Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
61 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 61 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 12]

126ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 2:53 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έλα τώρα που θα αποχωρήσεις για κάποια κακεντρεχή σχόλια! Σε καταλαβαίνω γιατί έχεις όλη τη καλή διάθεση να προσφέρεις κάποια πράγματα που θα κάνουν καλό στο κόσμο κ ειδικά στις μαμάδες , αλλά όχι να τους κάνεις κ τη χάρη να αποχωρήσεις δεν υπάρχει λόγος ! Μη κοιτάς μόνο τα 1-2 άτομα να κοιτάς τη μάζα το θέμα σου διαβάζεται άσχετα αν δε γράφουν σχόλια υπάρχουν κ ανοιχτά μυαλά! Σε μια υγιής κοινωνία υπάρχουν πολλοί άνθρωποι όπου συζητούν μεταξύ τους για πολλά θέματα θεωρώ ότι το φόρουμ έιναι μια εικονική κοινωνία όπου χωράνε πολλά θέματα συζητήσεων!

127ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 2:57 am

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπερα κι απο μενα.Διαβαζω μερες το θεμα αλλα δεν εχω γραψει κατι...η αληθεια ειναι οτι μου φανηκαν αρκετα ενδιαφεροντα αυτα που παρεθεσε η κοπελα και πολλα απο αυτα δεν τα γνωριζα καν...πιστευω οτι ολοι ειμαστε νοημονες ανθρωποι και εχουμε την κριση να ξεχωριζουμε καποια πραγματα...αν καποια κοπελα δεν συμφωνει με αυτα που διαβασε απο την lila ή τα θεωρει ανακρίβειες ή ΄΄επικινδυνα΄΄,πολυ απλα ας μην συμμετεχει στην κουβεντα...εγω προσωπικα,ασχετα αν συμφωνω ή διαφωνω,τα βρηκα ολα αυτα πολυ ενδιαφεροντα...παντως οι χαρακτηρισμοι που ακουστηκαν καλυτερα να λειπουν...αυτα απο μενα και lila δεν νομιζω οτι χρειαζεται να διαγραφεις επειδη δεν γινεσαι αρεστη...

128ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 3:01 am

astroneraidoula

astroneraidoula
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Και όπως πάντα σχεδόν, από αλλού ξεκίνησε και αλλού έφτασε το θέμα. Εγώ λοιπόν, χωρίς να είμαι φανατική με την εκκλησία, χωρίς να ακολουθώ κατά γράμμα τα λόγια της, όταν γέννησα και τα δύο μου παιδιά, στις 20 μέρες φώναξα παπά στο σπίτι, μου διάβασε μια ευχή, και έβγαινα εγώ έξω για κάποιες δουλειές τα πρωινά. Τα μωρά βγήκαν στις 40 μέρες και πρώτα πήγαμε στην εκκλησία για την ευχή. Βράδυ μέχρι να σαραντήσω δεν έβγαινα, αλλά πραγματικά δεν με πείραζε. Που θα πήγαινα με το νεογέννητο, σε καφετέρια, στα μπουζούκια ή σε σπίτια φίλων που καπνίζουν και έχουν ένα σωρό κόσμο; Πραγματικά δεν με πείραξε καθόλου ο "εγκλεισμός" μου στο σπίτ, ίσα - ίσα με βοήθησε να προσαρμοστώ στις νέες συνθήκες με το μωρό στο σπίτι. Βέβαια, εδώ πρέπει να πω πως είχα απεριόριστη βοήθεια από τους γονείς μου και την αδερφή μου και δεν χρειαζόταν να βγω από το σπίτι για ψώνια-υποχρεώσεις κλπ. Οσο για το θέμα του σατανά και του "κακού" θα πω αυτό που έχει ειπωθεί και εγώ το πιστεύω: Η μεγαλύτερη επιτυχία του σατανά, είναι να σε κάνει να πιστεύεις πως δεν υπάρχει.

129ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 3:07 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
aggeliki5579 έγραψε:Καλησπερα κι απο μενα.Διαβαζω μερες το θεμα αλλα δεν εχω γραψει κατι...η αληθεια ειναι οτι μου φανηκαν αρκετα ενδιαφεροντα αυτα που παρεθεσε η κοπελα και πολλα απο αυτα δεν τα γνωριζα καν...πιστευω οτι ολοι ειμαστε νοημονες ανθρωποι και εχουμε την κριση να ξεχωριζουμε καποια πραγματα...αν καποια κοπελα δεν συμφωνει με αυτα που διαβασε απο την lila ή τα θεωρει ανακρίβειες ή ΄΄επικινδυνα΄΄,πολυ απλα ας μην συμμετεχει στην κουβεντα...εγω προσωπικα,ασχετα αν συμφωνω ή διαφωνω,τα βρηκα ολα αυτα πολυ ενδιαφεροντα...παντως οι χαρακτηρισμοι που ακουστηκαν καλυτερα να λειπουν...αυτα απο μενα και lila δεν νομιζω οτι χρειαζεται να διαγραφεις επειδη δεν γινεσαι αρεστη...

Όχι δεν είναι αυτό.. Απλά θεωρώ βαρύ το να σε χαρακτηρίζουν αιρετική ή επικίνδυνη δημοσίως, έστω κι αν οι άλλοι δεν ξέρουν ποια είσαι. Ξέρω εγώ ποια είμαι και τι είμαι. Και όσο πιο πολύ το επεξεργάζομαι τόσο πιο πολύ με στεναχωρεί, με κάνει να ντρέπομαι και όλα τα σχετικά

Η Μαίρη που είναι επίσης θεολόγος θα καταλαβαίνει τι εννοώ. Γιατί και η ίδια θα τα αντιμετωπίζει, σίγουρα. Πόσο μάλλον που είμαι παντρεμένη με ιερέα. Αιρετική και επικίνδυνη; Δεν ήταν γενικός ο χαρακτηρισμός, ήταν καθαρά επίθεση προς το πρόσωπό μου.

Δε θα με πείραζε αν κάποιος μου έλεγε διαφώνω ή δεν ξέρεις τι σου γίνεται.. Αλλά αιρετική και επικίνδυνη;




130ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 3:13 am

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κατανοω απολυτα αυτο που λες...και εγω σου ξαναλεω οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να αποχωρησεις απο το φορουμ ακομη κι αν δεχτηκες επιθεση...ειμαστε εδω για να λεμε τις αποψεις μας απο τις εμπειριες και τις γνωσεις μας...εγω προσωπικα θελω να αναρτησεις κι αλλα θεματα που κατεχεις γιατι θελω να μαθω καποια πραγματα τα οποια δεν τα γνωριζω καν...γιατι να μην μοιραζεσαι τις γνωσεις σου μαζι μας?

131ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 3:15 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Όταν δε γνωρίζεις τον άλλον,την προσωπικότητα του κ τις ασχολίες του νομίζω ότι τέτοιοι χαρακτηρισμοί δε πρέπει να λέγονται δημοσίως κ πόσο μάλλον σε ένα φορουμ που το διαβάζουν λογής λογής άτομα!

132ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 3:18 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σ ευχαριστώ πολύ Αγγελική.. Αν μπορώ να βοηθήσω, πραγματικά χαίρομαι.

Αν δε με διαγράψουν κι εμένα και το θέμα μαζί, γιατί το χω ζητήσει από το πρωί, θα τα λέμε.

Επειδή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να ενδιαφέρει υποψήφιες ή ήδη μανούλες, να ρίχνετε καμία ιδέα σε πμ.

Και μαζί με τη Μαίρη θα σας λέμε ό,τι ξέρουμε, αν το ξέρουμε. Α!! καμιά φορά βοηθάει και ο άντρας μου.

133ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 3:24 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
astroneraidoula έγραψε:Και όπως πάντα σχεδόν, από αλλού ξεκίνησε και αλλού έφτασε το θέμα. Εγώ λοιπόν, χωρίς να είμαι φανατική με την εκκλησία, χωρίς να ακολουθώ κατά γράμμα τα λόγια της, όταν γέννησα και τα δύο μου παιδιά, στις 20 μέρες φώναξα παπά στο σπίτι, μου διάβασε μια ευχή, και έβγαινα εγώ έξω για κάποιες δουλειές τα πρωινά. Τα μωρά βγήκαν στις 40 μέρες και πρώτα πήγαμε στην εκκλησία για την ευχή. Βράδυ μέχρι να σαραντήσω δεν έβγαινα, αλλά πραγματικά δεν με πείραζε. Που θα πήγαινα με το νεογέννητο, σε καφετέρια, στα μπουζούκια ή σε σπίτια φίλων που καπνίζουν και έχουν ένα σωρό κόσμο; Πραγματικά δεν με πείραξε καθόλου ο "εγκλεισμός" μου στο σπίτ, ίσα - ίσα με βοήθησε να προσαρμοστώ στις νέες συνθήκες με το μωρό στο σπίτι. Βέβαια, εδώ πρέπει να πω πως είχα απεριόριστη βοήθεια από τους γονείς μου και την αδερφή μου και δεν χρειαζόταν να βγω από το σπίτι για ψώνια-υποχρεώσεις κλπ. Οσο για το θέμα του σατανά και του "κακού" θα πω αυτό που έχει ειπωθεί και εγώ το πιστεύω: Η μεγαλύτερη επιτυχία του σατανά, είναι να σε κάνει να πιστεύεις πως δεν υπάρχει.


Μα αυτό λέμε, ότι δεν είναι λόγια της εκκλησίας να μην επισκέπτεται το βράδυ κανείς τη λεχώνα ή γυναίκα με περίοδο. Δεν υπάρχουν πουθενά γραμμένα στους κανόνες της.

Πρόκειται για αντιλήψεις του λαού.

Αυτό με τον σατανά δεν καταλαβαίνω που κολλάει..

Και ο σύζυγος μου ρωτάει τι ευχή σου διάβασε ο παπάς στις 20 μέρες;

134ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 3:29 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να προσθέσω ότι κάθετι θέμα έχει τεμκηριώσεις γιατί δε μπορείς να καταλάβεις την κάθε έννοια αν δε ξέρεις από που πηγάζει κ νομίζω ότι είναι ενδιαφέρον επειδή ειπώθηκε ότι η συνάδελφος μάλλον κάνει για 'Δικηγόρος" να πω ότι διδαχθήκαμε στη σχολή μας Κανονικό Δίκαιο-Εκκλησιαστικό και επίσης πολλοί συμφοιτητές μας προχώρησαν τις σπουδές του και εισήχθησαν με κατακτήριες εξετάσεις στις Νομικές Σχολές της Ελλάδος , επίσης η σχολή μας έρχεται 3η σε βαθμό δυσκολίας μετά από την Ιατρική και Νομική καθώτι τα περισσότερα βιβλία μας είναι στην αρχαϊζουσα γλώσσα! Αυτά πληροφοριακά ... Smile Smile

135ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 3:30 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και ο περιορισμός στο σπίτι ζητείται από την εκκλησία, αυτό δεν το αμφισβήτησε κανείς, αλλά για συγκεκριμένο σκοπό. Γι αυτό ακριβώς που είπες για να προστατευτεί η υγεία της μητέρας και του μωρού και για να βρουν τους ρυθμούς τους.

136ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 3:32 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lila77 έγραψε:
astroneraidoula έγραψε:Και όπως πάντα σχεδόν, από αλλού ξεκίνησε και αλλού έφτασε το θέμα. Εγώ λοιπόν, χωρίς να είμαι φανατική με την εκκλησία, χωρίς να ακολουθώ κατά γράμμα τα λόγια της, όταν γέννησα και τα δύο μου παιδιά, στις 20 μέρες φώναξα παπά στο σπίτι, μου διάβασε μια ευχή, και έβγαινα εγώ έξω για κάποιες δουλειές τα πρωινά. Τα μωρά βγήκαν στις 40 μέρες και πρώτα πήγαμε στην εκκλησία για την ευχή. Βράδυ μέχρι να σαραντήσω δεν έβγαινα, αλλά πραγματικά δεν με πείραζε. Που θα πήγαινα με το νεογέννητο, σε καφετέρια, στα μπουζούκια ή σε σπίτια φίλων που καπνίζουν και έχουν ένα σωρό κόσμο; Πραγματικά δεν με πείραξε καθόλου ο "εγκλεισμός" μου στο σπίτ, ίσα - ίσα με βοήθησε να προσαρμοστώ στις νέες συνθήκες με το μωρό στο σπίτι. Βέβαια, εδώ πρέπει να πω πως είχα απεριόριστη βοήθεια από τους γονείς μου και την αδερφή μου και δεν χρειαζόταν να βγω από το σπίτι για ψώνια-υποχρεώσεις κλπ. Οσο για το θέμα του σατανά και του "κακού" θα πω αυτό που έχει ειπωθεί και εγώ το πιστεύω: Η μεγαλύτερη επιτυχία του σατανά, είναι να σε κάνει να πιστεύεις πως δεν υπάρχει.


Μα αυτό λέμε, ότι δεν είναι λόγια της εκκλησίας να μην επισκέπτεται το βράδυ κανείς τη λεχώνα ή γυναίκα με περίοδο. Δεν υπάρχουν πουθενά γραμμένα στους κανόνες της.

Πρόκειται για αντιλήψεις του λαού.

Αυτό με τον σατανά δεν καταλαβαίνω που κολλάει..

Και ο σύζυγος μου ρωτάει τι ευχή σου διάβασε ο παπάς στις 20 μέρες;

Μα αυτή την απορία έχω κ εγώ μισή ευχή δηλαδή 20 μερών είθισται? Γιατί νομίζω ότι κ αυτό είναι αντίληψη του λαού? 'Η κάποιοι ιερείς το κάνουν κ κάποιοι δε το κάνουν?

137ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 3:41 am

astroneraidoula

astroneraidoula
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δεν θυμάμαι ποια ευχή μου διάβασε στις 20 ημέρες, τα παιδιά μου είναι 6 και 9 ετών. Συμφωνώ πως τα περισσότερα (άπλωμα των ρούχων βράδυ κ.λπ) είναι λόγια του λαού (όπως και το να μην βλέπεις σε καθρέπτη τα μεσάνυχτα), αλλά να πω την αλήθεια, δεν με ενόχλησε που ακολούθησα κάποια από αυτά. Δεν άπλωνα ρούχα μέσα στη νύχτα γιατί ήμουν πολύ κουρασμένη και δεν είχα κουράγιο. Δεν είχα επισκέψεις βράδυ για τον ίδιο λόγο. Άσε που ήταν καταχείμωνο και οι ιώσεις ήταν στο φουλ. Και ο γιατρός μου μου είχε πει να τηρήσω τις 40 ημέρες για να συνέλθω από τη γέννα και τη λοχεία και για να προστατευτούμε. Οπότε πιστεύω πως τα περισσότερα από αυτά, τα κάνουμε όλες λιγο - πολύ, άσχετα με το αν πιστεύουμε σε παραδόσεις ή όχι.

138ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 3:44 am

astroneraidoula

astroneraidoula
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Οσο για τις 20 ημέρες, απλά επειδή ήθελα να βγω έξω, φώναξα τον παππά να μας διαβάσει μια ευχή. Έτσι μου είπε η μητέρα μου, έτσι έκανα. Δεν το θεωρώ και κακό.

139ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 3:46 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
maryz-iraklio kritis έγραψε:
lila77 έγραψε:
astroneraidoula έγραψε:Και όπως πάντα σχεδόν, από αλλού ξεκίνησε και αλλού έφτασε το θέμα. Εγώ λοιπόν, χωρίς να είμαι φανατική με την εκκλησία, χωρίς να ακολουθώ κατά γράμμα τα λόγια της, όταν γέννησα και τα δύο μου παιδιά, στις 20 μέρες φώναξα παπά στο σπίτι, μου διάβασε μια ευχή, και έβγαινα εγώ έξω για κάποιες δουλειές τα πρωινά. Τα μωρά βγήκαν στις 40 μέρες και πρώτα πήγαμε στην εκκλησία για την ευχή. Βράδυ μέχρι να σαραντήσω δεν έβγαινα, αλλά πραγματικά δεν με πείραζε. Που θα πήγαινα με το νεογέννητο, σε καφετέρια, στα μπουζούκια ή σε σπίτια φίλων που καπνίζουν και έχουν ένα σωρό κόσμο; Πραγματικά δεν με πείραξε καθόλου ο "εγκλεισμός" μου στο σπίτ, ίσα - ίσα με βοήθησε να προσαρμοστώ στις νέες συνθήκες με το μωρό στο σπίτι. Βέβαια, εδώ πρέπει να πω πως είχα απεριόριστη βοήθεια από τους γονείς μου και την αδερφή μου και δεν χρειαζόταν να βγω από το σπίτι για ψώνια-υποχρεώσεις κλπ. Οσο για το θέμα του σατανά και του "κακού" θα πω αυτό που έχει ειπωθεί και εγώ το πιστεύω: Η μεγαλύτερη επιτυχία του σατανά, είναι να σε κάνει να πιστεύεις πως δεν υπάρχει.


Μα αυτό λέμε, ότι δεν είναι λόγια της εκκλησίας να μην επισκέπτεται το βράδυ κανείς τη λεχώνα ή γυναίκα με περίοδο. Δεν υπάρχουν πουθενά γραμμένα στους κανόνες της.

Πρόκειται για αντιλήψεις του λαού.

Αυτό με τον σατανά δεν καταλαβαίνω που κολλάει..

Και ο σύζυγος μου ρωτάει τι ευχή σου διάβασε ο παπάς στις 20 μέρες;

Μα αυτή την απορία έχω κ εγώ μισή ευχή δηλαδή 20 μερών είθισται? Γιατί νομίζω ότι κ αυτό είναι αντίληψη του λαού? 'Η κάποιοι ιερείς το κάνουν κ κάποιοι δε το κάνουν?



Μισή ευχή δίνανε κατ' οικονομίαν ( παρέκκλιση από τους κανόνες της εκκλησίας), και επειδή η αντίληψη του κόσμου ήταν τέτοια, τα παλαιά χρόνια οι ιερείς στις γυναίκες, οι οποίες έπρεπε να βγουν στον αγρό να δουλέψουν και να ζυμώσουν.

Οι γυναίκες ζητούσαν ευχή και οι ιερείς διάβαζαν την ΕΥΧΗ ΤΗΣ ΖΥΜΗΣ, η οποία συναντάται σε ένα παλαιό χειρόγραφο του πέμπτου αιώνα.

Δεν γράφτηκε για να διαβάζεται ως μισή ευχή, αλλά έτσι καθιερώθηκε για κάποιο διάστημα, επειδή ξαναλέω οι γυναίκες ζητούσαν την ευχή της εκκλησίας.

Αυτή η ευχή έχει μπει σε αχρησία εδώ και πολλά χρόνια. Και οι ιερείς πλέον όταν τους ζητάται μισή ευχή και ο κόσμος δεν καταλαβαίνει ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα πια, για ψυχολογικούς κυρίως λόγους και κατ' οικονομίαν (= παρέκκλιση από την ακρίβεια των κανόνων της εκκλησίας) διαβάζουν την ευχή της πρώτης και της ογδόης μέρας.

140ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 3:47 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
astroneraidoula έγραψε:Οσο για τις 20 ημέρες, απλά επειδή ήθελα να βγω έξω, φώναξα τον παππά να μας διαβάσει μια ευχή. Έτσι μου είπε η μητέρα μου, έτσι έκανα. Δεν το θεωρώ και κακό.


Όχι κορίτσι μου φυσικά και δεν είναι κακό. Απλά δεν είναι υποχρεωτικό. Είναι δυνατόν να ζητάς ευχή της εκκλησίας και να είναι κακό;

141ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 3:51 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
astroneraidoula έγραψε:Δεν θυμάμαι ποια ευχή μου διάβασε στις 20 ημέρες, τα παιδιά μου είναι 6 και 9 ετών. Συμφωνώ πως τα περισσότερα (άπλωμα των ρούχων βράδυ κ.λπ) είναι λόγια του λαού (όπως και το να μην βλέπεις σε καθρέπτη τα μεσάνυχτα), αλλά να πω την αλήθεια, δεν με ενόχλησε που ακολούθησα κάποια από αυτά. Δεν άπλωνα ρούχα μέσα στη νύχτα γιατί ήμουν πολύ κουρασμένη και δεν είχα κουράγιο. Δεν είχα επισκέψεις βράδυ για τον ίδιο λόγο. Άσε που ήταν καταχείμωνο και οι ιώσεις ήταν στο φουλ. Και ο γιατρός μου μου είχε πει να τηρήσω τις 40 ημέρες για να συνέλθω από τη γέννα και τη λοχεία και για να προστατευτούμε. Οπότε πιστεύω πως τα περισσότερα από αυτά, τα κάνουμε όλες λιγο - πολύ, άσχετα με το αν πιστεύουμε σε παραδόσεις ή όχι.

Δεν είναι κακό να τα κάνουνε όποιες θέλουν, αλλά είναι λανθασμένη η αντίληψη ότι αυτές οι παραδόσεις με τα ρούχα τους επισκέπτες κτλ, προήλθαν από την εκκλησία, δεν υπάρχουν στους κανόνες της εκκλησίας, που σημαίνει ότι δεν βγήκαν από την εκκλησία.

Οπότε δεν είναι κακό και το να μη θέλουν κάποιες κοπέλες να τα ακολουθήσουν.

142ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 3:56 am

Asabache

Asabache
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Lila sou estila p.m

143ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 4:06 am

αννα-μαμα


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΕΧΑΣΑ ΠΟΛΛΗ ΣΥΖΥΤΗΣΗ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΛΕΙΠΑΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΧΘΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΚΛΠ.ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ,ΑΛΛΑ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΦΙΛΑΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΟΠΟΙΟΥ ΠΑΠΑ ΠΑΙΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ.ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΨΑΧΝΕΙΣ-ΟΠΩΣ ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟ-ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙΣ.ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕ ΚΑΝΟΥΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΑΠΛΑ ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΚΑΚΟΙ,ΔΕ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ..ΑΠΛΑ ΤΟΥΣ ΑΓΝΟΟΥΜΕ..

144ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 4:28 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όταν γίνεται ένα μυστήριο δεν γίνεται ο ιερέας να μη πάρει καθόλου χρήματα γιατί υπάρχουν λειτουργικά έξοδα και θα σας πω ποια είναι αυτά.

Το ποσό καθορίζεται όχι μόνο από τον ιερέα αλλά και από το εκκλησιαστικό συμβούλιο.

Από το ποσό που εισπράτει ένας ναός για ένα μυστήριο πληρώνονται

ο νεωκόρος,

ο ψάλτης που είναι στο μυστήριο και ο ψάλτης που δεν παίρνει μέρος σε αυτό- όταν ο ναός έχει δύο ψάλτες-

ο ναός για τα λειτουργικά του έξοδα, δηλ. κάποιο πάει στο παγκάρι της εκκλησία και όχι στην τσέπη του παπά

η μητρόπολη


και το κράτος κρατάει το 2,4 % από το ποσό που έχει εισπραχθεί και καταβάλλεται κάθε μήνα ή κάθε χρόνο ή στο πλησιέστερο δημόσιο ταμείο της περιοχής ή στην αρμόδια δου στην οποία ανήκει ο ναός με την ένδειξη του ΜΠΛΟΚ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ

Το εκκλησιαστικό συμβούλιο του άντρα μου όπου πρόεδρος είναι ο ίδιος (γιατί πρόεδρος είναι πάντα ο ιερέας) έχει αποφασίσει να ζητά από τον κόσμο να δίνουν ό,τι θέλουν στα μυστήρια, διότι δεν θεωρούν το οίκο του Θεού οίκο εμπορίου.

Όταν τα χρήματα που αφήνουν είναι ελάχιστα πχ 20 ευρώ, παίρνει μόνο το κράτος και η μητρόπολη το ποσό που τους αναλογεί και τα υπόλοιπα ψιλά που μένουν ρίχνονται στο παγκάρι. Δεν πληρώνονται ούτε νεωκόρος ούτε ψάλτης.

145ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 4:34 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το ρ. " παίρνω" με την έννοια του " ζητάω" , να μην παρεξηγηθώ πάλι.

146ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 4:43 am

Ευούλι

Ευούλι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Lila παρακολουθώ το θέμα απ'την αρχή, αλλά δεν μου αρέσει να επεμβαίνω εκτός αν το κρίνω απαραίτητο...Στη συγκεκριμένη περίπτωση αποφάσισα να γράψω απλά για να σου πω ότι προσωπικά με βοήθησαν οι γνώσεις σου και με ενδιαφέρουν!Καταλαβαίνω ότι στεναχωρήθηκες και ίσως θύμωσες με τους αυθαίρετους χαρακτηρισμούς εναντίον σου, αλλά θα σε παρακαλέσω να συνεχίσεις να είσαι στην παρέα μας!Πάντα υπήρχαν οι φωνές που κραύγαζαν "στην πυρά!" και δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν!Πιστεύω όμως πως η πλειοψηφία των μελών αντιλαμβάνεται την καλοπροαίρετη διάθεση με την οποία γράφεις, ακόμα κι αν διαφωνεί...Αλλωστε, δεν απευθύνεσαι σε ανήλικα αλλά σε ενήλικες που έχουν κρίση και μπορούν να αποδεχθούν, να ψάξουν ή να απορρίψουν μια θέση.Προσωπικά, σ'ευχαριστώ... Smile

147ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 4:44 am

αννα-μαμα


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
lila77 έγραψε:Όταν γίνεται ένα μυστήριο δεν γίνεται ο ιερέας να μη πάρει καθόλου χρήματα γιατί υπάρχουν λειτουργικά έξοδα και θα σας πω ποια είναι αυτά.

Το ποσό καθορίζεται όχι μόνο από τον ιερέα αλλά και από το εκκλησιαστικό συμβούλιο.

Από το ποσό που εισπράτει ένας ναός για ένα μυστήριο πληρώνονται

ο νεωκόρος,

ο ψάλτης που είναι στο μυστήριο και ο ψάλτης που δεν παίρνει μέρος σε αυτό- όταν ο ναός έχει δύο ψάλτες-

ο ναός για τα λειτουργικά του έξοδα, δηλ. κάποιο πάει στο παγκάρι της εκκλησία και όχι στην τσέπη του παπά

η μητρόπολη


και το κράτος κρατάει το 2,4 % από το ποσό που έχει εισπραχθεί και καταβάλλεται κάθε μήνα ή κάθε χρόνο ή στο πλησιέστερο δημόσιο ταμείο της περιοχής ή στην αρμόδια δου στην οποία ανήκει ο ναός με την ένδειξη του ΜΠΛΟΚ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ

Το εκκλησιαστικό συμβούλιο του άντρα μου όπου πρόεδρος είναι ο ίδιος (γιατί πρόεδρος είναι πάντα ο ιερέας) έχει αποφασίσει να ζητά από τον κόσμο να δίνουν ό,τι θέλουν στα μυστήρια, διότι δεν θεωρούν το οίκο του Θεού οίκο εμπορίου.

Όταν τα χρήματα που αφήνουν είναι ελάχιστα πχ 20 ευρώ, παίρνει μόνο το κράτος και η μητρόπολη το ποσό που τους αναλογεί και τα υπόλοιπα ψιλά που μένουν ρίχνονται στο παγκάρι. Δεν πληρώνονται ούτε νεωκόρος ούτε ψάλτης.


εγω δε λεω για τις λειτουργιες αλλα γενικα ακομα και στα τρισαγια στα μνηματα το ιδιο δε γινεται?εκει λεει 5 λεξεις και του δινεις και 5-10 ευρω.αυτος 5 απο δω 5 απο κει μαζευει θησαυρο ομως ο οποιος σχεδον το αποκλειω να πηγαινει στην εκκλησια..ειναι σαν ενας αστυνομικος που εχει βαρδια να παιρνει χαρτζιλικι απο τον καθενα τον οποιο θα εξυπηρετησει ανεξαρτητα απο τα λεφτα που παιρνει για την υπηρεσια του

148ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 4:45 am

Asabache

Asabache
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ευούλι έγραψε:Lila παρακολουθώ το θέμα απ'την αρχή, αλλά δεν μου αρέσει να επεμβαίνω εκτός αν το κρίνω απαραίτητο...Στη συγκεκριμένη περίπτωση αποφάσισα να γράψω απλά για να σου πω ότι προσωπικά με βοήθησαν οι γνώσεις σου και με ενδιαφέρουν!Καταλαβαίνω ότι στεναχωρήθηκες και ίσως θύμωσες με τους αυθαίρετους χαρακτηρισμούς εναντίον σου, αλλά θα σε παρακαλέσω να συνεχίσεις να είσαι στην παρέα μας!Πάντα υπήρχαν οι φωνές που κραύγαζαν "στην πυρά!" και δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν!Πιστεύω όμως πως η πλειοψηφία των μελών αντιλαμβάνεται την καλοπροαίρετη διάθεση με την οποία γράφεις, ακόμα κι αν διαφωνεί...Αλλωστε, δεν απευθύνεσαι σε ανήλικα αλλά σε ενήλικες που έχουν κρίση και μπορούν να αποδεχθούν, να ψάξουν ή να απορρίψουν μια θέση.Προσωπικά, σ'ευχαριστώ... Smile


Respect Respect Respect

149ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 4:47 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lila77 έγραψε:Μαίρη μου ξέρεις εσύ σε ποια Οικουμενική Σύνοδο ακριβώς αποφασίστηκε η γυναίκα με περίοδο ή επαφή να μην επισκέπτεται την λεχώνα;

Ο επισκέπτης να μην πραγματοποιεί επίσκεψη το βράδυ και μάλιστα να τον θυμιάζουν;

Η λεχώνα να μην απλώνει βράδυ τα ρούχα;

Γιατί ενώ εγώ νόμιζα πως η χρ. διδασκαλία στηρίζεται στις αποφάσεις των οικουμενικων συνόδων, σήμερα έμαθα ότι στηρίζεται στις προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες των προγόνων μας. Μάλλον εγώ έκανα λάθος


Δεν σχολίασα τα παραπάνω , που όντως δεν ειναι της εκκλησίας...

Μου κακοφάνηκε πολύ που έκανε ςθεμα οτι η εκκλησία δεν θεωρει απαραιτητο το σαραντισμο, και εχει μεινει ετσι απο τα παλια χρονια κλπ...

Επίσης οτι οι παππαδες που τα λενα δεν ειναι του πανεπηστημίου, αλλα μαθαν απο τις γιαγιαδες τους και τα λενε αυτα...

Και τελος ο χολιασμος που εγραψες σε αλλο θεμα , οτι κανονικα βαζουμε οτι ονομα θελουμε ,και ας μην ειναι χριστιανικο, να γιορταζει...
Αυτο δεν ειναι ορθο, οτι καποιοι ιερεις το κανουν δεν σημαινει πως αυτοι ειναι οι σωστοι και οι άλλοι όχι,,

Ακόμη εδωσες και ''επειχειρημα'' στην κοπέλα να πει , πως δεν πειραζει , μπορει να αγιασει το δικο μου παιδι , και να γιορταζει και αυτο το ονομα...

Καλο για να ΄΄αποστομωσουν΄΄ τον ιερεα, αλλα καπως ειρωνικο...

Οι γονεις που ζουν μυστιριακη ζωη , δεν θα το ελεγαν αυτο ,απο ταπεινωτητα , οσο και αν το ελπιζαν..

Και θα εβαζαν ενα ονομα αγιου , για να εχει την ευλογια του το παιδι και το παραδειγμα του...


Το έκανες πολύ μεγαλο ζητημα όμως...και οτι θα αποχωρησεις κλπ...μπορεις απλα να απαντας και ισως τα βρουμε η εχει γινει καποια παρεξηγηση..

Αν εσυ που κανεις κατηχηση και κατηχητικα ολων των βαθμιδων , λεσ καποια πραγματα , με αγνη προθεση, και ισως δεν σε επιρεαζουν τοσο...
Ο ανθρωπος ο ασχετος και μακρια απο την εκκλησια αυτο το δενει...

με την παραπανω δικαιολογια για το ονομα, θα σταματησουν τελειως πια τα ονοματα των αγιων...

Λοιπον πολλά είπα και εγώ...

Ετσι και αλλιως μαλλον η γνωμη μου δεν εχει σημασια...

Να αποχωρήσεις φυσικα και δεν χρειάζεται...εχεις αλλωστε οπαδους πλεον μετα αυτο το θεμα...


Εγω ειπα για τα λιγα που θυμαμαι αυτη τη στιγμη...δεν θα σου ξανασχολιασω...
Αλλωστε δεν θα ΄΄σώσω΄΄ εγω αυτο το φορουμ..

150ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 6 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Σαβ Σεπ 08, 2012 4:55 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
lila77 έγραψε:Μαίρη μου ξέρεις εσύ σε ποια Οικουμενική Σύνοδο ακριβώς αποφασίστηκε η γυναίκα με περίοδο ή επαφή να μην επισκέπτεται την λεχώνα;

Ο επισκέπτης να μην πραγματοποιεί επίσκεψη το βράδυ και μάλιστα να τον θυμιάζουν;

Η λεχώνα να μην απλώνει βράδυ τα ρούχα;

Γιατί ενώ εγώ νόμιζα πως η χρ. διδασκαλία στηρίζεται στις αποφάσεις των οικουμενικων συνόδων, σήμερα έμαθα ότι στηρίζεται στις προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες των προγόνων μας. Μάλλον εγώ έκανα λάθος


Δεν σχολίασα τα παραπάνω , που όντως δεν ειναι της εκκλησίας...

Μου κακοφάνηκε πολύ που έκανε ςθεμα οτι η εκκλησία δεν θεωρει απαραιτητο το σαραντισμο, και εχει μεινει ετσι απο τα παλια χρονια κλπ...

Επίσης οτι οι παππαδες που τα λενα δεν ειναι του πανεπηστημίου, αλλα μαθαν απο τις γιαγιαδες τους και τα λενε αυτα...

Και τελος ο χολιασμος που εγραψες σε αλλο θεμα , οτι κανονικα βαζουμε οτι ονομα θελουμε ,και ας μην ειναι χριστιανικο, να γιορταζει...
Αυτο δεν ειναι ορθο, οτι καποιοι ιερεις το κανουν δεν σημαινει πως αυτοι ειναι οι σωστοι και οι άλλοι όχι,,

Ακόμη εδωσες και ''επειχειρημα'' στην κοπέλα να πει , πως δεν πειραζει , μπορει να αγιασει το δικο μου παιδι , και να γιορταζει και αυτο το ονομα...

Καλο για να ΄΄αποστομωσουν΄΄ τον ιερεα, αλλα καπως ειρωνικο...

Οι γονεις που ζουν μυστιριακη ζωη , δεν θα το ελεγαν αυτο ,απο ταπεινωτητα , οσο και αν το ελπιζαν..

Και θα εβαζαν ενα ονομα αγιου , για να εχει την ευλογια του το παιδι και το παραδειγμα του...


Το έκανες πολύ μεγαλο ζητημα όμως...και οτι θα αποχωρησεις κλπ...μπορεις απλα να απαντας και ισως τα βρουμε η εχει γινει καποια παρεξηγηση..

Αν εσυ που κανεις κατηχηση και κατηχητικα ολων των βαθμιδων , λεσ καποια πραγματα , με αγνη προθεση, και ισως δεν σε επιρεαζουν τοσο...
Ο ανθρωπος ο ασχετος και μακρια απο την εκκλησια αυτο το δενει...

με την παραπανω δικαιολογια για το ονομα, θα σταματησουν τελειως πια τα ονοματα των αγιων...

Λοιπον πολλά είπα και εγώ...

Ετσι και αλλιως μαλλον η γνωμη μου δεν εχει σημασια...

Να αποχωρήσεις φυσικα και δεν χρειάζεται...εχεις αλλωστε οπαδους πλεον μετα αυτο το θεμα...


Εγω ειπα για τα λιγα που θυμαμαι αυτη τη στιγμη...δεν θα σου ξανασχολιασω...
Αλλωστε δεν θα ΄΄σώσω΄΄ εγω αυτο το φορουμ..

Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά για το χαρακτηρισμό "επικίνδυνη αιρετική" που είπες τι έχεις να πεις? Νομίζω ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να ανοίγει ότι θέμα θέλει κ ειδικά στην Ενότητα "Περί ανέμων και υδάτων"

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 12]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις