Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
283 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 283 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 20 από 40]

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
markella_p έγραψε:Καλημερα κοριτσακια.
Αντε να εχουμε συντομα νεα απο τη Ζωη!!!
Ειμαι πολυ χαρουμενη και αισιοδοξη. Δυο μερες μεινανε. Τωρα ομως με εχει πιασει απο χθες αλλο παραπονο. Σκεφτομαι, δεν ειναι πολυ βαρβαρο για το μπεμπακι, που τις πρωτες μερες της γεννησης του τις περναει μονο του μεσα σε ενα διαφανο κουτι, χωρις μια αγκαλιτσα? Ξερω πως δεν φταιω σε κατι, αλλα νιωθω πολλες ενοχες για αυτο!!!
Μη με κραξετε. Μην πειτε οτι δεν ειμαι ευχαριστημενη με τιποτα, please! Ξερω οτι σημασια εχει που ειναι καλα το μωρο μου, το ξερω πολυ καλα. Θα την ξεπερασω και αυτη την αισθηση ενοχης. Μολις ερθει. Το ξερω.

Πραγματικα σας ευχαριστω ολες. Εχετε παντα μια γλυκια και καθησυχαστικη κουβεντα να πειτε. Ειστε κατι σαν δευτερη οικογενεια ολον αυτο τον καιρο.
Πωπω με επιασε το γλυκαναλατο. Παω να κανω καμμια δουλεια να συνελθω.

καταλαβαίνω απόλυτα αυτο που λες, το ένιωσα και εγω, όταν γέννησα τον Θάνο και μετα μπήκα στο νοσοκομείο, ένιωθα το ίδιο αίσθημα ενοχής. Ενιωθα οτι τον εγκατέλειψα. και ξερεις οτι οι ορμονες τις λοχειας δε βοηθανε. Α΅πο τη δευτερα θα τα ξεχασεις ολα!!!!! Very Happy

Maryanastasia έγραψε:χαχαχα ναι καλέ μην μου στενοχωριέσαι δεν με άγχωσες εσύ από μόνη μου αγχώνομαι!!

από την μία θέλω από την άλλη λέω μα μόλις άρχισε η άδεια μου εγώ δεν έχω κάτσει ποτέ μεσημέρι να δω τηλεόραση Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed χι χι !!!

μαιρη, η βλεννη απο μονη της δε λεει κατι, οποτε μην αγψωνεσαι!!! Razz

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αθανασια, ναι ρε συ, να το πιουμε το καφεδακι. Δεν ξερω αν μπορω να βγω εξω ετσι οπως ειμαι σαν τη σακατισσα. Αν δεν μπορεσω θα μου κανεις την τιμη (χαχαχα) να ερθεις σπιτι, ε?

Φωτεινη μου, με καταλαβαινεις απολυτα ρε κοριτσι. Μια μερουλα μου εμεινε μωρε. Δυο νυχτες και μετα τελος. Ολα θα ειναι παρελθον.

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μετά μαύρη πέτρα,και μόνο χαμόγελα κ αγκαλιές Μαρκέλλα!Ακούω τις μακακίες από διαφορους συγγενείς και μη,μην την μαθαίνεις στην αγκαλιά,δεν θα ξεκολλάει μετά,πως θα κάνεις δουλειές στο σπίτι κτλ..μα μια είναι η δουλειά μου,η κούκλα μου..δεν χ.ζονται οι άλλοι..στα παιδιά σας κουμάντο..εντωμεταξύ και η τσιφουτοπεθέρα άρχισε να κάνει μαγκιές,ρωτούσε τον γιο της αν σαραντίσαμε με παπα το μωρο,ο αντρας μου δεν τα έχει καλά με αυτά,και του είπε ολο μακακίες κάνετε κτλ..θα μου φορτωθούν κιόλας αύριο για να δι ο πεθερός μου το παιδί,που σημειωτεόν δεν πάτησε το πόδι του από τοτε που βγήκαμε απο το νοσοκομείο..αύριο που έχω γιατρό και λειπει η μανα μου να δω τι θα κάνω..αν είναι καλός ο καιρός θα πάρω την μικρή μαζί,αλλιώς αναβολή..αυτή και δεν θα θέλει,και θα σχολιάσει την μάνα μου,και θα είναι κουρασμένη από την δουλεια και θα κάνει τσαπατσουλιές,κ τελος δεν θέλω υποχρέωση..σας ζάλισα πάλι..ευχές και στην συνονόματη της κόρης μου κ πάλι για το νεογέννητο μπεμπάκι..μακια Εγκυούλες και μανούλες Νοεμβριου - Δεκεμβρίου 2012 Νο12 - Σελίδα 20 328109

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nαι βρε Φωτεινη μου. Κανε οτι θες και εχεις αναγκη εσυ και ασε τους "παντογνωστες συγγενεις" να λενε οτι θελουν. Στο κατω κατω και λαθος να κανεις εσυ θα το "λουστεις" μετα. Απολαυσε την καθε μερα με το μωρο σου, γιατι καμμια μερα δεν γυριζει πισω και καμμια δεν ειναι ιδια με τις αλλες.

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
markella_p έγραψε:Nαι βρε Φωτεινη μου. Κανε οτι θες και εχεις αναγκη εσυ και ασε τους "παντογνωστες συγγενεις" να λενε οτι θελουν. Στο κατω κατω και λαθος να κανεις εσυ θα το "λουστεις" μετα. Απολαυσε την καθε μερα με το μωρο σου, γιατι καμμια μερα δεν γυριζει πισω και καμμια δεν ειναι ιδια με τις αλλες.
Ετσι ακριβώς Μαρκέλλα μου,με καταλαβαινεις..εγώ θα έχω την κούραση,το ζόρι και οτιδηποτε άλλο..έχουμε την ευθύνη των πράξεων μας..κάθε παιδί όπως κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικό και ξεχωριστό..αυτο το "κ εμείς κάναμε παιδιά" βαράει στα μηνίγγια,λες και μας αναφέρουν καινούργια πληροφορία.. Very Happy Laughing Μόλις με το καλό αγκαλιάσεις τον μπεμπάκο σου,να είσαι σίγουρη πως θα σε νιώσει και αυτό έχει σημασία..το κοριτσάκι μου,ακόμη από το πρώτο επισκεπτήριο όταν νοσηλευόμουν κ ήταν στην θερμοκοιτίδα με κατάλαβε,ότι της έδινα εγώ μπιμπερό..και σε αυτό το θέμα κάνε ότι σου λέει η καρδιά και το ένστικτο σου..μην λεώ το μελό τετριμμένο,αγάπη θέλει το βρέφος πρώτα..ελληνική ταινιά το έκανα,συγκινήθηκα..πάω να φάω για να λεχω για το βραδυνό άρμεγμα όταν ξαναξυπνήσει η ζουζου.. Εγκυούλες και μανούλες Νοεμβριου - Δεκεμβρίου 2012 Νο12 - Σελίδα 20 328109 Εγκυούλες και μανούλες Νοεμβριου - Δεκεμβρίου 2012 Νο12 - Σελίδα 20 328109

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρκέλλα μου!!! Μπράβο το μπεμπέ το δυνατό! Με το καλό να τον πάρετε σπιτάκι σας! Very Happy
Ναι εμένα μου είπαν να την ξυπνάω ανα τρείς ώρες και να την θηλάζω! Επίσης χρονομετρώ για να ξέρω πόσο κάθεται στο κάθε στήθος για να παράγουν και τα δύο το ίδιο γάλα! Καμιά φορά μας κρατάει και μισή ώρα ο θηλασμός! Βέβαια, είναι μικρούλα και έχει διαφορετική αντιμετώπιση! Ευτυχώς στο μαιευτήριο επιμείναμε στον θηλασμό και με μια μαία με τσαγανό τα καταφέραμε γρήγορα! Η Ζωούλα λογικά θα γέννησε! Φιλάκια σε όλες!

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ηρθαμε...
φωτεινη γραφτους ολους εκει που δεν παιρνει μελανι καλη μου. καλα διαβασα στον πεθερο μου το σχολιο που εκανες για τον πεθερο σου και σκιστηκε στο γελιο. εμεις θα εχουμε ακριβως το αντιθετο προβλημα. δεν θα ξεκολλαει και μου το εχει πει κιολας. εχει χαρη που το εχω αδυναμια....
οκ μαρκελα θα μιλησουμε το πρωι να φιξαρουμε ωρα. αλλα....αν δεν στρωσεις το κοκκινο χαλι, εγω δεν παταω, ε πως μια κιουρια αλλωστε δεν συμβιβαζεται με κατι λιγοτερο χαχαχαχαχα-ειναι η ωρα της μακακιας-.
δημητρουλα μια χαρα σε ακουω με την τοσουδουλα μας. φιλια στο κεφαλακι-κορυφη- παρακαλω....

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μια γλύκα η κορούλα σου Δημητρούλα!Πολλά φιλάκια να της δώσεις,κ μπόλικο γαλατάκι να μεγαλώσει!

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αλόχα.

τι καλές φιλες που έχω. πάλι ήρθανε και μου κάνανε παρέα μέχρι και στην αυλή βγάινουν για τσιγάρο οι καλές μου

το παιδί μου με έχει ταράξει στην κλωτσιά. Η βαρέθηκε ή δεν χωράει εκεί με΄σα.

και εγώ θα ερχόμουν για καφε στης Μαρκέλλας ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ αλλά Κυριακή είναι η μόνη μέρα που βλέπω τον ψηλό!

Μόλις γεννήσω να έρθετε όλες σε εμένα. Εγκυούλες και μανούλες Νοεμβριου - Δεκεμβρίου 2012 Νο12 - Σελίδα 20 215994

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
είναι πραγματικά κρίμα να έχει ο καθένας άποψη για το τι πρεπει να κάνεις με το μωρό σου. Και σαν παιδαγωγός αλλά και σαν μέλλουσα μαμά να πω πως η αγκαλιά κ τα χάδια ουδέποτε έβλαψαν κανέναν......

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αθανασία και πάλι λαιτ τα λεω μην με φάει η λογοκρισία..θα ημουν πιο περιγραφική αλλιώς,σκέφτομαι κ πως θα τραντάζεσαι απο το γέλιο με την κοιλάρα με το μπεμπέ-χαδάκι κ από μένα πλιζ στην κοιλιά Very Happy Μαίρη μου οι γνώμες είναι σαν τις μύτες,ειδικα στην Ελλάδα,όλοι κ όλες έχουν στάνταρ από μια για όλα..η συνδεση κορίτσια μου από μένα είναι μακρυνή,φτάνει όχι μόνο Καίρο,αλλά και Βόρειο Πόλο μην σου πώ,στον Αι Βασίλη,μέρες που έρχονται Very Happy Very Happy Απλά αν μου χωθούν παραπάνω κ κάνουν καμια μακακία μ το παιδί ή το παίρνουν ακόμη κ αγκαλιά χωρίς να ρωτάνε,θα τους στρώσω την γούνα Very Happy Very Happy Μαίρη μπλέξαμε με τους ψηλούς Laughing

Elenisig

Elenisig
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα αγάπες μου, τι κάνετε?
Μαρκέλλα με το καλό να πάτε σπίτι σας! Είδες τέλος καλό, όλα καλά!!!!
Εμένα ηρθε χθες η πεθερά μου κ η αλήθεια είναι οτι με ψιλοζορίζει με τα σχόλια μην το κάνεις έτσι αλλά έτσι κτλ. Κ αυτή να βοηθήσει θέλει αλλά εμένα τα νεύρα μου δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Κλαίει η μπέμπα κ ακούω : Πάλι τη θυλάζεις? Μην τη μάθεις στα χέρια, μην τη μάθεις στο βυζί, μην τη μάθεις στον απορροφητήρα, δώσε της πιπίλα.........εεεεεεεε στοπ!!!!!!!!
Μια εβδομάδα θα κάνω υπομονή, μετά πάλι θα μαστε οι 2 μας...

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ελενη καλημερα!
ενταξει καταλαβαινω οτι ειτε μαμαδες ειτε πεθερες θελουν να βοηθησουν με τα μωρα και τις περισοτερες φορες οι δυμβουλες τους προερχονται απο την διαθεση τους αυτη. εχουν αγωνια αν θα πανε ολα καλα και πολλες φορες ταξιδευουν νοητα στα δικα τους οταν ειχαν τα παιδια τους μικρα. αν δεν ερχοταν να μας βοηθησουν θα λεγαμε-βαζω και εμενα μεσα- οτι δεν ηρθαν για βοηθεια τωρα στα δυσκολα. αφηστε τα λοιπον κοριτσια.οπου και να το πιασεις...λερωνει. καντε υπομονη γιατι μαμαδες ειναι και αυτες μωρε. δηλ θελετε να μου πειτε οτι οταν ερθει η ωρα να γινουμε πεθερες δεν θα πηγαινουμε στο εγγονακι μας η δεν θα δινουμε συμβουλες????????? θα το κανουμε και ισως πιο εντονα απο αυτες, για αυτο ας κανουμε λιγο τις χαζες.μπροστα μας θα το βρουμε....μην ξεχνατε οτι οι ορμονες ακομα κανουν παρτυ.εχω μετανιωσει για συμπεριφορα μου οταν ημουν λεχωνα στην ιωαννα πολλες φορες.
πολλα ειπα παααααλι

καλημερες μανουλες, μωρακια και εγκυουλες!!!!

evi86

evi86
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημερα κι απο εμενα.Τι κανουν εγκυουλες μανουλες και μωρακια;Η ζωουλα μαλλον θα εχει γεννησει η θα περιμενει απο στιγμη σε στιγμη την μπεμπα!Με το καλο!Δημητρα τελεια η μικρη σου!Φτου φτου δωσ'της μπολικο γαλατακι να μεγαλωσει γρηγορα.Το θεμα με πεθερους-πεθερες δεν το σχολιαζω καν..

Σημερα ειμαστε και παλι μονοι με τον μπεμπη.Ξυπνησαμε ομως μια χαρα και οι δυο.Μου εκανε γελακια,φιλησα πατουσακια και αν μπορουσα θα τον ετρωγα πραγματικα.Αμα δεν χαλασει ο καιρος οταν ξυπνησει και φαει θα τον βγαλω λιγο εξω στην βεραντα.

Elenisig

Elenisig
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα κορίτσια!
Ευη, με προσοχή αν φυσάει μην κρυώσει.
Αθανασία, καλά τα λες. Η γυναικά ήρθε απο μακριά να με βοηθήσει κ εγώ γκρινιάζω. Πουθενά δε με βρίσκεις...
Πάω για δουλίτσες. Φιλάκια!!!

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερούδια!!!!!

Τι κάνετε, τα διάβασα μαζεμένα τα νέα σας γιατί έμπλεξα πάλι με δουλειές και τέτοια (τον ατελείωτο!), την Παρασκευή γιόρταζε ο καλός μου και βγήκαμε με κάτι φίλους και δεν πολυμπήκα...

Α, μου είπαν από δύο πλευρές οτι αυτή η υστερία που με έχει πιάσει να τακτοποιήσω οοοολο το σπίτι και να ξεκαθαρίσω πράγματα που έχω να πιάσω χρόνια, λες και θα μετακομίσω, είναι συνηθισμένο στην εγκυμοσύνη και λέγεται "nesting instict".
Να, το γράφει και το wikipedia:
In human females, the nesting instinct often occurs around the fifth month of pregnancy, but can occur as late as the eighth, or not at all. It may be strongest just before the onset of labor.
It is commonly characterized by a strong urge to clean and organize one's home and is one reason why couples who are expecting a baby often reorganize, arrange, and clean the house and surroundings.

Επιτέλους όμως τα έχουμε όλα έτοιμα πια!! Και σήμερα θα χαλαρώσουμε και θα βγούμε για φαγητάκι τα δυο μας, τελευταίο μας Σ/Κ, πριν γίνουμε τρεις. Ωχ, αγχώθηκα τώρα!! Embarassed

Αχ, η Ζωούλα μας πρόλαβε στη στροφή, ακόμα δεν έχουμε νέα ?

Με γονείς, πεθερικά και τέτοια εγώ είμαι λίγο κάπως, είμαι λάθος το ξέρω, αλλά ακόμα κι αν δεν επεμβαίνουν γενικά ρε παιδί μου δεν τους θέλω πολύ στα πόδια μου, είμαι λίγο μονόχνωτη σε ότι αφορά το σπίτι μου. Και με τα πεθερικά μου που έρχονται και μένουν σε μας 4-5 μέρες έτσι τρεις τέσσερις φορές το χρονο, ζορίζομαι πολύ. Είναι και μικρό το σπίτι και θέλω π.χ. να αράξω μόνη μου στον καναπέ να δω τηλεόραση, κι αισθάνομαι οτι χάνω τη βολή μου.

Για τα υγρά που λέγατε, κι εγώ κορίτσια είχα υγρά σε όλη την εγκυμοσύνη και τώρα έχουν αυξηθεί. Μια δυο φορές τη μέρα, αισθάνομαι κάτι να τρέχει, παθαίνω πανικό μήπως είναι αίμα, και τελικά είναι ένα ασπρουδερό παχύρευστο.

Χαίρομαι πολύ να διαβάζω τα νέα απο τις φρεσκομανούλες. Ένας θαυμαστός καινούριος κόσμος!!! Τι όμορφα που ακούγονται όλα, ακόμα και οι δυσκολίες!!
Αχ, δυο μέρες μου έμειναν!!!
Πάω να το βάλω στο fb τραγούδι, "Δυο μέρες μόνο"... Laughing Laughing Laughing

eirini2


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα κοριτσια.
το θεμα της πεθερας ειναι μεγαλο.εγω οταν γεννησα τον μεγαλο ειχα την μαμα μου 2-3 μερες στο νοσοκομειο και μετα εφυγε πειδη ειχε τον μπαμπα μου αρρωστο στο κρεβατι και ηρθε ενα βραδυ η πεθερα.οταν της ειπα να παει να το πλυνει που ειχε κανει κακα του μου ειπε οτι φοβαται να το πιασει για να το πλυνει και οταν ειχε λοξυγκα ηθελε να το παιρνει αγκαλια.και της ειπα οτι εγω την ηθελα για να με βοηθαει με το μωρο να το πλενει να το αλλαζει κι αυτα ακι οχι πολλες αγκαλιες.οταν ηρθε η παιδιατρος μετα στο σπιτι και μου ειπε θα τον ταιζεις και θα τον αφηνεις κατω να μην μαθει στις αγκαλιες(γιατι μετα θα ηταν ζορι για μενα αν ημασταν ολη μερα αγκαλια δεν θα μπορουσα να κανω κατι)θιχτηκε η πεθερα μου γιατι ηταν μπροστα και το ακουσε και μου ειεπ να σε δω οταν θα πας στην μαμα σου που θα ειναι τοσα ατομα εκει αν θα τους απαγορευεις να το παρουν αγκαλια.ο,τι και να πεις γι`αυτους τους ανθρωπους ειναι λιγο.ειδικα μετα απο αυτο που θα μου εκανε προχτες οι σχεσεις μας θα ειναι τυπικες.

με την ζωη τι εγινε μαθαμε κανενα νεο?

μαιρη ολα καλα με τα υγρα?

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα!!!!! Πώς είστε εγκυούλες και μανούλες;;; Εγώ σήμερα κρατάω και τα 2 μόνη μου γιατί ο άντρας μου έπρεπε να πάει πάλι δουλειά.. Είναι λίγο ζόρι το πρωί γιατί ξυπνάνε και τα 2 και ποιο να πρωτοετοιμάσεις; Στο μεταξύ, η μεγάλη μου εκτός από το βηχαλάκι που συνεχίζει να έχει έπαθε και επεφυκήτιδα στο ματάκι της και άντε πάλι φοβάμαι για το μωρό..!

Ελένη, Ειρήνη και Αθανασία μου συμφωνώ να μην είμαστε άπληστες με τις πεθερές κλπ. Αλλά εμένα προσωπικά με ενοχλεί πολύ να μην ξέρει ο άλλος και να σου δίνει και συμβουλές οι οποίες είναι λάθος! Δε θα αναφερθώ στο "μην παίρνεις αγκαλιά το παιδί" αλλά στο "πάλι θηλάζει". Το παιδί πρέπει να μπαίνει στο στήθος όταν και οπότε θέλει για να τα καταφέρετε με τον αποκλειστικό θηλασμό. Αλλιώς μπαι-μπαι!

Κλεοπάτρα μου αυτό που μας περιγράφεις είναι το λεγόμενο σύνδρομο της φωλιάς στα ελληνικά! Άντε κοριτσάκι μου απόλαυσε το τελευταίο σου σ/κ γιατί μετά θα πέσει κλείσιμο..!

Αυτά, σας φιλώ γιατί δεν την παλεύω με τις 2!

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα κορίτσια κ απο μένα ... Με το θυλασμο το προσπαθώ κ δεν τα παραταω απλα βλέπω ότι όση ώρα κ να την έχω στο στήθος δεν την φτάνει πάντα το γάλα κ πρέπει να της δώσω συμπλήρωμα γιατι γκρινιαζει... Μίλησα με τον παιδιατρο κ μου είπε ότι εφόσον δεν χορταινει μόνο με το δικό μου γάλα να του δίνω κ ευτυχώς πίνει ακόμα 30 ml απο το ξένο κ ηρεμει ... Κάνω ότι μπορω για να έχω περισσότερο γάλα , τρώω κ πινω όλα αυτά που μου είπαν ακόμα κ γάλα αρκετό που δεν έχω πιει ποτέ στη ζωή μου αλλα δεν αυξάνεται η ποσότητα του δικού μου γαλατος... Μου είπε ο γιατρός ότι έτσι κ αλλιώς όλες οι γυναίκες δεν ειναι το ίδιο κ να λέω δόξα το Θεό που θυλαζω κ ας μην έχω αρκετό ... Εχουμε τελικά κανένα νέο απο την Ζωουλα η ακόμα ;;; Κι εμένα έρχονται επισκέψεις κ ο καθένας λέει το μακρύ του κ το κοντό του να μην το σηκωνω να μην το φιλαω να μην το αφήνω να κοιμάται στην αγκαλιά μου γιατι έτσι θα μάθει κ μετα δεν θα ξεκολλαει απο πάνω αλλα τους έχω γραμμένους ... Αλλη δουλειά δεν έχω τώρα μόνο να είμαι η μαμα του μωρού μου κ θα το έχω όσο μπορω στην αγκαλιά μου ... Ουφ σας ζαλισα πάλι αλλα θέλω όσο πιο πολύ μπορω να το χορτασω τώρα που ειναι μωρακι ...

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κοριτσάκια μου καλημερούδια!!! Ξενυχτάμε και γουστάρουμε!!! Μαζί και οι τρείς... Εγώ βάζω το βυζί, η μπέμπα το πιπιλάει και χαίρεται και ο μπαμπάς χαζεύει... Αθανασία, εντάξει το φιλάκι! Θα της το δώσω τώρα που θα τη θηλάσω!!! Η Ζωούλα θα έχει γεννήσει το μαναράκι και μπορεί να είναι ταλαιπωρημένη! Αν κρίνω κι απο μένα, μετά τις δυό μέρες μιλούσα στο τηλ. Το είχα δώσει στον αντρούλη μου! Δεν την πάλευα! Τώρα...Ποιός με πιάνει!!! Η τοσοδούλα ψώμωσε μου φαίνεται! Κάθε μέρα και διαφορετική! Οι μανούλες και οι πεθερούλες δεν ξέρουν πως να βοηθήσουν... Εμείς πρέπει να τους λέμε τι θέλουμε από κείνες. Να μας συμβουλεύουν δεν είναι κακό, αλλά και να σου πετάνε στην μούρη ένα δεν το κάνεις καλά...δε λέει! Πόσα έγραψα;;; Embarassed

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία μου εγώ πάλι θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε σύμβουλο θηλασμού. Γενικά να ξέρεις ότι είναι μύθος το δεν έχω πολύ γάλα διότι είναι πραγματικά ελάχιστες οι γυναίκες στον κόσμο που έχουν όντως πρόβλημα. Όλες οι υπόλοιπες στην πραγματικότητα ξεγελιόμαστε από το γεγονός ότι το μωράκι περνάει φάσεις ανάπτυξης, δηλαδή ζητάει περισσότερο γάλα από πριν κι εμείς νομίζουμε πως φταίει το στήθος μας. Σε αυτές τις περιπτώσεις μια είναι η λύση: βάζουμε το μωρό συνεχώς στο στήθος για να δώσει το ερέθισμα να αυξηθεί η παραγωγή. Είναι δύσκολες αυτές οι φάσεις αλλά ευτυχώς αντιμετωπίζονται! Αν δώσεις συμπλήρωμα τότε το μωρό δε θα δώσει το ερέθισμα στο στήθος να αυξήσει την παραγωγή και συνήθως αυτό είναι η αρχή του τέλους του θηλάσου (το γάλα όσο πάει θα μειώνεται). Όλα αυτά σου τα λέω εμπειρικά αλλά και έχοντας ενημερωθεί αρκετά πάνω στο θέμα, προς Θεού, το τι θα επιλέξεις να κανείς είναι καθαρά δικό σου θέμα κι ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις που σου τα λέω αυτά!..

Δημητρούλα μου με τη γλυκιά τοσοδούλα σου που αφρατεύει (μπράβο το κορίτσι μου, σου είπαμε είναι μαχητής) είναι απίστευτο το πόσο αλλάζουν τα μωράκια μας μεγαλώνοντας!!! Να της δώσεις άλλο ένα φιλάκι και μια ζεστή αγκαλίτσα κι από εμένα!!!

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια έχω ένα δίλημμα-τρίλημμα, αν μπορείτε να μου πείτε καμμιά γνώμη.

Μια παρέα φίλες μου θα μου κάνουν ομαδικό δώρο, οπότε έχει μαζευτεί αρκετό ποσό και το βασικό θα είναι κάτι σε ρηλάξ ή κούνια (συν κάτι άλλο συμπληρωματικό).

Και υπάρχουν οι εξής επιλογές:
- Κούνια, δηλαδή αυτό που έχει καθισματάκι με ηλεκτρική κίνηση
Αυτό ήταν αρχικά η πρώτη τους επιλογή γιατί η μια φίλη την είχε βολευτεί πολύ. Αλλά όταν πήγε η κουμπάρα μου στο μαγαζί της φάνηκαν οτι πιάνουν πολύ χώρο αυτά, μαζί με τη βάση που έχουν κλπ. και οτι μπορεί να μη μας βολέψει για το σπίτι μας που δεν έχουμε και άπλετο χώρο, συν οτι δεν μεταφέρεται εύκολα και οτι επειδή δεν έχει μεγάλη ανάκλιση μάλλον δεν είναι κατάλληλο για λιγότερο απο 3 μηνών

- Ρηλάξ, τα κλασσικα με λειτουργίες δόνησης κλπ.

- Αυτό το ειδικό ρηλάξ της Babybjorn
http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&colID=1179&ct=1110219&itmid=1367163
που ουσιαστικά κουνιέται μόνο με την κίνηση του μωρού και είναι πολύ ελαφρύ και διπλώνει και γίνεται flat για μεταφορά, που την κουμπάρα μου την είχε βολέψει πολύ

Και δεν ξέρω τι απ αυτά θα κάνει πιο πολύ κλικ στο μωρό, εννοώ τι θα ευχαριστηθεί περισσότερο. Βέβαια έχω ακούσει οτι είναι και στο μωρό, άλλα κάθονται με τις ώρες και άλλα δεν τα θέλουν καθόλου.
Θα πάμε μάλλον αύριο το απόγευμα να τα δούμε κι εμείς απο κοντά, αλλά έχω μπερδευτεί.

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπέρα κορίτσια μου..πιαστήκαμε με το μαμαδοπεθεροθέμα..μόνο να σας πω πως σήμερα το πρωί είχα 4πλη επίθεση..πετύχανε να έρθουν περίπου την ίδια ώρα οι γονείς μου,με τα πεθερικά μου..και δεν πολυσυμπαθιούνται κιόλας μεταξύ τους,αλλά με το μωρό παίζανε..σχολιάστε μου όποτε κ αν θέλετε ένα θέμα..ένας παπούς που βλέπει πρώτη φορά το εγγονάκι του,κ πλησιάζουν κ Χριστούγεννα,δεν του φέρνει δώρο κατι τις?Δεν το λέω επειδή το έχω ανάγκη,ειμαι ματζίρης κτλ..αλλά σαν ανθρώπινη κίνηση..του το σχολίασε ο αντρας μου κ του απάντησε"πρέπει να με ευχαριστείς 100 χρόνια που σ αφησα να μείνεις στο σπίτι ¨"..ούτε ενα παιχνιδάκι ο μακακας,και ειναι κ οι 2 δημοσιοι υπάλληλοι σε ιδιοκτητο σπίτι..τα υπόλοιπα τα φανταζεστε,το μωράκι πήγαινε πέρα δώθε,όπως και οι ερωτήσεις κ συμβουλεες,,πάω γιατι ξανακλαιει,τα λεμε αργότερα,μακια Very Happy

REINE

REINE
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημέρα σε όλες εγκυούλες και μανούλες!!
συγχαρητήρια σε όσες γέννησαν Δημητρούλα, Μαρκέλλα, Ζωούλα και υπομονή σε όσες αναμένουν..
Δήμητρα μου κι εμένα τοσοδούλης είναι, πήρε το αρχικό του βάρος αλλά είναι ακόμη τόσο μικρός..θηλάζω αποκλειστικά πλέον κάθε 3 ώρες και όλα μια χαρά.
αφού δεν γκρινιάζει σημαίνει ότι χορταίνει, άρα το γάλα λογικά επαρκεί, τι να πω δεν ξέρω πόσο τρώει αλλά φαντάζομαι όλα καλά!!
διβάζω τα νεά σας, Μαρκέλλα μου με το καλό να πάρεις το γιο σπίτι αύριο!!
φιλιά σε όλες, καλή Κυριακή!!
με βροχή εδώ αλλά είναι τόσο ωραία!!

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χαιρεται χαιρεται.....
Χειμωνιατικος καιρος σημερα!
Το μωρακι μας ειναι μια χαρουλα και σημερα. Μαλιστα μολις πηγε ο μπαμπας μας στο επισκεπτηριο μολις ειχε φαει και του τον εδωσαν να ρευτει και τον ειχε αγκαλια ολο το μισαωρο και τον ευχαριστηθηκε. Πινει πλεον 60ml καθε δυο ωρες. Του ειπαν οτι δεν χρειαζεται ειδικο γαλα (ευτυχως) και οτι μπορω να προσπαθησω να του δινω δικο μου. Βεβαια ενα θεμα θα εχουμε γιατι δεν ξερω πως θα ελεγχω την ποσοτητα που πινει. Θα μου πουν αυριο λεπτομερεις και ειπαν να παμε νωρις για να με βοηθησουν να τον ταισω και να μου δωσουν συμβουλες. Ειναι μεγαλο και γερο παιδι ειπαν στον μπαμπα μας.

Κατα τα αλλα, εχουμε ετοιμασιες σημερα. Η μικρη μου απο το πρωι κρεμαει παντου μπλε και γαλαζιες κορδελες. Θελει να την κανω μπανιο και να της φτιαξω τα μαλλια μπουκλες για να την δει ομορφη ο αδερφος της αυριο.

Ζωηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη αντε βρε κοριτσακι μου να μαθουμε τα νεα σας.

Αλικη, Ελενη, Κλεοπατρα καλημερα και πολλα φιλια!

Ευη μου, η κορη μου εχει λατρεψει το μωρο σου. Μου λεει οποτε βλεπει φωτο "τι γλυκα και ζουμερα μαγουλακια που εχει"

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 20 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις