Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
48 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 48 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 6]

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μαλλον θα αργησουμε να παρουμε. καθε μερα ελεγχω αλλα τιποτα. Sad λετε να περιμενουν την δοση του δανειου?

nina 1

nina 1
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κοριτσια ρωτησα χτες στον οαεδ γιατι εχω φτιαξει τα χαρτια απο τον σεπτεμβριο κ τιποτα ακομα κ μου ειπαν οτι εχουν σταματησει οι πληρωμες...οταν ξανα ξεκινησουν θα τα παρουμε κ εμεις...

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμ αυτο δε λεω και γω? τη δοση του δανειου απο την διαβολικη τριαδα περιμενουν

????????


Επισκέπτης
Σήμερα πήγα στα ΑΤΜ να δω αν μπήκαν τα λεφτά από οικ. επίδομα .... 86 ευρώ πληρώθηκα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
λεγε τετοια να παω τωρα να δω!!!!!!!!!!!

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΤΥΧΕΡΟΥΛΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ?98ε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΟΙΤΑΩ ΑΛΛΑ Ο ΟΑΕΔ ΜΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΣ ΤΟ ΚΟΨΟΥΝ!!

????????


Επισκέπτης
elenidek έγραψε:λεγε τετοια να παω τωρα να δω!!!!!!!!!!!

Εγώ κατα λάθος πήγα, με το σκεπτικό ότι σιγά μην μπήκανε, αφου την συγκεκριμένη κάρτα δεν την δουλεύω καθόλου, μόνο για το επίδομα την έβγαλα. Πήγα σούπερ, και λέω, και δεν κοιτάω στην κάρτα, μήπως και μπήκανε ?!?!?!? οικογενειακο επιδομα (ενα παιδια) - Σελίδα 5 654316 οικογενειακο επιδομα (ενα παιδια) - Σελίδα 5 654316 οικογενειακο επιδομα (ενα παιδια) - Σελίδα 5 654316

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγω το επιδομα το πηρα την Παρασκευη που μας περασε..ειχακανει τα χαρτια μου στις 5 Οκτωβριου και πιστευα οτι θα τα παρω σε κανα 2μηνο και βαλε..πηρα 98,60

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
DimiKgianni έγραψε:
elenidek έγραψε:λεγε τετοια να παω τωρα να δω!!!!!!!!!!!

Εγώ κατα λάθος πήγα, με το σκεπτικό ότι σιγά μην μπήκανε, αφου την συγκεκριμένη κάρτα δεν την δουλεύω καθόλου, μόνο για το επίδομα την έβγαλα. Πήγα σούπερ, και λέω, και δεν κοιτάω στην κάρτα, μήπως και μπήκανε ?!?!?!? οικογενειακο επιδομα (ενα παιδια) - Σελίδα 5 654316 οικογενειακο επιδομα (ενα παιδια) - Σελίδα 5 654316 οικογενειακο επιδομα (ενα παιδια) - Σελίδα 5 654316


ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ?
aggeliki5579 έγραψε:Εγω το επιδομα το πηρα την Παρασκευη που μας περασε..ειχακανει τα χαρτια μου στις 5 Οκτωβριου και πιστευα οτι θα τα παρω σε κανα 2μηνο και βαλε..πηρα 98,60

ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ Η ΣΤΑ ΚΕΠ ΤΑ ΕΚΑΝΕΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ?

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ έγραψε:
DimiKgianni έγραψε:
elenidek έγραψε:λεγε τετοια να παω τωρα να δω!!!!!!!!!!!

Εγώ κατα λάθος πήγα, με το σκεπτικό ότι σιγά μην μπήκανε, αφου την συγκεκριμένη κάρτα δεν την δουλεύω καθόλου, μόνο για το επίδομα την έβγαλα. Πήγα σούπερ, και λέω, και δεν κοιτάω στην κάρτα, μήπως και μπήκανε ?!?!?!? οικογενειακο επιδομα (ενα παιδια) - Σελίδα 5 654316 οικογενειακο επιδομα (ενα παιδια) - Σελίδα 5 654316 οικογενειακο επιδομα (ενα παιδια) - Σελίδα 5 654316


ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ?
aggeliki5579 έγραψε:Εγω το επιδομα το πηρα την Παρασκευη που μας περασε..ειχακανει τα χαρτια μου στις 5 Οκτωβριου και πιστευα οτι θα τα παρω σε κανα 2μηνο και βαλε..πηρα 98,60

ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ Η ΣΤΑ ΚΕΠ ΤΑ ΕΚΑΝΕΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ?

Στα κεπ τα εκανα.Πριν καμια 10αρια μερες με πηραν τηλ.απο τον Οαεδ για να ταυτοποιησουν το ΑΜΚΑ μου και τους ρωτησα αν γνωριζουν κατι και μου απαντησαν οτι εχουν παγωσει οι πληρωμες λογω της καταστασης που επικρατει.Παρολα αυτα ομως την Παρασκευη εγω πηρα τα λεφτα.

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΑΝΤΕ ΚΑΛΟΦΑΓΩΤΑ ΛΟΙΠΟΝ!!

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ έγραψε:ΑΝΤΕ ΚΑΛΟΦΑΓΩΤΑ ΛΟΙΠΟΝ!!

ΤΩΩΩΩΡΑ..
ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ!
ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΧΑΛΑΣΩ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΑΚΡΗ

3 ΣΑΚΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΚΟΜΗ Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

????????


Επισκέπτης
ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ έγραψε:
DimiKgianni έγραψε:
elenidek έγραψε:λεγε τετοια να παω τωρα να δω!!!!!!!!!!!

Εγώ κατα λάθος πήγα, με το σκεπτικό ότι σιγά μην μπήκανε, αφου την συγκεκριμένη κάρτα δεν την δουλεύω καθόλου, μόνο για το επίδομα την έβγαλα. Πήγα σούπερ, και λέω, και δεν κοιτάω στην κάρτα, μήπως και μπήκανε ?!?!?!? οικογενειακο επιδομα (ενα παιδια) - Σελίδα 5 654316 οικογενειακο επιδομα (ενα παιδια) - Σελίδα 5 654316 οικογενειακο επιδομα (ενα παιδια) - Σελίδα 5 654316


ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ?


Δηλαδή πόσο έπρεπε να είναι???

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αν κανεις πρωτη φορα τα χαρτια σου το ποσο παει αναλογικα με τους μηνες που εχει γεννηθει το παιδι. αν τα εκανες για δευτερη και πανω φορα τοτε ειναι 98 ευρω

ΑΛΕΚΑ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμεις παντως καταθεσαμε τα δικαιολογητικα για το επιδομα δυο παιδιων (295 ευρω)στις 6/9/2012,στον ΟΑΕΔ Βολου,γινανε δεκτα κι ομως ακομα δε μπηκαν τα χρηματα...Ξερει κανεις τι γινεται? Shocked Shocked

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κορίτσια καλημέρα.
Ακόμα δεν έχω πάρει τίποτα και, για να είμαι ειλικρινής, έπαψα να τα περιμένω. Νομίζω πως δεν θα τα πάρουμε τελικά. Βγήκε ο νόμος για το νέο οικογενειακό εισόδημα. Δεν νομίζω ότι θα το ξαναπάρουμε ποτέ έτσι όπως τα έχουν κάνει!!!
Σας παραθέτω την παράγραφο ΙΑ.2 του ν.4093/2012 που αναφέρεται στο ΕΝΙΑΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΕΚΝΩΝ (έτσι το ονόμασαν!!!)

IA.2. ΕΝΙΑΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΕΚΩΝ

1. Θεσπίζεται ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων, το οποίο αντικαθιστά τα καταργούμενα με τις υποπερι­πτώσεις 12 και 14 της παρούσας διάταξης οικογενειακά επιδόματα.

2. Το ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων καταβάλλεται λαμβάνοντας υπόψη τον αριθμό των εξαρτώμενων τέ­κνων, την κλίμακα ισοδυναμίας, το ισοδύναμο εισόδημα και την εισοδηματική κατηγορία.

Ως κλίμακα ισοδυναμίας ορίζεται το σταθμισμένο άθροισμα των μελών της οικογένειας. Ο πρώτος γονέ­ας έχει στάθμιση 1, ο δεύτερος γονέας έχει στάθμιση 1/3 και κάθε εξαρτώμενο τέκνο έχει στάθμιση 1/6. Ως ισοδύναμο εισόδημα ορίζεται το καθαρό, ετήσιο, οικο­γενειακό εισόδημα (φορολογητέο εισόδημα) διαιρεμένο με την κλίμακα ισοδυναμίας.

Οι οικογένειες που δικαιούνται το ενιαίο επίδομα στή­ριξης τέκνων διαιρούνται αναλόγως του ισοδυνάμου εισοδήματος σε τέσσερις εισοδηματικές κατηγορίες, ως εξής: (Α) έως έξι χιλιάδες (6.000) ευρώ που λαμβάνουν το πλήρες επίδομα, (Β) από έξι χιλιάδες και ένα (6.001) ευρώ έως δώδεκα χιλιάδες (12.000) ευρώ που λαμβάνουν τα 2/3 του επιδόματος, (Γ) από δώδεκα χιλιάδες και ένα (12.001) ευρώ έως δεκαοκτώ χιλιάδες (18.000) ευρώ που λαμβάνουν το 1/3 του επιδόματος.

Το ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων υπολογίζεται ανά­λογα με τον αριθμό των εξαρτώμενων τέκνων ως εξής: σαράντα (40) ευρώ ανά μήνα για ένα εξαρτώμενο τέκνο, ογδόντα (80) ευρώ ανά μήνα για δύο εξαρτώμενα τέκνα, εκατόν τριάντα (130) ευρώ ανά μήνα για τρία εξαρτώ­μενα τέκνα και εκατόν ογδόντα (180) ευρώ ανά μήνα για τέσσερα εξαρτώμενα τέκνα. Για κάθε εξαρτώμενο τέκνο πέραν του τετάρτου, καταβάλλεται, πέραν των ανωτέρω, μηνιαίο επίδομα εξήντα (60) ευρώ.

Για τον υπολογισμό της εισοδηματικής κατηγορίας λαμβάνεται υπόψη το εισόδημα που αναφέρεται στο εκκαθαριστικό του τρέχοντος οικονομικού έτους.

3. Το ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων καταβάλλεται για τέκνα προερχόμενα από γάμο, φυσικά, θετά ή ανα- γνωρισθέντα, εφόσον είναι άγαμα και δεν υπερβαίνουν το 18ο έτος της ηλικίας του ή το 19ο έτος εφόσον φοιτούν στη μέση εκπαίδευση. Ειδικά, για τα τέκνα που φοιτούν στην ανώτερη ή ανώτατη εκπαίδευση, καθώς και σε Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.), το επίδομα καταβάλλεται μόνο κατά το χρόνο φοί­τησής τους που προβλέπεται από τον οργανισμό της κάθε σχολής και σε καμία περίπτωση πέρα από τη συ­μπλήρωση του 24ου έτους της ηλικίας τους. Επιπλέον, ως εξαρτώμενα τέκνα για θεμελίωση του δικαιώματος λήψης του επιδόματος, λαμβάνονται υπόψη τα τέκνα με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, καθώς και το απορφανισθέν τέκνο ή τα απορφανισθέντα τέκνα που αποτελούν ιδία οικογένεια και επήλθε θάνατος και των δύο γονέων.

4. Σε περίπτωση θανάτου του δικαιούχου ή υπαίτιας εγκατάλειψης των τέκνων του και οριστικής διακοπής της συγκατοίκησης ή διαζυγίου, το επίδομα καταβάλ­λεται σε όποιον έχει την κύρια ή αποκλειστική ευθύνη διατροφής των τέκνων. Το επίδομα καταβάλλεται με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις και στον πατέρα, ο οποίος έχει ένα ή περισσότερα ζώντα τέκνα από διαφορετικούς γάμους, καθώς και τα νομίμως αναγνωρι- σθέντα ή υιοθετηθέντα από τον ίδιο, εφόσον όμως έχει την αποκλειστική ευθύνη διατροφής τους και η μητέρα δεν επιδοτείται για τα παιδιά της αυτά.

5. Το ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων χορηγείται κα­τόπιν αίτησης και καταβάλλεται από την 1η του επόμε­νου μήνα υποβολής της. Για τη διακοπή του επιδόματος, λόγω συμπλήρωσης των οριζομένων στην παράγραφο 3, κατά περίπτωση, ορίων, ως ημέρα γέννησης των τέκνων θεωρείται η 31η Δεκεμβρίου τους έτους γέννησής τους και, προκειμένου περί φοιτητών ή σπουδαστών, η λήξη του ακαδημαϊκού ή σπουδαστικού έτους.

6. Το ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων χορηγείται στις ακόλουθες κατηγορίες προσώπων εφόσον έχουν μόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα εξαρ- τώμενα τέκνα τους ευρίσκονται στην Ελλάδα:

α) Έλληνες πολίτες που διαμένουν μόνιμα στην Ελ­λάδα,

β) ομογενείς αλλοδαπούς που διαμένουν μόνιμα στην Ελλάδα και διαθέτουν δελτίο ομογενούς, γ) πολίτες κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης που διαμένουν μόνιμα στην Ελλάδα, δ) πολίτες των χωρών που ανήκουν στον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο (Νορβηγία, Ισλανδία και Λιχτενστά­ιν) και Ελβετούς πολίτες που διαμένουν μόνιμα στην Ελλάδα,

ε) αναγνωρισμένους πρόσφυγες που διαμένουν μόνιμα στην Ελλάδα, των οποίων το καθεστώς παραμονής στην Ελλάδα διέπεται από τις διατάξεις της Σύμβασης του 1951 για το Καθεστώς των Προσφύγων (ν.δ. 3989/1959, Α'201), όπως τροποποιήθηκε από το Πρωτόκολλο της Νέας Υόρκης του 1967 για το Καθεστώς των Προσφύγων (α.ν. 389/1968, Α'125), στ) ανιθαγενείς, των οποίων το καθεστώς παραμονής στην Ελλάδα διέπεται από τις διατάξεις της Σύμβασης του 1954 για το Καθεστώς των Ανιθαγενών (ν. 139/1975, Α' 176),

ζ) δικαιούχους του ανθρωπιστικού καθεστώτος, η) πολίτες άλλων κρατών που διαμένουν νόμιμα και μόνιμα στην Ελλάδα και είναι γονείς τέκνων ελληνικής υπηκοότητας.

7. Το επίδομα της παρούσας υποπαραγράφου δεν προσμετράται στο καθαρό, ετήσιο, οικογενειακό εισό­δημα και απαλλάσσεται από κάθε φόρο, τέλος, εισφορά ή κράτηση υπέρ του Δημοσίου ή τρίτου.

8. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας ρυθμίζο­νται τα θέματα διαδικασίας χορήγησης και καταβολής του επιδόματος και ο φορέας καταβολής του. Με όμοιες αποφάσεις δύναται να επανακαθοριστεί η εντεταλμένη αρχή καταβολής και να αναπροσαρμοστεί το ύψος των επιδομάτων της παρούσας διάταξης.

9. Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας ρυθμίζεται και κάθε θέμα σχε­τικό με την εφαρμογή της παρούσας υποπαραγράφου.

10. Οι σχετικές πιστώσεις εγγράφονται στον προϋπο­λογισμό του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφά­λισης και Πρόνοιας.

11. Το εισοδηματικό κριτήριο της παραγράφου 22 του άρθρου 27 του ν. 4052/2012 αναφέρεται στο καθαρό, ετήσιο, οικογενειακό εισόδημα (φορολογητέο εισόδημα) του έτους 2011, όπως αυτό δηλώθηκε στη φορολογική δήλωση των δικαιούχων. Η διάταξη αυτή εφαρμόζεται υποχρεωτικά για τις καταβολές του τελευταίου διμήνου του 2012. Τυχόν καταβολές που έγιναν μέχρι τη δημο­σίευση του παρόντος νόμου σε υπερβαίνοντες τα όρια της παραγράφου 22 του άρθρου 27 του ν. 4052/2012 δεν αναζητούνται.

12. Οι παράγραφοι 1 και 4 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990 και η παράγραφος 1 του άρθρου 1 του ν. 3454/2006, όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν, καθώς και η κατ’ εξουσιοδότηση εκδοθείσα νομοθεσία, καταρ­γούνται από 1.11.2012.

13. Η παράγραφος 3 του άρθρου 21 του ν. 4025/2011 και η παράγραφος 22 του άρθρου 27 του ν. 4052/2012, όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν, καταργούνται από 1.1.2013.

14. Το άρθρο 63 του ν. 1892/1990, η παράγραφος 1 του άρθρου 1 του ν. 3454/2006, το άρθρο 6 του ν. 3631/2008, τα άρθρα 42 και 43 του ν. 3918/2011, όπως τροποποιή- θηκαν και ισχύουν, παύουν να ισχύουν από την έναρξη εφαρμογής της παρούσας διάταξης, όσο αφορά στη χορήγηση και καταβολή των προϋφιστάμενων οικογε­νειακών επιδομάτων. Ομοίως καταργούνται και οι κατ’ εξουσιοδότηση των ανωτέρω υπουργικές αποφάσεις και κάθε άλλη απόφαση με την οποία ρυθμίζεται η καταβολή των επιδομάτων που αντικαθίστανται με το ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων.

15. Κάθε διάταξη που αντίκειται στις διατάξεις της παρούσας υποπαραγράφου παύει να ισχύει από την έναρξη εφαρμογής της, όσο αφορά στη χορήγηση και καταβολή των προϋφιστάμενων οικογενειακών επιδο­μάτων. Το αφορολόγητο ποσό της παρ. 2 του άρθρου

9 του ν. 2238/1994 (Α'151) αντικαθίσταται από το προ- βλεπόμενο σε αυτή την υποπαράγραφο επίδομα από 1ης Ιανουαρίου 2013.

16. Η εφαρμογή των διατάξεων της παρούσας υποπα­ραγράφου άρχεται την 1.1.2013 εκτός αν ορίζεται άλλως στις προηγούμενες παραγράφους.

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΙΑΣ Κ ΤΑ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΣΤΑ ΚΕΠ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΑΠ ΤΗΝ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ. Sad Sad Sad Sad

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμένα μου είχαν πει για Δεκέμβριο αλλά δεν το βλέπω...

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
με τη νεα χρονια? καταλαβα... ζησε μαη μου να φας τριφυλλι...

ισμηνη

ισμηνη
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μολις πηγα στον ΟΑΕΔ για το οικογενειακο επιδομα και μου βγαλαν -115ε.....!!!!!! scratch
τι ειναι αυτο ρε παιδια τους λεω???
και μου απαντησαν πως επειδη περισυ ειχαν κανει λαθος κ μου ειχαν βαλει 115ε επιπλεον απο την αδεια μητροτητας που ειχα μου τα αφαιρουν τωρα ή αν δεν πηγαινα θα μου τα αφαιρουσαν οποτε επαιρνα επιδομα ανεργειας(γιατι καποια στιγμη θα βρεθεις στα κοιταπια μας σου λεει το συστημα)....
παντως μου ειπαν οτι εγινε σε ολες οσες πηραν περισυ μητροτητα...
η παυλιτσα πανω ειναι μειον...

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα μας τρελάνουν τελείως!!! Και πώς είσαι εσύ σίγουρη ότι όντως σου είχαν δώσει παραπάνω πέρσι? Αφού αυτά υποτίθεται πως υπολογίζονται αυτόματα από το σύστημα και δεν δίνουν αναφορά για το πώς και πόσα!!!
Τους απατεώνες ρε!!! Πότε τα πήρες τα χρήματα αυτά??

ισμηνη

ισμηνη
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μου εκτυπωσαν αναλυτικη κατασταση και επρεπε να μου ειχαν βαλει λιγοτερα 70ε στο επιδομα αδειας και 45ε στο δωρο πασχα ή αντιθετα δεν θυμαμαι κ δεν εχω ευκαιρο το χαρτι τωρα..
συμφωνα με τον ΟΑΕΔ το εχω παρει το οικογενειακο μου επιδομα σταδιακα μεσα στο 2012 αλλα οχι μονο αυτο μου μενει κ ενα υπολοιπο περιπου στα 17ε γιατι το επιδομα ηταν 98ε το οποιο τους χρωσταω κ θα μου το αφαιρεσουν οταν ζητησω να παρω κατι απο τον ΟΑΕΔ!!!!!!!! οικογενειακο επιδομα (ενα παιδια) - Σελίδα 5 215994

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν πάμε καθόλου καλά!!!
Είχες πάρει το 6μηνο? Εγώ ευτυχώς όχι, διατηρώ τις ελπίδες μου για το οικογενειακό λοιπόν...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις