Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
64 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 64 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 26 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 40]

eirini2


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα κοριτσια.τι κανετε?εμεις καλα.χτες πηγαμε παιδιατρο.ειναι μια χαρα και τα 2 απλα μου ειπε να τους βαζω ορο για τις μυξες τους.ο μικρος ειναι 65 ποντους και 6,5 κιλα.την ωρα ομως που πηγε να του βγαλει τα ρουχα αρχισε να κλαιει με παραπονο και δακρυα.μετα μου ειπε να τον παρω αγκαλια για να τον ακροαστει και να δει το λαιμο του και φυσικα να κανουμε τα εμβολια μας.πολυ κλαμα.και φυσικα αφου εκλαψε ο μικρος δεν θα κλαψει κι ο μεγαλος.ακομη πριν να του κανει το εμβολιο αρχισε να κλαιει κι αυτος που ποτε δεν εκανε ετσι.τι κανει η ζηλια.μονο με την τουαλετα δεν τα εχουμε καταφερει και μου ειπε η παιδιατρος οχι πιεση πολυ υπομονη.ουτε οταν κανει τα κακα του δεν το λεει.
εγω παλι ποτε δεν φορεσα μακρυμανικα φανελακια τον χειμωνα ουτε στον στρατο ουτε στον μπεμπη.και τωρα ακομη του φοραω καποια βελουτε φορμακια ή και μακο με κοντομανικο φανελακι.το καλοκαιρι στον υπνο μαλλον θα τον εχω με ενα φανελακι οπως εχω και τον στρατο.για εξω ρουχαλακια μονο χωρις φανελακι απο μεσα.νεογεννητο τον στρατο που ηταν καλοκαιρι τον ειχα μονο με φορμακι κοντομανικο χωρις φανελακι.

REINE

REINE
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κορίτσια καλημέρα!!
εύη καλωσόρισες πάλι στην παρέα!!
σε ποια πόλη είστε ακριβώς? εύκολη η μετακόμιση με το μικρό?

να ρωτήσω εσάς που θηλάζετε, πε΄ριοδο έχετε?? εμένα μου ήρθε πριν 1 μήνα και τώρα περιμένω περιμένω αλλά τίποτα!!
είναι φυσιολογικό ένα μήνα να έρχεται και ένα μήνα όχι??

eirini2


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
REINE έγραψε:κορίτσια καλημέρα!!
εύη καλωσόρισες πάλι στην παρέα!!
σε ποια πόλη είστε ακριβώς? εύκολη η μετακόμιση με το μικρό?

να ρωτήσω εσάς που θηλάζετε, πε΄ριοδο έχετε?? εμένα μου ήρθε πριν 1 μήνα και τώρα περιμένω περιμένω αλλά τίποτα!!
είναι φυσιολογικό ένα μήνα να έρχεται και ένα μήνα όχι??
ειρηνη ειναι φυσιολογικο αυτο με την περιοδο να μην σου ερχεται καθε μηνα.εγω φυσικα δεν θηλαζω αλλα μου ηρθε περιοδος και τωρα δεν ξερω αν θα μου ερθει κανονικα τον απριλιο.στην πρωτη μου γεννα αργησε να ερθει η 2η περιοδος και ειχα ανησυχησει αλλα εμαθα οτι ειναι φυσιολογικο.

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα!

Ειρήνη ίδιο μωρο έχουμε...αλλα εμένα είναι ένα μήνα μεγαλύτερος!
Έχετε κι εσείς οτι κι εμείς όλο το χειμώνα!
Μύξες μύξες μύξες...

Αλίκη αυτο που κάνει το γατί είναι πολυ αστείο!
Θέλω να τα φάω τα μωρα όταν το κάνουν!Με τα πονηρά ματακια τους!

Κι εγω σχεδόν ποτε δεν φοραω μακρυμανικο εσωρουχο στα μωρα!Τώρα η Μελίνα κοιμάται με υπνόσακο γιατί ξεσκεπαζεται..το μωρο με κουβερτουλα σκέτη αλλα όταν το παίρνω στο κρεβάτι με το δικο μας παπλωματακι!
Τώρα σίγουρα όσο πιο νότια τόσο πιο λίγα τα ρούχα...εμείς ούτε 20 δεν είχαμε ακόμα!

Εμένα η περίοδος δεν μου ήρθε ακόμα αλλα στην Μελίνα ήρθε όταν έφαγε δυο γεύματα στέρεες τροφές!μειώθηκαν οι θηλασμου και μου ήρθε ...την μέρα που ήταν να έρθει δεν της αρεζε το γαλα!

Ξύπνησε ο μπουμπουλης πάω...τον βάλαμε και στο κρεβατακι του...μόνο την μέρα..τη νύχτα ακόμα λίκνο και μαμα!

Elenisig

Elenisig
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα κ από μένα!!!

Εγώ μακρυμάνικα κορμάκια δεν της βάζω γιατί γίνεται πόλεμος κάθε φορά που της περνάω τα μανίκια στα χέρια. Δεν θέλει με τίποτα. Οπότε κοντομάνικο κορμάκι κ μακρυμάνικο φορμάκι, κ πάντα με μια λεπτή φλις κουβερτούλα σκεπασμένη κατά τη διάρκεια της μέρας.
Τώρα που καλοκαιριάζει μάλλον θα την αφήνω στην αρχή ξεσκέπαστη κ μετά δεν ξέρω... Embarassed

Ειρήνη, εγώ αδιαθέτησα μια φορά την Πρωτοχρονιά, κ από τότε τίποτα. Θηλάζω αποκλειστικά.

Πήρα μια κρέμα της Frezyderm για τις πανάδες, για να δούμε αν θα κάνει τίποτα.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω όσες κάνατε στη κοιλιά τη χαρακτηριστική σκούρα γραμμούλα, την έχετε ακόμα? Πότε φεύγει???? Οεο?

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ την είχα την μαύρη γραμμή στην κοιλια κ σε 10 μέρες απο οταν γέννησα έφυγε αλλα οταν έκανα μπάνιο την έτριβα καλα καλα με το σφουγγάρι με ζεστό νερό .

Elenisig

Elenisig
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
maria1984 έγραψε:Εγώ την είχα την μαύρη γραμμή στην κοιλια κ σε 10 μέρες απο οταν γέννησα έφυγε αλλα οταν έκανα μπάνιο την έτριβα καλα καλα με το σφουγγάρι με ζεστό νερό .

10 μέρες?!!!!! Shocked Shocked
Ε να αρχίσω κ εγώ το τρίψιμο τότε.

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τις πρώτες μέρες δεν έφευγε αλλα απο την 4η - 5η μέρα άρχισε να καθαρίζει κ έφευγε σαν να ήταν βρωμια.

evi86

evi86
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπερα μανουλες!Νοιωθω πολυ αδυναμη και την εβγαλα ολη μερα στον καναπε με την κουβερτα.Ο μικρος δοξα τον θεο ηταν ηρεμος μονο μς τις αγκαλιες ειχαμε θεμα.Δεν ηθελα να τον παρω μην κολλησει κι αυτος απλωνε τα χερακια κι επειδη δεν τον επαιρνα εκλαιγε.Τωρα ηρθε ο μπαμπας του και τον χαλαρωνει με μασαζακι.

Ειρηνη στο Wiesbaden ημαστε.Η μετακομιση για μενα προσωπικα ηταν ενα μαρτηριο.Πανω που βρηκαμε τον ρυθμο μας εκει που ημασταν.Εχει εδω και 1 εβδομαδα που ειμαστε στο δικο μας σπιτι και ολα χαλασαν.Ο μικρος γρινιαζε απο την μερα που φυγαμε αλλα τωρα ειναι χειροτερα τα πραγματα.

Περιοδος μου ηρθε κι εμενα πριν ενα μηνα σχεδον.Θηλαζω μεν αλλα απο την στεναχωρια μου τοτε στο νοσοκομειο ηρθε και η ακατανομαστη.Τωρα περιμενω να δω αν θα ερθει παλι στην ωρα της η θα καθηστερησει.Γενικως δεν ειχα ποτε σταθερο κυκλο και ελεγα μηπως μετα την γεννα θα στεθεροποιηθει.Αντε να δουμε...

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Όταν κοπεί ο θηλασμος θα στρώσει η περίοδος!

Ευουλα περαστικά! Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 12 417472

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια σας κορίτσια!

Με τα ρούχα, κι εγώ στην πιο light πλευρά είμαι. Μακρυμάνικο εσωρουχάκι-ζιπουνάκι-κορμάκι πώς το λένε, δεν του φόρεσα ποτέ, ούτε καν όταν ήταν νεογέννητο στο καταχείμωνο.
Πάντα κοντομάνικο ζιπουνάκι απο μέσα και φορμάκι ή ότι άλλα ρουχαλάκια απο πάνω. Στον ύπνο φλις κουβερτούλα όσο ήταν στην καλαθούνα και τώρα στην κούνια ελαφρύ παπλωματάκι. Και όταν βγαίνουμε έξω μπουφανάκι και κουβερτούλα.
Μέσα στο σπίτι βέβαια έχουμε σταθερά τη θερμοκρασία στους 21 βαθμούς. Έχουμε φυσικό αέριο, εντελώς αυτόνομο και μας ήρθε το δίμηνο κάπου στα 300 ευρώ (καλοριφέρ και θερμοσίφωνας), κι άλλα 150 η ΔΕΗ μαζί με το χαράτσι.

Εγώ ρωτούσα γιατί τώρα που πιάνουμε πάνω απο 20 βαθμούς μέσα και έξω απ το σπίτι, έλεγα μήπως σιγά σιγά του καταργήσω τελείως το εσωρουχάκι-ζιπουνάκι, δηλαδή να φοράει κατάσαρκα τα φορμάκια του ή τα μπλουζάκια του (μακρυμάνικα αυτά ακόμα εννοείται).
Και μετά, όταν καλοκαιριάσει για τα καλά να περάσουμε στα κατάσαρκα κοντομάνικα.
Μπερδεύτηκα λίγο με τις απαντήσεις, στο αν καταργούμε πλέον το εσωρουχάκι ή όχι, αλλά θα τις ξαναδιαβάσω πιο προσεκτικά.

Κατα τ άλλα καλά, κάθε μέρα όλο και βγαίνουμε τις βόλτες μας, σήμερα τον πήγα απ τη δουλειά μου που ήθελα να πάρω κάτι χαρτιά και έκατσε κύριος και πήγαινε απο αγκαλιά σε αγκαλιά χωρίς να βγάλει κιχ το μωρό μου! Κοινωνικό και καλόβολο, απ τον μπαμπά του θα πήρε, εγώ είμαι πιο μονόχνωτη... Laughing Laughing Laughing

Την Πέμπτη γινόμαστε 4!! Και την Παρασκευή έχουμε κι εμείς τσίμπι-τσίμπι στην παιδίατρο..

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Elenisig έγραψε:
maria1984 έγραψε:Εγώ την είχα την μαύρη γραμμή στην κοιλια κ σε 10 μέρες απο οταν γέννησα έφυγε αλλα οταν έκανα μπάνιο την έτριβα καλα καλα με το σφουγγάρι με ζεστό νερό .

10 μέρες?!!!!! Shocked Shocked
Ε να αρχίσω κ εγώ το τρίψιμο τότε.

Εμένα είναι ακόμη κοκκινωπή και έντονη. Να πω την αλήθεια δεν ξέρω και αν με ράψανε τόσο καλά (απο θέμα αισθητικής εννοώ) ή βιάστηκαν, γιατί είχε κάνει μακακίες η αναισθησιολόγος και αφού βγήκε το μωρό και άρχισε το ράψιμο πέρασε η επίδραση της αναισθησίας απο τη μια πλευρά και άρχισα να πονάω πολύ και να καταλαβαίνω τα πάντα...

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Patsie έγραψε:
Elenisig έγραψε:
maria1984 έγραψε:Εγώ την είχα την μαύρη γραμμή στην κοιλια κ σε 10 μέρες απο οταν γέννησα έφυγε αλλα οταν έκανα μπάνιο την έτριβα καλα καλα με το σφουγγάρι με ζεστό νερό .

10 μέρες?!!!!! Shocked Shocked
Ε να αρχίσω κ εγώ το τρίψιμο τότε.

Εμένα είναι ακόμη κοκκινωπή και έντονη. Να πω την αλήθεια δεν ξέρω και αν με ράψανε τόσο καλά (απο θέμα αισθητικής εννοώ) ή βιάστηκαν, γιατί είχε κάνει μακακίες η αναισθησιολόγος και αφού βγήκε το μωρό και άρχισε το ράψιμο πέρασε η επίδραση της αναισθησίας απο τη μια πλευρά και άρχισα να πονάω πολύ και να καταλαβαίνω τα πάντα...

Sorry, γράψτε λάθος, την τομή της καισαρικής κατάλαβα πριν η ξανθιά... Εμένα κάτι λίγο έχει μείνει απ τη γραμμή, θα αρχίσω κι εγώ το τρίψιμο..

eirini2


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Patsie έγραψε:Γεια σας κορίτσια!

Με τα ρούχα, κι εγώ στην πιο light πλευρά είμαι. Μακρυμάνικο εσωρουχάκι-ζιπουνάκι-κορμάκι πώς το λένε, δεν του φόρεσα ποτέ, ούτε καν όταν ήταν νεογέννητο στο καταχείμωνο.
Πάντα κοντομάνικο ζιπουνάκι απο μέσα και φορμάκι ή ότι άλλα ρουχαλάκια απο πάνω. Στον ύπνο φλις κουβερτούλα όσο ήταν στην καλαθούνα και τώρα στην κούνια ελαφρύ παπλωματάκι. Και όταν βγαίνουμε έξω μπουφανάκι και κουβερτούλα.
Μέσα στο σπίτι βέβαια έχουμε σταθερά τη θερμοκρασία στους 21 βαθμούς. Έχουμε φυσικό αέριο, εντελώς αυτόνομο και μας ήρθε το δίμηνο κάπου στα 300 ευρώ (καλοριφέρ και θερμοσίφωνας), κι άλλα 150 η ΔΕΗ μαζί με το χαράτσι.

Εγώ ρωτούσα γιατί τώρα που πιάνουμε πάνω απο 20 βαθμούς μέσα και έξω απ το σπίτι, έλεγα μήπως σιγά σιγά του καταργήσω τελείως το εσωρουχάκι-ζιπουνάκι, δηλαδή να φοράει κατάσαρκα τα φορμάκια του ή τα μπλουζάκια του (μακρυμάνικα αυτά ακόμα εννοείται).
Και μετά, όταν καλοκαιριάσει για τα καλά να περάσουμε στα κατάσαρκα κοντομάνικα.
Μπερδεύτηκα λίγο με τις απαντήσεις, στο αν καταργούμε πλέον το εσωρουχάκι ή όχι, αλλά θα τις ξαναδιαβάσω πιο προσεκτικά.

Κατα τ άλλα καλά, κάθε μέρα όλο και βγαίνουμε τις βόλτες μας, σήμερα τον πήγα απ τη δουλειά μου που ήθελα να πάρω κάτι χαρτιά και έκατσε κύριος και πήγαινε απο αγκαλιά σε αγκαλιά χωρίς να βγάλει κιχ το μωρό μου! Κοινωνικό και καλόβολο, απ τον μπαμπά του θα πήρε, εγώ είμαι πιο μονόχνωτη... Laughing Laughing Laughing

Την Πέμπτη γινόμαστε 4!! Και την Παρασκευή έχουμε κι εμείς τσίμπι-τσίμπι στην παιδίατρο..
κλεοπατρα καλο ειναι το φανελακι να μην του το βγαλεις ακομη.μονο οταν θα καλοκαιριασει και θα φορατε τα κοντομανικα.

REINE

REINE
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ευχαριστω κορίτσια με καθησυχάσατε με την περίοδο!! άρα δεν ενοχλώ γυναικολόγο, θα αναμένω..κι εγώ θηλάζω αποκλειστικά και όταν μου ήρθε τον προηγούμενο μήνα παραξενεύτηκα!!
εύη σίγουρα κάθε αλλαγή είναι δύσκολη, εδώ εγώ στους γονείς μου παώ για λίγες μέρες και χάνει το ρυθμό του!! φαντάσου!
όσο για τη γραμμή κι εμε΄να έφυγε κορίτσια αλλά χωρίς τρίψιμο, βασικά δεν ήταν ποτέ πολύ έντονη...

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Περίοδος τώρα δε ήρθε ακόμα. Στον μεγάλο ήρθε όταν ήταν περίπου 3 μηνών κ μετά κάθε μήνα με εξαίρεση μια φορά που έκανε 2 μήνες να ρθει.
Η μαύρη γραμμή μαζεύτηκε στον αφαλό σα βρωμιά κ σιγά σιγά ξεφλουδιζει. Έχει σχεδόν φύγει τώρα.

evi86

evi86
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τι μερα ηταν κι αυτη.Ουφφφ ευτυχως τελειωσε.Καναμε μπανιο τον μικρο,εφαγε και τωρα κοιμαται ησυχος ησυχος.Μιλησα και με την κουμπαρα μου και εχουμε στανταρ την νονα.Βρηκαμε κατι πολυ ωραια ρουχαλακια για την βαφτηση.Εχουμε πολλα να κανουμε ομως.Σκεφτηκα να κανουμε γλυκα του κουταλιου και να τα εχουμε σε βαζακια.Οσο για τις μπομπονιερες θα τις φτιαξω μονη μου.Θα παρω χρωματιστα κουφετακια και θα τις τυλιξω.Θα γινει εδω οποτε θα ειμαστε λιγοι και καλοι.Γλυκα και μπομπονιερες ομως θα στειλουμε και σε συγγενεις.Πωωωω μονο που τα σκεφτηκα κουραστηκα....Καλο σας βραδυ και τα λεμε αυριο με καθαρο μυαλο!!!

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Έχουμε πολύ γέλιο! Προσπαθούμε με τον άντρα μου να πείσουμε τη μπέμπα να κοιμηθεί. Τον ακοίμητο λέμεεεεε... Απαπαπαπαπαπα... Θα ξεραθούμε εμείς και η μικρή θα κάνει χαρές... Εύη έχεις π.μ.

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τις καλησπέρες μου!!! Πώς είστε; Σήμερα η Δανάη πήγε πρώτη μέρα παιδικό ξανά. Παιδιά τόσο χαρούμενη καιρό είχα να τη δω. Σηκώθηκε πρωί-πρωί, την έπιασε τέτοια λογοδιάρροια που ξύπνησε και το γατί και μετά φεύγοντας με χαιρέτησε με την ατάκα "εσύ μαμά θα μείνεις στο σπίτι με το μωράκι, εντάξει;" Αααααααα, θα τη φάω λέμε!!! Όσο για το γατί, είχαμε δύσκολη μέρα. Θέλει εμένα και μόνο εμένα. Την άφησα για λίγο για να φάω το πρωινό μου και λύσσαξε. Την άφησα πάλι για να μαγειρέψω και πάλι λύσσαξε. Το απόγευμα την έδωσα σε κάποια φάση στο μπαμπά της και λύσσαξε ξανά. Έλεος, είπαμε έρωτας αλλά κι εγώ η δόλια τι θα κάνω; Βασικά σκέφτομαι μήπως την ενοχλούσε και η κοιλίτσα της γιατί έχεζε συνεχώς (σόρρυ κιόλας). Δεν ξέρω. Τώρα κοιμήθηκε επιτέλους και ελπίζω να κοιμηθεί αρκετά! Θα πάω κι εγώ σε λιγάκι, αλλά περιμένω να κατέβει το φαγητό που μόλις έφαγα (ούτε να φάω δε με άφησε!).

Σχετικά με το ντύσιμο των μωρών, να θυμάστε ότι δε χρειάζεται να τα ντύνουμε ζεστά. Οπότε πολύ καλά κάνετε που τα ντύνετε λάιτ. Κι εγώ αυτό κάνω και προσέχω να μην τη βρω παγωμένη. Αλλά με αυτό τον καιρό πλέον δύσκολο!

Αχ, αυτή η μαύρη γραμμή... κι εγώ την έχω και ακόμα καλά κρατά, αν και έχει γίνει λιγότερο έντονη. Και στη Δανάη έκανε αρκετούς μήνες να φύγει. Λέτε να φεύγει με το τρίψιμο ή ήταν τυχαίο και θα έφευγε έτσι κι αλλιώς;

Μαρία μου συγκίνηση που πέρασε ένας χρόνος, εεε;

Κλεοπάτρα μου μπράβο που είναι κοινωνικούλης. Αλλά να ξέρεις ότι αυτά μπορεί να αλλάξουν πολύ μετά τον 1ο χρόνο, να είσαι έτοιμη για όλα, χαχα! Εγώ σου εύχομαι να παραμείνει φυσικά!

Μελινομαρία μου κι εμείς έτσι κάνουμε με την κούνια του γατιού. Όσο μπορώ δηλαδή μέσα στη μέρα γιατί είναι μέρες όπως σήμερα που κοιμάται μόνο στην αγκαλιά μου και στο μάρσιπο. Παρεμπιπτόντως έχετε πολύ ωραίο δωμάτιο και ωραία χρώματα στο κρεβατάκι σας! Κι εγώ πορτοκαλί και πράσινο τα έχω στο γατί, βαρέθηκα λιγάκι το ροζ από τη Δανάη... Η μέση καλύτερα; Εγώ να μην το γρουσουζέψω, μέσα στη μέρα αισθάνομαι καλύτερα, αλλά για να σηκωθώ από το κρεβάτι, ακόμα πονάω πολύ! Ούτε έγκυος δεν δυσκολευόμουν τόσο! Άντε να περάσει κι αυτό!

Ειρήνη περαστικά και στα 2! Υπομονή με την πάνα, θα έλεγα ότι αφού δεν τα λέει να περιμένεις λιγάκι ακόμα. Εμείς είχαμε ήδη σημάδια από το καλοκαίρι που μας πέρασε, αλλά λόγω εγκυμοσύνης το ανέβαλα. Τώρα της κόβω την πάνα και στο μεσημεριανό ύπνο επισήμως. Γιατί ανεπισήμως της την έχω ήδη κόψει. Και η βραδυνή της είναι σχεδόν πάντα στεγνή. Ειδικά αν πάει τουαλέτα το βράδυ πριν κοιμηθεί δεν τα κάνει ποτέ πάνω της. Οπότε με το που θα ζεστάνει καλά ο καιρός και θα βγάλουμε τον υπνόσακο (Μελινομαρία κι εμείς τα ίδια) θα βγάλουμε και τη νυχτερινή να ξεμπερδεύουμε. Τζενάκι ατυχήματα θα υπάρχουν πάντα. Ακόμα και όταν θα έχετε βγάλει οριστικά την πάνα.

Περίοδος εγώ γιοκ. Και μάλλον το πάει όπως και στη Δανάη και θα αργήσει πολύ. Καλύτερα, μόνο που μέχρι να έρθει δε θα φύγουν τα τελευταία κιλά (έβαλα κιόλας 1,5 από τα γλυκά γμτ). Ειρήνη όσο θηλάζεις θα είναι τελείως άστατος ο κύκλος σου, οπότε να τα περιμένεις όλα.

Δημητρούλα ελπίζω να κοιμήθηκε η τοσοδούλα!

Εύη μου ντοντ πάνικ. Όλα θα γίνουν με τις ετοιμασίες. Κι εγώ πρέπει να πάρω μπρος γιατί βαφτιζόμαστε τον Ιούνιο. Περαστικά σου βρε κοριτσάκι. Καλά έκανες και είχες μακριά το μωρό, από το να κολλήσει πάλι...!

Άντε, πάω σιγά-σιγά, αν καταφέρω να κοιμηθώ γιατί από την πείνα χτύπησα γερή μερίδα φαγητό και μετά τα σοκοφρετάκια... καταστροφή!!! Σας φιλώ!

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα μανουλες τι κάνετε ; Εγω εχθές πέρασα δύσκολη μέρα με την μπεμπα ... Έκλαιγε κ ήθελε συνέχεια να την έχουμε στην αγκαλια μας η να την κάνουμε βόλτα με το καρότσι . Εντωμεταξυ έτρωγε πολυ έντονα τα χεράκια κ ότι άλλο έβρισκε , της ανοίγω το στόμα να δώ μήπως βγήκε κανένα δοντακι κ έπαθα σοκ ολα της τα ουλα φουσκωμένα κ κατασπρα ... Το μεσημέρι θα την πάω στον παιδιατρο να δώ αν ειναι απο τα δόντια η αν έπαθε καμμια στοματιτιδα με ολα αυτα που βάζει στο στόμα της . Της έδωσα μετα ντεπον κ ηρεμησε λίγο κ το βράδυ είχαν ξεπριστει αρκετά ... Εχθές δεν κοιμήθηκε όλη μέρα κ τώρα ακόμα κοιμάται απο τις 10 μιση το βράδυ που την πήρε ο ύπνος . Εχθές εντωμεταξυ είχε τόσο δυνατό αέρα που έλεγα ότι θα πάρει το σπιτι κ ξυπναω σήμερα κ βλέπω τα πάντα γυρω μου άσπρα απο την σκόνη , ψιχαλισε κιόλας λίγο κ τα έκανε ακόμα χειρότερα ... Απο τα τζάμια μου δεν βλέπω έξω απο τα χώματα ... Πρεπει τώρα να βρω πιεστικό για να ξεβρωμεσω τα μπαλκόνια , τα τζάμια , την αυλή κ το αμάξι μου ... Να δώ ποτε θα προλάβω να τα κάνω ολα αυτα ...

mariaro

mariaro
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερα κοριτσια!!!
μετα απο 3,5 μηνες να μαι παλι εδω!!!
Σας διαβαζα καθημερινα ολο αυτο το διαστημα αλλα δεν προλαβαινα να γραψω...Χαιρομαι που ειστε ολες καλα και τα μωρακια σας το ιδιο...!!!
Γεννησαμε, ειμαστε 3,5 μηνων παιδακια και ολα ειναι μια χαρα.
Θηλαζω αποκλειστικα αν και τις πρωτες 40 μερες ειχαμε πολλα προβληματα με αυτο το θεματακι...τελικα τα καταφεραμε.
Ο μικρος ειναι πολυ καλος αλλα λογω της ΓΟΠ που εχει πρεπει να τον κραταω μετα απο καθε γευμα μιση με μια ωρα ορθιο για να κατεβει το γαλατακι και να μην μου το βγαλει.
Εχουμε κολικους ακομα αλλα τωρα τελευταια εχουν μειωθει και το μονο που κανει ειναι να σφυγγεται (σιγουρα το εχω γραψει ανορθογραφα...κατι δεν μου κολλαει Smile ) ειδικα το πρωι στην κουνια για να βγαλει αερια. Μαρτυριο...τον βλεπω και τον λυπαμαι. Με τα κακα εχουμε αλλο ενα θεματακι, κανει μια φορα στις 5 μερες. Η παιδιατρος μου ειπε μεχρι μια φορα στις 7 ειναι καλα μετα θα πρεπει να το προκαλεσουμε.
Σας αφηνω γιατι τον εχω στο γυμναστηριο του και εχει αρχισει να παραπονιεται...

ΥΓ Οσες θηλαζετε δινετε βιταμινη D3 και σιδηρο στα μωρακια σας??

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα!!!

Βροχερη μέρα σήμερα...
Αλλα ξυπνησα καλα..τρώω φρυγανισμενο ψωμι σπιτικό με λάδι και ρίγανη και βιολογικά δημητριακά !μη ξεχνιόμαστε!
Το μωρο καλύτερα θα σταματήσει την αντιβιωση σήμερα!μίλησα με το γιατρο γιατί τελευταιες δυο μέρες γίναμε λίγο πιο αλλργικοι στην πανουλα μας Rolling Eyes
η μέση πονάει όταν σκυβω ,στην ορθοστασια και στο κουβαλημα...έτσι χθες δοκίμασα να πάω κόσμος με όλη την οικογένεια..
Είχα κάνει όταν ξαπλωνα έρευνα αγοράς μπήκα σε ένα μαγαζί ,δοκίμασα ένα φόρεμα και το πήρα!Η πιο Γρηγόρη στα ψώνια!
Αύριο θα κατέβω και για κανένα παπουτσι!
Δεν λένε όλα τα είχε η Μαριορη..έβαλα και μέγεθος small!!! Και είμαι 61 κιλά!όταν φτάσω τα 58 θα σταματήσω να μείνει και λίγο στήθος !δεν έχω ρούχα καθόλου σ´αυτη τη φάση...

Αλίκη Ευχαριστ´ω για το δωμάτιο !Εγω εξ´αρχης δεν είχα βάλει πολυ ροζ μήπως και κάνω αγόρι.. Έχει πολλα ροζ και φουξ αλλα τοίχοι και έπιπλα ουδέτερα!Βέβαια τώρα θα το αλλάξουμε σε κάποια φάση !μισο πριγκίπισσες και λουλούδια και μισο θάλασσες και πειρατές!χιχιχ έχω ωραία ιδεα να δούμε αν θα την καταφέρω!Έχουμε και δεύτερο δωμάτιο αλλα το έχουμε γραφείο γιατί ο άντρας μου δουλεύει εδω στο σπίτι!
Χαίρομαι που είσαι καλύτερα!αν και αφου σου έχει τόση
αδυναμία θα είναι δεδομένο οτι θα περάσετε πολλές ώρες αγκαλια ...
Τι καλα που η Δαναη χάρηκε για τον παιδικο!
Λίγο να έκανε έτσι και η δικιά μου!της έλειψαν τα παιδάκια μωρε!

Εύη όλα καλα θα πανε θα προλαβεις..αφου δεν θα έχετε και πολυ κόσμο όλα καλα!

Δήμητρα κοιμηθηκατε εσείς ή η μικρη τελικά;

Ξύπνησε ο μικρός στο δωμάτιο και μου φωνάζει αγκουυυυυ να πάω!

Φιλακια πολλα!

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ωχ Μαρακι μου λες να σου βγάλει γρήγορα δοντακια;
Περστικα της!
Είστε κι εσείς Αφρική μεριά!γεμισατε!

Μαριαρο μου καλωσηρθες και πάλι!
Όχι εγω δεν δίνω τίποτα αλλα ο γιατρός μου είπε σίδηρο να δίνω..ο άλλος που είχα πάει είπε σενν χρειάζεται!
Είπαμε δέκα γιατροί δέκα γνώμες ...
Κανείς οτι νομίζεις καλύτερο για το παιδι σου!
Το σίδηρο αν δεν έχει αναιμια ίσως είναι και βλαπτικο για το παιδι!

mariaro

mariaro
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μαμα της Μελινας περαστικουλια για την μεση σου!!!
Πωπω πως την παλεψες με δυο παιδια???
Σε λιγες μερες θα ειμαστε κι εμεις στην πολη σας. Ειναι ο αντρας μου απο Θεσσαλονικη και θα ανεβουμε για να δει τον μικρο το σοι του. Να δουμε πως θα ειναι η πρωτη μεγαλη μας εκδρομουλα...

eirini2


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα κοριτσια.
ευη μου περαστικα και καλες ετοιμασιες για την βαφτιση.
μαμαμελι μπραβο που τα καταφερες να βγεις για ψωνια.μην ξεγελιεσαι και πολυ μην γινει χειροτερα η μεση σου.η μελινα ισως δεν θελει το σχολειο επειδη εχει κουραστει λιγακι.μην νομιζεις κουραζονται κι αυτα τοσες ωρες εκει και βγαζουν μια αντιδραση.

αλικη τωρα φανταζομαι θα εχεις περισσοτερο χρονο που λειπει και η δαναη απο το σπιτι.

μαρια μαλλο δοντια ειναι αφου ειναι τοσο πρησμενα.
εμενα παλι κοιμοταν ανησυχος ξυπνουσε του εδινα την πιπιλα και μετα κοιμοταν και οταν του εφευγε ξαναξυπνουσε.δεν ξερω τι εχει παθει γιατι την επερνε την πιπιλα κοιμοταν αλλες φορες και μετα την πεταγε και αντε να ξυπνουσε αλλη μια φορα μεχρι το πρωι.οποτε δεν εχω κοιμηθει κι εγω καλα και δεν εχω ορεξη ουτε να μαγειρεψω.εχω και γυναικολογο το απογευμα για τεστ παπ και πρεπει να παρουμε και τα 2 παιδια μαζι γιατι η πεθερα μου ειναι αρρωστη και δεν μπορει να ερθει να κρατησει τον μικρο.
μαριαρο καλωσηρθες κι εσυ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 26 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις