Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
57 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 57 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 12]

176ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:04 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lila77 έγραψε:Ακόμη εδωσες και ''επειχειρημα'' στην κοπέλα να πει , πως δεν πειραζει , μπορει να αγιασει το δικο μου παιδι , και να γιορταζει και αυτο το ονομα...με την παραπανω δικαιολογια για το ονομα, θα σταματησουν τελειως πια τα ονοματα των αγιων... γράφει η μπουμπουκίτσα..

Πάλι αυθαίρετα συμπεράσματα βγάζει..

Στην κοπέλα είπα ότι παλιά δε δίνανε μη χριστιανικά ονόματα, αλλά τώρα υπάρχει το σκεπτικό ότι το παιδί που βαπτίζεται με ένα τέτοιο όνομα μπορεί να γίνει άγιος και ένα ξένο όνομα να γίνει χριστιανικό.

Και είπα στην κοπέλα να το πει αυτό στον παπά γιατί προβληματιζόταν αν θα δώσει στο παιδί το όνομα που εκείνη έχει επιλέξει και το οποίο δεν είναι χριστιανικό.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΟΟΟΟΝ;;;;

Ένας δεσπότης το είπε όταν τον ρώτησαν αν η εκκλησία δίνει μη χριστιανικά ονόματα στο παιδί.


Αυτο ακριβώς που λες οτι ειπες...δεν ειναι η θεση της εκκλησιάς...
δεν ειπα οτι το εβγαλες απο το μυαλο σου...κάπου το άκουσες και εσυ...

εννοούσα οτι σαν θεολόγος και παπαδιά δεν θα επρεπε να το ασπάζεσαι!!

177ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:04 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
lila77 έγραψε:Η κοπέλα θεωρεί ότι είπα το εξής το παραθέτω όπως ακριβώς το γράφει:

Μου κακοφάνηκε πολύ που έκανε ςθεμα οτι η εκκλησία δεν θεωρει απαραιτητο το σαραντισμο, και εχει μεινει ετσι απο τα παλια χρονια κλπ...

Μάλλον δε διάβασε αυτά που έγραψα, γιατί σκοπός της ήταν να αρπαχτεί.
Είπα ότι η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ Ο ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. Δε μίλησα για την ευχή του σαραντισμού..Έλεος, πια πόσες φορές να το πω ακόμη για να το καταλάβει;

Να σαι καλά βρε κοπέλα μου που μας το καταθέτεις μήπως και βρω το δίκιο μου..





Σαραντισμο δεν εννοω την ευχη ,,πολλες απο τις κοπελες που δεν καθονται μεσα ουτε μια μερα ,,πανε για την ευχη...

σαραντισμος ειναι να παρεις την ευχη και τοτε να βγεις με το μωρο..

Το μωρό μια χαρά μπορεί να βγει νομίζω παραπάνω κάποιες κοπέλες είπαν τις περιπτώσεις τους! Ο Σαραντσιμός είναι για τη γυναίκα ρώτα κ γιατρούς κ ιερείς κ όλοι την επιστημονική κοινότητα!! Δηλαδή ήμαρτον τα γράφει τόσο αναλυτικά τι δε καταλαβαίνεις γκούγκλαρε κιόλας κ μάθε περισσότερα για τον Σαραντισμό!! Αιντεεε

178ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:07 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
lila77 έγραψε:Ακόμη εδωσες και ''επειχειρημα'' στην κοπέλα να πει , πως δεν πειραζει , μπορει να αγιασει το δικο μου παιδι , και να γιορταζει και αυτο το ονομα...με την παραπανω δικαιολογια για το ονομα, θα σταματησουν τελειως πια τα ονοματα των αγιων... γράφει η μπουμπουκίτσα..

Πάλι αυθαίρετα συμπεράσματα βγάζει..

Στην κοπέλα είπα ότι παλιά δε δίνανε μη χριστιανικά ονόματα, αλλά τώρα υπάρχει το σκεπτικό ότι το παιδί που βαπτίζεται με ένα τέτοιο όνομα μπορεί να γίνει άγιος και ένα ξένο όνομα να γίνει χριστιανικό.

Και είπα στην κοπέλα να το πει αυτό στον παπά γιατί προβληματιζόταν αν θα δώσει στο παιδί το όνομα που εκείνη έχει επιλέξει και το οποίο δεν είναι χριστιανικό.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΟΟΟΟΝ;;;;

Ένας δεσπότης το είπε όταν τον ρώτησαν αν η εκκλησία δίνει μη χριστιανικά ονόματα στο παιδί.


Αυτο ακριβώς που λες οτι ειπες...δεν ειναι η θεση της εκκλησιάς...
δεν ειπα οτι το εβγαλες απο το μυαλο σου...κάπου το άκουσες και εσυ...

εννοούσα οτι σαν θεολόγος και παπαδιά δεν θα επρεπε να το ασπάζεσαι!!

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ;

ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΔΕΣΠΟΤΗ ΕΙΝΑΙ ΛΕΜΕ, ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ; ΔΗΜΟΣΙΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ
ΔΙΝΟΥΝΕ ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΓΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ

Δεσποτης της ορθόδοξης εκκλησίας

179ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:08 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lila77 έγραψε:
athina24 έγραψε:ότι ακριβώς είπες για τον σαραντισμό μου είπε και κάποιος ιερέας που έτυχε να βρεθούμε σε μια παρέα!!!!ακριβώς τα ίδια!!!!οτι ναι πιστεύουμε στην ευχή αλλά όχι να είμαστε εσωκλειστοι κλπ και πως αυτά είναι παραδόσεις!!!!βέβαια και αυτός μπορεί να είναι επικύνδινος!!!!
και να ρωτήσω και κάτι.....
είπες ότι από τα λεφτά που δίνουμε για ένα μυστήριο πχ γάμος από αυτά βγαίνουν κάποια έξοδα του ναού και πάνε και λεφτά στη μητρόπολη....φαντάζομαι οτί πρέπει να κόβεται και κάποια απόδειξη για το ποσό!!!σωστά????

Διάβασε εδώ τι είπε ένας ιερέας στην κοπέλα, εξίσου επικίνδυνος με μένα..

Όχι δεν τον πλήρωσα για να το πει

Το προβλημα δεν εισαι εσυ σαν ατομα...δεν σε ξερω ..δεν εχω κατι μαζι σου...

Αν ελεγες ολα αυτα χωρις να εχεις πει οτι εισαι παπαδια...εστω και αν ελεγες θεολογος ,,δεν θα απαντουσα καν!

Το τι γραφει η καθε κοπελα οτι της ειπε ο παππας δεν με νοιαζει...δεν μπορω να το διασταυρωσω....
αν το ελεγε καποιος ιερεας απευθειας σε εμενα...η καποιος που δηλωνε ιερεασ το εγραφε εδω ..θα του απαντουσα...

Αυτο που θεωρω λαθος ειναι οτι εσυ δεν εισαι απλα η ΛΙΛΑ ..αλλα αντιπροσωπευεις κατι ανωτερο σαν παπαδια ...που αξιζει τιμη...

γιαυτο και πρεπει να εισαι διπλα προσεκτικη απο οτι ολοι οι υπολοιποι...

Η ενσταση λοιπον ειναι σε σχεση με το σχημα που αντιπροσωπευεις..

180ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:11 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
lila77 έγραψε:Ακόμη εδωσες και ''επειχειρημα'' στην κοπέλα να πει , πως δεν πειραζει , μπορει να αγιασει το δικο μου παιδι , και να γιορταζει και αυτο το ονομα...με την παραπανω δικαιολογια για το ονομα, θα σταματησουν τελειως πια τα ονοματα των αγιων... γράφει η μπουμπουκίτσα..

Πάλι αυθαίρετα συμπεράσματα βγάζει..

Στην κοπέλα είπα ότι παλιά δε δίνανε μη χριστιανικά ονόματα, αλλά τώρα υπάρχει το σκεπτικό ότι το παιδί που βαπτίζεται με ένα τέτοιο όνομα μπορεί να γίνει άγιος και ένα ξένο όνομα να γίνει χριστιανικό.

Και είπα στην κοπέλα να το πει αυτό στον παπά γιατί προβληματιζόταν αν θα δώσει στο παιδί το όνομα που εκείνη έχει επιλέξει και το οποίο δεν είναι χριστιανικό.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΟΟΟΟΝ;;;;

Ένας δεσπότης το είπε όταν τον ρώτησαν αν η εκκλησία δίνει μη χριστιανικά ονόματα στο παιδί.


Αυτο ακριβώς που λες οτι ειπες...δεν ειναι η θεση της εκκλησιάς...
δεν ειπα οτι το εβγαλες απο το μυαλο σου...κάπου το άκουσες και εσυ...

εννοούσα οτι σαν θεολόγος και παπαδιά δεν θα επρεπε να το ασπάζεσαι!!

Ρε κοπελιάααα πραγματικάααα τι ζόρι τραβάς τι ασπάζεται ο καθένας κ την ιδιότητα-ειδικότητα έχει???

Εγώ είμαι Θεολόγος όπως τη Λίλα σύντομα θα μπω σε άλλη ειδικότητα γιατί μ αρέσει η μάθηση! Παρόλα αυτά έχω ακροαριστερές αντιλήψεις εως κ αναρχικές, δε τα πάω καλά με όλους τους αλλοδαπους οπότε για κάποιους ναι είμαι ρατσίστρια κ εχω βρει ένα δικό μου τρόπο να μαθαίνω στα παιδιά τα Θρησκευτικά κ επίσης με κάποιες θρησκείες σε κάποια τους μέρη συμφωνώ!! Με λίγα λόγια πρέπει να με αφορίσουν το λέω μόνη μου πριν πει κάποιος οτιδήποτε!! ΑΑ κ έκανα κ προγαμιαίες σχέσεις έπιασα τη κόρη μου κ μετά έκανα θρησκευτικό κ βάπτιση κ δυστυχώς έκανα κ πολιτικό γάμο!! Θεωρώ αν βρεθώ στα παιδιά σας κάποια στιγμή και τους διδάξω θρησκευτικά να κάνετε ένσταση στη Δευτεροβάθμια αλλά κ στη Διεύθυνση του σχολείου! Ευχαριστώ!

181ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:14 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lila77 έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
lila77 έγραψε:Ακόμη εδωσες και ''επειχειρημα'' στην κοπέλα να πει , πως δεν πειραζει , μπορει να αγιασει το δικο μου παιδι , και να γιορταζει και αυτο το ονομα...με την παραπανω δικαιολογια για το ονομα, θα σταματησουν τελειως πια τα ονοματα των αγιων... γράφει η μπουμπουκίτσα..

Πάλι αυθαίρετα συμπεράσματα βγάζει..

Στην κοπέλα είπα ότι παλιά δε δίνανε μη χριστιανικά ονόματα, αλλά τώρα υπάρχει το σκεπτικό ότι το παιδί που βαπτίζεται με ένα τέτοιο όνομα μπορεί να γίνει άγιος και ένα ξένο όνομα να γίνει χριστιανικό.

Και είπα στην κοπέλα να το πει αυτό στον παπά γιατί προβληματιζόταν αν θα δώσει στο παιδί το όνομα που εκείνη έχει επιλέξει και το οποίο δεν είναι χριστιανικό.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΟΟΟΟΝ;;;;

Ένας δεσπότης το είπε όταν τον ρώτησαν αν η εκκλησία δίνει μη χριστιανικά ονόματα στο παιδί.


Αυτο ακριβώς που λες οτι ειπες...δεν ειναι η θεση της εκκλησιάς...
δεν ειπα οτι το εβγαλες απο το μυαλο σου...κάπου το άκουσες και εσυ...

εννοούσα οτι σαν θεολόγος και παπαδιά δεν θα επρεπε να το ασπάζεσαι!!

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ;

ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΔΕΣΠΟΤΗ ΕΙΝΑΙ ΛΕΜΕ, ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ; ΔΗΜΟΣΙΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ
ΔΙΝΟΥΝΕ ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΓΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ

Δεσποτης της ορθόδοξης εκκλησίας

Δεν χρειαζεται να με βαλεις να αμφισβητησω καποιον δεσποτη...η εσενα οτι ειναι οπως τα λες...

Αλλα και αποψη δεσποτη να ειναι , οπως λες...υπαρχουν καποιοι που πανε με ΄΄τα νερα΄΄ του κοσμου...
Δεν ειναι επισημη θεση της εκκλησιας!
Ουτε της ορθοδοξης , ουτε της καθολικης!!

Οι πιστοι βαζουν ονοματα αγιων, η που γενικα ειναι χριστιανικα και γιορταζουν..

Ειναι δογμα της εκκλησίας οπως οτι απαγορευονατι οι εκτρωσεις
η οι προγαμιαίες σχεσεις....

ανεξαρτητα αν τιποτα απο αυτα δεν τηρείται στις μερες μας!

(και δεν τα γραφω για να το παιξω καπως...ουτε ειπα οτι εγω τα τηρω ολα...αλλα ακομη και αν δεν τηρω καποια πραγματα ..αυτο δεν παει να πει πως αυτα θα αλλαξουν για να αισθανομαι εγω οκ)

182ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:15 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
lila77 έγραψε:
athina24 έγραψε:ότι ακριβώς είπες για τον σαραντισμό μου είπε και κάποιος ιερέας που έτυχε να βρεθούμε σε μια παρέα!!!!ακριβώς τα ίδια!!!!οτι ναι πιστεύουμε στην ευχή αλλά όχι να είμαστε εσωκλειστοι κλπ και πως αυτά είναι παραδόσεις!!!!βέβαια και αυτός μπορεί να είναι επικύνδινος!!!!
και να ρωτήσω και κάτι.....
είπες ότι από τα λεφτά που δίνουμε για ένα μυστήριο πχ γάμος από αυτά βγαίνουν κάποια έξοδα του ναού και πάνε και λεφτά στη μητρόπολη....φαντάζομαι οτί πρέπει να κόβεται και κάποια απόδειξη για το ποσό!!!σωστά????

Διάβασε εδώ τι είπε ένας ιερέας στην κοπέλα, εξίσου επικίνδυνος με μένα..

Όχι δεν τον πλήρωσα για να το πει

Το προβλημα δεν εισαι εσυ σαν ατομα...δεν σε ξερω ..δεν εχω κατι μαζι σου...

Αν ελεγες ολα αυτα χωρις να εχεις πει οτι εισαι παπαδια...εστω και αν ελεγες θεολογος ,,δεν θα απαντουσα καν!

Το τι γραφει η καθε κοπελα οτι της ειπε ο παππας δεν με νοιαζει...δεν μπορω να το διασταυρωσω....
αν το ελεγε καποιος ιερεας απευθειας σε εμενα...η καποιος που δηλωνε ιερεασ το εγραφε εδω ..θα του απαντουσα...

Αυτο που θεωρω λαθος ειναι οτι εσυ δεν εισαι απλα η ΛΙΛΑ ..αλλα αντιπροσωπευεις κατι ανωτερο σαν παπαδια ...που αξιζει τιμη...

γιαυτο και πρεπει να εισαι διπλα προσεκτικη απο οτι ολοι οι υπολοιποι...

Η ενσταση λοιπον ειναι σε σχεση με το σχημα που αντιπροσωπευεις..

Μάλλον δεν έχεις ρωτήσει ποτέ παπά. Κανένας παπάς σήμερα δεν επιβάλλει αυτόν τον περιορισμό. Ρώτα, ψάξε και έλα να μας πεις.


Και συ κρίνεις ότι δεν το τιμάω;

Ε άσε να το κρίνει ο άντρας που με έκανε παπαδιά και ο πνευματικός που μου έδωσε την ευχή του και ο δεσπότης με τον οποίο συνεργάζομαι και με εμπιστεύεται. Α και η ενορία . Από αυτούς
που με βλέπουν και ξέρουν αν τιμάω ή όχι αυτό που κουβαλάω, δέχομαι κριτική από σένα όσον αφορά την ιδιότητά μου ως παπαδιά δε δέχομαι καμία κριτική. Γιατί δεν ξέρεις εμένα ούτε το έργο που προσφέρω

183ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:17 am

elena1983


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Lila77 μείνε στο forum!!! Eγώ ΘΕΛΩ να σε διαβάζω!!!!!!!

184ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:18 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maryz-iraklio kritis έγραψε:

Ρε κοπελιάααα πραγματικάααα τι ζόρι τραβάς τι ασπάζεται ο καθένας κ την ιδιότητα-ειδικότητα έχει???

!

στο απαντησα ξανα αλλα δεν το εχεις καταλαβει...

δεν εχω θεμα με την ιδιότητα ως θεολογος...οποτε και καθολου δεν με ενδιαφέρει τι αποψεις εχεις εσυ ..αναρχικες, ρατσιστικές η οτι αλλο...

δεν αναφέρομαι στην λιλα σαν θεολογο, αλλα σαν παπαδια...

εσυ δεν εχεις καμια σχεση με αυτα που λεω..και τα ιδια να πιστευεις η οτι αλλο ..δικαίωμα σου....δεν ασχολουμαι!

ελπιζω να το καταλαβες τωρα!!

185ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:21 am

τουρτιτσα

τουρτιτσα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
λιλα αστο.δεν βγαζεις ακρη.απλα μην ασχολεισαι.

186ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:23 am

τουρτιτσα

τουρτιτσα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:
lila77 έγραψε:Η κοπέλα θεωρεί ότι είπα το εξής το παραθέτω όπως ακριβώς το γράφει:

Μου κακοφάνηκε πολύ που έκανε ςθεμα οτι η εκκλησία δεν θεωρει απαραιτητο το σαραντισμο, και εχει μεινει ετσι απο τα παλια χρονια κλπ...

Μάλλον δε διάβασε αυτά που έγραψα, γιατί σκοπός της ήταν να αρπαχτεί.
Είπα ότι η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ Ο ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. Δε μίλησα για την ευχή του σαραντισμού..Έλεος, πια πόσες φορές να το πω ακόμη για να το καταλάβει;

Να σαι καλά βρε κοπέλα μου που μας το καταθέτεις μήπως και βρω το δίκιο μου..





Σαραντισμο δεν εννοω την ευχη ,,πολλες απο τις κοπελες που δεν καθονται μεσα ουτε μια μερα ,,πανε για την ευχη...

σαραντισμος ειναι να παρεις την ευχη και τοτε να βγεις με το μωρο..
και αν το μωρο ειναι στο νοσοκομεια για τον οποιδηποτε λογοτι θα κανεις?θα πρεπι να πηγαινουμε να περνουμε ειδικη αδεια απο τον παπα να μας αφησει να βγουμε?και πολλες μανουλες δεν εχουμε καποιον δικο μας κοντα.οατν ο αντρας μου θα λειπει ολη μερα,και θα πρεπιε να παω να ψωνισω πως θα γινει?

187ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:24 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lila77 έγραψε:
Το προβλημα δεν εισαι εσυ σαν ατομα...δεν σε ξερω ..δεν εχω κατι μαζι σου...

Αν ελεγες ολα αυτα χωρις να εχεις πει οτι εισαι παπαδια...εστω και αν ελεγες θεολογος ,,δεν θα απαντουσα καν!

Το τι γραφει η καθε κοπελα οτι της ειπε ο παππας δεν με νοιαζει...δεν μπορω να το διασταυρωσω....
αν το ελεγε καποιος ιερεας απευθειας σε εμενα...η καποιος που δηλωνε ιερεασ το εγραφε εδω ..θα του απαντουσα...

Αυτο που θεωρω λαθος ειναι οτι εσυ δεν εισαι απλα η ΛΙΛΑ ..αλλα αντιπροσωπευεις κατι ανωτερο σαν παπαδια ...που αξιζει τιμη...

γιαυτο και πρεπει να εισαι διπλα προσεκτικη απο οτι ολοι οι υπολοιποι...

Η ενσταση λοιπον ειναι σε σχεση με το σχημα που αντιπροσωπευεις..

Μάλλον δεν έχεις ρωτήσει ποτέ παπά. Κανένας παπάς σήμερα δεν επιβάλλει αυτόν τον περιορισμό. Ρώτα, ψάξε και έλα να μας πεις.


Και συ κρίνεις ότι δεν το τιμάω;

Ε άσε να το κρίνει ο άντρας που με έκανε παπαδιά και ο πνευματικός που μου έδωσε την ευχή του και ο δεσπότης με τον οποίο συνεργάζομαι και με εμπιστεύεται. Α και η ενορία . Από αυτούς
που με βλέπουν και ξέρουν αν τιμάω ή όχι αυτό που κουβαλάω, δέχομαι κριτική από σένα όσον αφορά την ιδιότητά μου ως παπαδιά δε δέχομαι καμία κριτική. Γιατί δεν ξέρεις εμένα ούτε το έργο που προσφέρω[/quote]

Δεν σε εκρινα ..το εχω γραψει και παραπανω ηρεμα και ωραια..αλλα μαλλον δεν το διαβασες!!

Ειπα πως μπορει να λες κατι με αγνη προθεση και εσενα να μην σε επιρεαζει τοσο ...αλλα ο ασχετος που το ακουει το παιρνει αλλιως...

Αυτο με το ονομα που επιμενεις ασ πουμε θεωρω πως ειναι λαθος σου!!!

Δεν σημαινει πως κρινω ολο το εργο σου!!
Αλλα την συγκεκριμενη αποψη!

188ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:26 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:

Ρε κοπελιάααα πραγματικάααα τι ζόρι τραβάς τι ασπάζεται ο καθένας κ την ιδιότητα-ειδικότητα έχει???

!

στο απαντησα ξανα αλλα δεν το εχεις καταλαβει...

δεν εχω θεμα με την ιδιότητα ως θεολογος...οποτε και καθολου δεν με ενδιαφέρει τι αποψεις εχεις εσυ ..αναρχικες, ρατσιστικές η οτι αλλο...

δεν αναφέρομαι στην λιλα σαν θεολογο, αλλα σαν παπαδια...

εσυ δεν εχεις καμια σχεση με αυτα που λεω..και τα ιδια να πιστευεις η οτι αλλο ..δικαίωμα σου....δεν ασχολουμαι!

ελπιζω να το καταλαβες τωρα!!

Καταρχήν έχω μάθει την αλληλεγγύη μεταξύ γυναικών κ α μην τι άλλο αλληλεγγύη μεταξύ συναδέλφων! Γ αυτό κ βλέπεις κ ταράζομαι με όσα διαβάζω που γράφεις! Εγω θα σου πολύ απλά κ έχω λυσάξει να το λέω δεν υπάρχει κάποιο πρότυπο παπαδιάς ιερέα κ τα λοιπά ζούμε στο 2012! Σου έγραψα κ αλλού τα μικροαστικά σου ξεπέρασε τα γιατί περί μικροαστικής παιδείας είναι όλα αυτά που γράφεις!

189ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:27 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τουρτιτσα έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
lila77 έγραψε:Η κοπέλα θεωρεί ότι είπα το εξής το παραθέτω όπως ακριβώς το γράφει:

Μου κακοφάνηκε πολύ που έκανε ςθεμα οτι η εκκλησία δεν θεωρει απαραιτητο το σαραντισμο, και εχει μεινει ετσι απο τα παλια χρονια κλπ...

Μάλλον δε διάβασε αυτά που έγραψα, γιατί σκοπός της ήταν να αρπαχτεί.
Είπα ότι η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ Ο ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. Δε μίλησα για την ευχή του σαραντισμού..Έλεος, πια πόσες φορές να το πω ακόμη για να το καταλάβει;

Να σαι καλά βρε κοπέλα μου που μας το καταθέτεις μήπως και βρω το δίκιο μου..





Σαραντισμο δεν εννοω την ευχη ,,πολλες απο τις κοπελες που δεν καθονται μεσα ουτε μια μερα ,,πανε για την ευχη...

σαραντισμος ειναι να παρεις την ευχη και τοτε να βγεις με το μωρο..
και αν το μωρο ειναι στο νοσοκομεια για τον οποιδηποτε λογοτι θα κανεις?θα πρεπι να πηγαινουμε να περνουμε ειδικη αδεια απο τον παπα να μας αφησει να βγουμε?και πολλες μανουλες δεν εχουμε καποιον δικο μας κοντα.οατν ο αντρας μου θα λειπει ολη μερα,και θα πρεπιε να παω να ψωνισω πως θα γινει?

Ε μα πέστα ρε κοπελιά (συγνώμη για το "ρε') γιατί δε καταλαβαίνει!!

190ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:30 am

elena1983


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Bou-boukitsa, sorry κιόλας...αλλά είσαι θεολόγος, είσαι γενετίστρια, είσαι γιατρός (βλ. θέμα αποτελέσματα αμνιοπαρακέντησης) μόνο ως αρχιμανδρίτης δεν έχεις απαντήσει. Αλήθεια, με τι ασχολείσαι εκτός από το να γράφεις κατεβατά στο forum; Εγώ από τη lila77 έμαθα και δυο πράγματα...εσύ βρε κορίτσι μου, πνεύμα αντιλογίας είσαι...

191ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:34 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena1983 έγραψε:Bou-boukitsa, sorry κιόλας...αλλά είσαι θεολόγος, είσαι γενετίστρια, είσαι γιατρός (βλ. θέμα αποτελέσματα αμνιοπαρακέντησης) μόνο ως αρχιμανδρίτης δεν έχεις απαντήσει. Αλήθεια, με τι ασχολείσαι εκτός από το να γράφεις κατεβατά στο forum; Εγώ από τη lila77 έμαθα και δυο πράγματα...εσύ βρε κορίτσι μου, πνεύμα αντιλογίας είσαι...

Έκανα κ εγώ αυτή την ερώτηση αλλά δε μας απαντάει !! Προφανώς είναι της μυστικής υπηρεσίας κ έχει απόψεις γενικά επιστητού!

192ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:36 am

Asabache

Asabache
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
maryz-iraklio kritis έγραψε:
elena1983 έγραψε:Bou-boukitsa, sorry κιόλας...αλλά είσαι θεολόγος, είσαι γενετίστρια, είσαι γιατρός (βλ. θέμα αποτελέσματα αμνιοπαρακέντησης) μόνο ως αρχιμανδρίτης δεν έχεις απαντήσει. Αλήθεια, με τι ασχολείσαι εκτός από το να γράφεις κατεβατά στο forum; Εγώ από τη lila77 έμαθα και δυο πράγματα...εσύ βρε κορίτσι μου, πνεύμα αντιλογίας είσαι...

Έκανα κ εγώ αυτή την ερώτηση αλλά δε μας απαντάει !! Προφανώς είναι της μυστικής υπηρεσίας κ έχει απόψεις γενικά επιστητού!


etsi einai apo oti fenete Laughing

193ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 8:20 am

αννα-μαμα


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="maryz-iraklio kritis"]
bou-boukitsa έγραψε:
lila77 έγραψε:Ακόμη εδωσες και ''επειχειρημα'' στην κοπέλα να πει , πως δεν πειραζει , μπορει να αγιασει το δικο μου παιδι , και να γιορταζει και αυτο το ονομα...με την παραπανω δικαιολογια για το ονομα, θα σταματησουν τελειως πια τα ονοματα των αγιων... γράφει η μπουμπουκίτσα..

Πάλι αυθαίρετα συμπεράσματα βγάζει..

Στην κοπέλα είπα ότι παλιά δε δίνανε μη χριστιανικά ονόματα, αλλά τώρα υπάρχει το σκεπτικό ότι το παιδί που βαπτίζεται με ένα τέτοιο όνομα μπορεί να γίνει άγιος και ένα ξένο όνομα να γίνει χριστιανικό.

Και είπα στην κοπέλα να το πει αυτό στον παπά γιατί προβληματιζόταν αν θα δώσει στο παιδί το όνομα που εκείνη έχει επιλέξει και το οποίο δεν είναι χριστιανικό.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΟΟΟΟΝ;;;;

Ένας δεσπότης το είπε όταν τον ρώτησαν αν η εκκλησία δίνει μη χριστιανικά ονόματα στο παιδί.


Αυτο ακριβώς που λες οτι ειπες...δεν ειναι η θεση της εκκλησιάς...
δεν ειπα οτι το εβγαλες απο το μυαλο σου...κάπου το άκουσες και εσυ...

εννοούσα οτι σαν θεολόγος και παπαδιά δεν θα επρεπε να το ασπάζεσαι!!

Ρε κοπελιάααα πραγματικάααα τι ζόρι τραβάς τι ασπάζεται ο καθένας κ την ιδιότητα-ειδικότητα έχει???

Εγώ είμαι Θεολόγος όπως τη Λίλα σύντομα θα μπω σε άλλη ειδικότητα γιατί μ αρέσει η μάθηση! Παρόλα αυτά έχω ακροαριστερές αντιλήψεις εως κ αναρχικές, δε τα πάω καλά με όλους τους αλλοδαπους οπότε για κάποιους ναι είμαι ρατσίστρια κ εχω βρει ένα δικό μου τρόπο να μαθαίνω στα παιδιά τα Θρησκευτικά κ επίσης με κάποιες θρησκείες σε κάποια τους μέρη συμφωνώ!! Με λίγα λόγια πρέπει να με αφορίσουν το λέω μόνη μου πριν πει κάποιος οτιδήποτε!! ΑΑ κ έκανα κ προγαμιαίες σχέσεις έπιασα τη κόρη μου κ μετά έκανα θρησκευτικό κ βάπτιση κ δυστυχώς έκανα κ πολιτικό γάμο!! Θεωρώ αν βρεθώ στα παιδιά σας κάποια στιγμή και τους διδάξω θρησκευτικά να κάνετε ένσταση στη Δευτεροβάθμια αλλά κ στη Διεύθυνση του σχολείου! Ευχαριστώ![Η


Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΑΝ ΤΥΧΑΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΚΡΟΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΣΟΥ ΕΩΣ ΑΝΑΡΧΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΗΣ ΜΕΡΙΑΣ ΑΦΟΥ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΘΕΟΙ....ΤΛΧ ΑΠΟ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ....

194ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 8:25 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="αννα-μαμα"]
maryz-iraklio kritis έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
lila77 έγραψε:Ακόμη εδωσες και ''επειχειρημα'' στην κοπέλα να πει , πως δεν πειραζει , μπορει να αγιασει το δικο μου παιδι , και να γιορταζει και αυτο το ονομα...με την παραπανω δικαιολογια για το ονομα, θα σταματησουν τελειως πια τα ονοματα των αγιων... γράφει η μπουμπουκίτσα..

Πάλι αυθαίρετα συμπεράσματα βγάζει..

Στην κοπέλα είπα ότι παλιά δε δίνανε μη χριστιανικά ονόματα, αλλά τώρα υπάρχει το σκεπτικό ότι το παιδί που βαπτίζεται με ένα τέτοιο όνομα μπορεί να γίνει άγιος και ένα ξένο όνομα να γίνει χριστιανικό.

Και είπα στην κοπέλα να το πει αυτό στον παπά γιατί προβληματιζόταν αν θα δώσει στο παιδί το όνομα που εκείνη έχει επιλέξει και το οποίο δεν είναι χριστιανικό.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΟΟΟΟΝ;;;;

Ένας δεσπότης το είπε όταν τον ρώτησαν αν η εκκλησία δίνει μη χριστιανικά ονόματα στο παιδί.


Αυτο ακριβώς που λες οτι ειπες...δεν ειναι η θεση της εκκλησιάς...
δεν ειπα οτι το εβγαλες απο το μυαλο σου...κάπου το άκουσες και εσυ...

εννοούσα οτι σαν θεολόγος και παπαδιά δεν θα επρεπε να το ασπάζεσαι!!

Ρε κοπελιάααα πραγματικάααα τι ζόρι τραβάς τι ασπάζεται ο καθένας κ την ιδιότητα-ειδικότητα έχει???

Εγώ είμαι Θεολόγος όπως τη Λίλα σύντομα θα μπω σε άλλη ειδικότητα γιατί μ αρέσει η μάθηση! Παρόλα αυτά έχω ακροαριστερές αντιλήψεις εως κ αναρχικές, δε τα πάω καλά με όλους τους αλλοδαπους οπότε για κάποιους ναι είμαι ρατσίστρια κ εχω βρει ένα δικό μου τρόπο να μαθαίνω στα παιδιά τα Θρησκευτικά κ επίσης με κάποιες θρησκείες σε κάποια τους μέρη συμφωνώ!! Με λίγα λόγια πρέπει να με αφορίσουν το λέω μόνη μου πριν πει κάποιος οτιδήποτε!! ΑΑ κ έκανα κ προγαμιαίες σχέσεις έπιασα τη κόρη μου κ μετά έκανα θρησκευτικό κ βάπτιση κ δυστυχώς έκανα κ πολιτικό γάμο!! Θεωρώ αν βρεθώ στα παιδιά σας κάποια στιγμή και τους διδάξω θρησκευτικά να κάνετε ένσταση στη Δευτεροβάθμια αλλά κ στη Διεύθυνση του σχολείου! Ευχαριστώ![Η


Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΑΝ ΤΥΧΑΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΚΡΟΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΣΟΥ ΕΩΣ ΑΝΑΡΧΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΗΣ ΜΕΡΙΑΣ ΑΦΟΥ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΘΕΟΙ....ΤΛΧ ΑΠΟ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ....

Αυτές οι αντιλήψεις είναι καθαρά για εμένα ! Κάνω χρόνια ιδιαίτερα (βοηθάω τα παιδιά στη μελέτη εώς 3η Γυμνασίου) κυρίως στα θεωρητικά μαθήματα κ πότε με τη διδασκαλία δε μπερδεύω τις πολιτικές μου αντιλήψεις! Να είσαι σίγουρη...

195ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 8:30 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η Παπαρήγα είναι άθεη. Από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι όλοι οι αριστεροί είναι άθεοι;

Οι άθεοι δεν ασχολούνται με τα θρησκευτικά. Δηλαδή, δεν πιστεύω ότι κάποιος άθεος θα τελειώσει την θεολογική και μετά θα μπει και σε κάποιο σχολείο. Δε θα κάνει τον κόπο

Κι αν κάνει τον κόπο να τελειώσει τη θεολογική, θα το κάνει επειδή πέρασε κι όταν την τελειώσει θα δώσει για κάπου άλλου.

196ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 8:48 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
stauroulinaa έγραψε:ναι αν μενουν στη μητροπολη ή αν πηγαινουν στην ενορια οπου θα γινει ο γαμος.¨Η αν πηγαινουν πχ στο κρατος;

Αν εννοείς τα χρήματα που δίνεις για την άδεια του γάμου, αυτά μένουν στο ταμείο της μητρόπολης.

Αν εννοείς τα παράβολα της εφορίας, αυτά τα παίρνεις εσύ από την εφορία. Αν τα πάρει η μητρόπολη απο εκεί και εσύ από τη μητρόπολη - γιατί σε κάποιες γίνεται κι αυτό- τότε τα χρήματα που δίνεις στη μητρόπολη για τα παράβολα πηγαίνουν στην εφορία

197ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 9:39 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ θα πω κ το άλλο ο συμπατριώτης μου Νίκος Καζαντζάκης όπου πολύ διδάκτορες της Θεολογικής (και μάλιστα μου έτυχε) δε τον διαβάζουν λόγω ότι τον θεωρούσαν άθεο αλλά κ λόγω ότι δε τον καταλαβαίνουν! Τα παιδιά στο σχολείο διδάσκονται πολλά κείμενα του Καζαντζάκη θα πούμε στη Διαδκτική ομάδα λόγω αθείας του να μη τον διδάσκουν και στον Παιδαγωγικό Ινστιτούτο να μην συμπεριλαμβάνει στα βιβλία κείμενα του????? Μα θα τρελαθούμεεε τελείως!!!

198ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 1:57 pm

markaaa

markaaa
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
απο που ξεκινησε το θεμα και που κατεληξε!!!! παντως αυτα που ειπε η lila στην αρχη περι σαραντησμου, αυτα ακριβως μου ειπε και ο γιατρος στην κλινικη πριν βγω!!
bouboukitsa οι αποψεις σου σεβαστες, οι χαρακτηρισμοι απαραδεκτοι..

199ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 2:10 pm

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μα αυτά που λέει η Λίλα τα λένε πλέον οι περισσότεροι αν όχι όλοι ιερείς. Και με την εκκλησία έχω στενή σχέση..
Και στην κόρη μου τη μικρή έδωσα όνομα που δεν έχει γιορτή (ακόμη) και την ίδια απάντηση μου έδωσε ιερέας, μεγάλος και σε ηλικία αλλά και με μεγάλο έργο στην περιοχή μου.
Λίλα μου αρέσει να σε διαβάζω Very Happy

200ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 8 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 10:50 pm

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα!τωρα διαβασα το θεμα-οχι ολες τις σελιδες δε προλαβαινω!να πω οτι συμφωνω με την κοπελα που ανοιξε το θεμα!κι εμενα ο θειος μου που ειναι θεολογος και πολυ θρησκος ανθρωπος μου ειπε να βγω οποτε νιωσω καλα να περπατησω,να παω μια βολτα τα παιδια μου εφοσον φυσικα νιωθω καλα!μου ειπε μονο οτι δε κανει να συμμετεχω σε μυστηρια της εκκλησιας πριν την ευχη του σαραντισμου και πως αν στη βολτα μου περασω απο την εκκλησια δεν απαγορευεται να μπω να αναψω ενα κερακι!επισης να πω οτι αν εμενα μεσα στην τριτη μου γεννα μεχρι να σαραντησω θα ειχα παρει αυτοματο και θα ειχα γαζωσει τον αντρα μου που μονο φθινοπωρο ειναι το σπερμα του κινητικο και φτανω να γενναω 3 στα 3 νταλα καλοκαιρι!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
εγω παντως φετος πριν σαραντησω και για μπανακι πηγα στη θαλασσα και για καφε και τα παντα!γεννησαμε βρε κοριτσια δεν εχουμε ψωρα!δεν ειμαστε σε καραντινα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 12]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις