Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
69 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 69 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 7]

anthi83

anthi83
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
kalispera koritsia k egw eimai stin 35 ebdomada k exw suspaseis apo ton 7o mina k stin prwti egkumosuni eixa k epairna ytopar k otan mpika ston 9o ta stamatisa k den eixa sxedon katholou suspaseis meta,etsi pigan ola kala k ton ebgala stis 39 ebdomades. makari na ginei to idio k twra giati polu anhsuxw. ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΩΡΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ..... - Σελίδα 2 534787

φουσκαλίτσα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
tatijana έγραψε:Ειναι πολυς ο πονος ρε κοριτσια???Σημερα νιωθω πονακια περιοδου... μην με κοροιδεψετε δεν ξερω πως ειναι οι συσπασεις...
εγώ κορίτσια, είχα συσπάσεις από 4 μηνών περίπου. Δεν ήταν ο πόνος έντονος. Το κυριότερο σύπτωμα ήταν το πέτρωμα της κοιλιάς. Ξεκίνησα τα yutopar στον 7ο, όταν πλέον η κοιλιά μου πέτρωνε συνέχεια και πονούσε. Έκανα και εισαγωγή με ενδοφλέβια yutopar και τελικά γέννησα 36 εβδ. και 4 ημερών, αφού είχα κάνει και ενέσεις ωρίμανσης για τα πνευμόνια της μικρής μου. Πάντως, όπως έλεγε και η γιατρός μου, όταν η φύση επιμένει σε κάτι κάποιος λόγος υπάρχει. Εμένα είχε κοντό λώρο και στο τέλος έκανε και περιτύλιξη. Ευτυχώς, στο τέλος όλα καλά!

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ηταν και χαμηλη η κοιλια σας?

φουσκαλίτσα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
tatijana έγραψε:Ηταν και χαμηλη η κοιλια σας?
Όχι. Καμία σχέση.

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
φουσκαλίτσα έγραψε:
tatijana έγραψε:Ηταν και χαμηλη η κοιλια σας?
Όχι. Καμία σχέση.
Μια σημερα μου ειπε πολυ χαμηλη ειναι η κοιλια σου προσεχε μην εχεις κανα προωρο...Δεν εχω βεβαια εγω συσπασεις απο αυτα που διαβασα πως ειχατε εσεις και με τρομαξε η ηλιθια.

Lia


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
olganna 100 έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ,ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΡΟΩΡΕΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ,ΟΛΙΓΑΜΝΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ??ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ 29 ΕΒΔ. ΚΑΙ ΣΤΙΣ 30ΕΒΔ ΓΕΝΝΗΣΑ (Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ 1500 ΚΓΡ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΑ 40 ΜΕΡΕΣ).ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ,ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 33ΕΒΔ (Η ΜΙΚΡΗ 2300 ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΑ 25 ΗΜΕΡΕΣ).ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ,ΕΧΩ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 19ΕΒΔ,ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΚΙΝΗΤΗ,ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΩΝ Κ ΤΡΕΜΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ!!!ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ 30 ΕΒΔ. ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΥ Κ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑ.ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΛΛΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ...ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ... No No No

καταρχήν να με συγχωρήσεις αλλά θα σου το πω όπως το καταλαβαίνω και χωρίς φρου φρου και αρώματα:

Χρειάζεσαι επιγόντως άλλο γυναικολόγο! κάτι δε σου λέει σωστα...
Συγνώμη και πάλι αλλά...
είχα κι εγώ και στις 2 εγκυμοσύνες μου συσπάσεις που έφταναν το 100 από τον 24η βδομάδα και τελικά γέννησα κανονικοτατα αλλά είχα γυναικολόγο που με είχε με το μαστίγιο
δεν έβγαινα από το σπίτι
δεν σήκωνα αντικείμενα
έπερνα χάπια κάθε 3 ώρες και
έκανα ένεση μια φορά την εβδομάδα.
τα έκανα όλα κατα γράμμα γιατί δε θα άντεχα το μωρό μου να πάει θερμοκοιτίδα.
Και στα 2 είχα χαμηλά την κοιλιά και τα μωρά είχαν πάρει 8εση από την 32 εβδομάδα.
και τα 2 γεννήθηκαν με επιλογή μου την 37η εβδομάδα και 6 μέρες.

mama_george

mama_george
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
λοιπον, εγω στην 1η μου εγκυμοσυνη με επιασαν συσπασεις ανα 5 λεπτα και ηνμουν στην 27η βδομαδα, .
με διαμετρο τραχηλου 2 χιλιοστα.

μπηκα στο μηχανημα εμεινα περιπου 1 ωρα , και με ενδοφλεβια αγωγη πρε-παρ τοτε, η χρονικη διαρκεια των συσπασεων απο 5 λεπτα εγιναν 10, 15 και στο τελος 1 ωρα.

εμεινα (στο μητερα ημουν) ακινητοποιημενη παντα με ενδοφλεβια αγωγη μεχρι και την 32η βδομαδα οπου και γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι βαρους 2.200 κιλων, εμεινε λιγο στην μοναδα για παρακολουθηση και για ικτερο.

τωρα που ειμαι στην δευτερη εγκυμοσυνη μου , ειχα παλι συσπασεις στην 30 βδομαδα, μονο που αυτη την φορα ψιλιασμενη και σαφως ενημερωμενη απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη , προλαβα τις συσπασεις που ειχα ανα 15 λεπτα, εμεινα ομως παλι στο νοσοκομειο (αυτη την φορα ιασω, γιατι αλλαξα γιατρο) με ενδοφλεβια αγωγη youtopar, εμεινα μεσα ακινητοποιημενη για 4 μερες και τωρα ειμαι σπιτι , βρισκομαι στη 32η βδομαδα, και παιρνω το youtopar μισο ανα 8ωρο 3 φορες την ημερα.
θα το παιρνω μεχρι και την 35+ βδομαδα, και ολα θα πανε καλα. αλλα βρισκομαι φυσικα στο κρεβατι.(ευτυχως σε αυτην την φαση δεν εκανε κακο οι συσπασεις στον τραχηλο).

σορρυ για το μεγαλο ποστ.

α και εννοειται οτι εχω κανει και στις 2 περιπτωσεις τις ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονια του μωρου.

η γνωματευση του γιατρου για τις προωρες συσπασεις , ειναι θεμα οργανικο.

τι να πω?

Lia


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
yutopar και prepar είναι ακριβώς το ίδιο αλλά με άλλο όνομα. (επειδή όμως αυτά τα φάρμακα μπορεί να κάνουν ταχυπαλμίες καλό είναι να κοιτάει ο γιατρός αν χρειάζεται και isoptin μια ή 2 φορές το 24ωρο)

Από τη στιγμή όμως που μια κοπέλα είχε συσπάσεις στην πρώτη γέννα και γέννησε πρόωρα θα έπρεπε να ήταν πιο προσεκτικός ο γιατρός της και να τη συμβουλέψει ακόμα πιο έντονα με το θέμα αυτό και να προλάβει με σχετική θεραπεία ώστε να μην ξανασυμβεί κάτι τέτοιο. Το δις εξαμαρτείν όμως στην ίδια κοπέλα δεν τον τιμάει...

Συγνώμη που είμαι απόλυτη αλλά δε μου αρέσει η χαλαρότητα όταν έχουμε να κάνουμε με ζωές...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama_george έγραψε:λοιπον, εγω στην 1η μου εγκυμοσυνη με επιασαν συσπασεις ανα 5 λεπτα και ηνμουν στην 27η βδομαδα, .
με διαμετρο τραχηλου 2 χιλιοστα.

μπηκα στο μηχανημα εμεινα περιπου 1 ωρα , και με ενδοφλεβια αγωγη πρε-παρ τοτε, η χρονικη διαρκεια των συσπασεων απο 5 λεπτα εγιναν 10, 15 και στο τελος 1 ωρα.

εμεινα (στο μητερα ημουν) ακινητοποιημενη παντα με ενδοφλεβια αγωγη μεχρι και την 32η βδομαδα οπου και γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι βαρους 2.200 κιλων, εμεινε λιγο στην μοναδα για παρακολουθηση και για ικτερο.

τωρα που ειμαι στην δευτερη εγκυμοσυνη μου , ειχα παλι συσπασεις στην 30 βδομαδα, μονο που αυτη την φορα ψιλιασμενη και σαφως ενημερωμενη απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη , προλαβα τις συσπασεις που ειχα ανα 15 λεπτα, εμεινα ομως παλι στο νοσοκομειο (αυτη την φορα ιασω, γιατι αλλαξα γιατρο) με ενδοφλεβια αγωγη youtopar, εμεινα μεσα ακινητοποιημενη για 4 μερες και τωρα ειμαι σπιτι , βρισκομαι στη 32η βδομαδα, και παιρνω το youtopar μισο ανα 8ωρο 3 φορες την ημερα.
θα το παιρνω μεχρι και την 35+ βδομαδα, και ολα θα πανε καλα. αλλα βρισκομαι φυσικα στο κρεβατι.(ευτυχως σε αυτην την φαση δεν εκανε κακο οι συσπασεις στον τραχηλο).

σορρυ για το μεγαλο ποστ.

α και εννοειται οτι εχω κανει και στις 2 περιπτωσεις τις ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονια του μωρου.

η γνωματευση του γιατρου για τις προωρες συσπασεις , ειναι θεμα οργανικο.

τι να πω?

ακριβώς τα ίδια και εγώ!!! σαν να διαβάζω την ιστορία μου mama george...
εγω ειχα απο πιο πριν ..περιπου στις 20 εβδομαδεσ..στις 27 μπηκα στο ιδιο νοσοκομειο με σένα ..με ενδοφλεβεια και γέννησα στις 33..στη δεύτερη εγκυμοσύνη ξεκινησαν οι πολλεσ συσπασεις και το prepar στις 29..αλλά όπως λες και εσύ ηξερα λκατι παραπάνω...έμεινα μετά ξάπλα μέχρι τις 35..μπηκα 1 βδομαδα μέσα..και ξαφνικα όταν έφτασα στο μηνα μου ..σαν απο θάυμα σταμάτησαν και έφτασα 40!! στο έυχομαι και εσένα..!
τωρα είμαι στην τρίτι εγκυμοσυνη..ημουν σίγουρη πως θα την έβγαζα πάλι ξαπλωμενη ..αλλά είμαι 28 εβδομάδες και ακόμη νορμαλ...προσέσω βέβαι πολύ..

εμένα στο πρώτο δεν είχε κάνει ενέσεις για πνευμόνια..νομιζω απο αμέλεια..και άλλαξα γιατρό...
το παιδακι σου εσενα καλά?

φιλιά και καλή τυχη!!
αισθάνομαι σαν να σε ξέρω λόγω του ιστορικού σου,,,σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!!

mama_george

mama_george
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
bou-boukitsa έγραψε:
mama_george έγραψε:λοιπον, εγω στην 1η μου εγκυμοσυνη με επιασαν συσπασεις ανα 5 λεπτα και ηνμουν στην 27η βδομαδα, .
με διαμετρο τραχηλου 2 χιλιοστα.

μπηκα στο μηχανημα εμεινα περιπου 1 ωρα , και με ενδοφλεβια αγωγη πρε-παρ τοτε, η χρονικη διαρκεια των συσπασεων απο 5 λεπτα εγιναν 10, 15 και στο τελος 1 ωρα.

εμεινα (στο μητερα ημουν) ακινητοποιημενη παντα με ενδοφλεβια αγωγη μεχρι και την 32η βδομαδα οπου και γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι βαρους 2.200 κιλων, εμεινε λιγο στην μοναδα για παρακολουθηση και για ικτερο.

τωρα που ειμαι στην δευτερη εγκυμοσυνη μου , ειχα παλι συσπασεις στην 30 βδομαδα, μονο που αυτη την φορα ψιλιασμενη και σαφως ενημερωμενη απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη , προλαβα τις συσπασεις που ειχα ανα 15 λεπτα, εμεινα ομως παλι στο νοσοκομειο (αυτη την φορα ιασω, γιατι αλλαξα γιατρο) με ενδοφλεβια αγωγη youtopar, εμεινα μεσα ακινητοποιημενη για 4 μερες και τωρα ειμαι σπιτι , βρισκομαι στη 32η βδομαδα, και παιρνω το youtopar μισο ανα 8ωρο 3 φορες την ημερα.
θα το παιρνω μεχρι και την 35+ βδομαδα, και ολα θα πανε καλα. αλλα βρισκομαι φυσικα στο κρεβατι.(ευτυχως σε αυτην την φαση δεν εκανε κακο οι συσπασεις στον τραχηλο).

σορρυ για το μεγαλο ποστ.

α και εννοειται οτι εχω κανει και στις 2 περιπτωσεις τις ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονια του μωρου.

η γνωματευση του γιατρου για τις προωρες συσπασεις , ειναι θεμα οργανικο.

τι να πω?

ακριβώς τα ίδια και εγώ!!! σαν να διαβάζω την ιστορία μου mama george...
εγω ειχα απο πιο πριν ..περιπου στις 20 εβδομαδεσ..στις 27 μπηκα στο ιδιο νοσοκομειο με σένα ..με ενδοφλεβεια και γέννησα στις 33..στη δεύτερη εγκυμοσύνη ξεκινησαν οι πολλεσ συσπασεις και το prepar στις 29..αλλά όπως λες και εσύ ηξερα λκατι παραπάνω...έμεινα μετά ξάπλα μέχρι τις 35..μπηκα 1 βδομαδα μέσα..και ξαφνικα όταν έφτασα στο μηνα μου ..σαν απο θάυμα σταμάτησαν και έφτασα 40!! στο έυχομαι και εσένα..!
τωρα είμαι στην τρίτι εγκυμοσυνη..ημουν σίγουρη πως θα την έβγαζα πάλι ξαπλωμενη ..αλλά είμαι 28 εβδομάδες και ακόμη νορμαλ...προσέσω βέβαι πολύ..

εμένα στο πρώτο δεν είχε κάνει ενέσεις για πνευμόνια..νομιζω απο αμέλεια..και άλλαξα γιατρό...
το παιδακι σου εσενα καλά?

φιλιά και καλή τυχη!!
αισθάνομαι σαν να σε ξέρω λόγω του ιστορικού σου,,,σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!!

εκτος το οτι πηρα μικροβιο εγω και το παιδι και πηραμε αντιβιωση και οι δυο για ενα χρονο, (ο γιωργης ειχε παλινδρομηση ) κατα τα αλλα σημερα χαιρει ακρας υγειας και ειναι 15 κιλα.

κελλυ1


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλησπερα κοριτσια εγω απο συσπασεις δεν ξερω.εμενα το προβλημα μου ηταν αλλο αυτο που ξερω ομως οτι βοηθαει ειναι η πιστη μας στο Θεο εγω χωρις αυτο δεν νομιζω οτι θα τα καταφερνα και με ηρεμια.για να καταλαβετε 20 εβδομαδων εσπασαν τα νερα μου κανονικοτατα δεν εμεινε σχεδον τιποτα,Μ.Παρασκευη διακοπες μακρια απο το γιατρο μου ακομα πιο μακρια απο την Αθηνα τι να σας αν ξερατε ποσες φορες ακουσα οτι το μωρο μου δεν ειναι βιωσιμο και οτι δεν θα κρατηθει με τιποτα καθως ηταν και αγορι τα οποια ειναι και πιο ευαισθητα,αλλα εγω οχι θυμωσα και ειπα αποκλειεται δεν θα γινει αυτο, η κορη μου περιμενε 5 χρονια να της κανουμε αδερφακι δεν μπορουσε αυτο να μας συμβει.τελικα νοσηλευτικα για 15 μερες επουλωθηκε η πληγη που ειχε ανοιξει στο σακο καιξαναγεμισε απο τα ουρα του λεβεντακου μου σε ικανοποιητικο βαθμο.στις 30 εβδομαδες παλι τα ιδια και χειροτερα

κελλυ1


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ξαναεσπασαν τα νερα αλλα αυτη τη φορα με συνοδεια αιματος,ξαναμαζεψα τα πραγματακια μου και ακολουθησα το γνωστο δρομο για το αλεξανδρας βιωσιμο τωρα το μωρο μονο που θα εμπαινε θερμοκοιτιδα,μου ειπαν στα εκτακτα οτι σε λιγες ωρες θα γενναγα,αμ δε δεν τους εκανα και παλι το χατηρι γεννησα το μπεμπουκο μου 17 ολοκληρες εβδομαδες αργοτερα στην 37.βεβαια παρεμεινα στο νοσοκομειο ολο το διαστημα γιατι εχανα καθε μερα αμνιακο αλλα απ την αλλη ο μπεμπης εκανε πολλα τσισακια και ειχε που να μπλατσουριζει τι να πω υπαρχει θεος



Έχει επεξεργασθεί από τον/την κελλυ1 στις Κυρ Δεκ 12, 2010 2:08 pm, 1 φορά

κελλυ1


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κανενας δεν πιστευαν οτι θα ειχαμε αυτο το αποτελεσμα αλλα εγω εκανα ακριβως αυτο που μου ειχε πει ο γιατρος μου στην 20η εβδομαδα οταν συνεβη για πρωτη φορα οταν ρωτησα τι μπορουμε να κανουμε μου απαντησ娨¨μονο το σταυρο σου τιποτα αλλο δεν περναει απο το δικο μας χερι.εκανα και εγω ενεσεις για τα πνευμονια και πηρα και μια αντιβιωση μη τυχον μπει κανενα μικροβιο απο το κολπο μεσα στο σακο.σας κουρασα με την ιστορια αλλα τη λεω και τη ξαναλεω και δε μπορω να τη πιστεψω οταν κοιταω τον 4,5 μηνων λεβεντακο μου!!!!!!!!!

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κελλυ μπραβο σου κοριτσι μου για το κουραγιο σου!Συγκινηθηκα πολυ με την ιστορια σου,ταλαιπωρηθηκες αλλα αξιζε αφου τωρα απολαμβανεις τις αγκαλιες του μωρου σου!Ας εχειο θεος ολες τις μανουλες και τα μωρακια τους καλα αγεννητα και μη!!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
να κανω και μια ερωτηση βρε κοριτσια,πως τις καταλαβαινετε τις συσπασεις?Εγω πως θα καταλαβω αν μου συμβει κατι?Πως θα ξερω τι ειναι?Πονας ή πρεπει να ξερεις για να το καταλαβεις?

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

κελλυ1


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλημερα nena μου σε ευχαριστω.γιατι αγχωνεσαι κοριτσι μου υπαρχει λογος?ποσο μηνων εισαι?

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κελλυ οχι δεν εχω κανενα προβλημα απλα ακουω συνεχεια για προωρες συσπασεις και δεν ξερω πως ειναι και φοβαμαι μηπως με πιασουν και δεν ξερω τι να κανω,οταν δεν ξερεις ειναι δσυσκολο να καταλαβεις τι ειναι αυτο που νιωθεις,γενικα καποια μικροπονακια απο κατω στο πιπι να σου πω τα εχω και στην κοιλια καμια φορα αλλα ειναι φυσιολογικο πιστευω και δεν ειναι κατι τετοιο..

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

κελλυ1


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
οταν σου συμβαινει κατι το καταλαβαινεις το σημαντικο ειναι για τα παντα να μιλας με το γιατρο σου.σε παρακαλω μην αγχωνεσαι εισαι στη πιο ομορφη φαση της ζωης σου απολαυσε τη!απο οτι καταλαβαινω ειναι το πρωτο παιδακι σου.απολαυσε και την ξεγνοισια γιατι μετα τερμα!!

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κελλυ1 έγραψε:οταν σου συμβαινει κατι το καταλαβαινεις το σημαντικο ειναι για τα παντα να μιλας με το γιατρο σου.σε παρακαλω μην αγχωνεσαι εισαι στη πιο ομορφη φαση της ζωης σου απολαυσε τη!απο οτι καταλαβαινω ειναι το πρωτο παιδακι σου.απολαυσε και την ξεγνοισια γιατι μετα τερμα!!
σε ευχαριστω πολυ εννοειτε τωρα που θα παω στο γιατρο μου θα του πω τους φοβους μου μεχρι στιγμης με εχει βοηθησει πολυ και ειμαι σιγουρη οτι και τωρα θα το κανει..

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

ALEXANDRA STR.

ALEXANDRA STR.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσια θελω τη γνωμη σας παρα το γεγονος οτι διαβασα ενα προς ολα τα μηνυματα σας παραπανω!!λοιπον εχθες παμε στο γιατρο για το τυπικο ραντεβου του μηνα και ο γιατρος με εστειλε ΕΠΕΙΓΟΝΤΩς για καρδιοτακογραφημα γιατι ειχα λεει εντονες συσπασεις μητρας.Εγω μεχρι εκεινη την ωρα δεν ειχα καταλαβει τιποτα ουτε πονο μονο λιγο ελαχιστο σας τονιζω πετρωμα σε ενα σημειο της κοιλιας!παω για καρδιοτακογραφημα λοιπον και τι γραφει;;;;;;100% συσπασεις μητρας!!ξεχασα να πω οτι ειμαι 30εβ+3ημερ.Επαθα σοκ γιατι μου εκανε κανονικα εισαγωγη με ορο youtopar και μου ειπε αν βγαζοντας τον ορο δεν με πιασουν τα χαπια youtopar θα πρεπει ωσπου να γεννησω για δυο μηνες δηλαδη να κανω κανονικα εισαγωγη στην κλινικη με ορο!!!σημερα μετα απο τα ποσα καρδιοτακογραφηματα ευτυχως με πιασανε τα χαπια και απεφυγα προς το παρων την εισαγωγη αφου μου σταματησαν οι συσπασεις!απο δω και περα μεχρι youtopar 1 καθε 2ωρες(ακομα καιτη νυχτα)δηλαδη 12το 24ωρο-μηπως ειναι πολλα;;(βεβαια ο γιατρος μου ειναι πολυ ψυρας!!)καθως και υποθετο καθε βραδυ oultrogestan και στα πολλα πετρωματα και πρωκτικο υποθετω!!!εννοειται ΣΑΝΙΔΑ στο κρεββατι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ!!!!!κοριτσακια μου σας παρακαλω μιληστε μου ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ και πειτε μου εαν τηρησω τα παραπανω θα πανε ολα καλα με το μωρο μου γιατι εχω σκασει απο χθες;;ακουω μωρακια που εζησαν απο τις 25εβδ που γεννηθηκαν και παιρνω θαρρος αλλα και παλι ειμαι πολυ χαλια για το ενδεχομενο προωρου τοκετου ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑΣ!!!χιλια συγνωμη για την πολυλογια μου αλλα την εχω αναγκη αυτη τη στιγμη!!!οτι εχετε να μου πειτε περιμενω με ΑΓΩΝΙΑ!!!!ευχαριστω κοριτσακια!!!

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καταρχας ηρεμησε κουκλα μου γτ α δν εισαι ηρεμη ειαι χειροτερα.εφοσον ειδες διαφορα με την χορηγησητου γιατρου σημαινει οτι ξερει τι κανει.Οποτε ηρεμησε κ εμπιστευσου τον,κ βρες κατι να σ αποσπα τν προσοχη κ να σε ηρεμει.Μην αγχωνεσαι,ο θεος αγαπαει το μωρακι σου κ θα το μεγαλωσει σωστα μεχρι να ερθει η ωρα του να βγει κ να παει στην αγκαλια της μανουλιτσα του.Γιαυτο ηρεμησε!!!

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
OLA 8A PANE KALA KORITSAKI MOU MHN ANHSYXEIS KAI PANIKOVALEIS KAI TO MWRAKI SOY....EGW VRE GENNI8HKA 1.850 GRAMMARIA KAI 43 PONTOUS AN AYTO SE KANEI NA AIS8AN8EIS KALYTERA...EKATSA 2 EVDOMADES STHN 8ERMOKOITIDA K META HMOUN MIA XARA KAI TWRA EIMAI OLOKLHRH GAIDOURA KAI PERIMENW DIKO MOU MWRAKI....!!!MHN PANIKOVALESAI...OLA 8A PANE KALA...!!!EXE PISTH....!!!

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αχ βρε alexandra σε νιωθω απολυτα και εγω στην εβδομαδα που εισαι εσυ ειχα πολλες συσπασεις και επερνα yutopar καθε 4 ωρες ομως,ποτε δεν νοσηλευτηκα και δεν εβαλα υποθετο,ισως δεν ειχα τοσες πολλες,τωρα ειμαι 36 εβδομαδων και ακομα δεν εχω γεννησει,αν και το μωρο ειναι χαμηλα οπως μου ειπε ο γιατρος και μου ειπε να ξεκουραζομαι,για να σου το λεει ο γιατρος σου κατι θα ξερει,κανε οτι σου λεει,μην κουραζεσαι καθολου,και αν γινεται μονο για την αναγκη σου να σηκωνεσαι για τιποτα αλλο,οσες εβδομαδες και να κερδισεις ετσι ειναι καλο,μια φιλη μου πηγε ετσι μεχρι και τις 35 εδομαδες οπου ο γιατρος της πηρε το μωρακι με καισαρικη αφου φυσικα τις εκανε την κορτιζονη για τα πνευμονια!Ολα θα πανε καλα μην στεναχωριεσαι! ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΩΡΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ..... - Σελίδα 2 215994

οπως θα δεις και πιο πανω ρωτουσα τι ειναι οι συσπασεις γιατι δεν ηξερα πως τις νιωθεις,ε μετα απο λιγο καιρο τις ενιωσα κανονικα... ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΩΡΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ..... - Σελίδα 2 215994

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

ortikaki

ortikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
alexandra σε καταλαβαινω πιστεψε με. στη πρωτη μου εγκυμοσυνη ημουν ετσι.και μενα με ειχε στειλει για καρδιοτοκογραφημα ομως δεν με κρατησαν και φυσικα εμεινα στο κρεβατι μεχρι και 36ε με yutopar κθε 4 ωρες.γεννησα κανονικα στις 38ε και ολα καλα. εγω ομως θυμαμαι οτι πονουσα παρα πολυ.μη φοβασαι και μην αγχωνεσαι και εγω τωρα εχω καποιες συσπασεις οχι πολυ εντονες απο 13ε και ο γιατρος μου ειπε να παιρνω πρωι βραδυ μαγνησιο.
τωρα που το σκεφτομαι το μπεμπακι σου θελει να σε ξεκουρασει γιατι με τον ερχομο του θα σ εχει σηκω σηκω κατσε κατσε.οποτε κατσε και απολαυσε τις υπηρεσιες των αλλων ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΩΡΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ..... - Σελίδα 2 334590

mitsi75


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα κορίτσια κι από εμένα. Έχω κι εγώ συσπάσεις (έντονα πετρώματα σε όλη την κοιλιά) εδώ και 4 σχεδόν εβδομάδες και είμαι με μισό yutopar 3 φορές την ημέρα και φυσικά μαγνήσιο. Το κακό είναι οτι πριν 2μιση εβδομάδες τα σταμάτησα γιατί εφόσον είχαν σταματήσει τα πετρώματα δεν υπήρχε λόγος να τα συνεχίσω αλλά μετά από 2 μέρες ξανάρχισαν και έκτοτε αν και παίρνω κανονικά τα χάπια μου, με το που σηκώνομαι απλά όρθια,τούμπανο η κοιλιά μου... ο τράχηλός μου ευτυχώς τελείως κλειστός και ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση δλδ καναπέ - κρεβάτι - τουαλέτα και τίποτα άλλο αλλά φοβάμαι κορίτσια γιατί έχω πολύ ψωμί ακόμη για βιώσιμο μωράκι και επίσης έχω αρχίσει να αγχώνομαι πολύ γιατί τώρα θα έπρεπε να ψωνίζω πραγματάκια του και δεν μπορώ να κουνηθώ... Sad
Σκέφτομαι, αν γίνει τίποτα τι θα έχω του μωρού μου... Crying or Very sad

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις