Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
160 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 160 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 29 ... 37  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 21 από 37]

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamameli έγραψε:Καλημέρα!

Το gaviskon είναι τέλειο..εγω έχω σοβαρό πρόβλημα και μου κάνει καλο.ρώτησα το γιατρο και του είπα ότι θα το παίρνω σε έκτακτες περιπτώσεις και δεν είχε αντίρρηση.
Δεν θέλω να παθώ ξανά με τίποτα οισοφαγιτιδα απο καουρα..εφιάλτης!

Πάω για σίδερο πάλι!φιλακια!

Καλημέρα Μαρία! Είχες τόσο μεγάλο πρόβλημα με τις καούρες; Αν είναι έτσι και αφού σου το επιτρέπει ο γιατρός, δεν το συζητάμε!

Καλό κουράγιο με το σίδερο! Εγώ ευτυχώς έχω σήμερα γυναίκα! Razz

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλημέρα συνεγκυούλες!Να είστε καλά όλες για τις ευχές για την επερχόμενη γέννηση της κορούλας μου Very Happy Very Happy Μετά από τόσο καιρό φαίνεται απίστευτο να μετράς μονοψήφιο στην αντίστροφη μέτρηση! Very Happy Very Happy Όντας πλέον σε κατάσταση νταλίκας,το παρκάρισμα οπουδήποτε γίνεται αρκετά ζόρικη υπόθεση-ακούω και τα σχόλια από κόσμο "πω πω πως κοιμάσαι με αυτήν την κοιλιά!"κτλ Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 328109 Κατα τα άλλα και εγω βαριεμαι λίγο,μη κάνοντας σχεδόν τίποτα εδώ.. Very Happy

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
crazymommy έγραψε:
Jen75 έγραψε:Καλημέραααααααααααααααααα........

30 και σήμερα λέμε!!!!!!!!!!

Αρχίζει η αντίστροφη μέτρησηηηηηη Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 328109

Εμείς νομίζω πως πάμε μαζί!!! Very Happy Να δούμε ποια θα γεννήσει πρώτη!!!

Αν και η κοιλιά μου κοντεύει στο πάτωμα, το μωρό έχει θέση τοκετού εδώ και 2 περίπου μήνες και όλο λέω άντε να γεννήσω, μάλλον θα με προλάβεις. Διαβάζω συνέχεια για φυσικό τοκετό και για τα μειονεκτήματα πρόκλησης/παρέμβασης/φαρμάκων και πείθομαι όλο και περισσότερο να περιμένω τα σημάδια του μωρού πριν την κάνω για μαιευτήριο. Μόλις σήμερα έλαβα και απάντηση σε μέιλ από μαία/εθελόντρια του "Εγκυμονώ-γεννώ-επιλέγω"(birthchoices.gr) η οποία μου έγραψε ότι είναι ασφαλές να γεννήσω χωρίς καμία παρέμβαση αρκεί να επιλέξω στάση που να βοηθάει στην εξώθηση(πχ όρθια, στα τέσσερα) ουτωσώστε η πίεση να μην είναι στο κεφάλι/μάτια που έχω το πρόβλημα(μεγάααλη μυωπία). Μένει να πάω οφθαλμίατρο και να το συζητήσω με το ντοκ. Ο άντρας μου βέβαια επιμένει σε πρόκληση λες και έχει διαβάσει και κάνα άρθρο να ξεστραβωθεί, μιας και στην 1η όλα πήγαν καλά. Δε θέλω να πάω σαν πρόβατο στη σφαγή, άλλο πώς θα εξελιχθεί ο τοκετός.

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Φωτεινή, το τέλος της ουράς έμεινε. Με το καλό να γίνουν όλα. Κυριακή είπες; Κοντεύει...

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μόλις μίλησα με τον αντρούλη μου με σκάιπ, εγώ σπίτι λάπτοπ εκείνος δουλειά κινητό. Ενθουσιάστηκα γιατί ήθελα πολύ να βλέπω τον πρωτότοκο τις μέρες που θα είμαι κλινική και φυσικά να βλέπει κ κείνος τον αδερφούλη του. Αγαπώ τεχνολογία Smile

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Jen75 έγραψε:Φωτεινή, το τέλος της ουράς έμεινε. Με το καλό να γίνουν όλα. Κυριακή είπες; Κοντεύει...

Καλημέρα Τζένη,άντε καλωσήρθες κ εσυ στο club του 9ου..Σε πάω ρε γμτ που είσαι ψύχραιμη κ ενημερωμένη Very Happy Very Happy Δεν θέλω να το γενικέυω,αλλά οι άντρες εκ φύσεως είναι πιο φοβιτσιάρηδες και ψάχνουν την εύκολη κ πιο ανώδυνη λύση-αυτό το λέω κυρίως από την εμπειρία λόγω δουλειάς (νοσηλεύτρια)Κάθε κύηση κ τοκετός είναι μοναδικός κ το ξέρεις,μπορεί να ζοριστείς περισσότερο,μπορεί όχι(εύχομαι το δεύτερο)Εφόσον τσεκάρουν οι ντοκ την κατάσταση,βλέπεις κ κάνεις Wink Εμένα το αργότερο 24/10 μου έδωσε,αν και σκοπό έχει για Κυριακή από ότι είπε κ' βλέπω,ήδη σήμερα έκλεισα τις 37 εβδομάδες.. Smile Χαλάλι μωρε για το βόδι,αλλα τώρα πιάνει κ η ανυμοπονησία να δεις το μικρούλι που θρέφεις και κουβαλάς τόσους μήνες! Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 328109

Elenisig

Elenisig
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ξανά bonjour!!!!

Εμένα ρε κορίτσια με ανακατεύει ο πυροσβέστης ( πολύ παράξενο στομάχι έχω). Χθές πέρασα δύσκολο βράδυ. Ειχα καούρες, ναυτία, ζαλιζόμουν, δύσπνοια...όλα τα καλά!!! Από αύριο είπε θα πέσει η θερμοκρασία...για να δούμε!!!!!

Χα χα Jen, όντως πολύ ψύχραιμη!!!!
Αθανασία, περιμένουμε νέα!

Μία μία, μπαίνει με τη σειρά της στον 9!!!!
Σαν ψέμα μου φαίνεται...
Αλίκη, Δήμητρα, Φωτεινή, Ειρήνη, Μαρία Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 417472

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Jen75 έγραψε:
crazymommy έγραψε:
Jen75 έγραψε:Καλημέραααααααααααααααααα........

30 και σήμερα λέμε!!!!!!!!!!

Αρχίζει η αντίστροφη μέτρησηηηηηη Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 328109

Εμείς νομίζω πως πάμε μαζί!!! Very Happy Να δούμε ποια θα γεννήσει πρώτη!!!

Αν και η κοιλιά μου κοντεύει στο πάτωμα, το μωρό έχει θέση τοκετού εδώ και 2 περίπου μήνες και όλο λέω άντε να γεννήσω, μάλλον θα με προλάβεις. Διαβάζω συνέχεια για φυσικό τοκετό και για τα μειονεκτήματα πρόκλησης/παρέμβασης/φαρμάκων και πείθομαι όλο και περισσότερο να περιμένω τα σημάδια του μωρού πριν την κάνω για μαιευτήριο. Μόλις σήμερα έλαβα και απάντηση σε μέιλ από μαία/εθελόντρια του "Εγκυμονώ-γεννώ-επιλέγω"(birthchoices.gr) η οποία μου έγραψε ότι είναι ασφαλές να γεννήσω χωρίς καμία παρέμβαση αρκεί να επιλέξω στάση που να βοηθάει στην εξώθηση(πχ όρθια, στα τέσσερα) ουτωσώστε η πίεση να μην είναι στο κεφάλι/μάτια που έχω το πρόβλημα(μεγάααλη μυωπία). Μένει να πάω οφθαλμίατρο και να το συζητήσω με το ντοκ. Ο άντρας μου βέβαια επιμένει σε πρόκληση λες και έχει διαβάσει και κάνα άρθρο να ξεστραβωθεί, μιας και στην 1η όλα πήγαν καλά. Δε θέλω να πάω σαν πρόβατο στη σφαγή, άλλο πώς θα εξελιχθεί ο τοκετός.

Χαχαχα, ποτέ δεν ξέρεις πώς θα έρθουν τα πράγματα, αν και μικρή σημασία έχει ποια θα γεννήσει πρώτη! Wink Εγώ πάντως δε βιάζομαι, μέχρι να τακτοποιήσω τις δουλίτσες μου και μετά ας έρθει!
Την 1η φορά δηλαδή γέννησες φυσιολογικά με πρόκληση; Λοιπόν, εγώ γέννησα στις 38,5 εβδομάδες κι ενώ είχαμε προγραμματίσει να μπω την Κυριακή πρωί με πρόκληση, με έπιασαν οι πόνοι την Παρασκευή το βράδυ. Και τελικά όντως γέννησα Κυριακή πρωί. Πιστεύω μεγάλο ρόλο έπαιξε η προετοιμασία που είχα κάνει με τη μαία μου (ασκήσεις για να κατέβει το μωρό, για να μαλακώσει ο τράχηλος κλπ), αλλά και το ότι αποδέχτηκα ψυχολογικά το ότι θα γεννούσα πλέον εκείνο το σ/κ. Το λέω γιατί και η κουνιάδα μου είχε προγραμματίσει να μπει με πρόκληση και το προηγούμενο βράδυ είδε κι εκείνη τραχηλική βλέννα... Ο τοκετός της είχε αρχίσει, οπότε το πρωί γέννησε μέσα σε 2-3 ώρες!

Όταν λες χωρίς παρέμβαση εννοείς την πρόκληση ή χωρίς τοπική αναισθησία; Γιατί αν λες το 2ο, σε θαυμάζω!!! Αν και οι μανούλες μας έτσι γεννούσαν τότε και ήταν δεδομένο, σήμερα η επισκληρίδιος είναι μεγάλος πειρασμός! Εγώ θεωρώ ότι δε θα τη γλιτώσω, αν και σκοπεύω να εξαντλήσω τα όρια, όπως και την 1η φορά.

Α, και γενικά η πρόκληση (αν το σώμα σου δεν είναι έτοιμο) έχει πολλές πιθανότητες αποτυχίας. Πρέπει ο τράχηλος να έχει μαλακώσει και να έχει λεπτύνει. Από εκεί και πέρα, αν έχεις έμπειρη μαία δίπλα σου, δεν πα να είναι ψηλά το μωρό ή ακόμα και ισχυακό, μπορείς να τα καταφέρεις (αρκεί να μην είναι πολύ μεγάλο για τη λεκάνη σου)! Αυτά να τα πεις στο σύζυγο! Very Happy

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Fotini77 έγραψε:
Jen75 έγραψε:Φωτεινή, το τέλος της ουράς έμεινε. Με το καλό να γίνουν όλα. Κυριακή είπες; Κοντεύει...

Καλημέρα Τζένη,άντε καλωσήρθες κ εσυ στο club του 9ου..Σε πάω ρε γμτ που είσαι ψύχραιμη κ ενημερωμένη Very Happy Very Happy Δεν θέλω να το γενικέυω,αλλά οι άντρες εκ φύσεως είναι πιο φοβιτσιάρηδες και ψάχνουν την εύκολη κ πιο ανώδυνη λύση-αυτό το λέω κυρίως από την εμπειρία λόγω δουλειάς (νοσηλεύτρια)Κάθε κύηση κ τοκετός είναι μοναδικός κ το ξέρεις,μπορεί να ζοριστείς περισσότερο,μπορεί όχι(εύχομαι το δεύτερο)Εφόσον τσεκάρουν οι ντοκ την κατάσταση,βλέπεις κ κάνεις Wink Εμένα το αργότερο 24/10 μου έδωσε,αν και σκοπό έχει για Κυριακή από ότι είπε κ' βλέπω,ήδη σήμερα έκλεισα τις 37 εβδομάδες.. Smile Χαλάλι μωρε για το βόδι,αλλα τώρα πιάνει κ η ανυμοπονησία να δεις το μικρούλι που θρέφεις και κουβαλάς τόσους μήνες! Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 328109

Φωτεινούλα μου με το καλό να υποδεχτείτε τη μπουμπού σας την Κυριακή! Ξέρω πώς θα νιώθεις τώρα, που μένουν τόσο λίγες μέρες, το θυμάμαι!!!

Όσο για τους άνδρες, ναι είναι πιο αγχώδεις, αλλά λογικό. Κι εγώ αγχώνομαι περισσότερο όταν πρόκειται για κάποιο θέμα που έχει κάποιος άλλος, σε σχέση με τα δικά μου θέματα! Νιώθουν ότι δεν μπορούν να βοηθήσουν με τον πόνο που περνάμε και τους είναι αρκετά δύσκολο!
Εμένα πάντως ο δικός μου στην 1η εγκυμοσύνη με κυνηγούσε να φτιάξω τη βαλίτσα μου κι εγώ του απαντούσα "έεεεεεχουμε καιρόοοοοοο", χιχιχι! Τελικά την έφτιαξα το πρωί που είχαν ξεκινήσει οι πόνοι και πλέον ήξερα ότι μέσα στη μέρα θα έμπαινα μαιευτήριο! Ειδικά οι πρωτομανούλες έχουν πολύ χρόνο γι' αυτό, αρκεί να έχουν συγκεντρώσει τα πράγματα στο σπίτι τους!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Elenisig έγραψε:Ξανά bonjour!!!!

Εμένα ρε κορίτσια με ανακατεύει ο πυροσβέστης ( πολύ παράξενο στομάχι έχω). Χθές πέρασα δύσκολο βράδυ. Ειχα καούρες, ναυτία, ζαλιζόμουν, δύσπνοια...όλα τα καλά!!! Από αύριο είπε θα πέσει η θερμοκρασία...για να δούμε!!!!!

Χα χα Jen, όντως πολύ ψύχραιμη!!!!
Αθανασία, περιμένουμε νέα!

Μία μία, μπαίνει με τη σειρά της στον 9!!!!
Σαν ψέμα μου φαίνεται...
Αλίκη, Δήμητρα, Φωτεινή, Ειρήνη, Μαρία Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 417472

Ελένη μου, ο γιατρός μου έχει πει ότι στο τελευταίο τρίμηνο ενδέχεται να ξαναεμφανιστεί ναυτία και φυσικά οι καούρες. Είναι πολύ φυσιολογικά! Θυμάμαι και η κολλητή μου στο τέλος είχε πολλές ναυτίες πάλι!

Και ναι... όταν φτάνει ο καιρός σου φαίνεται σαν ψέμα!!! Όταν δε γεννηθεί, το κοιτάς όοοοοολη την ώρα γιατί δυσκολεύεσαι να πιστέψεις ότι αυτό το γλυκύτατο μωράκι είναι δικό σου!!!!!! Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 35468

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλά, τα εύσημα θα τα πάρω αφού γεννήσω. Με βλέπω να πέφτω στα γόνατα και να παρακαλάω για επισκληρίδιο. Απλά θα ήθελα λιγότερο επεμβατικός να είναι και να αφήσω το μωρό να αποφασίσει το πότε. Όσο πλησιάζει ο καιρός σκέφτομαι διάφορα σενάρια. Στο πρώτο μέχρι τον 8ο το'χα σίγουρο για καισαρική λόγω μυωπίας. Μετά όμως μου άνοιξαν τα μάτια οι μαίες του ιπποκρατείου και άρχισα να ψάχνομαι. Ευτυχώς και ο γιατρός μου δεν προσπάθησε να με πείσει για το αντίθετο αν κ αρχικά μου είπε ότι είναι ρίσκο και ότι κανένας οφθαλμίατρος δε θα υπόγραφε με σιγουριά ότι δε θα υπάρξει προβλημα. Αλλά στην τελική και απολύτως τίποτα να μην έχεις ποιος σου εγγυάται ότι όλα θα πάνε 100% φυσιολογικά;

Πολύ το κούρασα το θέμα, και σας μαζί. Προχθές γέννησε μια φίλη στη γενική. Πήγε με σπασμένα νερά αλλά το μωρό δυσφόρησε και μπήκε καισαρική. Όλα καλά τελικά. Αφού βγει με το καλό θα μάθω λεπτομέρειες και για τις 'υπηρεσίες' της κλινικής.

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Jen75 έγραψε:Καλά, τα εύσημα θα τα πάρω αφού γεννήσω. Με βλέπω να πέφτω στα γόνατα και να παρακαλάω για επισκληρίδιο. Απλά θα ήθελα λιγότερο επεμβατικός να είναι και να αφήσω το μωρό να αποφασίσει το πότε. Όσο πλησιάζει ο καιρός σκέφτομαι διάφορα σενάρια. Στο πρώτο μέχρι τον 8ο το'χα σίγουρο για καισαρική λόγω μυωπίας. Μετά όμως μου άνοιξαν τα μάτια οι μαίες του ιπποκρατείου και άρχισα να ψάχνομαι. Ευτυχώς και ο γιατρός μου δεν προσπάθησε να με πείσει για το αντίθετο αν κ αρχικά μου είπε ότι είναι ρίσκο και ότι κανένας οφθαλμίατρος δε θα υπόγραφε με σιγουριά ότι δε θα υπάρξει προβλημα. Αλλά στην τελική και απολύτως τίποτα να μην έχεις ποιος σου εγγυάται ότι όλα θα πάνε 100% φυσιολογικά;

Πολύ το κούρασα το θέμα, και σας μαζί. Προχθές γέννησε μια φίλη στη γενική. Πήγε με σπασμένα νερά αλλά το μωρό δυσφόρησε και μπήκε καισαρική. Όλα καλά τελικά. Αφού βγει με το καλό θα μάθω λεπτομέρειες και για τις 'υπηρεσίες' της κλινικής.

Δε μας κούρασες, χιχι, τουλάχιστον όχι εμένα! Και νομίζω πως ενδιαφέρει και τα άλλα κορίτσια το θέμα!

Το θέμα είναι η μυωπία ή η πίεση στο μάτι;

Εννοείται ότι δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων πώς θα εξελιχθεί ο τοκετός! Γι' αυτό, αν δε συντρέχουν πραγματικά ιατρικοί λόγοι (άσχετο τι μας πασάρουν) αξίζει να το δοκιμάσεις. Εξάλλου πολλές είναι οι γυναίκες που γέννησαν πολύ εύκολα! Wink

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Λόγω υψηλής μυωπίας ενδέχεται να έχω πίεση στα μάτια και αυτό είναι που πρέπει να ελέγξω. Υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος για αποκόλληση αμφιβληστροειδούς λόγω σπρωξίματος/ζορίσματος. Στην 1η εγκυμοσύνη ο οφθαλμίατρος είπε ότι δε βλέπει κάτι που να απαγορεύει φυσιολογικό τοκετό. Δέχτηκα πρόκληση και φυσικά επισκληρίδιο για να είναι όσο πιο ελεγχόμενος γίνεται. Αν είναι να αποφύγω κάτι αυτή τη φορά θα προτιμίσω την πρόκληση.
¨οσο για τον αντρούλη μου θα του βάλω homework να διαβάσει αυτά
http://goneis-paidia.com/category/%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CF%8C%CF%82/ Smile

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Jen75 έγραψε:Λόγω υψηλής μυωπίας ενδέχεται να έχω πίεση στα μάτια και αυτό είναι που πρέπει να ελέγξω. Υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος για αποκόλληση αμφιβληστροειδούς λόγω σπρωξίματος/ζορίσματος. Στην 1η εγκυμοσύνη ο οφθαλμίατρος είπε ότι δε βλέπει κάτι που να απαγορεύει φυσιολογικό τοκετό. Δέχτηκα πρόκληση και φυσικά επισκληρίδιο για να είναι όσο πιο ελεγχόμενος γίνεται. Αν είναι να αποφύγω κάτι αυτή τη φορά θα προτιμίσω την πρόκληση.
¨οσο για τον αντρούλη μου θα του βάλω homework να διαβάσει αυτά
http://goneis-paidia.com/category/%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CF%8C%CF%82/ Smile

Είναι θέμα πίεσης λοιπόν! Το λέω αυτό γιατί πχ ενδέχεται να έχεις πίεση και χωρίς μυωπία (εγώ έχω οικογενειακό ιστορικό, αν και μέχρι τώρα είναι σχετικά φυσιολογική η πίεσή μου). Σε αυτή την περίπτωση όντως είναι καλύτερα να κάνεις επισκληρίδιο, αν τα βρεις σκούρα. Δε βλέπω το λόγο για να πάτε με πρόκληση, σε ο,τι αφορά αυτό το θέμα τουλάχιστον! Rolling Eyes

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
crazymommy έγραψε:
Jen75 έγραψε:Λόγω υψηλής μυωπίας ενδέχεται να έχω πίεση στα μάτια και αυτό είναι που πρέπει να ελέγξω. Υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος για αποκόλληση αμφιβληστροειδούς λόγω σπρωξίματος/ζορίσματος. Στην 1η εγκυμοσύνη ο οφθαλμίατρος είπε ότι δε βλέπει κάτι που να απαγορεύει φυσιολογικό τοκετό. Δέχτηκα πρόκληση και φυσικά επισκληρίδιο για να είναι όσο πιο ελεγχόμενος γίνεται. Αν είναι να αποφύγω κάτι αυτή τη φορά θα προτιμίσω την πρόκληση.
¨οσο για τον αντρούλη μου θα του βάλω homework να διαβάσει αυτά
http://goneis-paidia.com/category/%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CF%8C%CF%82/ Smile

Είναι θέμα πίεσης λοιπόν! Το λέω αυτό γιατί πχ ενδέχεται να έχεις πίεση και χωρίς μυωπία (εγώ έχω οικογενειακό ιστορικό, αν και μέχρι τώρα είναι σχετικά φυσιολογική η πίεσή μου). Σε αυτή την περίπτωση όντως είναι καλύτερα να κάνεις επισκληρίδιο, αν τα βρεις σκούρα. Δε βλέπω το λόγο για να πάτε με πρόκληση, σε ο,τι αφορά αυτό το θέμα τουλάχιστον! Rolling Eyes

Α, και να ξέρεις ότι αν δε σου βάλουν ορό πρόκλησης, οι συσπάσεις θα είναι πολύ πιο ήπιες και ανεκτές από τον οργανισμό σου. Από τη φύση της η γυναίκα είναι σχεδιασμένη να τους αντέχει αυτούς τους πόνους. Αντίθετα, οι πόνοι της πρόκλησης είναι πολύ πιο έντονοι, ειδικά αν χορηγηθεί μεγάλη δόση!

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Παρά την πρόκληση δεν κατάλαβα κυριολεκτικά τίποτα γιατί σπάσαν τα νερά σχετικά γρήγορα και αμέσως μου κάναν επισκληρίδιο με διαστολή 1. Ευτυχώς ο τράχηλος μου'κανε τη χάρη και παρόλο που άργησε την έκανε τη διαστολή του τελικά και βγήκε το μωρό. Ένα άλλο που θέλω να αποφύγω είναι ο αγκώνας της μαίας που έπεσε κυριολεκτικά με όλο της το βάρος πάνω μου για να με 'βοηθήσει' στο σπρώξιμο. Αυτό το κατάλαβα και πολύ μάλιστα. 2 πράγματα θυμάμαι με 'πόνο' :το χέρι στον κόλπο για να δουν τη διαστολή (προ επισκληριδίου) και τον αγκώνα Mad

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πάω για σιέστα. Τα λέμε αργότερα Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 379767

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Jen75 έγραψε:Παρά την πρόκληση δεν κατάλαβα κυριολεκτικά τίποτα γιατί σπάσαν τα νερά σχετικά γρήγορα και αμέσως μου κάναν επισκληρίδιο με διαστολή 1. Ευτυχώς ο τράχηλος μου'κανε τη χάρη και παρόλο που άργησε την έκανε τη διαστολή του τελικά και βγήκε το μωρό. Ένα άλλο που θέλω να αποφύγω είναι ο αγκώνας της μαίας που έπεσε κυριολεκτικά με όλο της το βάρος πάνω μου για να με 'βοηθήσει' στο σπρώξιμο. Αυτό το κατάλαβα και πολύ μάλιστα. 2 πράγματα θυμάμαι με 'πόνο' :το χέρι στον κόλπο για να δουν τη διαστολή (προ επισκληριδίου) και τον αγκώνα Mad

Ναι, προ επισκληριδίου πονάνε τα πάντα! Όσο για τον αγκώνα, μάλλον ήταν τυχαίο. Κι εμένα είχα 4 από πάνω μου να με κρατάνε στο σπρώξιμο για να βγει το μωρό, αλλά παρά την πίεση και τρομερή δυσφορία που μου προκαλούσε όλο αυτό δε θυμάμαι να με πόνεσαν. Μάλλον σε ακούμπησε άγαρμπα... Rolling Eyes

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Jen75 έγραψε:Πάω για σιέστα. Τα λέμε αργότερα Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 379767

Έγινε...! Φιλάκια!!! Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 417472

mariaro

mariaro
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερουδια σε ολες τις γκαστρουλες!!!
Αααααχχχχχχχχ ποσο χαιρομαι που καποιες εχετε μπει στην τελικη ευθεια!!!! Ειναι πολυ συγκινητικο!!!!
Με το καλο κοπελαρες μου να ερθουν τα μωρακια σας στον κοσμο!!!


Αναστασια μου ευχομαι να εισαι καλα το ιδιο και η μπουμου σου!!! Περιμενουμε νεα οταν εχεις λιγο χρονο!!!

Κοριτσια εχετε κανενα νεο απο την Hen-Hen??? Αν δεν κανω λαθος εχει καιρο να μπει.... Rolling Eyes

stellaef

stellaef
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερα!!!!
εγω πλενω, πλενω, πλενω.........Αντε να δουμε ποτε θα τελειωει.Νομιζω οτι το πλυντηριο θα σηκωθει και θα φυγει στο τελος!

Κοριτσακια που εχετε ηδη παιδακια, πρεπει ν ερθουν στην κλινικη- νοσοκομειο και να σας δουν.Ετσι μου ειπε η παιδοψυχολογος(φιλη μου) γιατι λεει πρεπει να δει οτι εισαι εκει και να μη βαζει ακομη πιο ασχημα πραγματα στο μυαλο του.Δεν ξερεις τι μπορουν να φανταστουν και ειδικα αν το συνδιασουν πολυ ασχημα με τον ερχομο του μωρου.Μπορει να κλαψει φευγοντας αλλα μου ειπε αν του πει καποιος παμε να αγορασουμε ενα παιχνιδακι ή κατι να το δελεαεις μπορει να φυγει σχετικα ανωδυνα.
Εγω πιο πολυ εμενα φοβαμαι παρα τον μικρο.εγω θα μπλανταξω στο κλαμα μολις τον δω!

Τελικα αποφασισαμε να κανουμε παρτυ στις 27/10 μαζι μετην γιορτη του μηπως και δεν προλαβω μετα.Σμερα θα παμε να ψωνισουμε πιατακια,χαρτοπετσετες κ.α μιας και το θεμα και η τουρτα θα ειναι macqueen.

eirini2


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
stellaef έγραψε:Καλημερα!!!!
εγω πλενω, πλενω, πλενω.........Αντε να δουμε ποτε θα τελειωει.Νομιζω οτι το πλυντηριο θα σηκωθει και θα φυγει στο τελος!

Κοριτσακια που εχετε ηδη παιδακια, πρεπει ν ερθουν στην κλινικη- νοσοκομειο και να σας δουν.Ετσι μου ειπε η παιδοψυχολογος(φιλη μου) γιατι λεει πρεπει να δει οτι εισαι εκει και να μη βαζει ακομη πιο ασχημα πραγματα στο μυαλο του.Δεν ξερεις τι μπορουν να φανταστουν και ειδικα αν το συνδιασουν πολυ ασχημα με τον ερχομο του μωρου.Μπορει να κλαψει φευγοντας αλλα μου ειπε αν του πει καποιος παμε να αγορασουμε ενα παιχνιδακι ή κατι να το δελεαεις μπορει να φυγει σχετικα ανωδυνα.
Εγω πιο πολυ εμενα φοβαμαι παρα τον μικρο.εγω θα μπλανταξω στο κλαμα μολις τον δω!

Τελικα αποφασισαμε να κανουμε παρτυ στις 27/10 μαζι μετην γιορτη του μηπως και δεν προλαβω μετα.Σμερα θα παμε να ψωνισουμε πιατακια,χαρτοπετσετες κ.α μιας και το θεμα και η τουρτα θα ειναι macqueen.
αν ερθει ομως στο νοσοκομειο θα πρεπει να πας να τον δεις εκει που θα ειναι γιατι μεσα στο δωματιο δεν νομιζω να αφηνουν μικρα παιδια.εμεις θα παρουμε ενα παιχνιδι και καλα απο το μωρο και θα του το δωσουμε οταν γυρισω απο το νοσοκομειο.αν ερθει εκει σιγουρα δεν θα θελει να φυγει γιατι ειναι κολλημενος πανω μου.οποτε καλυτερα στο σπιτι με την γιαγια.

Christina_Kandi

Christina_Kandi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπερούδιααααααααααααααα!!!!Αχ πολυ χαίρομαι ρε κορίτσια,χτες πήγαμε στον γιατρό και η μικρή μας έχει σταθερή ανάπτυξη,φτάσαμε αισίως τα 2175 και από μπόι μιααα χαράααα!Ντόππλερ (ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι) μια χαρά και μας βάλανε και στον καρδιοτοκογράφο,γιατί είχα μια σύσπαση με το που τέλειωσε η εξέταση και είπε η γιατρός να το δούμε κι αυτό και τελικά και οι συσπάσεις είναι φυσιολογικές,απλά να τις μετράω είπε. Παίρνει και θέση το μωρό και χτες καθότανε σαν βατραχάκι!!!! Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 40746 Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 883208 Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 654316 Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 654316 Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 654316 Και στο μαιευτήριο τελικά δε θα χρειαστούμε τίποτα για τη μικρούλα,μόνο ρούχα εξόδου.Εγώ τώρα θα αρχίσω να ετοιμάζω τη βαλίτσα με τα δικά μου και Παρασκευή θα πάω για ψώνια να πάρω καμιά ρόμπα κάνα νυχτικό και σουτιέν θηλασμού.Αχ τι ενθουσιασμός είναι αυτός! Αντε και η Φωτεινούλα να γεννήσει με το καλό!Και να αλλάζουμε και σιγά σιγά το όνομα σε Μανούλες... Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 38160 Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 669659 Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 21 2963 Τζενάκι μόλις σου πει τις εμπειρίες της η φίλη σου πες και σε μένα για την Γενική να ξέρω τι με περιμένει!!!Αααα και τι άλλο,το μόνο κακό είναι ότι τελικά είχα ένα μικρόβιο στον κόλπο και τώρα βάζω υπόθετα και κρέμα,τι σίχαμα Θεούλη μου... Αυτά τα νέα από μένα και να καλωσορίσω και τις καινούριες στην παρέα μας!Σόρρυ για το πρήξιμο,αλλά από τη χαρά μου ήθελα να βγω να τα πω και στους γείτονες!!! Embarassed Embarassed

stellaef

stellaef
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eirini2 έγραψε:
stellaef έγραψε:Καλημερα!!!!
εγω πλενω, πλενω, πλενω.........Αντε να δουμε ποτε θα τελειωει.Νομιζω οτι το πλυντηριο θα σηκωθει και θα φυγει στο τελος!

Κοριτσακια που εχετε ηδη παιδακια, πρεπει ν ερθουν στην κλινικη- νοσοκομειο και να σας δουν.Ετσι μου ειπε η παιδοψυχολογος(φιλη μου) γιατι λεει πρεπει να δει οτι εισαι εκει και να μη βαζει ακομη πιο ασχημα πραγματα στο μυαλο του.Δεν ξερεις τι μπορουν να φανταστουν και ειδικα αν το συνδιασουν πολυ ασχημα με τον ερχομο του μωρου.Μπορει να κλαψει φευγοντας αλλα μου ειπε αν του πει καποιος παμε να αγορασουμε ενα παιχνιδακι ή κατι να το δελεαεις μπορει να φυγει σχετικα ανωδυνα.
Εγω πιο πολυ εμενα φοβαμαι παρα τον μικρο.εγω θα μπλανταξω στο κλαμα μολις τον δω!

Τελικα αποφασισαμε να κανουμε παρτυ στις 27/10 μαζι μετην γιορτη του μηπως και δεν προλαβω μετα.Σμερα θα παμε να ψωνισουμε πιατακια,χαρτοπετσετες κ.α μιας και το θεμα και η τουρτα θα ειναι macqueen.
αν ερθει ομως στο νοσοκομειο θα πρεπει να πας να τον δεις εκει που θα ειναι γιατι μεσα στο δωματιο δεν νομιζω να αφηνουν μικρα παιδια.εμεις θα παρουμε ενα παιχνιδι και καλα απο το μωρο και θα του το δωσουμε οταν γυρισω απο το νοσοκομειο.αν ερθει εκει σιγουρα δεν θα θελει να φυγει γιατι ειναι κολλημενος πανω μου.οποτε καλυτερα στο σπιτι με την γιαγια.

Ε, ναι κατω στο κυλικειο θα κατεβω να τον δω απλα σιγουρα στο πρωινο επισκεπτηριο γιατι εχει πιο πολυ ησυχια απο κοσμο.Κι ο δικος μου ειναι κολλημενος μαζι μου αφου δυο χρονια τωρα δεν εχει μεινει ποτε αλλου,και αφου δεν δουλευω ειμαστε 24 μαζι.Τωρα τελευταια ισως επειδη μ΄ακουει που λεω θα ΄΄ θα φυγω΄΄ εχει παθει τρελη μαμακιαση

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Έχουμε μπεί στην τελική ευθεία κοριτσάκια μου, ε; Βαλίτσες ακούω, μωράκια που έρχονται... Άντε, με το καλό! Χριστινάκι κάτι αντίστοιχο με μένα είχες πάθει; Ήταν μικρούλι το μωράκι; Είναι τέλειο όμως τώρα!!! Μπράβο!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 21 από 37]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 29 ... 37  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις