Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
71 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 71 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 32 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 24 από 40]

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Φτιάχνω κεραλοιφή - Την μαγική συνταγή των γιαγιάδων μας!

Το μελισσοκέρι είναι χρήσιμο σε άπειρες εφαρμογές, όμως από μόνο του δε διαθέτει ενυδατικές ιδιότητες. Δρα σαν αδιαβροχοποιητής (όπως η βαζελίνη) και προστατεύει από τις εξωτερικές απώλειες και την εξάτμιση της υγρασίας του δέρματος.

Όταν όμως συνδυαστεί με ελαιόλαδο, δημιουργείται η φημισμένη κηραλοιφή, η οποία είναι ότι πιο αγνό και ωφέλιμο μπορείτε να προσφέρετε στο δέρμα σας.Είναι η πιο απλή αλοιφή που θα φτιάξετε ποτέ και ίσως αυτή από την οποία θα ξεκινήσετε τη "σταδιοδρομία" σας, ως ερασιτέχνες κοσμετολόγοι. Για εμένα προσωπικά η κηραλοιφή πρέπει να υπάρχει σε κάθε σπίτι ανεξαιρέτως και να χρησιμοποιείται σε κάθε περίπτωση, αντί των αλοιφών του εμπορίου. Από την απλή ενυδάτωση και περιποίηση του δέρματος μέχρι τα σκασμένα χείλη και συγκάματα και από επιπλεγμένες δερματοπάθειες μέχρι πληγές, έλκη, εγκαύματα και μολύνσεις. Έχει αντισηπτικές, αντιφλεγμονώδεις, αντιμυκητιασικές, καταπραϋντικές, επουλωτικές, ενυδατικές και μαλακτικές ιδιότητες. Εφαρμόζεται σε όλο το σώμα χωρίς περιορισμό, είναι πολύ ευεργετική, πανεύκολη στη παρασκευή της και κοστίζει ελάχιστα χρήματα. Ακόμα κάθεστε;

Η βασική συνταγή έχει ως εξής:
• 1 κουταλιά της σούπας μελισσοκέρι
• 5 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο




Τρίβουμε σε ένα τρίφτη το μελισσοκέρι.



Το λιώνουμε σε ένα πυρίμαχο σκεύος, πάντα σε bain marie, προσθέτουμε το ελαιόλαδο και ανακατεύουμε μέχρι να ομογενοποιηθούν.




Αποσύρουμε το μείγμα από τη φωτιά και το βάζουμε σε ένα αποστειρωμένο βαζάκι. Το αφήνουμε να κρυώσει και να στερεοποιηθεί και είναι έτοιμο για χρήση.
Ούτε χτύπημα, ούτε θερμόμετρα, ούτε γαλακτωματοποιητές, ούτε τίποτα άλλο περίπλοκο.

Πρώτες ύλες
Μελισσοκέρι θα βρείτε στα καταστήματα συσκευασμένο σε μορφή κόκκων ή σταγόνων. Δε σας το συνιστώ. Αυτή η μορφή συνήθως δεν είναι καθαρή και περιέχει παραφίνη. Το ιδανικό είναι να βρείτε έναν έμπιστο μελισσοκόμο και να προμηθεύεστε το μελισσοκέρι σας από αυτόν. Θα καταλάβετε τη διαφορά των δύο τύπων κεριού με μια "μυτιά". Το αγνό μελισσοκέρι μυρίζει μέλι, το τυποποιημένο μυρίζει κερί. Χρησιμοποιείτε πάντα βιολογικό, extra παρθένο ελαιόλαδο.

Βασική συνταγή και παραλλαγές
Οι παραλλαγές είναι ατέλειωτες. Πολλοί χρησιμοποιούν σπαθόλαδο αντί για ελαιόλαδο, άλλοι προσθέτουν αιθέρια έλαια και εκχυλίσματα βοτάνων, άλλοι κάνουν συνδυασμούς ελαίων και βουτύρων, άλλοι βάζουν μέλι και βιταμίνες μέσα και ούτω καθεξής. Η βασική συνταγή είναι αυτή που σας έδωσα παραπάνω. Ξεκινήστε με αυτήν και μετά πειραματίζεστε και με άλλα υλικά, ανάλογα με τις ανάγκες του δέρματος σας και το προορισμό της κηραλοιφής.

Προσοχή στις δοσολογίες.
Αν βάλετε παραπάνω ελαιόλαδο θα πάρετε αλοιφή με πιο λεπτή υφή, αλλά θα αφήνει έντονη λιπαρότητα στο δέρμα. Αν βάλετε παραπάνω κερί, θα γίνει πολύ συμπαγής και θα είναι δύσκολη στην εφαρμογή. Κυκλοφορούν πολλές "βασικές" συνταγές, άλλες με 3 κουταλιές μελισσοκέρι, που κάνουν τη κηραλοιφή τούβλο και πρακτικά αδύνατο να απλωθεί στο δέρμα, άλλες με 100-150ml ελαιόλαδο, που τη κάνουν λίγο πιο πηχτή από το σκέτο ελαιόλαδο. Μη μπείτε στο κόπο να τις δοκιμάσετε. Τις δοκίμασα εγώ όλες και τις πέταξα κατευθείαν στα σκουπίδια.

Σημειώσεις
Το προϊόν σας έχει διάρκεια ζωής περίπου 3 μήνες, αν το αποθηκεύσετε σε δροσερό και σκιερό μέρος.
Αν πρόκειται να τη χρησιμοποιήσετε στο πρόσωπο να ξέρετε πως δεν ενδείκνυται τόσο για λιπαρές επιδερμίδες, μιας και από τη φύση της είναι μια λιπαρή κρέμα.
Αν πρόκειται να τη χρησιμοποιήσετε σε βρέφη αποφύγετε να προσθέσετε αιθέρια έλαια.
Λίγη βιταμίνη Ε είναι πάντα επιθυμητή, για τις αντιοξειδωτικές της ιδιότητες και για τη "παράταση" ζωής που δίνει στο προϊόν.
Τη βρήκα στο internet (σε ελληνικό e-shop) μέχρι και 19,90€ για ένα βαζάκι των 40 ml... Το κόστος να τη φτιάξετε στο σπίτι, δεν υπερβαίνει το 0,5-1€

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μόλις τελειώσει κ εμένα η δικια μου κεραλοιφη θα επιχειρησω να την φτιάξω ... Απο μελισσοκερι ευτυχώς έχουμε μπόλικο .

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αλο μανούλες!!!!! Τι μου κάνετε?
Χάθηκα, το ξέρω, σας διάβαζα καθε τόσο αλλά δεν προλάβαινα να γράψω...

Τον μικρό τον μάτιασα μου φαίνεται. Απο κει που έκανε μόνο ένα σύντομο ξύπνημα για φαγητό τη νύχτα στο 5-6ωρο και ξανακοιμόταν αμέσως και συμπλήρωνε σύνολο 10-11ώρες (και καναδυο φορές που σας είπα μου το έκανε σερί το 10ωρο), έχει τώρα λίγες μέρες που με έχει ξετεντώσει. Ξυπνάει ανα 3-4 ώρες και μετά δεν ξανακοιμάται εύκολα και έγινα ζόμπι κι εγώ... join the club που λένε!

Μαρκέλλα καλώς μας ήρθες, ηρωίδα, ότι και να πω είναι λίγο...
Φωτεινή χρόνια πολλά για το εξάμηνο της μπέμπας
Μαμαμελι περαστικά με τη μέση
Δημητρα μπραβο για την παρουσιαση, να το δουμε για το Σ/Κ, δεν ξερω τι αλλο θα σκασει γιατι εχω να δω κ το βαφτιστηρι κ να του ψωνισω κλπ, αλλα μακαρι.
Φιλιά πολλά και σε όλες τις άλλες!

Εμας η παιδιατρος μας ειπε οτι ξεκιναμε με κρεμα βανιλια στους 5,5 μηνες και μετα βαζουμε σταδιακα κ τα υπολοιπα κ οτι καπου στους 7 μηνες θα φτασουμε να κανουμε φουλ ολα τα γευματα. Θα μας πει λεπτομερειες μετα το Πασχα που θ τον παμε για το εμβολιο.

Για βαφτιση εμεις εχουμε βρει μονο τη νονα (βασικο!), μια παιδικη μου φιλη που μου το ειχε προτεινει απο παλια κ τωρα το επιβεβαιωσαμε.
Κατα τ άλλα θα κάνουμε κατα πάσα πιθανότητα θρησκευτικό γάμο και βάφτιση μαζί, κάπου μεταξύ αρχές Σεπτεμβρίου και μέσα Οκτωβρίου το βλεπω, αλλά είναι όλα πολύ φλου ως προς το που (Αθήνα ή εκτός), τι στυλ, πόσο ανοιχτό κλπ.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σας τα αναλύσω τώρα γιατί ο μπέμπης γκαρίζει,

Φιλιά πολλά!


mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα!

Ρούλα μου ανάλογα τι αλλεργία έχει...γιατί πίνει υποαλλεργικο γαλα;
Πατριτσια έτσι όλα ψιλοχαλασανε τον ύπνο τους!
Κορίτσια καλη επιτυχια με τις κεραλοιφες!
Εκλεισα και φωτογράφο σήμερα!

Πάω να συμμαζεψω λίγο,

Μουτς μουτς!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπέραααα! Χάθηκα κι εγώ, κούραση πολλή! Το σ/κ που μας πέρασε ήμασταν όλο έξω και τις 2 μέρες. Περάσαμε καλά αλλά μας βγήκε ο πάτος, χιχιχι! Και φυσικά είμαι κι εγώ στο κλαμπ των ξενύχτισσων!!! Καιρό έχω να δω 5ωρο από το γατί! Το οποίο γατί έχει αρχίσει να δείχνει ενδιαφέρον για τα πάντα γύρω της, μέρα με τη μέρα αντιλαμβάνεται και περισσότερα. Και θέλει να μιλάει... λέει τα δικά της. Από γέλιο, τα έγραψα και στο φέης... Η Δανάη να κάνει τις τούμπες της και το γατί να χαχανίζει... Έλιωσα η μάνα! Τόσο καιρό πάλευα εγώ και ο μπαμπάς της (πέφτανε και στοιχήματα) να την κάνουμε να γελάσει με χαχανητά, αλλά κανένας μας δεν τα κατάφερε. Και το έκανε χωρίς δυσκολία η Δανάη... Αααααχ αυτές οι αδερφούλες τις βλέπω από τώρα μαζί να σκαρώνουν σκανδαλιές!!! Κατά τ' άλλα δυστυχώς όπως έχω γράψει έχω τη Δανάη με αντιβίωση για την ωτίτιδα. Αύριο θα ήταν η τελευταία της ημέρα, αλλά από χτες το βράδυ μου παραπονιέται ότι πονάει το αφτί της ρε γμτ. Δεν την πήγα σήμερα παιδίατρο, τη βγάλαμε με ντεπόν και πονσταν. Αύριο όμως θα την πάμε και το λιγότερο που προβλέπω είναι να συνεχίσουμε την αντιβίωση. Είμαι περίεργη, για να λέει ότι πονάει, σε τι κατάσταση θα βρίσκεται το αφτάκι της!!!

Στα δικά σας, δε θυμάμαι και πολλά δυστυχώς! Μαρκέλλα μου καλώς επέστρεψες! Ευχέλαιο βρε κοπέλα μου, να μην έχετε άλλο στραβό!
Καλή επιτυχία με τις κηραλοιφές! Κι εγώ θέλω να πάρω γιατί χρησιμοποιώ ακόμα τις κλασικές κρέμες...
Εμείς ακόμα στερεές γιοκ. Αλλά θα σας πω τις εμπειρίες μας σε λιγότερο από 1 μήνα (Φωτεινή κλείσατε μισό χρόνο, να ζήσετεεεεε!!!). Ρούλα λογικό στην αρχή να φτύνει. Βέβαια κάνε κι εσύ τις δοκιμές σου γιατί και τα μωράκια έχουν γούστα να ξέρεις. Αλλά γενικά χρειάζεται κανας μήνας για να προσαρμοστεί σε αυτή τη νέα κατάσταση. Μην τον πιέζεις καθόλου, άφησε να πάρει μόνος του το ρυθμό του.
Μελινομαρία μπράβο που προχωράτε με τα της βαφτίσεως. Κι εγώ το παλεύω. Γλυκά και προσκλήσεις μου έχουν μείνει. Πειράζει αν οι προσκλήσεις είναι τελείως άσχετες θεματολογικά με τα υπόλοιπα; Γιατί στο χαμόγελο δεν έχουν κάτι καλό στο θέμα μας... Θα δούμε...
Δημητρούλα μπράβο για την παρουσίαση (και σίγουρα δεν είναι τρελή ή τουλάχιστον όχι η μόνη τρελή!!!). Άμα έρθεις Αθήνα κάνε μας σινιάλο, χιχιχι! Εγώ ποιας Αθηναίας έχω το τηλέφωνο;
Μαρία θα αρχίσουν ζέστες τώρα, θα σκάσουμε! Υπομονή και θα λιώσετε στις βόλτες!
Ελένη μου κι εγώ πρέπει κάποια στιγμή να συμπληρώσω τα λευκώματα... και των 2! Τα έχω κενά ακόμα... Embarassed
Κλεοπάτρα μου κι εσείς ξενύχτια, εεε;

Ωχ, σας αφήνω τώρα γιατί πάλι πέρασε η ώρα και δε θα προλάβω να ξεκουραστώ! Σας φιλώ!!!

581Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 Empty καλημέρα Δευ Απρ 22, 2013 9:30 pm

markonst

markonst
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα σε όλες τις μαμάδες και τα μωρακια,
Ρε κοριτσια από χθες η μπεμπα μου βήχει και εχει καταρροη. Πυρετο δεν εχει κανει αλλα σημερα το πρωι που σηκωθηκε της εβαλα ορο και τις τραβηξα τις μυξουλες με τον αναρροφητηρα και αφου εφαγε εβηχε πολύ και εκανε εμετο.Προσπαθησα να την ξαναβαλω στο στηθος και παλι εκανε εμετο. Πηρα την παιδιατρο και μου ειπε ότι ίσως είναι αλλεργια αλλα πιο πιθανο να είναι καποια ιωση να παμε το απογευμα να τη δει.Σημερα ηταν να κανει το τριτο εμβολιο αλλα μου ειπε ότι δεν θα το κανει αφου είναι αρρωστη Από το περιβαλλον μας κανεις δεν είναι αρρωστος. Υπαρχει περιπτωση για αλλεργια? Ειχε καμια σας παρομοιο περιστατικο;

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markonst έγραψε:Καλημέρα σε όλες τις μαμάδες και τα μωρακια,
Ρε κοριτσια από χθες η μπεμπα μου βήχει και εχει καταρροη. Πυρετο δεν εχει κανει αλλα σημερα το πρωι που σηκωθηκε της εβαλα ορο και τις τραβηξα τις μυξουλες με τον αναρροφητηρα και αφου εφαγε εβηχε πολύ και εκανε εμετο.Προσπαθησα να την ξαναβαλω στο στηθος και παλι εκανε εμετο. Πηρα την παιδιατρο και μου ειπε ότι ίσως είναι αλλεργια αλλα πιο πιθανο να είναι καποια ιωση να παμε το απογευμα να τη δει.Σημερα ηταν να κανει το τριτο εμβολιο αλλα μου ειπε ότι δεν θα το κανει αφου είναι αρρωστη Από το περιβαλλον μας κανεις δεν είναι αρρωστος. Υπαρχει περιπτωση για αλλεργια? Ειχε καμια σας παρομοιο περιστατικο;

Καλημέρα! Ωχ, να σου πω, έτσι όπως μου τα περιγράφεις εμένα προσωπικά πιο πολύ για ίωση μου κάνει. Μήπως την κόλλησε από κάποιον τρίτο; Ιώσεις πάντως κυκλοφορούν φουλ ακόμη δυστυχώς. Αλλεργία σε τι να είναι; Και λίγο περίεργα συμπτώματα, αν και δεν είμαι γιατρός.. Περαστικά ο,τι κι αν έχει πάντως!

Αχ κορίτσια είμαι τελείως άυπνη.. Τελικά κοιμήθηκα από τις 3 μέχρι τις 6 και αυτό με ενδιάμεσο ξύπνημα.. Και δυστυχώς η Δανάη ξύπνησε 2 φορές γιατί την πονούσε το αφτί της. Σήμερα θα πάμε παιδίατρο και τρέμω τι θα δούμε! Μάλλον η αντιβίωση δεν την έπιασε.. Μπορεί να μας την αλλάξει! Κατά τ' άλλα το γατί δεν κοιμόταν το βράδυ (μέσα στην καλή χαρά) και ξύπνησε πάλι στις 6 και ήθελε παιχνίδια! Έσκαγε χαμόγελα και έλεγε τα δικά της, τι θα την κάνω ωρέ;

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα!!!

Μαρακι υπομονη..κι εμένα ιωσουλα μου φαίνεται!
Περαστικά σας!

Αλίκη μου που είσαι;
Και ο μπεμπουλης στην Μελίνα τα κάνει τα χαχανητα !
Μεγαλώνει και το γατί έτσι;
Γλυκουλια μου...εμάς στην Μελίνα στην Ωτιτιδα μας δίνει το vibramicyn που πιάνει το αυτι!
Αλλα μπορει και να έφυγε η Ωτιτιδα και να πονάει απο άλλο λόγο!
Εσάς η βάφτιση είναι πιο νωρίς απο τη δικιά μας!
Τι καλα να είναι αγαπημένες οι αδερφουλες..θπαιζουν θα έχουν φίλες η μια την άλλη!
Υπομονη κάποτε θα στρωσουν στον ύπνο...η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!

roulakriti

roulakriti
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mamameli έγραψε:Καλησπέρα!

Ρούλα μου ανάλογα τι αλλεργία έχει...γιατί πίνει υποαλλεργικο γαλα;
Πατριτσια έτσι όλα ψιλοχαλασανε τον ύπνο τους!
Κορίτσια καλη επιτυχια με τις κεραλοιφες!
Εκλεισα και φωτογράφο σήμερα!

Πάω να συμμαζεψω λίγο,

Μουτς μουτς!

Kαλημεραα μανουλες... Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 417472

Να σου πω την αληθεια Μαρια μου δεν ξερω...ρωτησα τον παιδιατρο αλλα μου ειπε πως δεν χρειαζεται να κανουμε καμια εξεταση Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 911307 Τον Ιανουαριο ειδα ενα βραδυ 2 κουκιδες αιμα στα κακα του μπεμπη πηρα τηλ τον παιδιτρο που ειχα τοτε και μου ειπε να δωσω υποαλλεργικο γαλα...τον ρωτησα αν πρεπει να παμε στο νοσοκομειο για εξετασεις αλλα μου ειπε πως δε χρειαζεται..!!! Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 911307 το ιδιο μου ειπε κι ο παιδιατρος που παρακολουθει τον μπεμπη τωρα...!!!


Κοριτσια...σας ευχαριστω για την βοηθεια και τις συμβουλες σας...!!!

https://www.facebook.com/roulakriti1989?ref=tn_tnmn

eirini2


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα κοριτσια.τι κανετε?
αλικη ελπιζω να μην εχει κατι το αυτακι της και να μην χρειαστει να παρετε αντιβιωση αλλη.κι εμενα τα 2 αγορια ειναι ετσι ο ενας ψαχνει τον αλλον.κατι γελια που κανει ο μικρος οταν τον δει.να δουμε με τα ξαδερφακια του τι θα κανει.

μαρκονστ ισως και ιωση να ειναι.δεν εχει σημασια που δεν ειναι καποιος απο σας αρρωστος μπορει να την μεταφερατε απο τις επαφες ποεχετε με ανθρωπους στην δουλεια σας.

εμας θα ερθει ο νονος την πεμπτη να μιλησουμε για τις ημερομηνιες και σαββατο αναχωρηση.το 1ο ταξιδι του μπεμπη.ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην γκρινιαζει στο δρομο.ο στρατος ηταν 40 ημερων οταν εκανε το 1ο του ταξιδι που τον ειχαμε παει στο χωριο για να τον δει ο μπαμπας μου.

τζενη εγω πηγαινω πιο πολυ στο χωριο για να δω και την μαμα μου γιατι μετα το χειρουργειο δεν την εχω δει καθολου.θα παμε πρωτα απο την αδερφη μου στα γιαννενα για 2-3 μερες και μετα στο χωριο στη μαμα μου τις υπολοιπες μερες.να θυμηθω και τα φοιτητικα μου χρονια στα γιαννενα.

markonst

markonst
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ευχαριστω ρε κοριτσια.Καλα αυτος ο αναρροφητηρας-ετσι το λενε;- τι πραμα ειναι αυτο; Κλαιει σπαρακτικα!Κανω κανα τεταρτο να την ηρεμισω μετα, ασε που δεν ξερω πως πρεπει να ρουφαω...σιγα σιγα το κανω γιατι λογικα θα της κοβω την ανασα... Shocked

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
roulakriti έγραψε:
mamameli έγραψε:Καλησπέρα!

Ρούλα μου ανάλογα τι αλλεργία έχει...γιατί πίνει υποαλλεργικο γαλα;
Πατριτσια έτσι όλα ψιλοχαλασανε τον ύπνο τους!
Κορίτσια καλη επιτυχια με τις κεραλοιφες!
Εκλεισα και φωτογράφο σήμερα!

Πάω να συμμαζεψω λίγο,

Μουτς μουτς!

Kαλημεραα μανουλες... Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 417472

Να σου πω την αληθεια Μαρια μου δεν ξερω...ρωτησα τον παιδιατρο αλλα μου ειπε πως δεν χρειαζεται να κανουμε καμια εξεταση Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 911307 Τον Ιανουαριο ειδα ενα βραδυ 2 κουκιδες αιμα στα κακα του μπεμπη πηρα τηλ τον παιδιτρο που ειχα τοτε και μου ειπε να δωσω υποαλλεργικο γαλα...τον ρωτησα αν πρεπει να παμε στο νοσοκομειο για εξετασεις αλλα μου ειπε πως δε χρειαζεται..!!! Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 911307 το ιδιο μου ειπε κι ο παιδιατρος που παρακολουθει τον μπεμπη τωρα...!!!



Κοριτσια...σας ευχαριστω για την βοηθεια και τις συμβουλες σας...!!!


τι να σου πω κοριτσάκι μου...αυτο που μου λες είναι πιθανόν αυτο που έχουμε εμείς..εμείς θηλαζουμε!
Στα παιδάκια με το υποαλλεργικο δεν ξέρω!
Αλλεργία στο αγελαδινο γαλα και στις πρωτεΐνες του γάλακτος!
Κατα τη γνώμη μου το παιδι χρειάζεται υποαλλεργικη αλλα δεν είμαι γιατρός!πάρε κι άλλη γνώμη!

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μανουλες κ μπεμπακια καλημερα...Τι κανετε?Αλικη μου ευχομαι να περασω συντομα ο πονος στην μικρουλα σου κ να μην χρειαστει αλλη αντιβιωση...Ειδες που την αρχη ανησυχουσες για τν σχεση της Δαναης με την μπεμπα,ολα πανε μια χαρα απλα ηθελε τον χρονο της...Καλα η δικια μου εχει ξεπεταχτει αποτομα,ολη μερα φωναζει ααααααα σαν να τραγουδαει οπερα,μολις την βαζω να ξαπλωσει στο ριλαξ τσουπ σηκωνεται κ καθεται,το ιδιο κανει κ στο κρεβατι μας,πιανεται απο τα ρουχα μας κ σηκωνεται πανω η πιανει τα μαξιλαρια κ γυριζει μπρουμυτα μετα πιανει την πιπιλα της μας κοιταζει κ γελαει σαν να λεει κοιτατε τι καταφερα μονη μου κ το πιο κορυφαιο της τραγουδαω το περνα περνα η μελισσα κ τεντωνει τα χερακια της μολις το ακουσει για να το παιξουμε κιολας...Αχ μου εχει παρει τα μυαλα η ψυχουλα μου...

roulakriti

roulakriti
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αααα θα με τρελανει ο μπομπιρας.... εφαγε οοοολη την κρεμα σε 5 λεπτα χωρις ν αφησει σταγονα να πεσει στη σαλιαρα...μεχρι να βαλω το κουταλακι στο στομα του την ειχα καταπιει κιολας και μεχρι να ξαναπαρω κουταλιά απ το πιατακι γκρινιαζε κι ανοιγε το στομα φαρδια πλατια οταν τον πλησιζε το κουταλακι..... κι οταν τελειωσε η κρεμα γκρινιαζε....ηθελε κι αλλη....

Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 911307 Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 911307 Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 911307 Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 911307

https://www.facebook.com/roulakriti1989?ref=tn_tnmn

roulakriti

roulakriti
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mamameli έγραψε:
roulakriti έγραψε:
mamameli έγραψε:Καλησπέρα!

Ρούλα μου ανάλογα τι αλλεργία έχει...γιατί πίνει υποαλλεργικο γαλα;
Πατριτσια έτσι όλα ψιλοχαλασανε τον ύπνο τους!
Κορίτσια καλη επιτυχια με τις κεραλοιφες!
Εκλεισα και φωτογράφο σήμερα!

Πάω να συμμαζεψω λίγο,

Μουτς μουτς!

Kαλημεραα μανουλες... Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 417472

Να σου πω την αληθεια Μαρια μου δεν ξερω...ρωτησα τον παιδιατρο αλλα μου ειπε πως δεν χρειαζεται να κανουμε καμια εξεταση Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 911307 Τον Ιανουαριο ειδα ενα βραδυ 2 κουκιδες αιμα στα κακα του μπεμπη πηρα τηλ τον παιδιτρο που ειχα τοτε και μου ειπε να δωσω υποαλλεργικο γαλα...τον ρωτησα αν πρεπει να παμε στο νοσοκομειο για εξετασεις αλλα μου ειπε πως δε χρειαζεται..!!! Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 911307 το ιδιο μου ειπε κι ο παιδιατρος που παρακολουθει τον μπεμπη τωρα...!!!



Κοριτσια...σας ευχαριστω για την βοηθεια και τις συμβουλες σας...!!!


τι να σου πω κοριτσάκι μου...αυτο που μου λες είναι πιθανόν αυτο που έχουμε εμείς..εμείς θηλαζουμε!
Στα παιδάκια με το υποαλλεργικο δεν ξέρω!
Αλλεργία στο αγελαδινο γαλα και στις πρωτεΐνες του γάλακτος!
Κατα τη γνώμη μου το παιδι χρειάζεται υποαλλεργικη αλλα δεν είμαι γιατρός!πάρε κι άλλη γνώμη!


Μαρια μουυ...σ ευχαριστω!!!! Πηρα κι αλλη γνωμη σημερα!!!! Ρωτησα την φαρμακοπειο κ ειπε κι αυτη πως δεν υπαρχει προβλημα που του δινω κανονικη κρεμα!!!

https://www.facebook.com/roulakriti1989?ref=tn_tnmn

roulakriti

roulakriti
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
maria1984 έγραψε:Μανουλες κ μπεμπακια καλημερα...Τι κανετε?Αλικη μου ευχομαι να περασω συντομα ο πονος στην μικρουλα σου κ να μην χρειαστει αλλη αντιβιωση...Ειδες που την αρχη ανησυχουσες για τν σχεση της Δαναης με την μπεμπα,ολα πανε μια χαρα απλα ηθελε τον χρονο της...Καλα η δικια μου εχει ξεπεταχτει αποτομα,ολη μερα φωναζει ααααααα σαν να τραγουδαει οπερα,μολις την βαζω να ξαπλωσει στο ριλαξ τσουπ σηκωνεται κ καθεται,το ιδιο κανει κ στο κρεβατι μας,πιανεται απο τα ρουχα μας κ σηκωνεται πανω η πιανει τα μαξιλαρια κ γυριζει μπρουμυτα μετα πιανει την πιπιλα της μας κοιταζει κ γελαει σαν να λεει κοιτατε τι καταφερα μονη μου κ το πιο κορυφαιο της τραγουδαω το περνα περνα η μελισσα κ τεντωνει τα χερακια της μολις το ακουσει για να το παιξουμε κιολας...Αχ μου εχει παρει τα μυαλα η ψυχουλα μου...

Καλημερα Μαρακι..... χαχαχαχα καλα....Θεα η μικρη σου...κι εγω θελω να μου κανει τετοια ο δικος μου...αλλα προς το παρων ΔΕΝ..... Rolling Eyes

https://www.facebook.com/roulakriti1989?ref=tn_tnmn

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ρούλα οταν αρχίσει κ εσένα να στα κάνει θα ξετρελαθεις ...

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπέρα!!! Μελινομαρία μου δε χάνομαι! Μπορεί να μην γράψω για λίγες μέρες αλλά θα εμφανιστώ πάλι! Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ, αλλά όπως το κόβω (και η παιδίατρος από το τηλέφωνο) δε θα γλιτώσει την άλλη αντιβίωση. Μου κάνει εντύπωση που η Δανάη γενικώς είναι ανθεκτική στον πόνο και τόσες μέρες δεν πονούσε. Τώρα για να πονάει έτσι φοβάμαι ότι έχει χειροτερέψει! Τεσπα, θα δείξει το απόγευμα!
Μελινομαρία μου οι βαφτίσεις μας είναι κοντά. Εγώ είμαι μισό μήνα μπροστά αν δεν απατώμαι.
Ειρήνη μου ξέχασα να σχολιάσω, πολύ γλυκός ο μικρός σου που ανησύχησε για το μπέμπη!!! Γενικά όλα τα παιδάκια μας απ' ότι φαίνεται είναι τόσο γλυκά!
Τζενάκι, επίσης ξέχασα να σχολιάσω. Με τόσα γλυκά που φτιάχνεις λογικό να μη χάσεις τα κιλά (εμ δε μας έδωσες κι εμάς τίποτα, χαχαχα) Εντάξει, πέραν της πλάκας, είσαι μετά από γεννά, λογικό είναι να μην έχεις μαζέψει ακόμα. Εγώ, με τη βοήθεια και της γυμναστικής κρατάω καλά, αλλά η λεκάνη μου δεν έχει επανέλθει τελείως και έχω και την κοιλίτσα. Ελπίζω να βρω κανένα ριχτό φόρεμα για τη βάφτιση!

Markonst εγώ δε χρησιμοποιώ αναρροφητήρα για τις μύξες. Είναι κατά η παιδίατρος. Βάζω ορό με τη σύριγγα, κρατώντας το κεφαλάκι στο πλάι (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα) και όταν βάζω τον ορό με πίεση βγαίνει μόνος του και μαζί και οι μύξες. Εννοείται πως σε κανένα παιδάκι δεν αρέσει αυτή η διαδικασία και ξεσηκώνουν τον κόσμο. Αλλά είναι κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να γίνει, και άλλωστε μετά ανακουφίζονται.

Ρούλα μου μπράβο για το μικρό. Ίσως τελικά να μην του άρεσε η άλλη κρέμα!

Μαρία μου ζωηρούλα η μικρή σου!!! Καλή απόλαυση! Και το γατί τρελαίνεται να βγάζει κάτι τσιρίδες όταν μιλάει.. σωστό θηλυκό, χαχαχα! Αλλά πέραν των κοιλιακών που κάνει για να σηκωθεί και των μπάτσων που ρίχνει στο πακέτο με τις πάνες της, γενικά κάθεται πιο ήσυχη από τη δικιά σου. Σήμερα το γατί μου χαχανιζε κι εμένα, όταν της έκανα τα κούκου τσα (ή τζα για κάποιες!) που λατρεύει. Αχ, μεγαλώνουν!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maria1984 έγραψε:Ρούλα οταν αρχίσει κ εσένα να στα κάνει θα ξετρελαθεις ...

Κάπου διάβασα ότι από 5 μηνών τα μωρά αποκτούν συνείδηση του τι συμβαίνει γύρω τους. Ρούλα ο δικός σου έχει κλείσει τους 5; Υπομονή, θα έρθει η ώρα που θα τρέχεις και δε θα φτάνεις!!!

roulakriti

roulakriti
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
maria1984 έγραψε:Ρούλα οταν αρχίσει κ εσένα να στα κάνει θα ξετρελαθεις ...

χαχα ναιιι.....τσιριζει κι ο δικος μου και κουβεντιαζει...αλλα δεν γυριζει ακομα απο ανασκελα σε μπρουμιτα...

https://www.facebook.com/roulakriti1989?ref=tn_tnmn

roulakriti

roulakriti
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
crazymommy έγραψε:
maria1984 έγραψε:Ρούλα οταν αρχίσει κ εσένα να στα κάνει θα ξετρελαθεις ...

Κάπου διάβασα ότι από 5 μηνών τα μωρά αποκτούν συνείδηση του τι συμβαίνει γύρω τους. Ρούλα ο δικός σου έχει κλείσει τους 5; Υπομονή, θα έρθει η ώρα που θα τρέχεις και δε θα φτάνεις!!!

Ναι, στις 19 του μηνα μπηκε στον 6ο.....αλλα ισως να αργει λιγο λογο προωροτητας....μπορει και οχι...δεν ξερω...καθε μωρο ετσι κι αλλιως ειναι διαφορετικο....δεν βιζομαι παντως!!! Laughing Laughing

Οσο για την κρεμα...μαλλον ναι, δε του αρεσε η αλλη...!!! Χαρηκα που την εφαγε ολη..το ευχαριστηθικαμε κ οι 2 Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 328109 Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 328109 Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 24 328109

https://www.facebook.com/roulakriti1989?ref=tn_tnmn

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια σας κορίτσια!
Κάπως καλύτερα τα πήγε χθες με τον ύπνο, για να δούμε!

Αγχώνομαι κιόλας γιατί Μεγ. Δευτέρα πάμε για Πάσχα στα πάτρια εδάφη και γενικά θα υπάρχει μια φασαρία και μια αναστάτωση εκεί, γιατί αποφάσισαν φέτος να κατέβουν όλοι. Κι έτσι, στο ένα σπίτι, των δικών μου θα είναι ο αδερφός μου με τον 15 μηνών μικρό και στο άλλο, των πεθερικών μου ο αδερφός του άντρα μου με τον 4 μηνών μικρό. Κι οιγονείς μου στο ένα σπίτι και τα πεθερικά μου στο άλλο.
Οπότε όπου και να μείνουμε βράστα με τον ύπνο. Κι αν έχω και τον δικό μου να μου κάνει τέτοια κόλπα και να ξυπνάει ανα τρίωρο και τετράωρο, θα γυρίσω ζόμπι η γυναίκα!

Περαστικά σας Αλίκη με την ωτίτιδα!

Εμάς λέει πολλές κουβέντες τελευταία.. Αναρθρες βέβαια, αλλά τον πιάνει λογοδιάρροια ώρες ώρες και μπορεί να μιλάει πέντε λεπτά μόνος του.
Και κοιλιακούς κάνουμε στο ρηλάξ, προσπαθώντας να σηκωθούμε.
Και το άλλο το μαγικό που έκανε σήμερα, που δεν ξέρω πώς το έκανε, τον άφησα σήμερα στις 9 το πρωί να κοιμάται στο κρεβάτι του με το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω, κανονικά, και τον βρήκα μετά απο δυο ώρες (που άκουσα φωνούλες και λέω ξύπνησε, να πάω να δω) ανάποδα τελείως, με τα πόδια στην κορυφή του κρεβατιού και το κεφάλι κάτω!180 μοίρες στροφή, ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πώς το έκανε... Smile

Αναρροφητήρα για τη μυτούλα κι η δική μας η παιδίατρος είναι κατά, κι εγώ απλά ορό του βάζω με πίεση και τίποτε άλλο.

roulakriti

roulakriti
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
χαχαχχααχαχχα Patsie εγω τον εχω βρει πολλες φορες να ειναι οριζοντια στο κρεβατακι του... να εχει πλακωμενη την κουβερτουλα του και τα ποδαρακια εξω απ το φορμακι...(το ξεκουμπωνει με τις κλωτσις)...σκετο αγριμι δηλαδη... χαχαχαχα Laughing Laughing Laughing Laughing

https://www.facebook.com/roulakriti1989?ref=tn_tnmn

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ε μιας που το ανοίξετε το θέμα εγω μια μέρα τον βρήκα να έχει γυρίσει κεφάλι στο ένα κάγκελο και πόδια στο άλλο να έχει ανοίξει το ενυδρειο κσι να βλέπει τα ψαράκια και ξυπολητο!
και τώρα γυρίζει γύρω γύρω κσι γυρνάει απο ανασκελα μπρουμυτα!

Κλεοπατρα επτά νομά σε ένα δωμα..που να ξαλπω να κλείσεις μα που λέει και το άσμα!
Δεν πειράζει μωρε...ωραίες είναι οι οικογενειακές συγκεντρώσεις!απο το ίδιο χωριό είστε;

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι, περιπου..

Ο αντρας μου εκει μεγαλωσε, εμενε δηλαδη ως τα 18 του που εφυγε για να σπουδασει και οι γονεις του ζουν ακομα εκει.
Εμενα παλι ειναι η καταγωγη της μαμας μου απο κει, ζουσαν οι παππουδες μου και πηγαινα απο μικρη γιορτες κ καλοκαιρια.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 24 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 32 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις