Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
67 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 67 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 12]

151ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 4:56 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αννα-μαμα έγραψε:
lila77 έγραψε:Όταν γίνεται ένα μυστήριο δεν γίνεται ο ιερέας να μη πάρει καθόλου χρήματα γιατί υπάρχουν λειτουργικά έξοδα και θα σας πω ποια είναι αυτά.

Το ποσό καθορίζεται όχι μόνο από τον ιερέα αλλά και από το εκκλησιαστικό συμβούλιο.

Από το ποσό που εισπράτει ένας ναός για ένα μυστήριο πληρώνονται

ο νεωκόρος,

ο ψάλτης που είναι στο μυστήριο και ο ψάλτης που δεν παίρνει μέρος σε αυτό- όταν ο ναός έχει δύο ψάλτες-

ο ναός για τα λειτουργικά του έξοδα, δηλ. κάποιο πάει στο παγκάρι της εκκλησία και όχι στην τσέπη του παπά

η μητρόπολη


και το κράτος κρατάει το 2,4 % από το ποσό που έχει εισπραχθεί και καταβάλλεται κάθε μήνα ή κάθε χρόνο ή στο πλησιέστερο δημόσιο ταμείο της περιοχής ή στην αρμόδια δου στην οποία ανήκει ο ναός με την ένδειξη του ΜΠΛΟΚ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ

Το εκκλησιαστικό συμβούλιο του άντρα μου όπου πρόεδρος είναι ο ίδιος (γιατί πρόεδρος είναι πάντα ο ιερέας) έχει αποφασίσει να ζητά από τον κόσμο να δίνουν ό,τι θέλουν στα μυστήρια, διότι δεν θεωρούν το οίκο του Θεού οίκο εμπορίου.

Όταν τα χρήματα που αφήνουν είναι ελάχιστα πχ 20 ευρώ, παίρνει μόνο το κράτος και η μητρόπολη το ποσό που τους αναλογεί και τα υπόλοιπα ψιλά που μένουν ρίχνονται στο παγκάρι. Δεν πληρώνονται ούτε νεωκόρος ούτε ψάλτης.


εγω δε λεω για τις λειτουργιες αλλα γενικα ακομα και στα τρισαγια στα μνηματα το ιδιο δε γινεται?εκει λεει 5 λεξεις και του δινεις και 5-10 ευρω.αυτος 5 απο δω 5 απο κει μαζευει θησαυρο ομως ο οποιος σχεδον το αποκλειω να πηγαινει στην εκκλησια..ειναι σαν ενας αστυνομικος που εχει βαρδια να παιρνει χαρτζιλικι απο τον καθενα τον οποιο θα εξυπηρετησει ανεξαρτητα απο τα λεφτα που παιρνει για την υπηρεσια του

Κορίτσια εκεί να ξέρετε πως δεν είστε υποχρεωμένες να δώσετε. Θα σου κάνει το τρισάγιο ή τον αγιασμό ή το ευχέλαιο. Αυτή η συνήθεια έχει μείνει από τότε που οι παπάδες δεν πληρωνόταν και ζούσαν από αυτά.

Δυστυχώς, υπάρχει μία ακόμη λανθασμένη αντίληψη του κόσμου οτι αν δε δώσεις δεν πιάνει το ευχέλαιο ας πούμε. Και κυνηγάνε τον παπά μέχρι την πόρτα ή του τα χώνουνε στην τσέπη. Αυτά είναι βλακείες.

Πολλοί ιερείς πάντως να ξέρετε ότι δεν τα κρατάνε και τα ρίχνουν στο φιλόπτωχο ταμείο της ενορίας..

Όμως, εγώ προσωπικά δε θα λυπόμουν να δώσω πέντε ευρώ - αν τα είχα- σε έναν παπά που ξέρω ότι είναι πολύτεκνος. Ο μισθός ενός απλού παπά που δεν έχει τελειώσει πανεπιστημίο δεν ξεπερνάει τα 600 ευρώ. Οι παπαδιές οι πολύτεκνες συνήθως δεν εργάζονται, ε, κι αυτός ο κακομοίρης πως θα τα βγάλει πέρα;

152ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:04 am

βιολετα3


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συγνωμη που θα τ πω αλλα η bouboukitsa εχω παρατηρηση πως στα περισσοτερα θεματα εχει δημιουργηση θεμα .μηπως ρε κοριτσι να φυγεις?
Λιλι μην ακους τ λεει προσωπικα εγω εμαθα πολλα πραγματα π δεν ξερω

153ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:04 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ακριβώς ο καθένας λειτουργεί κατα συνείδηση ! Δε θα σου πει ο πάτερ δώσε μου ούτε υπάρχει κάτι να λέει ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ! Εγώ θα σας πω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα του Σαρανατισμού μιας που αυτό είναι κ το "φλέγον θέμα" Όταν πέρασαν οι 40 μέρες και πήγα με τον σύζυγο και τη μπεμπούλα μου να πάρω την ευχή κάναμε το σταυρό μας, πέρασε τη μικρή από όλες τις εικόνες και στο τέλος από σεβασμό και μόνο του φιλήσαμε το χέρι και φύγαμε! Όταν πήγα στο χωριό για τη πρώτη βόλτα της μικρής εκείνη τη μέρα, με ρώτησαν έδωσες κάτι τις γιατί στα χωριά συνηθίζουν να δίνουν κάτι τις λέω όχι άφησα στο παγκάρι χρήματα για την εκκλησία ! Θέλω να πω ότι κυρίως σε επαρχίες επικρατεί η αντίληψη ότι ότι δίνω κάτι τις στον ιερέα κ αυτό νομίζω λειτουργεί συνειδητά! Smile

154ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:10 am

αννα-μαμα


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
maryz-iraklio kritis έγραψε:Ακριβώς ο καθένας λειτουργεί κατα συνείδηση ! Δε θα σου πει ο πάτερ δώσε μου ούτε υπάρχει κάτι να λέει ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ! Εγώ θα σας πω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα του Σαρανατισμού μιας που αυτό είναι κ το "φλέγον θέμα" Όταν πέρασαν οι 40 μέρες και πήγα με τον σύζυγο και τη μπεμπούλα μου να πάρω την ευχή κάναμε το σταυρό μας, πέρασε τη μικρή από όλες τις εικόνες και στο τέλος από σεβασμό και μόνο του φιλήσαμε το χέρι και φύγαμε! Όταν πήγα στο χωριό για τη πρώτη βόλτα της μικρής εκείνη τη μέρα, με ρώτησαν έδωσες κάτι τις γιατί στα χωριά συνηθίζουν να δίνουν κάτι τις λέω όχι άφησα στο παγκάρι χρήματα για την εκκλησία ! Θέλω να πω ότι κυρίως σε επαρχίες επικρατεί η αντίληψη ότι ότι δίνω κάτι τις στον ιερέα κ αυτό νομίζω λειτουργεί συνειδητά! Smile


ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ....

155ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:12 am

stauroulinaa

stauroulinaa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ειδικη δεν ειμαι απλα θα εκθεσω μια απορια μου. Δηλαδη αν ενας ιερεας δεν πληρωνεται σωστα απο το κρατος, εμεις θα ειναι σωστο να του δωσουμε 5-10 Ε πχ για ενα τρισαγιο ή μια ευχη;Εγω δηλαδη που ειμαι δασκαλα και δεν πληρωνομαι σωστα (με τα δικα μου στανταρ 520Ε) θα ειναι σωστο να μου δινουν πχ οι γονεις χρηματα; Και για να προλαβω παρεξηγησεις λεω πως η αποψη μου ειναι πως αν νιωθουμε και θελουμε να συνδραμουμε στον ιερεα (για οποιονδηποτε λογο) ναι να το κανουμε.αλλα οχι εξαναγκαστικα.Στον γαμο του αδελφου μου ο παπας ειπε στον κουμπαρο να δωσει 150ε αλλα να μην τα βαλει στο παγκαρι. Ισως εγω να ειμαι λαθος που θεωρω καποια επαγγελματα λειτουργηματα. Και για να κλεισω συμφωνω σε μια αποψη που ειπωθηκε πριν οτι ελεος δεν βραζουν ολοι στο ιδιο καζανι!Θα μπορουσα να μην εμπιστευομαι ιερεις εξαιτιας του συμβαντος που σας παρεθεσα αλλα οχι αυτο για μενα ειναι αδικο. Συγνωμη αν σας κουρασα.

156ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:24 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
stauroulinaa έγραψε:Ειδικη δεν ειμαι απλα θα εκθεσω μια απορια μου. Δηλαδη αν ενας ιερεας δεν πληρωνεται σωστα απο το κρατος, εμεις θα ειναι σωστο να του δωσουμε 5-10 Ε πχ για ενα τρισαγιο ή μια ευχη;Εγω δηλαδη που ειμαι δασκαλα και δεν πληρωνομαι σωστα (με τα δικα μου στανταρ 520Ε) θα ειναι σωστο να μου δινουν πχ οι γονεις χρηματα; Και για να προλαβω παρεξηγησεις λεω πως η αποψη μου ειναι πως αν νιωθουμε και θελουμε να συνδραμουμε στον ιερεα (για οποιονδηποτε λογο) ναι να το κανουμε.αλλα οχι εξαναγκαστικα.Στον γαμο του αδελφου μου ο παπας ειπε στον κουμπαρο να δωσει 150ε αλλα να μην τα βαλει στο παγκαρι. Ισως εγω να ειμαι λαθος που θεωρω καποια επαγγελματα λειτουργηματα. Και για να κλεισω συμφωνω σε μια αποψη που ειπωθηκε πριν οτι ελεος δεν βραζουν ολοι στο ιδιο καζανι!Θα μπορουσα να μην εμπιστευομαι ιερεις εξαιτιας του συμβαντος που σας παρεθεσα αλλα οχι αυτο για μενα ειναι αδικο. Συγνωμη αν σας κουρασα.

Είπε να μη τα βάλει στο παγκάρι γιατί πρώτα πρέπει να βγουν τα ποσοστά που αναλογούν στον καθένα. Αν τα έβαζε στο παγκάρι πως θα πληρωνόταν οι ψάλτες η νεωκόρος και η μητρόπολη;

Όσο για τα πέντε ευρώ που λες.. Είσαι δασκάλα και μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα για να συμπληρώσεις το εισόδημά σου, και μάλιστα θα ζητήσεις να πληρωθείς γι αυτό με συγκριμένο ποσό.

ο πολύτεκνος παπάς τι ιδιαίτερα μπορεί να κάνει; Επιπλέον, δε σου λέει για να σου κάνω αγιασμό θα μου δώσεις τόσα. Αν του δώσεις, μπορεί και να τα πάρει-μπορεί και όχι, τώρα αν υπάρχουν παπάδες που ζητάνε, κακώς. Και δεν υποστηρίζω ότι πρέπει ντε και καλά να δώσεις. Όχι δεν πρέπει. Είπα ότι εγώ θα έδινα στον πολύτεκνο παπά που ξέρω ότι δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα

Μιλάω για τους πολύτεκνους, οι άλλοι κακώς τα παίρνουν

157ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:27 am

stauroulinaa

stauroulinaa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ωραια οποτε συμφωνουμε...! Very Happy

158ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:30 am

stauroulinaa

stauroulinaa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α συγνωμη και κατι ακομα.Αυτα τα παραβολα που παμε στη μητροπολη για να πραγματοποιηθει ενα μυστηριο ειναι για την μητροπολη;Σε ρωταω γιατι απο οτι διαβασα κατεχεις τετοια θεματα

159ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:32 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
stauroulinaa έγραψε:α συγνωμη και κατι ακομα.Αυτα τα παραβολα που παμε στη μητροπολη για να πραγματοποιηθει ενα μυστηριο ειναι για την μητροπολη;Σε ρωταω γιατι απο οτι διαβασα κατεχεις τετοια θεματα

Εννοείς αν μένουν στην μητρόπολη ή αν πηγαίνουν στην ενορία που θα γίνει ο γάμος; Δεν κατάλαβα συγνώμη

160ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:33 am

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Συγνωμη bou-boukitsa αλλα θεωρω πολυ ειρωνικο και υποτιμιτικο να λες οτι δεν χρειαζεται να αποχωρησει η κοπελα γιατι εχει αποκτησει οπαδους...ισως η λεξη να μην εχει κατι κακο αλλα ο τροπος γραφης σου για μενα τουλαχιστον ενιωσα οτι ηταν ειρωνικος...και δεν θελω σε καμια περιπτωση να υπερασπιστω την κοπελα,γιατι νομιζω οτι το κανει επαξια μονη της...θελω ομως να προστατεψω τον εαυτο μου γιατι νιωθω οτι προσβαλλομαι κι εγω μιας και εγω οπως και πολλες αλλες κοπελες , βρηκαμε πολυ ενδιαφεροντα αυτα που μας παρεθεσε και συμφωνησαμε μαζι της...οπαδος λοιπον δεν νομιζω οτι εχει αναγκη να γινει καμια μας σε κανεναν..αν εσυ χωριζεις τα μελη του φορουμ που συμμετειχαν σε αυτη την κουβεντα σε οπαδους και εχθρους(???) μαλλον δεν γνωριζεις την εννοια του διαλογου..οπαδος ειναι αυτος που ενθερμα και φανατισμενα δεχεται τις ιδεες/αποψεις καποιου και ενεργει με βαση αυτες...κατι σαν ...προβατα δηλαδη..που ειδες εσυ φανατισμο και τυφλη τηρηση απο τα μελη που συμμετειχαν? το οτι μας ενδιεφεραν και μας αρεσαν οι αποψεις τις κοπελας μας κανει οπαδους και αβουλα πλασματα? εγω δεχομαι την διαφορετικη αποψη που μπορει να εχεις...προσεξε ομως τους χαρακτηρισμους σου γιατι δεν σου δινει κανεις το δικαιωμα να κατηγοριοποιεις ατομα που δεν γνωριζεις καν..οσο για το οτι εσυ δεν θα ΄΄σωσεις΄΄ το φορουμ,αυτο δεν νομιζω οτι χρειαζοταν να το πεις...δεν νομιζω οτι το ΕΙΜΑΙ ΜΑΜΑ χρειαζεται σωτηρες..

161ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:33 am

stauroulinaa

stauroulinaa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι αν μενουν στη μητροπολη ή αν πηγαινουν στην ενορια οπου θα γινει ο γαμος.¨Η αν πηγαινουν πχ στο κρατος;

162ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:35 am

stauroulinaa

stauroulinaa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
aggeliki5579 έγραψε:Συγνωμη bou-boukitsa αλλα θεωρω πολυ ειρωνικο και υποτιμιτικο να λες οτι δεν χρειαζεται να αποχωρησει η κοπελα γιατι εχει αποκτησει οπαδους...ισως η λεξη να μην εχει κατι κακο αλλα ο τροπος γραφης σου για μενα τουλαχιστον ενιωσα οτι ηταν ειρωνικος...και δεν θελω σε καμια περιπτωση να υπερασπιστω την κοπελα,γιατι νομιζω οτι το κανει επαξια μονη της...θελω ομως να προστατεψω τον εαυτο μου γιατι νιωθω οτι προσβαλλομαι κι εγω μιας και εγω οπως και πολλες αλλες κοπελες , βρηκαμε πολυ ενδιαφεροντα αυτα που μας παρεθεσε και συμφωνησαμε μαζι της...οπαδος λοιπον δεν νομιζω οτι εχει αναγκη να γινει καμια μας σε κανεναν..αν εσυ χωριζεις τα μελη του φορουμ που συμμετειχαν σε αυτη την κουβεντα σε οπαδους και εχθρους(???) μαλλον δεν γνωριζεις την εννοια του διαλογου..οπαδος ειναι αυτος που ενθερμα και φανατισμενα δεχεται τις ιδεες/αποψεις καποιου και ενεργει με βαση αυτες...κατι σαν ...προβατα δηλαδη..που ειδες εσυ φανατισμο και τυφλη τηρηση απο τα μελη που συμμετειχαν? το οτι μας ενδιεφεραν και μας αρεσαν οι αποψεις τις κοπελας μας κανει οπαδους και αβουλα πλασματα? εγω δεχομαι την διαφορετικη αποψη που μπορει να εχεις...προσεξε ομως τους χαρακτηρισμους σου γιατι δεν σου δινει κανεις το δικαιωμα να κατηγοριοποιεις ατομα που δεν γνωριζεις καν..οσο για το οτι εσυ δεν θα ΄΄σωσεις΄΄ το φορουμ,αυτο δεν νομιζω οτι χρειαζοταν να το πεις...δεν νομιζω οτι το ΕΙΜΑΙ ΜΑΜΑ χρειαζεται σωτηρες..
Yeah!!!δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 215994 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 215994

163ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:38 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ρε Κορίτσια όλοι μαζί θα πάμε να πέσουμε στη Πυρά !! Μιας που βαδίζοντας μπρος το 2013 πλέον και όλοι εξελίσσονται κάποιοι έχουν Μεσσαιωνικές Αντιλήψεις! Προς λοιπόν στο δρόμο που χάραξε η Jan d'arc στη Πυρά αδελφές μου στη Πυρά!! Η κατάσταση είναι για γέλιαααα

164ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:40 am

stauroulinaa

stauroulinaa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maryz-iraklio kritis έγραψε:Ρε Κορίτσια όλοι μαζί θα πάμε να πέσουμε στη Πυρά !! Μιας που βαδίζοντας μπρος το 2013 πλέον και όλοι εξελίσσονται κάποιοι έχουν Μεσσαιωνικές Αντιλήψεις! Προς λοιπόν στο δρόμο που χάραξε η Jan d'arc στη Πυρά αδελφές μου στη Πυρά!! Η κατάσταση είναι για γέλιαααα
ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 328109 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 328109 χαχαχαχ!!!! ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 654316 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 654316

165ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:48 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
aggeliki5579 έγραψε:Συγνωμη bou-boukitsa αλλα θεωρω πολυ ειρωνικο και υποτιμιτικο να λες οτι δεν χρειαζεται να αποχωρησει η κοπελα γιατι εχει αποκτησει οπαδους...ισως η λεξη να μην εχει κατι κακο αλλα ο τροπος γραφης σου για μενα τουλαχιστον ενιωσα οτι ηταν ειρωνικος...και δεν θελω σε καμια περιπτωση να υπερασπιστω την κοπελα,γιατι νομιζω οτι το κανει επαξια μονη της...θελω ομως να προστατεψω τον εαυτο μου γιατι νιωθω οτι προσβαλλομαι κι εγω μιας και εγω οπως και πολλες αλλες κοπελες , βρηκαμε πολυ ενδιαφεροντα αυτα που μας παρεθεσε και συμφωνησαμε μαζι της...οπαδος λοιπον δεν νομιζω οτι εχει αναγκη να γινει καμια μας σε κανεναν..αν εσυ χωριζεις τα μελη του φορουμ που συμμετειχαν σε αυτη την κουβεντα σε οπαδους και εχθρους(???) μαλλον δεν γνωριζεις την εννοια του διαλογου..οπαδος ειναι αυτος που ενθερμα και φανατισμενα δεχεται τις ιδεες/αποψεις καποιου και ενεργει με βαση αυτες...κατι σαν ...προβατα δηλαδη..που ειδες εσυ φανατισμο και τυφλη τηρηση απο τα μελη που συμμετειχαν? το οτι μας ενδιεφεραν και μας αρεσαν οι αποψεις τις κοπελας μας κανει οπαδους και αβουλα πλασματα? εγω δεχομαι την διαφορετικη αποψη που μπορει να εχεις...προσεξε ομως τους χαρακτηρισμους σου γιατι δεν σου δινει κανεις το δικαιωμα να κατηγοριοποιεις ατομα που δεν γνωριζεις καν..οσο για το οτι εσυ δεν θα ΄΄σωσεις΄΄ το φορουμ,αυτο δεν νομιζω οτι χρειαζοταν να το πεις...δεν νομιζω οτι το ΕΙΜΑΙ ΜΑΜΑ χρειαζεται σωτηρες..

Δεν το ειπα καθολου ειρωνικα...δεν ξερω γιατι θεωρεις οτι χρησιμοποιησα την λεξη οπαδος για να χαρακτηρισω ΄΄αβουλα οντα΄΄
δεν το καταλαβαινω πραγματικα..στην ροη του λογου βγηκε η λεξη,,,εννιω ανθρωπους που συμφωνουν με αυτα που λεει... τοσο απλά!!

Οσο οτι δεν χρειάζεται να αποχωρησει..ουτε αυτο ειναι ειρωνικο...εχω βρεθει πολλες φορες σε θεση να διαφωνω με αρκετους....εχω δει πολλες κοπελες να αποχωρουννντο εχω σκεφτει και εγω οταν ειχαν πεσει ολοι να με φανε...

αλλα εχουμε ελευθερια και λεμε την αποψη μας....δεν γνωριζω καποι απροσωπικα..οποτε οι κρισεις ειναι μονο για τα λεγομενα του καθενος σε καποιο θεμα...
σε καποιο αλλο ισως εχουμε κοινες αποψεις..

Αλλα καθε φορα που διαφωνουμε με την πλειοψηφια πρεπει να σωπαίνουμε?

166ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:50 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
stauroulinaa έγραψε:ναι αν μενουν στη μητροπολη ή αν πηγαινουν στην ενορια οπου θα γινει ο γαμος.¨Η αν πηγαινουν πχ στο κρατος;

Στην ενορία δεν πηγαίνουν σίγουρα. Τώρα πόσα πηγαίνουν στο κράτος και ποσα μένουν στη μητρόπολη, εγώ δεν γνωρίζω να απαντήσω, αλλά θα σου πω. Θα ρωτήσω τον άντρα μου

167ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:53 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Για να γίνω παπαδιά πρώτα συζήτησα με τον πνευματικό μου, πήρα την ευχή του και έγινα.

Προφανώς, ο άνθρωπος θα έκρινε ότι μπορώ να γίνω παπαδιά. Αυτό με ενδιαφέρει και το έργο και η βοήθεια που προσφέρω στον άντρα μου. Τώρα το τι πιστεύει ο καθένας είναι δικό του θέμα.

Αφήστε όταν έρθει η ώρα, να κρίνει ο Θεός αν έκανα σωστά το έργο μου ή όχι.

Εκεί θα δώσω λόγο και όχι στην μπουμπουκίτσα

168ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 5:54 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν έχω διαβάσει καθόλου τι εχει γράψει και δεν έχω σκοπό να το ξανακάνω.

169ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 6:13 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ήθελα να τα γράψω εδώ και κατά λάθος τα έγραψα σε άλλο θέμα, νομίζοντας πως είναι αυτό.

Λοιπόν για να εξηγούμαστε

Πιστεύω, πέρασα στη θεολογική επειδή ήθελα και όχι τυχαία, - είναι η δεύτερη σχολή που τελειώνω, οπότε μπορούσα να επιλέξω- , κοινωνάω κάθε κυριακή, νηστεύω, εξομολογούμαι .. Κι όλα αυτά τα κάνω πριν γίνω παπαδιά, και τα εκάνω επειδή ήθέλα.

Επειδή όμως τα κάνω εγώ δε σημαίνει ότι πρέπει να αναγκάσω τους αλλους να τα κάνουν

Είναι απαραίτητο οι χριστιανοί να συμμετέχουν στα μυστήρια. Δεν είπα ποτέ ότι δεν είναι απαραίτητο. Πρέπει όμως να το θέλουν.

Τι νόημα έχει να αναγκάσω κάποιον να το κάνει; Αν δεν το νιώθει, το θέλει, το αισθάνεται; Και με ποιο δικαίωμα θα τον χαρακτηρίσω ως άπιστο ή αιρετικό ή με όποιον τρόπο. Ποιος με διόρισε εμένα κριτή των άλλων;

Το ξαναείπα.. Θα του εξηγήσω γιατί χρειάζεται να το κάνει κι από κει και πέρα αφού είναι ενήλικας θα το επεξεργαστεί και αν το θέλει θα το κάνει.

Τονίζω το ενήλικας γιατί σε άλλο θέμα πριν λίγο με χαρακτήρισε επικίνδυνη για το παιδάκια. Τα παιδάκια είναι άλλο κομμάτι. Εδώ μιλάω για ενήλικες.

Αν μία μαμά μου πει τι να κάνω για να πάει το παιδί μου να κοινωνήσει, δε θέλει ( και συνήθως δε θέλουν είτε γιατί δεν πάνε οι φίλοι τους, ή αν είναι πιο μικρά επειδή φοβούνται τον παπά. εννοείται πως ΔΕ θα της πω, αν δε θέλει άφησέ το ας μη πάει, αλλά θα της εξηγήσω τον τρόπο με τον οποίο θα το πείσει να κοινωνήσει , ώστε να μη νιώσει το παιδί ότι καταπιέζεται και μισήσει την θεία κοινωνία .

170ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 6:18 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ότι ακριβώς είπες για τον σαραντισμό μου είπε και κάποιος ιερέας που έτυχε να βρεθούμε σε μια παρέα!!!!ακριβώς τα ίδια!!!!οτι ναι πιστεύουμε στην ευχή αλλά όχι να είμαστε εσωκλειστοι κλπ και πως αυτά είναι παραδόσεις!!!!βέβαια και αυτός μπορεί να είναι επικύνδινος!!!!
και να ρωτήσω και κάτι.....
είπες ότι από τα λεφτά που δίνουμε για ένα μυστήριο πχ γάμος από αυτά βγαίνουν κάποια έξοδα του ναού και πάνε και λεφτά στη μητρόπολη....φαντάζομαι οτί πρέπει να κόβεται και κάποια απόδειξη για το ποσό!!!σωστά????

171ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 6:25 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η κοπέλα θεωρεί ότι είπα το εξής το παραθέτω όπως ακριβώς το γράφει:

Μου κακοφάνηκε πολύ που έκανε ςθεμα οτι η εκκλησία δεν θεωρει απαραιτητο το σαραντισμο, και εχει μεινει ετσι απο τα παλια χρονια κλπ...

Μάλλον δε διάβασε αυτά που έγραψα, γιατί σκοπός της ήταν να αρπαχτεί.
Είπα ότι η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ Ο ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. Δε μίλησα για την ευχή του σαραντισμού..Έλεος, πια πόσες φορές να το πω ακόμη για να το καταλάβει;

Να σαι καλά βρε κοπέλα μου που μας το καταθέτεις μήπως και βρω το δίκιο μου..

Ναι ο ναός πρέπει να κόβει απόδειξη



172ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 6:45 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ακόμη εδωσες και ''επειχειρημα'' στην κοπέλα να πει , πως δεν πειραζει , μπορει να αγιασει το δικο μου παιδι , και να γιορταζει και αυτο το ονομα...με την παραπανω δικαιολογια για το ονομα, θα σταματησουν τελειως πια τα ονοματα των αγιων... γράφει η μπουμπουκίτσα..

Πάλι αυθαίρετα συμπεράσματα βγάζει..

Στην κοπέλα είπα ότι παλιά δε δίνανε μη χριστιανικά ονόματα, αλλά τώρα υπάρχει το σκεπτικό ότι το παιδί που βαπτίζεται με ένα τέτοιο όνομα μπορεί να γίνει άγιος και ένα ξένο όνομα να γίνει χριστιανικό.

Και είπα στην κοπέλα να το πει αυτό στον παπά γιατί προβληματιζόταν αν θα δώσει στο παιδί το όνομα που εκείνη έχει επιλέξει και το οποίο δεν είναι χριστιανικό.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΟΟΟΟΝ;;;;

Ένας δεσπότης το είπε όταν τον ρώτησαν αν η εκκλησία δίνει μη χριστιανικά ονόματα στο παιδί.

173ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 6:52 am

τουρτιτσα

τουρτιτσα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ενδιαφερον.

174ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:01 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lila77 έγραψε:Η κοπέλα θεωρεί ότι είπα το εξής το παραθέτω όπως ακριβώς το γράφει:

Μου κακοφάνηκε πολύ που έκανε ςθεμα οτι η εκκλησία δεν θεωρει απαραιτητο το σαραντισμο, και εχει μεινει ετσι απο τα παλια χρονια κλπ...

Μάλλον δε διάβασε αυτά που έγραψα, γιατί σκοπός της ήταν να αρπαχτεί.
Είπα ότι η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ Ο ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. Δε μίλησα για την ευχή του σαραντισμού..Έλεος, πια πόσες φορές να το πω ακόμη για να το καταλάβει;

Να σαι καλά βρε κοπέλα μου που μας το καταθέτεις μήπως και βρω το δίκιο μου..





Σαραντισμο δεν εννοω την ευχη ,,πολλες απο τις κοπελες που δεν καθονται μεσα ουτε μια μερα ,,πανε για την ευχη...

σαραντισμος ειναι να παρεις την ευχη και τοτε να βγεις με το μωρο..

175ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 7 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 7:04 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
athina24 έγραψε:ότι ακριβώς είπες για τον σαραντισμό μου είπε και κάποιος ιερέας που έτυχε να βρεθούμε σε μια παρέα!!!!ακριβώς τα ίδια!!!!οτι ναι πιστεύουμε στην ευχή αλλά όχι να είμαστε εσωκλειστοι κλπ και πως αυτά είναι παραδόσεις!!!!βέβαια και αυτός μπορεί να είναι επικύνδινος!!!!
και να ρωτήσω και κάτι.....
είπες ότι από τα λεφτά που δίνουμε για ένα μυστήριο πχ γάμος από αυτά βγαίνουν κάποια έξοδα του ναού και πάνε και λεφτά στη μητρόπολη....φαντάζομαι οτί πρέπει να κόβεται και κάποια απόδειξη για το ποσό!!!σωστά????

Διάβασε εδώ τι είπε ένας ιερέας στην κοπέλα, εξίσου επικίνδυνος με μένα..

Όχι δεν τον πλήρωσα για να το πει

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 12]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις