Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
532 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 532 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 33 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 25 από 41]

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα συνεγκυούλες! Εγώ θα έχω επισκέψεις σήμερα! Θα έρθουν οι φίλες μου από το σπίτι! Χι! Εγώ μόνο σίδηρο παίρνω, αλλά 2 την ημέρα! Φιλιά!!!

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα Μαριλού,Δήμητρα Smile Smile Κ εσεις πρωινό εγερτήριο Smile εγώ θα προσπαθήσω να ξανακοιμηθώ καμιά ωρίτσα,αφού έφαγα κ πλακώθηκα σε μερικές δουλειές,να εκμεταλλευτώ τον πρωινό χρόνο κ να κουραστώ μπας κ κλείσει το μάτι.Καλή συνέχεια Smile


Pregnancy Tickers from WiddlyTinks.com

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα κοριτσια, τι κάνετε???? εγω εχω δουλιτσες στο παιδικο δωματιο, πλένω και τα ρουχα της μπουμπουκας και ολο το σπιτι μυριζει πράσινο σαπουνι!!!!

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα κ από μένα. Κ γω έχω ξυπνήσει προ πολλού όχι από το μωρό αλλά από το μεγάλο μου γιο που ξύπνησε 8 παρά τέταρτο. Μεγάλη μέρα σήμερα, έκανε πρώτη φορά κακά στην τουαλέτα Εγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 - Νο 7 - Σελίδα 25 654316 (τσίσα κάνει σχεδόν πάντα τις τελευταίες 2-3 βδομάδες). Σιγά σιγά να γλυτώνουμε τις πάνες του μεγάλου κ να τα δίνουμε στου μικρού.
Εγώ θεωρητικά παίρνω 2 σίδηρο, 2 μαγνήσιο κ ένα ασβέστιο τη μέρα. Στην πραγματικότητα όμως παίρνω 1 σίδηρο(αραιά κ που κ κάνα 2ο), 2 μαγνήσιο κ σχεδόν ποτέ ασβέστιο(που είναι το πιο μπλιαχ απ'όλα). Στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν πολύ τακτική αλλά τώρααα...
Σκέφτομαι να ξεκινήσω κάνα πλυντήριο με μωρουδιακά αλλά δεν ξέρω σε τι θα καταλήξω. Στον πρώτο έπλενα κυρίως με προδέρμ αλλά λέω τώρα να πάρω αρκάδι αν κ είναι πιο ακριβό. Κάπου διάβασα ότι καλό είναι να πλένουμε σταθερά με ένα γιατί το μωρό στις αρχές μόνο την όσφρηση έχει, να μη μπερδεύεται.
Καλό ΣΚ Εγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 - Νο 7 - Σελίδα 25 417472

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημερα σε ολες τις φουσκωτες κοιλιτσες!!!!! Πολλα φιλακια!!!

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα κ απο μένα κορίτσια!

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημερααααααααααααααααααααααα
Να 'μαι και γω Εγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 - Νο 7 - Σελίδα 25 328109 Εγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 - Νο 7 - Σελίδα 25 328109

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Kαλημερουδια σε όλες!!!
@jen τι καλα που ξεμπερδεψες με τις πανες του γιου σου!!! μπραβο του!!!!
εμενα είναι μικρουλης ακομη και θα του τις κοψω του χρονου.
Εγω για τα μωρουδιακα χρησιμοποιω πρασινο σαπουνι γιατι είναι το πιο αγνο και δε ξερεις τι αλεργειες μπορει να εχει το μωρο (φτου φτου μακρυα!!!) και όπως είπες το μωρό στην αρχη εχει εντονη την αισθηση της όσφρησης και πρέπει να μυριζει μόνο μαμα και μαμαδογαλατακι!!!
τα άλλα βρεφικα είναι χημικα, κακα τα ψεματα.

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τι κανετε? δεν ειναι καμμια μεσα?
ειδα καινουρια κοριτσακια... τις καλυτερες ευχες μου σε ολες!
ειδα πεθερες... πολλες ωρες στη δουλεια... ψωνια... εξετασεις... ειχα μερες να μπω και τα διαβασα ολα μαζεμενα..

εγω πηρα αναρρωτικη τελικα γιατι δεν την παλευα. Μου εγραψε τοσες μερες ωστε να μην ξαναπαω στη δουλεια. τελειωνει η αναρρωτικη και ξεκιναει η αδεια κυησης. Δεν αντεχα ουτε λεπτο παραπανω εκει μεσα. λεφτα εννοειται δεν εχω παρει ακομα. θα δουμε τι θα γινει.
ψωνια δεν εχω κανει ακομα. τιποτα. ουτε δουλειες. σιγα σιγα. θα αφησω και την αλλη βδομαδα να περασει χαλαρα και μετα θα ξεκινησω.
σκεφτομουν, εχω ρουχαλακια της μικρης μου που πλεον δεν εχω λογο να τα κραταω. αν τυχον υπαρχει καποια κοπελα που ενδιαφερεται να της δωσω ας μου πει. βεβαια η Ευουλα μου γεννηθηκε Μαιο (αντιθετη εποχη). παρολα αυτα πειτε μου αν καποια χρειαζεται οτιδηποτε, αλλιως θα τα παω στην εκκλησια μαλλον.

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλησπέρα κ πάλι...Τελικά οι περισσότερες σιδερένιες είμαστε Laughing περί απορρυπαντικών που πήρε το ματι μου,εγώ χρησιμοποίησα ενα βρεφικό βιολογικό μαζί με μαλακτικό προδερμ..κ μύρισε μωρουδίλα..ελπίζω να μην πειράξει την επερχόμενη μπεμπούλα μου..
Κατα τ άλλα κατάφερα να κοιμηθώ 1μιση ώρα ακόμη..απωθημένα ύπνου Laughing όταν έρθει το νινί θα τα ξεχάσω αυτά,οπότε αρπάζω την ευκαιρία Wink έχει κ ωραίο καιρό για βόλτες εδώ,ίσως το απόγευμα βγούμε με την φουσκωτή κοιλίτσα μου Very Happy
Εσείς ?

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
markella_p έγραψε:τι κανετε? δεν ειναι καμμια μεσα?
ειδα καινουρια κοριτσακια... τις καλυτερες ευχες μου σε ολες!
ειδα πεθερες... πολλες ωρες στη δουλεια... ψωνια... εξετασεις... ειχα μερες να μπω και τα διαβασα ολα μαζεμενα..

εγω πηρα αναρρωτικη τελικα γιατι δεν την παλευα. Μου εγραψε τοσες μερες ωστε να μην ξαναπαω στη δουλεια. τελειωνει η αναρρωτικη και ξεκιναει η αδεια κυησης. Δεν αντεχα ουτε λεπτο παραπανω εκει μεσα. λεφτα εννοειται δεν εχω παρει ακομα. θα δουμε τι θα γινει.
ψωνια δεν εχω κανει ακομα. τιποτα. ουτε δουλειες. σιγα σιγα. θα αφησω και την αλλη βδομαδα να περασει χαλαρα και μετα θα ξεκινησω.
σκεφτομουν, εχω ρουχαλακια της μικρης μου που πλεον δεν εχω λογο να τα κραταω. αν τυχον υπαρχει καποια κοπελα που ενδιαφερεται να της δωσω ας μου πει. βεβαια η Ευουλα μου γεννηθηκε Μαιο (αντιθετη εποχη). παρολα αυτα πειτε μου αν καποια χρειαζεται οτιδηποτε, αλλιως θα τα παω στην εκκλησια μαλλον.



α να χαθείς όποτε μπάινω για 2 λεπτά ρωτάω που είσαι είχα ανησυχήσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

REINE

REINE
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα και καλο Σ/κ!!
Μαρκέλλα μου καλή ξεκούραση σου εύχομαι!!
άντε επιτέλους να ηρεμήσεις λίγο...κοίτα τουλάχιστον από το ΙΚΑ θα πληρωθείς, αν δε σε πληρώσει ο μ@κ@κας ο εργοδότης σου!!

να ρωτήσω λίγο το πράσινο σαπούνι από πού το παίρνετε?? και τα πλένετε στο χέρι τα ρούχα με το σαπούνι? δεν υπάρχει για το πλυντήριο?

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ειρηνακι μου γεια σου. ολα καλα κοριτσακι μου? εγω επαιρνα απο το σουπερ μαρκετ καποτε, το αρκαδι αν θυμαμαι καλα.

Μαιρη μου!!!!!!!!!!!!!! το ξερω ματια μου. Το ειδα οτι ρωτουσες συνεχεια. Καλα ειμαι. Απλα ετρεχα λιγο αυτες τις μερες για την αδεια κλπ και δεν προλαβαινα να μπω. Ασε που αφου πηρα αδεια ειπα στους γονεις μου να μην ερθουν ακομα απο το χωριο, να μινουν οσο θελουν για να ξεκουραστουν. τους περιμενει δυσκολος χειμωνας. οποτε εχω και τα παιδια του αδερφου μου τωρα. τα παιρνω απο το σχολειο και τα προσεχω μεχρι να σχολασουν οι γονεις τους. Και σημερα στον αδερφο μου ειμαι γιατι δουλευουν και Σαββατα. Αλλα ειμαι καλα. Και χαιρομαι που μπορω να ξεκουρασω τους δικους μου. Χειμωνα καλοκαιρι προσεχουν εγγονια εδω και 14 χρονια και ερχεται και το τεταρτο σε λιγο καιρο. Laughing

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
υπαρχει και για το πλυντηριο Ειρηνη

REINE

REINE
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αν το βρίσκουμε στο σουπερ μαρκετ καλά θα ειναι!!

και που εισαι σε αναρρωτική πάντα τρέχεις εσύ ε??

εγω σπίτι συνέχεια...σχεδόν δε βγαίνω καθόλου...

πολλή ηρεμία...

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτο το τρεξιμο Ειρηνη μου δεν με πειραζει καθολου. Ξυπναω νωρις, παω τη μικρη μου στο νηπιο, πινω καφε στην ξαδερφη μου, μαγειρευω, μαζευω, καθαριζω. Μου αρεσει πολυ. Δεν θελω να ξαναπαω ΠΟΤΕ για δουλεια. Οσο για τα παιδια του αδερφου μου, με βοηθαει και ο αντρας μου, οποτε ολα καλα. Το χαιρομαι.

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ειδικά το τελευταίο που είπες Μαρκέλλα,για την δουλειά,ποοοοοόσοοο συμφωνώωωωωωωω Smile Μια και πήρα κ εγώ αναρρωτική νωρίς στην εγκυμοσύνη (ειδικά η δική μου δουλειά δεν συνδυάζεται εύκολα με κύηση ),όχι μόνο δεν μ έχει λείψει,αλλά ούτε και θέλω να ξαναπάω- ασχέτως αν αυτό είναι όνειpο φθινοπωρινής νυκτός Very Happy
Ειρήνη εγώ έβγαινα με μέτρο,δλδ 2-3 φορες την βδομάδα πχ.στον β τριμηνο της εγκυμοσύνης,τώρα όσο φουσκώνεις παραπάνω,κ βαραίνεις,τόσο το σκέφτεσαι γιατι αρχίζουν να πονάνε μέσες,πλάτες,κουράζεσαι εύκολα κ περπατάς λίγο και σαν πάπια Smile

REINE

REINE
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Φωτεινή μου εγώ δε βγαίνω γιατί εδώ και 2 μήνες έχω συσπάσεις!!
και είμαι ξάπλα σχεδόν...άστα να πάνε!!

marilou27

marilou27
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλησπερα κοριτσια και παλι μαρκελλα μου χαιρομαι που νιωθεις καλα μπραβο καιρος ηταν να ξεκουραστεις απο την δουλεια.ειρηνη μου και γω συνεχεια σπιτι δε πειραζει ομως.

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="REINE"]Φωτεινή μου εγώ δε βγαίνω γιατί εδώ και 2 μήνες έχω συσπάσεις!!
και είμαι ξάπλα σχεδόν...άστα να πάνε!![/quoteΘα σου πω μεν κλασικό,αλλά ευστοχο..υπομονή Ειρήνη..πολλα κορίτσια ακουσ κ' ακουω με συσπάσεις,οταν έρθει με το καλό το μωρο σου,αυτά θα είναι περασμένα ξεχασμένα.. Laughing

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γεια σας κοριτσακια μου ξανα!!! Μαρκελλα μου καλη ξεκουραση κι ευχομαι να πληρωθεις!!!!
δηλαδη να ρωτησω υπαρχει πρασινο σαπουνι σε απορρυπαντικο πλυντηριου;

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μπου έγραψε:γεια σας κοριτσακια μου ξανα!!! Μαρκελλα μου καλη ξεκουραση κι ευχομαι να πληρωθεις!!!!
δηλαδη να ρωτησω υπαρχει πρασινο σαπουνι σε απορρυπαντικο πλυντηριου;

Αρκάδι λέγεται αυτό αν θυμάμαι καλά που το λέγε η μάνα μου,το παλιό πράσινο σαπούνι σε σκόνη πλυντηρίου,το είδα εδώ σε μεγάλα μαρκετ Αναστασία μου Very Happy
Απλά άκουσα πως δεν έιναι τόσο φιλικό προς το πλυντήριο,δλδ έχει δημιουργησει βλαβη με την χρήση του,να μην παίρνω κ καμιά στον λαιμό μου,απλά σε μια φίλη έτυχε Laughing

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αχα! ενδιαφερον!να το εχω υποψιν μου οσο ακομη επιτρεπεται να περπαταω!!!χχιχιχιχι! θελει καμια να μπει τσατ;;

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ουφ περιμενα περιμενα τιποτε!!!! θα βγω για καφεδακι!!!!! τα λεμε αργα το βραδυ!!! ως τοτε φιλουρες σε οοοοοοοοοοοοοοοοοοοολες σας και στις κοιλιτσες σας!!!!! μακιααααααααα Εγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 - Νο 7 - Σελίδα 25 417472

stellaef

stellaef
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσουδια μου!
Εγω στον γιο μου χρησιμοποιουσα το persil baby και μυριζε τελεια!Τωρα το εχω αντικαστησει με το persil kids που κι αυτο μυριζει τελεια!μαλακτικο πιρνω το cajoline το ασπρο ειναι συμπηκνωμενο.Οποιος παιρνει αγκαλια τον Δημητρη με ρωταει τι χρησιμοποιω και μυριζει τοσο ωραια!

Μαρκελλα οσο αφορα την δουλεια αστα κι εγω καμμενη ειμαι!Οταν σταματησα στον Δημητρη μου χρωστουσανε 1800ευρω και εκανα 1 χρονο για να τα παρω.Κι οταν ηταν να γυρισω εφαγα και πορτα.Με απελυσε και απο 5000ευρω που δικαιομουν αποζημειωση με απειλες το καναμε 3000ευρω και τα παιρνω με δοσεις 150ευρω το μηνα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 25 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 33 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις