δοντάκια, αισθανθούν άσχημα. Μετά από λίγες ημέρες συνήθως τρώνε παραπάνω από το συνηθισμένο, αναπληρώνοντας τα γεύματα που έχασαν κατά τη διάρκεια της αρρώστιας τους.
3. Ο θηλασμός μετά τους έξι μήνες συνεχίζει να χτίζει την άμυνα του παιδιού.
Το ανοσοποιητικό σύστημα είναι ανώριμο κατά τα πρώτα τρία με τέσσερα χρόνια της ζωής. Το γάλα της μαμάς προσφέρει τις κατάλληλες ορμόνες, ένζυμα, αυξητικούς παράγοντες, αντιφλεγμονώδεις ουσίες, αντισώματα και λεμφοκύτταρα για να συμπληρώσει την άμυνα του νηπίου και να δώσει ώθηση στην ωρίμανσή της.
4. Ο θηλασμός μετά τους έξι μήνες προστατεύει άμεσα από τις λοιμώξεις της προσχολικής ηλικίας.
Ο παρθένος οργανισμός του παιδιού εκτίθεται ξαφνικά σε χιλιάδες ιούς, μικρόβια και άλλους βλαπτικούς παράγοντες. Η μητέρα εκτίθεται στο ίδιο περιβάλλον, αντιδρά άμεσα και πληρέστερα σε σύγκριση με το παιδί παράγοντας αντισώματα, τα οποία και προσφέρει στο παιδί της μέσα από το γάλα της. Το γάλα της μαμάς μετά τους πρώτους έξι μήνες εμφανίζει αυξημένες ποσότητες από ένα ισχυρό ένζυμο, τη λυσοζύμη, η οποία καταστρέφει, σκοτώνει τα μικρόβια. Ο θηλασμός αποτελεί σημαντική ασπίδα προστασίας για το νήπιο που πηγαίνει για πρώτη φορά στον παιδικό σταθμό, για το παιδί που έρχεται συνεχώς σε επαφή με τα μικρόβια που φέρνουν στο σπίτι τα μεγαλύτερα αδερφάκια του. Είναι αποδεδειγμένο ότι τα παιδιά που θηλάζουν μακροχρόνια αρρωσταίνουν πολύ πιο σπάνια και λιγότερο σοβαρά.
5. Ο θηλασμός μετά τους έξι μήνες προσφέρει άμεση συναισθηματική κάλυψη στο μικρό παιδί που ανοίγεται στον άγνωστο κόσμο.
Όλη η προσχολική ηλικία προχωράει με δυο βήματα μπροστά, προς τον απέραντο έξω κόσμο, τον γεμάτο προκλήσεις και κινδύνους, ακολουθούμενα από ένα βήμα πίσω, προς την ασφάλεια του γνωστού και μικρού κόσμου της μαμάς και του σπιτιού. Κάθε φορά που ένα μικρό παιδί χτυπάει, έχει πυρετό, αλλάζει ξαφνικά περιβάλλον, αναστατώνεται για οποιονδήποτε λόγο, χρειάζεται μια άμεση επαναφορά στον γνωστό κόσμο της ασφάλειας. Το στήθος της μάνας προσφέρει μια θαυμαστή φωλιά, το παιδί δεν αφήνεται να κλάψει τόσο όσο να ραγίσει ο εσωτερικός του κόσμος. Οι σύγχρονες δυτικές αντιλήψεις απαρνούνται αυτόν τον πολύ σημαντικό ρόλο του στήθους. Το παιδί που κλαίει πρέπει να «μάθει» να παρηγορείται μόνο του, να αφήνεται να κλαίει, να γίνει «ανεξάρτητο», με άλλα λόγια να απελπίζεται, κλείνεται στον εαυτό του, να ιδρυματοποιείται.
6. Ο θηλασμός μετά τους έξι μήνες κάνει πιο εύκολη την έναρξη στερεών τροφών και την εγκατάσταση πλούσιου διαιτολογίου.
Η γεύση του μητρικού γάλακτος είναι διαφορετική, ανάλογα με το τι κατανάλωσε η μητέρα κάθε φορά. Αλλάζει από γεύμα σε γεύμα, από μέρα σε μέρα, από μήνα σε μήνα. Το μικρό λαμβάνει πλούσια ερεθίσματα και έτσι δέχεται καινούργιες τροφές πιο εύκολα. Πριν ακόμη δοκιμάσει το πραγματικό σκόρδο, το μαιντανό, το βασιλικό, τα έχει ήδη γευτεί και συνηθίσει μέσα από το γαλατάκι της μαμάς του. Αν η μητέρα τρέφεται υγειινά, το μωρό θα αποδεχθεί τις υγειινές τροφές. Ταυτόχρονα, επειδή η πράξη του θηλασμού αφήνει την πρωτοβουλία στο μωρό, σε αντίθεση με ό,τι γίνεται με τη διατροφή με μπιμπερό, το παιδί που συνεχίζει να θηλάζει έχει μάθει να «ακούει» τα ένστικτά του, την πείνα και τη δίψα του, να παίρνει πρωτοβουλία και να καθορίζει το ίδιο τις ανάγκες του σε τροφή. Έτσι γίνεται ανεξάρτητο στο φαγητό πιο γρήγορα και μας απασχολεί στη διατροφή του πολύ λιγότερο. Τα πρώτα δύο χρόνια της ζωής έχουν βρεθεί κρίσιμα για τη διαμόρφωση των διατροφικών μας προτιμήσεων. Αλλαγές επέρχονται δύσκολα μετά την ηλικία αυτή εάν ένα μωρό συνήθισε σε φαγητό τύπου «φαστ φουντ» όπως οι γευστικά μονότονες βρεφικές κρέμες, οι γλυκαντικές ουσίες, τα επεξεργασμένα τρόφιμα, τα γευστικά μονότονα, ίδια και απαράλλακτα ξένα γάλατα για βρέφη.
7. Ο θηλασμός μετά τους έξι μήνες δίνει περαιτέρω ώθηση στην ψυχοκινητική ανάπτυξη του παιδιού.
Το γάλα της μαμάς μετά τους πρώτους έξι μήνες περιέχει σε αυξημένες ποσότητες χοληστερόλη, σεροτονίνη και ωφέλιμα λιπαρά. Η χοληστερόλη αποτελεί απαραίτητο συστατικό του ραγδαία αυξανόμενου εγκεφάλου, δομικό υλικό στις μεμβράνες των νευρικών κυττάρων. Βρίσκεται στο ξένο γάλα αγελάδας σε πολύ μικρές ποσότητες. Η σεροτονίνη είναι ορμόνη που ως νευροδιαβιβαστής παίζει σπουδαίο ρόλο στην ωρίμανση του εγκεφάλου. Έλλειψή της αυξάνει προβλήματα όπως η υπερκινητικότητα και η ελλειμματική προσοχή. Λείπει εντελώς από τα ξένα γάλατα δεύτερης και τρίτης βρεφικής ηλικίας. Τα πολυακόρεστα λιπαρά θεωρούνται βασικής σημασίας για τη νοημοσύνη. Ακόμα και τα πολυακόρεστα λιπαρά με τα οποία έχουν εμπλουτιστεί ξένα γάλατα τελευταίας γενιάς είναι αμφιλεγόμενο κατά πόσο είναι ίδια ποιοτικά με εκείνα του μητρικού γάλακτος, κατά πόσο φτάνουν στον εγκέφαλο και ασκούν οποιαδήποτε θετική επίδραση. Η πραγματικότητα είναι ότι κάθε επιπλέον μήνας μητρικού θηλασμού αντανακλά θετικά στο δείκτη νοημοσύνης του μικρού παιδιού.
8. Ο μακροχρόνιος θηλασμός δημιουργεί παιδιά πιο ασφαλή και ανεξάρτητα σε βάθος χρόνου.
Η πρώιμη ανεξαρτητοποίηση των βρεφών έχει αρνητικό αντίκτυπο μακροπρόθεσμα. Το παιδί κάτω των δύο ετών που αφήνεται να κλαίει, που δεν το παίρνουν αγκαλιά για να μην το «κακομάθουν», έχει μια βασική ανάγκη, αυτήν της επαφής. Αν η παροδική ανάγκη του ικανοποιηθεί, περνάει. Αν η ανάγκη του – να θηλάσει και να έχει τη μαμά κοντά του για παράδειγμα – δεν ικανοποιηθεί, χώνεται βαθιά στο υποσυνείδητο, υποβόσκει και κάποια στιγμή στη διάρκεια της παιδικής ή και εφηβικής ηλικίας εκδηλώνεται με παθολογικό τρόπο. Προσπαθώντας να απομακρύνουμε όσο γίνεται το μωρό μας και να το πιέσουμε να γίνει ανεξάρτητο πριν εκείνο νιώσει έτοιμο, οδηγούμαστε στο αντίθετο αποτέλεσμα: δημιουργούμε ένα εξαρτημένο παιδί, με συναισθηματικές ανασφάλειες, με κενά και παλινδρομήσεις. Αντίθετα, το νήπιο δυόμιση ετών που καταφεύγει στο στήθος μετά τον παιδικό σταθμό και αποφασίζει εκείνο πότε θα σταματήσει το θηλασμό είναι πιο σίγουρο ότι θα γίνει ένα παιδί κοινωνικό, με πλούσιο συναισθηματικό κόσμο, ασφαλές και με αυτοπεποίθηση.
9. Ο μακροχρόνιος θηλασμός προσφέρει ανείπωτη απόλαυση στη μητέρα και το παιδί.
Προτελευταίο μα όχι λιγότερο σημαντικό! Δεν είναι ντροπή να νιώθεις πλήρωση επειδή είσαι μάνα και συνεχίζεις να θηλάζεις το παιδί σου! Στις μέρες μας έχουμε αντιστρέψει την πραγματικότητα και απαρνούμαστε τα αυτονόητα. Η μητέρα παίρνει ευχαρίστηση από το θηλασμό, αθροίζει εμπειρίες τόσο δυνατές που δύσκολα μπορεί να τις περιγράψει με λέξεις. Σύμφωνα με έρευνες αυτός είναι ο σημαντικότερος λόγος που δίνουν οι μητέρες για την συνέχιση της γαλουχίας στη νηπιακή ηλικία. Η απόλαυση της μητέρας δεν είναι κάτι κακό, αντιθέτως θα έπρεπε να προβάλλεται ως επιχείρημα υπέρ του θηλασμού. Δε γίνονται όλα μόνο για το καλό του παιδιού. Είναι απίστευτη η χαρά να δίνεις ό,τι έχεις για το παιδί σου, εκείνο να παίζει και να γελάει στο στήθος σου! Η γυναίκα νιώθει πραγματικά ολοκληρωμένη, συναισθηματικά απογειωμένη, ο πατέρας τυχερός πλάι της. Το μικρό παρηγορεί τη μητέρα μέσα από το θηλασμό στον ίδιο βαθμό που η μητέρα παρηγορεί εκείνο. Η γυναίκα νιώθει πιο δυνατή, με μεγαλύτερη υπομονή, μεταμορφώνεται με το μακροχρόνιο θηλασμό, γίνεται πιο δεκτική, πιο προσαρμόσιμη, εμποτισμένη για μήνες με τις ορμόνες της αγάπης. Τη βοηθά να αφουγκράζεται το νήπιό της, να το προστατεύει, να επικοινωνεί βαθιά μαζί του. Είναι εκλεκτό δώρο για τη μητέρα και τον πατέρα, όσο και για το παιδί. Δυστυχώς τα στεγανά και οι αρνητικές νοοτροπίες του κόσμου σχετικά με το μακροχρόνιο θηλασμό αποτρέπουν πολλές από τις οικογένειες που τον ενστερνίζονται να εκφραστούν για αυτόν ανοιχτά και να μεταδώσουν στην συνήθη οικογένεια των μπιμπερό την ευλογία του θηλασμού ως πράξης χαράς και παιχνιδιού.
10. O μακροχρόνιος θηλασμός δημιουργεί φαινόμενο ντόμινο, οδηγώντας άλλες οικογένειες, αλλά και τις νέες γενιές, στο θηλασμό.
Η γυναίκα που θηλάζει το πρώτο της παιδί τείνει να θηλάσει το δεύτερο για περισσότερο καιρό, το τρίτο για ακόμα περισσότερο κλπ. Η αλλαγή στη νοοτροπία διαφημίζει τη γαλουχία και δίνει το παράδειγμα, το πρότυπο σε άλλες μητέρες ώστε να επιλέξουν το θηλασμό, να ανταπεξέλθουν στις αρχικές δυσκολίες και να βιώσουν και αυτές το θαύμα της γαλουχίας και της παρατεταμένης γαλουχίας. Τα μεγαλύτερα παιδιά που θηλάζουν εμποτίζονται γλυκά με την εμπειρία και δημιουργούν την επόμενη γενιά απόλυτα εξοικειωμένων με το θηλασμό γονιών.
Τα παραπάνω επιστημονικά δεδομένα παραμένουν άγνωστα στη μέση ελληνική οικογένεια, αλλά δυστυχώς και στο μεγαλύτερο κομμάτι των επαγγελματιών που ασχολούνται με μικρά παιδιά. Η ευθύνη ανήκει στην πολιτεία, στο σύστημα υγείας και τους φορείς του. Αν ένα κοριτσάκι δεκαπέντε μηνών μιλάει ήδη φτιάχνοντας μικρές προτάσεις, πολλοί θα αποδώσουν την εξυπνάδα του στο φύλο του, αρκετοί στα γονίδια από τους έξυπνους γονείς του, άλλοι στα ερεθίσματα που παίρνει από το μεγαλύτερο αδερφάκι της, ελάχιστοι όμως θα αποδώσουν την εξυπνάδα της στο γεγονός ότι θήλασε αποκλειστικά για έξι μήνες και συνεχίζει έως σήμερα να απολαμβάνει το στήθος της μαμάς. Κι όμως αυτή τυχαίνει να είναι η πιο πιθανή επιστημονική εξήγηση για την αλματώδη ψυχοκινητική της ανάπτυξη.
Παπαβέντσης Στέλιος (Παιδίατρος, M.R.C.P.C.H., D.C.H. I.B.C.L.C. )
πηγή: healthierworld, φωτο Poster του 1930
απο το πολυ καλο blog: http://ariadni144.wordpress.com/2010/07/06/thilasmos_peran_ton_eksi_minon_anektimitos/

http://nov08mommies.forumotion.net

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις