Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
22 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 22 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 12]

201ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 11:05 pm

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lila77 έγραψε:Το να μην επισκέπτεται τη λεχώνα κανείς το βρίσκω λογικό, γιατί κυκλοφορούν ιώσεις.

Τίποτα από αυτά δεν βγήκε από την εκκλησία.

Απλά σκέφτομαι πως μπορεί να προήλθαν

Θυμιάζουν τον επισκέπτη τη νύχτα ε;Μήπως αυτό έχει μείνει από την αντίληψη των εβραίων ότι οι δαίμονες κυκλοφορούν τη νύχτα;Και ίσως λέω ίσως αυτό να βγήκε από το φόβο ότι θα φέρει το δαίμονα στο τσεπάκι του για παρεούλα; Μπορεί..

Αυτό με την περίοδο προφανώς στηρίζεται στην απαρχαιωμένη αντίληψη ότι η γυναίκα με περίοδο είναι ακάθαρτη και μπορεί να προκαλέσει κακό στους άλλους (αυτό δε θυμάμαι αν είναι κατάλοιπο των ιουδαίων ή των αρχαίων ελλήνων).

Όσο για την επαφή που θεωρείται ακάθαρτη τι να πω..Δε θα σχολιάσω καν. Η λεχώνα το παιδί της το έκανε με κρίνο ή το έφερε ο πελαργός;


χαχαχα με τρελαινεις!!!εγω δε ξερω για εσας 2 φορες κρινος και μια πελαργος επαιξε!!!και αλλη φορα θα ρωταω αμα καποια θελει να ερθει επισκεψη "τι εκανες το προηγουμενο βραδυ?" οπως στην απογραφη!!!χαχαχαχα και επισης να ρωτησω αν ενα αντρογυνο στην παραπανω ερωτηση πει οτι εκανε χμ...ξερετε τι μπαζουμε στο σπιτι μας μονο τον αντρα και τη γυναικα την αφηνουμε εξω στο πατακι ή παιρνουμε και το πατακι μη μας το λερωσει η αμαρτωλη???
κριμα που δεν ειμαι αθηνα λιλα θα ηθελα που να βρεθουμε να συζητησουμε!μ'αρεσει οταν οι νεοι ανθρωποι μιλαν ετσι ομορφα απλα και με αποδειξεις! Wink

202ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 11:56 pm

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:εγω παντως φετος πριν σαραντησω και για μπανακι πηγα στη θαλασσα και για καφε και τα παντα!γεννησαμε βρε κοριτσια δεν εχουμε ψωρα!δεν ειμαστε σε καραντινα!

καλα εννοητε!!! ειναι δυνατον να γεννας καλοκαιρακι και να κλεινεσαι μεσα? εχω μια γειτονησα που οι κορες τις γεννανε συνεχεια!!!! καθε χρονο εχουν και αλλο παιδακι!.''οσα δωσει ο θεος λενε...''τεσπα αυτες το παιζουν πααρα πολυ θρησκες με μνευματικο και ολο το σετ. ειχαμε παει σπιτι τους να τους δουμε. στο εξωχικο μιας που μενουν εκει διπλα μας. η μαμα βγηκε λιγο μαζι μας στην αυλη αλλα το μωρο μεσα! Shocked ουτε λογος για εξω... Rolling Eyes λογω ασαραντηστου... το ιδιο βραδυ την πετυχα κατα τις 11 το βραδυ πανω στο χωριο να βολταρει...
δεν την κατηγορω και καλα εκανε αλλα λεω.. τι σοι σαραντησμο κραταει τοσο φανατικη που ειναι???

203ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 12:47 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermama έγραψε:
Ευάκι έγραψε:εγω παντως φετος πριν σαραντησω και για μπανακι πηγα στη θαλασσα και για καφε και τα παντα!γεννησαμε βρε κοριτσια δεν εχουμε ψωρα!δεν ειμαστε σε καραντινα!

καλα εννοητε!!! ειναι δυνατον να γεννας καλοκαιρακι και να κλεινεσαι μεσα? εχω μια γειτονησα που οι κορες τις γεννανε συνεχεια!!!! καθε χρονο εχουν και αλλο παιδακι!.''οσα δωσει ο θεος λενε...''τεσπα αυτες το παιζουν πααρα πολυ θρησκες με μνευματικο και ολο το σετ. ειχαμε παει σπιτι τους να τους δουμε. στο εξωχικο μιας που μενουν εκει διπλα μας. η μαμα βγηκε λιγο μαζι μας στην αυλη αλλα το μωρο μεσα! Shocked ουτε λογος για εξω... Rolling Eyes λογω ασαραντηστου... το ιδιο βραδυ την πετυχα κατα τις 11 το βραδυ πανω στο χωριο να βολταρει...
δεν την κατηγορω και καλα εκανε αλλα λεω.. τι σοι σαραντησμο κραταει τοσο φανατικη που ειναι???

Μα αυτό είναι ότι ο Σαραντισμός δεν είναι θέμα της εκκλησίας τόσο έντονο! Είναι των αντιλήψεων που είχαν έχουν οι Γιαγιάδες!! Όλα αυτά τα παραδοσιακά που γράψατε τα έχουμε κ εμείς εδώ το θέμα είναι ότι δε ξέρουν το λόγο κ στη εγκυμοσύνη είχα σκάσει! Είναι για γέλια αλλά από την άλλη τουλάχιστον να μαθαίνουμε τι παθαίνεις για να ξέρουμε!! Very Happy Very Happy Very Happy

204ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 1:04 am

mama tereza

mama tereza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

205ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 1:06 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama tereza έγραψε: Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

εισαι παντα τοσο ομιλητικη???? Razz

206ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 1:14 am

mama tereza

mama tereza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy ΝΑΙ..ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 328109 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 328109 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 328109 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 328109 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 328109 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 328109 Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 654316 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 654316 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 654316 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 654316 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 654316 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 654316

207ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 1:16 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πάντως εγώ θα σας πω κ το άλλο που ίσως το έχετε ακούσει! Σε εμάς πάντως εδώ στη Κρήτη υπερισχύει! Πιο πολύ κάθονται μέσα (όσο αφορά τη παράδοση ) για το "μάτι" είτε κακό είτε καλό! Λένε ότι μάτι αν δει τη λεχώνα δεν είναι καθόλου καλά! Εγώ δε μπορώ να πω ότι δε το πίστευα αλλά είμαι της γνώμης ότι πολλά λένε!! Λοιπόν όπως έιχα γράψει πολύ παραπάνω για τη περίπτωση μου τότε λοιπόν που κάναμε τη βόλτα κ πήγα στο χωριό μου κάποια στιγμή κ κρατούσε σύγκρια (τρέμουλο που λέτε) λέω εντάξει μάλλον θα είναι επειδή είχα να βγω 40 μέρες πλήν μιας μέρας που πήγαμε παιδίατρο..δεν έδωσα σημασία ήπια ντεπον λέω μάλλον θα ναι κ πραμα μάτι κ το άφησα όμως όλοι έσκαγαν γιατί ήταν τέλη Μάη κ εγώ κρύωνα! Πήγα σε ένα άλλο σπίτι κ έτρεμα σαν το ψάρι μάλιστα το ανηψάκι μου έλεγε μα γιατί τρέμεις..να μη τα πολυλογώ ζήτησα θερμόμετρο 38.5 σκέφτηκα το κρύωμα κ πήρα το γυναικολόγο ο οποίος φοβήθηκε για μαστίτιδα λέω θηλάζω κανονικά δεν ε΄χω κάποιο άλλο σύμπτωμα μαστίτιδας! Κύλησε το απόγευμα κ έφτασα στα 39.6 με όλα τα συμπτώματα του πυρετού κ ακόμα χειρότερα ! Θα σας φανεί αστείο αλλά πέσανε πάνω μου 4 ξεματιαστες κ ξεματιάζανε ! Οταν πήγα σπίτι μου Ηράκλειο με κρατούσε λίγο κ την άλλη μέρα δεν είχα τίποτα! Δε ξέρω αλλά πιστεύω πως ήταν μάτι γιατί μίλησα με τον γιατρό μου κ ούτε κάτι παθολογικό ήταν γιατί δε κράτησε 2 μέρες, ούτε μαστίτιδα ούτε μπορείς να πεις μεταεγχειριτικός πυρετός!

208ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 1:18 am

mama tereza

mama tereza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 417472 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 417472 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 417472 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 417472 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 417472 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 417472 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 417472 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 417472 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 417472

209ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 1:51 am

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Είναι πολύ ωραία αυτά που μας γράφεις Λίλα...
Εγώ δεν κράτησα το 40ήμερο.Εκτός του ότι είχα τη μια μου κόρη στη θερμοκοιτίδα και πήγαινα κάθε μέρα , δεν το πιστεύω κιόλας.Βεβαίως και πήγα στην εκκλησία και μας διάβασε ο παπάς ευχούλα.Ήταν υπέροχα.Συγκινήθηκα πολύ!!!

Μου έτυχε όμως ένα κουλό.Είχε ο άντρας μου πυρετό 40 εκείνες τις πρώτες μέρες που γέννησα και έτσι ζήτησα σε μία κοπέλα να μου κρατήσει την κόρη μου (η δεύτερη μου όπως προείπα ήταν στη θερμοκοιτίδα), για να τον πάω νοσοκομείο γιατί δεν έπεφτε με τίποτα.Τέλος πάντων, αργήσαμε να τελειώσουμε και επιστρέψαμε σπίτι αργά το βράδυ.Η κοπέλα αυτή, έκοψε ένα κομμάτι από την ετικέτα της μπλούζας της και μου την άφησε γιατί λέει δεν κάνει να έχει επισκέψεις ασαράντιστη βράδυ και έπρεπε να αφήσει κάτι.Έμεινα κάγκελο.
Νέα κοπέλα και έχει τέτοιες αντιλήψεις...Μου έλεγε βέβαια και για το άπλωμα των ρούχων το βράδυ και άλλα που δεν θυμάμαι.

Μην με κοροιδέψετε αλλά όσο ήμουν ασαράντιστη και μόνη κάποιο βράδυ έβλεπα σκιές στο σπίτι.Δεν ξέρω τι ήταν αλλά αγριευόμουν.Μόλις πήρα την ευχή όμως δεν ξαναείδα τίποτα.Δεν είχα ακούσει ποτέ να λένε για "επισκέψεις" σε λεχώνα αλλά μόλις σταμάτησα να τα βλέπω και το συζήτησα με μεγαλύτερες γυναίκες, μου είπαν ότι και αυτές τα έβλεπαν όταν ήταν στη θέση μου αλλά δεν μου είπαν τίποτα μην με προκαταλάβουν.

Έγραψα σεντόνι! Laughing

210ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 2:19 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευάκι έγραψε:
lila77 έγραψε:Το να μην επισκέπτεται τη λεχώνα κανείς το βρίσκω λογικό, γιατί κυκλοφορούν ιώσεις.

Τίποτα από αυτά δεν βγήκε από την εκκλησία.

Απλά σκέφτομαι πως μπορεί να προήλθαν

Θυμιάζουν τον επισκέπτη τη νύχτα ε;Μήπως αυτό έχει μείνει από την αντίληψη των εβραίων ότι οι δαίμονες κυκλοφορούν τη νύχτα;Και ίσως λέω ίσως αυτό να βγήκε από το φόβο ότι θα φέρει το δαίμονα στο τσεπάκι του για παρεούλα; Μπορεί..

Αυτό με την περίοδο προφανώς στηρίζεται στην απαρχαιωμένη αντίληψη ότι η γυναίκα με περίοδο είναι ακάθαρτη και μπορεί να προκαλέσει κακό στους άλλους (αυτό δε θυμάμαι αν είναι κατάλοιπο των ιουδαίων ή των αρχαίων ελλήνων).

Όσο για την επαφή που θεωρείται ακάθαρτη τι να πω..Δε θα σχολιάσω καν. Η λεχώνα το παιδί της το έκανε με κρίνο ή το έφερε ο πελαργός;


χαχαχα με τρελαινεις!!!εγω δε ξερω για εσας 2 φορες κρινος και μια πελαργος επαιξε!!!και αλλη φορα θα ρωταω αμα καποια θελει να ερθει επισκεψη "τι εκανες το προηγουμενο βραδυ?" οπως στην απογραφη!!!χαχαχαχα και επισης να ρωτησω αν ενα αντρογυνο στην παραπανω ερωτηση πει οτι εκανε χμ...ξερετε τι μπαζουμε στο σπιτι μας μονο τον αντρα και τη γυναικα την αφηνουμε εξω στο πατακι ή παιρνουμε και το πατακι μη μας το λερωσει η αμαρτωλη???
κριμα που δεν ειμαι αθηνα λιλα θα ηθελα που να βρεθουμε να συζητησουμε!μ'αρεσει οταν οι νεοι ανθρωποι μιλαν ετσι ομορφα απλα και με αποδειξεις! Wink

Ευάκι άν εμένα με ρωτούσες τι έκανα το βράδυ, θα έλεγα ότι είσαι κουτσομπόλα Razz

Η γυναίκα για τους μισογύνηδες είναι αμαρτωλή και αιτία όλων των κακών, έτσι κι αλλιώς είτε έχει έρθει σε επαφή είτε όχι

Είμαι έρχομαι στη θεσσαλονίκη που και που, οπότε την επόμενη φορά μπορούμε να το κανονίσουμε!!

211ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 3:04 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MariaIoanna έγραψε:Μα αυτά που λέει η Λίλα τα λένε πλέον οι περισσότεροι αν όχι όλοι ιερείς. Και με την εκκλησία έχω στενή σχέση..
Και στην κόρη μου τη μικρή έδωσα όνομα που δεν έχει γιορτή (ακόμη) και την ίδια απάντηση μου έδωσε ιερέας, μεγάλος και σε ηλικία αλλά και με μεγάλο έργο στην περιοχή μου.
Λίλα μου αρέσει να σε διαβάζω Very Happy


ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΟΓΜΑ

Ο κανόνας για τα ονόματα άλλαξε λόγω ποιμαντικών αναγκών και με το σκεπτικό που σας παρέθεσα.

Ο Δεσπότης μίλησε για όλη την εκκλησία, γιατί αυτό τον ρώτησαν. Η εκκλησία τι κάνει όχι εσύ τι κάνεις.

Βέβαια, αν ένας δεσπότης δε θέλει να το εφαρμόσει δεν το εφαρμόζει. Γιατί όπως αναφέρεται στις αποφάσεις της πενθέκτης οικουμενική συνόδου όσοι κανόνες και να θεσπιστούν ΤΟ ΔΕΣΜΕΙΝ ΚΑΙ ΛΥΕΙΝ ΤΟ ΕΧΕΙ Ο ΕΠΙΣΚΟΠΟΣ.

Οπότε στη μητρόπολή του ο κάθε επίσκοπος πράττει κατά συνείδηση, όσον αφορά ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ. ΟΧΙ ΤΟ ΔΟΓΜΑ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ

Και δόγμα δεν είναιτο ότι ο παπάς δεν επιτρέπεται να χωρίσει,όπως κάπου αναφέρθηκε.

Δόγμα είναι πχ. η τριαδικότητα του Θεού, η οποία προκύπτει από τα λόγια του Χριστού, αλλά δεν μπορούμε να την αποδείξουμε ή να την ερευνήσουμε.
Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ. Σύμφωνα με τη δογματική διδασκαλία, όπους επιγραμματικά περιλαμβάνεται στο "πιστεύω), ο Θεός είναι τριαδικός και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει. Δόγμα είναι και το ότι ο Υιός είναι ομοούσιος του Πατρός, προκύπτει από την Αγία Γραφή, αλλά δεν αποδεικνύεται πρακτικά, ούτε ερμηνεύεται. ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΔΟΓΜΑ. Το δόγμα αναφέρεται στη θεολογία. Οι κανόνες αναφέρονται σε πρακτικά θέματα που αφορούν τη ζωή του ανθρώπου.

Η πίστη βιώνεται και δεν διδάσκεται.
Όσο πιστός και να είναι ένας ιερέας, δεν ξέρει να κάνει τον παραπάνω διαχωρισμό, αν δεν τον διδαχτεί.
Εκτός κι αν είναι ο Παισιος.
Επειδή η γνώση όμως κατακτάται και οι ερωτήσεις του κόσμου προς τον ιερέα δεν έχουν να κάνουν με την πίστη , αλλά με την γνώση, γι αυτό και επιμένω στη θεολογική μόρφωση του. Γι αυτό επιμένουν σε αυτό και οι μητροπολίτες

Οι κανόνες είναι ένα είδος οδηγού της ζωής του ανθρώπου, φτιάχτηκαν για τον άνθρωπο και όχι ο άνθρωπος για τους κανόνες. Επομένως, ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και διαφορετικά αντιμετωπίζεται η περίπτωσή του. Αυτό κάνουν οι πνευματικοί, εξετάζουν την κάθε περίπτωση ξεχωριστά.

Παράδειγμα: ο κανόνας λέει ότι οι ιερείς απαγορεύεται να χωρίσουν. Αν ένας ιερέας θέλει να χωρίσει θα εξεταστεί η περίπτωσή του κι αν όντως συντρέχουν λόγοι θα χωρίσει, αν όμως τον χωρίσειη παπαδιά επειδή την κερατώνει, θα καθαιρεθεί.
Αν τώρα πχ η παπαδιά τον παρατήσει, τότε θα βγει διαζύγιο κανονικά και ο ιερέας θα παραμείνει στην εκκλησία, ως άγαμος ιερέας.
Βέβαια, όπως είδαμε και προσφάτως, η παπαδιά μπορεί να τον σκοτώσει Razz

Αυτό που θέλω να πω για τους κανόνες είναι ότι μπορεί η εκκλησία να θέσπισε κάποιους κανόνες πριν πολλούς πολλούς αιώνες, ως οδηγό, αλλά δεν μένει στο γράμμα τους. Κοιτάει πρώτα τον άνθρωπο, ως πρόσωπο. ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΕΠΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΟΦΘΑΛΜΗ, ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΟΦΘΑΛΜΟΙ και δε θέλουμε να δούμε τίποτα πέρα από αυτά που μάθαμε από τις γιαγιάδες μας

Άλλωστε γράφτηκαν σε εποχές πολύ πολύ μακρινές, και κάποιοι από αυτούς για πολύ συγκεκριμένους λόγους. Πλέον κάποιοι δεν μπορούν να είναι καν εφαρμόσιμοι και κάποιοι αλλάζουν, επειδή αλλάζουν και οι ποιμαντικές ανάγκες των ανθρώπων, αλλά και ο τρόπος ζωής.

Κι αυτά δεν τα βγάζω από το μυαλό μου, για να προλάβω το κράξιμο, αλλά τα διδάχτηκα στο μάθημα της ποιμαντικής. Τα ίδια διδάχτηκαν και οι συμφοιτήτές μου που ήταν ή θα γινόταν ιερείς.

212ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 3:07 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
didumomama έγραψε:Είναι πολύ ωραία αυτά που μας γράφεις Λίλα...
Εγώ δεν κράτησα το 40ήμερο.Εκτός του ότι είχα τη μια μου κόρη στη θερμοκοιτίδα και πήγαινα κάθε μέρα , δεν το πιστεύω κιόλας.Βεβαίως και πήγα στην εκκλησία και μας διάβασε ο παπάς ευχούλα.Ήταν υπέροχα.Συγκινήθηκα πολύ!!!

Μου έτυχε όμως ένα κουλό.Είχε ο άντρας μου πυρετό 40 εκείνες τις πρώτες μέρες που γέννησα και έτσι ζήτησα σε μία κοπέλα να μου κρατήσει την κόρη μου (η δεύτερη μου όπως προείπα ήταν στη θερμοκοιτίδα), για να τον πάω νοσοκομείο γιατί δεν έπεφτε με τίποτα.Τέλος πάντων, αργήσαμε να τελειώσουμε και επιστρέψαμε σπίτι αργά το βράδυ.Η κοπέλα αυτή, έκοψε ένα κομμάτι από την ετικέτα της μπλούζας της και μου την άφησε γιατί λέει δεν κάνει να έχει επισκέψεις ασαράντιστη βράδυ και έπρεπε να αφήσει κάτι.Έμεινα κάγκελο.
Νέα κοπέλα και έχει τέτοιες αντιλήψεις...Μου έλεγε βέβαια και για το άπλωμα των ρούχων το βράδυ και άλλα που δεν θυμάμαι.

Μην με κοροιδέψετε αλλά όσο ήμουν ασαράντιστη και μόνη κάποιο βράδυ έβλεπα σκιές στο σπίτι.Δεν ξέρω τι ήταν αλλά αγριευόμουν.Μόλις πήρα την ευχή όμως δεν ξαναείδα τίποτα.Δεν είχα ακούσει ποτέ να λένε για "επισκέψεις" σε λεχώνα αλλά μόλις σταμάτησα να τα βλέπω και το συζήτησα με μεγαλύτερες γυναίκες, μου είπαν ότι και αυτές τα έβλεπαν όταν ήταν στη θέση μου αλλά δεν μου είπαν τίποτα μην με προκαταλάβουν.

Έγραψα σεντόνι! Laughing

Για τις σκιές δεν μπορώ να σου απαντήσω εγώ. Θα σου απαντήσει ο άντρας μου μέσω εμού.

Λέει ότι κατά πάσα πιθανότητα οφείλονταν στην ψυχολογία σου, στο άγχος της προσαρμογής και στις ορμόνες σου που έκαναν πάρτυ, όχι στις νυχτερινές επισκέψεις!! Smile

213ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 3:53 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
didumomama έγραψε:
Μην με κοροιδέψετε αλλά όσο ήμουν ασαράντιστη και μόνη κάποιο βράδυ έβλεπα σκιές στο σπίτι.Δεν ξέρω τι ήταν αλλά αγριευόμουν.Μόλις πήρα την ευχή όμως δεν ξαναείδα τίποτα.Δεν είχα ακούσει ποτέ να λένε για "επισκέψεις" σε λεχώνα αλλά μόλις σταμάτησα να τα βλέπω και το συζήτησα με μεγαλύτερες γυναίκες, μου είπαν ότι και αυτές τα έβλεπαν όταν ήταν στη θέση μου αλλά δεν μου είπαν τίποτα μην με προκαταλάβουν.

τωρα το παμε στην αλλη πλευρα που δεν ηθελα να πω εγω για να μη παρετε στο ψιλο.. Laughing λοιπον απο τη μια γελαω με αυτα που ακουω και αποτην αλλη πιστευω σε πνευματα καλα η κακα. ειμαι γενικα φαν των xfiles θεματων γενικα.σιγκεκριμενα ξερω οτι υπαρχει ενα σιγκεκριμενο δαιμονιο που ''του αρεσουν'' τα μωρα. αν ξερει καποιος κατι ας με διορθωσει.τεσπα.αυτα..

214ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 4:01 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
supermama έγραψε:
didumomama έγραψε:
Μην με κοροιδέψετε αλλά όσο ήμουν ασαράντιστη και μόνη κάποιο βράδυ έβλεπα σκιές στο σπίτι.Δεν ξέρω τι ήταν αλλά αγριευόμουν.Μόλις πήρα την ευχή όμως δεν ξαναείδα τίποτα.Δεν είχα ακούσει ποτέ να λένε για "επισκέψεις" σε λεχώνα αλλά μόλις σταμάτησα να τα βλέπω και το συζήτησα με μεγαλύτερες γυναίκες, μου είπαν ότι και αυτές τα έβλεπαν όταν ήταν στη θέση μου αλλά δεν μου είπαν τίποτα μην με προκαταλάβουν.

τωρα το παμε στην αλλη πλευρα που δεν ηθελα να πω εγω για να μη παρετε στο ψιλο.. Laughing λοιπον απο τη μια γελαω με αυτα που ακουω και αποτην αλλη πιστευω σε πνευματα καλα η κακα. ειμαι γενικα φαν των xfiles θεματων γενικα.σιγκεκριμενα ξερω οτι υπαρχει ενα σιγκεκριμενο δαιμονιο που ''του αρεσουν'' τα μωρα. αν ξερει καποιος κατι ας με διορθωσει.τεσπα.αυτα..

Πρόκειται για τη ΛΙΛΙΘ. Το όνομά της αναφέρεται σε έναν μύθο που περιέχεται στην απόκρυφη Ιουδαική Γραμματεία. Είναι η πρώτη γυναίκα που δημιουργήθηκε από τον Θεό και επειδή ο αδάμε ήθελε να κάνουνε σεξ κι αυτή δεν ήθελε ο θεός την τιμώρησε, δε θυμάμαι την τιμωρία, κι αυτή αποφάσισε να σκοτώνει τα μωρά των ανθρώπων. Οι άγγελοι όμως δώσανε φυλακτά στους ανθρώπους και όσοι τα φορούσανε στα παιδιά τους γλυτώνανε από τη Λιλιθ.

Κάπως έτσι είναι η ιστορία. Δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Η ουσία έχει σημασία

Είναι ο μύθος των εβραίων που εξηγεί τη χρήση των φυλακτών από τους ανθρώπους.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την lila77 στις Κυρ Σεπ 09, 2012 4:33 am, 1 φορά

215ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 4:19 am

Constantin@

Constantin@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πολύ ενδιαφέροντα όσα λέγονται σε αυτό το post...

216ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 4:36 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι επειδή δεν τη θυμάμαι, για να είμαστε ακριβείς μια που κυκλοφορεί και στο ίντερτετ ο μυθος ιδού:

Ορίστε πως έχει ακριβώς

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%AF%CE%BB%CE%B9%CE%B8

217ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 5:13 am

βιολετα3


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μaryz κατι τετοιο μ ειχε τυχη κ εμενα.εβγαινα εξω πριν σαραντησω ενα απογευμα πηγα μεχρι τ φαρμακειο,γυρισα ολα καλα θυλαζω τ μωρο τ ετοιμαζω κ το συμπληρωμα κ εκει που ξαπλωσα αρχιζω να νιωθω μουδιασμα στα ποδια κ σιγα σιγα ανεβαινε προς ολο τ σωμα.περνουμε τ γυναικολογο λεει δεν ξερω τ μπορει ν ειναι δ εχει παρει φαρμακα(για τοιχον παρενεργιες)παραληλα ειχαμε καλεσει εναν γειτονα φιλο τ αντρα μ καρδιολογος ν ερθει ν με δει,μου κανει καρδιογραφιμα κτλ ολα οκ.εξω απο τ δωματιο περιμενε ο πεθερος μου να ντυθω εχετε μεσα κ κρατουσε αγιασμο κ με ξεματιασε..αυτο π ενιωσα οση ωρα με ξεματιαζε ακομα τ θυμαμαι κ ανατριχιαζω .οσο με ξεματιαζε το μουδιασμα υποχωρουσε...κοριτσια απο εκεινη την ημερα πιστευω στο κακο ματι.maryz k lilly περιμενω την αποψει σας

218ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 5:19 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lila77 έγραψε:

Αν εννοείς τα χρήματα που δίνεις για την άδεια του γάμου, αυτά μένουν στο ταμείο της μητρόπολης.

Αν εννοείς τα παράβολα της εφορίας, αυτά τα παίρνεις εσύ από την εφορία. Αν τα πάρει η μητρόπολη απο εκεί και εσύ από τη μητρόπολη - γιατί σε κάποιες γίνεται κι αυτό- τότε τα χρήματα που δίνεις στη μητρόπολη για τα παράβολα πηγαίνουν στην εφορία

να ξαναρωτήσω μιας και μπορεί να μην το είδες πρίν!!!
τα χρήματα που δίνουν οι κουμπάροι συνήθως πριν το μυστήριο και συνήθψς άνευ αποδείξεως η μικρότερης απόδειξης που πάνε???????

Ευάκι έγραψε:καλημερα!τωρα διαβασα το θεμα-οχι ολες τις σελιδες δε προλαβαινω!να πω οτι συμφωνω με την κοπελα που ανοιξε το θεμα!κι εμενα ο θειος μου που ειναι θεολογος και πολυ θρησκος ανθρωπος μου ειπε να βγω οποτε νιωσω καλα να περπατησω,να παω μια βολτα τα παιδια μου εφοσον φυσικα νιωθω καλα!μου ειπε μονο οτι δε κανει να συμμετεχω σε μυστηρια της εκκλησιας πριν την ευχη του σαραντισμου και πως αν στη βολτα μου περασω απο την εκκλησια δεν απαγορευεται να μπω να αναψω ενα κερακι!επισης να πω οτι αν εμενα μεσα στην τριτη μου γεννα μεχρι να σαραντησω θα ειχα παρει αυτοματο και θα ειχα γαζωσει τον αντρα μου που μονο φθινοπωρο ειναι το σπερμα του κινητικο και φτανω να γενναω 3 στα 3 νταλα καλοκαιρι!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
εγω παντως φετος πριν σαραντησω και για μπανακι πηγα στη θαλασσα και για καφε και τα παντα!γεννησαμε βρε κοριτσια δεν εχουμε ψωρα!δεν ειμαστε σε καραντινα!

εσύ συμπεθέρα έχεις έτοιμο πρώτο τραπέζι πίστα στη κόλαση!!!!(πλακίτσα)!!!!!!!

και κάτι ακόμα που διάβασα και δεν μου άρεσε καθόλου!!!!
Μπουμπουκίτσα γιατί η lia και η κάθε lia που παντρεύτηκε με παπά είναι ανώτερη από μένα που παντρεύτηκα φούρναρη!!!!
και αν αυτά που μας είπαν ιερείς σε εμάς τις απλές "κοινες" στείλε μας ένα φαξ να σου στείλουν γραπτες τις απόψεις τους!!!!αλλά μάλλον όλοι συναναστρεφόμαστε με επικύνδινα άτομα!!!!

219ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 5:25 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θα σου πω τη γνώμη της εκκλησίας, όχι τη δική μου.

Η εκκλησία πιστέυει στη βασκανία όχι στο μάτι πονάει το κεφάλι μου ή πονάει η κοιλιά μου- πρόκειται για εσωτερική αλλαγή, σε φάση δηλ. να λες τώρα χρειαζομαι ψυχίατρο;

Και λέει η λοιπόν η εκκλησία ότι σε περίπτωση βασκανίας- κ επειδή ο κόσμος θεωρεί βασκανία και τον πονοκέφαλο πχ- υπάρχουν ευχές για πάσα νόσο και πάσα μαλακία (έτσι λέει το ευχολόγιο, μαλακία στα αρχαία= νοθρώτητα) που μόνο ο παπάς τις διαβάζει, αφού αυτός έχει ιερωσύνη. Τα " ξεματιαγματα" των γιαγιάδων είναι κι αυτά άκυρα, αφού αυτές δεν έχουν ιερωσύνη

Όταν όμως η εκκλησία ήταν σίγουρη για την ύπαρξη βασκανίας, η επιστήμη δεν είχε προχωρήσει τόσο ώστε να μιλάει για αυθυποβολές.

Τώρα που η επιστήμη μιλάει για αυθυποβολή και οι ιερείς γνωρίζουν τι είναι και αποδέχονται την ύπαρξη αυτού του φαινομένου, αφού σε διαβάσουνε θα σου πούνε αν δε σου περάσει μόλις φύγεις από δω πήγαινε και σε έναν γιατρό ή πάρε κι ένα ντεπόν

220ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 5:28 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
athina24

ο παπάς είναι υποχρεωμένος να δώσει αποδείξη που να αναγράφει ακριβώς το ποσό που πήρε.

Στην περίπτωση που λες ο κουμπάρος δεν έπρεπε να δώσει τίποτα και έπρεπε να πάρει τηλ. επιτόπου στην μητρόπολη για να το αναφέρει στον δεσπότη.

221ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 5:32 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lila77 έγραψε:athina24

ο παπάς είναι υποχρεωμένος να δώσει αποδείξη που να αναγράφει ακριβώς το ποσό που πήρε.

Στην περίπτωση που λες ο κουμπάρος δεν έπρεπε να δώσει τίποτα και έπρεπε να πάρει τηλ. επιτόπου στην μητρόπολη για να το αναφέρει στον δεσπότη.

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!!

και ακόμα μια ερώτηση.....αν και μου έχουν ήδη απαντήσει αλλά και εδώ έχω πάρει διάφορες απαντήσεις.....
ένα μωρό αβάπτιστο μπορεί να μπεί σε εκκλησία και νεκροταφείο???

222ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 5:35 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athina24 έγραψε:
Μπουμπουκίτσα γιατί η lia και η κάθε lia που παντρεύτηκε με παπά είναι ανώτερη από μένα που παντρεύτηκα φούρναρη!!!!
και αν αυτά που μας είπαν ιερείς σε εμάς τις απλές "κοινες" στείλε μας ένα φαξ να σου στείλουν γραπτες τις απόψεις τους!!!!αλλά μάλλον όλοι συναναστρεφόμαστε με επικύνδινα άτομα!!!!


athina μου μην αγχωνεσαι!! συγκεκριμενα η λιλα δεν ειναι ΄΄ανώτερη ΄΄ από εσένα , γιατι εχει γνωσεις θεολογίας , αλλά δεν δρα σαν παπαδια...

Οι παπαδιές που σεβονται την ιδιότητα τους ,δεν είπα ότι είναι ΄΄ανώτερες΄΄ , αλλά έχουν άλλες ευθύνες...

Οπως το μεγαλο σου παιδακι που ξερει πιο πολλά , αν παρει το παιχνιδι του αλλου θα του πεις πως δεν ειναι σωστο...αν το κανει ενα μωρό....ε αυτό δεν μπορεί να ξέρει...

έτσι είσαι εσύ και εγώ με μια παπαδια...που θεωρητικά τουλαχιστον θα έπρεπε να γνωρίζει βαθύτερα πράγματα της πίστης, και όχι να εξηγεί με λογικοφανή επιχειρηματα , για να είναι αρεστή..

223ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 5:35 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βιολετα3 έγραψε:Μaryz κατι τετοιο μ ειχε τυχη κ εμενα.εβγαινα εξω πριν σαραντησω ενα απογευμα πηγα μεχρι τ φαρμακειο,γυρισα ολα καλα θυλαζω τ μωρο τ ετοιμαζω κ το συμπληρωμα κ εκει που ξαπλωσα αρχιζω να νιωθω μουδιασμα στα ποδια κ σιγα σιγα ανεβαινε προς ολο τ σωμα.περνουμε τ γυναικολογο λεει δεν ξερω τ μπορει ν ειναι δ εχει παρει φαρμακα(για τοιχον παρενεργιες)παραληλα ειχαμε καλεσει εναν γειτονα φιλο τ αντρα μ καρδιολογος ν ερθει ν με δει,μου κανει καρδιογραφιμα κτλ ολα οκ.εξω απο τ δωματιο περιμενε ο πεθερος μου να ντυθω εχετε μεσα κ κρατουσε αγιασμο κ με ξεματιασε..αυτο π ενιωσα οση ωρα με ξεματιαζε ακομα τ θυμαμαι κ ανατριχιαζω .οσο με ξεματιαζε το μουδιασμα υποχωρουσε...κοριτσια απο εκεινη την ημερα πιστευω στο κακο ματι.maryz k lilly περιμενω την αποψει σας

Εγώ μετά από αυτό που έπαθα σαφώς κ το πιστεύω ! άλλωστε κ η Εκκλησία μας δέχεται τη "βασκανία ή μάτιασμα ή κακό μάτι"! Μάλιστα διαβάζουν την ευχή του Αγίου Κυπριανού κ κάπου έξω από την Αθήνα, νομίζω, υπάρχει κ εκκλησία στο όνομα του κ πηγαίνουν! Ας μας διαφωτίσει κ η Λίλα που τα ποιμαντικά τα κατέχει καλύτερα!

Οσο γ αυτό που λες το έχω συζητήσει κ πολλές γνωστές μου που είχαν ανάλογη περίπτωση με τη δική σου κ τη δική μου! Smile Smile

224ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 5:36 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αθηνά μπορεί να μπεί και σε εκκλησία και σε νεκροταφείο. Το μωρό που δεν έχει βαπτισθεί Δεν μπορεί να κοινωνήσει

225ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Κυρ Σεπ 09, 2012 5:38 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
maryz-iraklio kritis έγραψε:
βιολετα3 έγραψε:Μaryz κατι τετοιο μ ειχε τυχη κ εμενα.εβγαινα εξω πριν σαραντησω ενα απογευμα πηγα μεχρι τ φαρμακειο,γυρισα ολα καλα θυλαζω τ μωρο τ ετοιμαζω κ το συμπληρωμα κ εκει που ξαπλωσα αρχιζω να νιωθω μουδιασμα στα ποδια κ σιγα σιγα ανεβαινε προς ολο τ σωμα.περνουμε τ γυναικολογο λεει δεν ξερω τ μπορει ν ειναι δ εχει παρει φαρμακα(για τοιχον παρενεργιες)παραληλα ειχαμε καλεσει εναν γειτονα φιλο τ αντρα μ καρδιολογος ν ερθει ν με δει,μου κανει καρδιογραφιμα κτλ ολα οκ.εξω απο τ δωματιο περιμενε ο πεθερος μου να ντυθω εχετε μεσα κ κρατουσε αγιασμο κ με ξεματιασε..αυτο π ενιωσα οση ωρα με ξεματιαζε ακομα τ θυμαμαι κ ανατριχιαζω .οσο με ξεματιαζε το μουδιασμα υποχωρουσε...κοριτσια απο εκεινη την ημερα πιστευω στο κακο ματι.maryz k lilly περιμενω την αποψει σας

Εγώ μετά από αυτό που έπαθα σαφώς κ το πιστεύω ! άλλωστε κ η Εκκλησία μας δέχεται τη "βασκανία ή μάτιασμα ή κακό μάτι"! Μάλιστα διαβάζουν την ευχή του Αγίου Κυπριανού κ κάπου έξω από την Αθήνα, νομίζω, υπάρχει κ εκκλησία στο όνομα του κ πηγαίνουν! Ας μας διαφωτίσει κ η Λίλα που τα ποιμαντικά τα κατέχει καλύτερα!

Οσο γ αυτό που λες το έχω συζητήσει κ πολλές γνωστές μου που είχαν ανάλογη περίπτωση με τη δική σου κ τη δική μου! Smile Smile

Μαίρη η εκκλησία που λες δεν ανήκει στην κανονική ορθόδοξη εκκλησία. Ανήκει στους ΓΟΧ αυτοί όλους μαγεμένους και δαιμονισμένους τους βγάζουν για να τ' αρπάζουν.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 12]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις