Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
121 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 121 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 7]

26ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 1:13 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
gogo έγραψε:Κατερινιό θα συμφωνήσω μαζί σου...
Πιστεύω όμως ότι ο θηλασμός πρέπει να σταματάει γύρω στους 6 μήνες...γιατί το παιδί ότι είναι να πάρει από το μητρικό γάλα το έχει πάρει...
Από εκεί και πέρα έχει ξεκινήσει να τρώει...έχει βγάλει δόντια και η όλη διαδικασία γίνεται πιο δύσκολη...
Εγώ θήλασα και τα δύο μου τα παιδιά έως 4 μηνών....μετά έπιασα δουλειά...

Κάλη μου Γωγω μην διαδίδεις αυτά που πιστεύεις ή αυτά που σου έχουν πει άλλες ότι πιστευουν γιατι ετσι υπάρχει η παραπληροφορηση στον θηλασμό!
Να ξερετε οτι το γάλα αποτελει τη κύρια πηγη τροφης του μωρου τον 1ο χρονο της ζωής του!
Κάθε γευμα θηλασμού αποτελει και ένα εμβόλιο για την υγεία του παιδιου! Δίαβασε το παρακάτω αρθρο με τίτλο ο θηλασμός δεν είναι μόνο θρέψη.
http://mitrikosthilasmos.blogspot.com/2010/06/blog-post_459.html
Επίσης θέλω να σου πώ συγχαρητηρια που εσύ τουλάχιστον τα θηλασες τα αγγελουδια σου για όσο μπορουσες!

27ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 1:19 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κάλη μου Γωγω μην διαδίδεις αυτά που πιστεύεις ή αυτά που σου έχουν πει άλλες ότι πιστευουν γιατι ετσι υπάρχει η παραπληροφορηση στον θηλασμό!
Να ξερετε οτι το γάλα αποτελει τη κύρια πηγη τροφης του μωρου τον 1ο χρονο της ζωής του!
Κάθε γευμα θηλασμού αποτελει και ένα εμβόλιο για την υγεία του παιδιου! Δίαβασε το παρακάτω αρθρο με τίτλο ο θηλασμός δεν είναι μόνο θρέψη.
http://mitrikosthilasmos.blogspot.com/2010/06/blog-post_459.html
Επίσης θέλω να σου πώ συγχαρητηρια που εσύ τουλάχιστον τα θηλασες τα αγγελουδια σου για όσο μπορουσες![/quote]

Ο παιδίατρος μου μου είχε πει ότι το καλύτερο είναι να θηλάσεις έως 6 μηνών...από εκεί και πέρα το μητρικό γάλα αδυνατεί...
Είναι ένας γιατρός που του έχω τρελή εμπιστοσύνη, γιατί κάθε φορά που του λέω τηλεφωνικώς για τα συμπτώματα των παιδιών μου, μου δίνει κατευθείαν αυτό που χρειάζεται χωρίς να τα δει...και χωρίς να τους δίνει αντιβίωση...
Τι να σου πω λοιπόν? Δεν τα λέω εγώ...άλλα ο γιατρός μου...

28ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 1:20 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
gogo έγραψε:Δυστυχώς μερικές δεν το καταλαβαίνουν...
Εγώ θυμάμαι όταν είχα πάει στο γιατρό του ΙΚΑ στο τμήμα Μητέρας και Παιδιού για να μου γράψει άδεια τοκετού ήταν μια μητέρα η οποία είχε προγραμματίσει να γεννήσει με καισαρική γιατί φοβόταν να γεννήσει φυσιολογικά....
Μήπως δεν πρέπει να επεμβαίνουμε??

Για το πώς θα γεννησει η κάθε μάνα σίγουρα δεν μας αφορά και σιγουρα ειναι ψυχολογικό το θέμα.
όμως το ότι το μητρικο γάλα είναι για τα μωρακια και το αγελαδινό είναι για τα αγελαδάκια....αυτό πρέπει να το μάθουν όλες οι γυναικες και να πάψουν επιτέλους να γίνονται θύματα των εταιριων που πωλουν τα ξενα γάλατα και των γιατρων που δεν υποστηριζουν το θηλασμο αλλά τα "παιρνουν" κάτω απο το τραπεζι απο τις ιδιες εταιρίες!

29ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 1:24 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Τι να σου πώ από τους γυναικολογους μέχρι τους παιδιατρους ό καθενας εχει τις δικές του θεωρίες.....
Αν όμως συζητησεις το θέμα με κάποιον συμβουλο θηλασμου θα σου πει ότι το Υπουργειο Υγειας λεει να προωθουν το θηλασμο μεχρι τα 2 χρόνια του παιδιού!

30ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 1:31 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Πιστεύω ότι δεν πρέπει να είμαστε υπερβολικοί.
Είναι ένα πολύ όμορφο κομμάτι της ζωής μας...
Υπάρχουν όμως και γυναίκες που δεν μπορούν να το κάνουν...δεν σημαίνει ότι δεν είναι ΚΑΛΕΣ ΜΑΝΑΔΕΣ...
Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε λίγο της υπερβολής....
Πιστεύω απίστευτα στο θηλασμό...αλλά με μέτρο...
Διαβάζω σε πολλά άρθρα, αλλά το βίωσα και η ίδια στο μαιευτήριο...

Όλες οι νέες μαμάδες ήθελαν αποκλειστικό θηλασμό...

Και άγχος γιατί δεν έχουν γάλα, και άγχος γιατί το μωράκι τους κοιμάται και δεν ξυπνάει για να φάει...

Είμαι σίγουρη ότι σε όλα τα μαιευτήρια ακόμα και να έχετε ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, όταν τα μωράκια κλαίνε αποκλείεται να μην τους δίνουν ξένο γάλα...

Δεν θα πάθουν και τίποτα όμως...

Όλα θέλουν το μέτρο τους...
Καταρχήν ο θηλασμός δεν θέλει άγχος...

31ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 1:46 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ
ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ...ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΚΟΡΗ ΤΗ ΘΗΛΑΣΑ ΓΙΑ 18 ΜΕΡΕΣ ΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ....
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΙΑ ΜΗΤΕΡΑ....
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΣΤΑΘΜΗΤΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ...
ΜΑΚΑΡΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙΡΟ

32ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 1:52 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[

Όλα θέλουν το μέτρο τους...
Καταρχήν ο θηλασμός δεν θέλει άγχος...[/quote]



Φυσικά και δεν θέλει άγχος ο θηλασμός! Είναι μια φυσική διαδικασία!
η φύση έχει προνοησει για όλες τις μάνες....άυτό προσπαθώ να σας πώ!
όλες οι γυναικες μπορουν να θηλάσουν ανεξατητα απο το πως ειναι η θυλή τους εισεχουσα ή εξεχουσα, απλά θελει μια διαδικασία, υπομονη,ορεξη και αγάπη!
ο θηλασμός πρεπει να ειναι απεριοριστος και να μην μπαινει σε προγραμμα τις πρωτες μέρες!
Το μωρο δεν πειναει την πρωτη μέρα γιατι το στομαχι του ειναι γεματο απο το μυκώνιο, δεν ειναι ανάγκη να δωσετε ξενο γάλα! Το μωρο μπαινει στο στηθος για να ξεκινησουν οι θηλαστικες κινησεις και να κατεβει το γάλα την τριτη μερα....μεχρι τότε καθε 2,30 ώρες ξυπνας εσυ το παιδι εαν δεν εχει ξυπνησει για να το θηλάσεις! Επίσης δεν δίνεις πιπιλα για να μην πάθει συγχυση των θηλών και νομιζει ότι τρώει.

33ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 1:58 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
KATERINIO έγραψε:[

Όλα θέλουν το μέτρο τους...
Καταρχήν ο θηλασμός δεν θέλει άγχος...



Φυσικά και δεν θέλει άγχος ο θηλασμός! Είναι μια φυσική διαδικασία!
η φύση έχει προνοησει για όλες τις μάνες....άυτό προσπαθώ να σας πώ!
όλες οι γυναικες μπορουν να θηλάσουν ανεξατητα απο το πως ειναι η θυλή τους εισεχουσα ή εξεχουσα, απλά θελει μια διαδικασία, υπομονη,ορεξη και αγάπη!
ο θηλασμός πρεπει να ειναι απεριοριστος και να μην μπαινει σε προγραμμα τις πρωτες μέρες!
Το μωρο δεν πειναει την πρωτη μέρα γιατι το στομαχι του ειναι γεματο απο το μυκώνιο, δεν ειναι ανάγκη να δωσετε ξενο γάλα! Το μωρο μπαινει στο στηθος για να ξεκινησουν οι θηλαστικες κινησεις και να κατεβει το γάλα την τριτη μερα....μεχρι τότε καθε 2,30 ώρες ξυπνας εσυ το παιδι εαν δεν εχει ξυπνησει για να το θηλάσεις! Επίσης δεν δίνεις πιπιλα για να μην πάθει συγχυση των θηλών και νομιζει ότι τρώει.[/quote]

Δεν είναι όπως τα λες Κατερινιό!
Δεν χρειάζεται να βάλεις πρόγραμμα στο θηλασμό...θα διαφωνήσω και με την πιπίλα...
Εάν δεν τρώει το καταλαβαίνει...
Το μόνο που χρειάζεται είναι ηρεμία...και όπως βγει στην κάθε μανούλα...
Όπως η κάθε μάνα έχει διαφορετικό τοκετό...έτσι είναι και ο θηλασμός...η κάθε μανούλα βρίσκει το τρόπο που βολεύει και αυτή και το παιδί της...
Εάν είναι να το κάνουμε με άγχος, καλύτερα να μην το κάνουμε...
γιατί το παιδί μέσω του θηλασμού καταλαβαίνει ακόμα και το άγχος...

34ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:00 am

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
AAXXX....3 MHNWN TOU TO EKOPSA MWRE....
GT PIGAINA STIN SXOLI KAI KANA DYO FORES EIXA ATYXIMATA KAI ETREXA NA ALLAXW MPLOUZA KAI SOUTIEN GT I MOUN MES STO GALA..PWS TO METANIWNW THEE MOU...

MAKARI NA EIXA THN YPOMONH NA SYNEXISW...
KLAPS...
STO EPOMENO THA THILASW OSO PAEI...

35ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:01 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[κανεις δεν ειπε ότι εισαι κακια.....
ενημέρωση λέμε δεν υπάρχει!!
Αναρρωτηθηκες γιατι σου κόπηκε το γάλα? Μηπως το εβαζες σε προγραμμα? Κοιμοταν πολυ και δεν το ξυπναγες να θηλασει?
Το γαλα σταματαει όταν εμεις σταματαμε να θηλαζουμε.....το στηθος ειναι εργοστασιο παραγωγης γαλακτος... όσο το δουλευεις βγαζει...
Επίσης οι διαιτες καμια φορα μειωνουν την ποσοτητα και την ποιοτητα!

36ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:05 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΟΠΗΚΕ ΛΟΓΩ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ.... ΘΗΛΑΣΑ
ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 9 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΣΤΙς Σ 10 ΜΑς
ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΟΤΙ ΠΕΘΑΝΕ ΞΑΦΝΙΚΑ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ...
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΑΓΟΝΑ.....

37ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:05 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
peppy-mama έγραψε:AAXXX....3 MHNWN TOU TO EKOPSA MWRE....
GT PIGAINA STIN SXOLI KAI KANA DYO FORES EIXA ATYXIMATA KAI ETREXA NA ALLAXW MPLOUZA KAI SOUTIEN GT I MOUN MES STO GALA..PWS TO METANIWNW THEE MOU...

MAKARI NA EIXA THN YPOMONH NA SYNEXISW...
KLAPS...
STO EPOMENO THA THILASW OSO PAEI...

Τα καλυτερα επιθεματα ειναι της chico...τα ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΑ.

38ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:06 am

mamamaria


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
γεια σας κοριτσια με θεμα του θηλασμου ειμουνα ασχετη.
οταν γεννησα την κορη μου και επειδη ηταν προωρο μου ειπε ο τοτε γυναικολογος μου οτι δεν μπορω να της δωσω το δικο μοιυ γαλα και ετσι με χαπια το εκοψα!!
Στο γιο μου τωρα ο γυναικολογος μου δεν δεχοτανε κουβεντα να κοψω το γαλα μου γιατι ετσι οπως μου τα χε πει ο πρωτος γυναικολογος δεν υπηρχε περιπτωση να το περασω ολο αυτο ετσι οπως μου τα λεγε.
αν και μπηκε κ ο γιος μου θερμοκυτιδα,την δευτερη μερα ηρθε στο δωματιο του νοσοκομειου μια μαια με ενα θηλαστρο για μενα βεβαια η αντιδραση μου ηταν αστα να πανε δεν υπηρχε περιπτωση να το κανω εγω αυτο. με τα πολλα και αφου ηρθε και ο γιατρος μου με επησαν να το βγαλω το γαλα με το θυλαστρο!!!
για να μην σας κουραζω αφου ειδα οτι δεν ειχε καμια σχεση ετσι οπως μου τα λεγανε αποφασησα να το θυλασω με το που περνουμε και το μωρο στον σπιτι και αφου συνεχισα να του δεινω δικο μου γαλα σε 2-3 μερες τρεχαμε στο παιδιατρο γιατι εκανε στα κακα του αιμα με αποτελεσμα να τρεχουμε παλι στα νοσοκομεια παλι ταξιδια και παλι ταλαιπορια και για το παιδι και για μας
Το παιδι τελικα ειχε αλεργια στο μητρικο γαλα τωρα επιτελους ειμαστε παλι σπιτι μας!!!! Laughing Laughing
Δεν ξερω αν ειναι και τοσο καλο το μητρικο γαλα τελικα μπορει να λενε ενα σωρο αλλα μετα απο τετοια περιπετεια αν ποτε κανω αλλο νπαιδι δεν ξερω αν θα το θυλασω!!!

39ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:10 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
athina24 έγραψε:ΚΟΠΗΚΕ ΛΟΓΩ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ.... ΘΗΛΑΣΑ
ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 9 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΣΤΙς Σ 10 ΜΑς
ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΟΤΙ ΠΕΘΑΝΕ ΞΑΦΝΙΚΑ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ...
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΑΓΟΝΑ.....

Λυπάμαι γι'αυτο......
Εχεις ακουσει για τον επαναγαλακτισμό?
το διαβασα προσφατα στο μπλοκ Μητρικος θηλασμός.
Ξαναβάζεις το παιδι να θηλάζει κάθε 3 ωρες και αναλογα με το χρονο που το εκοψες θα σου ξανακατεβει!
Αυτο το κάνουν οι μάνες που υιοθετουν ενα μωρακι και θελουν να το θηλάσουν!
Δεν ειναι υπέροχο?

40ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:10 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
KATERINIO έγραψε:[κανεις δεν ειπε ότι εισαι κακια.....
ενημέρωση λέμε δεν υπάρχει!!
Αναρρωτηθηκες γιατι σου κόπηκε το γάλα? Μηπως το εβαζες σε προγραμμα? Κοιμοταν πολυ και δεν το ξυπναγες να θηλασει?
Το γαλα σταματαει όταν εμεις σταματαμε να θηλαζουμε.....το στηθος ειναι εργοστασιο παραγωγης γαλακτος... όσο το δουλευεις βγαζει...
Επίσης οι διαιτες καμια φορα μειωνουν την ποσοτητα και την ποιοτητα!

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΩ ΚΟΝΤΡΑ...
ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...
Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΟΝΕΣ...ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2780 ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 40 ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΤΑ 4500 ΚΙΛΑ (ΜΟΝΟ ΘΗΛΑΣΜΟ)...ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΥΠΝΑΩ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΕΖΩ ΝΑ ΦΑΕΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ....ΗΞΕΡΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ...
ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΓΧΟΣ ΟΜΩΣ...ΗΜΟΥΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΧΑΛΑΡΗ

41ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:12 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
KATERINIO έγραψε:
athina24 έγραψε:ΚΟΠΗΚΕ ΛΟΓΩ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ.... ΘΗΛΑΣΑ
ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 9 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΣΤΙς Σ 10 ΜΑς
ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΟΤΙ ΠΕΘΑΝΕ ΞΑΦΝΙΚΑ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ...
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΑΓΟΝΑ.....

Λυπάμαι γι'αυτο......
Εχεις ακουσει για τον επαναγαλακτισμό?
το διαβασα προσφατα στο μπλοκ Μητρικος θηλασμός.
Ξαναβάζεις το παιδι να θηλάζει κάθε 3 ωρες και αναλογα με το χρονο που το εκοψες θα σου ξανακατεβει!
Αυτο το κάνουν οι μάνες που υιοθετουν ενα μωρακι και θελουν να το θηλάσουν!
Δεν ειναι υπέροχο?


ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ...
ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ...ΕΙΠΑΜΕ...

42ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:13 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
θα το ψαξω αυτο που λες......

43ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:14 am

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
paidia ti na pw edw ta exw dei ola......egw kserw pws eidika otan einai prooro to mwro exei polu perissoterh anagh to mitriko gala.......ela xriste mou ....eides ti kanei to xrima????e ti tsampa ton plhrwnoun oi etairies ton giatro????prepei na prowthisei k aytos ta proionta........den eimaste kala.......aloimono mas an vrethoume se erimonisi me neogennito k tpt gurw paramono frouta k papagalous...ante k ton dr shepard...... ti tha kanoume xwris ta galatakia tou emporiou???ti ??pws tha to taisoume?ti tha kanoume xwris to xapi gia na kopsoume to gala????
aloimono sas kakomoires mou min taksidevete me neogennita h ston mina sas k ginei kamia anagastiki stin zougla tis afrikis h se kanena erimonisi stin karaiviki h k sto nisi tou lost sthn hawai, ti tha taisete ta paidakia sas????????
(k emena tetoia mou ekanan k ton prwto den ton thilasa paramono enamisi mina me to zori

44ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:17 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ....
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΓΑΛΑ ΠΑΡΑ ΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ....
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΥΙΟΘΕΤΗΣΑΝ....ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.....ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ!

45ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:23 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γωγω απλα ρωτησα τη κοπελα ....ξερω οτι δεν κοβεται ετσι απλα το γαλα!
Σιγουρα καθε παιδι ειναι διαφορετικο εμενα ξυπναγε καθε 2,30 ωρες υπαρχουν αλλα που ξυπνανε στις 4ωρες όμως αυτα που κοιμουνται παραπανω τις πρωτες μερες πρεπει να φανε αλλιως θα κοπει τα γαλα.
δεν τα κατεβαζω απο το μυαλο μου και εγω εχω διαβαζει πολυ και η νονα της κορης μου ειναι μαια!
εγω λεω μονο αυτα που ξερω μπας και ενημερωσω καμια γυναικα παραπανω!
Σας ευχαριστω και για σας!

46ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:25 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="mamamaria"]γεια σας κοριτσια με θεμα του θηλασμου ειμουνα ασχετη.
οταν γεννησα την κορη μου και επειδη ηταν προωρο μου ειπε ο τοτε γυναικολογος μου οτι δεν μπορω να της δωσω το δικο μοιυ γαλα και ετσι με χαπια το εκοψα!!
Στο γιο μου τωρα ο γυναικολογος μου δεν δεχοτανε κουβεντα να κοψω το γαλα μου γιατι ετσι οπως μου τα χε πει ο πρωτος γυναικολογος δεν υπηρχε περιπτωση να το περασω ολο αυτο ετσι οπως μου τα λεγε.
αν και μπηκε κ ο γιος μου θερμοκυτιδα,την δευτερη μερα ηρθε στο δωματιο του νοσοκομειου μια μαια με ενα θηλαστρο για μενα βεβαια η αντιδραση μου ηταν αστα να πανε δεν υπηρχε περιπτωση να το κανω εγω αυτο. με τα πολλα και αφου ηρθε και ο γιατρος μου με επησαν να το βγαλω το γαλα με το θυλαστρο!!!
για να μην σας κουραζω αφου ειδα οτι δεν ειχε καμια σχεση ετσι οπως μου τα λεγανε αποφασησα να το θυλασω με το που περνουμε και το μωρο στον σπιτι και αφου συνεχισα να του δεινω δικο μου γαλα σε 2-3 μερες τρεχαμε στο παιδιατρο γιατι εκανε στα κακα του αιμα με αποτελεσμα να τρεχουμε παλι στα νοσοκομεια παλι ταξιδια και παλι ταλαιπορια και για το παιδι και για μας
Το παιδι τελικα ειχε αλεργια στο μητρικο γαλα τωρα επιτελους ειμαστε παλι σπιτι μας!!!! Laughing Laughing
Δεν ξερω αν ειναι και τοσο καλο το μητρικο γαλα τελικα μπορει να λενε ενα σωρο αλλα μετα απο τετοια περιπετεια αν ποτε κανω αλλο νπαιδι δεν ξερω αν θα το θυλασω!!![/quote

βρε κοριτσι μου καταλαβες ακριβως τι σου ειπε ο γιατρος; το παιδι δεν κανει αλεργεια στο μητρικο γαλα, κανει σε κατι που τρωμε και περναει στο μητρικο γαλα και το πειραζει, αν εντοπιζες αυτο το συστατικο θα θηλαζες κανονικα, στο λεω απλα για να μην λες αλεργεια στο μητρικο αλλα σε κατι αλλο που περνουσε απο εσενα μεσα απο το γαλα στο παιδι, γιατι θα διαβασουν και καποιες κοπελες και θα το καταλαβουν λαθος.

κοριτσια ουτε εγω ειμαι φανατικη του θηλασμου, αν διαλεγα ποσο θα θηλαζα και εγω θα ελεγα μεχρι 6-7 μηνων δεν θα μου αρεσε παραπανω αυτη ειναι η δικια μου αποψη και δεν την αλαζω, οποια θηλαζει παραπανω δεν το κατακρινω καλα κανει οποια δεν θηλαζει επισης, εγω αλλο λεω πως γινεται να αρνηται καποια να θηλασει αν δεν εχει βαλει το παιδι εστω και μια φορα στο στηθος να δει πως ειναι βρε αδερφε, οταν δηλ το λεει πριν καν γεννησει, εγω αυτο δεν μπορω να καταλαβω.

επισης καπου αναφερθηκε το θεμα του επαναγαλακτισμου, επαναγαλακτισμος γινεται αλλα πρεπει πρωτα να εχεις γεννησει και απλα να σταματησες η να μειωθηκε το γαλα σου, οχι οπως ειπε μια κοπελα αν υιοθετησης ενα παιδι θα μπορεις να το θηλαζεις

47ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:27 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΥΙΟΘΕΤΗΣΑΝ....ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.....ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ![/quote]
ολα γινονται αρκει να το θελεις! Διαβαστε και τιποτε......μην νομιζετε μόνο!
Το θηλαστρο δεν κανει τις θηλαστικες κινησεις που κανει το παιδι....ετσι σιγα σιγα μειωνει την παραγωγη!

48ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:31 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτο το τελευταιο με το θηλαστρο μπορω να το αναλυσω παρααα πολυ ομως αλλα τωρα δεν εχω ορεξη για να γραφω ατελειωτα, εμενα μια χαρα στο γιο μου δεν μου μειωθηκε και ας μην ειχα και επαγγελματικο θηλαστρο, μην εισαστε σε τιποτα απολυτες η εμπειριες μου εχουν καταριψει παρα πολλες φορες τους κανονες που διαβαζω

49ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:32 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[επισης καπου αναφερθηκε το θεμα του επαναγαλακτισμου, επαναγαλακτισμος γινεται αλλα πρεπει πρωτα να εχεις γεννησει και απλα να σταματησες η να μειωθηκε το γαλα σου, οχι οπως ειπε μια κοπελα αν υιοθετησης ενα παιδι θα μπορεις να το θηλαζεις[/quote]
εγω ήμουν αυτή η κοπελα και γινεται πηγαιναι εδω και διαβασε σε παρακαλω πολυ......
http://www.mammyland.com/stiles/papadima/epanagalaktismos

50ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 2:33 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια συγγνώμη που δε διαβαζω όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις λόγω έλλειψης χρόνου. Οπότε συγγνώμη αν έχουν ξαναειπωθεί τα λίγα που θα πω.
Είχε γίνει κάποια ανάρτηση από την Ολίβια στο blog σχετικά με τον ρατσισμό που βιώνουν οι μαμάδες που δε θηλάζουν. Και ενώ ήμουν κατά το ήμισυ περήφανη που θήλασα τρεισήμισυ μήνες το μωρό μου και κατά το ήμισυ βουτηγμένη στη ντροπή που το γάλα μου ήταν ανεπαρκές για τη φυσιολογική ανάπτυξη του μωρού και βάζοντας ξένο σιγά σιγά μου κόπηκε, ξαφνικά αυτά τα συναισθήματα πήραν άλλη διάσταση. Ναι, καλό είναι αν μπορείς να θηλάσεις και συμφωνώ με όλα τα θετικά του θηλασμού, αλλά δεν μπορεί κάποια γυναίκα να νιώθει τύψεις που "δεν κατάφερε να φέρει εις πέρας το καθήκον της ως μάνα"... Και το γράφω έτσι γιατί εγώ έτσι το ένιωσα όταν μου κόπηκε το γάλα...
Δεν είναι ότι δε συμμερίζομαι τις γνώμες υπέρ του θηλασμού. Αντιθέτως! Τις συμμερίζομαι απόλυτα. Απλά να έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας και την άλλη οπτική.
Υγ. Είναι μπούρδα ότι ο θηλασμός δεν αλλάζει το στήθος. Το δικό μου και μεγάλωσε και έπεσε ελαφρώς, αλλά χίλεις φορές ΧΑΛΑΛΙ!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις