Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
8 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 8 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 7]

101ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 11:26 pm

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
valerakievelinaki έγραψε:κατερινιο δεν ξερω γιατι τα παιρνεις ετσι τα πραγματα !! δεν εχω κανεναν απολυτως κερδος απο τα λεγομενα μου και πραγματι αυτα ηταν τα λογια της μαιας !! γεννησα την πρωτη μου κορη στις 6/8/2006 και απο τοτε θηλαζω χωρις να σταματησω ουτε μια μερα και την δευτερη μου κορη δηλ θηλαζα σε ολη την δευτερη εγκυμοσυνη μου και καποιο διαστημα και τις δυο γιατι το γουσταρα εγω και ακομα το γουσταρω και δεν θελω να σκεφτω πως θα ερθει η μερα που θα σταματησει οποτε καταλαβαινεις αν ειμαι υπερ του θηλασμου και αν και ποσο γνωριζω τα οφελη του !! οσο για τη κοκα κολα ;;; αν με το που γεννιοντουσαν μαθαιναν αυτη την γευση ;;; θα την επιναν κανονικα σε ολα τα γευματα τους !! απλα εμας ευχαριστει να ξερουμε οτι θρεφουμε τα μωρακια μας ακομα και μετα την γεννα !! εμας βολευει που δεν εχουμε το αγχος ποτε εφαγε ;; ποσο εφαγε ;; αντε να αποστειρωσουμε , μην ξυπνησουμε μες την νυχτα κ τρεχουμε να βρασυμε νερο παμεμια βολτα και δεν κουβαλαμε την σαρα και την μαρα για ενα γευμα κλπκλπ ειναι η πραγματικοτητα ειτε θες να το δεχτεις ειτε οχι !!

καλε μην φουντωνεις πρωι-πρωι ουτε καφε δεν ηπιαμε.........
το θελω και το παραθέλω και γι' αυτο θηλαζω απλα δεν θηλαζω μονο γι'αυτο και σιγουρα και εσυ....αυτο που θελω να λεμε και να διαβασουν οι νεες που φοβουνται ειναι και τα ωφελη που θα εχει το παιδι τους που δεν ειναι μονο η θρεψη....
να πουμε λοιπον ποσο υπεροχα και μοναδικα νιωθουμε οταν κραταμε τα μωρακια μας στην αγκαλια, τα θηλαζουμε και μπορουμε ταυτοχρονα να μαγειρευουμε, να σερφαρουμε, να περπαταμε στην παραλια ή στο βουνο και πολλα αλλα....ενω παραλληλα το παιδι ειναι ηρεμο δεν γκρινιαζει, δεν ειναι λαιμαργο, δεν ειναι παχυσαρκο (και δεν κινδυνευει να γινει) και εχει καλη ανυνα ο οργανισμος του απεναντι στα μικροβια και τους ιους τοσα αλλα......πολλα πολλα??
( οσο για την κοκακολα αρκετη διαφιμηση της καναμε απλα...δεν κολαει για μενα σε αυτη την κουβεντα που ανοιξαμε)
ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 215994

102ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 11:35 pm

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κατερινα οοοοοοοοοοσο και αν προσπαθησουμε εμεις να πεισουμε για τα ωφελη και την ευκολια του θηλασμου αν δεν θελει η φοβαται μια μαμα ΔΕΝ θα θηλασει εμεις θα γινουμε κακες ειναι δικαιωμα τους στην τελικη !! και αν εμεις νιωθουμε υπεροχα να θηλαζουμε μια μαμα νιωθει υπεροχα να ταιζει με το μπουκαλι δεν θα ερθω σε αντιπραθεση για αυτο !! θα κοιαξω να κανω εγω αυτο που θελω και οι αλλοι ας κουρευοται !! afro

103ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 11:52 pm

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
valerakievelinaki έγραψε:κατερινα οοοοοοοοοοσο και αν προσπαθησουμε εμεις να πεισουμε για τα ωφελη και την ευκολια του θηλασμου αν δεν θελει η φοβαται μια μαμα ΔΕΝ θα θηλασει εμεις θα γινουμε κακες ειναι δικαιωμα τους στην τελικη !! και αν εμεις νιωθουμε υπεροχα να θηλαζουμε μια μαμα νιωθει υπεροχα να ταιζει με το μπουκαλι δεν θα ερθω σε αντιπραθεση για αυτο !! θα κοιαξω να κανω εγω αυτο που θελω και οι αλλοι ας κουρευοται !! afro

θα συμφωνησω μαζι σου κοριτσι μου σε ολα απλα να προσθεσω ότι για να το αρνηθεις πρεπει να ενημερωθεις πρωτα για ολα. ολα αυτα που δυστυχως δεν λεγονται....
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΩΦΕΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΘΗΛΑΣΟΥΝ 'Η ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΛΙΓΟ!! ΚΑΛΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΡΚΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΑΓΑΠΗ!

ΑΠΛΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΤΑΙ ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗ ΒΟΗΘΗΣΩ.

και θελω να το κανω μονο για τις κοπελες που ενδιαφερονται να θηλασουν και ειναι στο ψαξιμο και εχουν αποριες


Συγνωμη για τα κεφαλαια σκκεφτηκα μηπως φαινονται καλυτερα Laughing

104ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Τετ Ιουλ 14, 2010 11:54 pm

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Επ! Σας έπιασα!!!

Η άποψή μου για το θέμα είναι απλή:

ευτυχισμένοι γονείς, ευτυχισμένα παιδιά.

Αν μια μάνα είναι να κλαίει και να χτυπιέται επειδή μισεί να θηλάζει, ε ας μην θηλάσει.


Επεμβαίνω, βέβαια, για να σας υπενθυμίσω ότι όλες οι απόψεις είναι σεβαστές και παραπάνω από καλοδεχούμενες, αλλά please, προσπαθήστε να αποφύγετε τις αντιπαραθέσεις!

http://www.eimaimama.gr

105ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 12:14 am

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ολιβια μην ανυσηχεις συζητηση κανουμε ! και εσυ κατερινα καλα κανεις και θες να βοηθησεις καποτε το εκανα και εγω και βρηκα τον μπελα μου !!!! ανοιξε λοιπον ενα θεμα στο οποιο θα γραφουν οι μαμαδες που θελουν βοηθεια στο θεμα του θηλασμου και εδω ειμαστε και εμεις αν μπορουμε θα βοηθησουμε !!

106ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 1:07 am

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μμ πολυ λεπτο το θεμα και προσωπικο... καταννοηση κοριτσια μου σε ολες τις μαμαδες!!!!!!!

107ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 1:45 am

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κορίτσια γιατί να τσακωθούμε;η κάθε μαμά κάνει οτι νομίζει καλύτερο για το παιδάκι της.Και αν θέλει να ενημερωθεί νομίζω θα βρει να το κάνει είτε απο το διαδίκτυο είτε απο βιβλία και όσες ακούνε τα κλισέ απο συγγενείς και περίγυρο τύπου:θα σου πέσει το στήθος αν θηλάσεις,το παιδί δεν θα χορταίνει κ.α τέτοια τότε νομίζω πως θα βρουν δικαιολογία για να μην θηλάσουν.Εμείς πάντως εως τώρα τα πάμε μια χαρά με τον θηλασμό και οι αλλεργίες του σιγά σιγά βελτιώνονται και να φανταστείτε οτι όλοι οι γιατροί μου λένε όσο περισσότερο θηλάσεις τόσο καλύτερα για την αλλεργία του τυχαίο;δεν νομίζω Wink

108ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 2:08 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κατερινακι, αλλο να βοηθαμε και αλλο να πορωνομαστε και να αντιπαραθετουμε οτιδηποτε γραφουν οι αλλοι, τοτε κανεις δεν θα διαβασει τιποτα, επισης σορυ αλλα εμενα μου αρεσει καποιος να μου λεει την αποψη του και οχι να παραθετει ενα καρω αρθρα που μπορει η καθε μια να βρει οταν βαλει στο google τη λεξη θηλασμο, και εγω εχω απειρα τετοια αρθρα, χριστινακι σε παω γουσταρω τα ατομα που θηλαζουν και τους αρεσει και εχουν ορεξη να βοηθησουν χωρς εντασεις και αγιοποιησεις του θηλασμου, και η ζουζουνιτσα ειναι ετσι που θηλαζει και η ιδια και της το εχω πει πολλες φορες οτι την παραδεχομαι, εγω αν ειχα θεμα θηλασμου παντως σε σενα και στην ζουζουνιτσα θα απευθυνομουν παρα στην κατερινα, και αυτο δεν το εγραψα κατερινα προσωπικα για το ατομο σου απλα για να δειξω οτι οι κοπελες που ειναι τοσο απολυτες και πορωνονται, δυστιχως φοβουνται να τους ζητησουν βοηθεια, και δεν το λεω απο μονη μου το εχω ακουσει απο κοπελες στην πραξη, αλαξτε λιγο τον τροπο που γραφεται ρε κοριτσια, αφου ο στοχος ειναι να βοηθησετε καντε το πιο σωστα, ολες το ιδιο θελουμε!!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

109ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 2:21 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκια μου, ας μη φανατιζομαστε... όλες οι μαμάδες αγαπάμε τα παιδάκια μας!
Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει ενημέρωση όσον αφορά το θηλασμό. Αν άκουγα το γυναικολόγο μου, θα είχα αποθηλάσει ήδη. Και το τι λέει η κάθε μια μαία δε σημαίνει κάτι.. Καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει και ο κάθε γονιός έχει υποχρέωση να το ψάχνει! Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πριν όμως απορρίψουμε κάτι, καλό είναι να ενημερωνόμαστε σωστά γύρω από αυτό, δηλαδή από πολλές πλευρές και από ειδικούς.

110ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 2:27 am

Irene S


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
KATERINIO έγραψε:. Αν ένα κοριτσάκι δεκαπέντε μηνών μιλάει ήδη φτιάχνοντας μικρές προτάσεις, πολλοί θα αποδώσουν την εξυπνάδα του στο φύλο του, αρκετοί στα γονίδια από τους έξυπνους γονείς του, άλλοι στα ερεθίσματα που παίρνει από το μεγαλύτερο αδερφάκι της, ελάχιστοι όμως θα αποδώσουν την εξυπνάδα της στο γεγονός ότι θήλασε αποκλειστικά για έξι μήνες και συνεχίζει έως σήμερα να απολαμβάνει το στήθος της μαμάς. Κι όμως αυτή τυχαίνει να είναι η πιο πιθανή επιστημονική εξήγηση για την αλματώδη ψυχοκινητική της ανάπτυξη.
Παπαβέντσης Στέλιος (Παιδίατρος, M.R.C.P.C.H., D.C.H. I.B.C.L.C. )
πηγή: healthierworld, φωτο Poster του 1930
απο το πολυ καλο blog: http://ariadni144.wordpress.com/2010/07/06/thilasmos_peran_ton_eksi_minon_anektimitos/

Σε ευχαριστώ για τη συμπαρασταση......εισαι ενας καλος αγγελος![/quote]



Παρεμπιπτόντως ο γιατρός είναι ο παιδίατρος μας!!! Πολύ καλός γιατρός και υποστηρικτής του θηλασμού με εμπειρία εργασίας στο εξωτερικό.

111ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 2:36 am

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μιλουπακι έγραψε:θα γραψω κατι ασχετο τωρα αλλα αν διαβαστει για μενα καλο θα ειναι, εγω πως βλεπω το πραγμα στο να βοηθησουμε μια κοπελα να θηλασει και να μην γινεται χαμος στο θεμα που ανοιγει, αν πχ η κοπελα εχει εισεχουσες θηλες καλο ειναι να γραφουν και να την συμβουλευουν μαμαδες που ειχαν το ιδιο προβλημα και το αντιμετωπισαν και οχι οποια γενικα θηλασε, οπως επισης αν καποια ρωταει για θηλαστρα οκ να γραψει ο καθενας την γενικοτητα του αλλα αυτες που θα συμβουλεψουν να ειναι κοπελες που ταισαν τα παιδακια τους με αυτους τους τροπους ή κοπελες που αποτυχανε με αυτον τον τροπο, ετσι και θα βοηθιεται το ατομο που θελει να θηλασει και εχει πραγματικα αναγκη εκεινη τη στιγμη και δεν θα γινεται και ενα θεμα κουλουβαχατα, ασχετο αλλα ηθελα να γραψω την αποψη μου καιρο πανω σε αυτο

και καλα τα λες...σαν να ακουω...η κουμπαρα της ξαδελφης του κολλητου του μπακαλη μου αγορασε ενα θηλαστρο....καταπληκτικό!μεχρι και ο μμαναβης το δοκιμασε και εμεινε ευχαριστημενος!
πεθαινω στα γελια!εχεις απολυτο δικιο και δυστηχως το εχω κανει και εγω το λαθος...η σιωπή ειναι χρυσος!

112ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 2:45 am

k.evridiki

k.evridiki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εγω ειχα παθει το αντιθετο...
ηθελα τοσο πολυ να θηλασω και ειχα διαβασει τοσα πολλα καλα πραγματα για το θηλασμο, που 10 μερες μετα τη γεννα που δεν ειχα καθολου γαλα εκλαιγα και στεναχωριομουν γιατι πιστευα οτι ο μικρος δε θα ειναι ευτυχισμενος και δε θα του παρεχω ολα οσα πρεπει κτλ κτλ ο μικρος ομως μια χαρα κανενα προβλημα μες στη καλη χαρα και χορτατος χορτατος σουπερ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

113ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 3:18 am

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Υπαρχει η εξης κατασταση τοσα χρονια (2 πια) που ειμαι σε μαμαδοφορουμ. Ειναι 3 κατηγοριες γυναικων-μαμαδων. Υπαρχουν:
1. οι θηλαζουσες (πετυχημενες και δυνατες στο θεμα αυτο)
2. οι αποτυχημενες θηλαζουσες (που θελαν αλλα για χιλιους δυο λογους αποτυχανε)
3. οι θηλαζουσες "εγω το κανω τελεια")

Στην πρωτη κατηγορια ανηκουν γυναικες που θηλασαν και θηλαζουν και βοηθανε λεγοντας τα σωστα πραγματα στο σωστο ατομο με το σωστο τροπο.
Στην δευτερη κατηγορια ανηκουν (κι εγω) αυτες που ηθελαν και δεν τα καταφεραν ειτε γιατι ειχαν λαθος καθοδηγηση ή και καθολου ειτε γιατι ειχαν αγχος και τα παιξανε.)
Στην τριτη κατηγορια εχω δει μαμαδες που για καποιο λογο επειδη τα καταφεραν βρε αδερφε εδωσαν μαχη που λενε, το διατυμπανιζουν και το φωναζουν και με λαθος λογια και τροπο "τρομαζουν" (τα εισαγωγικα τα εβαλα επιτηδες για να δωσω αλλη διασταση στη λεξη) τις αλλες αποτυχημενες της 2ης κατηγοριας.
Η κατηγορια "δεν θηλαζω" γιατι δεν θελω (που δεν την ανεφερα καν)στα φορουμ που εχω δει δεν υπηρξε. Σπανια εχω δει μαμα να γραφει οτι δεν θελει να θηλασει. Εμεις που ενδιαφερομαστε και ασχολουμαστε με την μητροτητα τις περισσοτερες φορες θελουμε και προσπαθουμε οσο μπορουμε.
Γιατι τα γραφω ολα αυτα? Γιατι θεωρω οτι ολες μα ολες απο τη στιγμη που ανοιγουμε τον υπολογιστη και ψαχνομαστε διαδικτυακα παντα θελουμε το καλυτερο. Δεν παμε στα τυφλα...
Δεν υπαρχει κατι αλλο...
Αυτο ειχα να πω και οχι με σκοπο να ανεβασω τους τονους αλλα να σας δειξω οτι ετσι ειναι. Ολες οι αποψεις ειναι δεκτες εφ'οσον ο σκοπος αγιαζει τα μεσα! Laughing

114ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 3:34 am

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αννα Κ. έγραψε:Υπαρχει η εξης κατασταση τοσα χρονια (2 πια) που ειμαι σε μαμαδοφορουμ. Ειναι 3 κατηγοριες γυναικων-μαμαδων. Υπαρχουν:
1. οι θηλαζουσες (πετυχημενες και δυνατες στο θεμα αυτο)
2. οι αποτυχημενες θηλαζουσες (που θελαν αλλα για χιλιους δυο λογους αποτυχανε)
3. οι θηλαζουσες "εγω το κανω τελεια")

Στην πρωτη κατηγορια ανηκουν γυναικες που θηλασαν και θηλαζουν και βοηθανε λεγοντας τα σωστα πραγματα στο σωστο ατομο με το σωστο τροπο.
Στην δευτερη κατηγορια ανηκουν (κι εγω) αυτες που ηθελαν και δεν τα καταφεραν ειτε γιατι ειχαν λαθος καθοδηγηση ή και καθολου ειτε γιατι ειχαν αγχος και τα παιξανε.)
Στην τριτη κατηγορια εχω δει μαμαδες που για καποιο λογο επειδη τα καταφεραν βρε αδερφε εδωσαν μαχη που λενε, το διατυμπανιζουν και το φωναζουν και με λαθος λογια και τροπο "τρομαζουν" (τα εισαγωγικα τα εβαλα επιτηδες για να δωσω αλλη διασταση στη λεξη) τις αλλες αποτυχημενες της 2ης κατηγοριας.
Η κατηγορια "δεν θηλαζω" γιατι δεν θελω (που δεν την ανεφερα καν)στα φορουμ που εχω δει δεν υπηρξε. Σπανια εχω δει μαμα να γραφει οτι δεν θελει να θηλασει. Εμεις που ενδιαφερομαστε και ασχολουμαστε με την μητροτητα τις περισσοτερες φορες θελουμε και προσπαθουμε οσο μπορουμε.
Γιατι τα γραφω ολα αυτα? Γιατι θεωρω οτι ολες μα ολες απο τη στιγμη που ανοιγουμε τον υπολογιστη και ψαχνομαστε διαδικτυακα παντα θελουμε το καλυτερο. Δεν παμε στα τυφλα...
Δεν υπαρχει κατι αλλο...
Αυτο ειχα να πω και οχι με σκοπο να ανεβασω τους τονους αλλα να σας δειξω οτι ετσι ειναι. Ολες οι αποψεις ειναι δεκτες εφ'οσον ο σκοπος αγιαζει τα μεσα! Laughing


τα λες πολυ ωραια !!!! Respect

115ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 3:46 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αννα μου πολυ ωραια τα ειπες, αλλα εχω και αλλη μια κατηγορια χαχα, υπαρχουν και οι θηλαζουσες που απλα μετα απο ενα διαστημα σταματησαν να θηλαζουν για διαφορους λογους και δεν νιωθουν ουτε οτι αποτυχαν, ουτε εχουν τυψεις, το θεωρησαν μια φυσιολογικη ακολουθια, προσωπικα σε αυτες ανηκω, ποτε δεν ενιωσα αποτυχια ή τυψεις, οκ στην κορη μου δεν ειχα και αλλη επιλογη απο το να σταματησω τον θηλασμο αλλα και να ειχα αν εγω το ειχα παρει αποφαση γιατι ετσι ηθελα, καμια αποτυχια δεν θα ενιωθα ουτε τυψεις, προσωπικα εμενα μου την δινει οταν μια μαμα μιλαει που θηλασε 3 η 4 μηνες και οχι 12 ριχνουνε αυτα που λεει οτι ειναι αντιδραση σε αυτα που γραφουν οι θηλαζουσες στις τυψεις που μπορει να εχει, ε σορρυ αλλα δεν ειναι ετσι, εχω βαρεθει να το ακουω, δεν αντιλεγω οτι υπαρχουν και οι κοπελες που νιωθουν ετσι αλλα να μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο καζανι μολις τολμησουν να μιλησουν και να κρινουμε με βαση ποσο θηλασαν

116ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 4:04 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="Μιλουπακι"]κατερινακι, αλλο να βοηθαμε και αλλο να πορωνομαστε και να αντιπαραθετουμε οτιδηποτε γραφουν οι αλλοι, τοτε κανεις δεν θα διαβασει τιποτα............

Συμφωνω μαζι σου, εγω να βοηθησω ηθελα και θέλω. δεν ειμαι φανατικη στο να θηλασουν ΟΛΕΣ οι γυναικες αλλα στο να ενημερωθουν! Την ταμπελα αυτη εσυ μου την κολλησες και δεν ξερω γιατι στην αρχη καλα τα λεγαμε. μετα κολλησαμε στο θεμα αν μπορει να θηλασει μια γυναικα που εχει υιοθετησει και θεωρησα καλο να σου βρω μια πηγη που το αναφερει. επειτα το μεγαλο αρθρο για το θηλασμο μετα τους 6 μηνες δεν το εβαλα εγω.
και μετα παρολο που εγραψα οτι ξεφυγαμε απο το θεμα που αρχικα ειχα θεσει δεν αλλαξε κατι..... ισως για αυτο να υπηρχε μια ενταση στην γραφη μου.
Λυπαμαι που δεν με συμπαθεις ειμαι καλος ανθρωπος και αγαπαω ολο τον κοσμο!! ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 667478

117ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 4:08 am

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κατερινα δεν γνωριζομαστε και δεν ξερουμε τι θα ενοχλησει και ποιον θα ενοχλησει η καθε μας λεξη η προταση μην ζητας συγνωμη δεν εκανες κατι κακο !! εδω ειμαστε ολες εμεις που εχουμε μια " εμπειρια " για να βοηθησουμε αν μας το ζητησουν οκ ?? φτανει που υπαρχει ολη η καλη θεληση !! ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 654316

118ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 4:14 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κατερινακι δεν σου κολησα καμια ταμπελα κοριτσι μου, γιαυτο και σου εγραφα παντα αν ειδες οτι μην το παρεις προσωπικα, απλα μεσα απο την κουβεντα που ξεφυγε και ειπαμε πολλα τονισα και διαφορα λαθη που εχω δει εγω σε φορουμ να γινονται και αντι να βοηθαμε τελικα να υπαρχουν τα αντιθετα αποτελεσματα, και γιαυτο ειπα αν αλλαξουμε λιγο τον τροπο που γραφουμε θα ειναι καλυτερα στο να μας ακουσουν, δεν ειπα ποτε οτι δεν σε συμπαθω μην βαζεις λεξεις στο στομα μου που δεν ειπα, αν δεν σε συμπαθουσα θα στο ελεγα πιστεψε με, διαλογο κανουμε και απλα βρηκα την ευκαιρια να γραψω πραγματα που με ενοχλουσαν και χαλουσαν ολα αυτα τα θεματα θηλασμου, εχω δει θεμα να ανοιγει μια κοπελα και αντι να την βοηθησουν και να τις λυσουν το προβλημα εχουν ερχισει και σφαζονται μεταξυ τους, οπως ειπα ο σκοπος ιδιος ειναι για ολες μας να βοηθησουμε, αν βρουμε την χρυση τομη και καταφερουμε να μην κανουμε το παραπανω ολοι θα ειμαστε κερδισμενοι και τα μωρακια, καταλαβες κοριτσι μου; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

119ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 4:36 am

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
νομιζω παντως οτι κατι πλαναται στον αερα σημερα κι εχθες!!!!!!οχι μονο εδω αλλα και σε αλλες αναρτησεις!!!!λετε να χει πανσεληνο κοριτσακια Shocked Shocked

120ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 4:44 am

mamametriazouzounakia


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
αν και μπορει να φανει λιγο... ασχετο... νομιζω οτι ειναι σχετικότατο...

στα πολύ προσωπικά θέματα του καθένα, καλό είναι να μην έχουμε άποψη παρα μονο ΑΝ μας ζητηθει... και πάλι... άλλο να λέμε γνωμη και άλλο να την επιβάλουμε...

http://familyclubproducts.blogspot.com

121ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 5:09 am

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamametriazouzounakia έγραψε:αν και μπορει να φανει λιγο... ασχετο... νομιζω οτι ειναι σχετικότατο...

στα πολύ προσωπικά θέματα του καθένα, καλό είναι να μην έχουμε άποψη παρα μονο ΑΝ μας ζητηθει... και πάλι... άλλο να λέμε γνωμη και άλλο να την επιβάλουμε...

Ακριβως...Εγω π.χ. κανεις δε ξερει (λεω παραδειγμα) τι λοχεια ειχα...πως την περασα...αν ειχα αλλα ψυχολογικα προβληματα ή οικονομικα ή ο,τιδηποτε...Επισης ο θυρεοειδης ειναι ενα προβλημα που δεν ειδα καμια να το αναφερει. Τι να πουνε και οι μαμαδες αυτες? Με χοντρα προβληματα που αναγκαζονται να μην κανουν το καλυτερο (δηλ. το θηλασμο) επειδη πρεπει να λυσουν αλλα προβληματα? Π.χ. δουλεια για οικονομικους λογους... (Ξερω μαμαδες που πιασανε δουλεια στις 40 μερες απο την γεννα τους).
Οταν μιλαμε ας εχουμε και αλλες παραμετρους στο μυαλο μας. Το καθε σπιτι εχει και εναν δικο του πονο.

122ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 5:14 am

Στελλίτσα

Στελλίτσα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Επισης ο θυρεοειδης ειναι ενα προβλημα που δεν ειδα καμια να το αναφερει. Τι να πουνε και οι μαμαδες αυτες?

και ειχα και εχω θυριειδη αλλα θηλασα και θηλαζω.
ποιος σας ειπε οτι δεν γινεται?

123ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 5:18 am

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Στελλίτσα έγραψε:Επισης ο θυρεοειδης ειναι ενα προβλημα που δεν ειδα καμια να το αναφερει. Τι να πουνε και οι μαμαδες αυτες?

και ειχα και εχω θυριειδη αλλα θηλασα και θηλαζω.
ποιος σας ειπε οτι δεν γινεται?

εδω μαλιστα !! χρειαζεται βοηθεια η μαλλον πληροφορηση σχετικα με τα φαρμακα και τον θηλασμο !! υπαρχουν πολλα φαρμακα συμβατα αλλα οι περισοτεροι γιατροι δεν το γνωριζουν !! με αποτελεσμα την διακοπη του θηλασμου !

124ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 5:33 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Στελλίτσα έγραψε:[κανεις δεν ειπε ότι εισαι κακια.....
ενημέρωση λέμε δεν υπάρχει!!
Αναρρωτηθηκες γιατι σου κόπηκε το γάλα? Μηπως το εβαζες σε προγραμμα? Κοιμοταν πολυ και δεν το ξυπναγες να θηλασει?
Το γαλα σταματαει όταν εμεις σταματαμε να θηλαζουμε.....το στηθος ειναι εργοστασιο παραγωγης γαλακτος... όσο το δουλευεις βγαζει...
Επίσης οι διαιτες καμια φορα μειωνουν την ποσοτητα και την ποιοτητα!
Η κόρη μου από 40 ημερών κοιμόταν 12ωρο. Δεν μου κόπηκε το γάλα θήλασα 13 μήνες, επίσης της έδινα πιπίλα από την πρώτη μέρα. Όπως είπε και μία μαμά πιο πριν, είναι κατά περίπτωση κάποια πράγματα και δεν πρέπει να είμαστε απόλυτες

125ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! - Σελίδα 5 Empty Απ: ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Πεμ Ιουλ 15, 2010 5:58 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αννα Κ. έγραψε:
mamametriazouzounakia έγραψε:αν και μπορει να φανει λιγο... ασχετο... νομιζω οτι ειναι σχετικότατο...

στα πολύ προσωπικά θέματα του καθένα, καλό είναι να μην έχουμε άποψη παρα μονο ΑΝ μας ζητηθει... και πάλι... άλλο να λέμε γνωμη και άλλο να την επιβάλουμε...

Ακριβως...Εγω π.χ. κανεις δε ξερει (λεω παραδειγμα) τι λοχεια ειχα...πως την περασα...αν ειχα αλλα ψυχολογικα προβληματα ή οικονομικα ή ο,τιδηποτε...Επισης ο θυρεοειδης ειναι ενα προβλημα που δεν ειδα καμια να το αναφερει. Τι να πουνε και οι μαμαδες αυτες? Με χοντρα προβληματα που αναγκαζονται να μην κανουν το καλυτερο (δηλ. το θηλασμο) επειδη πρεπει να λυσουν αλλα προβληματα? Π.χ. δουλεια για οικονομικους λογους... (Ξερω μαμαδες που πιασανε δουλεια στις 40 μερες απο την γεννα τους).
Οταν μιλαμε ας εχουμε και αλλες παραμετρους στο μυαλο μας. Το καθε σπιτι εχει και εναν δικο του πονο.


Μπράβο βρε κορίτσια! Αυτή είναι η πιο σωστή τοποθέτηση. Επίσης έχω να προσθέσω ότι το ζήτημα της επιλογής συνήθως γίνεται μετά την πληροφόρηση και όχι χωρίς αυτήν. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιες λένε ανενημέρωτες όσες από εμάς δε θέλουν να θηλάσουν!! Το είπα και παραπάνω ότι εγώ θήλασα όσο μπορούσα, αλλά δε μου αρέσει η κριτική έναντι αυτών που από επιλογή ή από ανάγκη δεν το έκαναν. ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ!! ΠΡΟΣ ΟΠΟΙΑΝΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις